Haarlems Dagblad Entente Veiligheidsraad neemt de Britsche klacht tegen Albanië op agenda De Italiaansché premiergeefthetop De koppvaardij biedt baar peetekind een stuk speelgoed aan Problemen van den handel met Duitschland 61e Jaargang No. 18538 I Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, I 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur I 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleiri 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 21 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnement! prijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem MENIGEEN zal het bericht nieuw bondgenootschap van een tusschen Frankrijk en Engeland met scepticisme ge- I lezen hebben en hebben gedacht: het oude lied. Maar in de huidige omstandig heden is het een van de beste dingen die gebeuren konden. Wel moet men er de hoop I bij koesteren, dat het tot verdere eenheid in Europa zal leiden. Als de ontwikkeling van zaken na twee wereldoorlogen niet verder kwam dan het herstel van de Fransch-Britsche Entente, welker schep ping indertijd Koning Edward VII (1901 J 1910) zoozeer vervulde zou men slechts aan den terugkeer van de oude evenwichts- politick behoeven te denken. Maar de kaar- I ten zijn nu anders verdeeld dan vroeger en de nooden grooter. Laat ons dus opti- m. isch zijn. Het verdrag zelf moet nog tot stand gebracht worden. Er zullen breedvoerige onderhandelingen komen. Tot dusver is het alleen in principe aanvaard. Maar dat I feit heelt al veel politieke beteekenis, want het verbetert de kansen op overeen- I stemm/ng tusschen de Groote Vier over het vredesverdrag met Duitschland! De Fran- schen zijn beducht voor nieuwe Duitsche aanvallen in de toekomst. Zij willen daar tegen gewaarborgd zijn. Zij wenschen eco nomische samenwerking met Engeland en de zekerheid, dat de Duitsche kracht die niet zal kunnen overvleugelen. Dat wordt hun beloofd met dit verdrag en daarom zijn zjj er zoozeer mee ingenomen. De En- I gelsche minister van Buitenlandsche Za ken is dat trouwens ook. Bevin heeft voortdurend in deze richting gestreefd. En de Engelsche pers is hem bijgevallen. The Spectator merkt erbij op, „dat deze zet op het politieke schaakbord eerder hac} kunnen worden gedaan. Daar Engeland en Frankrijk beide een verdrag met Rusland I konden sluiten is het onlogisch dat zij niet, lang voordien, hetzelfde met elkaar hadden bereikt. Maar de vertraging kan voordee- Jen opleveren. De huidige loop van zaken sluit uit, dat Rusland achterdocht kan koesteren ten aanzien van de schepping van een Westelijk blok. Intusschen zal het I verbond zelf het gansche Europeesche sa menstel versterken. Het sluit aich volko men aan bij de bepalingen en bedoelingen van het Handvest dei- Vereenigde Naties en die organisatie, in het bijzonder de ■^gigheidsvaad, zal er alleen maar wel fc^varep. In Frankrijk zal het aanmoedi ging en vertrouwen wekken, juist nu de Franschen een nieuw hoofdstuk in hun geschiedenis hebben geopend onder de nieuwe grondwet van de Vierde Repu bliek". Dat alles klinkt zeer schoon. Ervaring leert, dat wij ons niet met de klank moeten, tevreden stellen. Het zou verkeerd zijn uit de herleefde Entente tusschen Frankrijk en Engeland af te leiden, dat de Groote Vier het nu wel vlot eens zullen worden over het Duitsche vredesverdrag. Zoover is het nog lang niet en een ander Engelsch blad, The Economist, duidt daar scherp op als het blad verklaart dat de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië in de eerste plaats het herstel van eenheid in Duitsch- land en in de tweede plaats het herstel wenschen van een Duitschland, dat zichzelf voorzien kan. Anderzijds is Rusland's eerste oogmerk, de Duitsche welvaarts bronnen ten bate te nemen om een deel van de oorlogsschade te vergoeden, met andere •woorden: herstelbetalingen. Deze tegenstelling beschouwt The Econo mist als de kern van hfet geheele vraagstuk. Het blad acht de Amerikaansche en Brit sche instinctieve afkeer van herstelbeta lingen een gezond verschijnsel. „Als zij eenmaal erkend werden, zouden zij de Europeesche diplomatie gedurende genera ties in een noodlottigen greep houden." In ons land zijn de verwachtingen om trent snelle verwezenlijking van het Duit sche vredesverdrag zeker niet hoog ge spannen. Maar men moet aannemen dat inderdaad het Fransch-Britsche bond genootschap de ontwikkeling van zaken zal bevorderen, met name de economische ontwikkeling in Duitschland zelf. Op dit gebied is een Nederlandsch initiatief ge nomen, doordat ons jonge Instituut voor Internationale Zaken erin geslaagd is de zuster-instituten van negen andere landen te bewegen tot het houden van een inter nationale conferentie over het Duitsche economische vraagstuk, die voor het einde van dit jaar in Nederland zal bijeen komen en ingeleid worden door studie in de betrokken landen. Engeland en Frank rijk behoorert tot de deelnemers; hun toenadering door middel van het nieuwe bondgenootschap zal dus ook op het resul taat dezer conferentie heilzamen invloed doen gelden. En men kan zonder twijfel op economisch gebied vrij wat bereiken, ook al is het vredesverdrag nog niet tot stand gekomen. Met dat al geeft ook de Fransch-Britsche entente nog geenszins het nieuwe beleid aan. dat in Europa gevolgd zal moeten worden om het tot waarlijke herleving, tot veiligheid en tot bestaanszekerheid te brengen. Dat nieuwe beleid ligt het is hier al meermalen betoogd in de richting van federale unie, al zijn de Russen nog zoozeer gekant tegen al wat aan een „Westelijk blok" doet denken en al meent The Spectator, dat zij uit de Fransch- Britsche Entente geen wantrouwen op dat chapiter kunnen halen. Dat is allemaal heei slim gedacht, maar intusschen wordt de weg door de Fransch-Britsche Entente gelukkig wel degelijk beter geplaveid. En wij leven snel. En de nooden zullen steeds sterker gaan dringen. R. P- Onderzoek gelast naar de Grieksche scheepsramp Het Grieksche ministerie van koop vaardij heeft een onmiddellijk onderzoek felast naar het gedrag van officieren en emanning van het verongelukte Griek sche schip Chimarra. Dit onderzoek schijnt poodig geworden te zijn. nadat overleven den hebben verklaard dat leden van de bemanning zich in de reddingbooten be gaven, maar de passagiers beletten zulks eveneens te doen. Deze overlevenden wij zen er op dat de kapitein en de eerste stuurman van het schip gered zijn, en dat 368 personen worden vermist, terwijl vrij wel alle vrouwen en kinderen die aan boord waren verdronken. De havenmeester van de haven Chal- cis heeft bij zijn onderzoek naar de oor zaak van de ramp van de Chimarra be volen. dé bemanning van het schip te deti- neeren: zij worden gescheiden gehouden van de geredden. Er bestaan drie mogelijke oorzaken van de ramp: een ketel-ontplof- iing, een drijvende mijn of sabotage. Gromyko acht het geschil geen vredesbedreiging' De Britsche klacht tegen Albanië zal op de agenda van den Veiligheidsraad geplaatst worden. In de gisteravond gehouden verga dering van den raad is met tien stemmen voor en nul stemmen tegen bij een onthou ding besloten, bovengenoemde klacht op de agenda te plaatsen. Gromyko. de Sovjet-Russische afgevaar digde. zeide o.m., dat Albanië bereid was de kwestie betreffende het leggen van mijnen in de Straat van Korfoe door besprekingen op te lossen, daar het op 11 November voor gesteld had een gemengde commissie ter be studeering van de kwestie in het leven te roepen. De Britsche regeering had het voor stel echter van de hand gewezen en daar door in strijd met artikel 33 van het Hand vest gehandeld Dit artikel drukt den leden van de organisatie der UNO op het hart, overleg te plegen alvorens een geschil voor den Veiligheidsraad te brengen. Ook achtte de Sovjet-Unie. aldus Gromyko. de kwestie geen bedreiging van den wereldvrede. Hij zeide tenslotte, dat hij het voorstel om de Britsche klacht op de agenda te plaatsen niet zou ondersteunen. Hij onthield zich van stemming. In antwoord op de uiteenzetting van Gro myko zeide Sir Alexander Cadogan, dat de gemengde commissie, waarvan Gromyko had gerept, er slechts een was ter vaststelling van de grenzen, waarbinnen de mijnen in het kanaal van Korfoe konden worden ge veegd. Deze commissie kon dus onmogelijk alle aspecten van het Britsch-Albaneesche geschil behandelen. „Met het oog op het on bevredigende resultaat van onze pogirrgen om de kwestie via rechtstreeksche onder handelingen op te lossen, heeft Groot-Brit tannië met tegenzin deze aangelegenheid voor den raad gebracht", aldus Cadogan Tegen over de verklaring van Gromyko, dat er geen sprake zou zijn van een bedreiging van den wereldvrede, stelde Cadogan het feit. dat 44 matrozen door een oorlogsinstrument ge dood werden en er eventueel een voortduren Van dit gevaar zou bestaan tenzij de Veilig heidsraad deze kwestie zou kunnen oplossen? De Veiligheidsraad nam met 9 stemmen het Amerikaansche verzoek, de bespreking van de kwestie der. ontwapening tot 4 Fe bruari uit te stellen aan De Sovjet-Unie en Polen onthielden zich van stemming. Tevens werd de raad het er over eens de zaak tegen Albanië op te nemen, zoo spoedig als de Albaneesche vertegenwoordigers te New York zijn aangekomen en gereed zijn aan het debat deel te nemen. Er werd geen datum vastgesteld. Oorzaak van de ramp te Muiden nog niet vastgesteld De commandant van den Mijn- en Mu nitie-Opruimingsdienst heeft medegedeeld, dat over de oorzaak van de ramp op het terrein van de springstoffenfabriek te Mui den nog geen zekerheid bestaat. Wellicht zal de eenig overlevende van de militairen, die op het oogenblik van de ontploffing bezig waren, de vrachtauto met granaten te lossen, nadere inlichtingen kunnen ver schaffen. Zijn toestand is echter zoodanig, dat hij nog niet gehoord kon worden. De vrachtauto was geladen met ongeveer 60 Duitsche granaten van 17 cm, wegende elk 70 kg. De nieuwe president van Frankrijk, Vincent Auriol, vlak na zijn verkiezing, met den toenmaligen premier Léon Blum in den tuin van het Paleis van Versailles, de lag van de Republikeinsche Garde groetend. De Gasperi niet opgewassen tegen roerige situatie De Italiaansché premier Alcide de Gas peri heeft gisteren op een persconferentie plotseling zijn aftreden bekend gemaakt. Kij zeide niet in staat te zijn de huidige politieke situatie te behandelen. De Gasperi deed deze verrassende aan kondiging toen hij het eind naderde van een lange persconferentie, waarop hü een overzicht gaf van zijn tocht naar de Ver eenigde Staten. Plotseling overstappend op de roerige politieke situatie in Italië, ontstaan door dat in de socialistische partij een -scheu ring plaats vond, de minister van Buiten landsche Zaken Pietro Nenni is afgetre den en de minderheids-republikemsche partij overweegt zich uit het kabinet te rug te trekken, zeide de Gasperi: „Zooals de zaken nu staan, plaats ik de taak die ik had in handen van prreident de Nicola". De premier viel veraer de communisti sche critiek op zijn tocht naar Amerika aan, welke critiek ook op het recente so cialistische congres naar voren was geko- Spaak over: „internationale omwenteling" Geheime diplomatie door openbaarheid vervangen Tijdens een voorlichtingsavond in het Ru benspaleis te Antwerpen, heeft Paul Spaak, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, gesproken over het probleem van den vrede in de wereld. Spaak verklaarde dat de voornaamste factor in de betrekkingen tusschen de naties na den jongsten oorlog was: de vervanging van de geheime diplomatie door de openbare be sprekingen. Dit beteekent een ware omwen teling op internationaal gebied. De poging van Genève om de geheime diplomatie te •ervangen door publieke onderhandelingen, vas niet volledig en ook niet geheel oprecht. Voorheen werd ieder woord in de diplomatie gewikt en gewogen. Thans is dat alles voor bij. men spreekt vrij krachtig, soms zelfs hartstochtelijk; daarom mag men zich niet verbazen wanneer misverstanden* en tegen stellingen scherp tot uiting komen. „Ik weet niet waartoe onze nieuwe formule zal lei den", zeide Spaak, „maar ik ben er v3n over tuigd, dat zij meer kans heeft den wereld vrede te bestendigen dan de vroegere Maar deze formule moet vooral op de pers kun nen rekenen, omdat deze ieder woord, iederen zin kan verspreiden over alle landen" Vervolgens sprak Spaak de meening uit, dat de essentïeele voorwaarde voor een be stendigen vrede het wederzijdsch, begrip was, dat alle volken vooral de groote, moeten toonen. .Ik wil niet verbloemen' zeide Spaak, .dat de huidige wereld in twee groote blocs is •erdeeld. wier politiek, econom seh en spe ciaal ideaal volkomen verschillen en die elkaar wantrouwen. Maar er is geen enkele reden om te gelooven dat dit wantrouwen niet kan overwonnen worden en dat die twee wereldbeschouwingen niet vreedzaam naast elkaar kunnen leven" Tot slot wees Spaak op de algemeene ver gadering der UNO te New York Het belang rijkste feit daar was het voorstel voor ont wapening. dat door de Russische afgevaar digden gedaan werd en spontaan door alle mogendheden aanvaard, evenals het principe der controle. Dit. besloot Spaak is een der eerste uitingen van het noodzakelijk weder- ziidsch begrip, dat alleen voor een werke- lijken vrede borg kan staan" Joodsche wees jes uit Oost- Europa naar Nederland Wellicht zullen binnen afzienbaren tijd 500 Joodsche weesjes uit Midden- en Oost-Euro pa naar ons land komen voor een tijdelijk verblijf van eenige jaren In die periode zul len verschillende Joodsche organisaties in Nederland voor deze weesjes zorgen en hun een opleiding geven, waarmede zij het leven in Palestina zoo goed mogelijk voorbereid kunnen beginnen. Het opperrabbinaat voor Nederland heeft de regeering gevraagd haar goedkeuring te hechten aan het toelaten in Nederland van 500 Joodsche weesjes van 1 tot 14 jaar voor een periode var enkele jaren, waarna de kinderen zullen worden geëmi greerd naar Palestina. De minister van Justitie heeft in beginsel toestemming verleend. men. Met rood gelaat en vol emotie op de tafel slaande, zeide de premier: „Zij die beweren dat wij onze onafhankelijkheid hebben verloren door deze overeenkom sten met, Amerika, zijn volkomen gek. De ze menschen behoorden te weten dat Ame rika met alles wat het heeft er niet bij ge ïnteresseerd is onze onafhankelijkheid weg te nemen". Spoedig nadat hij zijn verklaring tegen over de pers had afgelegd, begaf De Gas peri zich naar het Giustiniani-paleis, waar hij president de Nicola het ontslag van zijn kabinet aanbood. Hiermede kwam een eind aan de eerste regeering van de nieuwe Italiaansché republiek, precies zes maan den na de formatie. De Gasperi verdedigde zich nog in zijn verklaring tegen de beschuldiging dat hij anti-communist zou zjjn met de woorden: „Het geheele beeld van onze hoop is ver bonden aan de stabiliteit en consolidee ring van ons democratisch regime. Wij hebben altijd het grootste bewijs van op timisme eh vertrouwen gegeven. Het is niet waar dat wij bij welke gelegenheid ook hebben bijgedragen tot een anti-com munistische campagne". Naar Radio Rome mededeelt, heeft de president het ontslag van het Italiaansché kabinet en zijn premier niet aanvaard. De Nicola behoudt zich het recht voor de ont slagaanvrage in overweging te nemen. Noodkreet uit Poolstreek bleef 45 jaar onderweg Sovjet-Russische visschers hebben bij een eiland in de buurt van Moermansk een boei opgevischt, waarin zich een boodschap bevond van de Baldwin-Zïegler expeditie, die in 1902 naar de Noordpool is vertrok ken en waarvan nooit meer iets was 'ver nomen. De in de boei gesloten brief da teert van 24 Juni 1902 en is geadresseerd aan „het dichtstbijzijnde Amerikaansche consulaat". Hij is geschreven in het Engelsch en in het Noorsch en draagt als adres van afzender: „Ziegler-kamp, Franz Joseph land, hoofdkwartier te velde van de Baldwin-Ziegler Poolexpeditie". De brief houdt een dringende oproep om Meenkool in en noemt het werk van de ex peditie succesvol. Zij was er in geslaagd voor het national museum aanteekeningen over en teekeningen van Nansen's hut en verschillende foto's te maken. De Baldwin-Ziegler-expeditie naar de Noordelijke IJszee werd gefinancierd door den Amerikaanschen fabrikant William Ziegler en georganiseerd door Evelyn Briggs Baldwin, Amerikaansch meteoroloog en Noord-Poolonderzoeker, die aan ver schillende ontdekkingstochten in het ge bied van de Noordelijke IJszee heeft deel genomen en in 1933 overleed. De „hut van Nansen" is die van Fridthof Nansen, Noorsch Noordpoolreiziger, die den winter van 1895-1896 in Franz Jospeh- land heeft doorgebracht en in 1930 is over leden. De boei en de brief zijn naar het Sovjet-Russisch Noord-Poolinstituut te Le ningrad opgezonden. De verjaardag van Prinses Margriet Ook geschenken uit Amerika Op het paleis Soestdijk hebben Maan dagmiddag zes vertegenwoordigers van de Nederlandsche koopvaardij aan prinses Margriet een geschenk aangeboden ter ge legenheid van haar vierden verjaardag, liet is een fraaie eikenhouten trapauto in den vorm van een ongeveer 1 meter lange boot, die aan beide zijden op den voorste ven van den naam „Holland" is voorzien. Toen de drie prinsesjes binnenkwamen, begeleid door mej. mr. Sneller, secretaresse van den Prins, was het ijs spoedig gebro ken. Achter de prinsesjes kwamen ook Z. K. H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Juliana binnen, aan wie door mr. J. C. ba ron Baud, secretaris van Prinses Juliana, de leden der delegatie werden voorgesteld. Het waren C. L. A. den Hamer, gezagvoer der en leider der delegatie, R. Visser, eerste officier, J. R. C. Kockheim, hoofdmachi nist, F. J. Borghout, bootsman, G. J. van Driel Vis, donkeyman en A. C. Lansen, chef-hofmeester Aanvankelijk beschouwde het peetekind van de koopvaardij het nieuwe geschenk met eenige achterdocht en stond ze er wat verbouwereerd naar te kijken. Prinses Ire ne gaf daarop het goede voorbeeld en stap te in het autotje, maar het was te klein voor haar en ze bleef er boven op zitten, terwijl ze uitriep: „Het is zoo nauw. Ik kan er niet in, 'k ben veel te dik". Dit experiment had de kleine Margriet moed gegeven en zonder eenig acht te slaan op de microfoon, waarmede de filmopera teurs probeerden enkele woordjes vast te leggen en de zoemende camera's, stapte zij er kordaat in, nam het stuur in handen en merkte laconiek op: „dat gaat makkelijk". De twee oudste prinsesjes kregen daarop ieder een cadeau, Irene een kleine poppen keuken en Beatrix een ringwerpspel. Amerikaansche pakketjes. Later verschenen twee vertegenwoordi gers der American Overseas Airlines met drie pakketjes (omvangrijke enveloppen, waarin zich oun. kinderkleertjes bevin den), waarvan er in de naaste toekomst niet minder dan 170.000 naar kinderen van 13 door den oorlog geteisterde landen in Europa zullen worden verzonden. Onder leiding van het Amerikaansche Vrouwelijke Vrijwilligerscorps brengen Amerikaansche kinderen deze giften bijeen. De eerste drie werden geaddesseerd aan de drie Nederlandsche prinsesjes en waren pas op Schiphol aangekomen. Het Prinselijk ouderpaar was zóó met deze Amerikaansche geschenkjes ingeno men, dat het een filmoperateur verzocht van de drie prinsesjes ter herinnering aan dit feest een opname te maken, terwijl ieder van hen de enveloppe voor de borst hield. Onder leiding van Prinses Juliana stelden de kinderen zich naast elkaar op en poseerden gewillig. Toen de camera reeds draaide riep de prinses haastig de kleine Margriet toe: „Je tong naar binnen, Pietje!" waaraan deze prompt voldeed. De drie prinsesjes met het verjaarsgeschenk van prinses Margriet. Vijfde deel der lichting 1944 zal worden opgeroepen De jongemannen, geboren in 1924, zijn voor den dienstplicht ingeschreven en worden thans aan een geneeskundig en psychologisch onderzoek onderworpen. Slechts een vijfde gedeelte van het aan tal ingeschrevenen zal worden be: temd tot gewoon dienstplichtige en omstreeks midden 1947 worden ingelijfd voor het vol brengen van de eerste oefening. Wie daar toe zullen behooren, valt thans nog niet te zeggen, daar de resultaten van de keuring daarop van invloed zullen zijn. De overigen zullen worden bestemd tot buitengewoon dienstplichtige bij de landmacht of bij de zeemacht. Zij zullen voorshands niet in militairen dienst worden geroepen. Zij, die meenen in aanmerking te komen voor vrijstelling van den dienstplicht, dan wel voor uitstel van eerste oefening, moe ten onmiddellijk na de keuring een ver zoek indienen bij den burgemeester van de gemeente van inschrijving. Verzoeken van hen, die tot buitengewoon dienstplichtige worden bestemd, blijven buiten behande ling. Het woord is aan. Castelar: De geschiedenis der mensch- heid loont een voortdurenden strijd tusschen denkbeelden en belangen; voor een oogenblik overwinnen altijd de belangen, op den duur alleen de denk- beelden. Jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck naar Indië Op 30 Januari za! het motorschip „Johan van Oldenbarneveldt" naar Indië vertrekken. De afvaart geschiedt te Amsterdam van de Sumatrakade Ditmaal worden uitgezonden: IV 8 R. I.. IV 10 R I IV 11 R I.. tweede en derde sectie veldbakkerijen. 25 officieren kampartsen, alsmede 18 leden van de Indi sche vorming Voorts zullen medereizen een detachement mariniers en jhr. mr. G A. M. J Ruys de Beerenbrouck. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Wederopbouw der Duitsche industrie (Van een specialen verslaggever) Terstond na den eersten dag der besprekin gen tusschen delegaties van Nederland en van de Engelsche en Amerikaansche bezet- tmgsautoTïteiten over het herstel van onze economische betrekkingen met Duitschland, hebben de drie delegatieleiders een perscon ferentie gehouden. De Engelsche en Amerikaansche heeren. die na een inleiding van den heer Speeken brink een uiteenzetting gaven verklaarden, objectief de problemen van den Neder- landsch-Duitschen handel onder oogen te zien. Sommige dier problemen zijn zeer in gewikkeld. Uit hun mededeelingen bleek, dat de bezettingsautoriteiten voor een moeilijke taak stonden wegens het gebrek aan kolen en krachtvoorziening en het ontbreken van deviezen, maar dat zij toch de fundamenten hebben gelegd voor een gezonde Duitsche industrie. Zij trachten zooveel mogelijk te exporteeren naar de bevrijde gebieden, ook als een vergoeding voor de door de Duit- schers daar aangerichte schade, maar alles stuit op het gebrek aan kolen Ook moesten er groote voorraden voedsel worden inge voerd, om de Duitschers in staat te stellen te arbeiden. Dit legde zware lasten op de bezetters: alles ging tenslotte op kosten van de Engelsche en Amerikaansche belastingbe talers. Op de conferentie te New York van 2 De cember werd dit onder het oog gezien. Aan zienlijke bedragen moeten worden geïnves teerd, binnen eenige jaren terug te betalen, hetgeen weer op moeilijkheden stuit wegens het ontbreken aan deviezen in Duitschland. Dan rijst de vraag, wat er met de beschik bare kolen kan worden gefabriceerd, ten eer ste om in het noodzakelijke levensonderhoud te voorzien en vervolgens voor den export bij wijze van betaling De samenwerking tusschen de Engelsche en Amerikaansche zones opent nieuwe ontwik kelingsmogelijkheden. Er wordt thans in Minden een export- en importorganisatie opgebouwd, bestaande uit een Duitsche bestuurscommissie voor econo mische zaken, met bevoegdheid voor de beide zones en een Engelsch-Amerikaansche con- tróle-groep. Zoo spoedig mogelijk wil men dan komen tot vrijen handel, zonder over heidsbemoeiing, waartoe decentralisatie noo- dig is. De handel komt dan In Duitsche han den en de eigenlijke onderhandelingen zullen geschieden tusschen de Duitsche en Neder landsche en andere belanghebbenden. Men hoopt dan ook het briefverkeer te kunnen uitbreiden tot schriftelijke opdrachten en contracten. De controle op den import blijft nochtans in intergeallieerde handen. Controle gevraagd op de Commissie Generaal De verbonden politieke partijen in Ned.- Indië hebben in een schrijven aan minister president Beel en de voorzitter der Kamers van de Staten-Generaal verzocht om in stelling van een parlementaire commissie ter controle van het werk der Commissie- Generaal bij de uitwerking der zeventien punten van Linggadjati, opdat de Neder landsche volksvertegenwoordiging niet opnieuw in een dwangpositie zal geraken en voor voldongen feiten wordt gesteld. Ramadier nog niet geslaagd De Fransche Communisten eischen sleutelposities Paul. Ramadier, de Fransche kabinets formateur, is op moeilijkheden gestuit bij de samenstelling van een coalitiekabinet tengevolge van de weigering der MRP, zit ting te nemen in een regeering waarin de communisten belangrijke portefeuilles be- heeren. Tijdens een plechtigheid ter herdenking van den sterfdag van Lenin heeft Jacques Duclos, vice-voorzitter der Fransche natio nale vergadering en secretaris der commu nistische partij, verklaard, dat de commu nisten het ministerie van nationale verde diging zouden aanvaarden indien het hun zou worden aangeboden, doch dat zij tevens twee andere belangrijke ministeries zouden eischen, n.l. die van buitenlandsche en binnenlandsche zaken. Adspirant-koopers kunnen nog niet vrije lijk Duitschland binnenkomen met het oog op de beperkte accomodate en beperkte verkeersmogelijkheden. Hun aantal zal dus beperkt zijn. De nadruk wordt zeer duidelijk gelegd op den wederopbouw van ce Duitsche industrie. Zoo zelfs, dat verschillende vragenstellers de aandacht er op vestigden dat in Potsdam was overeengekomen, dat het levenspeil in Duitschland niet hooger mocht komen dan in de omringende landen De heer Speeken brink verzekerde overtuigd te zijn. dat de ge allieerden de Duitschers niet beter behan delen dan ons. Niettemin wezen vragenstel lers op de achterstelling van Rotterdam en op den eisch van betaling in dollars. Den aard der door Duitschland *e fabriceeren en exporteeren goederen konden de heerea niet aangeven, dat hangt af van de beschik bare materialen, de te importeeren grond stoffen en de komende onderhandelingen. Nederlandsche artisten in Indië omgekomen Vliegtuigongeluk op het eilandje Biak Bij een vliegtuigongeluk op het eilandje Biak ten Noorden van N'ieuw-Guinea zijn gistermiddag omstreeks twee uur plaatseljj- ken tijd de Nederlandsche artisten Hans Snel, John Charley, Tonio Manti cn het danspaar Jossino om het leven gekomen. Hans Snel. conférencier en chansonnier, was 43 jaar en woonde in Den Haag Hij laat oen vrouw en drie kinderen achter. Hij werkte vroeger in het gezelschap Pisuisse en trad den laatsten tijd meermalen voor den microfoon op. John Charley, wiens naam Jan Hoekwater is, is in 1910 te Alphen aan den Rijn gebo ren. Hij woonde te Den Haag en laat een vrouw en twee kinderen achter Behalve als snelteekenaar oogstte hij ook succes met poppenkast vertoon ingen Hij is vaak opgetre- dn met Lou Bandy. Tonio Manti. (Hendrik van Gulik) even wichtskunstenaar en jongleur was 21 jaar. Hij woonde in Amsterdam, was ongehuwd. A. F C Joosten en zijn echtgenoote Joh. G Joosten-Mijer uit Rotterdam vormden het danspaar Jossi en Jossino. Zij waren sinds kort gehuwd Het is nog niet bekend of Marina van Goudswaard, die ook deel uitmaakte van het gezelschap van Hans Snel zich in het ver ongelukte vliegtuig heeft bevonden. De artisten waren op 1 November per Skymastèr naar Indië vertrokken op uitnoo- diging van de NIWA (Nederlandsch-Indische Welfare Artisten) om voor de militairen op te treden. De Nederlandsche Marine-voorlichtings dienst heeft medegedeeld, dat bij het neer storten van het vliegtuig (een Mitchell B 25) nabij het vliegveld van Biak 7 der inzittenden om het leven zijn gekomen. Vijf daarvan behoorden tot het gezel schap van Hans Snel. De beide anderen waren de eerste piloot kapitein H. Otten en de tweede piloot sergeant Fehr. Weerbericht LATER OPKLAREND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdag avond In de kuststrook aanvankelijk enkele regen- of sneeuwbuien. Later tijdelijk opklarend en wlnddraaiing naar Noord oost. Temperatuur om het vriespunt. In het overige gedeelte van het ^and aan vankelijk hier en daar enkele sneeuw buien. Later tijdelijk opklarend en wind- draaiing naar Noordoost. In den nacht lichte tot matige vorst, overdag oploo pend tot om het vriespunt. Diensttijd in de tropen wordt twee jaar Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend betreffende de uitzending van dienstpliphtigen. In dit wetsontwerp is onder andere bepaald: De dienstplichtigen van de landmacht kunnen, ook zonder hun toestemming, naar Nederlandsch-Indië, Suriname of Curacao worden gezonden. Hun verblijf aldaar duurt niet langer,, dan tot het einde van 1949, tenzij het met hun eigen toestemming dan wel bij de wet wordt verlengd. In de toelichting op dit artikel wordt ge zegd: Deze termijn houdt verband met den opzet, volgens welken de dienstplichtigen onvoorziene omstandigheden voorbe houden voor geen langeren tijd dan twee jaren in de tropen zullen verblijven. Hier door is het mogelijk, de dienstplichtigen, die volgens de plannen tegen het einde van dit jaar ter aflossing V3n andere troepen naar Nederlandsch-Indië zullen vertrek ken. nog gedurende twee jaren in de tropen te doen dienen. Verder wordt een wijziging van de Dienstplichtwet voorgesteld, waarbij wordt bepaald, dat de dienstplichtigen zoolang zij tusschen de keerkringen dienen, ver hoogde militaire inkomsten genieten. Brand In Haarlemmermeer Gistermiddag ontstond brand in de wagen schuur van den landbouwer A. Lardser aan den Aa'smeerderweg in Haarlemmermeer Een groote hoeveelheid 'stroo ging In vlammen op en ook van de schuur bleef weinig over. Door het Ingrijpen van de brandweer uit Hoofddorp werd uitbreiding van het vuur voorkomen Het vermoeden is. dat de brand ontstaan Is door met vuur spelende kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1