Hoe Velsèn's burgemeester bij de Duitschers zwart werd gemaakt Twes luchtvaart-employés smokkelden deviezen Gevangenisstraf en boete Dinsdag 21 Januari 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Bijzonder Hof Twee jaar Rijkswerkinrichting geëischt tegen oud gemeente-ambtenaar Een veelbelovende zoon Economische rechter Hedenochtend behandelde het Amster- damsche Bijzonder Gerechtshof de zaak tegen H. S. uit Landsmeer, die in 1942 aan den toenmaligen referendaris der Noord- hollandsche Griffie een fel nationaal- socialistisch getint ambtenaar en als zoo danig door den commissaris mr. A. J. Backer belast met „bijzondere opdrachten" meermalen uitvoerige rapporten uit bracht over anti-Duitsche uitlatingen van burgemeester M. M. Kwint van Velsen. Toen deze werd ontslagen en de Duitsch gezinde dr. A. C. Groeneveldt als waar nemend burgemeester fungeerde en de functies van „bestuursraad" en waarne mend Commissaris van Noordholland op zich had genomen, zou S. nogmaals dezen Groeneveldt de „misdragingen" van den heer Kwint gerapporteerd hebben. Ook tegenover den nationaal-socialis- tisch gezinden inspecteur der politie W. Hitman uit Velsen zou hij den oud-burge meester beticht hebben vaijl, mondelinge „beleediging" van de N.S.B. Bovendien vermeldde de tenlastelegging, dat S. ge poogd heeft, een zekere B. E. van Polanen- Thijms over te halen om een verklaring te onderteekenen, die den heer Kwint in een ongunstig daglicht zou stellen tegen over de Duitsche autoriteiten. Er waren 5 getuigen a charge gedag vaard, waaronder burgemeester Kwint, dr. A. C. Groeneveldt en mr. Backer, de ex-commissaris der provincie Noordhol land. Als eerste getuige werd burgemeester M. M. Kwint van Velsen gehoord, die van Mei 1935 tot 1 Aprü 1942 in deze functie werkzaam was en na de bevrijding als zoo danig terug kwam. Het ontslag in 1942 werd hem medegedeeld door de se cretaris-generaal ..in opdracht van Seyss Inquart". Onder mr. Kwint's bewind klom de verdachte op tot hoofdcommies ter se cretarie van Velsen en tijdens zijn opvol ger bereikte hij den rang van referendaris. De burgemeester beschreef zijn vroe- geren ondergeschikte als een goed ambte naar, die zich echter later van een andere zijde liet zien. In de eerste oorlogsjaren werden alle uitgaande telefoongesprekken van N.S.B.- gemeqnte-ambtenaren, dus ook die van verdachte S. door dear bode van het Vel- ser raadhuis afgeluisterd, zoodat de heer Kwint op de hoogte bleef van het „offen sief" dat tegen hem werd voorbereid. De referendaris Jumelet, een uiterst fel N. S. B.-er, van wien na Dollen Dinsdag niets meer gehoord is, heeft m die dagen telefonisch een onderhoud met den ver dachte gearrangeerd; daarna kwam deze Jumelet vrij geregeld op het Valser ge meentehuis, waar hij telkens naar verdach te vroeg. Deze verstrekte zijn handlanger de gegevens over den burgemeester en de laatste stapelde tijdens zijn „sluippa- trouilles", zooals getuige ze karakteriseer de, het bezwarend materiaal tegen den burgervader op. Eenigen tijd later werd de burgemeester naar den Duitschen commissaris-generaal van justitie in Den Haag geroepen en ook een zijner naaste medewerkers, de heer W. C. Suwerink moest daar komen. Hier kwam onder meer de door de Duitschers beraamde uitzending van ongehuwd ge- meentepersonéel naar Duitschland ter sprake; maar de burgemeester liet zich bij dit onderhoud kennen als een groot tegenstemder van een dergelijken maatre gel. Nog latej gaf de secretaris-genera al mr. Kwint inzage van het tegen hem ver zamelde dossier, tot zijn ontslag conclu deerde. Het heele complot tegen den burge meester had een hoogtepunt in een nogal stormachtig gesprek tusschen hem en den verdachte, waarbij den laatste ver weten werd, dat hij met Jumelet tegen mr. Kwint samenspande. Na dit onder houd strompelde, zooals burgemeester Kwint vanochtend vertelde, S. „als een- geslagen hond" de kamer uit. Den dag daarop werd de burgemeester geëlimineerd. De president, mr. N. Bolkestein, vroeg den getuige, in hoeverre hij. denkt, dat het gekuip van S. zijn ontslag zou hebben verhaast. Het antwoord was hierop, dat de toenmalige commissaris der provincie Noordholland, mr. A. J. Backer ook zon der de bijeengebrachte gegevens precies wist .wat hij aan hem had". Voigens mr. Kwint is S. door Jumelet beïnvloed. Hoewel deze laatste wel de „engel des doods van de Noordhollandsche burgemeesters" werd genoemd, was hij volgens den heer Kwint ook maar een „gefailleerde schippersknecht". De volgende getuigen bevestigden in groote lijnen het reeds gehoorde. Mr. Bcfbker verweet echter burgemeester Kwint dat hij als een der eerste burgemeesters van Nederland eenige hooge Duitsche autori teiten ten eten had genoodigd. Ook de verdachte probeerde de scherpe kanten van de geschiedenis af te slijpen, maar moest de hoofdzaken van de beschuldi ging toegeven. Daarbij vertelde hij, dat hij politie-inspecteur W. Ritftian, toen ge detacheerd in Velsen, overbriefde, dat de burgemeester zich weinig vleiend over Volksdienst en N.S.B. uitliet. Bovendien moest hij beamen, den N.S.B.-opvolger van den heer Kwint, dr. A. C. Groene veldt, diens voorganger in onvadei'landsch- lievende kleuren te hebben afgeschilderd. De president verwierp bijvoorbaat een mogelijk beroep op ambtelijk bevel, door den verdachte te zeggen, dat ook al zou dr. Groeneveldt hem bevolen hebben een rap port over mr. Kwint op te stellen, hij hieraan geen gehoor had behoeven te De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 13.00 Nieuws. 1315 Voor de jongeren. 13 30 Gram.muziek 19 45 Arbeiders productiviteit. 20.00 Nieuws. 22.05 Weeroverzlcht. 22 05 De ge wone man 20.15 Maaastrechter Staar. 20.45 Film praatje. 20.55 Het kwintet tn de kamermuziek 21.15 Gram muziek. 21.30 Maastrichtse!) Stedelijk Orkest. 22.00 Nieuws. - 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondgebed. 22 35 De vroolijke Zilvervloot. 23.00 Actualiteiten. 2310 Klaas van Beeck. 23 35 Soir de Musette. HILVERSUM II, 413.5 M. en 218 M. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Tippica-orkest. 19.10 P.T.T. 19.30 Constant Moerman en Pierre Palla. 20.00 Nieuws. 20.05 Echo van den dag. 20.15 Dlns- dagavondtrein. 21.30 Contact. 22.15 Buitenlandsch overzicht 22.30 Koorultwlsselir.g Engeland—Ne- «ter.ai^a, U.Li Jiicuwè. 23.30 Red Debroy. fiscaal de daden van verdachte en noemde hem een „aanbrenger". Hij schetst het aan S. ten laste gelegde als een verre gaande poging tot nazificeering van het gemeentelijk bestuur in ons land, en nam het verdachte vooral kwalijk dat hij den inspecteur Ritman zooals mr. Besier zeide, een der gevaarlij leste menschen van Kennemerland uitvoerige gegevens om trent mr. Kwint verstrekte. Goede zijden van S. zijn vooral na Augustus 1942 naar voren gekomen, hetgeen ook bleek uit ver klaringen van een getuige a décharge uit Landsmeer, waarheen verdachte na zijn Velser tijd vertrok als burgemeester. Maar deze kunnen niet goed maken wat ver dachte tegen mr. Kwint misdreef. - „Hij had zooveel andere menschen kun nen verraden", is geen ontlastende omstan digheid. Slechts de positieve feiten liet mr. Besier gelden en hij eischte twee jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. Muziek Liederenavond Jo Vincent Een zeldzame sfeer schiepen Jo Vincent en Emmy van Eden Maandagavond ln onze groote Concertzaal: een sfeer, waarin men als hoorder de rul§ite en de menschen niet meer bemerkte; waarin de klankenpoezie als uit onbestemde verten en richtingen tot ons kwam, wazig, vaag. nu eens droomerig, dan verlangend, soms speelsdh, angstig of droevig, maar steeds imma terieel. De kunst onzer groote zangeres Is wel hoe langer hoe meer verinnerlijkt geworden. Zij vermijdt alle heftige uitingen, alle schrille accenten, alle goedkoope effecten; zij teekent als met pastelkleuren, zij lijkt een impressionis tische spiegeling, om 't even of zij romantiek folklore of wat dan ook weergeeft. Schumann verscheen ln een nieuw licht, levend en onver- bleekt: zijn gevoelig, zelden gezongen „Re quiem", zijn krachtig „Lied eines Schmiedes", zun teer „Mondnacht", zijn aardig „AuftrSge" en zelfs zijn bekend „Der Nussbaum". Voor Debussy's broze kunst twee liederen uit 1890, een („Colloque sentimental") uit 1904 was haar interpretatie wel de aangewezene. Oud-Hol- landsc-he liedeker.s :n geestige bewerkingen, van Schouwman en Pijper en meer eenvoudige Van Röntgen leidden de folkloristische reeks in; de oud-Engelsche van Britten deden er niet voor onder. Ten slotte weer romantiek: nu Rich. Strauss, wiens „Traum durch die Dammerung" wel de meeste blijvende waarden mag bezitten; zijn „Standchen" daarentegen heeft al beursche plekken En dan nog als toegift Brahms' Wiegen lied om ons goedennacht te wenschen, maar men bleef nog en kreeg nog een lied. ■Ik heb de kunst van Jo Vincent geprezen; die van haar trouwe begeleidster was er mee ge lijkwaardig. Meer behoef ik er niet van te zeggen. K. DB JONG „Eereschuld en dankbaarheid" vertoonde oorlogsfilms Het comité „Eereschuld en Dankbaar- held" gaf gisteravond in een der zalen van de Haarlemsche Cadiclub een filmvertoo- ning, die door verschillende autoriteiten werd bijgewoond. Het was aanvankelijk de bedoeling geweest, dat de oud-comman dant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst den avond zou bijwonen, doch hij was door familieomstandigheden verhinderd aan wezig te zijn. Daarom is besloten van dezen avond een herhaling te geven en wel op 21 Februari. Men rekent dan op de aanwezig heid van den generaal en zal dan de eerste vertooning geven van een aan den oorlog in ons land gewijde film, die thans door de militaire autoriteiten is goedgekeurd. Gisteren werd de avond gevuld met twee films, opgenomen door geallieerde filmdien sten en gewijd aan den oorlog tusschen 1941 en 1944 en aan de bevrijding van Neder land. Zij bevatten talrijke beelden, die voor de meeste toeschouwers nieuw moeten zijn geweest en die passages uit den oorlog, die voor ons tot nu toe niet veel meer dan een begrip zijn. geweest duidelijk en levend maakten. Het was jammer, dat de kwaliteit van het vertoonde den invloed ondervond van technische onvolkomenheden der installa tie. Tijdens een der pauzes werd een col lecte gehouden ten bate van „Eereschuld en Dankbaarheid", die meer dan tweehon derd gulden opbracht. DE DISTRIBUTIE Afhalen van nieuwe bonkaarten op Woensdag 22 Januari. Haarlem; letter J. Heemstede: van 912.30 uur letter Mi t.m. Mz. van 14—16 uur N t.m. Op. Afhalen van schoenenbonnen op Woensdag 22 Januari: Haarlem: letters D, E en F. Zandvoort: alle letters. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 20 Januari 1947. BEVALLEN van een. zoon: 17 Jan.. M. Swier- stra—Joustra; 18 Jan.. C. v. Keeken—Voorthuij- sen; J. Schipper—Roest; W. A. HenzenSchreu- der; W. C. M. Alles—Janssen Schmidt; M. M. Suasso Lima de Prado—Nederkoorn; 19 Jan., M. A. P. Schackman-KJlebels; E. ,C. Bijster—Caro; G. Hamhuis—v. Loenen; D. C. v. d. Kerkhof- Verslagers; G. T. Roeland—Maarsen; 20 Jan., J. T. M. Ooms—v. d. Geest; J. v. Aurich—Harten- dorp. BEVALLEN van een dochter: 16 Jan., J. B. Schram—Rosenlboom; 17 Jan., R. Hoogesteijn— Mooser; 18 Jan., W. A Kuipers—Vennik; B. Blü- mers—Dijkstra; K. K, v, Sl ra a ten—Bernhard; A. Warmer—d. Vogel; J. Vander—v. Rijswijk; W. J. Kolk—v. Asperen; 19 Jan.. G. M. Hopstaken Spruijt; E. M. Meulenbroek—Kok; A. Monsma Renooij; 20 Jan., H, J. v. Dijk—Wissema; L. Kerk manHofman. GEHUWD: 20 Jan., H. Neijt en E. M. Brand wijk. OVERLEDEN: 16 Jan., T. W. Kol. 49 J„ v. 't Hoffstraat; 17 Jan., G. H. M. v, d. Boogaard, 67 J., Zomervaart; 18 Jan., J. Smit. 87 j., M, v. Heemskerkstraat; 19 Jan., A. M. Schouten, 23 j., Kamperlaan. Agenda voor Haarlem Gem. Concertzaal: H.O.V.-volksconcert m.m.v. S;ni v. d. Brom, plano. 20 uur. Brinkmann: Openbare vergadering van den Vrijen Bond Be roepsvervoerders. 20 uur. Ged. Oude Gracht 47: G W. J. v. Speng'.er: „Soefisme als antwoord op den nood van den tijd". 20 uur. Rembrandt: Topper keert terug (14 j Palace: Notre Dame van de sloppen (18 j.) Luxor: Jane Eyre (14 j.) Deze drie 14.00. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De witte wals (14 j.). 14.00. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City: De hemel op aarde (a. L) 14.15, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Judy in hel lunapark (14 j.) 14.30. 19.00 en 21,15 uur. - WOENSDAG 22 JANUARI. Gem. Concertzaal (Turnzaal): „Les confé rences frar.ca:ses Jean Albert Sorel spreekt over Du Rh in au Danube sous le général De Lattre de Tassigny. 20 uur. Begijnhofkapel: Lie derenavond Dldl Sanders. Aan der. vleugel: Hans Schouwman, 20 u. Bioscopen: Zie Dinsdag. Een jongeman, zoon vaneen sla.er. belde namens zijn vader een slager op e. vroeg, of deze nog vet en worst had. omdat dt voorraad op was De collega was bereidwillig en gaf toe stemming. dat de zoon de gevraagde artikelen kon afhalen De Jonge mar. heeft echter het vet en de worst verkocht en de opbrengst voor zich zelf gebruikt. Ook heeft hij een meubelmaker opgebeld namens zijn vader, met verzoek een ameublement af te leveren, omdat de zoon trouwplannen heeft. Kort daarop kwam de jongeman vier fauteuils en een tafel halen, welke hij verkocht heeft. De politie kreeg hier van kennis, die den Jongeman, verdacht van op lichting aangehouden heeft. Vrienden stalen een fiets Een jongeman kwam bij zijn vriend op bezoek en terwijl hij naar de bovenverdieping liep, zag hij in de gang de fiets van een bewoner staan. De vrienden besloten de fiets mee te nemen. Zij zijn naar Amsterdam getrokken, waar zij het rijwiel hebben verkocht. De eigenaar had zich inmiddels met de recherche in verbinding ge steld. Toen de jongemannen, J. de V. en L. van der V. in Haarlem terugkeerden, zijn zij aan gehouden. Belden hebben een bekentenis af gelegd. Trambotsing te Hillegom Vanmorgen om kwart voor acht stond een tram welke uit Lelden gekomen was, stil bij de Oostelnderbrug in Hillegom en moest wachten, tot een tram uit Haarlem gepasseerd was. Uil Lelden naderde een tweede tram. Vermoedelijk heeft de wagenbestuurder door de mist de andere tram te laat opgemerkt, waardoor een botsing ontstond. De stoolbalken werden ver nield en ruiten liepen schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het tram verkeer was eenigen tijd gestagneerd. BEGRAFENISTARIEVEN VASTGESTELD Tot nu toe werden voor vele begrafenissen abnormaal hooge prijzen gevraagd. Dit zal niet meer mogelijk zijn, wanneer op 1 Februari een tariefregeling voor begrafenissen in werking treedt. Deze regeling bindt den begrafenisonder nemer aan een calculatie-schema, dat maximum prijzen aangeeft. Bovendien wordt de onderne mer verplicht een gespecificeerde nota aan zijn opdrachtgever voor te leggen. Het nalaten hier van is strafbaar. De eenvoudigste begrafenis voor volwassenen komt op ongeveer f135. Voor kinderen tot en met 6 jaar is de prijs aanzienlijk lager. De prij zen voor lijkkisten zijn eveneens vastgesteld. De maximumprijzen voor geltenvleesch zijn gelijk aan die voor schapenvleesch. Maandagmiddag stonden voor den Econo- mischen rechter te Haarlem de 43-jarige C. J. B uit 's-Gravenhage en de 37-jarige P. J. E, H. uit Nieuwer-Amstel terecht. d:e bei den verdacht werden van overtreding van het Deviezenbesluit. B die steward was bij de K.L.M., had op 10 September van net vorige jaar aan H., die op Schiphol chef van den buitendienst was een pakje gegeven, met het verzoek dit in het vliegtuig, waarmee B. naar Batavia zou vertrekken, te leggen. H. ontkende, dat hij geweten had, wat het pakje bevatte. Hij was met zijn kleinen dienst niet slecht ge varen, want toen B. weer uit Batavia terug kwam. had deze hem f 200— gegeven. De inhoud van het pakketje had uit f 1500.aan bankbiljetten bestaan, die de steward m Bangkok in half-edelsteenen had omgezet. Op 30 September verhuisde een heel wat grooter bedrag naar de zwarte markt van Bangkok: f 25.000— werd daar geruild tegen 24 gouden dollar- en 180 gouden pondstuk ken. De zwarte markt te 's-Gravenhage nam deze muntstukken graag over voor f 31.500, zoodat B, f 6.500,— rijker was geworden. De chef van den buitendienst, die weer zoo bereidwillig was, het kostbare pakje in het vliegtuig te leggen, kreeg f 400 voor zijn moeite. Hij was blijkbaar met zulke klei ne bedragen niet tevreden, want toen de steward de f 31.500 op dezelfde wijze wilde uitvoeren, moest hij constateeren, dat H. zijn eigen portefeuille wel en het vliegtuig niet had kunnen vinden. Toen B. dan ook op 7 November een trip naar Amerika ging ma ken, maakte hij niet meer van H 's bemid deling gebruik, maar smokkelde zelfs f 1500 mee, ze werden in New York voor 46.000 ci- garetten verwisseld, die voorloopig in de stad aan de Hudson opgeslagen bleven. Intusschen had de verduistering van de f 31.500.de tongen in beweging gebracht, met het gevolg, dat beide mannen aan den tand werd gevoeld en door de mand vielen. Voor den politierechter bleek, dat het voor den chef van den buitendienst inderdaad gemakkelijker was om de douane, die een voor het vertrek gereedstaand vliegtuig als Voor de voetbalclub „Haarlem" was het gisteren een bijzondere dag. Nabij de Jan Gijzenvaart werd begonnen met den aanleg van het nieuwe terrein, dat westelijker zal liggen dan het vroegere. In verband met de gesteldheid van den bodem, kon eerst Maandag de eerste spade in den grond gestoken worden. Vriest het in de komende weken niet te hard, dan hoopt men vlot te kunnen werken. Dan zullen in September eenige prachtige voetbalvelden gereed zijn. Of er dan gev^ftbald zal kunnen worden, door lagere elftallen, is de vraag. Bij de' velden zijn kleedkamers noodig. Het is nog niet zeker, of hiervoor m ateriaal beschikbaar is. Dr. C. Spoelder: Tegenwoordige jeugd streeft naar verdieping In het kader van een door de Open Reli gieuze Gemeenschap georganiseerde ..Week van Bezinning" sprak Dr C. Spoelder Maan dagavond in het O R. G.-Centrum te Haarlem over „Heeft de school genoeg aan het uitslui tend Intellect?" Voor hij tot de behandeling van dit onderwerp overging, waarschuwde spre ker zijn gehoor, dat „de Jeugd" een zeer ge schakeerde grootheid is. zoodat men zich hoe den moest voor generaliseering. Hy bedoelde speciaal de denkende Jeugd. Verder wees spr. erop. dat wat zich ln de maatschappij afspeelt, eerst laat ln de school doordringt. Dr. Spoelder vertelde, dat de school, die hy als Jongen gekend heeft, het stempel van de 19e eeuw droeg met haar opbloei van techni sche wetenschappen en haar opvatting, dat het zoekende verstand geen grenzen meer zou kennen. De H. B. S. was toen de school bij uitnemendheid. De leeraren waren er fris- scher, feller en Jonger dan op het gymnasium, waar de onderwerpen, die op de schoolclubs besproken werden, „ouwemannetjes-achtlg" strict neutraal waren. Toen dr Spoelder iu 1913 te Haarlem terugkeerde hervond hy aan het Gymnasium denzelfden geest, al las men meer Seneca en Plato. Maar in de Jaren voor den eersten wereldoorlog kwam de actie van de studentenverenigingen als V. C S. B. en N. C. S. V. mét hun kampen, dje een heitzamen in vloed uitoefenden. Zoo kon er ook te Haarlem een jeugdkerk ontstaan, een orthodoxe onder leiding van ds. G A. Barger en een vrijzinnige onder leiding van lr. van Mourlk Broekman en dr, Spoelder. De wereldoorlog bleek de Jeugd niet te raken en daarna ging de stygende lijn afknappen en dalen. De Jaren 1923 tot 1933 vormden een ongezonden tyd, waarin de Jeugd haar aan dacht besteedde aan feesten en reizen. Het was een periode van oppervlakkigheid en ver vlakking. De crisisjaren brachten weer bezin ning. maar tevens somberheid en bitterheid. De tijdschriften weerspiegelden ontevreden heid en verwyten aan de ouderen. De oorlog van 1940 bracht daarin groote verandering. Vrees voor het materieele had afgedaan en op vallend was ook. dat er geen uitingen van haat of verzet tegen den vyand te bespeuren vielen, tenminste niet op scholen, waar geen N.S.B.-leiding was. De scholieren sloegen aan het lezen en denken en kwamen tot het besef, dat het om de onzlenl^ce dingen in deze wereld gaat. Dolle Dlnwtag beteekende een groote ommekeer Het schoolleven was afge- loopen. Sommigen gingen werken, anderen gingen In de Illegaliteit of op hongertocht. Er waren er ook, die hun tyd verlummelden met bridgen en naar de radio luisteren. In het algemeen ls deze tyd voor de Jeugd een groote loutering geweest, want zy kwam aanhanke- ïyker aan haar leiding terug dan ze voorheen was Spr. constateerde thans een groote In teresse voor filosofie en voor rellgleuse pro blemen en noemde als voorbeeld het geslaagde experiment van het godsdienstonderwijs op de openbare schole» Het Intellect ls In -wezen onttroond, hetgeen ook groote gevaren ln zich bergt, omdat de kinderen niet zoo getraind worden in het hersenwerk en daar een tegen zin in hebben. Bovendien willen zy „vastheid" waaruit dikwyis een overgang naar het katho lieke geloof te verklaren ls. r Abnormale drukte bij bonkaarten-uitreiking In de Vleeschhal moeten de Haarlem mers hun nieuwe bonkaarten voor de distributie halen. Gewoonlijk gaat dit regelmatig, zoodat vooral in den laat- sten tijd lang wachten voorkomen wordt. Maandag is het evenwel wat in de war geloopen. Er kwamen zooveel gega digden, dat er lange rijen kwamen en de politie regelend moest optreden. Anders sluit men om 5 uur, maar nu was het bijna 6 voor de laatste geholpen was. Er zijn daarvoor naar de directeur ons mededeelde eenige redenen op te geven: Er waren niet meer menschen op geroepen dan andere dagen, maar door het mooie weer aangelokt, zijn er veel meer gekomen. De houders van let ters die op andere dagen aan de beurt waren meest hutsmoeders, die toch in de stad gingen winkelen of mark- teil kwamen ook, om meteen de bon kaarten te halen- Om de burgerij ter wifie te.zijn, worden die altijd geholpen. Het gevolg van een en ander is geweest, dat er Maandag niet zooals gewoonlijk 4000, maar 5000 menschen hun nieuwe kaarten hebben gekregen. Alleen toen het 's middags al te druk ging loopen, heeft men zich aan de letters moeten houden. De drukte werd nog vergroot omdat niet alleen nieuwe kaarten maar ook schoenen bonnen uitgereikt werden. Ook dit is ge daan om den Haarlemmers een extra gang naar de Vleeschhal te besparen. Geknoei met bonkaarten Het. is bij deze uitreiking gebleken, dat er vrij veel menschen zijn die bonkaarten verkocht hebben. Daar is men achter ge komen, omdat nu alleen nieuwe kaarten werden verstekt op overlegging van de oude kaarten, Losse bonnetjes vooi' nieuwe kaarten waren niet geldig. Gemiddeld zijn er tot nu toe ongeveer 10 gevallen per dag aan het licht gekomen, maar men is pas aan de letter H. bezig. De politie onderzoekt deze zaken. Er zijn on geveer 36 uitreikdagen, zoodat het ln de honderden zal loopen. Blijkbaar hebben vele hoofden van groote gezinnen een of meer kaarten ver kocht. Het gevolg van een en ander is. dat deze menschen nu ook geen nieuwe kaarten krijgen. Het Centraal Distributiekantoor staat blijkbaar op het standpunt, dat die gezinnen niet zooveel kaarten noodig heb ben en er dus in de loopende periode wel buiten kunnen. Voor de volgende uitreiking zullen zij vermoedelijk wel weer in aanmerking komen. Bloemendaalsch Tooneel geeft a s. Zaterdag avond 25 Januari een uitvoering Sn Hó tel Vree burg van ,"n Wespennest", vroolljk spel van J. W. v. d. Helden en Henk Bakker. het ware van de omgeving geïsoleerd houdt, te passeeren dan voor B. H. was met foura- geeren belast, zoodat hij geregesd ln en uit moest gaan. Op een vraag van den politierechter, hoe hij aan zoo'n groot bedrag aan geld was ge komen, antwoordde B.. dat hij dit van weduwe, waarvan hij reeds jaren het abso lute vertrouwen genoot, ter belegging ont vangen had. Deze dame wist echter van deze wijze van „beleggen" niets af. De steward vertelde nog. dat in de maan den Juni en Juli .de vlieger E. v. D. een klacht wegens deviezensmokkel bij de direc tie van de K L.M. tegen hem had ingebracht, doch bij onderzoek was deze geheel onge grond gebleken, waarop de politierechter, mr. J. H. H. Hülsmann. opmerkte: „Dan had u toch extra op uw tellen moeten passen". De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zeide in zijn requisitoir tegen den steward, dat delicten als deze nie! iederen dag berecht worden. Hier heeft iemand door middel van zijn betrekking groot geldelijk voordeel willen behalen. Spr. achtte het in hooge mate onwaarschijnlijk, dat de dame, die B het geld verschaft heeft, te goeder trouw zou zijn geweest. „Nu de kran ten ons doodgooien met verhalen over devie zen en ieder zich van het belang van het deviezenbesluit bewust is, acht ik het over bodig hierover uit te weiden", aldus de Of ficier. Het staat voor hem vast. dat deze man op schandelijke wijze van zijn positie mis bruik heeft gemaakt, hij achtte een strenge straf op zijn plaats en eischte een gevange nisstraf van 1 jaar met aftrek van voor arrest en een geldboete van f 20.000.subsi diair 6 maanden hechtenis. Een getuige-deskundige van de Nederland- sche Bank vulde het requisitoir nog aan met de opmerking, dat de deviezensmokkelaars de Nederlandsche betaalmiddelen op de bul- tenlandsche zwarte markt tegen een koers verhandelen, die ongeveer het vierde van den officieelen koers bedraagt en met dit aldus goedkoop verkregen geld koopen de buitenlanders dan weer onze producten op. De verdediger van den 6teward. mr. Van der Plas uit 's-Gravenhage. betoogde, dat bij dezen verdachte geen sprake was van een a-sociaal element, dat te lui was om te werken en op een gemakkelijke wijze aar den kost hoopte te komen. Volgens hem dra gen dit soort zaken een fiscaal karakter. De man. die zijn belastingbiljet verkeerd invult, begaat ook een zonde tegen de gemeenschap Toch worden deze zaken meestal met eer. geldboete afgedaan Mr. v. d. Plas las brie ven van een vroeger en werkgever en van den heer PLesman, directeur van de K.L.M- uit Mei 1942 voor, over B. Volgens den ver dediger was zijn cliënt een nobele figuur die door huiselijke moeilijkheden tot volko men onbegrijpelijke daden was gekomen. Hij wees er voorts op. dat de hooge geldboete fnuikend voor de verhouding van B. tot de weduwe, die hem het geld in goed vertrou wen ter belegging gegeven had. zou zijn. Hij hoopte, dat de rechter de uiterste clementie zou betrachten. Mr. J. H. H. Hülsmann. uitspraak doende, zeide, dat hij den verdediger onmiddellijk geloofde, wanneer deze den verdachte a'.s een fatsoenlijk man afschilderde, maar dat men juist in „fatsoenlijke" kringen vergrij pen als deze zoo licht schat. Het verschil met belasting-ontduiking is juist, dat dan het geld weer teruggevorderd kan worden, maar dat uitgevoerde deviezen niet meer terug komen. Nu alle krachten ingespannen moeten worden om het vroegere welvaarts peil terug te krijgen, moeten op ernstige feiten ernstige straffen volgen. Spr. veroor deelde den steward tot een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek en een boete van f 20.000 subs. 6 maanden. Tegen H., die de pakjes voor B. langs de douane gesmokkeld had, eisohte mr. Van der Valk Bouman een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek en een geldboete van f 1000.Voor de verduistering door den Officier als een „smerige streek" ge kwalificeerd zal deze verdachte nog in Amsterdam terecht staan. Zijn verdediger, mr. Smeets uit Amster dam, meende, dat de rol van H. zeer onbe duidend'is geweest. De verduistering achtte hij zelfs een gevolg van psychische afwijkin gen. Verdachte heeft het geld gebruikt om in moeilijkheden verkeerende familieleden te helpen, nadat hij de bankbiljetten eerst op 6traat had gelegd, om te zien of ze niet valsch waren! Van 1941—1945 heeft deze man den lande onschabare diensten bewezen als hofmeester bij de Koninklijke Marine. Heeft hij dan niet van te voren goed gemaakt wat hij nu mis dreven heeft? vroeg mr. Smeets. De politierechter was ook van meening, dat H. een ondergeschikte rol had gespeeld en hield voorts rekening met de ernstige straf, die hem voor de verduistering nog staat te wachten. Hij veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek en een boete van I 1000.subs. 30 dagen hechtenis. Poolsche politie beval dorpsbewoners op de regeering te stemmen United Press vertelt: In een plaatsje op dertig mijl ten Oosten van Warschau verzamelden dorpsbewoners en boeren zich om correspondenten van United Press in het bijzijn van gew'apende wachten en toen nun gevraagd werd op wie zij ge stemd hadden antwoordden zij „op Miko- lajezyk". Een hunner vertelde, dat de po litie een week geleden de bevolking had opgedragen haar stem op het regeerings- blok uit te brengen. „Maar we deden het niet. hè?" riep hij uit en alle omstanders stemden daarmede grif in. In het stadje Wawer, vijf mijl ten Oosten van Warschau hield een oude vrouw haar stembiljet in de hoogte voordat zij het in de bus deed, zoodat de United Press correspondenten, doch niet de ambtenaren konden zien, dat zij op lijst twee. Mikolajczyk had gestemd. Volgeais een Un. Press bericht zou de zetelverdeeling volgens de nog niet gepu bliceerde verkiezingscijfers door een woordvoerder der Poolsche regeering reeds zijn bekend gemaakt. Deze verdeeling zou luiden: Regeeringsbloc 327 zetels Boerenpartij 24 zetels Arbeiderspartij 7 zetels Andere groepen16 zetels Staatslijsten 70 zetels (Deze laatste worden naar verhouding der stemmen over alle partijen verdeeld, waardoor het regeeringsbloc er nog 63 bij krijgt). De Bloemendaalsche brandweer krijgt uniformen B. en W. van Bloemendaal hebben beslo ten de uniformkleeding der vrijwillige brandweer voor gemeenterekening te ne men. In 1947 krijgen 25 vrijwilligers hun uniform, dat zal 4000 kosten. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL ONDERTROUWD: Th. van Leeuwen en J. A. Vooys: J. M. Vooys en W. van Dyn; J. de Wit en M. A Alleman; C. J Huygen en A. M. Krag- ten, J D de Vries en H. J. Werllch, R. A. Ba- r ends en en G. A. M. Dekker. GETROUWD: J. V. M. van Toulon v d. Koog en B. Ch. Henny. OVERLEDEN: J. Boeré—Llbosan. wed.. 68 J. BEVALLEN: H. G. Neeteson—Lemkes Ver beek, z. BINNENLAND De ministerraad taeert bepaald, dat aan per soneel van Rijksdiensten op den verjaardag van de Koningin den geheclen dag vrij van dienst zal worder. verleend. Op de verjaardagen van Prinses Juliana en van Prins Bernhard zal eerst r.a den ochtenddienst vrijaf worden verleend. Op de verjaardagen van de overige leden van he; Koninklijk Huis zul len de rijksdiensten op normale wijze func- tlonneeren. Het reisprogramma van Hr. Ms. „Van Speyk", welk schip 7 Februari uit Amsterdam zal vertrekken, luidt: Dakar 17—19 Februari. Recife 25 Februari—3 Maart, Paramaribo 813 Maart. Trinidad 15—17 Maart. Curacao 19 Maart. In de Staatscourant van 20 Januari Is op genomen een beschikking var. den minister van Sociale Zaken, houdende een regeling der ar beidstijden in banketbakkerijen, zulks ln afwij king van het bepaalde ln Art. 24 der Arbeids wet 1919, Gistermiddag heeft prof. dr. H. de Vos, ter gelegenheid van zijn benoeming tot gewoon hoogleeraar ln de Btjbelsche theologie, de Chris telijke ethiek, de practische theologie en het kerkrecht, ln de aula van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, zijn inaugurale rede uitgesproken over „het probleem van den mensch en de Christelijke idee van de huma niteit". De In ons land vertoevende legercomman dant in Indiö, luitenant-geperaal S. H. Spoor, heeft gisteren besprekingen met de regeering gevoerd. In de Staatscourant van 20 Januari zUn op genomen: bepalingen betreffende het examen voor technisch-ambtenaar van den rijkswater staat, een aanvulling Prijzenbeschikking textiel handel; een eerste wijziging van de regeling van loopen en andere arbeidsvoorwaarden voor be manningen van schepen welke ln beurtdtenst op Belgle varen en een tweede wijziging van de loonregeling voor het steenhouwersbedrijf, HAARLEM EN OMGEVING De heer K. B. Meyerhoff, leeraar aan het NijvertieWtsonderwljs te velsen. is benoemd tot directeur van de Ambachtsschool te Apeldoorn. Het gemeentebestuur heeft aanbesteed den herbouw van vijf woningen, waarvan drie in de Adriaan Loos) ess tra at een aan de Jacob Geelstraat en een aan de Alb. Thymstraat (Am- sterdamwhe buurt) Laagste Inschrijvers waren W. en J. van der Kroft te Haarlem voor f35.000 (met houten vloeren) en f35.700 (met steenen vloeren). De afdeeling Haarlem van Volksonderwijs houdt a-s. Zaterdagavond een vergadering bij Brinkmann, Gr. Markt. De heer D. J. A.' Geluk, wethouder van onderwijs, spreekt over „Is ons onderwijs in gevaar?" Muziek en zang zullen afwisseling brengen. Als opvolger van den heer W. A. J. Goe- tlng is (met Ingang van 1 Februari) tot leeraar In Lichamelijke Oefening aan de Rijkskweek school voor onderwijzersiessen) en de daaraan verbonden Ryksleerschool te Haarlem benoemd de heer M. J. Eerelman. thans in gelijke be trekking in Groningen. De Jeugd Volks Universiteit (stichting ANJV te Haarlem) organiseert ln de maanden Januari. Febriarl en» Maart eenige cursussen. Deze beginnen met een viertal voordrachten over de Fransche revolutie door d:. P. H. Schro der op 24 en 31 Januari, 7 en 14 Februari ln het V C.J.C.-gebouw. Gedempte Oude Gracht 47. De gaslooze uren te Haarlem Een tegemoetkoming aan de industrie De kölenloewyzing aan de Hoogovens te Velsen is wat verhoogd. Daardoor kunnen deze iets meer gas produceeren. Het gas bedrijf te Velsen kan daardoor de gas looze uren in haar gemeente eenigszins be perken. Haarlem kreeg nog geen hoogere toe wijzing. Vandaar dat te Haarlem de gas looze uren nog gehandhaafd moeten blijven. Wel ontvangt ook Haarlem wat Hoogoven- gas, maar dat is zoo weinig, dat het de op heffing van de 20% rantsoeneering op die hoeveelheid practisch geen beteekenis heeft. Wel is te Haarlem ter wille van de in dustrie, die met groote moeilijkheden te kampen had (waardoor zelfs industrieën die voor den uitvoer werken de nadeelen ondervonden) de duur van .de gaslooze uren in den ochtend verminderd. Practisch hebben deze industrieën nu gas van des morgens 7 tot 's middags 1 uur. De verwachting is dat in de maand Februari een gunstiger regeling voor de gasrantsoeneering komt. Er komen geluk kig weer kolen uit Amerika. Blijkbaar is het evenwel de bedoeling der regeering de extra korting van 20% op de gasrantsoe neering pas op te heffen als er wat buffer voorraden aan kolen bij de gasfabrieken aanwezig zijn temeer omdat het nog niet ge heel zeker is, dat de kolenstaking in Ame rika niet in Maart opnieuw zal uitbreken. PROTESTSTAKING BIJ GROENTE VEILINGEN Als protest tegen de door de regeering vastgestelde maximumprijzen voor win tergroente zijn de groenteveilingen te Warmenhuizen en Noord-Scharwoude in staking gegaan. Het bestuur van de pro vinciale commissie voor de veilingen in Noordholland heeft besloten by de regec- ring aan te dringen op verhooging van den prijs voor roode kool met f 0.05 per kg. FORTUINLIJKE CIRCUSBEZOEKER. De heer H. J. C M. Brans uit Amsterdam bleek de ïoo.ooostc bezoeker to zijn van het Zwlt- sersche circus, dat momenteel ln dc hoofdstad voorstellingen geeft. Ht) zal met zijn moqder gaan genieten van een vijfdaagsche vacantle ln Zwitserland, op kosten van de circusdirectie. Een olifant bood met een elegante zwaai van zijn slurf den fortuinlijken be/oeker een groote enveloppe met de K.L M -reisbiljetten aan, waar- ha de heer Brans onder lulde toejuichingen van het publiek op den olifant een eererondje maakte. SCHEEPVAART K. N. S. M, Orestes. 19 Jan Prawle Point gepasseerd. Euterpe, jj jan. van Malaga naar Seville. Cormel Fjell, 19 Jan. van Alexandria n. Jaffa. Stuyvesant, 18 Jan. van Curacao naar Paramaribo. .Bessa, 19 Jan. te Lelxoes. Boskoop, 18 Jan van Curacao naar Madeira. Arnhem, 13 Jan. te Barranquilla. Syo'.der. 17 Jan. van Jacmel naar Antwerpen. Phaeax 2, 18 Jan. te Antwerpen. Aruba, 18 Jan. Flores gepasseerd. Deo Duce, 19 Jan. van Odense naar Kopenhagen. Iris.'19 Jan. van Bilbao naar Pasajes. Hercules, 18 Jan. Gibraltar gepasseerd, Óksywie, 18 Jan. van Palermo naar Algiers. Theseus. 19 Jan van Messina naar Palermo Fana. 19 Jan. te Amster dam. Flnga. 19 Jan. van Amsterdam naar Rot terdam. Carlhta. 18 Jan. van Amsterdam naar Kopennagen Orncn. 18 Jan. van Amsterdam n. Gothenburg. Gudrun. 18 Jan. van Rotterdam n. Oporto Mij. Nederland. - Roepat te Sydney 15 Jan. Tarakan. 15 Jan. te Port Swettenham. Saparoean, 19 Jan te Amsterdam. Oceaan. Meiampus. 15 Jan. Gibraltar gepass. op weg naar Liverpool. K. P. M. Tegelberg, 19 Jan. van Suez naar Batavia. Huil. Afrika Lijn. - Covert Fllnck. 18 Jan. van Mombassa naar Port Soedan. Kllpfontein, 13 Jan. van Southampton naar Marseille; Walter A. Luckenbach, 18 Jan. te Durban. Tricape. 59 Jan. van East Londen naar Durban. Kon. Holl. Lloyd. Mc. Wstsen, 18 Jan. van Amsterdam naar Zuld-Amerika. Van der Ca- peiie, 19 Jan, te Montevideo.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3