Haarlems Dagblad Ervaringen Generaal Spoor klaagt over schendingen van het bestand Londenaren zonder stroom - Parijzenaren vluchten in „métro" Evacuatie van Britsche burgers uit Palestina per 4 Februari Crove nalatigheid van bewakers Spaansche troepen verlaten stellingen aan de Fransch-Spaansche grens 61e Jaargang No. 18548 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel 12230. Drukkerij Z B Spaarne 12. Tel 12713. 10132. ZaterHag 1 FeKraari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnement- prijs oer week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post f4.50 Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE oud-minister dr. J. van den Tempel, die deel uitmaakte van de regeering. die in de fatale Meidagen van 1940 naar Londen vertrok en die minister bleef _toi de merkwaardige kabinetscrisis van Fe bruari 1945, heeft onder den titel „Neder land in Londen" zijn ervaringen en be schouwingen neergelegd in een boek, dat deze week bij Tjeenk Willink Zoon verschenen. Het is een belangwekkend boek: het werk vari een knap en warm sociaal-voelend mensch, vervuld van zorg voor zijn land en volk. De overtuigde de mocraat, die erin spreekt, is tevens de men- schenvriend die gaarne en zonder voorbe houd zijn sympathie uit en zijn critiek zorgvuldig formuleert. Na de ambtelijke nota van den oud-minister-president prof. Gerbrandy (Eenige hoofdpunten van het regeeringsbeleïd te Londen) doet het per soonlijke en menschelijke karakter van dit boek weldadig aan. En- het geeft ons vrij- wat opheldering en meer inzicht in een merkwaardige episode in staatsbeleid waarvan wij tot dusver nog maar heel weinig vernomen hebben, ofschoon menig gevolg ervan zich nog steeds doet gelden, ten deele in pijnlijken vorm. Volledige opheldering geeft ook dit boek niet. Het beroept zich hier en daar op' dis cretie, het verwijst soms plotseling naar dc publicatie „Regeeringsbeleid", waaruit blijkt dat de leden van het Londensche kabinet, die trouwens daarin gekend zijn, geen diepgaande eigen beschouwingen meer willen geven over zaken, die reeds door prof. Gerbrandy zijn toegelicht. Met dit al kan men toch moeilijk aanvaarden, dat hiermee het laatste woord over den Lon- denschen tiid gesproken zou zijn. De nota- perbrandy kwam in volledigheid ook om trent de zaken, die zij wel behandelde, te- kort. Het is niet doenlijk, in een enkel artikel een ook maar summier overzicht te geven van de vele ervaringen en beschouwingen, met inbegrip van zijn indrukken tijdens een bezoek aan Amerika, die de schrijver in dit boek te berde brengt. Sommige geven alle aanleiding om erop terug te komen. Maar ik raad vooral aan, dit boek te lezen. Het beantwoordt menige vraag, die wij ons in de zware bezettingsjaren gesteld hebben. Het verzekert bijvoorbeeld ook, dat de Ne- derlandsche regeering een uitnemende „standing" had in den internationalen kring te Londen en dat het incident-de Geer (de terugkeer naar Holland van den eersten minister-president onder omstan digheden, die ons nog steeds doen vragen, wanneer deze zaak eindelijk in openbare behandeling zal komen) daaraan hoege naamd geen afbreuk deed. „De Koningin stond in hoog aanzien en Koningin en re geering werden beschouwd als de integrale vertegenwoordiging van een democratisch volk van hooge cultuur en internationale faam en van een Rijk met wijde mogelijk heden". Ik citeer dezen zin woordelijk, omdat het aan ons allen is te beseffen dat wij als volk deze „noteering" hadden en omdat wij meer inspanning zullen moeten doen, dan thans het geval is om die internationale faam te handhaven en ermee te bereiken, wat. te bereiken is Dr. van den Tempel vertelt bv. omtrent de wisselingen in de samenstelling der regeering, de Nederlandsche kolonie in Londen die tijdelijk zoo sterk werd uitge breid. de Oranje Radio, het werk in Strat- ton House en Arlington House, de Enge- land-vaarders, voorbereidingen voor den terugkeer, het begin van het streven naar annexatie van Duitsch grondgebied. Daar kant hij zich tegen en van harte onder schrijf ik zijn woorden: „Nederland had immers den lust tot annexatie leeren ken nen als een der oorzaken van verwijdering en strijd tusschen de volken en in het sen timent van het vrije Nederlandsche volk was steeds elk streven naar annexatie door andere landen op moreele en practïsche gronden veroordeeld". Het was een artikel van minister van Kleffens, dat in het mid den van 1944 in-het Amerikaansche tijd schrift ..Foreign Affairs" verscheen, waar in de Duitscher het eerst gewaarschuwd werd dat „geen Nederlandsche afkeer var inlijving hem zou behoeden tegen smarte lijk verlies van grondgebied, als zijn gedra? in Nederland dat zou afdwingen". Het was geen artikel ten gunste van annexatie. He1 was blijkbaar als waarschuwing bedoeld „Maar, als de poort al niet geooend werd. de grendel was er nu in elk geval af". Ten slotte is, zooals dr. van den Tempel het uitdrukt, het Nederlnrdsehe volk on dit stuk ..naar een hachelijk avontuur geleid" Dat is de juiste term. Hij citeert een Fransch hoofdofficier, jurist van beroen, die tot hem zei: „Voor ons was Holland het 1?rd van Grotius. Het stond voor hooge rechtsbeginselen in de verhouding tusschen de volken. Maar als zulk een land, zoodra het een kans kriigt, een annexionistischr ho'ifUrv* aanneemt, tia Ondanks zijn titel beperkt dr. van den Temnel's boek zich niet tot Nederland in Londen. Vertellend van de bevrijding van het Zuiden en de nadien gegroeide verhou dingen. waarna het merkwaardige mede deel in gen doet over de te groote macht van hrt Militair Gezag, het veelbesproken ont slag van minister Burger en de kabinets crisis van Februari 1945. breidt, het zich uit tot een nabeschouwing onder den tit.el „Nederland herrijst", die een overzicht geeft van de eerste anderhalf jaar na de bevrijding en besluit in een toon van diene bezorgdheid. Menigeen, ook schrijver dezes. zal daarin meevoelen als hij schrijft: ,.Tn plaats van de hoopvolle stemming uit den aanvang is een geest van politieke verslap ping over ons land gekomen, De beklem mende internationale ontwikkeling heeft daartöe ongetwijfeld het hare bijgedragen. Doch deze is toch slechts één van de oorzaken. Het is alsof, nu het inzicht veld wint. dat de groote inspanning voor het nationaal herstel nog voor den boeg ligt, men zich niet voorbereid voelt voor een waarlijk nationaal élan om die moeilijk heden in grootschen stijl te overwinnen. En het staatshuishouden en daarmee het volkshuishouden men kan de relatie ook omkeeren is er toch meer dan slecht aan toe". Dr. van den Tempel wijst een goed koop. ongefundeerd optimisme onder deze benarde omstandigheden af en zegt dat ook de idealen van vrijheid en gerechtig heid in het geding zijn. „Ons criterium ligt in de potentieele mogelijkheid voor een spoedige herrijzenis van Nederland tot een der groote machten ten goede in de wor steling der menschheid naar het licht", latr sr 'eu ao.reu Uea uiau ip inderdaad, wat ik hier telkens en in veler lei vorm naar voren poog te brengen. Dat is de maatstaf dien wij ons als volk aan leggen moeten. R. P. „Nederlandsch leger kan orde en veiligheid handhaven „Ik ben geen directeur van een schiettent" Crematie Geyssendorffer Op Woensdag 5 Februari zal, na aan komst van den trein Van 14.11 uur, het stoffelijk overschot van den op het Deen- sche vliegveld Kastrup omgekomen KLM- piloot G. J. Geyssendorffer op Westerveld gecremeerd worden. Onder enorme belangstelling van de bin nen- en buitenlandsche pers heeft luite nant-generaal S. H. Spoor, opperbevelheb ber van de Nederlandsche strijdkrachten in Ned.-Indië, gisteren in Den Haag een con ferentie gehouden, waarbij hij talrijke vra gen over den militairen toestand in onze overzeesche gewesten beantwoordde. De generaal verklaarde op een desbetreffende vraag, uitsluitend naar Nederland te zijn gekomen om een overzicht van de mili taire situatie te geven en militair-techni sche kwesties als aflossing enz. te bespre ken. Alle andere in de pers genoemde mo tieven zijn uit de lucht gegrepen. Generaal Spoor verklaarde, dat een sa menwerking van de Nederlandsche mili taire krachten met de TRI ingeval van een tot siand gekomen overeenkomst, niet zal kunnen plaats hebben zonder dat daar een grondige zuivering van de TRI aan was voorafgegaan- Bovendien zullen zoowel de voorlichting als dc propaganda, waaraan de Indonesische soldaten bloot staan, volko men moeten worden gewijzigd en door een anderen geest bezield. Thans wordt de strijdgeest der troenen herhaaldelijk aan gewakkerd en de talrijke schendingen van het bestand na het sluiten van de wapen stilstandsovereenkomst zullen blijven voort duren, zoolang het bevel: „Staakt het vu ren" van Indonesische zijde niet gegeven is. Aan de Inbreuken op het bestand moet. spoedig een einde komen, aldus luit.-gene- raal Spoor. Onze troepen blijven binnen de demarcatielijnen, doch wij kunnen geen roof, kidnapping en andere micdaden toe staan. Ik ben altijd nog bevelhebber van een leger, aldus de generaal, en geen di recteur van een schiettent". De verklaring van de schendingen van het bestand aan Indonesische zijde zag generaal Spoor in de eerste plaats in het feit, dat de strijdorganisaties niet onder eenhoofdige leiding staan. Bovendien is de ontwikkeling der militaire commandan ten gering, zoodat zij moeilijkheden heb ben met kaartlezen en niet op de hoogte zijn van bepaalde instructies, waaraan h^ bestand gebonden is. 'De Japansche wapens zijn de voornaam ste hulpmiddelen der strijdorganisaties, al dus verklaarde de generaal op een vraag, of er belang kon worden gehecht aan de wapenimport. Hij achtte het mogelijk dat er kleine partijen wapens werden inge voerd, doch was van meening dat deze hoeveelheid niet van beteekenis was. Het aantal Japanners in het binnenland achtte <de generaal ook niet van dien omvang dat er belang aan moet worden gehecht in verband met de vijandelijkheden. „De ge- evacueerde Japanpers hebben echter hun werk gedaan", zelde de generaal. Op een vraag of het mogelijk zou zijn voor de Nederlandsche strijdkrachten om ingeval van een mislukking der overeen komst de orde en het recht in Indonesië te handhaven, antwoordde lt.-generaal Spoor met een volmondig „ja". Generaal Spoor bracht hulde aan de Ne derlandsche en Indo-Europeaansche solda ten in Indië, die een moeilijken tijcfc door maken en hun taak met volledige beheer- sching uitvoeren. „Wij trachten eerlijk de voorwaarden van het béstand na te ko- Seyss stak 20 millioen aan boeten in eigen zak Naar de Volkskrant verneemt zijn de boeten, welke in den bezettingstijd ten bedrage van 20 millioen door de steden Amsterdam, Hilversum en Zaandam zijn opgebracht, indertijd gestort op de parti culiere bankrekening van den rijks-com missaris bij de Rotterdamsche Bank. Er is een beheerder van het vermogen van Seyss-Inquart aangesteld, die nagaat wat er met deze en andere gelden in bezet tingstijd is gebeerd. Jaarbeurs wordt een maand uitgesteld De herhaalde vorstperioden hebben de voorbereiding van de 48ste jaarbeurs zoo danig vertraagd, dat de Raad van Beheei besloten heeft de Voorjaarsbeurs niet van 11 tot 20 Maart, maar van 15 tot 24 April te doen houden. Ongeval bij het boksen Dinsdagavond Is bij boksoefeningen in Stoop's Rad te Overveen de 41-jarige W. Akersloot uit Haarlem achterover geraken, waardoor hij een echedelbaslefractuur op liep. Hij werd naar het St. Elasabethsgast- huis in Haarlem overgebracht, waar hij Donderdag is overleden. De overledene was in Haarlemsche boks- kringen een bekende figuur en in het bij zonder van de vereeniging „De Ring", waar van hij Instructeur was. De begrafenis Is bepaald op Dinsdag a.s. om twee uur op de Noorderbegraafplaats. Generaal Spoor tijdens zijn persconferentie. men", aldus generaal Spoor. „Er is echter geen dag geweest dat dit bestand niet van Indonesische zijde geschonden is. Er werd bij Soerabaja zelfs gebruik gemaakt van door ons bij de onderhandelingen overge legde stafkaarten, om urize stellingen met artillerie te beschieten. Zelfs bij de meest moderne toleranties gaat dat te ver. Men is dan genoodzaakt daar op vlotte wijze een einde aan te maken". De generaal gaf toe dat ook aan Neder landsche zijde fouten worden gemaakt, die echter streng gestrafd worden. Generaal Soedirman verklaarde, klachten te hebben over Nederlandsche schendingen, doch aan een Nederlandsch verzoek om overlegging van schriftelijke opgaven, werd geen gehoor gegeven, ofschoon Soedirman reeds begin November beloofde, ze „morgen" te over handigen. Generaal Spoor verklaarde nog dat de Nederlandsche soldaten zoo goed mogelijk over de politieke ontwikkeling worden voorgelicht. De atmosfeer wordt echter vertroebeld en de jongens „snappen" het dikwijls niet, dat het zoo gaan moet. Als onze jongens binnen de demarcatielijnen door mortieren worden doodgeschoten, dan zeg ik: Ophouden, ofwat anders".. Tram ramde trailer Weer een ongeluk op het traject Sloterdijk-Amsterdam Hedenmorgen omstreeks half acht heeft een tramwagen van de N. Z. H.. die uit de richting Sloterdijk kwam. op het kruispunt aan de Nas- saukade te Amsterdam een ln de richting Zaan dam rijdende 8-tons-truck met oplegger afkomstig uit Oude Peke'.a aangereden. De tram raakte den oplegger in het midden, waarop de auto afzwaaide en een verkeerszuil omver reed Van de tram. die ontspoorde, werd het voorbaicon geheel vernield. De bestuurder, een agent en een burger, die zich daar bevonden, kregen snijwonden aan gezicht en handen. Hel tramverkeer was omstreeks half tien weer normaal Dit is reeds het derde ongeluk sinds de be- v«ijding dat od dit kruispunt plaats had. De politie onderzoekt de schuldvraag. GIDSEN VOOR TOERISTEN. De Nederlandsche Reis vereeniging is van plan in alle toeristische centra gidsen voor vreemdelingen aan te stellen. Voor dit werk wordt speciaal gedacht aan stu denten en onderwijzers. De Bilt is weinig optimistisch Een heel iverelddeel in de hou De abnormale koudegolf heeft over heel Europa kommer en zorgen ge zaaid. De kolenschaarschte heeft in bij na alle landen den voedselnood over schaduwd en zelfs in Engeland moes ten duizenden hun maaltijden koud nuttigen, omdat er geen gas of electri- citeit beschikbaar was. Het openbare leven wordt aan de overzijde van het Kanaal al evenzeer getroffen: kantoren en bedrijven zien zich voor bijkans on oplosbare problemen gesteld. In de afgeloopen week kwam het zelfs in de Enge^che hoofdstad voor, dat de elec- triciteits voorzien mg 's avonds spaak liep. de oorlogs-stormlampen moesten de Lon denaren te hulp komen, want toen men probeerde de gasbranders te ontsteken, bleek dat ook de gastoevoer was afgesne den. Elders in ons werelddeel is de toestand zoo mogelijk nog donkerder. Bevroren wa terwegen, ondergesneeuwde wegen en ver sperde spoorlijnen belemmeren den hande! en den aanvoer van brandstof. Parijs kleumt en de ondergrondsche treinen ver voerden vele uren lang dezelfde passagiers, die hun toevlucht tot de „Métro" hadden genomen, om toch nog even warm te wor den. Er waren er zelfs, die ook gedurende den nacht onderaards hun tenten opsloegen Duitschland behoort wel tot de meest ge troffen gebieden. De woonruimte en hel voedselgebrek gepaard gaande met een groot tekort aan brandstoffen hebben reed? vele menschenlevens op hun geweten en de laatste dagen is de toestand nog ver ergerd door het feit. dat reeds meer dan duizend fabrieken hun deuren moesten sluiten, zoodat het werkloozenleger met 52.000 aangroeide. Het Belgische scheepvaartverkeer is vol komen lamgeslagen en Italië heeft te lijden van zware sneeuwstormen, die aanzienlijke schade toebrengen aan den oogst. Er word' een schade van een millioen lire genoemd voor het rijke landbouwgebied langs de Italiaansche Rivièra, die onder een dikke sneeuwdeken verborgen ligt. Het is vandaag alweer de elfde dag van de derde vorstperiode, die we dit seizoen hebben ondergaan en het ziet er niet naar uit, dat er een spoedige stijging van de temperatuur op komst is. Het K.N.M.I. in De Bilt vertelt namelijk in zijn weerbericht van hedenmorgen: De wijzigingen in de luchtdrukverdeeling, die enkele dagen geleden begonnen op te treden, hadden verder voortgang. Momenteel dreigen zij zich echter te ontwikkelen in zoo danige richting, dat de vorst in plaats van verder af te nemen weer wat zal gaan toe nemen. Op den Oceaan vormde zich een zeer diepe depressie. Aanvankelijk >Jaalde de luchtdruk op de Azoren slechts weinig, zoo dat een storm^htige wind warme oceaan- lucht in de richting van West-Europa stuwde, doch in de laatste 18 uur is de luchtdruk op de Azoren 15 tot 20 millibar gedaald en deze luchtdrukdalingen zijn nog niet tot staan ge komen. Ook in West-Spanje beginnen de ba rometers te dalen, terwijl daarentegen in het zeegebied ten Westen van Noorwegen de luchtdruk vrij aanzienlijk steeg. Bovendien nam het maximum over het Oostzeegebied weer wat in beteekenis toe om zich tevens in Westelijke richting over Noorwegen uit te breiden, de wind ging over groote gebieden van West-Europa weer wat meer naar het Oosten in plaats van naar het Zuiden. De vorst nam dan ook bijna overal toe, vooral daar, waar de lucht helder was. Uit Tsjecho-Slowakije werd hedenmorgen 29 gra den Celslus vorst gemeld' In ons land was de bewolking in het Noor den licht, in net Zuiden, onder invloed van een stervende depressie over Frankrijk wat zwaarder, waardoor de temperatuurtegenstel- lingen nogal groot waren Om negen uur hedenmorgen werden de volgende tempera turen gemeten: Twente 13; Den Helder 10; De Rilt —11; Vlissingen 4" Schiphol —12: Eindhoven 7: Groningen (Eelde) 12; Zuid- Limburg (Beek) 5: Leeuwarden —12; Gilze Riien —8. Daar verwacht kan worden dat de lucht druk over de Golf van Biscave nog aanzien lijk verder zal dalen, zal de wind in ons land tijdelijk wat aanwaikkeren uit Oostelijk-Zuid- Oost. waardoor de aanvoeT van koude lucht blijft aanhouden In het Noorden van het land zal de temperatuur daarbij lager zijn dan in het Zuiden, waar in den namiddag, onder invloed van de reeds sterke zonnestralen de temperatuur plaatselijk gedurende enkele uren tot even boven nul za? kunnen stijgen De vorstperiode neemt dus noe geen einde hoewel momenteel geen vooruitzichten op lanseren termijn te geven zijn. daar zich ver weg op den Oceaan nieuwe depressies begin nen te ontwikkelen. Ernstige bezorgdheid over de situatie Sir Alan Cunningham, de Britsche Hooge Commissaris voor Palestina, heeft het vol gende bevel uitgevaardigd: „Naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen h» Palestina is besloten de Britsche vrouwen en kinderen en bepaalde andere Britsche burgers uit Palestina te evacueeren, opdat de regeering en de strijdkrachten niet zullen worden gehinderd bij het hand haven van de orde. Betrokkenen zullen nog nadere instructies ontvangen". Naar uit betrouwbare bron wordt Vernomen, zal de evacuatie op 4 Februari beginnen. Mosje Sjertok, een der leiders .van het Joodsch bureau, heeft het volgende ver klaard naar aanleiding van het bevel tot evacuatie- „Het bericht heeft ons hevig geschokt, nu wy constateeren moeten, dat volgens hooge legerautortteiten de toe stand zpodanig is toegespitst, dat een der gelijke voorzorgsmaatregel absoluut nood zakelijk is". Ook in Engelsche kringen verheelt men niet dat deze maatregel een symptoom vormt van de verwachting der Britsche militaire autoriteiten, dat de situatie in Palestina zou kunnen verslechteren tot een zorgwekkenden toestand, die de veiligheid der burgers bedreigt. Ook Èngelsche en buitenlandsche journalisten hebben aan zegging gekregen te vertrekken; wanneer zij na 4 Februari blijven, geschiedt dat op eigen risico. Naar schatting vallen 2000 gezinnen onder hét bevel tot evacuatie. In het Lagerhuis heeft Winston Chur chill verklaard, dat de toestand in Palesti na betreurenswaardig is en Engeland over de geheele wereld veel kwaad deed. „In dien ge in een twist wordt gewikkeld", aldus Churchill, „is strijdlust en wilskracht onmisbaar. Wat zou men er van gezegd hebben, indien wij ten tijde van het bom bardement van Londen door de Duitschers een bericht naar Berlijn hadden gezonden: „Wij garandeeren Berlijn te zullen spa ren, indien gij Londen maar met rust laat"? 30 a 40 millioen pond sterling wordt per jaar aan Palestina gespendeerd, die in Engeland beter gebruikt konden worden". Belangrijke openbare werken te Haarlem Nieuwe wegen en een gemaal De overeenkomst die de gemeente Haarlem in 1939 sloot met het bestuur van den Romo- lenpolder is door den oorlog slechts gedeel telijk uitgevoerd. Verdere uitvoering is nu noodig. Daar de Provinciale Waterstaat onlangs heeft aanbesteed het maken van het laa'ste gedeel te van den provincialen weg HaarlemSchip hol. dat in Westelijke richting zal reiken tot aan den Zomerweg. zal de gemeente moeten aanleggen het weggedeelte tusschen den Zo merweg en den Buitenzorgweg, teneinde den provincialen weg aansluiting te geven op het Haarlemsche net van wecen en straten. De verplaatsing van het gemaal van den Romolenpolder is daarom urgent. De ge meente moet de kosten betalen, die op ƒ38 700 begroot zijn. Het is moeilijk nu een woning bij het nieuwe gemaal te bouwen B. en W kunnen evenwel een huis aan de Zomervaart koopen voor 3500 De tegenwoordige machinist krijgt ontslag De gemeente moet f 300 van de afkoopsom betalen die aan dezen machinist door den polder wordt uitbetaald Totaal wordt, het dus met kosten 6800, maar de bouw van een nieuwe woning zou 9000 vragen B en W adviseeren den raad daartoe te besluiten. Fabrikanten bielden voor- oorlogsche stoffen achter De centrale dienst voor de economische controle heeft bij den confectiefabrikant B. te Tilburg en den confectiefabrikant W. te Culemborg groote hoeveelheden over- hem,d- en voeringstoffen van vooroorlog- sche kwaliteit aangetroffen, welke van de bevrijding af verborgen waren gehouden. In totaal werd ongeveer 50.000 vierkante meter overhemdstof ontdekt en 18.000 vierkante meter voeringstof met een waarde van ongeveer 350.000 textielpun ten. Tegen de fabrikanten is proces-ver baal opgemaakt. bloembollenstudiedagen vastgesteld: Zooals wij reeds mededeelden zullen door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur binnenkort „Bloem bollenstudiedagen" worden gehouden. Thans deelt het hoofdbestuur der ver eniging mee, dat de eerste htervan te Lisse zal plaats hebben en wel op Dins dag 25 Februari, Alkmaar volgt twee da gen later. Britsche ambassadeur In Polen „gepromoveerd" De Britsche ambassadeur ln Polen, Vic tor Cavendish-Bentlnck. die - naar gemeld werd - drie weken geleden in een spionna- ge-affalre in Polen verwikkeld Is geweest, wordt binnenkort „overgeplaatst als gevolg van promotic" .aldus wordt uit gezagheb bende bron vernomen. Er wordt aan toe gevoegd, „dat hij voor de normale promotie in aanmerking komt, hetgeen automatisch overplaatsing meebrengt". Hel woord is aan. Selden Zij die het meest regeeren maken het minste gerucht. (Uit Table Talk: Power1). Oordeel van den minister over ontvluchting van S.S.-ers Op vragen van het Tweede Kamerlid jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen over de ontvluchting van een aantal SS-ers tijdens het vervoer van Hoensbroek naar Den Helder, heeft de minister van Justitie geantwoord: Tijdens het vervoer van 42 gedetineer den in een gesloten en gecapitonneerden verhuiswagen met aanhangwagen uit de mijnstreek naar Den Helder op 8 Janu ari zijn 12 gedetineerden ontvlucht, van wie vijf denzelfden dag weer gearresteerd werden. Ten einde een burger chauffeur de ge legenheid te geven eenig voedsel te nut tigen, heeft het transport, dat onder be velen van een transportgele:der niet drie andere bewakers stond, bij een café te Renswoude halt gehouden. Met inachtne ming van een normale aflossing gingen ook de bewakers daar een kop koffie drinken. Een bewaker zou toen hebben toegestaan, dat vier gedetineerden, die zich met zijn toestemming even buiten den wagen be vonden, op een vrachtauto gestapt en weggereden zijn. Nadat, zonder dat appèl gehouden was, de tocht was voortgezet, is in Amsterdam uit den aanhangwagen, die ter wille van de luchtverversching geopend was. weer een gedetineerde ontsnapt. Daarop is toen de auto voor de pont te Velsen stilhield, de deur van den aanhangwagen gesloten. De bewaker, die in dezen aanhangwagen toezicht moest houden, heeft daarna in den voorsten wagen plaats genomen Dien tengevolge viel het den gedetineerden, die zich in den aanhangwagen bevonden, ge makkelijk de deur. die met een pin ge sloten was, te openen. Er zijn toen weder om zes gedetineerden ontvlucht. Eén is uit den wagen gevallen. Hij werd later met een hersenschudding aan den kant van den weg gevonden. De minister Is van mcening. dat het weergegeven verloop van zaken getuigt van grove nalatigheid van de bewakers en van een misdadig optreden van een van hen. Het is de plicht der bewakers om on danks eventueole koude hun bewakings taak te blijven vervullen en deze niet ter wille van hun persoonlijk gemak te v-r- waarlonzen. Van eenige noodzaak om zich in een café te verwarmen is geen sprake geweest, noch voor de bewakers, noch voor de gedetineerden. Panda, de held van ons kinderverhaal f\eeft een broertje in den Londcnschen dieren- tuindat geregeld met eenige bezorgdheid kennis neemt van de avonturen van z\jtt familielid. Thans heeft hij echter andere zorgen: h\j heeft last van de kou en pro beert zich op allerlei manieren een beetje te verwarmen, waarbij het zich ineen rollen tot een harige bal de doelmatigste blijkt te zijn.... De beweegredenen nog duister De Spaansche regeering heeft een begin gemaakt met het terugtrekken der Spaan sche troepen van de Fransche grens. Men meent dat slechts een stationaire strijd macht van een divisie zal achterblijven. U. P. zegt dat er voor deze stap de vol gende redenen zijn aan te voeren: De re geering-Franco is tot de overtuiging ge komen dat de Fransche regeering de repu- blikeinsche elementen uit een gebied dat vlak aan de Spaansche grens ligt heeft weggehaald en de autoriteiten bez en de nieuwe Fransche regeering met grootere voldoening daar zij gelooven dat Frankrijk den communistischen invloed heeft inge- damd;de autoriteiten achten 'n verrassenden aanval van de grens onwaarschijnlijk in het bijzonder in verband met den sneeuw- toestand in de Pyreneeën. Men veronderstelt tevens dat Franco een vergelijk tracht te bereiken met monar chistische kringen om Don Juan op den troon te brengen- Een woordvoerder van den links-repu- blikeinschen ex-premier Giral echter meen de dat deze terugtrekking van troepen lou ter een gevolg is van bïnnenlandsche span ning in Spanje en dat Franco zijn troepen op andere punten noodig heeft om een mo gelijken opstand te onderdrukken. Intusschen verluidt dat Franco een ka binetswijziging overweegt waarbij de mi nister van Buitenlandsche Zaken Alberto Martin Artajo vervangen zal worden. Goed- ingelichte kringen zeggen dat de kabinets wijziging vast staat doch dat men nog niét weet wanneer zij zal worden aangekon digd. De laatste van verscheidene cand da ten die als opvolger van Artajo genoemd zijn is Domingo tie Las Barcenas, die van zijn post als ambassadeur in Londen werd teruggeroepen toen-Engeland zijn ambas sadeur uit Spanje terugtrok. Heden zal een kabinetszitting worden gehouden. Naar van semi-officieele zijde wordt ver nomen, trekt een toenemend aantal Spaan sche vluchtelingen en deserteurs uit het Spaansche leger de Fransche grens over. De laatsten kregen kleine wapens en hun militaire uitrusting mede. Zij klagen over den steeds slechter wordenden toestand in Spanje. jjii'iii i"vn-,: \r r üüuiiw Weerbericht TOENEMENDE WIND J Weersverwachting, medegedeeld door J het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot Zondagavond: Wind tusschen Ooet en Zuidoost, aan- vankelijk mntlg: later toenemend. Tijdelijk wat meer bewolking, voor namelijk ln de Zuidelijke provincies, doch nog geen neerslag van beteeke nis. In het Noorden van het land strenge tot matige vorst. In het Zui den des nachts matige, overdag lichte vorst. Op sommige plaatsen echter gedurende enkele uren temperatuur ev«Mi hoven het vriespunt. 2 Februari':

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1