Haarlems Dagblad Franschen stellen Duitsehe statenfederatie voor De Weg „Als ten tijde van Bismarck" Kruiende ijsmassa's rond Marken Berechting van oorlogsmisdadigers te Neurenberg gaat regelmatig verder Dr. van Mook Felle tegenstellingen in Batavia '61? Jaargang No. 18541 Bureaux: Groot© Houtstr. 93, Tel Admin. 10724, 14825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur jl5054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 24 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnement: prijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie h= Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DAT een ontwaken tot nieuw bewustzijn van den toestand, waarin de mensch- tieid verkeert, zich in sommige deelen der wereld toont blijkt uit den diepen indruk, dien een boek onder den titel „The Ana tomy of Peace" (De Anatomie van den Vrede) in Amerika gemaakt heeft en uit de opschudding, die het verschijnen van de Engelsche editie in Engeland wekt. Dit boek is het werk van een Engelsehman, Emery Reves. Het behelst een grooie ge jachte die niet nieuw is: Wereldregeering. }e schrijver heeft haar evenwel in nieu wen vorm, in zeer puntige en bewogen ar gumentatie naar voren gebracht. Hij is een wetenschappelijk onderlegd man, die met jartstochtelijken drang om te overtuigen :ijn betoog heeft samengevat in een bon digheid, waarin hij velen bereiken kon. Daar is hij in geslaagd. Zijn opzettelijke eenvoud, zooals een commentator in de N. R. C. het noemt, heeft hem doen over winnen, nadat zijn werk aanvankelijk geen jroote aandacht trok. Na Hirosjima het was vlak daarvoor verschenen veran derde dat. Het oogstte den geestdriftigen jij val en steun van bekende Amerikanen van een zoo groot man der wetenschap lis prof. Albert Einstein, van Thomas Mann en Christopher Morley. In vijftig groote iladcn bevalen zij het publiek aan, het te lezen. Zestig universiteiten vormden bij- tondere studiegroepen om Reves' denkbeel den te verbreiden. In tallooze kerken werd over zijn boek gepreekt. Nu zijn contracten jfgesloten voor publicatie in vijfentwintig landen, in zeventien vertalingen. Dat dit loek, welks snelle opkomst in den nazomer •an 1945 begon, pas anderhalf jaar later ot de Europeesche publiciteit doordringt, schijnt onverklaarbaar, maar men zal er een nieuw bewijs in moeten zien van de verstoring van het geestelijk contact in de jeschaafde wereld, door den oorlog ver- lorzaakt. Reves trekt te velde tegen de verdeeling der wereld in z.g. souvereine staten, wel ker souvereiniteit hij ontkent. Oorlogen worden veroorzaakt doordat „maatschap pelijke eenheden met gelijke souvereiniteit" net elkaar in aanraking komen. Men kan se alleen voorkomen door de wet te laten itellen door een hooger souvereiniteit: een super-staat dus. Zij zullen voortduren zoo- nationale souvereiniteit blijft butaan. Kapitalisme en socialisme doen ten aan zien van den wereldvrede niet terzake. De latie-staat zal ze met onverbiddelijke logica doen ontaarden in totalitair fascis- zegt Reves. Internationalisme, collec- lieve veiligheid, zelfs de diplomatie noemt lij nutteloos. Zij bestendigen het kwaad. Het streven om oorlog te voorkomen door politieke middelen doet denken aan een poging, om een brand te blusschen met een vlammenwerper. Terecht voert Reves aan, dat de mensch- heid volgens haar geloof in de nationale souvereiniteit denkt. In de nationale sou vereiniteit ligt het door elke natie beleden geloof, dat zij het middelpunt van de we reld vormt, waarom die heele wereld draait. Reves noemt dat „natie-centrisch denken". Uit zulk een nauwen gezichtshoek tracht de mensch internationale vraagstuk ken op te lossen, terwijl in de moderne we reld met haar tallooze verbindingen, die ver over landsgrenzen reiken, alleen alge- meene beschouwing tot beantwoording van ralitieke, sociale en economische vragen leiden. Intusschen dienen wij het staatsbelang. Wij streven naar welvaart en veiligheid van het kleine onderdeel, dat wij als middelpunt der wereld beschouwen en veroorzaken zelf het totalitairisme. Onze vrijheid wordt, zoo redeneert hij, niet in de eerste plaats bedreigd door fascisme of communisme, maar door het bestaan van zooveel elkaar concurreerende souvereine staten, die aanvankelijk de vrijheden hun ner volken beschermden en nu die vrijhe den opslorpen. De oorsprong van souvereiniteit ligt niet in den staat, maar in de gemeenschap. De staat is slechts een instrument, een instel ling van de gemeenschap: geen doel, maar een middel. Dit middel faalt, in zijn veel vuldigheid, in de moderne wereld. Het kan den volken geen veiligheid, geen welvaart en bovenal geen vrijheid meer geven en iat hen steeds meer overheerschen, zooals vroeger de absolute koningen dat dedsn. In den superstaat daarentegen zal men de redenen tot concurrentie en conflicten heb ben weggenomen, de verdeel ing der wel vaartsbronnen kunnen regelen en dus vrij heid, welvaart, veiligheid wel kunnen waarborgen. Reves bepleit verbreiding van deze denk beelden, opvoeding tot nieuw inzicht en begrip maar tevens: spoed. Hij is voorstan der van de schepping van, federale Unie tusschen twee of meer staten als een be gin, omdat die tot verdere aansluiting zul len leiden en herinnert aan het aanbod der Britsche regeering aan Frankrijk, be gin 1940, om een Fransch-Britsche Federale Unie te scheppen. Hij betoogt, zooals dat ook al zoo vaak op deze plaats gedaan is, dat men in deze richting zal moeten gaan. Evenals de schrijver in de N.R.C. een zoon van denzelfden prof. Huizinga, die in zijn posthume werk „Geschonden Wereld" federale Unie als „het reddende beginsel" aanduidde en haar als de oplossing der naaste toekomst zag voorziet Reves grooten tegenstand van de natie-staten. Hij meent zelfs dat degenen die die Wereld regeering als doel voorstaan, en het stre ven daarnaar zien als De Weg, door. de natie-staten onverbiddelijker en wreeder zullen worden vervolgd dan hun naar ver nieuwing strevende voorvaderen door de absolute monarchen Ik waag het dit te betwijfelen. Ik geloof dat de wereld van thans, juist door het veel grooter onderling contact der volken en hun wijder uitzicht, veel meer gereed zal blijken tot het over denken van groote nieuwe concepties dan die van het einde der achttiende eeuw. Sinds Reves' boek verscheen heeft trou wens de Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken, -Ernest Bevin, in het La gerhuis (November 1945) Wereldregeering als een voor hem aanvaardbare gedachte, „waarover hij ten allen tijde met anderen wilde beraadslagen", naar voren gebracht. En reeds zijn in ettelijke landen de acties voor Federale Unie ontstaan. De Manchester Guardian heeft zich in een hoofdartikel tegen het boek van Emery Re--e- gekeerd. Dit blad acht het beter, het geduldig pogen om geschillen op te lossen en bestaande nternationale organisaties te versterken maar voort te zetten. Het vreest dat een verdeeling van de wereld in groe pen van volken het oorlogsgevaar zal ver- grooten inplaats van verminderen. Het is een bekend argument, dat steek zou hou den als de wereld alleen uit kleine naties bestond. Zij bezit evenwel reeds drie mach tige groepeeringen: de Vereenigde Staten, Reuter verneemt van gezaghebbende zijde, dat de Fransche rcgccring in een nota aan de V. S., de Sovjet-Unie en Grool-Britlannië een nieuwe grondwet voor Duitschland heeft voor gesteld, volgens welke het Duitsehe parlement (de Rijksdag) zou worden afgeschaft en Duitschland zou moeten terugkeeren tot een soort regeering als ten tijde van Bismarck van betrekkelijk onafhankelijke Duitsehe sta ten in los gedecentraliseerd verband. De bijzonderheden van dit plan zijn neer gelegd in een nota van de Fransche regeering, die aan de andere leden van de groote vier tijdens de afgeloopen dagen werd overhan- (Jlgd. Hier volgen de voornaamste punten: Duitschland moet een federatie vormen van aparte Duitsehe staten, waarin de voornaam ste bevoegdheden verankerd liggen in de sta ten. De bevoegdheden der federale regeerin gen moeten worden beperkt tot alomvattende aangelegenheden als financiën, voedselvoor ziening. vervoer, post en telegraafverkeer en enkele aspecten van economische en buiten- landsche aangelegenheden Om de vier jaar moeten de nationale ver gaderingen van iederen staat afgevaardigden benoemen voor het „Huis der Staten". Het „Huis der Staten" moet ieder jaar een nieuwen federalen president benoemen, die op zijn beurt een federale regeering moet aanwijzen, die voor ondy punt 1 vermelde bevoegdheden verantwoordelijk is De regeeringen der staten zijn voor alle an dere bevoegdheden verantwoordelijk. Zij moeten hun eigen politiemacht hebben, rech ters benoemen voor het Duitsehe hoogge rechtshof. in staat zijn ambassadeurs voor buitenlandsche mogendheden te benoemen en staatszaken met hen te bespreken. Zij mogen echter geen verbond of fusie onderling aan gaan. Nieuwe Duitsehe staat: De Bremen-enclave De Amerikaansche zóne heeft een vier den staat gekregen, gevormd door de Bre men-enclave, meldt Un. Press. De nieuwe staat zal den naam Bremen dragen en zal dezelfde rechten en verantwoordelijkheden hebben als Beieren, Württemburg-Baden en Groot-Hessen, de drie andere staten der Amerikaansche zóne. In den nieuwen staat liggen de stad Bremen, de provincie Bremen, en de provincie Weserraunde met de stad Bremerhaven. De nieuwe staat mag een grondwet aan nemen, gelijk de andere drie staten reeds gedaan hebben. Hoewel van de rest der Amerikaansche zóne gescheiden door de Britsche zóne, zal de Bremen-enclave vanaf heden in alle opzichten als een deel van de Amerikaansche zóne worden be schouwd. Deze maatregel ls door de En- gelschen goedgekeurd. Kort na den oor log kwam Bremen onder jurisdictie der Amerikanen als gevolg van een verzoek van het Amerikaansche leger om een ha ven in de Britsche zóne ter vergemakke lijking van de bevoorrading der Ameri kaansche zóne. De geheele bevoorrading van het Amerikaansche leger in Duitsch land en de import der Amerikaansche zóne in Duitschland loopt via de Bremen enclave. Internationale verdragen voor Duitschland als een geheel moeftn met een meerderheid van twee derden in het Huis der Stalen wor den goedgekeurd. Uit Parijs wordt vernomen, dat de Fransche regeering twee nota's over de toekomstige organisatie van Duitschland aan de regeerin gen der V S.. de Sovjet-Unie en Groot-Brit- ïannië heeft gezonden. De eerste nota heeft betrekking op het voorloopig bestuur van Duitschland in afwachting van het totstand komen van het vredesverdrag. De tweede be treft de permanente politieke structuur van Duitschland, zooals deze door Frankrijk wordt voorgesteld. De positie van het Rijnland en Ruhrgebied zouden slechts vluchtig aange stipt zijn. De Fransche regeering zou van mee ning zijn, dat voor die gebieden speciale re gelingen moeten worden getroffen. Men verwacht, dat vollediger verklaringen over de Fransche nota's door het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken zullen worden afgelegd, nadat Georges Bidault. de r.ieuwe minister van Buitenlandsche Zaken. den inhoud ervan zal hebben bestudeerd. 1 Het woord is aan. Is het Jtief freurip dat het eenige middel, om te weten te komen wal een oriend in den grond van zijn hart van ons denkt. is. met hem in onmin te geraken? 'de Talmastraat te Rotterdam worden woningen gebouwd volgens systeem „WeLschen". De bouw geschiedt door ongeschoolde arbeiders en met in Nederland verkrijgbare materialen. Voor de binnenmuren worden platen gebruikt welke geperst zijn uit afval van de vuilverbranding! Onderduiktijd geldt als gewone diensttijd Oude rekening van overheids personeel wordt vereffend Voor het overheidspersoneel dat in den oorlogstijd is ondergedoken, of op andere wijze extra te lijden heeft gehad van den bezetter, is thans een regeling gemaakt om financieele schade te voorkomen. De wet is door de Kamers aangenomen en door de Koningin bekrachtigd. Uitgevoerd kan zij evenwel nog niet worden, omdat nog het tijdstip bepaald moet worden van de inwerking treding: er moeten ook nog eenige uitvoe ringsbesluiten genomen worden. Wij ver nemen evenwel dat met dit laatste spoed betracht zal worden, zoodat aangenomen mag worden, dat de betalingen, die uit deze wet voortvloeien, in Maart zullen kunnen plaats hebben. In Haarlem is door de gemeente al het personeel dat voor herplaatsing in aan merking kwam reeds kort na de bevrijding in zijn functies hersteld. Bij de wet is nu bepaald, dat de tijd van onderduiken be schouwd wordt als in gewonen dienst doorgebracht. De jaren tellen dus voor het pensioen en ook voor de toekenning van periodieke verhoogingen. Van de gemeente Haarlem waren on geveer 135 ambtenaren en werklieden on dergedoken. Dit is in verhouding zeer veel, omdat daarbij 60 jonge mensehen waren die uit den dienst verdwijnen moesten in verband met den arbeidsinzet. In Haarlem en omgeving vallen ongeveer 300 ambte naren en werklieden onder de wet, om dat zij natuurlijk ook geldt voor het per soneel in dienst van provincie en rijk. Aan personeel dat zich in den bezet tingstijd heeft „laten" afkeuren wordt de gelegenheid gegeven een herkeuring te vragen. Straffen die uit politieke overwegingen in den bezettingstijd zijn opgelegd, kunnen worden herzien. Ingesloten schepen in gevaar Nadat Woensdag de sleepboot „Inter Nos" van kapitein Molenaar er samen met de „Alcyon" in geslaagd was, twee der bij Marken ingesloten schepen van de sleep, die van Enkhuizen onderweg was naar Amsterdam, in de veilige haven van Am sterdam binnen te loodsen, waren nog twee schepen achter gebleven, namelijk de beurtvaarder „Koopmans Welvaren" van schipper Altena uit Hoorn en het 150 ton metende motorschip „Cor" van de N.V. Neerlandia Scheepvaartmaatschappij uit Rotterdam. Beide zijn door het ijs, dat door den Noord-Oostenwind opgestuwd wordt tegen den wal opgedreven en liggen, thans nog onbeschadigd, in een zeer gevaarlijke po sitie. Op 75 meter uit de Noordkust van Marken ter hoogte van den vuurtoren zijn zij door kruiend ijs omgeven, dat de sche pen gedeeltelijk overdekt. Niettemin is de de Unie van Sovjet-Republieken ei het Britsche Gemeenebest. door welker aan wezigheid wij reeds in de zóne van grooter gevaar verkeeren Een eeuw sclcdcn be stond zulk een toestand inderdaad niet Maai wij leven nu in 1947, niet 1847. Op het belangwekkende boek van Re\ es en dus ook op zyn argumentatie hoop ik hier spoedig terug te komen. R. P. Vastgeklemd in het ijs zitten bij Marken de „Koopmans Welvaren" en de „Cor". bemanning aan boord gebleven, omdat im mers een verlaten schip als wrak opge geven is. Dicht in de buurt ligt de gekraakte „De Hoop" van schipper Meier, die met zijn familieleden op de „Onderneming" van schipper Deen in veiligheid werd ge bracht. Dit schip ligt tot aan de dolboorden in het ijs en zou misschien nog gered kun nen worden, indien men het los kon slee pen. Gezien het feit, dat de schepen, die ruim anderhalve meter diepgang hebben, in 1 meter water liggen, zal een sleepboot hen niet dichter dan op 200 meter kunnen benaderen en zal h,et niet meevallen de muurvast liggende booten los te krijgen. Marken is weer geheel met ijs omgeven en niet meer per schip bereikbaar. De wind heeft het vrijkomende ijs naar de kusten van Noordholland gedreven. De Gouwzee is vol groote ijsmassa's. Meer naar het Zuiden vindt men open water, doch de weg daarheen is niet vrij voor de verbinding met Marken. Vaargeul naar Kampen Twee sleepbooten, de „IJsselstroom" en de „Lekstroom" van de reederij Koppe, die Woensdag in het IJselmeer een vaargeui van Amsterdam naar Kampen open bra- :en, zijn gisteren in den tijd van zeven uui eer via dezelfde route naar Amsterdam teruggekeerd. Het ijs had op verschillende plaatsen een dikte van twintig tot vijftig centimeter. Mr. A. M. baron Van Tnyll van Serooskerken vertelt over zijn werk „Met het proces tegen Göring en de andere oorlogsmisdadigers is het werk van het Internationale Militaire Tribu naal te Neurenberg geëindigd", ver klaarde de Nederlandsche vertegen woordiger bij het Neurenbergsche pro ces, mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken Donderdagmiddag op een persconferentie, die hij aan den vooravond van zijn vertrek naar de voormalige nazi-congresstad hield. De processen, die nu in Neurenberg ge voerd worden, zijn zuiver Amerikaan sche militaire procedures, waarbij ech ter ook andere landen vertegenwoor digd zijn. Behalve Nederland zonden ook België, Frankrijk, Joego Slavië, Polen, Rusland en Tsjecho Slowakije afgevaardigden, die op 14 Januari aan de beide Tribunalen, die thans in func tie zijn. werden voorgesteld. Het eerste Tribunaal behandelt op het oogenblik een zaak tegen 26 verdachten, voornamelijk medici, wegens het plegen van vivisectie op menschen voor weten schappelijke proefnemingen. Er is een ge val, waarbij 150 Russische volkscommis sarissen vermoord werden, omdat de Duit- schers de skelettenverzameling van de Universiteit te Straatsburg wilden „verrij ken" met het type van den „joodsch-bols- jewislischen volkscommissaris". Het tweede Tribunaal is bezig met een proces tegen generaal-veldmaarschalk Milch, die naar de meening van baron van Tuyll nog meer schuld draagt aan de deportatie van ar beidskrachten dan Sauckel. Een derde Tri bunaal begint de volgende maand een pro ces tegen justitie-ambtenaren, belangrijk vooral omdat deze beschuldigden niet al leen maatregelen tegen de bezette landen, maar ook tegen het eigen volk namen, die als misdrijf tegen de menschelijkheid be schouwd kunnen worden. Verder staan er proeessen op stapel tegen afdeelingen van de SS en tegen een groot aantal industriee- len, die de oorlogsvoorbereidingen hebben aangemoedigd en die deel hebben genomen aan de economische plundering van de be zette gebieden. Mr. van Tuyll wees er op, dat het zoowel in het belang van de Amerikaansche rechts pleging als in dat van Nederland is, dat ons land in Neurenberg vertegenwoordigd is. De Amerikanen stellen ons bewijsmateriaal in hooge mate op prijs en houden onze ver tegenwoordigers omgekeerd ook op de hoogte van nieuwe vondsten, zooals nog onlangs gebeurd is met de correspondentie tusschen Himmler en Rauter. die baron Van Tuyll in fotocopieën meebracht. Uit het gevonden archief van Alfred Rosen berg zijn een groot aantal documenten, die beirekking hebben op de oprichting van de Nederlandsche Oostcompagnie, te voor schijn gekomen. Een chef en zijn gehoor zame dienaar. De briefwisseling tusschen Himmler en Rauter werpt licht op de Jodendeportaties en den tegenstand van de Nederlanders in 1942. Na den moord op generaal Seyf- fart en mr. Reydon beval Himmler, dat alle „plutocratenzoontjes, desnoods met hun vader" gearresteerd moesten worden. De onderofficieren moeten naar krijgs gevangenkampen worden overgebracht, op wegblijvers wordt niet gerekend. Het weg- sleepen der Joden gaat verder. Den Rijks commissaris moet ondubbelzinnig onder het oog worden gebracht, dat de N.S.B. jam merlijk faalt. Rauter schrijft zijn chef op 24 Septem ber terug, dat er reeds 20.000 Joden naar Auschwitz gevoerd werden, dat er nog 120.000 zullen volgen, dat de Joodsche le den uit de gemengde huwelijken niet ge spaard zullen worden. En hij ontvouwt een plan: een groot aantal Joden duikt on der in de werkverruimingskampen. Hij heeft tot nu toe gedaan, alsof hij dit trucje niet door had. maar wanneer op 1 October hun aantal de 8000 genaderd is, zal hij hen „schlagartig" naar Vught en Westcrbork doen voeren, waar zij met hun gezinnen Oud-wethouder van Zandvoort veroordeeld De zesde kamer van het Haarlemsehe Tribu naal heeft vanmorgen uitspraak gedaan ln de zaak tegen dr K A H G arts te Zandvoort die sympathiseerend !:d van de N S B. is ge weest en van September 1943 af gerulmen tijd a!s wethouder is opgetreden. Het tribunaal was van meening dat de Intemeering van 10 Me! 1945 tot 10 Augustus !»46 voldoende is geweest, doch achtte verbeurdverklaring van een gedeelte van het vermogen. n.I een bedrag van f 40 Oto. een passende straf. Ook werd hij ontzet uit de belde kiesrechten gedurende tien jaar en het recht werd hem ontzegd ambten (zooals wethouder en gemeente-arts) te bekleeden. vereenigd zullen worden. Verder zal hij pogen iedere week drie in plaats van twee treinen met gedeporteerden te sturen. Te gen Kerstmis zullen dan nog 50.000 Joden in Nederland over zijn. Op 15 October 1942 zullen zy vogelvrij worden verklaard. Een groote actie, waaraan Duitsehe en Neder landsche politie-organen, de N.SJD.A.P. en N.SJ3. en de Weermacht zullen medewer ken, zal dan tegen hen ondernomen wor den. Op 11 Februari 1944 werd Rauter be dankt voor zijn werk ter bevordering van de „Germaansche cultuur", waarbij als hoogtepunten uitdrukkelijk genoemd wer den: de vesting „Clingedael" in Den Haag, het SS-opleidingskamp Avegoor en het concentratiekamp Vught". Geen overhaasting Baron Van Tuyll van Serooskerken was niet van meening, dat de Nederlandsche instanties te karig of te stroef waren ge weest met het zenden van bewijsmate riaal naar Neurenberg. De schuld van het gebrek daaraan vooral in het begin - is veeleer te wijten aan de overhaasting dei Amerikanen, die reeds in November het proces begonnen, zoodat het voor-onder zoek voortijdig gesloten moest worden. De Fransche aanklager, van wien Nederland overigens alle medewerking verkreeg, had toen slechts één keer Seyss Inquart kunnen hooren en wanneer men bedenkt, dat deze advocaat iedere vraag met een wedervraag beantwoordde (op de vraag „Bent u katho liek?" had hij zelfs geantwoord: „Hoe be doelt u dat?") kan men zich voorstellen, dat hij niet veel wijzer was geworden. Overigens werd de veroordeel ing van Seyss Inquart tot de doodstraf toch nog voornamelijk gegrond op zijn handelingen hier te lande In het algemeen was Mr. van Tuyll van oordeel, dat. hoewél een snelle berechting groote voordeelen heeft, toch niet te over haast moet worden opgetreden, daar later door documenten-vondsten of het ontdek ken van nieuwe getuigen een zaak veel dieper onderzocht kan worden, hetgeen tot een betere beoordeeling van de rol, die de oorlogsmisdadigers in het groote drama 1940-1945 gespeeld hebben, kan leiden. „Prettige sfeer" bij de besprekingen te Batavia „Nog veel misverstanden" Volgens een gezaghebbender republikein- schen woordvoerder zijn de besprekingen welke Woensdag in het paleis Rijswijk te Batavia werden gehouden in een prettige sfeer verloopen. De woordvoerder voegde er aan toe: „Er bestaan nog vele misver standen, die uit den weg moeten worden geruimd, maar wü zij" met de beste voor nemens bezield". Donderdagmiddag heeft opnieuw een bij eenkomst tusschen de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie plaats gehad, thans ten huize van Sjahrlr. Er werd echter geen communiqué ver strekt. Hedenmiddag zal wederom verga derd worden. Meer Heivolking en iets minder koud Uit het weeroverzicht var. hedenmorgen, me degedeeld door het K.N.M I. te De Bilt. blijkt dat het gebied van hoogen luchtdruk, dat giste ren over Zuid-Noorwegen was gelegen, rich naar Noord-Schotland verf)laatste. Om d:t maximum bewegen zich storingen van Spitsbergen vla Zweden naar het Zuiden Met deze storingen dringt minder koude lucht naar onze omgeving d4#r. welke na vannacht aanleiding zal geven tot toenemende bewolking en wat hoogere tem peraturen. Temperatuuroverzlchi hedenmorgen 9 uur: Twente -8 graden: De Bilt -6: Den Heider Vlissmgen -4: Schiphol -5. Eindhoven -7; Leeu warden -3; Vliegveld Beek -7; Vliegveld Eeide -5; Gilze-Rljen ,-7. Aneta meldt uit Batavia ..dat de ge ruchten over een aftreden thans van Dr. Van Mook pertinent onjuist zijn" Al Capone strijdt zijn laatsten strijd De „Daily Herald" meldt, dat ..Sa lijfde arface"* Capone. staatsvijand No 1 uil/de wilde dagen van Chicago, stervende is. Hij kreeg een beroerte in ztjn luxueuze villa op Palm Island (Miamil en volgens zijn dokter is hij den dood nabij. Hij heeft de sacramenten der stervenden ontvangen. Capone. die indertijd de chef was van alle ..rackets" in Chicago en de stad terroriseerde leed reeds jaren aan een ongeneeslijke ver lamming Sinds hij uit de gevangenis kwam, waar hij een straf had uitgezeten voor het eenige feit dat de federale regeering hem ten laste kon leggen en kon bewijzen, name lijk het ontduiken van inkomstenbelasting, heeft Capone gewoond op een I/ndgoed in Florida dat door zwaar-hewapende gangsters werd bewaakt, die iederen vreemde op een veiligen afstand hielden Zijn vrouw bleef bovendien steeds tn de nabijheid van den acht-en-veertigjarige ln de dagen van zijn grootste macht stond Capone aan het hoofd van 10.000 kroegen, waar clandestien drank werd geschonken en zlin inkomsten van Cspone-bier bedroegen 120 000 000 gulden per jaar. Bovendien be- taa'den grooie firma's en banken hem aan zienlijke bedragen voor „bescherming". Geen sportwedstrijden De voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden voetbal, hockey, korfbal en handbal zijn in verband met de gesteldheid der terreinen afgelast De programma's van den voetbal- en hockeybond zijn een week verschoven. Batavia, Januari 1947 (Van onzen specialen verslaggever) Ondanks al het politiek geharrewar en de militaire spanning gaat het leven in Batavia zijn gewonen gang. Of liever zijn óngewonen gang. De huisvrouw klaagt over de waanzinnige prijzen en zelfs de zuinigste komt nooit uit met haar geld. Zij maakt zich bezorgd over haar man, want die overwerkt zich weer. Het tekort aan menschen is ontstellend en heerscht alom. Toch ligt in Indië het geld op straat. Met wat zakclijken aanleg en niet te veel scrupules kan men hier zelfs rijk worden. De groote richards vindt men onder de Chineezen. Niet dat die minder fatsoenlijk zijn, maar ze leggen een geheel anderen maatstaf aan en zijn ook in een andere positie. Als groep werden zij door de Ja panners gespaard en konden zij doorgaan met zaken doen. Al was hun bedrijf dan „Vereenvoudigde spelling is volksbelang van eerste orde" Minister Gielen optimistisch over het einde van deYi spel lingstrijd De regeering heeft aan de Eerste Kamer een Memorie van Antwoord gezonden over het wetsontwerp tot wijziging van de spelling der Nederlandsche taal De minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen verklaart daarin, dat de regeering niet voornemens ts den toestand te bestendigen welke sedert 1934 heeft bestaan, namelijk dat overheid en onderwijs niet dezelfde spelling zouden toe passen Uil het feit. dat de nieuwe spelling ln Bel gië reeds is ingevoerd mag men niet afleiden dat hierover geen overleg is gepleegd De minister merkt verder op, dar een spel Mngregellng niet in de eerste plaats er toe dienen moe: om den overgang tot het nieuwe te vergemakkelijken voor geletterden die met hei oude vertrouwd zijn. maar vooral er op berekend moet zijn dat de eenvoudiger er. degenen, die niet meer dan lager onder wijs genieten, zich de regels gemakkelijk eigen kunnen maken. Dit is een volksbelane van de eerste orde De minister is optimistisch ten aanzien van tiet einde van den spellingstrijd Als de reeee- ring met haar organen voorgaat en tusschen regeering en onderwijs eenheid bestaat, zal de maatschappij naar zijn meening gewillig volgea voor de meesten in den oorlog geenszins lucratief, zij bleven „in the running". En als geboren handelaars waren zij den Jap vaak te slim af. De Chinees blijft angstvallig neutraal in het politieke conflict. Hij Ls hier van oudsher heengekomen met het uitsluitend .dee om geld te verd enen. en heeft het als regel een flink eind geschopt Boven dien is hij altij<i als tusschenhandelaar on misbaar geweest. Zijn aanpassingsvermo gen en spreekwoordelijke vlijt bezorgden hem eeh positie in dit land, die onaantast baar lijkt. Vanochtend was ik op Pasar Glodok, de groote markt in de Chineezenwijk. Ik was'de eenige Europeaan, want Nederlan ders komen tegenwoordig zelden in de be nedenstad, voorzoover daar niet hun kan toren staan. Er was weer van alles, en in overvloed. Alleen rijst en suiker blijken zelfs op Pasar Glodok schaarsch. Maar vleesch, visch, gevogelte, groenten, fruit zooveel je maar hebben wilt. E^n Chinees stond een appel te eten, en ik vroeg hem hoeveel zooiets kost. Twee-vijftig, zei hij laconiek. Er waren druiven voor f 15 per pond. Sinaasappelen f 2 per stuk. Okker- nooten f 2 per ons. Varkensvleesch, waar de Chineezen gek op zyn, verdween in groote kwantiteiten voor een tientje per kilogram. Ik zag er levende kreeften voor f 1 per stuk, <jri voor een ons ham werd f 5 gevraagd. Een Chinees houdt nu eenmaal van lek ker eten. en waarom zou hij dat niet doen* als de vrije handel (van „zwart" kan je hier nauwelijks spreken) zoo winstgevend is? Maar de tegenstelling Is wel schrijnend, als men aan de armoe en hongersnood m het grootste deel van Indonesië denkt. JlllDUIÜIII!llll!ll!lllllll!li!lll|!l!;i li llllilL'l! lijimii "iHil'J! Il'i'iïll I .TWIMNeMfet Weerbericht VERANDERLIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door hei K.N.M I. te De Bilt, ge'.dig lot Zater dagavond: ln het Zuidoostelijke gedeelte van hei land: In den nacht inatlge tot strepge vorst. Morgen overdag toenemende bewolking met later plaatselijk eenige lichte sifc-euwval en mntlge tot lichte m vorst. Weinig wind. H In het overlce gedeelte van het land Meest zwaar bewolkt niet nu en da: g eenige sneeuw Matige tot lichte vorst H Aan de kust tijdelijk temperatuur om g het vriespunt. Veranderlijke wind

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1