Onderwijsvernieuwing in de praktijk Ski-wedstrijd in de duinen bij Zandvoort Ons land op de grens tusschen vorst en dooi (Kort en Bondig Hoe ver het was en hoe koud Boekbespreking Maandag 10 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Hoofd van de J. P. Coenschool vertelt van zijn idealen De J. P. Coenschool, een geslaagde schep- peranto op de lagere school internationaal ping van ir. G. Friedhoff, is niet alleen op- moet worden ingevoerd, vallend door haar fraai uiterlijk, dat in vol- j Op deze Noordhollandsche dorpsschool strekte harmonie is ract het intieme P. C. kwam de heer Van der Linden tot de toe- Hooftplein. Deze school is tevens één van passing van zijn systeem, dat het midden vier instellingen van openbaar lager houdt tusschen het persoonlijkheidsonder- onderwijs in Haarlem, waar de veelbespro ken en veel gecritiseerde onderwijsver nieuwing in praktijk wordt gebracht. Wat verstaat men nu eigenlijk onder die: onderwijsvernieuwing? Het hoofd der school, de heer A. E. van der Linden, die sedert 20 Augustus van het vorige jaar hier werkzaam is, wil ons er graag iets van vertellen en laten zien. Maar hij zal dan een uurtje „zijn" zesde klas al leen moeten laten. En wij denken terug aan onzen eigen schooltijd, toen wij iedere afwezigheid van den docent aangrepen om herrie te schop pen.... De heer Van der Linden echter verlaat rustig het lokaal en zegt bij de deur: -Ik kom straks wel terug". Op onze ver baasde vraag antwoordt hij: „Ik moet de kinderen toch alleen kunnen laten". Nieuwe geesteshouding. Dit korte antwoord nu raakt de kern van de zaak: onderwijsvernieuwing is niet in de eerste plaats een kwestie van nieuwe leermiddelen of nieuwe scholen, maar een veranderde geesteshouding van den onder wijzer tegenover de school in de wereld. De voorstanders van de vernieuwing mee- nen, dat het leerplan meer op de eischen van het dagelijksche leven gericht dient te zijn; dat het kind een grooter verantwoor delijkheidsbesef en meer gemeenschapszin bijgebracht moeten worden Aansluiting bij de praktijk van allen dag: in de klas hangt een diagram van de schaakcompetitie, van het damtournooi der scholieren. Men kan een fraaie statistiek bewonderen tan de spaar-actie der leer lingen en een groote plaats aan den muur wordt ingenomen door de schoolkrant, een verzameling van actueele krantenknipsels, afgewisseld met eigen verhalen en zelfs strips. „De kinderen maken dat allemaal zelf", zegt de heer Van der Linden. „Ik bemoei me er niet mee". Wonderlijk ook, die sfeer tijdens het „vrij werken" in de ochtenduren. Hier werkt er één uit een rekenboekje. Daar is een meisje bezig met een taaloefening. En twee, drie knapen bespreken tezamen de problemen, die de topografie van Frankrijk hen stelt. Aan het eind van de week moeten ze de taak, die iederen Maandag wordt vastge steld, af hebben. De vluggen, die eerder klaar zijn, krijgen dan extra opdrachten, de langzamen zullen thuis een uurtje langer moeten werken. Het voornaamste is, dat het kind een begrip krijgt van de taak, die het later in de maatschappij zelfstandig moet volbrengen. In dit systeem wordt de sociale opvoeding niet vergeten. De zesde klas heeft een de mocratisch gekozen klassebestuur, dat zorgt' voor de werkjes, die voor schooltijd moeten gebeuren, dat de pretjes organiseert en het contact met de zieke kinderen onderhoudt. „Internationale contacten" Het contact met „de wereld" wordt even min verwaarloosd. Dezer dagen heb ben de kinderen gezamenlijk een brief naai de mijnwerkers gestuurd om hen te dan ken voor hün fraaie prestaties en met Kerstmis werd een groet naar Derby gezon den, die daar onder de scholieren verspreid moest worden. De heer Van der Linden heeft het plan om iedere maand de meisjes en jongens een album naar Onze Engelsche uitwisselingsstad te laten zenden, waarin met eigen verhalen, teekeningen en knip sels het dagelijksch doen en laten van de Hollandsche jeugd aan de Derby-anen wordt duidelijk gemaakt. Het schoolhoofd heeft dat idee al eerder verwezenlijkt op zijn eerste school, nu al weer tien jaar ge leden, in Oosthuizen. Daar correspondeer den ze op deze wijze met een Poolsch dorp. Het Roode Kruis verleende dan zijn bemid deling voor de vertalingen in en uit het Poolsch. Omslachtig, maar volgens den heer Van der Linden des te meer een klem mend argument voor de opvatting, dat Es- wijs en de Dalton-methode. Hij werd er toe gedwongen, omdat hij alleen stond voor zes klassen. Toch had die Oosthuizer school veel voor, vertelt hij. Zij was het middel punt van de dorpsgemeenschap. Was de school een dagje uit geweest, dan stond de muziek haar bij de thuiskomst op te wach ten. Ook te Eindhoven, waar de heer Van der Linden zeven jaar aan het hoofd van de opleidingsschool van het Nut stond, was er een hechte band tusschen de leerkrachten en de ouders. Hier in Haarlem-Noord meent hij moet dat ook zoo worden. Het schoolge bouw mag niet leeg staan. Als om vier urn- de kinderen naar huis zijn gegaan, moet het om vijf uur weer vol zitten met de buurtvereenigingsclubs. Maar wil de vernieuwing van het onder wijs goed doorzetten, dan is het noodzake lijk, dat de opleiding voor onderwijzer ra dicaal veranderd wordt. Is het niet absurd, dat een jongen van veertien jaar al beslis sen moet of hij onderwijzer wil worden9 vraagt de heer Van der Linden. De Kweek school moet aansluiten op de vijfjarige H.B.S. of zij moet zoodanig hervormd wor den, dat het diploma dezelfde rechten geeft als de middelbare school, zoodat de jonge man, die voelt dat hij het onderwijs toch Kunstavond „Bosch en Vaart" Hoewel reeds een aantal der buurtvereeni- gingen opgeheven is. blijven er enkele actief, waaronder die uit de omgeving van „Bosch en VaartDezer dagen stond een kunstavond op het programma en voor Donderdag as zijn de leden en donateurs uitgenoodigd voor een feestavond in „De Leeuwerik". Aan de bijeenkomst, welke in de zaal van „Bethesda Sarepta" gehouden werd, werkten mee Akke de Vries, Aafje Top en Roel Riphagen. Dezen hadden een prachtig programma samengesteld Akke de Vries opende het met het zingen van middeleeuwsche minneliederen, waarbij zij zich met de luit begeleidde. Met een toelich ting verduidelijkte Akke de Vries haar voor dracht. Later op den avond zong zij een drie tal liederen van Gustav Mahler, met bege leiding van Roel Riphagen. Aafje Top (decla- matrice) is nog een jonge kunstenares, die nog weinig in het openbaar is opgetreden Ook zij had werken uit de middeleeuwen op haar progrramraa, waarmee zij veel succes oogstte. In het tweede deel. met werken uit den tegenwoordigen tijd. vergastte zij de toe hoorders door haar goede voordracht- Roel Riphagen was een vaardig pianist. Hij speel de werken van Chopin en Isaac Albeniz, waarmee hij het geheele programma op een hoog peil bracht. Monument op den Grebbeberg Het ligt in de bedoeling dat er een nationaal legermonument op den Grebbeberg wordt op gericht, ter nagedachtenis aan de Nederland- sche militairen die daar gevallen zijn Over deze plannen houdt generaal Winkelman bin nenkort een radio-rede, waarin hij alle oud strijders zal opwekken de stichting die zich beijveren zal dit monument op te richten te steunen. Het is de bedoeling ook te Haarlem en te Heemstede een afdeeling van den Bond van Oud-strijders op te richten. De oprich tingsvergadering wordt op Dinsdagavond 11 Maart in de Cadi Club. Zijlwee te Haarlem »CTf!lr ïehouden, waar dan de legfffilmdienst uit Gemaskerde bals „Nieuw Leven" Met een aantal kunstlievende leden van twee duizend ls het voor de geheelonthouders tooneel- vereeniging „Nieuw Leven" noodzakelijk .twee maal een gemaskerd bal te houden. Daarom was Zaterdag de eerste groep in het Gem. Concert gebouw bijeen en Zondagavond de tweede. De bekende figuren voor een dergelijk feest waren weer present en natuurlijk ook enkele, wier naam den laatsten tijd veel genoemd wordt. Churchill wandelde rustig rond. Aan de propa ganda voor de geheelonthouding was minder aandacht besteed dan vroeger. Voor een fees telijke verlichting was gezorgd, welke prettig aandeed. Na een onderbreking van eenige jaren heeft „Nieuw Leven" het bal-masqué het vorig Jaar op het programma gezet en gelet op de successen van de afgeloopen dagen zullen in de komende jaren talloozen gaarne deze feesten bezoeken. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 8 Februari 1947. BEVALLEN wan een zoon: 7 Febr.. C. J. v. d. Haas—v. d. Wiel; M. v. Vueren—Hameteman J. H. Wilkes—Halöerman; A. L. Warren—Ruijg- roorn; 8 Febr.( A. Hansma—Boelen. BEVALLEN van een dochter: 5 Febr., J. O. Ponfoort—Anst; 6 Febr., A. J. v. Deudekom— Bruss; 7 Febr.. E. K. Visser—DibbetsE. A. M. Vroling—Prins; G. B. v. d. Kroft—v. Roon; J. K. Dijkstra—Beunder; P. B. Deurloo—d. Jong. GEHUWD: 8 Febr.. P. Doeven en C. A. Edam. OVERLEDEN: 6 Febr.. H. v. Herpe—Timmër- man, 80 J., Baljuwslaan: Febr.. F. F. J. v. Deur- sen. 28 d.. Kamperlaan: J. Zekveld, 71 J., Kam perlaan; J. P. d. Roeper, 67 J., Gr. Houtstraat; F. suppers. 65 J., Kinderhulsvest; M. Opdam. 17 J., Mlnahassastraat; 8 Febr.. M. v. Geijlswljk. 78 j„ Kamperlaan. Agend a voor H aarl era MAANDAG 10 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Avro's Bonte-Trein Tour- née. 20 u. Stadsschouwburg: Hoofdslad-operette „Het vroolijke Weeuwtje", 20 uur. Rest. Brink- mann: Psychometrische séance, mevr. W. A, H. Mulder—Schalekamp, 20 uur. Bioscopen: Rem brandt: Mrs. Miniver (14 J.) 14.30. 18.30 en 21.15 uur. Palace: Haal Paul Temple er bij (18 J.). Luxor': Gaslight (18 J.). Deze twee: 14.00. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Eiland der liefde (18 J.) 14.00. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Spaarne Theater: Het geheim van de onderwereld (deel II) 14.30. 19.00 en 21.15 (a. 1.). City: Vlucht in het verleden (14 j.) 14.15. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. DINSDAG 11 FEBRUARI Gem. Concertzaal: HOV Volksconcert, 20 uur. Overboschlaan 17. Heemstede: Ledenvergade ring Alg. Ned. Vrouwen Vereeniglng ..Tessel- schade". 14,30 uur. Bioscopen: Zie Maandag. Stadsschouwburg: Haarl. Operetto Ensemble „Surcouf de Kaper' 19.30 uur. Commissie in zake huishoudelijke voorlichting en gezinslei ding, Fran Halsstraat 7: „Oranje-demonstraties". 14.15 uur. amK.wt k! «1 i Haarlem de documentaire oorlogsfilms W< fLï S k/" reldoorlog 1M0-1J» hM Geheime W.pt kiezen. En eigenlijk moest het zoo zijn, dat iedere aanstaande onderwijzer een actief lid van de jeugdbeweging is. Dit is een noodzakelijke voorwaarde, willen wij het probleem van de „ongrijpbare jeugd" de baas worden. Hier was een idealist aan het woord. Na tuurlijk kan men op de door hem voorge stane methode critiek hebben. Maar men kan niet ontkennen, dat het schoolhoofd van de J. P. Coenschool met zijn collega's van de Lorentzschool, de P. H. van der Leyschool en de school in Spaarndam een positieve bijdrage levert om uit de im passe, waarin ons onderwijs langzamer hand geraakt is, te komen. apen zal vertoonen. Alle oud-strijders uit deze om geving kunnen zich vóór 1 Maart schriftelijk opgeven aan het secretariaat Bosch en Vaart straat 20, Haarlem. Het doel van den bond is- versterking van den ouderlingen band. het waken voor de bijzondere belangen der mili- *o;re oorlogsweduwen en invaliden sinds Mei 1940. DE NIEUW-HOLLAND MET MARINIERS NAAR INDIë. Woensdag 19 Februari vertrekt van de Javakadg te Amsterdam de „Nieuw-Hol- land" met 200 mariniers-miliciens naar In- dië. Het transport staat onder leiding van den kapitein der mariniers J. van Aller. i.j w ik- t Üi*. In de Zandvoortsche duinen werd Zon dagmiddag een ski-wedstrijd gehouden, die georganiseerd was door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het parcours voor de heeren was vijf kilometer lang, dat voor de dames twee en halve kilome ter. Bij de dames werd mej. M. Rambon- net uit Driebergen, die er 26 min. 34 sec- over deed, eerste, gevolgd door mej. A. Doorgeest uit Amsterdam met 29 min. 21 sec. Derde werd mej. P. .D. Sondervan uit Bussum in den tjjd van 30 min. 14 sec. Bij de heeren was de volgorde: A. Hen- drikman-Versteege uit Heemstede, 43 miij. 46 sec., J. Hinloopen uit Aerderihout, 46 min. 9 sec-, en H. de Bruyn uit Heem stede met 46 min. 19 sec. Biljarten De Leeuw Europeesch kampioen De Amsterdammer Piet de Leeuw heeft Zondagavond te Montpellier na een beslis- singspartü tegen den Franschman Albert het Europeesch kampioenschap groot biljart anker kader 45/1 behaald. In de zevende en laatste ronde verloor De Leeuw zijn partij tegen Albert, zoodat beiden met zes overwinningen de eerste plaats in het eindklassement deelden. Bij de achtste beurt in de besüssingspartij leidde de Franschman met 196146 Na een kleine inzinking werd De Leeuw zich zelf weer meester, liep zijn tegenstander voorbij en won tenslotte de partij en den titel, Albert met 196 caramboles achter zich latend. De uitslag luidt: 1. De Leeuw (Nederland) 7 overwinningen: 2. Albeit Frankrijk) 6 overwin ningen; 3. Van Hassel (België) 4 overwinningen; 4. 5. en 6. Sweering (Nederland), Jacobs (Neder land), Vtngerhoedt (Belgie) ieder 3 overwinnin gen; 7. Chassereau (Frankrijk) 2 overwinningen; 8. Delforque (Frankrijk) 1 overwinning. Een filmisch beeld van Engeland in oorlogstijd Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling vertoonde Zondagmorgen in het Frans Hals theater voor zijn leden door middel van een achttal door het filmbureau E. M Weisman en Zoon uitgebrachte documentairen even veel facetten van het Engelsche leven in de oorlogsjaren. De eerste twee banden „Naar de City" en „Ochtendblad" vormden in fil misch opzicht de meest geslaagde producten, ook het onderwerp de dynamiek van transportwezen en krantenbedrijf leent zich bij uitstek tot verfilming. De beide techni colors „De Wereldtuin" en „Kleurige Klei" hebben al menig voor-programma opgeluis terd, maar vormden in deze reeks voor een fleurige afwisseling. Het programma^ dat door den heer Weisman werd toegelicht, werd met reportages over het onderwijs, de blindenverzorging en het loodswezen en een imposante weergeving van St. Pauls door John Rogers gecompleteerd. Voor de vogels Een lezeres, die onze opwekkinlg. btj de vorst ook voor de vogels te zorgen, ter harte nam. schrijft ons, dat zij een goede manier vond om te voorkomen, dat het drinkwater, hetwelk zij buiten zette, bevroor. Ze nam namelijk .haar oude noodkacheltje en plaatste daarin een waxinelichtje. Dat hield de drinkensbak uitste-, ken op temperatuur. Om te voorkomen, dat de vogels in het water gingen baden, bedekte zij het bakje met kippengaas. De winnaar bij de- heeren A. Hendrikman Versteege passeert de finish. Geen Zondagsrust voor de Gemeentereiniging Ook Zondag heeft de sneeuw aan de Ge meentereiniging weer heel wat werk bezorgd. De verbindingswegen waren Zondagmorgen afgesloten door opgewaaide sneeuw, die soms een hoogte van 80 cm bereikte. Met man en macht werd er gewerkt om deze wegen weer vrij te maken en berijdbaar te houden. Ook de binnenstad werd gedeeltelijk onder handen genomen. DE „KOTA GEDEH" HEDEN IN ROTTERDAM. Het m.s. „Kota Geden" met 128 repatri- eerenden uit Indië aan boord, zal vandaag te Rotterdam aankomen. De ontscheping geschiedt Dinsdagmorgen om negen uur. Een langgerekte gordel van hoogen druk strekt zich uit van Siberië via rmdden-Scan- dinavlë en IJsland naar Groenland. Ten Zuid- Westen van Ierland ligt een depressie: die nu langzaam opvult. Een nieuwe, zich nog ont wikkelende storing, trekt van Spanje in ae richting van de Zuid-Fransche kust. Onder invloed van de depressie bij Ierland is de temperatuur in de hoogere luchtlagen aan zienlijk gestegen. Daardoor viel er in het Zuiden en hier en daar in het midden van ons land regen bij temperaturen onder het vriespunt aar. den grond. Later drong de warmere lucht ook in de onderste lagen meer naar het Noorden door. Zondag stegen de temperaturen In Limburg. Brabant en Zee land tijdelijk boven het vriespunt. De stroom van koude lucht uit Rusland via Noord- Duitschland is echter onder Invloed van de stijgende barometers over Scandinavië weer in kracht toegenomen. Vandaar dat in de overige overgangszones tusschen de koude Russische lucht en de warmere, van den Oceaan afkomstige lucht, de temperatuur- tegenstellingen aanmerkelijk zijn toegenomen Aangezien deze overgangszone kleine schommelingen ondergaat, kan de tempera tuur. vooral in het Zuiden van het land, een vrij grillig verloop hebben Temperatuurs- overzicht van hedenmorgen 9 uur: Twente 8; Den Helder 7. Vlissingen 2: De Bilt 6: Schiphol —7. Leeuwarden 8: vliegveld Groningen (Eelde) 9: vliegveld Maastricht (Beek) 0; Gilze-Rijen 4 Koudegolf in Amerika. Ook een deel der Vereenigde Staten, name- lijk het midden-Westen, heeft te üjden var. een buitengewoon hevige koudegolf. Meer dan 110 000 fabrieksarbeiders zijn naar huis gestuurd, daar staalfabrieken en andere be drijven moesten sluiten tengevolge van te kort aan kolen en gas. De temperatuur daalde in twaalf uur maar liefst 45 graden. Spoorwegverkeer werd on derbroken en scholen moesten sluiten. Ook in het midden-Westen van Amerika is dit de derde koudegolf van den winter en tevens alweer net als hier de ergste. Het koude- gebied strekt zich uit var. Zuid-Michigan tot Noord-Texas. Het koudst is het in Jamestown (Noord-Dakota). waar het 23 graden vriest. E.V.C.-congres spreekt zich uit vóór fusie met het N.V.V. Het congres van de Eenheidsvakcentrale, dat de vorige week in Amsterdam is ge houden heeft met overgroote meerderheid besloten het rapport over de fusie van N.V-V. en E.V.C. te aanvaarden als basis voor verdere besprekingen. De algemeene voorzitter, de heer B. Blokzijl zeide o.a.: „Wij moeten begrip hebben voor de moeilijkheden in eikaars organisaties en niet afgaan op onprettige uiterlijkheden. Wij moeten diepbewust de eenheid tot stand brengen, omdat het kapitalisme ons niets meer te bieden heeft. Wanneer wij consequent een algemeene vakbeweging op grond van de bedrijfsorganisaties voor staan, dan moeten wij als socialisten, com munisten, christelijken en katholieken, al lemaal goede vakbewegingsmenschen wil len zijn. Wij kunnen geen dag en geen uur met de fhsie wachten en moeten, bewust van onze verantwoordelijkheid voor het Nederlandsche volk, onze beslissing nako men," aldus de heer Blokzijl. Zondag is in het jaarbeursgebouw te Utrecht een landelijke E.V.C.-demonstra tie gehouden- Een achttal arbeiders en ar beidsters voerde het woord. Deze verte genwoordigers Cstersvan zeelieden, ha ven arbeiders, bouwvakarbeiders, landar beiders. benevens die van de vrouwenbe weging spraken hun voldoening uit over de voorgestelde fusie. De hoofdschotel van de demonstratie vormde de rede van den heer Berend Blok zijl, die als de twee directe oorzaken tot de demonstratie noemde: den grooten nood, welke nog steeds in de arbeidende klasse heerscht en den rotsvasten wil om eenheid in den Nederlandschen vakbond tot stand te brengen. Naar aanleiding van een manifest, waar in gezegd wordt, dat Blokzijl den Kardi naal en de bisschoppen heeft beleedigd, noemde spreker het verbod aan katholieke arbeiders om lid te zijn van E.V.C. of N. V. V,. ongemotiveerd. Doodvonnis voltrokken De minister van Justitie maakt bekend, dat de Koningin geen termen aanwezig heeft geacht, om gebruik te maken van haar recht van gratie ten aanzien van L. Heinemann, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem. Het vonnis is hedenmorgen voltrokken. De eerste vrouwelijke notaris benoemd Bij Koninklijk Besluit van 7 Februari is mevrouw C. H. A. Bletz benoemd tot notaris te Amsterdam in de vacature van notaris Van Campen. Mevrouw Bletz is de eerste vrouw in Nederland, die in dit ambt benoemd is. DE DISTRIBUTIE Afhalen van nieuwe bonkaarten op Dinsdag li Februari. Haarlem: Restant T. U en Va t.m. Vis. Zandvoort: letters Q t.m, T. BINNENLAND De architect D. Roosenbwg Is door de Ne- derlandsche regeertng candld-iat gesteld voor de commissie van raadgevers, die 't nieuwe schouw der UNO te New York zullen helpen ontwerpen. HAARLEM EN OMGEVING De heer P. Groot, die van Augustus 1938 tot Mei 194® ambtenaar ter secretarie te Beverwijk is geweest, thans ambtenaar ter secretarie te Worm er, is met lr.gang van l Maart benoemd tot burgemeester van Hoogkarspel. Ds. p. p. J. Monster uit Dinteloord heeft bedankt voor het beroep naar de Ned Herv. Gemeente te Beverwijk. In samenwerking met enkele jeugd- en cul- tureele organisaties heeft de Ncdcriandsche Vereentgirg tot Afschaffing van Alcoholhou dende Dranken onder den titel „Tijdsproblemen voor jong en Oud" In ..Brlnkmann" een serie lezingen op de Donderdagavonden 13 en 57 Februari en 13 en 27 Maart georganiseerd. De directeur van Openbare Werken te Haar lem heeft aanbesteed het herstellen van de Spaarndamschebrug en van de Vlaamschehrug. Ingekomen waren 25 biljetten. Laagste Inschrljf- ster Van Hoften's aannemersbedrijf te Haarlem voor f7670. Van de KonlnklUke Marine sneuvelden op 4 November de volgende personen uit Haarlem Marinier III. oorlogsvrijwilliger G. Deutekom. Legernummer 4505753. uit Bloernendaal. in de om geving van Soerabaja. tengevolge van vijande lijke actie. Marinier II. oorlogsvrljwilliger J. A. C. Baar- da. legernummer 4505861 uit Haarlem, eveneens tengevolge van vijandelijke actie. Huize „de THtenbcrg" te Vogelenzang her bergt sinds cenigen tijd een hoogere missieschool voor Katholieke vrouwelijke lccken. De leiding berust bij de ..Vrouwen van Nazareth". Een Opera-concert wordt op Vrijdag 14 Fe bruari in de Gem. Concertzaal te Haarlem ge geven. Hieraan zullen medewerken: een dames koor. gemengd koor en mannenkoor. Leonle Smits. col. sopraan. Hermine Preyer, mezzo sopraan. Jan Hensen. tenor en George Spijkstra. bariton. De begeleiding wordt verzorgd door de Haarl. Ork. Vereeniglng onder den Opera- dirigent Ben Geljsel. Een klnder-matinée wordt gegeven op Za terdag 15 Februari in den Stadsschouwburg te Haarlem. Opgevoerd zal worden de beker.de operette „De schat in de Heksengrot". Het ge heel wordt door kinderen gespeeld, gezongen cn gedanst Regie Ely Huyboom. Aan de vleugel Mies Wesle: veld—Lucas. Balletten Leny v. d. Ree—v. Tricht. Tot hoofd der opgerichte kinderschool Ons Streven te Nieuw Loosdrecht ls benoemd mej. W. Cassee le Haarlem. Uit een auto. die bij den Ilaarlemschcn stadsschouwburg geparkeerd stond, verdween een tascfa met schoenen, papieren en glaswerk. „ut,,- Een plafondbrandje aan den Wcgenweg te aldus mr. Kalbfleisch üi aijn ptódooi. em d00, lek m den schoorsteen uitbrak, was gedoofd voordat de twee uitgereden brandweerauto's hoefden in te grijpen. De schade Is zeer gering. Zondag werden op het ijs van den Burgwal te Haarlem onderlinge schaatswedstrijden ge houden voor de Jeugd en ook de ouderen uit den omtrek. Zaterdag was er reeds met ver eende krachten een baan geveegd, een werkje dat Zondagmorgen dunnetjes overgedaan moest worden. De prijzen. Sie uit schoenen, brandhout en turven, sinaasappelen en versnaperingen be stonden, werden onder groot enthousiasme ver reden, zoodat deze geïmproviseerde wedstrijden zoowel voor het inderhaast gevormde bestuur als voor de vele deelnemers en -neemsters een waar feest wejxien. Het 4e Volksconcert wordt op Woensdag 12 Februari in de Gem. Concertzaal te Haarlem gegeven. Hieraaji zullen medewerken: Rosa Spier, harp. Hendrik Lasschult. orgel en het Haarl. Cht Mannenkoor o.l.v. Jee. Zwaan. Het programma bevat werken van: Hündel, Salnt- Saens. Bonnet, Smotana. Helntze e. a. De he.cr L. v. d. Zweep, onze oud-stadgenoot, thans Rijksinspecteur van het onderwijs te Am sterdam, zal Donderdagavond 13 Februari in do Gereformeerde Kerk te Bloemendnai spieken over het onderwerp „Contact en conflict ln do opvoeding". De heer Max Gardner, die kort geleden benoemd werd tot Amerikaansch ambas sadeur in Engeland en die stierf toen hij op het punt stond, om naar Londen te vertrekken. 99 Elfstedentocht-rijders vertellen van hun ervaringen Bosnian's eenige paar Noren ff Voldaan over zijn prestatie zit Bosman, de 29-jarige on getrouwde timmerman uit Breukelen. die de elfsteden tocht heeft gewonnen, in een hoekje van café „De Groene Weide" ln de Frieeche hoofd stad, terwijl een dokter zijn teenen masseert „In het donker ben ik Za terdagmorgen éénmaal ge vallen, maar ik heb me niet bezeerd. Het ijs was heeï slecht, maar ik heb altijd goed op slecht ijs kunnen rij den. al zeg ik het zelf", zoo vertelt hij van zijn ervarin gen. Gevraagd naar een even- tueele afspraak, die hij met zijn wedstrijdkameraad Schip per zou hebben gemaakt, toen zij beiden na Workum weg liepen uit de kopgroep, ant woordt hij, dat zij den gehee- len tocht als sprak het van zelf zonder eenig overleg met elkaar hebben gereden en tot beider tevredenheid. „We namen om beurten den kop", zei hij „en als de voorste dan moe werd, knikte hij maar ïven met het hoofd en dan wist de ander reeds, dat het zijn beurt weer was". „Ik verwachtte wel. dat het er tegen de finish om zou gaan spannen." verklaart de timmerman, „terug uit Dok- kum hebben we er dan ook beiden een schepje opgelegd, maar we waren precies aan elkaar gewaagd en zonder dat we het elkaar vertelden, begrepen we beiden wei, dat we elkaar niet kwijt konden raken. Dus lieten we het maar op de laatste metertjes aankomen." Schipper kwam'enkele hon derden meters voor de finish bij het overschrijden van een brug ten val. net toen hij het ijs op wilde loopen. Op dat moment liep hij nog voor Bosman uit, maar toen kreeg Bosman zijn voorsprong, die Schipper geen schijn van tans meer gaf. omdat beide •ijdere nu eenmaal van on- jeveei gelijke capaciteiten lijn. De voeten van Bosman zijn door de kou bevangen. „Dat komt ook," legt hij uit. „om dat ik te nauwe schoenen heb op die Noren, maar het is mijn eenige paar schaatsen, dus moest ik het wel rlskee- ren." Klaas Schipper kwam met een bloedende kin in Leeuw arden aan. Van Franeker af had hij met zijn hoofd in een dik verband gereden, maar toen Leeuwarden in het zicht kwam. heeft hij dit verwij derd. Ook de andere eerst-aan- komenden leden allen in min dere of meerdere mate van de kou. Zoo had Van der Hoorn bevroren oogen en was Nauta geheel versuft, al kwam hij daar al heel gauw bovenop. Deze juist 20-jarige jongen heeft, door de helft van het traject geheel alleen af te leggen, wel een der grootste prestaties geleverd. Een Haarlemmer zette door „Dit was de vijfde keer. dat ik den elf6tedenwedstrljd reed, maar ik kan mij niet herinneren ooit onder zulke slechte omstandigheden mee gedaan te hebben", was het oordeel van den Haarlemmer Arie van Beekum. to§n wij hem Zondagavond na zijn thuiskomst naar zijn ervarin gen vroegen. Ook hij vond het ijs „bar slecht". Vooral van Workum tot Bolsward. „En dan de wind. waar je tusschen Fra neker en Dckkum pal tegen in moest. Gelukkig kon je na Dokkum weer Wat bijkomen „Het beste gedeelte van de tocht? Dat was zeker in den vroegen ochtend, toen we met den wind ln den rug over het Heegermeer gleden. De maan scheen helder de weg wat breedOok het IJssel- meer was trouwens behoorlijk berijdbaar, al lag er vrij veel zand. Maar dit euvel deed zich eigenlijk langs de ge heele route voor." „Nee. in de volg-groep kon ik niet blijven, vooral omdat de traanbuis van mijn rech teroog bevroren raakte en ik gedoemd was het traject één- oogig af te leggen. Dat was ook de oorzaak, dat ik vrij wel den geheeleri weg alleen heb gereden waardoor je het twee keer zoo zwaar hebt dan in een ploeg.Daarom ls het uitrijden van de tocht toch een prestatie, zelfs al kom je na middernacht binnen Zelf was ik eerst om tien uur in Leeuwarden." „Van de qple ongelukken heb ik niet veel gemerkt: je hebt al je aandacht noodig om op jezelf te letten Er was ook geen „grootsche" stem ming, daarvoor waren te veel rijders uitgevallen." Economische rechter „Een lammetje in de weide liep" „Ja. een lammetje In de weide liep, totdat het schurft kreeg, want toen was het Omdat het nog steeds verboden is schapen te slachten stond Vrijdagmorgen voor den Haarlemschen economischen rechter het ex- executiepeloton. bestaande uit een berouw- vollen eigenaar, zijn echtgenoote. den bemid delaar en den slachter zelf terecht. De slachter begon eerst de qualificatie „schaap" te bestrijden, door te zeggen dat het slachtoffer nog niet meerderjarig en dies een „lam" genoemd diende te worden. Mr Bijle- veld. niet overtuigd door dit verweer, wees erop. dat er geen juridisch verschil tusschen een lam en een schaap bestaat, kortom, dat ze beiden „ovis ovis" heeten. Een opmerking, die de slachter, die meer gewend was om in termen van karbonaden en ribstukken te den ken. zonder zich te verdiepen in de Latijnsche benaming van dergelijke zwarte smakelijk heden, niet weinig ontzag inboezemde. Gezien het feit, dat wijlen het huppelende lammetje niet voor de zwarte markt, doch voor eigen consumptie bestemd was, vond de offi cier het niet zoo'n verschrikkelijk ernstig feit en de eischen vielen mee. Honderd gulden of vijftig dagen en twee weken voorwaardelijk tegen den eigenaar; vijf-en-twintig gulden tegen zijn echtgenoote: honderd gulden of vijftig dagen en twee weken voorwaardelijk tegen den bemiddelaar en vijf-en-twinl ig gul den en twee maanden voorwaardelijk tegen den slachter. Mr. Bijvoet, die den bemiddelaar verdedig de, bestreed de tenlastelegging en zeide, dat het niet vaststond of hij werkelijk wel had „doen slachten" Tevens wees hij er op, dal de bemiddeling gratis was geweest. Mr. Kalbfleisch. de raadsman van het eige naar-echtpaar, zeide. dat zijn cliënt altijd veel van beesten had ^gehouden. Vroeger had hij altijd muizen, geiten en honden gehad en dit lammetje was eigenlijk zijn oogappel. Toen hij dan ook ontdekte, dat het arme diertje aan schurft laboreerde, had hij, hoe zwaar het hem ook viel. besloten het uit zijn lijden te helpen. (De publieke tribune was zichtbaar geroerd en een ieder verwijlde een oogenblik Verkiezingen in Sovjet republieken Zondag hebben in de Sovjet-Unie de verkiezingen' plaats gehad voor de opperste Sovjets iru»zeven van de zestien republie ken. Ondanks de koude werd er druk ge stemd en de sfeer was feestelijk en opge wekt. De autorietiten hadden vacantie ver ordend en de stemlokalen waren versierd met bloemen en tapijten, zoodat het geheel kh -een aanzLen van een openbare feestelijk- «flrc "egen republieken huppelen) Wat de echtgenoote betrot, wees v""rt" mr. Kalbfleisch erop. dat zij als een goede eega haar man hulp en steun had verleend. Hij vroeg de uiterste clementie. De slachter deed he; zonder raadsman. Hij deed het op treffende wijze en gebruikte ter men, die op hun beurt den politierechter ont zag inboezemden. j In het kader van deze genoeglijkheid vielen ook de straffen mee. De mannelijke schapen- rechters kregen ieder vijf-en-twintig gulden boete en de tenuitvoerlegger van. het dood vonnis nog twee maanden voorwaardelijk er bij De „hulp-en-steunster" kwam er mét tien gulden af. Het schurftig lam. zaliger nagedachtenis, werd verbeurd verklaard. Nieuwe Spaansche regeering in ballingschap gevormd De Spaansche republikeinsche premier Rodolfo Llopis is er Zondagavond in ge slaagd een nieuwe Spaansche regeering in ballingschap te vormen. Hierin zijn de rechtervleugel en de linksche socialistische groep niet vertegenwoordigd. Llopis, die tot de rechtsche socialisten be hoort. heeft het aantal portefeuilles vaa veertien tot acht teruggebracht en de vol gende lijst aan president Barrio voorge legd: Premier en Buitenlandsche Zaken: »lfo Llopis (socialist): Binnenlan Zaken en Nationale Defensie: Julio Just, (links republikein); Emigratie: Trifon Go mez (socialist): Economie: Vicente Unbe (communist); Financiën: Fernando Valera (republikeinsche unie): Openbaar Onder wijs: Miguel Santaio (Catalaansch links republikein); Justitie: Manuel de Irujo (Baskisch autonomist). De achtste portefeuille, die later in de week zal worden aangewezen, komt aan een lid van de „Confederacion Nacional de Trabajo". Twee der ministers uit het ka- blnet-Giral, n.l. Irujo en Gomez, zijn door Ruiten en sinaasappelen troef Inbrekers, dte gedurende het afgeloopen week einde Haarlem als operatieterrein hadden uit gezocht, bleken ongewone interesse te bezitten. Een perceel aan den Rijksstraatweg moest een spiegelruit opofferen, die keurig werd uitgesne den. zonder dat de bezoekers verder Iets mee namen In de Leliestraat kwam een Inbraak je de betrokken bewoners op zes sinaasappelen te staan. A. J. BOTHENIUS BROUWER OVERLEDEN. In den ouderdom van 85 jaar ls te 's Graven- hage overleden de heer A. J. Bothenlus Brou wer. oud-hoofdredacteur van de „Leeuwarder Courant", de Arnhemsche Courant" en de „Nieu we Courant". De crematie geschiedt morgen na aankomst van trein 12.1i uur te Drlehms-Wee- terveld. zullen Vrijdag en Zondag a.s. stemmingen organ iseeren. POST VOOR OPVARENDEN VAN DE „VAN SI'KYCK". Op haar reis naar Willemstad (Curacao) zal Hr Ms. kanonneerboot „Van Speyck" van 25 Februari tot 3 Maart in Recife (Pernambuco) vertoeven De mogelijkheid bestaat om gewone en aan- geteekende brieven en briefkaarten aan. do opvarenden te verzenden. Deze zullen dan tijdens het verblijf In Recife ann de geadres seerden worden uitgereikt. Deze correspon dentie moet uiterlijk 19 Februari ter post zijn bezorgd. De frankeering dient te geschie den volgens blnnenlar.dsch tarief met Ncder- land6che frankeerzegels Op het adres moeten twee elkaar snijdende lijnen worden aange bracht, loopende van den eencn hoek naar den anderen. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ariadne. 6 Febr. te Jaffa. Cot- ilea, 7 Febr. te Paramaribo Euterpe. 8 Febr. van Rotterdam naar Antwerpen. Ganlmedes, 6 Febr. van Curacao naar La Gualra Helder. 7 Febr. v. Gibraltar naar Lissabon Herculej, 8 Febr te Rotterdam. Odysaeus. 6 Febr. Gibraltar gepass. Orestes. 7 Febr. le Esbjerg. Thesues. 8 Febr. v. Amsterdam naar Rotterdam. Pericles, 9 Febr. v. Cristobal naar Buenaventura. A'.air, 6 Febr. van Rotterdam naar Tangcr. Teberlus. 7 Febr. te Paramaribo Fana. 7 Febr. van Malta n. Alexan dria. Lista. 7 Febr. van Antwerpen r.anr Lissabon. Amstcr- »r Istan- boel Stureborg. 7 Febr. v MaHa naar Gibraltar. K. H. L. Eemiand. uttro s 6 Febr. van Rio de Janetro naar Bahla. Nlc. Witsen, uitreis, 7 Febr. ie Rto de Janeiro. •MU. Nederland. Roepad. 5 Febr, van Mel bourne naar Rotterdam. Oranje, 7 Feb.-. te Suez. Oceaan. Alginoos, 2 Febr. te Ader., gaat itaar Singapore. West Afrika HJn. Maaskerk en Amstelkerk, 7 Febr. te Freetown. Colytto, 8 Febr. te Bor deaux verwacht. J. G. Toonder: „Het puin aan dc Rotte (A. J G Streng- holt. Amsterdam) In een soms lyrische omlijsting van den jongen schrijver J. Gerhard Toonder, heeft de fotograaf J Haitsma zijn foto's vat het geschonden Rotterdam geplaatst zooda- 1lt, in drie „episoden" uitecnval.ende werkje en marknnt herinneringsbeeld van het leed. ten heroieken strijd cn de wedeiopstandme van Neer.and* eerste havenstad geeft In sobere, séms aangrijpende bewoordingen. Waar ToondcT klaagt, doet hij het zonder pathoe. waar hij verwacht, doet hij het met een Innige .lefde voor de stad aan de Rotte. Zoo is dit boekje een waardevolle bijdrage geworden in de reeds lange rij der geschrif ten over Rotterdam het is niet slechts een kroniek der afbraak maar vooral een simpel evangelie van den opbouw.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3