Mededoogen met de menschen Twee Haarlemsche aannemers staan terecht voor het Tribunaal Internationale problemen voor de radio Boetl,fGsFIeakl"?, Sociale Zaken en Landbouw aan de orde Sport in het kort Panda en de Meester'dief Wereldnieuws Vrijdag 14 Februari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Wanneer men de verslagen leest der groote •internationale conferenties waaraan vooral in deze jaren na den wapenstilstand geen ge brek is geweest en kennis neemt van de teksten der verdragen en afspraken, die daar tot stand komen, denkt men niet direct aan de geweldige consequenties, die voor som mige gemeenschappen of individuen aan alle bepalingen in die teksten vastzitten. Het staat er meestal zoo nuchter en 6impel: „Met ingang van dien datum komt dit gebied, op bijliggende kaart aangegeven, onder be stuur van Met een enkelen zin, een enkele pennestreek soms worden menschenmassa's van huis en erf verjaagd, wordt aan honderden families een kleine, doch dierbare levensruimtc ont nomen, wordt de toekomst van den enkeling vernietigd in het belang van een politiek, diplomatiek vergelijk. Men moet de dingen der wereld in het groot zien dat wil zeg gen dat men het leed van kleine menschen niet mag tellen bij de oplossing der groote vraagstukken in de wereldpolitiek. Doch dan rijst de merkwaardige tonstateering, dat ten slotte de wereldpolitiek ontstaat uit de acti viteit der volksvertegenwoordigers, die de opdracht en den plicht hebben, het geluk der menschen te bevorderen en te verzekeren. De politiek met haar ballast van oorlogen gaat over de lijken van hen, voor wier heil zij moet strijden: Dat is een inconsequentie, die als een reusachtig wangedrocht is opge staan uit het mengelmoes van internationale verwikkelingen, dat sinds menschenheugenis de wereld beheerscht. In Pola, op het schiereiland Istrië, laden wanhopige huisvaders en moeders nun boe- deltje óp een handwagen, zetten hun kinderen boven op de stapels pakkisten en trekken de wereld in. weg van het stukje grond, waar zij geboren werden, leefden en zich veilig waan den Dit was in Parijs beslist aan een groene tafel, waaraan vele politici met hoornen brillen en wijze hoofden wekenlang hadden gediscussieerd. De man en de vrouw achter de handkar werden geruild tegen een stukje herstelbetaling of tegen een alinea in een resolutie. Die man en die vrouw zullen hun kinderen misschien inprenten, dat zij, groot geworden, niet moeten rusten voordat zij hun vader lijken grond weer hebben heroverd. Zoo is het dikwijls gegaan in de geschiedenis. Het Saargebied, Elzas-Lotharingen, Sudetenland, Dantzig, Polen. Tirol: daar en elders werd eens, misschien tengevolge van onvermijde lijke ontwikkelingen, de natuur en het recht van den mensch geweld aangedaan. Jaren later vielen er duizenden dooden om. Duitschland is op dit moment vol van zwer vende menschen. die werden verdreven van hun grond. Zij koesteren een doodelijken haat tegen hen. die het veroorzaakten. In Pola werd een Britsch generaal vermoord door een vertwijfelde vrouw,, die dagen lang het leed en de ellende der evtfbuatie uit Pola had meegemaakt De arme generaal had niet aan de Parijsche groene tafel gezeten hij was geen be?*uurcer. doch slechts instrument van de wereld politiek en werd door drie revolver schoten. ook een slachtoffer er van. Zoo krijgt de wereldpolitiek het schrikwek kende uiterlijk van het monster, da? zijn eigen kir.ceren verslindt; a'.s een stoomwals baar.i zij in de problemen der volken een platte. haTde weg, goed en kwaad plettend tot een pad, waarover het leven verder kan rollen. Doch achter de verpletterende wielen richten de haat en de wraak zich op nieuwe conflicten worden geboren ëh nieuwe oorlogen ontkiemen in den rug van de kunstmatige ordening Dit alles klinkt somber en ontmoedigend. Het is echter slechts de nuchtere en realis tische les van de historie, die slecht verstaan wordt en nooit van buiten geleerd De vredes verdragen van de geallieerden met de vijf voormalige satellieten der as bevatten bepa lingen, die niet zijn ingegeven door het stre ven naar herstel der wereldorde en bevesti ging van het recht der menschen en volken. Daartegen is gewaarschuwd zij waren ech ter onvermijdelijk, omdater compromissen moesten worden gesloten en concessies wer den geëischt. De man en de vrouw in Pola, de duizenden mannen en vrouwen in Beieren, die als on- gewenschte gasten in een vreemde streek on derdak en levensdoelen moeten zien te vin den. hebben bij. het uitbreken van den oorlog misschien evenzeer de aanstichters van deze ramp in stille verwenseht. De brigade-gene raal. die In Pola den dood vond door een ver raderlijken kogel, heeft misschien bij de mo bilisatie zijn uniform met een gevoel van wrevel aangetrokken. Maar straks staan de kinderen van Pola en de kinderen van den generaal wellicht weer tegenover elkaar om zich te wreken Dan gaat de stoomwals weer over hen heen voor het effenen van een pad voor he; leven, dat verder moet De volken der wereld riepen een monster oo dat zij niet meer beheerschten. De wereld politiek kreeg een eigen wezen, dat bloed dorstig en zonder verantwoordelijkheid was: het maalde niet om individuen of groepen. Het baande slechts een platten, harden weg. Amsterdam heeft bijna geen aardappelen meer Ondanks de vorst zullen de kuilen in Drente en Over- ijsel geopend worden Daar de aardappelenvoorraad voor de hoofdstad nog slechts voor deze week toe reikend is, heeft men besloten de kuilen in Drente en Overijsel te openen en de aardappelen op snelle wijze naar de hoofd stad te vervoeren, daarbij zooveel mogelijk zorgdragend, dat de schade door bevrie zing, beperkt blijft. De spoorwegen zullen 300.000 kg. aardappelen per dag naar de hoofdstad vervoeren. Er zijn onderhande lingen gaande met regeeringsinstanties op dat het bevriezingsrisico niet door de gros siers of détaillisten gedragen behoeft te worden. Hoewel er voldoende brood is in de hoofdstad, is de hoeveelheid toch niet vol doende om het rantsoen te verhoogen. zoodat brood de aardappelen niet kan vervangen. Particulier handelsverkeer met Canada mogelijk Op 1 Mei 1945 Is tusschen Nederland en Ca nada een credietovereenkomst gesloten. Krachtens deze overeenkomst was Nederland in staat zij" invoerbehoeffe uit Canada te dekken, met dien verstande echter, dat alleen Tegeering.^aankoopen mogelijk waren Op 29 Januari 1947 is deze credietovereenkomst zoo danig gewijzigd, dat sindsdien particuliere aankóopen op de gewone wijze, dus door mid del van import- en hetalingsvergunningen. mogelijk zijn. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.S M. 19.00 Nieuws. 19.15 Wederopbouw, 19.30 Am sterdamsen Vocaal Ensemble. 19.45 Waarom Christelijk georganiseerd? 20.00 Nieuws. 20.os Wccrovcrzieht. 20.08 Bijbel en muziek. 20.40 Leger cn toekomstige officieren. 21.00 Omroeporkest. 22,00 Nieuws. 22.15 Voorbijgangers. 22.45 Avond- ovcrdcnklng. 23.00 Avondconcert, HILVERSUM D, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 19.00 Denk om de Bocht. 19.15 Toelating tot den buitenlandschen dienst, 19.30 Vrljz. Prot. geloof. 20.00 Nieuws. 20.05 Piano-recital 20.30 Strijd om den mensch. 21.00 Men vraagt en wij draaien 21.30 Buttenlandsch Weekoverzicht. 21.45 Attentie. 22.15 Jazz-uitzendlng. 22.40 Avondwij ding. 23.00 Nieuws. 23.15 Syrophonisch Vrijdag avondconcert, Er zijn in de geschiedenis mannen geweest, die groot werden genoemd: Velen van hen deden niets anders, dan het monster voor hun wagen spannen en het slot was vaak. dat liet monster op hol sloeg en de wagen tegen een boom in spaanders vloog. Napoleon, Bis marck, Hitler, Karei, Hannibal, Caesar, en hoe zij verder heetten, zij allen waren geen temmers, doch slaven van het monster. Thans leven wij in een nieuw tijdperk van bezinning, Die tijdperken zijn er meer ge weest alleen verduisterde de atoombom toen nog niet de horizon. De wereldpolitiek loopt de kans, dat zij in een stalen kooi wordt opgesloten. Als het zoover mocht komen, be ware de hemel ons voor groote mannen, die het slot willen forceeren. Middelmatige man nen met verantwoordelijkheidsgevoel en menschenliefde zullen welkom zijn. J. L. Extra toeslag voor den aanvoer van aardappelen De langdurige vorstperiode maakt de kosten van het leveren van aardappelen naar de con- sumptiegebieden voor teler en handelaar extra hoog. Om den aanvoer zoo goed mogelijk gaan de te houden, zal de overheid ln deze extra- kosten bijdragen. Aangezien de verrekening daarvan achteraf zeer omslachtig zou zijn. zal dit geschieden in een tijdelijke verhooging van den bestaanden toeslag, zoodat deze thans f2 per 100 kg. zal bedragen voor de week van 17 tot 22 Februari. Naast dezen toeslag van f2 wordt het tekort, dat voor den handel ontstaat tengevolge van het stellen van maximum-con sumentenprijzen, eveneens vergoed met f 1 voor zand- en f 0,50 voor kleiaardappelen per 100 kg. Van den toeslag van f2 komt een gedeelte ten goede aan den teler en een gedeelte ten goede aan den handelaar. Wegens, de plaatselijk on derling sterk verschillende omstandigheden wordt de verdeeling overgelaten aan het overleg tusschen teler en handelaar. Weggeloopen arbeiders via klachtenboeknaar S.D. en ,straflager" eerlijke erkenning van zijn schuld inhield. Wat betreft de herstelwerkzaamheden aan kapot gebombardeerde huizen in Duitschland zeide hij, dat dit door ir. Ringers (na de be vrijding minister vqor Wederopbouw) was goedgekeurd en dat zelfs de besprekingen hierover met de Duitschers door ir. Ringers persoonlijk waren gevoerd. Ook hij bepleitte uiterste clementie. Nadat de zitting ruim drie uur had geduurd werd de uitspraak bepaald op 27 Februari. EERSTE KAMER Voor de derde kamer V3ii het Haarlemsche tribunaal stonden Donderdag twee Haarlem sche aannemers. J. A. en W. B. terecht. De beschuldigingen tegen hen ingebracht hielden onder andere in, het uitvoeren van werken in Duitschland en het aangeven van arbeiders, die niet van hun verlof teruggekeerd waren, bü het Gewestelijk Arbeidsbureau. Deze ar beiders vielen, volgens de tenlastelegging, in de handen der S. D. en kwamen, vaak via het gevreesde „Polizeidurchgangslager Amers foort", in de Duitsche „Straflagers" terecht. In het begin van de bezetting richtten B. en A. samen een aannemersfirma op. waarin B. vierduizend gulden en A. slechts zijn werk kracht inbracht. Blijkens een rapport van een belastingambtenaar bedroeg de contro leerbare winst aan het einde van hun samen werken 57.000 voor B. en 62 000 voor A Hun totale omzet in die jaren bedroeg 1,029.000. Uit de getuigenverklaringen van caféhouders, wier cafés zij plachten te bezoe ken. bleek, dat deze haast met weemoed aan den tijd dachten, dat A. en B. bijvoorbeeld ln het café van één hunner, per week en per man 150.aan borrels en andere lekker nijen uitgaven, 19500 per man gedurende die vier jaar, zoo besomde deze restaurateur. Dit geld werd onder meer verdiend met herstelwerkzaamheden aan gebombardeerde huizen in Oberhausen, het leggen van funda menten voor een gasleiding naar een hoog- ovenbedrijf aldaar en uit het verrichten van grondwerk voor de Ruhrchemie A G. Ook had A.. naar hij zeide, zoogenaamde ..Split- terboxen" in Bloemendaa! gebouwd, maar zoo ----- - - - verzekerde hij. „dere weren nok toegankelijk Het Nederlandsch Genootschap voor Inter nationale Zaken, dat in 1946 werd opgericht om eenerzijds een wetenschappelijke studie van de internationale verhoudingen en ander zijds een betrouwbare voorlichting daarover te bevorderen, heeft besloten voor de uit voering van zijn voorlichtende taak ook ge bruik te gaan maken van de radio De plan nen daartoe komen dit voorjaar tot uitvoe ring. Het Genootschap tracht met zijn uitzendin gen op eigen en in Nederland nog weinig ge bruikte wijze den luisteraar te bereiken. Bij wijze van proef heeft het een drietal uitzen dingen voorbereid welke elk den vorm van een gesprek tusschen verschillende deskundi gen hebben. Het. heeft hiertoe bereid gevon den prof. rar. H. R. Hoetink, hoogleeraar te Amsterdam: M. Kohnstam, hist, drs en prof. mr. A. J. P. Tammes, buitengewoon hoog leeraar te Amsterdam. Het doel van deze proefuitzendingen Is niet het geven van een oplossing voor bepaalde problemen, maar wel het prikkelen van de aandacht voor, het stimuleeren van en het denken en discussieeren over internationale vragen Het Genootschap hoopt hiermede weerklank bij het publiek te vinden, opdat, als de proef slaagt, deze kan uitgroeien tot regelmatige voortzetting der uitzendingen in den trant van de bekende door de B B C. georganiseer de „Bramtrust". Dit brengt mede, dat cor respondentie uit luisteraarskringen gaarne zal worden ingewacht Om teleurstelling te voorkomen, deelt het Genootschap mede. dat alleen brieven in behandeling kunnen wor- De „Oranje" morgen in Amsterdam Het m.s. „Oranje" wordt morgen om tien uur in IJmuiden verwacht. In dat geval zal het schip omstreeks één uur des middags in Amsterdam aankomen. Van onzen parlementairen redacteur) De begrooting van Sociale Zaken maakte tal van senatoriale tongen los. Zoo hief mr. Vixseboxse (C.H.) een klaagzang aan tegen de zijns inziens te hooge sociale lasten; huldigde de heer Schipper (A R.) minister Drees, die enorm veel en goed werk weet te verrichten, al mocht deze senator het geenszins in alle opzichten met hem eens zijn. Goed beschouwd kwam er eigenlijk niets nieuws ter sprake, ook niet in het antwoord van minister Drees. zoodat ik kan volstaan met te vermelden, dat deze bewindsman zich onder andere voor stander van unificatie van de sociale verzeke ringen noemde en dat hij zeker ook voor de voor de burgerbevolking". A en B. exploiteerden tevens een „advies bureau" in Haarlem voor vrijwillig werk in Duitschland. „Klachtenboek". In Oberhausen had de firma een ..klachten boek". waarin de namen der arbeiders ver meld werden, die niet van verlof waren te ruggekeerd. Deze namen werden dan door gegeven aan de Arbeidsbureaux in Nederland met het verzoek de wegblijvers terug te stu ren. Ze kwamen dan ook terug, maar via de S.D. en de Duitsche „straflagers" of Amers foort. Mr. Muller, de president van het, Tribunaal qualificeerde deze manipulaties als „slaven handel". A. beriep zich erop, dat als arbei ders niet van verlof terugkwamen, hun kame raden van de Duitschers niet meer met. verlof mochten en zei, dat dit een van zijn voor naamste motieven was geweest. Mr. Muller verklaarde er geen zier van te gelooven. dat dit werkelijk A.'s drijfveer was geweest. Uit het dossier kwam bovendien een brief te voorschijn, die door de firma aan een hun ner arbeiders was geschreven, die inplaats van in Duitschland. in Frankrijk wou gaan werken. In dezen brief werd gedreigd met „andere maatregelen" indien hij in zijn voor nemen volhardde. A verklaarde, dat er tusschen hem en den directeur van het Arbeidsbureau een stil zwijgende verstandhouding bestond, dat de aangiften louter een formaliteit waren. Ook hier bleek mr. Muller niets van te gelooven. In 1944 wilde B. niet meer voor de Duit schers werken. Een tragische bijzonderheid was. dat B. kort voor de invasie op het Amsterdamsche sta tion drie van zijn arbeiders ontmoette, die hun verlof veel te lang gerekt hadden. Vol gens een getuigenverklaring van één van hen. had B. gezegd: „Duik maar onder, het duurt toch niet zoo lang meer". Desondanks waren ze. door angst gedreven, toch naar Oberhau sen teruggekeerd, waar ze onmiddellijk wer den gearresteerd door de Gestapo Een van hen is in het „straflager" aan dysenterie over leden. De verdediging. Mr. Simons, de raadsman van Awees in zijn pleidooi op de moeilijke omstandigheden waarin A. verkeerde, toen hij de firma begon Toen hij éénmaal op het hellende vlak was. kwam van het. een het ander. Tevens wees hij erop, dat A. reeds in den oorlog gevangen had gezeten (verdacht van sabotage en devie- zensmokkel. zoo zeide A.) en dat hij in Maart 1945 een belangrijk verzetsman, met gevaar voor eigen leven had verstopt. Bovendien had hij Joden en onderduikers financieel gesteund. Hij vroeg de uiterste clementie. Mr Van der Hoeven, B 's verdediger, wees erop. dat B.'s sombere zwijgen ter zitting een Amphibietanb door het ijs Donderdagmorgen demonstreerde de heer M. Gatsonides uit Heemstede met een amphi- bie-tank op het ijs van de Hoofdvaart in Hoofddorp. Toen hij zich evenwel te dicht bij de uitloozing van de rïoleering waagde, be zweek het ijs en geraakte de tank te water. De bestuurder kon het voertuig of is het een vaartuig? ongehinderd verlaten, doch eerst in den namiddag slaagde men er in. he* vehikel weer op het droge te krijgen. en ongevallen-verzekering het noodige tot stand wil laten komen. Bij de replieken bestookten de heeren De Bruyn (KV P en Koejemans (Comm.) elkaar naar aanleiding van wat een misverstand bleek te zijn over hetgeen deze laatste om trent de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie gezegd zou hebben, maar in werkelijkheid niet gezegd had. De heer Brandenburg (Comm.) liep, zooals minister Drees hem, du- pliceerend, onder den neus wreef, op onlogi sche wijze op de zaken vooruit door te ver klaren. 'dat zijn fractie tegen deze begrooting was. omdat zij boos is over het vele geld. dat Oorlog en Marine, begroot Ir gen die de Eerste Kamer nog heelemaal niet behandeld heeft, verslinden. Uit Excellentie Drees' antwoord op een vraa.g over de vooruitzichten met be trekking tot eventueele werkloosheid, bleek, dat. hij in dat opzicht, zeer optimistisch ge stemd was. Dank zij het Planbuveau zullen er zooveel plannen omvangrijke werkzaamheden vragen, dat. men eerder op een tekort dan op ,een teveel aan arbeidskrachten kan gaan rekenen. Landbouw deed den heer Hoogland (P.v.d. A.) protesteeren tegen zwarte loonen. vooral van losse arbeiders: gaf mr Tjeenk Willink (P vd A.) aanleiding een lans te breken voor hoogere subsidieering en overbrenging naar Sociale Zaken van maatschappelijk werk ten plattelande: schonk dr. Velt hoven (K.V.P.) gelegenheid een pleidooi te houden voor steun De Amerikanen komen Amerikanen kunnen paspoorten krijgen voor plezierreizen naar het Europeesche continent, de Britsche Eilanden en Ierland, indien de aan vragers kunnen bewijzen, dat zij passage hebben voor de terugreis en tevoren voorz.ieningen heb ben getroffen voor voeding en huisvesting in het buitenland. Het Departement van Buitenlandsche Zaken vei klaarde, dat tot deze procedure was besloten na een jaar van bestudeering van deze aange legenheid in samenwerking met de Trans-Atlan tische Scheepvaart- en Luchtvaartmaatschap pijen. reisagentschappen en diverse regeerings- bureaux. Men schat, dat gedurende het komende reïs- seizoen voor 60 tot 70 duizend Amerikaansche louristen kan worden zorg gedragen indien de scheepvaart- en luchtvaartlijnen op volle capaci teit worden geëxploiteerd. Het aantal touristen dat voordeel zul kunnen putten uit de nieuwe procedure vooj' plezierreizen, zal toenemen wan neer aanvullende vervoersgelegenheld naar het Westen ter beschikking komt en de huisvesting situatie in Europa verbetert.. Nederlandsche export naar Italië Het Itaüaansche ministerie van Buiten- landschen Handel heeft de Itaüaansche douane er van in kennis gesteld dat be paalde goederen uit Nederland (waaron der 30 milüoen eieren) zijn goedgekeurd voor import in Italië. Deze goederen wor den ingevoerd op grond van het Ita- liaansch-Nederlandsche handelsverdrag van Augustus 1946. O.a. komt er visch, in- dustrieele olie, metalen, essence extracten, boeken, kranten, tijdschriften, muziekboe ken, aardappelmeel, bloemzaden, groente zaden en levende planten, meldt Un. Press. aan kleine boeren, waarna tenslotte zoowel de heer Brandenburg (Comm.) als de heer Bieuwenga (A.Rzich achter minister Mans- holt schaarden ten aanzien van diens houding in het conflict met den groentenhandel. Dinsdag komt de Kamer weer bijeen Dan zal men van den minister vernemen, welke maatregelen hij verder zal nemen om de moeilijkheden uit den weg te ruimen. Verrassing voor deelnemers aan den Oranjetocht Een foto van de prinselijke baby Wanneer de duizenden uit het ge- heele land, die deelnemen aan den Oranje- tocht Baam-Soest, in Baarn of Soest de fe- licitatieregisters zullen hebben ge teekend, wacht hun, als herinnering aan deze blijde gebeurtenis, een bijzonder aardige ver rassing. Alle deelnemers zullen namelijk een door Prinses Juliana en Prins Bernhard getee- kende foto van de baby ontvangen, kort na de geboorte door Prins Bernhard ge maakt. Prins Bernhard zal zoo spoedig mo gelijk een serie foto's van het prinsje of het prinsesje maken en enkele hiervan voor publicatie vrij geven. Want niet alleen de deelnemers aan den Oranjetocht zullen spoedig zien hoe de baby er uit ziet, het geheele Nederlandsche volk zal weldra in de dagbladen en tijdschriften en zelfs in de boekwinkels foto's kunnen zien en koopen van ons nieuwe prinsje of prinsesje. Be halve de foto, welke het Oranje-comité Baarn-Soest krijgt, zullen één of meer ne gatieven uit deze serie ter beschikking wor den gesteld van de Nederlandsche Vereeni- ging van Fotojournalisten, die op haar beurt, in samenwerking met den Regee- ringsvooriichtingsdienst en met de ver schillende Nederlandsche fotopersbureaux er voor zal zorg dragen, dat alle Neder landsche kranten gelijktijdig in het bezit zullen zijn van deze foto's. De opbrengst van de foto's en de brief kaarten zal worden gestort in een fonds en dit fonds zal ter beschikking worden ge steld van Prinses Juliana, die de gelden zal bestemmen voor een goed doeL Postzegelverzameling voor tuberculoselijders Den laatsten tijd zijn berichten verspreid, wel ke den Indruk wekken, dat tuberculeuze patiën ten gedurende een Jaar ln een sanatorium zouden kunnen worden opgenomen, Indien zij een millipen gestempelde postzegels hebben ge spaard. Dit is niet juist, wel worden gestempel de postzegels, buitenlandsche zegels dan wel postzegels met bijzondere waarde, in ontvangst genomen door de P.(ostzegel) I.(nzameling) T.tuberculoselijders) van dc Nederlandsche Cen trale Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose, Riouwstraat 7, 's Gravenhage. De op brengst hiervan wordt gestort, tn de verpleeg- fondsen van de vereeniging, welke in sommige gevallen financieelen steun verleenen voor de uitzending van on- of minvermogende tubercu- lose-patiënten. wanneer op andere wijze de ver- eischte verpleeggelden niet bijeengebracht kunnen worden. Zandpoort den genomen van hen, die daarin blijk geven zelf nagedacht te hebben over de problemen, die hen bezighouden. Correspondentie, aan dezen eiseh beantwoordend zal gaarne wor den ingewacht bij het secretariaat van het Genootschap. Oranjestraat 4. 's-Gravenhage. De uitzendingen zullen omvatten: „De be- teekenis van groote en kleine mogendheden en hun onderlinge verhoudingen in de wereld politiek)' op 21 Februari 1947 van 19.15 uur tot 19.30 uur. „Is internationale democratie mogelijk?" op 21 Maart 1947 van 19.15 uur tot 19.30 uur „Het recht en de macht in internationale verhoudingen" op 18 April 1947 van 19.15 uur tot 19.30 uur. Schip gestrand bij Texel Naar wij vernemen is hedenmorgen bij Texel een schip, vermoedelijk een vracht bootje, gestrand. Nadere bijzonderheden waren hedenmorgen, nog niet bekend. De sleepboot „Stentor" van bureau Wijsmuller is hedenmorgen om halfelf naar het ge strande vaartuig vertrokken. Huizenveiling De uitslag van de huizenveiling in het Notarishuis te Haarlem op Donderdag luidt, met vermelding van de opbrengst en de eventueele koopers: Korteweg 27 f 4100. J A. J Arons. Teylerstraat 34 1700. S L Mok: Kolkstraat 24. r 3750. opg Scheepersstraat 29 zw. en ra. 4800. Jon. Vijn; Van Marumstraat 54 2100. opg.; Assendel verstraat 54 4400. opg.; Rijpstraat 15 f 1900. opg.; Burg. Ramp straat 5 en 3 f 6800. opgeh.: (deze.acht per- ceelen In Haarlem): Catslaan 4. Aerdenhout f 18 000. B P Sleper qq Fred van Eeden plein 35. Heemstede, f 16 000 B P Sleper qq Tuehthuïsstraat 5 3650. opg.; Tuchthuisstraat 12 3450. D. de Vnfe-s qq. (deze twee perceelen in Haarlem). Boksen Van Klaveren in Nederland Met de „Sibajak", is na een afwezigheid van ruim zeven jaar de bekende bokser Bep van Klaveren ln Rotterdam aangekomen. Bep bleek niet veel veranderd te zijn, ai ls hij reeds in zijn 39e levensjaar, samen met zijn jonge vrouw, de Australische Joan Hogan, met wie hij zeven maanden geleden in het huwelijk trad, kwam hij van boord. Nieuwsgierig informeerde Van Klaveren naar de prestaties van de huidige boksgeneratie, van Luc van Dam. Jan de Bruyn. Roos enz. Hij ver wonderde zich over de nederlaag van Van Dam tegen Diouf. „Dat Is toch al een old-timer", meende hij. Voorts had de stand van de boks- sport in België, Frankrijk en Engeland zijr, volle belangstelling. Van Klaveren, die ln militairen dienst is. maar de volgende week „afzwaait", heeft nog geen plannen voor de toekomst. „Ik houd nog altijd van den ring", zeide hij. Vier en een half jaar is hij in Amerika militair sportinstructeur ge weest. Het was daar een goede tijd, ofschoon erg druk. 's Morgens, 's middags en vaak ook "s avonds was het oefenen. Ook in Indië was hem een gelijke taak toebedeeld. Aan boord van de „Sibajak" is hu echter weer met de training voor zichzelf begonnen. In leder geval gaat hij zich weer ernstig voorbereiden-. Eerst een paar kleine partijtjes en dan? wie zal het zeggen, Theo Huizenaar. die weer zijn manager wordt, zal hem adviseeren. Dammen Damnieuws uit de mijnstreek In de hoofdklasse competitie van den Neder- lanadschen Dam bond behaalde „De Juiste Zet" (Hoensbroek) het clubkampioenschap in district Limburg. Deze vereeniging zal thans deelnemen aan den eindstrijd om het landskampioenschap. De weds try den om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van Limburg zullen binnenkort aanvangen. Uit deze spelers zal het provinciale tiental worden samengesteld, dat in den zomer van dit jaar naar Haarlem zal worden afgevaar digd om den eere-wedstrijd te spelen tegen de Haarlemsche Damclub ter gelegenheid- van het 40-jarig bestaan der H.D.C. „De Vereenigde Vrienden" uit Bocholtz kon zich door een beter bordpunten-gemiddelde in de eerste klasse hand haven, terwijl „Treebeek" naar de 2de klasse verhuisde. De Bocholtzenaren komen dezen zo mer eveneens naar Haarlem om een eere-wed- strijd tegen de Haarlemsche Damclub n te spelen. Schaken Om den Van Gorselenbeker In de vierde ronde van het Van Gorselenbeker- tournooi ondervond G. Kroone (HSG) krachtigen tegenstand van P. A. v. Drlel. Hoewel de laat ste zijn koningsvleugel nogal verzwakte, doet de afgebroken stelling sterk aan remise denken. De Rochade-spelers J. Blokker en R. Holman kwa men tot een remise eindspel, door loopers van ongelijke kleur, waarna de vrede geteekend werd. In de partij G. B. v. d. Velde (De Ro- chade)—J. J. v. Kampen (Het Oosten) dacht de laatste met 2 plus-pionnen te gaan winnen toen hij door een vinnige matdreiging in de war gebracht werd, terwijl v. <3,. Velde juist dit par tij gedeelte zeer sterk behandelde. In de afge broken stelling staat wit op winst. De partij C. HovinghA. Herfst (eHt Oosten) eindigde sen sationeel. A. Herfst stond glad gewonnen en wachtte slechts op het opgeven van zijn tegen stander, toen hy zoodanig blunderde, dat hij tevens kon opgeven. VERGOEDING WEGENS LOONDERVING. Ter bespreking van de vergoeding wegens loonderving voor hen. die in 1948 aan de Olympische Spelen zullen deelnemen, zal op 10 Juni in Londen een vergadering wor den gehouden Tevoren zal een rapport wor den samengesteld, waarvoor een commissie eind Maart in Parijs bijeenkomt KAMPIOENSCHAP SCHOONRIJDEN VAN UTRECHT. Te Amersfoort zijn de wedstrij den schoonrijden om het kampioenschap voor paren in de provincie Utrecht gehouden Me- V.V.V. HOUDT DE JEUGD BEZIG. De vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Zandvoort heeft gistermiddag schaatswed strijden gehouden voor de schooljeugd Za terdagmiddag om drie uur zijn er sleewed- strijden op de skibaan achter de Wilhelmina- juffrouw Van Arkel, Hoofddorp, en de heer schooL Goedhardt. Zaandijk, behaalden den titel. In de juniorenafdeeling werden mej. Van der Mv en Van de Ban, Hoofddorp, tweede. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN KUNST RIJDEN. Na den eersten dag waarop de zes verplichte figuren zijn afgewerkt, had de Zwitser Hans Gerschweiler de leiding bij de wereldkampioenschappen kunstrijden. Op hem volgt de Amerikaan Richard Button. ROODE DUIVELS—ZWALUWEN. Dins dag as. zal in Gent een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tusschen de Roode Duivels en De Zwaluwen H Ch. G. J van de Mandere: „Neu renberg en Tokio' overzicht van hetgeen te Neurenberg is gebleken en te Tokio den Japanschen oorlogs misdadigers wordt ten laste gelegd. A W Sijthoffs Uitg. Mij. NV,, Leiden, Het proces tegen de 21 voornaamste nazl- oorlogsmjsdadigers te Neurenberg aange spannen. heeft in den aanvang groote belang stelling tot zich getrokken. Naarmate het echter werd een strafproces met uitvoerige aanklacht en verdediging, gelijk in een nor maal strafproces teruggaande tot grooter of kleiner bijzonderheden, verminderde die be langstelling zienderoogen Naarmate het pro ces langer duurde, verdween het. althans in ons land, grootendeels uit de kolommen onzer couranten-, die niet over de noodige ruimte beschikten. Dientengevolge heeft de gemiddelde Neder lander het te Neurenberg verhandelde niet meer gevolgd, óf niet het materiaal gevonden, dat hem daartoe in staat stelde. Reeds worden in Amerika voorbereidingen getroffen om een uitvoerig boekwerk, de voornaamste documenten omvattende, in het licht te geven. Maar niet alleen zal dit boek werk hier niet spoedig verkrijgbaar zijn het za! velen te uitvoerig en wellicht ook te kostbaar zijn Vandaar deze poging om ln kort bestek, na een inleiding van algemeenen aard. weer te geven wat in de Neurenberger procedure is naar voren gekomen en wat voor de toekomst moet blijven bewaard. Te Tokio speelt zich sedert 2 Mei '46 het pendant van Neurenberg af tegen een bijkans gelijk aantal voorname Japansche voormalige staatslieden, generaals en admiraals. Een Ne derlandsch rechter heeft in de rechtbank te Tokio zitting; Nederland ls vertegenwoordigd onder de aanklagers. Maar van Tokio is wei nig of niets tot ons gekomen; wij kennen noch de aanklacht noch de aangeklaagden. Hoewel het proces reeds maanden duurt, is het nog in een zoo weini? vergevorderd sta dium, dat slechts de grond-- 'gen, waarop het berust, kunnen worden medegedeeld Ook deze echter verdienen reeds aandacht. Voetbal Continent speelf 6 Mei in Rotterdam Dinsdag 6 Mei, des avonds om 6 uur, zal het Nederlandsch Elftal in het Feijenoord- stadion een wedstrijd spelen tegen „Het Continent" (het elftal van de rest van Europa), dat vier dagen later, 10 Mei, in Glasgow uitkomt tegen Groot Brittannië. Zondag 4 Mei speelt Nederland tegen België in Antwerpen. In liet Noordersportpark ligt dc sneeuw te hoog Niet mogelijk het terrein te walsen In Zuldholland ls minder sr.eeuw gevallen dan in deze omgeving en daardoor is het mogelijk elders een enkel voetbalveld in orde te maken, waaidoor het mogeiyk Is toch nog in de buiten lucht te oefenen Het yverige bestuur van EDO had ook plannen, om de sneeuw m het Noorder sportpark te walsen en dan de spelers in de ge legenheid te stellen, te voetballen. Helaas kan het plan niet uitgevoerd worden, omdat de sneeuw op vele plaatsen te hoog ligt. Door den feilen wind ls de sneeuw hier en daar tot ander halve meter opgestoven. Het is niet gemakkelijk het speelveld tc bei reden, zoo hoog ligt de sneeuw en staan tribunes zyn niet te bereiken. Daarom heeft het bestuur van EDO van het voornemen moeten afzien, het terrein in orde te maken. Het rekent er echter op, dat de spelers trouw de oefeningen in de gymnastiekzaal zullen, blijven volgen, want er staan nog zware wed strijden op het programma. Schaatsenrijden Broekman start niet in Hamar Kees Broekman zal niet aan de wereld kampioenschappen op de schaats, welke a.s. weekeinde te Oslo worden gehouden, kunnen deelnemen, aangezien hij met influenza te bed ligt. Op medisch advies is hem een startverbod opgelegd. De Nederlandsche ploeg' in Noorwegen wordt wel door pech achtervolgd. Na Jonker e d Voort is thans ook Kees Broekman het slachtoffer geworden, ditmaal van de abnor male koude, welke eerst te Stockholm heerschte en nu ook in Noorwegen. Besloten is, dat Broekman zoo spoedig mogelijk naar Nederland terugkeert. De groote favoriet voor de wereldkampioen schappen. Charles Mathisen. heeft een zware verkoudheid opgeloopen. waardoor men vreest dat zijn kansen op den titel belangrijk zijn gedaald. Ook de Fin Tuomi gevoelt zich niet fit en het is zeer de vraag, of hij aan de wereldkampioenschappen zal deelnemen. Na de wereldkampioenschappen blijven al leen Langedijk en Buyen in Noorwegen ach ter. om nog aan enkele wedstrijden deel te nemen. Isn-siJ 44. „In ieder geval," zei de Koning, „kun~ i een dag voor en wij hebben meer vertrou-1 nemen. Maar morgen ben ik terug met Er- nen wij U geen voorschot geven, baron! De\wen in hem dan in U. U draagt weliswaar merik's schat, yerirouw daarop Sire!' Hij Koningin heeft gisteren een nieuwe hoed i de hoogste orde des lands op Uw jas, maar gekocht en 's lands schatkist is uitgeput! U zult zeer snel Ermerik's schat moeten vinden en voorgeleiden! Gaat heen en haast UI De markies d'Isengrim is U ruim U staat in een kwade reuk!" „Helaas!' Joris. „Iemand die een zwervend leven voert als ik kan niet dagelijks een bad boog diep en Panda volgde zijn voorbeeld terwijl hij dacht: „Gelukkig, dat hij geen geld heeft gekregen. Het is allemaal bedrog van hem en hij weet helemaal niet, waar die schat isl" Inwoonster van Velsen door Bijzonder Hof vrijgesproken Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen de 47-jarige mevrouw M R. D. R.M. te Velsen. Haar was ten laste ge legd, dat haar uitlatingen in April 1943 de aanleiding waren geweest tot de arres tatie van den stationschef, den heer De Noo, die kort daarna werd doodgeschoten. De advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier had veertien dagen geleden vrijspraak ge vraagd, omdat de ten laste gelegde opzet niet bewezen werd geacht. Het Hof heeft mevrouw R.M. heden conform den eisch vrijgesproken. Juho Paassikivi, president van Finland, heeft te Helslngfors op een bijeenkomst van het Finsch-Sovjet-Russisch genootschap ver klaard, dat Finland den strijd zal opnemeö tegen elke mogendheid, die zou trachten via Finsch grondgebied de Sovjet-Unie aan te vallen. Volgens Paasikivi is een deel van de Finsche bevolking bang voor de Soyjet-Unie. Hij gaf echter als zijn persoonlijke meening te kennen, dat de Sovjet-leiders, in het bij zonder Generalissimus Stalin, in geen enkel opzicht vijandelijke gevoelens jegens Finland koesteren. De Fransche socialistische partij heeft ia een communiqué verklaard dat zij de nieuwe Spaansche republikeinsche regeering in bal lingschap zal steunen in haar strijd tegen het regiem van Franco Het communiqué werd Donderdagavond gepubliceerd, toen leden van de nieuwe Spaansche republikein sche regeering te Parijs bijeenkwamen om den tekst van de ministerieele verklaring, op gesteld door hun nieuwen socialistïschen mi nister-president Llopis. te bestudeeren. In antwoord op het Deensche memoran dum. dat 1 Februari bij de plaatsvervangers te Londen werd Ingediend, heeft Engeland beloofd zoo veel mogelijk Duitsche vluchte lingen uit Denemarken in zijn zóne op te nemen, indien de andere bezettende mogend heden in nuitschlnnd ook zullen helpen, al dus maakte het Deensche ministerie van Buitenlandsche Zaken heden bekend. De Lynotype-zefters en drukkers van alle Parijsche bladen hebben op den vastge* stelden tijd vijf uur Donderdagavond het werk neergelegd Er worden pogingen gedaan om een algeheele staking te voor komen Radio Warschau meldt dat de doodstraf is geëischt tegen Ludwig Fischer, voormalig Duitsch gouverneur van Warschau, Joseph Meissinger. hoofd van de Gestapo te Warschau en Max Dame, hoofd van de Duitsche politie macht. De beklaagden werden beschuldigd van oorlogsmisdaden Tegen den Duitschen stadscommandant, Ludwig Leist. werd tien laar ..vrijheidsberoovlng" geëischt. Naar Un. Press verneemt heeft de Spaan sche kroonpretendent Don Juan opnieuw tot de Spaansche royalisten het verzoek gericht om geen officieele functies onder generaa! Franco aan te nemen. Dit verzoek, hetwelk zyn manifest supplementeert dat in 1945 In Lausanne werd uitgegeven, werd gedaan nadat verscheidene royalisten ln Spanje functies hadden aanvaard*

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2