Djakarta en Batavia Noren zijn een sportief volk De tegenstander infl uenza Er wordt op groote schaal gestolen in vele Nederlandsche fabrieken Een groot succes van „Bloemlust" Buiten de grenzen van den tijd Heelemaal niet koudj Wereldnieuws Vrijdag 21 Februari 1947 2 De Republikeinsche journalisten zijn ontevreder Batavia, Februari 1947 (Van onzen specialen verslaggever) „Vogelvrij verklaard zijn in Djakarta elle republikeinen! Ook zelfs Sjahrir! Dat weet een ieder! Dat dateert niet van de laatste dagen, maar van het oogenblik af, dat de Geallieerden en Nederlanders hier te Tandjong Priok voet aan wal zetten!!" Aldus een uitbarsting van „Het Nieuws blad", de eenige republikeinsche krant die in het Nederlandsch verschijnt, en toch heel wat gematigder is dan het meerendeel der Indonesische persorganen. „Het Nieuwsblad" doelde op de klach ten van de vier andere republikeinsche dagbladen hier („Merdeka". „Ra'jat", „Soeara Oemoem" en „Berita Indonesia") over het optreden van den PID. De PID is de Politieke Inlichtingen Dienst van de po litie, die tegenwoordig niet meer onder de zen naam bestaat, maar in het dagelijksch spraakgebruik wel altijd onder zijn voor- oorlogsche initialen zal blijven voortleven. Deze PID dan of hoe hij tegenwoordig heeten mag is altijd de schrik tder na tionalistische pers geweest vanwege zijn groote macht in het (althans op het gebied der „persvrijheid") weinig democratische Indische staatsbestel. Nu hebben de republikeinsche journa listen hier onder het Britsche bewind een gouden tijd beleefd. Zij konden alles schrij ven wat zij wilden en moesten alleen op passen niet al te beleedigend voor de Engel- schen zelf te zijn. De Nederlanders konden hun niets maken bij gebrek aan eenig machtsapparaat. Sinds het vertrek der Britsche bezetting is er veel veranderd. De uit Nederlanders, Indonesiërs en Chineezen bestaande stads politie, de z.g. „Civil Police", kwam onder Nederlandsche leiding en het republikein sche gemeentebestuur mocht blijven zitten, maar had nergens een stok achter de deur. Toen nu eenigen tijd geleden de politie re publikeinsche journalisten begon op te roe pen, op last van den (Nederlandschen) procureur-generaal, om zich te verant woorden voor het schrijven van „ophit sende en opruiende" artikelen, ontketende dit een storm van protest. „Het Nieuws blad" vond den procureur-generaal wel zeer naïef om te denken, dat een republikein zich iets zou aantrekken van zijn bevelen. „Inderdaad kunnen de Nederlanders ons voorloopig hun wil opleggen, maar dat ge schiedt dan ook op de punt van de bajonet! En zelfs dat is niet effectief gebleken, want een hardnekkigen recalcitrant zou men ten slotte zonder verhoor in het gevang moe ten werpen en dat gaat ook niet zoo maar een, twee, drie.Het blad merkt drei gend op, dat he> republikeinsche rechts- apparaat wel voorloopig uit Djakarta ver dreven is maar hier uiterlijk op 1 Januari 1949 weer zijn uitspraken zal doen... „Een ieder weet, dat het gerecht langzaam is, maar ook nooit iets vergeet dualistisch bestuur onvermydelykerwijze met zich brengt. Deze moeilijkheden uiten zich ook op tal van andere terreinen, en de bevolking is er de tlupe van. Men tracht tot samenwerking te komen door de vorming van een „ge mengde commissie voor bestuurszaken" waarin het gemeentebestuur van Batavia en dat van Djakarta vertegenwoordigd zijn. De neutraliteit wordt hierbij zorgvul dig in acht genomen: beurtelings komen de heeren in de „Balai Agoeng Kota Dja karta" en in het „Kantoor voor Gemeente zaken van Batavia" bijeen.en de man- in-the-street hoopt er het beste van! Het is allemaal heel ingewikkeld. En het is niet geheel onbegrijpelijk, dat volgens vele republikeinen het „eerste en gevaar lijkste front" Djakarta heet. Ook een Zandvoortsche baby op 18 Februari In Zandvoort kwam op den dag der prin- i selijke geboorte, 18 Februari j.l in het gezin van de familie Reijnen aan de Kostverloren- straat een dochtertje ter wereld. De echtgenoote van burgemeester Van Al phen ging op kraamvisite en schonk de jong geborene- een fraaie pop gekleed in een na- tionaal-gekleurd costuum. De kleine Vonneke en haar moeder verkeeren in den besten wel stand. Niet alleen tijdens de Europeesche kampioenschappen schoonryden werd de Zwitser Gerschweiler eerste, maar ook behaalde hij in Stockholm den titel by de wereldkampioenschappen. Gerschweiler zal op 9 Maart Den Haag en op 11 Maart in Amsterdam optreden met de Engelsche Daphne Walker. Indrukken van de wereldkampioenschappen op de schaats Dc laders „zien er den ernst niet van in" De plaatselijke bond van republikeinsche Journalisten heeft nu de regeering der re publiek verzocht deze kwestie voor te brengen bij de subcommissie voor de pu bliciteit van het politieke comité der be standscommissie. Het aantal woorden, noo- dig om deze instantie aan \te duiden, is om gekeerd evenredig aan haar belangrijkheid. Niemand heeft sedert haar geboorte ooit meer iets van haar gehoord na een bemin- nelijk-naïeve invitatie aan de Nederland sche en de Indonesische pers om niet meer zoo hatelijk te zijn in de wederzijdsche cri- tiek. Argwaan. Intusschen is deze geheele geschiedenis vooral belangrijk om twee redenen. In de eerste plaats toont zij aan, hoe groot de argwaan is aan republikeinschen kant, dat er ondanks alle Nederlandsche beloften per slot van rekening niets veranderen zal. In de tweede plaats is dit een typisch voor beeld van de moeilijkheden, welke een De vierde tentoonstelling met twee dagen verlengd De groote bloembollen tentoon stelling in het gebouw van de „Habegé" te Lisse heeft niet te klagen over gebrek aan belangstel ling. Meldden wij Donderdag reeds dat de Russische. Amerikaansche en Engelsche ambassadeurs de expositie met een bezoek vereerden, thans kan meegedeeld worden, dat ook hun Noorsche ambtsgenoot Vrij dagochtend een kijkje komt nemen. De Belgische ambassadeur wordt Zaterdag middag om drie uur verwacht. De organisatoren van deze vierde tentoonstelling op dit gebied, vereenigd in de stichting „Bloemlust", zijn be zweken voor den stroom van telegram men en verzoeken om de tentoonstel ling nog met enkele dagen te ver lengen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling Zaterdagavond te sluiten, er zijn nu echter twee dagen bijgekomen en daar Zondag het gebouw gesloten is, wordt de expositie Dinsdagavond om 9 uur na de uitreiking van den wisselbeker, die door het publiek aan den besten inzender wordt toegekend, definitief als geëindigd verklaard. Chauffeurs neergeslagen en van hun geld en hun auto beroofd Gisteravond is onder de gemeente Kapelle op Zuid-Beve!and een vrachtauto, afkomstig uit het Noordwesten des lands, door een aan tal mannen overvallen. De twee chauffeurs werden neergeslagen en van hun geld beroofd De daders gingen er daarna met de vrachtauto vandoor De chauffeurs bleken vrij ernstig gewond te zijn. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19,15 Voor de jongeren. 19.30 Lich te muziek. 19 50 Voor de landarbeiders. 20.00 Nieuws en Gewone pian. 20.15 Pelléas en Méll- sande, opera van Debussy. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23 SO Dansorkest. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 19 00 Denk om de bocht. 19.15 ..Om de tafel". Gesprekken over' de wereld in wording. 19.30 Cursus ..Ons vrijzinnig Protestantsch Geloof". 20.00 Nieuws. 20.05 Planokwartet van Schumann 20 30 Lezing ..De strijd om den mensch". 21.00 Platen op verzoek. 21 30 Buitenlandsch overzicht. 21.45 Lichte muziek. 22.15 Jazz. 22.40 AvondwlJ- dlng. 23.00 Nieuws. 23.15 „Pastorale", Van Beet hoven „Het woord is aan den Officier van Justitie". Het zooveelste geval van l'abrieksdief- stal wordt berecht en de verdachte luistert met aandacht naar het requisitoir. Meestal ns het een arbeider of een fabrieksmeisje, die nog nooit met den strafrechter in aan raking zijn geweest, maar die in een min of meer begrijpelyken drang naar een extra'tje, zonder den ernst van het geval goed te beseffen, zich vergrepen hebben aan den schijnbaren overvloed van het fa- brieksgoed In kwestie, hetzij chocola of sigaretten of een ander artikel, dat op de zwarte markt gewild is. Hier schuilt trou wens de reden, dat het requisitoir bijna altijd eindigt met een eisch tot een gevoe lige vrijheidsstraf. Dan schrikt de verdachte meestal en vaak komen de tranen erbij te pas. En toch wordt gevangenisstraf hier hard noo- dig geacht, al zijn het „kruimeldiefstallen", zij vormen, juist omdat het groötste deel van het gestolene naar de zwarte markt verdwijnt, een bedreiging voor de economi sche positie van Nederland en wat mis schien nog belangrijker is, zij dragen in belangrijke mate bij tot een moreele ont wrichting, die in haar algemeenheid schrikbarende afmetingen begint aan te nemen. Er wordt veel gestolen in de Nederland sche fabrieken, vooral door de jongeren en het is langzamerhand zóó'n gewoonte geworden, dat oudere arbeiders, die er niet aan mee willen doen, soms door de ande ren niet meer worden vertrouwd en als „a-sociale" elementen worden beschouwd. In het begin ging het met kleine beetjes tegelijk, „voor eigen gebruik", maar al ras zag de zwarte handel een nieuwe voe dingsbron en begonnen de leden yan 't gilde zich op te stellen bij de fabrieks- poorten. Toen zagen de arbeiders een mo gelijkheid om hun in verhouding tot de heerschende prijzen ongetwijfeld niet hooge loonen door eigen initiatief wat aan te dikken en het kwaad begon, strenge controles en kans op ontslag ten spijt. De geraffineerdste methodes werden uit gedacht. Op een groote sigarettenfabriek holden de verpaksters de doorloopende hakken van hun schoenen uit en verstop ten daar de sigaretten in. Op deze wijze smokkelden zij veertig sigaretten per dag naar buiten, die hun op de zwarte markt verkocht een „extraloon" van een dikke honderd gulden per maand opleverden. De gestolen hoeveelheden van chocola, boter, suiker, vet, textiel, sigaretten gaan ver uit boven het voor eigen consumptie be- noodigde. Het lijdt geen twijfel, of iedere fabrieks- dlef sust zijn geweten met hét argument, dat hy uit „nood" steelt. Daarom vindt hij het ook „niet zoo ernstig". Men kan zonder overdrijving zeggen, dat deze mentaliteit een noodlottige oorlogscrfenis is. Men stelt het „noodzakelijke" en vaak is dit alleen maar het „quasi-noodzakelijke" boven het moreel-verwerpelyke. In den oorlog stalen wij, omdat het moest. Wü zetten onze rechtsprincipes op zij in een strijd op leven en dood. Maar nu is die strijd voorbij en het is de allerhoogste tijd, dat wij deze principes weer recht doen wedervaren. Het gaat niet langer aan, dat wy ze op offeren terwille van een bioscoopje, een glaasje bier of een plak leverworst op onzen schraalbelegden boterham. Want het lijdt evenmin twijfel dat het „extra'tje" wordt omgezet in de "kleine luxe-dingen, die vooral de arbeider, die er maar net kan komen, nooae mist. De bij iedere zitting van den politie-rechter aangehaalde noodzaak is een schyn-argu- ment geworden, als men ziet «hoeveel er gestolen wordt. De gevangenis wacht. Er zijn velerlei factoren, die de ophef fing van het kwaad bemoeilijken. Naast de hierboven aangehaalde is de voornaamste wel het heerschende tekort aan arbeids krachten. Bang voor ontslag hoeft nie mand te zijn. Het fabrieksmeisje, dat den eenen dag op sigarettendiefstal betrapt wordt en de laan uit gaat, staat den vol genden dag op de personeelsafdeeling van een chocolade-fabriek en steelt vroolijk verder. Het staat natuurlijk vast. dat verbete ring van de economische positie in Neder land het gewenschte effect zal hebben. De zwarte handel zal dan verdwijnen en daarmede de voornaamste drijfveer voor de fabrieksdiefstallen opheffen. Het blijft dan echter een treurig symptoom, dat de moraal blijkbaar alleen op materieelen wel stand berust. Inmiddels is het echter nog niet zoo ver en ziet het er evenmin naar uit, dat deze economische positie binnen afzien- baren tijd zal verbeteren in zoodanigen vorm, dat de „luxe-nood", waarin wij ver keeren, zal worden opgeheven. Daarom blijft de Justitie niets anders over, dan met de uiterste gestrengheid op te treden. De arbeiders in dc betrokken bedrijven zijn per circulaire van het Openbaar Ministerie gewaarschuwd, dat hun bij overtreding gevangenisstraf wacht en dat dit geen loos dreigement is, kan men iederen dag op de zitting van den politierechter met eigen ooren hooren. Oude films niet geheel verdwenen In Engeland bestaat een filminstituut, dat een ..Nationale Fümbibliotheek" in stand houdt. Hoewel de instelling niet over ruime financiën beschikt, verzamelt zij gest waardevolle films. Verleden jaar verwierf zij niet minder dan 100 speelfilms en 200 jour naals. Daarbij zijn Pabst's werk „Kamerad- schaft", dat in 1931 werd gemaakt en, bij wijze van tegenstelling een film, die hij onder het nazi-regiem maakte in 1943: „Paracelsus'" en verder „Birth of a nation", door D W Griffith in 1915 gemaakt, een van de belang rijkste filmwerken in de geschiedenis van de film. Een medewerker schrijft uit Oslo: Zooals in ons land op de Zondagen duizen den en duizenden de tribunes der voetbalvel den bevolken en regen en wind trotseeren om twee maal drie kwartier naar een wedstrijd te kijken, zoo staan tienduizenden Noren op de weekeinden op de tribunes rondom de ijs banen om hun favorieten in het hardrijden op de schaats aan te moedigen. Een vorst van meer dan tien graden deert hun niet, zij ver warmen elkaar door het laaiend enthousiasme als in een internationalen wedstrijd een Noor wint en overigens zijn zij dik genoeg gekleed (en doelmatig!) om zoo min mogelijk van de koude last te hebben. Twee maal 26.000 toeschouwers waren bij de wereldkampioenschappen in het Bislet- stadion te Oslo aanwezig, twee maal duizend minder dan bij de Europeesche athletiekkam- pioenschappen, die in den zomer zijn gehou den en toch was er geer. biliet meer te krij gen. Dit raadsel is gemakkelijk op te lossen, want de winterkleéding der Noren is zoo dik (booze tongen fluisteren, dat negen van de tien Noren een fleschje ..met wat er in" bij zich hebben) dat de capaciteit der tribunes bij schaatswedstrijden duizend toeschouwers minder bedraagt. Het is een wonderlijk gezicht, dat Bislet- siacion vol te zien met die kleurige winter- kleedij, waarbij de roode muts, teeken van het verzet in den bezettingstijd, domineert Zelfs de erfprins Harald, die met zijn vader, den Kroonprins en zijn grootvader, den Ko ning van Noorwegen, op den tweeden dag de wedstrijden bijwoonde, droeg een roode muts en hadeen chronometer in de hand. Inderdaad, geen Noor, die zichzelf respec teert, heeft niet een chronometer teneinde de ronden- en de totaaltijden der rijders na te gaan en de officieele tijdopnemers te contro leeren. Het viel ons op, hoe deskundig dit publiek is. De beste tijden van eiken rijder kent men uit zijn hoofd en dat op vier afstanden., de 500, 1500, 5000 en 10 000 meter. Men telt niet mee, als men niet weet wie Charles is (Ma- thiesen), wie Sverre (Farstad), wie Aake (Seyffarth), wie Jan (Langedijk) en wie Aage (Johansen) En wij hebben kleinè jongens van zes, zeven jaar, die nauwelijks aap noot, mies (In het Noorsch dan natuurlijk!) kunnen schrijven, de rondentijden op de 10.000 meter zien noteeren in het speciale programma, 44 sec., 43.5, 43, 42.5. 43, 44. 44 5, 45 enz. enz En zoo 25 ronden achter elkaar. Sportief is het Noorsche volk zeer zeker. Want de Fin Parkkinen, die wereldkampioen werd. werd geestdriftig bejubeld al was het Sterk Uw seiimcenJ met l/I tfhffiH» f Minder dan ooit "kunt U die vermoeidheid en neerslach tigheid juist nu-gebruiken. Doe er iets aan - neem Sanatogen. Sanatogen versterkt het geheele gestel, geeft werklust en een beter uithoudingsvermogen. Talloos zijn degenen, die door Sanatogen hun levensvreugde hebben her wonnen en het warm aanbevelen. Neem óók Sanatogen. Uw apo theker of drogist heeft het in voorraad. sakatocen dan een groote teleurstelling voor de Noren, dat Farstad het op de 10.000 meter met meer dan een halve minuut van hem verloor en daarmede den titel van wereldkampioen ver speelde. Men juichte toch ook dien kranigen Engelschman toe, Cronshey, die zonder hulp, in zijn eentje, dit wereldkampioenschap be zocht en zich dapper door de moeilijkheden heensloeg. Hij maakte bijzondere tijden, zoo goed zelfs, dat hij op de 10.000 meter sneller bleek te zijn dan de Noorsche kampioen Wahl en de Europeesche kampioen Seyffarth. Hij seinde de resultaten zelf naar zijn land; En gelsche journalisten vonden het niet de moeite waard naar Oslo te komen, honden races zijn blijkbaar belangrijker dan deze ge zonde volkssport. Over journalisten gesproken, heel Europa, met uitzondering van Engeland, was zoo'n beetje vertegenwoordigd, niet minder dan 80 krantenmenschen vulden de tribunes. Als de Russen hadden meegedaan aan dit wereldkampioenschap, en dat was toch oor spronkelijk de bedoeling geweest, dan waren er honderd verslaggevers uit Moskou en Le ningrad gekomen Waar men hen had moeten bergen, is ons een raadsel. Want wij stonden op de perstribune nu al mannetje aan man netje. En de Noren juichten den Tsjech Kolar toe. die hun landgenoot Karlsen royaal sloeg en daarbij een stijl demonstreerde, welke diepen indruk maakte. Sportief zijn de Noren, wani zij bejubelden Kolar, zooals zij het twee weken daarvoor Kees Broekman hadden ge daan, toen onze landgenoot de 10.000 meter won. Broekman, die in het hotel op bed lag met influenza, maar via de radio de uitsla gen noteerde en zoo ook kon meeleven met een strijd, waaraan bij zoo gaarne had mee gedaan. Influenza is de gevreesde tegen stander van deze wereldkampioenschappen, want het waren niet de onderlinge concurren tie en de strijd tegen het uurwerk, welke de meeste slachtoffers maakten maar het was de hchte en niettemin voor 'n hardrijder fnuiken de koorts die groote mannen als Charles Ma- thiesen, Goethe Hedlund, Aage Johansen, Odd Lundberg en nog vele anderen tot ontijdig opgeven van den strijd dwong. Waardoor dit wereldkampioenschap toch min of meer een mislukking is geworden. Bosman rijdt Zondag in Spaarndam De IJsclub „Nova Zembla" organiseert Zon dagmiddag 23 Februari op de baan te Spaarn dam een wedstrijd over veertig km. Uitgenoo- digd zijn de bekende rijders Bosman (Breu- kelen), die den Elfstedentocht won, gebroeders Vermeulen (Ter Aar), Schipper (Giethoorn) en Nauta (Warga). die een rol hebben gespeeld bij den Elfstedentocht. Enkele jonge krachten uit Haarlem en om geving, o.a. Verharen, Warmerdam en Oud hebben ingeschreven. Een beker en medailles zijn beschikbaar gesteld. Deze Deensche meisjes wilden graag zwemmen en zij maakten het ijs van het Kopen- haagsche bad stuk om een verfrisschend bad te nemen. /"\NS DENKEN is beperkt binnen de gren-i den tijd te verbreken, ze zoekt een enkelen ^zen van den tijd: het verleden is voorgoed keer haar onderwerpen ook in die richting, verloonen. df» inpknms* is afveslnten door pen Men:oeo verloopen, de toekomst "is afgesloten door een starren, ondoordringbaren wand en alleen de smalle strook van het heden is bereikbaar en ook zij vliedt voortdurend onder ons weg. Alles wat geschiedt is juist bezig over den rand naar den verleden tijd heen te glijden op het oogenblik dat wij het ervaren. Wie zich daarin verdiept kan het beeld verbijsterend en benau wend vinden, maar we zijn er volkomen vertrouwd mee geraakt, zóó vertrouwd, dat het ons geen vrees inboezemt, maar dat integendeel een ge- daohtengang, die ons tracht te leiden naar de slotsom, dat er ook een ander tijdsbegrip mogelijk is, verwarrend en onheil spellend werkt. We hebben trouwens geen middelen om uit te drukken hoe een dimensie zou moeten zijn, die buiten de aardsehe wer kelijkheid ligt en waarin de onverbrekelijke grenzen tusschen verleden, heden en toe komst weggewischt zouden zijn. Maar geheel ontbloot van middelen om ons deze „andere" werkelijkheid voor te stellen zijn we toch ook niet In onze droomen leven we volkomen en intens in een ander bestaan dan dat van ons rustend lichaam en de kun stenaar. die ons een vertelling doet, bereikt eigenlijk hetzelfde. De film, in haar meest suggestieve ©ogenblikken laat ons deel heb ben aan een andere werkelijkheid of ons een deel van het vroegere leven opnieuw ervaren wanneer zij uit den rijkdom van haar zuinig bewaarde documentatie put. 50. Joris Goedbloed verloor verder geen minuut. Hij sprong in de auto, trok Panda naar binnen en gaf gas. „Ik weet wat je zeggen wilt, manneke!" zei hij terwijl de auto wegschoot. „Ge wildet mij beschuldi gen van onrechtvaardige daden! Ge zoudt m\j willen doen opmerken, dat ik gene markies d'Isengrim heb blootgesteld aan het gevaar gearresteerd te worden wegens diefstal van ridderorden! Welnu, ik geef toe, datdit gevaar bestaat, maar wij moe ten onze handen vrij hebben om Ermeric's schat te gaan halen! Hebt ge„Ik praat niet meer tegen je!" snauwde Panda. „Je bent een schurk! Uit!" „En hier," zet Joris, „heb ik de kaan van de plaats waar dc schat zich bevindt!" Hij reikte Panda een groot vel papier toe en Panda vergat, dat Menigeen zal zich de niet overal begrepen film „Peter Ibbetson" herinneren en nog vrij kortgeleden was ..Thunderrock" te zien „Vlucht in het verleden" genaamd. Beide deden op hun manier en hun gebied denken aan de onderwerpen, waarin schrijvers als Priestley en Wells zich graag verdiepten en die alle aan overeenkomstige gedachten ont leend waren. Er is nu weer zoo'n film. Ze heet „H a 1 f- w a y House" en vertelt van een gezelschap menschen, dat een nacht doorbrengt in een herberg in Wales, waar het heele leven een jaar achter blijkt te zijn. De herberg is een jaar geleden door een bombardement ver nield en de waard en zijn dochter zijn toen om het leven gekomen. De gasten zijn'met hun problemen in een andere werkelijkheid gestapt dit doet heel sterk aan Wells den ken en ondergaan daarin de problemen, die ze hebben meegebracht. De geleidelijke opheldering over hun situatie schenkt hun de troostrijke wetenschap, dat het overschrijden va-n de grenzen van den tijd niet zoo'n wreede ervaring is als het schijnt en dat ook de stap uit het heden in de toekomst, die zij, ieder op hun eigen manier duchten gedaan kan worden, zelfs als zij de laatste stap op aarde zou kunnen beteekenen. Uiterlijk is deze film een absurditeit. En waarschijnlijk zullen velen haar als zoodanig voelen. Dat komt, omdat het moeilijk is de onwerkelijkheid te suggereeren met midde len. die zoo bij uitstek reëel zijn Er zijn te veel stoffelijke beletselen in de filmbeelden Heeft de film in het karakter van haar mid- die de volkomenheid der illusie in den weg delen al een mogelijkheid om de grenzen van s*330- Maar ook v00r wie niet bereid Is zon der critiek den stap buiten de grens der wer kelijkheid te doen. blijft er veel te waardee- ren in „Halfway House": voortreffe lijk spel van artisten als Frangoise Rosay en goed filmwerk van ervaren mannen als Cal- vanti. Balcon en Dearden. In zooverre zou men den makers in gebreke kunnen stellen dat zij niet in de eerste plaats gestreefd heb ben naar een filmische uitbeelding en slechts het spel registreerden. Maar ze hebben dat op een verantwoorde en fijngevoelige manier gedaan en een volkomen bevredigende han deling verkregen. In elk geval is dit een film, die tot denken stemt en dat doet niet alles wat er op cellu loid is vastgelegd. v. G. FILM-FESTIVAL IN BRUSSEL. Het werkcomité van het wereldfestival van film en schoone kunsten, dat in de maand Juni in België zal worden gehouden, heeft thans besloten, dat de filmvertoonlngen te Brussel zullen plaats vinden. De eerste prijs van het festival zal worden toegekend aan de beste speelfilm. Verder zal de regeering nog vier extra prijzen uitloven voor de films, die na den eersten prijs het mooist gerangschikt worden. Ook voor de beste mannelijke en vrouwelijke vertolkers zullen prijzen be schikbaar worden gesteld. De Centrale Eereraad voor de Kunst heeft aan den letterkundige L. M. A. Kuitenbrouwer (Albert Kuyle) de beroepsuitoefening tot 1 Januari 1951 verboden. Te Geleen ls een meisje aangehouden, dat niet minder dan dertien fietsen had gestolen. Eigenlijk zijn Bosman, Schippers en Nauta maar gewone rijdertjes en is de Elf, stedentocht maar een genoeglijk schaats- tochtje. Tenminste als men den Enkhu'.zei Almanak wil gelooven en wie zijn wij ten. slotte, dat wij het woord van den vanoud vermaarden Erve C. Stichter in twijfe zouden kunnen trekken? Immers, de alma nak zegt over het weer in Februari: „Ge middeld zal de temperatuur ongeveer twei graden Celsius te laag zijn, waardoor af ei toe lichte tot matige vorst zal voorkomen.' Voor een iegelijk, die door deze verbluf fend-juiste voorspelling verlangend is ge worden naar het weer in de rest vai Februari, is dan bestemd dat de tweedi helft zachter zal zijn. Tevens moet mei van den 21sten tot den 24sten bijzonde op zijn hoede zijn voor „koude, hooge win den". Bovendien lezen wij, dat de zon dei 18den om 8,58 uur in de vïsschen heeft ge staan; een tijdelijke verhooging van he huisbrandrantsoen die, naar wij vernemen door de visschen op hoogen prijs wen gesteld. Zoo gij zoo'n Jantje Precies zijt, dat g| j wilt weten wat „2 gr. te laag" beteekent hebben wij voor U twee mogelijkhedei onder de loupe genomen. Men zou er vai uit kunnen gaan. dat men de temperatuu liever boven de 75 graden Fahrenheit zie en dat alles, vyat daar onder ligt, te laag is maar liever-koekjes worden in EJnkhuizei niet gebakken en wij zouden U in dat geva willen aanraden vooropgesteld, dat gj voor een wapenstilstand geen angst koes tert U per Skymaster naar Indonesië t begeven. Nu de tweede mogelijkheid. „Te laag" zoo zegt de heer Erve C. Stichter, „is d temperatuur, als zij beneden de normal) ligt." „Nogal wiedes", antwoordt gij spits voudig. „Niks wiedes", aldus de Erve C. „want de temperatuur is slechts zeidei normaal". Aangezien hij zich welbewus is, dat deze verbluffende uitspraak nade uitleg behoeft, staaft hij zijn bewijsvoerinj met de volgende indrukwekkende sta tistiek. „Slechts op vijf van de honden dagen is de temperatuur normaal". „Dus", verduidelijkt de Enkhuizer, „i zij op de andere vijf en negentig dagen t( hoog of te laag". Wij willen wel toegeven, dat toen wij di lazen, wij van puren ootmoed ons ijzer- sterke schoolpetje afnamen en een oogen blik in gedachten verwijlden bij den man die hier had aangetoond, hoe duizeling, wekkend hoog het menschelijk intellec vermag te stijgen. Zoo gij zoudt willen beweren, dat er aai die „normale" temperatuur gedurende vij van de honderd dagen, niet zoo gek vee normaals is, willen wij U waarschuwen dat gij dan de kans loopt te Enkhuizen'vooj „muggenzifter" te worden uitgekreten. Om tot den Erve C. terug te keecen. Hi is iemand, die al bijzonder weinig tijd ver brast met het weggooien van zichzelf ei hy zegt dan ook: „Aangemoedigd door he welslagen van onze temperatuur-voorspel- lingen over 1941-1946 hebben wij onz« onderzoekingen, met betrekking tot de grondslagen derzelven, steeds verder voort gezet". Tevens is hij een zakelijk man. Zeg hij niet op pag. 137 op eenigszins korze- ligen toon „Het is ni^t redelijk te ver langen, dat het in Juni eiken dag moo: weer is". Nee, dat is. het zeker niet en gezien de ontmoediging, die hem bij zijn minder geslaagde weervoorspelling in 1947 ten deel is gevallen, lijkt het ons raadzaam, dat hij in zijn Enkhuizer voor 1948 op de voor pagina zet: „Het is niet redelijk te ver langen, dat deze Almanak steeds juiste weervoorspellingen geeft". W. L. De nalatenschap van Max Blokzijl Het Haagsche tribunaal moet beslissen in hoeverre de nalatenschap van Max Blokzijl verbeurd verklaard zal dienen te wórden. Hel bleek, dat de nalatenschap ongeveer 60.000 groot is, waarbij een recht op pensioen kemt dat aan Blokzijl als hoofd van de afdeelin| pers en propaganda van het voormalige de partement van volksvoorlichting werd toege kend. Voor dit pensioen werd uit 's rijks kas een bedrag van 47 000 gestort, waardoor Blokzijl recht kreeg op een pensioen, waarbij zijn dienstjaren als journalist zouden mede tellen. Blokzijl verdiende bij het departement 6500.— per jaar. Namens de weduwe trad op mr. A. Lauwere. Hij verklaarde, dat zij geen lid waa geweest yan eenige N S.B.-organisatie en dat verbeurdverklaring van het geheele vermo gen haar zeer zou dupeeren. Het tribunaal zal op 6 Maart zijn beslissing bekend maken. ONKOSTENVERGOEDING VOOR ENGELANDVAARDERS. De chef van den staf van den inspecteur- generaal der Koninklijke Landmacht deelt mede: Teneinde een 'overzicht te krijgen van de kosten. die Engelandvaarders gemaakt hebben voor hun overtocht, en waarvan nog geen restitutie heeft plaats gevonden, w aan betrokkenen verzocht deze op te geven vóór 31 Maart 1947 bij het Nationaal Steun fonds, Oosteinde 13 te Amsterdam. Daarna zal getracht worden alsnog restitu. tie van deze kosten te verleenen. De opgaven moeten vergezeld gaan van een uitvoerig rapport, zoo mogelijk met verkla ringen van personen, die de juistheid daar van kunnen bevestigen, benevens een opgave van de voor de reis aangegane verplichtingen. hy niets meer met hem te maken wilde hebben en vouwde het open. „Hoe ken je die plaats zo goed?" vroeg hij. „Heb je de schat dan al eerder gevonden..Eerst van daag, manneke!" antwoordde de vos. „Ik heb een buitengewoon verstand en bemerk ■dingen, die een ander ontgaan! Cavalléria Rusticana! Zoals wij Latinisten zeggen. Let maar eens opl" Op uitnoodiging van de Britsche communis tische partli zuilen zes leden van de communis tische partij uit de Amerikaansche zöne van Duitschland onder wie de partijvoorzitter. Max Reimann, naar Engeland vertrekken om de ferentle van de communistische partij in het Britsche imperium, dïfe Zondag a.s. te Londen! zal worden gehouden, bij te wor.en. Minstens vijf personen werden gedood- en ongeveer zeventig gewond, toen de Red Arrow Express, welke tusschen New York en Detroit loopt, in de buurt van Altoona uit de rails liep. Op dat oogenblik maakte de trein een scherpe bocht heuvelafwaarts. Twee locomotieven en de eerste acht wagons kantelden. De correspondent te Moskou van het Tsj' cho-Slowaaksehe persbureau Ceteka seint, d men te Moskou algemeen van meening is. dat de Sovjet-Russische diplomatie van haar „actief- defensleve" houding over zal gaan tot een „frontaal tegenoffensief'. De correspondent, die wijst op het feit, dat de Sovjet-politici bij de laatste verkiezingen htm bevoegdheden door bijna 100 der kieezrs zagen bevestigd, maakt tevens melding van een artikel over de Engelsch- Amerikaansche politiek, dat de Prawda publi ceerde cn dat, volgens hem, algemeen als een aanwijzing wordt beschouwd, dat zich een ver andering in de Sovjet-diplomatie zal voordoen, Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat V. F. W. Cavendish Bentinck. Britsch ambassadeur te Warschau, tot ambassadeur in Rio de Janeiro is benoemd. De tegenwoordige ambassadeur in Rio, Sir Donald Saint Clair Gainer, zal, naar uit betrouwbare bron verluidt, waarschijnlijk tot ambassadeur te Warschau benoemd worden. Voorts is Sir Nigel Bruce Ronald, waarnemend onder-minister van buitenlandsche zaken, tot ambassadeur in Lis sabon benoemd als opvolger van Sir Owen Saint Clair O' Maiiey. Tot Britsch politiek vertegen woordiger te Sofia Is J. C. Sterndale Bennett benoemd als opvolger van A. B. Houston Bos- wall, die onlangs tot gezant té Beiroet werd be noemd.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2