Het voorstel om twee Lycea op te richten aangenomen Brandstof zorg ter sprake Officieel onderzoek naar ramp op Kastrup Gepensionneerden krijgen uitkeering-in-eens Sneeuw veroorzaakt verkeersstremming Donderdag 6 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Uit den Haarlemschen raad Het belangrijkste punt van de agenda, die de Raad Woensdagmiddag moest afwerken, was het voorstel van B. en W. over de Reorganisatie van het M. O. B. en W. stelden voor de 2e H.B.S. B aan het Santpoorterplein op te heffen en over te gaan tot stichting van twee Lycea; één te vestigen in het gebouw dezer H.B.S on een op een nader te bepalen plaats in het Zuiden der gemeente. Mevrouw S c h e 11 em a—C o n r a d'i (P. v.d V.) had geen bezwaar tegen het principe besluit. Details van de reorganisatie van het M.O. kunnen later besproken worden, als de commissie met haar studie gereed is. Spreek ster drong er op aan te overwegen aan de H.B.S. A in de toekomst het volledig- karak ter van een handelsschool te Keven. Ook is het gewenscht aan de Meisjes H B S. een di ploma in te voeren, waardoor het karakter dezer school naar boven getrokken zou wor den Verder :s het aan te bevélen, dat de gemeente Haariem contact zoekt met de ge meentebesturen van Heemstede en Bloemen- daal. opdat men gezamenlijk een goede op lossing kan zoeken voor het onderwijs in Haarlem en omgeving. Dit zou de samenwer king tusschen de gemeenten bevorderen. In den Bioemcndaalsc'nen raad is opnieuw de vraag gesteld, of Bloemendaal niet moet over gaan tot oprichting van een eigen school. Tenslotte: welke financieele gevolgen zit ten aan het besluit van B. en W.? Is het zoo vroeg de heer Schippers (K V.P.) wel het juiste moment om het M O. te organiseeren. Er zijn immers rijks- maatregelen te wachten. Als het plan van B en W wordt uitgevoerd zullen er in Haarlem en omgeving zes open bare scholen zijn en vier bijzondere, onder welke laatste groep dan ook nog het Kenne- mev Lyceum wordt gerekend. De bijzondere scholen Rebben intusschen ook uitbreidings plannen. In principe is spreker niet tegen het stich ten van een nieuwe school dei- gemeente in het Zuiden der gemeente, daaraan "blijkt im mers behoefte te zijn, maar men moet de financieele consequenties onder oogen zien. Het zou mogelijk zijn daarover contact te zoeken met de omliggende gemeenten. Mr. Proper (Comm.) deelde mede. dat zijn fractie voor het voorstel van B. en W. is. Dit getuigt van een vooruitzienden blik. In beginsel hebben ook de A.R. (aldus de heer Bakker, AR.) geen bezwaar tegen het voorstel, maar mededeelingen over den finan- cieelen kant zouden op prijs gesteld worden. De gemeente zal voor het schoolgebouw moe ten zorgen: dat wil zeggen, in de toekomst het zetten van een nieuw kostbaar gebouw. Het is onbillijk, dat een centrum-gemeente meer voor het M.O. betaalt dan een aangren zende gemeente. De onbillijkheid kan alleen opgeheven wordeh, als het rijk de subsidie per klas aan de gemeente verhoogt. Zou het voordeeliger zijn, indien dit althans mogelijk is, de rijkssubsidie op te zeggen en weer zelf standig overeenkomsten te sluiten met de buitengemeenten? De fractie van de P. v. d. A. steunt het voorstel van B. en W zoo deelde de heer Vliegen mede Hij drong er op aan avon den te beleggen voor orders die voorgelicht wenschen te worden bij de schoolkeuze voor hun kinderen. Aan de meisjesschool wenscht spreker een cursus van zes jaar. De heer Geluk (P.v.d.A.) wethouder van onderwijs, verheugde ér zich over, dat het voorstel van B. en W. algemeene Instemming heeft verkregen Er zijn vijf bijzondere scho len, de heer Schippers heeft „het Kopje" vergeten. Uitbreiding van het openbaar M. O. zou noodig zijn, ook al wordt het voorstel van B. en W. niet aangenomen Er zijn bijzondere scholen die het onderwijs gesplitst hebben in ochtend- en middaglessen, omdat er te veel leerlingen zijn. De gemeentelijke scholen hebben, in verband met de na-oorlogsche toe standen, alleen ochtend-lessen. Als het aantal scholen niet: wordt uitgebreid, zou de ge meente. bij het begin van den nieuwen cur sus, yoor de keuze komen te staan de leer lingen ook in twee groepen te splitsen, of het aantal lokalen aan de bestaande scholen uit te breiden. B. en W. zijn er tegen do leerlin gen te splitsen, want de ervaringen die men nu met de ochtendschooltijden opdoet, zijn niet gunstig. Daarom is dan ook reeds be sloten in elk geval er voor te zorgen dat de kinderen met September a.s. weer 's morgens en middags les krijgen. De moeilijkheden worden opgelost als er een zesde school bij-1 komt. De bijzondere scholen hebben ook uitbrei dingsplannen voor de toekomst Opzeggen van de rijkssubsidie is niet moge lijk. want aanvaarding daarvan is aan de ge meente opgelegd toen zij noodlijdend werd Het zal worden overwogen of het gewenscht is contact te zoeken met de besturen der om liggende gemeenten, maar dat kan pas bij de nadere uitwerking der plannen. Voorloopig zal voor het lyceum in het Zui den der stad een tijdelijke huisvesting gezocht moeten worden. In de toekomst komt de ge meente ongetwijfeld voor de noodzakelijkheid te staan een nieuw gebouw voor deze school te zetten. Alle aandacht zal gegeven worden aan de plaats die de H.B.S. A in het onderwijs zal hebben, evenzoo wat de Meisjesschool betreft. De gemeente loopt met de stichting der lycea niet vooruit op de reorganisatieplannen der regeerlng. Het rijk zette immers ook Teeds 10 H.B.S.'en om in Lycea Zonder hoofdelijke stemming werd daarop het voorstel van B. en W. aangenomen. Kleine voorstellen. Zonder of na korte discussie werden o.a. de volgende besluiten genomen: 580.— beschikbaar te stellen voor de af werking van de belendende muren van .den afgebroken schouwburg aan den Jansweg. Verhuring van het soortterrein aan de Spanjaardslaan aan de H. F C. Aankoop van gronden voor de doortrekking van de Delftlaan en van grond aan den Ver- gierdeweg. Aankoop van eenige perceelen in de De Witstraat: deze huizen worden in. de toe komst afgebroken, omdat zij buiten de rooi lijn liggen, maar worden voorloopig nog in gebracht in het Woningbedrijf. 7250.beschikbaar te stellen voor het uitreiken van versnaperingen aan school kinderen ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin. 38.700.beschikbaar te stellen voor den bouw van een nieuw gemaal van den Romo- lenpolder. Het schoolverzuim. De heer Vliegen (P.v.d.A.) besprak het verslag der Commissie tot Wering van School verzuim. Daaruit blijkt dat het verzuim op verschillende scholen zeer groot is. en andere scholen er weinig last van hebben. Ligt dit verschil aan de sociale omstandig heden der gezinnen, of hapert de tucht op enkele scholen. Het groote verruim wijst er op, dat de toestand in verschillende scholen niet in orde is. Wat kan er gedaan worden om verbetering te bewerken? Kunnen verschil lende sociale Instanties niet ingeschakeld worden? Oplossing der moeilijkheden bij voorbeeld het voorzien in tekort aan kleeding en schoeisel is beter dan 6traffen uitdeelen. Toch is het een nadeel dat langs wettelijken weg slechts maatregelen zijn te nemen nadat er een flinke tijd na het eerste verzuim ver streken is. De heer Geluk, wethouder (P.v.d.Azei dat de wettelijke weg verkort is, bovendien zijn de straffen verhoogd, zelfs kunnen.ouders die-aiet willen medewerken, tot zeven dagen gevangenisstraf veroordeeld worden. Het is ongetwijfeld juist, dat er sociale omstandig heden zijn die invloed hebben op het school verzuim. De samenwerking met den inspec teur is uitstekend, het schoolverzuim is den laatsten tijd dan ook verminderd. Boyendien wordt al contact gezocht met de sociale in stanties. Tuberculose op de scholen. Mevrouw Van Eek (P.v.d.Ahad eenige vragen ingediend oveT het tubercu'.ose-gevaar .op de scholen. Alle scholen kunnen een ge vaar opleveren en een haard van besmetting opleveren. Voor het lager onderwijs hebben keuringen van het onderwijzend personeel plaats gehad. Is er nu ook geen reden zulke keuringen te doen plaats hebben bij het mid delbaar, het u.l.o. en het nijverheidsonder wijs? De heer v. d. Wall (P.v.d.A.), wethouder van sociale zaken, zei, dat de Schoolartsen- dienst den toestand op de lagere scholen ste vig in de hand heeft. Er is trouwens niet veel gevaar, dat kinderen op de lagere school be smetting overbrengen. Dit gevaar dreigt wel bij de onderwijzers. Er is aanleiding nog eens het onderwijzend personeel te laten doorlich ten. Het u.l.o. valt daaronder ook. Ditzelfde zal nu geschieden bij het middel baar-. en het nijverheidsonderwijs, alleen met dit onderscheid, dat het onderzoek zal ge schieden door het centraal bureau voor de keuringen uit Den Haag. Enkele bijzondere middelbare scholen in Haarlem zijn reeds gekeurd. Het daarbij verkregen resultaat was geruststellend, slechts 1 der leerlingen kwam in aanmerking voor een nader onder zoek. Behoefte aan brandstof. In antwoord op vragen van den heer Van Boekhoven (P.v.d A.) deelde de voor zitter mede, dat B. en W. reeds langen tijd met bezorgdheid de brandstoffenpositie heb ben gadegeslagen. Dit is evenwel een zaak van rijkszorg. B. en W. hebben evenwel maat regelen genomen dat er een kleine partij hout aanwezig is, dat als aanvullende brand stof gegeven kan worden in zeer n ij p en-' de omstandigheden, speciaal aan ouden van dagen en bij ernstige ziekte-geval len. De voorraad is evenwel erg klein. B. en W hebben ook getracht, nu de turf binnen kort vrij komt en het bekend was, dat er in Drente en Friesland groote partijen turf lig gen, turf naar Haarlem te laten vervoeren, maar vooralsnog kon geen toestemming van het Rijkskolenbureau gekregen worden. Bo vendien zijn nu de waterwegen gestremd en aanvoer van turf is alleen per schip mogelijk. Een 5-tons auto kan 17.000 turven vervoeren en wil het iets baten, dan moeten wij in Haarlem 1 milüoen turven hebben. B. en W. blijven evenwel zoo besloot spreker diligent. Personalia. Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan mej. J. P. Leenei-s, als onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool en aan den heer J G. Teer, als leeraar aan de avondschool voor handelsonderwijs. Het ontslag aan den heer Teer werd gegeven onder dankbetuiging voor langdurige diensten aan het onderwijs be wezen. Benoemd werd: Tot leeraar in de lichamelijke opvoeding aan de H.B.S. A de heer C. Rol te Haarlem: tot leeraar in de Engelsche taal aan de le H.B.S. B de heer H. F. Boven (thans tijdelijk): tot tijdelijk leeraar in de Staathuishoudkunde aan de H B.S. A mr. F. Vorstman te Haarlem: tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en geschiedenis van de 2e H.B.S. B de heer J. A. Veering te Haarlem: tot tijdelijke leera ren aan de Avondschool voor Nijverheids onderwijs de heeren: H. S Dije. F. Faber. H de Hev. J. A. L Kusters. R. D. Lagendaal. C. H. Lindeman. Th J Netten, Th J. Groe- neveld, A. H. F. Saeys, J de Peer. H J Brüggemann en A. J. J. van Royen; tot tij delijk leeraar aan de Avondschool voor Han delsonderwijs de heeren: J. v. d. Valk. W F Steunenberg, G U. Anema en D. R J. Kos ter.: tot onderwijzeres aan de Prins Hendrik- school mei, B. Mooyman te Haarlem en tot onderwijzeres aan de Teylerschool mej. J. A van Egmond te Haarlem Herstel van „Dreefzicht" Het heeft lang geduurd maar thans zijn voor de gemeente Haarlem de materialen beschikbaar gesteld die noodig zijn voor restauratie van het café „Dreefzicht" in den Hout. Wij herinneren er aan dat het hier een geval betreft van herstel van oorlogs schade. Een jaar geëischt tegen „weermachts-sloopers" Bij de voortgezette behandeling voor het Bijzonder Hof in Amsterdam van de zaak tegen de Amsterdanisehe gebroeders M. W. en B. J- H., die onder meer in Den Haag verscheidene huizenblokken de Duitschers uit den weg ruimden en in onze stad de „Haarlem"-tribunes in brand hout veranderden werden nog enkele ge tuigen a décharge gehoord. Een P.T.T.-ingenieur legde een verkla ring af ten aanzien van het werk, dat de firma H. in October 1944 op het vliegveld: Schiphol verrichtte: er moesten op last van den bezetter kabels worden uitgegra ven. die elders ..noodig" waren. Hoewel de beide verdachten wisten* waar de gezoch- te en voor Schiphol zeer belangrijke ka bels lagen, groeven zij er, volgens den ge tuige, stelselmatig „naast", zoodat slechts een kleine hoeveelheid zoogenaamd „se- cundair-kabel" naar boven kwam. Een en ander had tot gevolg, dat Schip hol bij de voedsel-„droppings" vlak voor de bevrijding over een telefoon-verbinding met de hoofdstad kon beschikken en dat ook later de lijnen naar Amsterdam nor maal functionneerden. Een tweede getuigenis ten gunste van de beschuldigden werd afgelegd door den directeur van het Kinderhuis „Wees een Zegen" in de Jordaan. Deze vertelde iets over de spontane hulp van de twee aan nemers, toen zijn instelling tijdens den hongerwinter voor groote voedselproble men kwam te staan. Tenslotte nam de procureur-fiscaal mr. Bakhoven het woord. Zijn requisitoir om schreef de slooppartijen van de beide be klaagden in de Residentie als een ernstig vergrijp tegen het Nederlandsche belang- Hij achtte het ten laste gelegde, op de afbraak van den Helder en de camoufla ge-werkzaamheden op Texel na, bewezen maar ging geenszins stilzwijgend voorbij aan de goede zijden der broers, zooals de Schiphol-sa-botage en de hulp aan de hon gerende Amsterdammertjes. Mr. Bakhoven achtte een straf van één jaar R.W.I. voor .beide beklaagden op haar plaats en vroeg hen tevens tien jaar lang het recht te ontzeggen, een leidende func tie in het bouw- en grondbedrijf te be- kleedeh. De verdediger merkte op, dat het Haar- lemsche détail van deze zaak, namelijk de afbraak van de sportveld-tribunes, werd uitgevoerd op order van het toenmalige gemeentebestuur en dat de brandbare overblijfsels onder de „Haarlem"-leden weiden verdeeld. Voor B. J. H. vroeg de advocaat onmiddellijke invrijheidsstelling, hetgeen niet werd toegestaan, voor diens broer pleitte hij clementie. Op 19 Februari zal het Hof vonnis wijzen. DE DISTRIBUTIE Vrijdag 7 Februari Nieuwe bonkaarten afhalen. Haarlem. Vleeschhal: Schil t.m. Spro. Zandvoort: Haltestraat 4: M—N. Volgens Deensch hoofdinspecteur der luchtvaart lag de fout bij de bemanning In hel gebouw van het gerechtshof te Kopenhagen is Woensdagmorgen een aan vang gemaakt met het officieele onderzoek naar de ramp met de KL.M-Dakota op het vliegveld Kastrup. De zitting werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van de Nederlandsche re geerlng, de KLM, de Amerikaansche lega tie, de Deensche luchtlijnen en de buiten- landschc pers. De rechter opende de zit ting met een sympathiebetuiging van Denemarken jegens de nabestaanden van dc slachtoffers. De KLM was vertegenwoordigd door haar vertegenwoordiger te Kopenhagen, J. P. van Oldenborgh haar juridischen ad viseur, den Deen Sally, de Nederlandsche regeering door den secretaris van de lega tie, Insinger, en den Deenschen advocaat Teist. De rechter zeide, dat het vliegtuig be hoorde tot een maatschappij, wier hoog peil overal wordt erkend en de piloot een man was, wiens groote bekwaamheid en ervaring algemeen bekend was. De Deensche luchtvaartinspecteur Dal- bro zette uiteen, hoe de buitenlandsche vliegtuigen op het vliegveld worden be handeld. De Deensche maatschappij neemt het toezicht op het vliegtuig, wanneer het 'geland is, over. In het algemeen wordt het richtingroer geblokkeerd, het hoogj^roer alleen in geval van een flinken wind. Een andere getuige verklaarde, dat hij kort na de aankomst van het toestel be merkte, dat het richtingroer niet geblok keerd was, en het scheen, dat het hoogteroer een beetje hing. Een getuige, marconist Jasper Andersen, verklaarde, dat hij uit het raam van het administratiegebouw, vijf tot acht minu ten voordat het vliegtuig vertrok, een man in een -blauwe regenjas een klamp voor het hoogteroer had zien dragen. De man ging toen naar het stuurboord-hoogteroer en Winkeliers vragen uitbreiding der verplichte winkelsluiting De R -K. Middenstandsvereeniging heeft onder 2000 winkeliers te Haarlem een en quête gehouden over uitbreiding der ver plichte winkelsluiting. Het resultaat was, dat 95% zich hebben uitgesproken voor sluiting om 6 uur (18 uur), ook op Zater dag. Verder vier werkdagen vóór St. Nico- laas sluiting om 8 uur (20 uur). Op Zon dag sluiting van alle winkels. Op 2en Paasch-, Pinkster- en -Kerstdag eveneens alles gesloten, met uitzondering van en kele zaken (o.a. melkwinkels). Over het aanwijzen van één algemeenen sluitingsmiddag in de week bestond veel verschil van meening. De meerderheid (55 a 60%) sprak zich uit voor den Dinsdag. De Middenstandscentrale heeft deze wenschen aan het gemeentebestuur van Haarlem meegedeeld. In een conferentie bleek, dat de gemeente zelfstandig geen beslissingen kan nemen, omdat het wach ten is op een nieuwe landelijke regeling die in voorbereiding is. Het gemeentebe stuur heeft toegezegd, dat bet zijn invloed zal aanwenden in Den Haag. om een be slissing te bevorderen in den geest van de wenschen der Haarlemsche winkeliers. I Paardenrennen in de sneeuw In Arosa is een tra ditie in eere her steld. Daar werden voor den oorlog ieder jaar paarden rennen in de sneeuw gehouden. Voor het eerst na de bevrij ding kwamen joc keys met hun paar den weer naar het centrum van de wintersport, om aan rennen deel te ne men. - Op de foto ziet men, dat de strijd in den eind spurt bijzonder span nend was. De num mers éénen twee gaven elkaar zeer weinig toe en reden geruimen tijd naast elkaar. „Malaga", bereden door Fehr, die eer ste werd en rechts „Weliki-Luki", be reden door Frey. TWEEDE KAMER Agenda voor Haarlem DONDERDAG fi FEBRUARI Stadsschouwburg..Maria Stuart en Chaste- lard" (Comedia). 20 uur. Concertzaal: Die Schöpfuns, so uur. Tuin zaal: Zuld-Afrlka (Jan Grcshoff). 20 uur Zuiderkapel: Ds. T. Vasseur. 20 uur. Jeugdhui* Bl'daal: Nel Oosthout, 14.30 u. Rembrand»: Mrs. Miniver (14 j.) 14,30. 18.30 en 21.15 uur. Palace: Het teeken van Zorro (14 J.). Luxor: Russische rhapsodic C14 j.) Deze twee 14 00. 16 15. 10.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De nacht heef: oogen (18 J.) 14.00. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City: Rainbow on the river fa J.) 14.15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Geheim van de on derwereld (a. 1.) 14.30. 19,00 en 21,15 uur. VRIJDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het vroolijke Weeuwtje (Hoofdstad-operette). 20 uur. Concertzaal: Or- chestre Colonne, 20 uur. Bioscopen, nieuw programma- Rembrandt: Mrs Miniver (14 J.) 14.30. 18 30 en 2115 u Palace: Haai Paul Temple er btj (18 I.uxor: Gaslight (18 j.). Deze twee- 14.00, 16 15, 19.00 en 21.15 uur, Frans Hals: Het eiland der liefde (18 J.) 14 00. 16.30, 19.00 en 21,15 uur. Spaarne Theater: Het geheim van de onderwereld, deel n, 19.00 en 21.15 uur (a. 1.). City: Vlucht ln het verleden, (14 J.), 14.15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Amendement-Fortanier-De Wit verworpen Mevrouw FortanierDe Wit (P.v.d.V.) had een amendement ingediend op het wetsont werp tot het verleenen van een uitkeering- in-eens aan gepensionneerden, hoofdzakelijk inhoudende, het minimum over 1946 op J 500 te bepalen. Zij had den minister voorgerekend, dat het meerendeel van de lage pensioenen niet voort sproot uit het gering aantal dienstjaren, doch uit den lagen pensioengrondslag: 22000 P.T.T.- bestellers hebben na 40 dienstjaren een maxi maal pensioen van 1050 'sjaars; volgens het ontwerp ontvangen die een uitkeering over 1946 van 250.Het amendement wil hun 500.— geven. „Ja", zeide de heer Van der Burg (P v.d.A.), „als aanneming van het amendement het ontwerp zelf in gevaar brengt, dan durf ik dat niet op mijn verant woording te nemen; maar ik wil toch zeggen, dat het amendement mijn volle instemming heeft". Minister Beel verzekerde, dat hij zijn ontwerp zou terugnemen, als het amendement werd aangenomen. Tegen dit zware geschut kon mevrouw For tanier niet op. Of liever zij wel. want zij per sisteerde bij haar voorstel; doch de sprekers namens K.V.P. en P. v. d. A. haalden spijtig bakzeil: „Ik kan niet anders dan het amende ment aantrekkelijk noemen", aldus de heer Van Vliet; „het zou mij en mijn politieke vrienden aangenaam zijn geweest, als de mi nister het niet onaannemelijk had verklaard. Nu echter kan ik geen vrijheid vinden het te steunen en moet tegen het amendement stem men." In gelijken geest sprak nogmaals de heer Van der Burg. Het voorstel van me vrouw Fortanier werd toen verworpen met 15 tegen 45 stemmen en het regeeringsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Zoodat derhalve, buiten de toezeggingen over nader beraad in enkele gevallen en over een gunstiger regeling voor 1947. aan pen- sioentrekkenden tot 2000.— per jaar een uitkeering-ineens over 1945 en 1946 zal wor den gedaan van respectievelijk 25 van het jaarlijksch pensioenbedrag. Vervolgens hielden sprekers namens alle fracties theoretische en principieele beschou wingen over bedrijfsleven en regeeringsbe- moeiing naar aanleiding van het wetsontwerp to» voorbereiding van de vaststelling van een Centraal Economisch Plan. Dit houdt in de vorming van .een Centraal Planbureau da*, er al is. en volgens vele leden reeds nuttig' werk verricht en van een Centrale Plan commissie, waarin het bedrijfsleven behoor lijk vertegenwoordigd zal zijn. De heer Neder'norst (PvdA) noemde het ontwerp e^n mijlpaal in de geschiedenis van de economische wetenschap in Nederland, waarmede minister Huysmans zich vereenig- de. De bewindsman legde er den nadruk op. dat niet wordt vooruitgeloopen op het toe komstig regeeringsbeleid ten aanzien van de overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven. De bedoeling is slechts, aan de regeertn? een zuiver adviseerend. technisch-wetenschapp'e- lijk apparaat ter beschikking te stellen tot hulp bij haar sociaal, economisch en finan cieel beleid. Een amendement-Kortenhorst tot invoeging van de zinsnede- ,.in afwachting van een nadere regeling na de toestandko- ming van de Publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie" werd door den minister overgenomen Het ontwerp ging er toen zonder hoofdelijke stemming door. Middelbare schooljeugd zal gemeentebestuur gelukwenschen Onder leiding van den wethouder van On derwijs is ln een vergadering van het inter- schoiair comité het plan besproken om bij de komende blijde gebeurtenis de gelukwenschen van de Haarlemsche Middelbare schooljeugd aan het gemeentebestuur van Haarlem aan te bieden. Het is de bedoeling om. indien de geboorte tusschen 8 en 12 uur bekend gemaakt wordt, dus als de leerlingen reeds op school zijn. een optocht te formeeren en naar de Groote Markt te marcheeren Om de geheele vreugde-uiting een georga niseerd karakter te geven, heeft de heer P. Rol de leiding op zich genomen De scholte ren zullen ln de Wilhelminastraat een half uur na het bekend worden van de geboorte opgesteld staan en via de Raamsingel. Van F.denstraat, lordensstraat Florapark. Dreef. Groote Houtstraat. Spekstraat. Groenmarkt, Klokhuisplein naar de Groote Markt trekken waar zij in colonnes opgesteld zullen worden. De vaandel- en vlaggendragers van de scholen komen voor de colonnes te staan om bij het spelen van het volkslied de vaandel- groet aan de autoriteiten te brengen Eén der leden van het interscholalr comité zal den Burgemeester als vertegen woordiger van de Kroon de gelukwenschen van de Haarlemsche schooljeugd aanbieden Bij regen of strenge vorst gaat het plan niet door. Een dankstond De Christelijke Oranje Vereenlging Prins Willem I te Haarlem hoopt, ter gelegenheid van de geboorte van een Prins of Prinses, een korten dankstond te houden Deze zal plaats hebben in de Kloppersingeikerk. des avonds half 8 op den avond van den officieelen feestdag. Voorganger zal zijn ds. M. Holtrop, Cnr Ger. predikant alhier. Mocht deze feestdag op Zaterdag vallen, dan zal deze dankstond niet plaats vinden. getuige zag hem het hoogteroer'bewegen. Andersen vond dit vreemd, daar het vlieg tuig op het punt stond te vertrekken. On- middelijk na het ongeluk en voordat de roerklamp was gevonden zeide getuige tot een naast hem staanden functionaris: „Het hoogteroer moet het ongeluk hebben veroorzaakt". Een andere getuige bevestigde, dat An dersen deze opmerking onmiddellijk na de ramp had gemaakt. Tijdens het officieele onderzoek ver klaarde de hoofdinspecteur van de lucht vaart, dat de ramp het gevolg is van het niet wegnemen van den roerklamp en dat het Deensche grondpersoneel geen schuld treft aan het niet verwijderen van den klamp. De fout lag in het onderhavige ge val geheel bij de bemanning van het vlieg tuig. Het officieel onderzoek werd voltooid, zonder dat officieele conclusies gerappor teerd werden. Meer sneeuwruimers In de laatste dagen werkt de Haarlem sche Reiniging met een kleine 200 extra aangenomen sneeuwruimers. Onze meening is, dat er meer gedaan moet worden om de wegen en straten behoorlijk begaanbaar te maken- De directeur van de Reiniging wees er op, dat zich wel meer menschen hebben aangemeld, maar die zijn niet aan genomen, omdat het geen zin had. Telkens viel een beetje sneeuw, zoodat geregeld opnieuw begonnen moest worden. De be doeling is evenwel in de komende dagen meer werkloozen op te roepen om het aan tal sneeuwruimers belangrijk uit te brei den. Muziek Volksmuziekschool Wegens verhindering van den voorzitter open de de heer Elzlnga de Woensdagavond ln de Tuirszaal gegeven openbare les en uitvoering der Volksmuziekschool. De directrice Mevr. Kat— Beylevelt gaf vóór de pauze meerendeels de zelfde demonstraties als in vorige Jaren. Eerst liet zy de aanwezigen in de zaal canonlsch zin gen: een experiment dat tot aller tevredenheid slaagde. Daarna kwamen de verschillende proe ven met een klasse leerlingen: kennis der hand bewegingen; snelle reacties op aanwijzingen; kennen en herkennen van kerktoonsoorten, har monische, melodische en chromatische toonlad ders; zingen van alle mogelijke intervallen; 2- en 3-stemmig zingen op groepsgewijze gegeven aanwijzingen zuivere polyphonie! innerlijk doorzingen en doorteilen bij aangegeven rusten; ontwikkeling van het muzikaal geheugen en van het rythmlsch en metrisch gevoel dit eenigs- zins volgens de methode van E. Jaques—Dalcroze improvisatie van eenvoudige melodieën. Nieuw waren de verrichtingen der B-afdeeling, waar het Instrumentale spel wordt beoefend. De leerares mej. Vening Meinesz droeg een Fluit concert van Vivaldi voor, begeleid door eer, uit leerlingen samengesteld strijkensemble. Dit was nu op zich zelf voor een muziekschooluitvoering niets ongewoons. Wèl iets bijzonders was de uit voering van een door een vroegeren leerling der Volksmuziekschool thans, naar ik vernam medisch student, dus geen vakmuziekstudeerende gecomponeerd Ballet „Sneeuwwitje", waarin de oude toonsoorten benevens hel gewone ma jeur en mineur doeltreffende aanwending had den gevonden. De dansgroep der leerlingen voer de het ballet uit, de instrumentale groep had de begeleiding. Het was weer een instructieve en aardige avond. K. DE JONG Thans 10 jaar geëischt tegen Willy v. d. M. Willy van der M. uit Velsen was door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam wegens verraad van Nederlanders en hulpverlee ning aan den vijand tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De Bijz. Raad van Cassatie achtte een nieuw onderzoek ge wenscht en verwees deze zaak naar het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch. De procureur-fiscaal eischte thans 10 jaar gevangenisstraf. BRANDSTOFFEN-TOEWIJZING VOOR DEN TUINBOUW GEHALVEERD. De brandstoffenpositie heeft de regeering genoodzaakt te bepalen, dat in afwijking van vroeger getroffen regelingen aan de tuinbouwbedrijven in totaal ten hoogste 50 pCt. van de oorspronkelijk door den rijks- tuinbouwconsulent vastgestelde hoeveelheden brandstoffen, zal worden uitgereikt. De hoe- veoLheden, welke de bedrijven reeds hebben ontvangen. zullen worden afgetrokken. Van deze 50 pCt zal in Februari Maart en April telkens ongeveer een derde deel worden af geleverd tenzij onvoorziene omstandigheden de uitvoering van deze regeling niet mogelijk maken. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 5 Februari 1947 BEVALLEN van een zoon: 3 Febr G. M. v. Berkel—Klaver. 2 z.; 4 Febr.. B. Goets—Sneep; G. v. Hui t—Schol te: H A. Leijer—Vooren: M H. Segaar—v. Rijswijk; 5 Febr., M. Halderman— Bouw BEVALLEN van een dochter 4 Febr. N Taal —Vermeulen; M. Wubbe—v. MuSJen; J. H Nleu- wenburg—Baas; N. G. Sehuijt—Weljland: M. S R v. d. Linde—Welmert; C, G. A. Grovert—v. Doom: A. M. P. Wiesmanv. d. GflvOördt; I. E. Papev Dnessei. J. E. Ferwerda—Blankevoort; 5 Febr.. E. C Jonkman—Ysendijk. ONDERTROUWD: 5 Febr.. B. J. v. d Linden en M. J. Horeman: E. Hemmen en B Kramer: L. J. H v. Betieraii en G R Hogerheijde: R Ar.'honljsz en T B. Bolink; C. G. Krijgsman en W Bosman; J. J d. Leeuw en S v. Tonge ren: A. Koning en D, We:': H. Teune en K. P Nonhebei: J. Geluk en H Schiiff; H W Hand- graaf en M. W. Blokker: D. d. Boer on J. S.wart; F v. Steljn en M. J. Koelemtj; P. C. Rodenburg en G M Commandeur: H. Neuteboom en J. M. T. Verzljlberg: N. v. Eïten en C. B. Konings; E. Prins en E. H Goos: O. Moeke en C. Flikke- ma; C. Gardenier en W. J. v. Huizen; C. J. W. Blazer en H. Bottema; H E. Stuur en T. G. Massa; P. F.oor en H P Machielse: P. Gaart- mnn en P. M. v. Hortck; C. Eelman en C. Beu link; J. P. Matthieu en A. C. Grenzenberg; P. Hartman en A. F. Bruijns; J. A. Nupont en L A. Hoppenbrouwer. GEHUWD: 5 Febr C. P. H. Brouwer en J. M. v. Egmond: J. A. Hessels en H. Hogendoorn: W. v, Brederode en A. M. Onneweer; .1. Srrhee- lings en G. A. Raps; D v. d. Bijl en M. J. Nplet H. J. Schaapherder en C. A v. Velzen; C. A. Kokkelkoren en C. J. v. Kampen; H. J. v. d. Westen en E. M, Vermeulen; J. H. v. d. Horst en H E. Bruinsma; J. v Hoven en A. M. E. Ver dam; A. P. Smit en M. Krom; W. J. v Beeien en J. H. v. Bilderbeek; S. Meijer en A. M, La blans; J. J. Moser en M Groen; J. M. v. d. Camp en P. M. Botger; A. N. v. d Giezen en M d. Vries; J P. Koster en A. D. Blei; W. L. v. Kessel en G. d. Boer; G. Steenbergen en E. Biommaert; H. Demison en M. E. Rootjers; J. M. v. Westerlaak en H. E. A. Loogman. OVERLEDEN: 2 Febr., M. B. SchoenBouckaert, 70 j„ Junoplar.tsoen; 3 Febr., A. Meijer—Krans. 82 J.. Ged. Oude Gracht; W. Leeuw, 50 j.; L G. Haverschmldt—Swierenga. 63 j.. Coornhert- straat; 4 Feb: J. Gabel—Weijmer. 77 J., Spaam- rijkstraat; M. S. v. Maser.—Dalebout, G8 J. Co- lensostraat: G E. d. Gleo-Guldemeester. 55 j.. Kamperlaan; C. Weber—Nenrij, 74 J., Berken- straat; R. d. Bruin, 83 J.. Aelbertsbergstraat: H. Sedel—Hermans, 71 J., Schalk wij kerweg. BINNENLAND De Haagsche TramwegmaatschappU zal op den geboortedag van de Oranjetelg speciale oranjekleurige vljfrlttenkaarten verknopen, die 20-cent duurder zuilen zijn dan de gewone kaarten. Deze 20 cent. die door het publick meer betaald worden, zullen ten goede komen aan de "s Gravenhaagsche vereenlging tot bestrijding der tuberculose. HAARLEM EN OMGEVING Toeslagkaarten voor zwaren arbeid zullen over de derde en vierde periode 1947 (15 Februari —12 April) aan arbeiders In de Bloemboilenbe- drijven worden uitgereikt. Men stelt pogingen ln het werk. om deze extra-vei*strekklng voor het geheele jaar te waarborgen. Tot evangellsaticpredlkant bij de Geref. Kerk te Groningen is beroepen ds. H. Holtrop te Schevenlngen, daarvoor te Beverwijk en IJmulden-Oos: Tot predikant-directeur der Ned. Herv. Dla- conessenlnrichtlng te Amsterdam ls benoemd de oud-lJmuldenaar ds R. v. d. Mast te Blarlcum. De tentoonstelling „Boeken uit zeven eeuwen", gehouden vanwege de Stads Biblio theek en Leeszaal werd bezocht door 2557 per sonen, waaronder vele leerlingen der middelbare en m.u.l.o. scholen. Moeilijke situatie bij Santpoort De sneeuwval bezorgt den Reinigings dienst van Santpoort veel hoofdbrekens en handen vol werk. Op tal van plaatsen was in den nacht van Dinsdag op Woensdag de sneeuw zoo hoog opgewaaid, dat het verkeer er door gestremd was. Al heel erg moest de Rijksweg het ontgelden, waar heen de Oostenwind de sneeuw uit den polder opjoeg. Menige auto kon tenslotte voor- noch achteruit en moest uitgegraven worden en de politie moest het verkeer regelen. Naar we vernemen, heeft men een sneeuwschuiver van Schiphol te hulp ge roepen en was de situatie gisteravond zoo, dat het verkeer via een parallel aan den Rijksweg loopenden klinkerweg in één richting voort kon gaan. De terugweg moest dan via de Hoofdstraat worden af gelegd. Ook in de nabijheid van het vroegere „Huis te Velsen" had het verkeer het ge ducht met de sneeuwmassa's te kwaad. Werklieden van den Reinigingsdienst waren daar gisteravond om tien uur nog druk bezig. De weg langs Duin- en Kruidberg is niet te gebruiken. Kantongerecht Haarlem Mr. R. W. H. Pitlo ambtenaar van het O.M. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem mr. R. W. H. Pitlo, oud-ambte naar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Breda, wonende te 's-Gravenhage. Tot rechter in de arrondissements-recht- bank te Arnhem is benoemd mr. C. W. Dubbink, substituut-griffier bij de afdee- ling rechtspraak van den Raad voor het Rechtsherstel te Amsterdam en voorzitter van de zevende kamer van het tribunaal voor het arrondissement Haarlem, wonen de te Zaandam. Bezwaren tegen uitbreidings plan „Omgeving Kleverlaan" De openbare vergadering van Gedeputeerde Staten ter behandeling van-het bezwaarschrift van G H. Vlieg en 37 anderen tegen het be sluit van den tijdelijken raad der gemeente Haarlem van 20 Maart 1946, tot vaststelling van het uitbreidingsplan „Omgeving Klever laan" is bepaald op Woensdag 19 Februari 1947 des namiddags ten 2 ure in het gebouw der Provinciale Griffie, Dreef 3 te Haarlem. OPROEP VAN DE P.R.A. TE ÜAARLEM. Kort na de bevrijding kwam bij de PR.A. te Amsterdam een anonieme brief binnen over Hendrik Klijn, destijds wo nende te Amsterdam, Rivierenlaan 260. Deze brief was onderteekend met „R. G. (of K. G.) een buur". Het hoofd van de P.R.A. te Haarlem verzoekt bedoelden briefschrijver zijn naam en adres bekend te maken aan zijn bureau, Fonteinlaan 3 te Haarlem, (tel. K 2500/21481-21992) voor het verstrekken van nadere inlich tingen. Cricket Compton en Morris scoorden twee centuries Resultaat een draw De vierde lestwedstrüd Australië— Engeland Is in een draw geëindigd Dat resuliaat heeft Engeland te danken aan Compton. die op den laatsten dag een tweede century scoorde, Dit feit heeft de Australiër Morris goëvenaai-d. De Engeischen hebben gemeend, dat er nog winst te behalen was. Zij sloten tenminste de tweede Innings bij den stand van 340 voor 3 Daarna scoorde Australië 215 runs voor het verlies van één wicket, waarna dc tijd verstreken was. De scores lulden: Tweede innings Engeland. Huttor. b Johnson 76 Washbrook c. Tallon b t.tndwall J9 Edrich c Rradmsn b. Toshaek 48 Hammor.d c. Llndwall b Toshaek 32 Hardstaff b Toshaek9 Ikir. I.b.w. b. Toshaek i Yardley c Tallon b. Llndwall 18 Compton not out 103 Bedser c Tallon b. Miller 3 Evans not out 10 Extras 13 Totaal (voor acht wickets gesloten)340 Val der wickets: I—100; 2—137; 3—178; 4—188: 5—207 6—215 7—250 8—255. Bow:ii4gcljfers: Llndwall 2—60; Miller 1—34; Toshaek 4 76; Dooland 0—65; Mc Cool 041; Johnson 1—51 Tweede innings Australië. Harvey b Yardley3j Morris not out 12* Bradman not out 56 Extra s 4 Totaal voor l wicket215 OFFICIEELE PUBLICATIE SLUITING KANTOREN BIJ GEBOORTE VAN EEN PRINS OF PRINSES. Hiermede maak Ik bekend, dat de kantoren van mijn Dienst op den NATION ALEN FEEST DAG te. gelegenheid van dc geboorte van een Prins of Prinses, gesloten zullen zijn. De datum van oproep van dien da# wordt alsdan stilzwijgend gewijzigd ln dien van den volgenden werkdag. HAARLEM. 5 Februari 1947. Dc jDirocteur, A. VAN DRIEL

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3