Haarlems Dagblad Nederland wordt Dinsdag gehoord De Londensche staking geëindigd De nieuwe Fransche president: Vincent Auriol, socialist Twee dooden bij vliegtuigongeluk Radicale wijziging in de Russische politiek ten aanzien der herstelbetaling 61e Jaargang No. 18535 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Vrijdag 17 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post 1 4.50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Proloog over Duitschland naar Londen, en dat haar standpunt ook mondeling kan worden uiteengezet. Voorts zullen de vijf landen (Joego-Sla- vië, Polen, Canada, Australië en Z. Afrika), die hebben verzocht hun meening naar voren te mogen brengen, worden uitge- noodigd mede te deelen, op welke wijze zij zulks wenschten te doen. De plaatsvervangers zullen verschillende ontwerpen ter beoordeeling krijgen. Het Britsche is reeds overhandigd. Wat Oosten rijk betreft, werd de bijeenkomst tot heden verdaagd. Onafhankelijk en democratisch Oostenrijkin voorbereiding De speciale plaatsvervangers voor Duitschland hebben heden de data vastgesteld, waarop de zes kleinere geallieerde mogendheden, die tot dusverre den wensch heb ben kenbaar gemaakt om hun standpunt uiteen te zetten ten aanzien/van de vredes regeling met Duitschland, zullen worden gehoord. Polen zal Maandagmiddag 20 Januari worden gehoord, Nederland Dinsdagmiddag, verder Joego-Slavië, Australië, Zuid-Afrika en Canada in de daarop volgende dagen dus tot en met Zaterdag. Er werd nog steeds geen overeenstemming bereikt over de vraag of alle kleinere geallieerde landen aanwezig zullen zijn bü het aanhooren van een mogend heid en ten tweede of de door een regeering ingediende documenten onder alle be langhebbende partijen moeten cireuleeren. Engeland was er voor. dat alle kleinere mogendheden aanwezig zullen zijn. De Sovjet-afgevaardigde was hiertegen, daar de bijeenkomst in een volledige conferentie zou ontaarden, wat door de ministers van Buitenlandsche Zaken niet wordt gewild. Frankrijk stelde voor, dat de landen zullen wordéft uitgenoodigd om te komen luisteren naar de verschillende standpunten. De Amerikaansche gedelegeerde was van meening, dat de kleinere met de groote vier tijdens den oorlog verbonden mogendheden, ook volledig met hen verbonden moeten zijn bij het tot stand brengen van den vrede. De kwestie zal heden weer worden be sproken. Men kwam overeen, dat de plaatsver-1 een memorandum en vertegenwoordigers vangers tijdens het aanhooren der kleinere J J 4 mogendheden vragen mogen stellen. Deze vragen en antwoorden zullen ten behoeve van de ministers van Buitenlandsche Za ken worden opgeteekend. De Canadeesche regeering heeft aan de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandsche Zaken te Londen een nota overhandigd, waarin wordt verklaard, dat Canada, hoewel niet direct belanghebbend bij de kwestie van de grensbepaling van Duitschland en Oostenrijk, niettemin be langstelling heeft voor deze zaak, daar de grenskwestie een oorzaak van een nieuwen oorlog zou kunnen worden. In de Cana- deesohe nota wordt geprotesteerd tegen de werkwijze, die gevolgd wordt ten aanzien van de middelgroote en kleine mogend heden, die betrokken zijn bij de opstelling van de verdragen. Canada wil niet louter en alleen zijn standpunt naar voren brengen zonder a°el te kunnen nemen aan de discussies. Deze nota is Donderdag door Norman Bbbertson, hooge commissaris van Canada te Londen, ingediend. Brazilië heeft aan de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandsche Za ken te Londen een nota gezonden, waarin het als zijn vaste overtuiging te kennen geeft, dat de werkwijze, die de rechten van discussie bij het opstellen van een ver drag beperkt, niet overeenstemt met het geen Brazilië gehoopt had. De regeering van Brazilië acht de kwesties, die met de organisatie van Europa en met den wereld vrede samenhangen van een dergelijk be lang, dat het gerechtvaardigd is, dat alle landen op een dergelijke bijeenkomst hun eigen zienswijze naar voren mogen brengen n'et alleen, maar ook zich mogen mengen in het debat over de zienswijze der groote mogendheden, wanneer deze in strijd is met de hunne. De Belgische minister van Buitenland sche Zaken, Paul Henri Spaak, heeft heden bevestigd, dat het Belgische memorandum over Duitschland waarschijnlijk Maandag a.s. te bestemder plaatse zal worden af gegeven. Tijdens de bijeenkomst van de Belgische commissie voor buitenlandsche zaken is men overeengekomen, dat Duitsch bezit in België tijdens de bezetting gevormd als Belgische eigendom moet worden be schouwd. Voorts werd er op aangedrongen, de kwestie van Duitsche herstelbetalingen niet vóór de conferentie van Moskou in het reine te brengen. Oostenrijk De speciale plaatsvervangers zijn te Lon- H.K.H. Prinses Margriet wordt Zondag vier jaar. (Foto Stokhuyzcn, hoffotograaf) Dr. J.H. van Royen benoemd tot ambassadeur in Canada Naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken bericht, zijn de Nederlandsche en Canadeesche regeeringen overeengekomen hun respectieve gezantschappen te verhef fen tot ambassades. Tot eersten ambassa deur van Nederland te Ottawa is benoemd dr. J. H. van Royen, oud-minister van Bui tenlandsche Zaken. De heer P. Dupuy, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Canada bij H.M.'s Hof is benoemd tot buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur. Regeering beschouwde haar als een belangrijk precedent Officieel wordt medegedeeld, dat de sta king te Londen geëindigd is en dat Zater dagmorgen a.s. het werk hervat zal worden. Een bizondere medewerker in de Engelsehe hoofdstad schrijft ons, dat de staking onder de vrachtauto-chauffeurs, die haast als een dief in den nacht kwam binnengeslopen in het transportbedrijf, zuik een omvang aan nam, dat de proviandeering van heel Londen aan ernstige gevaren bloot kwam te staan. Er is vrijwel geen huisgezin in de stad, dat er de eerste, zij het dan nog maar vrij matige, gevolgen al niet van heeft ondervonden: vele slagers zaten zonder vleescb en de traditio- neele Zondagsche carbonade moet op tal van Londensche tafels hebben plaats gemaakt voor het nogal onappetijtelijke blikje corned- beef, waarop wij hier in Engeland al wel zoowat zijn uitgekeken. Voor aardappelen en de meer „populaire" groentensoorten hadden de groenteboeren op eigen intiatief een soort distributiesysteem ingevoerd en de post. vooral de pakketpost, waarvan het vervoer van oudsher gedeelte lijk aan een aantal particuliere vrachtrijders in pacht gegeven is. ondervond meer vertra ging dan tijdens de ergste ..blitz'-periode Het blijkt dat deze ..wilde" staking im mers de vakbondsleiders stelden alles in het werk om de mannen weer achter het stuur te krijgen niet zoo spontaan was als ze misschien leek. Met typisch Engelsehe ..spor tiviteit" hadden de chauffeurs hun aanvan kelijke voornemen om vlak vóór de Kerstda gen al aan de maandenlange onderhande lingen over een kortere werkweek, langere vacantie en betere overwerkregeling, een drastisch einde te maken, laten varen Maar toen bleek dat men niet bereid was hun eischen geheel in te willigen is dan de bom den begonnen met het ontwerpen van een gebarsten. De regeering gaf, door de dringen- vrrdrac voor het opnicira' vestigen van de noodejak van linden's voeding Bedreven ,ve b jonin„r,H«ch Oosten- en zeker met den grootsten tegenzin een onafhankelijk en democratisch^Oos aan militafren last het werk van de stakers over te nemen en onmiddellijk toonden ver schillende groepen arbeiders, die niet direct bij het dispuut betrokken waren, hun solida riteit met de chauffeurs door ook te staken. De eischen. De chauffeurs wilden hun werkweek van 48 op 44 uren zien teruggebracht. 12 dagen betaalde vacantie in plaats van de 7 een da- rijk". Deze titel werd voorgesteld door den Sovjet-afgevaardigde Goesef. Men stelde vast, dat de Oostenrijksche regeermg moet worden uitgenoodigd tot het zenden van Weerbericht TIJDELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K N M I. te De Bilt. geldig tot Zaterdag avond: Wisselende bewolking, overwe gend droog weer. Langzaam verder af nemende wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Blum brengt verslag uit Heeft Rusland geen bezwaar tegen Fransch-Britsch verbond? Spoedig na zijn terugkeer heeft Blum tijdens een vergadering van het kabinet een kort overzicht gegeven van de bespre kingen te Londen. Dit overzicht heeft m verantwoordelijke kringen te Parijs de meening versterkt, dat de overeenkomst het begin is van een dergelijke en nauwe samenwerking tusschen beide regeeringen in het belang van vrede en veiligheid in .Europa. Blum heeft medegedeeld, dat on verwijld maatregelen zullen worden ge nomen om te komen tot een Fransch- Britsche bestudeering van het Fransche vierjarenplan voor den wederopbouw. In dit verband zal men gaarne zien, dat een permanent bureau zal worden gevormd, dat het streven van beide landen op econo misch en financieel gebied zal coordinee- ren. Naar te Washington uit gezaghebbende Britsche bron vernomen wordt, heeft de Sovjet-Unie „nog zeer onlangs" Engeland verzekerd, dat zij geen bezwaar had tegen een Engelsch-Fransch verbond. Er werd niet bekend gemaakt, of het Sovjet-Russi sche gezichtspunt thans nog zoo is. De Engelsch-Fransche overeenkomst, de Sovjet-Russische goedkeuring daarvan en het bericht, dat de Sovjet-Unie haar eischen tot herstelbetalingen uit de loo- pende productie van de Westelijke zónes heeft gematigd als „prijs" voor haar deel neming aan de economische samensmelting hebben te Washington het vertrouwen doen stijgen in de kansen, dat de vier be zettende mogendheden elkaar tenslotte zullen vinden bij hun pogingen een onge vaarlijk, doch welvarend Duitschland te itichteru Rotterdam en Antwerpen „overschothavens" De sectie voedsel en landbouw van de Geallieerde Controlecommissie verklaarde gisteren, volgens Un. Press, dat voor de verscheping van voedsel naar Duitschland ook verder gebruik zal worden gemaakt van de havens van Rotterdam en Antwer pen. In de desbetreffende verklaring wordt gezegd: „Een beperkte hoeveelheid voed sel voor Duitschland is steeds via Rotter dam en Antwerpen verscheept, als aanvul ling op grootere voorraden, die via Ham burg, Bremen en Emden vervoerd worden. Vincent Auriol, de socialistische candi- nister in Juni 1936, in de eerste regeering daat, is gisteren tot president van Frank- van Blum. Hij kreeg de portefeuille van rijk gekozen. financiën. Het jaar daarop werd hij mi- Volgens officieeie cijfers kreeg Auriol nister van Justitie in het kabinet Chau- 452 stemmen tegen 242. uitgebracht op den temps, vervolgens in het tweede kabinet candidaat van de M.R.P., Champétler de Blum. Ribes. De radicaal Jules Gasser had 122 Na de bevrijding vervulde Auriol eerst stemmen verworven en Michel Clémen- het voorzitterschap van dè commissie voor ceau 60. j buitenlandsche zaken. In de regeering de Gaulle werd hij minister van Staat. Hij De eerste taak van Auriol zal zijn te presseerde achtereenvolgens twee consti- -,l— tueerende vergaderingen en behield deze functie in de nationale vergadering. gelijksche inplaats van wekelijksche bere kening van overuren (om een einde te ma ken aan den toestand, waarin nu een chauf feur, die vier dagen 12 uur werkt en de rest van de week naar huis gestuurd wordt, geen recht heeft op extra loon voor overtijd): en ten slotte een gegarandeerd minimumloon, op grondslag van de 44-urenweek. De Arbitrageraad voor het Vervoer op den Weg. een van de vele bemiddelingslichamen in dit land. die al van lang voor den oorlog dateeren. was evenwel niet bereid aan al die wenschen tegemoet te komen En waarom de regeering zoo duidelijk stelling nam al be weert zij dan ook met nadruk geen partij te kiezen is wel duidelijk: Ter. eerste omdat het bij Engeland's hui dige politieke structuur ondenkbaar, zou zijn dat een Labour-regeering, welker macht zoo zeer op den steun van de vakbeweging be rust, stakingen zou tolereeren. welke zelfs in de oogen van het vakbondsbestuur geen genade kunnen vinden, en die bovendien openlijk verzet beduiden tegen de autoriteit van een tribunaal, welks uitspraak bin dend is. Ten tweede, en dit is in de practijk nog wèl zoo belangrijk, omdat er in Whitehall groote ongerustheid schijnt te bestaan over Enge land's economischen toestand in het alge meen en het uitblijven van verhoogde pro ductie bij het gestadig stijgen van de loonen in het bijzonder Attlee en de zijnen vechten met hand en tand tegen de inflatie en wan neer de huidige loonstijging zou doorgaan, is er aan een algemeene prijsverhooging en alle ellendige gevolgen van dien niet meer te ontkomen. beslissen wien hij zal verzoeken een nieuwe regeering, de eerste, die met de grondwet der vierde republiek zal regeeren. te vormen. Intusschen treedt Blums ka binet op als zakenkabinet. Met de keuze van een kabinetsformateur Auriol al zijn politieke souplesse moeten aanwenden. Zijn eenige keuze schijnt een leider der M.R.P. of Léon Blum (socialist) te zijn. In parlementaire wan delgangen neemt men aan, dat Auriol zal pogen de vorming van een coalitiekabinet te bevorderen en slechts bij een impasse, zooals in December ontstaan is tusschen de M.R.P. en de communisten, een beroep zal doen op Blum. De wijze, waarop het kabinet zal worden gevormd, hangt voor een groot deel af van de houding der M. R. P.-leden. Sommige leiders, zooals Bi- dault, staan ten koste van alles een nieuwe coalitie voor. De meeste afgevaardigden echter kanten zich meer en meer tegen samenwerking met de communisten en zouden, indien dit noodzakelijk blijkt, een aanhouden gedurende eenige maanden van Blums kabinet verkiezen. Na zijn verkiezing reed Auriol vergezeld van Léon Blum in een met de Fransche driekleur bedekte auto van Versailles naar het Elysée, de ambtswoning van den pre sident. De stoet werd geëscorteerd door de bereden republikeinsche garde met haar kleurige uniformen- De Parijzenaars langs de route riepen met groot enthousiasme: „Leve de president, leve Frankrijk". Bij aankomst kuste de president onder de tonen van de Marseillaise het vaandel der republikeinsche garde, waarna hij door Blum naar bet paleis werd geleid, waar hij het „grand cordon" van het Legioen van Eer in ontvangst nam. dat aan alle presi denten verleend wordt. Regeering Blum treedt af. De geheel uit socialisten bestaande regeering van Léon Blum heeft in overeenstemming met de grondwet aan den nieuwen Franschen president haar ontslag aangeboden. Wie is Auriol? Omvangrijke annexatie- eisclien van Joegoslavië Joegoslavië heeft gisteren een memo randum overhandigd aan de plaatsvervan gende ministers van Buitenlandsche Za ken, waarin het voor Joegoslavië de zuide lijke en centrale deelen van de Oostenrijk sche provincie Karinthië opeischt. waarvan slechts een smalle strook aan Oostenrijk zou blijven. Dit verlangde gebied meet 2470 vierkante K.M. en telt 180.000 inwo ners. Bovendien verlangt Joegoslavië af stand van twee grensdistricten van Styrië ter grootte van 130 vierkante K.M. en met 10.000 inwoners. In het te annexeeren gebied ligt o.a. de hoofdstad van Karinthië Klagenfurt (30000 inwoners). Hel woord is aan. Vondel: Maer naulyx staet 't gebruik der beste dingen open, of 't misbruik komt terstond sch\jn- heiligh ingeslopen. Militair dagrapport uit Indië De Nederlandsche militaire woordvoer der heeft Donderdag het volgende over zicht van den militairen toestand gegeven: In den Oostelijken sector van Medan werden in een gevecht met een Nederland sche patrouille binnen de demarcatielijn negen leden van het Lasjkar Ra'jat volks leger gedood en een gewond. Te Bandoeng had een aantal schermut selingen van patrouilles plaats. Bovendien wordt bericht, dat de commandant van de TRI telefonisch verklaard heeft, dat op 7 Januari een Nederlandsche patrouille van 63 man op republikeinsch gebied is aangetroffen en onder vuur genomen. De Nederlandsche commandant antwoordde, dat op dien dag geen patrouilles waren uitgestuurd en voegde hieraan toe. dat op 12. 13 en 14 Januari Nederlandsche troepen binnen de demarcatielijn zijn be schoten. De Nederlandsche commandant verklaarde nadrukkelijk, dat krachtige tegenmaatregelen zouden worden genomen, indien dergelijke inciéenten zich zouden herhalen. Lestoestel neergestort en verbrand Gistermiddag Is op het vliegveld Twenthe een lestoestel van de Rijksluchtvaartschool neergestort en in brand geraakt. Dit onge luk heeft twee slachtoffers geëischt. na melijk de instructeur A. F Postma uit Amstelveen en de leerling-vlieger W. Bek- ker uit Leeuwarden. De derde inzittende, de heer C. J. Muiswinkel uit Bodegraven, zag kans even voor het toestel den grond raakte, uit de cabine te springen. Hij werd niet ernstig aan het hoofd gewond. Het verongelukte vliegtuig was een tweemotorige Beechcraft van Amerikaansch fabrikaat. Het was des morgens van Gilze Rijen 'opgestegen naar het vliegveld Val kenburg. Vandaar vertrok het naar Leeuwarden en na een kort oponthoud In 1914 werd Auriol voor de eerste maal j startte het naar Twenthe, waar de rond- als Kamerlid gekozen. Hij is daarna steeds I vlucht op zoo noodlottige wijze zou ein- herkozen en onlangs heeft hij het feit ge- digen. vierd, dat hij 30 jaar lid van het parle- Hier zou een landingsoefening worden ment is geweest. Hij heeft zich gespeciali- uiteevoerd op één motor, de andere was seerd op het gebied der finantfiën. Van a'gezet. Het vliegtuig had echter te veel 1916 tot 1939 heeft hij deel uitgemaakt van de. .commissie voor financiën, waarvan hij verschillende malen voorzitter is geweest, Auriol werd voor de eerste maal mi- horgte en de piloot maakte een bocht om een nieuwe landingspoging te ondernemen. Daarbij is het vliegtuig echter afgegleden De „Nieuw Holland" hedenmiddag in IJmuiden De „Nieuw Holland" met ruim duizend repatrieerenden uit Indië aan boord, wordt hedenmiddag omstreeks half vier in de sluizen van IJmuiden verwacht. De ont scheping begint morgenochtend om acht uur in Amsterdam. Inleiding tot Duitschlands economische eenheid': Naar gisteravond te Berlijn werd ver nomen, zal, de Sovjet-Unie Dinsdag a.s. op de volgende vergadering van de coördi natie-commissie van den Geallieerden Be stuursraad. een verklaring afleggen over haar besluit de ontmanteling van de Duit sche industrie stop te zetten en bepaalde consumentengoedéren van de herstelpres taties uit te zonderen, welk besluit in po litieke kringen als een aanwijziging wordt beschouwd, dat«de Sovjet-politiek ten aan zien van de herstelbetalingen een uitge breide herziening ondergaat. Dit zou trou wens ook reeds door maarschalk Soko- lofsky, de Sovjet-opperbevelhebber in de Sovjet-zone. zijn medegedeeld aan leiders van verschillende Duitsche partijen. Men neemt aan, dat het Sovjet-Russi sche militaire bestuur bereid zal worden gevonden „tot economische samensmelting van de Diïltsche bezettingszones", de over brugging van een Duitsch centraal bestuur, Een Engelsch meesterstuk wordt na aankomst in het „Metropolitan Museum of Art" te New York uit £jn kist gehaald. Het maakt deel uit van een tentoonstelling Mees terstukken der Engelsehe schilderkunst", waarvoor schilderijen werden beschikbaar gesteld door Koning GeorgeLondensche musea en Engelsehe verzamelaars. dat uiteindelijk de Duitsche regeering zal worden. Britsche, Amerikaansche en Fransche ver tegenwoordigers zullen waarschijnlijk vra gen stellen op de bijeenkomst van de co ördinatiecommissie van den Geallieerden Contröleraad over het besluit van de Sov jets om de ontmanteling der Duitsche in- dustrieele bedrijven te staken. De onder controle der Sovjets staande Duitsche pers maakte de volgende beslui ten bekend: De ontmanteling van fabrie ken wordt stopgezet: de laagste rantsoenen zullen worden verhoogd: herstelbetalingen uit de loopende productie zullen drastisch worden verlaagd; bepaalde verbruiksgoe- deren zullen geheel worden geschrapt als herstelbetaling. Voor Nederland is van beteekenis. dat de kaliproductie der zóne niet meer voor herstelbetalingsdoeleinden zal worden aangewend en het overschot der kali be schikbaar zal blijven voor ruil tegen an dere kunstmest. Nederland betrekt op ruil- basis namelijk een aanzienlijk kwantum kali uit de Sovjet-zóne. Naar de ANP-correspondent heden in leidende kringen der socialistische een heidspartij vernam, zullen binnen afzien- baren tijd nog verdere belangrijke maat regelen volgen. Er is grond voor de ver wachting, zoo deelde men mede, dat uit deze maatregelen de geneigdheid der Sov jets zal blijken om tot nauwere economi sche samenwerking met de Westelijke zones te komen. De voorzitter der Duitsche Eenheids partij, Grothewohl. heeft verklaard ver nomen te hebben dat Rusland een herstelbetaling van tien duizend millioen dollar zal eischen. Ford neemt prijsverlagings initiatief De Ford Motor Company heeft bekend gemaakt dat sommige modellen tot vijftig dollar in prijs verlaagd zullen worden. Ford, de eenige fabriek die de prijzen niet verhoogde toen de Amerikaansche prijs- beheersching werd opgeheven, is ook de eerste fabriek die de na-oorlogsche prijzen begint te verlagen. President Henry Ford zeide dat de prijsverlagingen, die onmid dellijk ingaan, zijn bedoeld ..om de onzin nige curve van stijgende kosten en stijgen de prijzen een halt toe te roepen en een stevige basis te herstellen voor de hoop volle periode van ha-oorlogsche productie die Wy tharic hinnpngaan". De Russische maarschalk Wassüewski, chef van den staf van het Sovjet-leger, zal op uitnoodiging van Montgomery binnenkort een tegenbezoek aan Londen brengen. Maarschalk Wassilewski is vooral bekend geworden in den strijd om Stalingrad. Hij is ontelbare malen onderscheiden voor zijn militaire prestaties. De „handschoenen uit" in Palestina? Naar verluidt zijn de Britsche militaire autoriteiten Woensdag begonnen het leger en politiegarnizoen te versterken, daar men gelooft, dat men alleen langs militai ren weg met de dissidente Joodsche onder- grondsche zal kunnen afrekenen Uiteinde lijk willen deze autoriteiten de totale sterk te op 125.000 man gebracht zien. Gewoonlijk betrouwbare kringen zeggen, volgens United Press, dat de opperofficie- ren in Palestina aanzegging hebben gekre gen, dat hun misschien gevraagd zal wor den „de handschoenen uit te trekken", in dien de gematigde Joodsche elementen en van een hoogte van ongeveer tweehon derd meter neergestort. Honderd meter buiten de Westelijke grens van het vliegveld raakte het den grond, sloeg over den kop en vloog on middellijk in brand. Daarbij kwamen twee inzittenden om het leven. Het derde lid der bemanning, dat het gevaar zag aan komen, wist zich door een sprong uit het vliegtuig op het allerlaatste moment te redden. Zijn wonden aan het hoofd waren van lichten aard. Onmiddellijk na het ongeluk reed een brandweerwagen naar de plaats van het ongeluk, doch van het in lichter laaie staande toestel was niets meer te redden. De Beechcraft brandde volledig uit. zoo dat er nog slechte een verkoold wrak van over was. De twee inzittenden zijn in de vlammen omgekomen, indien zij al niet onmiddellijk gedood zijn door den val. Hun verkoolde overschotten zijn geborgen. Een speciale commissie van den Rijkslucht vaartdienst arriveerde ongeveer twee uur na de ramp op het vliegveld en begaf zich onmiddellijk naar het wrak om eed onder zoek in te stellen. Zoodra de doktoren dit toestaan, zal de heer Muiswinkel, die in een hospitaal te Enschedé is opgenomen, gehoord worden. Hij za! waarschijnlijk verklaringen kun nen afleggen, waardoor het vaststellen van de oorzaak van het ongeluk vergemakke lijkt wordt. De heer A. F. Postma was voor den oor log een zeer bekend instructeur van de Nationale Luchtvaartschool. Na de bevrij ding was hij werkzaam bij de Nederland sche Luchtstrijdkrachten. Sinds korten tijd was hij aan de Rijksluchtvaartschool ver bonden. Nog een ongeval. Kort nadat het Beechcraft-toestel was verongelukt, is een tweede ongeval ge schied. dat gelukkig geen slachtoffers heeft geëischt. Kolonel S. Mante van het Directoraat der Luchtstrijdkrachten, die op inspectie tocht was, startte op het vliegveld met een tweemotorig De Havilland-vliegtuig van het Dominie-type. In het toestel zat ook luitenant De Hartogh. Bij den aanloop tijdens den start sprong de band van hét rechter wiel, tengevolge waarvan de machine werd geremd en een zwenking maakte. Bijna onmiddellijk daar na kwam het toestei met een flinken slag met den neus op het vliegveld tot stilstand. De linkerpropeller werd beschadigd, de neus werd ingedeukt en de rechtermotor- bekapping werd gehavend. De inzittenden kwamen er zonder letsel af. Verkiezingen in Indonesië vóór 1948 Republiek is revolutionair stadium te boven, meent Sjahrir Na zijn terugkeer uit Djogja heeft Sjahrir op een conferentie te Batavia verklaard, dat hij geen moeilijkheden zag op den weg naar de ondepteekening van de ontwerp overeenkomst van Linggadjati, ofschoon besprekingen door de Nederlandsche en Indonesische delegaties over bijzondere problemen, o.a. de militaire incidenten, noodig zullen zijn. Deze besprekingen zul len zoo spoedig mogelijk na den terugkeer van de andere leden der Indonesische dele gatie uit Djogja op 20 Januari a.s. begin nen. Sjahrir maakte bekend, dat in het afgeloopen jaar de totale inkomsten van de regeering voor Java 400 millioen gul den bedroegen. Er zijn te Djogja plannen tot rationalisatie en beperking van de ge vechtsorganisaties opgesteld. 30 procent van het budget zal voor de defensie wor den .uitgegeven. De plannen voor grootere doelmatigheid en beperking van de subsi diaire strijdorganisaties beoogen tevens eenige inkrimping van de TRI. De overige 70 procent van het budget zal worden ge bruikt voor openbare werken. Hiervan zal Palestina de overweldigende meerder heid der Joodsche bewoners er niet in 10 procent voor opvoeding worden uitge slagen de 10.000 extremisten der Irgun Zvai Leumi en de 500 der Stern groep te dwingen een eind aan het geweld te ma ken. Naar verluidt willen generaal Sir Miles Dempsey, de Britsche commandant in het Midden-Oosten, en generaal Sir Evelyn Barker, de commandant in Palestina, niet minder dan vier frontlijn-divisies in Pa lestina hebben twee infanterie-divisies, een pantser-divisie en een divisie lucht landingstroepen. Zij gelooven. dat zulk een strijdmacht noodig is voor een eventueele poging om de ondergrondsche te verpletteren. Aan zoo'n strijdmacht zou zelfs nog meer be hoefte bestaan, indien Engeland zou trach ten de verdeeling van Palestina af te dwin gen tegen de oppositie van de Arabieren aan den eenen kant en de Irgun en Stern groepen aan den andere. trokken. Öe uitgaven voor publieke wer ken zullen grootendeels aan ïrrigatiewer- ken worden besteed Sjahrir was van mee ning, dat de republiek het revolutionnaire stadium te boven is, hetgeen kon blijken uit de aanzienlijke beperking van de uit gaven voor het leger en de verhoogde aan dacht, welke aan de algemeene welvaart wordt gewijd. Tenslotte verklaarde Sjahrir, dat bij wijze van experiment in drie districten verkiezingen zullen worden gehouden Nog voor het einde van dit jaar hoopt men algemeene verkiezingen te kunnen houden. TEKORT VAN 43 MILLIOEN OP DE HOOFDSTEDELIJKE BF.GROOTING. De gemeentebegrooting voor 1947 der gemeente Amsterdam geeft voor den ge wonen dienst een tekort aan van f 43 mil lioen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1