Haarlems Dagblad Nieuw en Oud Mr. van Kleffens voor het Forum der Buitenlandsche politiek Spoorbrug bij Zaltbommel weer geopend Arabieren klaar voor verzet bij eventueele provocatie Oost-Indonesisch ka bi net gevormd Golf van Duitsche protesten 61e Jaargang No. 18530 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. J12713, 10132. Zaterdag 11 januari 1947 Verschijnt dagelijks' behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4.Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op .aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem verdrag met Duitschland zullen zéker weer de tegenstellingen tusschen oude en nieuwe wereld naar voren brengen. Er zijn twee nieuwe werelden gegroeid, die in scherpe tegenstelling tot elkaar staan en welker onderlinge betrekkingen pas in de laatste maanden de belofte van iets beters dan een nieuwe oorlog gaan toonen: de Vereenigde Staten en Rusland. Er is de oude wereld, waarin wij leven en die Europa is. Het Duitsche vredesverdrag zal haar opnieuw in het centrum der beslis singen plaatsen. Zij heeft veel aan kracht en macht ingeboet. Volgens de redeneering van hen, die meenen dat alles uitsluitend van wapenmacht afhangt, zou Europa eigenlijk niets meer in de melk te brokken moeten hebben. Maar het is niet zoo, want deze redeneering is foutief. Het oefent nog steeds grooten invloed in wereldsche zaken uit. Het zou zich zelïs als economisch krachtcentrum kunnen herstellen door een eind aan zijn eigen versplintering en ver deeldheid te maken. Het is de vraag, of het de energie en den durf zal bezitten om in die richting te sturen. Want het is oud en sceptisch. Het heeft zooveel wijsheid en er varing, maar ook zooveel teleurstelling en pessimisme opgehoopt, dat het in iedere groote koerswijziging, in ieder streven tot beslissende wijziging in de wereldverhou dingen de bezwaren vooropstelt inplaats van de noodzaak, iets nieuws te verwezen lijken. Het kijkt altijd om naar het verleden en naar de vele pogingen, die mislukt zijn op grond van menschelijke tekortkoming. Het is wel wijs, maar ook vermoeid. Dat bepaalt zich niet tot oude menschen. Het is een geest, dié ook in zooveel jongeren woont. Soms treft men zelfs ouderen aan, die meer aandurven dan vele jonge men schen. Dezulken rekent men tot die eigen aardige menschepsoort: de idealisten, die door deri gemiddelden Europeaan met twijfel en ongeloof beschouwd worden, al leert de historie dat het alleen dergelijke lieden geweest zijn, die in het verleden de wereld vooruit hebben gebracht. De ge middelde Europeaan weet met die uit spraak niet goed raad. Eigenlijk ziet hij gean verschil tusschen ideaal en illusie. Men moet zijn doel niet al te hoog stellen; men „mag al blij zijn" als men groote rampen vermijdt. Houd wat je hebt en breng geen offers om betere verhoudingen in de wereld te bereiken, want dat lukt toch niet. De jonge groote volken zijn door een anderen geest bezield. Is het niet zoo, dat bij groote nieuwe ondernemingen zij eerst de noodzaak van verandering zien, die de bezwaren ver overheerseht? Hun gebrek aan langdurige ervaring doet hen de be zwaren vaak onderschatten. Maar zij on dernemen den stormloop tegen de moeilijk heden. Zij durven groote fouten te maken en als zij zegemaakt hebben, nieuwe te riskeeren. Dat offers gebracht moeten wor- den, niet alleen door anderen maar ook door hen zelf, verwondert hen niet: het schijnt te behooren tot,het wereldsche ver loop en slaat hen niet uit het veld. Maar niettemin koesteren zij, al blijkt dat me nigmaal niet uit hun redevoeringen, een ingeworteld respect voor de wijsheid en traditie en de cultuur der oudé wereld. Het js daarom, dat de oude wereld in dit tijds gewricht nog niet heeft afgedaan. Maar zij zal niet verder in de dalende lijn moeten gaan; zij zal de kracht moeten toonen om zich te herstellen en haar eigen bestaan te waarborgen, zonder zich te verliezen in nieuwe tegenstellingen en conflicten. De jonge groote mogendheden weten dat zij sterk zijn, maar ook dat zij nog niet toon aangevend zijn. Er is teveel dat hun ont breekt. Zij beseffen wel dat veel van hun meeningen en betoogen confectie zijn en niet gedragen worden door de ervaring en de zelfcritiek, niet getoetst zijn aan den twijfel en het zonderlinge, aanvechtbare maar niettemin aantrekkelijke individua lisme, die zich in de oude wereld doen gelden. Het is de vraag hoe deze factoren zich bij de behandeling van het Duitsche vre desverdrag zullen doen gelden. Het zal be langwekkend zijn, dat waar te nemen. Wij zullen er evenwel bij moeten bedenken, dat dit vredesverdrag niet het laatste woord zal zijn dat ten aanzien van Duitschland en van de komende Europeesche ontwikke ling gesproken zal worden. Het betreft een aanvangs-phas»1 in die ontwikkeling. Mis schien, ja waarschijnlijk zal zij later nog tot veel herziening nopen. R. P. Inbrekers per autobus naar het politiebureau Een Hagenaar die 's avonds om halftwaalf in het Benoordenhoutkwartier zijn hondje uitliet, vond achter een boom een Perzisch tapijt, een damesmantel en nog eenige goe deren. Hij maakte twee jpolitie-agenten op deze vondst attent en terwijl een hunner poolshoogte in de omgeving ging nemen, bleef de andere agent in de buurt op post. Weldra verschenen er twee mannen, die de goederen wilden meenemen. De agent hield hen een revolver voor, maar een hunner zag kans den politieman een klap te geven. In het oogen blik van verwarring, dat daardoor ontstond, gingen de mannen aan den haal. Even later kwam de andere agent terug en toen deze het gebeurde vernam, kreeg hij de ingeving dat de gezochten wel eens in een juist passeerende stadsautobus konden zitten De agenten snelden de bus na en lieten deze stoppen. Er bleken niet twee. maar vier in brekers in de bus te zitten De chauffeur kreeg order naar het politiebureau te rijden, waar zijn passagiers werden opgesloten. Zij bleken twee inbraken gepleegd te hebben. De buit is geheel teruggevonden. Brit«clie buitenlandsche politiek naar links? Onder den kop „zwenking naar de Sovjet- Unie in de Britsche politiek" meldt de „New York Times" op de voorpagina, dat ln gezaghebbende kringen te Londen wordt vernomen, dat de Britsche, buitenlandsche politiek in het vervolg waarschijnlijk een kleine, maar belangrijke zwenking zal ver- toonen naar het Oosten en naar de links georiënteerde zijde om te trachten de jong ste verbetering in de betrekkingen tucschen Engeland en de Sovjet-Unie te consolïdee- ren. Volgens dit Londensche bericht is dit het voprnaamste resultaat van de de laatste twee weken door het kabinet gevoerde be raadslagingen over de buitenlandsche poli tiek. Door de gladheid Is ln Apeldoorn een 18- Jarig meisje gevallen en door een vrachtauto overreden. Zij was op slag dood. De Haagscho gemeentebegrooting voor 1347 ttertoont een tekort van 24 miliioen gulden. „Geallieerden moeten niet te goed zijn tegenover Duitschland „Het Forum van de Buitenlandsche Politiek" heette de bijeenkomst te Cleveland (V.S.), waarop prominente vertegenwoordigers van verschillende landen hun ziens wijze uiteen zetten betreffende problemen der internationale verhoudingen. De rede van den Nederlandschen vertegenwoordiger, mr. van Kleffens, bevatte interessante verklaringen met het oog op hangende vraagstukken. Van Kleffens behandelde eerst het on derwerp; „Wat verwacht de wereld van de V. S*'" Sprekende over de Amerikaan- sche mijnwerkersstaking zeide mr. Van Kleffens. dat deze „het licht en de vuren in de geteisterde woningen van Europa heeft gedoofd". Hij zeide voorts: „De wereld verwacht, dat de Amerikaansche leiders rekening zullen houden met de onvermij delijke gevolgen van de sociale geschillen in Amerika voor de volken, die veel ellen de moeten doorstaan". Nederland's bescheiden eischen. Sprekende over de buitenlandsche poli tiek wees mr. Van Kleffens er vooral op dat onder de groote vijf voornamelijk twee landen een bijzondere positie innemen; de V. S. en de Sovjet-Unie. „Wat de wereld bovenal waardeert is, dat zij, in tegenstel ling met Duitschland en Japan, vredelie vende landen zullen zijn. Deze eigenschap heeft het nadeel; dat men te goed kan zijn Wij zijn het er mede eens, dat de overwon nen vijand geholpen moet worden. Wij, uw geallieerden, die het slachtoffer zijn ge weest van de Duitsche agressie, kunnen het echter niet waardeeren, dat wij armlastiger zijn dan strikt noodzakelijk is. Wij willen ons zelf helpen en wenschen bijgevolg, dat onze handel met Duitschland weer hersteld en niet belemmerd wordt. Wij verwachten een ding van de V. S., nl. sa menwerking, opdat rechtvaardige en ver standige vredesverdragen kunnen worden gesloten' Mr. Van Kleffens" bracht in herinnering, dat Nederland grondgebied van Duitsch land eischt, waarvan de oppervlakte zeer klein is. „Wij zullen ons verheugen als Frankrijk het Saar-gebied zal krijgen, wij zullen echter een verwerping van onze zeer bescheiden eichen niet accepteeren. Nederland wil medewerken aan de opstel ling van het vredesverdrag met Duitsch land. Wij wenschen in de eerste plaats, dat dit verdrag zoodanig zal zijn, dat het een duurzamen vrede waarborgt. Ik ben van meening, dat een langdurige Amerikaan sche bezetting noodzakelijk is. Duitschland betreurt slechts een ding: den oorlog verloren te hebben. Laten wij ons daarover geen illusies maken. Ik hoor zoo vaak beweren: „wat konden die arme Duitschers tegen Hitier doen? Ik antwoord hierop: zij hadden alles kunnen doen. maar zij hebben niets gedaan- Ons verzet en het verzet van andere bezette landen geeft ons het recht om zoo te spreken". Mr. Van Kleffens besloot zijn rede met het uitspreken van den wensch. dat de V. S. een groote rol in de organisatie der UNO zullen blijven spelen, daar deze organisa tie de eenige hoop der menschheid. om voor altijd van een oorlog verschoond te blijven, in zich belichaamt. Indië. Met betrekking tot de Nederlandsche Overzeesche Gebiedsdeelèn zeide mr. Van Kleffens het volgende: „Sinds het begin van deze eeuw was ons streven gericht op een vooruitstrevend bestuur van de Ne derlandsche Overzeesche Gebiedsdeelen. De oorlog maakte een snellere ontwikke ling onvermijdelijk. Hierdoor werd onze taak en die van de Indonesische leiders on eindig veel moeilijker. In al onze gebieden staat de deur wagenwijd open voor Ameri kaansche ondernemingen". Op dezelfde bijeenkomst heeft James Forrestal, de Amerikaansche minister van Marine, verklaard, dat de V. S. hun belan gen of invloedssferen in Europa en Azië niet zullen opgeven. „De V- S. zullen alles in het werk stellen, wat in hun vermogen ligt, om den nooddruftigen te hulp te ko men en de lampen van hoopvolle verwach ting in de wereld brandende te houden", aldus Forrestal. „Maar wij mogen van de andere landen verwachten, dat zij»ons niet in schoenen schuiven, dat wij onder het mom van liefdadigheid wereldheerschappij nastreven". De minister waarschuwde ook tegen de verlokkelijke misvatting, dat wij thans in een tijdperk zouden leven, waarin de oor log door een druk op den knop kan wor den gevoerd en leger, vloot en luchtmacht voor een succesvolle oorlogvoering niet meer noodig zijn. Engeland klaagt Albanië aan bij Veiligheidsraad Engeland heeft bU den Veiligheidsraad een klacht tegen Albanië ingediend wegens de in de straat van Korfoe aangetroffen mijnen en de onbevredigende verklaringen van de Albaansche regeering daar over. De secretaris-generaal van de UNO ont ving een mededeeling van de Britsche re geering waarin de Veiligheidsraad wordt verzocht ingevolge artikel 35 van het Handvest de zaak in behandeling te nemen. Artikel 35 verleent ieder lid van de or ganisatie der UNO het recht om voor den Veiligheidsraad ieder „geschil of situatie, die zou kunnen leiden tot internationale wrijvingen of aanleiding zou kunnen zijn tot een geschil", aan den Veiligheidsraad voor te leggen. De tekst van de Britsche mededeeling zal waarschijnlijk Maandag, nadat leden van den Veiligheidsraad er kennis van genomen hebben, gepubliceerd worden. Naar verluidt bevat het rapport een vol ledige toedracht van het incident van Oc tober j.l. in de straat van Korfoe waarbij twee Britsche torpedojagers beschadigd werden en 44 matrozen sneuvelden. Ook wordt mededeeling gedaan van daaropvol gende activiteit van mijnenvegers die onder toezicht van de internationale commissie voor hét mijnenvegen geschiedde. Ook zou in het rapport de beschuldiging voorkomen, dat de mijnen in de straat van Korfoe door Albaneezen zijn gelegd. „Monly" sprak met Stalin Vrijdagavond had veldmaarschalk Mont gomery gedurende bijna vijf kwartier een persoonlijk onderhoud met generalissimus Stalin, waarbij behalve twee tolken, geen andere personen aanwezig waren. Montgomery was zeer te v red én over het onderhoud en zeide, dat Stalm er goed uitzag en joviaal gestemd was. Veldmaarschalk Montgomery, die heden zijn bezoek aan de Sovjet-Unie besluit, heeft in een verklaring voor de Russische pers de leiders van het Russische leger dank gezegd voor hun gastvrijheid; hij verklaarde, dat hij in hun militaire acade miën alles heeft mogen zien wat hij wenschte. Later woonde hij een maaltijd bij, die door generalissimus Stalin te zijner eere werd gegeven. Het woord is aan. JulesClaretie: De ondankbaren zün nuttig: zij helpen u, u;el te doen zonder eigenbelang. Verdwenen Kerstpaketten De persdienst van het centraal burea: van de N.I.W.I.N. deelt mede, dat van dc 150.000 naar Indië verzonden Kerstpaket ten 355 niet op de plaats van bestemming zijn aangekomen. Het aantal tijdens het transport beschadigde paketten is gering. Aan ongeveer 1000 militairen, die pas in de tropen waren gearriveerd kon geen Kerst- paket worden uitgereikt. Zij ontvangt den naam „dr. ir. W. Hupkes-brug" Zij gelooven niet aan Britsche bereidheid om oplossing te bevorderen In het noord-oosten het weer vroor Toch flinke aanvallen op het koudegebied De ópperbevelhebber van de Najada, het Arabische verzetsleger, zeide heden aan Un Press, dat elke Britsche poging om een ver deeling van Palestina door te voeren, een on middellijke oorlogsverklaring van zijn Arabi sche strijdkrachten ten gevolge zou hebben. Opperbevelhebber Mohammed Nimmer Ha- wari maakte bekend, dat hij zijn hoofdkwar tier van Jaffa naar een plaats ergens in de heuvelen van Noord-Palestina zal verplaat sen. Op de vraag wanneer dc Najada in actie zal komen, antwoordde Hawari dat dit zal zijn op het oogenblik. dat een provocatie of een aanval plaats vindt of een situatie ontstaat die de toekomst van de Arabieren in dit land bedreigt. „Wjj zijn Bereid om met alle mid delen die tot onze beschikking staan, ons land te verdedigen", aldus Hawari. Op de vraag welke uiteindelijke oplossing Hawari voor Palestina voorspelde, zeide deze: „Ik geloof niet dat de Engelschen ernstig van plan zijn om het probleem middels een ver deeling op te lossen Zij weten dat wij zulk een plan zoodra het ten uitvoer wordt gelegd zullen bestrijden Ik denk dat de Engelschen verstandig genoeg zijn om zich niet de vijand schap van de Arabische landen op den hals te halen. Zij hebben onze vriendschap noodig Het waarschijnlijkste is dat de status quo Engeland's kostbaarste instelling gehand haafd zal blijven. Zij zullen zoowel de Arabie ren als de Joden naar de Britsche vriendschap laten dingen Zulk een oplossing zal natuur lijk tot ernstige botsingen tusschen Arabieren en Joden leiden, waarna beiden in hun hui dige positie zullen blijven Geen der twee groepen zal het bestuur voeren De Engel schen zullen de bezetters blijven Krantenstaking in Parijs Doordat Donderdagmorgen de typogra fen in geheel Frankrijk in staking zijn ge gaan, verschijnt m Parijs zoowel als in de provincie geen enkele krant. Twee bla den. die in Parijs verschenen, waren de Europeesche edities van de „New York Herald Tribune" en de Londensche „Daily Mail". De stakende typografen vragen een loonsverhoging van 25 procent, aldus Un. Press. De laatste „krantenstaking" in Parijs deed zich een jaar geledert voor, echter verschenen toen wel bladen in de provincies. Thans duidt alles er op, dat men hier met een algemeene staking te doen heeft, die betrekking heeft op het dagbladbedrijf in het geheele land. Tusschen de stakingsleiders, werkgevers en vertegenwoordigers van de regeering- Blum zijn intusschen besprekingen ge houden, die echter op het doode punt Weerbericht Vliegveld Eelde meldde vanmorgen 6 en Leeuwarden 5 graden vorst, bij een vrij ste- vigen Oostenwind, zoo meldt het K.N M I. in de Bilt. De grenslijn tusschen vorst, en dooi over Europa loopt dus nu weer via ons land met scherpe tegenstellingen tusschen het'weer e„ afgebroken moesten worden. tijdens nachtelijke opklaringen boven de versch gevallen sneeuw hier en daar meer dan 20 graden onder nul gedaald In de algemeene luchtdrukverdeeling komt nu een' langzame wijziging. De onzekerheid omtrent de weersontwikkeling in ons land blijft nog wel gedeeltelijk bestaan, doch ver schillende storingen van den oceaan doen flinke aanvallen op het vorstgebied van Europa, de koude lucht is echter bijzonder hardnekkig. Ons land is thans het strijdtoo- neel. De volgende temperaturen werden hedenmorgen om 9 uur afgelezen: Twente 0; Den Helder 1; Vlissingen +2, De Bilt +1; Schiphol +2; Eindhoven +2, Eelde 6: Leeuwarden 5; Beek +2; Gilze-Rijen +2. Hawari zeide het te betwijfelen dat de aan staande Palestijnsche conferentie in Londen een nieuwe oplossing voor het probleem zou brehgen. Joodsch beroep op den Paus. Het hoofdkwartier van den Amerikaanschen bond voor een vrij Palestina heeft bekend gemaakt, dat het den Paus een memorandum heeft doen toekomen, waarin gewezen wordt op een „epidemie van zelfmoorden, die de wereld zal schokken" onder Joodsche vluch telingen in de Europeesche kampen voor ver plaatste personen. In het memorandum wordt een beroep op den Paus gedaan, aldus meldt het hoofdkwar tier van den bond, den nood van deze men schen te verlichten en voor hen vrede en veiligheid te verkrijgen. v De oud-president-directeur der Neder landsche Spoorwegen Dr. ir. W. Hupkes en zijn echtgenoote waren de eersten, die gisteren over de weer in gebruik genomen spoorbrug bij Zaltbommel wandelden. GROOTE VERSCHILLEN' OVER ITET LAND Verwachting. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Zondag avond: Meest zwaar bewolkt, met tijdelijk eeni- gon neerslag, plaatselijke nevel of mist, matige tijdelijk krachtige wind tusschen Oost en Zuid. Matige tot lichte vorst ln het Noordoosten, in het Zuiden aanhou dende dooi. Londen in den winter. Een fijne sneeuw begint uit de grijze lucht boven Londen cc vallen en zal het panorama der Engelsche hoofdstad spoedig met een witte wade overdekken als het tenminste geen motregen zal wordennu de temperatuur ook in Engeland iets is gestegen. Een Nederlander voor financiën Naar een bijzondere correspondent van het ANP verneemt is Nadjamoeddin Daeng Malewa geslaagd in het formeeren van een Oost-Indonesisch kabinet, waarin ben Nederlander is opgenomen voor Financiën. Minister-president en minister van Eco nomische Zaken is Nadjamoeddin Daeng Malewa. De portefeuille van Binnenland- sche Zaken wordt beheerd door Anak Agoeng Gde Agoeng, zelfbestuurder van Gianjar (Bali). Voor Financiën is aan gewezen mr. M. Hameling, directeur van de Java-bank te Makassar. Voor Onder wijs: E. Katoppo, inspecteur van het L. O. Minahassa. De portefeuille van Gezond heid heeft dr. S. J. Larrouw, die van So ciale Zaken kapitein J. Tahija. Minister van Justitie wordt mr. Tjia Kok Tjiang. hoofd van de afdeeling juridische zaken, residentiekantoor Makassar. Verkeer en Waterstaat komt aan E. D. Dengah, lid van den Adviesraad van het algemeene regee- ringscommissariaat voor Borneo en de Groote Oost. Minister van Voorlichting wordt dr. G. R. Pantouw, lid van het col lege voor dagelijksch bestuur in den Zuid- Celebesraad. Maandag installatie. De installatie van het nieuwe Oost-Indo nesische kabinet zal Maandag 13 Januari in het gebouw van den voormaligen raad van Ned.-Indië te Batavia plaats hebben. Hier zullen de nieuwbenoemde ministers België en Nederland slaan de handen ineen Voor het levensbelang hunner havens Te Brussel zijn onderhandelingen be gonnen tusschen Belgische en Nederland sche autoriteiten in verband met de klach-' ten, welke in beide landen waren geuit betreffende het verkeer naar de Britsche en Amerikaansche zóne in Duitschland, dat door de autoriteiten in die zones langs de Duitsche havens aan de Noordkust wordt geleid, terwijl het volgens regel langs de Belgische en Nederlandsche ha vens zou moeten gaan. In verband iRgt die klachten waren door de Belgische en de Nederlandsche regee ringen reeds diplomatieke stappen gedaan bij de regeeringen van Londen en Washing ton. Naar het schijnt zouden de jongste Nederlandsch-Belgische besprekingen ten doel hebben de laatste hand te leggen aan de pogingen, die verder in het werk wor den gesteld betreffende dit voor de econo mie van beide landen zoo belangrijke vraagstuk. De Koningin ontvangt Amsterdam's gemeentebestuur Gistermiddag heeft de Koningin het vol tallig gemeentebestuur van de hoofdstad ten paleize ontvangen. De wethouders en de raadsleden werden aan de Koningin voorgesteld, waarna H.M. zich geruimen tijd met hen onderhield. Op de tafel in de troonzaal, waar de Vorstin Haar gasten den eed afleggen in handen van het tijdelijk staafshoofd Tjokorde Gde Rake Soekawati, in tegenwoordigheid van den lt.-gouverneur-generaal dr H. van Mook, de overige leden van de Commissie-Gene raal, den legercommandant lt-generaal S. H. Spoor, vice-admiraal A. S. Pinke, den directeur-generaal dr. P. J. A. Idenburg en vele andere hooge autoriteiten. De minister-president Nadjamoeddin heeft in een korte verklaring gezegd, dat dit kabinet een „constructiekabinet" kan worden genoemd. Men pleegt een dergelijk kabinet in West-Europa een zakenkabinet te noemen, doch hier, aldus Nadjamoeddin, is deze term minder toepasselijk wegens het ont breken van een volgroeid partijenstelsel. Tevens duidt de naam van dit kabinet een bijzondere taak aan en wel deze, dat het alles nog moet opbouwen, van een grond wet af tot een departementale organisatie toe, waarbij zakelijke motieven den door slag- zullen geven. Om kwart voor twaalf Vrijdagochtend stopte een versierd Diesel-electrisch directierijtuig bij de brug over de Waal bij Zaltbommel en de inzittenden stelden z^h aan de Waardenburgzijde op. De nieuwe president-directeur van de Neder landsche Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander, heette speciaal de eeregasten, den heer en mevrouw Hupkes. welkom. Ir. Den Holander belichtte de belang rijkheid van de brug in het Nederlandsch verkeerssysteem. Ook de vijand besefte het belang van deze brug en vernielde haar volkomen. Alleen het opruimen van de brokstukken en het puin duurde van Mei 1945 tot het einde van dat jaar. Aan het herstel kon men eerst beginnen, nadat uit de resten en door bouw van nieuwe onderdeelen het noodige materiaal was vervaardigd. Daarna moest men nog een jaar lang dagelijks met 400 man werken. De spoorwegen zijn nu bijna aan het einde van hun herstelprogramma, dat m 1947 geheel voltooid zal zijn. Aan deze brug is onafscheidelijk de naam verbon den van den pas afgetreden president- directeur en spreker verzocht dezen toe te staan, dat de brug de dr. ir. W. Hupkes- brug genoemd zal worden. Ir. Hupkes, die daarna het woord voerde, verklaarde deze toestemming met dankbaarheid en trots te verleenen. om dat de brug een toonbeeld is van knappe ingenieurskunst en een bewijs van het doorzettingsvermogen van den Nederland schen werkman. Om precies 12 uur verrichtte ir. Hupkes de openingsplechtigheid. Ter informatie van het reizend publiek diene, dat zoolang dc schipbrug bij Hedel niet is ingevaren, het spoorwegverkeer Noord-Zuid nog via Dordrecht of via Nijmegen gaat. Met de opening van deze brug is er voor de reizigers dus nog niets gewijzigd. Is na den ijsgang de Schipbrug by Hedel weer ln gebruik, dan zullen de N.S.-autobussen GeldermalsenDen Bosch hervat worden en rijden de tremen dus niet door naar Hedel. Het voornemen hiertoe kon niet ten uitvoer worden ge bracht, omdat er in Hedel nog geen perron is en evenmin een geschikte par keergelegenheid voor de autobussen. DE LAATSTE POGING IN CHINA. Gisteravond is te Nanking een verklaring der Chineesche bentrale regeering gepu bliceerd, waarin wordt aangeboden met het communistische hoofdkwartier te Jenan besprekingen te voeren over „een volledig plan voor de beëindiging der vijandelijk heden en reorganisatie der regeering". Te Nanking beschouwt men dit als de laatste poging der centrale regeering tot onderhandeling met de Chineesche com munisten. Stopzetting kolenuitvoer geëischt De Berlljnsche correspondent van het A.N.P. seint, dat de eerste groote golf van openlijke Duitsche protesten tegen de maat regelen der bezetting thans is losgebroken als gevolg van het feit dat de Duitsche ste den ongewapend bleken tegenover den he- vigen winter. De uitingen van Duitsche autoriteiten, organisaties en kranten laten geen twijfel over aan de verbittering die onder de Duitschers gerezen is en zij spre ken onomwonden hun overtuiging uit dat de crltieke toestand van het oogenblik een gevolg is van de weigering der bezetting tydig maatregelen te treffen. De Duitsche eisch om de stopzetting van kolenuitvoer uit het Roergebied naar het buitenland af te kondigen wordt in scher pen vorm gesteld. Bezetters zün de schuldigen. Het bestuur van de meest getroffen stad Hamburg, heeft een appèl aan het Allied Control Council gezonden, waarin de toe stand wordt geweten aan het niet tijdig afkondigen van het kolenmoratorium Donderdagavond heeft de Oberbürgemeis- ter van de stad in een radiorede de stop zetting van den kolenuitvoer geëischt. In den Senaat te Hamburg werd uitdrukke lijk betoogd, dat den Duitschen instanties geen blaam treft, daar zij slechts het hun toegestane kolenkwantum verdeelen. Het stadsbestuur te Keulen heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat op het tijdig van Duitsche zijde voorgestelde kolenmorbtorium door den contróleraad geen acht is geslagen. Drie honderd en vijftig bedrijfsraden van fa brieken te Remscheid hebben het militair bestuur medegedeeld, dat de stoplegging hunner fabrieken niet het gevolg is van vorst en sneeuw, doch van „saboteerende krachten", die de Britsche autoriteiten in functie zouden hebben gelaten General Clay heef: in Stuttgart medegedeeld, dat de verdeeling van Roerkolen het onder werp zal zijn van besprekingen die 23 Januari in Minden zullen beginnen en waartoe ook Duitsche ministers van de Britsche en Amerikaansche zönes worden uitgenoodigd. De stemming onder de Duit ontving, stonden het zilveren middenstuk schers In het Roergebied wordt ook geka- en de kandelabers welke tot het geschenk, rakteriseerd door de menigvuldige berich- behooren dat de gemeente Amsterdam des-| ten over overvallen door groote menigten Ujds de Koningin by haar huwelijk schonk. 1 op kolen opslagplaatsen en kolenwagens op stations. Uit verschillende steden zün der gelijke plunderingen door groepen van vijftig* tot honderd man gemeld. De politie en vliegende colonnes der bezettingstroe pen hebben de plunderaars vrijwel overal kunnen verjagen, doch hier en daar moest van vuurwapens gebruik worden gemaakt. Op een goederenstation te Hamburg werden Donderdagnacht 250 plunderaars gearresteerd. De bevolking is opgeroepen tot een protestbetooging. De Palestijnsche Arabieren toch naar Londen? Het Palestijnsche Hooge Comité heeft een officieele uitnoodiging ontvangen tot het zenden van een delegatie naar de con ferentie over Palestina te Londen. Djamal Hoesselni. vice-voorzitter van het comité, verklaarde, dat naar zijn mee ning thans de voornaamste reden voor niet-deelneming der Palestijnsche Arabie ren Is weggenomen, daar de Arabieren nu hun eigen afgevaardigden mogen kiezen. Derde Amerikaansche nota aan Poolsche re«*eering Het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaansche regeering in een door haar ambassadeur te Warschau over handigde nota de huidige Poolsche regee ring heeft beschuldigd van „onderdrukking, dwang en intimidatie" van de Poobche oppositie in verband met de algemeene verkiezingen, welke op 19 Januari zullen worden gehouden. Dit is een derde nota, waarin tegen het gedrag der Poolsche re geering wordt geprotesteerd. Verklaard wordt, dat door de voortzetting der huidige politiek der Poolsche regeering ten aanzien van de verkiezingen zoowel de letter als de geest der overeenkomsten van Jalta en Potsdam worden geschonden. terwijl tevens wordt betreurd, dat de politiek der Poolsche regeering door vorige nota's der Amerikaansche regeering niet is gewijzigd. Dr. DOUWES DEKKER OVER DE PARTIJ VAN DEN' ARBEID. Dr. E. F. E Douwes Dekker die dezer dagen met de».Weltevreden' pp Java is aan gekomen en/zich naar het binnenland heeft begeven heefi volgens Aneta. in het republl- Kc-insche blad „Kedaulatao Ra'jat" de mee ning uitgesproken, dat hij de ineenstorting van de Partij van den Arbeid verwacht wo» gens oneenigheid binnen de partU.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1