Haarlems Dagblad Bosman wint de negende Friesche „IJsmarathon" Barre Tocht Republikeinsch kabinet wijst het „werkelijke Linggadjati" af Nederlandsche regeering neemt afwachtende houding aan Drastische stroom-beperking in Engeland afgekondigd Jacht op 20.000 Britsche deserteurs 61e Jaargang No. 18555 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel Admln. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Maandag 10 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 3! cent. per kwartaal 4,Franco per post t 4.50 Postgiro 273107. Advert.taneven op aanvraag bv) de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NA eenige malen uitgesteld te zijn is de Elfstedentocht dan toch verreden en een aantal IJzeren Heinen onder de wed strijd «ders alsmede een klein percentage van de massa, die niet wedijveren wil in snelheid maar „slechts" den afstand afleg gen, heeft hem volbracht. Honderd van de veertienhonderd, dus zeven procent, is ge ring. In dit opzicht kan men dus moeilijk van een geslaagden Elfstedentocht spre ken. En deze zooveelstöiharde winter de wintersche ervaringen van onze voor ouders zijn allang verbleekt en onbedui dend geworden in vergelijking met die van onzen tijd maakte de onderneming zoo zwaar mogelijk. Barre koude en harde wind evenaarden de omstandigheden van den beruchten tocht van 1929, die ook zoo veel slachtoffers maakte. Het ijs was op vele plaatsen slecht, zoodat vaak geloopen moest worden. Dat de winnaar van den wedstrijd de 200 K M. in ruim tien uur heeft afgelegd wil dan ook geenszins zeg gen, dat hij in het algemen met een snel heid van 20 K.M. per uur heeft gereden. Soms. met den storm mee, moet hij boven de dertig geweest zijn, op andere trajec ten, zwoegend tegen den wind, zoo om en nabij de tien en ook heeft hij einden op kousevoeten over onberijdbaar ijs gestrom peld. Een grapje ls zoo'n tocht niet. een ver maak evenmin. Er wordt de sportieve vastberadenheid en volharding voor ver- eischt van menschen, die he4 in hun aard hebben zooiets bepaald te willen volbren gen. En zooals vroegere Elfstedentochten al ruimschoots bewezen hebben, worden dergelijke ijs-vechters niet alleen onder de Friezen gevonden. De winnaar was dan ook ditmaal een stoere timmerman uit Breukelen en deze Utrechtenaar, E^psman. deelde feitelijk de eer met nummer twee, Schippers uit Steenwijkerwold, die met hem samen een grooten voorsprong had genomen en zonder een ongelukje eerste zou zijn gewest. Want hij had de leiding tot enkele honderden meters voor het eind punt, maar struikelde en viel na het klau teren over de laatste brug en verloor daar door met vijftig meter verschil. Het duur de eenigen tijd eer nummer drie verscheen. Onder de eerstaankomenden hebben de Friezen zich evenwel goed laten gelden: zij bezetten de derde, vierde en zesde plaats. Dit over de sportieve prestaties. Er is meer. Het organiseerende bestuur had over vloedig gewaarschuwd tegen deelneming door menschen, die geen bijzondere kwa liteiten als schaatsenrijders en geen uit stekende lichamelijke conditie bezaten. Daar was alle reden toe, want zelfs onder de gunstigste omstandigheden is het een zwarte tocht en nu werden buitengewone eigenschappen vereisoht. Maar waarschu wingen hebben niet veel geholpen: velen zijn gestart, die blijkbaar tegen een der gelijke prestatie niet in de verte opgewas sen waren en daartoe behoorden er, die deerlijk tekortgeschoten waren in voor zorgsmaatregelen tegen de kou. Die mid deltjes zijn bekend genoeg: Invetten, pa pier dragen onder de kleeding, omdat $1 de warmte het- best vasthoudt en natuur lijk het dragen van de warmste kleeren, handschoenen en ijsmutsen die te verkrij gen zijn. Maar menigeen liet het er blijk baar maar op aankomen- Zoo kregen wij bericht over tallooze bevroren beenen, vin gers en ooren en de woordvoerder van het bestuur der Vereeniging Elfstedentocht sprak Zaterdag zelfs over zeer ernstige gevallen van bevriezing. Zoodat er blijk baar, evenals in 1929, menschen zullen zijn die voor hun roekeloosheid met vermin king voor het leven moeten boeten. Dat is een Elfstedentocht niet waard en dat er telkens weer velen meedoen, die er zoowel in technisch als in lichamelijk opzicht niet tegen opgewassen zijn, is ook verkeerd. Voor den oorlog was men ook in ons land zoover gekomen, dat sportkeuring bij alle takken van zware sportbeoefening regelmatig werd toegepast. Vele ongeluk ken. vooral tengevolge van hart- en long aandoeningen, hadden gewaarschuwd en de sportbonden en -vereenigingen hadden er hun les uit geleerd. Het leek toen al zonderling dat men ten aanzien van den Elfstedentocht, een der zwaarste sport prestaties die in ons land bestaan en waar voor zich meestal weinig gelegenheid voor doet tot voorbereiding, geen enkelen maat regel nam. Nu de verwarring zich blijkt voort te zetten en eenvoudige waarschu wingen niet helpen "is er reden voor de vraag, of men op deze wijze denkt door te gaan. Dat zou erg onlogisch zijn. Sommigen zullen zich op het standpunt stellen, dat als menschen zoo gek willen zijn om er hun gezondheid en toekomst aan op te offeren zij het zelf maar moe ten weten. Wie zoo denkt, vindt natuurlijk iedere sportkeuring overbodig. Dat volgt uit zijn gedachte: ieder voor zich, en het kan mij niet schelen wat een ander over komt. Velen zullen daar evenwel anders over denken. Het geldt hier jongeren en die moeten dikwijls tegen eigen roekeloos heid worden beschermd. Waarom zou men dan Elfstedenrijders hun gang maar laten gaan. als deelnemers aan vele andere tak ken van sport zich aan keuring moeten onderwerpen? Gemakkelijk is het in dit geval niet. De wedstrijd moet steeds op korten termijn, mental van een paar dagen, worden uit geschreven. Deelnemers komen pas op het laatste oogenblik en dan is er geen tijd meer voor contróle- Maar men zou die moeilijkheden kunnen ondervangen. Het bestuur der vereeniging zou ieder jaar, bijvoorbeeld in November, de inschrijving voor den (misschien te houden) tocht en den wedstrijd open kunnen stellen met de voorwaarde, dat aanmeldingen binnen een maand moeten binnenkomen en vergezeld zijn van een medisch attest en een opgave van lange afstands-ritten. waaraan men vroeger deelgenomen had. De Elfsteden tocht zou dan beperkt kunnen worden tot die rijders; die geschikt geacht worden en zij zouden alleen op vertoon van hun in- schrijvingskaarten tot den start op een afgezet stuk baan moeten worden toege laten Zulk een regeling zou het aantal deelne mers beperken, maar den Elfstedentocht in sportieven en socialen zin ten goede ko men. Toen hij pas bestond reden maar weinigen mee en het waren als regel alleen rijders, die hem aankonden. Nu is het een massa-vertooning geworden en in zekeren zin.een janboel. R. P. Een Joodsch schip met meer dan 600 pas sagiers aan boord, is buiten de territoriale wateren van Palestina aangehouden. Het zal naar Haifa worden opgebracht. Naar Anets Zondag uit Batavia meldde heeft de Indonesische republikeinsche regee ring'Zaterdag een communiqué uitgegeven, waarvan de tekst, zooals deze door Radio Djogjakarta verspreid is, als volgt luidt: „Het kabinet, op 8 Februari te Djogjakarta bijeen, besluit na overweging van de beslissing, door hel Nederlandsche parlement betreffende de motie-Romme-van der Goes van Katers genomen, welke beslissing de Nederlandsche regeering door bemid deling van de Commissie-Generaal aan de Indonesische delegatie heeft overhandigd, het standpunt van de republikeinsche regeering te handhaven en de Indonesische delegatie slechts toestemming te verleenen tot onderteekening van het accoord van Linggadjati (zooal- vastgesteld na de republikeinsche kabinetszitting van 13 Januari), dat geheel gebaseerd is op de schriftelijk vastgelegde artikelen van de overeenkomst. alsmede op de toevoegingen, vervat in de minuten en de officieele correspondentie tus- schen de beide delegaties De Indonesische delegatie heeft de opdracht gekregen de Nederlandsche delegatie -Jiiervan in kennis tc stellen". Naar A.N.P verneemt, heeft de Nederlandsche regeering op dit oogenblik slechts kennis kunnen nemen van het communiqué, uitgegeven door de regeering van de republiek op 8 dezer. Blijkens dat standpunt heeft de Indonesische delegatie opdracht gekregen de Commissie-Generaal in kennis te stellen van het standpunt van de repu blikeinsche regeeriug. Zulks is nog niet geschied. In verband hiermede neemt dc regeering een afwachtende houding aan en zal zij, zoodra haar het standpunt van de regcering van de republiek bekend is, een nader te volgen gedragslijn bepalen. Het woord is aan. TimoerLenk Een slavendrijver behoort bij de slaven. Nederlandsch schip in nood In Bridlington-Bay, Yorkshire (Enge land) is een Nederlandsch motorschip aan den grond geloopen, tusschen Withernsea en Hornsea. Een aantal leden van de be manning is in een reddingsboot van het schip zelf aan'land gekomen. Een viertal isechter aan boord achtergebleven. De hulp van de reddingsbrigade is ingeroepen om de achtergeblevenen door middel van een Whipper-toestel („broek") van boord te halen. Ter plaatse woede een Ooster- storm. De beslissing van het republikeinsche kabinet beteekent de verwerping van de regeeringsverklaringen vhn 10 en 19 De cember, wat reeds in een interview met A.F.P. door Soekarno was verklaard voor het officieele republikeinsche communiqué werd uitgegeven. Soekarno verklaarde toen dat de interpretatie jptn minister Jonkman in strijd was met ae Indonesische ziens wijze en dat zij de basis-overeenkomst ge weld aandoet. Soekarno zeide tenslotte: „Voor den tweeden keer ontwijken de Ne derlanders een reeds gesloten overeen komst". Volgens den correspondent van de Volks krant heeft prof. Romme, die in Batavia vertoeft, verklaard dat hij „deze onverant woordelijke beslissing betreurt". Hij gaf als zijn meening te kennen dat thans valt te constateeren, waartoe een gemeenschap komt, wanneer zij zich door haar militaire machten laat ringelcoren. Meening van den minister. Naar aanleiding van het republikeinsche communiqué heeft het ANP zich om na dere inlichtingen tot minister Jonkman gewend. De voorstelling van zaken, die van som mige zijden werd verkondigd, als zou de republikeinsche regeering „nieuwe" voor stellen hebben afgewezen en alleen bereid zijn de oorspronkelijke overeenkomst te teekenen, moet op een misverstand berus ten, aldus de minister, aangezien de Ne derlandsche regeering geen nieuwe voor stellen heeft gedaan. Alleen ten behoeve van de openbare be handeling in de Tweede Kamer, en om duidelijk vast te stellen, waartoe zij bereid is zich te verbinden, heeft de Nederland sche regeering de Commissie-Generaal om een toelichting op de 17 artikelen van Linggadjati verzocht, en in aansluiting daarop heeft de regeering zelve op 10 De cember een verklaring afgelegd. Reeds dadelijk is daarbij de mogelijkheid opengelaten, dat ook van Indonesische zijde bouwstoffen zouden worden geleverd voor een goed begrip van 't geheel. Min. Jonkman heeft dan ook op 19 December in zijn ant woord aan den heer Palar gezegd, dat voor de onderteekening zal moeten vaststaan, dat ook de wederpartij de toelichting en de regeeringsverklaring aanvaardt en natuur-, lijk eventueel ook harerzijds zal kunnen bijdragen tot het juist begrip van wat is overeengekomen. Wij wachten thans het antwoord van de Indonesische delegatie af, besloot de mi nister, en voegde daar aan toe, dat men dus mag verwachten dat, - indien zij de uitleg ging van overeenkomst door de Nederland sche regeering op eenig punt niet mocht aanvaarden - zij in dat antwoord alsdan haar uitlegging zal geven van de door haar betwiste punten. Nieuw Britsch Palestina-plan door Arabieren verworpen De nieuwe voorstellen van de Britsche regeering ten aanzien van de politieke si tuatie in Palestina zijn schriftelijk aan de Arabische delegaties en aan het Joodsch bureau toegezonden. Het is niet bekend, of de Britsche re- geeringa-ingeval van verwerping der nieu we voorstellen zal besluiten ze toch uit te voeren of wel het plan aan de Vereenigde Volken zal voorleggen. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat het nieuwe Britsche plan voorziet in een gecontroleerde Joodsche immigratie van 4.000 man per maand gedurende de eerste twee jaar, waarna de kwestie op nieuw onder oogen zou worden gezien. De Joden hebben steeds den eisch gesteld, dat zij de immigratie geheel in eigen hand willen hebben. Nader wordt gemeld dat de Arabische delegatie zich tegen de aanvaarding van dit plan heeft uitgesproken. De winnaar van den Elfstedentocht J. J. Bosman uit Breukelen met zijn wedstrijd- makker Klaas Schipper (met verband om 't gezicht) komen aan de laatste contróle- post in Dokkum aan. Cafastrophale brand in een Duitsch danslokaal Minstens 70 dooden In den natht van Zaterdag op Zondag is een groote brand uitgebroken in een danslokaal te Spandau. Ongeveer 300 k 400 personen bevonden zich in de gelegen heid toen de brand uitbrak. Volgens de laatste berichten zijn 70 menschen. meerendeels Duitschers, in de vlammen omgekomen. Onder het puin vond men ook vier lijken van naar men vermoedt Britsche soldaten. Velen wer den, toen zij zich door den eenigen uit gang van de zaal trachtten te worstelen, onder den voet geloopen. Volgens den Britschen nieuwsdienst Duitschland schrijven de Duitsche brand weerautoriteiten de oorzaak van den brand toe aan het te hard stoken van drie groote kachels. Van de 700 in het gebouw aan wezige menschen, die deelnamen aan een gecostumeerd bal, konden velen niet tijdig genoeg weg komen, daar er slechts een uitgang was en de ramen van tralies voor zien waren. Voordat de brandspuiten ver schenen was het gebouw reeds uitgebrand Zeven personen bedolven door een lawine In Graubünden nabij St. Antonien in Zwit serland heeft een der ernstigste ski-ongeluk ken der laatste jaren plaats gehad: ze personen zijn er door een' lawine bedolven. St. Antonien ligt ongeveer 5 km ten Noor den van Kublis. Vrijlating K.N.I.L.-soldaten afgewezen Naar het republikeinsche persbureau Antara mededeelt, heeft de republikein sche voorlichtingsdienst op Sumatra een communiqué uitgegeven, volgens hetwelk tijdens de onlangs gehouden Nederlandsch- Indonesische besprekingen te Medan de In donesische delegatie den eisch tot vrijla ting van gewezen soldaten van het K.N.I.L. die thans nog in het interneeringskamp te Lawe Segalagala worden vastgehouden, heeft afgewezen. Radicaal besluit van minister Shintvell Het is voor de Engelsche industrie van daag een „zwarte Maandag": Naar schat ting drie a vier luiHiocn Engelsche arbei ders zullen voor den tijd van minstens een week tot werkloosheid gedoemd zijn-door een drastische stroombcpcrking, die door Shinwell, den Britschen minister voor Brandstof en Energie is ingevoerd om het hoofd te bieden aan de groote kolen- scliaarschte. Shinwell heeft dezen maatre gel Zaterdag aangekondigd en daarbij den tijd van een week genoemd. In Engeland heeft de'ze radicale maatregel een storm van opwinding veroorzaakt. Shinwell wordt beschuldigd van onbekwaamheid en misleiding, vooral van de zijde der be drijfsleiding. Scotland Yard is thans bezig de plannen resultaat opgeleverd, want in totaal hebben voor de grootste menschenjaeht uit de ge schiedenis te voltooien, meldt Un. Press Het betreft het „uitkammen" van elk dorp in Engeland met de bedoeling de bijna twintig duizend deserteurs van leger, luchtmacht en vloot op te sporen. Het plan zal begin Maart ten uitvoer wor den gelegd. Te dien tijde zal Scotland Yard langs alle lokale politiebureaux beschrijvin gen laten circuleeren van de gezochte man nen met opgave van hun familieleden vrien den en de betrekkingen, die zij vermoedelijk in het burgerleven zullen vervullen Een maand lang is een campagne gevoerd om de deserteurs tot terugkeeren en aanmel den over te halen. Het heeft echter weinig schuldig. zich maar vijftig soldaten van het leger, zes leden van de R A F en twee van de vloot bij de politie aangemeld. De foto toont een zitting van den krijgsraad die twee deserteurs tot gevangenisstraf ver oordeelde Deze twee hadden zich vrijwillig gemeld en werden daarom met clementie be handeld. Heden Is voor een Britsch militair gerechts hof te Venetië het proces tegen veldmaarschalk Albert von Kesselring geopend Von Kesselrmg was opperbeveluhebber van de Duitsche strijd krachten ln Italië. HIJ verklaarde zich nlet- De leiding van een der grootste electri- citeitsbedrijven in Engeland heeft giste ren verklaard, dat de groote electriciteits- beperking onmogelijk volgens de plannen van Shinwell kan worden doorgevoerd. De electriciteitsvoorziening van het land zou bij een dergelijke poging in gevaar ge bracht worden. Teneinde den kolennood vooral in Londen te verlichten, heeft de regeering bevolen, dat Oceaanschepen, die nog nooit als kolenschepen zijn gebruikt, ingeschakeld zullen worden. Minister Shinwell verklaarde Zaterdag op een persconferentie dat hij een „natio nale ramp" voorzag, indien de industrie niet wilde samenwerken met het program ier stroombesparing. Un. Press meldt: De Londenaars zijn ge wend in de rij te staan. Zij, hebben dit jarenlang gedaan voor practisch alle din gen. die zij r.oodig hadden: voedsel, drank, sigaretten. Thans vormen zij queues voor kaarsen en paraffine. Urenlang stonden zij voor deze artikelen in de snerpende koude te wachten Ook zoeken zij de stad af naar stormlanfpen en kookkacheltjes, dit laat ste voor het geval ook het gas afgesneden mocht worden. Ook voor de kolenhandels vormden zich lange rijen wachtenden, sommigen met karretjes en kinderwagens, om hun rantsoenen, zoo zij ze machtig mochten worden, zoo spoedig mogelijk huiswaarts te kunnen voeren. Weg met Shinwell! De Britsche pers richt in de Maandag ochtendbladen felle aanvallen op Shinwell. den Engelschen minister van Brandstof- en Energievoorziening. De „Manchester Guardian" beschuldigt hem botweg van onbekwaamheid en misleiding van het pu bliek. hoewel dit blad toegeeft, dat de oer fout ook bij anderen, onder wie de conser vatieven ligt. daar deze in 1942 he' aan nemen van het voorstel tot steenkooldistri butie verhinderden. In een Zaterdag door leden van de Brit sche Liberale Partij aangenomen resolutie wordt de verwijdering van Emmanuel Shinwell uit de func'ie van minister van Brandstof- en Energievoorziening ver zocht. „De huidige catastrophe was te voor zien geweest en een eerst-e-klas zakenman zou het ontstaan van een situatie als de huidige hebben kunnen voorkomen", al- dtis de resolutie, die vervanging van Shinwell door een zakenman verlangt als mede. dat Shinwell niet in een anderp re- geeringsfunetie zal worden overgeplaatst Procureur-generaal Sir Hartley Shaw- cross heeft in Lancashire in een redevoe ring gezegd dat de toekomst van de Brit sche Labour-regeering en de welvaart van het land in de huidige brandstof-crisis op het spel staan. Shawcross gaf duidelijk te kennen dat indien de regeering er niet in zou slagen de economische crisis op te lossen, zij zou moeten aftreden. De geheele welvaart en toekomst van het land staat op het spel en alles is ge heel van den enkeling afhankelijk. We moe ten ons opofferingen getroosten", aldus Shawcross, In felle koude langs elf Friesche steden Toen om 4.06 uur Zaterdagmiddag de Breukelaar Jan Bosman te midden van een enorme menschenmenigte de finish te Leeuwarden passeerde, was de negende offi cieele üsmarathon in een tijd van 10 uur en 36 minuten ten einde gebracht. Een ijsmarathon. welke, daarover is een ieder het wel eens. een der zwaarste geworden ls, zoo niet de zv-aarste der tien Elfstedentochten welke tot dusver zijn verreden. Plm Mulier's individucelen tocht meegerekend. Een recordverbetering is dan ook onmogelijk gebleken. Bosman bleef 1 uur en 51 minuten boven dc verrichting van S. de Groot in 1942, die er 8 uur 45 minuten over heeft gedaan. Niettemin blijft ook Bosnian's verrichting er één van uitstekende kwali teit en hei enthousiasme, waarmede hij aan de finish te Leeuwarden ls begroet, Is nauwelijks minder groot geweest dan dat, waarmede vijf jaar geleden De Groot verwelKomd werd. (Van een specialen verslaggever) Reeds lang voor het vermoedelijke tijd stip van aanvang had zich te Leeuwarden een groote menschenmassa verzameld, wel een bewijs met welk een intense belang stelling het verloop van den strijd gevolgd is. Ook al is dan tenslotte de zege terecht gekomen bij een niet Fries. Trouwens langs de geheele route hebben de honder den wedstrijd- en tochtrijders hun strijd gestreden, dezen keer vooral tegen het ijs en den wind- Speciaal het ijs heeft tal van rijders parten gespeeld, zelfs de bekende Elfstedentocht-strijder Lou Geveke kwam doodop in Harlingen aan. Ruim twee-derde van den tocht was hier achter den rug en triomfantelijk werden Bosman en Schipper, die in middels de leiding hadden veroverd hier temidden der meelevende toe schouwers op een handkar naar den controlepost gereden. Hoe fel er gestreden werd en met welk een vasten wil vooral Bosman gereden heeft, valt wel te concludeeren uit de aankomst te Bolsward, waar hij en een der Winia's 5 minuten voor Schipper, 6 mi nuten voor Vermeulen uit Ter Aar, 7 mi nuten voor Nauta uit Grouw en A. de Vries arriveerden. Op ongeveer de helft van het 200 km. lange traject lag toen dus reeds de kop groep ver uit elkaar, terwijl een bekend rijder als J. v. d. Bij uit Julianadorp derde aankomende in 1942 zelfs had op gegeven. Zwaar stuk. Maar er zijn nog andere bewijzen voor de conclusie, dat het zwaar is geweest, zeer zwaar! Ook als men er rekening mede houdt, dat in 1942 een half uur later ge start is dan nu, dan nog blijkt uit de aan komsttijden aan de eerste controleposten dat het zeer snel ging Leeuwarden-Sneek werd 12 minuten sneller afgelegd dan ii 1942. Leeuwarden-Sloten in ongeveer den zelfden tijd. Leeuwarden-Stavoren 7 mi nuten sneller, Leeuwarden-Hindeloopen vrijwel gelijk. Maar toen kwam het Toen geraakten de koprijders steeds meer op den tijd van 1942 achter. In Wor- kum 12 minuten, in Harlingen 25. in Fra- neker 44. in Dokkum 1 uur 58 min en eerst het laatste traject, dat den wind in den rug bracht, kon Bosman nog iets uit- loopen. Over het stuk Harlingen-Franeker, elf kilometer, hebben de „koploopers" zelfs vijftig minuten noodig gehad. Het was daar, zoo verklaarden ook Bos man en Schipper, geen schaatsen meer maar een loopen, vallen, opstaan en strui kelen. Heelemaal ongedeerd was dit stuk dan ook niet gepasseerd; Schipper kwam met een bloedenden kin binnen Hij werd echter snel verbonden, terwijl Bosman op hem wachtte. Sportief, zooals gelukkig in het algemeen van den strijd kan worden getuigd, al heeft een der deelnemers ge tracht het wat gemakkelijker te krijgen door in een auto mee te rijden. Hij werd in Bolsward echter gesnapt. Ook gingen er geruchten, dat Bosman en Schipper zich bij Parrega. waar een 500 m lang looptraject was. hadden laten rijden, maar beiden ontkenden dat ten stelligste. Wel zijn zij bij Fmkum over 2^ km door enthousiaste omwonenden gedragen. Daar was de Finkumer Vaart volkomen onbe rijdbaar. Er is tegen gemopperd en inder daad schuilt er ten opzichte van de ande ren iets onbillijks in, maar men vergete niet. dat het hier een daad geldt voort gekomen uit de spontaneïteit, waarmede de Friesche bevolking in deze gebeurtenis meeleeft. Hoe het ook zij. veel heeft het bieden van hulp bij Finkum niet geschaad, want over die geheele uitermate moeilijke Noordelijke route hebben Bosman en Schipper hun voorsprong weten te hand haven. In Finkum dus na het .draag"- geval waar zij om 1.44 uur doorkwa men. lag de 20-jarige Nauta. op zijn eentje op de derde plaats. 12 minuten achter. De eerste twintig: De volgende rijders bereikten Zaterdag als eerste twintig de Leeuwarder eind streep: (achter den naam en de woon plaats vermelden wij den tijd van aan komst voor ieder afzonderlijk) 1. J. Bosman, Breukelen om 16,06 uur, 2. KL Schippers. Steenwijkerwold om 16.06.30 uur; 3. J. Nauta, Wartena, om 16.16 uur; 4. J. Wij-nia, Edens, om 16.21.30 uur5. J. W. van Hoorn, Ter Aar, om 16.21.30 uur6. IV. Wijnia, Edens, om 16.30 uur; 7. H. J. Vermeulen, Ter Aar, om 16.34 uur. 8. A. Verhoeven. Dussen (N. Br.), om 16.35 uur; 9. A. S de Vries, Giethoorn, om 16.36 uur; 10. K. Lefferlsma, Stobbegat, om 16.44 uur; 11. H. C. Schueler, Barneveld, om 16.45 uur, 12. D. van der Duim, Oldeboorn, om 16.46 uur; 13. S. Bcetstra, Ter Kaple, om 17.12 uur; 14. L. Geveke, Leeuwarden, om 17.15 uur; 15. B. G. van der Venten. Amsterdam, om 17.16 uur; 16. J. F^van Dal sen, Hilversum, om 17.16J0 uur; 17. J. J. van Buuren, Oldehove, om 17.16.30 uur; 18. G. Postma, Huizum, om 17.17 uur; 19. J. Miedema, Amstelveen, om 17.18 uur; 20. C. Jongen, uit Den Dol- der, om 17.19 uur. Schipper valt fataal. Dit samengaan duurde tot eenige hon derden meters voor de finish, waarna dus de sprint zou moeten beslissen. En tóen overkwam Schipper iets fataals. Deze jon geman. die steeds „koprijder" mee was ge- p n Febranri: weest en bij aankomst zoo fit bleek, kwam §g op: 8.or uur. onder 17.45 uu> bij de laatste brug te vallen. In het gezicht g: vfaan 23.49 uur. onder in.3fi uur van de haven. Onmiddellijk schoot Bos- j man weg en won met ongeveer dertig meter verschil! Tal van Elfstedenrijders bijna 2/3 van het totaal aantal deelnemers heb ben hun Elfsteden moed moeten bekoopen met opgeven, velen ook met bevroren lichaamsdeelen. Bosman en Schipper hebben nadrukke lijk verklaard, dat het ijs „verschikkelijk slecht was, met veel stof en zand". En alleen uitstekend getrainde kerels als z(J konden in Franeker verklaren, dat „het met de moeheid best meeviel" Ook de Wynia's hebben het duel lang volgehou den, vooral Wytze, maar toen hij in Hin- deloopen een verloren handschoen ging opzoeken, was hij toch ook uit den strijd. Andere bekende rijders verging het niet beter. Lou Geveke kreeg voor Harlingen een diepe inzinking: wel verklaarde hij tn Harlingen „er weer bovenop" op te zijn, maar hij scheen toch doodmoe. En de win naar van 1942, Adema, maakte onzacht kennis met het ijs vóór Franeker, reed wel door, maar met grooten achterstand en dus kansloos. De uitslag. Het was bij de aankomst een drukte van belang. Velen kwamen den gelukkigen 29-jarigen winnaar gelukwenschen, waar bij ook Schipper ruimschoots zijn deel kreeg. Nauta arriveerde als derde om 4.16, v. d. Hoor om 4.21'2 als vierde, J. Wynia uit Edens op denzelfden tUd als vijfde, zijn broer Wytze om 4.30. waarna Vermeulen (4.34), Verhoeven (4 35), Abe de Vries (4.36). Leffertsma (4 44). Schueller, Bar neveld (4.45), v. d. Duyn. Oldeboorn (4.46) volgden. Nadien druppelden de anderen binnen. „Naar mijn meening is de winneer van dezen Elfstedentocht de grootste sportman van Nederland" aldus gaf ons na afloop een bij uitstek bevoegde bcoordeelaar te kennen. Het was de heer Huizinga Bruins uit Usquert. oud-bestuurslid van den K. N. V. B. Hij is de man. die het grootst aan tal malen den tocht heeft volbracht; zeven keer veroverde hij het fe' begeerde kruis je. de hoogste onderscheiding voor den Nederlandschen schaatsenrijder. Maar Za terdag, toen hij voor den achtsten keer startte, moest ook hij de vlag strijken. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting. medegedeeld door he' K.N M I. In De Bilt geldig tot Dins dagavond De overgangszone tussehet de koude en warmere lucht ondergaa' schommelingen van eenige tlentallei kilometers ln het Zuiden van het laad Dit veroorzaakt groote tomperatuur- tegenstelllngen tusachen de N'oorde- IJke en Zuidelijke provincies, zwaar bewolkte lucht met plaatselijke op klaringen. hier en daar. eenigen neer lag en aanhoudende vr|J krachtig- ftelljke wind

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1