Hoe krijgt Haarlem voldoende vakarbeiders? Burgemeester opent Pluimvee-tentoonstelling Teraardebestelling van mr. S trick van Linschoten Limburgsche kunst in Haarlem jj<ort en Bondig^ Predikbeurten Zaterdag 11 Januari 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Er zijn voldoende scholenalleen moet de Ambachtsschool weer 3 cursusjaren krijgen Wij hebben te Haarlem zoo deelde de burgemeester Woensdag in den raad mede een tekort aan geschoolde en een te veel aan ongeschoolde arbeiders. Hij deed daar bij een beroep op de ouders om hun kinde ren vooral een vak te laten leeren. Boven dien wees hij «p de wenschelijkheid de opleiding op de Ambachtsschool, die in 1935 uit bezuinigingsmotieven van 3 tot 2 jaar is ingekrompen, weer op 3 jaar terug te brengen. Over dit laatste punt hadden wij een onderhoud met den directeur van onze Ambachtsschool. Hij verklaarde zich daar van een groot voorstander. Twee jaar is zoo zei hij absoluut te kort. Zelfs zou het voor enkele vakken gewenscht zijn de 3 jaar nog te verlengen. De beslissing daarvan ligt evenwel bij het rijk, dat 70 procent der kosten voor zijn rekening neemt. Is (zoo vroegen wij) één Ambachts school voor een stad als Haarlem met zijn buitengemeenten niet te weinig? Neen, wij hebben dit jaar 55 procent van de jongens, die zich aanmelden, ge plaatst, terwijl niet meer dan 35 procent tot het „timmerhout" behoorde dat wij voor onze school moeten hebben. Uit dit feit blijkt, dat er plaats voldoende is. Bovendien wordt nu getracht een Am bachtsschool in Hoofddorp te stichten, het geen ten gevolge zal hebben dat in de toe komst een klein deel der jongens, die nu naar Haarlem komen, naar Hoofddorp zal gaan. Ook is er nog gelegenheid de Haar lemsche school uit te breiden. In 1938 zijn daarvoor de eerste stappen gedaan maar de oorlog is tusschenbeide gekomen. Reden tot stichting van een tweede Ambachts school is er dus niet. Het aantal leerlingen van de Ambachts school is 550. Bovendien werken nog 150 a 160 leerlingen in verschillende fabrieken. Haarlem was, wat de gecombineerde op leiding (school en fabriek) betreft, een der gemeenten die een voorbeeld gaf. De Avondschool wordt door 450 jongelui be zocht. Daarbij komen dan nog de 400 a 500 leerlingen van de Gemeentelijke Nijver heidsschool, en de 300 van de School der St. Jo^eft gezellen vereeniging. Voor de op leiding in de Typografie bestaat $og een afzonderlijke regeling. Verschillende bedrijven sluiten leer lingencontracten af, de jongens worden dan in de fbarieken opgeleid en moeten 's avonds een inrichting van onderwijs be zoeken. Na 3 jaar wordt een examen af genomen om te zien hoever zij gevorderd zijn. Alleen op één terrein is nog wel wat te doen, namelijk een opleiding voor ge oefende arbeiders (de groep die tusschen de geschoolden en de ongeschoolden in staat). Als daartoe wordt overgegaan kan zoo besloot de directeur gezegd worden, dat Haarlem, wat de vakopleiding aangaat, een zeer goed figuur maakt in de rij der Nederlandsche steden. Haarlem hielp Nijmegen ook met boeken Het comité ..Haarlem helpt Nijmegen" heeft als besluit van zijn steunactie voor Nijmegen aan de zwaar getroffen bibliotheek der R K Universiteit zeventig kostbare boekwerken, vooral van historischen aard. aangeboden. Deze boeken werden voornamelijk door katholieke intellectueelen bijeengebracht; ook de Stadsbibliotheek stelde een tiental wer ken. waaronder een Fransche encyclopédie, ter beschikking. Jubileumtentoonstelling in de Stadsbibliotheek In de Stadsbibliotheek te Haarlem zal op Zaterdag 18 Januari om half drie een ten toonstelling geopend worden, die ter gelegen heid van het 350-jdrig bestaan van de Stads bibliotheek in 1946 en van het zilveren jubi leum van de Openbare Leeszaal in deze maand gehouden wordt. Hoogovenbedrijf trekt andere industrieën aan Veel animo voor fabrieksterreinen in Velsen Langs een der binnenhavens van het Hoogovenbedrijf in Velsen heeft de ge meente een deel van het landgoed Roos- wijk af doen graven en gereed laten maken voor fabrieksterrein. Dit voor industrieele doeleinden fraai gelegen terrein heeft een oppervlakte van 12000 M2. en is speciaal bedoeld voor industrieën, die op de een of andere wijze verbonden zijn aan het Hoog ovenbedrijf. Dat er veel animo onder de industrieele ondernemingen bestaat om zich te vestigen onder den rook van de hoog ovens blijkt wel hieruit, dat het vrijwel zeker is, dat de gemeente hier spoedig uit verkocht zal ziin. Als gegadigden hebben zich reeds ge meld een constructiewerkplaats, een fa briek voor papieren cementzakken en een fabriek voor stalen meubelen. Ook plastic? Voorts vernamen wij, dat er een ernstige vierde gegadigde is, rvamelijk de Bataafsche Petrol. Mij. die zich reeds over de voorwaar den met het gemeentebestuur in verbinding heeft gesteld. Het is haar bedoeling, hier een fabriek van plastic (kunsthars-) voor werpen te bouwen. De Bataafsche heeft voor deze nieuwe industrie groote belang stelling en voor de vestiging daarvan heeft zij haar oog gevestigd op een terrein in Pernis en op dat van Rooswijk, dat gezien de gunstige ligging en bodemconditie on getwijfeld boven het zachte terrein in Per nis de voorkeur verdient. DE DISTRIBUTIE maandag 13 Januari. Nieuwe bonkaarten. Haarlem. Rest. C en Da t.m. Du (Vleesohhal). Heemstede. Rest. G (9.00—12.30) en H t.m Heem (14.00—16.00 uur). Aerdenhout. S—Z (Gemeentekweekerij). Burgemeester M- A. Reinalda heeft Vrij dagavond in het Gem. Concertgebouw de nationale tèntoonstelling van pluimvee, konijnen en duiven geopend en in zijn toe spraak heeft hij hulde gebracht aan „Haer- lem", vereeniging van sportfokkers voor pluimvee en konijnen. „Het is van groote waarde voor den mensch, als hij een lief hebberij heeft buiten zijn arbeid. Sport fokkers streven naar iets beters en dat is in de maatschappij van groot belang, voor al op het oogenblik, nu wij nog in een tijd van opbouw leven, aldus de burgemeester. Op* deze bijeenkomst hebben ook ge sproken de voorzitter der vereeniging, de heer G. Ligtenberg. de voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Nieuwen Alg. Ned. Bond van postduivenhouders, die ge legenheid kreeg mededeelingen te doen over den stand van zaken op het gebied der duivensport en de heer H. Handgraaf, voorzitter der tentoonstellingscommissie. Hierna- werd de expositie bezichtigd. In het bijzonder hadden de bezoekers belang stelling voor de kampioenen. Het beste dier van de tentoonstelling was de Nieuw Zeelander (konijn) van den heer H. van Dijk te Haarlem. Nummer twee was Rex (konijn) van A. Vogelenzang, fcaarlem en nummer drie een Lotharinger (konijn) van J. Portegies- Het beste dier van de groote hoenders was dat van S. Roode, Haarlem: van de krielhoenders dat van A. A. H. Korthuis, Haarlem. De beste sier- duif was eveneens van S. Roode. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan Tooneel N.V. KERKO, Stephensonstraat 50, 5 t personeel voor haar liAIPZAA L; AANK. VROUWEL. KRACHTEN NAAIZAAL: PR3MA NAAISTERS en AANKOMENDE KRACHTEN, alsmede 2 of 3 VOLSLAGEN TRICOTNAAISTERS STRI JKZAAIj GEROUTINEERDE en AANK. STRIJKSTERS ALA Cm XHK A3U2R VOLSLAGEN STOKER en LEERLING MONTEUR Na gebleken geschiktheid opname in spaar en pensioenfonds. Aanm. dagelijks van 917 uur. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 11 JANUARI. Concertgebouw: Pluimveetentoonstelling. Schouwburg: Realdentie-tooneel: ..Gevaarlijke Bocht". 20.15 uur. Frans Hals: Een nacht in Rio (18 J.) 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur Luxor: Jane F.yre (14 j.). Palace: Zeeduivels (18 j). Rem brandt: Vier Vee ren (14 j.) Deze drie 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 ,uur. City: Jeu)*dldylle (a. 1.) 14.15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne theater: On schuldige jeugd (14 .1.) 19 00 en 21.15 uur. ZONDAG 12 JANUARI. Schouwburg: Residentle-looneel: „De gebroe ders Karamazov", 20 uur. Ged. Oude Gracht 47: Voordracht over Psycho-Synihese. 10.30 uur. Cultura: WUdmgsmorgen van Harmonla, 10.30 uur. Bioscopen: als Zaterdag. MAANDAG 13 JANUARI Ver. v. Vrijzinnig Hervormden, Jacobstraat Openingsavond Volksuniversiteit: Lezing met film over ..De spoorwegen van voorheen en Molnar's „Liliom" ver-Jordaanscht Toen wij de aankondiging van „Carrousel" lazen, hebben wij een oogenblik gedacht, met een onbekend stuk van den Hongaarschen dramaturg te maken te zullen krijgen. Echter bleek, dat het Amsterdafnsch-Rotterdamsch Tooneelgezelschap, dat deze „kermïslegende" van Molnèr gisteravond in den Stadsschouw burg vertoond heeft, zich de vrijheid had ver oorloofd, den oorspronkelijken titel te ver anderen. Liliom is hier door vroegere ver tooningen van Heyermans en van Van Dal- sum, maar vooral door de verfilming van Fritz Lang met Charles Boyer in de titelrol reeds een oude bekende. En deze nieuwe be werking heeft er niets nieuws in gebracht dan alleen dat men de handeling naar Am sterdam heeft verplaatst en ook de namen verhollandsc'nt heeft. „Blonde Karei" staat aldus heeft men vermoedelijk gedacht, ons theaterpubliek nader dan de man met zijn uitheemschen, mysterieuzen naam. En Inderdaad geeft het weeromzien van onze soldaten, huzaren, po- litie-agenten en vooral van de dames en dienstmeisjes in de voor onze oogen zoo ro mantische kleedij van 1895 op zichzelf iets aantrekkelijks. Eerlijk gezegd, zit de grootste verdienste van deze vertooning dan ook in hel kijkspel, waaraan geen kosten of moeite gespaard zijn. Het kermistafereel, dat het 6pel inleidt, biedt een uitstekend gelukte revue- of operette-scène. Maar tegenover de mas sieve en zeer realistisch bewerkte décors (de spoordijk') bleef het eigenlijke spel wat ma ger afsteken. Trouwens, ook deze décors leden aan hetzelfde euvel als het spel: het was alles te zwaar geaccentueerd, er was te weinig aan de fantasie overgelaten en men miste de lichte, slechts aanduidende symbo liek van den auteur. Het was niet Molnar wat men te zien en te hooren kreeg. „Liliom" is een moeilijk speelstuk: het verdraagt niets wat indruischt tegen de on wezenlijke droomsfeer, waarin ook de rauwe tafereeïen zich afspelen Het spel moet licht en rank voorbijvliegen als een verbeeldings vleug. Zooals het hier over het voetlidht ge bracht werd, deed het leveel aan een ver traagde film denken Hierdoor werden som mige scènes onduldbaar langwijlig. Desondanks hebben wij Kees Brusse in de hoofdrol bewonderd om hetgeen hij van de zen primitieven kermisgast in dit m:leu te recht bracht: zijn spel na de aankondiging, dat hij vader zou worden, was waarlijk aan grijpend Minder boeide zijn tegenspeelster Nin3 Bergsma. die de passiviteit, welke haar rol vereischt. te negatief opvatte door een volmaakt statisch spel Annie Verhulst con trasteerde teveel door luidruchtigheid: de ook in „Bouber"-stijl spelende Anton Burgdorffer had van Toon een aardig type gemaakt. H. G CANNEGTETER. Natuurlijk hadden mevrouw en burge meester Reinalda groote belangstelling voor het mooiste dier der tentoonstelling, n.l. de Nieuw Zeelander van den heer K. van Dijk, Aan het tot stand komen van de expositie heeft de heer Van Dijk een belangrijk aandeel, - Rechts de heer G. Ligtenberg, voorzitter. van de Zilverclub is een speciale keuring gehouden, met als resultaat: beste ram R. Veringa, Groningen, beste vdedster H. Bastiaan, Maastricht, beste kleine ram Ve- nema, Terhorne (Fr.) en beste kleine voed ster G. Hondenbrink, Almelo. In den neveligen Vrijdagmiddag Is het stof felijk overschot van jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, in leven president van de Haar- lemsche arrondissements-rechtbank. op de begraafplaats „Westerveld" ter aarde besteld Groot was de belangstelling in de aula en rond de groeve: zoowel uit de kringen der Bijzondere als uit die der strafrechtspraak waren velen gekomen om den overleden col lega de laatste eer te bewijzen. Haarlems gemeentebestuur liet zich vertegenwoordigen door den heer mr. Th, A. Wesstra, secretaris, en ook de Commissaris van de Koningin voor de provincie Noordholland had een afgevaar digde gezonden. Bijna het geheele Haarlemsche rechtbank- personeel, de ambtenaren van de Griffie en een groot aantal leden van de Balie gaven door hun aanwezigheid blijk van de waardee ring, die zij mr. Strick in zijn bijna 19-jarige ambtsperiode in onze stad hebben toegedra gen. In een sterk persoonlijk woord gaf een jongere btoer van den overledene uiting aan zijn gevoelens bij de baar van den man, die zooals hij zeide „een sterk mensch is geweest, groot in zijn werk" De bedeeling van het recht was hem heilig en daarnaast had zijn gezin de volle liefde van zijn sterken geest. Ook zijn zwager, de heer E Ras, wees op d# leege plaats, die het overlijden van jhr. Strick in den familiekring heeft achtergelaten. Daar na memoreerde de vice-president van de Haarlemsche rechtbank de smart, waarmee het bericht van het overlijden van dei) presi dent in dit college ontvangen wetd De over ledene zal. volgens mr. E. J W Top. tot in lengte van dagen 'n warme plek in de harten van Hgarlems rechterlijke autoriteiten be houden. Eén van zijn groote gaven noemde spreker het feit, dat de overledene in slaat was, bergen werk te verzetten, zonder ooit de verdiensten van anderen te kort te doen. Doe lend op zQn lichamelijk lijden, noemde mr. Top het een troost voor hen die achterbleven, te weten, dat mr. Strick voor verdere' pijnen bewaard is gebleven. Uit naam van de Groninger rechtbank, waarin de overledene van 1924 tot 1928 een functie vervulde, sprak de tegenwoordige vice-president van dit college, jhr. mr. W. W Feith zijn waardeering uit voor het werk. dat mr. Strick in het Noorden des lands ver richtte. De Officier van Justitie In het Arrondisse ment Haarlem, mr. W. M. Paardekoper— Overman, gaf uiting aan de dankbaarheid, die het geheele parket en de rechtbank koes tert voor den arbeid, dien de overledenee in het belang van de rechtspleging te Haarlem ge daan heeft. Hij legde den nadruk op de per soonlijke en hechte banden van vriendschap, die hem aan mr. Strick bonden „Hij was een gesloten mensch, maar zijn gevoeligheid bleek ten volle tijdens de bezettingsjaren, toen de wreede daden van den overweldiger hem vaak de tranen in de oogen deden komen" zoo zeide mr. Overman. Woorden van dank sprak ook het hoofd van de griffie, mr. C. van LeeuwenDuivenbode. die de vruchtbare ambtelijke samenwerking tusschen den overledene en de griffie naar voren bracht. Vervolgens nam de deken der orde advocaten, mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink het woord. Met name den klankbodem,dien de E EN SYMPATHIEKE TENTOONSTEL LING (in het Frans Halsmuseum), die evenwel niet 'representatief kan worden genoemd voor de Limburgsche Kunst van heden. Deze heeft meer beteekenis voor de ontwikkeling der beeldende kunst in ons land dan men kan afleiden uit het hier ge- 'exposeerde. Wie hier het eigen karakter 'eener Limburgsche kunst zoekt wordt te leurgesteld. Zeker, daar zijn eenige merk waardige dingen, o.a. het inderdaad mees terlijke portret door Jonas van diens „Moe der" (22), hetgeen ik niet aarzel het aller beste dezer tentoonstelling te noernen; het sterke, knap geschilderde „Moderne Job" (20) van Jan Hul; de tragische notitie in olieverf „Begrafenis" (8) van Charles Eijck, dat met zoo weinig middelen zulk een feilen indruk maakt; het interessant^ doek „Familiegroep" (2) van Frans van den Berg, dat hoewel ruig, zelfs ruw in de verf. een grooten naam in de herinnering roept: Renoir. Ik weet wel, dat nóch de manier noch de kleur er aan doen denken, maar er is tóch iets in dit werk, dat het meest van al het geëxposeerde verwant schap met de Fransche kunst verraadt. Dit behoeft noch een deugd noch een ondeugd te zijn. Interessant is het echter wel. Dit zijn de hoogtepunten, waarboven het ove rige niet uitsteekt. Ik zou „Madonna" (23) van Jonas daar' nog bij willen noemen, want hoe fraai zijn „Maria Triptiek" (24) ook moge zijn, dit kleine werkje is iets heel bijz'onders, uiterst voor tm van kiem en compositie en zoo broos, zoo teer als het onderwerp zelve. Het is opmerkelijk hoe sommigen, terwijl zij meenen voort te bouwen op toonaange vende modernen, eigen kunnen negeeren. Ik denk hieraan bij Schoonbrood's „Naakt" (50). Zóó vaak zagen we mooie dingen van dien schilder, dat 't nu moeite kost om te gelooven, dat 't hem ernst is met een werk als dit. Ik herinner slechts aan zfjn sier lijke ontwerpen voor gebrandschilderd glas. Naast een elegant doek „Stervende Zwaan" (8) is er een degelijk geschilderd „portret van den heer T" (11) door Rob. Graafland, waarin echter de handen opmerkelijk klein LEDEN-CONCERT H. O. V. De reeks Dinsdagavond leden-concerten wordt voortgezet met een concert op 14 Januari, waar op men den beroemden Russischen pianist Nicolat Orloff zal kunnen beluisteren. Er zal een Beethoven-programma ten gehoore worden gebracht, dat geopend wordt met de Ouverture ..Egmonl". Hierna speelt de solist het vierde pianoconcert in d gr. terts Als gastdirlgent zal ook wederom optreden de thans en in de toekomst". 20 uur Kennemer Zwitsersche dirigent Watter Kagi. onder wiens Golfclub (Zandvoort): Gala-avond voor de leiding ook het leden-concert van Vrijdag 3 Jan Ni WIN met Jo Vincent, 20 uur. Bioscopen: als I stond. Hij laat dit Beethoven-concert besluiten Zaterdag. met de Symphonle No. 8 in F ft terts. Een bejaarde inwoonster ran Scherpenzeel kreeg dezer dagen een Roode-Kruis-ver- rassing, welke zij echter wel niet op prijs gesteld zal hebben. Een Roode-Kruisauto reed namelijk haar huisje binnen, dat grootendeels vernield werd. De bewoonster kreeg geen letsel. zijn gegeven. Bij dit impressionistische werk sluit J. Postmes zich het best aan met een vlotte olieverfschets „Hoekje in Maas tricht" (36) en „Drie Kinderkopjes" (37). Dit laatste-heeft ongewone kwaliteiten. Ik vind er iets in terug van de zuivere teeke- ning, die een der kopjes van zijn Schets blad (38) typeert. Van Jean Nelissen noteer ik een zeer ge voelig doekje „Christus in het Scheepje" (35), dat zijn „St. Martinus" (34) ver over treft. Bijna comisch-onnoozcl doet de fi guur van den armen bedelaar aan op dit laatste doek. Het experiment „Portret" (48) van Jules Rummens is in zijn schetsmatigheid toch wel zóó knap, dat ik gaarne naar meer werk van dezen kunstenaar uitzie. Van Karin Eijck waardeer ik „Man" (10) om de kleur, van P. Schoenmakers „Meis jesportret" (49) om het gemak waarmede het is geteekend, van Willy Hameleers is geestig „Tonny" (15), maar vooral zijn „Violiste" (18), het beste der geëxposeer de teekeningen. Dit werd een magnifieke schets, die als zoodanig compleet is en waaraan de kunstenaar geen streep meer moet toevoegen. Een in gobelin-kleuren geschilderd „Landschap" (29) van Levigne kan diens grafische werk niet evenaren. Hij heeft een aanleg voor het groteske en waar dit het minst vreemde invloeden ver raadt is het 't best. Zijn zwart-wit i: smaakvol. Het hier geëxposeerde heeft ech ter niet het eigen karakter dat wij van hem kermen. H. Veltman is vertegenwoordigd met een collectie typografisch werk, dat den vakman en den artist tegelijk eer aany doet. Het is ook zorgvuldig. Ik wil nog vermelden „Ondergeloopen Uiterwaarden" (5) van A. Brouwer-Fre- derich, „Stilleven" (13) van mej, J. Groe- nendaal en een inktteekening „Canne" (46) van Frans Ronda, het beste van zijn in zending; „Lentebouquet" (55) en het geestige „Klappeien" (58) van G. Ser- penti. Ook van de beeldhouwers had ik méér typeerend werk venvacht. De bijzonder talentvolle Charles Vos zond „Pastoor Ariëns met werkman" (69), een knap ge sneden werk, maar het vertegenwoordigt hem niet voldoende. Karaktervol is „Lau- renzo de Medici" van Suzanne Ronda en het fijne, beschouwende kopje St. Fran- ciscus (61) van J. Sondeijker. Van de kunstnijveren zond Justine van Aelst een in sobere lijnen versierden boek band, die met het werk van Math. Boessen en drie composities van Max Weiss „de Natuur", „Eva" en „Medicus" de tentoon stelling voltooit. Het is een collectie, die zeer zeker de moeite van een bezoek waard is en harte lijk hoop ik. dat onze Limburgsche vrien den de belangstelling zullen ondervinden, ook daadwerkelijk, die hun talent en hun toewijding verdienen. HERMAN MOERKERK Autobezitters, voorzichtig! De laatste dagen zijn herhaaldelijk dief stallen uit verspreid geparkeerde auto's voor gekomen. In de Leidschebuurt werd zelfs een wagen van de P T T. opengebroken; de daders verdwenen met 1000 meter zoogenaamd jaco- net-bana. Auto-eigenaren wordt aangeraden hun vervoermiddel op een bewaakte parkeer plaats te stallen, wanneer zij den wagen niet voldoende kunnen beveiligen. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 9 Jan., H. G. M. d Vogel—Brctj z.; A. v. Deursen—Jansen, z.; V. Jansen—v. Drongelen. d.; G. Franse—Horeman. d.; 10 Jan., W. C. Kwant—Müller. z.: H v. Harsselaar— Heintzbergen, z.; J. G. J. M. v. d Haak—Sohack- man, d.: W. T v. d Vllst—Grandla. d. OVERLEDEN: 7 Jan.. A. Bout. 55 J.. U. Hee renstraat; 8 Jan., J F v. d. Steeg. 64 j.. d. Ciercqstraat; E. E. G. Hugtenburg, 2 m., Haze- paterslaan; A. Buitenhuis. 76 jaar. Kempstraat: 9 Jan., C. P. M. M. Beemsterboer. 9 m.. Kam perlaan. moeilijkheden van de Balie te allen tijde bij mr. Strick vonden, herdacht deze spreker. Met een toespraak namens oud-acadcmisten bracht mr. SurretOpzoomer uit Den Haag zijn vriend en ambtgenoot een iaatsten groet. Als een der /.arakterisf.eke eigenschappen van den overleden president noemde hij zijn trouw aan een hooge levensopvatting, die zich zoowel in zijn werk als in zijn gezii leven weerspiegelde. De honderden belangstellenden schaarden zich hierop achter de baar. die onder orgel muziek werd uitgedragen Een weelde va: witte bloemen omzoomde Ijet graf. diep in de wintersche duinen. De broer van den overledene dankte aan het einde der plechtigheid met een kort woord de velen, die van hun belangstelling blijk hadden gegeven Rotterdam heeft weer een schouwburg De opening van den nieuwen Rotter- damschen schouwburg is gisteravond ge schied in tegenwoordigheid van den mi- nister-president dr. L. J. M. Beel, de mi nisters dr. Jos. Gielen, prof. mr. P. Lief- tinck en ir. H. Vos. den Commissaris der Koningin in Zuidholland mr. L. A. Kesper, de wethouders van Rotterdam, de burge meesters van omringende gemeenten, leden van Eerste en Tweede Kamer, de consuls-generaal van Bolivia, Denemarken, Engeland, Haïti, Liberia, Monaco, Noor wegen. Paraguay en Peru. de consuls van Dominica, Griekenland. Honduras, Pana ma, Portugal en Zweden en vele andere burgerlijke en militaire autoriteiten. Tot de genoodigden behoorden ook de mede werkers aan den bouw. De Kamerheer in buitengewonen dienst, mr. K. P. van der Mandele werd als ver tegenwoordiger van de Koningin, binnen geleid door burgemeester mr. P. J. Oud. Nadat het Rotterdamsch Philh arm episch Orkest het Wilhelmus had gespeeld en de voorzitter van de bouwcommissie een be groetingswoord had gesproken, voerde het Amsterdamsch-Rotterdamsch Tooneel „Driekoningen-avond" van Shakespeare ten tooneele. Na de voorstelling volgde de officieele overdracht van den schouwburg aan het gemeentebestuur. Speciale Kamers voor de collaboratiegevallen In de toekomst zullen één of meer kamers van het Haarlemsche tribunaal zich gpec.aal met collaboratiegevallen gaan bezig houden. Het is echter onmogelijk om het aantal van deze zaken dat door den procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam aan het Tribunaal zal worden toegewezen, zelfs maar te schatten. Oorspronkelijk berustten bij het Bijzonder Gerechtshof niet minder dan 15.000 dossiers, doch Inmiddels is een groot aantal hiervan in de termen van de voorwaardelijke vrij lating gevallen. Hoewel het Tribunaal hard werkt om aan den wensch van den minister van Justitie om de bijzondere rechtspleging nog dit jaar te doen eindigen, te voldoen, ziet men weinig mogelijkheden hiertoe. Het ingewikkelde ka rakter van deze zaken bepaalt het tempo, waarin zij worden afgewerkt en men mag al blij zijn, indien iedere kamer wekelijks drie zaken voor haar rekening kan nemen. Mede door het feit, dat het Haarlemsche Tribunaal betrekkelijk laat met zijn werk zaamheden is begonnen, heeft men voorloo- pig van de liquidatie van enkele kamers af gezien. FRANS HALS. Een overvloed van pittige zang- en dansnummers, knappe meisjes in ge waden, welke Iedere vrouw doen waterlanden, een aardig verhaaltje met vaak orlglneele vond sten, vlot spel van Alice Faye, Carmen Miranda en Don Ameche. alles dooreengemengd tot een kleurig kijkspel, dat is de Amerikaansehe film „Een nacht in Rio", welke vooral uitmunt door een uitbundige kleurenweelde. Dor. Ameche speelt een dubbelrol ln deze geschiedenis, die gebaseerd is op het bekende maar altijd weer vermakelijke thema der persoonsverwisselingen. Ook Szdke Szakall zorgt voor tallooze vroolijke momenten. In LUXOR draait „Jane Eyre" met Joan Fontaine en Orson Welles in de hoofdrollen. Een beschrijving is te vinden in ons nummer van Donderdag. PALACE. De titel „De Zeeduivels" zegt alles en de film blijkt tot haar verdienste ook niet meer te pretendeeren dan ze is: een gran dioos verhaal in den zeerooverstrant, met een klein beetje liefde en veel stevige, ouderwet- sche vechtpartijen. Echt Amerikaanse)» dus, nfaar toch ook onnavolgbaar. Want wie ver filmt beter dan een Amerikaan zoo'n ruige ge schiedenis. Kijk er de vechtscènes maar eens nauwkeurig op na en zie hoe knap van regie ze zijn en hoe levendig van compositie: ze zijn tot berstens toe geladen met actie Onnavolgbaar ook. omdat de Amerikanen niet voor niets tien- tallen Jaren ..slapstlck"-komedies hebben fllmd. De erfenis van toen verrijkt nu verhalen als dit met een typischen drogen humor. Juist van pas is om te voorkomen dat ze melo dramatisch worden. Ér schuilt menige goede clownerie in die rumoerige vechterijen. Het woord Innemend doet een beetje bleekjes aan in zoo'n ruw milieu, tooh is deze film op haar niveau Innemend van aard. En boeiend ls ze, voor wie zich wil laten bekoren, zeker ook. SPAARNETHEATER „Het lied van de prairie" is minder spannend en ook minder grappig dan de cowboy-films die deze bioscoop ons ander pleegt voor te zetten. De hoofdfilm „Ongelukkige Jeugd" maak: echter een en ander goed. Wel iswaar is de jeugd ln deze film heelemaal niet zoo ongelukkig als de titel wil voorstellen, maar dat zullen we maar op rekening van den vertaler schuiven. De hoofdpersoon van de film is de kleine Toniy Ryan, die samen met zijn hond Skippy (een prachtigen herder) wonderlijke, maar zeer amusante avonturen beleeft. REMBRANDT. - De familie Korda zet haar traditie van grootsche filmwerken voort met „De vier- veeren". die. misschien iets minder bont dan de „Dief van Bagdad", toch weer overhelt naar het massale en het duur-kleurige. Een boelend verhaal, dat door deze rolprent heen loopt, geeft den regisseur gelegenheid te o\tr zijn vaardigheid ln het lelden van men- schenmenigten te toonen. Daarenboven is deze Zoltan Korda een meesier ln het suggereeren. een eigenschap die we bij Alexander moeten In- rullen voor meer gevoel voor donkerrood en purper-blauw. Zie zijn woestijnopnamen ln de Vier Veeren", de tocht van de twee dorstigen en de schaduw van de aasgieren over het ver smachtend gelaat, dat 1| werkelijk film. De ige kant van deze geslaagde film, die een 3e uit den kolonialen oorlog van Engeland in den Soedan behandelt, ls het uitbuiten van gruwelijke strijdtafereelen. zóó. dat een gelukkig klein deel der toeschouwers zich niet weerhou den kan, ln de handen te klappen, wanneer er wéér een tegenstander ln het zand bijt. Verder is het een „schilderij" van een film met hter en daar 6terk spel en een overvloed aan schoone natuuropnamen. TEXTIEL VERLEIDING WAS TE MACHTIG. De Amsterdammer J. v d. E die op een Haarlemsch confectie-atelier werkte, heeft bekend dat hij 17 coupons mantelstof ont vreemdde en zich bovendien 20 meter voering toeeigende. De heler. A. H. S., ook uit de hoofdstad, moe6t. evenals de steler, de vrij heid voor de cel verwisselen. HAARLEM EN OMGEVING Voor de leden van den Religieuzen Kring to Aerdenhout zal op Woensdagavond 15 Januari prof. dr. A. W. de Groot van Amsterdam ene lezing houden over ..De Grleksohe cultuur en haar beteekenis voor ons". De Oudejaarsavondcollecte voor het werk der Synode var. de Ned. Hervormde Kerk heeft tn de kerk te B'.ocmendaa) f656.78 en te Ovcr- veen f261,83 opgebracht. De neutrale en de R.K. Middenstandsver- ceniglngen te Bioemendaal hebben het Initiatief genomen om bij de a.s. heuglijke nationale ge beurtenis te komen tot een volksfeest en daarbij de noodlgé samenwerking te betrachten. Daar toe hebben zij de besturen van voreenlglngen en andere organisaties opgeroepen tot een ver gadering op Donderdagavond 16 Januari ln Hötel Vreeburg. Op verzoek van den burgemeester van Bioe mendaal hebben de heerer J. A. C. Bleeker, Diste'.laan 23. Aerdenhout. A. J. de Waal Male- fijt, Korte Zljlweg Overveen, W. Nlermeyer, Kleverlaan 51 er. A Wijnstroom. Kleverlaan 49. belden te Bioemendaal. zich bereid verklaard een inzameling te houden voor het op te richten geder.kteeken ln de gevangenis (het Oranje- hötel) te Scheveningen. Mr. i'. van Driel zal op 16 Januari om half elf In een bijzondere raadszitting te Hulzen als burgemeester van die plaats geïnstalleerd worden. Aan onzen oud-stadgenoot dr. L. C. Kers bergen ls op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van den Gezondheidsraad, n»et dankbetuiging voor de ln deze functie bewezen diensten. Dr. J. L. Swellengrcbel. een Indisch taalge leerde met verlof ln Nederland, zal Vrijdag 17 Januari ln het kerkgebouw der Chr. Geref. Ge meente ln de Fioresstraat te Haarlem Noord spreken over het onderwerp „Werk ln dienst van het Nederlandse)» Bijbelgenootschap op Ball". Dr. Ch. de Beus. die een hem door de Alge- meene Synode der Ned. Hervormde Kerk ge geven opdracht in Frankrijk had te vervullen, ls ln Overveen teruggekeerd en heeft zijn werk aldaar hervat. Mej. Th. J. C. Koopman zal ln een op Zon dag 12 Januari te houden Jougddlenst ln do Nieuwe Kerk door ds. I. P, v. d. Waal worden bevestigd In haar functie van Centrale Jeugdleid ster te Haarlem. In den zelfden dienst zal mej. J. Kijne door ds. P. Fagel uit Amsterdam wor den bevestigd als Jeugdleidster in algemeenen idenst der Ned. Herv. Kerk, speciaal belast met het padvmderswerk. Een brandje In de Tuinwijklaan te Haarlem werd veroorzaakt door den petroleumbrander or.der een aquarium. Tijdens afwezigheid van do bewoners vatte de heele verwarmingslnstallatle vlam. De brandweer doofde met eet» blusch- apparaat het vuur; de schade beperkte zich tot een gat ln den vloer en wat verbrande textiel. De echtgenoote van den Commissaris der Koningin, Baronesse de Vos van Steenwljk—van Royen is voornemens bezoekente ontvangen lederen Woensdag van half vier tot half zes, ge durende de maanden Januari en Februari ln de ambtswoning Paviljoenslaan 5 ZONDAG 12 JANUARI HAARLEM. Ned. Ilerr. Kerk. Groote Kerk. Zaterdag 7 30: Avondgebed Ds E Dijkhuis Zondag Geen dienst. Nieuwe Tterk. 10: Ds. v. Elden. H. Av. 7: Ds. Fagel te A'dam en Ds. v. d Waal. Noorderkerk 10.30 en 7; Ds. P. J. MRckaay. Oosterkerk 10 en 7: Ds A. J van Rh(Jn. Bakenesserkerk 9.30: Ds G. J Waar denburg. Klnderkerk. 10 30: Ds. G. M A Alma, Llssc Kapel Bethel 9.30: Dhr. S. J Snijders, Klnderkerk. 10.45: Ds. I P van der Waal, Stads Evangelisatie 10 en 730: Dhr. R van Tulnenn. Amsterdam. Zuiderkapel, Zuider straat 10 en 4: L. J. Pasman Evungellst te Haarlem. 7 45: Jeugdsamenkomst Opwekklngs samenkomsten. Zulderstr 15. Donderdag 8: Ds B E J. Bik. Hersteld Evang. Luth pred. te Amsterdam. Tijdredc, Ned. „Youth for Christ", WJJkgebouw Ged O. Gracht 104 Maandag 8: Jeugd-bijeenkomst o.l.v. Sydney Wilson Vr(|e Evang. Gemeente, gebouw Salem. 10 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé 10 Klnderkerk O. K, G. Centrum. 10 30: Ds A. R. de Jong Egllse Wal- lonne. Begijnhof Dlmanclie 12 Décembre a 20 h. Etude Blblique. présldé par mr. lo pas teur M. Jospin. Christian Science. 10: Ncdcrl. taal. 11.15: Engelsche taal. F,vang. Luth. Ge meente. 10.30: Ds. PI». L G. Steenbeek. van Zaandam Ver. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds. Leendertz. Ver. v. Vr(|z. Hervormden. Jacobstr. 10 30: Df. J. de Graaf Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Dr W. R M Noordlioff Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds L. Hoorweg. 5: Ds. J. W. Slort-sema Wllhelmlnakerk 10: Ds. J. A. van Ark el. 5: Ds A M Boeylnga. Zuld-Oos- terkerk 10: Ds. A M Boeylnga. 5: Ds. L Hoor weg Geref. Kerk (art 31) Begijnhofkapel. 10 30 en 5: Ds A. Bos Oud-Gcref. Gemeente. Maandag 7.30: Ds E. van Dijk. van den Haag. Baptlste Gemeente, Pnrklnan 34 10 en 5: Dhr. J Bosma. theol stud. 8: Jeugddienst Leger des Hells. Schagchelstraat 26. 10 en 8: Majoor B Verkaalk, van Maarssen. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr 22. 10 en 7: Openb. Godsdienstoefeningen. Vergadering van Geluo- Igcn. 11: Samenkomst (Broodbreken). Her steld Apost. Zendingsgemeente, Wllhelmlnastr. 21, 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendiiigsgcmcentc. Jacobjjnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening De Christengemeen schap, Jnnsstraat 83 10 SOiMenschenwlJdlngs- dlenst. 11.30: Zondagsdienst voor kinderen. 11.45: Doop Ned. Vereen, van Spiritisten Har monla. 10.30: Wijdingsmorgen. J. P. Smits, Haarlem. Chr. Geref. Gemeente. Raak9. 10 en 4.30: Ds M Holtrop. HAARLEM-NOORD, Ncd. Herv Kerk. Julla- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondag 10: Da G. Koel». H. Avondmaal 7: Ds. A. A. Wildschut, van Rotterdam. Jeugddienst. Im- manuëlkerk 10: Dr 11. v, d. Loos Kon, Em- maschool. Raafstr. 10: Ds. H. J. Plaggemars, H. Doop. 5: Ds. G H v d Woord Voorbcr H. Avondmaal. Ned. Prot. Hond. 7: Ds Padt. te Zutfen Noorder Kapel. Mmahassastr. 7.30: L. J. Pasman. Zang door Alexander Geref. Kerk! Noord-Schotcrkerk. 9 en 10.30- Ds J W. Sicrt- sema. 5: Ds. J. A van Arkel Chr. Ger. Ge meente. Floresstr. 10 en 5: Ds J C. Marls HEEMSTEDE Ned. Her». Kerk Kerk Wllliel- minapleln 10: Ds Bartema. 7: Ds Burger. Ka pel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds Dijkhuis 7: Ds v. Nleuwenhuljzen Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds N Padt. Zutphen Geref. Kerk. Koedlefs- laan 10: Ds IJ v d Zee. 5 Ds A Dondorp. Cnmplnan 10: Ds A. Dondorp 5: Ds IJ v d. Zee. Geref. Kerk (Art. 31). 8.15 en 3: Ds. J. Keizer AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. T. L, van Dagheren Kellg. Kring. 10.30: Ds. C. R. Hoekcma. Doopsgcz predikant. BLOEMENDAAL Ned Herv Kerk. 10: Ds J. C van Dllk Ned. Prot. Bond. 10 30: Ds H W. Meihuizen. Dg.. Den Haag. Geref Kerk. 0. 10 30 en 5 Ds J C Brussaard Vrije Katholieke Kerk Popellaan 1. 10-30: Gezonvcn H Mis OVERVEEN, Ned. Ilerv. Kerk. 10: Dr Ch. de Beus BENNEBROEK. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Ds J. Lekkerkerkcr Geref. Kerk. 10 en 5: Ds Groe- nev.-o-en. H Avondmaal. HALFWEG. Ned. Ilerv.' Kerk. 10: Ds. H. O. Molenaar. NIEUW-VEN NEP. Ned Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. M de Jong, H Av 3: Dezelfde. H. Av en Dankzegging. Bethelkapcl 10: Dhr W T J Kotidstanl. LIJNDEN. Ned. Herv. Kerk. Geloof- en Llcf- dofcerk 10 en 7: Ds G W IJzerman. ABBFXE8. Ned. Ilerv Kerk. 9.30: Dhr H. Remlëns. 3: Ds. A H. Knottnerus. van Hllle- gom •VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A C Brörens 7: Ds G. Koch van Haarlem-Noord Jeugddienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oud© Kerk 10: Ds. G. H van de Woord. Voorber. H. Av. West Kon. Emmaschool. Raafstraat 10: Ds. H. J. Plaggemars. H. Doop. 5: Ds G K. van de Woord. Voorbet. H. Av.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3