Haarlems Dagblad De Italiaansche socialisten gescheiden in links en rechts Nieuwe aanslagen in Palestina Zwitserland in en na den oorlog Morgen begint de proloog der conferentie over Duitschland Turksch-Crieksche grens gesloten 61e Jaargang No. 18531 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Maandag 13 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprys per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Saragat vormt een nieuwe partij De verwachte scheuring in de Italiaan sche Socialistische Partij werd Zaterdag op het 25ste nationale congres een feit, toen Giuseppe Saragat. president van de consti- tueerende vergadering en leider van de rechtervleugel-revolte, zijn aanhangers uit de partij voerde wegens de socialistische samenwerking met de communisten. Saragat verscheen voor de eerste maal op het congres en begaf zich onmiddellijk naar het spreekgestoelte om het terugtrek ken van rechtervleugel mede te deelen, meldt U. P. Zijn welsprekende en bittere rede ein digde met den uitroep: „Lang leve het in ternationale socialisme". Voor het eerst sedert het congres ge opend werd stond een groot aantal met ge weren gewapende politie-agenten buiten het universiteitsgebouw waar het congres gehouden wordt. Toen Saragat de zaal verliet, zongen zijn aanhangers op het balcon de „internatio nale", terwijl pro-communisten in de zaal trachtten hen te overstemmen met de „bandiera rossa", het communistische lied. De ongeregeldheden waarop de autori teiten blijkbaar gerekend hadden, bleven uit, doch gedurende een kwartier na de aankondiging van Saragat heerschte er in de zaal groote wanorde. De kracht van de nieuwe organisatie en haar invloed op het Italiaansche socialis me kan nog niet geschat worden. Waarne mers wijzen er op dat toen de expremier Ferruccio Parri zich ruim een jaar geleden uit zijn partij van actie terug trok, dit niet meer resultaat opleverde dan een „be weging", ondanks Parri's ijverige be moeiingen- Kabinetscrisis? De Italiaansche premier De Gasperi heeft op een persconferentie gezegd dat de scheu ring in de Italiaansche socialistische partij „zeer wel een Italiaansche regeeringscrisis kan veroorzaken". De Gasperi zeide dat een nieuwe recht- sche regeering zonder de communisten mogelijk is, doch dat het er dan om gaat of de communistische cellen in de arbeids- bonden sterker zijn dan de bondsleiding. Deenscli schip vastgeloopeii op de Haaksgrondeu Het Deensche s.s. Liliam is Zondagmor gen tydens mist op de Haaksgronden vast- geloopen. De sleepbooten Stentor van Bu reau Wijsmuller te IJmuiden en Bornrif van de fa. Doeksen, Terschelling zijn ter assistentie uitgevaren en arriveerden Zon dagmiddag ter plaatse om te trachten het schip bij hoog water vlot te sleepen. De positie van de Liliam is in den afgeloopen nacht zeer ongunstig geworden. Het schip maakt water en schijnt muurvast te zitten. De sleepboot Bornrif is in Den Helder bin- nengeloopen met gebroken sleeptrossen. De Stentor bevindt zich nog bij de Li liam. In den loop van den ochtend heeft de kapitein om de reddingsboot gevraagd om dat hij met de bemanning het schip wil verlaten. Een der opvarenden was al eer der door de reddingboot uit Den Helder gered. De Liliam was 1500 ton groot en beladen met pijpaarde. Twee gebouwen opgeblazen Het hoofdkwartier der politie en post kantoor van Haifa zijn Zondagavond met bommen opgeblazen, zoo wordt door U.P. gemeld. Officieel worden de verliezen „zwaar" genoemd. De eerste met-officieele berichten spreken van den dood van drie Arabische en twee Britsche politiemannen. Volgens de officieele mededeeling heb ben leden van de „Irgun Zwai Leumi" een vrachtauto de z.g. „security compound" van Haifa laten binnenrijden. Dit is het van overheidswege met prikkeldraad af gezette en zwaai- bewaakte gedeelte van de stad. Kort nadat de wagen die blijk baar met bommen en ander explosief ma teriaal geladen was aldaar geparkeerd was, had de explosie plaats. Men gelooft, dat de bestuurder van de auto een En- gelsch uniform droeg en van de nQrmale papieren voorzien was. Behalve aan de beide genoemde gebou wen, is ook aan huizen en andere gebou wen in de stad schade toegebracht. De sch de strekt zich zelfs uit tot huizen op den berg Karmel. Totnutoe is geen avond klok afgekondigd. De veiligheidstroepen in het geheele NoordelijKe gedeelte van de stad zijn echter in alarmtoestand gebracht. Montgomery weer thuis Veldmaarschalk Montgomery is na zijn bezoek aan Rusland weer in Engeland gearriveerd. United Press meldt over het onderhoud van Montgomery met Stalin nog het vol gende: Montgomery's ontmoeting met Stalin was zeer vriendschappelijk. De beide mannen begroetten elkaar met een langen handdruk, waarmee zij tenslotte ook weer afscheid namen. Zoo nu en dan tijdens het gesprek heerschte er vroolijkheid. Montgomery was in zijn bekende „battle- dress", getooid met de orde van Suvorov, Stalin droeg zijn gewone eenvoudige uni form. De Engelsche maarschalk bood Sta lin een ki?t whiskey aan. waarvoor de Russische staatsman hem enthousiast be dankte. Bij het onderhoud waren slechts de per soonlijke tolken van beide mannen aan wezig. 'Het bezoek duurde een uur en twaalf minuten. Naderhand zat Montgomery aan een diner in het Kremlin aan. Aan de Russi sche pers heeft Montgomery een commu niqué gezonden, waarin hij dank brengt aan maarschalk Vassilevsky en het Sovjet- leger voor de genoten gastvrijheid en de hem geboden gelegenheid om in vriend schappelijk contact met hen te treden. „Wij soldaten, die onze gemeenschappe lijke taak: het ten val brengen van den fascistischen vijand, hebben verricht, moe ten thans samen optrekken voor de niet minder belangrijke taak om een duur zamen vrede te helpen stichten." Na zijn vreugde erover te hebben uit gesproken dat maarschalk Vassilevsky zijn uitnoodiging voor een bezoek aan Enge land had aangenomen, besluit Montgomery zijn communiqué met de zinsnede: „Uit naam van de soldaten van Engeland, zend ik kameraadschappelijke groeten aan de moedige strijders van het Sovjet-leger en aan het groote Russische volk." President Truman over economie en wereldvrede President Truman heeft het Congres ge waarschuwd, dat het verwerpen van zijn pro gramma voor het verlagen van de Ameri- kaansche invoerrechten vérstrekkende gevol gen zou hebben voor de wereldpolitiek en d< vooruitzichten voor het scheppen van een duurzamen vrede. ..Wij kunnen hopen als tegenprestatie voor onze eigen concessies met betrekking tot onze invoerrechten niet alleen een verlaging van de bultenlandsche tarieven, doch ook het opheffen van een groot aantal beperkingen, zooals in het bijzonder streng gehandhaafde import-quota, welke ons den toegang tot buitenlands* he markten belem meren, te verkrijgen. Wanneer wij in gebreke blijven ons aandeel te leveren, dan is het zeer waarschijnlijk, dat sommige landen zich genoodzaakt zullen voelen hun eigen controle maatregelen te verscherpen Een dergelijke ontwikkeling zou een verdeeling van de we reld in handelsblokken tengevolge hebben en de kansen op een duurzamen vrede vermin deren." President Truman noemde het op richten van een internationale handelsorga nisatie den belangrijksten stap die kan wor den genomen voor het herstel van een om vangrijken bui'enlandschen handel op ge zonde basis Hij wees er op dat de handel met het buitenland in 1946 eqp totale waarde had van 15 milliard do'..ars vergeleken met het vooroorlogsche gemiddelde van 4 milliard dollar per jaar. Een oase in een zieke wereld Het woord is aan. (Van onzen correspondent te Parijs) Vóór den oorlog zou men 't niet gauw in z'n journalistieken hoofd hebben ge haald Zwitserland als jachtterrein voor schokkende krantenkopij te kiezen. Een pakkende reportage schreef je vanuit de Afrikaansche Soedan of desnoods uit een of ancjer romantisch Balkanland, maar toch zeker niet in het kalme en behage- lijke Helvetia, waar men de wintersport bedreef en maar nauwelijks opzienbarende avonturen kon beleven. Het leven van allen dag in de federa tive republiek moge vóór. tijdens en na den oorlog weinig zijn veranderd, maar juist dit statische karakter van haar ontwikkeling te midden eener wereld, die wankelde op haar grondvesten, is plotseling in hooge mate boeiend geworden en daardoor een dankbaar object voor den journalist. Een verblijf In Zwitserland is vandaag een spiegelbeeld van den tjjd: men ziet, eet, drinkt, rookt en ervaart hier dingen waar van het bestaan alleen nog leefde in het ge heugen. En deze confrontatie van de her innering met een nieuw ontdekte werke lijkheid wordt een bijna sensationeel avon tuur. De aanblik bijvoorbeeld van oudejaars avond-etalages vervult den vreemdeling anno 1946 met veel weemoed als de ge- i serschen trein een dachte aan een verloren paradijs en ook Éan oorspronkelijk hiet wat hoop op later dagen. Ik erken dat graag. Materialisme, zegt U. Ik voel geen bezwaar tegen die definitie. Gevaar in dat materialisme ontdek ik pas, wanneer men achter die etalages niet ook nog een visioen van een ander geluk op ziet doemen. En dat geluk, welks bestanddeelen evenwich tigheid, zelfvertrouwen, geloof en hoop zijn geheeten, vindt mén vandaag in Zwitser land op velerlei wijze gesymboliseerd. Ge symboliseerd in verschillende levens gewoonten en uitingen, doch ook in haar materieelen rijkdom, zooals die hazen en konijnen van den Lausanneeschen poelier. Onze correspondent te Parijs heeft een bezoek gebracht aan Zwitserland: een bezoek uan slechts tien dagen, maar vol doende voor het schrijven van eenige vluchtige impressies. Bij zijn confron tatie van de herinnering met een nieuw ontdekte, bijna vergeten, werkelijkheid, uiel hij van de eene verbazing in de andere en hij zal daarvan in een drietal artikelen vertellen, daarbij tevens eenige vergelijkingen trekkende met het door den oorlog zoo verarmde Frankrijk. OttoWeiss: Er zyn veel meer miskende domkoppen dan miskende ge nieën. Z.K.H. Prins Bernhard, die op het oogenblik in Zwitserland vertoeft, op weg naar de Cornergratbahn, om een skitocht in de omgeving te maken. Geen Duitsche waarnemers gewenscht De vooruitzichten die de op 14 Januari te Londen beginnende voorbereidende be sprekingen voor het vredesverdrag met Duitschland voor het Duitsche volk bieden, vormen op dit oogenblik uiteraard het be langrijkste onderwerp in de politieke ge sprekken die in Berlijn gevoerd worden, schrijft de Berlijnsche A.N.P.-correspon- dent. De door den nieuwen Amerikaan- schen militairen gouverneur, luit.-generaal Lucius D. Clay gedane mededeeling, dat geen Duitsche afvaardiging aan deze be sprekingen zal deelnemen, is door de Duit sche pers met een kennelijk gevoel van onbehagen opgenomen, ofschoon zij eigen lijk toch niet meer was dan een bevesti ging van een reeds vroeger van officieele zijde gedane uitlating. De ijver waarmede bladen van allerlei richting in de laatste weken getracht hebben argumenten aan te voeren voor het recht van Duitschland op het zenden van waarnemers naar de tafels, waaraan over zijn toekomst wordt beslist, bewijst, dat er nog steeds de hoop leefde, dat in Londen naast de eischen die bepaal de mogendheden aan Duitschland te stellen hebben, ook de Duitsche tegen-argumenten zouden worden gehoord. Albanië wil meespreken. Albanië heeft tot den raad van minis ters een formeel verzoek gericht om te worden toegelaten tot de conferentie van Moskou. Naar Un. Press Zaterdag meldde zou Robert D. Murphy, politiek adviseur van de Amerikaansche militaire regeering in Duitschland, Zondag naar Londen vliegen om voorbereidende besprekingen te begin nen over het Duitsche vredesverdrag. Als plaatsvervanger vfm den minister van Buitenlandsche Zaken zal Murphy zich voegen bij zijn Britsche, Fransche en Rus sische collega's, die tezamen de verlangens zullen aanhooren van 17 kleine landen en die de procedure zullen bespreken voor het opstellen van het vredesverdrag op de in Maart te Moskou te houden conferentie der groote vier. Murphy, die kort geleden uit de Ver. Staten te Berlijn is teruggekeerd toonde zich „optimistisch" over de vooruitzichten voor overeenstemming tusschen de groote vier. Men verwacht dat Murphy zich nauw zal houden aan de richtlijnen door Byrnes uiteengezet in zijn rede te Stuttgart van September jl. Byrnes drong toen aan op de vorming van een federaal Duitschland, keurde de Fransche annexatie van het Saargebied goed, stelde een voorloopige Duitsche regeering voor en verklaarde dat de kwestie van Duitschland's oostgrens volgens Amerika niet definitief geregeld is. Polen en België hebben de uitnoodiging der groote vier om te Londen hun stand punt uiteen te zetten inzake de vredesver dragen met Duitschland en Oostenrijk met weinig enthousiasme ontvangen. Een woordvoerder van de Belgische ambassade te Londen heeft verklaard niet in te zien, waarom kleinere landen niet aan de con ferentie kunnen deelnemen en als het ware in de corridor in de rij moeten staan om hun zienswijze naar voren te brengen. Een Poolsche woordvoerder zeide, dat zijn land zoozeer geïnteresseerd is bij het verdrag met Duitschland. dat het om rechtstreeksche vertegenwoordiging te Londen en Moskou zal verzoeken. De Belgische aanbevelingen inzake Duitschland zijn nog niet volledig gepu bliceerd. Zij loopen, naar verluidt, parellel met de Nederlandsche politiek- Nederlandsche regeering moet zich nog beraden Het ANP verneemt van officieele züde- De Nederlandsche regeering heeft zich tot dusver niet uitgesproken over de wijze, waarop zij haar standpunt in het Duitsche vraagstuk zal kenbaar maken aan de ver gadering van de plaatsvervangende minis ters van buitenlandsche zaken van de groote vier, aangezien deze aangelegenheid alsnog in beraad is. Het persbericht, dat de regeering zou hebben medegedeeld, onvol daan te zijn over de regeling ten aanzien van Nederland bij de voorbereidende con ferentie te Londen, is onjuist. Voor mij had die trein blijkbaar een ge streng incognito op consequente wijze wil len bewaren, want noch de persafdeeling van het Ministerie, noch de spoorwegdirec tie, noch eenig reisbureau hadden mij over de existentie van die lijn ook maar met een enkel woord gerept. De trein, dien men mij wel had aanbevo len, hield zich evenmin scrupuleus aan het spoorboekje, want in plaats van in Lyon hield hij stil in Dijon, dat er wel op rijmt, maar er toch een vijftig kilometer van ver wijderd ligt. Dat alles mocht, gelijk men in West-Friesland zegt, de pret niet druk ken. En bovendien stond er als voordeel tegenover, dat de aansluiting met den Zwit- serschen trein een aantal uren vlotter was voorzien. Dat bleek een Fransche diesel, die hier naar den melo- dieusen naam van Micheline luistert, slechts uit één enkelen wagen bestaat en ons met z'n vijftigen in een gonzende, zachtveeren- de vaart uit Frankrijk voert. Naast me zit een stuursche boer met een snor al? een treurwilg en een woordenrijke gade tegenover zich. Zij spreekt geen Fransch, maar zingt. Le café est bien bon, hein, en Suisse, melodieert ze. De landman getuigt met een hoofdknik van zijn instemming, maar even later laat hij enkele woorden los over Engelsche tabak die bóven de Braziliaansche koffie toch zijn preferentie geniet. Door de uitgestrekte wouden met spar ren. welks takken zich vermoeid buigen onder de dikke vachten sneeuw, naderen wij Zwitserlandeen oase van welvaart in een oude zieke wereld. De afstand ParijsGenève, mijn eerste object, is mogelijk een zeshonderd kilome ter. Als degelijk vaderlander had ik mijn disposities voor die reis een week te voren reeds genomen: visas en deviezen aange vraagd, informaties omtrent treinenloop ingewonnen, plaatskaarten gekocht, hotels besproken. Die moeite bleek alles van wei nig nut. want in Frankrijk is men voor namelijk systematisch in het missen van een rendez-vous: Marianne is van nature nu eenmaal niet zeer punctueel. En ook de Naar Aneta verneemt heeft het Britsche machinisten en hoofdconducteurs storen consulaat-generaal te Batavia bij de Ne- zich hier maar matig aan de beloften, die derlandsche autoriteiten geprotesteerd hun directie in de spoorweggidsen vast tegen de maatregelen door de Nederland had gelegd. Ik verzeker U dat het hoofd»- sch€ marine tegen het Britsche vracht- zakelijk een kwestie van wennen is, dit,schip de „Empire Mayfoir", dat door de soort vagebondeerend zich verplaatsen. Nederlandsche marine werd doorzicht. Van Kleffens niet enthousiast voor gouverneurschap van Triest I Tezamen met die van Fiorello Laguardia en dr. Pablo de Azcarat» Flores. Spiansch Jurist en diplomaat, oud plaatsvervangend secretaris generaal van den Volkenbond. Is reeds eerder de naam van mr. van Kleffens. der. Nederland- schen oud-minister van Buitenlandsche Zaken, genoemd in verband met de te bezetten functie van gouverneur van den vrijstaat Tritst. Reuter meldt thans, dat mr. van Kleffens omtrent het eventueel vervullen van cflrze functie nog r.iet officieel gepolst ls. en teekent er bij aan dal hij. wanneer hij ook al door Groot-Brlttannlfi en de Vereenigde Staten geaccepteerd zou worden, meer dan waarschijnlijk van Sovjet-Russische zijde tegenkanting zou ondervinden. Naar ver luidt zou mr. van Kleffens zelf niet enthousiast zijn voor de functie van gouverneur van Tritst. Wat Laguardia betreft, schijnt men het er al gemeen over eens te zijn. dat geen burger van een groote mogendheid als gouverneur van Tritst in aanmerking komt; en Azcarate zal. naar men aanneemt, slechts weinig steun van Engeland en de V. s. hebben. Voor den gouverneur Is een zeer moeilijke taak weggelegd, wat'blijkt uit de kwalificaties, die onlangs door den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken als verelschten voor den gouverneur werden gesteld. Hij moet als bestuurder in staat zijn het even wicht te handhaven in den bestuursraad van Triest, die uit elkaar slecht gezinde Italianen en Slowenen beslaat en als diplomaat moet hij het evenwicht bewaren tusschen de groote mo gendheden in den Veiligheidsraad der UNO, waaraan hU verantwoordelijk is. Ofschoon hij bij ongeregeldheden het beheer heeft over een Internationaal leger van Joego- slaven. Amerikanen en Engelschen. kan elk van de plaatselijke commandanten weigeren zijn orders uit te voeren en een beroep doen op den Veiligheidsraad Tenslotte zal de gouverneur zijn ambt aan vaarden aan het hoofd van een staat, welks financiën een tekort van 30.000.000 gulden hebben. Scheidende burgemeester van de residentie gehuldigd Daarna wordt 't zelfs bepaald plezierig, want verrassender en veel meer afwisse lend dan dat accurate maar wat fantaste- looze reizen gelijk dat in andere gecivili- seerde"Itmden wordirWÖreven. Met Micheline op reis. Toen ik den ochtend van mijn vertrek tijdig op het Parijsche Gare de Lyon arri veerde, verklaarde my de controleur voor komend, dat de trein naar Genève juist vijftig minuten geleden was vertrokken. Londensch chauffeursstaking veroorzaakt voedseltekort Het Engelsche ministerie van Arbeid heeft gisteren bekend gemaakt, dat de drie onderdeelen van de Britsche militaire macht zich met ingang van heden zullen belasten met vervoer der voedselvoorra den, die tengevolge van de staking der vrachtautochauffeurs niet vervoerd kun nen worden. Deze aankondiging werd ge daan, nadat tevoren tijdens een rumoerige vergadering van stakers besloten was de staking voort te zetten tot aan de eischen voor hoogere loonen en betere arbeids voorwaarden op bevredigende wijze tege moetgekomen was. Reeds eerder had de Britsche regeering te kennen gegeven, dat de hulp van leger-, vloot- en luchtmacht zou worden ingeroe pen om de voedselvoorraden te trampor- teeren, wanneer de staking zou voortduren Zaterdag echter had men algemeen den in druk, dat de stakers gevolg zouden geven aan de oproepen der organisatie om naar het werk terug te keeren, zoodat de orders aan de legerdiensten voorloopig werden ingetrokken. De secretaris-generaal van de Transport and General Workers Union, Arthur Dea- kin, trachtte in de Zaterdag gehouden ver gadering de stakers te overreden aan het werk te gaan en het geschil te doen rege len door de organisatie tezamen met de gebruikelijke regeeringsinstanties. Hieraan werd echter geen gevolg gegeven. De beslissing om de staking voort te zet ten, werd met grooten bijval begroet. De staking had te Londen gedurende dit week einde een ernstig voedseltekort ten gevolge. Het Grieksche ministerie van Buiten landsche Zaken maakt bekend dat Tur kije de grenzen met Griekenland gesloten heeft om te voorkomen dat Grieksche guerrillas een toevlucht nemen op Turksch gebied. Voorts deelt dit ministerie mede dat twee Bulgaarsche politie-beambten zich aan Grieksche autoriteiten in de streek van Lefkoyia aan de Grieksch-Bulgaarsche grens van Noord-Thracië hebben overge geven. De reden hiervan werd evenwel niet vermeld. Volgens de verklaring „ontsnap ten" deze politiemannnen uit Bulgarije. Opwindend prbces tegen Poolsche illegalen Het proces tegen vier Polen die tot de illegale beweging behoorden heeft opwin ding in Polen veroorzaakt daar de regee ring beweert dat de arrestatie der vier beklaagden een staatsgreep der onder- grondsche heeft verijdeld. Een der be klaagden heeft de Engelsche ambassade bij name genoemd als betrokken bij deze zaak. De Engelschen hebben nog geen of ficieel antwoord gegeven. Een Engelsche autoriteit zeide aan Un. Press dat het Door den uitslag van het referendum onder de havenarbeiders heeft de staking in de tegen de Britsche opvattingen van gerech- haven van Antwerpen definitief een eind genomen. Het werk is overal hervat. Vanaf tigheid was om commentaar te verleenen acht uur Zondagmorgen meldden de havenarbeiders zich. De troepen, die sedert 21 op een zaak die nog in geding was. December met het lossen der schepen belast waren, zijn teruggeroepen. In het protest wordt nadruk gelegd op Nederlandsche inmenging in de Britsche scheepvaart. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Dea Haag is Zaterdag de T v in,c scheidende burgemeester van de residentie, Duon-Lausanne, December 1946. s j R de'Monchv door burgerij en Britsch pro.es. tegen he. at- scheepsonderzoek i scheidsprogramma met de ouverture „Cy rano de Bergerac" van dr- Joh. Wagenaar in. Nadien sprak de voorzitter van het huldigingscomité, prof. ir. C. L. van der Bilt het openingswoord. Vervolgens werd een film over de ambts periode van den Haagschen burgemeester vertoond. Deze film werd geknipt uit tal van oude journaals en van een nieuwen tekst voorzien. Daarna sprak namens het gemeenteper- soneel mr. J. J. Boassen. Het vermaarde Haagsche Palestrinakoor zong vervolgens twee liederen uit Vale rius' Gedenckclanck. Na een toespraak van dr. H. E- van Gel der. vice-voorzitter van het huldigingsco mité uit de burgerij, die het borstbeeld van den scheidenden burgemeester voor het nieuwe stadhuis aanbood, kwam het oogenblik, waarop het Haagsche kunst- en vereenigingsleven zijn dank aan mr. De Monchy betuigde. Met een door Ben van Eysselsteijn geschreven tekst kwamen Caro van Eyck als de stedemaagd „Die Haghe", Diny Sprock als „De Toekomst", Jan Re- tel als heraut en Ton Lutz als Vader Tijd voor het voetlicht- In dezen tekst werd aan mr. De Monchy dank gezegd voor het vele voorbeeldige, belangrijke en op de toekomst berekende werk, dat hij voor de residentie deed. Aan het slot kwamen af gevaardigden uit het Haagsche vereeni gingsleven met vaandels en banieren op het tooneel. Terwijl bazuinen schalden, be trad burgemeester De Monchy het podium en stelde zich tusschen deze afgevaardig den op. Hem werden toen de herinnerings albums van gemeentepersoneel en gemeen tenaren overhandigd. Tot slot sprak de scheidende burgemeester een dankwoord. De burgemeester zeide zich over de toe komst van Den Haag niet ongerust te ma ken. Hij zinspeelde op dc aantrekkings kracht van de stad als woonplaats-en zeide, dat binnenkort bij contróle het aantal on wettige inwoners wel eens verbazingwek kend zou blijken te zijn. Het verbaasde hem hoeveel baantjes er zijn. om wonen in Den Haag te rechtvaardigen. Ook het aantal rusthuizen is enorm groot. Dit alles is een goede propaganda voor de stad en als er woningen worden gebouwd, dan zal men met Vondel kunneq zeggen: „Ge zult ze van dien kant zoo heerlijk op zien da gen". aldus burgemeester De Monchy. Met het Wilhelmus en een speciaal af scheidslied werd de huldiging besloten. De volgende president van de V. S.? Harold Stassen opent zijn campagne-hoofd kwartier in Washington. Hij was de eerste republikein, die zijn candidatuur voor het presidentschap bekend maakte. Eeretempels van Munchen gaan de lucht in Dezer dagen ls in München een begin ge maakt met het opblazen van de twee nazi- eeretempels Hitler's monumenten voor het nazidom In 1934 werden op de Koenigsplatz twee reusachtige monumenten gebouwd, elk een groot marmeren dak gesteund door vierkante marmeren pilaren, ter nagedachtenis van de 16 nazl'6 die bij Hitler's mislukte Miinchener putsch van 1923 om het leven waren gekomen. Van 1935 tot 1945 rustten de 16 lijken, elk in een bronzen doodkist, in de tweeling-tempels dag en nacht bewaakt door twee SS-lieden. Alle voorbijgangers moesten den nazi-groet brengen. Thans werd het Noordelijkste van de twee bouwsels met dynamiet opgeblazen voor een klein publiek van fotografen, journalisten en Duitsche toeschouwers, waarvan er verschei dene onmiddellijk na de explosie op groote stukken hout afvlogen die zij voor de kachel wilden bestemmen. De vernietiging van de „tempels" was in lijn met de politiek der militaire regeering om alle nazi-monumenten te doen verdwijnen De lijken der zestien nazi s waren reeds kort na het staken der vijandelijkheden verwijderd Waarom men 18 maanden met het opblazen der bouwsels gewacht heeft, is niet bekend, zegt Un. Press. Benoemingen rechterlijke macht Tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch ls benoemd mr. A. H. M. H. Receveur, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-reehtbank te 's-Hertogenbosch, Tot advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is benoemd mr. P N. Janssen, inspecteur van financien in Nederlandsch-Indië op non ac tiviteit, wonende te Hilversum. Benoemd is tot vice-president van het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage mr j. van Vollenhoven, thans raadsheer in dat ge rechtshof. tevens vice-president van de ar rondissements-reehtbank te Rotterdam. Op zijn verzoek is aar. mr. JPG van Vel- zen wegens zijn aanwijzing tot hoofd van de Nederlandsche missie tot opsporing van oor logsmisdadigers eervol ontslag verleend uit zijn ambt van advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 'e-Hertogenbosch. Weerbericht Tl.TDEIJ.rK HARDE WIND Verwachting:, tnclcttcdecld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond: In den avond en nacht weer toenemende en van Zuid naar West ruimende wind. Aan de kust tijdelijk stormachtig. Mor een geleidelijk afnemende en weer terug draaiende wind ^Wisselend bewolkt met enkele buien Wat minder zacht. De Koningin zag „Ciske de Rat" Geheel onverwacht heeft de Koningin Za terdagavond de Doclenzaa! te Amsterdam bezocht, waar het Nederlandsch Volkstooneel een voorstelling gaf van het tooneelstuk „Ciske de Rat" naar den gelijknamigen ro man van Piet Bakker. Toen H M zich naar de voor Haar gereser veerde plaats op het balcon begaf, stonden alle aanwezigen op en maakten front naar het halcon. waar de Landsvrouwe minzaam groetend na deze eenvoudige maar eerbiedige hulde haar plaats innam. New York—Amsterdam in 11 uur Zondag arriveerde op Schiphol de PH- TAU van de KLM na een non-stopvlucht New YorkAmsterdam in 11 uur en 4 minuten. Gezagvoerder was J. Snitelaar. Dinsdagavond zal van hatrtlen tot kwart over tien oyer Hilversum I een herhallnn wor den gegeven van den radlolulsterwedstrijd ..Wel ken tak van sport zag het Kerstmannetje",

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1