D Het Oosten ontwaakt De kunstzijdefabriek in Ede bestaat 25 jaar Verschillende verbeteringen in de spoordiensten na 4 Mei C Panda en de Meesterdief Dinsdag 21 Januari 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: De steeds heviger wordende strijd in Indo-China, waar de Franschen thans de mogelijkheid tot een vredelievende oplos sing practisch niet meer verwachten en zich voorbereiden op een inspannenden, bloedigen oorlog, is een nadrukkelijke be vestiging temeer van het in snellen ont wikkelingsgang steeds duidelijker aan den dag tredend Aziatisch verlangen zich, des noods ten koste van veel offers en met ge weld. te ontworstelen aan de hegemonie van de Westersehe beschaving. Het „Aziatisch reveil", de geheimzinnige bazuinstoot, die het* Oosten in rep en roer zet, zou aanleiding kunnen geven tot een diepzinnige, historische beschouwing over de vraag, in hoeverre de Westersehe cul tuur in liet Oosten heeft afgedaan, en men zou dan waarschijnlijk tot een nog pijnlij ker vraag komen, n.l. die, of de Europee- sche beschaving in het Oosten wellicht haar eigen graf heeft gegraven. Het is hier echter niet de plaats om dergelijke histo rische problemen van een oplossing te voorzien veeleer moet het zijn nut heb ben, na te gaan in hoeverre het Westen zich aan de nieuwe ontwikkeling zal kunnen aanpassen en in welk opzicht het op zijn tellen zal moeten passen om tenminste zichzelf te blijven. Wanneer men beweert, dat de greep van het Westen op Azië is ontzenuwd, dan valt daaronder- niet alleen de verzwakte positie van Nederland, Frankrijk en Engeland in hun respectieve Aziatische koloniale ge bieden, doch dan kan men daaronder tege lijk de Duitsche nederlaag in Rusland re kenen, die een, waarschijnlijk definitief, einde maakte aan de Pruisische begeer lijkheid naar het Oosten. De groeiende nationale bewustwording van het Russi sche volk, dat de kern der Sovjet-Unie vormt, droeg een niet gering deel bij tot de enorme krachtsprestaties van het Sov jet-leger en dus tot het neerslaan van den vijand. Het nationalisme, hoogtij vierend in Indonesië, Indo-China, Engelsch-Indië en zelfs in Japan na de nederlaag nog, viert eveneens hoogtij in het aan Europa grenzende Azië van Stalin en Molotof. De tallooze zwenkingen van het Sovjet systeem naar dit nationalisme toe geven overduidelijk het verlangen der Russische leiders weer, het Aziatisch reveil niet al leen op te vangen doch, als het kan, te lei den. Dit Aziatisch reveil heeft door den afloop van den oorlog twee groote stappen voorwaarts kunnen doen: De strijd tus- schen de Aziatische aspirant-leiders Rus land en Japan, die onvermijdelijk had moeten worden uitgevochten vóór dat Azië zich „als één man" zou kunnen verheffen, werd verhaast en beslist door den Geal lieerd-Japanschen oorlog en de coördina tie van de nationale krachten en ideeën in het Russische volk werd geforceerd door den oorlog tegen Duitschland. Zoo ziet de Westersehe wereld zich thans geplaatst voor de, momenteel nog gedecen traliseerde doch steeds meer neiging tot frontvorming vertoonende, Oostersche be wustwording, die revolutionnair is in eer sten aanleg en waarmede het moeilijk on derhandelen is. Dat ondervinden de Wes tersehe staatslieden aan alle wrijvingklak ken tusschen Oost en West: De ervaring van onze Commissie-Generaal in Indië is in wezen dezelfde als die van Bevin en Byrnes in de UNO. Er zijn diplomaten, die meenen dat de atoombom eenige zekerheid biedt tegen het Aziatisch reveil. Er zijn andere,, die geneigd zijn te gelooven, dat eenige con cessies sussend zullen werken. Er zijn echter ook staatslieden die zich den ernst van het probleem ten volle realiseeren en die beseffen, dat één vergissing van het Westen de oude cultuur op onherstelbare wijze kan havenen. De wereld zal een geheel nieuw, merk waardig aspect bieden, wanneer Oost en West eenmaal, met of zonder geweld, hun plaatsen naast elkaar zullen hebben inge nomen. Een aspect, dat in niet .geringe mate zal afhangen van de wfjze, waarop beide dezen revolutïonnairen tijd zullen weten te verwerken. Het treft bijzonder ongeluk kig, dat het Westen, Europa vooral, nog niet door een eigen reveil tot nieuw leven is gewekt na de grondige zuivering en pijn lijke loutering van vijf jaren oorlog. Met zeer veel moeite begint het langzamerhand te begrijpen, dat het een déél der wereld is en niet langer de wereld, en dat het als deel en nog steeds belangrijk deel een intrinsieke hechtheid moet hebben, om krachtig en zelfbewust te worden en te blijven. De Europeesche federatie, waar over steeds meer pennen en tongen in be weging komen, lijkt nog zeer ver af en problematisch, maar een oppervlakkige be schouwing als deze wijst toch reeds dwingend in die richting. De vrees voor een ongunstige reactie in het Oosten, die men dikwijls als tegen argument hoort aanvoeren, lijkt in dit verband een ongunstig teeken van onzeker heid. Heeft het Oosten geaarzeld by de manifestatie van zijn streven, uit vrees voor de reactie in het Westen? De kracht van het jonge nationalisme is wars van di plomatie. Een Europeesch reveil behoeft de kracht van de jeugd echter evenmin te ontberen: het bewust-zijn van Europeesche verbondenheid zal, eenmaal geboren, im mers zoo nieuw en daardoor zoo jong zijn, dat het noch vrees, noch aarzelen, kent. J. L. Militair dagrapport uit Indië De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft het volgende over zicht van den militairen toestand gegeven, dd. 20 Januari: Te Medan is op het eind van de vorige week een Nederlandsche patrouille op een terroristen bende gestuit. Tijdens een kort gevecht, dat hierop volgde, werden vijf leden van de bende gedood. In den Ooste lijken sector van Medan werden acht in dringers gedood en drie gevangen geno men. 0p Zaterdagochtend hadden zware gevechten plaats bij den Bindjei-weg, waarbij door de Nederlanders van £U-tille- rie werd gebruik gemaakt, welke twee stukken republikeinsche artillerie onscha delijk maakte. Republikeinsche granaten ontploften in de Polinia-wijk, waarbij een Europeesche vrouw werd gewond. Een convooi met 250 vrouwen en kin deren, die van Java voor gezïnshereeni- ging onderweg waren naar Medan, werd tusschen Belawan en Medan aangevallen. De aanval werd echter zonder eigen ver liezen afgeslagen. In den Westelijken sec tor werden sterke republikeinsche onder- deelen regelmatig aangevallen en met zware verliezen teruggeslagen. Rotterdam's belagers: De Duitsche kanalen Bij de besprekin gen over de aan Duitschland op te leggen vredes voorwaarden, zal Nederland zeer zeker met klem opkomen tegen de oneer lijke concurren tie, welke het Duitsche imperi alisme de Neder landsche havens heeft aangedaan. Deze concurren tie beperkte zich niet alleen tot drastische tariefs verlagingen. Het West - Duitsche kanalen-stelsel, hierbij in kaart gebracht, was een van de vele ge raffineerde me thoden waarmede Duitschland trachtte zijn ha vens het vervoer van Rotterdam te laten overne men. De in de kaart opgenomen grafiek wijst dui delijk uit, in hoe verre de opzet is geslaagd. Om aan dezen toestand een einde te ma ken, zal Nederland aandringen op een ver bod aan Duitschland om nieuwe kanalen aan te leggen, welke het Rijnvervoer op onnatuurlijke wijze aftappen. De reeds be staande kanalen, zooals het Dortmund- Eemskanaal en het Mittelland-kanaal zul len niet verbreed of verdiept mogen wor- In Ede herdenkt de Algemeene Kunst zijde Unie N.V. het zilverep jubi leum van de kunstzijde, of zooals de Op 20 Januari was het een kwart eeuw geleden, dat in Ede de eerste ver koopbare draad werd gesponnen. Arn hem was echter al voorgegaan, want daar was op 10 Juni 1913 de eerste factuur verzonden voor afgeleverde „kunstzijde". Aan deze tak van industrie is vooral de naam van dr. Jacques Coenraad Hartogs verbonden. Hij kan beschouwd worden als de grondvester. In 1911 vatte hij het denk beeld op een fabriek voor de vervaardi ging van kunstzijde in ons land op te rich ten en hij slaagde er in, de fabriek in Arn hem tot bloei te brengen. Dr. Hartogs over leed in het voorjaar van 1932 in Zwitser land. Toen kort na den eersten wereldoorlog plannen wei-den ontworpen om een nieuwe zeer groote fabriek in Ede te bouwen, werd aan deze gebeurtenis meer dan gewone aandacht geschonken. Men verbaasde zich over de ongekend snelle ontwikkeling van deze jonge industrie. De meeste textielfa brieken ontwikkelen zich immers uit een bescheiden begin geleidelijk tot bedrijven van grootere afmetingen en hier werd met deze traditie radicaal gebroken. In het najaar van 1919 werd begonnen met het egaliseeren van een terrein ter zijde van de spoorlijn Ede-Arnhem, onmid dellijk gelegen bij het tegenwoordige sta tion Ede-Wageningen. Daarop «verrees ge leidelijk een gebouwencomplex, dat tien jaren later een oppervlakte van 85.000 M2 besloeg. Het eerste gedeelte werd in Januari 1922 in bedrijf gesteld en aan het einde van hetzelfde jaar had Ede reeds on geveer 200.000 K.g. zijde afgeleverd. En kele jaren voor den oorlog stond Neder land na Japan en Italië op de derde,plaats, wat de wereldexport van kunstzijde-ga rens betreft. De scherpe terugval van den prijs in de crisisjaren had tot gevolg, dat de rayon industrie voor groote moeilijkheden kwam te staan, doch door- ver doorgevoerde ra tionalisatie wist men de stormen het hoofd te bieden. T-ians, na den druk van oorlog en bezetting, wordt energiek gewerkt om de plaats van Nederland op de wereld den. Ook de aanleg van het Hansa-kanaal van Osnabrück naar Hamburg zal niet mo gen worden voortgezet. De Duitsche ver- voers- en verladings-tarieven behooren in de toekomst aan een strenge internatio nale contróle onderworpen te zijn. Dokters en ziekenfondsen De honoraria en premies worden hooger Uitkeeringen uit een vereveningsfonds WSJ hebben reeds gemeld, dat ln het conflict tusschen de ziekenfondsen en de dokters, over eenstemming verkregen is. Nader blijkt, dat de overeenkomst ook geldt voor de apothekers, tandartsen en vroedvrouwen. BIJ de besprekingen Is men van het beginsel uitgegaan, dat er een zekere gelijkheid ter. aan zien van de honoraria zou moeten zijn tusschen de vrijwillige verzekering en de verplichte ver zekering. Daar premleverhooglng slechts bin nen beperkte grenzen toelaatbaar is, heeft de minister van Sociale Zaken goedgevonden om een wettelijke regeling voor te bereiden, volgens welke voor het jaar 1947 een bedrag uit het Ver eveningsfonds beschikbaar zal worden gesteld, ten behoeve van uitkeeringen aan de afdeellng vrijwillige verzekering der algemeene zieken fondsen. Aan de toekenning van deze bijdragen woftlt de voorwaarde verbonden, dat voor de vrijwillig verzekerden de weistandsgrens wordt verhoogd tot f3750. Voor de vrijwillige verzekering zullen van l Januari 1947 af dezelfde honoraria gelden als voor de verplichte verzekering. Voor artsen en specialisten zullen de volgende bedragen en regelen geiden: rjet-apotheekhoudende artsen ontvangen f4.25 per ziel per jaar; apotheekhou- der.de huisartsen f6.75. Specialisten krijgen eer. .bedrag per ziel, gelijk aan l1 maal het bedrag, hetwelk naar de regeling, geldende op 1 Januari 1942. aan een speciallstenpot werd betaald, met een maximum van f3 per ziel per Jaar, of in dien de betaling per verrichUng geschiedt, be dragen berekend naar 90 van het R. V. B. tarief 1937. Voor de hulsartsen wordt voor het Jaar 1947 het honorarium verhoogd met een toeslag van f 0.43, welke echter voor een medewerker over ten hoogste 3000 verzekerden wordt berekend. Betreffende het vraagstuk der premieverhoo- glng deelt de commissaris belast met het toezicht op de ziekenfondsen, mede dat, bij het huidige loon- en prijspeil, een premie van f 0.50 per ver zekerde van 16 Jaar en ouder per week in het algemeen, uit sociaal oogpunt bezien, het maxi mum moet worden geacht Voor kinderen be neden de 16 jaar mag geen premie worden ge vorderd. Voor de ..onvolledige" gezinnen (man of vrouw met kinderen beneden 16 jaar) mag ten hopgste 50 boven het normale premiebedrag per verzekerde van 16 Jttai en ouder worden ge vorderd. Voor de gevallen, waarin de verstrek kingen aan de vrijwillig verzekerden minder omvatten dan die aan de verplicht verzekerden, dient het maximum der premie lager te worden gesteld. Geen audiëntie De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr J E. baron de Vos van Steen wijk, zal Donderdag 23 Januari geen audiëntie verleenen. Er zal bij de uitwerking van de reeds bestaande plannen betreffende den op bouw van een gemoderniseerd spoorweg bedrijf met een intensief reizigersvervoer, groote belangstelling besteed worden aan het goederenvervoer en alles zal worden gedaan om by de gemoderniseerde spoor wegen der toekomst ook in het goederen vervoer de service zoo hoog mogelijk op te voeren. Het oude rollend materiaal, waarin een zeer groote verscheidenheid bestaat, zal geleidelijk worden vervangen door nieuw van groote uniformiteit. Deze uniformiteit vormt een belangrijke factor voor de be- drijfsuitkomsten. Dit geldt eveneens voor het vervoer langs den weg. In Amerika zijn bussen besteld, die nu beginnen binnen te komen, maar vooral de binnenlandsche industrie zal een groot aandeel hebben in de leveranties. Deze politiek zal voor onze vaderlandsche industrie gunstige gevolgen kunnen hebben, die echter eerst tot uiting zullen komen als ons eigen verkeerswezen goed „op pooten staat". Het zal mogelijk zijn reeds per 4 Mei a.s. een zeer frequente dienstregeling uit te voeren, waarbij in samenwerking met het wegvervoer het aantal zitplaatsen be langrijk zal zijn uitgebreid.- De Neder landsche industrie is hard aan het werk om de materiaalvernieuwing, welhaast de belangrijkste factor, zoo vlug mogelijk te effectueeren. Van een meer dan driehon derd wagenbakken omvattende bestelling, verdeeld in 2- en 4-wagentreinstellen van nieuwe gestroomlijnde electrische rijtui gen, zal in September het eerste gedeelte binnenkomen. Met de „Winterregeling 1947" zal daarvan een dankbaar gebruik worden gemaakt. Men had op een vroeger gereedkomen gehoopt. Door het inlasschen van stoomtreinen tusschen de electrische zal de dienst reeds per 4 Mei intensiever kunnen geschieden. De groote aantallen binnenkortgereed komende autobussen zullen op de tra jecten. welke nu nog niet voldoende door het railverkeer kunnen worden bediend, het tekort aan zitplaatsen helpen vermin deren en zijn verder bestemd voor de dochtermaatschappijen die ook op uitbrei ding van him diensten zitten te wachten. De op- en herbouw van dè vele ver nielde stations vormt een groote factor in het geheel, doch ook de noodzakelijke vernieuwingen aan de bestaande stations hebben de grootste aandacht. Zoo zal er een oplossing komen voor de moeilijk heden bij de stations Utrecht C.S. en Am sterdam C.S. wat betreft de uitgaande reizigers. Het station Amsterdam C.S. zal bij de hl- en uitgangen worden verbouwd, in Utrecht is een nieuwe tunnel ontworpen tegenover hotel Terminus. Hierdoor zal het te drukke verkeer in de bestaande reizigerstunnel worden ontlast. Boven dien wordt de omweg op den weg naar buiten of naar de treinen voor de reizigers opgeheven. Tot slot vernamen we nog dat de spoor brug over de Maas bij Hedel dadelijk na de opening in gebruik zal worden geno men met het inleggen van stoomtreinen naar den Bosch. Er zal dus niet worden ge wacht tot de nieuwe dienstregeling van 4 Mei. In de twee vorstperioden moest het bin nenland vrijwel uitsluitend door het spoor wegverkeer van kolen worden voorzien. De kolentreinen uit Limburg werden steeds langer, zoodat er tenslotte 23.000 ton per dag werd vervoerd. Alles is echter uit stekend verloopen. Do V. S. hebben besloten 11 mlllioen dollar aan Griekenland te schenken, om dit land ln staat te stellen de eerste moeilijkheden te boven te komen. Tsaldaris. minister-president van Griekenland, die verleden maand een bezoek aan de V. S. heeft gebracht om te trachten fmancleelen bijstand te verkrijgen, is van dit besluit op de hoogte gesteld door Patterson. Amertkaansch lid van de geallieerde valuta commissie, tijdens een bijeenkomst dezer com missie te Athene. Raad voor de luchtvaart Thans ls de samenstelling bekend gemaakt van den Raad voor de Luchtvaart. Voorzitter ls mr. J. E van der Meulen, raadsheer in den Hoogen Raad Plaatsvervangend voorzitter: mr. P. J. A Hljlnk. raadsheer ln den Hoogen Raad. Secretaris: mr. J. N. Kan, administrateur by het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Plaatsvervangend secretaris: mr W. Riphagen, referendaris bij het ministerie van Binnen landsche Zaken Leden: Prof. dr Ir C. B. Ble- zeno. hoogleeraar aan de Technische Hooge- schqol te Delft: prof. dr J. Jongbloed, hoog leeraar te Utrecht; vice-admlraal b. d. Jhr. G. L. Schorer; vlce-admlraal b d. F J. Heeris, oud-directeur der luchtstrijdkrachten. Buitengewone leden: U. F. M. Dellaert be drijfsdirecteur van Schiphol; K D Parmentler chef van het vliegbedrijf der KI ML. C. Dik. radio-telegrafist bij de K L M.. J. H. Kra mer. gepensioneerd hoofdofficier van den Ma rine-stoomvaartdienst: lr P J G. van Diggelen chef van den technischen dienst der kustver- llchtlng; F B. Blok. werktuigkundige bij de K.L MF. A. Gallas, directeur der filiaalin- rlchtlng van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te Rotterdam; dr. G. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid: H M Schmidt Crans. al gemeen UJninspecteur bij de KLM; H. F. C. Holts, reserve-kolonel-vlleger en dr E. L G. den Dooren de Jong. consul-generaal voor Fransch Indo-China. De Koningin bezoclit „De Bezige Bij" De Koningin heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan de uitgeverij en drukkerij „De Bezige Bij" te Amsterdam, welke tijdens de bezetting vele uitgaven heeft verzorgd. Op een handpers werd in Haar tegenwoor digheid een afdruk getrokken van een vers uit de bundel „Spijkerschrift" van Yge Fop- pema, welke afdruk Haar werd aangeboden samen met eenige in prachtband gebonden boekwerken van medewerkers. Aan mevrouw De Beaufort werd de bundel „Kerstmis in Scheveningen" overhandigd, die haar omgekomen zoon B. Ph. de Beaufort in de strafgevangenis van Scheveningen heeft geschreven De Koningin onderhield zich met de drukkers De Koning, Vijlbrief en Nije en met de schrijvers Yge Foppema, Sjoerd Leiker, Halbo Kool en Han Hoekstra. Ook de schrijfster Henriëtte van Eyck moest vertellen over haar contactwerk en de fi- n&ncieele ondersteuning, die door haar be middeling aan de illegale auteurs werd ver strekt. Vijf jaar geëisclit tegen leidster van „Frontzorg" Gedurende den oorlog zond „Frontzorg" aan diegenen, die in Duitschen krijgsdienst aan het Oostfront streden. „Liebesgaben" en brieven. Deze actie was door mei-rouw E. K.-S. in 1941 begonnen en had zich uitge breid lot een groote organisatie, met afdee- lingen in geheel-Nederland Mevrouw K. die zich thans voor de Rot- terdamsche Kamer van het Haagsche Bij zonder Gerechtshof te verantwoorden had, beweerde altijd anti-Duitsch te zijn geweest. Zij was slechts beducht voor het „bolsjewis tisch gevaar", welke verklaring door den president ten sterkste betwijfeld werd. Ter staving van deze bewering voerde zij aan nimmer een dergelijke actie ten behoeve var Duitsche soldaten te hebben willen organi seer en. Op de vraag van den president of zij ook aan de tienduizenden Nederlandsche arbeiders in Duitschland had gedacht, antwoordde zij. dat zij ieder die hulp noodig had. zoover zij daartoe in staat was. had geholpen. De procureur-fiscaal eïschte 5 jaar met af trek van voorarrest. Uitspraak over 14 dagen. 23. „Dit is een deftig logement!" zei de baas na een poosje. „Je zou het misschien niet zeggen, maar hier logeren alleen heren uit de eerste stand. Hier boven woont bij voorbeeld een baron die bezig is om de schatten van koning Ermelic te zoeken! Een échte baronzie je.... Puf-pufAls hij ze vindt 'zrijgt hij het halve koninkrijk!. Wanneer je nu klaar bent met die afwas, mag je hem een kop anijsmelk gaan brengen.... Voorzichtig dragen, hoor!" Panda, die doodmoe was van de grote af was liep zonder iets te zeggen met een blaadje achter den baas aan naar boven. „Het bevalt me hier niets!" dacht hij. „Het stinkt hier naar spruitjes en de baas is te lui om te kijken! Ik ben tenminste be nieuwd wat dat voor een soort baron is die hier woont! Intussen had de baas ge klopt en een deftige stem in de kamer riep: „Ja!" markt te heroveren. De vooruitzichten zijn gunstig. De vooroorlogsche productie is niet alleen bereikt maar zelfs belangrijk over schreden. De week van 2025 Januari is de A.K.U.-feestweek. De directie stelt zes da gen achtereen het bedrijf ter bezichtiging open- In het fabrieksgebouw is in het bijzijn van verschillende prominente figuren op het gebied der rayon-industrie en een groot gedeelte van het personeel de direc tie een huldeblijk aangeboden, bestaande uit twee bronzen lantaarns, die den hoofd ingang der fabriek voortaan zullen flankee ren. Onder de aanwezigen bevonden zich de oud minister ir. T. S. G. J. M. van Schaik, directeur van de A.K.U., prof. ir. I. P. de Vooys, gedelegeerde van den Raad van Commissarissen, de adjunct-directeuren jhr. J. M. van den Bosch, J. A. D. M. Da niels, ir. A. J. Engel en dr. ir. J. G. Weel- denburg. Verder staan een winkelweek, recepties, revue-voorstellingen, schoolfeesten en hul digingen op het programma. Britsch-Nederlandsche handel Volgens het Britsche blad „Daily Herald" zal Engeland volgende week een delegatie naar Den Haag zenden teneinde besprekin gen te voeren ten aanzien van het in even wicht bregen van den Britschbn export naar en den import uit Nederland. Het blsd merkt op. dat Nederland meer uit Engeland betrekt dan omgekeerd en acht het waarschijnlijk, dat de besprekingen zullen leiden tot een grooteren invoer van zuivelproducten door Engeland. Boksen Quenlemeyer knock-out in de tweede ronde In zijn gevecht tegen den Engelschman Freddy Mills is Wllly Quentemeyer ln de tweede ronde knock out geslagen. Mills woog vóór het korte gevecht 5 kg. zwaar der dan Quentemeyer met zijn 76,67 kg. De Engelschman viel direct fel aan en werd twee maal door den scheidsrechter gewaarschuwd wegens vasthouden. Gedurende de eerste ronde heeft Quentemeyer steeds een verdedigende houding aangenomen, af en toe met de linker vuist zonder eenlg resultaat aanvallend. Bij den gongslag viel Mills van links en rechts fel aan. Onmiddellijk na het begin van de tweede ronde gleed Quentemeyer uit, doch stond bij den tweeden tel weer op. Mills bleef onophoudelijk in den aanval, maar miste verschillende keeren, Op een oogenblik, dat-Quentemeyer Instapte, counterde Mills hem met een harde rechtsche op de kaak. Voorover ging de Nederlander neer en werd uitgeteld. Hoewel Mills nog niet geheel genezen was van een griepje, kostte hem de overwinning op Quen temeyer toch zeer weinig moeite. De Engelsch man maakte een bijzonder onverschilligen in druk. doch het was hem aan te zfen, dat hij reeds na het begin van de eerste ronde wist, dat hij zijn tegenstander zou slaan. In de kleedkamer vertelde Quentemeyer, dat hij het gewichisverschil van 5 kg een te groote handicap had gevonden. „Bovendien had ik nog nooit in zoo'n indrukwekkende hal en voor zoo n enorme menigte gebokst", zoo voegde hij er aan toe. Waterpolo De competilie-standen De competitiestanden in uen kring Haar lem van den K.N.Z.B luiden: Dames gesp.gew.geLverl v.-t. pnt. HPC 2 2 7 4 4 Haarlem 1 1 2 1 2 VZV 2 1—15 6 2 DWR 21 1 1 4 5 1 DWT 2 I 1 4 5 1 HVGB 1 1 1 2 0 Heeren afd. I. HPC 2 2 2 8 2 4 VZV 2 - 10 4 4 Haarlem 3 12—944 DWR 2 4 1 - 3 6 15 2 DWT 2—11241 HVGB 2 3— 1 2 4 10 1 Heeren afd. II. HVGB 3 2 2 5 2 4 DWR 3 3 2 1 8 6 4 HPC 3 2 1 1 8 12 2 Haarlem 2 3 1 2 12 10 2 VZV 2 2 2 7 10 0 Heeren afd. III. Haarlem 3 2 2 11 1 4 PSVH 2 1—14 7 2 DWT 22 1 1 2 4 1 HZV 1 2 1 1 1 6 1 Het wedstrijdprogramma voor Zondag 26 Januari in het Sportfondsenbad vermeldt: Centrale wintercompetitie K.N.Z.B. Heeren: H.V.G.B. 1R Z.C. H.P.C. 1—IJ 1 Competitie kring .Haarlem K.N.Z.B. Heeren afd. I: H.P C 2—Haarlem 1, deze wedstrijd geldt tevens voor bekercompetitie K.N Z.B. D.W.R. 2—H VGB 2 Afd. II: D.W.R. 3—H.P.C 3. Afd III: Haarlem 3—D.W.T 2. Dammen Haarlem en IJmuiden voor het kampioenschap uitgeschakeld Voor de competitie hoofdklas van het dis trict Noordholland van den Ned. Dambond zyn Zaterdag en Zondag twee belangrijke wed strijden gespeeld, waardoor de IJmulder Dam club en de Haarlemsche Damclub uitgescha keld werden voor het kampioenschap. Zondag verloor IJmuiden met 13-7 van Joseph Blan kenaar en Maandag won IJmuiden van cle Haarlemsche Damclub. De- voorloopige uitslag is 126 en de vermoedeiyke 137 voor de IJmuidenaren. De strfjd om den titel gaat tusschen Joseph Blankenaar en „Gezellig Sa menzijn", beide uit Amsterdam. Donderdag gaat HDC by laatstgenoemde vereenlglng op bezoek De stand der competitie ls: Joseph Blankenaar 8 8 0 0 16 Gezellig* Samenzijn 9 8 0 1' 16 H D. C. 10 7 1 2 15 IJmuiden 9 7 0 2 14 C. D. A. 10 3 3 4 9 Alkmaar 8 2 2 4 6 Wormerveer 3 2 15 5 Zaandam 9 13 5 5 Oostzaan 7 2 0 5 4 S£. Bavo 8 2 0 6 4 Oosterkwartier 8 116 3 Korfbal Strawberries-nieuws Na een gedwongen rust van eenige weken, verschenen de Strawberries weer met eenige elftallen ln het veld. In de morgenuren bond het vierde heerenelftal den stryd aan met Schiphol en behaalde op regelmatige wijze een overwinning van 51. De kampioenskansen bleven hierdoor behouden. Niet minder belangryk was de zege. die het eerste dameselftal op de leidsters van zyn af deellng Kampong behaalde. Door doelpunten van de dames P, Nijssen. J. v. d. Duyn en ten slotte door mej H. Graper moesten de Utrecht- sche dames In Strawberries hun meerdere er kennen De twee tegenpunten van Mevrouw Hirsch-Mahler waren van fraai gehalte. Ook het reserve dameselftal legde op de punten beslag, zoodat zij zich nu stevig op de derde plaats genesteld hebben. Een onderlinge wedstryd tusschen het eer ste en tweede heetenelftal eindigde ln een gelijk spel. Voetbal Chelsea in de vierde ronde Chelsea won Maandagmiddag den voor de tweede maal overgespeelden wedstryd der derde cupronde met 20 van Arsenal, zoodat Chel sea Zaterdag 25 Januari op eigen veld tegen Derby County uitkomt. Bijna 60 000 toeschou wers waren op het terrein der Spurs In Tot tenham aanwezig, waar het doel van Chelsea reeds ln de eerste minuten op verrassende wyze aan een doorboring ontsnapte. Eerst schoot Logle den bal vlak langs den paal, ver volgens schoot hij hem hard tegen de lat, waarna de bal ln het veld terugketste, waar een der Chelsea-spelers het leer met de hand bewerkte, zoodat Arsenal een strafschop toege wezen kreeg, dien Lewis echter ver naast schoot. Chelsea herstelde zich evenwel en was zelfs Iets beter dan de Arsenal hoewel Logle voortdurend een groot gevaar voor Chelsea bleef. Lawton zorgde ln deze periode van over wicht van Chelsea voor twee fraaie doelpun ten. De ruat kwam met den stand 20 voor Chelsea. In de tweede helft bleek Arsenal niet ln staat Iets beters te leveren dan het prachtig combineeren van Chelsea's midden- trio. Lawton en de blnnenspelers Walker en Goulden, H.F.C. blijft aan de Spanjaardslaan De op 21 Me! 1938 door de gemeente Haarlem met de H.F.C. gesloten huurovereenkomst met betrekking tot het voetbalterrein aan de Span jaardslaan, was op 31 December 1946 geëindigd. Het resultaat van een met het bestuur gevoer de correspondentie is geweest, dat het bereid is het terrein voor een tijdvak van 5 jaren, hetwelk wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari j.l. en derhalve zal eindigen op 31 December 1951, weder te huren en wel voor een bedrag ven f 1800 per jaar. B. en W. stellen den raad voor daartoe te besluiten. Geen contract met Charlton Uit een gesprek, dat wij Zondag met Wil kes voerden, moesten wij wel tot de con clusie komen, dat de Rotterdammer geen contract geteekend had met Charlton Athletic. Inmiddels hebben wij ons ook met den manager ran de F.ngelsche club, Jimmy Seed, in verbinding gesteld, die ons mededeelde, dat hij Wilkes niet geëngageerd heeft. Schaken Noordholland wint van Den Haag De vertegenwoordigende ploeg van den Noord- hollandsehen Schaakbond heeft zijn eersten wed* strijd, legen den Haa^schen Schaakbond, ge wonnen. De strijd verliep uitermate spannend en bij'het einde van den strijd bleek de N. H. S. B. dan ook maar ternauwernood gcworfaen te hebben, n.l. met 5%4Vi. De uitslag luidt: Noordhollandsche Schaakbond—Haagsche Schaakbond K. Geus—H. H. Kamstra 0 —1 W. Geuzebroek—P. B. v. d. Wel H. F Crabbendam—Mr. H. J. Walkale.. 1 —0 S. Muurlink—A. Loep 0 —1 G. B. v. d. Velde—P. J. D Kreetz 1 —0 H. Bouwmeester—J. L. Stok 1 0 J. de Vries—P. A. v d. Kraan0 —1 W. Schuurman—H. J. J. Elzerman1 0 A. Groenendijk—A. A. Gordijn 1 0 Hovingh—W. L. Lanso 1 36 Januari wordt in Restaurant Bnnkmann, Groote Markt, de tweede wedstrijd begonnen tegen het vertegenwoordigend team van den Amsterdamschen Schaakbond Van Gorselenbeker-lournooi begint Het Van Qorselentoekei-tournool, dat Jaarlijks door De Rochade georganiseerd wordt, zal Vrij dag 24 Januari in het clublokaal van De Rochade, Molenaerstraat 18, alhier, aanvangen. Behalve de beker, is dit jaar een fraaie schoonheidsprijs uitgeloofd. De deelnemers zijn: G. Kroone (H. S. Gdie bekerhouder is. C. Ilovlngh (Het Oosten). J. J. v. Kampen (Het Oosten), W. Geu zebroek, J. Blokker, R. Holman. G. B. v. d. Velde (allen Rochade), J. P. Wever. S. Herfst (beiden Rolland). J. H. Kruyt (H. S. G.), A. Herfst (Het Oosten) en P. A. v. Drie! (Kennemer- land). Allen zijn tezaam gebracht in een groep en zullen een halve competitie spelen. Op den openingsavond zal tevens de eerste van de twee nieuwe beslissingspartijen tusschen G. Kroone en H. Bouwmeester, om het Persoonlijk Kam pioenschap van Haarlem, gespeeld worden. Noordhollandsche Schaakbond kt de eerste klasse A van de Competitie N. H. S. B werd de voorloopige uitslag van den wedstrijd Het Oosten—Heemstede na spannen- den strijd een gelijk spel: 4—4. In de eene afge broken partij staat Heemstede gunstiger, in de andere heeft Het Oosten de beste kansen. De Heemstede-naren misten A. JSger. In de B- afdeeling toonde H S. C. opnieuw, sterker te zijn dan bij den aanvang der competitie gedacht werd. Ditmaal moest De Rochade alle zeilen bijzetten om de baas te blijven. De eerste vijf borden van de De Rochade bracht het zelfs niet •erder dan een gelijk spel: 2'j—2%; vlak voor het einde brachten de lagere borden De Rochade een overwinning van 6—4. waarmede De Rochade weer een stap dichter bij het kampioenschap is. Volgens de „Daily Mail" heeft Peter Mase- field. director of planning bij het ministerie voor de burgerluchtvaart en voorzitter van een commissie, die zich bezighoudt niet het ontwer pen van lichte vliegtuigen, plannen bekend ge maakt voor een ..volksvliegtuig" in vier stan daardmodellen. Het lichtste model heeft een motor van 35 P.K.. die een snelheid van 130 km. per uur kan ontwikkelen. De prijs bedraagt 300 pond. „Om populair te worden", aldus Masefield, .moet het vliegen veilig, goedkoop en eenvoudig zijn. Wij leggen het aan op een gegarandeerden verkoop van ten minste ÏOOO machines van elk type". Dr. Julian Huxley, directeur-generaal der UNESCO (de organisatie der V. N. \-oor ont wikkeling. wetenschap en cultuur), heeft mede gedeeld. dat Oostenrijk. Italië, Zwitserland, Zweden en Hongarije het lidmaatschap der or ganisatie hebben aangevraagd. Huxley ver klaarde, dat 31 landen thans hun lidmaatschap hébben geratificeerd. Van semi-officieele zijde wordt vernomen, dat het Fransche fregatschip „Le TonkinoJs" een afdeellng Fransche soldalen op het eiland Patile, behoorende bij de Paracel-eilanden ln de Chineesche Zee, aan land gezet heeft. Het fre gatschip werd uitgezonden om de Juistheid van de berichten, volgens welke de eilandengroep van Paracel door Chineesche strijdkrachten zou zijn bezet, te verifieeren. De kapitein van de Tonkinois heeft naar verluidt bevestigd, dat het eiland Boisee door Chineesche troepen ls bezet. In het proces te Ravensbrück ls verrassing gewekt door een schriftelijke verklaring van acht Nederlandsche vrouwen, onder wie de ge tuige charge Neeltie Epker. In deze verklaring wordt om clementie verzocht voor dr. Treite, een der beschuldigden, en gezegd, dat Treite van een anderen geest bezield was geweest dan zijn voorgangers. „Wij verzoeken met zeer grooten klem. dat uiterste clementie zal worden betracht" De ïtallaansche minister van buitenland- sche zaken, Nenni, heeft aan de Er.geische. Amerikaansche. Sovjet-Russische en Fransche diplomatieke vertegenwoordigers te Rome een i overhandigd, waarin de ïtallaansche rëgee- ring erkenning verzoekt van het beginsel, dat het vredesverdrag met Italië op basis van bila terale overeenkomsten met de, bij het verdrag betrokken, staten onder con lr 61e van de V. herzien kan worden,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2