c Weinig hoop voor Duitschiand Nederlandsch-Duitsche handelsbetrekkingen het dieptepunt gepasseerd Fraai resultaat voor H.V.C.B. op het internationale waterpoiotoumooi Nederlandsch-Britsch contact over de Vereenigde Staten van Europa Dr. Brugmans terug uit Engeland Panda en de Mee$ter»dief Driehonderd Delftsche studenten gaan in de Limburgscne mijnen werken Wereldnieuws Maandag 10 Februari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Met de conferentie van Moskou In het ver schiet vermenigvuldigen de plannen voor den politieken status van Duitschiand zich als paddestoelen in een vochtigen herfst. Wan neer er ooit met reden getwijfeld mocht wor den aan de onzekerheid der geallieerde over winnaars ten aanzien van de wijze, waarop zij Duitschiand in de Europeesche volkenge meenschap willen zien terugkceren. dan is dat wel op dit oogenblik, nu blijkt dat er tusschen de vele voorgestelde plannen, zooals die door de belanghebbende landen aan de plaatsvervangers der ministers van Buiten- landsphe Zaken te Londen worden voorge legd. moeilijk twee te vinden zijn. die in hoofdzaken laat staan in details hetzelfde beoogen De verwarring die hiervan het on vermijdelijk gevolg moet zijn en die op de schrijftafels der plaatsvervangers een ware chaos moet hebben veroorzaakt, brengt het gevaar mede dat in Moskou straks weinig of geen rekening zal worden gehouden met de inzichten van hen. die niet een direct-beslis- eende stem in de oplossing van het Duitsche probleem hebben: De zoogenaamde kleinere staten. Het zou misschien nuttiger zijn ge weest. wanneer die kleinere staten vooraf tol onderlinge eenstemmigheid waren gekomen, doch er is weinig of geen overleg gepleegd en zelfs ten aanzien van duidelijke gezamenlijke belangen hebben zij verzuimd, elkanders standpunt te toetsen en te coördineeren. Thans is er niet veel meer aan te doen. De groote vier zullen zich kunnen permitteeren, hun eigen inzichten als eenige maatstaf te nemen onder het helaas niet te ontzenuwen motief, dat het ondoenlijk is bij zooveel hoofden, zooveel zinnen" rekening met alle wenschen te houden. Afgezien van het feit, dat door deze proce dure vele waardevolle wenken van hen die geacht kunnen worden in he', Duitsche geval competent te zijn. verwaarloosd zullen wor den, zou men zich kunnen verheugen over dezen gang van zaken door te overwegen, dat er nu tenminste snel en radicaal een oplos sing zal kunnen worden bereikt Doch deze troo6l is te eenen male fictief, daar ook de meeningen der groote vier verschillen van essentieel belang vertoonen. die practisch niet te overbruggen lijken Het verst verwij derd van elkaar staan de Russische en Fran- sche plannen: De Sovjet-Unie wenscht een politieken eenheidsstaat, de Franschen ver langen een federatie van Duitsche staten. Het Amerikaansch-Engelsche plan is geneigd, zoowel het eene als het andere uiterste ge deeltelijk tegemoet te komen, doch dan in die mate dat noch de Russen, noch de Franschen er genoegen mee kunnen nemen. Het formeel mislukken van de Moskousehe conferentie wordt eigenlijk door allerlei fac toren in de hand gewerkt en er zijn slechts weinig omstandigheden die een even tueel succes ervan zouden kunnen bevorde ren. Voorbarige berichten als bijvoorbeeld het inmiddels door de Britsche regeering tegengesproken bericht in de Daily Express, den grondslag hebben te leggen en de zaak door een goed beleid kunnen redden. Men mag toch aannemen dat de Westelijke mogendheden voor alles een overeenstemming met Rusland op het oog hebben en een eens gezinde oplossing prefereeren boven een een zijdige beslissing van zoo wijde strekking Als binnenkort in Moskou de zetels rond de groene tafel worden ingenomen, zullen de gedelegeerden ongetwijfeld doordrongen zijn van de ontzaglijke beteekenis die aan hun besluiten vastzit en van de verantwoordelijk heid die zij voor het heil van de wereld dra gen. Er is een groote kans op dat alle gede legeerden het voornemen hebben om nu eens iets positiefs, iets groots en iets blijvends te construeeren, temeer, daar zich onder die ge delegeerden thans geen Duitschers bevin denJ. L. Taxi's op den bon in de hoofdstad Vandaag krijgt Amsterdam de primeur van een taxi-distributie-systeem, voorloopig als proef Het zal in de eerste plaats van de medewerking van het publiek afhangen of dit systeem permanent zal worden. Óp een paal voor den Westelijken uitgang van het Centraal Station wordt een kastje aange bracht. waarin een blok bonnetjes hangt. Borden met het opschrift „bonnetjes voor taxi's verwijzen het publiek naar den paal. Het is de bedoeling dat het publiek als er geen taxi's op de standplaats staan, een bon netje afscheurt en wacht tot een taxi zijn vrachtje heeft afgeleverd en naar de stand plaats rijdt. De chauffeur vraagt wie van de wachtenden het laagste nummer heeft en deze wordt dan vervoerd Mocht het voorkomen dat iemand recalcitrant is en zonder bonnetje in de taxi wil plaatsnemen, dan kan hij zoo noodig met den sterken arm uit den wagen verwijderd worden. De taxichauffeurs ipogen op het Stationsplein uitsluitend bij den paal met de bonnetjes passagiers opnemen. Hervatting handelsverkeer op beperkte schaal „Het dieptepunt in de Nederlandsch- Duitsche handelsbetrekkingen is thans be reikt en wij kunnen langzamerhand weer een opgaande lijn verwachten", verklaarde mr. Th. H. Meester, de secretaris van de Xederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschiand, tijdens een in Den Haag gehouden persconferentie. Het in December gesloten handelsver drag met de Fransche zóne was daarvan het eerste symptoom. Deze overeenkomst is weliswaar van beperkten omvang en slechts voor zes maanden geldig, maar zij opent de mogelijkheid om in de toe komst den handel met Duitschiand uit te breiden. Uit de Fransche zóne zullen wij onder meer basalt, hout, rekenmachines, naalden voor de textiel en schoenindustrie en landbouwmachines ten behoeve van Nederlandsch-Indië krijgen. Nederland zal aan de Fransche zone poojjaardappelen, zaaizaad en visch leve ren. Alle transacties zullen over de Neder- landsche trustmaatschappij voor den han del met het buitenland loopen. Deze trust maatschappij moet men als een verleng stuk van het bedrijfsleven beschouwen. Zij is vooral noodig omdat de Engelschen en Amerikanen er bezwaar tegen hebben, dat een groot aantal afzonderlijke firma's voor den oorlog plachten ruim 100.000 dat de oprichting van een zelfstandigen staat West-Duitschland in het vooruitzicht stelde. aan het handelsverkeer met Duitsch- wanneer de besprekingen in Moskou met tot een oplossing zouden lelden, moeten op dit tijdstip gerangschikt worden onder de rubriek „nutteloos en schadelijk" Zij kunnen alleen maar nieuw voedsel geven aan de door de Russen reeds zoo vaak geuite verdachtmakin gen. dat men in het Westen van Duitsche krachten gebruik maakt om een anti-Sovjet- w front op te bouwen en de reactie daarop kan j en Amerikaansche gebied, dat een econo- -• j,. ^af.1 land mee te doen zich met hun Duit sche leveranciers in verbinding stellen. De Franschen willen zelfs niet. dat de Duitsche fabriek en de Nederlandsche han delaar weten met wien zij te doen hebben. Belangrijker dan de overeenkomst met de Fransche zóne is die met het Engelsche exposanten uit de Russische zóne zijn en ongeveer 1000 uit de drie andere samen. Men moet zich natuurlijk nog geen gou den bergen van het handelsverkeer met Duitschiand voorstellen. De geallieerden zijn er oppermachtig en kunnen bij hun economische politiek dwarskijkers van de kleine bondgenooten of neutrale staten allerminst gebruiken. Maar er zijn reeds symptomen, dat de vooruitzienden onder hen beginnen in te zien. dat op deze wijze een economische chaos voor de deur staat. Vandaar dat de hervatting van ons handelsverkeer begroet kan worden als een stap op den weg naar normale toestanden. De oudste Haarlemsche zwemvereeniging i De winnaars van de groepen H G.V B en die cr zich op kan beroemen de Brussel hebben elkaar in een aantrekkelijken eerste officleele waterpolowedstrijd in ons eindstrijd ontmoet Na het fraaie spel der land gespeeld le hebben, heeft Zondagmid- Belgen werd een Brusselsche zege voorspeld, dag in het Sportfondsenbad laten zien, dat maar door voortreffelijk werk der Haarlem- het tegenwoordige eerste zevental in het Ne- mers konden de gasten wetnlg uitrichten derlandschc vvaierpolo-spel kan meedoen, den eindstrijd van het tournooi in het Sport fondsenbad gaf het tenminste tegen de Royal Brussels Swimming Club uitstekend party en de gasten kregen geen kans. Weliswaar speel den de Haarlemmers boven hun krachten, maar hun prestaties waren prachtig. H.V G.B had een tournooi om de Vrijheid- bokaal georganiseerd en dat stond op een be hoorlijk peil. Jammer was het. dat de Royal Verviers Natation in Maastricht was blijven steken door de gladheid der wegen in het Zuiden. Op het laatste oogenblik was een ploeg, bestaande uit «pelers van Haarlem en D.WR. samengesteld. doch de combinatie was te zwak. om behoorlijk partij te geven H.V G.B. won er van met 50, na tevoren H.P.C. reeds een nederlaag van 31 te heb ben toegebracht. De partij H.V.G.B.—H P.C. ging aanhankelijk gelijk op en met rust was de stand 1—1 door toedoen van P Smit en H. Brouwer. Na' de hervatting was H.V.G B. sterker en W. Frankenthal en A. Rol drukten het overwicht in doelpunten uit. Gemakkelijk won H.V G.B van de combinatie. De strijd was eenzijdig en steeds was H V.G B. tn den aanval A. Rol. Anthonle (2), M. Driessen en de tegenpartij maakten de vijf doelpunten. Door de twee overwinningen was H.V G.B. in de eene groep reeds in den eindstrijd. De ontmoeting H.P C.Haarlem-D.R .W.-ombi- natie, welke 22 eindigde, was dus van min der belang. In de andere afdeellng begon Brussel uit nemend tegen A.Z '70 door met 31 te win nen. ZIAN won met 40. zoodat de laatste ontmoeting Brussel—Zian de beslissing moest brengen Bijzonder spannend was het verloop in het begin De Beigen namen na goed spel een voorsprong van 20 maar de Hagenaars maakten voor rust gelijk In de tweede helft was het spoedig 42 voor Brussel, waarna ZIAN kwam opzetten. Het bleef echter bij één doelpunt en Brussel voegde er nog twee aan toe (63) niet anders zijn dan dat het Oostelijke deel van Duitschiand nog nauwer zal worden be trokken in de Russische potentieele sfeer dan tot nu toe reeds het geval was. Het is voor de Duitschers wel tragisch, dat de vervulling van hun hoop op een actieve rol van een herrezen Duitschiand. n 1. de tot standkoming van een nieuwe politieke een heid. afhankelijk is geworden van de over eenstemming tusschen de groole geallieerden, welke overeenstemming tegelijkertijd den bodem zou inslaan aan alle Duitsche ver wachtingen. Thans is het den Duitschers wel duid el uk. dat zij weinig te hopen hebben Of de confe rentie van Moskou een succes of een debacle wordt» zij zullen aan het kortste èind trekken wat betreft hun eigen plannen voor Duitsch- lands wederopstanding De groote verwach ting die reeds voor het einde van den oorlog de Duitsche speculatiezucht levendig hield, dat een catastrophe in de verhouding tusschen de Oostelijke en Westelijke geallieerden Duitschlands redding zou worden, heeft ln- tusschen wel veel van haar waarde ingeboet De omstandigheden hebben bet zoo geleid, dat zulk een catastrophe, zoo die al tot de mogelijkheden blijft behooren, op dit tijdstip me; één slag een eir.de zou maken aan de Duitsche herstelmogelijkheden op politiek en economisch gebied Het vieschen In troebel water is dikwijls wel voordeelig. doch men kan er ook bedrogen mee uitkomen en in dit geval zou het spreekwoord van de kan en het deksel beter van toepassing zijn. Intusschen de conferentie van Moskou is nog niet mislukt: ze is zelfs nog niet begon nen en er zijn nog allerlei mogelijkheden voor een gunstigen afloop. Veel hangt af van het werk der plaatsvervangers in Londen, die 'A ulo-ongeluk te Zand voort Zaterdagavond vonden enkele voorbij gangers op de Zandvoortschelaan, e\'en buiten de bebouwde kom van Zandvoort, aan den kant van den weg den 9-jarigen Kees Boogaard liggen. Onmiddellijk waar schuwden zij de politie. Na geneeskundige hulp werd de knaap per ziekenauto naar de Maria-Stichting te Haarlem overge bracht. Hij had een schedelbasisfractuur opgeloopen, aan de gevolgen hiervan is hij in den loop van den nacht overleden. De Zandvoortsche politie, die van een dame een vaag signalement van de auto had gekregen, stelde een on derzoek in en het bleek, dat een Amster- damsche binnenhuisarchitect, met drie me de-inzittenden van zijn auto in een cafe te Zandvoort sterken drank had gebruikt De bestuurder en zijn passagiers verklaarden, dat zij, toen de wagen omstreeks zes uur de plaats waar het ongeluk gebeurd is passeerde, wel een klap hadden gehoord, maar verder niets hadden opgemerkt, hoe wel de richtingaanwijzer van den wagen totaal vernield bleek te zijn. De politie zet het onderzoek voort. De man die Mussert een klap gaf Het gerechtshof in Den Haag behandelde opnieuw de zaak van P Melchers. die gerui- men tiid vóór den oorlog tot 10 dagen ge vangenisstraf Is veroordeeld omdat hij Mus sert tijdens diens bezoek aan het Blauwe Zand in Amsterdam-Noord een klap tn het gelaat zou hebben gegeven Na de bevrijding diende Melchers een revisie-verzoek :n bij den Hoogen Raad. die de zaak verwees naar het Haagsehe hof Getuigen verklaarden, dat zij destijds niet in staat waren geweest, de juiste toedracht te vertellen. Thans vroeg de advocaat-generaal ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 daeen. De radio geeft vanavond: Joyce. 19.45 i.andbouwrubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 KNMI. 20.08 Orgelconcert. 20.45 Veel gevraagde platen. 20.10 Z.-Afrtka. 21.30 Cello-duetten. 22.CO Nieuws. 22 15 Actueel geluid 22.30 Richard Crooks. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Avond concert. HILVERSUM II. 415.5 M. en 218 M. 19,00 Quentin Maclean. 19.15 P. v. <1, A. 19.30 Metropole orkest, 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van den dag. 20.15 Otto de Nobel 80 Jaar 20.45 Onze gtad. 22.10 RacUo Philharmonlsch orkest. 23 00 Nieuws. 23.15 Lichte Discoklanken. mische eenheid vormt, die tien dagen ge leden werd bereikt. De onderhandelingen zijn nog niet geheel afgesloten en zullen binnenkort te Berlijn over de leverantie van Nederlandsche groente en over het Rijnverkeer voortgezet worden. Mogelijkheid tot zakenbezoek. Nederlandsche zakenlieden zullen op grooter schaal Duitschiand kunnen be zoeken. Over drie a vier weken zullen hier over nadere richtlijnen bekend gemaakt worden. De Nederlandsche Trustmaat schappij regelt een en ander. Opgemerkt moet worden, dat de bezettingsautoritei ten niet voelen voor investigate reizen", dat wil zeggen om alleen maar eens te zien wat er in Duitschiand nog te halen is. Hoe doet men zaken met Duitschiand? De Nederlandsche zakenman kan zich thans in verbinding stellen met zijn Duit- schen leverancier en opgeven welke goe deren hij wil ontvangen. De Duitscher moet toestemming ontvangen van 't Wirtschafts- amt of de Aussenhandelstelle, die de order dan doorstuurt naar het Joint lm- en Ex port Agency, dat definitief zijn sanctie geeft en den prijs vaststelt. Dit laatste is noodig, OQidat in Duitschiand nog steeds de Prijzenwet van 1936 geldt, waardoor het algemeene prijsniveau 30 tot 50on der het peil van de wereldmarkt ligt. Het gevaar voor een „uitverkoop" is dus niet denkbeeldig. Bovendien moeten de geal lieerden voldoende deviezen krijgen, om zelf hun import in Duitschiand te kunnen financieren. De Nederlandsche Trustmaat- sohappij gaat tenslotte na of de import en de prijs gerechtvaardigd zijn. Voor het veredelings- en driehoeksverkeer kan een analoge regeling getroffen worden. Bij het eerste ontvangt de Duitsche fabrikant geen betaling in geld maar in natura voor de door hem te verrichten werkzaamheden. De Engelschen en Amerikanen stellen zich voor chemicaliën, pharmaceutische producten, glas- en verfwaren, porcelein, speelgoed, foto-artikelen en precisiewerk- tuigen uit te voeren. Nederland kan daar tegenover voornamelijk groenten aanbieden. Bij dit alles moet men wel bedenken, dat de bezettingsautoriteiten betaling in dollars of ponden verlangen. De mark en de gulden hebben voor hen geen enkele waarde. Met de Russische zóne bestaat geen overeenkomst, maar wel is gebleken, dat de Russen het handelsverkeer willen be vorderen. Zij geven er echter de voorkeur aan geval voor geval te bekijken. De mogelijkheid is geschapen om een klein aantal Nederlanders de Leipziger Messe, die van 4 tot 9 Maart gehouden wordt, te laten bezoeken. Er zullen 4.000 Het eerste zevental van HVGB won de Vrijheidsbokaal, - Voorste rij: K. Anthonie, A. Rol en J. J. Hogeland; tweede rij: W. L. Frankenthal, C. Koot en M. Driéssen en daarachter J. K. Brokken. Een verslaggever van het ANP heeft een onderhoud gehad met dr. H. Brugmans, voorzitter van de Europeesche Actie van de „Union Européenne des Fédéralistes", die dezer dagen uit Londen in ons land is teruggekeerd, na in gezelschap van Alexandre Monc, secretaris-generaal van da UEF en van mr. H. R. Nord, daar be sprekingen te hebben gevoerd met het- „United Europe Committee" en enkele vooraanstaande leden van de Labour-party en de Engelsche conservatieve partij. In Nederland en elders, zoo zeide dr. Brugmans, heeft een aantal personen, dat als ideaal ziet, eeji Vereenigd Eurppa, zich na den oorlog aaneengesloten in het comi té „De Europeesche Actie". Ook in andere landen, zooals Frankrijk, België, Italië en Zwitserland, vereenigaen zich dergelijke groepen, die eenzelfde doel nastreefden. Dit had tot gevolg, dat de „Union Euro péenne des Fédéralistes" werd opgericht. Bij deze unie zijn thans samengebracht 15 organisaties, zoowel nationale als interna tionale, die allen komen wilfen tot de vorming van de „Vereenigde Staten van Europa". Toen Churchill zich in zijn rede te Zürich eveneens uitsprak als voorstan der van de Vereenigde Staten van Euro pa, heeft van van de zijde der UEF, na ken nis genomen te hebben van het kort hier na gepubliceerde manifest van het „United Europe Committee", dat inmiddels door den Britsche ex-premier was opge richt, contact met deze beweging gezocht. Het heil van Europa is slechts te vinden, zoo zeide oYize zegsman, wanneer Oost en West samengaan. Even verkeerd als een Oostelijk blok onder supervisie van Rus land is een Westelijk blok onder Anglo- Amerikaanschen druk. Met verscheidene voormannen der Labour-party, waarmede dr. Brugmans geconfereerd heeft, is men het op vrijwel alle punten eens gewonden, voornamelijk betreffende het Duitsche vraagstuk. Ook zij waren van meening dat de Europeesche regeeringen gezamen lijk tot een constructieve oplossing van ditvraagstuk moeten komen, dat alleen als Europeesch vraagstuk is op te lossen. Bijzonder verheugend noemde dr. Brug mans het, dat in een vergadering der fede ralistische groep van het Britsche Lager huis, een warme belangstelling voor deze kwestie aan den dag gelegd werd. Dr. Brugmans wees er voorts op, dat de La bour-party, hetgeen mede in hoofdartike len in liet orgaan van deze partij, de „Daily Herald", tot uitdrukking kwam, een afwijzende houding ten aanzien van het door Churchill gevormde „United Europe Committee" aanneemt. Desondanks kunnen we Churchill dankbaar zijn, zoo vervolgde onze zegsman, dat hij door zijn manifest het Europeesche probleem ge steld heeft. Voor ons is samenwerking met het „U. E. C." mogelijk, indien dit comité een duidelijk antwoord geeft over zijn stand punt ten aanzien van de volgende punten: 1. De Vereenigde Staten van Europa zijn ondenkbaar, wanneer niet Oost- en West-Europa elkaar vinden. 2. De Vereenigde Staten zijn niet denk baar, als zij zich richten óf tegen Rusland, óf tegen Amerika, omdat, naar beide zij den garanties moeten kunnen worden ge geven. 3. Iedere mogelijkheid tot een Wes- tersch of Oostelijk blok moet uitgesloten zijn. 40. Joris Goedbloed en Panda zaten dus op de bank en wachtten. Het duurde erg lang voordat de kamerheer terug keerde. Het ene uur na het andere verstreek, het werd ochtend, de zon kwam op en nog ge beurde er niets. ,JZxjne Majesteit zal zich vjaarschijnlijk nog bezighouden met een lichte ochtendslaap!" zei Joris£n. let op, makkertje! Daar nadert de hof maarschalk! Zijne Majesteit begeeft zich waarschijnlijk naar de ontbijtzaal! Onze tijd nadert! Let op!" „Let zélf op!" siste Panda. Denk aan je wandelstok! Pas toch op!" Maar het u>as al te laat. De hofmaar schalk struikelde over het rottinkje van Joris Goedbloed en tuimelde voorover op het kleed. Het gaf een bons waar het hele kasteel van dreunde en Joris sprong ver schrikt omhoog. „Parbleu!" riep hij. „Hoe lomp van mij! Welk een foutl" Harde en verre schoten werden gelost, waar bij de Belgische doelverdediger eenig geluk had. Aan den anderen kant schoot Dehollander an korten afstand den bal nog naast. Was een doelpunt ontstaan, dan zou het spelbeeld mogelijk anders zijn geweest Nadat de rust met blanken stand was ingegaan, zetten de Haarlemmers weer een flink offensief in. Brussel kreeg geen kans zijn spel te ont plooien Het resultaat was 20. dank zij twee doelpunten van J. Hogeland. Een fraai slot van een goed gesiaagd waterpoiotoumooi. De dames van H.P.C. en H V.G.B. hadden nog een wedstrijd gespeeld, waarvan het resultaat 00 was Met het nemen van straf- worpen waren de Heemsteedsche dames beter op dreef en wonnen een medaille. Schaken Haarlemsch Schaak Gezelschap behaalde de overwinning Doordat drie leden van de vereeniging „Max Euwe" niet opkwamen, begon het eer ste tiental van Haarlemsch Schaak Gezel schap in den competitiewedstrijd hoofdklasse met een voorsprong van 30. In de zeven overige partijen waren de Haarlemmers beter op dreef, waardoor het resultaat 8VslVs werd. Kroone speelde remise en J. v. d. Hoff kon het tegen M. G. Davidson niet bolwer ken. De uitslag luidt: J. H. MarwitzS. van Mindeno 10 R. A G DavidsonJ. E. Ebert10 G. KrooneF Douwes V*Vt J. v. d Hoff—M. G Davidson 01 T. SpinhovenA G. Sierman 10 R de VitaC M Misdom 10 P VerdonckW. J Ouwen 10 G. -Smit. A van Sas en J Nijman wonnen zonder te spelen, wegens het ontbreken van de tegenstanders. Schaatsenrijden Kampioenschap schoonrijden van Noordholland In Hoofddorp wonen geestdriftige dames en heeren, die belangstelling hebben voor schoon rijden. Bij het organiseeren van wedstrijden hebben zij minder geluk. Eenige weken geleden viel de dooi onverwacht in en Zaterdag tijdens de wedstrijden om het kampioenschap van Noordiholland schoonrijden voor paren stond er een stevige wind, waardoor het rijden niet altijd goed tot zijn recht kwam De verrichtingen wer den ongunstig beïnvloed. Van de zeven deelnemende paren behaalde het paar mevrouw Kuiper—Koelemlj (Purmerend) en de heer Klerk (Alkmaar) het kampioenschap, Op de tweede plaats eindigde het paar mevrouw De Boo—Groeneveld (Hoofddorp) met den heer IC. Haak (Zaandam) MeJ. C. Roodjes (Oude Niedorp) met den heer M de Ruiter (Zaandam) bezetten de derde plaats. In den wedstrijd voor Juniores paren schoon rijden waren de uitslagen: 1. MeJ. De Lange en Visser, 2 Mevr. v. d. Mey en T. v. d. Ban, 3. Mej. Nells en Klootwijk. Bij de beginnelingen namen mei Waayboer en de heer Waal de eerste plaats in, gevolgd door de paren BontjeOskam en mevr Hendriks—Lodder. Verder werd een uitdagingswedstrijd gereden tusschen eenige paren, die dit seizoen reeds lauweren hebben geoogst. De uitslagen hiervan luiden: 1. Mevrouw T. de Boo—Groeneveld (Hoofddorp)—D. J. v. d. Woude (Koog a. d. Zaan) kampioen van Nederland in het schoonrij den voor paren, 2 Mej. L, Molenaar (Hoofd dorp)—H. Wesselo (Bussum), 3. MeJ. L. Schipper (Zaandam)—J. Kuperus (Alkmaar). Sport In het kort WEDSTRIJDEN IN GEWICHTHEFFEN. dens de kampioenschappen van West Nederland gewichtheffen behaalde de Haarlemmer B. de Vries van „Achilles" In het zwaargewicht den derden prijs en in het middengewicht bezette zijn clubgenoot H. Poelman dezelfde plaats. IJS HOC KEY WED STRIJD BELGIë—NEDER LAND. De in Antwerpen gespeelde ijshockey- wedstrijd België—Nederland is geëindigd ln een overwinning, van 83 voor de Belgen. DA MOVER WINNING VOOR „HAARLEM" 2. Het tweede tiental van de damclub ..Haarlem' heeft voor de tweede klas competitie met 164 van „Cruquius" gewonnen. HULDIGING DAMKAMPIOEN VAN HEEM STEDE. Woensdag a.s. zal ln het lokaal der R K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" tijdens de prijsuitreiking de kampioen van Heemstede J. B. Sluiter gehuldigd worden. Voetbal Derby County uitgeschakeld Van de Zaterdag gespeelde wedstrijden om den Engelschen beker was de nederlaag van den be kerhouder Derby County tegen Liverpool het I belangrijkste. Balmer bezorgde Liverpool een overwinning van 1—0. Van de acht vastgestelde ontmoetingen ging er één niet door en drie ein digden gelijk, zoodat een tweede wedstrijde ge speeld moei worden. De uitslagen luiden: Birmingham City—Manchester City S0; Charl ton Athletic—Blackburn Rovers 10; Liverpool I —Derby County 1—0; 'Luton Town—Burnley 0—0; Newcastle United—Leicester City 1—0; Not tingham Forest—Middlesbrough 2—2: Stoke City —Sheffield United 0—1; Sheffield Wednesday- Preston Nort End terrein afgekeurd. Uilslagen Engelsche league Zaterdag zijn de volgende leaguewedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Arsenal—Blackpool 1—4; Chet- sea—Grimsby T. 0—0; Sunderland—Portsmouth 0—0 Tweede divisie: Southampton—West Brom- wich Albion 0—1; West Ham United—Newport County 3—0. De vrede van Parijs 1947 Laatste handteekeningen worden vandaag gezet Hedenmorgen is op het departement van Buitenlandsche Zaken te Parijs een aanvang gemaakt met de onderteekening van de verdragen tusschen de geallieerden en de vijf voormalige satellieten van nazi- Duitschland. Gisteravond was nog steeds niet bekend, of Joego-Slavië het verdrag met Italië zou onderteekenen. Toen Si- mitjs, de Joegoslavische minister van Bui tenlandsche Zaken en hoofd van de dele gatie van zijn land, uit Belgrado vertrok, werd officieel medegedeeld, dat hij de verdragen met Hongarije, Bulgarije en Roemenië ging onderteekenen, terwijl geen gewag gemaakt werd van het verdrag met Italië. Het verdrag met Italië werd het eerst ter onderteekening voorgelegd. Daar na de verdragen met Roemenië, Honga rije, Bulgarije en Finland. Eerst teekenden de gedelegeerden der geallieerden, dan die van de voormalige vijandelijke staten. Reuter meldt, dat het verdrag met Italië namens Nederland werd onderteekend door den ambassadeur te Parijs, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Film over liet studentenleven tijdens de bezettingsjaren Te Amsterdam is de eerste voorstelling ge* geven van de Nederlandsche studentenfilm „Zes Jaren", welke een beeld geeft van het studenentenleven tijdens de bezettingsjaren. In September is men met de opnemingen be gonnen onder regie van H M Josephson en aan de camera Akos Faikas. Het scenario is gemaakt naar ideeën van Willem de Vogel, die ook als productieleider is opgetreden. Hoewel de film in Leiden speelt, heeft men getracht een algemeen beeld te geven van het Nederlandsche studentenleven. De hoofd rollen worden vervuld door Leidsche studen ten. Het verhaal begint bij het uitbreken van den oorlog in Mei 1940 en brengt in fragmen ten allerlei gebeurtenissen uit de bezettings jaren op het doek. zooals het ontslaan der Joodsche professoren, de start voor de over vaart naar Engeland, de Joden-sterren, de clandestiene colleges, de illegale opdrachten, een arrestatie en tenslotte na de bevrijding de eere-promotie van Churchill in Leiden en het werk van de stichting Nederlandsche Stu- dentensteun in het theater Kriterion. De op brengst van deze film zal gedeeltelijk ten goede komen aan het studentensanatorium en gedeeltelijk aan het World Student Relief Fund De film zal binnenkort in de bioscoop voorstellingen worden vertoond. HET RESIDENTIE-ORKEST TE PARIJS. Het Residentie-orkest heeft Zaterdagmid dag met groot succes in het Theatre du ChS- telet te Parijs zijn tweede concert gegeven onder leiding van Frits Schuurman. Dit wa» het vijfde concert van den Beethoven-cyclus, georganiseerd door „Les Concerts Colonne", Uitgevoerd werden het eerste concert in C gr. t. voor piano en orkest, de Afscheidssonate en de Vijfde symphonie in c kl. t. De jonge Fransche pianiste Ginette Doyen verleende haar medewerking bij de uitvoering van de eerste twee nummers. De dirigent, Frits Schuurman, werd tot zesmaal toe terugge roepen. Hij dankte in naam van het orkest voor de hartelijke ontvangst in „de schoonste stad ter wereld". Ook de spoormannen werken mee aan den kolenslag Zondagmiddag zijn in Sittard ongeveer 300 studenten van de Technische Hooge- school in Delft aangekomen, die veertien dagen in de Limburgsche mijnen komen werken, daar de Technische Hoogeschool wegens kolengebrek is gesloten. Bij aan komst kreeg ieder een brief van den be heerder der mijnen, waarin hij zegt: „Uw spontane komst naar de mijnstreek om een steentje bij te dragen tot leniging van den kolennood wordt algemeen zeer op prijs gesteld. In het ondergrondsche bedrijf zult ge eenigen tijd uw krachten kunnen be proeven. Hiervoor zal groote inspanning van u gevorderd worden. Gij zult ervaren, dat in onze mijnbedrijven met alle kracht gewerkt wordt om den kolennood te leni- fen. Het is een eerste vereischte. dat gij u zult onderwerpen aan de strenge be drijf sdiscipline, welke in onze bedrijven noodzakelijk is. Ik verwacht, dat gij met de noodige ernst, met vreugde en in goede samenwerking met onze mijnwerkers uw werk zult verrichten". Vandaag worden de studenten medisch gekeurd. De Nederlandsche Spoorwegen hebben ook Zondag den kolenslag voortgezet. Toen de regen die Zaterdagavond in Zuid-Lim burg viel, de rangeerterreinen door glad heid onbegaanbaar maakte, waren dien dag reeds 28 kolentreinen met bijna 1200 wagens vertrokken. Zondag reden 21 kolentreinen naar het Noorden. De reizigerstreinen ondervonden hier en daar eenige vertraging. In een tijdvak van 5 etmalen en wel van Maandagochtend 3 Februari tot Vrij dagnacht 7 Februari, dus exclusief den gedenkwaardi&en Zondag van 2 Februari (den dag van den kolenslag), zijn door de Nederlandsche Spoorwegen 134 tremen JOODSCHE VLUCHTELINGEN OP DE „JOHAN DE WITT". Een duizendtal Joodsche vluchtelingen uit Polen. Oostenrijk en Hongarije is Za terdag uit Marseille vertrokken aan boord van het Nederlandsche schip „Johan de Witt", met bestemming Australië, waar zij zich zullen vestigen. Te Amsterdam was reeds een vierhonderd tal van deze groep emigranten aan boord gegaan. met in totaal 5733 beladen kolenwagens van de mijnen naar het Noorden en het Westen van het land vervoerd. In verge lijking met een normaal vervoer van 17 treinen met 714 wagenladingen kolen per etmaal, beteekent dit een toeneming van ruim 60 procent. Het vervoer van ledige kolenwagens naar de mijnen nam over hetzelfde tijdvak van 5 dagen met 50 pro cent toe. De politie heeft te München 17 Duitschers gearresteerd, die Amerikaansche uniformen droegen en het agentschap van de Relchsbank te München met automatische wapens wilden aanvallen. De leider van de bende, een 23-jarige student pleegde zelfmoord toen de politie arri veerde Een tweede werd doodgeschoten toen hij zich tegen de arrestatie verzette. De politei heetf een groote hoeveelheid van roof afkomstige goederen ontdekt, waaronder voor een waarde van anderhalf millioen mark aan Juweelen. De leldei van de groep stond in 1 verbinding met Beiersche SS-lieden. De bende beschikte over een omvangrijk arsenaal. Volgens Wilson R. Buie van het Departement van Landbouw zal Amerika gedurende het ko mende Jaar naar schatting behoefte hebben aan 90.000 buitenlandsche arbeiders in de boeren bedrijven. De meerderheid der arbeiders ln de boeren bedrijven, waarvan er vele gedurende de oor^ logsjaren in Amerika werden toegelaten, ten einde de productie op peil te houden, komen uit Mexico en West-lndië. Volgens een door radio Moskou omgeroe pen communiqué van de kiescommissie der RSFSR (Russische socialistische federatieve Sovjet-republiek), de grootste der republie ken, heeft 98 van de kiezers in ^eze repu bliek zijn stem uitgebracht De uitslagen zul len eerst 11 Februari worden gepubliceerd. Voleens den correspondent van de Times te New York hebben de Jongste onderzoekingen per vliegtuig door de Zuidpoolexpeditie der Amerikaansche marine onthuld, dat alle be staande kaarten van dit gebied radicale wijzi gingen moeten ondergaan. Waar tevoren met ys bedekte zee was geteekend werden bergen hoo- ger dan de Matterhorn gevonden en ln plaat* van bergen een baal, vier maal zoo groot als de staat Connecticut aldus de correspondent. Admiraal Byrd verklaarde, dat de onderzoekin gen per vliegtuig het mogelijk hebben gemaakt ongeveer 125.000 vierkante mijl ln kaart te bren gen. Br zijn acht bergketens, drie schiereilan den, vier groote baaien en minstens twintig eilanden ontdekt, Verder zijn ongeveer 2000 zee mijl van een geheel onbekende leust opgetee- kend, 75.000 mijl van een onbekend gebied zijn als oceaan geïdentificeerd.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2