C J Frankrijk's Europeesche geste Levenslang geëischt tegen SS-bewaakster uit Vught De Zwitser heeft vertrouwen in zijn regeering De vaardigheid der bollenkweekers brengt een feest van kleur en geur Panda en de Meesterdief Wereldnieuws Dinsdag 14 januari 1947 HAARLEMS DAGBLAD 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Het begint er sterk op te lijken dat de radicale Fransche methode, het Saargebied eenvoudig economisch te annexeeren en niet te wachten tot de Duitschland-confe- rentie over deze kwestie een beslissing zou genomen hebben, de meest doeltref fende is geweest om een van Frankrijk's voornaamste eischen te ver wezenlijken. Een andere vraag is. of het de juiste methode was „juist" in het proces van een zich traag doch gestaag ontwikkelende samenwerking door overleg, dat zeker niet gebaat is met eenzijdige, eigendunkelijke stappen van een der groote mogendheden. Zonder iets af te dingen op de gerecht vaardigdheid van den Franschen eisch be treffende het Saargebied en zonder uitdruk kelijk vast te stellen dat het overleg te Londen en Moskou Frankrijk tenslotte volledig recht zal doen wedervaren, zou toch het voorbeeld, dat een van de vie: groote plachten hier gaf, gehekeld moeten worden als een slecht voorbeeld, wanneer niet een complex van factoren een woordje meespraken h décharge. Op de aanstaande ministerconferentie in Moskou moet Frankrijk gezien worden als de vertegenwoordiger en voorspreker van Europa, tegenover de Unie van Sovjet-repu blieken in het Oosten en de Unie van Ame- rikaansche staten in het Westen. De rol van Engeland is bij deze positiebepaling minder simpel te definieeren. Behoorende tot de Oude Wereld, gaan zijn belangen zoo zeer parallel met een oriëntatie op de Vereenigde Staten, dat het veeleer een bruggehoofd dan een burcht moet worden genoemd en als zoodanig de strikt-Euro- peesche belangen slechts accentueeren kan wanneer deze strooken met de innige rela tie. die Oude en Nieuwe Wereld via het bruggehoofd verbind en die door het feit, dat zij op economisch overwicht der V. S. is gebaseerd, niet altijd een zuiver syno niem is van de relatie, welke Europa en Amerika in den kring der UNO theoretisch zou moeten verbinden. Wanneer het over Duit.-chland gaat, zijn Europa's belangen bij Frankrijk in betere handen dan bij Engeland dat is wellicht niet minzaam gezegd, maar het is helaas nuchtere werkelijkheid. Het kan de Engel- schen echter niet als een schuld worden aangerekend: de omstandigheden, samen gesteld uit geografische, historische, eco- nomi che, mentale en psychologische toe valligheden. hebben het zoo bepaald en die omstandigheden laten zich niet dwingen. Ofschoon wat Frankrijk in het Saargebied deed. was in feite een dwingen der omstandigheden. Het was een nood gedwongen autoritaire geste, die het den geallieerden moest duidelijk maken dat Frankrijk bij de behandeling van het vraagstuk Duitschland als autoriteit wenscht te worden gezien en gerespecteerd. Het was een krachtige, zelfbewuste uiting van afkeuring aan het adres van de andere bezettende landen, die volgens de heer- schende opinie op het Europeesche conti nent ten opzichte van Duitschland een aanvechtbare taktiek voeren. Frankrijk vertolkte in het verleden reeds herhaalde lijk de ontevredenheid, die het beleid der Westelijke bezetters in Duitschland wekte en een van de zwaarstwegende argumenten was steeds, dat deze bezetters te weinig rekening hielden met het belang van Europa als geheel, en teveel direct-belang- rijke Europeesche overwegingen prijs gaven aan indirecte Engelsch-Amerikaan- sche overwegingen. De steenkool-politiek in het Ruhrgebied, de haven-discriminatie, de zuivering en de politieke heroriëntatie der Duitfchers, de regeling der schadeloos stellingen het waren alle symptomen van een beleid'dat Frankrijk niet aanstond. Doch de muur waartegen de Fransche cri- tiek steeds weer afstompte was, dat de Anglo-Amerikaansche bezetters nu een- maal niet zoo intensief-Europeesch kon-; den denken en er ontstond veel mitver- 1 stand, die de verhoudingen vertroebelde. De reis van Blum, Frankrijk's premier, naar Engeland slaat ongetwijfeld zijdelings in verband met deze ontwikkeling, die ook de En'gelschen zorgen baart. In dit licht gezien moet de Fransche annexatie van het Saargebied als een poging tot, zij het geforceerde, coördinatie der Europeesche belangen met die der be zetters worden beschouwd. „Begrip door het feit" zou men de gelatenheid kunnen noemen, waarmede Amerika en Engeland Frankrijks initiatief hebben aanvaard. Zij hebben zwakjes geprotesteerd, doch het valt te verwachten dat de aanstaande Duitschland-conferentie het feit zonder veel omhaal zal aanvaarden. Frankrijk's prestige is toegenomen. Het zal hierdoor met meer zelfbewustzijn ook voor andere Europeesche belangen kunnen pleiten, be langen, die nauw samen hangen met de grootheid en kracht van Europa en met het welzijn der Europeesche volken, die hun slagvelden eens en voor altijd willen omploegen en vruchtbaar maken aan de geheele wereld. J. L. „Volksherstelsigaretten" komen eind Januari Volgens het A.N.P. mag verwacht wor den dat met den verkoop van de geïm porteerde „Volksherstel"-sigaretten om streeks eind Januari kan worden begon nen. Deze sigaretten, waarvan ongeveer 20 millioen stuks of 1 millioen pakjes ter be schikking zullen komen, worden zonder bon verkocht tegen prijzen van f 1.20, f 1.44 en f 1.68 per pakje, verhoogd met een toeslag van f 3. De opbrengst van dezen toeslag komt voor ongeveer 1 5 gedeelte ten goede van Nederlandsch Volksherstel, terwijl het resteerende deel voor nadere door de mi nisters van Sociale Zaken en Economi sche Zaken te bepalen liefdadige doelein den bestemd zal worden- De verkoop zal via den normalen ta- bakshandel geschieden. Clandestiene hollen-uitvoer Een Nederlander en twee Engelschen zijn te Londen beboet wegens overtreding der douanevoorschriften. De Nederlander, W. L.. had in October jl- met zijn jacht IJmuiden verlaten om zijn Engelsche vrouw naar Engeland terug te brengen. Te IJmui den had iemand hem verzocht een par ty tje van ongeveer 170 K.g. anemoonen- bollen mee te nemen, dat moest gorden afgegeven aan iemand in Engeland, wiens telefoonnummer werd opgegeven. Aan de douane werd verklaard, dat er niets was aan te geven. Bovendien bezat men geen certificaat van den plantenziek- tekundigen dienst. De beide Engelschen, die mede-direc teuren zijn van een firma te Wisbech, die ook twee Nederlandsche directeuren heeft, zijn tot 400 en 200 pond boete veroordeeld De Nederlander kreeg 20 pond boete. Hij had niets aan de zaak verdiend. Van den onbekenden opdrachtgever in Nederland had hij slechts een pakje Amerikaansche cigaretten ontvangen. Aanbiedingen op het gebied van ontspan" ning voor hot Nederlandse!} sanatorium in Davos moeten utislultend gericht worden aan het Ireiie-fonds, Koninginnegracht 15. te Den. Haag. De postboot heeft de verbinding tusschen Harlingen en Terschelling hersteld. Agenda voor Haarlem Concertgebouw: H.O.V.-ledenconcert, 20 uur. Re monstra n ten huls: Wilhelmlnastraat 22, Het le ven in den Geest, 20 uur. Frans Hals: Een nacht lil Rlo (18 J.) 14.00, 16 30. 19.00 en 21.15 uur Luxor: Jane Eyre (14 J.). Palace: Zeeduivels (18 j.). Rembrandt: Vlcr Veeren (14 J Deze drie 14.00. 16.15,1 19 00 on 21.15 uur. City: Jeugdldylle (a. 1.) 14.15. Ifl 20, 19,00 en 21.15 uur. Spaarne theater: Onschuldige Jeugd (14 J.) 14.30. 19 00 en 21.15 uur. WOENSDAG 15 JANUARI Concertgebouw: Gala-concert Caecilia. Biosco pen: als Dinsdag. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I. 301.5 M 19.00. 20.00, 22.00 Nieuws. 18.00 Bruce Lowe. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten progr. 19.15 „De brug". 19.30 Gr.pi. 14.45 Reportage 20.05 Weerpraatje. 20 00 De gewone man. 20 15 Phllharmonisch or kest. 20.40 Fflmpraatje. 20.50 Als. 20.15. 21 20 Suri- naamsch pregr. 22 45 Katholiek nieuws 22.20 Avondgebed. 22.35 The good humoured Ladies (Ballet). 22.50 Actualiteiten. 23.00 „Het orkest zonder naam". 23.30 Rustige avondklanken. HILVERSUM II. 415-5 M. en 218 M. 18.00. 29.00. 23 00 Nieuws. 18.15 Eric Coates. 18.30 Lczntg van Otto van Tussenbroek. 19.00 en nu naar bed:. 19 85 Arthur Rubinstein. 19.15 Jeugdgemeenschap 19.30 Soli 20.05 Echo van den dag. 20.13 Bont Dmsdagjvondtrein. 20.30 Prijs vraag ten bate van NVH. 21 15 Bultenlandsch overzicht. 21.30 „Contact". 23.15 Beursfoyer. Rot terdam. 23,45 Dutch Swing College. Een van de SS-bewaaksters van het concentratiekamp Vught, de thans 31-ja- rige Suzy A. uit Amsterdam, stond in de beklaagdenbank van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. Oorspronkelijk was zij in het concentratiekamp in dienst getreden bij de post-censuur. Voor oplei ding als „Aufseherin" ging zij naar Ra- vensbrück en toen zij van dit oord terug keerde was volgens de getuigenverklarin gen alle menschelijkheid uit haar verdwe nen. Waar zij maar de gelegenheid kreeg, sloeg zij de gevangenen, liet ze uren in regen en koude op appèls en strafappèls staan en sloeg pannetjes melk, bestemd voor zieke vrouwen van de kachel. Roode Kruis-pakketten waren zelfs niet veilig voor haar. Op een vraag van den president, mr. F. W. van Schaeck Mathon, of zij als ver pleegster niet geroerd was over den ver- schrikkejijken toestand in Vught en Ra- vensbrück, bleef zii het antwoord schuldig. Mr. van Schaeck Mathon waarschuwde iedere getuige (allen ex-gevangenen van Vught) vooral haatgevoelens niet te laten domineeren. Toen echter een der getuigen verklaarde, dat Suzy vrouwen aan de ha ren naar zich toe trok, werd het ook mr. van Schaeck Mathon wel wat te erg: „Het hof moet zich beheerschen en hoopt dit ook verder te doen. maar het is werkelijk verschrikkelijk", zeide hij. Op 15 Januari 1944 om 6 uur des avonds werden 75 vrouwen, die verzet hadden aan getekend tegen een maatregel van de kampleiding, opgesloten in een bunker van 2x3 meter. De vrouwen werden in deze ruimte opgepakt: 5 naast elkaar, 15 rijen dik. Suzy aldus getuigenverklaringen hielp met sadistisch genoegen mede de vrouwen op haar plaatsen te zetten. Tevo ren had zij gezegd: „Het lachen zal jullie dezen nacht wel vergaan". Toen werd de deur gesloten. Den volgenden ochtend wa ren 11 vrouwen gestorven, anderen krank zinnig geworden en velen overdekt met brandwonden, veroorzaakt door het van de muren afdruipende salpeterzuur. Zelfs den Duitschen kamparts werd dit te bar en hij klaagde den kampcommandant Griinewald in Berlijn aan. Deze kwam voor een Kriegs- ■gericht en werd in Scheveningen opgeslo ten. Pres.: „Hebt u dien nacht rustig gesla pen?" Suzy: „De commandant had gezegd alle verantwoordelijkheid te dragen". In zijn requisitoir betitelde de advocaat fiscaal mr. M. H. Gelinck Suzy als een hyena, die de vrouwen in Vught heeft ge treiterd, gehinderd en gesard op een wijze, die zelfs een Dujtscher haar niet verbeterd zou hebben. Haar beestachtig optreden en het stelen van Roode Kruispakketten tel len voor haar, die verpleegster en kinder verzorgster was, nog zwaarder. „Met de aanvaarding van 't ambt van „Aufseherin" heeft zij zich aldus mr. Gelinck in vreemden krijgsdienst begeven- Ik heb er een oogenblik over gedacht hier de dood straf te requireeren en wanneer het hof deze zou uitspreken, zal ik er zeer zeker ten volle mee accoord gaan, doch ik wil in aanmerking nemen, dat verdachte een vrouw is. Bovendien was zij ondergeschikt aan de kampleiding. „Ik wil echter" al dus mr. Gelinck „dat zij eiken verderen dag van haar leven zal doorbrengen in de zelfde omstandigheden als de vrouwen van Vught, zoodat zij zich eiken dag bewust zal zijn, wat zij aan deze vrouwen heeft misdaan". Mr. Gelinck requireerde derhal ve levenslange gevangenisstraf. Zwitserland in en na den oorlog Zoo zetten wij kale kippen, dus weer eersten voet op Helvetiaanschen bodem. Plechtig oogenblik? Een volgend moment zou echter nóg aangrijpender worden. Dat was toen ik in de koffiekamer een blik wierp op een vitrine waar, zóó voor 't grij pen, mijn begeerig oog authentieke Camels, North States, Virginias, Laurens en Alas- kas ontwaardde. Zoo'n aanblik dóét je toch iets. Van louter gelukzaligheid had ik uit ieder pakje gelijktijdig wel een cigaret in m'n mond willen steken. U zult me tegenwerpen dat ik overdrijf. Ten slotte, zult U zeggen, kan je bij den eersten den besten hotelportier in Parijs of Amsterdam ook nog wel terecht voor een Amerikaantje. Maar daar zit 'm nu juist het verschil. Bij ons is het inslaan of rooken van zoo'n cigaret een onsociaal be drijf. Hier is het moreel en maatschappe lijk gepermitteerd. Véél meer dan in het prijsverschil waar ik zoo op terugkom ligt hier de oorzaak van deze lichte sen satie: dat dit kleine geluk in dit land open baar geoorloofd is. De prijzen, of juister de deviezen, behoe den den vreemdeling overigens voor een al Onze correspondent te Parijs heeft een bezoek gebracht aan Zwitserland: een bezoek van slechts tien dagen, maar vol doende voor het schrijven van eenige vluchtige impressies. Hier is het tweede van zijn artikelen. De raadsheer-commissaris van het Bijzonder Gerechtshoffte Arnhem is reeds geruimen tijd bezig met een onderzoek, om vast te stellen wie verantwoordelijk is voor de ge beurtenissen in Putten in het najaar van 1944. Daarbij worden ook Rauter en Chris tiansen herhaaldelijk verhoord. Het is al lente in Lisse Jeugdige patiënten stichtten brand Hoofdverpleegster in de vlammen omgekomen De vorige week heeft een brand gewoed op den zolder van een der paviljoens van de stichting 's Heerenloo te Ermelo. Na den brand werd de hoofdverpleegster, zus ter .M- Stam vermist. Aanvankelijk meen de men, dat zij naar kennissen was gegaan, doch een nader onderzoek bracht aan het licht, dat zij in de vlammen was omgeko men. De politie heeft vier patiënten van de stichting, jongens van 15 tot 19 jaar aan gehouden, die den brand hebben gesticht. OPBOUW DER VERNIELDE STATIONS. Nog dit, jaar zuUen de stations Hengelo, Enschedé en Roosendaal worden opge bouwd, en als de materialen aanwezig zijn, ook de stations Den Bosch en Nijmegen. In verband met financieele overwegingen zal de herbouw van de stations Eindhoven, Roermond, Weert en Sittard tot minstens 1948 moeten wachten. Buiten waait de storm langs een doodsch rijtje huizen, maar binnen is het warm: daar geuren de hyacinten en narcissen en herinnert een sierlijke lelie aan het voor jaar dat, elk pessimisme ten spijt, komen gaat. Binnen, dat is de groote veilingruimte van het Hollandsche Bloembollengenoot schap aan het haventje van Lisse. Een perk bolgewassen in het midden met een rij felle booglampen er boven en langs de kanten de tafels vol goud-gloeiende nar cissen en de krachtige trossen van den hyacint. Nauwelijks is de KersttentoonsteUing in dit zelfde gebouw uit de herinnering ver vaagd, of weer hebben de Nederlandsche boüenkweekers het schoonste wat hun kas sen en tuinen konden opleveren in een bonte veelheid geëxposeerd, als om te be wijzen, dat er „fut" zit in het bloemisten vak. Behalve de natuurlijke bloementuin in het midden, prijken er om heen de mooi ste vertegenwoordigers van Flora's kinde ren, om vijf dagen lang de kijkers en keurders te ontvangen. De firma P. Hoo- gendoorn uit Lisse heeft er haar 50 nieuwe variëteiten gebracht en deze simpele pot ten met hun soms zeer kostbaren inhoud zullen zeker de belangstelling van de be zoekers opwekken, want het wil nog al wat zeggen, met een half-honderd fonkel nieuwe soorten een bloembollenshow te komen verrijken! De tuin, waar ge doorwandelt heeft ech ter nog meer aangename verrassingen in petto wanneer we het restaurant er nog niet eens bijrekenen want ter linker zijde is het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek eveneens uit Lisse met een belangwekkenden stand uit de bus geko men, waar de laatste nieuwigheden op het gebied van experimenteele bollenteelt worden getoond. Was het bijvoorbeeld bekend, dat de Tuinbouwschool, waaraan dit laboratorium verbonden is, met succes naar een reme die heeft gezocht tegen het kwaad, dat bloembollen, die naar streken met een an der klimaat dan het onze verzonden wor den, vaak reeds onderweg „bederven", en dus op de plaats van aankomst heelemaal niet meer bruikbaar zijn? Een groote inzending van Ruigrok's Broeiproeftuin zal eveneens in den smaak vallen; het arrangement, dat de firma Ko per uit Bennebroek aan het geheel gaf maakt van dezen bloemenstand een lust tuin van kleur en geur. De optimistische toespraak, waarmee de directeur van het meergenoemde laborato rium prof. dr. E. van Slogteren hedenmid dag de expositie heeft geopend is zeker niet misplaatst; vooral de vermanende woor den, waarmee de resultaten van Neêrlands bollenteelt bij de minder gevorderde kwee kers wei-den aangediend, zullen weerklank vinden. Ook de heer A. Nieuwenhuis be lichtte als voorzitter der tentoonstelling in zijn rede de verschillende aspecten van het vak. Toekomstmuziek. Tijdens een gesprek met één der func tionarissen van het Hollandsche Bloem- bollenkweekersgenootschap vernamen wij dat het in de bedoeling ligt den bouw van een definitieve expositieruimte, die men zich geheel van glas gedacht heeft, zoo spoedig mogelijk aan te pakken, maar dat het huidige gebouw, hoewel het als vei ling bedoeld is. voorloopig voor de win termaanden uitstekend voldoet. Tenslotte is het een verheugend verschijnsel te noe men, dat de afdeeling Lisse van „Bloem bollencultuur" die ook deze show voor haar rekening nam, niet stil zit. Aan het einde dezer maand gaat zij reeds wéér een bloemenexpositie organiseeren, om medio Februari een groote slottentoonstelling te houden, waarvoor reeds de naam van mi nister S. Mansholt als eeregast wordt ge noemd- Toekomstmuziek met een zeer zakelijken ondertoon is het bezoek, dat Donderdag uit Zweden verwacht wordt: de delegatie uit het hooge Noorden zal zeker een goe den indruk van onze bollenteelt naar haar land meenemen. Tenslotte schuilen er beloften in vele inzendingen, die aantoonen wat er met de zoogenaamde „vroegbroei" te bereiken is, zonder dat de bollen in kwestie voorbe- handeld werden. 17. Panda zat dus verborgen onder de wijde mantel van den rechter. Joris stapte snel de cel weer uit en sloot de deur achter zich. ..Het is in orde, vriend!" zei hij. „Grendel de deur en draai de sleutels om zoals uw plicht is. Het is een zéér door trapt indiuidu, daf in gene cel zil.' Zéér ge vaarlijk. ahum.... zéér gevaarlijk!" Hij wachtte niet af of de cipier nog iets zou zeggen maar liep snel de gang af. „Hm....' mompelde de bewaker, terwijl hij hem na keek. .Meneer de president heeft iets vreemds aan zich... hm.Er zit een bult op zijn arm. dat had hij daarnet toch niet?.... Hm...." Nee, de portier vertrouwde het niet helemaalhij liep pein zend achter Joris Goedbloed aan en bleef hem in de open deur staan nakijken, uMeneer de president heeft haast, zou ik zo zeggen!" mompelde de trouwe man. En het is een deksels rare bult onder de mantel HmMaar Joris wachtte zijn besluit niet af. Hij snelde de straat uit, een hoek om, nog een hoek om en hield stil achter een schutting. Daar deed hij de wijde mantel af en hing die aan een paal. „Zie daar!'' sprak hij tot Panda. „Aanschouw het daglichtgoede vriend! Ge zijt vrij!" te gemakkelijke nicotinevergiftiging. Een pakje Camel kost in Zwitserland 1 franc 20. Een eenvoudiger pakje sigaretten in- heemsch of Fransch heeft U al voor de helft. Dat is ongeveer 35 Hollandsche cen ten. De Zwitsersche franc staat namelijk op ongeveer 64 cent. Een Franschman krijgt van zijn regee ring, wanneer hij het Zwitsersche visum eenmaal heeft verworven, 50 Zwitsersche francs toebedeeld. Daarmee doet hij dus weinig. In twee, drieslagen is hij ermee uitgepraat. Wil hij een dag nóg langer blij ven, dan is hij op de zwarte markt aange wezen, waar een Zwitsersche franc hem geen 28, maar ongeveer 100 Fransche francs kost. Die zwarte monetaire markt is overigens semi-officieel, althans getole- leerd; in elke bank kunt U terecht. En de zwarte koers geeft de waardeverhouding tusschen de Fransche franc en Zwitsersche munteenheid ook aanmerkelijk juister aan dan de officieele. Zwitsersche pry zen kan men inderdaad gemiddeld wel met honderd vermenigvuldigen, wil mên ze in Fransche munt hebben uitgedrukt. En dat indexcijfer geeft tevens aan hoezeer Frankrijk en de rest van Europa naast Zwitserland ver armd is: vóór den vorigen oorlog stond namelijk de Fransche franc internationaal nog iets hooger aangeschreven dan de Zwitsersche. Tegenwoordig heeft hij de effectieve waarde van één Zwitsersche centime. De tien francs die men vandaag in Parijs een bioscoop-ouvreuse als fooi geeft, zijn hier voldoende om een dag zuinig van te leven. Een rijk land. Zwitserland behoort met Amerika van daag tot de rijkste landen van de wereld. Dit wil niet zeggen, dat elke krantenjongen hier zijn carrière als millionnair beëindigt, maar bijvoorbeeld wél, dat men er geen bedelaars ziet en er ook de werkloosheid als sociaal verschijnsel nauwelijks kent. In stationstoiletten vindt men nog vloeibare zeep naast de fonteintjes en het aanbieden van een cigaret heeft hier nog iets van die natuurlijk-vriendschappelijke geste zonder bijgedachte, welke hij ook ééns voor ons heeft gehad. En die betrekkelijke materieele welstand influenceert op voordeelige wijze heel het geestelijke klimaat des lands. Men is be leefd tegenover elkaar en heeft vertrouwen in de regeering omdat de Zwitsersche staatslieden bewijzen van hun integriteit en staatsmanskunst geleverd hebben. Soms worden ook die bewijzen gezocht in gebie den waar ze volgens het inzicht van den objectieven buitenstaander moeilijk zijn te vinden; zoo schrijft de Zwitser het feit, dat zijn land tot tweemaal toe buiten den oor log Ls gebleven, gaarne toe aan het supe rieure beleid en het inzicht zijner regeer ders. Dat lijkt op z'n minst genomen, een miskenning der krachtsverhoudingen in de internationale - constellatie. Het zelfvertrouwen van den Zwitser is zoo gezond ontwikkeld dat het begrip „Zwitsersch" voor hem met een kwalita tieve garantie gelijkstaat. Toen ik in een warenhuis in Lausanne, mogelijk niet zon der eenig zichtbaar scepticisme, vroeg of het horloge, dat voor 3l/2 franc geprijsd stond, ook werkelijk betrouwbaar was, ant woordde me de verkoopster met een vleugje snibbigheid: „Het is Zwitsersch...." Dat moest me blijkbaar voldoende zijn, en ik heb dan ook niet verder aangedrongen.... Lausanne-Genève, Januari 1947. Canadeesche piloten j de K.LM. De KLM heeft 62 jonge Canadeesche pi loten aangezocht in haar dienst te treden. Dit is het resultaat van de reis, welke dr. H. K. Slotboom, hoofd van den medischen dienst der KLM en de heer H. Fuchs, chef van het vliegbedrijf, begin December naar Canada hebben gemaakt voor het aanwer ven van nieuwe bestuurders. De betrokkenen moeten nog worden ge keurd. Voordat de piloten op de KLM-lij- nen dienst gaan doen, zullen zij op Schip hol gedurende eenige maanden geïnstru eerd worden. De meesten van hen zijn oorlogsvliegers. Boksen Nieuwelingeiikampioen- sehappen van Noordholland Voor de nieuwelingenkampioenschappen boksen voor Noordhoüand hebben zich 88 candidaten aangemeld, hetgeen een record te noemen is. Het zal noodig zijn vier avonden te reserveeren. Maandag zijn de wedstrijden in Amsterdam begonnen. De resultaten van de Haarlemsche en Zandvoortsche candida ten waren: weltergewicht Jansen (Amster dam) wint op punten van Klerkx. Vliegge- wlcht Schepers (Amsterdam) wint op punten van Nulft (Zandvoort). Vedergewicht Möhl- mann (Amsterdam) wint door opgeven in de tweede ronde van Buhre (Haarlem). Rijsdijk (Haarlem) wint op punten van Van der Pas (Amsterdam). Zwaargewicht Meyer (Haar lem) wint door niet opkomen van Van Buker. Herinnering aan de ijs-periode: De stad is leeg van de kou. Een bronzen standbeeld-koning op ziin hooge voetstuk zit braaf te paard. Uit eed breed en officieel gebouw komt aarzelend] licht. De gracht ligt grijs-gestold onder de stolp van koude, die deze stad tot eenj kristallen stad maakt. Een oude poort staati als scherp-geteekend speelgoed tegen den' lichten nachthemel. Het is of de huizenj hard-bevroren zijn en of de hand van eenj reus ze zóó zou kunnen wegbreken uit de stad. Het is precies middernacht. De straat is leeg. De gracht en het plein zyn leeg. Er is niemand. De stad is dood van de kou. Ge loopt door de straat. Die ligt in vreemde, rechte lijn met de hooge kerk op den achtergrond. Er is niemand. Er is zelfs geen politie-agent om met zijn tragen tred de stilte te accentueeren. Ge komt tot dwaze gedachten: Wanneer dit eens écht zou zijn. Wanneer deze stad nu eens werkelijk dood zou zijn door een vreemde oerkracht, die alle leven had weggezogen, door de koude, die allesj had doen verstijven. En ik alleen was over-( gebleven in den nacht in een doode stad;; Waarna morgen alles zoo blijven zou en dé dag over dezelfde leegte zou staan. De koffiehuizen leeg. De bioscopen leeg. En niemand in de straten. Geen trams. Winkels met uitstalkasten voor niemand, met boeken voor niemand, met etenswaar voor niemand, met juweelen voor niemand. En met bloemen, die lang zaam zouden sterven in de leegte. In kou en de leegte. Het plein toont vreemde witte huizen: kristallen huizen, glanzend in het licht van! de maan, een zilveren schijf in de eeuwig heid. Er komt geen licht uit de ramen. Erj is geen verlichte gordijn spleet die deze| vreemde Jantasie loochent. Ge loopt voort en gaat gelooven in het vreemd verhaal, dat ge u zelf vertelt: Dat ge de eeuwig-overgebleven menschl in de stad zijt. Dat ge zult blijven loopen. .J loopen, totdat de koude uw beenen gaat: verstijven en uw bloed gaat stollen en gë gaat zitten op een bank langs den weg: een glazen pop. En dan niets meer. Tegen den lichten nachthemel staat de kerk, kantig en bizar. De toren is gekerfd in de leegte, zonder schaduw en zonderj glans, met een scherp mes gesneden uit! den hemel zelf. Zoo loopt ge door de leegte van ijs: de laatste mensch in een doode stad. Thuis in de warmte vap het bed laat die vreemde droom u langzaam los, om in een nieuwen droom te vergaan. ELLAS. bij Biljarten Kobus speelt in Apeldoorn De biljartspeler P A. Kobus heeft besloten van 23 tot 26 Januari in Apeldoorn toch deel te nemen aan het kampioenschap van Ne derland hoofdklas, groot biljart (45/2). Olympische Spelen Footballpools ter bestrijding van onkosten der Spelen Zwitsersche autoriteiten zijn in Engeland aangekomen met het doel de organisatie der football pools te bestudeeren. De bedoeling is in Zwitserland de inkomsten der football pools te gebruiken ter bestrijding van de on kosten der Zwitsersche Olympische ploeg tij dens de spelen in Londen. De mogelijkheid bestaat, dat Noorwegen en Zweden dit voor beeld zullen volgen. In deze landen is dit bedrijf in handen van den staat. In Enge land is dit niet het geval, maar ook hier bestaat de kans dat de Football Pool Maat schappijen een bepaald bedrag aan het Engelsch Olympisch Comité zullen afstaan. Boekbespreking Belangwekkende toelichting Dr. J. BROUWER: Het mysterie; van Spanje, 2e druk. J. M. Meulen-; hoff, Amsterdam. De uitgeverij Meulenhoff heeft van het in 1939 onder den titel „Spaansche Aspecten, en Perspectieven"' verschenen boek van wijlen Dr. J. Brouwer een tweeden druk het licht doen zien. De bekende Hispanoloog geeft hier een overzicht van de belangrijkste pun ten en richtingen van de Spaansche geschie denis. Er naar strevende, zooals hij in zijn voorbericht zegt, de innerlijke betrekkingen en de innerlijke krachten en gedachten, wel ke achter de feiten en namen liggen, te ont dekken en aan te toonen, gebruikt hij veelal zeer positieve beweringen, zonder deze vol doende te staven om den lezer te laten zien. waarop zij zich gronden. Bij zijn behande ling van verschillende Spaansche koningen treft dit sterk, en ook bij zijn bespreking van de internationale beteekenis van de Spaan sche litteratuur. Een bestek van 235 pagina's was voor zulk een doel ook wel beperkt, vooral waar de feiten toch veelal uitvoerig gegeven worden. Dat neemt nog niet weg, dat het boek veel belangwekkends verstrekt ten aanzien van. de huidige positie van de Kerk in Spanje en haar gang daarheen en ten aanzien van de verhouding tusschen behoudende en vooruit strevende groepen in de Spaansche bevol king. Hierdoor verklaard, is de behandeling van den burgeroorlog boeiend en helder, al had een kaartje het dat nog meer gemaakt. Van het probleem van de verschillende na tionaliteiten in het land is, hoewel het vaak genoemd wordt, de verheldering wat ver-1 onac'ntzaamd Hier was de vertrouwdheid I van den schrijver met zijn onderwerp eigen- lijk te groot een gevoel dat men wel meer krijgt, als bepaalde verrassende stellingen 1 v-oor hem zoo vanzelfsprekend zijn. Het voordeel daarvan is, dat het boek ner- gens vervelend is. En dat het zoodoende, naast veel belangwekkende voor- en toelich- j ting, een moeilijk weerstaanbaren prikkel geeft om meer kennis over dit merkwaardige i land te zoeken. Al worden tal van illusies gecorrigeerd, de bekoring die van Spanje uitgaat wordt er niet minder om. Een vervaarlijke boekenlijst geeft vele ver- dere mogelijkheden. P. wj Het grootste deel van het Egyptische pu bliek verwacht thans, dat de Eritsch-Egyptisché onderhandelingen inzake een verdrag zullen mislukken en dat Egypte de zaak aan de Ver eenigde Naties zal voorleggen. Een onafhankelijk blad te Caïro hééft gemeld, dat de regeerlpg het nemen van dien stap reeds overweegt. De Egyptische premier is, naar ver luidt, Donderdag begonnen een nieuwe nota inzake de onderhandelingen op te stellen. De Arabische pers merkte toen op, dat er slechts weinig hoop op overeenstemming overbleef. Een tweeduizendtal communisten heeft in het Flora-theater, gelegen ln het „roode" Altona, een protest-demonstratie tegen den hon- gen en de koude gehouden. De communistenlei der Harry Naujoka verklaarde in een toespraak: „De Duitschers kunnen er niet onder gehouden worden, zelfs niet met geweren". Verder zetde hij: „laat u niet verleiden tot vechten met de bezettingstroepen Vecht tegen de Duitsche ka pitalisten, die voor deze ramp verantwoordelijk zijn". Professor Johan Smertenko, vice-voorzitten van de Amerikaansche liga voor een vrij Palesti na, heeft tijdens een interview te Parijs ver klaard, dat het Joodsche militaire verzet zich tot buiten Palestina zal uitbreiden tot in het hart van het Britsche imperium, zoolang Pa lestina niet onafhankelijk is. De golf van sabotage, die over Spanje gaat, blijft voortduren. Maandag, kort voor het aanbreken van den dag. hebben onbekende per sonen getracht de woning van den militairen gouverneur van Catalonië op te blazen. In de vestibule van.het gebouw ontplofte een bom. die schade veroorzaakte doch geen slachtoffers. De archieven en een groot gedeelte van de technische installatie van het Pasteur-instituut ln Hanoi zijn verbrand bij de laatste gevechten. Londen ls ongezonder geworden als woon stad dan voor den oorlog. Onderzoekingen heb ben aangetoond, dat de inwoners een grootere hoeveelheid ongezonde gassen inademen, n.l. meer s 02 en s 03. welke vrij komen bij de verbranding van kolen en vla de schoorsteenen der woningen en fabrieken de Londensche lucht bederven. Ook is de hoeveelheid vaste bestand- deelen in de lucht per kubieke centimeter ver groot.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2