Haarlems Dagblad Engeland en Frankrijk vinden elkaar in een nauw verbond De Nazi-geest Beveiliging tegen mogelijke nieuwe Duitsche agressie Moskou spreekt reeds van een nieuw Spitsbergen-verdrag met Noorwegen Rusland houdt Poolsche regeering de hand boven het hoofd Een hevige Belgische oppositie tegen Spaak's memorandum 61e Jaargang No. 18534 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantooi H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 16 januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post 1 4.50 Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag 'bü de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem OVERWINNEN beteekent nog niet zoo veel; men moet de menschen weten over te halen," heeft Voltaire gezegd en in de t#ree eeuwen, die verloopen zijn sinds deze scherpe Fransche geest dit woord formuleerde, heeft het niets van zijn juistheid ingeboet. Die gold trouwens al veel eerder dan Voltaire haar uitsprak. Met de wapenen wordt veel vernietigd: menschen en hun bezit en hun instellin gen, welken herleving men na de militaire overwinning door machtsmiddelen be letten kanzoolang als het duurt. Maar de geest van die overlevenden van den strijd, waarin een koppige overtuiging leeft, heeft men niet overwonnen. Dat is in Ne derland gebleken, nadat ons leger in de Mei-dagen van 1940 verslagen was. Wij zouden ons vergissen als wij meenden, dat het nu in Duitschland anders zou zijn. Dat het in het Duitsche geval een kwade geest, de Nazi-geest, is die bij de overtuigde aan hangers stand heeft gehouden, valt te be- treuren maar niet te loochenen. Er zijn natuurlijk Duitschers geweest, die het na- tionaal-socialisme alle^i gevolgd heb ben omdat zij er kans op persoonlijk voor deel in zagen en die het in den steek heb ben gelaten toen het in een militaire ne derlaag bezweek. Maar dat waren slechts de meeloopers. De echte Nazi's handelden op grond van overtuiging, die vaak tot fanatisme rees en daarmee tot een ontstel lende verwording van alle zedelijke nor men, zooals (Je wereld heeft ervaren. Met het uitroeien 'van een aantal leiders en van de ergsten onder hun handlangers heeft men hen niet bedwongen. Er waren er te veel. Sommigen, zooals Bormann, zijn tijdelijk, ondergedoken en nog steeds niet gevonden. Tegen anderen kon men geen feiten van belang aanvoeren. En er is nog dat deel der Duitsche jeugd, dat verkeerd is opgevoed en van een geest doortrokken, waaraan men niet zonder huivering kan denken. De Amerikaansche journalist William L. Shirer van de New-York Herald Tri bune, een der belangrijkste Amerikaansche dagbladen, heeft in een artikel onder den titel „Mosley predikt weer fascisme" er de aandacht op gevestigd dat de Engelsche fascisten-leider, die altijd maar een kleine minderheid achter zich had, zijn activiteit hervat heeft. „Het Hitlertje van de Brit sche. eilanden" heeft zelfs weer een boek gepubliceerd; volgens Shirer is het groo- tendeels een overdruk van het vroegere handboek van de Britsche fascistische Unie en The New Statesman vindt het vervelend. Maar vervelend was „Mein Kampf" ook, zegt Shirer en toch werd het de bijbel der Nazi's. In Italië is, onder leiding van zekéren Giannini, een partij opgekomen die zich sterk bij de gemeen teraadsverkiezingen heeft doen gelden en zich nauwelijks vermomd heeft als volks front. Zij bezit een veelgelezen weekblad, waarin vaak wilde taal wordt gevoerd en heet Uomo Qualunque, hetgeen beteekent ,.de gewone mensch". Niet alleen in Duitschland, maar ook in andere landen is de Nazi-geest bij een aantal lieden blij- .ven leven. Wij zijn van dit gevaar niet af. Onze minister van Onderwijs heeft er dezer dagen tegen gewaarschuwd. Hij is niet de eenige. Het is noodig dat de Westersche de mocratie zich sterk toont, haar groote waarde daadwerkelijk bewijst en haar ont wikkeling krachtig voortzet. Het is temeer noodig, omdat een naoorlogsche tijd zoo veel moeilijkheden en teleurstellingen brengt en tot harden arbeid en versobering noopt. Het zaad der ontevredenheid vindt in zoo'n tijd bij velen een gereeden bodem. Onze regeering heeft geschreven in het memorandum, dat zij betreffende het Duitsche vredesverdrag aan de Groote Vier heeft gezonden: „Ernstige zorg ver vult de Nederlandsche regeering, als zij zich rekenschap geeft van hét geestelijk, zedelijk en cultureel ver wordingsproces in Duitschland, dat na 1866 steeds sneller voortschreed en sedert 1933 in het natio- naal-socialisme zijn duivelsche consequen tie bereikte. Deze zorg wordt geenszins minder, wanneer zij aan het geestelijk va cuum denkt, dat na het ineenstorten van den machtsdroom is overgebleven en dat om vulling met positieve waarden roept. Wat thans aan brokstukken van „Welt anschauung" bij de rheeste Duitschers leeft ten aanzien van de verhouding van staat en volk, de verhouding van macht en recht, gemeenschap en enkeling, stof en geest, persoonlijke verantwoordelijkheid en groepsmoraal, behoeft grondige wijziging, alvorens werkelijke democratische verhou dingen of zelfs maar normale gezagsver houdingen onder een bezettingsapparaat een levenden inhoud voor hen krijgen, die ook innerlijk wordt aanvaard. De Neder landsche regeering beschouwt het voort woekeren van dit nihilisme als een bedrei ging voor de geheele wereld." Hier spreekt dus dezelfde bezorgdheid. Onze regeering betoogt verder, dat de in het Duitsche volk zelf bestaande genezende invloeden opgewekt moeten worden en dat aandacht zal moeten worden gegeven aan den heropbloei van de door het nationaal- socialisme verstikte godsdienstige, humani taire en overige ethische krachten. Zij wil, dat met buitenlandsche hulp heilzame invloed van die genezende factoren op het onderwijs, de pers, het publieke leven zal gelden. Zij biedt hulp van -Nederlanders daarbij aan en vraagt zelfs met aandrang, dat van dit aanbod gebruik zal worden ge maakt. Bepaalde gedeelten van West- Duitschland zouden onder toezicht van de centrale, c.q. internationale organen aan Nederlandsche zorg kunnen worden toe vertrouwd. Dit alles is schoon en men beaamt het gaarne, maar twijfelt opnieuw aan de af doende uitwerking van zhlk beleid. In het zelfde memorandum vraagt onze regeering, zeer begrijpelijk, om herstelbetalingen, concessies, waarborgen voor onzen afzet van landbouwproducten in Duitschland, beper king van leeningen aan Duitschland, ver bod van Duitsche exportpremies, herzie ning van de wijze van militaire bezetting enzoovoorts. Andere landen zullen overeen komstige eischen stellen. Zal het Duitsche volk, voortlevend onder een dergelijk veel omvattend complex van buitenlandsche dwangmaatregelen en ongetwijfeld daar tegen morrend, zich erg bereidwillig toonen tot het aanvaarden van buitenlandsche op voeding? Ik vrees dat ook de niet-Nazi's in de sfeer van onwil tegen de buitenland sche overheersching zullen gaan leven en dat die onwil op den duur zal toenemen inplaats van verminderen. Hoe hebben wij de bezetting van ons land ondergaan? In den beginne als een verslagen volk, later met steeds toenemend verzet. Wel hadden wij het recht aan onze zijde. De Duitschers oogsten daarentegen den storm, dien zij gezaaid hebben. Maar het komt op het re- Blum's bezoek aan Londen is bekroond met het plan voor een Fransch-Britsch bond genootschap, dat gisteren zoowel door Londen als Parijs bekend gemaakt werd. Dit verbond zal worden gesloten in het kader van het Handvest der Vereenigde Volken en is bedoeld om verdere agressie van Duitschland te voorkomen en vrede en veilig heid te bewaren. Léon Blum heeft als zijn meening te kennen gegeven dat dit bond genootschap de regeling van een aantal vraagstukken, waarbij de beide landen nauw betrokken zijn, zal vergemakkelijken. In de officieele Engelsche verklaring wordt gezegd, dat door het noodzakelijke economische herstel van Duitschland weer een bedreiging van den wereldvrede zou kunnen ontstaan, waartoe het noodig is da' Frankrijk en Engeland zich politiek en economisch nauwer aaneensluiten. In Parijs werd met geestdrift van het bondgenootschap kennis genomen, dat men beschouwt als een vitaal keerpunt in de betrekkingen tusschen de beide landen en een definitie! punt van uitgang voor het herstel van Europa. De Britsche verklaring zegt o.m.: „Het bezoek van den heer .Blum aan Engeland heeft de gelegenheid verschaft voor een gezamenlijk onderzoek van een aantal vraagstukken van gemeenschappelijk be lang en een zeer nuttige uitwisseling van standpunten ten aanzien van een aantal kwesties. Het vraagstuk van de te volgen politiek ten aanzien van Duitschland werd grondig onderzocht en overeenstemming werd bereikt over de te nemen maatrege len, die moeten verhinderen dat Duitsch land nog ooit tot agressie overgaat. Men was de meening toegedaan dat de beide landen, daar zij tweemaal in een periode van vijf en twintig jaar zijn aangevallen door Duitschland, er evenveel belang bij hebben zich tegen een nieuwe Duitsche bedreiging te beschermen. Men kwam over een, dat er in deze omstandigheden zoo spoedig mogelijk een verbond moet worden gesloten en dat de onderhandelingen daar voor zoo spoedig mogelijk moeten begin nen. De kolenkwestie De verklaring gaat verder: „Men con stateerde dat verhoogde steenkoolimport noodzakelijk is voor het economisch her stel van Frankrijk en dat een verhoogde steenkoolproductie in het Ruhrgebied een essentieele factor is voor den wederop bouw van Europa. Men gaf evenwel toe dat een verhooging van den uitvoer niet on middellijk mogelijk is en dat het noodza kelijk is een voldoende hoeveelheid steen kool ter plaatse te laten voor herstel der mijnen en verhooging van Duïtschland's export. Men constateerde echter met vol doening, dat, mits de productie stijgt in het tempo dat men thans verwacht, de autoriteiten in Duitschland van meening zijn dat tegen het einde van April 1947 de export weer het peil bereikt zal heb ben van voor de beperkingen in November. Wanneer dit resultaat eenmaal bereikt zal zijn, zullen ook verder alle inspannin gen er op gericht worden zoowel export als productie steeds ^te verhoogen tot aan de vitale behoefte van Frankrijk en de andere importeerende landen zal zijn vol daan". Naar A.F.P. uit Londen meldt heeft Bevin de kwestie van een militaire allian tie, zooals die enkele maanden geleden door Duff Cooper, den Britschen ambassadeur in Parijs, werd voorgesteld, ook thans weer aan Blum voorgelegd met de opmerking dat die voorstellen nog steeds den steun der Britsche regeering hadden. Over Blum's antwoord dienaangaande wordt niets ge meld. Gunstige ontvangst Reuter's diplomatieke correspondent in Londen schrijft dat men in Londensche diplomatieke kringen de beslissing tot een Fransch-Britsche overeenkomst als een der belangrijkste van de geheele geschiedenis beschouwt. In officieele kringen te Londen heeft men het nieuws warm ontvangen. Men hoopt dat het Fransche volk thans dat gevoel voor veiligheid zal krijgen dat het ten opzichte van Duitschland reeds zoo lang zoekt. Na het bezoek van Schumacher, den Duitschen politicus, aan Londen zal de overeenkomst de gemoederen in Frankrijk kunnen bedaren. In Parijs neemt men aan, dat het karak ter van de overeenkomst hetzelfde zal zijn als dat van het Fransch-Russisch verbond. Men acht het mogelijk, dat de Fransche communisten het verdrag zullen critisee- ren, omdat het de positie der regeering Blum versterkt en een nieuw argument verschaft voor het aanblijven van dit ka- Haarlemsche firma's voor f 2000.- opgelicht De Haarlemsche politie heeft den Am sterdammer J. W. C. H., gearresteerd, die er in geslaagd was onder valsche voor wendsels van verschillende Haarlemmers bedragen van in totaal 2000 gulden los te krijgen. Elders had hij op dezelfde manier reeds 7000 gulden bijeen ..gepraat". Hij was vroeger hoofd rtegenwoordiger van een bekende Nee rlandsche firma, doch was reeds sinds geruimen tijd als zoo danig ontslagen. De ex-hoofdvertegen woordiger bezocht nu de klanten van zijn vroegere firma en spiegelde hen voor, dat hij aan allerlei schaarsche materialen kon komen. Twee Haarlemsche firma's liepen erin en verstrekten hem de tweeduizend gulden. sultaat aan en in hun algemeen schuldbe sef geloof ik heelemaal niet. Velen waren trouwens geen Nazi's. Toch moeten wij wel eischen stellen en tdch kunnen die militaire bezetting en contróle op Duitschland niet binnenkort opgeheven worden. Wij kunnen nu niet zoomaar gaan vertrouwen op een overwin ning van Duitschlands eigen genezende krachten. Maar wat ik mis in het Neder landsche memorandum dat wèl de op neming van Duitschland in een Europee- binet tot zijn stabilisatiepolitiek een kans heeft gehad. Vele leden van de M-R.P., de conservatieve partij en de radicalen zou den Blum gaarne zien aanblijven. Engelsche persstemmen De diplomatieke correspondent van de Times schrijft ten aanzien van de Fransch- Britsche aliiantie, dat reeds maandenlang de ijoodzakelijkheid van voltooiing van den driehoek van Europeesche basisallianties, door het verbinden van Londen en Parijs, aan beide zijden van het Kanaal werd er kend. Het meeningsverschil over Rijnland en Ruhrgebied. aldus de correspondent, was oorzaak van uitstel. Thans zullen de Fransche politieke partijen, die afscheiding van Rijnland en Ruhrgebied van Duitsch land wilden, waarschijnlijk erkennen, hoe onwillens misschien ook, dat geen van de andere mogendheden daarin zou toestem men. De Times juicht de alliantie van har te toe en is van meening, dat zij een groote bijdrage tot het stichten van vrede in Europa zal kunnen zijn. De diplomatieke correspondent van de Daily Herald merkt op, dat de onderhan delingen weinig moeilijkheden zullen op leveren, daar men zoo mogelijk den opzet en den tekst van het Britsch-Sovjet-Rus sisch verdrag van 1942 wil volgen, naar welk model ook het Fransch-Sovjet-Rus sisch verdrag is opgesteld- Volgens de Daily Telegraph wordt te Londen de overeenkomst beschouwd als een goed voorteeken van de besprekingen tusschen de vier mogendheden te Moskou. Bevin's meening Volgens een bericht, dat te Parijs ont vangen werd, heeft de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, zich als volgt over het Fransch-Engelsch verbond uitgelaten: „Ik geloof, dat de overeen komst een zeer goede stap is. Als wij er nu in een goede geestesgesteldheid aan gaan werken, kunnen wij haar ontwikkelen zonder iemand te kwetsen. Ook dit jaar gerepatrieerden in „De Schelp" te Zandvoort? Het vacantleoord „Zomers Bulten", thans „De Schelp", ls tot het aanstaande voorjaar ver huurd voor de hulsvesting van Indische gere patrieerden. Er worden thans onderhandelingen met het D. B. V. O. gevoerd, om deze Inrichting nog langer voor dit doel beschikbaar te stellen. Hel woord is aan. C. E. van Koetsveld: Zedelessen zijn meestal niets anders dan hagel op een oli fant. Hel verveelt hem, maar treft hem niet. Engeland kant zich tegen de Russische argumenten vVvvv o \v: Tijdens de strenge vorst van de vorige week had men gelegenheid de lichtboeien uit de Waddenzee en de Noordzee te halen en ze in de haven van Den Helder af te krabben en opnieuw te verven. Vrouw verried liaar echtgenoot aan den S.D. Omdat de echtscheidingsprocedure niet snel genoeg g:ng naar haar zin heeft tijdens de bezetting de 51-jarige vrouw M. P. te Breda haar Jooöscher. echtgenoot bij den S.D. aangegeven De man is gearresteerd, naar Auswitz overgebracht en daar in de gaskamer om het leven gebracht Tegen de vrouw, die thans voor het Bij zonder Gerechtshof terecht stond, eischte de procureur-fiscaal na een zeer fel requisitoir achttien jaar gevangenisstraf. Nadat het Russische nieuwsbureau Tass had medegedeeld, dat Rusland en Noorwe gen een overeenkomst hadden bereikt over de gezamenlijke verdediging van Spitsber gen, publiceerde het een officieele regee- rings verklaring, waarin de Sovjet-Unie haar standpunt uiteenzet over de noodza- kelijkheid van samenwerking met Noor wegen bij de verdediging van de Spitsber- ger-archipel. In de verklaring wordt de nadruk gelegd zoo wel op 't economisch belang van de steenko len uit Spitsbergen voor de Sovjetvloot en voor de noordelijke gebieden van de Sovjet-Unie als op het strategisch belang van de Spitsbergen-archipel wegens zijn ligging in het Westen bij den uitgang tot den Atlantischen Oceaan. Het communi qué herinnert er aan. dat Noorwegen en de Sovjet-Unie eind 1944 en begin 1945 onderhandelingen hebben gevoerd over deze eilanden en het eens waren gewor den. Tijdens de algemeene vergadering der U N.O. te New York in November 1946 heeft in den geest van de voorafgegane on derhandelingen een gedachtewisseling plaats gehad tusschen Molotof en Lange zijn Noorschen ambtgenoot. Deze vooraf gegane onderhandelingen beoogden overleg met de 7 geallieerde en neutrale regeerin gen. die in 1920 te Parijs mede het verdrag van Spitsbergen hebben, onderteekend, te weten Engeland, V S-, Frankrijk, Noorwe- Molotof spreekt van „eenzijdige inlichtingen gen, Zweden, Denemarken en Nederland. Volgens het communiqué is dit verdrag, dat den status van de eilandengroep Spits bergen grondig wijzigde, zonder medewe ten en deelnemen van de Sovjet-Unie ge sloten. De regeering der Sovjet-Unie geeft thans als haar meening te kennen, dat dit verdrag niet van kracht kan blijven, daar het ook is onderteekend door staten, die tegen de geallieerde mogendheden hebben gevochten (Italië en Japan). Engeland niet accoord. Uit gezaghebbende bron te Londen wordt vernomen, dat Groot-Brittannie niet ac coord kan gaan met de opvatting van de Sovjet-Unie over het verdrag inzake Spits bergen. Naar Sovjet-in zicht kan het ver drag niet van kracht blijven, daar het mede onderteekend is door mogendheden, die in den tweeden wereldoorlog aan de zijde van de as hebben gestreden. Engeland stelt zich op het standpunt, dat zulke feiten aan de geldigheid van een verdrag niets af of toe doen. Nadat het antwoord van de Poolsche re geering op de Amerikaansche en Britsche nota's, die waarschuwden tegen niet-na- leving van de overeenkomst van Potsdam bij de regeling der verkiezingen, was bin nengekomen, heeft de Britsche regeering een derde nota aan Polen gestuurd, waarin zij de beschuldiging van de hand wijst dat Engeland zich zou mengen in Poolsche in terne aangelegenheden. De Britsche regee ring, aldus de nieuwe nota, wil er zorg voor dragen dat de bepalingen van Potsdam uitgevoerd worden en zij heeft daartoe het volste recht, aangezien het hier een in- Spaak wil geen annexatie eischen Het Belgische memorandum inzake de verdragen met Duitschland en Oostenrijk is nog bü het Belgische parlement in bespreking. Men gelooft, dat de vertraging te wijten is aan hevige oppositie, die de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, ondervindt van eenige leden van de parlementaire commissies voor Buitenlandsche Zaken. Naar verluidt betreft de critiek vooral het niet laten gelden van territoriale eischen, behalve dan de grenscorrectie. Spaak voerde tegen deze critiek aan. dat de Westelijke geallieerden onwelwillend staan tegenover annexa tie en het overbrengen der betrokken bevolking. Spaak's tegenstanders wijzen er echter op, dat de Sovjet-Unie, Polen en Frank rijk reeds vergoeding in den vorm van land hebben ontvangen, terwijl België toch bijzonder zwaar van de Duitsche invasie te lijden heeft gehad. Het socialistisch dagblad „Le Peuple" geeft de volgende bijzonderheden over de uiteenzetting wejke gisteren door minister Spaak voor de commissie van Buitenland sche Zaken gegeven werd. „België heeft geprotesteerd tegen de be handeling van de kleine mogendheden, die niet te Moskou, waar het verdrag met Duitschland besproken zal worden, ver tegenwoordigd zijn. De kleine staten zullen dus voor een „fait accompli" worden ge steld. De Belgische regeering is van oordeel dat het een vergissing zou zijn de politiek van België te steunen op de eischen van zijn buren. Elke overplaatsing van bevol king is onmogelijk. Zij zou door de „groote vier" geweigerd worden en zij is trouwens strijd met de gevoelens van mensche- lijkheid, welke thans tot uiting komen. Bovendien, wat België betreft, zouden an nexaties niet gerechtvaardigd kunnen worden, noch van utilitair, noch van ge schiedkundig oogpunt. Men zou altijd kun nen aanvoeren dat België na den oorlog van 1914-1918 dergelijke eischen ook niet gesteld heeft. Wel grensverbeterlng. België is evenwel vast besloten sommige grenscorrecties te vragen om redenen van practischen aard. en wel om te beletten dat de spoorweg EupenSt. Vith drie keer over Duitsch grondgebied zou loopen, om ten slotte in België terug te keeren. Bovendien ligt het in het voornemen der regeering jaarlijks 7.300.000 ton steen kool te eischen. Ook zal het electrische centrales vragen, waar de stroom door middel van bruinkoo! kan worden opge wekt en die 150.000 kwu kunnen leveren Het zal insgelijks 500.000 kubieke meter hout eischen, hoeveelheden potasch en een gedeelte van het water, benoodigd om de streek van Luik te voorzien. Inzake trans port zal België eischen dat de Duitsche België waarborgen tegen den terugkeer van een Duitsche imperialistische politiek op handelsgebied. De regeermg aanvaardt niet dat sommige handelsstroomingen ten voordeele van de Duitsche Noordzee-ha vens van hun natuurlijke richting afge leid worden". De kleinen in het geding. De speciale plaatsvervangers voor het vredesverdrag met Duitschland hebben gisteren een voorstel van Australië be sproken om de kleinere geallieerde landen in alle stadia te raadplegen. Over deze kwestie werd echter geen overeenstem ming bereikt. Naar verluidt, waren de Britsche, Amerikaansche en Fransche ver tegenwoordigers geneigd Australië eeni- germate tegemoet te komen, hoewel zij het voorstel niet in zijn geheel steunden. De Sovjet-vertegenwoordiger was van oordeel, dat het voorstel in strijd was met de door den raad van ministers gegeven instructies. ternationale overeenkomst betreft Het antwoord van de Poolsche regeering had de meening verkondigd, dat Polen het recht heeft zijn verkiezingen van a.s. Zon dag te houden volgens de wijze en metho de, die de Poolsche regeering raadzaam acht, óndanks het feit of deze al dan niet door de Engelsche of Amerikaansche regee ring worden aanvaarden. De nota der Amerikaansche regeering aan Rusland over deze kwestie, die op 5 Januari werd overhandigd, is intusschen ook beantwoord. Molotof heeft verklaard dat de Poolsche regeering de overeenkom sten van Yalta en Potsdam niet heeft ge schonden. De Poolsche regeering. aldus de Sovjet nota, zou haar verplichtingen tegenover het volk niet hebben kunnen nakomen, zonder maatregelen te nemen tegen de „misdadige elementen", die het houden van vrije democratische verkiezingen in den weg staan. De Sovjet-regeering ziet geen aanleiding tot interventie in binnen- landsche aangelegenheden van Polen door onderteekenaars van de genoemde over eenkomsten. Molotof verklaarde, dat de Amerikaansche regeering zich had laten leiden door inlichtingen van Mikolajczyck, den leider der boerenpartij, hoewel zij de „terroristische activiteit" van eenige leden dier partij niet in aanmerking neemt. Ook het argument, dat de overeenkomst voor de Sovjet-Unie niet bindend zou zijn, omdat deze niet tot de oorspronkelijke on derteekenaars behoort, acht Engeland on houdbaar. De Sovjet-Unie heeft in 1935 de rechtskracht.van het verdrag erkend. De Sovjet-Unie wenscht het verdrag ge wijzigd te zien, omdat,het Spitsbergen als militaire basis zou willen gebruiken. Intusschen hebben de Britsche regeering geen officieele voorstellen bereikt, noch van de zijde van Noorwegen noch van die der* Sovjet-Unie om het verdrag te ver anderen. Weerbericht WEINIG WOLKEN" Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond: In den nanacht en vroegen ochtend hier en daar wat nevel en vrij lage tem peratuur. Overdag zonnig en zacht. Meest matige wind tusschen Zuid en Zuidoost. De Sint was gul voor Gouda Zooals wij indertijd gemeld hebben, schreven twee kleuters uit Gouda om streeks den verjaardag van Sinterklaas een briefje aan den goeden heilige, met het verzoek hen op 5 December niet te vergeten. Het epistel bereikte, naar het schijnt, den bisschop, want dezer dagen werden er twee pakken bij Jopie en Japie Schultz bezorgd. Parochianen van de St. Nicolaaskerk te Madrid hebben namelijk, op initiatief van den burgemeester der Spaansche hoofdstad een inzameling op touw gezet voor de Goudsche kinderen. De zending bevatte niet alleen „speelgoed en lek kers", maar ook jumpers en dames kousen; de hertogin van Zerina had er zelfs een zending ondergoed bij gedaan. Bovendien bracht de KLM uit 't warme Zuiden elf pakken voor de schooljeugd van de pijpenstad. Rijnvloot beperkt wordt en dat de booten, sche economische samenwerking oppert i die de Duitschers weggehaald hebben, te- zijn het uitzicht, de toekomst, de hoop die ruggegeven worden. Duitschland zal ver men het Duitsche volk in algemeenen. dus der verplicht worden het Donau-Rijnka- in politieken zin zal moeten bieden om er rtaal te voltooien en een kanaal te graver in samenwerking (in unie?) met anderen van de Maas naar den Rijn. Dit laatste bovenop te komen. Zijn kansen moeten werk kwam reeds voor op het Belgische I Ernest .Bevin, mei eenige gedelegeerden van de conferentie der speciale gedepuleer- duidelijk zijn. Voorloopig zijn zij dat niet, I programma na den oorlog van 1914, doch den van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken. Hun taak is de voor- R. P. 1 werd nimmer uitgevoerd. Tenslotte eischt 1 bereidingen te treffen voor de vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk. Philippxjnsche vulkaan in werking Bombardement op krater overwogen Een hevige uitbarsting van den vulkaan Majo, die midden op 't eiland Luzon, een van de Philippijnen staat, dreigt een ernstige ramp te veroorzaken. Reeds dagen rommelde het in den vulkaan en deden zich luide explosies voor. Boven dien was de uitstrooming uit den krater be gonnen. De roodgloeiende lava. die uit den vulkaan stroomt, dreigt duizenden woningen in het omliggende gebied te verwoesten. Vijf dorpen zijn gedurende den nacht geëvacueerd. Ter- wijl hedenmorgen de rook uit den vulkaan tot een hoogte van meer dan 4500 meter op steeg en de wouden aan den voet van oen berg door een regen van gloeiende asch in lichter laaie stonden waren de wegen, die de uitgangen uit het bedreigde gebied vor men, dicht bezet met ossenwagens, die vluch telingen en hun have naar veiliger oorden moeten vervoeren. Amerikaansche marinevliegtuigen maken verkenningsvluchten boven den berg. Een bombardement van den krater wordt over wogen. Auto tusschen twee trams bekneld geraakt Op den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam bij de halte Rijnstraat stond Woensdagmiddag een tram der N.Z.H., een z.g. Rloterdijker. stil. Op dat oogenblik wilde een bestuurder van een vrachtauto den weg oversteken, doch hij zag niet, dat uit de tegenovergestelde richting een Haarlemsche tram naderde. De auto werd door de rijdende tram gegrepen en raakte bekneld tusschen he trams. De bestuurder on een inzit tende van de vrachtauto werden vrij ernstig ge wond. ZIJ werden naar een ziekenhuis overge bracht. De trams werden niet ernstig bescha digd en de auto was geheel vernield, Het tram verkeer had 35 minuten vertraging. Mijnenveger lek geslagen De mijnenveger M V 10 Terschelling van de Koninklijke Nederlandsche Marine, die voor het verrichten van herstellingswerk zaamheden binnendoor van IJmuiden naar Den Helder voer, is ter hoogte van het zgn. eiland in het Noordhollandsch kanaal te Alkmaar door het schuren van het ijs lek geslagen. De Alkmaarsche brandweer rukte met een motorspuit uit om bij het leegpompen van het houten vaartuig te helpen. Inmiddels waren twee sleepbooten, één uit IJmuiden en één uit Den Helder gearriveerd om het schip naar de plaats van bestemming te sleepen. Bij St. Maar- tensvlotbrug begon de mijnenveger echter in nog heviger mate water te maken. Men heeft daarna pompen aan boord gebracht. Al pompende is het vaartuig naar Den I Helder opgestoomd. SLnds het begin der vijandelijkheden in Indo-Chlna op 19 December 1W6 zljr. 42 burgers van de Fransche bevolking te Hanoi gedood, onder wie 19 vrouwen en kinderen. 10 burgers zijn In hun hulzen levend verbrand, onder wie S vrouwen en kinderen. Ongeveer 200 burgers worden vermist. Onder de 17 geWbnde burgers bevindt zich Jean Sainieny, Fr arisch commissa ris voor Noord-Indo-ChJna.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1