Haarlems Dagblad Dit voorjaar „tulpenfeest" De Maatstaf Met felle vorst en harden wind startten 1700 Elfstedenrijders Bescheiden illuminatie is toegestaan V.S.-ambassadeur wordt uit Polen teruggeroepen voor rapport Groentehandelaren gaan Woensdag staken Nog geen dooi te verwachten 61c Jaargang Nö. 18554 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 8 TVlïrnari 1947 Verschijnt dageluks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnement.-prijs per week 31 cent, per kwartaal 4.Franco per post 14,50 Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bu de Administrate Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET gebeurde twee jaar geleden, midden in den hongerwinter die ons toen in het nog steeds bezette Westen teisterde, dat de minister van Binnerüandsche Zaken Mr. J. A. W. Burger, in het bevrijde Zuiden vertoevend, voor „Herrijzend Nederland" een radio-rede hield over de komende zui vering. Die radio-rede was de aanleiding tot zijn ontslag, waarbij de minister-presi dent zoo autoritair optrad en 'de traditie zoozeer veronachtzaamde, dat het nog lang daarna veel stof zou doen opwaaien. Maar dat is historie geworden. Van grooter be lang is, te herinneren aan de passages uit minister Burger's rede, die hem zijn ontslag bezorgden. Want het verloop der zuivering heeft bewezen, dat hij het bij het rechte eind had, zooals trouwens in dien tijd al velen van ons inzagen. Minister Burger, wiens rede volgens prof. Gerbrandy „rechtdraads" inging tegen de politiek, door den.laatste gedurende vier bezettingsjaren gevoerd, betoogde dat het zuiveringsprobleem in Nederland in be ginsel een uitermate eenvoudig vraagstuk was. Hij zei: „Het is een vraagstuk van recht, het vinden namelijk van de juiste maatregelen tegenover hen, die in tijden van nood het Nederlandsche volk in den steek gelaten hebben, ja: zich zelfs tegen dat volk hebben gekeerd. De vraag, of iemand in zijn houding tegenover den vijand van meer of minder moed blijk heeft gegeven, is voor het vraagstuk van de zuivering van geen enkele beteekenis. Want het gaat niet om het vinden van be gane fouten, maar om het vinden van hen, die fout zijn geweest. Wanneer voor hen, die fout geweest zijn, het recht zijn loop heeft gehad, is het zuiveringsvraagstuk ten einde". Later in zijn betoog zeide spreker nog, blijkbaar doelend op verschijnselen, die zich reeds in het bevrijde Zuiden voorde den: „Wanneer dan ook sommigen het zui veringsvraagstuk tot stokpaardje nemen en daarbij die Nederlanders willen krenken en verwijderen, die niet de meest volmaak te houding van moed en beleid hebben tentoongespreid, acht ik dit uitgangspunt volkomen onjuist". Dezen zin citeerend voegt oud-minister v. d. Tempel in zijn pas-verschenen boek „Nederland^in Londen" aan toe: „Er was, zooals de toekomst zou leeren, reden voor deze waarschuwing". Wat was de kern van minister Burger's betoog? Natuurlijk deze zin: .het gaat niet om het vinden van begane fouten maar om het vinden van hen, die fout zijn geweest". Sinds de bevrijding is wel heel duidelijk gebleken, dat dit standpunt de openbare meening weergeeft. Ofschoon zij later njeer vergevensgezind geworden is jegens de „lichte gevallen" onder hen, die l'out waren geweest, heeft zij toch steeds de bestraffing van die categorie gewild. N.S.B.'ers en alle vrijwillige collaborateurs behooren ertoe. Maar nimmer heeft zij zich gekeerd tegen hen, die goede Nederlanders waren gebleven en tegen wie de tallooze zuiveringscommissies en eereraden alleen beleidsfouten, onder den dwang der om standigheden begaan, konden aanvoeren. Zij die zoo voor korter of langer tijd uit hun ambt of beroep werden ontzet, kwamen dan ook daardoor niet in discrediet, maar alleen in zorgen. Hun vrienden en kennis sen keken er hen niet minder om aan. Integendeel: velen sympathiseerden met hun moeilijkheden. Clubs en sociëteiten stootten hen niet uit, maar behielden hen gaarne. In het algemeen bleek men te be grijpen, dat deze menschen voor marte lende problemen waren geplaatst, voor Ware dilemma's vaak, waarin de groote meerderheid van ons volk' niet verkeerd had. Ook zag men heel goed in, dat de menschen nu eenmaal verschillend van aard zijn en dat het dus geen zin heeft te eischen, dat zij allen volgens een bepaalden beleids-norm en zooals in een aantal gevallen gold - volgens een bepaald re cept van moed of ondernemingsgeest zou- ren hebben gehandeld. In menig geval billijkte de openbare meening het gevoerde, door zuiveringscommissies op grond van haar voorschriften gewraakte beleid, om dat men daarover inderdaad van meening verschillen kon. Het nieuwe strafbare feit „onjuist beleid door goede Nederlanders" werd door de openbare meening niet als strafbaar aanvaard. Zoo was het en zoo is het nog. Meer dan ooit. Intusschen zijn tienduizenden lieden, die wèl fout geweest zijn, uit de kampen ontslagen omdat zij tot de lichte gevallen onder „de fouten" worden gerekend. Maar allerlei zuiveringscommissies gaan nog maar voort met menschen! die nooit fout zijn geweest en wier goed Nederlanderschap door de commissies zelf erkend wordt, voor jaren uit hun beroep te stooten. Spanning, onzekerheid en zorg vergallen daarbij het leven van zeer velen. Er zijn tal van be kwame menschen bij, wier uitschakeling het moeizame herstel van Nederland be nadeelt en in hun beroeps- of bedrijfskrïng betreurd wordt. Wij hebben de goede krachten hard noodig. Dat deze toestand voortduurt is verkeerd. Zoo langzamerhand is Nederland toch wel voldoende tot be zinning gekomen, om er een eind aan te maken en de zuivering tot redelijke ver houdingen terug te brengen. Waarom neemt de regeering daar niet het initiatief toe? En als zij dit nalaat, wanneer komt dan een initiatief uit de volksvertegenwoordi ging? Ik kan mij niet voorstellen dat regee ring en volksvertegenwoordiging thans niet in groote meerderheid het standpunt, door minister Burger op 15 Januari 1945 inge nomen, zouden deelen.v Hij werd ontslagen. Maar hij had het bij het rechte eind. R. P. J. J. Bosman uil Breukelen en K. Schipper uit Steenwij her wold in „moordend tempo99 aan den hop Stampvoetend en handenwrijvend stonden vanmorgen1 300 mata- doren-op-de-schaats in een Leeuwardensche kolenloods aan de Schenkenschans en rond hen waarde de met sprongen toenemende spanning. Een laatste vermanend en opwekkend woord van den heer J. M. Kingma. penningmeester van de Friesche Elfstedfenvereenlging. schalde door de luidsprekers en om even over half zes schoot het touw, dat de bonte verzameling mannen in bedwang had gehouden, weg, waarmee de negende officieele Elfstedentocht over een afstand gelijk aan Amsterdam-Brussel was begonnen. Elf graden onder nul wees de thermometer aan, toen de wedstrijd rijders vijf minuten later in allerijl op het ijs van de Schenken schans de smalle ijzers onder bonden en na een laatste: „Goeie reis!" verdwenen ze met feilen zijwind in de schemering, richting Sneek, waar om 19 minuten oyer zes de eeste mannen zich bij de controlepost meldden. Dezelfde kopgroep, be staande uit den geheel in het wit gekJeeden Leffertsma, den bekenden ^.elfsteden-' crack", Lou Gevcke, Mulders, Winia en A. de Vries bereikte een klein kwartier daarna In verband met de vele tot het Rijks- kolenbureau te 's-Gravenhage gerichte verzoeken kan thans worden gemeld, dat besloten is, ter opluistering van den a.s. nationalen feestdag 's avonds een beschei dden illuminatie te veroorloven, uit reve rentie tegenover het Koninklijk Huis. Deze Verlichting moet op bescheiden schaal ge schieden en mag, voor zoover gas of elec- triciteit wordt gebruikt, uitsluitend bui tenshuis worden aangebracht. Etalage- of reclameverlichting mag dan ook niet wor den ontstoken. het stille IJlst. Inmiddels waren om zes uur precies de 1400 toerrijders uit de cafétjes aan de Leeuwarder veemarkt ,;losgelaten". De eersten van deze deelnemers, die het ken nelijk kalmer aan deden, passeerden om 7.10 uur de Sneeker controle. Leeuwarden-Sneek werd, met den wind haast in den rug, door de wedstrijdrijders bijzonder snel gereden, maar op het Slo- termeer, dat dit jaar een weinig fraaien ijs vloer bezit, zakte het tempo aanmerkelijk. Het moest dan ook kwart over zeven wor den, voordat de eersten het stadje Sloten binnenstoven. Met gezwinden slag werd aan de 25 kilo meter tusschen Sloten en Staveren begon nen, waar de controle om kwart over acht de eerste twee rijders afstempelde. Het waren J. J. Bosman uit Breukelen en Klaas Schipper uit Steenwijkerwold, zoodat de kopgroep opmerkelijke verschuivingen had ondergaan tengevolge van den feilen strijd, die zich op het Heegermeer en de Fluessen ontwikkelde. Geveke, de Vries en Mulders waren niet langer onder de eerste tien. Achter de leiders nestelde zich D. v. d. Duim uit Oldeboorn, de man, die in 1940 bij de vijf winnaars van den wedstrijd was. Het Dselmeer op! Bosman behield ook de leiding tot Hin- deloopen, waar deze verbeten rijder om precies 9 uur arriveerde, op den „voet" gevolgd door Winia, Schippers, van der Duim en de outsider Sehueler. De tocht over het ijs van de voormalige Zuiderzee naar Workum duurde voor deze kopgroep 25 minuten, een tijd die door de spiegelgladde haan gunstig werd beïnvloed- Dezelfde vijf rijders die in nauwe verbon denheid uit het pittoresque en met sneeuw bedekte „Hynlippcn" startten, kwamen in Workum aan. De eerste ernstige valpartijen dwongen bij Staveren v. d. Bij uit Anna Paulowna en Charisius uit Leeuwarden tot opgeven. Er werd over de eerste 85 kilometer van de route zeer snel gereden: Leffertsma. die aanvankelijk deel van de kopgroep uit maakte kon het tempo niet bijhouden en viel bij Staveren iets terug. Bij Warga moest een eind geloopen worden en de zware 13 kilometer (niet ontoepasselijk als het „ongeluksstuk" aangeduid) tusschen Workum en Bolsward bracht een kleine verandering in de kopgroep teweeg, zon der de snelheid noemenswaard te beïn vloeden: hoewel Bosman nog steeds leidde, werd zijn rivaal Winia verdrongen door Schipper, en het duo Sehueler en Vermeu len (de laatste liep op dit traject 2 minu ten op de leiders in) zat hen vlak op de hielen. Tegelijk met Winia raakte Geveke in de volggroep, die op dat moment ook v. d- Duim en Leffertsma in haar gelede ren telde. „Moordend tempo" Bij aankomst te Staveren bleek, dat reeds 60 wedstrijdrijders niet opgewassen waren tegen den uiterst slechten toestand van wind, weer en ijs. De geroutineerde elfstedenrijders Geveke. v. d. Duim, AcJema erf de Vries konden het „moordende tempo", dat Bosman vooral gedurende de eerste helft van den wed strijd er in hield, ternauwernood volgen en het was dan ook geen wonder, dat de kop groep der wedstrijdrijders zich,hoe langer hoe verder van €e kern verwilderde, hoe verder van de kern verwijderde, zoo dat zij bij aankomst te Harlingen, waar Bosman en Schipper onder groot enthou siasme om 11.02 uur arriveerden, reeds een flinken voorsprong op haar „achtervol gers" bezat. Nauta en de Vries volgden nog steeds op eenigen afstand, maar Sehueler viel terug tot op de 7e plaats en boekte met den uitgeputten Geveke een achter stand van ruim een kwartier op de twee leiders. Ook Leffertsma moest zich met een ondergeschikte plaats tevreden stellen. In den loop van Vrijdag ivas het druk in café „De Groene Weide" in Leeuwarden, waar de deelnemers zich meldden. Voor de mijnwerkers Het blijkt dat er vele landgenooten zijn, die gaarne iets willen doen voor de mijn werkers, die hun vrijen Zondag ter be schikking stelden om extra kolen voor Ne derland te delven- Teneinde tot een meer centrale regeling te komen, geeft het initiatief-comité „Op voering Arbeidsproductiviteit"' de gelegen heid, dat een ieder, die dit wenscht, per soonlijk aan een mijnwerker een blijk van waardeering kan sturen.-Zij kunnen daar toe hun adres opgeven aan het secretariaat van de I.C.O.A., Wassenaarscheweg 40, te 's-Gravenhage. In overleg met de directie der mijnen wordt in volgorde van de binnenkomende aaressen door loting bepaald, met welken mijnwerker men in verbinding kan treden, opdat hem een blijk van waardeering onder het motto „voor den rookenden schoorst°en" kan worden gezonden. Men krijgt na opgave van zijn adres, naam en adres van den mijnwerker toe gestuurd aan wien men eventueel een roo- kersbon of'een andere verrassing kan stu ren. Men gelieve in geen geval iets anders dan naam en adres aan de I.C.O.A. te stu ren. De directie van de mijnen heeft reeds binnenkomende bonnen en geschenken aan zieke mijnwerkers, die niet aan het werk op Zondag konden deelnemen, uitgereikt. Bevin richt zich tot Stalin De Britsche minister van Buitenlandschc Zaken, Bevin, heeft zich opnieuw met Stalin in verbinding gesteld. Men ver wacht, dat het de eerste stap is naar een gedachtenwisseling over het „voorbehoud" waarnaar Stalin verwees in zijn brieven aan Bevin, inzake het Britsen-Russische verdrag. Het woord is aan. Het is moeilik rusten als men niets te doen heeft. Minister Marshall acht Amerikaansche militaire taak in China beëindigd Generaal Marshall heeft gisteren te Half Februari zullen de Vereenigde Sta- Washington zijn eerste persconferentie alsJ ten hun plan voor het beheer van de minister van Buitenlandsche Zaken gehou den, waarbij hij verklaarde, dat het sluiten van een internationale overeenkomst be treffende de ontwapening zal moeten wachten op de voltooiing van vredesver dragen in Europa en het Verre Oosten. De minister legde er tevens den nadruk op. dat een overeenkomst over de internatio nale controle van de atoomenergie „van primair belang is". Wat de kwestie der I'oolsche verkie zingen betreft, zeide Marshall, dat de Ame rikaansche ambassadeu» te Warschau. Ar thur Bliss Lane, binnenkort zal worde» teruggeroepen om verslag uit te brenren over de Eoolsche verkiezingen en de ge beurtenissen, die er op volgden. Bloembollen moeten de vreemdelingen aantrekken Twee „uitloopers" Het ging er op lijken, dat Bosman en Schipper na Harlingen onbetwist de lei ding van dezen zwaren wedstrijd zouden nemen: onvoorziene valpartijen en ander „schaatsleed" voorbehouden zal het wel tusschen deze twee -aan. Om 11.54 kwamen zij in Friesland's vierde stad aan; in ongeveer 50 minuten waren de 12 kilometers tusschen Harlin gen en Franeker afgelegd en de moeilijke omstandigheden manifesteerden zich bo vendien in een toenemende vermoeidheid van Schipper, de winnaar van de laatste „ronde van Grouw". Bij het ter perse gaan van dit nummer was de kopgroep op weg naar Dokkum met in het to1 aal nog een kleine 70 harde iiskilometers in het vooruitzicht, Nauta. Vermeulen, A. de Vries en J. v- d. Hoor volgden de leiders met een achterstand van ongeveer 10 minuten. Seyffarth Europeesch kaïnpioen Na een spannenden stri'd tusschen de Zweden Seyffarth en Hetlund en den Noor Farstad, is Aake Seyffarth er in geslaagd het Europeesch kampioenschap schaatsen rijden te behalen. Het algemeen klassement luidt: 1. Europeesch kampioen Aake Seyffarth (Zweden) 193,186 p.: 2. Hetlund (Zweden) 184,897 p.; 3. Farstad (Noor wegen) 195,444 p.; 4. Karlsson (Noorwegen) 196.847 p.; 5. Jannemar (Noorwegen) 197.983 p.: 6. Johansson (Noorwegen) 197.377 p.; 14. Broek man (Nederland) 204,526 p.; 18, Langendijk (Ne derland 206,143 p. „Er moeten meer vreemdelingen naar ons landje gelokt worden". Deze uit spraak van den voorzitter der Alge- meene Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, Jhr. W. Boreel, zal een ieder, die weet hoeveel geld en dus deviezen een bloeiende „touristen- industrie" in het Nederlandsche laatje kan brengen, onderschrijven. Daarom is het plan opgevat, oorspron kelijk door de KLM, om in samenwerking met de reisbureaux, de provinciale- en plaatselijke V.V.V.'s, de diverse vervoers ondernemingen en alle andere betrokken bedrijven, over twee maanden een kleurige en fleurige „vreemdelingentrekpleister" voornamelijk over West Nederland te plak ken. Over twee maanden dat is dus, als de zon hopelijk weer de jaarlijksche bloe menweelde achter Hollands duinen heeft getooverd kan ons landje toonen, dat het aantrekkingskracht bezit voor den Ame rikaan, den Engelschman, den Zweed, kortom voor iederen vreemdeling, die zijn geld in Nederland wil uitgeven. De bloemisten konden hoe graag zij ook wilden niet voldoende kinderen van Flora leveren op korten termijn, èm dit feest zoo grootsch op te zetten, als oor spronkelijk het plan was: het tijdelijke „stadje", dat ergens op een mooi plekje had moeten verrijzen, toegerust met diverse aantrekkelijkheden, naar het voorbeeld van de jaarlijksche „Tulipfestivals" in Holland- (Michigan, V.S.) moet tot het volgend jaar bewaard blijven. Toch zal de bollenstreek met tentoonstellingen' en een smakelijke „aankleeding" tot een touristische beziens- waai'digheid gemaakt kunnen worden. Tochten van 4, 5 en 7 dagen zullen door de gezamenlijke reisbureaux worden uit geschreven, van Amsterdam en den Haag uit kunnen de bezoekers uit het buitenland onze bollen en desgewenscht de andere tra- ditioneele Hollandsche bezienswaardig heden bekijken en er zijn plannen om de 7-daagsche reis ook tot Arnhem uit te strekken. Maar Haarlem, de bloemenstad by uit nemendheid dan, zal menigeen zich aanvragen? Al zün de mededeelingen over de Spaarnestad in dit verband niet al te optimistisch wü hebben volgens de organisatoren niet voldoen de ontspanning om den bezoekers aan te bicden, in tegenstelling tot de resi dentie en de hoofdstad toch wordt de mogelijkheid overwogen, om ook onze stad daadwerkelijk in te scha kelen. Het „huisvestingsprobleem" van de te verwachten touristen baart uiteraard zorgen: Amsterdam kan maar 1500 bedden aanbieden en den Haag nog minder. Ook daarom is de coördinatie van reisbureaux en andere betrokken ondernemingen niet alleen een voordeel, ï&aar. ook een nood zaak. De bollenstreek zal met het komende „tulpenfeest" haar beste beentje moeten .voorzetten: het particulier initiatief kan wellicht hier en daar voor een extra-aan trekkelijkheid zorgen; gedacht wordt aan versieringen en exposities, aan etalages en dergelijke. Daarnaast, en dit zeker niet in de laatste plaats, komt de kwestie van het gedrag tegenover den vreemden tourist een woordje meespreken: wil Nederland „tou- rist-minded" worden, dan dient het hier en daar gevolgde gebruik om buitenlanders als curiosa te beschouwen, uit de wereld te worden geholpen. Eerste Kamer De kwestie-prof. De Quay Enkele begrootingen goedgekeurd (Van onzen parlementairen redacteur) De Eerste Kamer kwam Vrijdag gereed met de begrootingen van Binnen'.andsche Zaken, de P.T.T. en van het Sch'eepvaartfonds. Mi nister Beel, blijkbaar als reactie op het hem de vorige maand gedane verwijt, dat hij zich toen te gemakkelijk van de beantwoording had afgemaakt, besteedde thans ruim ander half uur aan de verdediging van zijn beleid Omtrent de benoeming van prof De Quay to' Commissaris der Koningin in Noord-Brabant vernamen wij nogmaals, dat de minister alle waarde toekende aan de voor het drieman schap der Nederlandsche Unie gunstige con clusie van de commissie-Fockema Andreae, in het door haar over Unie en trio uit ge- vroegere .Tapansche mandaateilander) in de Stille Zuidzee aan1 den Veiligheidsraad voorleggen. De minister deelde voorts mede, dat de Anrerikaansche regeering ten volle en nauwgezet op de hoogte wordt gehouden van de zeer critieke en delicate bespre kingen over het Palestijnsche vrapgstuk, die thans te Londen worden gehouden. „De Sovjet-regeering heeft ons doen weten", zoo zeide Marshall, „dat er niet meer dan 15 a 20 Amerikaansche corres pondenten te Moskou verblijf zullen kun nen houden om de volgende maand de bij eenkomsten van den raad der ministers van Buiteillaftdsche Zaken te verslaan. Wij hebben echter alsnog de Sovjet-regeering verzocht dit cijfer te verhoogen. Marshall bevestigde, dat de Amerikaan sche marinier® uit China zullen worden teruggetrokken, omdat hun taak evacu atie der Japanners en bescherming der ver- b'i'dmgswegcn geëindigd is. Een klein detachement mariniers zal echter tc Tslng- tao (in het noorden van China) blijven. Deze stad is de basis van de Amerikaan sche zevende vloot, die in de Chineesche wateren opereert. Nader ingaande op de Palestijnsche kwestie i.e.ae Marshall: „Wij kunnen slechts hopen, dat de betrokken partijen uitein delijk tot een vreedzame oplossing van het probleem zulten komen" en hij legde er den nadruk op. dat misleidende persberien- ten den indruk gegeven hebben, dat de onlangs .n Palestina genomen Britsche maatregelen mede een straf militair karak ter droegen, hetgeen Marshall tegensprak. Hij voegde er aan toe, dat de Vereenigde Staten zeer bezorgd zijn over den toestand in Palestina. brachte rapport. Ten aanzien van benoem in- gen kon minister Beel met cijfers de onjuist- Maam wan ririnci» iilr<=> h^k\/ heid aantoonen van de critiek op een te veel INaaMI VaN pnnbt.ll|l\c UaiDy talmen van het departement van Binnenland- I 1 I J sche Zaken met burgemeestersbenoemingen QaaQS F13 QGDOOmG DGKGnCl Ook kreeg de gemeentelijke autonomie weer haar beurt en het z.g. zelfbestuur (medewer- king van de gemeenten aan uitvoering van i Naar wy vernemen zal dc prinselijke door hoogere organen gestelde regels), die de baby zün of haar naam daags na de ge- minister vooral niet in het gedrang wilde boorte ontvangen. Prins Bcrnhard zal den laten komen Hij erkende overigens, dat fi- I naam ten palcize aan den ambtenaar van nancieele zelfstandigheid een eerste ver- den Burgerlijken Stand medcdcelen. eischic voor dc automenie is. Aangeiien de Wanneer de geboorte van een Oranjetelg gemeenten veelal, buiten hun schuld, in fi-1 ,,.„,,11 „,uQ„ ,j„ nancieelen nood verkeeren. is hei streven er' of*'cieel bekend V. Ofdt, zullen indien dc op gericht te dien opzichte een oplossing .te j geboorde op een werkdag valt de af zoeken Hieraan wijdt zich de eommls=!l-0'id i zamenlijke omroeporganisaties over beido De minister verklaarde, dat wette'ijke j zenders een nationaal programma verzor- maatregelen worden overwogen om de ver-gen. Er zijn maatregelen genomen om do wüderïng der jeugd tegen te gaan. Bovenal 1 schoten van de saluutbatterü te Baarn als- achtte hij van belang de opvoeding en1 leiding mede het klokgelui uit verschillende ste- in de wrfe richtingdoor herken, onderwnc- d d »ctu«le repor- instellingen en jeugdorganisaties. Een wetsontwerp waardoor Drente zes ge- tages zullen volgen. Indien de geboorde deputeerden zal krijgen, is den ministerraad' gescv.iedt m den nacht van Zaterdag op gepasseerd. Eerstdaags komt er een staats commissie ter voorbereiding van de herzie ning der Armenwet. Protest tegen het systeem der maximum-prijzen Met ingang van Woensdag 12 Februari zal de in- en verkoop van versche groen ten, vallende onder de huidige maximum- prijsregeling worden stopgezet. Dit is door de besturen van de ondervakgroep Binnen- landschen Groothandel, de ondervakgrocp Commissionairs en de vakgroep Detail handel besloten. De besturen hebben gis teren in Den Haag besprekingen gevoerd met minister Mansholt en het Directoraat voor de Prijzen, eohter zonder tot overeen stemming te kunnen komen, 't Gevolg hier van is, dat de besturen der drie bonden met algemeene stemmen hebben besloten tot stopzetting van den handel in groenten, vallende onder de maximumprijzen. De besturen verklaren hiertoe te zijn gedwongen door de handhaving van het huidige systeem en laten de verantwoor delij kheid geheel voor rekening van de regeering. Zij verklaren, herhaaldelijk bij het ministerie te hebben aangedrongen op opheffing van het huidige maximum prijzensysteem, dat alleen voor den han del geldt. De minister deelde gisteren mede, den huldigen toestand te continu- eeren.. Daar niemand van den handel zal kun nen verlangen, aldus de besturen, met ver lies te wérken, of te handelen in strijd met de voorschriften van het wettig gezag, zijn de besturen van de organisaties ge noodzaakt den leden te adviseeren hun in koop stop te zetten. Dat de leden hieraan gevolg zullen geven staat vast. Verwacht wordt, dat velen uit den detailhandel zelfs hun geheele bedrijf zullen stopzetten. De handel verlangde dat ook voor de telers een maximumprijs zou worden vastgesteld, waardoor het voor de detaillisten mogelijk zou zijn winst te maken, doch de minister laat het, aldus de besturen, aan de detail listen over om de telersprijzen te drukken. Bij de huidige schaarschte aan groenten is. dit echter onmogelijk. Als voorbeeld van de onaanvaardbaarheid van het huidige systeem noemde men de veilingprijzen van prei, roode kool en witlof, die respectieve lijk 42 gld., 19 tot 25 gld. en 74 gld (per 100 kg) waren. De maximumprijzen aan de consumenten te berekenen zijn voor deze groenten respectievelijk: 24 cent, 22 cent en 60 cent per kg. Een regeling voor de aardappelen is nog in bewerking. Geen Nederlandsche ambachts lieden naar Zuid-Afrika Men hoopt begin April regelingen te kunnen treffen voor het vervoeren van 1500 immigranten per maand naar Zuid- Afrika. Hiervoor zullen, naar men ver wacht, drie Britsche schepen beschikbaar worden gesteld Intusschen is uit Nederland het berifiht ontvangen, dat de Nederlandsche regeering geen vergunningen om het land te verlaten, zal toekennen aan ambachtslieden, die noo dig zijn voor den wederopbouw van Ne derland. De begrafenis van Prins Guslav Adol). De achlentachligjariye Koning Gustau, dc I weduwe Prinses Sybilla en de Prinsesjes Margaretha en Desiree bij de begrafenis I van den noodlottig omge komen Zweedschen Prins Zondag, begint het radioprogramma niet m 8 uur, maar om 7 uur- In het program ma voor den nationalen feestdag zijn op genomen dankdiensten, feestelijke concer ten en een „radio-feestkrant", waarvan in den loop van den dag eenige edities voor de microfoon verschijnen. Daarin zullen ook worden opgenomen geboorte-aankon digingen van kinderen, die in Nederland on geveer gelijktijdig met de prinselijke telg het levenslicht aanschouwden. Officieele opgaven daarvan, afkomstig van dokter, vroedvrouw of ziekenhuis, kunnen telefo- nisch worden doorgegeven op de nummers 6633 en 6679 Hilversum. In samenwerking met den wereldomroep zal worden gezorgd voor uitzending van de feestvreugde in Nederland naar de deelen van het rijk over zee en voor de ontvangst van reportages uit Oost en West hier te lande. De oceaandepressie stuwt wel een flin ke hoeveelheid warme lucht over Frank rijk naar het Noorden, maar de strijd tus schen de warme en de koude lucht wordt ditmaal uitgevochten boven Midden- Frankrijk waar op vele plaatsen regen viel bij temperaturen onder nul. In Zuid- Frankrijk kwam gistermiddag een krach tige Föhn voor, waardoor de temperatuur nabij Biarritz tijdelijk tot 19 graden Cel sius boven nul steeg. Doch inmiddels is de wel is waar aangewarmde koude lucht daar ook weer doorgedrongen. In het vorstgebied van Scandinavië, Finland, Polen en West-Rusland vriest het nog steeds zeer hard, een vorst van -30 graden Celsius komt algemeen voor. In Midden- Duitschland daalde de temperatuur ook nog verder en vroor het hedennacht tegen de 20 graden. In Engeland houdt de vorst eveneens aan, hoewel in mindere mate dan in ons land, daar de koude lucht eerst nog over het betrekkelijk warme Noordzeewa ter moet stroomen. De temperatuur is er over het algemeen slechts enkele graden onder nul. Over Rusland ontstaat een nieuw machtig hoogedrukgebied, dat het relatieve hoogedrukgebied over Scandina vië versterkt. De luchtdrukverdeeling is dan ook nog steeds niet gunstig voor het doordringep van den dooi naar onze om geving. jjllifllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllll ;i^ Weerbericht g Medegedeeld door het K.N.M.T. te g Do Bilt. geHlgr tot Zondmmvond: J Aanhoudende vorst, aanvankelijk nop §g j§ krachtige, la/ter Iets afnemende Ooste- H g lljke wind. Drooc weer. In het Zuiden H half bewolkt met moest matige vorst, g In het Noorden Jicht bewolkt met meest strenge vorst. 9 Februari: g Zon o<p: 8.OS uur, onder 17.41 uur g Maan op: 22.42 uur, onder 10.07 uur 10 Februari: g Zon op: 8.07 uur. onder 17.43 uur g Maan op: 23.47 uur, onder 10.21 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1