Verstandige samenwerking Er is rubber genoeg in Nederland Vijf zeelui en een lepel Vier verdachten „van onder de vijf-en-twintig" Voormalige SS-ers en Landwachters uit Haarlems omgeving staan terecht Twee nederlagen van Kobus Wereldnieuws Vrijdag 24 Januari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Elliot Roosevelt, de zoon van den onver- getelüken president der Vereenigde Sta ten, heeft de tegenwoordige kopstukken der Amerikaansche regeering al heel wat zorgen bereid. Elliot is van meennig, dat het politieke testament van zijn vader niet consciëntieus wordt uitgevoerd en dat de Amerikaansche regeering steeds verder af wijkt van de koers, die de overleden pre sident vaststelde in het belang van Amerika en de wereld. Een van de voornaamste grieven van Roosevelt Jr. is, dat de door zijn vader met zooveel zorg en inspanning gekweekte verstandhouding met Rusland verwaarloosd en benadeeld wordt. Zijn felle aanvallen op Churchill, gestaafd met „onthullingen" over beweerde oneenigheid tuschen den vroegeren Britschen premier en den overleden president, hebben een plaats gevonden in een boek. dat de jonge Roosevelt onlangs publiceerde en waarin hij blijk gaf van een zeer merkwaardige kijk op de geallieerde samenwerking ge durende de oorlogsjaren. Intusschen is de jongeman reeds een maal ter verantwoor ding geroepen door een regeeringscommis- sie voor „onverantwoordelijke uitlatingen". Het resultaat van dit, ongetwijfeld pijnlijke verhoor, is nooit gepubliceerd, waarschijn lijk uit piëteit tegenover de nagedachte nis van den grooten president, doch men kan zich wel ongeveer voorstellen dat junior een flinke schrobbeering heeft ge kregen en misschien wel de waarschuwing, dat hij maar moest uitscheiden met onthul lingen over dingen, die zoo nauw ^amen- hangen met de politieke belangen van de Vereenigde Staten. Thans heeft Elliot Roosevelt zich echter opnieuw op zijn geliefkoosd terrein dei- onthullingen begeven. Hij koos ditmaal de geheimen van het Kremün en van de daarin zetelende sfinx Stalin, die hem eind vorig jaar met veel hartelijkheid ont vangen had en hem in een langdurig on derhoud een en ander had toevertrouwd over de Russische opinie ten aanzien van brandende vragen in de internationale ver houdingen. Afgezien van de mededeelingen die Stalin deed, is het verslag van Elliot de moeite van het lezen waard om de lach wekkende sfeer van „luister en huivtu^' waarin het geheele verhaal gehouden re; het is alsof Edgar Wallace het woord voert. De beschrijving van de kleine, fu tiele détails rond de figuur van Stalin geven 't verslag de lugubere spanning van een rillerig spookverhaal. Een voorbeeld? Helaas verbiedt het copy-right aanhalingen uit het verslag, anders zouden wij kunnen vertellen hoe Stalin de eene sigaret na de andere rookte, alle van precies tien cen timeter lang, waarvan drie centimeters gevuld waren met tabak, terwijl de andere zeven centimeters bestonden uit een car- tonnen huls, die toegeknepen wordt voor dat de sigaret wordt aangestoken of hoe Stalin zijn sigaret eerst in de eene en daar na in de andere hand hield terwijl hij praatte, en dat allebei die handen sterk en rustig zij* of hoe Stalin's wit boord on der zijn iets te ruime uniformjas te zien was, en dat die ruimte waarschijnlijk het gevolg was van zijn jongste vermagering. Dat alles merkte Elliot met eerbiedige aandacht op en nog veel meer. waarvan hij aannam dat het de buitenwereld zou in teresseeren. Hij schreef zijn ervaringen met pijnlijke nauwkeurigheid op en wanneer men 'dat alles leest, krijgt men onwillekeu rig den indruk dat Elliot Roosevelt het zeer belangrijk acht voor de Amerikaanseh- Russische tcenader ng, zijn Amerikaansche lozers toch vooral te brengen en te laten in een stemming van verheven huiver voor de voelbare aanwezigheid van een halfgod. Intusschen bevat het verslag niet louter Handelsbesprekingen met Engeland Op 28 Januari wordt een Engel- sche handelsdelegatie in Den Haag verwacht voor het voeren van bespre kingen met een Nederlandsche dele gatie, welke onder leiding zal staan van drs. A. B. Speekenbrink, direc teur-generaal van de buitenlandsehe economische betrekkingen. Het ligt m het voornemen op deze conferentie in het bijzonder de mogelijkheden van een verhoogden export van Neder landsche agrarische producten naar Engeland onder oogen te zien. Mr. Chr. Pool, hoofd van de afdeeling bui tenlandsehe handelsaangelegenheden van het regeerings-commissariaat voor buitenlandsehe aangelegenheden, zal als vertegenwoordiger van het minis terie van Landbouw, Visscherij en voedselvoorziening optreden. De Volkslierstel"-sigafretten zijn in aantocht Waarschijnlijk zal men eind Januari de „Volksherstel-sigaretten" kunnen koopen. Ze zullen door middel van den normalen handel aan het publiek beschikbaar wor den gesteld. De te verdeelen sigaretten worden gebanderolleerd verkocht onder aanduiding „Hulpactie". Op de te verkoo- pen sigaretten moet de tabakswinkelier een verplichte toeslag van f 3 heffen, welk bedrag geheel ten goede komt aan het werk voor de oorlogsslachtoffers. De normale winst voor den winkelier is gelegen in den batnderolleprijs. De prijzen van de te verkoopen sigaretten zullen varieeren van f 1.20 tot f 1-64 vermeer derd met den toeslag vaa 1' 3. I totaal zullen 1.000.000 pakjes sigaretten in om loop komen. De directeur van het rijksbureau ont kende. dat binnenkort andere import-si garetten, voor den verkoop beschikbaar zouden worden gesteld. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.3 M. 19 00 Nieuws 19.15 AUe hens aar. dele. K, A. J, 19.30 Cembalo Gezelschap. 19.50 Nederlandsche Katholieke Arbeidersbeweging. 20,00 Nieuws. 20.05 Weeroverzlchi. 20 08 De gewone man. zu.15 Het poppenspel van Meester Pedro. 21,00 Ben Bunders. 21.35 Orkest zonder naam. 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondgebed 22.35 Robert van Haaage. Tarógüto-virtuoos 22.50 Het biddend leger Nederland. 23.00 Gram.muziek. 23 05 Klaas van Beeck. 23.35 Gram.muzlek. HILVERSUM II, -115.5 M. en 218 M. 19.00 Denk om de bocht. 19.13 Ajistcrdamsch havenhedrijf. 19.30 Ons Vrijzinnig protestantsch Ge!'>of. 20 00 Nieuws. 22.05 Chansons grlscs. 20 30 D> Hoekstra. 21 00 Men vraagt en wij draaien. .30 Bultenlandsch weekoverzicht. 2'. is Viool en plar.o. 22.15 Amsterdamsche Jazz-sociëtelt. 22.40 Avor.dwijdlng. 23.00 Nieuws. 23.15 Symphonlsch Vrijdagavondconcert. psychologische stunts. Er is e^n goed deel huenter en zakelijk materiaal in verwerkt, dat tot nadenken stemt en, als het de wer kelijke meening van Stalin weergeeft, tot geruststelling kan bijdragen. Elliot Roose velt stelde actueele vragen en de antwoor den waren dikwijls uitvoerig en expli ceerend. Natuurlijk waren er ettelijke korte „natuurlijk"s bij, doch die golden dan vragen waarop een uitvoerig ant woord vooruit zou loopen op nog komen de onderhandelingen tusschen de geallieer den. Op de vraag van Elliot of Stalin het mogelijk acht, dat de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten naast elkaar werken en samenwerken, zonder dat de een zich mengt in binnenlandsche aangelegenheden van den ander, antwoordde de Russische maarschalk dat het voor een democratie als de Amerikaansche niet alleen mogelijk, doch ook verstandig is, met een commu- nistischen regeeringsvorm samen te wer ken. Hij zeide er niet bij, of het ook voor de Sovjet-Unie verstandig wordt geacht. Men zou kunnen aannemen, dat dit ant woord doelde op de theorie, volgens welke Rusland en Amerika elkaar op het hoofd stuk der democratie nog 't een en ander zouden kunnen leeren. Heeft Stalin dit inderdaad bedoeld, dan heeft hij blijk ge geven van een verblijdend inzicht in de gebreken van zijn eigen stelsel en van waardeering voor de goede zijden van het Amerikaansche systeem. Jammer genoeg moeten we dat echter betwijfelen, eenvou dig om de volgende reden: Wanneer Slalin overtuigd was van het feit dat de ongetwijfeld hoog ontwikkelde sociale democratie der Sovjet-Unie op den duur met een navolging der politieke de mocratie zooals die in de Vereenigde Sta ten bestaat, gebaat zou zijn en wanneer hij inderdaad een dergelijke verbreeding in de binnenlandsche structuur der Sovjet- Unie wenschte, zou hij moeten beginnen met het toelaten van de politiek-democra- tische kernen, met andere woorden, hij zou de vrijheid der politieke partijvor ming moeten waarborg en.Dat klinkt als een belachelijke fantasie, die niet gauw verwe zenlijkt zal worden. Het merkwaardige is, dat de Russen in dit opzicht geen tegen argument hebben: De denkbeelden der sociale democratie, zooals de Sovjet haar creëerde, hebben in Amerika vrijen toe gang. De communistische groep in de Ver eenigde Staten kan zooveel propaganda maken als zij wil.... Als Stalin dus van verstandige samenwerking spreekt, moet hij in gedachten toegeven, dat de Ver eenigde Staten hem op dat thema een flinke stap vooruit zijn. J. L. Politieke delinquent was ongastvrij Hij weigerde gerepatrieer- den in huis te nemen ..Liever gooi ik mijn waning in puin. dan dat ik menschen uit Indië onderdak geef'. Dit ze. de 61-jarige Amsterdammer A. D.. een politieke delinquent, die in afwachting van zijn berechting tijdelijk in vrijheid was gesteld. D. heeft zich tijdens den oorlog, volgens de P-R A. allesbehalve fraai gedragen. Hij was een vriend van de Dultschers en deed zaken met de soldaten, welke hem veel geld op brachten. Hij bewoont een prachtig huis aan een van de grachten in Amsterdam. Om het verblijf van de Dultschers te veraangena men. ging hij des avonds er op uit om meis jes over te halen deel te nemen aan braspar tijen met Duitsche1 officieren. Het Huisvestingsbureau was van oordeel, dat D thans wel enkele kamers van zijn groote woning ter beschikking kon stellen van Nederlanders, die geen dak boven hun hoofd hebben. Hij weigerde de gegadigden echter den toegang tot zijn huis en toen hij meende, dat hij niet bij zijn weigering kon blijven, heeft hij een gedeelte van zijn meu belen stukgeslagen en de vaste waschtafels en spiegels in zijn woning vernietigd. De P.R.A. heeft thans den weerspannige opnieuw gevangen genomen. Olympische Spelen Nederland bereidt zich voor rn een voor de vereeniging de ..Amsterdam sche Sportpers" gehouden causerie heeft de secretaris van het Nederlandsch Olympisch Co mité. mr. J. N. van den Houten medegedeeld, dat dezer dagen de voorstellen tot reorganisatie van het N. O. C. gereed zijn gekomen en aan de sportbonden zullen worden gezonden. Als prin cipe wordt aangenomen, dat zooveel mogelijk in eiken tak van sport één bond zal optreden, terwijl bundeling van alle krachten op sport gebied zal worden bevorderd, al wil men geens zins ingrijpen in de autonomie van eiken sport bond. De groote taak van het N, O. C. fs verder de uitzending naar de Olympische Spelen te bereiden en te verzorgen. Sprekende over de verdere werkzaamheden van het N. O. C. legde spr. den nadruk op de vaaröigheidsproeven en deelde mede, dat dit jaar voor het eerst weer de nationale vljfkamp zal worden gehouden. Verder staat het vast, dat de voorbereiding en uitzending naar St. Morltz en Londen door de sport-organisaties en het N- O. C. zullen worden betaald, dus zonder regee- nngssubsidie. Veel hangt af van het slagen van den Olympischen dag op 22 Juni. Er zal goede tegenpartij voor het Nederlandsch elftal worden gezocht. Er komt een gymnastiek- demonstratle, er zullen internationale atletiek wedstrijden worden gehouden, de beste wielren ners nemen deel, en een springconcours zal het programma afsluiten. Bob en Chipina, twee Belgische herdershonden geven momenteel te Londen demon straties onder auspiciën van de plaatselijke Vereeniging voor Veilig Verkeer. - Men heeft de slimme dieren geleerd den weg alleen over te steken wanneer de verkeers lichten groen zijn of wanneer de verkeersagent het teeken geeft. Exportbeeld is niet rooskleurig „Wij beschikken in Nederland op het oogenbLk over een voorraad van vijfentwintig honderd ton rubber. Dit beteekent, dat de Nederlandsche rub- berverwekende industrieën, die trou wens zooveel rubber kunnen krijgen als zij maar hebben willen, voor vier a vijf maanden genoeg hebben. Met den export is het minder gunstig gesteld. Er ligt op het oogenblik vierduizend ton rubber in de Amster damsche veemen en het ziet er naar uit, dat wij de grootste moeite zullen hebben om die aan het buitenland te verkoopen", aldus een zegsman, die in den rubberhandel een vooraanstaande plaats inneemt. Van de in Nederland verwerkte rubber, gebruiken de bandenfabrieken ongeveer de helft. Andere groote verbruikers zijn de fabrieken van electrische leidingen; ongeveer tien procent wordt bestemd voor het „coveren" van autobanden. De rubber, die wij hier krijgen, komt uitsluitend uit Nederlandsch-Indië en wel voornamelijk uit Borneo. Voor den oor log bedroeg de rubberproductie in Indië ongeveer dertigduizend ton per maand, thans in de door ons gecontroleerde gebieden dan altijd slechts vijfduizend tfin per maand. Het wekt verwondering, dat wij zelfs dit geringe quantum in het buitenland niet kwijt kunnen. De voornaamste oorzaak hiervan ligt, volgens onzen zegsman, in het feit, dat de prijs op de rubbermarkt van Singapore op het oogenblik de grootste ter wereld aanzienlijk lager is. Bovendien wordt de heele rubberop brengst van Sumatra door de inheem- Goede vangst van den C.C.D. Ruim 1 Yz millioen sigaretten en 500 liter sterke drank in beslag genomen Ambtenaren van den C.C.D. die te Wasse naar surveilleerden hielden een auto aan van een expeditiebedrijf uit Den Haag, waarmee 600.000 importsigaretten en 500 liter cognac en portwijn, werden vervoerd. De directeur van het expeditie-bedrijf werd gearresteerd Uit de verhooren kor. worden vastgesteld, dat zich reeds een partij van 1.000.000 sigaret ten te Wassenaar moest bevinden. Deze partij werd in eon particuliere woning aangetrof fen. In totaal werden in beslag genomen 1.8GOOOO sigaretten. 500 liter drank en een vrachtauto. De geheele partij was enkele we ken geleden tusschen Rotterdam en Dor drecht uit een zeeschip op een schuit van het expeditiebedrijf overgeladen. schen met prauwen en andere kleine vaar tuigen naar Singapore gesmokkeld en daar aan de merkt gebracht tegen zeer lage prijzen. Al zal de rubbercultuur op Sumatra dan niet zoo intensief worden uitgeoefend als vroeger, toch gaat het hier om vrij belangrijke hoeveelheden, die mo gelijk zelfs het prijspeil kunnen beïnvloe den. Een tweede moeilijkheid bij den export is. dat de rubberverkoop naar het buiten land aan zooveel bepalingen gebonden is, die uiteraard soms zóó belemmerend wer ken,. dat buitenlandsehe koopers liever ergens anders naar toe gaan. Ook is Duitschland als belangrijk afzetgebied voor ons verloren gegaan, omdat de Duit- schers minder gebruiken en omdat wat zij noodig hebben door Engeland wordt ingevoerd. We kunnen in Nederland dus eerder bevreesd zijn voor een teveel dan voor een tekort aan rubber. „Uitwisselingsreizen" voor volwassenen Konden in 1946 slechts jeugdige personen door bemiddeling van de World Friendship Association naar het buitenland reizen een gelegenheid, waarvan 16000 jongelieden van 14 tot 17 jaar in Engeland, Nederland, België, Noorwegen. Denemarken en Frank rijk dankbaar gebruik maakten in 1947 zul len ook volwassenen ln beperkte mate van deze reizen gebruik kunnen maken. Men lo geert in het buitenland bij leden van de W F A en verplicht zich voor eenzelfde aantal dagen een buitenlandschen gast te herbergen. Voor ruim 31 000 Nederlanders 80% jonge ren en 20% volwassenen zal in 1947 de mogelijkheid bestaan een ..uitwisselingsreis" te maken naar Engeland, Denemarken. Noor wegen. Zweden. Ztvitserland. België. Luxem burg, Frankrijk of Tsjecho-Slowakije. Belgische voetballers gaan oefenen Donderdag 30 Januari zal In het nationale op- 1 ei dings- en trainingscentrum, dat gevestigd is in het eeuwfeeststadion te Heyse! nabij Brussel, een begin worden gethaakt met de training der 32 beste Belgische voetballers uit wie het na tionale elftal zal worden gekoten, dat zich op 7 April te Amsterdam of te Rotterdam met de Nederlandsche nationale ploeg zal meten. Deze training zal twee maal per maand wor den gehouden en staat onder leiding van den Engelschen trainer William Gormlie. Op 18 Fe bruari zullen twee Roode-dulvelselftallen in het veld komen, één te Gent tegen de Nederland sche Zwaluwen en één tegen een Londensche combination. Hierna zal de elftalcommissie haar keuze doen. Onder de 32 spelers, die door de technische elftalcommissie voor de training zullen worden opgeroepen zijn ev 19, die reeds eerder in internationale wedstrijden zijn uit gekomen. In het arrestantenlokaal van het politie bureau in Rotterdam zaten vijf buitenland sehe zeeliedenniet hun zonden te overdenken, maar wel te zinnen op een manier om zoo gauw mogelijk de plaat te poetsen. Ze waren voor hun opsluiting gefouil leerd. maar er toch in geslaagd een lepel achter te houden. Een lepel heeft het voor deel, dat hij ook als schroevendraaier ge bruikt kan worden en ze gingen met man en macht aan het werk en op een nacht hadden se het klaar gespeeld een venster geheel uit z{jn sponningen te lichten. Wel stuitten ze toen op het traliewerk, maar hun vindingrijkheid was groot. Ze peuter den een plank uit den vloer en gebruikten die als hefboom om de tralies uit haar voegen te wringen. Het lukte. Daarop begon een klauterpartij van de vierde verdieping langs den gevel naar beneden. Maar wat beteekent dit voor zeelui? Binnen enkele minuten stonden ze in het nachtelijk duister buiten. Toen begon een tocht naar de haven, waar ze hun schip hoopten te bereiken. Ze schoten iemand aan om den weg te vragen, hetgeen tot reactie hhd, dat de aangesprokene op zijn beurt langs zijn neus weg vragen ging stellen, zonder echter te vertellen, dat hij het beroep van rechercheur van politie uitoefende. De politieman vond de gedra gingen der vijf wandelaars nogal vreemd, waagde er een telefoontje aan naar het hoofdbureau, kreeg inlichtingen over de pas plaats gehad hebbende ontvluchting. In het arrestantenlokaal van het politie bureau in Rotterdam zitten vijf buiten landsehe zeelieden niet hun zonden te overdenken, maar wel te zinnen hoe ze voor de tweede maalmaar nu hebben 'ze geen lepel tot hun beschikking. Film Studio-gebrek in Engeland De plannen om in ons land Fransche en Engelsche films te vervaardigen, die, zooals we hebben meegedeeld, op het oogenblik overwogen worden door den filmproducent G E. Ostwald, worden voor een belangrijk deel ingegeven door den nood aan studio-outillage Een symptoom daarvan is bijvoorbeeld, dat een nieuwe Engelsche film „The corridor of mirrors", gebaseerd op een roman van Chris Massie niet in Engelsche studio's gemaakt zal worden. Het doet echter eenigszins vreemd aan te vernemen, dat ze nu inParijs op genomen zal worden Daarvan schijnt echter behalve hei studio-gebrek de wensch om volop mooie Parijsche japonnen te kunnen gebruiken oorzaak te zijn. Tot de mede spelers van de film hoort Bruce Belfrage. die velen Nederlanders uit den bezettingstijd be kend is geworden als omroeper van de BB.C. 26. „Van nu af aan zal alles anders wor den!" riep Joris Goedbloed, terwijl hij zijn tranen droogde en Panda omarmde. „Uw goede invloed ral van mij een beter iemand maken! Nimmermeer zal ik iets doen waar over gij ontstemd zoudt kunnen zijn! Dat beloof ik u! Wij gaan samen als eerlijke en achtenswaardige lieden de schat ttan koning Emerik zoeken en vinden! Wanneer ik mij op straat vertoon, zullen de voorbij gangers mompelen: Daar schrijdt J. Goed bloed, het voorbeeld van onze Rechtscha pen Stad.' Kom mee, vriendje! Wy gaan op weg! Gij laat den baas van dit logement aan jyn lot over en begeleidt mij op mijn nieuwe, prijzenswaardige loopbaan als een lichtend voorbeeld!" Panda begreep niet precies, wat Joris allemaal zei, maar hij vond het toch wel prettig, dat de vos zo veel spijt had en een beter leven wilde be ginnen. „Op deze manier doe ik toch goed werk!" dacht hijterwijl hy achter Joris aanliep naar de deftigè buitenwijken van de stad. Bijzonder Hof vraagd. Het verzoek van den verdediger I om invrijheidsstelling werd, na raadka mer afgewezen. Een 23-jarige kantoorbediende uit Haar lem, L. J. van T„ die in 1941 met goed gevolg eindexamen HBS-A deed, kwam eenigen tijd later via het Arbeidsbureau in Duitschland terecht, waar hij zich voor de Germaansche SS opgal'. Na zijn voor- loopige opleiding in het kamp „Avegoor" belandde verdachte weer als employé op het G.A.B., maar in 1944 ging hij voor den tweeden keer Oostwaarts. Na eindelooze omzwervingen en twee verblijven in Puit- sche gevangenissen, verzeilde de jongeman tenslotte op een werfbureau van de Waf- fen-SS, waar hij een noodlottige handtee- kening zette. Hij deserteerde echter en kwam door bemiddeling van den Parij- schen repatrieeringsdienst in het inmid dels bevrijde vaderland terug Vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek eischte de advo caat-fiscaal. De 21-jarige Haarlemsche bankwerker, W. H. M., die eveneens SS-er werd, maar er tegenover kon zetten, dat hij eenigt malen een Duitsche fabriek saboteerde, nam evenmin als zijn voorganger, aan ge vechtshandelingen deel en vertelde de leden van het Hof, hoe slecht het in de fabriek was en hoe daaruit volgens hem haast wel een „vlucht in de SS" moest volgen. De vordering luidde twee jaar met aftrek van de 20 maanden voorarrest. De hekkensluiter was Donderdag een 42-jarige NSNAP-typograaf uit de Spaar- nestad, P. J. B., wien verweten werd, dat hij zich in 1941 onder de vanen van het „Vrijwilligers legioen" geschaard heeft, waarop een klein jaar later dienstneming bij het NSKK volgde. Als legionnair schil de hij slechts aardappelen, zoo luidde zijn verhaal en zijn NSKK-carrière zou ook niet veel om het lijf hebben gehad. Niette min vond de advocaat-fiscaal het erger lijk, dat deze man bijna den geheelen oor log den Duitschers diensten heeft bewezen en hij vroeg hem 5 jaar op te sluiten. Al deze verdachten zullen op 3 Februari, des ochtends om 10 uur hun vonnis hooren. Een droeve rij van jeugdige deliquen- ten waarvan eehige de middelbare schoolbanken nauwelijks ochter den rug hadden hield Donderdag het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam bezig. De aan klachten kwamen bijna alle op hetzelfde neer: dienstneming bij één of andere Duit sche militaire organisatie. De verdachten waren voor het overgroote deel uit Haar lem en omgeving afkomstig. De 18-jarige stucadoor uit Zandvoort F. A. J. W. teekende in November 1944 op 16-jarigen leeftijd voor de Waffen SS; een consequent-Nationaal Socialistische opvoeding maakte hem hier, zooals uit het verhoor bleek, rijp voor. W. meldde zich tenslotte voor Duitschlands keurtroe pen, omdat hem als alternatief een baan in een munitiefabriek werd voorgezet, zoo vertelde hij zijn rechters. De militaire loopbaan van den Zandvoortenaar vond een einde im een Amerikaansch krijgsge vangenkamp, echter zonder dat hij een schot gelost had. De sociale verzorger van het jeugdkamp, waarin verdachte zijn detentie na de bevrijding doorbracht, sprak vol lof over hem en meende, dat elke vrees voor een maatschappelijke mislukking in dit geval als uitgesloten mag worden beschouwd. De advocaat-fiscaal, mr. B. J. Besier over woog zoowel den leeftijd van den stuca- door-SS'er als de aanwezige reclasseerirtgs- kansen en eischte 1 jaar voorwaardelijk en onder toezichtstelling. Na raadkamer werd direct vonnis gewezen: het Hof ver oordeelde W. tot 1 jaar, waarvan de helft voorwaardelijk met aftrek, waarop ver dachte afstand deed van het cassatierecht en het vonnis direct van kracht werd, zoo dat de jongeman de vrijheid herkreeg. Verdachte nummer twee wast een 22- jarige chauffeur-monteur, A. B. uit Haar lem, die in 1943 voor het NSKK teekende, zonder te weten althans dat beweerde hij ter zitting wat hij deed. Deze dienst aan den vijand duurde een jaar en daarna zou verdachte „belangrijk" illegaal werk verricht hebben. Hij wist na de bevrijding een bewijs van politieke betrouwbaarheid te krijgen en een aanstelling als hulp- marechaussée. De advocaat-fiscaal weerlegde ver- dachte's „illegale beweringen" en leg de er den nadruk op, dat deze Haar lemmer het onderzoek van de PRA ten zeerste bemoeilijkte, door allerlei fan tastische verhalen op te hangen. De eisch luidde li/2 jaar Rijkswerkinrich ting met aftrek. Vervolgens moest de 52-jarige Zand- voortsche schilder J. de W. zich wegens dienstneming bij het „Vrijwilligers legioen Nederland" en later bij de „Nederlandsche Landwacht" verantwoorden. In deze laat ste functie zou hij tegen het eind van den oorlog de spoorlijn Zwolle-Amersfoort hebben helpen bewaken. Verdachte her riep zijn verklaringen voor de PRA en zei, geen verbintenis met bovengenoemd legi oen te hebben geteekend. Het eenige, dat hij zich tenslotte positief herinnerde, was het uniform, dat hij in 1944 als hulp- Landwachter droeg. Uit het dossier bleek verder, dat deze schilder bij de VlA en de OT „diende", dat hjj op een, in oorlogstijd beruchte Haarlemsche scheepswerf voor de Duitschers heeft gewerkt en dat de boete, die Zandvoort door de bezetters werd opgelegd, niet in zyn portemonnaie gevoeld werd. Bovendien zei de advocaat fiscaal in zijn requisitoir, dat verdachte een aandeel gehad heeft in de mishande ling, die een groep WA-ers in den oorlog Zandvoorts burgemeester hebben laten ondergaan. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek werd er tegen den schilder ge Krijgt Rotterdam ook een wereldluchfhaven? De heeren U. F. M. Dellaert, bedrijfs directeur van de luchthaven Schiphol, en jhr. ir. J. E. van Heemskerck van Beesd, directeur van Publieke Werken te Am sterdam, hebben in de Vereenigde Staten een zesweeksche studiereis gemaakt langs de grootste luchtvaartbases. Vooral bestu deering van aanleg, outillage en accomo date dezer vlieghavens en de zich in een economisch onmogelijk bij te houden tem- 'po ontwikkelende techniek op alle gebie den van de luchtvaart was het doel van deze studiereis, die beide Nederlandsche experts hebben gemaakt in opdracht van het ministerie van Verkeer. Met. een oprechte bewondering voor wat op dit terrein in de Vereenigde Staten wordt gepresteerd, doch ook met de vol doening gevende zekerheid, dat zij de on dubbelzinnige bevestiging kregen op den goeden weg te zijn met de geprojecteerde ontwikkeling van Schiphol tot wereldlucht haven, keerden deze experts terug. De heer Dellaert verklaarde dat eerlang stellig een tweede luchthaven gebouwd zal moeten worden. Deze zal ih de nabijheid van Rotterdam komen. Reeds vóór den oorlog was het aantal aankomende- en vertrekkende vliegtuigen op Schiphol gemiddeld 300 per dag. Voor het New Yorksche vliegveld La Guardia is dat aantal gemiddeld 800 per etmaal. Er zijn 10.200 man grondpersoneel op deze luchthaven werkzaam. La Guardia is reeds eenigen tijd onvoldoende. De aan leg van de gigantische New Yorksche lucht haven Idle Wild ongeveer 2000 ha. groot vordert. Ook alles wat in Amerika werd gevon den en wordt gezocht om de veiligheid van het luchtverkeer, meer in het bijzonder het veilig starten en landen in ongunstige weersomstandigheden te bevorderen had de aandacht van de Amsterdamsche des kundigen. Met den bouw van Radarinstal laties op de Amerikaansche velden is men reeds onlangs begonnen. Vlaggen van de S.P.D. waren in Zaandam ondergedoken De heer M. J. Hille, de tegenwoordige wethouder van Onderwijs te Zaandam, heeft gedurende de bezetting een vlag en twee vaandels van de vroegere Duitsche Socialistische Arbeidersbeweging verbor gen gehouden. In 1933 heeft een Duitsche vluchteling deze vlaggen naar Nederland overgebracht. De vlag is van de „Sozialis- tische Partei Deutschland", een vaandel van de „Sozialistische Arbeits Jugend" en het andere van een Duitsche vakvereeni- ging. Mogelijk zullen deze vlaggen weer naar Duitschland terugkeeren. NASPEL VAN DUITSCHE FILM- PROPAGANDA. Voor een Londenschen rechter heelt dezer dagen Jack Trevor, een Engelsche artist te recht gestaan, die aan de vervaardiging van een Duitsche film had meegewerkt en vcfor de Duitsche radio gesproken heeft. Hij had verkleede, Duitsche soldaten geleerd hoe ze de wacht voor Buckingham Palace in de film moesten aflossen en had verder meegespeeld ln enkele scènes. De film waar het om ging was „Ohm Kruger" een van de oorlogspropa- ganda-films uit den tijd van jGöbbels, die de Duitschers nooit in Nederland hebben durven vertoonen. Zij wisten namelijk, dat er enkele dusdanige blunders in voorkwamen," dat ze bij een Nederlandsch publiek niet anders dan hilariteit zouden verwekken. Biljarten In Apeldoorn zijn Donderdag de kam pioenschappen van Nederland groot biljart, hoofdklas begonnen. De Haarlemmer P. Kobus begon minder gunstig, want hij verloor tweemaal en wel tegen Van de Po! en C. de Ruyter. Zijn gemiddelde was echter boven 17. Des middags speelde Kobus tegen Van de Pol en was minder goed op dreef Weliswaar had hij na vier beurten de leiding (2916), maar daarna maakte Van de Pol een serie van 133. Na tien beurten was de stand 294— 110. waarna Van de Pol de partij besloot met series van 81 en 25. De uitslag werd: Van de Pol 400 12 138 3 Kobus 110 12 36 10.08 De Ruyter, die van Sweering gewonnen had. en een serie van 195 gemaakt had. toon de zich tegen Kobus een biljarter van klas. In de derde beurt maakte hij een serie van 158. Dat deed hij op bijzondere Wijze. Kobus was beter op dreef dan des middags en gaf stug partij. Na vier beurten was de stand 271116 voor De Ruyter en na zeven beur ten 355—213. De Haarlemmer had met. zijn rustig en onbewogen spel 81 punten gescoord en had na twee zwakke beurten van den Brabander nog een kansje. Daarna hervond De Ruyter zijn vorm en besloot de partij met een serie van 41. De Ruyter400 11 158 36 66 Kobus r.275 11 81 25.— Na den eersten dag hebben De Ruyter. Van de Pol en De Leeuw twee partijen gewonnen. Jacobs heeft het beste algemeen gemiddelde van 66.66 Deze won zijn partij tegen Wevers na zes beurten en maakte serie van 232. De verdere uitslagen luiden: De Ruyter400 13 Sweering215 13 Jacobs 400 6 Wevers. 142 6 De Leeuw400 14 Metz 82 14 Van Vliet 400 9 Metz 50 9 Van de Pol Sweering. De Leeuw Wevers magistrale 28,57 5,58 44,44 5,55 400 17 158 280* 17 74 23.52 16,47 22.22 20.61 In het proces aangaande het concentratie kamp Flossemburg werden 41 beklaagden schul dig bevonden. 15 werden ter dood veroordeeld, twee vrijgesproken Tot. hen, die de doodstraf krijgen, behoort de chef van de politieke afdee ling. Blomberg, die vede gevangenen, o.a, een Russischen generaal, een aanstaande moeder en kinderen van S tot 8 jaar zonder vorm van proces liet ophangen. Twee beklaagden zagen tijdens -het proces, dat 7 maanden duurde, kans te ont snappen. De kampdokter Schmltz. die onnoodlge maagoperaties deed en zieke gevangenen door injecties doodde, zal met drie andere beklaagden in een ander proces terechtstaan. Auguste Mela, een van de beruchtste en ge vaarlijkste Fransche gangster» „de Fransche Al Capone" bijgenaamd, ts na een hechtenis van bijna 8 jaar uit de gevangenis te Bezlers (Zuid- Frankrijk) ontsnapt. Samen met een medege vangene, Louis Pujols diende hij twee bewakers bedwelmende middelen toe en bond hen vast, waarna belden er van door gingen, In 1938 heeft Mela met een bende bij een aanval op het kan toor van de vlieghaven Lyon den kassier gedood. Ook toen wist hij uit de gevangenis te ontsnap pen en weer eenigen tijd de bevolking van Mar seille, Nice, Avignon en andere plaatsen in Zuid-Frankrijk te terroriseeren door een aantal gewapende aanvallen en aanrandingen. Het stoutste «tukje was het tot staan brengen van een trein, die met Egyptisch goud en juweelen op weg was naar Marseille. Mela en zijn bende roofden het goud en eer. aanzienlijke hoeveel heid geld. Na een opwindende achtervolging per auto kwam het goud later t«i Marseille weer in rechtmatige banden en werden vier leden van de bende gearresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2