alen Boeken uit zeven eeuwen „Ik zal U even pijn moeten doen" kjsd/vtdAect^ De radio geeft! 'Predikbeurten ADVERTEER MET OVERLEG! OVERLEG MET ..BOLREri Veilig rijden SNELTAX Tel. 1.66=44 HOOFD %de'da^d/cfiR BOflTVEILiriG BONTMANTELS Zaterdag 18 Januari 1 947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Jubilenimsteii toonstelling op het Prinsenhof te Haarlem I")E STADS-BIBLIOTHEEK viert haar 350- XJ jarig bestaan en de Openbare Leeszaal en Bibliotheek haar 25-jarig bestaan met een boekententoonstelling, die de Raadzaal en de antichambre geheel in beslag neemt. In de Raadzaal treffen we de boeken aan in de volgorde der eeuwen waarin ze zijn uitgegeven handschriften, Coslerdrukken, blokboeken, facsimile-uitgaven van blokboe ken, incunabelen (gedrukte boeken tot 1500), postincunabelen (gedrukte boeken van 1500), postincunabelen (gedrukte boe ken van 1500—1540), voorts de 16-, 17-, 18- en 19-eeuwsclhe uitgaven, „In de antichambre vinden we behalve de 20-eeuw- sche uitgaven eenige tafels met boeken over Haarlem met bibliofiele uitgaven en met vele foto's, kieken, catalogi en geschriften van de Stads-Bibliotheek zelve. De opzet van deze tentoonstelling was .niet een systematisch overzicht te geven van de voornaamste werken op het gebied van we tenschap, kennis, kunst en techniek, maar •om de meest representatieve werken, die in den loop' der eeuwen in de Stads-Bibliotheek zijn opgenomen en in goeden staat bewaard zijn gebleven, aan het Haarlemsche publiek te toonen. Daarbij zijn zoowel zeer zeldzame werken „unica" en „rariora", als werken, <fle opgenomen zijn om hun prachtige uit gave of zooals bij de handschriften om hun verluchting met bladgoud en kleuren, die tie eeuwen, overleefd hebben. De tentoonstelling wordt geopend met een .veertien-eeuwsch handschrift vafl Sint Ber- nardus: in dezelfde vitrine treffen wij de beroemde, in het Frans Hals Museum be waarde, maar aan de Stads-Bibliotheek toe- behoorende Coslerdrukken aan, het A.BC. daa-ium en het blokboek „Speculum humanae salvationis" met de Hollandsche vertaling „Die Spieghel onser behoudenisse", alle van c. 1440. In de volgende vitrines vinden we, behalve kleurige facsimile-uitgaven, het oudste en, tevens een tevens een der schoonste, boeken die de Stads-Bibliotheek bezit, een „missaal" van c. 1430, dat eens door de Haarlemsche wevers bij het altaar in de parochiekerk werd gebruikt. De 15e eeuw is-in tal van fraaie uitgaven vertegenwoprdigd waarbij ons vooral de voorname én tegelijk duidelijke letter frap peert om maar niet van het prachtige, ste vige en perkamentachtige papier te spreken! De 16-eeuwsche boeken zijn geheel anders uitgegeven dan de 15-eeuwsche: de formaten zijn veel kleiner, de letter en de bladspiegel zijn minder fraai, de onderwerpen zijn meer van zedelijken en historisch en dan van godsdienstigen en kerkelijken aard. Een rijkdom van 18-eeuwsche historische werken en biografieën van onze groote Ne derlanders is op de tafels uitgespreid. Om ZOO ALS VROEGER Pek geschiedenis herhaalt zich oijna 150 jaar geleden he von den Nederland en Europa zich ijl.een soortgelijken toestand als nu. Napoleon was hij 'Waterloo definitief verslagen.de keizerlijke adelaar verdween van alle wapen borden. de trolsche standaard van zijn imperium werd neergehaald, bier en overal. Het geknechte JNederlandsche volk leefde weer op onder hel 'wijze bestuur der jOranjes. uit den vreemde weer gekeerd na een lange balling schap, &ls een ierugkeeinaar hetere tijden was toen de vestiging van den eersten De Gruyterswinkel in, 1818. De Gruyter, die zich toen'reeds tol devies koos steeds hetere waar te leveren en den '■vooruitgang te dienen, verlegen- ivoordigde de. hoop op vrede, rust en. welvaart. Zpoals vroeger brengt ook nu De Qruyler de eerste teekenen van dfin terugkeer naar den goeden óudeh tijdU kunt weer een yoprgorlogsche sfeer scheppen met ven'kop' koffie of thee van De Gruyter, de koffie- en theezaak, zooals vroeger}/ (Adv.) evenwel te bewijzen dat de 17e en 18e eeuw niet alleen aan theologische, historische en aardrijkskundige uitgaven het licht gaven, zijn er ook litteraire en natuu.r-historische werken aan de verzameling toegevoegd, de laatste prachtig verlucht met de handgekleur de gravures. Opgemerkt worde ook het boek van Leopold Mozart, den vader van den grooten componist „Grondig onderwijs in het behandelen der viool". De uitgaven der 19e eeuw waren niet de fraaiste en zelfs de beste ervan kurtnen ons niet ontrukken aan den indruk dat 't in deze eeuw poover gesteld was met de boekdruk kunst, Het plaatwerk „De Nederlandsche kleederdrachten" zal hier wel de meeste aandacht van een groot publiek trekken. Onder de boeken der 20e eeuw in de anti chambre, voornamelijk op het gebied van boekdrukkunst, beeldende kunsten, geschie denis, letterkunde en land- en volkenkunde, zullen vele bezoekers bekende werken aan treffen, ze munten uit door hun mooi uit gegeven banden en illustraties, in tegenstel ling met vroeger-eeuwsche uitgaven zijn zc gemakkelijk te hanteeren en voor leer- of kijkboek geschikt. We verwachten véél Haarlemmers op onze tentoonstelling enveel nieuwe lezers voor onze 350-jarige Bibliotheek! P. V. DE WIT, Directeur der StadsVBibliotheek en Leeszaal van Haarlem. (De tentoonstelling wordt hedenmiddag door den burgemeester geopend). N.V. KERKO, Stephensonstraat 50, Haarlem, vraagtpersoneel voor haar atelier en weï: KNTPZAAL: AANK. VROUWEL. KRACHTEN NAAIZAAL: PRIMA NAAISTERS en AANKOMENDE KRACHTEN, alsmede 2 of 5 VOLSLAGEN TRICOTNAAISTERS STRJJKZAAI,: GEROUTINEERDE en AANK. STRIJKSTERS MAOHIN IIKAMKn LEERLING MONTEUR Na gebleken geschiktheid opname In spaar- en pensioenfonds, Aanm. dagelijks van 917 uur. (Adv.) DE DISTRIBUTIE Maandag 20 Januari. Nieuwe bonkaarten afhalen. Haarlem, Vleeschhal: Her t.m. Hor. Bloemendaal, Jeugdhuis Donkerelaan: Q—U. Schoenenboi> Heemstede, Binnenweg 160: 9.00—12.30 A t.m. H, 14.00—16.00 I t.m. M. Haarlem, van 20 t.m. 25 Jan, cijfers 0 t.m. 4 en 6 t.m. 9 (voor degenen die nog geen schoe nenbon hebben afgehaald). Voor cijfer 5 en voor kinderen geboren in Januari (1932 t.m. 1946): Maandag 20 Jan.: A en C. Gij zegt tegen wie Uw wijsheid aan- hooren wil, dat de huidige wereld zoo dra matisch is, zoo globaal-dramatisch is, dat elke persoonlijke tragedie in dezen baaierd van tranen niet telt. Het waren uw eigen woorden. Als manna van wijsheid, vallen zij uit den hoogstën der hemelen. Maar bij den tandarts op de stoep maakt gij ze persoonlijk te schande. Met den weeïgen kruidnagelsmaak van de noodvulling nog in den mond bepeins ik de wijsheid en de waarheid: de wijsheid van den hoogen heer zonder pijn in de kaken, de waarheid van den lafaard met den opengesperden mond, die als een on wijze het boren, het eeuwige boren, van den held in 't wit trachtte te doorstaan. Reeds de wachtkamer met haar zestien jaargangen van. de Kampioen was een grauw voorportaal van het helsche drama. Welk een psycholoog, overigens! Om aan den wand van dit lusteloos vertrek komieke plaatjes van mannen met dikke wagen en grapjes over de drilboorderij te hangen! Het krampig liggen in den zetel der hulpeloozen leek het hoogtepunt van den man met het mondspiegeltje. „Ik zal u even pijn moeten doen." Welk een métier! Met venijnige haken en dreunende boren wordt dit „even" een eeuwigheid. Dit is de eenvoudigste doch smartelijk ste toepassing van de leer der realiteit: dat zes minuten boren zoo onvergelijkelijk veel langer duurt dan twee uur minnekozen in het matte licht der maan. „Móet u altijd boren, dokter?" „Wat het zwaard is voor den soldaat, dat is de boor voor ons: een nobel wapen", zegt de man-zonder-mêe]ij. Hij maakt er zoowaar nog een grapje bij, dat verloren gaat in 't geraas binnenshoofds. „Móet die boor beslist de zenuw raken, dokter? Móet die kies, die kaak. dit gansche vurige hoofd uit elkaar gewrikt worden?" Tot in de vingertoppen tintelt de weeë pijn. Machteloos ligt ge achterover. En ge ziet, dat de tanden van den dokter zelf geen reclame zijn voor zijn stiel. Vier ver schillende boortje;? zijn nu reeds aan het duivelswapen geschroefd. Machteloos ligt ge achterover, wachtend op het herbegin I van 't feilloos mikken op de zenuwpunt, j Welke woorden hebben zoeter klank dan ..even spoelen"? En welke sigaret smaakt I beter dan die wanneer ge de tandartsdeur achter u dichtgeslagen hebt? Moet u altijd even pijn doen. dokter? i En wordt het Maandag weer boren? j Wat een vak, dokter! i En hoe slecht valt de borrel op dien kruidnagelsmaak. Tot Maandagheld! ELIAS. Architect J. J. v. Noppen overlecjen In den ouderdom van 70 jaar is te O ver veen overleden de heer J. J. van Noppen, in leven architect, die in Haarlem en om geving een groot aantal werken heeft ge bouwd. Na zijn studie is hij vier jaar werkzaam geweest als architect bij Open bare Werken te dezer stede. Daarna gaf -hij de voorkeur aan een eigen praktijk. Onder zijn architectuur zijn o.a. gebouwd de Christ. Gereformeerde Kerk aan de Raöks, het gebouw van den Ned. Protes tantenbond, de Haarlemsche Stoomverffa- briek, de chocoladefabriek der firma Dros te, de Nuts Spaarbank in de Jansstraat en aan den Rijksstraatweg, enkele gebouwen 1 van de Twentsche Bankvereeniging, o.a. te Bloemendaal, de scheepsbouwwerf „Hu- bertina" en het badhuis in de Van Eg- mondstraat. Vroeger heeft de heer Van Noppen een uitnoodiging ontvangen om als lector te Delft op te treden, doch wegens drukke werkzaamheden moest hij hiervoor bedan ken. De overledene heeft verder gropte bekendheid verworven door zijn voor drachten over de bouwkunst, in het bij zonder over Oostersche bouwkunst en bouwceramiek. COMMISSIE VOOR DE FEESTEN TE BLOEMENDAAL De beide Bloemendaalsohe mlddenstandsver- eenigingen hebben in een gecombineerde verga dering besloten, een commissie in te stellen voor de organisatie dei- feestelijkheden ter ge legenheid van de gebooirte van een prinsje of een prinsesje. Deze commissie beslaat uit de heeren H. F. van Zljst, voorzitter, L. M. J. F. Vogel, Kleverlaan 119, Bloemendaal, secretaris penningmeester, C, M. Boelhouwer, adviseerend lid, J. Willemsvloet, H. Nyhof en H. Vis, com missarissen. Gaat Wilkes in Engelsche club voetballen? Volgens een mededeeling van den Londen- schen correspondent van het Vrije Volk heeft Wilkes verklaard, dat hij voor vacantie in Engeland vertoeft en dat het niet zijn plan is zich bij een club aan te sluiten. Zaterdagnacht keert hij met de nachtboot terug en zal Zondag met zijn club tegen Stormvogels op het EDO- terrein spelen. Het A-N.P. daarentegen meldt hedenmorgen, dat Wilkes een contract als amateur geteekend heeft voor de Engelsche leagueclub Charlton, Het is volgens dat bericht niet bekend wan neer Wilkes voor het eerst voor Charlton zal Uitkomen, „Leve de presidentleve Frankrijk!" Met dezen uitroep begroetten de Parijzenaars Vincent Auriol, toen hij dadelijk na zijn verkiezing tot president van de Fransche re publiek van het Palais de Versailles uitree d, in gezelschap van Blum, den premier. H.O.V. Ledenconcerl Een interessant en (behalve het slotstuk, Wagenaar's ,,Cyrano"-Ouverture), zeer ongewoon programpia. De Ouverture van de opera „Donna Diana" van E. N. von Reznicek is geheel gebouwd op één uit gelijke notenwaarden bestaand motief, dat nu eens als hoofdthema, dan weer als bege leidingsfiguur dient en aan het stuk een ruste loos, doch licht en vroolijk karakter verleent. Mozar.'s Divertimento K. V. 166 voor 10 blazers is eeri werkje in lichten serenade-stijl, zooals hij er vele geschreven heeft, Eenigszins heerscht die stijl ook in het Hoboconcert, dat Jaap Stotijn met begeleiding van enkele strijkers voordroeg, maar dat. noch den vorm, noch de bezetting van een echt concert heeft. Het is dan ook eigenlijk een kwartet voor hobo, viool, alt en cello, waarin aan de hobo een concertante partij toebe deeld is. In elk opzicht oorspronkelijk Is het Hobo-con.- cert van Eugène Goossens III, De in 1893 te Londen geboren, doch in Amerika woonachtige sis orkestdirigent werkzame componist stamt uit een Belgisch geslacht. Zijn grootvader en zijn vader, Eug. Goossens I en II waren ook musici. Het Hobo-conoert is ééndeelig („in one movement"), harmonisch, zeer modern en ge durfd, zeer merkwaardig georkestreerd. Heel curieus is b.v. de lange cadens, waarbij slag instrumenten, o.a. een tamtam, een zachten, vagen ondergrond vormen. De solopartij lijkt me zeer moeilijk voor he geheugen, maar onze meester-hoboïst. Jaap Stotijn beheerschfce die feilloos en Kees Hartvelt. de partituur eveneens. De schittering der Cyrano-Ouverture deed al het voorafgegane verbleeken. K. DE JONG DR. VEKHAGE NAAR AMERIKA. Dr. A. j. verhage, de voorzitter van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur vertrekt aan het eind van deze maand naar de Vereenigde staten voor onderhandelingen ten aanzien van den Nederlandschen afzet van bloembollen in dat land, die thans nog moeilijk heden ondervindt. Hieraan wordt een reis naar Canada vastgeknoopt, om ook daar op dit punt besprekingen te voeren. TEGEN:'HoofdpÜn. migraine, k lettor TEGEN:»HoofdpUn, migraine, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatiek, zenuwpijnen, maandpünen. Doosjes van 20 comprimés,overal ver krijgbaar. Drogerijen MU. Mijdrecht. Agenda voor Haarlem Stadsschouwburg: De roep van den tortel (Co- media), 20 uur. Rembrandt: Topper keert terug (14 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Palace: Notre Dame van de sloppen (18 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Jane Eyre 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De witte wals (14 j.) 14.00. 16.30, 19-.00 en 21.15 uur. Spaame: Judy in het Lunapark (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. City: De hemel op aarde (a. 1.) 14.15, 16.30. 19.00 en 21.16 uur. ZONDAG 19 JANUARI Stadsschouwburg: De roep van den tortel (Co- media) 14.00 en 20.00 uur. Concertgebouw: De "Rozenkrans, 20 uur. Geb. De Nijverheid: De Dageraad, 10 uur. Geb. Cultura: Wijdingsmorgen (Harmonia), 10.30 uur. Gr. Markt 10: S.O.S. van alle tijden (Theosofische vereeniging), 20 uur. Bioscopen: als Zaterdag. Spaame: matJnée 14.00 en 16.15 uur. MAANDAG 20 JANUARI Concertzaal: Jo Vincent. 20 uui\ Stadsschouw burg: Er komt een vriend vanavond (Start), 20 uur. Oude Gracht 47: De ziel (Phycho-synthese B. v. d, Meer), 20 uur. Bioscopen: als Zaterdag. FRANS HA^S. De Fransche film „De witte wals" moge sentimenteel zijn. waar door het tempo niet vlot is, toch boeit zij door het goede spel en de prachtige fotogra fie. Vooral het gedeelte, dat zich in de ber gen afspeelt, waar twee jonge menschen ge nezing zoeken, is op gave wijze weergege ven en de toeschouwer leeft mee met het aan een ernstige ziekte lijdende meisje, dat schijnbaar opknapt, als zij in gezelschi p ver toeft van 'n jongen musicus. Julien Bertheau is de componist, die zich aanvankelijk achter uit gesteld ziet, omdat zijn verloofde zich te veel wijdt aan haar studie Later ontstaat een soortgelijk conflict, als zij hem in de bergen met een bezoek wil verrassen. Lise Delamare en Alerme hebben eveneens aan deel in de totstandkoming van deze boeiende film. REMBRANDT. Elk luguber kasteel heeft een reputatie van spookachtigheid hoog te houden maar het buiten, dat in „Topper keert terug" den achtergrond van het verhaal vormt doet dit wel op zeer bijzondere wijze. Daar komt eën vermoord meisje als geest verschijning in de ontwarring van een aan slag als de bovennatuurlijke leidster van het onderzoek naar de aarde terug en zoowaar het lukt dit aet-herlsehe wezen met behulp van een gewoon manneke, dat niet ontbloot ólijkt te zijn van speurderstalenten, „den mankin het zwart" te ontmaskeren. Natuur lijk niet dan na de noodige verwikkelingen, waarin een kostelijke vertegenwoordiger van het zwarte ras een verdienstelijk aandeel levert. Al is de mise-en-scène van deze film niet altijd even kiesch, de luim, waarmee het geheel jvordt voorgedragen doet veel vergeven, zoodat deze origineele „thriller" toch in de rubriek der goede amusements films terecht komt. De pittige Joan Blondcll weel haar rol overtuigend te spelen, daarin braaf terzijde gestaan door Roland Young. CITY'. In „De Hemel op Aarde" is Fred Astaire een Amerikaansche oorlogs vlieger, die (de film speelt in 1943) na talrijke overwinningen op de Japanners zoodanig bejubeld wordt, dat hij er schoon genoeg van krijgt en er stilletjes van door gaat. Hij be leeft dan een romantisch avontuur met een lieftallig meisje, dat hem voor een werkloo- zen jongen houdt en alle mogelijke moeite doet, een baantje voor hem te vinden. Er ontstaan allerlei gecompliceerde situaties, vooral als Fred's verlof ten einde loopt, maar het besluit is voor alle partijen zeer bevredigend. In een film met Fred Astaire wordt uiter aard veel gedanst en gezongen. Joan Leslie, Fred's vrouwelijke partner, heeft "opmerke lijke capaciteiten op dit gebied en is boven dien een charmante verschijning met een expressief gezichtje. CINEMA PALACE. Eerst aan de hand van den inhilist Bibi, dan met een idealisti- schen katholieken geestelijke als leidsman, voert „Nötre Dame van de sloppen" den be schouwer langs de vervuilde korsten van een gewonde maatschappij, die zich aan den rand van Parijs manifesteeren in een wanorde lijke groep krotten, waar het leven rauw is en kleurloos. Een, misschien soms wat al te gevoelige priester tracht dit wereldje aan zich te binden en hij bouwt er zijn onaan zienlijke kathedraal. De duisternis léét zich overwinnen en uit dezen strijd hebben de Fransche cineasten een aantal beelden ge put, die van een beklemmende schoonheid zijn: de camera dringt via de gezichten van die verworpenen in hun zieleleven en we zien er de langzame worsteling naar het licht. Vooral waar de typen uit dat ongure stukje Parijs geteekend moester, worden, verricht ten de makers van deze film prachtig werk: zoodra echter de overwinning behaald is, welke zich kristalliseert in het sterfbed van den prachtigen, ouden filosoof-vrijdenker, komt het einde als een zoetsappig cliché happy-ending er achter aan. Wait jammer is. Oud-Disfributiechef van Duinrust beboet Een week geleden moest de behandeling van de zaak tegen den voormaligen chef van den distributiedienst in het kamp Duinrust door den Economischen rechter te Haarlem worden uitgesteld, omdat deze het getuigen verhoor niet voldoende achtte V. werd er van verdacht dat hij bonkaarten van politieke gedetineerden, die hij tijdelijk in bewaring had tot ze bij het-distributiekantoor werden ingeleverd, niet met de noodige zorgen om ringde zoodat er nog al eens een paar van deze kostbare papiertjes ontbraken, wanneer de gevangenen ze na hun vrijlating terug kregen. Een Haarlemsche distributie-ambtenaar lichtte de zaak Vrijdag verder toe en ook uit het verhaal van den verbaliseerenden politieman bleek, dat het in Duinrust op het gebied der distributie een „warboel" was. Verdachte verweerde zich door te zeggen, dat overgroote drukte hem niét in slaat stelde, de vereischte zorgen te besteden aan de pa perassen, maar de Officier van Justitie achtte opzet in deze aangetoond en eischte een maand onvoorwaardelijk tegen V. De economische rechter kon het O. M. niet vol gen en vond geen termen aanwezig voor het opleggen van een onvoorwaardelijke vrij heidsstraf. De uitspraak luidde f 50 boete of 20 dagen. Nazorgwerk voor onvolwaardige arbeidskrachten Zoodra het gemeentebestuur van Haar lem overleg gepleegd zal hebben met de omliggende gemeenten, zoodot er een na- zórgdistrict voor het Zuidelijk deel van Noordholland gevormd kan worden, zal de Verbandeommissie Nazorgwerk voor on volwaardige arbeidskrachten voor Haar lem en omstreken een krachtige actie in zetten, om te komen tot een bouwfonds voor dit nazorgwerk. Over deze plannen deden wij eenigen tijd geleden uitvoerige mededeelingen. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. 15.00 Muzikale cau serie. 15,45 KRO kiosk, 16.00 A'damsch Strijk kwartet. 16.30 Schoonheid v, h. Gregoriaansch. 17.00 „De wigwam". 33.00 Dlnermuziek. 18.45 Paul de Waart. 18.30 Sti ij d krach ten pr. 19.15 Buffalo Bill. 19,45 Voor de Nederlanders in Duitschland 20.05 Weerpraatje. 20.08 De gewone man20.15 Wie weet hoe deze plaat heet. 20.30 Lichtbaken 21.00 Klaas van Beeck, 21.30 Regenboogcabaret. 22.45 Avondgebed 23.15 Katholiek nieuws, 23.20 Reportage. 23.35 Slavische dansen van Dvorak. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 18.00, 20.00. 23.00 Nieuws. 16.10 Van Catz en Kater. 16,25 Orgel. 17.00 Artistieke staalkaart. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Metropole- orkest. 18.45 Rede. 19.00 Viool en piano. 19,30 VPRO Voor de rijpere jeugd. 19.45 Bijbelvertel ling. 20.05-Dingen van den dag. 20.15 En nu.. Oké. 21.30 Socialistisch commentaar. 21.45 Ram blers. 22.15 Hoorspel. 22.45 Gram.pl. -23.15 Hobby- boeck. 23.30 Nachtvoorstelling. ZONDAG 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 0.45 Société J. S. Bach. 10.00 Geref. Kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek. 12,15 In 't Boeckhuys. 12.30 Kareol-Septet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Kareol-Septet. 13.30 Apologie. 13.45 11 Tro- vatore. 14.00 Huisconcert. 14.40 Chirurgie. 15.05 Huisconcert. 15.45 Klaas van Beeck. 16.15 Huwe- ltjkssymboliek. 16,25 Gram.muziek. 18,30 Zieken- lof. 17.00 Herv. Kerkdienst 18,30 Programma Nederl, Strijdkrachten. 19.00 Orgel. 19,15 Kent gij Uw Bijbel?. 19.30 Nieuws. 19.45 Weeroverzicht. 19,48 NOAD—LONGA. 20.00 Actualiteiten.20.08 De gewone man. 20.15 Metropole-oi'kest, 20.45 De man met het ,,Non-stop"-complex. 21.45 Harl- velt-kwartet. 22.00 Nieuws, 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondgebed» 22,35 Geestelijk Mo- zart-programma. 23.05 Klaas van Beeck. 23,30 Vroolijke zang ln negen talen. HILVERSUM II, 415,5 M. eil 218 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.30 Voor het platteland. 8.45 Ensemble „Intermezzo". 9,15 Gees telljk leven. 9.30 Men vraagt en wij draaien. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Prot, Kerkdienst. 12.00 Ge- radio, 12.30 Zondagsclub. 12,40 Zangvereenïging Amsterdam. 13.00 Nieuws. 13.15 Renova Septet. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Elisabeth Schumann. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Radio Phllharmonisch Orkest. 16.30 Vrouwenpraatje. 16.40 Sportflitsen. 17.00 Het nieuwe vers. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 17.30 Oorne Keesje. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Omroep kamer orkest. 19.00 Radiolympus. 19.30 Camera Obscura. 20.00 Nieuws. 20,05 Actualiteiten. 20.15 Mignon". 21.45 „Domby en Zoon" 22.20 The Romancers. 23.00 Nieuws. 23.15 „The Skymasters". 23.45—24.00 Zlgeunermuziek van Magyar! Imre. ZONDAG 19 JANUARI HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk, Zaterdag 7.30: J. v. Winterswijk. Avondgebed. Zondag 10: Geen dienst. (Zie Bakenesserkerk) 4: (Consistorie) Liturgische godsdienstoefe ning voor doofstommen en hardhoorendeu. 7: Geen dienst (Zie Nieuwe Kerk) 'Nieuwe Kerk 10: Ds. C. de Ru, v. Zandvoort. 7: Ds. W J. van Elden. Noorderkerk 10.30: Ds. P. J. Mackaay. 7: Ds. E Dijkhuis. Oosterkerk 10: Ds. E. Dijkhuis. H, Doop. 7: Ds, P. J. Mackaay. Bakenesserkerk 9.30: Ds. W J, v. Elden. Kln- derkerk 10.30: Ds. I. P. v. d. Waal. Kapel Bethel 9.30: Dhr. A J van Houwellngen Rijkhoek, Klnderkerk 10.45: Ds. G. J Waardenburg Stads Evangelisatie. 10 en 7.30: W. F Klóos, Evangelist, Gouda. Zuiderkapel, Zulderstr. 15. 10 en 4: Dhr Ed. W. Pera, den Haag. 7.45: Jeugdsamenkomst. Opwekklngssamenkomsten Zulderstr. 15. Dond. 8: Dhr J. A, Bruyn. Was senaar. Ned. „Youth for Christ". Bakenesser kerk Zaterd. 25 Jan. 8:Jeugdbijeenkomst Corrie ten Boom. VrJJe Evang. Gemeente, Salem. 10 en 5: Ds. I. J. Vasseur, van Bussum. 10: kln derkerk. Eglise Wallonne, Begijnhof Diman- che 19 Janvier a 10 h. 15: Service présldé par mr. Ie pasteur M. Jospin, a 20 li.: Réunlon de groupe de la Jeunesse. chéz mr. Dr, de Smidt, Spaarnelaan 8. Christian Science, Jansstr, 74. 10: Ned. taal 11.15: Engelsche taal. Evang. Luth. Gemeente.*10.30: Ds W. Spliethoff, Ver. Iïoopsgez. Gemeente 10.30: Ds Daalder. Ver. van Vrfjz, Hervormden Jacobstr. 6. 10.30: Ds. Heldinga. Kemonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. W. Mackenzie. Rem. Pred. te Amsterdam. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeylnga. 5: Ds. L. Hoorweg. Wllhelminakerk 10: Ds J. W. Slertsema, 5: Ds J. A. van Arkel •Zuid-Oosterk'erk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. A, M. Boeylnga. Geref. Kerk. (Art. 31). Begijn hofkapel, 10.30 en 5: Ds. A. Bos Oud-Geref. Gem. Parklaan 21. Maandag 7.30: Ds. E van Dijk, van den Haag. Geref. Gem., Parklaai^ 21. 10 en 5: Dhr. Wijting. Chr. Geref. Gemeente. Raaks. 10 en 4.30: Ds. I. de Bruijne, uit Hil versum, Baptlste Gemeente. Parklaan 34 10 en 5: Dhr H. v. d. Werf, (Theol. student). 8: Jeugddienst. Leger des Heils. 10 en 8: Majoor J, v. d. Starre, van Dordrecht, Vergadering vat: Geloovigen. 11: Samenkomst. (Broodbreken) Gemeente des See ren, Lange Molenstr, 22. 10 en 7: Godsdienstoefeningen Gemeente Gods. Fr. Halsstr. 4 9.30: Samenkomst. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnegtr. 15. 10 Godsdienstoefening. Unlvèrseele Eeredlenst (Soefi-Beweging) Ged Oude Gracht 47 10.30: Dienst. Ned. Vereen, van Spiritisten Harmonia. 10.30: Wijdingsmorgen. P. Wesstra, Oud- Resident Vrijz. Christ. Jeugdgemeenschap, Ged. O, Gracht 47. 4 30: Dhr. J Mokkenstorm. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds.' A. J. van Rhljn, van Haarlem. Imma- nuëlkerk, 10: Dr M. v. d. Voet, H. Av. 7: Ds. G Koch, Dankzegging. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Ds F. Kleyn, te Den Haag. Noorder Kapel, Minahassastraat. 7,30: Dhr, L. J. Pasman, Zang Mevr C. Bouhof- Schreuders. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds J. W. Slert sema Christ. Geref. Gemeente, Floresstraat. 10 eri 5: Ds. J C. Maris HEEMSTEDE.. Ned, ilerv. Kelk Kerk WU- helmlnaplein 10: Ds.' H. Bartlema, 7: Dr. Ch. de Beus Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds, J. W. v. Nieuwenhuyzen H. Av. 7: Ds, C. M, Briët Ned. Prot. Bond. 10.30: Prof. Dr G. A. van den Bergh van Eysinga, Hv.,' Bloemendaal. Geref. Kerk. Koedlefslaan. 10: Ds. A. Dondorp 5: Ds, P. J, Richel. Camplaan 10: Dr. P J. Richel. 5: Ds, A. Dondorp. Geref. Kerk (Art. 31) 8.15 .en 3: Leesdlenst. AERDENHOl'T. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds J. H. H van Beem, Amsterdam. Relig. Kring. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. C. van Dijk, Geref. Kerk. 0, 10.30. 5: Kapt. Ds. H. Heuls/ vóorber. H. Avondm Soefl-Beweging Unlverseele Eeredlenst. Geen dienst. Vrije Katholieke Kerk Popellaan 1. 10.30: Gezongen H Mis. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. H. Av. BKNNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. G. Lekkerkerker. Evangelisatie samenkomst in gebouw Rehoboth, Schoollaan. 7.30: Ds. C. Hoekendijk, em. pred. te Baarn. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. O, Molenaar. H. Av. 7: Dezelfde. H Av. en Dank zegging. LIJNDEN. Ned. Herv. Kerk. Geloof- on Lief- dekerk. 10: Ds. G. W. v. Det'n Kinderzorgpas- tor, v Bloemendaal. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. H. Jörg, van Breda. 3: Dezelfde. Bethel Kapel 10: Dhr. W. T. ,1. Koudstaal. Voorber. H Avondmaal. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk, 10: Ds H W. Duyvendnk. 7: Ds. G. H. van de Woord. H Av. West. Kon, Emmaschool Raafstr. 10: Ds. G. H. v. d. Woord Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 Januari 194". BEVALLEN van een zoon: 16 Jan., C. M. Eulink— Handgraaf; J. M. G. Frencken—Clous; J. M. Feltsma—Tolen; T. Langerels—Blok; 17 Jan., J. v. NieuwlandGelandie. BEVALLEN van een dochter: 16 Jan., M. Longte—Noble: M. J. Turenhout—v. Wort; J. C. Komen—v. Dam; w. S. G. Ruurda—KooljA. v. Hamburg—TschishA. Meirmans—Nijssen; P. Bos—v. Slooten; E. H. Otger—Unger; i~ Jan., M. A. Inpijn—Droog; H. M. M. Hofman—Vissers, OVERLEDEN: 15 Jan., T. d. Haan, 73 J„ M. v. Heemskerkstraat; F. Stam, 73 j., M. v. Heems- kerksiraat; 16 Jan., Z. v. Sloten—Tengnagol, 83 J„ Riouwstraat. OFFICIEELS PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM Mededeeling No. 181. UITREIKING SCHOENENBONNEN. In onderstaande tijdvakken zullen uitsluitend in het Centraal Ultreiklokaal „De Vleeschhal", Groote Markt, alhier, schoenentoonnen worden Uitgereikt.. I. Uitsluitend van 20 t.m, 25 Januari 1947, zullen aan degenen, wier T. D, nummer eindigt op één der cijfers 0 t.m. 4 of 6 t.m. 9 en tot heden hierop nog geen schoenenbon hebben afgehaald, behoudens onderstaande uitzonderingen, alsnog bonnen worden verstrekt. II. In het tijdvak van 20 Januari t.m. I Fe bruari a.s. komen, volgens onderstaande letter- indeeling, voor een schoenenbon in aanmerking degenen, wier nummer van de T. D. als laatst» cijfer een 5 aan wijst. Aan personen, behoorende tot deze 2 'groepen, die echter in Januari 1945 of later reeds een bon voor gewone- Amerikaansche- en of beroeps- schoenen hebben ontvangen, mag thans geen bon worden verstrekt; deze bepaling geldt niet, in dien in genoemd tijdvak een bon voor weik- schoenen werd uitgereikt. Degenen, die nood- schoeisel hebben ontvangen komen thans wel in aanmerking. III. KINDEREN. a. Kinderen, geboren na 31 Mei 1944, doch voor 1 April 1946 komen onmiddellijk voor een schoe nenbon in aanmerking, ongeacht het feit of het laatste cijfer van hun T. D. een 5 is, indiexy blijkt, dat zij nog geen bon hebben ontvapgen. Aan kinderen, geboren op 1 April 1946 of later mag, ook al Is het laatste cijfer van hun T.'D. het cijfer 5, geen bon worden verstrekt. Het publiek is vrij een keuze te maken, tusschen de bestaande bonsoorten. b. Kinderen geboren in de maand Januari van een der jaren 1932 tot en met 1946. komen thans, eveneens volgens onderstaande letterindeeling, voor een extra schoenenbon In aanmerking. In dit geval wordt geen keuzebon verstrekt, maar uitsluitend een bon afhankelijk van den leeftijd van betrokkene. AFKRUISING T. D. betreffende T, D., wordt In de categorie „Schoenen" gecodeerd en wel ln het vakje Ka eventueel. Kb. Kc, Kd of Kc met 701 A even tueel 702 A. INNAME BON. De verstrekking van dè schoenenbonnen ge schiedt tegen Inname van bon 614 van,het inleg vel GA tot GE 605. Voor de extra schoenenbon voor kinderen wordt bon 604 van het betreffen de inlegvel Ingenomen. Losse bonnen zijn ONGELDIG. De letterindeeling Is als volgt: Maandag 20 Januari 1947 A cn C Dinsdag 21 Januari 1947 B Woensdag 22 Januari 1947 D. E, F Donderdag 23 Januari 1947 G. H, 1 Vrijdag 24 Januari 1947 J, K. L Zaterdag 25 Januari 1947 M cn N Maandag 27 Januari 19-17 O, P, Q Dinsdag 28 Januari 1947 R en S woensdag 29 Januari 1947 T. U, V Donderdag 30 Januari 1047 W Vrijdag 31 Januari 1947 X, IJ. Z Zaterdag 1 Februari 1947 Geopend voor het publiek. Maandag t.m. Vrijdag van 8.30—12.15 uur en van 14.00—16.'45 uur; des Zaterdags van 8.30— 12.15 tfur. In verband met het feit, dat het hier een lan- I delljke regeling betreft, kan aan verzoeken om afwijking van de gestelde* bepalingen nimmer worden voldaan. Correspondentie kan hierover 1 dan ook niet. worden gevoerd. De distributiebescheiden zullen slechts worden uitgereikt aan diegenen, van wie de T. D„ Nood T. D,. van een conlrölezegel T. D. 2 en dienst- stempel ls voorzien. Aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar zullen geen distributiebescheiden worden mee gegeven. Schoeneubonnen a.s. Moeders. Aan a.s. moeders, zal wanneer zij volgens oe thans gelderfde bepalingen daar recht OJJ hebben bij de eerstvolgende verstrekking van extra rantsoenen voedingsmiddelen op grond van attesten MD 133-02, waartoe zij zullen worden opgeroepen, een extra schoenenbon worden verstrekt. HAARLEM, 17 Januari 1947. i De Directeur, A. VAN DRLEL. Na-uitreiking HUUROVERNAME. Gevr. Huls te H'stede, 7 kam., badk., 2 W C.. 2 keukens, zol der, 'tuin. CV. Huur t 52.— Verpl. overname compl. In richting. Br. 6632. neem een LeidschevaarT 362 Foto-Studio ACTO VOOR Portret opnamen KENNEMERPL. 1 Tel. 19373 Radio-reparatie Goed, vlug, betrouwbaar. De Radiospeciallst i. van den Berg ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110. Aan de Mnrla Cornelia Fröbel school te Velsen-Noord wordt voor zoo spoedig mogelijk ge vraagd: een bevoegd Bij voorkeur met acte Hand werken L. O. Salaris f 1800 m. vrije woongelegenheid, vuur en licht Sollicitaties te richten aan het Bestuur van de Maria Cornelia Fröbelschool, p/a. Van Gelder Zonen N.V., Kon. Papierfabrieken te' Velsen-N. (post Beverwijk). Aanvang goeillc. clubs.^ Middenstand Eng. Ned. D. Hanrtelsc. Eenvoudig Engelsch Pri vél essen ln alle vakken Daltonschool Z.VANEN STRAAT 21 Honden plukken, scheren, vwissehon, enz. Verlaagde prijzen Kleine Ifondcn f 3.per atuk Groote Honden f 4.50 por stuk Gecombineerd 10 pet, korting! Uitsluitend le klas werk. WARMOESSTR. 2. Tel. 17254. Waar koopt men de beste Gramofoonplaten NATUURLIJK BIJ: Ook voor verster ker en radio- rcpurntics LANDZICHTLAAN 1 Thans ook verhuur van Pick-up Combinaties voor feestavondjes. bruiloften enz. met een keur van platen ER IS, WAT U WENSCHTl! GROOTSTE SPECfAALVEILIMC VAM PEITERIJEM tri MEDERIAMD DINSDAG 21 JANUARI a.s. te 1 uur n.m. in de bovenzaal van Restaurant „DE KROON", Rembrandtsplein, Amsterdam VEILING van een enorme partij Deze prachtige collectie bevat zoowel dc als meest kostfcnre exemplaren, out. rnvondlgste Persiancr, Skunks, litis. Opossum, Bisam, Potlt-gris, Breitschwanz, Ind. lam, Biberette. Seal, Platinalapin, ""-'oulen. Mol, en/., enz. Verder: Heerenpelsen. Zilvervossen, Blauwvossen, Marter- ön NcrtzcoMlers. Kinderbont- jasjes, enz. KIJKDAGEN: Zondag 19 en Maandag 20 Januari van 105 uur.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3