Haarlems Dagblad J Regeenng wil de Commissie-Generaal tot vijf leden uitbreiden Beëediging door den luitenant G.G. De vorst zal weer toenemen Nederlandsch goud in Zwitserland De interpretatie van Linggadjati De Koningin schenkt gratie aan vijf tot de doodstraf veroordeelden Haagsche procureur-fiscaal critiseert de bijzondere rechtspleging Naklank der Poolsche verkiezingen in het Lagerhuis 61e Jaargang No. 18551 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Woen.-.'.ag 5 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Versterking met het oog op financieel- economische en juridische kwesties Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende uitbreiding van het aantal commissarissen-generaal voor Nederlandsch-Indië. Het wetsontwerp stelt voor het aantal leden van de Commissie- ;Generaal te brengen op ten hoogste vijf. Voorts wordt de mogelijkheid geopend leden van de Commissie-Generaal, in Ne- derlandsch-Indië verblijvende of daarheen reeds voor hen benoeming vertrokken, daar door den luitenant-gouverneur-generaal als vertegenwoordiger der Kroon te doen beëedigen. Aan de memorie van toelichting van de regeering is- het volgende ontleend: Bij de bepaling van het aantal commis sarissen-generaal in de wet van 2 Sept. 1946 is uitgegaan van het standpunt, dat er een nauw verband diende te bestaan tusschen de samenstelling van de Commis sie-Generaal en de taak, welke, voor zoo ver zulks viel te voorzien, door haar in de naaste toekomst zou moeten worden ver richt. Zoo heeft de noodzaak om onder gespannen verhoudingen zoo spoedig mo gelijk tot een politiek accoord te komen er aanvankelijk toe geleid «dit aantal op drie te bepalen, ten einde eenerzijds een zijdigheid te voorkomen en evenwichtige oordeelvorming te bevorderen, anderzijds besluitvaardigheid te verzekeren. Ook het politiek karakter der te verwachten werk zaamheden werd bij de samensteUing van Over Noord-Rusland en Scandinavië, even als over Groenland en IJsland, blijft de lucht druk hoog. Onder invloed van barometer dalingen over Polen en de Baltische staten neemt de stroom van koude Russische lucht Zuid-Zweden naar onze omgeving in iracht toe. In het Russische brongebied van koude lucht kwamen vannacht temperaturen voor van 30 graden Celsius. In Zweden nam de vorst algemeen toe. Ook over Denemarken werd de temperatuur eenige graden lager. Ook in ons land zal de temperatuurdaling jpoedig merkbaar worden. Hedenmorgen werden de volgende tempera- uren gemeten: vliegveld Twente 3; Vlissin- ;en —3; De Bilt —3; Den Helder —3; vliegveld Schiphol 3; vliegveld Eindhoven 4; vlieg veld Leeuwarden —3; vliegveld Groningen vliegveld Zuid-Limburg —4; vliegveld ïil^e-Rijen 3. de eerste Commissie-Generaal in het bij zonder in het oog gehouden. Zooals echter tijdens de behandeling van de ontwerp-overeenkomst van Lingga- djati in de Tweede Kamer der Staten- Generaal van 19 December 1946 kon wor den verklaard, was toen een wijziging van de samenstelling van de Commissie-Gene raal, ten behoeve van de verdere uitwer king van het politiek accoord, door deze commissie zelf reeds naar vorgen gebracht en door de regeering in overweging geno men. In het bijzonder komt nu versterking met het oog op vraagstukken van fman- cieel-economischen en rechtskundigen "aard wenschelijk voor. Het ontwerp beoogt derhalve de moge lijkheid tot uitbreiding van de Commissie- Generaal te openen. Slechts een enkele andere voorziening wordt hierdoor noodig, ten einde perso nen, die in Nederlandsch-Indië mochten verblijven of daarheen reeds voor hun be noeming mochten zijn vertrokken, daar te kunnen beëedigen. Dit ware dan op te dragen aan den luitenant-gouverneur- generaal als vertegenwoordiger van de Kroon. Zwitsersche bladen publiceeren een be richt uit Amerikaansche bron, als zou uit in de Russische zóne gevonden documenten zijn gebleken, dat de Duitschers een hoe veelheid goud ter waarde van 70 millioen dollar uit Nederland naar Zwitserland heb ben doen overbrengen. Volgens het Ame rikaansche bericht zou men te Washington overwegen, in samenwerking met de andere geallieerden stappen bü de Zwitsersche regeering te doen. In Zwitsersche regeeringskringen vi klaart men, dal te dezer zake nog door geen enkel land stappen zijn gedaan. Van andere zijde heeft men daar niets over de nieuwe documenten vernomen. Het A.N.P.. voegt hieraan toe. dat de Ne- derlandsche Bank heeft verklaard, dat zij van de kwestie volledig op de hoogte is. doch dat zij geen nadere mededeelingen kan doen. Vliegongeluk op Tjililitan Een vliegongeval op Tjililitan heeft twee Nederlandsche militairen het leven gekost. Het zijn de res. kapitein vlieger-waarne mer C. N. van der Schatte Olivier en de res. eerste luitenant B. Sehulte. Palestlna.conferentle verdaagd De Arabische delegaties op de Palestijn- sche conferentie te Londen hebben zich de finitief tegen elke verdeeling van Palestina verklaard. De conferentie is hierop voor onbepaalden tijd verdaagd. t-r r&ir,, -r,m~ -":fc3|«L .■.si's Op 6 Februari wordt de Zwolsche vierling vier jaar. Elly en Rini kijken belangstel lend toe hoe Han en Dicky probeeren het speelgoedbeest, dat Asta in een speelsche bui van hen heeft afgepakt, terug te krijgen. Indonesische delegatie vertrok naar Djogja zonder onderteekening Aneta meldde gisteren uit Batavia, dat de Indonesische delegatie naar Djogja is vertrokken zonder dat de verwachte onder teekening van het accoord van Linggadjati tot stand kwam. De reden hiervan lag in e.n gebrek aan overeenstemming tusschen de Indonesiërs en de Commissie-Generaal ten aanzien van de interpretatie der over eenkomst. Een woordvoerder van den Regeerings- voorlichtingsdienst te Batavia heeft in een radiorede o.m. het volgende verklaard: „De Indonesische delegatie is heden naar Djogja vertrokken, zonder dat de onder teekening van Linggadjati tot stand is ge komen. Uit het feit, dat de delegaties thans aan de besprekingep over de procedure van de onderteekening toe zijn, mag afge leid worden, dat het stadium van uitslui tend militaire besprekingen voorbij is. Het is tevens begrijpelijk, dat thans de inter pretatie van de overeenkomst ter sprake is gekomen. De verklaringen van Sjarifóed- din en Natsir wijzen erop, dat de Indonesi sche delegatie gaarne de overeenkomst zou geteekend hebben, in de meening verkee- rend, dat dit de weg zou banen naar oplossing van de militaire problemen. Van Nederlandsche zijde werd hiertegenover gesteld, dat eerst de richting, waarin de interpretatie van Linggadjati zich zal be wegen, moet worden vastgesteld. De Indo nesische delegatie had volmacht tot het teekenen van de overeenkomst met de daarbij behoorende notulen. De Commissie- Gerleraal staat echter op het standpunt van de motie Romme-Van der Goes van Naters als basis voor de onderteekening, aange zien in den tekst vpn deze motie, alsmede in de regeeringsverklaring over de 17 pun ten de richting, waarin de uitwerking zich zal bewegen, ligt opgesloten. Dit was niet temin meer dan waartoe de Indonesische delegatie gemachtigd was. De republikein- Ook Bevin teekende de verdragen Bevin, de Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken, heeft Dinsdag op het mi nisterie van Buitenlandsclie Zaken te Lon den de vijf vredesverdragen onderteekend. In de documenten, die een blauwboek vor men van bijna 2V2 cer''meter dik, is een I geheele bladzijde gereserveerd voor hand- 's »ee" ?'r.cure. OP feekeninMn. Het bock heelt onder de hoe- wgenblik. Veel bezorgers hebben hun kar óf bakfiets aan den kant gezet en zijn tr met een geïmproviseerde slee op uit getrokken. Groeiende tegenwerking van Duitsche bevolkingsgroepen Generaal Clay waarschuwt De militaire gouverneur van de Ameri kaansche bezet' ingszóne in Duitschland, generaal Lucius Clay, heeft op de maande- Üjksche bijeenkomst van de „Landerrat" «en waarschuwing laten hooren in verband met groeiende tegenwerking van bepaalde Duitsche groepeeringen Er was dan ook geen aanleiding, aldus Clay, voor beperking van den geheimen dienst. Clay had reeds zijn bezorgdheid uitge- iproken over de vijandige houding der 3uitsche bevolking ten aanzien van de uit Hongarije en Sudetenland terugkeerende Duitschers. Clay deed een beroep op de Duitschers in de Amerikaansche zóne om nog 55.000 mijnwerkers voor het Ruhrgebied te leve ren, waarbij hij er op wees, dat mijnwer kers aldaar 4.000 calorieën per dag, ver hoogd loon, koffie, sterke drank, tabak en kleeding krijgen. Volgens Clay zal dwang eerst in laatste instantie worden aanger vend, omdat de Amerikanen daar tegen rijn. Hij verklaarde, dat de steenkolenpro- ductie aanzienlijk was opgevoerd en de ïanmelding van mijnwerkers toegenomen, dank zij het voortreffelijke werk onder lei ding van het Britsche militaire bestuur in het Ruhrgebied. Aflossing oorlogsvrijwilligers Onze Haagsche correspondent meldt: Oorlogsvrijwilligers in Indië., die sinds 19411942 in dienst zijn, zullen (tenzij tij opnieuw een vrijwillig dienstverband Jangaan), naar alle waarschijnlijkheid in het najaar van 1947 naar Nederland terug- keeren, wanneer in Indië de aflossing ge- Khiedt. teekeningen. Het boek heeft onder de hoe' de van diplomatieke koeriers een luchtreis van duizenden kilometers afgelegd, van Washington via Moskou naar Londen, en zal voor de officieele plechtigheid van Maandag 10 Februari naar Parijs worden gebracht, waar de overwonnenen zullen definitief beheerscht wordt. sche pers is fel gekant tegen de verklaring van minister Jonkman en heeft aan het volk een eigen uitleg opgedrongen, zonder zich echter af te vragen of de Nederland sche minister misschien niet geheel in den geest van de ontwerpovereenkomst heeft gehandeld." Naar van gezaghebbende republikeinsche zijde heden aan Aneta verklaard werd, bestaat er van Indonesische zijde geen be zwaar tegen de regeeringsverklaringen van 10 December en 19 December, indien deze worden beschouwd als richtlijnen of instructies voor de Commissie-Generaal bij de verdere uitwerking van de overeen komst van Linggadjati; mogelijke inlijving ervan bij de notulen zou echter moeilijk heden kunnen veroorzaken. Men had opti mistische verwachtingen over de onder teekening van de overeenkomst spoedig na den terugkeer uit Djogja op het einde van deze week- Drie gratieverzoeken afgewezen De minister van Justitie maakt bekend, dal de Koningin afwijzend heeft beschikt op het gratieverzoek van G. J. H. Ganze- vles, tot de doodstraf veroordeeld bü sen tentie van het Büzonder Gerechtshof te Amsterdam. Het vonnis is hedenochtend voltrokken. De Koningin heeft gratie verleend aan G. C. van Wessum, D. van der Kraan, L. de Bruin en L. C. Klootwijk, hlien tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Ten aanzien van deze vier veroordeelden is de doodstraf veranderd in een tijdelijke gevangenisstraf met aftrek van den tijd in verzekerde bewaring doorgebracht, te ondergaan in een rijkswerkinrichting en wel ten aanzien van Van Wessum voor den tijd van 10 jaren, ten aanzien van Van der Kraan voor den tijd van 12 jaren, ten aanzien van De Bruin voor den tijd van 20 jaren en ten aanzien van Klootwijk voor den tijd van 12 jaren. G. J. H. Ganzevles uit Hilversum was tot de doodstraf veroordeeld wegens het verraden van Joden. De vier anderen had den terechtgestaan omdat zij in Duitschen krijgsdienst waren getreden. In zijn requisitoir tegen C. Piek, den ex- directeur van „Winterhulp Nederland" heeft de procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage mr, J. Zaayer een verklaring afgelegd, waarom hij tegen Piek niet de doodstraf, doch twaalf jaar gevangenisstraf heeft geëischt. „Indien Piek de straf had gekregen, die hij verdiende, dan zou hij op den dag na de bevrijding ergens in Nederland aan een boom hebben gehangen'', aldus mr Zaayer. „Maar dat is niet gebeurd en in de ai'ge- loopen anderhalf jaar hebben wij nu wel de zekerheid gekregen, dat over hen die dit verdienen in Nederland ik zeg niet: geen recht wordt gesproken, maar: geen recht wordt gedaan. Ik sta voor de moeilijke vraag, welke straf ik- in het licht van deze situatie dan wel moet eischen. Dit is iets anders dan de gewone kwestie, in hoe verre de justitie, behalve met eigen oordeel, ook met de al- gemeene maatschappelijke waardeering van een feit heeft rekening te houden. Er is hier geen algemeene waardeering. maar er zijn twee scherp tegenover elkander staande groepen, tot de eene waarvan ik behoor, hoewel de werkelijke gang van za ken beheerscht wordt door de andere [roep en naar ik moet aannemen wel teekenen. Byrnes, de voormalige Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft vier van de vijf verdragen onderteekend (met Finland zijn de V.S. niet in oorlog geweest). Zijn Sovjet-Russische ambtsge noot Molotof heeft Woensdag de vijf ver dragen onderteekend en Bidault zal. naar men verwacht, voor Frankrijk in den loop van deze week zijn voorbeeld volgen. In zulk een situatie kan het O.M. zich eenvoudig op het standpunt stellen, dat het zonder meer de straf requireert die het zelf juist acht, doch daarbij zou het er geen rekening mede houden, dat het op treedt tegenover den rechter en in het publiek. Tegenover rechter en publiek geldt, dat indien het O.M. iets requireert, waarvan een ieder in redelijkheid begrijpt dat het Het 20.000 ton metende dok „No. 5" van Wilton Feyenoord te Schiedam, dat tijdens den oorlog meermalen door bommen werd getroffen, is weer in dienst gesteld. Het is meteen voorzien van een nieuwe methode van meren, die eenig is in Europa, tooh niet gebeuren zal. het O.M. niet au sérieux genomen wordt. Men heeft in Nederland de doodstraf uitdrukkelijk opnieuw ingevoerd en een bijzondere rechtspleging in het leven ge roepen met de uitgesproken bedoeling, dat streng recht zou worden gedaan. Als dit nu hiet serieus bedoeld blijkt, meen ik werkelijk toch niet, tn een serieuze na streving ervan de rol van Don Quichotte te moeten spelen. Bepaaldelijk tegenover den rechter kan de vertegenwoordiger van het openbaar gezag niet de doodstraf requireeren, we tende dat datzelfde openbaar gezag, ter uitvoering van een opzettelijk gevolgd p'°n, die straf toch met zal uitvoeren. Of de rechter dit affront voor zijn onafhan kelijkheid en deze ondermijning van het gezag van zijn uitspraken wil nskeeren. moet geheel ter beoordeeling aan hem zelf worden overgelaten. Bepaaldelijk tegenover het publiek dient het O.M. zich te onthouden van misleiding. Ik mag niet daar de illusie wekken van een gestrengheid, waarvan ik weet dat zij niet bestaat. Het moet uit zijn met de vette kopjes in de couranten „Tegen verrader doodstraf geëischt" in een land waar wij weten, dat daar toch nie'= van terecht komt. Naar ik meen zal het dus noodig zijn, de requisitoiren aan te passen aan de heer- schende opvatting. Of ik dit inderdaad kan doen wordt beheerscht door een nog die per liggende vraag: Kan iemand die zich slechts beschikbaar stelde ojn mede te werken aan wat in dit tijdsgewricht onze historische taak was: een nationaal straf gericht over de landverraders, in functie blijven wanneer hij ziet. dat Nederland de kracht daartoe niet kan ontwikkelen? Er is veel voor te zeggen, dan heen te gaan, maar ook veel, om een werk af te maken, dat in het nationaal belang toch geëindigd moet worden, hoe dan ook. Maar dit laatste is alleen toelaatbaar in dien Iedere mogelijkheid wordt uitgeslo ten, dat in het conflict der beide stroo- mmgen deze medewerking als een blijk van instemming zou worden opgevat. Daar om is het noodig. althans éénmaal dit in het openbaar uit te spreken". Elfstedentocht weer uitgesteld Door het sneeuwsluiven als gevolg van den harden wind kunnen de banen van den elf stedentocht niet sneeuwvrij worden gehouden De elfstedentocht kan daardoor a s Donder dag niet doorgaan. De mogelijkheid dat de tocht Zaterdag a.sl zal worden gehouden is niet uitgesloten maar dit hangt af van de weersomstandigheden, vooral wat betreft sneeuw en wind. Detachement „West-lndlë" met de „Bloemfontein" vertrokken De „Bloemfontein is glstermiddae om ha!' zes uit Amsterdam naar West-Indië ven rok ken met fiOO man van het detachement Wesi Indië uit Alkmaar aan boord onder leidine van kapitein J. van der Leest Aan boord bevonden zich ook gedemobiliseerden, die ,naax de Weet terugkeeren. Verder heeft H.M. de Koningin afwij zend beschikt op de gratieverzoeken van G. Rollema en P. J. Gerrits, oeiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch. Tevens wordt bekend-gemaakt, dat H.M. de Koningin gratie heeft verleend aan G. S. van der Ploeg, tot de doodstral veroordeeld bij sententie van het Bijzon der Gerechtshof te 's-Hertogenbosoh Ten aanzien van Van der Ploeg is de doodstraf vervangen door een levenslange gevange nisstraf. De laatste eer aan Prins Gustaaf Adolf Droeve plechtigheid te Stockholm Dinsdag heeft in het besneeuwde Stock holm de begrafenis plaats gehad van prins Gustaaf Adolf, die bij de ramp te Kastrup om het leven gekomen is. Bedekt met de Zweedsche vlag. waarop hertogskroon, officierssabel en Seraphij- nenorde geplaatst waren, #stond de kist, omring door een eerewacht van officieren, temidden van een veld witte bloemen in de groote kerk bij, het Koninklijk Paleis opgesteld. Nadat de Zweedsche koning, de kroon prins en andere leden van de koninklijke familie de kerk waren binnengetreden en bij 't altaar hadden plaats genomen, begon om 14.30 uur de rouwdienst. Te midden van de koninklijke familie namen ook plaats de Deensche kroonprins Frederik en kvoonnrinses Ingrid, de zuster van den overledene, en de Noorsche kroonprins Olaf en prinses Marta. Ook het corps di plomatique woonde den dienst bij. De droeve dienst, die door aartsbisschop Upsal, den primaat der Luthersche kerk in Zweden werd gehouden, duurde nauwe lijks een uur en na afloop werd de kist onder het spelen van „Ein feste Burg ïst unser Gott" door de kerk gedragen en op een catafalk opgebaard. De oude koning Gustaaf, wiens dokter hem met het oog op zijn gezondheid verboden had den be grafenisstoet te volgen, verliet hierop de kerk. Getrokken door zes zwarte paarden ging de lijkkoets op weg naar het kasteel Haga. dat de woonplaats van prins Gustaaf Adolf was en waar zijn stoffelijk overschot zal rusten in den grafkelder van de familie Bernadotte. Hei besluit van den gemeenteraad van Bloe mendaal van 19 December 194S, tot het doer, vooribesiaan var. de openbare lagere Graaf Flo- risschoo] te Vogelenzang Is door Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd. Hel woord is aan. Dr. A. C. J. de Vrankrjjker: De cultuurdragers, de boven laag in ons uolfc. moeten een nationaal bewustzijn voelen, dat in staat is actief te zijn en invloed uit te oefenen. Zij moeten de weerstanden, voort vloeiend uit beperkt klein- Nederlandsch denken, over winnen; zij moeten de massa boven de kruidenierspolitiek verheffen. (Uit: De grenzen van Nederland). Broodprijs Ie Haarlem, verhoogd De Haarlemsche bakkerij-commissie heeft besloten, in verband met de enorme kosten van de bezorging tengevolge van de weersomstandigheden, den broodprijs te verhoogen met 2 cent per 8 ons. Morgen gaat die verhooging in. De commissie merkt in haar aankondi ging op, dat de nieuwe broodprijs binnen de wettelijk toegestane grenzen blyft. Alle bakkerijen te Haarlem hebben zien hierbij aangesloten De verhooging geldt ook voor brood dat in den winkel wordt afgehaald. Mais in het brood De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt heeft medegedeeld, dat over enkele weken mais in het broodmeel zal worden verwerkt wegens de groote schaarschte aan granen. Dit beteekenl.echter niet. zoo zeide de minister, dat de voedingswaarde van het brood vermindert. Wel zal het formaat van het brood kleiner worden. Prinses Juliana maakt een korten autotocht Prinses Juliana heert gistermiddag een korte autotocht gemaakt door de be sneeuwde omgeving van Soestdijk. Prins Bernhard is gistermiddag om streeks half vijf met het KLM-toestel PH- TBG, bestuurd door den kapitein F. Over- ijnder, op het vliegveld Soesterberg terug gekeerd. Op advies van dr. De Groot, de behan delende geneesheer van Prinses Juliana, was afgesproken.' dat Prins Bernhard niet langer dan 24 uur weg zou blijven Aan gezien het weerbericht geen zekerheid gaf, dat een veilige terugkeer* in den nacht, na afloop van de begrafenis van Prins Gustaaf Adolf te Stockholm gewaarborgd zou zijn. moest Prins Bernhard zeer tot zijn leedwezen besluiten nog vóór de be grafenisplechtigheid te vertrekken, De Koningin is bij de begrafenisplech tigheid vertegenwoordigd geweest door den Nederlandschen gezant in Stockholm. Prinses Juliana was vertegenwoordigd door jhr. mr. C. Dedel en Prins Bernhard door zijn adjudant, ritmeester C. C. Geertsema Sneeuwval vertraagde het treinverkeer Door den sneeuwval hebben de Neder landsche Spoorwegen met groote moeilijk heden te kampen De sneeuw zet zich na melijk vast in de wissels waardoor deze niet normaal bediend kunnen worden en soms vast komen te zitten. Reeds in den nacht van Maandag op Dinsdag werden op verscheidene stations de sneeuwploegen ongeroepen, om de wis sels sneeuwvrij te houuen. De moeilijk heden werden vergroot doordat de wind de losse sneeuw dadelijk achter de ploegen weer in de wissels blies. In Leeuwarden, waar de sneeuwval zwaar was, hielpen soldaten bij het schoon maken van de wissels. Toch kon vertraging niet worden voorkomen. Zelfs moesten eenige treinen uitvallen. Ook in andere deelen van het land kwamen vertragingen voor. Mayhew. de Britsche onder-minister van Buitcnlandsche Zaken, heeft op een desbe treffende vraag in het parlement geantwoord, dat blijkens het ontvangen rapport het resul taat der Poolsche verkiezingen niet kan wor den beschouwd als een getrouwe afspiegeling van den volkswil. Hij zeide voorts, dat de Britsche ambassadeur te Moskou aan Molotof had medegedeeld, dat de Britsche regeering met bezorgdheid heeft kennisgenomen van het antwoord, dat op de nota aan de Sovjet- regeering is binnengekomen. De Sovjet-Unie heeft n.I. op de nota's van Engeland en Ame rika geantwoord, dat de in Polen verrichte arrestaties noodzakelijk waren voor het hand haven van de orde en ter bestrijding van het terrorisme, en dat er geen aanleiding voor interventie bestond. President Truman aanvaardt Poolschen ambassadeur Gisteren neeft president Truman de ge loofsbrieven van den nieuwen Poolschen ambassadeur, Winiewicz, in ontvangst ge nomen, waarbij hij de voorloopige Poolscne regeering er van beschuldigde, dat zij haar belofte om vrije verkiezingen te houden niet is nagekomen. De nieuwe ambassadeur sprak niet over de Poolsche verkiezingen, doch gaf uiting aan den wensch van zijn regeering om met de Vereenigde Steten de beste betrekkin gen te onderhouden. Hij duidde vervolgens op de Poolsche Westelijke grenzen en het overbrengen van enkele millioenen men- schen om de nieuwe Poolsche gebieden te bevolken Het feit. dat Truman de benoe ming van den Poolschen ambassadeur heef' aanvaard, wordt door waarnemers be schouwd als het einde van alle gissingen of de Vereenigde Staten de diplomatieke betrekkingen met Polen zullen afbreken. Uit' öc door Engeland ontvangen rapporten blijkt echier. aldus Mayhew dat verschillende onregelmatigheden hebben plaatsgevonden. De leider der Polsche boerenpartij Mikolajc- zyk. is voornemens bij hêt hoogc-r gerevh'shot in beroep te gaan tegen den uitslag der ver kiezingen. Hij zal blijven aandringen op het houden van nieuwe verkiezingen, ofschoon de 28 gekozen afgevaardigden van zijn partij ln het parlement zitting zullen nemen. De toekomstige Poolsche prémier. Naar verluidt verwacht men dat na beëin diging van de besprekingen over dc vorming van een nieuwe Poolsche regeering. welke thans aan den gang zijn. de functie van eerste minister zal worden opgedragen aan Josef Cyrankiewicz. een advooa.v van 35 iaar d e vier iaar lang heeft doorgebracht in het be ruchte concentratiekamp Auschwitz Cyran kiewicz is afkomstig uit Krakau Hij wordt aieemeen beschouwd als de .sterke man" van de Poolsche socialistische partij waarvan hij secretaris-generaal is Hij is minister zonder portefeuille in de aftredende regeering Naar verluidt zou de huidige minister-president, Osoebka Morawski in de nieuwe regeering de functie van m'nister van Binnen!and<ehe Zaken op zich nemen onder welks controle de geneeie iiotitiemachl en de gendarmerie /.al komen te staan met uitzondering van de veiligheidspolitie De veiligheidspolitie zal onder den minister van Veiligheid blyven, een communist Ook professor l.angc. de lei der van de delegatie ter UNO zou in de nieuwe reoeerïne eer- functie krijgen. g)|l I'll I"IP ï»r« W eerbericht MATIGE TOT STRENGE VORST Verwachting, medegedeeld door hei K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Don- lerda^a vondZwaar bewolkt mei '-■Ier en daar opklaringen Geen neer lag van bet-ekenl» Krachtige Noord oosten wind tot •trenge vor»' 8 Fehriinrl; ■fon op: 8 14 uur. onder 17.33 uu Maan op: 18.37 uur. onder 9.12 uu

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1