Haarlems Dagblad 1 oenadering Nieuwe prinsesje heet „Marijke De Oranje-sterfocht naar Baarn is een groot succes geworden „Ik had toch liever een broertje gehad" Bevin legt verantwoording af over de Palestijnsche mislukking Ongewijzigde stroom van koude it&m De Nederlandsche Marine houdt een sehij) der V.S. in Cherihon vast 51e Jaargang No. 18563 lureaux: Groote Houtstr 93. Tel Admin 10724, 4825, Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 5054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Jrukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Woensüng 19 Felïruar! 1917! Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,-—. Franco per post 14,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem u r\NLANGS is bericht, dat de paspoort- Vj J visa tusschen Engeland en Frankrijk waren afgeschaft. Daarop is gemeld dat rs pok Engeland en België en eveneens Enge- and en Luxemburg besloten hebben tot s, Rrederzijdsche opheffing van die hinder- ijke voorschriften. De Engelschen blijken lus wel van goeden wille te zijn en wij noeten maar hopen, dat ook met ons land pen dergelijke overeenkomst gesloten zal worden. Het wekt verwondering dat dit I jog niet geschied is: hebben wij grootere I jezwaren dan onze Zuidelijke buren? Men J vraagt zich af welke dat dan wel zouden kunnen zijn. Sinds 1914 is het reizigers- ïerkeer tusschen Engeland en Nederland d gehinderd door visa; het is waarlijk tijd, jt ia- er eens een eind aan komt. Als dat gebeuren mocht zal een kleine te hindernis voor toenadering tusschen de jeide volken worden opgeheven. Meer liet. Er resten grootere, véél grooter zelfs ian door het .tekort aan deviezen" (dat 'oorloopig blijft bestaan) worden opgele verd. Goedwillende instellingen zullen zich ilijven uitsloven om ze weg te nemen en neer wederzijdsch begrip te bereiken. Er wordt sinds de bevrijding al hard aan ge werkt. De uitwisseling van groepen kinde ren door de World Friendship Association s een mooi voorbeeld; de sportieve en in jnkele gevallen ook cultüreele contacten usschen Engelsche en Nederlandsche ste den geven een ander. En er zijn nog zoo veel meer middelen. Alle zijn nuttig. Het ïoogste ressort op dit gebied is het nieuwe wereld-lichaam, door de U.N.O. geschapen aangeduid met de letters U.N.E.S.C.O., die beteekenen: United Nations Educatio nal, Scientific and Cultural Organisation, [n vertaling; Organisatie der Vereenigde Volken voor Opvoeding, Wetenschap en Cultuur. Er is al meermalen in dit blad over geschreven. Die groote instelling stelt zich de intellectueele en zedelijke een dracht der volken ten doel, omdat zij inziet dat men alleen door politiek en economisch overleg nooit tot den vrede zal komen. Dit wordt door velen begrepen. Maar evenmin als de U.N.O.zich baseerend op de souve- reiniteit van tientallen afzonderlijke sta- op dezen grondslag ooit den wereld vrede zal bereiken, zal U.N.E.S.C.O. daarin Blagen. Want volken worden het niet eens. zoolang zij ieder voor zich de eigen natie als het wereldcentrum beschouwen en alles dientengevolge afmeten naar hun eigenbe lang. Pas als een werkelijke unie (met be houd van zelfbestuur) tusschen twee vol ken tot stand is gekomen en zij in aan vaard gemeenschappelijk beleid, door een federale regeering en parlement, gemeen schappelijke levensbelangen behartigen, zullen zij elkaar waarlijk leeren verstaan. Het zou overigens verkeerd zijn het werk van de U.N.E.S.C.O. of dat van kleinere instellingen, die toenadering tusschen de volken nastreven, te onderschatten. Nutti gen arbeid doen zij zeker. Maar de kern der bestaande tegenstellingen en misver standen raken zij niet. Dat?blijft buiten hun schuld, want zij zijn er niet toe bij machte. Zij worden geremd door de omstandigheid, dat men tot dusver bij alle pogingen tot internationale toenadering de hoofdoorzaak der geschillen ongemoeid laat. Ondanks alle fraai-geformuleerde statuten en handves ten, préambules en consideransen, ondanks de mooiste redevoeringen, is die onvermin derd blijven bestaan. Het oude bezwaar tegen den Volkenbond, dat hij geen Bond van Volken maar slechts van regeeringen was en daardoor geen werkelijke eenheid kon scheppen, geldt evenzeer voor de Or ganisatie van Vereenigde volken de U.N.O. Instellingen, die bij dit onzekere streven naar wereldbeleid de toenadering der vol ken willen bewerken, kunnen natuurlijk wel bereiken, dat een aantal personen sym pathie, soms zelfs vriendschap voor elkaar opvatten. Ook kunnen zij bevorderen, dat men elkaar over en weer met kennis en inzicht in een aantal zaken verrijkt. Er zullen hier en daar goede blijvende con tacten ontstaan en men kan zijn voordeel doen met wederzijdsohe'denkbeelden. Dat is vroeger ook vaak gebeurd. Maar de vol ken als zoodanig komen er niet nader mee tot elkaar, omdat zij elk uit een verschil lende wereldbeschouwing redeneeren en handelen: elk uit hun eigen nationaal voor oordeel. En binnen die omheining, onge hinderd door ruimer opvattingen, kunnen zij bewijzen dat zij gelijk hebben. Gegeven het feit, dat hun eigenbelang voorop moet staan, hebben in een conflict tusschen b.v. de Russen, de Engelschen, de Franschen de Amerikanen al die groote volken ieder voor zich gelijk. Maar de beperking overheerscht- En daar zal zelfs een U.N.E.S.C.O., die trouwens in haar statuut de bepaling heeft staan, dat zij zich niet mag mengen in het beleid der souvereine staten, op vastloopen. Ook zal zij daarbij ondervinden hetgeen de socioloog dl*. Den Hollander in een studie onder den titel „Het Andere Volk" bijwijze van waar schuwende slotsom heeft verklaard, dat hoe dieper men in de vraagstukken door dringt, hoe meer studie men in internatio naal contact maakt, hoe meer tegenstellin gen men schept. Daaruit blijkt dat het in zekeren zin moeilijker is gedeeltelijk sa mengaan te bereiken, zooals'bijvoorbeeld bij de pogingen tot het scheppen van een tolunie tusschen Nederland en België blijkt, dan de groote samenwerking eener Fede rale Unie te verwezenlijken. Bij de laatste zit de moeilijkheid in het aandurven van de groote verandering, maar als men een maal zulk een stap volbracht zou hebben, zou een geheel nieuwe sfeer van weder- zijdsch vertrouwen en wil tot samengaan groeien. Door deze dingen te overdenken komen wij wat dichter tot begrip van den wer- kelijkéh toestand, die in de wereld heerscht. Een beweging als die voor het scheppen van Federale Unies, met wereld- ï'egeering en wereldparlement als einddoel, beantwoordt daarbij aan het sinds den oorlog bij zoo velen heersehende verlangen naar de mogelijkheid van een groot ge neesmiddel voor de groote kwaal, waaraan wereld lijdt en waartegen oude veftoo- gen en middelen niet blijken te baten. R. P. Prins Philip van Griekenland, wiens naam in onbevestigde berichten in een adem genoemd Werd met dien van Prinses Elizabeth, heeft bij het Britsche ministerie van Binnenlandsche Za ken een verzoek om naturalisatie ingediend. Van de zijde van genoemd ministerie werd verklaard, dat het verzoek „op de gewone wijze in behan deling zal worden genomen". Naar verluidt, zal het verzoek van den prins geen bijzondere priori teit verleend worden. De secretaris van de cultureele commissie Voor wederopbouw-arbeiders op Walcheren is gearresteerd, verdacht van verduistering van 12 000 Prins Bernhard maakte deze foto van zijn jongste dochter weinige uren na haar geboorte „Wij hebben ons nieuwe dochtertje Maria Christina genoemd, alleen maar omdat wij den klank mooi vonden en de namen zinvol. Zij heeft geen enkele peet-oom of peet-tante en wij zi. 'len haar, net zoo goed als wij Beatrix met Trix aanspreken,. „Marijke" noemen," aldus Prins Bernhard, na afloop van de geboorte-aangifte, die hedenochtend plaats had. Toch hadden velen door de koude verstek laten gaan Hoewel aanvankelijk bepaald was, dat de lokalen, waar de felicitatieregisters ge- teekend kunnen worden, pas om één uur zouden worden geopend, bleek reeds voor twaalven- zoowel in Soest als in Baarn zoo'n stroom van deelnemers aan den ster- töcht te zijn aangekomen, dat aanmerke lijk vroeger met het teekenen werd begon nen. Van overal waren autobussen, auto's, vrachtwagens, motorrijders, fietsers, wan delaars en ruiters naar Baarn en Soest ge togen. Het was vinnig koud. Tegen den middag werd een temperatuur van 6 gra den ondër nul geregistreerd, doch de zon scheen lekker en er was weinig wind. Deze gunstige weersomstandigheden werkten niet weinig mede tot het slagen van den tocht. Uitbundig was alom de feestvreugde, en bij honderden tegelijk trokken de belang stellenden naar het witte paleis. De wacht posten waren verdubbeld, maar desondanks kostte het moeite de talrijke deputaties, die. hun opwachting kwamen maken, in „veilige" banen te leiden. Naar schatting hebben ongeveer 15.000 menschen den tocht naar Baarn ondernomen. Ongeveer 2200 motoren, 850 auto's, waarvan 80 auto bussen, 1.000 fietsers, 100 ruiters en een duizendtal treinpassagiers, benevens groote aantallen wandelaars bevolkten de wegen naar Baarn en Soest. De drie teekenlokalen konden den stroom oranje-gangers uitstekend verwerken, het geen wel blijkt uit het feit, dat niemand langer dan een half uur heeft gewacht. Jammer was, dat de folder met de foto van het pasgeboren prinsesje in een wieg, waar om geschaard Beatrix, Irene en Margriet eerst om 5 uur voor uitreiking gereed was. Het was derhalve slechts mogelijk diege nen, die na 5 uur de in teekenlokalen pas seerden, een dergelijke foto te verschaffen De gidsen, ordonnansen en de verple- Urk vierde feest zonder Oranjebitter... Onder de schetterende tonen van het Urk- sche fanfarecorps rolden gisteren E5 vracht wagens het dorp binnen De reeds uitbundige vreugde over de geboorte van de Prinse= steeg ten top toen bleek, dat een groot ge- deelte der wagens brandstoffen beva"ttè De bestuurders werden feestelijk onthaald en kregen ieder een bord erwtensoep, een borrel en een pakje sigaretten In hotel ..Het Wapen van Urk" hield burgemeester Keyzer een toe spraak en in hotel ,,De Verwachting" ver tolkte wethouder Koffeman de dankgevoelens der bevolking. De vertegenwoordiger van het ministerie van Binnenlandsche Zaken de heer Mijnlieff. dankte namens den minister Een der hotelhouders van het eiland was met een jeep zestig liter Oranjebitter gaan halen. Op den terugweg gleed de jeep van den spiegelgladden dijk en sloeg over den kop De inzittenden werden vrij ernstig gewond en het geestrijk vocht ging verloren De Roode Haan kraaide' in de hoofdstad De artist Sylvain Poons, die op de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam woont ontdekte gisteravond, dat er vlammen uit het dak van een pakhuis aan de overzijde van de gracht sloegen Hij snelde naar een brandmelder en maakte alarm, zoodat binnen enkele oogen- blikken de brandweer met veel materiaal ter plaatse was. De zolderverdieping van het pak huis. waarin een meubelfabriek gevestigd was, stond toen in lichterlaaie De brandweer mannen hadden geen gemakkelijke taak want het bluschwater maakte weldra van de straat een ijsbaan en al glibberende en glijdende moesten de brandweerlieden de slangen uit leggen. Enorme hoeveelheden water werden in den vuurhaard gespoten De brandweer streed ongeveer een uur tegen het steeds weer vlamvattende houten dak Om half elf was men echter den brand zoover meester dat er geen gevaar meer bestond voor uitbreiding Onder de zolderverdieping ligt een opslag plaats voor meubelen en reeds begon het wa ter door het plafond te druppelen In allerijl sleepten de brandweerlieden wier handen bijna bevroren van de kou groote dekzeilen aan om de meubels af te dekken Aan den buitenkant gudste het bluschwater in groote stralen naar beneden, waarbij het tot glinste rende ijspegels werd omgetooverd Honderden sloegen van de overzijde van de gracht het fantastische schouwspel gade. ging- en cantinedienst uit Rotterdam de den uitstekend werk. Scheveningers voerden in hun bonte dracht op het bordes van het stadhuis een rondedans uit. Hoewel het aantal deelnemers aan den tocht de verwachtingen nog eenigszins heeft overtroffen, hebben anderen, die reeds ingeschreven hadden, door het koude weer verstek laten gaan. Een ooievaar voor Soestdijk Een speelgoedfabriek in Bennebroek heeft een houten ooievaar vervaardigd, welke aan het Prinselijk Gezin op Soestdijk zal worden aangeboden als speelgoed voor de prinsesjes. De ooievaar is in de natio nale kleuren geschilderd en heeft een ver guld kroontje op den kop. Een soortgelijke ooievaar van kleiner formaat zal beschikbaar worden gesteld voor de eerste twaalf baby's, die direct na het*prinsesje het levenslicht hebben aan schouwd. De directie van een kinderwagenfabriek te Nunspeet stelt een kinderwagen beschik baar voor kinderen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag tusschen 2.09 uur en 2.39 uur geboren zijn. Rijnbrug door ijs bedreigd 24 Nederlandsche ijsbrekers hebben thans den strijd aangebonden tegen ijsmassa's in den Rijn bij Wezel, waar een van de twee resteerende Rijnbruggen bij intredende dooi ernstig gevaar loopt. De ijsbrekers hebben totnogtoe geen groote successen kunnen be halen en de brug is thans ingesloten in een punt van hei ijsdek op den Rijn dat zich over 'honderdtwintig km uitstrekt Zoolang de vorst aanhoudt loopt de brug geen gevaar en zal het verkeer doorgang kunnen vinden Verwacht wordt evenwel dat bij intredende dooi geweldige ijsmassa's zich zullen vastzet ten voor de Wezelbrug, die met explosieven zullen moeten worden verwijderd Het is zeer waarschijnlijk dat de brug daar om bij den inval van de dooi gesloten zal moeten worden voor het verkeer Daarna zal. daar de Dusseldorpbrug reeds in de vorige vorstperiode bezweken is. nog slechts de Rijn overgang in Keulen in gebruik kunnen blij ven. Voor de Keulsche brug bestaan naar het zich laat aanzien geen gevaren De Wezelbrug verzet slechts het achtste deel van het ver keer dat bij Keulen den Rijn passeert, doch zij is van groot belang voor het verkeer van Zuid-Nederland. „Suriname tegen Duitscli gebied" Verbluffend voorstel uit Portorico Volgens de „Washington Star" van Maan dag j.l. heeft het voormalig lid van de volks vertegenwoordiging van Poriorico. Antonio Pacheco Padro, aan den Amerikaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, generaal Marshall, voorgesteld „Suriname in te lijven in het politieke organisme van Portorico", ten einde de overbevolking van Portorico te ver lichten en de voorziening van Amerika van Surinaamsche bauxiet te verzekeren. Hij ver klaarde: „Portorico is bereid onder garantie van de Vereenigde Staten de financieele ver antwoordelijkheid voor het geheele plan om Suriname van Nederland te koopen te aan vaarden". Hij verklaarde verder, dat door bemiddeling van het Amerikaansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken de hulp van de Amerikaansche regeering is gevraagd, om de meening van de Nederlandsche regeering om trent dit voorstel te peilen. Amerika zou. aldus Pacheco Padro, Suriname kunnen krij gen als tegenprestatie voor „de hulp aan Nederland bij het verkrijgen van Duitsch grondgebied" BEATRIX ZEGT: Maar het is een zusje met donkerblond haar en blauwe oogen In een kinderstoeltje in de kinderkamer van paleis Soestdijk zit Prins Bernhard. Zijn beenen bijna opgevouwen, omdat hij niet in het stoeltje past. Beter zijn deze fauteuil tjes geschikt voor de meisjes voor wie ze gemaakt zijn: Trix, Ireen en Margriet. En die zitten dan ook naast den Prins heel wat makkelijker. Trix en Ireen in blauwe jurkjes. Margriet of beter „Pietie" in een rose. De Prins met zijn onafscheidelijken anjer. En m net vijfde stoeltje uw verslaggever, met even lange beenen als de Prins, dus ook bijna opgevouwen. Mej. Gillis, de secretaresse van Prins Bernhard heeft zoo juist een groote schaal binnen gebracht, een schaal met beschui ten waarop oranje muisjes. Pietie pakt meteen een beschuit en begint de muisjes er af te likken. De Prins lacht maar, als hij naar zijn op één na jongste telg kijkt. „Trix is nu al negen, haar hoef je niet meer te leeren hoe je een beschuit moet eten en evenmin Ireen". En dan neemt de Prins er ook maar eentje. „Eén maar", zegt hij, „want de muisjes zijn me een beetje erg zoet". Dan vraagt de persman aan Trix hoe ze haar zusje vindt. En Trix komt los. „Oh, mooi", zegt ze, „en het mooist van alles zijn wel de nageltjes, die lijken wel gelakt. En dan - heeft ze donkerblauwe oogen en een klein kuifje". „Wat voor kleur, Trix?" „Net zooals Pietie, wat donkerder dan ik. En schreeuwen doet het ook al. Pietie vroeg haar wat en meteen zei ze „bèèè". „Wat zei je dan, Pietie?" Pietie geeft geen rechtstreeksch antwoord. „Het kwam 's nachts", zegt Pietie, „toen ik sliep". Maar Trix. de spraakzaamste van de drie, geeft antwoord voor haar zusje: „Ze vroeg of ze het dekentje zou optillen. Nou. toen schreeuwde het". Gistermorgen om half zeven zijn .de meis jes ongestaan Samen met „pappie" zijn ze toen naar de kamer gegaan, waar de kleine in haar wiegje lag. De Prins heeft Pietie opgetild. „Mij niet" zegt Trix, „ik kon haar zoo wel zien. Ik ben groot genoeg. En Ireen ook".. „Ireen praat niet veel", zegt de Prins en dat is zoo. want ze laat haar zusjes pra ten. maar kijkt geïnteresseerd toe. Trix praat des te meer Ze schatert en lacht dien meneer uit, die vraagt of het zusje al evenveel haar heeft als zij zelf. „Hoe kan dat nou", zegt Trix. Pietie likt nog steeds aan de muisjes. Als deze alle- mafel ziin opgelikt, begint ze ook eens aan de beschuit. Dan zegt plotseling Trix, net alsof ze lang gewacht heeft het te zeggen: ..Ik had tóch liever een broertje gehad" De Prins schatert van het lachen. Dan ne men we afscheid van het gelukkige prin selijke viertal. We laten de prinsesjes bij haar poppen en speelgoederen. Voor we het paleis verlaten, spreken we nog met iemand die nauwkeurig kan zeg gen hoe ons jongste prinsesje er uit ziet. Het heeft donkerblond haar en donker blauwe oogen. Toen onze zegsman de baby zag in het met kant bekleede wiegje, waar in reeds andere Oranje-telgen haar eerste dagen doorbrachten, sliep het kleine meisje vast. „Het is een echt lief kindje, heel fijntjes gebouwd, met. een mooi mondje en een mooi kinnetje en heel kleine vingertjes met prachtige nageltjes. Dit was hetgeen mij het meest opviel". „En de Prinses?" vroegen wij. „De Prin ses is stralend gelukkig". Aan het ontbijt moest Prins Bernhard vertellen over het nieuwe prinsesje. Onderlusschen knabbelden de prinsesjes aan een beschuit met muisjes. Drie eieren voor groot en klein In de bonnenlijst. die morgen gepubli ceerd zal worden, is een bon opgenomen voor drie eieren per persoon, voor alle leef tijdsgroepen. Hel woord is aan. M i 1 a v e s p a Alles is ijdel behalve goedheid. Britsche regeering acht zich niet tot een beslissing gerechtigd Nadat de Britsche regeering door de mislukking van de Londensche besprekin gen over Palestina tot de conclusie was gekomen, dat de kwestie niet kon worden opgelost op de basis van Engelsohe voor stellen. heeft zï.f het besluit genomen de Palestijnsche zaak voor te legsren aan de UNO. De minister van Buitenlandsche Zaken Bevin heeft gisteren dit besluit in het parlement toegelicht en gemotiveerd, waarbij hij een gedetailleerd overzicht van de ontwikkeling der onderhandelingen gaf. Bevip heeft niet gerept over het artikel van het Handvest, waaronder de zaak aan de UNO zal worden voorgelegd, noch over het a! dan niet handhaven van troepen in Palestina gedurende den overgangstijd. Bevin schreef het mislukken van de Palestijnsche conferentie toe aan de on verzoenlijke houding van Joden en Ara bieren en verklaarde, dat, er momenteel geen oplossing mogelijk is. Bevin deelde mede. dat de regeering er reeds van over tuigd was geen oplossing van het probleem te zullen bereiken langs de lijnen van het witboek van 1939, waarbij de Joodsche immigratie beperkt werd en zij is zoo doende onmiddellijk begonnen met het zoeken naar een nieuwe wijze, waarop het probleem zou kunnen worden aangevat. Zoo werd in 1945 een Engelsch-Ameri- kaansche commissie van onderzoek be noemd en terzelfder tijd werd besloten de immigratie-quota voor Joden in Palestina op 1500 per maand te stellen. Toen het rapport van de commissie van onderzoek was ingediend zijn de Engelsche en de Amerikaansche regeering overeengekomen, dat het rapport door Engelsche en Ame rikaansche functionarissen zou worden onderzocht. Deze bevalen gezamenlijk het plan voor provinciale autonomie aan, dat m het Lagerhuis door Herbert Morrison werd beschreven, Hierop werden Joden en Arabieren uitgenoodigd voor een confe rentie-basis van dit plan. Beide partijen in Palestina weigerden, doch in September 1946 kon dé conferentie met de vertegen woordigers van de Arabische staten be ginnen. Nadat de conferentie tijdens de zitting van de algemeene vergadering der UNO verdaagd was geweest, werd zij in Januari De algemeene luchtdrukverdeelins onder saat nog steeds weinig verandering Een lang gerekte gordel van hoocen druk strekt zich uit van Rusland via IJsland en Groenland naar Canada Bij Groenland bevindt zich in dezen gordel een kern m«t barometerstanden boven 1040 milibaar Ten Zuiden van het lans gerekte maximum bewegen zich storingen naar het Oosten De belangrijkste ligt op het oogenblïk in de omgeving van Sardinië. Aan de voorzijde van deze storing wordt warme Saharalucht aangezogen die over de betrek kelijk koude lucht in den Balkan stroomt en aanleiding geeft tot uiteebreiden sneeuwva1 in Joego-Slavië en Hongarije Dez'e sneeuw- zone beweegt zich langzaam in Noordelijke en Noordoostelijke richting onder invloed van den warmen luchtstroom afkomstig uit de Sahara De temperaturen stegen aan de kust van Libië tot 30 graden Celsius Ook in Zuid- Italië steeg de temperatuur belangrijk In onze omgeving kwamen geen temoeratuur- wijzigingen van beteekenis voor Onder in vloed van de hier en daar optredende nach telijke bewolking daalde de temperatuur van nacht op sommige plaatsen wat minder laas dan gisternacht Het algemeene karakter van den stroom van koude Russische lucht blijft ongewijzigd Temperaturen die hedenmorgen om 10 uur werden gemeten zijn de volgende' vliegveld Twenthe 6. Den Helder —5. Vllssingen 6 De Bilt —5. vliegveld Schiphol —6 vliegveld Eindhoven 7, vliegveld Leeuwarden —6 vliegveld Groningen (Eelde) —6 vliegveld Maastricht (Beek) —11. vliegveld Ypenbure —6. vliegveld Gilze-Rlien —5, lichtschip Goe- ree 4. hervat en ditmaal namen ook de Palestijn sche Arabieren aan de discussie deeL Het Joodsche bureau bleef echter weigeren en slechts in de laatste phase is het mogelijk geweest op informeele basis besprekingen te voeren met vertegenwoordigers ervan. Reeds van het begin af weigerden Joden en Arabieren het plan voor provinciale autonomie als basis voor de besprekingen te aanvaarden en ook na Arabische en Britsche tegenvoorstellen bleek het niet mogelijk een basis te vinden. Nu er geen andere mogelijkheid open is dan een arbitraire oplossing van het conflict tusschen de Joodsche en Arabische bevolking in Palestina, die respectievelijk 600 000 en 1.200.000 zielen tellen, is de Britsche regeering als mandataris niet ge rechtigd hierin te beslissen. De Britsche regeering heeft, geen bevoegdheid het land aan Joden of Arabieren toe te wijzen, of het te verdeelen. „Wij zijn daarom tot de slotsom gekomen het probleem aan de ,UNO voor te leggen", aldus Bevin. Wij vertrouwen er echten op, dat nu de kwestie aan de UNO is voorgelegd, alle betrokkenen zelfbeheerschmg zullen oefe nen tot het oordeel van de UNO is uit gesproken", aldus verklaarde Bevin onder toejuichingen van het Huis. Doodvonnissen uitgesteld. De voltrekking van de doodvonnissen, die door het militair tribunaal te Jeruza lem op 10 Februari werden uitgesproken over drie Joodsche terroristen en later door generaal Sir Evelyn Barker werden bekrachtigd, is hangende de beslissing van den Privy Council in de zaak Dov Gruner, officieel opgeschort. Enge'sche wanens aan Neder landsche troepen in Indië Op een vraag van het Britsche Labour-lld! Longden. of de minister van Oorlog hoeveel heid en soort van wapens kon noemen, dia door de Britten voor de Nederlanders in In donesië werden achtergelaten en welke wa pens momenteel door Grool-Brittannië ver schaft werden, heeft de Britsche minister van Oorlog. Bellenger. geantwoord, dat .geschik te" Britsche wapens op normale basis ver strekt werden aan ongeveer 62 000 man Ne derlandsche troepen in Indonesië 19.000 man Nederlandsche strijdkrachten werden voorts nog door Groot-Brit'annië van dergelijke wapens voorzien, zoo voegde hij eraan toe. Bellenger achtte het ondoenlijk om precies fe zeggen hoeveel wapens uit voorraden in het Verre Oosten en hoeveel uit voorraden in Engeland zelf werden afgestaan. fe5- -'' MËG&Iol ïiiiilongp\voiKv Xedorlantl.si'li»4 Staatscourant Ter gelegenheid van de geboorte van het prinsesje is gisteren een Buitengewone Nederlandsche Staatscourant uitgegeven. Naar United Press mededeelt, heeft het Amerikaansche liberty-schip „Martin Behrmann" zijn pogingen opgegeven om de haven van Cheribon te verlaten, waar het door verschillende Nederlandsche oor logsschepen wordt vastgehouden. Déze be waking geschiedt om het feit, dat dit Ame rikaansche schip in de door de republikei nen beheersehte haven goederen heeft ge laden, die afkomstig zijn van Nederland sche ondernemingen, waarvan de eigenaars door de Indonesiche maatregelen niet naar hun bedrijven kunnen terugkeeren. Hét schip werd bij aankomst op contrabande onderzocht, doch er was geen oorlogstuig aan boord. Het mag echter geen goederen uitvoeren zonder vergunning van Neder landsche zijde. De kapitein zeide slechts de orders van zijn reederïj te zullen opvol gen, doch de Amerikaansche consul te Ba tavia heeft de Nederlandsche maatregelen gerechtvaardigd genoemd, daar de Ameri kaansche regeering alleen het gezag van de Nederlandsch-Indische regeering erkent. Thans heeft het Amerikaansche departe ment van Buitenlandsche Zaken eveneens rechtstreeks ontkend, 'dat het schip de sanctie der Amerikaansche regeering heeft en de reederij van het schip, de Un. States Shipping Association, is gewaarschuwd dat zij geheel op eigen risico handelt. ***,ooooomcmnooof*:ootx^«*)or*xï*x*x**inr*it«vyv»*v**y> W eerbericht aanhoudende: vorst Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Don derdagavond: Meest matige vorst, hier en daar perioden met weinig wolken. Plaatselijk eenige sneeuw. Tijdelijk afnemende wind tusschen Noordoost en Oost. 20 .Februari: Zon op: 7.47 uur. onder 18.02 uur Maan op- 8.10 uur. onder 17,09 uur 21 Februari: Nieuwe maan. »cococaM,xxxttxooooocoMucwxj'iouoouaoauaixxxoooooa;

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1