De bevolkingscijfers van Heemstede over 1946 vertoonen de grootste stijging sinds 1923 De nieuwe schouwburg te Rotterdam een fraai en practisch gebouw Volksuniversiteit heeft uitgebreid programma Dinsdag 14 Januari 1947 Abnormaal groote vestiging Op 1 Januari 1946 bestond de bevolking van Heemstede uit 10484 mannen en 11662 vrou wen, totaal 22146. In 1946 werden 314 jongens en 274 meisjes geboren, tezamen 588. Het ge boortecijfer was dus 26.5 per duizend. Dit is lager dan het rijksgemiddelde (dat ruim 31 bedraagt), maar in Heemstede is het geboorte cijfer steeds lager geweest tels uitvloeisel van de plaatselijke bevolkings-structuur. In 1939 bedroeg het geboortecijfer in Heemstede 17.5 per duizend, zoodat toch ook hier een belang rijke stijging (van ruim 50 pCt.) valt waar te nemen Deze stijging is vrijwel gelijk aan die van het rijksgemiddelde. In 1946 overleden 134 mannen en 111 vrou wen, totaal 245, of 10.6 per duizend. Het Heemsfeedsche sterftecijfer is hooger dan het rijksgemiddelde (8.6 per duizend), maar ook dit houdt verband met de bevolkingsstruc tuur (relatief veel oudere menschen, als ge- pensionneerden, enz.). Het geboorte-overschot bedraagt dus te Heemstede 180 mannen en 163 vrouwen, totaal 343. Door vestiging nam het inwonertal toe met 1877. mannen en 2427 vrouwen, totaal 4304. Dit is abnormaal hoog, bijna 20 pCt. van het zielental per 1 Januari. Ook vóór den oorlog had Heemstede steeds zeer hooge vestigings- cijfers, maar er zijn toch maar enkele jaren geweest, waarin een aantal van 3000 werd overschreden. Het hooge vestigin§s-cijfer van 1946 werd sterk beïnvloed door de komst van gerepatrieerden. Ook het vertrekcijfer is in het afgeloopen jaar bijzonder hoog geweest: 1307 mannen en 1724 vrouwen, totaal 3031. Het vestigings overschot is dus 570 mannen en 703 vrouwen, totaal 1273. Op* 31 December 1946 bestond de bevolking dus uit 11234 mannen en 12528 vrouwen, totaal 23762. De netto-toeneming bedroeg dus 750 mannen en 866 vrouwen, totaal 1616; een aantal, dat sedert 1923 niet meer is voorge komen. Het aantal huwelijken was 262. of 12 per duizend inwoners. Evenals elders blijken woningnood en meubelschaarschte niet te verhinderen, dat relatief belangrijk méér hu welijken worden gesloten dan vóór den oor log: in 1939 bedroeg het aantal namelijk 176 of 9 per duizend. Deze toeneming wordt hier, zoo min als in andere plaatsen, veroorzaakt door tijdens den oorlog uitgestelde huwelijken want over het tijdvak 1940—1945 was de huwe lijksfrequentie practisch gelijk aan den tijd daarvóór. Veel sterker nog dan de huwelijken namen ïntusschen de echtscheidingen toe: tegenover 4 in 1939 stonden er n.l. 24 in 1946! Dit komt neer op één echtscheiding tegenover elf hu welijken, een verhouding die in vergelijking met tal van andere gemeenten in ons land niet eens bijzónder ongunstig is. Besmettelijke ziekten kwamen in 1946 wei- Zuiderbad te Zandvoort dit jaar niet gereed Wederopbouw is uitgesteld, wellicht tot 1948 Wij hebben eenigen tijd geleden mede gedeeld, dat de voorloopige toezegging van den Wederopbouw, voor den bouw van het nieuwe Zuiderbad te Zandvoort, opnieuw bekeken moest worden, in verband met de beslissing' dat inrichtingen van vermaak alleen onder bijzondere voorwaarden ge bouwd mogen worden. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft toen gewaagd in 1947 desnoods al leen uit te laten voeren den onderbouw (cabines) en den bouw van het café uit te stellen tot later. Men was tot die be slissing gekomen, omdat het van belang geacht werd voor het herstel van het bad- bedrijf voor het seizoen 1947 de cabines gereed te hebben., Wij vernemen evenwel van den Weder opbouw, dat, uit de overwegingen dat het toch niet meer mogelijk is den onderbouw voor dit seizoen gereed te ka-ij gen, afge zien is van de uitvoering in dit jaar. Het wordt beter geacht nu te trachten het geheele Zuiderbad voor het seizoen 1948 gereed te hebben. De plannen voor den bouw van het Zui derbad moeten evenwel nog bekeken wor den wat den financieelen kant betreft. De kosten die met den bouw gemoeid zijn, worden natuurlijk lang niet gedekt door de vergoeding die de gemeente krijgt voor het door de Duitschers afgebroken Zuider bad. Het is wel aan te nemen dat het rijk een deel van dit verschil voor zijn reke ning zal nemen, maar het restant moet door de gemeente gedragen worden. Daar toe zal de zaak ook nog in den Zandvoort- schen raad ter sprake moeten komen en zal ook het college van Ged. Staten dit raadsbesluit moeten goedkeuren, omdat Zandvoort immers noodlijdend is. Prijzencomniissie Zandvoort Ook Zandvoort beeft zijn prijzencommissie, die uit de dames A. Blaauboer-Zwart (Zand- voortsche Handelsvereeniging) en A. C. Lon- gayroux-Proost (RH. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze") en de heeren G. Oskam (Chr. Nationale Werklieden Bond), W. A. van As (Katholieke Arbeiders Beweging) en J. van Duyn (Zandvoortscne Bestuurders Bond) bestaat. De heer G. Oskam treedt als voor zitter en mevrouw A. Blaauboer-Zwart als secretaresse op. De commissie zal met ingang van 16 Januari eiken Donderdagavond van 7-8 uur in het gebouw van den gemeentelij ken dienst voor Sociale Zaken. Hoogeweg 78, zitting houden om het publiek in de ge legenheid te stellen gefundeerde klachten in te dienen. Restauratrice in beroep veroordeeld In hooger beroep 6tond voor den politie rechter voor economische zaken terecht een Kaarlemsche restauratrice, die door den tuchtrechter voor de prijzen tot geldboetes was veroordeeld, omdat zij aan de voordeur geen menukaarten had laten ophangen, niet gezorgd heeft dat in het restaurant een vol doend aantal menukaarten aanwezig was, de maaltijden had ingedeeld in een andere klas en vijf cent te veel gevraagd had voor een glas bier. Ter verdediging merkte zij op. dat men in het bedrijf niet voldoende op de hoog te was van de bepalingen ten aanzien van de menukaarten en klasse-indeeling, omdat zij de gegevens niet ontvangen had. Wat de prijs- verhooging van het bier betrof, merkte zij op. dat een vergissing was ontstaan door de grootte der glazen. De politierechter was van meening. dat de restauratrice zich op de hoogte had moeten stellen van de bepalingen. De geldboete van de menukaarten verhoogde hij van f 50 tot f 100 en de grootte der boetes voor de andere feiten (f 200 en f 2400) be krachtigde de politierechter. DE DISTRIBUTIE Woensdag IS Januari. Nieuwe bonkaarten afhalen. Haarlem. Vleeschhal: Rest. E en F. Spaarndam: 9.00—12.00 O t.m. U. 14.00—16.00 V t.m. Z. Bloemcndaal, Jeugdhuis Donkerelaan: EH. Heemstede, Binnenweg 160: 9.00—12.30 J t.m. Kern, 14.00—16.00 Ken tjn. Kok. nig voor, met uitzondering van diphterie. Vóór den oorlog bleef Heemstede van deze ziekte gedurende een heele reeks van jaren vrij, mede dank zij de vrij algemeen toege paste immunisatie, maar tijdens den oorlog werd dit, zooals trouwens in het geheele land. anders. ïntusschen is in den loop van 1946 een duidelijke verbetering ingetreden. Wer den in het eerste halfjaar nog 27 gevallen vdn diphterie aangegeven, in het tweede halfjaar bleef dit aantal tot 14 beperkt Opmerkelijk is het, dat in 1946 een zestal gevallen van malaria optrad, een ziekte die vóór den oorlog hier ook niet meer voor kwam. Deze gevallen betreffen echter alle gerepatrieerden. De zuigelingensterfte bedroeg minder dan drie per honderd geboorten, een cijfer dat wel iets hooger is dan vóór den oorlog, maar dat toch lager, en dus gunstiger, is dan het rijks gemiddelde. Duifsche dorst leverde 80 mille op De Haarlemsche caféhouder L. v. d. H„ die in den bezettingstijd een café xn de stad had gedreven, stond Dinsdagochtend voor de Tweede Kamer van het Haarlemsche Tribunaal terecht. De verdachte, wiens vrouw een Duitsche is, en die zelf, volgens den president, mr. F .van der Goot, met een „beroerd Duitsch accent" sprak, gaf de ten laste gelegde feiten, het lidmaatschap van de N.S.B. sedert 1941, den aankoop van negen huizen, die het eigendom van Joden waren, een abonnement op „Volk en Vaderland" en contributies aan tal van nat ionaal-socialistische instellingen, toe. Zijn café had nogal gefloreerd, naar uit de niet al te best bijgehouden boekhouding bleek. De omzet had in vier jaar f 275.000 bedragen, die voor 94 pCt. door de Duitsche weermacht was opgebracht. De winst werd op f 80.000 getaxeerd, waarvan nu noj; f 33.000 als vermogen over is. Na Dollen Dinsdag was v. a. H. naar Duitschland gevlucht, waai-' hij een sta tionsrestauratie gepacht had. De behande ling daar was hem „verbazend tegenge vallen". De verdedigster, mr. J. Nieboer-, achtte de grootste schuld bij de vrouw van ver dachte aanwezig, die in feite de zaak dreef. Mr. van der Goot wees er op, dat ver dachte, door een café te drijven dat als „Wehrmachtsverkehrslokal" dienst deed, tot de ontaarding van ons volk had bijge dragen. Uitspraak over 14 dagen. Vechtpartij uit'minnenijd Een vechtpartij is Maandagavond om halt zeven in de Jansstraat ontstaan, waarbij J. K. zoodanig gewond werd, dat hij per zieken auto naar het St. Elisabeths Gasthuis moest worden overgebracht. De man ontmoette den zes en dertig jarigen F. B., waarna een woor den wisseling ontstond over de vrouw van B., die op het oogenblik samen leeft met K. De ruzie liep zoo hoog, dat B. zijn knipmes nam en den ander daarmee vijf steken gat, waarvan enkele in de buik, verder in de borst. K. bleef bewusteloos liggen en is naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Zijn toe stand was aanvankelijk zeer ernstig. Een politieman, die in een passeerende tram zat, zag wat er gebeurd was, stapte uit en ar- resteerde B., waarna hij hem naar het bureau van politie overbracht. Eenheids Vakcentrale Maandagavond sprak voor een ma'tig be zette zaal in het Gem. Concertgebouw de heer M. Boellaard, landelijk voorzitter afdee- ling Bouwvakken, op een openbare verga dering van de Eenheids Vak Centrale over het onderwerp „Onze tien procent actie", Hij deelde mee wat de E.V.C. gedaan heeft en nog zal doen om te komen tot een loonsver- hooging van tien procent. Daarbij bestreed de heer Boellaard de politiek van het minis- terie-Beel en hekelde hij de verhooging van den boterprijs. De verhooging dreigt volgens spr. het Nederlandsche volk te verdeelen in botét;- en magarine-eters. Ook vergeleek de spreker deze politiek met die van Göring, maar hij voegde er aan toe, dat de Neder landsche arbeiders geen kanonnen willen hebben, doch boter Aan het einde der vergadering werden me- dedeelingen gedaan over het komende con gres van de Eenheids Vak Centrale, waarop o.a. de fusie met het N.V.V. besproken zal worden. Burgerlijke Stand HAARLEM. 13 Jan.ua n 1947. BEVALLEN van een zoon: 10 Jan., W. P. J. v. Houwelingen—Harmsen; M. Matena—Ars; 11 Jan., J. L. Sleemanv. d. Lee; G. MeijersSpier; A. S. NoordijkBörger; E. Kleist—Lindeman; A. C. v. Giesen—stroobant; 12 Jan., W. Zandstra— Jochemsz; A. E. StutDijkman; J. Stapensea Jonker; C. M. v. Bakel—Elfering; 13 Jan., A. M. Meijer—SchaSp; A. M Paap—Bruijn: A, A. Vo gel—v. Dijkman; A. de Graaf—Toet. BEVALLEN 'van een dochter: 11 Jan., C. ,T. Bauer—Velden; 12 Jan., A. Cupido—Lap; D. Weggelaar—Groot; G. H. Lam—Dieck; C. M. v. Bakel—Elfering: P. Bouman—Homeman; P. BrinkmanLigthart; A. M. v. d. Meij de Bie Hermsen. OVERLEDEN: 10 Jan., B. d. Tello, 69 j., Rus tenburgerlaan; C. J. Schaveling—Tuin. 73 j., Schoterweg; C. J. v. Velthuijsen, 62 j L. Raam straat; 11 Jan., J. J. F. v. d. Toom, 69 j., Craye- r.esteriaan; J. J. Vegter, 2 j.. Tetterodestraat; D. J. Bloemzaad. 69 j.. N. Tuiridoi-plaan; IJ. Klaas- sen— Aardema, 48 j., P. Maritzstraat; H. A. v. d. Werff—Hooijmeijer, 63 j„ G. v. Amstelstraat; 12 Jan., C. Dalk, 77 j„ Zuidpolderstraat; H. C. M. Woltman, 2 J., Heerensingel. Twee aanbestedingen opgeschort Teleurstellend bericht voor den woningbouw te Haarlem Wij hebben medegedeeld, dat het na veel onderhandelingen, eindelijk aan Haarlem toestemming gegeven was om 100 arbei derswoningen te bouwen. Die zouden gel den voor het jaar 1946. 40 van deze wonin gen zijn dezer dagen aanbesteed. Aange nomen kan worden, dat daarvoor de mate rialen beschikbaar komen. Het voornemen was de overige 60 in drie complexen aan te besteden. Het betreft 38 woningen voor ouden van dagen en een aantal zwaargehavende huizen die opge bouwd moeten worden. Een aanbesteding van vijf opbouwwonin- gen mag nog gehouden worden. Het gemeentebestuur heeft evenwel van den Wederopbouw de mededeelmg ont vangen, dat, in verband met de schaarschte aan hout, de twee overige aanbestedingen opgeschort moeten worden. Haarlem komt er dus voorloopig slecht af. Voor 1947 waren aan Haarlem 340 wo ningen toegezegd, maar die toezegging is ingetrokken, op het oogenblik staat dan ook niet vast, hoeveel Haarlem er zal krijgen. Tooneel „De Klokkengieter" De heer Frans van Emmerik, die als re gisseur een bekende persoonlijkheid is on der de Haarlemsche dilettanten, heeft een groepje leerlingen om zich verzameld tot een gezelschap, dat onder den naam „Haarlems Volkstooneel" gisteravond in De Leeuwerik zijn eerste voorstelling heeft gegeven met een vertooning van Antoon Coolen's tooneel- spel „De Klokkengieter", dat kortgeleden door de werkende ledén van Rokato onder zijn leiding is opgevoerd. Het was wel eens aardig, den regisseur thans als acteur te zien optreden. De heer Van Emmerik had de hoofdrol van Meester Andreas namelijk zelf op zich genomen Met het viertal andere spelers, dat de overige rollen vervulde, heeft dit Volkstooneel niet al te kwaad ingezet. De bescheiden opkomst van het publiek wettigt inmiddels de vraag, of door de stichting van een al te groot aan tal nieuwe vereenigingen de belangstelling voor de rederijkerij in onze tooneellievende stad niet teveel wordt versnipperd. H. G CANNEGIETER Muzikale gala-avond Een select auditorium, waarvan ook de Com- mlssaris der Koningin en diens echtgenoote deel uit maakten, was Maandagavond aanwezig in de statige zaal van het Gebouw der Kennemer Golfclub ter bijwoning van een door de „Ver- eeniglng Aerdenhout" georganiseerd concert, waarvan de opbrengst aan de N.I.W.I.N. ten goede kwam. De -muzikale medewerkenden wa ren Jo Vincent, begeleid door Emmy van Eden en de pianist Hans Henkemans. Over de kunst- praestaties van Jo Vincent en haar vaste bege leidster Emmy van Eden nog woorden van lof en bewondering te schrijven zou zijn als het dragen van water naar de zee. wier ruischen men daar in de duinen rondom het gebouw der Golfclub hoort. Zij droegen Schubert, Mous- sorgsky en Britten voor; hoe licht schoot ..Die Forelle" door de sprankelende vliet; hoe prach tig berden de Liederen uit de Kinderkamer, waarin de geniale Rus de klndei-sfeer zoo juist getroffen heeft, weergegeven! Over Britten's bewerkingen van volksliederen hoop ik volgen de week, wanneer Jo Vincent ze hier op een liederenavond zal zingen, nader te berichten. Hans Henkemans is niet slechts pianist, maar ook componist enarts! Meen niet dat hij een dilettant op muziekgebied is. Integendeel; hij toonde zich ln de beroemde Variaties van Haydn en ln vier wei ken van Debussy een volwaardig kunstenaar. Een voortreffelijk ontwikkelde tech niek, zeer discreet pedaalgebrulk en een rijk dom van coloristische- effecten maakten het be- j luisteren van zijn spél tot een waar genot. Zijn Chopin gaf ook wel veel moois, doch ook wilde stuwingen en tempo's: een kwestie van tempera ment. Met. bloemen werden de medewerkenden ge- eerd. K. DE JONG. LEDEN-CONCERT DER H. O. V. Kees Hartvelt dirigeert weer het 7e concert van de Vrijdagserie, dat de Haarlemsche Orkest Ver- eenlglng op Vrijdag 17 Jan. in de Gem. Concert zaal te Haarlem zal geven. Jaap Stotijn, solo-hoboïst van het Residentie Oi'kest, zal als solist zijn medewerking verlee- nen. Vóór de pauze zal hij het Hobo-concert ln D-dur van Mozart vertolken, na de pauze zal hij hier ter stede een wei-k introduceeren van Eugène Goossens. diligent van het Cincinnati Symphony Orchestra, n.l. diens Concert voor hobo en orkest. Jaap Stotijn voerde dit werk reeds meermalen in Nederland met succes uit. Als omlijsting van bovenvermelde werken zul len voorts nog worden uitgevoerd: „Ouverture „Diana" van Beznicek. een Divertimento voor 10 blazers van Mozart (dit is een eerste uitvoe ring te Haarlem) en tot slot de Ouverture „Cyrano de Bergerac" van Dr. Joh. Wagenaar. In het kale woestijngebied van het cen trum van Rotterdam op het terrein, dat eens de Aert van Nesstraat was, heeft de architect Sutherland schuin tegenover de plaats van den verdwenen „Grooten schouwburg" met uit puin gebikte steenen een gebouw doen verrijzen, dat in eerste opzet een nood-theater zou zijn, doch uit eindelijk een model schouwburg is gewor den. Van buiten doet dit nieuwe ietwat grauwe, eentonige gebouw aan geen enkelen schouwburg in ons land eerder aan een klooster denken, een bewijs, dat de heer Sutherland niet naar voorbeelden heeft gewerkt. Van binnen onderscheidt het zich dank zij den architect Eschau- zier door een distinctie, die in dezen tijd van protserige bioscoop-architectuur wel heel prettig aandoet. De zaal, waarin plaats is voor 1050 be zoekers en met afgedekte orkestbak zelfs voor 1200 loopt langzaam glooiend op en heeft enkel een achterbalcon. Geen zy- balcon dus of loges. De steenen wanden en het plafond zijn tabakskleurig getint en maken den indruk van damast. Dit vooral geeft aan de zaal zulk een voornaam, rus tig cachet. Zeer fraai is ook de verlich ting. langs de wanden boven het balcon aangebracht in breede, witte schelpvor mige ornamenten, die met gestyleerd touw werk het verband, dat Rotterdam heeft met de zee, symboliseeren. Nergens wordt de aandacht afgeleid door schrille, harde kleuren. Ook de couloirs met hun spiegelwanden aan één zijde en grijze vloerbekleeding zijn als de zaal rustig voornaam- Zij lossen zich op in 2 kleine foyers, waarvan het eene met blauwe en het andere met beige meubeltjes zeer intiem en cosy zijn. Minder geslaagd vind ik de rook-foyer beneden met zijn 16 rondé miniatuur bars om een zelfde aantal pilaren. Gezellig is het daar allerminst en zelfs als dit onder- aardsche gewelf leeg is, maakt het op mij reeds een benauwenden indruk. Wanneer ik denk aan de atmosfeer in de rookfoyer van onzen Haarlemschen schouwburg tij dens de pauze, vraag ik mij af, hoe die zal zijn in die Rotterdamsche bunker, wan neer zich daar honderden rookende bezoe kers verdringen tusschen die talrijke pila ren en hooge barstoeltjes. Voor een goed geoutilleerden schouwburg is het tooneel minstens even belangrijk als de zaaL De architect van den Haarlem schen schouwburg heeft dat indertijd niet voldoende ingezien; de heer Sutherland wel. Het tooneel te Rotterdam voldoet aan alle moderne eischen. De tooneelopening is 12 M. breed dat is 2 Meter meer dan die van den stadsschouwburg te Amster dam en 3 Meter meer dan te Haarlem 8y3 M. hoog 2 M. meer dan bij ons en het tooneel is in het midden 20 Me ter en aan de zijden 14 M. diep. Vooral in de diepte wint het tooneel van dezen schouwburg het beduidend van het onze; dat slechts 7 Meter is. En wat ook zeer belangrijk is, het gebouw heeft een zoo breed zij tooneel van ±15 M. dat heele décors op rolwagens daar kunnen worden opgesteld en vlugger changemen ten hierdoor mogelijk zijn. Dit vooral achtte de heer Deinum, die vergezeld van heel zijn technisch personeel tegelijk met mij den Rotterdamschen schouwburg be zocht, een voordeel, dat wij in Haarlem Voor f 9000.- aan juweelen en zilver gestolen Weer een inbraak in het Haarlemmerhoutpark In de laatste maand hebben er in het Haarlemmerhoutpark verschillende inbra ken plaats gehad waarbij de daders een bepaalde methode gevolgd hebben: bin nenkomen via een balcon. Zondagavond, terwijl de bewoners afwezig waren, is er ingebroken in de woning van de familie V. in de Boschlaan. Met een ladder zijn de inbrekers naar een balcon geklommen. Dat was brutaal, want de ladder moest daar blijven staan tijdens him speurtocht in het huis. De dieven hebben zich meester gemaakt van 9000 aan juweelen en ta felzilver. Uit het feit dat in den tuin eenige Zilveren voorwerpen teruggevonden zijn, wordt afgeleid, dat de dieven veel haast hadden bij hun vertrek. Het onderzoek der politie heeft tot heden geen resultaat opgeleverd. De lezing van den heer W. van Rhenen over „De Spoorwegen van voorheen, thans en in de toekomst", waarmee de Volks universiteit het tweede deel van haar win terwerk Maandag inzette, had vooral de jeugd naar het gebouw voor Vrijzinnig Hervormden getrokken. Zij zal wel niet bedrogen zijn uitgekomen, want de heer Van Rhenen bleek een vlot causeur te zijn, die de talrijke lichtbeelden van het spoor wegbedrijf op amusante wijze wist toe te lichten. Na de pauze werden onder meer een geestig product van Walt Disney en De staking der Londensche vrachtauto-chauffeurs heeft de voedselvoorziening van de stad in een moeilijk parket gebracht, zoodat de regeering besloot troepen te requi- reeren om groenten, fruitvleesch en visch van de havens naar de winkels en mark ten te vervoeren De foto toont de aankomst van militaire colonnes op Smithfield-Market. een film over den opbouw van de Neder landsche Spoorwegen onder regie van Al lan Penning gemaakt, vertoond- De secretaris van de Volksuniversiteit, de heer P. V. de Wit, brak nog een lans voor de cursussen, die de Volksuniversiteit organiseert. Het programma Het programma, dat nu aan de beurt is, is uitgebreid en gevarieerd. Behalve taalcursussen in Engelsch. Rus sisch, Maleisch, Fransch, Italiaansch, Deensch, Zweedsch. Spaansch en Neder landsen (vereenvoudigde spelling), zullen dertien luistercursussen gehouden worden. Ds. A. van Biemen, dr. W. Aalders en dr. A. Hulsbosch spreken over geestelijke stroomingen van dezen tijd. Dr. A. Huls bosch houdt voordrachten over de katho lieke wereldbeschouwing in de moderne samenleving. Over de beteekenis van het gezin en de gezinsverhoudingen voor de opvoeding spreekt de heer P. H. Hoogwerf. „De Nederlandsche staatsburger in de we reld van nu" is de titel van den cursus van dr. A. E. Cohen en van H. Meeusen. Twee voordrachten houdt dr. A. A. van Rhijn over „geleide economie". Dr. J. C. Brandt Corstius spreekt over „Uit de Ne derlandsche en Vlaamsche literatuur van dezen tijd", prof. Willem van der Pluym over „De Luister der Fransche kathedralen in de middeleeuwen", Caspar Höweler over „Zwerftochten door ons muzikaal verleden, beschouwingen over middeleeuwen, re naissance en romantiek" en dr. K. Jahn over „Rusland en Iran in verleden en he den". Over „atomen, atoomkernen, intra- atomaire energie" houdt dr. H. Groot voor drachten, over „radar en andere nieuwe electronische navigatiemiddelen" ïr. H. T. Hylkema en over „een kort begrip van de radiozend- en ontvangtechniek" ir. J. Hoo- genraad. In Heemstede worden één taal- en drie luistercursussen gehouden. Theo van Reyn zal een inzicht geven van de techniek der beeldhouwkunst, Max B. Teipe spreekt over „Dichterschap en bezieling" en Cas par Höweler geeft by gramofoonplaten en lichtbeelden een toelichting over zwerf tochten door ons muzikaal verleden. helaas missen- Ook naar de 4 schijnwer pers, die in het front van het balcon zijn geplaatst en met de 2 schijnwerpers, welke opgesteld in lichtbakken achter in de zaal, hun licht over het publiek heen op het too neel kunnen werpen, zag de heer Deinum met jaloersche blikken. Maar wat bij ons nu nog niet is, kan misschien eenmaal ko men. Voor de artisten is ook uitstekend ge zorgd. Ze beschikken niet alleen over goe de kleedkamers en een gezellig-gemeu- belde artistenfoyer maar ook over vier douches, iets dat werkelijk byv. na een ballet niet overbodig is. Wanneer ik nu nog zeg. dat de orkest bak plaats biedt voor 100 man en aan alle eischen voor een goede opstelling der mu sici voldoet, zal men begrijpen, dat ook voor de opera in Rotterdam weer plaats zal zijn- In één opzicht wint de schouwburg te Haarlem het echter verre van die in de Maasstad, nl. in décors en requisieten. D;e ontbreken voorloopig nog geheel in Rot terdam. zoodat de dilettanten onzen schouwburg waarschijnlijk nog niet met die van Rotterdam willen ruilen. J. B. SCHUIL. Colporteur inde ten eigen bate abonnementsgelden In Haarlem opereerde eenigen tijd geleden een man. die opgaf als colporteur werkzaam te zijn bij een weekblad uit Delft. Hij trachtte abonnés te werven en waren de bewoners bereid zich te abonneeren, dan vroeg hij contante betaling. Het blad werd echter niet bezorgd en tien stadgenooten heb ber. bij de politie aangifte gedaan. Enkelen hadden f 5. anderen f 10 betaald voor het abonnement. De Amsterdamsche recherche Is er in geslaagd den man. J A„ aan te houden, die zich aldaar, doch ook in Haarlem. Zaan dam, Alkmaar. Bussum. Den Helder er. in een aantal plaatsen ln Utrecht aan oplich ting heeft schuldig gemaakt. Het bedrag dat hij ontvangen heeft, wordt op ongeveer f 1000 geschat. Sigaretten bleven uit Dezer dagen vervoegde zich bij een Haar lemsche dame een man. die uitstekend Fransch sprak en mededeelde chauffeur te zijr. van een kapitein, die werkzaam was bij het corps diplomatique Hij droeg een bruin militair uniform en had daarop decoraties van den rang van sergeant De man zeide doosjes sigaretten uit Frankrijk te kunnen meenemen. Van het aanbod wilde de dame ceoruik maken en bestelde honderd doosjes, welke f 2 per stuk moesten kosten. Zij over hand ;gce een bedrag van f 200. Vermoedelijk heef: de man zich aan oplichting schuldig ge maakt Hij is tenminste niet met de sigaretten teruggekeerd. Een draadloos bestuurbaar vliegtuigmodel Twee leden van de Voorburgsche luchtvaart club, de heeren J. Smits en P. van der Valk, hebben een vliegtuigmodel geconstrueerd, dat draadloos bestuurbaar is. Het toestel, dat een vleugelwijdte heeft van 2.80 meter en 1.95 meter lang is, werd uitgerust met een eenlampsont- vanger, welke reageert op een op den grond sttxand zendertje. Door de Impulsen, welke de ontvanger van den zender krijgt, worden relais bediend, welke op hun beurt weer drie electro- motoren regelen, die in het vliegtuigje zijn aan. gebracht. Een der electromotoren dient voor het hoogteroer, de tweede voor het richtingsroer en de derde bedient de gashandle van het ben- zinemotortje. Dit motortje, dat de propeller ln beweging brengt, heeft een capaciteit van 1/3 p.k. en een toerental van 7000. Twee batterijen, die in den romp van het vliegtuig zijn aange bracht, zorgen voor de ontsteking. Ondanks al deze apparaten, weegt het toestel, dat vervaar digd is van balsa- en grenenhout en bespannen is met zijde, niet meer dan 6 k.g. De heeren Smits en Van der Valk hebben alle instrumenten, zender en radio-ontvanger, alsmede het benzlnc- motortje. zelf gebouwd, waarmee zij ongeveer een jaar bezag geweest zijn. Tot hun leedwezen Bijzonder Hof Joodsche jongen verraden, die geen ster droeg Tien jaar geëischt tegen Haarlemmer Hedenmorgen moest de 42-jarige Haarlem sche koopman J. W. E. van 't H. zich voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ver antwoorden omdat hij volgens de ten laste legging in Rfei 1942 <icn agent van politie E. B. aansprak en dezen, Duitsch-gezinden po litieman attent maakte op een Joodschen jongen L'. Simons, die geen ster op zijn jas droeg. Toen de agent den jongen daarop In derdaad arresteerde zou verdachte het twêp- tal tot bij het bureau in de SmedestrSht zyn blijven volgen. De Jood moest zijn arresta tie met den dood bekoopen. Verdachte vertelde hedenmorgen dat, toen hij in het café dat in 1942 zijn eigendom was, stond, zijn mede N.S.B.-er J, N voorbij kwam, die hem opdroeg er voor te zorgen, dat de juist passeerende Simons een ster op zijn jas kreeg. Verdachte ontkende echter, na de arrestatie meegeloopen te zijn naar het politiebureau. De arresteerende agent gaf een andere lezing voor het Hof. Verdachte zou hem in derdaad hebben „opgedragen" den jongen aan te houden, hiermee ln overeenstemming waren de verklaringen, die verdachte inder tijd tegenover de PRA had afgelegd. De 42-jarige automonteur-W A-man J. N. uit wiens vroegere verklaringen bleek, dat hij den caféhouder opmerkzaam maakte op den Joodschen jongen en hem aanspoorde den agent te waarschuwen, wilde hiervoor tij dens de zitting niet uitkomen Verdachte bleef er bij, dat alleen maar naar de „verplichting" var. het dragen van een Jodenster in het algemeen geïnformeerd te hebben, maar de president hechtte nlht veel geloof aan deze verklaring, daarin ge stijfd door een aantal feiten uit den oorlogs tijd. zooals dc omstandigheid, dat verdachte een wapen had aangevraagd, en ingeschre ven stond als weermachtscaféhouder. Mr. B. J. Besier. de advocaat-fiscaal achtte in zijr. requisitoir de tenlastelegging bewe zen. althans voor zoover het de aanwijzing van Simons door verdachte aan den politie agent, betrof ei^ vroeg tien jaar gevangenis straf met aftrek. De verdediger verzocht om de uiterste cle mentie. Schoonzoon verraden. Vervolgens stond terecht 3e 59-jarige Duit sche vrouw M F., die door haar huwelijk Nederlandsche geworden was. en sedert 1944 in ons land vertoeft Haar was tenlaste gelegd, dat zij in Januari 1945 aan een Duitschen militair mededeelde, dat haar schoonzoon. P. N. C.. zonder werk was en niet bereid werk te verrichten. Op deze mededeeling volgde een huiszoeking bij C door Duitschers: de vrouw zeide niet ge weten te hebben, wat de gevolgen van haar loslippigheid zouden zijn. maar de advocaat fiscaal wilde dit niet vootstoots aannemen Hij nam echter in zijn eisch de langdurige detineering van verdachte in aanmerking en vroeg twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen haar Het Hof deed in deze zaak onmiddellijk uit spraak en veroordeelde de vrouw tot een straf gelijk aan een in voorarrest doorge- brachten tijd. met aftrek, zoodat zij onmid dellijk in vrijheid kwam. Uitspraak in de eerste zaak over 14 dagen. kon de machine nog niet hel luchtruim kiezen, omdat de hiervoor benoodigde zendvergunning, welke bij de P.T.T. Is aangevraagd, nog niet verleend ls. Tweehonderd mariniers met de „Boissevain" naar Indië Vrijdag 17 Januari zullen met het m.s. Boissevatn de eerste hier te lande opge leide dienstplichtige mariniers naar Neder- landsch-Indié vertrekken ter versterking van de mariniers-brigade op Java, die voornamelijk uit oorlogsvrijwilligers be staat. Deze miliciens zijn opgeleid in het marineopleidingskamp te Volkel. Het con tingent is 200 man sterk en staat onder commando van den eersten luitenant der mttriniers K. M. R, M. Landwehr. Om 10 uur 's morgens zal de troep op de Javakade to Amsterdam geïnspecteerd worden door den chef staf van het corps mariniers, den luitenant-kolonel der mari niers L. Lange veld. De muzikale entourage wordt verzorgd door de kapel van de Am sterdamsche Politie. Jongen stichtte brand in een brievenbus Een 15-jarige scholier uit Santpoort stak aldaar by het station met behulp van eeni ge lucifers de brievenbus in brand, met het gevolg, dat 17 brieven gedeeltelijk ver brandden. Gelukkig werd hij door een pas- seerenden vischhandelaar herkend, zoodat hij zijn gerechte straf niet zal ontgaan Het maximum bedrag voor postwissels naar Zwitserland is verhoogd tot 40 Zwitsersche francs. Postwissels uit dat land zijn toegelaten tot een maximum bedrag van 23 gulden. nc stichting Landelijk Oorlogmnnument Grebbeberg zal op 15 Mei een r.atior.alen landdag houden op den Rljssenberg te Rljssen voor oud st rijders uit de Meidagen van 1940. Aan den landdag gaat op 14 Mei een herdenkingsbijeen komst vooraf. Hr. Ms. „Van Galen" zal op 2d Januari uit Tandjong Priok naar Nederland vertrekken. Het schip wordt 26 Februari ln Rotterdam verwacht. liet N'oorsche s.s. Fana, dat bij Hoek van Holland aan den grond geloopen was. is nadat een deel van de lading sinaasappelen gelost was. bt) hoog water vlot gesleept. Binnenkort zullen maximumprijzen voor specifieke wintergroenten worde:: vastgesteld. Eenige oud-leerlingen van wijlen Cornelie van Zanten hebben he! plan opgevat op haar graf een gedenksteen te doen plaatsen om hier door de nagedachtenis te eeren van haar. die zoo veel voor de vocale kunst en voor haar leer lingen beteekende. Penningmeester ls Willem Ravclll. Stadhouderslaan «2. Den Haag. Dc Koningin heeft gisteren den Nederland- schen ambassadeur te Londen. Jhr. mr È- F. M. J. Michlcls van Vcrduynen. tn audiëntie ont vangen. ne handel In bonte geitenveUen is thans vrijgegeven. Witte geitenvellen waren reeds vrij. Personeel van hólel Pclkamp te Tlel vond ln den kelder het Ipk van den 49-jarigen A. G. F. uit Passewaay Vermoedelijk ls de man. die Donderdagavond ln het hótel eenden te koop had aangeboden, bij het verlaten van den ztj- ingang in den kelder gevallen. HAARLEM EN OMGEVING In een laatste vergadering, die het Uitvoe rend Comité voor de viering van Haarlem's zevenhonderd Jarig bestaan als stad Maandag avond hield, heeft het comité-lid dc heer C-. M. Nieuwenhuis zijn medeleden een door hem ge schreven bo kje met herinneringen over de feesten aangeboden. Dc Haarlemsche schilder Kees Verwey zal van 15 Januari tot 15 Februari In het Van Abbe- museum te Eindhoven exposeeren. De Arbeiders Gemeenschap der Woodbroo- kers in Aerdenhout organiseert weer eenige weeken-cursussen. Op 1 cn 2 Februari wordt de vraag behandeld: „Hoe ls politieke reciassee- rlng mogelijk?" en op 8 en 9 Februari zal voor ambtenaren gesproken worden over de plaats cn de functie van den ambtenaar. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert Zondagmorgen 19 Januari een film voorstelling in het Frar.s Halstheater. Er wordt vertoond de Fran6che film „Drie Walsen", re gisseur Dr. Ludwlg Berger. Hel Heemstcedschc NI WIN*comité staat onder eere-voorzltterschap van den burgemees ter Jhr J. P W. van Doorn. Secretaresse is mej. W. J. Busschers, Heerenwcg 111, voorzitter overste J. "tegel, Binnenweg 12$.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3