Middenstand en prijsbeheersching Voorste! tot subsidieering van „Comedia' Oud-wethouder van Zandvoort voor het Tribunaal Koeren en kakelen in hef Concertgebouw HUWELIJK KELLER Volop Shag en Sigaretten LOU BRAAKMAN kl. winkel of werkplaats Hebt U stof? M. Douwma Zn. Vrijdag 10 Januari 1947 HAARLEMS DAGBLAD In opzet accoord; critiek op sommigé details Wij lieten in onze verslagen van de Haar- lemsehe prijzenactie, eenige maanden gele den, reeds doorschemeren, dat de Haarlem- sche middenstand over het algemeen geen slecht figuur sloeg. Deze meening wordt versterkt, door de resultaten, die de zittin gen der prijzencommissies opleveren: de klachten van het Haarlemsche publiek over den liandeldrijvenden middenstand zijn zelden van een omvang, die ingrijpen zou wettigen. Natuurlijk, er zijn tijdens den „prijzen slag" rake klappen uitgedeeld maar zoowel de prijsbeheersching als de Middenstands organisaties zijn het er over eens, dat onze stad gunstig afsteekt bij andere plaatsen, waar eveneens gecontroleerd werd. Toen wij dit onderwerp aansneden in tegenwoordigheid van den heer B. W. Las- schuit, één der prominente figuren uit het vereenigingsleven van den Haarlemschen middenstand, bleek dat de gemiddelde win kelier het in groote lijnen eens is met een correctie van de prijzen, een instemming die evenwijdig loopt met een afkeer van eiken vorm van zwarten handel. Hierbij mag niet uit het oog worden ver loren, dat de middenstand op verschillende détails van de prijsbeheersching critiek uit oefent: volgens onzen zegsman is het niet "te ontkennen, dat er prijzen voorkomen, die den winkelier-handelaar geen rede lijke winst kunnen bieden. Dat van over- heidszijde ook straffend wordt opgetx-eden, wanneer er in dat geval een overtreding geconstateerd is, verwekt nog al eens ont stemming, waarbij het woord „bureaucra tie" niet onuitgesproken blijft. De neringdoende verweet en verwijt het de pi-ijsbeheersching nog al eens, dat bij het regelen van deze materie de werkelijkheid uit het oog wordt verloren. Het ligt op den weg der diverse vakorga nisaties, hier voor den middenstand in de bres te springen. Verder grieft het velen, dat fabrikanten en groothandelaren, die naar de meening van den winkelier in vele gevallen van overtreding de hoofdschuldigen zijn, tus- schen de mazen van het prijzen-net door glippen, vooral waar de fabrikant zich, tegen het algemeen belang in, ophoudt met het vervaardigen van ondeugdelijke artikelen uit materialen, die beter gebruikt hadden kunnen worden. Vooral in middenstandskringen is men het dan ook volledig eens met de prijzen- I actie, die thans in stilte tegen „den grooten producent" wordt gevoerd. Prijzencommissie en consument Tijdens het gesprek, dat wij met den heer Lasschuit die zich dus niet als spreekbuis van den Haarlemschen mid denstand opwierp, maar zuiver zijn mee ning als vakman naar voren bracht voex-den, kwam de soms nog verkeerde publieke opinie over het instituut van de Prijzencommissies tot uiting. Vooral de op voedende taak, die deze commissies zoowel I voor consument als leverancier hebben, mag niet uit het oog worden verloren: fu tiliteiten als een klosje garen van een ver meende halve cent te duur bewijzen eener- zijds, dat het zoo'n vaart niet loopt met de prijsopdrijving in Haarlem, anderzijds dat de bevolking wel eens de bedoeling der prijzencommissies uit het oog verliest. Medewerking van de stedelijke autoriteiten. Veel lof heeft de Haarlemsche midden stand voor het werk. dat' ten stadhuize in het belang van deze groep der bevolking wordt gedaan: in alle besluiten, die van ge meentewege woi'den genomen met betrek king tot den middenstand, worden de be trokken organisaties gekend; een verschijn sel, dat in vroeger dagen geen regel mocht heeten. Haarlemsch Tribunaal „De neef uit Batavia" in de Cadiclub Ruim achthonderd te Haarlem en omgeving gelegerde militairen hebben Maandag en Woens dag in de Cadiclub aan den Zijlweg in gezel schap van „De neef uit Batavia" een vroolijken avond doorgebracht. Deze operette een geslaagde Nederlandsche bewerking van Eduard Künnecke's „Der Vetter aus Dingsda" werd hen door het „Recreatie en Algemeen Ontwikkelingswerk" aangeboden, dat hiermede wilde toonen, dat het onze soldaten een gevarieerde, op hoog peil staande en opvoe dende ontspanning wenscht te bezorgen. Haar lem genoot de primeur van een 'reeks opvoe ringen, die voor de verschillende troepenonder- deelen door de HooCdstadoperette onder leiding van Meyer Hamel gegeven zullen worden. De uitvoerenden. Tiny Alma, Hetty Berger en1 Hetty Ruys als vertolksters van de damesrollen, Henk Didama, Dries Krijn, Sylvain Poons (die tevens de regie voerde). Ad. Heerings en Dolf Andreae als de mannelijke tegenpartij, allen ondersteund door den pianist Bram van Brakel, wisten door htm fraaien zang en geestig spel het geüniformeerd publiek tot geestdrift te brengen. 's Morgens geen kopje tliee Verandering der gaslooze uren? Een lezer merkt op, dat, tengevolge van het feit dat de gastoevoer pas 's morgens om 7 uur begint, velen hun dagtaak moe ten aanvangen zonder kopje thee. Tallooze arbeiders vangen om 7.30 uur aan, zoodat zij ongeveer 7 uur uit huis móeten. Het zelfde geldt voor forensen die om 8 of 8.30 uur in Amsterdam moeten zijn. Niet ieder heeft een petroleumstel, bovendien is de hoeveelheid olie die verstrekt wordt klein- Veel ongemak zou verholpen zijn als de gasfabriek niet om 7 maar om 6.30 uur den gasdruk verhoogde. De directie van het gasbedrijf deelde ons evenwel mede, dat het op dit oogenblik nog niet mogelijk is het aantal gasuren te vergrooten. Voor de stille armen Nagekomen giften J. C. D. te O. f150,—, W. F. H. B. f 100,—C. S. Th. V. G. f7,50, A. M. J. f2.50, Mr. B. F. E. Jr. f5,—. Totaal achttiende verantwoording f265,—. In liet geheel is dus bij ons binnenge komen f3001,77. Nu nog een belangrijk bedrag aan giften is nagekomen, zal het Comité alsnog een aantal Kerstgaven aan stille armen uitkeeren. Steiiier-paedagogie bevordert den kunstzin Woensdagavond sprak de heer M. Schenk in dc muziekzaal van de meisjes-H.B.S. te Haar lem over het kunstzinnige element in de paeda- gogie van Rudolf Steiner. Het is niet de bedoe ling om de anthroposofle tot leervak te ver heffen, maar wel willen de volgelingen van Steiner het kunstzinnige element in de opvoe ding in sterke mate naar voren brengen. En dat niet alleen in muziek- en teokenonderwijs, maar ook in de exacte vakken, als reken- en wiskun de cn in de natuurlijke historie. Steiner meent op deze wijze de kinderen tot meer „inzicht' te brengen zonder dat zijn methode tijdrooven- der is dan het normale onderwijs. Tegen de gladde straten In den afgeloopen nacht om half vier zijn te Haarlem de zandstrooimachines der Reiniging weer uitgerukt. Achtereenvolgens zijn behandeld de bruggen en opritten. In de binnenstad was het gevaar der gladheid vlug bezworen, zoodat al gauw een aanvang met de buiten wijken kon worden gemaakt. TWEE SCHUURTJES AFGEBRAND Gisterochtend zijn aan de Elzenlaan twee schuurtjes uitgebrand. Een hoeveelheid wasch- goed, een fiets en waschmachine gingen verlo ren. De schade die circa f1000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Verdediging van ex-wethouder In de voortgezette zitting van het Haarlem sche tribunaal in de zaak tegen den ex-wet houder J. C C was het woord aan den ver dediger, mr. Schut Jr uit Amsterdam, die in zijn inleiding mededeelingen deed over de loopbaan van den beschuldigde Na zijn terug keer uit Indië was C. over den toestand van óns land teleurgesteld en hij meende, dat toe treden tot de N.S.B. het eenige redmiddel was. Het aanvaarden van de functie van wet houder is niet strafbaar, zoo vervolgde de verdediger. Het gaat dus uitsluitend om de vraag, hoe zijn optreden was ten aanzien van het spitten. Spr. merkte op. dat C. al het mogelijke heeft gedaan de burgerij ter wille te zijn en legde het tribunaal brieven over van een bankinstelling en van particulieren, die zich dankbaar toonen over de soepele houding van den toenmaligen wethouder. De verdachte werkte in de hand. dat personeel van bedrijven niet in grooten getale behoefde te spitten, zorgde er voor, dat sleepbooten en vrachtauto's niet gevorderd werden, wist jon gemannen, die in de Ripperda-kazerne waren opgesloten, vrij te krijgen en slaagde er in 12 000 liter olie en een groote hoeveelheid brandstoffen ten behoeve van de Haarlem sche. voedselvoorziening te behouden. Hteruit blijkt wel, meende pleiter, dat C opkwam voor de Haarlemmers, ook al dreigde er wel eens gevaar. Tenslotte vroeg mr. Schut aan het Tribunaal beschuldigde, die reeds twintig maanden geïnterneerd is. zoo spoedig moge lijk in vrijheid te stellen, ook in verband met zijn gezondheidstoestand. Het Tribunaal zal op 23 Januari uitspraak doen. Prijsvraag van Teyler Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap hebben de volgende prijsvraag uitgeschre ven: „Door welke politieke, sociaal-econo mische, ideologische en persoonlijke facto ren in binnen- en buitenland heeft de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland zich van een Marxistische klassepartij tot een nationale volkspartij ontwikkeld?" De antwoorden moeten worden ingezon den uiterlijk 1 Januari 1949. De prijs voor het best en voldoend antwoord bestaat in een gouden eerepenning, of f 400 Filmavond voor oud-strijders Met medewerking van het Ministerie van Oor log zal op Dinsdag 21 Januari om half acht in de Cadi-club aan den Zijhveg te Haarlem een film avond gegeven worden, die gratis toegankelijk is voor oudstrijders uit de Meidagen van 1940 en hun dames. De Legerfilmdienst uit Den Haag zal dien avond een documentaire geluidsfilm vertoonen, die beelden uit den mobilisatietijd, den oorlog en de bevrijding van ons land bevat in de omlijsting van verfilmde gebeurtenissen uit den tweeden wereldoorlog. Voorts hoopt de propagandaleider van het comité „Eereschuld en Dankbaarheid", de heer M. Kroes met een kort woord de voorstelling ln te leiden. Burgerlijke Stand HAARLEM, 9 Januari 1947. BEVALLEN: 6 Jan., D. Veen—Stirnat, z.\ 7 Jan., C. M. Pape—Smit, d.; R. Kleljn—Vrolijk, d.: 8 Jan., G. ElderhorstMeijer, z.; H. B. M. Schoorl—Smid, z.; C. G. Smit—Suman. d.: A. C. M. Snel—v. Wees, d.; I. Bakker—Gröschl, d.: J. C. Specht—v. Elk, d.; 9 Jan., A. R. Wessenberg BesselLngd. ONDERTROUWD8 Jan., H. Küster en I. Köhler; 9 Jan., G. v. d. Las en A. E. Leim- kühler. GEHUWD: 9 Jan., H. Meijer en C. J. Kaats- man; C. Verwer en J. W. Bakker; W. J. v. Waard en T Groot; F. Willemse en M. E. v. Viersen OVERLEDEN: 6 Jan., A. M. ButsFranken, 69 j„ Dolfijnstraat: 7 Jan., Jhr. E. J. Strick v. Linschoten, 59 j„ Stolbergstraat; M. E. Hartman —Dopheide, 74 j„ Gasthuisvest; 8 Jan., M. J. J. v. Swaaningen—Koot, 49 j„ J. Haringstraat; P. Balkenende, 49 j., Gasthuisvest. Haarlem wordt ingeschakeld in algemeen tooneelplan De IJmuidensche visschersvloot is verrijkt met vijf goed zeewaardige stalen kotters, gebouwd door een Amsterdamsche werf. Ze zijn uitgerust met een 80 p.k. dieselmotor en zullen dienst doen bij de kustvisscherij. Vrijdagmorgen stond de 61-jarige dr. K. A. H. G. uit Zandvoort voor de zesde Kamer van het Haarlemsche Tribunaal terecht. Dr. G. was van Maart 1942 tot Juni 1944 sympathiseerend en daarna tot de bevrij ding gewoon lid van de N.S.B. geweest, en was van September 1943 af als wethou der van Zandvoort opgetreden. Als bijkomende feiten waren hem het kdmaatschap van den Nederlandschen Volksdienst en van het Medisch front, een abonnement op het weekblad „De Daad" en een i-adiovergunning ten laste gelegd. Verdachte verklaarde, dat hij in 1942 in zag, dat Duitschland den oorlog ging ver liezen, hetgeen volgens hem de economi sche ondergang van Nederland en de over- heersching van het communisme zou be- teekenen. Ten aanzien van het laatste punt was zijn meening niet veranderd, hetgeen de president, mr A- G. A. H. Roeffen deed opmerken: „Och kom, voor en.in den oor log toonde u geen inzicht in de'ontwikke ling van het nationaal-socialisme en nu zoudt u het wel hebben, in de toekomst van het commuhisme". Dr. G. had blijkens zijn uitlatingen al tijd „op een eiland" gewoond en dan ook niets geweten van het verzet der Neder landsche ai-tsen. Hij dacht dat het Medisch front een voortzetting was van de Maat schappij ter bevordering van de genees kunde. Zijn wethouderschap meende hij te kun nen rechtvaardigen door zijn zorg voor de voedselvoorziening en de geëvacueerde dorpsgenooten. Crematie ir. H. J. Struyck Velen waren naar Westerveld gekomen, om wijlen Ir. H. J. Struyk. in leven leeraar aan de M.T.S. te Haarlem, naar zijn laatste rustplaats «e geleiden. Van de school waren aanwezig: de directeur Ir. G. L. Ludolph, bljr.a alle leeraren, vele leerlingen en verder afgevaardigden van de vereeniging van Nijverheidsonderwijs te Haar lem en vele vrienden. De heer J. A. van Leens, een zwager van den overledene, schetste het groote verlies, dat de familie door den dood van zijn zwager leed. Ir. Ludolph tevens sprekende namens de ver eeniging van Nijverheidsonderwijs herinnerde er aan, dat hij den overledene 25 jaar heeft ge kend en gedurende dien tijd werden de banden tusschen hem en Ir. Struyk steeds hechter. Namers de leeraren voerde de heer J. A. Poslema het woord, namens de vereeniging van afgestudeerden sprak de voorzitter, de heer C. van Schieveen, die evenals den heer G. Tien stra, voorzitter van het leerlingencorps der M. T. S„ er op wees, dat Ir. Struyk niet alleen be lang stelde in. zijn leerlingen, toen zij nog op school waren, maar ook later steeds met hen in contact bleef. De heer K. H. C. W. van dér Veen schetste de verdiensten van den overledene als schrijver van het bekende leerboek voor Weg en Waterbouwkunde. Een zoon van den heer Struyk bedankte voor de belangstelling. Vanavond wordt in de zalen van het Haar lemsche Concertgebouw door burgemeester M. A. Reinalda een groote pluimveetentoon stelling geopend, die Zaterdag en Zondag voor het publiek te bezichtigen zal zijn. De rustige tuinzaal. waar postduiven uit alle streken van Nederland den liefhebber zullen aantrekken niet in het minst wegens den grooten opbloei, dien deze tak van sport na de knauwende bezettingsjaren weer heeft genomen herbergt de ruim 800 gevederde vrienden van de Sportfokkersvereeniging „Haerlem", welke, in samenwerking met de Willy, één der wollige mededingers tn den konijnen-schoonheidswedstrijd, is vermoe delijk liever bij dc kleine vrouw dan in het nauwe tentoonstellingshokje. Of zou het de gewichtigheid tvan het poseeren zijn, dat zijn zenuwachtig snuffelneusje even stil houdt? Haarlemsche afdeeling van den Nederland schen Bond van Postduiven'houders, de orga nisatie van dit gedeelte op zich nam. De groote zaal huisvest tijdelijk het veel rumoe riger hanen- en kippenvolkje, dat geflankeerd wordt door Zijne Majesteit het Konijn. Over de geheele linie is prachtig materiaal te bewonderen: de inzending van de juist 25-jarige zïlverkonïjnen-fokkersvereeniging ..De Zilverclub" slaat een bij uitstek goed figuur. Maar ook de Fransche langooren. de Vlaamsche reuzen en de vele papillons (een beestje met een zwarten streep op zijn witten rug en verspreide stippen op de flanken) plaat sten de keurmeesters vaak voor een moeilijke taak. De Fransche Rex-konijnen. waarvan verteld wordt, dat een abt ze. zonder het beslist te willen, tot ras verhief; de mollige Lotharingers en de kleinere rassen onder de biir.a 700 langooren toonen. dat de Neder landsche konijnenliefhebber nog steeds op veredeling van zijn dieren uit is. Kraaiende hanen en hun tevreden eega's, waaronder de zuiverste oud- Nederlandsche soorten te bewonderen zijn, naast eenige voortreffelijke kuif- hoenders, dragen er het hunne toe bij. deze tentoonstelling tot. een eerste-rangs pluimvee-gebeurtenis te maken Voorts is ook de kleine inzending sierdui- ven de moeite van een bezoek waard: doffers, die geheel te uwen gerieve hun krop al koe rend opzetten en het eenige Nederlandsche exemplaar van de blauwe „I-Iorseman" zijn de snufjes^ die vele kenners-oogen zullen doen glinsteren. Vermeldenswaard is tenslotte een volière met. siei-duiven, die achter in de zaal een plaatsje gevonden heeft. Te duur geitenvleesch De Prijsbeheersching maakt het publiek er op attent, dat geitenvleesch dat vrij ver kocht mag worden, veelal, ook door bona fide slagers te duur wordt verkocht. De prijs die berekend mag worden is gelijk aan den officieel vastgestelden prijs van -ehapenvleesch. De prijsbeheersching ves tigt er de aandacht der slagers op. dat bij eventueele overtreding proces-verbaal zal worden opgemaakt. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 11 Januari Nieuwe bonkaarten. Haarlem: Ca t.m. Co (Vleeschhal). Mevrouw G. verklaarde nog, dat haar man niet in de gelegenheid was geweest naar de Engelsche radio te luisteren, daar het toestel cp Hilversum afgesteld was. Oud-illegalen, die bij hem kwamen, zou hij steeds geholpen hebben, hetgeen mr. Roeffen verwonderd deed uitroepen: „En ik dacht, dat u met niemand contact had'"" In zijn conclusie zei de president van het Tribunaal, dat we hier met een „a-prioris- tischen" N.S-B.'er te doen hadden, die door zijn ontwikkeling en maatschappelijke po sitie in Zandvoort veel slechten invloed heeft gehad. Het zou moeilijk zijn een strafmaat te bepalen, omdat de keuze uit de middelen daartoe betrekkelijk gering is. Dr. G. was van 10 Mei 1945 tot 10 Aug. 1946 geïnterneerd en heeft sedert korten tijd zijn praktijk hervat. Uitspraak over 14 dagen. Prof. S. Posthuma gaat binnenkort naar Indië Financieel-economisch adviseur der Commissie-generaal Prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank, zal op 21 Januari naar Indië vertrekken om daar als fi nancieel-economisch adviseur van de Com missie-Generaal op te treden. Het college van commissarissen der Nederlandsche Bank zal prof. Posthuma tijdelijk op non- actief stellen. De heer Westerman Hoi- stijn die op 15 Januari wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd aftreedt als directeur-secretaris der Ne derlandsche Bank zal de functie van prof. Posthuma waarnemen. Prof. Posthuma werd op 25 Juli 1900 te Djember (Oost-Java) geboren ln 1920 behaal de hij in Nederland het einddiploma aan het eerste stedelijk gymnasium te "s Gravenhage. Van 19211925 volgde hij de colleges aan de Nederlandsche Handelshoogesehool te Rotter dam en slaagde in 1925 cum laude voor het doctoraal examen economie. Daarna was hij redactie-secretaris van de Economisch-Statis- tische Berichten en secretaris van de Neder landsche organisatie van de Internationale Kamer van Koophandel te 's Gravenhage. In 1931 werd hij tijdelijk werkzaam gesteld bij de Oostenrijksche Nationale Bank als assi stent van prof. mr. dr. G. W. J. Bruins. Tevens was prof, Posthuma belast met dd bijzondere procuratie van de Bank voor In ternationale betalingen In 1933 werd hij als waarnemend directeur vei'bonden aan de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika. Zijn benoeming tot directeur van die bank volgde op 29 Juni 1934. Tijdens de bezetting nam prof. Posthuma aan de Nederlandsche Handelshoogesehool te Rotterdam voor prof. Lieftinck de colleges waar. Zijn functie van directeur van de Nederlandsche Bank aanvaardde hij op 1 November 1945. In dezelfde maand werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam. Van bevoegde zijde verneemt ANP, dat ten departemente van Overzeesche Ge- biedsdeelen thans de laatste hand wordt gelegd aan een wetsontwerp houdende uitbreiding van de Commissie-Generaal tot ten hoogste vijf leden. Dit wetsont werp zal dezer dagen aan den ministerraad worden voorgelegd. Het ANP verneemt voorts, dat prof. Posthuma in Indonesië reeds dadelijk in het werk van de Com missie-generaal zal worden ingeschakeld Koninklijke belangstelling voor ijshockeywedstrijd Tot groote verrassing van het publiek in de Apollohal te Amsterdam heeft de Ko ningin daar gisteravond den ijshockey wedstrijd IjsvogelsCanadians bijge- gewoond. H.M. toonde zeer veel belang stelling voor den wedstrijd alsmede voor de prestaties van het Zwitsersche kunst- rijderspaar Dubois, dat in de pauze een demonstratie gaf. De Canadians wonnen den ijshockey wedstrijd met 52. De eerste speelhelft verliep sportief en rustig, doch in de tweede helft ging het nogal ruw toe. Een onverkwikkelijk moment was het, toen een der Canadians voor twee minu ten van het ijs gezonden werd, doch wei gerde heen te gaan. Onder een oorverdoo- vend gefluit van het publiek duurde dit incident zeven minuten, waarna een op lossing gevonden werd. Omstreeks halfelf keerde de Koningin naar het paleis terug. Bij het verlaten vande Apollohal zeide de Landsvrouwe tot den bedrijfsleider, den heer J. van den Berg: „Ik vond het een zeer spannenden avond en ik heb erg genoten". „OVER DE ZEE NAAR SKYE". De Sehotsche reiziger-journalist, mr. W A. Gibson Martin, dte Donderdagavond In de i zlekzaal van Brinkmaan voor de Haarlemsche afdeeling van het genootschap Nederland—En geland vertelde over één der Hebriden, het eiland Skye. toonde zich een uitstekend causeur. Dit vrij onbekende eiland aan de Oostkust var. Schotland met zijn rijke geschiedenis, zijn zee wier-Industrie en zijn nevelige verten, is den aanweztgen leden even nabij gekomen, als wan neer ze er zouden hebben rondgezworven. De lantaarnplaatjes, waarmee mr. Martin zijn lezing Illustreerde, gaven den verteller meerma len aanleiding tot het ophalen van de markante feiten. d:e vele plekjes van het eiland tot een historisch monument maken. De heer G. Co- mello, dankte als voorzitter den spreker voor den lnteressar.ten avond. B. en XV. van Haarlem zullen binnenkort een voorstel tot het verlccncn van een sub sidie aan de tooneelgroep „Comedia" b\j den raad indienen. Wanneer dit voorstel aanvaard wordt, zal Haariem ingeschakold worden in het alge meen tooneelplan van het Centraal Coördina tiebureau voor het toonecl. Dit is een semi- overheidsinstelling. die het contact onder houdt tusschen de gezelschappen van de Stichting Amsterdamsch-Rotterdamsch too- neel (in de wandeling START genoemd), het 'Residentietoonecl cn Comedia eenerzijds en de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag anderzijds. Ook met het Nederlandsch Volkstooneel wordt nauw contact onderhou den. Het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft er op aange drongen. dat de steden Haarlem en Utrecht zich bij dit bureau zullen aansluiten en de tooneelgroep „Comedia" gezamenlijk zullen subsidieeren. Met de gemeente Utrecht wordt nog onderhandeld. Gaat ook deze stad met het project accoord. dan zal het Rijk „Come dia" steunen met een bedrag, dat gelijk is aan dat van Haarlem en Utrecht tezamen „Geleid tooneel" Het groote voordeel van dit tooneelplan een uitwerking van het algemeen saneerings- plan voor het tooneel, zooals dat tijdens de bezetting door de afdeeling Tooneel van de Nederlandsche federatie van beroepsvereni gingen van kunstenaars ontworpen werd is. dat de gemeente Haarlem door één gezel schap te subsidieeren recht verkrijgt op het repertoire van de overlgt: aangesloten ensem bles. Het zal dan niet meer voorkomen, dat Haarlem van een „Gijsbrecht"-opvoering verstoken blijft, zooals thans reeds twee jaar het geval is. Subsidie gerechtvaardigd. Bovendien, zoo werd ons van de zijde van het gemeentebestuur verzekerd, zou het on- N.S.B.-Burcjemeester van Heiloo in vrijheid gesteld Voor het Alkmaarsche tribunaal heeft de voormalige N.S.B.-burgemeester van Heiloo, de oud-Haarlemmer C. S. terechtgestaan, wien behalve het lidmaatschap van N.S.B. en W A. ten laste was gelegd het vorderen van rijwie len ten behoeve van de Duitsche weermacht en medewerking met den S.D. bij het opspo ren van de daders van overvallen op distribu tiekantoor en raadhuis te Heiloo. Als getui gen werden drie S.D.'ers gehoord, waarbij bleek, dat S den S.D. niet van deze over vallen op de hoogte had gebracht. Dit had de politie te Heiloo gedaan De tasch. die een der daders bij zijn vlucht had achtergelaten, werd ook niet, zooals aanvankelijk gedacht werd, door S., doch door de politie zij het na overleg met de illegaliteit aan den S.D. overhandigd. De burgemeester had wel deel genomen aan de achtervolging van de daders, direct na den overval, doch half Heiloo had dit gedaan, zij het zonder eenig resultaat. Daar de daders alleen 8000 aan geld had den meegenomen, was S. in de veronderstel ling. dat het een roofoverval betrof, welke niets met de illegaliteit te maken had. Voorts werd S. ervan verdacht, dat hij den S.D. eenige adressen had opgegeven, waar de S.D. de boel kort en klein kwam slaan als repressaille voor een aanslag op de spoorlijn tusschen Limmen en Heiloo Hij bleek echter dien dag afwezig te zijn geweest. Er werd veel materiaal tex zitting aange voerd, waaruit bleek, dat het bewind van S. geen schrikbewind was. Hij hielp onderdui kers en Joden, had zelf onderduikers en hielp waar hij helpen kon. om zijn ingezetenen te sparen voor de Duitsehers, waar hij geen vriend van was. Toen Heiloo 5000 boete moest betalen, hield hij dit tegen tot het na „Dollen Dinsdag" in het vergeetboek raakte. Met de politie rekende hij zelfs een Dultscher in, die een schaap uit de wei had gestolen. Het tribunaal deed meteen uitspraak en be paalde de interneering gelijk aan den tijd van detentie. Voorts werd S. ontzet uit de beide kiesrechten en uit het recht eenig ambt te be- kleeden. Hij kreeg meteen zijn vrijheid, waar van hij gebruik maakte door zijn vrouw een klinkende zoen te geven. De publieke tribune, die vol Heilooërs was, applaudisseerde. SCHEEPVAART K. H. L. Oosterbeek, thuisreis 8 Jan. te Bahia. Waterland, uitreis 8 Jan. te Buenos Aires. Salland. thuisreis 8 Jan te Santos. Westland. uitreis 7 Jan. van Las Palmas n. Zuid Amerika. K. N. S. M. Dundee, 0 Jan. van Gibraltar naar Amsterdam. Ary Scheffer, 8 Jan. van Opor to naar Amsterdam. Fana, 8 Jan. Ouessant ge passeerd. Orpheus. 7 Jan. te Valencia. Vlnga. 8 Jan. van Gibraltar naar Amsterdam. Caribia. 8 Jan. van Aarhus naar Kopenhagen. Arnhem. 7 Jan. te Curagao. Marlta, 7 Jan. van La Guaira naar Barranqullla. Stuyvesant. 8 Jan. te Para maribo. Stureborg. 7 Jan. v. Oporto naar Flume. Caribia, 8 Jan. te Aarhus. Omen, 8 Jan. te Go- thenborg. Stureborg, 7 Jan. te Oporto. Helder. 7 Jan. te Izmir; Odysseus. 8 Jan. te Amsterdam. Juno, 8 Jan. van Tunis naar Malta. Holl. Afrika LUn. Kedoe, 8 Jan. te Mar seille. Diamantis, 8 Jan. van Gibraltar naar IJmuiden. redelijk zijn de gezelschappen noodlijdend te laten, hoewel de gemeente belangrijke bedra gen aan vermakeiijkheirisbelasti ig Incasseert. Öok de exploitatie van den Stadsschouwburg, die sedert September weer voor rekening van de gemeente geschiedt, is winstgevend. Tot welk bedrag de subsidie verleend zou worden, kon men ons nog niet mededcelen. Het ligt niet in de bedoeling om, zooals in de drie grootste steden het geval is, een stichting te vormen die een tooneelgezclschap in vasten dienst heeft. Dan zou dc praktijk worden, dat de gemeente alle tekorten voor haar rekening moest nemen. BINNENLAND Gisterochtend heeft de Koningin een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amsterdam. Ruim een uur heeft zij studies gemaakt ln haar schetsboek. Daarna maakte zij een wandeling langs de Stadhouderskade. Telkenmale werd de Vorstin door verraste voorbijgangers eerbiedig gegroet. Hel publiek respecteerde den wcnach van Hare Majesteit, zich ongestoord door dc hoofdstad te kunnen bewegen. Twee graanhandelaren in Noordholland on dervonden dat frauduleuze handel in tarwe ongeoorloofd is. Zij hadden 52.000 kg. tarwe clan destien verkocht. Twee dagen later werden zij reeds veroordeeld tot 12 maanden gevangenis straf en 6 maanden rijkswerklnrlchUng. met bevel tot directe gevangenneming. De World Friendship Association zal in het komende zomerseizoen met Engeland 25.000 jeugdige toeristen uitwisselen. Te Bussum is in den ouderdom vun 80 jaar overleden de beeldhouwer I- ZU1. die destUds reliefs en beeldhouwwerken voor de Amster damsche beurs en het gebouw der Nederland sche Handelmaatschappij vervaardigde. HU ver vaardigde ook het monument voor koningin Emma te Amsterdam. Op 21 November is een clcctrlclcn van Werkspoor, die zich op de spoorbrug over de Dleze bU Den Bosch bevond, tijdens het passce- ren van een trein te water geraakt en verdron ken. Zijn lijk Is thans uit de Dieze tn de ge meente Engelen opgehaald. Te Meteren in de Betuwe Is de groote boer derij van H Nijhof tot den grond toe afge brand. Alle landbouwwerktuigen en een groote partij tarwe ging verloren. Daar de brandspuit bevroor, kon de brandweer weinig uitrichten. DestUds Is bepaald, dat de bevrUding ieder Jaar op 5 Mei herdacht zal worden. Thans ls be paald dat de kerkelijke herdenking op Zondag 4 Me: zal geschieden. Zaterdag 3 Mei zullen de slachtoffers van het verzet plechtig worden herdacht. Aan boord van de Kota Inten. welk schip van Batavia op weg ls naar Nederland, bevin den zich niet 1107 (zooals het A.N.P. dezer dagen meldde) doch 107 gewonde militairen. Het proces tegen den kunstschilder Han van Meegeren zal waarschijnlUk ln Mei gevoerd worden. Een chemisch onderzoek zou hebben uitgewezen dat de veelbesproken schilderUen geen orlgineele Vermeers zijn. HAARLEM EN OMGEVING In verband met de binnenkort door het ministerie van btnnenlandsclie zaken te nemen maatregelen om tot een betere verdeeling van de woonruimte te geraken, ontvingen de Ingeze tenen van Bloemendaal een circulaire van het gemeentebestuur, met verzoek de daarin gestel de vragen te beantwoorden. De antwoorden moeten vóór 18 Januari binnen zUn. De Zakenciub „Hoogere Prestaties" te H1I- legom organiseerde Donderdagavond een film avond der K.L.M. in het City-theater, dte zeer goed. slaagde en waarvoor groote belangstelling was. Als spreker trad op de heer H. v. Wijck, chef van den Propagandadtens: der K.L.M.. Bo vendien werden lnterassante films vertoond. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling orgaiViseert Zondagmorgen (8.40 van het station) 12 Jan. een excursie naar de brandweerkazerne te Amsterdam. >Aan de rUksuniversitelt te Lolden ls ge slaagd voor het doctoraal examen wis- en na tuurkunde (dierkunde): de heer G. Wlertz te Haariem. Op 16 Januari zal het vijftig Jaar geleden zUn, dat de rUwlelhandel J. Vlets en Co. aan den ZUlweg onder den firma-naam Vlets en Van Leeuwen geopend werd. De tegenwoordige eigenaar, de heer G. A. van Zomeren, Ls reeds 45 Jaar aan de zaak verbonden. Aan 2500 leden van den luchtbeschermings dienst wordt dezer dagen een gedenkboek aan geboden. Oud-burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwljk schreef een inleiding cn bur gemeester M. A Reinalda een nawoord. Ir. G. Frledhoff, hoofd van de Kunst bescherming te Haarlem en de heer G. M A. Gussenhoven, waarnemend hoofd van den plaat- selUken luchtbeschermingsdienst, ontvingen als dank voor hun verdiensten voor dc Kunstbe scherming ln ooriogstUd de door de Rijksinspec tie geslagen gedenkpenning. De Blocmendaalscbe raad behand'; 23 Januari de begrooting. De gewone raadsverga dering op 16 Januari wordt niet gehouden, Door de actie van verschillende klassen van het ChrlsteiUk Lyceum te Haarlem worden tien tallen boomen op Walcheren geplant. Eén eerste klasse staat aan den top met een totaal van zes boomen, terwijl door haar toedoen nog verschei dene particulieren een boom hebben geplant. Eenzame: Blijf toch niet langer doorleven met Uw stil verlangen naar een oprechte levenskamaraad. Door „Excel sior" kunt U toch in contact komen met iemand, die. even als U zelf, oprecht verlangt naar een ernstige oprechte kennismaking. „Excelsior" heeft ingeschrevenen uit alle deelen van Nederland, ook uit Uw provincie, woonplaats of omgeving daarvan. ..Excel sior' bemiddelt voor Jong en oud, voor werkende, gegoede, midden- en boerenstand, heeft een speciale prettige bemidde- deling voor Jongelui en kan heeren. die in hun moederloos gezin (met huwelUk als doel) een serieuze hulshoudster zoe ken of dames, die als zoodanig geplaatst wenschen te worden, ook van dienst zijn. Kom toch direct even rustig en vertrou welijk praten of vraag huisbe zoek. Het kan niet anders of ook U zult slagen. Alle kan toren zijn dag. (ook Zat. cn Zond.) van 2—6 u. goopend. 's Maandags gesloten. Attentie: Voor mondelinge in lichtingen wende men zich tot het dichtstbijzijnd kantoor van „Excelsior". Voor huisbetoek en schriftelijke inlichtingen tot het Hoofdkantoor: Hilversum. Vercenigde NoderlautWche Hu wel Uk s-Bemiddel! ngs- kontoren „EXCELSIOR" (de grootste, allesomvattende Nederlandsche Organisatie, die ook U kan en zal helpen. Geheel onder vrouwelijke di rectie). Hoofd-Admlnlstratle: Ministerpark 18a, Hilversum. KANTOOR TE HAARLEM cn omgeving: KORTE SPA \KNE 7. Alle reparaties op electrlsch gebied. Spaarnwouderstr. 13 Telefoon 15778 Fotocopieën beter, sneller cn goedkooper. Foto Hilarius Groote Houtstr. 102, tel, 10866 Autogen. lasschen voor massa werk. DRILSMAPLE1N 4. II.-OOST ONTVANGEN: enkele blauwe Tweed Jassen, (Heerencostnums. 3 dccllg) Sportcostuum», KrUz<* panta lons. BIJ het van oudB bekende en goedkoopste adres Klein maar Dapper v.h. Aaegang 10, thans MIDDENWEG 123, H.-N. t.o. katholieke school. Tclcf. 22282. Gesloten huls op al uw bonnen Speciaal Sigarenmagazijnen Jueobljnesu-aat 8 - Ijcldsclicvnart 2(1 Kl. Houtstraat 22 - Amsterdnmstrnat 48 Te huur gevraagd: gelegen in centrum. Brieven onder no. 6561 Bureau van dit blad. Speciale aanbieding tot 18 Januari 1947. Wij maken voor u een II rij colbert costuum in maatconfectie met bijleveren van allo voerlnge voor 57.50 en 35 puntert. GEN. CRONléSTRAAT 42-44 TEL. 15438

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3