De eerste vrouw de et haar intrede bij.de rechterlijke macht Morgenstond „Behoudt niet alleen de vormen, maar ook den geest der democratie" Trekking van de loterij der H.F.C. „Haarlem" II* 32 Predikbeurten Een bed voor van Dam Zaterdag 1 Februar? 1947 HAARLEMS DAGBLAD De vrouw doet haar intrede in de Nederlandsehe rechterlijke macht door de benoeming van mejuffrouw mr. M. de Keyzer tot subsituut-griffier bij de Haarlemsche rechtbank. Van 1938 af werkt mejuffrouw De Kev jr bij de Haarlemsche rechtbank, eerst als secretaresse van den kinderrechter, mr. E. J. W- Top en de laatste twee jaar als waar nemend griffier in de zittingen van den kinderrechter. Aangezien de mogelijkheid nu bestaat een vrouw te benoemen bij de rechterlijke macht, is de benoeming ge volgd tot substituut-griffier. Het is de be- Mej. Mr. M. Keyzer. doeling, dat mejuffrouw De Keyzer voor- loopig haar werkzaamheden op het bureau van den kinderrechter op dezelfde wijze zal voortzetten. Mejuffrouw-De Keyzer studeerde aan de Amsterdamsche Universiteit in de rechten. Op 24-jarigen leeftijd eindigde zij in 1937 haar studie, waarna zij in Haarlem kwam, om bij de rechtbank te werken. Mede door haar toedoen is het instituut kinderrechter in deze omgeving op een bijzonder hoog peil gekomen. In een gesprek verklaarde mejuffrouw De Keyzer, dat zij met groote dankbaar heid terugdenkt aan haar leermeesters. Een apart woord wijdde zij aan de eenige Ontvluchte SS-er aangehouden De 27-jarige S.S.'er, Paulus Hubertus van Straaten, die Woensdag 22 Januari uit de Haarlemsche strafgevangenis was ont vlucht, is Vrijdag in Amsterdam ge arresteerd. Van Straaten was gedetineerd in de strafgevangenis '.-oor een diefstal, die hij gepleegd had, voor men wist, dat hij S.S.'er was. De inspecteur Middelink van de Amster damsche politie had van kennissen een tip gekregen, dat van Straaten geregeld in de buurt van de Sarphatistraat rondzwierf, waar een vroegere vriendin van hem woont. Inspecteur Middelink stelde zich met het meisje in verbinding en samen met haar stelde hij een plan op om den vluchteling te pakken te krijgen. Hij liet haar, geschaduwd door een agent in burger, een paar blokjes omloopen en inderdaad liep van Straaten in de val en sprak het meisje aan. Hierop werd hij door den agent gearresteerd. Hij wordt thans vastgehouden in de politiepost Leidsche- plein, in afwachting van zijn overbrenging naar Haarlem, „OrchêsU-e Colonne" speelt op 7 Februari in Haarlem Terwijl het Residentie Orkest In Parijs" op treedt, zal het „Orchestre Colonne" een aan tal concerten in Nederland geven. Dit orkest is een der beste en oudste van Parijs. In 1873 werd het gesticht; dirigenten waren Edouard Colonne, in 1910 opgevolgd door Gabriël Pier- né, in 1932 Paul Paray, terzijde gestaan door verschillende jongere dirigenten, waaronder Jean Giardino. Onder leiding van Giardino, die dit jaar de „Prix de Disque" behaalde, met een model vertolking van Moussorgsky's Tableaux d'une Exposition, zal het Orchestre Colonne op Vrijdag 7 Februari te Haarlem het Leden concert (serie B) van de H O.V.1 verzorgen. Sofistische medewerking verleent Anneke Winkel, pian^r die het piano-concert voor de linkerhand van Maurice Ravel zal uitvoeren. Het programma brengt verder: een symphonie van Chausson, Don Juan van Rich. Strauss en La Valse van Ravel. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 31 Januari 1915 BEVALLEN van een zoon: 30 Jan.. J. P. Ruig- R>k—Roest; F. Kooi]—Flach: G. H. v. Ooster hout—Nljssen; C, Hommers—Harmsen; 31 Jan., v. d. SmissenVrolijk; P. Lijnzaad—Lauwers BEVALLEN van een dochter: 29 Jan.. T. G. J M, Oosterhof—Belt; G. Fortgens—Pieterman; 30 Jan. E. M, F room—'V. d. Meij; C. Houthuijzen— Flipphi; C. M. SernoMijnders. GEHUWD: 31 Jan. W. J Richel en M. E. v. 't Woudt. OVERLEDEN: 28 Jan.. M. A, JOOsten, 64 J.. Grebbestraat; 29 Jan., A. M. Culjpers, 85 j.. Jans- Weg; A. H v. Wees—Nijssen, 57 j.. W. Heeren straat; H. J. v. d. Broek, 72 J., Rollandstraat; 30 Jan., J. d. Vos, 93 j., Jansstraat: J. M. Lemmer- Fllippo, 59 j,. Iepenstraal; G. D. Blokker, 52 J., Hazepaterslaan. vrouwelijke professor onder dezen, mevr. mr. Hazejvinkel-Suringa, die de meis jesstudenten vooral dit heeft meegegeven, dat wanneer de vrouw een maatschappe lijke functie vervult, zij moet trachten te toonen in die functie evenwaardig aan den man te zijn. „Daarom ben ik inderdaad wel een wei nig trotsch met deze benoeming, doch de tijd van jubelen is daarmee voor een vrouw nog niet gekomen, omdat zij haar sporen in de rechterlijke macht nog moet verdie nen", 'vervolgde mejuffrouw De Keyzer en zij voegde er aan toe, dat zij het prettig vindt in Haarlem benoemd te zijn omdat zij daar gedurende negen jaar onder de deskundige leiding van mr. Top, d e veel tot haar vorming als juriste en maatschap pelijk werkster heeft bijgedragen, met zoo veel plezier heeft mogen werken. Muziek „Die Jahreszeiten" In een uitverkochte zaal heeft Vrijdagavond de uitvoering van Haydn's Oratorium ..Die Jahreszeiten" door het koor en het orkest der H.O.V. onder leiding van Kees Hartvelt plaats gehad en geen der toehoorders zal den indTuk gekregen hebben dat dit werk bijna ander- halve eeuw geleden door een 70-jarige ge schreven werd. De onverwelkbare frischheid der conceptie vond groo-tendeeis in de frisch heid der vertolking weerklank. In 't bijzon der was het bemerkbaar dat een ervaren or kestdirigent de leiding had, want zoo fijn ge nuanceerd als nu hoort men ons orkest onder leiding van diegenen, die meer in 't bijzonder met koordirectie vertrouwd zijn, zelden spe len. Maar ook het koor was in allen deele paraat en toonde, wat de samenstelling be treft, slechts een numeriek tekort aan man nenstemmen. De zang van Jo Vincent was van begin tot eind verrukkelijk van klank: de zuiverheid der intonatie werd slechts op het laatst, vermoedelijk door vermoeidheid even iets minder. De tenor Han Lefèvre voldeed me het meest in het duet van ..Lucas" en „Hanne", waar hij zich een waardig partner van Jo Vincent toonde. Willem Ravelli's stem en voordracht klonken in 't begin droger en minder expressief dan ik van dezen baszan ger gewend was, maar verhieven zich verder op tot hooger peil. Met Haydn's 5 jaar vroeger geschreven Oratorium „Die Schöpfung", dat eerstdaags hier ter stede zal worden uitgevoerd, deelt zijn werk „Die Jahreszeiten" het moge nu naar den vorm en de stof meer een reeks van 4 Cantates dan een Oratorium zijn de ai- gemeeoe geliefdheid. Beide tellen na Baeh's Mattheus-Passie waarschijnlijk in alle lan den wel het grootste aantal uitvoeringen. En dat zal zoo wel blijven. K. DE JONG. Planetarium aan den Zijl weg weer in gebruik Het Triniteitslyceum aan den Zyhveg te Haarlem is in het bezit van een modern planetarium, dat de oud-leerling van de school, ir. G. W. Pieterse in de jaren 1936- '40 bouwde. Nadat het voor het eerst op 2 Maart 1940 in gebruik werd genomen, ontkwam het kostbaar bouwsel niet aan de schendende hand van den bezetter, zoo dat ingrijpende reparaties noodzakelijk waren. De heer Pieteise nam ook dit werk op zich en is daar onlangs mee gereed ge komen. Vanmiddag om 3 uur zal het pla netarium weer in gebruik worden geno men: ir. Pieterse geeft voor deze gelegen heid zelf een demonstratie met het „ge restaureerde zonnestelsel". Nasleep van bonnendiefstal Voor den economischen rechter te Haarlem stonden H. Z., groentehandelaar en H. J. A. S. hulp-agent van politie, terecht, verdacht van het verkoopen van bonnen, die afkomstig waren van den diefstal bij Enschede. Tegen H. Z. luidde de eisch één jaar -ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. Mr. T. A. M, A. van Löben Seis, de raads man, voerde aan, dat verdachte een betrouw baar en eerlijk mensch was, die voor de ver leiding was bezweken en.vroeg of het onvoor waardelijk gedeelte niet gelijk aan den tijd, ih voorarrest doorgebracht, kon worden, name lijk vier en een halve maand. De uitspraak luidde vijf maanden onvoor waardelijk en zeven maanden voorwaardelijk. Tegen den hulp-agent H. J A. S. eischte mr. van der Valk Bouman eveneens één jaar, aarvan vier maanden voorwaardelijk. Mr. J. Roggeveen wees op de bijzonder moeilijke financieele omstandigheden van den verdachte, vooral in verband met zijn huwe lijk en bepleitte een soortgelijke straf als aan H. Z. opgelegd werd. De uitspraak was zes maanden onvoor waardelijk en zes maanden voorwaardelijk. DE DISTRIBUTIE Maandag 3 Februari. Niefiwe bonkaarten. Haarlem: Pa t.m. Pol (VleeschhaJ). Zandvoort: A—B (Haltestraat 4). Drie keer nam ik het me vergeefs voor. Toen kreeg ja zoo'n minachting voor mij zelf, dat mijn wilskracht een muur om ver geworpen zou hebben. Daar gingen mijn dekens, en de koude ochtendlucht om vatte mijn warme lichaam door de dunne pyjama. Even lag ik nog. Toen sprong ik op, wierp bibberend mjjn kamerjas om en vloog de trap af. In de gang vergat een tafeltje zijn poot in te trekken. Ik gilde en hinkte, en pookte in de kamer als een razende de Kachel leeg. Grauw walmde het stof om hoog. Kil en doodsch lagen kranten en een paai" andere dingen door de kamer ver spreid, die den vorigen avond in 4iet lamp licht zoo gezellig was geweest. Ik greep een van de kranten, maakte er een prop van en duwde hem op het rooster. Houtjes lagen in de keuken. Met een boog liep ik door de gang In de keuken lag een cocosmat op een ijskouden steenen vloer. Op de ramen praalden geen bloemen, maar naaldboo- men. Houtjes! Daar in den hoek. Op het steen staande graaide ik ze bijeen; steeds vielen er een paar terug. Meteen maar de kolen meenemen. Waar was die ellendige kit? O, daar. Mee! Wat was dat ding licht! Daar had je het al. Leeg! Treiterend schoof een restje gruis over dén bodem. Waar waren kolen? Buiten. Aarzelend stond ik, en probeerde geniaal te zijn om niet naar buiten te hoeven. Groote hemel, wat een temperatuur. Ik sprong wat rond, als een marionet, en dacht-Nog steeds niet geniaal. Had ik mijn pantoffels maar niet weggegooid. Eigenlijk moest ik mijn schoe nen halen. Maar als ik het vlug deed, ging het misschien nog zonder. Even kijken hoe het er buiten uitzag. Mijn nagel raspte over de ijzige koek op de ruit. Tien keer heen en weer. Ik zag geen steek. Dat was pas een rilling! Er ging er een door mij heen, alsof ik tegen een draad van het hoogspanningsnet leunde. Dat was mij te erg Ik voelde mij verward en dui zelig, en hield mij met één hand aan den knop van de keukendeur vast.... De vogeltjes zaten te tierelieren op de takken. Van hun zege verzekerd gluurden kleine stukjes bijna geboren blad naar den ijlen blauwen hemel. Door een diepen gloed omgeven stak de zon juist boven den ein der op. Parelende druppeltjes lagen blij op de vensters en op het gras in den tuin. Een speelsch en jolig wijsje fluitend wierp ik de keukendeur open. De ontwakende na tuur woof mij een volmaakt reine en zoete geur toe. Frisch en prikkelend was de koele ochtend om mij, met de belofte van een stralenden dag. Een licht zuchtje van een bries speelde even koel en liefderijk over mij en mijn tuintje. Aan de overzijde van de vaart liep een meisje met blonde krullen en een trloemenjurkje. Zij zwaaide met een boodschappentasch' en zong dartele tonen met een hoog en blank stemmetje. Ik lachte en woof. Zij ook. Het watej rimpelde zich en blonk. Ik trok weer bij. Mijn hand was haast vastgevroren aan de ijzeren deurknop. Mijn tanden kletterden tegen elkaar. Een paar houtjes ontvielen mijn greep. Ik draaide mij om en sprintte. Door de gang. De trap op. Onderweg al wrong ik mij uit de kamerjas, diè op de treden bleef. Mijn kamer in. De deur met een knal dicht Op het bed. De dekens er weer over, die ook al koud geworden waren. Mij schur ken, en kreunen. Na een kwartier was ik warm. Toen stond ik weer op. J. P. Belangwekkend betoog van Kenneth Lindsay Engeland heeft de wereld drie dingen gegeven, namelijk het parlement, lyrische poëzie en voetbal, aldus Kenneth Lindsay, afgevaardigde der Engelsche universiteiten en tevens gewezen „Civil Lord of the Ad miralty" en „parliamentary secretary for education" in het parlement, die Vrijdag avond voor het Genootschap Nederland- Engeland in restaurant Brinkmann een le zing hield. Hij schetste in het^tort de historische ontwikkeling van het Engelsche parle ment, waarbij hij vooral aandacht besteed de aan het eerste werkelijke parlement in 1259, onder Edward I, waarin vertegen woordigd waren „zij die bidden, zij die vechten en zjj die werken". In zijn beschouwing over den huidigen parlementsvorm legde hij den nadruk op twee dingen, de souvereme macht van het parlement en de Engelsche methode om niet op systemen, maar op personen te stemmen. Wat betreft de souvereine macht van de Engelsche volksvertegenwoordiging, zeide Lindsay, dat zij in alle zaken het laatste woord heeft. Een Hooge Raad, zoo als wij die hier kennen bestaat in Engeland niet- De Koning heeft geen werkelijke macht en de rol van het kabinet, dat trou wens uit parlementsleden bestaat, is de verbinding te vormen tusschen de wetge vende en de uitvoerende macht. Eigenlijk is er maar één macht, die nog grooter is, namelijk de wil van het volk, waarvan het parlement trouwens het brandpunt vormt. Tachtigduizend brieven per dag. Het feit, dat de Engelschman op perso nen en niet op systemen, of zooals hier te lande op lijsten, stemt is een der belang rijkste factoren voor den bestaanden parle mentsvorm in Engeland en hangt nauw samen met de Britsche wijze van 'verkie zingen volgens kiesdistricten. Dit systeem: waarborgt een nauw contact tusschen kie zers en gekozene. Als bewijs hiervoor haalde hij aan, dat er iederen dag 80.000 brieven van kiezers het parlement binnen komen en als de afgevaardigden deze brie ven niet beantwoorden, worden zij ze ker niet herkozen. Eerst burger, dan schoenmaker. In een gesprek met Mussolini indertijd, vroeg deze aan Lindsay, toen nog afge vaardigde van Kilmarnock: „Hoeveel menschen vertegenwoordigt U?" „Veertig Een kleine jongen was op den verjaardag van Prinses Beatrix de eersce, die aan het paleis Soestdijk een geschenk kwam aan bieden. CHIN. IND. REST. „HONGKONG" SMEDESTRAAT 21 - TEL. 21375 Orlg. Ind. Rijsttafel vanaf 3.75 Alle gerechten kunnen ook gehaald worden (Adv Agenda voor Haarlem Stadsschouwburg: Comedta „Jongenslyceum", I uur. Rembrandt-: Mrs. Miniver (14 J.) 14,30. 18 30 en 21.15 uur PalaceHet tecken van Zorro (14 J.) Luxor: Russische rhapsodie (14 Deze twee: 14.00, 16.15, 19 00 en 21.15 uur. Frans Hals: De nacht heeft oogen (18 J.) 14.00, 16 30, 19 00 en 21.15 uur. City: Rainbow on the river (a. 1.) 14.15. 16.30. 19.00 en 2115 uur. «jpaarne: Geheim van de onderwereld (a. 1 14.30, 19 00 en 21.15 uur. ZONDAG 2 FEBRUARI Filmkring 11. 48 (Frans Hals-theater) Carol Reed's Bank Holiday, n uur. CuJtura: Wijchngs- morgen 10.30 uur. Bioscopen: als Zaterdag. Rembrandt: 13.00, 15.45, 18.30 en 21.15 uur. Voor de loterij-commissie van de HFC „Haarlem" was het Vrijdag een belang rijke dag. De trekking kon beginnen en dezer dagen zal een aanzienlijk bedrag worden afgedragen voor de inrichting van het nieuwe terrein. In hotel „De leeuwe rik" kwamen velen bijeen, om de trekking welke onder leiding stand van notaris Serné, bij te wonen. De voorzitter v§n „Haarlem", de heer J. P. van Balen Blan ken trok de nummers en de voorzitter van de loterij-commissie, de heer A. J. Kaan de nummers voor de prijzen. De eerste prijs, welke uit den trommel kwam, was een blik soep (nummer 13.993) en daarna deelde de heer N. J. Twisterling mee, welke prijzen', zooals kousen, etsen, jam potten enz. op de nummers gevallen wa ren. Van de twaalf hoofdprijzen werd het eerst het nummer van een cassette be kend en daarna van een damesrijwiel. Eerst de 453e greep was de hoofdprijs, de Olympia-jol of een huiskamer-ameuble ment. De uitslag van de hoofdprijzen luidt: Olympia-jol of huiskamerameublement 1 9604; radio 23.642; damesrijwiel 8.811; j heerenrijwiel 17.321; stofzuiger 17.872: l haard 5.908: cassette 18.772; japonstof 22.676; 4 stoelen en 2 leunstoelen 17.248; j cassette 11.340; eetservies 7.183; zeven- deelig likeurstel 21,003. In den verkoop der loten heeft mevrouw Oldenburg een belangrijk aandeel gehad. Tijdens de wedstrijden maakte zij door het dragen van een speciaal vest in de kleuren rood en blauw, reclame voor de club her roodbroeken en verkocht vele loten. Een foto van de goede propagandiste met den heer J. P. van Balen Blankenvoorzitter van „Haarlem". COMMISSIE VOOR NIEUW-GUINEA? De Nederlandsehe delegatie ter Zuldzee-confe- rentie gaf vandaag te kennen, In priclnpe accoord te gaan met de vorming van een com missie die het welzijn van de In'andsche bevol king op Nederlandsch Nieuw-Guinea moet be vorderen. al toonde men zich niet enthousiast ln verband met de onzekerheid der toekomst, ln het bijzonder wat betreft den wil van dit gebied om mede te werken aan de taak dier commissie. FRANS HALS. Er gebeuren vreemde dingen in het eenzame landhuis in- de York- shire-moërassen als de zonderlinge bewoner twee meisjes te gast krijgt, die op zoc-k zijn naar een spoorloos verdwenen vriertdin. De een neemt weldra de beenep omdat zij al die geheimzinnigheid niet kan verdragen, maar de andere zet het onderzoek voort en ontdekt ontstellende dingen, zooals een geraamte in een geheime kamer! Bovendien wordt zij verliefd op haar gastheer, die echter bij volle maan geestelijk volkomen in de war schijnt te zijn. Maar tenslotte blijken al haar ver- meedens toch onjuist en de ontknooping van deze spannende historie ls voor het meisje al even verrassend als voor den toeschou wer. James Mason, dien men zich zal herinneren uit „De zevende sluier" speelt de^-ol van den vreemden landheer vportreffelijk. Joyce Ho ward is zijn tegenspeelster. De regie var Leslie Arliss had in enkele details beter ver zorgd kunnen zijn. CINEMA PALACE. De zwaar-romantische geschiedenis van een schijnbaar verwijfden burgemeesterszoon, die den corrupten bedrei ger van zijn vaders macht door een „onder grondsche" actie bestrijdt en hem natuurlijk het roemlooze onderspit laat delven, is door Tyrone Power weer uit de vergetelheid opge dolven. nadat Douglas Fairbanks het lang geleden beter had gedaan. Het meest recente „Teeken van Zorro" is ietwat doorzichtiger dan zijn voorganger, hoewel er ruimte genoeg is overgebleven voor een amusant verhaal met veel gekruiste degens en een aanvallig nichtje, dat men weet het reeds in het be gin Zorro's zijde zal kiezen De hoofdról- speler vervult zijn dankbare rol met overgave en het schilderachtige dorp. waarin zich het geheel afspeelt, draagt het zijne er toe bij. van deze rolprent een aardig amusement- werk te maken, dat zeker aftrek zal vinden bij de liefhebbers van een vlot niemendalletje. SPAARNE. Fantasie, spanning en humor genoeg in het scenario van „Geheim van de Onderwereld", waarvan het eerste deel „De Donderruiters" deze week in het Spaarne- theater vertoond wordt. De „Radio-raneh" geniet groote populariteit bij de radio-luiste raars door het dagelijksche cowboy-program ma, waarin de legende van de „Donderrui ters" in hoorspelvorm verteld wordt. Deze ruiters bestaan intusschen werkelijk: het zijn de bewoners van een ondergrondsche stad. Mourania. waar zich groote radiumlagen be vinden. Een wetenschappelijke expeditie is op zoek naar dit verborgen rijk en vindt het maar beter, dat er geen aandacht meer valt op de in de nabijheid gelegen .radio-ranch" De koningin van het ratiiumrijk vindt dat ook en zoo moet de leider van de cowboy programma's op twee fronten strijden, wat de 'oasis is geworden van een zeer aantrekke lijke film De décors van de ondergrondsche stad doen denken aan die van „De wereld in wording". In het voor-programma draait „De cirkel des doods", een objectieve verfilming van den strijd tusschen roodhuiden en blanken CITY. „Rainbow On the river" is een pseudo-Dickensachtig verhaal met een suiker zoet Hollywoodsch einde, dat er voorname lijk op gericht is, om het niet onverdienste lijk stemgeluid van Bobby Breen zoo voor- deelig mogelijk uit te doen komen. Tevens wordt en- passarrt het negerprobleem van na den Amerikaanschen burgeroorlog behandeld. Zéér interessant, maar niet zeer geloofwaar dig. Een roden om de film te gaan zien, of liever gezegd te gaan hooren. is het prachtige negerkoor van Hal Johnson, Sterren van de film zijn Bobby's grootmoeder (May Robson) en zijn zwarte pleegmoeder Toinette. Het spel van Bobby zelf is te onnatuurlijk, om ook maar een moment te ontroeren. REMBRANDT. Een oorlog is zoo groot en veel omvattend dat het een enkel gewoon mensch niet gegeven is hem in zijn geheel te overzien en alle geledingen van zijn beteeke- nis te beseffen. Maar het is wè! mogeliik in te zien, waarom alle begrippen, waarmee hij om schreven wordt, vaag moeten blijven: omdat hij zich tenslotte slechts manifesteert als de opeenstapeling van het leed. de spanning, de angst en de inspanning van mülioenen kleine menschen. die evenmin het geheel kunr.en overzien, maar ieder een ander deel van den algemeenen last dragen. Dat aan „Mrs. Miniver" de roep vao een .goede" film te zijn ls vooraf gegaan, komt, omdat zij tot de categorie van oorlogsfilms hehoort. die regelrecht onze meest persoon lijke gewaarwordingen aanspreekt met haar duizend" antwoordde hij. „Wat zijn ze van hun beroep?" informeerde de dicta tor. „Oh" zei Lindsay, „ze maken kaas en Johnny Walker's whisky of ze breien sok ken, of ze zijn schoenmaker". „Maar" vroeg Mussolini „hoe kunt gij menschen vertegenwoordigen, die zulke verschillende beroepen uitoefenen?" „Ach" repliceerde Lindsay „deze menschen zijn tori eerste burger en dan pas schoenmaker". Mussolini vondt, dat dit soort liberalisme al lang dood was. „Nu", glimlachte Lind- sey, „is Mussolmi dood". Uit deze anecdote vloeit voort, dat zoo wel kiezer als gekozene zich volledig be wust zijn, dat het groepsbelang niet boven het algemeen belang gesteld moet worden. In verband met het twee partijen-systeem, vermeldde spreker nog, dat de politieke scheidingslijn in Engeland niet loopt tus schen bezittenden en niet-bezittenden, maar tusschen de „behoudenden" en de „duwers". Alweer dus het systeem van éérst burger dan schoenmaker. Over het „House of Lords" zeide spreker, dat de gecreëerde Lords menschen zijn, die op hun gebied uitblinken. Zoo vormt deze senaat een reservoir van intellect en wijsheid. Tevens spreekt zij een tweede, vaak bezadigder oordeel uit. Lindsay eindigde zijn voordracht met een oproep tot de West-Europeesche lan den om niet, alleen de vormen, maar vooral den geestder democratie in stand te houden. ZONDAG 2 FEBRUARI HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk. Zaterdag 7.3Ó: Avondgebed. Zondag 10: Geen dienst. Zie Bakencsserkcrk 10.30. 4: Liturgi sche Godsdienstoefening voor doofstommen en slechthoorenden ln de Consistoriekamer 7: Geen dienst. Zie Nltfuwe Kerk 7. Nieuwe Kerk 10: Ds. G. Koch. Schoten 7: Ds. J C. Hamel, Ind. pred., Res. Veldprediker. Noorderkerk 10.30: Ds. P. J Mackaay. Voorber H Av. 7: Dezelfde. Oosterkerk 10: Ds. W. J. van Elden 7: Ds. A. J. van Rh(j» Bnkene&serkerk 9 30: Dhr Dick Boer. Klnderkerk, 10.30: Ds. E. Dijk huis. Kapel Betheada Sr.rcptn 9.30: Dhr A Boschma. Klnderkerk 10.45 Ds. I. P. van der Waal. Zulderkapcl, Zulderstr. 10: Dhr. J. Kits, Evangelist te Ztlst 4: Dezelfde. H. Av„ vrij v. alle geloovlgcn. 7.45: Jeugdsnmenkomst. Op- wekkingssamenkom&tcn, Zulderstr 15. Don derdag 8: Ds. I. Vasseur. Vrij Evang. pred te Bussum. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Sa lem. 10: Ds D. J. D du Fosst- 5: Bed H. Av. 10: Klnderkoik. Egllse Wallonne. Begijnhof. Dimanche 2 Févrler a 10 h. 15: Service, présl- dé par mr. Ie pasteur M Jospin. Christian Science. 10: Ned. taal. 11.15: Engelsche taal. F.vang l.uth. Gemeente. 10 30: Ds W. Spltet- hoff. Ver. Iloopsgoz. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Ver. v. Vr||t, Herv., Jacobstr 6. 10.30: Ds A van Blemen. rljz. Christ. Jeugd gemeenschap. Ged. Oude Gracht 47 4.30: Ds. P. J. Mackaay. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30Ds C B Heyn. Geref. Kerk. Klopper singelkerk. 10: Ds J W. Slertsema. 5: Ds. A Tos. miss. pred Wllhelmlnakerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. L Hoorweg Zuld-Oosterkerk 10. Ds L Hoorweg 5: Ds J. W. Slertsema. Geref. Kerk (Art 31) Begijnhofkapel 10 30 en 5: Ds. A Bos. Geref. Gemeente. Dinsdag 7: Ds. P. Honkoop. Ond-Geref. Gemeente, P3rklaan 21 Maandag 7.30: Ds E. van Dijk. von den Haag. Baptist? Gemeente 10: Dhg. F. Goezinne 5: Dezelfde. H. Av 8: Jeugddienst. Leger des Hells. Schagchelstraat 26. 10 en 8: Adjudant A G Schram Gemeente des Hoeren, Lange Molenstraat 22 10 en 7: Openb Godsdienst oefeningen. Vergadering van Geloovlgen. 11: Samenkomst (Broodbreken). Hersteld Apost, Zcndingsgcmccute. Wllhclmlnastr 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Her-t. A post. Zenillngs- gemeentc, Jacob IJ nestr. 15 10 en 5: Gods dienstoefening. l'nlversccle Eercfllcnst (Soefi- Bewcglng) Ged Oude Gracht 47. 10 30: Dienst, Ned. Ver. van Spiritisten Harmonla 10.30: Wij dingsmorgen. Mevr. L de Jong-Harmeijer, Hrl. Chr. Ger. <r 'i Raaks 10 en 4.30: Ds. M. Holt:op HA A KLEM-NOORD, Nod. Herv. Kerk. Julla- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d Loos, Doopsbedlcnlng. ImmanuiJl- kerk. 30: Dr. M v. d. Voet. 7: Ds. G. Koch. Kon Emmaschool, Raafstr. 10: Ds, G. H. v. d, Woord Ned. Prot. Bond 10.30: Mevr. Dr, A. Mankes-Zernlke, te Rotterdam. Noorder Kapel Mlnahassastraat. 7.30: Dhr L. J Pasman. Zang D Verhoef, tenor. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk, 9 en 10.30: Ds. A. Pos. miss pred. 5: Ds. A. M. Boeyinga Chr. Geref Kerk, Flo- reastreat. 10. Ds J c Maris, H. Av. 5: Dezelfde Dankzegging. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk WU- helmlnaplrl». Ï0: Prof. Dr Bakhuyzen v. d. Brink 7: Ds Bartlema Kapel Nieuw Vreden- hof' 10.30: Ds Briét 7: Ds. v. Nlcuwenhuyzen. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. J. M Leendertz. Dg, Haarlem Geref Kerk Koedlefslaan 10: Ds. A. Dondoip 5: Dr«P. J. Richel Camplaan 10: Dr P. J. Richel 5* Ds. A Dondorp. Geref. Kerk (Art 31) 8.15 en 3: Ds. J Keizer \i RDENHÖÜT, Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. J. C. J Dijkstra. Rotterdam Kelig. Kring. 1030: Ds G. J. Waardenburg. Ned. Herv. pred. te Haarlem. BLOK Ml:NI»A AL. Ned. Ilrrv Kerk. 10: Ds J. C. van Dijk. 7: Jeugddienst. Dr. H. J van der Loos. Geref. Kerk. 9, 10 30 en 5: Ds. J Wolven Jr.. ven Koudekerk a. d. RUn. Soefl-Beweging geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch de Beus. BENNFBItOFK. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Lekkerkerkef. H Doop Evangelisatie samen komst ln geb. Rehoboth. Schoollaan Donder dag 7.30: Dhr J. Sevensma. Geref. Kerk. 10: Dienst. 5: Ds. IJ v d Zee. van Nieuw Vennep HALFWEG. Ncd. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. H. O. Molenaar. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A C. Brörens LIJNDEN. Ned. Ilerv. Kerk. Geloof- en Llef- dekerk. 10: Ds. G. W IJzerman. Bev. diaken. SPAARNDAM. Ned Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk 10: Ds. H. J. Plaggemars. 7: Ds G H. v. d. Woord West Kon Emmaschool, Raafstraat 10: Ds. O H. v. d. Woord. Hij was op slag dood, zei een juffiouw Een ouwe man, zei een ouwe man. Hij wilde nog gauw oversieker. eu toen struikelde hy, zei een heer ln eeo. dikke kam eel jas. Er stond nog maar een klein klusje men schen op de plaats van het ongeluk. De tram stond opgevijzeld. Er lag geen bloed. Er was niets dat op zichzelf aan den dood deed denken. Maar het drama stond als een fel-brandende- toorts op deze plek in de groote stad. En het was of de Dood schreeuwde door het razen van het rusteloos verkeer. Hij was op slag dood, herhaalde de juffrouw. Nog niet eens zoo gek, zei de oude man peinzend, nog niet eens zoo gek; één klap en je hebt het gehad: er zijn er die er langer over doen en met veel meer pijn; ik toeken er voor. Maar misschien heptie toch nog aan het leven gehangen, zei de kameel. Ouwe menschen hangen aan het leven: zelf zal-ie het zoo toch niet hebben gewild.... Ik liep doort ik dacht aan dien dwazen Bood, aan dien dwaas-accuraten dood, die wilde dat deze oude man, op deze plek, voor deze tram struikelen zou en zoo met één slag, in een ondeelbaar ooger.blik. zijn leven zou terug geven. Ik dacht aan de menschen, die ver baasd of verteederd of bleek van angst den dood van dezen ouden man herbeleven: al leen omdat zij er bij waren, alleen omdat zij dit kort drama op zichzelf betrokken. Bijna gevoelt ge zelf de lichamelijke pijn, die de oude man een ondeelbaar oogenblik moet hebben gevoeld. En beleeft ge zelf de doodsangst van die eene seconde. Ik liep door dc stad, langs de volle kof fiehuizen, langs duizenden menschen, langs duizenden levens, wachtend op die eene se conde dat de slag moet vallen. Het is vreemd, dacht ik. Ge hebt het ongeluk niet zien geschieden. Er lag geen bloed. Ge hebt dien ouden man niet ge kend. En bij eiken stap dien ge zet, sterven in de wereld vele oude mannen. Het is vreemd, maar deze eene heeft mij met zijn dood gegrepen. Deze eene heeft een wapperende vlam ontstoken in mijn hart. En die schreeuw blijft klinken. Ergens op een smal en wit bed ligt de doode, oude man. Is er iemand, die bi.i zijn uitgebluschte léven zit? Of ligt hij alléén? Hij heeft haast gehad en de dood wilde dat hij struikelen zou. Waarom heeft een oude man haast? Heeft dc dood de trom precies op tijd laten vertrekken, om dit oude leven te vellen? Nog even blijft de verwondering naast u gaan. Dan neemt de stad u op dn haar snelle leven. Ge ziet een vriend én praat over alles. De toorts is gedoofd: En de schreeuw is verklonken op het ruischon van de stad. In de courant staan er drie regels over den 83-jarigen D. E. van Dam. Hij heette Van Dam. Drie en tachtig is heel oud. Een smal wit bed voor wijlen D. E. van Dam. ELIAS De Koningin dankt Amsterdam De burgemeester van Amsterdam heeft zich tot de burgerij gericht om haar. op verzoek van de Koningin. Harer Majesteits dank over te brengen „voor de groote hartelijkheid, welke zij tijdens haai lange verblijf in Am sterdam uwerzijds heeft ondervonden, een hartelijkheid, welke om. tot uiting kwam in talrijke brieven en vele bloemen en eeschen- ken, die haar werden toegezonden. Hare Ma jesteit heeft het ln het bijzonder op prijs ge steld, op zoo ongedwongen wijze 1n ons mid den te kunnen vertoeven en in nauwe aanra king te komen met het leven en werken van de hoofdstad." uitbeelding van het leven van een Engelsche familie, die zich in weinig onderscheidt van andere families. Niet dat het verhaal met zijn toegespitste dramatiek alledaagsch Is. maar de gebeurtenissen voor zich en de menschen zijn gewoon en regisseur William Wyler heeft de zelfbeheersehlng gehad om nergens aan de voor de hand liggende mogelijkheden tot ro- mantiseeren toe te geven. Hij vertelt zijn ver haal nuchter en met dien drogen humor die meer dan wat ook sympathie wekt en film figuren (ot echte levende menschen maakt De film is aan een bepaalden tijd vastge knoopt: Duinkerken en het hoogtepunt van den ..Blitz" tegen Londen, hetgeen wil zeg gen, dat we meeleven in de spanning van d< luchtbescherming, van luchtaanvallen en de verdediging door de luchtmacht, maar ook in de van zelfsprekendheid, waarmee ieder zijn taak vervulde en zijn lasten en leed droeg. En nu mag dat alles voltooid verleden tijd schijnen, het zien van deze film heeft ook nu nog betee-kenis Een andere dan de makers zich misschien voorgesteld hebben, maar dat doet er niet toe: zij openbaart in al haar figu ren datgene, waaraan de wereld ook na den oorlog de allergrootste geboefte heeft: ver trouwen in de toekomst. De rol van mrs Mmiver wordt uitstekend gespeeld door Greer Garson. een actrice, die in de oorlogsjaren tot een der eerste krach ten van het witte doek is gegroeid: met haar zijn Dame May Whittcy en Teresa Wright de meest opvallende figuren. Walter Pidgc-on is een prachtige evenwichtige v*ler en Richard Ney typeert heel juist den jongen officier- vlieger. De filmtrant i« levendig en zeer 'oe- heerscht, hoewel een enkele uitweiding thans als te nadrukkelijk aandoet. HAARLEN EN OMCKV'VO Het recital van Lid a Langerveld, vlooi en Ans Bonter, piano, hetwelk heden. Zaterdag t Februari zou plaats vinden ln de Begijnhof Kapel, is door weersomstandigheden uiltgesield lot Zaterdag 8 Februari. Op den hoek van den O»stordulnweg en de Clematfslaan te Aerdenhout kwamen twee auto's met eikaar In botsing, doordat de besluurders elkaar te laat opmerkten. De auto's werden ernstig beschadgd. persoonlijke ongelukken de den zioh niet voor. Dc heer Wt Drost te Overvccn 1^ aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen rechten. Mr. B. J. de Boer te Zandvoort slaagde voor het doctoraal examen rechten vrije studierichting. Op de jaarvergadering van de vereenlging voor Volksonderwijs afd. Heemstede werd do overleden voorzitter de heer A. A. N. dc Beste herdacht. Het ledental ging omhoog met 42 ei» bedraagt thans 146. Tot voorzitter werd benoemd de heer W. Zwlkker en tot bestuursleden de hecren C. van Baaren en C. A. TlemeUet. Door het Comité „Eereschuid en Dankbaar heid" wordt a.s. Maandag een filmavond ge geven in het R.K. Vercenlgingsgebouw aan den Heerenweg. Dinsdagavond i* ci een voorstelling in Berg en Dal te Betmebroek. Dc heer II. Roosen. Iceraar aan dc Ie II.B.S. B te Haarlem, slaagde in Amsterdam voor het doctoraal examen Nederlandsehe Taal en Letter kunde. Dinsdag 4 Februari bestaat het fotografisch atelier van den heer J. H. Fortgen», op dc Nieu we Groenmarkt 24 B, veerug Jaar. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIE DIENST HAARLEM REGELING EXTRA VERSTREKKINGEN A.S. EN JONGE MOEDERS. In verband met de door het Centraal Distribu tiekantoor gestelde regelen, zullen in den ver volge a.s. en jonge moeders voor de ln ont- vangstneming der extra rantsoenen. *!oor mtjn Dienst worden opgeroepen. De verstrekking voor de eerstvolgende periode zal plaats hebben ln het tijdvak van 10 tot 22 Februari a.s. Hierbij za! levertraan degenen, die volgens d« thans geldende bepalingen dnar recht op hebben, een extra schoenenbon worden uitgereikt. Elkeen, dus ook degenen, die hun extra rant soenen in de week van 3 t.m. 8 Februari In ont vangst zouden nemen, dient dus deze oproep af te wachten. in verband met de geldigheidsduur der bonnen en de onmogelijkheid om op andere dagen te worden geholpen, worden belanghebbenden er uitdrukkelijk op gewezen, uitsluitend op den dag waarop men Is opgeroepen, de extra rantsoenen ln ontvangst te nemen. De eerste inlevering van het doktersattest MD 133-02 ter verkrijging van extra rantsoenen der r.s. moeder (nieuwe gevallen) behoort vanaf 3 Februari a.s, te geschieden als volgt: voor de bewoners van het -ayon Noord: Steen bokstraat 15—17. voor het overige gedeelte der stad: „De vieeschhal", Groote Markt Afd. Voorlichting (Diversen). Aanvraagformulieren Transportbanden. In het tudvak van 3 t.m 15 Februari'a.s. kun nen door degenen, die een beroep of bedrijf uitoefenen, waarin noodzakelijk van een trans- portnjwlel of carrier gebruik moet worden ge maakt. aanvraagformulieren voor transport banden worden afgehaald en Ingediend ln het Ultreiklokaal „De Vieeschhal". Groote Markt alhier en wel bij "de AM. „Voorlichting" (Rijwielbanden). HAARLEM, 31 Januari 1M7. De Directeur, A. VAN DRILL

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3