Nederlands muzikale stem klonk overtuigend in Engeland Engeland klaagt Albanië aan Gaaf schilderwerk van Ruefer De nieuwe bonnen De heer E. Bleesing importeerde honkbal C Panda en de Meester'dief Vandenberg vraagt „snellere post uit Moskou", eerlijk spel en goede wil K fa Wereldnieuws Donderdag 20 Februari 1947 Het Concertgebouw-Orkest "et, "as <»?t <*e BBc-uitzen- o ding van de zevende symphonie van vestigde een nieuwe traditie dat hler vr!i (Van onzen Londenschen correspondent) Voor de tweede maal sinds den oorlog heeft het Concertgebouw-Orkest een be zoek aan Engeland gebracht en evenals het vorige jaar is deze concertreis een groot succes geworden. Voor 1939 kwam ons beroemde orkest maar sporadisch in Engeland. Het eerste bezoek dateert van 1903. toen het optrad onder leiding van Richard Strauss. Het keerde eerst in 1929 onder Mengelberg terug, in 1932 verscheen het nogmaals om daarna voor veertien jaar te ver dwijnen. Maar het optreden van vorig jaar is, als de teekenen niet bedriegen, het begin geweest van een nieuwe traditie. Enorm was het enthousiasme, waarmee het En gelsche publiek het orkest heeft begroet. Deze geestdrift was mede het gevolg van de telkens weer tot uiting komende be langstelling voor Nederland, dat door zijn gedragingen tijdens de bezetting en door zijn optreden als bondgenoot buiten de grenzen van het benarde vaderland van Engeland het grootste respect heeft afge dwongen. „Arnhem" droeg er nog het zijne toe bij de verbondenheid tusschen de twee landen te vergrooten. De ontvangst, welke het orkest toen bereid werd wij herinneren aan de spontane speeches van de ministers Mor rison en Bevin in het Stoll Theatre te Londen was mede een demonstratie van de enorme „goodwill", die ons land in Engeland bij het groote publiek bezit. Men zag in ons orkest met zijn geheel eigen, machtig geluid, ook een symbool van Nederlands herstel. Want dit was het motief van de beide ministerieele redevoeringen: „Hoe is het mogelijk, dat Nederland een jaar na de bevrijding met zulk een prachtig orkest voor den dag komt?" D.tmaal kan men eigenlijk pas van een echte tournee spreken, want in het ver leden gold het bezoek bijna uitsluitend Londen. Leicester was de eenige stad in de' provincie, die een jaar geleden het bezoek kreeg. Thans heeft het orkest een volledige ..Ronde van Engeland" achter den rug. De voornaamste steden, inclusief Ed:nburgh, werden aangedaan. Het orkest, dat op het gebied van rei zen en trekken wel een en ander gewend is, heeft thans een ware „ijsproef" moeten doorstaan. Bibberend en verkleumd kwam men vaak na urenlang oponthoud uit de onverwarmde treinen om daarna in koude zalen voor een huiverend publiek op te treden. Aan de kwaliteit van de muziek heeft dit echter niet afgedaan. De Concertge bouw-geest liet zich niet verslaan. De toehoorders vergaten alle ellende en hun opgetogenheid was nauwelijks tot bedaren te brengen. Debussy maakte vooral een grooten indruk op hen. Ook Tsjaikowsky en Wagner werden hoogelijk gewaardeerd. Elk programma bevatte een stuk van een Nederlandschen componist. Vooral de derde symphonie van Orthel verwierf groote bijval. kend is, moest komen te vervallen gens de voorloopige opheffing van het derde programma wegens stroombespa- ring. Hopelijk wordt het concert, dat op platen opgenomen werd, later uitgezon den. Voor slechts weinig Engelschen is Jiet Concertgebouw-Orkest nu nog een ab stract begrip. Gehoopt mag worden, dat het London Philharmonic Orchestra, in de wandeling de „London Phil" geheeten. dat ook dit maal dè tournee tot in de puntjes ver zorgd heeft, in de gelegenheid zal zijn de uitnoodiging voor een tegenbezoek aan ons land te aanvaarden. Tot dusver waren er financiëele bezwaren, die tot uitstel leidden. Vader vond verdronken zoontje .na drie weken zoeken Op 26 Januari j.l. gingen twee schippers- jongens u:t Amsterdam, de 14-jarige C. J. Snel van het Javaplein en de 12-jarige J. C. de Groot uit de Gorontaiostraat, op de Nieuwe Meer buiten de Oranjesluizen schaatsenrijden. Zij zijn van dezen'tocht niet teruggekeerd. De vader van het jong ste jongetje is sinds het verdwijnen van zijn zoontje iederen dag met een ijsvlet het IJsélmeer opgegaan om de omgeving te onderzoeken. In den loop van de vorige maand ontdekte hij in de omgeving van ae riooluitmonding bij het Merwedekanaa! den schaatsenstok dien de jongens gebruikt hadden. Tenslotte werd zijn zoeken be loond: Zaterdag j.l. werd het lijk van Kees Snel uit een wak opgevischt en naar het Binnen-Gasthuis overgebracht, waar het geïdentificeerd kon worden. Dinsdag heeft de ongelukkige vader, die bij zijn onder zoekingen bijgestaan werd door de sluis wachters van het Menvedekanaal, einde lijk ook het lichaam van %jn zoontje kun nen bergen. Ofschoon Georg Rueter (v. Wisselinghl .Zoo zou ik kunnen praten over no. 11 61—5 Algemeen 61—6 Algemeen 625 Algemeen 62—6, 62—7. 628 Algemeen Voor het tijdvak van 23 Februari tot en met 8 Maart zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten Ka. Kb. Kc 703 (strook no. 1): 614 Algemeen 250 gr. waschpoeder ei 125 gr. soda 3 eieren 750 gr. suiker, boterham strooisel. enz. of 1500 gr. jam. stroop enz. of 750 gr chocol. of suikerw. Bonkaarten Kd. Ke 703 (strook no. 1): 624 Algemeen 250 gr. waschpoeder en 125 gr. 6oda 3 eieren 250 gr. suiker, boterham strooisel, enz. of 500 gr. jam. stroop enz. of 250 gr.' chocol. of suikerw. enz. Bonkaarten Ma, Md 703 (strook no. 1): 614 Suiker 250 gr. suiker, boterham- strooisel, enz 500 gr. jam. stroop enz. of 250 gr. chocol of suikerw. Tabakskaarten enz.. Qa. Qb, Qc 703 61-1, 61-2. 61-3 Tabak 2 rantsoenen tabaksart. 61-1 Versnaperingen 200 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gt. suiker, boterh - strooisel enz. of 400 gr. jam. stroop, enz 61-3 Versnaperingen 100 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. jam. stroop, of 100 gr. suiker, bolerh- strooisel. enz. Op de bonnen 61i en 624 is 250 gram waschpoeder benevens 125 gram soda ver krijgbaar. De bonnen 611 en 61—2 *abak komen voor op de Tabakskaart Qa 703. de bon 613 Tabak op de gecombineerde kaart Qc 703. De volgende bonaanwijzing voor suiker, versnaperingen en tabak zal op Donderdag 6 Maart geschieden. NIEUW MODEL SCHOENENBONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat met ingang van 17 Februari schoenenbon nen van nieuw model in gebruik zijn geno men De oude bonnen blijven voorloopig nog geldig. De paus spreekt tot de Amerikaansche jeugd Paus Pius XII heeft een radio-toespraak gehouden tot de Amerikaansche schooljeugd, naar aanleiding van het door haar genomen besluit om ten behoeve van haar lijdende broeders en zusters fn Europa en Azië een geldinzameling te houden. In deze toespraak heeft de Paus allereerst de ellende doen uit komen waaraan tienduizenden kinderen, wel ker ouders in den oorlog gedood werden, blootstaan en die thans, ontdaan van alles en uitgehongerd, den verdcrfeüjken invloed van de straat ondervinden. Hij wees op wat de kerk voor al deze ongelukk:gen had gedaan en dankte de Amerikaansche jeugd voor haar talrijk? gaven, waardoor de meest ongeluk kige kinderen gevoed en gekleed konden wor den, maar, zoo zeide de Paus, er blijft nog zoo onnoemelijk veel te doen. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I. 301.5 M. 19.00 Nieuws. 59.15 Tir.o Rossi. 19 25 T)e vaart de- volken. 19.45 Rejyerlngsvoorlichtlngsdier.st. 20 00 Nieuws 20 03 Gevarieerd programma. 21.30 Platen op verzoek. 22.00 Nieuws en actualiteiten 22 30 Mozart. ::.4S Avondoverdenking. 23 00 Bach. 23.30 Schubert HILVERSUM II. 111.3 M.. 218 M. en 1875 M. 19.CO En nu naar bedt 19.15 Platen. 19.30 Radio- voiksmuzlekschool 20.oo Nieuws en actualitei ten. 20.15 Wertten van Bernard Zweers en Willem Lar.dré 21.25 ..Dokter Clltterhouse". luisterspel, U.!5 Gevariëerd programma. 22.45 Lezing ..Ne derland ln de wereld". 23.00 Nieuws. 23.45 Fllt- aen van de Antwerpsche zesdaagsche. Amsterdam) slechts een klein gedeelte van zijn oeuvre exposeert en dan nog maar portretten, bloemstukken en een enkel stilleven, ligt op deze tentoonstelling toch zijn heele wezen open als een boek. Niets krijgen we te zien van zijn ontwerpen voor glasvensters, boekversieringen, oor konden en oorspronkelijke opvattingen van het ex-libris. Uit al dit laatstgenoemde werk kenneg wij zijn speelsche fantasie en wij verwonderen ons daarom temeer over de ingetogenheid, de rust en de uitvoerig heid waarmede hij een portret schildert. Of brengt hem juist die eigenaardige gave voor het decoratieve, die tot componeeren zet, tot de zorgvuldigheid waarmee hij ook het menschelijk model weergeeft? Ik geloof in de gelukkige combinatie van zijn talent en kan er mij om verheugen. Zijn bloemen: zeker, daar is geen twijfel aan het feit, dat Rueter met zijn bloem stukken (Tuinbouquet 44 e.a.) het bewijs 'levert een bewonderaar te zijn van Fantin Latour en dat hij door dezen grootmeester de bloem heeft leeren bekijken. Maar wat zou men hem daarover kunnen verwijten? Ieder kunstenaar neemt, bewust of onbe wust. indrukken in zich op, ondergaat in vloeden en het is altijd beter de schoonheid te zoeken langs wegen, die door talenten van beteekenis gebouwd zijn. dan als oor spronkelijk aan te bieden wat niet meer is dan verwording. Daarom zijn we zoo blij weer eens in een tentoonstellingszaal te zijn, langs welker wanden ons geen dwaas heden aangapen, geen vergissingen of aan stellerijen. Rueter's bloemen zijn gaaf, van een schoone peinture, uitmuntend van teeke- ning en de stofuitdrukking (zie Rozen 49) is vaak verrassend. Geheel anders dan in zijn bloemen is deze schilder in zijn portretten. Ik sprak van zorgvuldigheid. Weinig schilders kun nen zich daarin met hem meten. Tot het einde toe volbrengt hij zoo'n portret en daar is er geen op deze tentoonstelling, dat onder den groei der bewerking heeft ge leden. Naast het fameuze portret van Ds. de Stoppelaar (6), dat èn om de manier èn om de kleur en vooral om het door-en-door menschelijke der expressies op de eerste plaats dient te worden vermeld, komt in aanmerking^ het onberispelijk geschilderde no. 31, „mej. A. de P." met het prachtige blauw van het fluweel, de fraai geschil derde handen en niet het minst om de na tuurlijkheid van den blik. Er is „pose" overwogen evenals in het portret van Ds. de Stoppelaar, maar de schilder weet de „pose" weg te schilderen. Dat is een heel voornaam ding. De niet-schilderende, de „leek" moest eens weten wat het te be- teekenen heeft om de zoogenaamde ge dwongenheid van het model te negeeren of om uit een reeks van gelaatsuitdrukkin gen, die zich vertoonen onder het poseeren omdat 't model met wie-weet-hoevee! dingen in gedachten bezig is, juist die ééne vast te leggen, die de meest markante is en dus de gelijkenis brengen moet. Wie zooiets bereikt in een spontanen opzet, in een paar volkomen rake toetsen, die als résumé onmiddellijk den vorm en de psy che geven, zooals Isaac Israëls dat kon, is een gelukskind, maar wie in rustige over- wogenheid. toets na toets, tóch de frisch- heid behoudt is het op een andere manier, maar niet minder. Ook in no. 3 „Portret van mevr. Rueter" is een groote rust. De toegenegen houding wordt geaccentueerd door den blik en den fijnen, lichtelijk glimlachenden mond. Oud-illegalen contra minister Beel De federatie van organisaties van oud- illegale werkers heeft zich met een telegram en een motie tot de regeering. de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de frac tievoorzitters gericht. Daarin neemt zij stel ling tegen het voornemen van minister Beel. kenbaar gemaakt in zijn antwoord op het eindverslag aan de commissie van rapporteurs van de Eerste Kamer, woonruimte voor ont slagen politieke gevangenen te doen zoeken ook bij hen die tijdens dc bezetting van diep nationaal besef hebben blijk gegeven. Zij spreekt haar verontwaardiging uit tegen dit voornemen van den minister en verklaart er zich onder geen beding bij neer te willen leg gen. waarin terwille van de kleur van het mo del geheel de toon op het bruine is afge stemd; over no. 9 een jongensportret in geraffineerde blauwen en grijzen en over nog vele andere en dan zou ik vergelijkin gen kunnen maken, maar wat komt het er op aan of een schilder zoo serieus als Rueter tot deze of gene richting 'of school of hoe men dat noemen wil behoort. Hij is Rueter. Ziedaar. Hij telt volop mee. Hij is een persoonlijkheid met een sterk eigen ken merk. En in de kinderstudiën 24, 25 en 26, vooral in 25: Pianospelen, openbaart hij heel even, maar duidelijk en begrijpelijk, dat hij nog meer kan- Daar vertelt hij in eigen trant van de intimieit van het inte rieur waarin een meisje „piano-studeert" en sluit zich daarmee aan bij de typisch Nederlandsche interieur-schilders. Maar het is Rueter. die zichzelf bleef. Door sterke gedurfdheid of door bra- vour grijpt zijn werk niet aan, maar het is gaaf, mooi. verantwoord en geeft den be schouwer de verzekering, dat hij te doen heeft met een fijnen geest, een ernstig werker, die daarbij het vak volkomen ver- HERMAN MOERKERK. „Het leggen van mijnen in vredestijd is een ernstige internationale misdaad De Veiligheidsraad heeft Dinsdag een begin gemaakt met de behandeling van de Engelsche klacht tegen Albanië, die werd ingediend, nadat de Albaneesche regeering een onbevredigend antwoord had gegeven op de Britsche eischen tot genoegdoening voor de beschadiging van twee torpedo jagers'en den dood van 44 man in de Straat van Korfoè, tengevolge van daar aanwe zige mijnen. In zijn beschuldiging zeide de Britsche afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, dat de mijnen minder dan zes maanden voor het ongeluk, dat op 22. Oc tober plaats had, waren gelegd. Deze kwestie zou reeds op 29 Januari voor den Veiligheidsraad zijn gekomen, maar werd uitgesteld wegens de afwezig heid van den Albaneeschen afgevaardigde. Sir Alexander Cadogan ^schetste de wijze, waarop het gebeurde1* plaats vond. Een Britsch marine-eskader voer in Noor delijke richting door de straat, gebruik makend van een kanaal vlak bij de Alba neesche kust. dat steeds door alle schepen wordt gebruikt Dit kanaal was in 1944 van mijnen gezuiverd. De beide torpedojagers liepen achtereenvolgens op een mijn. Óp grond van een eenstemmige aanbe veling van den raad voor de Middelland- sche Zee-zone van de internationale orga nisatie voor het vegen van mijnen heeft de royal navy op 12 en 13 November het ka naal geveegd. Hierbij werden 22 mijnen gevonden, aldus Cadogan. Zij waren van een Duitsch type, bevatten 600 (Eng.) pond explosieve stoffen en waren in staat om de grootste schepen enorme schade toe te brengen. Uit het onderzoek, bleek, dat de mijnen pas zes maanden of minder geleden waren gelegd. „Het leggen van dit mijnen veld, dat zich drie mijl in het kanaal uit strekte, in wateren» open voor en dikwijls gebruikt door schepen van alle landen, is duidelijk een ernstige internationale mis daad", aldus Cadogan. Hij vroeg den raad tenslotte vier reso luties aan te nemen: nl. dat er in de straat van Korfoe door de Albaneesche regeering of met haar medeweten een mijnenveld is gelegd, zonder dat daarvan mededeeling is gedaan; dat Engeland en Albanië het geschil on derling moeten regelen op basis van de bo- De stroombeperking in Engeland heeft problemen geschapen, die herinneringen wek ken aan den toestand in Nederland vlak na de bevrijding. In een Engelsche apparaten- fabriek wordt bij gebrek aan electrische drijfkracht gewerkt met hetzelfde middel, dat toen in verschillende Nederlandsche fabrieken de productie op gang bracht: De trapmotor van een mankracht, de fiets. Na ruim dertig jaar den Nederlandschen Honkhalbond geleid te hebben, acht de heer E. Bleesing te Zandvoort, wegens drukte in zaken en het klimmen der jaren, den tijd gekomen, zijn functie in handen van een jongere te leggen Tijdens een gesprek kregen wij den indruk, dat hij nog bijzonder geest driftig voor de honkbalsport is, zoodat het te verwachten Ls. dat hij op eenigerlei- wijze zijn steun zal verleenen. Acht er. dertig jaar geleden „importeerde" de heer Bleesing ..base-bail". In de eers'e jaren was het nog tobben, omdat de beoefenaren het spel te moeilijk vonden. De pioniers hielden echter vol en langzamerhand ontstonden meer vereenigir.gén. In 1912 ging men er toe over den Nederlandschen Honkhalbond op te rich ten en de heer Bleesing trad op als voorzit ter. In den loop der daarop volgende jaren leerde het publiek en speciaal de Amster dammers. het spel meer waardeeren De voet ballers gingen er vooral toe over in de zomer maanden te honkballen, omdat zij van mee ning waren, dat honkbal als training van groote waarde is. Ook in Haarlem werd het spel bekend en in korten tijd nam deze tak van sport een groote vlucht. De toestand is inmiddels zoo geworden, dat m stedenwed- Strijden Haarlem sterker is. In de hoofdstad hebben Ajax en Blauw Wit bij de voetbal clubs den stoot gegeven Ook in Haarlem zijn de meeste vereenigineen uit voetbalclubs ontstaan. De heer Bleesing heeft den bond zien uit groeien tot vijftig clubs. Hij zeide. dat het aantal na de bevrijding veel hooger zou zijn geweest, als er geen gebrek aan maskers, uit- I damkampioenschap van Kennemerland, hoofd rusting, slaghouten en ballen was ontstaan klasse. De uitslagen lulden: B. Dukel—J. A. Dix- De bestaande clubs ondervinden daarvan hoorn l—l. H. Laros—T. Posima 2—0; Abe de eveneens moeilijkheden. Dat honkbal popu- Jong—J. Draayer 2—0; C. Suyk—Tolenaars uit- lair is. blijkt uit de groote belangstelling in I gesteld. Haarlem en Amsterdam. De voetbalwedstrij den trekken echter meer publiek In ons land zal het spel niet het popuiairste worden, zoo als base-ball in Amerika. Van 15 April tot 1 October is daar bijna eiken dag een wed strijd. Tienduizenden bezoeken de ontmoetin gen. waaraan beroepsspelers deelnemen. De zen verdienen soms 40 tot 50.000 dollars per jaar. Behalve plaatselijke afdeeüngen in Am sterdam en Haarlem heeft de Nederlandsche Honkhalbond vier competities. Ook de voet balclub in de plaats, waar de heer Bleesing woont, heeft een hor.kbalafdeeüng. n.l. Zand- voortmeeuwen. Deze vereeniging is eveneens met het spel begonnen uit een oogpunt van training in de zomermaanden Over de moge lijkheden voor Zandvoort was de scheidende bondsvoorzitter optimistisch gestemd. Als er in de komende jaren Amerikanen hun va- cantie in de badplaats doorbrengen, dan is het niet uitgesloten, dat zij hun medewerking zullerc verleenen. Mogelijk zal de club van den heer Bleesing steun kunnen ontvangen, nu hïï over meer tijd gaat beschikken. Ook zal hij zijn reeds vele jaren geleden begonnen actie, om in nog meer plaatsen honkbalsport populair te maken, voortzetten. Zaterdag 15 Maart vergadert de Nederland sche Honkhalbond voor het laatst onder lei ding van den heer Bleesing, waarna hij den voorzittershamer aan zijn opvolger zal over dragen. 49. „Parbleu!" riep Joris met een trillende stem. „Hoe verheugt het mij U nog eens te hebben mogen ontmoeten, makker van mijn kinderjaren! Hoezeer ben ik mij bewust van m\jn eigen onwaardigheid wanneer ik Uw edele gelaatstrekken beschouw! Sta mij toe, dat ik U een bewijs geef van mijn be wondering.... ziet hier, ik schenk U commandeurslint en mijn ster uit de orde van hopper sumen dit sterretje krijgt ge ook.... en ook dit rammeldingske! En nu.... vaarwel! Komaan, kleine vriend! We moeten gaan! Genoeg geschertst!" Dc vos trok de verbaasde Panda achter zich aan naar buiten en liet een totaal verbluf ten markies in het cafétje achter. Op de stoep kwamen ze enkele gehaaste politie mannen tegen. „Zit daar binnen een vent met medaljesriep de voorste. ,£eker. goede man!" antwoordde Joris beleefd. Een heerachtig persoon, volgeprikt met sterren als een kaart van de nachthemel!" Dat is hem!" riep de politieman. ,Jfaar binnen, mannen! Grijpt heml" vengenoemde bevindingen en dat ingeval van mislukking ieder een beroep zou kun nen doen op den raad om de kwestie nader te overwegen; dat het geschil op de agenda van den Veiligheidsraad blijft, totdat het is gere geld; dat de raad alle staten er aan herinnert, al dan niet behoorend tot de UNO, dat zij alle deelen van hun territoriale wateren, waar men de aanwezigheid van mijnen kan vermoeden, moeten vegen of laten vegen. De behandeling werd Woensdag voort gezet met het hooren van den Albanee schen afgevaardigde, Kapo, die zei dat de „penetratie van Britsche oorlogsschepen in slagformatie in het kanaal van Korfu zon der twijfel een provocatie jegens Albanië beteekende en dat Albanië in zijn recht staat de souvereiniteit van zijn wateren te Verdedigen". De Albaneesche regeering heeft de mij nen niet gelegd en weet niet wie het ge daan heeft, aldus zeide Kapo. Kapo ver klaarde, dat de Albaneesche regeering de Britsche beschuldigingen categorisch van de hand wijst en hij vervolgde, dat er vóór het incident in October een aantal „pro vocaties" hadden plaatsgehad en dat Al banië daarom volkomen gerechtigd was tot het nemen van „veiligheidsmaatrege len". De Sovjet-afgevaardigde, Andrei Gro- myko, qualificeerde Cadogan's verklaring als een „excentrieke truc", waarop sir Alexander antwoordde, dat Gromyko hem waarschijnlijk niet begrepen had. Het debat werd verdaagd tot Vrijdag 17 uur (Ned. tijd). in-!l sH Buitenlandsche belangstelling voor Lisser bloemenshow Gistermiddag werd de vierde bolbloemen-l tentoonstelling van de stichting „Bloemlust" te Li&se met hoog bezoek vereerd De Russi-J sche, Amerikaansche en Engelsche ambassa-i deurs brachten met hun gevolg een bezoekiP aan deze expositie. De bezoekers stelden hetibf bijzesder op prijs deze tentoonstelling te kun-j nen bezichtigen en spraken den wensch uit,l dat de verhouding tusschen Nederland en an-d< dere '.anden verstevigd zou worden. V( Nader wordt vernomen, dat de BelgischeLy ambassadeur a s. Za'erdag de tentoonstelling! hoopt te bezoeken. Voorts worden nog ver-j wacht Fransche. Tsjecho-Slowaaksche. Zweedp" sche. Flnsche. Zwitsersche, Italiaansche ente Canadeesche officieele vertegenwoordigers, gr ■af Mysterieus incident sc in Amsterdam kc De politie van het bureau Warmoes-;^ straat te Amsterdam werd Woensdag nacht re omstreeks half twee telefonisch gewaar- v schuwd, dat in de Haarlemmerstraat man zou zijn neergeschoten, die zwaar ge-;ie wond misschien zelfs gedood zou zijn. ToenK,c eenige politie-agenten ter plaatse arri-U0 veerden bleek het lichaam van het slacht- jC( offer verdwenen te zijn. Op aanwijzing van een onbekend gebleven burger wer den daarop vijif personen aangehouden waaronder naar men meent de vermoede lijke dader. Volgens verklaringen van omstanders zou het onbekende slachtoffer door even eens onbekend gebleven burgers wegge voerd zijn. Later ontdekte de politie op het ijs van de De Ruyterkade een revol ver zonder munitie, waarmede echter,^ naar het eerste onderzoek uitgewezenLe heeft, niet geschoten is. (e te Het leven van Rndolph Valentino, den,":", filmspeler, die tot in het belachelijke werd; verafgood, zal verfilmd vyorden natuurlijk inrj'- Amerika. 1<" -B>£ De Leen en pacht"-kwestie was geen gunstigefc ervaring De Amerikaansche senator Arthur H. Van denberg, president van den Senaat en voor zitter van de commissie voor de Buitenland- sche Betrekkingen, sprak in een rede het ver trouwen uit dat de vrede kan worden bereikt door middel van de U.N.O. en door geduld en standvastigheid in de Amerikaansch-Rnssische betrekkingen. Vandenberg deed een beroep op de Russen tot samenwerking met de Ver- eenigde Staten in dezelfde mate als dit land het doet ten opzichte van Rusland. Vandenberg zeide o.a.: „Ik herhaal mijn meening dat he» onze zorg moet .zijn weder zijds eerlijk spel te spelen en wederzijdschen goeden wil te scheppen. Het- schijnt mij toe dat wij zelden met betrekking tot deze ver plichting hebben gefaald. Aan den anderen kant schijnt het mij toe dat dit niet gezegd kan worden van Moskou. Als voorbeeld diene dat wij gedurende den oorlog op basis van de Leen- en Pachtwet 11.300.000.000 dollar aan Rusland verstrekten In 1946 heeft Rusland vier Amerikaansche diplomatieke verzoeken tot het openen van onderhandelingen voor Zwemmen Prestaties der Haarlemsclie zwemsters gaan vooruit In Stoop's Bad zijn de zwemwedstrijden van de vierde ontmoeting der Haarlemsche Zwem- competitie gehouden. Bijzondere prestaties wer den niet geleverd. Wel Is het duidelijk, dat de Haarlemsche zwemsters geleldeijk aan kracht w1n»»~\ Zoo waren dc tijden van Nel Turkenburg op de 50 meter schoolslag (39.5 sec.), van Jenny van Waard (32.2 sec.) en van Margot Marsman (32.9 sec.) op de 50 meter borstcrawl veelbelo vend. Verwacht mag worden, dat deze vooruit gang zich ook zal voortzetten op de groote nummers, welke het programma vormen van de nationale wedstrijden. De prestaties der heeren bewegen zich jammer genoeg niet in stijgende Rjn. De uitslagen waren: 50 meter borstcrawl heeren: P. Rot (Haarlem) 28.9 sec., 2. G, Bijlsma (Haarlem) 29.8 sec., 3. J. v. Doorenmalen (Haarlem) 30 sec. 50 meter borstcrawl meisjesadspiranten: 1. J. V. Waardr (DWR) 32.3 sec.. 2. M. Marsman (HVGB) 32.9 sec.. 3. C. Kint (HVGB) 35.6 sec. 100 meter schoolslag heeren: 1. W. Wanrooy (HVGB) 1 min. 22.6 sec., 2. M. Driessen (HVGB) l min. 24.8 sec.. 3. R. Otto (Haarlem) 1 m. 25.9 sec. 50 meter schoolslag dames: 1. N. Turkenburg (DWT) 39 5 sec.; 2. R. Wijkhuyzen (Haarlem) 40.2 sec., 3. W. Eysker (HPC) 42.1 sec. 5 x 50 meter borstcrawlestafette heeren Junio ren: 1. HVGB 2 m. 29.9 sec., 2. Haarlem 2 m. 30.8 sec., 3. HVGB 2 2 m. 37.7 sec. De zwemcompetitie zal op Donderdag 13 Maart ln het Sportfondsenbad worden besloten. Kring-winterkampioenschappen Zondagavond 16 Maart zal de kring Haarlem voor de eerste maal kring-winterkampioen- schappen organiseeren ln het Sportfondsenbad. De opbrengst komt ten goede van het Derby fonds. Het programma vermeldt de ter borstcrawl, 100 meter rugslag schoolslag dames en heeren. De estafettes zullen voor de dames bestaan uit de 4 x 100 meter borst crawl en voor de heeren de 4 x 200 meter borst crawl. Kringzeventallen nemen aan waterpolo- wedstrijden deel. Voetbal Engelsche league won van de Iersche met 4—2 Te Liverpool is voor de eerste maal sinds 9 jaar de wedstrijd tusschen de Engelsche en de Iersche league (Noord-Ierland) gespeeld. Het elftal der Engelsche league was vrijwel gelijk aan de ploeg, die Nederland te Hud- dersfield versloeg, met uitzondering van Stan ley Matthews, die Finney op den rechtervleu gel verving en een nieuwe linkervleugel, ge vormd door Hagan van Sheffield United en den amateur Kippax van Burnley. Kippax opende de score van dichtbij uit een kans, die hem door goed samenspel van Matthews en Lawton geboden werd, waarna Lawton den stand op 20 bracht. Na de rust vergrootte Lawton na uitstekend spel van Hagan den voorsprong (30). waar na de Iersche League ploeg door McMorran den achterstand verkleinde. Het werd zelfs 32 toen Wright een strafschop wegens hands van den Arsenal-back Scott in een doelpunt omzette. Tegen het einde scoorde Kippax zijn tweede doelpunt, zoodat de Engelsche league met 42 zegevierde. Wielrennen Zesdaagsche van Antwerpen Na de sprints van hedennacht drie uur was de stand aan den kop als volgt: 1 Bruneel— De Bruycker 203 p. 2. JanssensAdriaensserts 89 p.. 3. SchulteBoeyen 51 p. Op 1 ronde: 4. LapebieSérès 72 p, 5. Peller.aarsMiddel kamp 63 p.. 6. Savelbergv. d. Broeck 32 p. De overige koppels waren twee en meer ron den achter. te regeling van deze rekeningen genegeerd ofschoon practisch alle andere lend-lease re-.^i, keningen met de andere Geallieerden zijnbe afgewikkeld. Onder de hulp bevonden zich 125 van onze koopvaardijschepen. Thans worden er nog 96 van deze commercieel geëxploiteerd!^ onder Russische vlag. Bij drie afzonderlijke»" gelegenheden heeft het departement van Bui-pe tenlandsche Zaken beleefde nota's naar Mos-de kou gezonden waarin het suggereerde dat hetjw tijd is om over de beschikking van deze sche-u[. pen te praten. Alle drie de nota's zijn gene-f geerd. Ik meen dat dergelijke ervaringen niet, kunnen worden gerekend als zijnde gunstig;6£ voor wederzijdschen goeden wil en begrip, W Verder meen ik dat het niet zou kunnensl; worden beschouwd als een onvriendeiykepr daad van onze zijde, en het niet buiten dejtjC waardigheid en het prestige van de RegeeringT der Vereenigde Staten zou vallen, indien wij, aandrongen op een iets snellere post uit Mos-^c kou,"'aldus Vandenbearg. h' De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken, generaal Mapshall, heeft de., regeering der Sovjet-Unie medegedeeld, dat de Amerikaansche onder-minister v®n Buï- tenlandsche Zaken. Dean Acheson, ..plichts halve" heeft gesproken, toen hij de Russische buitenlandsche politiek „agressief en expan sionistisch" noemde. In zijn antwoord op het protest van Molotof zegt Marshall o.m.: „U j/j bent geheel op de hoogte van het grondwette-1£, lijk stelsel van de V S., volgons hetwelk een onderscheid bestaat tusschen wetgevende en^ uitvoerende macht. Krachtens dit stelsel is q een functionaris van het uitvoerend gezag, 17 die voor een commissie van de wetgevende macht verschijnen moet, verplicht om eerlijk te antwoorden op zakelijke vragen, welke geen betrekking hebben op zaken, die geheim gehouden moeten worden. Het betrof in dit geval geen zaak onder plicht van geheimhou ding. Het gedrag van den onder-minister, die een vraag openhartig en volgens zijn geweten beantwoordde, kan derhalve niet ontoelaat baar. veeleer plichtsgetrouw genoemd x den. U karakteriseerde den inhoud van Ache- son's verklaring als lasterlijk en vijandig tegenover de Sovjet-Unie. Volgens onze be grippen is een gereserveerd commentaar op een aangelegenheid van openbare politiek geen laster." Schaken Noordhollandsch tiental naar de winnaarsronde Door ook den derden en laatsten wedstrijd in de voorronden van de Bondencompetitie te 1 nen in het Noord holla ndsch tiental ongeslagen kampioen van zijn groep geworden. De laatste wedstrijd te Leiden tegen den Leldschen Schaak bond vormde wel een topprestatie: zonder ook maar één partij te verliezen werd de ontmoe ting met 9—1 gewonnen. De uitslag luidt: D. Posthuma—H. Bouwmees ter hi; W. F. Schüss—G. B. v. d. Velde 0—1; N. Cok—A. Slob Vs: P. HaverkampS. Muur- link 0—1; G. Marijt—W. Peremans 0—1; F. Feling W Schuurman 0—1; A. Koevoet—A. Groe nendijk 0—1; G. PardonC. Hovingh 0—1; A. Geyer—J. de Vries 0—1; F. H. v. d. Berg J. H. Smak 0—1. Noordholland had aan de oneven borden wit. De eerstvolgende wedstrijd zal zijn tegen de Nosbo te Zwolle. In verscheidene buitenlandsche bladen werd het gerucht verspreid, dat de aartsbis schop van Zagreb Mgr. Steplnac geëxecuteerd zou zijn. In de kringen van het Vatlcaan wordt zulks onwaarschijniyk geacht, daar men onmogeiyk gelooven kan, dat een dergelijke maatregel tegen den aartsbisschop door de regeering te Belgrado zou genomen zijn. Woensdag ls een lestoestel van de Fransche marine op de luchtbasis Hyères bij Toulon neergestort. De piloot van het vliegtuig kwam om het leven. In een telegram aan de Amerikaansche Pers deelt admiraal Richard Byrd, die than9 ln het Zuidpoolgebied vertoeft, mede. dat hl) ln de wateren van Mcmurdo Sound geelge- kleurde dieren van 4 tot 6 meter lengte heeft gezien, die hy niet heeft kunnen ldentlflceeren. Luitenant-generaal Geoffrey Keyes, de plaatsvervangende commandant van de Ameri kaansche troepen ln Oostenrijk, heeft een hoeveelheid gouden muntgeld ter waarde van ongeveer 12.000 gulden, die door de Nazi's ge stolen was. aan de Oostenryksche regeerlng teruggegeven. De Dultsche minister-presidenten ln de Britsche en de Amerikaansche zóne hebben een speciale commissie benoemd ter voorbe reiding van het Dultsche' pleidooi voor de ko mende conferentie der groote vier te Moskou ln Maart aanstaande De commissie bestaat uit acht leden en zal 27 Februari te Wiesbaden bijeenkomen voor de verkiezing van een voor zitter. Deze commissie In de Anglo-Amerlkaan- sche zóne ls een pendant van de commissie van vertegenwoordigers der parlementen en vakvereeniglngen ln de Sovjet-Russische zóne, welke met hetzelfde doel ls Ingesteld.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2