J 1 ilj Gezellige feestdrukte in de stad Zeven Haarlemmers Dinsdag geboren Boekbespreking Het vliegdekschip Kare! Doorman heeft de thuisreis volbracht Prins Bernhard doet aangifte van de geboorte zijner jongste dochter. Maria-Marijke. "I I Woensdag 19 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD tut Een spontaan gevierd feest doet prettig aar. Honderden stadgenoo- ten waren Dinsdag middag naar het cen trum der stad getrok ken in de verwachting, dat het daar wel ge zellig zou zijn. Door de groote drukte in de hoofdstraten was het inderdaad gezellig. Een programma was er voor dezen dag niet samengesteld. Wel had het Haarlemsche comi té tot viering van na tionale feesten plannen gemaakt, doch door de kou was het bij een voorbereiding geble ven. Het Centrum comité van Koningin nedag, aangesloten bij het Haarlemsch comité, is nog eenigszins voor den dag gekomen, hoe wel het bestuur des morgens nog niet wist, welk programma af gewerkt moest worden. In den loop van den morgen werden op de Groote Markt luidspre kers aangebracht en in den loop van den dag heerschte door de opgewekte muziek een gezellige stemming. Om twaalf uur be sloot het bestuur het défilé toch te laten doorgaan. Weliswaar was het aantal inge schreven vereenigingen niet groot, doch de jeugdvereenigingen hadden op doorgaan aangedrongen. Door de groote geestdrift van de jeugd is het défilé geslaagd. Een groot aantal padvind- onJ sters en padvinders was om halfvier op de Dreef aangekomen. Bij de jeugd voeg- den zich deputaties van enkele oude Haar lemsche vereenigingen alsmede leden van de Pe Roode Kruis Transportcolonne. Over het Plein door de Groote Houtstraat trok de stoet naar de Groote Markt. Op 't bordes hadden burgemeester M. A. Reinalda, wet houder A. J. M. Angenent. de oud-hoofd commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck en de voorzitter van het Cen trum-comité, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, plaats genomen. Via de Smedestraat, Kruisstraat, Kruisweg werd naar het Sta tionsplein gewandeld, waar de stoet ont bonden werd. Langs den weg hadden zich velen opgesteld. Nog lang bleef het druk op straat. Tal- loozen zochten echter een restaurant of café op, om daar bij eenige warmte het feest verder te vieren. In de Kloppersingelkerk hield de Chris telijke Oranjevereeniging „Prins Willem I:' een dankdienst. Voorganger was ds. M. Holtrop, predikant bij de Christelijke Ge reformeerde Gemeente. Door de koude was de opkomst niet zoo groot. Bloemendaal De feestelijkheden te Bloemendaal, in welke in de open lucht zouden worden ge- J houden, zijn uitgesteld. De geboorte van ]e de prinses werd aangekondigd door vuur- werk en klokgelui. De felicitatie-registers inj in de verschillende deelen der gemeente J werden ondanks de felle koude druk ge- iel teekend. ie Na 12 uur gingen herauten te paard i rond. om de blijde gebeurtenis bekend te maken. Een beetje koddig was, dat de herauten geen bazuinen hadden om het publiek bijeen te roepen, maar een blik. Des middags was het in Hotel Duin en Daal feest voor de Indische gerepatriëer- den. Er was muziek, er werd gezongen en Lou Marti zorgde voor een goede stem ming. Het was een buitengewoon ge slaagde middag. Des avonds van 78 uur hadden dank diensten in de kerken plaats, die zeer goed bezocht waren. Aan het einde der diensten werd het Wilhelmus gezongen. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan werd een feestavond gegeven door het Oranjecomité. De heer H. Vis sprak een openingswoord. Medewerking verleenden de Christelijke Harmonie „Sursum", de heer Voorwalt uit Overveen, die eenige mooie films vertoonde en de Christelijke Jongemannen Vereeniging en de Jonge Kerk, die allen tezamen het publiek bui tengewoon hebben doen genieten. De door „Sursum" gespeelde vaderlandsche liede ren werden uit volle borst meegezongen. In Hotel „Vreeburg" konden de dans- lustigen zich vermaken en ook daar heerschte een opgewekte stemming. Van de kozijnverlichting is, ook al door de vorst, niet veel terechtgekomen, maar toch waren er enkele aardige verlichtin gen, o.a. het raam aan de Bispincklaan met de woorden: Leve onze Prinses! Er is waar dig feest gevierd in Bloemendaal. Heemstede Des middags om twee uur kondigde de burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn van het balkon van het Raaduis de blijde ge beurtenis af aan een vrij groot aantal be langstellenden, waaronder veel kinderen en een groep Padvinders en Trekkers met hun eigen band. Hij hield daarna een korte toespraak, waarna men in optocht naar het Wipperplein trok. Hier plantte me vrouw Van Doorn een herdenkingsboom. De heer E. Lefèbvre, voorzitter van „Ko ninginnedag" hield een toespraak. Hij merkte op, dat. al was 't in de natuur dezen dag wel zeer koud. het toch in de harten van alle Nederlanders warm was en vol van liefde voor het Oranjehuis. Hij beval het jonge boompje in de goede zorgen van alle ingezetenen aan. Met een driewerf hoezee voor het jonge prinsesje werd deze plechtigheid gesloten. De overige feeste lijkheden werden met het oog op de koude afgelast. Bennebroek In Bennebroek zijn de openbare feeste lijkheden uitgesteld tot het weer zich wat Aent!;i voor Haarlem WOENSDAG 19 FEBRUARI Gebouw Jacobstraat» gebouw v. Vrijz. Her vormden: Nel Oosthout in ..De Krijtkring" (H K. C.). Bioscopen. Rembrandt: Lenieparade (a. 1.). Palace: Terug naar Bataan (14 Luxor: Gas light 08 J.) Deze drie 14.00. 16 00. 19 00 en 21.15 uur Frans Hals: Swing it <alle leeft.) 14 00. 16.30. 19.00 en 21.15 uur City: Genie' van ie leven (a 1.) 14.15, 16 30. 19 00 en 21 15 uur. Spaarne Theater: Het geheim van de onderwereld (deel III) 14.30 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 20 FEBRUARI Zuiderkapel: Ds. C. J. Hoekendijk, 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. Herauten kondigden officieel de blijde gebeurtenis af. milder toont. De schooljeugd werd des mid dags getrakteerd. Op de Stichting „Voge lenzang" is des avonds in het Kerkgebouw een Oranjefeest georganiseerd, waarbij een revue werd opgevoerd, die was samenge steld door Zuster Bruggeman. Buitengewoon geslaagd was het tafereel, waarin het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard werd uitgebeeld. Het was gelukt een levende bok op het tooneel te krijgen, die de mascotte van de Prins Bernhardkapel moest voorstellen. Aan het slot dankte ds. Dokter de mede werkenden voor de ongetwijfeld origmeele revue, die zij hadden opgevoerd en hij prees Zuster Bruggeman voor het gewel dige werk, dat zij tot stand had gebracht. Als bewijs van de erkentelijkheid van allen overhandigde hij haar een mooie bloeiende plant. Schoolkinderen krijgen binnen een week snoepgoed Zooals men weet, zullen aan de leerlingen van de openbare lagere scholen ter gelegen heid van de blijde gebeurtenis versnaperin gen worden uitgereikt. Het lag oorspronkelijk :n de bedoeling dit op den Nationalen feest dag te doen, doch nu de Haarlemsche lagere scholen wegens kolenschaarschte gesloten zijn is de vraag gerezen, wanneer de uitdeeiing dan kan plaats hebben. Wij vernamen, dat de regeling van deze kwestie aan het hoofd der school is opgedra gen, maar dat uitdrukkelijk is bepaald, dat de verstrekking uiterlijk een week na dei^ nationalen feestdag moet hebben plaats ge had. Wanneer de school gesloten is. zullen de kinderen bericht krijgen. wanneer zij het snoepgoed in ontvangst kunnen nemen. Op enkele scholen had reeds gisteren en vanmor gen de uitdeeiing plaats. Tot hedenmorgen twaalf uur waren bü den burgerlijken stand ter gemeente secretarie van Haarlem zeven jongens en meisjes aangegeven, die op Dinsdag 18 Februari geboren waren. In den nacht van Dinsdag om half drie werd geboren een zoon van de familie Hofkamp, Oudaen- stvaat 22. Er worden nog enkele aangiften verwacht. Mogelijk willen de ouders eerst de namen van de Prinses vernemen. Te Heemstede was aangifte gedaan van de geboorte van Catharina Maria Luiten, Dr. P, Cuyperslaan 13 om 15.25 uur en van Wilhelmus Franciscus van Baarle, Leid- sclievaartweg 161 om 23.10 uur. Ook in Bloemendaal zijn twee kinderen geboren op 18 Februari. Des middags om halfzes zag het levenslicht Henricus Petrus Cornelis Marcclis, Dompvloedslaan 23 en ceu uur later Paul Benjamin Post, Prins Mauritslaan 91. Stadhuis op Zalerdag gesloten Naar wij vernemen zullen die gemeentelijke diensten, die voor hun verwarming van ..zwarte" brandstof afh?nkelijk zijn, op Za-1 lerdag gesloten worden, voor zoover de dienst het toelaat De gebouwen van het gemeente lijk gas- en eleetriciteitsbedrijf. die met afval- stoom van de lichtbedrijven worden ver warmd. blijven geopend. Het stadhuis zal in ieder geval gesloten worden Zoolang deze regeling, die as. Zaterdag reeds ingaat, van kracht is, zal het gemeentepersoneel var Maandag tot en met Vrijdag tot 18 uur wer ken. Muziek Concert te Hillegom In de Gereformeerde Kerk te Hillegom con certeerden Dinsdagavond de Kon. Liedertafél ..Zang en Vriendschap" en de Haarlemsche or ganist Jacob Bijster. Niet alle omstandigheden waren gunstig voor het wélslagen van dit con cert. De acoustiek der slechts zeer matie bezette kerk werd door de zangers niet geroemd: orgel was vreeselijk valsch; kou en duisternis waren op den weg. Er was nog iets: het pro gramma van Z. en V. voor dit reeds 1: voren vastgestelde concert was voor het begin der Lijdensweek berekend en dus deden verschil lende aan den Bijbel ontleende klaagzangen zeei vreemd en ongerijmd aan als besluit van eer nationalen feestdag. Ook van de lofprijzingen ging weinig opgewektheid uit. Eigenlijk paste alleen het bij het begin door het koor. bij het slot door alle aanwezigen gezongen „Wilhelmus" bij de summing van dezen bijzonderen dag. De koorzang was in de pianissimo's het mooist, in enkele andere momenten niet geheel zuiver. Twee Valerius-liederen zong het In de deels contrapuntlsche deels volstemmige harmonische zetting van Duvosel. De dirigent Jac. P. Loory bracht die door zijn pittige leiding tot èen goed resultaat. Jacob Bijster speelde een Preludium en Fuga van den ouden orgelmeester Dietrich Buxtehude en een in klassieken stijl geschreven Passacaille, Koraal en Fuga van onzen te vroeg overleden landgenoot C de Wolf voortreffelijk, voorzoover het instrument het toeliet Zijn improvisatie op een hem door Loory opgegeven thema muntte meer uit door een onuitputtelijke verscheiden heid van mooie en verrassende harmonische ver bind. ngen dan door overzichtelijkheid van vorm; zij scheen meer motivisch dan thematisch be werkt; zij was vaak een klank weelde. Maar ze was veel te lang. De oude Horatius verweet :n een zijner Satiren den zangers dat ze als ze eenmaal beginnen, van geen ophouden weten: hij had dat als hij een goede 1900 jaar later ge leefd had, velen onzer organisten ook kunnen vei wij ten. En nu „stop!", anders wordt alt verslag ook te lang. K. DE JONG DE DISTRIBUTIE Donderdag 20 Februari Haarlem. Schoenenbonnen: G. H, I, (Vleesch- hal). „Vrouwenkamp op Java" door J H HOOYKAAS—VAN LEEUWEN BOOMKAMP, met teekeningen van Kick Hofer. G. Kolff en Co Amsterdam en Batavia. Een van de vele Nederlandsche vrouwen, die in Japansche kampen hebben moeten ver toeven. vertelt In het kort van haar ervarin gen. Het zijn maar kleine dagelijksche ge beurtenissen. die ze verhaalt. Het boekje is geenszins een volledig overzicht van het vele leed, dat er geleden is en evenmin een veel zijdig beeld met letterkundige verdiensten Maar de simpele manier van vertellen en de bijna terloops vermelde angsten en zorgen om de kinderen, om de weg gevoerde jongens, om de mannen, van wie zelden iets wordt gehoord, wekken samen een sfeer, die goed weergeeft hoe de vrouwen dit leed hebben gedragen: heldhaftig en met een vast ver trouwen in den goeden afloop van den oorlog. Dit-boekje, dat ingeleid is door oud minister Ch. J. I M. Weiter. zal worden ver kocht met een toeslag ten bate van de Stich ting „Nederland helpt Indië". JAN KLEIN K. O. IN DE EERSTE RONDE. Na een gevecht van 2 minuten en 32 secoonder. werd de Nederlandsche kampioen Jan Klein te Londen knock out geslagen door Jack Londen. Van de tropenzon naar den barren winter Toen het vliegdekschip Karei Door man eenige maanden geleden uit Ba tavia vertrok en de thuisreis naar het moederland aanvaardde, werd het be schenen door een felle tropenzon en voer het langs kusten met wuivende palmen. Heet, snikheet was het overal aan boord en zelfs de nachten brachten weinig koelte. Gisteren, op den natio nalen feestdag, werd het einddoel be reikt en toen het groote en lompe vaar tuig langzaam voortgleed door het Noordzeekanaal, voer het langs be sneeuwde velden waar een felle Oosten wind over heen blies en moest het den steven ploegen door een vaarwater, dat geheel bedekt was met een dikke laag ijsschotsen. Huiverend en ver kleumd liepen de opvarenden over de breedc dekken, diep in hun kraag ge doken. Hedenmorgen heeft Prins Bernhard zijn jongste dochter, die gisteren ge boren werd, aangegeven. De plechtigheid ge schiedde in de eetkamer van den rechtervleugel van het paleis. Als getuigen traden op minister-presi dent dr. L. J. M. Beel en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van den Raad van State. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand trad op de burgemeester van Baarn jhr. mr. F. J. van Beek Calckoen. Het was precies elf uur toen baron Baud, particu lier secretaris van Prinses Juliana, de beide getuigen en den ambtenaar het ver trek binnënleidde. Enkele oogenblikken later kwam Prins Bernhard binnen, ge kleed in het gala-uniform van luitenant-generaal der cavalerie, met op een kus sen het kleine prinsesje. De baby was wakker en heel stil. De Prins toonde zijn dochtertje allereerst aan de beide excellenties. De Prins was zichtbaar trotsch, toen hij voor het eerst zijn dochtertje toon de. Nadat de gelegenheid was geboden om fotos te maken en ook jhr. Van Beek Calckoen een oogen blikje gelegenheid had ge had de pas geborene te aanschouwen, bracht de Prins zijn dochtertje weer buiten de kamer en ver trouwde hij haar toe aan de zorgen van zuster Hui- dekooper, die op de gang, waar de drie andere prinsesjes nieuwsgierig ronddrib- belden, wachtte. Nadat de Prins weer in de kamer was teruggekomen, las jhr. Van Beek Calckoen de geboorte-acte voor en toen werden ook voor het eerst de namen Maria Christina bekend gemaakt. Nadat vervolgens Prins Bernhard, jhr. Beelaerts van Blokland, minister Beel en jhr. Van Beek Calckoen, de in fraai wit leer gebonden geboorte-acte hadden on derteekend. stelde de ambtenaar den Prins eerst het trouwboekje, waarin de baby was aangeteekend en vervolgens de distri butiebescheiden voor de jong geborene ter hand. Even later werd de oud-Hollandsche traditioneele drank, kandeel, rondgediend en werd op de gezondheid van het prin sesje gedronken. Hierna was de plechtig heid ten einde. Voor de tweede maal in de geschie denis is er een Maria in het witte paleis in Soesldijk gekomen, die Marijke genoemd wordt. In 1711 werd het paleis namelijk de zomer residentie van „Marijke-meu"Maria Louise, gravin van Hessen-Kassei, weduwe van Johan Willem Friso, die op 11 Juli 1711 bij den overtocht van den Moerdijk verdronk. Met Marijke Meu kwam het paleis voor het eerst in vrouwelijke handen opmerkelijk is het dat na dien tijd vorstelijke vrouwen in de geschiede nis van het paleis en het paleis in het leven van een aantal vorstelijke vrouwen een groote rol hebben ge speeld. Marijke-meu, prinses Anna. „de gouvernante", Anna Paulowna, koningin Emma zij allen hebben hun stempel gedrukt op het paleis Soesl dijk. En met Prinses Juliana is een nieuwe vorstin uit het Huis van Oranje de traditie harer vrouwelijke voorzalen komen voortzetten. Toen prins Willem IV in 1747 tot stadhouder van alle gewesten werd uitge: --pen en het lustslot Soesldijk aan hem kwam, was het door de goede zorgen van zijn moeder, Marijke-meu, in vele opzichten aan zienlijk verfraaid. STAMBOOM VAN HET HUIS VAN ORANJE-NASSAU WILLEM VAN NASSAU 1484-1559 x juliaha van stolberg hoc-/óss, WILLEM VAN ORANJE 1533-158* anna van duren LODEWUK vjan de oude '535-(6q6 elisabeth E^UK HENDRIK AOOLE PHILIPS WILLEM anna van saksen 1s44-1577 1 MAU RITS 1567-1625 ilotte de bourbon i loc adolf leuchtenberg is79 WILLEM LOOEWIJK (560-B: ERNST CASIMIR (573-1632 X SOPHIA HE0WIG 1 efUNSWUX t(S42 louise de colignv (s55-1620 FREDER/K HENDRIK 1584-1647 x ^albertine agnes <634-1697 x willem fredërik 1613-1664 Prins WILLEM n 1626-1650 x henriétte v stuart is3i - i66o hendrik casimir n 1657-1696 x henriet te amalia van anhalt dessau f1726 Prins WILLEM m 1650-1702 x hessen kassei 1663-1765, -JAN WILLEM FRlSO 1687-17(1 X MARIA LOUISE v i hannover 1709-1759 .1WILLEM a 1711-1751 x ANNA V 1947 JVILLi X 1748-1806 x WILHELMINA 1 I PRUISEN f MARIA CHRISTINA (18 Februari 1947) ^Koning WILL^b 1792 -1849 x anna paulowna van rusland <?s5-<b6s, .Koning WILLEM m 1817-1890 X emma van waldeck pyrmcnt ibs6-1934^ Koningin ^L HEL MINA 1880 x hendrik van mecklenburg «76-4934, ullana vanorL- nassau i909 x BERNARD van L'PPE BIESTERFELO 1911^ MAR6R/ET 1343 IRENE 1939 BEATRIX 1938 De drukte voor het paleis Soestdijk na het bekend worden van de geboorte van een prinses. De geboorte-acte. De tekst van de geboorte-acte luidt: „Heden, den 19en Februari, negentien honderd zeven en veertig, heeft Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Bernhard Leo pold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter der Nederlanden, prins van Lippe-Biesterfeld, oud vijf en dertig jaren, wonende te Baarn, aan mij, ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Baarn, Frans Jabes van Beek Calckoen, burge meester van Baarn, verklaard, dat op Dinsdag den 18en Februari negentien hon derd zeven en veertig, des morgens te twee uur vier en twintig minuten, hem en zijner gemalinne. Harer Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana Louise Emma Marie Wü- helmina der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau. Hertogin van Macklenburg, Prinses van Lippe-Biesterfeld. enzoovoorts. enzoovoorts. mede wonende te Baarn in het Koninklijk Paleis, gelegen aan den Amsterdamschen straatweg, nummer één, binnen deze gemeente eene dochter is ge boren, genaamd: Maria Christina, prinses van Oranje-Nassau, prinses van Lippe-Biesterfeld. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft Zijne Dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegenwoordigheid van Louis Joseph Maria Beel, oud vier en veertig ja ren. minister van Staat, minister van Bin nen landsche Zaken, wonende te 's-Gra- venhage en jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud vijf en zeventig jaren. Ka merheer :n buitenge wonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, minister van Staat, vice-president van den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage. Hiervan is deze acte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen, (w.gBERNHARD Prins der Nederlanden Prins van Lippe-Biesterfeld F. BEELAERTS VAN BLOKLAND L. J. M. BEEL F. J. VAN BEEK CALCKOEN. Verraadszaakjes uit Haarlems omgeving voor het Hof Met Mr. B. Lamers als president behan delde het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam op den nationalen feestdag een aantal zaken uit de omgeving van Haarlem, waar van twee vrouwen, respectievelijk uit Bloemendaal en Zand voort de hoofdpersonen waren. Als eerste moest de Bloemendaalsche mej. M. W. K zich verantwoorden. Haar was ten laste gelegd, dat zij. nadat de betrekking van teekerw- res bij de Duitsche oorlogsmarine in October 1940 door haar werd aanvaard. In den zomer van 1944 aan den ..Sioherheitsdienst" mededeelde, dat de zegels var. een door dezen dienst gelde kamer in de Sarphatlstraat te Amsterdam waren verbroken. Verder zou zij aan den S D. verteld hebben, dat uit een kamer in hetzelfde perceel, die door haar vader was gehuurd, enkel* aan haar toebehoorende goederen waren ont vreemd Op deze manier zou zij, aldus de aan klacht. de bewoners of de regelmatige bezoekers van bedoelde woning aan opsporing en vervol ging hebben blootgesteld. Mr, H. J. Keune, die als procureur-fiscaal optrad elschte 10 Jaar ge vangenisstraf met aftrek. „Ze plagen me". De tweede vrouwelijke verdachte was B. A. S. A., Van haar vertelde de acte van beschuldi ging, dat zij In Juni en Juli 1944 aan te Zand- voort gelegerde Duttschers gevraagd heeft, maatregelen te treffen tegen een dame uit de Ostadestraat, die haar „dwars zat", omdat zij, verdachte, van Duitsche origine en N.S B.-lid was. Toen dit niet bleek te helpen, ging de be klaagde naar haar vijandin toe In gezelschap van een paar Duitsche officieren en beschuldigde haar zoon ervan, dat hij haar doen en laten naging. Als tweede punt vermeldde de tenlastelegging dat ze omstreeks der. zelfden tijd aan den com mandant van het Heemstcedsch gesticht „Meer en Bosch", waar te dien tijde Dultschers gele gerd waren, verteld heeft, dat een dame aan den Meerweg aldaar ook al plaagde De eisch luidde in deze zaak 2'-, jaar met afirek Over veertien dagen zal het Hof uitspraak doen. lepenziekte spaart ook de besten niet Het zal velen opgevallen zijn, dat de trotsehe lep, die op den hoek Hazepaterslaan—Wagen weg prijkte, ten doode is opgeschreven, Dezer dagen zal de oude reus geheel verdwenen zijn en In zijn plaats wordt een Jonge linde geplant die ln schoonheid nog niet tegen de Inderdaad fraaie lep zal zijn opgewassen. Ook hier ls lepenziekte weer de oorzaak en daar de eenige remedie tegen deze natuurlijke sloopster het omhalen van de patiënt ls. zijn er den laatsten tijd verscheidene boomen in Haarlem gesneu- 1 veld. Hoe het den dienst van „Hout en Plant soenen" ook spijt: de lepenziekte ls wreed en een aangetaste boom' móet vallen. ROODE DUIVELS—LONDEN. In Luik speel de de a-ploeg van de Roode Duivels een voetbal wedstrijd tegen een Londensche combinatie en won met 5—2. Uitbreiding Bloemendaalsche Begraafplaats In verband met de uitbreiding van de Alge- meene begraafplaats te Bloemendaal is een partieel uitbreidingsplan ontworpen voor deze omgeving. De oppervlakte bedraagt 55 ha Hei duingebied vormt de begrenzing der begraaf plaats. De gronden bestemd tot duinpark met paden en zandspeelplaats sluiten in hoogte en formatie geheel aan bij die van de ontworpen uitbreiding Van de begraafplaats. Dit park met wandelplaatsen blijft openbaar De uit breiding der begraafplaats omvat een opper vlakte van 9 ha Het bestaande gedeelte heeft een oppervlakte van 2.70.00 ha De uitbreiding biedt plaats aan 2500 A 3000 graven. Op het Zuidelijke terrasvormige duingebied, dat de omgeving beheerscht, is een tweede aula ge projecteerd De Bergweg. Zomerzorgerlaan, Midden en Hooge Duin en Daalscheweg on dergaan geen wijziging De voetpaden en rij wegen in het duingebied worden niet open baar verklaard Het terrein tussehen Midden- en Hooge Duin en Daalscheweg waar deze wegen uitmonden op de Zomerzoraeri; bestemd voor den bouw van een villa. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: W H Staphorst-Mattaar. d.; J. J. v d. Lip—Jonkvr. Röe'.:. d: M E R Rahusen- Klompé. z. ONDERTROUWD: J. H. A Schmtd en J Schar- bora; R de Nooy en A. C. Schutte: F. W Hoks bergen en D. M. Konine: W. Albaeh en A. van Wezel; J. var. Ee en W. J. Bossman: P. J. var Buren en F. J Scharp, H. J. A. v. d. Sar.de en C. J. A. M. de Veer. GETROUWD: R de Nooy en A. C. Schutte. OVERLEDEN". L. M. van Vreumlngen, wed. v. M. Lintner. 75 j.; N. Hansen, vr„ 30 J., ongehuwd Vreedzame beschieting De belangstelling aan de kade in IJmuiden was zeer groot en de jeugd onthaalde de bemanning nog op iets anders dan luidkeels boven den wind geschreeuwde groeten. Zij onthaalden de matrozen namelijk op een .bekoge ling met sneeuwballen. Maar de be manning liet zich niet onbetuigd en gooide terug. Niet met sneeuwballen, maar met sinaasappels. Gistermorgen ongeveer 9 uur kwam de Karei Doorman in IJmuiden binnen; een uur later lag het schip in de Middensluis. Et- was veel belangstelling, maar ongetwij feld hebben velen zich door den ijskouden wind laten afschrikken. Het opvaren naar de sluis was niet ge makkelijk geweest. Het schip was door het Zuider-Buitenkanaal gekomen, vermoede lijk omdat men het Noordzeekanaal we gens den krachtigen Noordooster niet veilig achtte. Het was natuurlijk de bedoeling, het breede vaartuig door de Noordersluis te schutten, maar de sleepbooten slaagden er niet in, het gevaarte om te halen naar het toeleidingskanaal van de Noordersluis, zoodat men het noodgedwongen naar de Middensluis moest varen, waar het eenigs zins dwars voor kwam te liggen. Dit kostte de Karei Doorman de buitenboord hangen de statietrap, die tussehen het sluishoofd en den scheepswand werd gekraakt- Op de sluis was overste B. C. M. Schou ten ter begroeting aanwezig. Door het ijs van het Xoordzeckanaal. Met nog een aantal journalisten hebben we de interessante reis door het Noordzce- kanaal meegemaakt. Toen ongeveer 11 uur de Karei Doorman en de sleepbooten hun schroeven aanzetten, gleed het gevaarte de sluis uit en langzaam ging het ook op het kanaal door dikke ijsschotsen en langs de witte velden, waar van vele fabrieksgebou wen en huizen de driekleur vrooiyk in het winterzonnetje en de stijve bries te klap peren hing. Het schip met zijn kolossaal vliegdek en enorme hangar maakte een overweldigen den indruk. In de hangar geen vliegtuigen maar wel 400 ton teakhout, meegenomen van Java voor den bouw van marinesloe pen. Stevig vastgesjord om wegrollen t.e voorkomen lag daar wat eens een heel djatibosch moet zijn geweest. Op het vliegdek stonden twee Japansche vliegtuigen, machines met bijzondere kwa liteiten. vertelde men ons. Oorlogsbuit! Zooals men weet. bevonden zich 15 vliegtuigen aan boord, die in Indië zouden achterblijven. Deze vliegtuigen, die een actieradius hebben van ongeveer 250 mijl zijn, toen men op dezen afstand Batavia was genaderd (reeds voorbij de Cocos- Eilanden) opgestegen en met door het vele metaa^aan boord van het schip ontredder de kompassen, weggevlogen, op koersaan- wijzingen van de Karei Doorman. Zij land den veilig op het vliegveld Kemajoran na bij Batavia- De Karei Doorman voer gestadig-aan door de ijsschotsen van het Noordzeekanaal en om half twee kwam het groote „strijk ijzer" bij zijn ligplaats, de steiger van de Holland-Amerikaiijn. Maar „bij" den stei ger was nog niet ..aan" den steiger, want een groote massa ijs bevond zich tussehen schip en steiger, een massa, die tenslotte samengedrukt door den stuurboordswand een muur werd. die zich niet liet verdrin gen. Twee sleepbooten plantten haar neus in de flanken van den kolos. Maar er was geen beweging in te krijgen. Dan maar weer achteruit. Eindelijk kreeg men het schip zoo dicht aan den wal, dat een loop plank uitgelegd kon worden. Zoodra de eerste tros mijt een vanglijn overboord was, speelde de Marinierskapel, die zich door een stapel hout tegen den feilen wind had beschut, het Wilhelmus. Officieren en manschappen, in een lan^e rij op het vliegdek opgesteld, brachten den militairen groet. Het spreekt vanzelf, dat er bij aankomst veel belangstelling was. Een aan'al hooge officieren, waaronder schout-bij-nn-ht Gouw. commandant der Zeemacht, waren ter begroeting aanwezig. De laatste loodjes hebben wel het zwaa-st gewogen. De tien meter van sehin tot steiger vorderden bijna evenveel tijd als de heele kanaalreis. SCHEEPVAART K, N. S. M. Ardennes 17 Febr. Glbroltnr ge passeerd Vuieanus, 18 Febr. te Newport Euter pe, 17 Febr. te Oporto. Boskoop, 17 Febr. ie Ant werpen. Helder. 17 Febr. te Antwerpen Afalr, I" Febr. van Oran naar Algiers. Rlta, 17 Febr. van Mudanya naar Algiers. Kemphaan, 16 Febi ie Bordeaux. Phaeax 2. 17 Febr. te Curasao Bassa, 15 Febr. van Aruba naar Cartagena. Nndn, 16 Febr. van Paramaribo naar Trlnidnd. Yrsa. 17 Febr. te Paramaribo Delft, 17 Febr. te en van Madetra naar Antwerpen. Kon. nol!. Lloyd. Merwede, 17 Febr..van Amsterdam naar Santos. Westland. thuisreis. 15 Febr. van Buenos Aires. Nicolaas Wit sen, uitreis. 15 Febr. te Buenos Aires. In het Tusrhtnsky-the.nter te Amsterdam 19 een nacht voorstelling gegeven ten bate der na ve la ten heirekkingen vap de bij een vliegMi'g- ongeluk tn Indië omgekomen arttsien van het gezelschap Hans Snel. De recette bedroeg 12.500. De luchtverbindlng met Ameland Is hersteld. Het ls thans ook mogelijk te voet van en naar het eiland te gaan. een wandeling van 15 km. welke velen reeds hebben volbracht. Het vermogen van den regionalen zender te Beek (L.) /.al van 2 op 10 kw. worden gebracht. In de Peel za! een hulpzender worden opgericht. in Utrecht ts opgericht de Nederlandsche Vereeniging voor brandweerpersoneel, welke zich zal belasten met de vaktechnische voorlich ting. Reeds traden 1100 leden toe. HAARLEM EN OMGEVING De Algemeen* Nedcrlandsrhe Vredesactie richtte een afdeeling Haarlem en omstreken op: Tot bestuursleden werden gekozen ds. A. R dé Jong. ds. C. P. Hoekema. mevr J. van Huystec— Pelgrim, J. Hoogevcen en W. Visser, Ho' secre tariaat ts gevestigd: Paulus Potterlaan 5 Heem stede. De Haarlemsche Rechtbank hc ger.de faillissementen uitgesproken: Hoff. slager. Bagljncsiraat !3. Bovcrv tor Mr. J. C. Baron; G de Graaf, Adriaan de longest raat 19. Mi. Silvaln Groen. Rechter-CommiMa: de faillissementen Is'mr. J. H. p. e. te Haarlem. De Amuscmentsvereeniglng „Gezellig Sa menzijn" geeft op Zaterdag 22 Februari in do bovenzaal van „Roxy", Cornellsstecg 9, c<*a feestavond. ■eft de vol- Cl. van 't oura- koopman, curator ris ln bel- Mljnceea

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3