Haarlems Dagblad Rotary „Vrij, onafhankelijk en democratisch" Herstel der oude grenzen Jarige Prinses Zuid-Afrika krijgt koninklijk bezoek Onderzoek naar de vliegramp nog niet geëindigd Wel een kolenbon, maar niet direct kolen Hoogtepunt der vorstperiode voorbij? 61e Jaargang No. 18546 Bureaux: Groote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 50 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE stichter van Rotary International, de Amerikaansche advocaat Paul Harris, js op 79-jarigen leeftijd te Chicago over leden. En zöoals dat gisteren in de Haar lemsche club geschied is zal het in vier duizend Rotary-clubs in vijfenzeventig verschillende landen gebeurd zijn of nog gebeuren: de Rotarians zullen van hun letels verrijzen en hem eerbiedig herden ken. Want deze man heeft een goede en eenvoudige gedachte weten te verwerke- ijken op groote schaal. Tweeënveertig jaar geleden begon hij er mee op de bescheidenste wijze. Samen met een kolenhandelaar en een kleermaker ontwierp hij een plan voor de bevordering „good fellowship", goede kameraad schap dus, tusschen beoefenaars van ver schillende beroepen. Zij noemden hun groepje Rotary, omdat zij besloten hadden jij toerbeurt de vrienden te ontvangen: de bijeenkomsten „rouleerden" dus. Uit dit kleine begin ontstonden geleidelijk de vier duizend clubs, tellend tweehonderdduizend eden, die thans in zoovele landen der n-ereld hun wekelijksche korte bijeenkom sten aan een eenvoudigen koffiemaaltijd louden. In Nederland, district nr. 59 van totary International, begon men een kwart eeuw geleden en de Haarlemsche Rotary- club, die op het oogenblik -50 leden telt, allen uit verschillende beroepen, werd in 926 opgericht. Rotary is een ongewone vereeniging, doordat haar doel geheel besloten ligt in ideëele oogmerken en niet in directen ar beid door de instelling als zoodanig, of schoon zij zich daar wel eens in begeeft, let doel is „het aankweèken en aanmoe digen van den wal om te dienen (het dienst-ideaal) bij al wat door haar leden ondernomen wordt. In het bijzonder wekt totary op om-: 1. Velen te leeren kennen, teneinde velen te kunnen dienen: 2. De toepassing te bevorderen van hoogstaande beginselen in het zaken- en beroepsleven: de waarde te erkennen van eiken nuttigen arbeid en eiken werkkring te verheffen tot een middel om de gemeenschap te dienen: I. Het dienen toe te passen in ieders per soonlijk, maatschappelijk en zakelijk leven: Internationale waardeering, verdraag- jaamheid en vrede te bevorderen door een wereldbond van zaken- en beroepsinannen, rereenigd door het dienst-ideaal. L t lijkt alles nogal hoog gegreipen en wie het verkeerd wil opvatten zou' er een zekere zelfingenomenheid uit kunnen af leiden. Maar zoo is de sfeer der beweging geenszins. Zij spreekt immers ook slechts vanaanmoedigen, opwekken en bevorde ren. Zij is zich welbewust dat men derge lijke hooge idealen niet in de perfectie verwezenlijken zal, maar streeft ernaar. En wie streven wil moet zijn doel hoog stellen. Door hun wekelijksch samenzijn verwerven al die zaken- en beroepsman nen, die in korte voordrachten van hun arbeid en ervaringen plegen te vertellen, begrip van eikaars werk en moeilijkheden, ook van eikaars pogen en bedoelingen. Zij behooren, elk voor zich, tot bepaalde vak kringen en vereenigingen van velerlei aard, waarvan zij lid, soms bestuurslid zijn. De bedoeling is, dat zij den geest, uitge drukt in de doelstellingen van Rotary en geldend ih de sfeer van zijn clubs, in hun optreden en activiteit op ander terrein natuurlijk ook in hun naaste omgeving, hun gezin en familiekring zullèn uit dragen. Deze goede en eenvoudige gedachte van Paul Harris bleek vele menschen te grij- jen en door hen te worden verstaan. Niet ómdat zij zichzelf zoo braaf of zoo voor treffelijk vonden, maar alleen omdat zij in deze wereld vol menschelijke tegenstel lingen graag zooiets beproeven wilden en omdat zij voelden, dat zij veel van an deren konden leeren. Want gelijk het leven zelf is Rotary zij het dan in veel beperk ter vorm voor zijn leden een leerschool, waarin zij wat meer van het leven trach ten te leeren in de hoop, er wat goeds mee te kunnen doen. Hieruit blijkt, ofschoon er natuurlijk in ternationale en districts-besturen zijn, datl de clubs de eigenlijke kernen van Rotary vormen. Men wordt er lid van op uit- noodiging van de club zelf. Volgens het internationale statuut mag ieder beroep in elke club slechts één vertegenwoor diger hebben, omdat daarmee de grootst mogelijke veelzijdigheid in de samenstel ling der clubs gediend wordt. Men kiest hem omdat men hem als waardig ver tegenwoordiger van- zijn beroep beschouwt en weet, dat hij belangstelling heeft voor zulk streven als Rotary beoogt. Het moet in de laatste levensjaren van Paul Harris wel een groote voldoening voor hem geweest zijn, dat Rotary bij de hervatte pogingen tot .internationale sa menwerking na den tweeden wereldoorlog zoowel bij de oprichting van de U.N.O. als bij die van de U.N.E.S.C.O. belang rijken invloed ten goede heeft kunnen doen gelden. De meeste Rotarians van dezen tijd hebben hem nooit in persoon ontmoet. Maar zij kennen zijn geest en zijn hem dankbaar voor hetgeen hij ook hun ge bracht heeft. Daarom wordt hij in de clubs met grooten eerbied herdacht. In 1940 werd Rotary in alle bezette lan den natuurlijk door de Duitschers ver boden. Het was voor de Nazi's veel te mild en te menschelijk; het maakt oo* geen onderscheid naar ras en godsdienst en staat de vrije persoonlijkheid voor. On middellijk na de bevrijding herleefden de clubs, ook in Nederland. In good fellowship gaan zij voort met hetgeen zij zich tot taak hebben gesteld. R: P. Amerika geeft den moed op in Chineesch geschil Een officieele verklaring van het Ame rikaansche departement van Buitenland- sche Zaken kondigt het definitieve einde aan van de Amerikaansche bemiddeling in China In de mededeeling van het departement wordt gezegd dat de Ver. Staten besloten hebben hun betrekkingen te verbreken met de driemans-commissie die in 1945 werd ingesteld om een poging te doen den bin- nenlandschen vrede in China te herstellen. Met het hoofdkwartier door de commissie ingesteld te Peiping ter supervisie van de uitvoering eener overeenkomst ter beëin diging var, de vijandelijkheden en ter con trole van de demobilisatie en reorganisatie der Chineesche gewapende strijdkrachten zijn de betrekkingen eveneens verbroken De Amerikaansche mariniers die in China gestationneerd zijn zullen binnenkort wor den teruggetrokken meldt United Press, Nederlands opinie over Oostenrijk De meening van de Nederlandsche regeering over de wijze, waarop zij de Oosten- rüksche kwestie wenscht te zien opgelost, is heden in den vorm van een beknopt memorandum aa-n de plaatsvervangers der vier ministers te Londen overhandigd. Over den inhoud van het memorandum wordt medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering zich stelt op het standpunt, het herstel van een vrij, onafhankelijk en democratisch Oostenrijk te verlangen, waarvan de grenzen met die van voor den Anschluss zullen overeenkomen. Het memorandum dringt verder aan op een doel treffende economische hulp aan dit land, waardoor vermeden zou kunnen worden dat het zich in de toekomst wederom eenzijdig op Duitschland zou richten. Gezien de geografische ligging van Oos tenrijk in het hart van Europa is het wen- schelijk dat de Vereen igde Volken in over leg met Oostenrijk de maatregelen ont werpen en uitvoeren, welke Oostenrijk in de huidige omstandigheden in staat zullen stellen geleidelijk een bevredigend niveau van welvaart te verkrijgen. Op deze wijze zullen dé Vereenigde Volken gezamenlijk met Oostenrijk belang hebben bij het in standhouden van een werkelijk vrij en on afhankelijk Oostenrijk. Op deze wijze kan wellicht vermeden werden, dat Oostenrijk in de toekomst uit economische wanhoop zich wederom een zijdig richt op Duitschland en zijn werke lijke Europeesche functie uit het oog ver liest. In het verdrag moeten, naar de meening van de Nederlandsche regeering, afdoende garanties worden opgenomen, opdat Oos tenrijk een werkelijk democratisch staats bestel verkrijgt. Hierbij zal in het bijzon der de aandacht moeten worden gewijd aan een doortastende en krachtige door- alle landen op voorwaarden van volkomen gelijkheid. Het memorandum verklaart tenslotte, dat de Nederlandsche regeering geen aan spraak wil maken op herstelbetalingen van den Oostenrijkschen staat, wel echter behoudt de Nederlandsche regeering zich volkomen het recht voor vergoeding te eischen voor alle verliezen, schade en kos ten, welke Nederlandsche onderdanen en Nederlandsche rechtspersonen ten gevolge van den Anschluss en den oorlog hebben ondervonden. Tevens behoudt de Nederlandsche regee ring zich volkomen het recht voor in indi- vidueele gevallen waarin bepaalde perso nen van oorspronkelijk Oostenrijksche na tionaliteit zich tegen den Nederlandschen staat of het Nederlandsche volk hebben, misdragen, schadevergoeding te verlangen. Groenland is niet te koop In een bericht op de voorpagina maakte de „New York Herald-Tribune" heden melding van Amerikaansch-Deensche besprekingen over den verkoop van Groenland. Het blad haalt daarbij een Deensch persbericht aan, volgens hetwelk de koopsom 1.000 000 000 dol lar zou bedragen. Een woordvoerder van het Amerikaansche departement van Buitenland- sche Zaken ontkende, dat er onderhandelin gen over den aankoop waren gevoerd, of dat de V. S. de Deensche redering een desbe- Oostenrijk wenscht militair apparaat te behouden „Geen vacuum in Europa" De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken te Londen hebben gisteren de Grieksche eischen tot herstel betalingen bestudeerd, welke werden toe gelicht door den Griekschen ambassadeur in Londen. Ook over de procedure werd weer gesproken, doch er vielen geen be sluiten. Bij een bespreking inzake de Oosten rijksche grenzen kwamen de Amerikaan sche, Britsche en Fransche plaatsvervan gers overeen, dat de grenzen van het jaar 1937, dus! van voor den „Anschluss", dienden te worden aangehouden. Dit be- teekent, dat de drie mogendheden gekant zijn tegen den Joegoslavischen eisch om vattende duizend vierkante mijl Karin- thiseh gebied. Rusland gaf geen meening te kennen. Oostenrijk zal de groote vier heden ver zoeken de vorming van een Oostenrijksch leger toe te staan, zoo verneemt United Press.' Men verwacht dat minister Karl Gruber den raad van plaatsvervangers te Londen zal waarschuwen geen vacuum te doen ontstaan in een van de meest ge voelige punten van Europa, door te staan op Oostenrük's totale demilitarisatie. Gru ber zal betoogen dat zelfs voormalige sa tellieten van de as gewapende strijdkrach ten mogen behouden. Defensieve maatrege len worden noodzakelijk geacht in het be lang van Oostenrijk's territoriale on schendbaarheid. Prins Bernliard decoreert oorlogsvliegers Zestien Poolsche, acht Engelsche en vier Nederlandsche vliegers, die groote verdiensten hebben verworven bij de be vrijding van ons land, zijn op paleis Soest- dijk door Prins Bernhard gedecoreerd. On der hen bevonden zich de Poolsche air vi- ce-marshall M. Izycki, die- commandant was van alle Polen, die in de lucht heb ben deelgenomen aan den strijd voor de bevrijding van Nederland en de Poolsche air-commodore L. Szul. Van de Nederlandsche luchtmacht ont vingen het vliegerkruis kapitein-vlie ger R. van Daalen Wetters en de KLM- piloten luitenant-vlieger J. J. Abspoel, luitenant-vlieger J. C. Pool en sergeant- vlieger B. A. M. van Berkum. Ook de Deensche minister van Buitenland sche Zaken, Rasmussen, noemde het bericht absurd. zetting van het denazïficeeringsproces treffend voorste! hadden doen toekomen, eenerzijds en het verkrijgen anderzijds van krachtige waarborgen, dat niet Duitsche politieke, economische, cultureele en mili taire doeleinden in Oostenrijk worden na gestreefd, hoe ook gecamoufleerd, welke in strijd zijn met de letter of den geest van de bepalingen van het vredesverdrag met Duitschland. De Nederlandsche regeering is van mee ning, dat in het verdrag Oostenrijk als Doriau-oeverstaat, voor wat haar gebied betreft, garanties dient te geven dat de scheepvaart op de Donau vrij zal zijn voor Morgen, 31 Januari wordt prinses Beatrix negen jaar. JAPANSCHE „SAMENZWERING" VASTGESTELD. De verdediging bij het proces tegen gene raal Tojo en 25 andere Japansche leiders heeft vastgesteld, dat de beklaagden niet van oor logsmisdaden en samenzwering kunnen wor den beschuldigd. De openbare aanklagers hebben dit standpunt echter verworpen Het streven naar de overheersching van Azië en tezamen met Duitschland, naar die van de geheele wereld moet wel degelijk als samen zwering worden beschouwd. Hel woord is aan...iS De Josselin de Jong: De mensch sterft niet omdat hij oud wordt, maar hij wordt oud omdat hij sterven moet. Engeland's modernste slagschip, de Vanguard, vertrekt morgen met de Koninklijke Familie, Koning George VI, Koningin Elizabeth en de beide prinsessen naar Zuid-Afrika. Voor de eerste maal sinds de stichting van de Unie van Zuid-Afrika bezoekt een regeerend Engelsoh vorst dit Domi nion. Duizenden technici en handwerkslieden hebben meegewerkt aan de inrichting van de Vanguard, de koninklijke vliegtuigen en autos voor deze reis. Aan boord van het oorlogsschip zal de Koninklijke Familie Vergeten roerklamp toch oorzaak van het ongeluk? De voorzitter van de Deensch-Neder- landsch-Zweedsche commissie, welke een onderzoek instelt naar de oorzaak van de ramp met de K.L.M.-Dakota op het vlieg veld van Kopenhagen, de Deensche inge nieur M- P. Eskildsen, heeft volgens Reuter verklaard, dat de vergeten roerklamp on getwijfeld de oorzaak van de ramp is ge weest. Ooggetuigen hebben gezien, dat d> klamp aan de roeren werd bevestigd. Ook In Artis trotseert „het schip der woestijn" met een hooghartige onverschilligheid de koude. Handelaren moeten eerst bevoorraad worden Beroep op de mijnwerkers Met ingang van 1 Februari zal bon 65 van de brandstoffenkaart T 606 recht geven op drie eenheden vaste brandstoffen. Inleve ring van dezen bon bij den brandstoffen- handel is met ingang van 31 Januari moge lijk. Het Rijkskolenbureau deelt mede, dat de handel als gevolg van de vorst over geringe voorraden beschikt. De aflevering van de aangewezen drie eenheden zal dus practisch geheel moeten geschieden uit de aanvoeren gedurende de resteerende maanden van het stookseizoen. Ten einde zooveel mogelijk gezinnen te helpen is voorgeschreven, dat de handel dient te beginnen met aflevering van één eenheid. Bij inrormatie bij de Haarlemsche brand- stoffenhandelaren vernamen wij, dat er practisch geen voorraad is, zoodat men er volstrekt niet op moet rekenen, op den thans geldig verklaarden bon weldra kolen te zullen ontvangen. De handelaren moeten eerst de van hel publiek ontvangen bonnen bij de distributiediensten inleveren en wor den daarna bevoorraad Hoewel het Rijks kolenbureau alles in het werk zal stellen, deze bevoorrading zoo snel mogelijk te doen geschieden, belemmert de vorst het trans- Prins Bernhard heeft op paleis Soestdijk onderscheidingen uitgereikt aan Engelsche Poolsche en Nederlandsche vliegers, die zich bij de bevrijding van ons land heldhaftig hebben gedragen. De Prins decoreert den Poolschen vice-luchtmoarschalk M. Izycki, commandant der Poolsche luchtstrijdkrachten port, daar het kolenvervoer te water ge heel gestaakt is. De Nederlandsche Spoor wegen moeten nu het geheele vervoer ver zorgen doch worden gehandicapt door ge brek aan voldoende wagons. BQvendien moeten nog duizenden eenhe den worden afgeleverd op reeds eerder gel dig verklaarde bonnen. Beroep op de mijnwerkers ook Zondag te werken. Op alle mijnbedrijven in Zuid-Limburg is een bekendmaking opgehangen van den beheerder der Nederlandsche Steenkolen mijnen waarin hij mededeelt, dat op Zon dag 2 Februari gelegenheid zal bestaan voor alle mijnwerkers om geheel vrijwillig te komen werken wegens den kolennood, die op het oogenblik in ons land heerscht. De vier vakorganisaties der mijnwerkers hebben zich met een oproep tot alle mijn werkers gericht waarin zij hen dringend aansporen, ook Zondag aan het werk te gaan. Met de kerkelijke autoriteiten is overleg gepleegd en de bisschop van Roermond verleende reeds toestemming aan de mijn werkers om op dezen Zondag te werken. Besprekingen met Engelsche handelsdelegatie begonnen Gistermiddag zijn te 's-Gravenhage de han delsbesprekingen tusschen Nederland en En geland begonnen. Bij de eerste plenaire zitting waren van En gelsche zijde aanwezig de heeren A. F. Feaver- year, G P. Gomersall. E Sutherland, L. Croone. C, Pidduck, E, W Wilson, M V. Gar diner, G. J Harvey, allen van het ..Ministry of Food" Voorts de heeren S W Sanders en E. J. Holfr<yl-Strevens van .The Board of Trade", H Allis Rees (Bank of England! en V. E, Wilkin (Ministry of Agriculture). Prijsverlaging voor dames- en kindermantels Bontgarneering mag niet meer berekend worden Met ingang van 3 Februari zal het in reke ning brengen van bont bij verwerking op con- fectie-damesmantels voor de binnenlandsche productie zijn verboden. De verwerking van bont heeft tot misstanden aanleiding gegeven De met bont gegarneerde mantels, die na 3 Februari nog in den handel zijn mogen wor den uitverkocht Tegelijkertijd is besloten tot een verlaging van de confectietarieven voor dames- en kin dermantels en mantelcostuums. Uit een na calculatie bij de confectiefabrieken' is name lijk gebleken dat de in Mei 1946 vastgeste'de tarieven thans voor verlaging vatbaar zijn Deze verlaging gaat op 28 Februari in. Zij heeft tengevolge dat in den winkel een man tel van bijvoorbeeld 50.niet meer dan ongeveer 44.zal mogen kosten. het Zweedsche lid van de commissie heeft een verklaring afgelegd, waarin hij de oor zaak van het ongeluk aan nalatigheid toe schrijft. Er werden echter nog andere mo gelijkheden onderzocht. Aan het verder on derzoek nemen ook politie-deskundigen deel. Volgens de politie van Kopenhagen zal op 5 Februari in het openbaar een begin worden gemaakt met een officieel Deensch onderzoek inzake het neerstorten van de Dakota. Het stoffelijk overschot van de beman ning van het verongelukte vliegtuig zal waarschijnlijk Zaterdag naar Amsterdam worden overgebracht. In tegenstelling tot bepaalde geruchten, als zou de K.L.M. voornemens zijn binnen kort een Dakota, bemand met vrijwilligers, met vastgezet hoogteroer te doen opstijgen, met de bedoeling na te gaan of de stalen klamp, die na landing voor het vastzetten van het roer wordt gebruikt, de oorzaak geweest kan zijn van de vliegtuigramp te Kopenhagen vernemen wij van K.L.M.- zijde dat hiervan geen sprake zal zijn. Onze gulden stijgt in Zwilsersche achting Een financieele medewerkei van het A N P merkt op, dat de niet-officieele koers van den Nederlandschen gulden gedurende de laatste weken bij de banken en de wisselkantoren in Zwitserland belangrijk ls gestegen. Werd de Nederlandsche gulden begin Januari j.l. tegen Zw. fr. 47.50 tot 50 per 100 verhandeld, gisteren steeg de noteering tot Zw. fr. 67 a 69 (de officieele koers van 100.bedraagt Zw. fr. 162.Deze betere waardeering wint nog aan beteekenis. wanneer men bedenkt, dat de niet-officieele koers gedurende 1946 nauwelijks boven de Zw. fr. 40.— lag. Omtrent de oorzaken van deze recente stij ging kan worden gezegd, dat het niet gemak kelijk is, na te gaan, waaraan deze betere waardeering is te wijten. Een zeer belangrijke factor voor de hoogere noteering kan worden gevonden in een verder toenemend vertrou wen van Zwitserland ten opzichte van de waardeering van de Nederlandsche valuta. Sedert de bevrijding van Nederland is her haaldelijk van vooraanstaande zijde in Zwit serland uiting gegeven aan de erkenning van het welslagen van den wederopbouw en van het uiteindelijke herstel der Nederlandsche economie. De jongste stijging van den niet-officieelen guldenkoers is echter niet alleen een gevolg van psychologische overwegingen. Ook de vermeerdering van het Nederlandsche export volume naar het buitenland gedurende de laatste maanden van 1946 zal mede niet vreemd zijn aan een verbetering van den koers met 40 binnen enkele weken tijds. Ondanks de krachtige koersverbetermg is de huidige noteering nog v^rre verwijderd van den officieeien koers Maar. het mag des ondanks een gunstig verschijnsel worden ge noemd, dat onze nationale valuta in Zwitser land langzamerhand niet meer den indruk gaat maken van slechts waard te zijn, wat men er voor wil geven. De naaste toekomst zal moeten aantoonen. of de ingetreden verbetering van den niet- officieelen guldenkoers in Zwitserland ver der aanhoudt. Nu de schouwburg aan den Jansweg is af gebroken zijn de muren der aangrenzende hul zen bloot gekomen. Om het geheel een beter aanzien te geven willen B. en W. die laten be pleisteren. De kosten zijn op f 580 geraamd. verblijven in het achtergedeelte van den bovenbouw. Daar zijn hun verblijven in gericht. met meubels afkomstig uit het koninklijke jacht Victoria and Albert. In Afrika zal het gezelschap voorname lijk gebruik maken van den Koninklijken trein en van autos, doch ook enkele vlieg tochten staan op het programma, waar voor uitgebreide veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. Enkele hoogtepunten van den tocht zijn: de aankomst in Kaapstad op 17 Februari en de opening van het Zuid-Afrikaansche parlement door den Koning op 21 Febru ari. Op 19 Maart zal voor de Koninklijke Familie een Zoeloe-oorlogsdans worden gedemonstreerd. Op 28 en 29 Maart wordt het beroemde Kruger-Nationaal-Pa.rk be zocht. het enorme wild-reservaat. waar de bewoners der Afrikaansche jungle in vrij heid rondzwerven. Op 24 April hoopt de Vanguard naar Engeland terug te varen. De naam van dit slagschip heeft een roemrijken klank in de geschiedenis van de Britsche vloot. Het eerste oorlogsschip van dien naam was een galjoen uit 1586, dat deelnam aan den strijd tegen de Spaansche Armada. Zijn opvolger „Van guard 2" heeft herhaalde malen tegen de Nederlanders gevochten. Doch de vyfde Vanguard werd in 1789 vlaggeschip van Admiraal Lord Nelson. De tegenwoordige Vanguard is een schip van 42.500 ton en werd op 9 Augustus 1946 in dienst gesteld. De bouw ervan is be gonnen in October 1941. De bewapening bestaat uit acht 15-mch kanonnen m twee ling torens. 16 5.25 inch kanonnen. Er is ongeveer 40.000 ton staal in het slagschip verwerkt, de bouwkosten bedroegen ruim 95 millioen gulden. (U.P.) Chineesche vliegramp eisch t 25 dooden Van de 26 passagiers van het Chineesche vliegtuig, dat Dinsdag tijdens zjjn vlucht van Hankou naai- Tsjoengking vermist raakte, zijn. naar het Chineesche persbu reau „Central News" meldt, 25 gedood en één gewond. Onder de passagiers bevonden zich negen Amerikaansche missionarissen en enkele Canadeesche vrouwen met kinderen. Ne gen passagiers en de marconist waren Chi- neezen, terwijl de beide piloten de Ameri-. kaansche nationaliteit hadden. Het wrak van het vliegtuig was reeds gisteren op 30 minuten vliegens van Hankou gevon den. Hepiihlikeinsche verklaring over Krian verwacht Aneta meldt uit Batavia, dat ook van re- publikeinsche zijde een officieele verkla ring zal worden uitgegeven over de ge beurtenissen te Krian bij Snerabaja. Gezag hebbende reptibükeinsche kringen wen- schen niet op den inhoud van het commu niqué vooruit te loopen, doch vestigen er de aandacht op, dat. indien inderdaad slechts sprake zou zijn van een „militaire wandeling", zooals het Nederlandsche com muniqué over Krian doet voorkomen, het moeilijk verklaarbaar is, dat de sneltrein uit Malang niet meer langs Sidoardjo kan rijden, doch moest worden omgelegd, om dat de gewone lijn versperd is door kapot geschoten locomotieven, welke op 24 Ja nuari onder vuur werden genomen. De K.L.M. in Inriië Het verzoek van de K.L.M. om van fcey- lon en Bombay naar Batavia te mogen vliegen, is door de Indische regeering af gewezen. daar men eerst de Indonesische republiek wil consulteeren, zoo meldt de Hindustan Times. Het blad meldt echter verder dat aan de K.L.M. het bevliegen van de route Karachi-Delhi-Calcutta is toegestaan. Volgens de Hindustan Times heelt de overeenKomst een opzeggingster mijn van een jaar. Een Nederlandsche delegatie met aan het hoofd de heer C. E. van der Pais, arri veerde den 20sten Januari in New-Delhi en beëindigde eergisteren de besprekingen over de luchtroute met vertegenwoordigers -an de Indische regeering. Iets minder koude lucht uit het Oosten Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid- Zweden blijft nog steeds samen met het lage drukgebied in de Middellandsche Zee het weer over geheel West-Europa beheerschen. De algemeene Oostelijke luchtstrooming houdt onverminderd aan. Wel is de lucht, die momenteel over Duitschland naar onze geving stroomt, wat minder koud, zooda: de vorstperiode een hoogtepunt gepasseerd Dit blijkt ook uit de hedennacht in ons land gemeten minimum-temperaturen, welke over het algemeen enkele graden hooger zijn dan in den voorgaanden nacht doch vrijwel overal beneden 10 graden waren. In Noord oost-Frankrijk kwamen ook hedennacht weer temperaturen voor van —20 graden In Beie ren was het wat minder koud tengevolge van sneeuwval, doch in Tsjecho-Slowakije daalde de temperatuur bij windstilte en helderen hemel plaatselijk tot ver beneden nul Voor de kust van Bretagne ligt een oude depressie kern, welke gepaard gaat met groote koude in de hoogere luchtlagen. Deze veroorzaakte langs de Engelsche Zuidkust en de Fransche Westkust plaatselijk zwaren sneeuwval. Bij IJsland ontwikkelde zich onder invloed van een hernieuwde uitstulping van de koude Poollucht een vrij diepe depressie, waarbb zware sneeuw valt bij dalende temperatuur. Deze koude lucht baant zich een weg in Zui delijke richting den Oceaan op waardoor ook over Schotland de luchtdruk begint te dalen. Het hoogedrukgebied midden op den Oceaan neemt af onder invloed van een versterkt af- stroomen van de koude Canadeesche lucht Er zijn dus een aantal wijzigingen in de alge meene circulatie aan den gang, doch deze kunnen de vorstperiode nog niet doen eindi gen Hedenmorgen acht uur werden de vol gende temperaturen gemeten- Vliégveld Twente -12; Den Helder -10, Vlissingen —8: De Bilt —12; Schiphol —13; vliegveld Eind hoven —ill; vliegveld Leeuwarden 12; vlieg veld Groningen (Eelde) —12. vliegveld Zuid- Limburg (Beek) —12; vliegveld Gilze-Rijen Bel bij ongevallen no. 14141 Aan het jaarverslag van den Ongevallen- dienst over 1946 ontleenen wij. dat er hu'.p werd verleend in 1086 ongevallen, waarbij 627 maai de tusschenkomst werd ingeroepen van den Centralen Meldingspost. De aandacht van het publiek wordt er nog maals op gevestigd, dat het m] ongevallen het beste is. onmiddellijk den Centralen Mel dingspost. telefoon no 14141. op te bellen. Weerbericht DE VORST HOUDT AAN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Vrlj- lagavond: Nevelig weer. met later wat toene mende bewolking, doch nog vrljw nergens aneeuw. Meeet matige Zuid oostelijke wind. Strenge tot matig, vorst.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1