Mikt* Nederlandsche kousenindustrie dekt nog geen 40pCt. van binnenlandsche behoefte Bloemendaal neemt toch de stichting van een kampeer-centrum in studie In Groenendaal staat de tafel voor de vogels gedekt Deensclie toiletzeep voor de kleintjes fKort en BondigJ INBOEDEL Veilen Donderdag 27 Februari ORGEL Bibliotheek Vrijdag 21 Februari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Moeilijkheden met menschen en machines Vijftig procent van de Nederlandsche dames- beenen werd vóór den oorlog door buïten- landsche kousen beschermd En ,,het buiten land" beteekende in dit geval vrijwel uitslui tend Duitschland. Vandaar de kousennood, waarmee de Nederlandsche vrouw zij het op elegante wijze reeds geruimen tijd worstelt. Daar komt bij, dat.de Nederlandsche fabrie ken die de overige *50 plachten te leveren, nog niet over hun volle capaciteit beschikken. Het zal dan ook nog wel eenigen tijd duren voor het kousentekort geheel en al ingehaald zal zijn. Dat de fabrieken nog niet op volle toeren draaien, vindt voornamelijk zijn oor zaak in het gebrek aan arbeidskrachten. De N.V. Kousenfabrieken Hin, aan wie wij deze gegevens danken, produceert op het oogenblik ongeveer 80 van haar kwantum van 1939, In dat jaar vonden ongeveer 1000 arbeiders (waarvan 500 vrouwelijke) bij Hin een werkkring. Thans bedraagt hun aantal ongeveer 800, waarvan de helft vrouwen. Hier bij zijn de 100 vrouwen en meisjes die op andere ateliers werkzaam zijn, filialen buiten de «Wi Haarlem, inbegrepen. Wij zien hierin een roarbeeld hoe de situatie op de arbeids- martct ;en onderneming tot decentralisatie 'ran dwingen. Trouwens heel wat meisjes die op de fabriek te Haarlem werken, komen uit en omliggende plaatsen. Toch is de directie niet ontevreden over de bezetting in haar bedrijf. Vooral door versterking vain het mannelijk element is het jhogelijk geworden met een gedeelte, van def breierijen weer continu in drie ploegen te gaan werken. Bij dit alles moet men wel bedenken, dat de kousenindu strie vrijwel geen ongeschoolde krachten kan gebruiken. Voordat men de ingewikkelde rond- vlakbrei-machines, naai- en kettelmachines kan bedienen, gaat wél een lange leertijd voorbij, en men moet bovendien nog psychisch en physisc'h voor dit werk geschikt zijn. Er is dan ook een vrij sterke keuring, vooral op de oogen, en eerst na een proeftijd van enkele maanden wordt definitief over het dienstverband beslist. Er zijn dus moeilijkheden met menschen, maar er zijn ook moeilijkheden -met machines. Verreweg de meeste werktuigen uit de kou senindustrie kwamen uit Saksen en het is bekend, dat de Russen ook de daar gevestigde bedrijven, met de daarbij behoorende tech nici naar hun eigen la. d hebben overgebracht. Dit sluit dus voorloopig de mogelijkheid van een uitbreiding uit, want ook in Enge land en Amerika zijn nog geen machines be schikbaar voor export. Ook de noodzakelijke onderdeelen voor vernieuwing van de bestaande machines kun nen nu niet gekocht worden. Hiervoor is men momenteel aangewezen op een eigen werk plaats," welke zich met succes van deze nieuwe taak kwijt. Intusschen zijn, in overleg met de Neder- landsöhe regeering, plannen in voorbereiding tot uitbreiding van de Nederlandsche kousen industrie. Teekeningen voor een nieuw fa brieksgebouw liggen reeds klaar. De Nylons. stelling te vernemen, dat deze kousen op de zelfde wijze ladderen als elite andere soort. Bovendien absorbeert nylon nagenoeg geen vocht en geleidt het de warmte zeer goed. Tengevolge hiervan zijn nylonkousen 's zo mers een warme en 's winters een koude dracht, De vraag van het publiek gaat in de rich ting van steeds fijnere producten, een ten dens die ook in de nieuwe Engelsche en Ame- rikaansche breimachines tot uiting komt, zoo wel als in de vervaardiging van hooggetwijn- de en dunne kunstzijden garensoorten. Natuurzijde, een bij uitstek geschikt garen voor de vervaardiging van kousen, zal ten gevolge van de sterk gereduceerde Japansche productie-capaciteit en de hooge marktprij zen, voorloopig nog niet aan de orde zijn. Naar schatting zal de Japansche capaciteit over een jaar weer 70 van de voor-oorlog- sche bedragen, maar ook hier speelt de de- viezen'kwestie een rol. Samenvattend kan men zeggen dat de Ne derlandsche kousenfabrieken op het oogen- Het Concertgebouw-orkest nam afscheid van Engeland Met een laatste concert, ditmaal in de enorme Albert Hall, heeft het Concert gebouworkest gisteren van Engeland af scheid genomen. Heden wordt de terugreis naar Nederland aanvaard. Voor het muzi kaal besluit van deze tweede Engelsche tournée na de bevrijding was de keuze ge vallen op Tchaikowsky's „Pathétique", welker uitvoering met veel enthousiasme door het auditorium werd ontvangen. Na de pauze volgden Diepenbrock's ouverture „De Vogels" en Debussy's „Prélude a l'après-midi d'un faune". Wagner's ouver ture „Die Meistersinger" besloot het con cert. Alhoewel de koude dit tweede tournée van het Concertgebouworkest ongunstig heeft beïnvloed en ook voor dit laatste con cert zeer vele bezitters van kaarten verstek lieten gaan, was dit concert een geweldig succes. Van Beinum moest zelfs tot vier maal toe terugkomen. Vele van de naar schatting 3000 bezoekers hadden zich met bontmantels en reisdekens gewapend, om dat het enorme gebouw moeilijk afdoende verwarmd kon worden. Onder de aanwe- blik de handen vol hebben aan het dekken van zigen was ook de bekende Zwitsersche di- de Nederlandsche behoeften- Eerst zal, om de aanwezige machinecapaci teit volledig te gebruiken en de productie tot het vooroorlogsche niveau terug te brengen, een grooter aanlbod van geschikt mannelijk en vrouwelijk personeel gewenscht zijn. Slechts wanneer nog vele moeilijkheden zijn overwonnen, zal men met voldoening kunnen zeggen dat ons land voor dit belangrijke pro duct niet meer van het buitenland afhanke lijk is. rigent Ansermet. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 22 Februari. Haarlem. Wegens kolenschaarschte geen uit reiking van schoenenibonnen; verschoven naar Vrijdag 21 Februari van 8.30—12.16 en van 14,00— 17.45 uur. Heemstede: Aanvragen rijwielbanden. Een artikel gewijd aan de kousenindustrie zou niet compleet zijn, zonder een woord te reppen over de veelbegeerde nylons. Voorop gesteld zij dat nylonkousen op dezelfde ma chines kunnen worden gebreid en dat ook de overige productiestadia op geheel dezelfde wijze worden doorloopen. Slechts één fase moet aan het productieproces worden toege voegd en wel het z.g. „voorvormen". De hier voor nieuwe noodige machinerieën zijn reeds onderweg. Of de productie van nylons hier mee dan een aanvang kan nemen, staat nog te bezien, immers nylongaren moet uit het buitenland worden betrokken, waar juist de Iriheemsche vraag veel grooter is dan het aanbod. Onze deviezenpositie behoeft in verband geen struikelblok te vormen, regeering heeft, gezien de urgentie van deze garens, haar medewerking toegezegd. Tegen over den betrekkelijk hoogen prijs van nylon staat de grootere soliditeit en het 'lichtere gewicht, waardoor uit eenzelfde hoeveelheid garen meer dozijnen kousen kunnen worden geproduceerd dan uit kunstzijde. Voor de groote categorie van vrouwen die nog in de veronderstelling veikeert dat ny lons de eenige juiste kousendracht voor de toekomst zal zijn, is het misschien een téleur- Tooneel „Loods aan boord" Tooneelgroep Uan Campert De tooneelgroep Jan Campert heeft gister avond in De Leeuwerik een stuk van Jan Fabricius vertoond. „Loods aan boord" bezit al de kenmerken, die het oeuvre van dezen schrijver zoo aantrekkelijk maken voor dilet tanten en hun publiek. Ook hier vinden wij een algemeen verbreid verschijnsel uit het familieleven drastisch voor oogen gesteld. Koos Fabian, de zeeman, die in het door de moeder getiranniseerde gezm als beredderaar van buiten optreedt, zegt het: „ZooaLs moe der Maree zijn millioenen moeders". Deze kloekhennen laten hun kuikens nooit in den steek en zorgen er angstvallig voor. dat ze, ook als ze volwassen hanen en hennen zijn geworden, den vos niet in handen kunnen val len. Die vos, dat is dan de echtgenoot. Moeder Maree heeft'ook haar zuster 'het lot van de ongelukkigen bespaard, die door een man en kinderen zorg en ellende met zich in huis brengen. De tot oude vrijster verzuurde Tante Janneke mag haar voor deze zorg nog dank baar zijn ook! Mede door den bijstand van den kapitein, die zijn belofte nakomt om zich op Jannéke's vijftigsten verjaardag na twee en twintig jaar nog eens te komen presenteeren, en die de oude vrouw met haar liefderijke listen en leugens ontmaskert, gelukt het haar jongsten zoon, zich los te worstelen, maar de oudste is reeds in een te ver stadium geraakt. De charmante vrouw, die hij om moederswHle laat varen, wordt door den kapitein onmid dellijk als bruid overgenomen. De effecten, waarmede deze tragicomedie is opgezet, zijn wel wat heel grof en de situa ties hierdoor wel wat heel ongeloofwaardig. Maar de leut en de humor, waarmee Fabri cius zulke familietafereelen kruidt, doen der gelijke tekortkomingen vergeten. De acteurs hebben het gegevene niet on aardig verwerkt, en zorgden soms ongewild nog voor een komische noot. H. G. CANNEGIETER. Zwarte zeep voor een zwarte ziel De Haarlemsche politie hield gisteren B. H, aan, die een .kartonnen doos, waarin zich 50 dubbele stukken huishoudzeep bevonden, met zich voerde. Zijn verhaal, dat hij deze voor raad reinigingsmiddelen op de Amsterdam- sche zwarte markt tegen 1.50 per stuk had gekocht, vond niet veel geloof. Na ter dege aan den tand gevoeld te zijn, gaf hij toe. dat hij de zeep ontvreemd had van een filiaal te Krommenie van een groote kruideniersfirma, iwaar hij werkzaam was. De man is'met zijn doos aan de politie te Krommenie overge geven. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 21 FEBRUARI City: Alles op den pof 14,15, 16,30, 19,00 en 21.16 uur (a. 1.). Spaarne: De 13e gast, 19.00, 21.15 uur (14 j.). Luxor: De graaf van Monte Cristo (a. 1.). Palace: Brief encounter (18 j.). Rembrandt: Cae sar en Cleopatra (14 J.). Deze drie: 14,00 16.15, 19.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 22 FEBRUARI Kunsthandel Leffelaar- Opening tentoonstelling H. Moerkerk: 15.30 uur. Lange Margarethastraat 13: Literaire Club, Max Croiset draagt voor: „Muizen en menschen", 20 uur. Bioscopen: als Vrijdag, Spaarne ook matlnée om 14.30 uur. i „Kolengebrek" is in Engeland vandaag aan den dag het woord dat het openbare leven beheerscht. In Manchester is men overgegaan tot distributie van cokes onder de stads bevolking. De huismoeders staan in de rij voor een klein zakje van het zwarte goud. Nadat burgemeester jhr mr. C. J. A. den T e x Donderdagmiddag in de vergadering van den gemeenteraad van Bloemendaal zijn vreugde had uitgesproken over de geboorte van Prinses Maria Christina en meegedeeld had, dat de gemeente telegrafische geluk- wenschen had gezonden aan de Koningin en het Prinselijk paar, wijdden de leden bespre kingen aan het voorstel van den heer H e m- p en lus (P.v.d.V.) inzake inrichting en ex ploitatie van een kampeercentrum op het strand. De voorsteller gaf een uiteenzetting over de wijze, waai-op hij zich de inrichting, van een dergelijk kamp indenkt. Volgens hem zullen de inrichtingskosten 50.000 bedragen en hij gaf in overweging een proef te nemen voor 400 kampeerders. De heer Cassee (P.v.d.A) merkte op, dal als het de bedoeling is het centrum als winst- object te exploiteeren, hij er tegen is Nadat verscheidene leden bezwaren hadden geuit, verdedigde de voorzitter het afwijzend prae- advies van B. en W. Nederland is nog niet rijp voor vele kampeercentra, zoo,als Ameri ka, waar men er gemakkelijk met een auto of fiets op uittrekt, om een vaeantiecentrum te bezoeken. Winst zal een kamp in de gemeente niet opleveren.. Nadat de heer N ij d a m in overweging had gegeven de stichting als winstobject en uit een oogpunt van sociaal belang te onderzoe ken, besloot de vergadering de zaak in studie te laten nemen door de commissie-Woningwet die ook het vraagstuk over de bebouwing van den kop-Zeeweg onderzoekt. Eenige opmerkingen werden gemaakt over overdracht van bevoegdheden van den raad aan burgemeester en wethouders, waarna met 2 stemmen tegen daartoe besloten werd, ech- voor de zittingsperiode van den tegen- woordigen raad. De verordening hondenbelasting werd op voorstel van mevrouw Fahrenfor t Meuffels (Pv.ö.V.) zoodanig gewijzigd, dat waakhonden niet meer aan de ketting be hoeven te blijven. Houders van blinden-geleide honden zullen geen hondenbelasting betalen. Nadat de overige posten waren goedge keurd, besprak de heer Ca ss e e de mogelijk heid, de rente van 5 voor de waarborg sommen voor bijzondere scholen, in samen werking met de Vereeniging van Nederland sche gemeenten, verlaagd te krijgen. Wethouder R o h 1 i n g (K.V.P.) zegde een onderzoek toe. Beoefening wintersport. Ook stelde de heer Cassee vragen over de sleesport en het eventueel in orde houden van de baan op' 't Kopje. De voorzitter deelde mee, dat toen er de vorige week geen sneeuw meer op den weg lag en de jongelui over den berm reden, er gevaar voor voetgangers ontstond, Daar om zijn maatregelen getroffen. Het gemeente- Benoeming directeur Gasbedrijf te Beverwijk B. en W. van Beverwijk hebben voor de benoeming van een directeur van het Ge meentelijk Gasbedrijf de volgende aanbe veling aan den gemeenteraad aangeboden: 1. R. J. Vos. chef van de meet-afdeeling bij de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens- en Staalfabriek; 2. J. H. F. Baars, chef van de afdeeling distributie bij het Gemeente lijk Gasbedrijf te Haarlem. Broeder van „Meer en Bosch" voor het Tribunaal De voortgezette behandeling Voor de derde Kamer van het Haarlemsche tribunaal van de zaak tegen den voormaligen broeder van de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede, C. F. K., die wegens zijn nationaal-socialisti- sche gezindheid in de Meidagen van 1940 door het bestuur dier stichting was ontslagen en in 1942 onder het toen opgedrongen N.S.B -be stuur was weergekeerd, was Donderdagmid dag vrijwel geheel gewijd aan het pleidooi van mejufrfouw mr. M. van Beek. Zij schetste K. als iemand, die critisch van aard was en die den indruk maakte, alsof hij zich van zijn omgeving wilde isoleeren. Toch was deze man door een groote liefde voor zijn werk bezield, zoodat zijn ontslag in Mei 1940 hem zeer griefde. Later sloot het bestuur van de eeniging een contract met hem en zijn collega V., die om dezelfde reden ontslagen was, waarbij zij in het genot van vervroegd pen sioen werden gesteld, doch met de clausule, dat beide partijen de zaak als afgedaan be schouwden. In 1942 maakte de commissaris voor de niet-commercieele vereenigingen er een prest.ige-kwestie van, dat het bestuur van „Meer en Bosch" de broeders weer in dienst zou nemen. Toen dit in zijn weigering bleef volharden, werd het door een N.S B.-gezel- schap vervangen. Het is, aldus mr. Van Beek, op de zitting in.het geheel niet duidelijk ge worden, van wie de actie tot wederaanstel ling van K. en V, is uitgegaan. Wel meende de verdedigster, dat er voldoende aanwijzin gen waren, dat K. er niet debet aan was. K., die zich moeilijk een eigen oordeel vormt, heeft de consequenties van zijn eigen daden niet overzien. De raadsvrouwe vroeg ten slotte onmiddellijke invrijheidstelling van haar cliënt, te meer daar V. ook reeds eeni gen tijd op vrfie voeten is. Het Tribunaal voldeed aan dit verzoek en veroordeelde den broeder tut een interneering waarvan de duur gelijk was aan het voor arrest Zaterdagpadvindstersdag Zaterdag vieren alle padvindsters over de heele wereld den verjaardag van Lord en Lady Baden Powell. Zij dragen dien dag haar uniform, en komen groepsgewijze bij elkaar, om de belofte die zij als pad vindster hebben afgelegd, te herhalen. In ons land dragen de meisjes op haar das een klimopblad en een sneeuwklokje, als symbolen van onver ander lij ken trouw, en van het ieder jaar terugkeerende teek en van vernieuwing in de natuur. Helaas zijn er dit jaar in de tuinen nog geen sneeuw klokjes te vinden en de padvindsters zul len het met een enkel klimopblad moeten doen. „Denkdag" zooals de padvindsters den 22sten Februari overal noemen, is een feestdag waarop zij denken aan al haar zusjes in andere landen, die op haar beurt weer aan haar denken. Velen van die padvindsters in andere landen hebben sedert de bevrijding de leden van het Nederlandsch Padvindsters Gilde verblijd met extra voeding voor de zieken, met stof voor uniformen en met allerlei geschen ken van naainaalden en spelden tot speel goed, lekkers en kammen toe. Meer dan oojt zal mede door dit alles de Denkdag tot een Dankdag worden. Burgerlijke stand van Hillegom GEjBORE'N: P.ieler, z. van A. van Heukelom en M. Gabel; Jacob, z. van N. Aalders en G. Den; Helena Elizabeth Maria, d. van P. C. Aimard en J. C. van der Reep; Johannes, z. van J. van Leeuwen en A, de Rooij; Maria Johanna, d. van C. Weijers en H. Th. Bakker; Johannes Anlo- nius Maria, z. van G. C. Meskers en C. W. van Sasse; Robert, z. van J. van der Meij en-A. C. C. van Benneveld. ONDERTROUWD: J. Elderbroek en E. VerriJ- zer; B. van Schalk en J. Granneman; P. H. W. Velthuijs en C. Hak. GETROUWD: P. A. W. Trossel en S. E. van Schle; F. J. A. van der Eerden en C. M. Cou- zijn; A. J. Caspers en A. M. A. van der Hoeven; C. Ouwehand en W. C. Hogenes; F. Beuckens en M. Doornebal. OVERLEDEN: Th. Schniedewind. m„ 67 j.; J. Lemmers, h„ 79 J. Met den bek opengesperd van den honger komen ze over Tegen den mistroostigen hemel wiekt een wilde eend: gerekte hals en licht- zwiepende vleugelslag. Even later nog een, verderop twee en dan een heele zwerm; een zwerm van uitge putte vogels met de snavels wijd open van den honger, op zoek naar een krui mel brood in de witte woestenij onder hen met als onverbiddelijk alternatief een eenzame dood ergens tegen den stam van een ontbladerden eik. Maar dan duikt de woerd aan den kop plotseling scherp omlaag in het struikge' was, gevolgd door de heele horde en de lcwekkerende eendenverzameling, zoo'n 700 „man'' sterk stort zich op het brood, de haver én de etensresten, welke onder de stijf-bevroren struiken van Groenen daal zijn uitgestrooid. Sinds een paar dagen komt een man-in- unif'orm voor „zijn" vogels de tafel dekken en nu al weten de eenden en de andere in ons land overwinterende vliegers, dat 's morgens en 's avonds op vele plaatsen in het Heemsteedsche wandelbosch hun nijpende honger gestild kan worden. Dan komen ze: bij honderden tegelijk, voor zichtig eerst, met de schuwheid Van de wilde eend en de omzichtigheid van de Vlaamsche Gaai en ze eten, ze schrokken om dan weer weg te wieken, niet langer met den snavel open in een verscheuren den honger, maar bevredigd tot den vol enden dag. Gelijk een moderne Franciscus van As- Roofovervallen onder Duitsch bewind worden berecht Den 25en Februari zal door het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam de zaak behandeld worden tegen den Haarlemmer H. S. Hij wordt er van verdacht, na in Augustus 1940 geteekend te hebben voor de Waffen SS, vier jaar later dienst te hebben gedaan als gevangenbewaker^ in het Huis van Bewaring aan de Wetering schans in de hoofdstad. Bovendien ver vulde hij de functie van portier in het SD- gebouw aan de Euterpestraat. De hoofd zaak van de lange tenlastelegging wordt echter uitgemaakt door de beschuldiging, dat verdachte in Duitsch uniform en met een legitimatiebewijs van den SD op zak een zevental inwoners van Haarlem, Heem stede en de Haarlemmermeer „in hun ver mogens wederrechtelijk heeft benadeeld, om zichzelf en zijn handlangers te be- voordeelen". De aanklacht omschrijft dit laatste feit nader en spreekt van „roof overvallen". S. zou bij die gelegenheden onder meer een auto en verschillende an dere goederen hebben „gevorderd". In deze zaait zijn acht getuigen charge gedagvaard. Gemeentebureaux gesloten wegens kolengebrek In aansluiting op onze vorige mededee- ling is te melden dat ingaande 22 Februari des Zaterdags wegens den kolennood de volgende gemeentediensten gesloten zyn: Secretarie, Kantoor van den Gemeente- Ontvanger, Distributiedienst, Dienst van de Nazorg, Dienst Werkloosheidsbestrijding en Openbare Werken. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal voor aangiften van geboorte en over- I -Besters, 75 J„ Reitzstraat; a. Walkeuter, 63 j„ lijden op Zaterdag geopend zijn van 9—10 Reitzstraat; 19 Febr., w. d. Lange. 15 zxud- UUT. 1 polderstraat. sisi gaat hoofd-agent A. Willemse eiken dag een paar keer de vogels voeren. „Vree- selijk is het dit jaar" vertelt hij. „Ze vallen soms dood uit de lucht en dan hou je een pakje veeren in de hand met wat lauw-warm vel-over-been van binnen". De in Groenendaal grijs geworden politieman heeft het nog nooit zóó erg meegemaakt; hij komt handen tekort om de zwermen vogels in het bosch te voeren en daags gaat er een zestig pond aan foimage naar de diverse strooiplekken. Terwijl wij bewegingloos in de sneeuw van verre staan te kijken naar zeker zeven honderd wilde eenden, zich te goed doende aan het zoojuist uitgestrooide „middag eten", knalt een schot door den stillen vooravond. Onze begeleider verbijt een verwensching en kijkt in de richting van het geluid. „Wat hebben ze daar nou aan, een hongerige eend neer te paffen". De vogels op de voederplaats zijn even opge vlogen, maar strijken direct weer neer, om verder te schransen. „M'n eenige zorg is de voedselvoorzie ning" bekent de oude dierenvriend, die dit mooie werk op zijn eigen houtje is be gonnen en daarmee door zal gaan zoo lang het noodig is „maar als de Heemstedena ren een handje helpen, komt dat ook wel voor mekaar". Moeten we er nog bij vertellen, dat zijn huisje midden in Groenendaal staat, naast het restaurant en dat er altijd wel iemand thuis is om gaven in natura of in geld want er is nog wel eens wat zaad te koo- pen dankbaar in ontvangst te nemen? Slechts kleine aanvoer van kolen De kolenhandelaren in Haarlem en om geving verkeeren reeds sinds weken in een uitzonderlijk moeilijke positie. Zij ont vangen ten eenenmale onvoldoende werk- voorraad en zoo is het dan ook te verkla ren, dat slechts een vierde gedeelte van den laatsten bon met één mud is gehonoreerd, nog afgezien van de oudere bonnen, welke nog niet alle tegen brandstof konden wor den ingewisseld. Sinds Maandag is er in Haarlem zeer weinig zwarte brandstof voor particulier gebruik aangekomen en de wei nige zakken cokes, die de Gasfabriek kan afleveren zijn niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat van Haarlems klein- industrie. De vooruitzichten blijven som ber: zoodra er echter ook maar één spoor- I wagon arriveert, wordt direct met afleve ren begonnen, zonder dat de klanten tevo ren worden gewaarschuwd. Het heeft dus geen zin, de diverse kolenhandelaren tele fonisch „onder vuur" te houden, want zij doen wat zij kunnen om den nood te leni gen. Burgerlijke stand van Haarlem BEVALLEN van een dochter: 19 Febr., M. F. Werner—Versant voort; G. H. Kemper— Lasschult; 20 Febr., M. Junge—d. Vries; J. C. Bron—Kok; H. J, Walker—Schouten: P. v. d. Molen—v. Teu- Ungen; C. W. Weijers—Stroombergen. BEVALLEN van een zoon: 17 Febr.. C. M. Steen kist—Maas: 19 Febr., J. A. v. Roon—v. 't Oever; L. M. v. Hemert—v. Mourlk: C. Boerée— Kuilboer; A. v. d. LindeGorter; C. Klelnhuls— Kuurstra; H. A. v. Egmond—Kaestner; 20 Febr., Meijster—v. Noort; H. E. G. d. Keizer— Jordan GEHUWD: 20 Febr., H. Teune en K. P. Non hebei; E. Prins en E. H. Goos; H. Bosma en M Hillo; A. F. Hólttmann en M. M. Zonne veld; C. G. Krijgsman en W. Bosman; C. J. Wol zak en H. A, Bremer OVERLEDEN: 16 Febr., M. Elsinga—v. Dijk. 70 J., Middenlaan; 17 Febr. G, A. S. v. Deventer 1. Greve, 75 j„ v. Eedenstraat: J. P. Koopman. J„ Wllhelmlnastraat; 18 Febr., C. J. v. Loon bestuur staat niet afwijzend tegenover het slederijden. De heer Vliegen (P.v.d.A.) deelde mee, dat de herrezen Bloemendaalsche IJsclub de baan bij „Duin en Daal" in orde heeft willen maken, maar zij moest van het plan afzien, omdat de gemeente een te hooge pachtsom vroeg. Is het verleenen van medewerking niet mogelijk? vroeg de heer Vliegen. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Waterleidingbuizen in nieuwe huizen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Cassee over wjjziging van de desbetref fende verordening, om de waterleidingbuizen in nieuwe huizen zóó te leggen, dat bevrie zing voorkomen wordt, deelde de voorzitter mee. dat de mogelijkheid nagegaan wordt. Aan den heer N ij d a m deelde wethouder S c h u 1 z (P.v.d.A.) mee. dat de gemeente tot haar leedwezen geen brandhout voor ouden van dagen heeft, omdat boomen uitsluitend voor bouwwerken gerooid mogen worden er dat het college het vraagstuk der groente voorziening zal onderzoeken. Wielrennen Belgisch koppel wint de Zesdaagsche De laatste avond van den Zesdaagschen wielerwedstrijd In Antwerpen heeft veel spanning gebracht en dank zij het feit, dat Bruneel en Debruycker een grooter aantal punten hadden veroverd, hebben zij gewon nen. De zege was echter verdiend. Des mid dags en in de avonduren hebben Schulte en Boeyen aan vele jachten deelgenomen en het is hun eerst om tien uur. dus een half uur voor het einde, gelukt gelijk met het leidende koppel Bruneel-Debruycker te komen. De Nederlanders stelden nog vele pogingen ln het werk uit te loopen. doch zij werden daar. in door de Belgen verhinderd. Bij de laatste sprint verkregen Van Steenbergen en Bru neel een voorsprong van zes lengten, waar na zij een felle eindspurt inzetten. Van Steen bergen ging het eerst over de streep. Kort na de aankomst viel Bruneel en liep een ernstige wonde aan een zijner armen op. Daardoor kon hij niet aan de huldiging deelnemen. Voor het winnende koppel was een Teddy beer van I 25 meter lengte beschikbaar ge steld en daarmee reed Deb+uyeker zijn eere rondje. De uitslag luidt; 1. Bruneel—Debru.v- cker (België) 228 p.. afgelegd in 145 uur 3183 km 735 meter; 2 SchulteBoeven (Nederland) 71 p.: op 1 ronde: 3. Dapébie-Sérès (Frankrijk) 84 p.; op 2 ronden: 4. NaeyeVan Simayes (België). 162 p.; 5. KintVan Steenbergen (Bel gië) 89 p. 6. Pellenaers—Middelkamp (Neder land) 86 p.: 00 3 ronden: 7. FruythofDe Meu- lemeester (België) 188 p.; 8. Janssens Adriaanssens (België) 102 p.; 9. CoolsThys- sen (België) 101 p.: op 4 ronden- 10 Savelberg —Van den Bro'eck (Nederland) 32 p.; 11 Gulmbretière^-Le NLzerhy (Frankrijk) 2 p. Schaatsenrijden Wederom Merentochten Zaterdag en Zondag organiseert de Zuidhol- landsche Ijsbond wederom de bekende me rentochten over 20. 40 en 60 km De banen zijn weer sneeuwvrij gemaakt. Er kan gestart worden in Leiden (café Zomerzorg), Oude Wetering (café Hoogendijk) en Langeraar (Pa. viljoen De Brasem). Vijfdorpentocht in Noordholland Zondag 23 Februari organiseert de IJSbond Hollands Noorderkwartier een tour- en wed- strijdtocht langs vijf Noordhollandsche dorpen n.l. Assendelft. Krommenie Wormerveer. Nauerna en Westzaan De wedstrijd begint om half elf en de tocht om tien uur. De start is bij hotel Assumburg te Assendelft. Het ijs is grootendeels schoongewaaid en ziet er zeer hard uit, zoodat scherpe schaatsen noodzake lijk zijn. Voetbal Vijfde Engelsche bekerronde Donderdag zijn eenige uitgestelde wedstrij den in de vijfde ronde voor den Engelschen beker gespeeld. De uitslagen waren: Sheffield WednesdayPreston North End 0—2; Leices ter CityNewcastle United I2. Het pro- gramma voor den kwart-eindstrjjd op Zater dag 1 Maart luidt: Sheffield UnitedNew castle United: Middlesbrough-Burnley; Charl ton AthleticPreston North End; Liverpool- Birmingham City. Wintersport Wedstrijd voor arren in Hoofddorp ijsclub Haarlemmermeer organiseert 'Zaterdagmiddag te Hoofddorp een wedstrijd voor arresleden. Er zijn ontmoetingen voor met boerenpaarden, voor harddravers en voor het schoonste geheel. Kunstvoorwer pen en medailles zijn beschikbaar gesteld. Schaken Om den Van Gorselen-beker Door de afgebroken en uitgestelde partijen is het zeer moeilijk een duidelijk overzicht te ver krijgen van de ranglijst der deelnemers aan het Van Gorselen-beker tournool. Thans werden in de 5e ronde weer de parttien J J. v. Kampen- Wever en G. B, v d. VeldeR. Holman uit gesteld. S. Herfst (Rolland) heeft goede kansen de afgebroken partij tegen zijn broer A. Herfst (Het Oosten). J. H. Kruyt hield de kansen langen tijd gelijk tegen C. Hovtngh, doch maakte in het eindspel een fout. De party G. Kroone—J, Blokker werd afge broken. Uit de eerste ronde werd nog gespeeld de partij R. Holman—G, Kroone, waarin Holman met een licht Initiatief uit de opening (Tarrasch- verdediglng) kwam. Het resultaat was remise. Waarschijnlijk zal in Maart voor kin deren tot twee jaar een bon kunnen wor den aangewezen voor een stukje to'letzeep van Deensch fabrikaat, In April zal dan een bon volgen voor. de kinderen van twee, drie en vier jaar. Deze toiletzeep is ken baar aan den opdruk „Made in Denmark". De nadruk wordt er op gelegd, dat uit sluitend voor deze Deensche zeep efen prijs van f 0.37 per stuk is toegestaan. De prijs van Nederlandsche toiletzeep blijft f 0.25 f 0.27 .per stukje van 90 gram. Zestien gedetineerden ont vlucht uit den „Krententuin" te Hoorn Men heeft er slechts drie teruggevonden Zes gevangenen, gedetineerd in de als ge vangenis Ingerichte „Krententuin" te Hoorn, hebben kans gezien "snachtsMe ontsnappen. Het was reeds eerder aan tien gedetineerden gelukt om uit te breken. De bewakers zijn er echter in geslaagd drie vluchtelingen te ach terhalen. De anderen zijn tot dusverre nog op vrije voeten. Ook „ridderkruisdrager" Gerardus Moorman ontvlucht De voormalige „Rottenführer der S.S." Gerardus Leonavdus Mooyman, drager van het „ridderkruis van het ijzeren kruis" en van het „ijzeren kruis eerste en tweede klasse", die op 16 Maart van het vorig jaar te Alphen aan den Rijn werd gear resteerd, heeft in den afgeloopen nacht kans gezien, uit het interneeringskamp in Delft te ontvluchten. BINNENLAND Dr. n. M. Hlrschfeld. oud-secretarls-generaal van het departement van Economische Zaken. Is tot commissaris van de N.V. Rottei-damsche Bankvereeniglng gekozen. Het vertrek van de mariniers-miliciens met de „Nieuw Holland" naar de Oost. Is uitgesteld tot 10 dagen na het einde van de vorst. De ministers van Verkeer en Marine hebben een commissie Ingesteld, welke de vraagstukken zal bestudeerrn, die zich voordoen bij de toe passing van radar en andere electronlsche navi gatiemiddelen zoowel bij de scheepvaart als bij de luchtvanrt. Het Haagsche tribunaal heeft zich onbe voegd verklaard een Hagenaar te berechten, die zich tn IndlC tijdens de Japansche bezetting heeft misdragen. Twee Jaar gevangenisstraf Is geClscht tegen den 33-jarlgen drukker H. en den 32-Jarlgen bakker B. belden uit Groningen, die 90 valsche „permits" hadden gedrukt, welke moesten die nen om de Brltsche bezettlngszóne in Duitsch land te bezoeken. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft een regeling getroffen', waardoor groote bedrtl- ven. organisaties, personeelsvereenlglngen en dergelijke groenten van de veilingen kunnen betrekken. De 52-jarige G. J. H. te Rotterdam, die ge tracht had zijn vrouw te vergiftigen om met een vriendin te kunnen trouwen, is tot 8 jaar gevan genisstraf veroordeeld; De vriendin en haar zuster, die van medeplichtigheid verdacht wer den, zijn vrijgesproken. De gemeenteraad van de Zeeuwsche ge meente Groedc heeft besloten het marktplein te herdoopen ln Prinses Marljke-pleln. Dinsdag zal op het Waterloopleln te Amster dam de Februaristaking van 1941 herdacht worden. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdag 25 Februari spreekt de heer II. Troosthelde voor de afdeeling Haarlem van do vereeniging voor internationale rechtsorde, in Hó tel De Leeuwerik. BU de Geref. Kerk van 's Gravenhage-West ls als evangejtsaUe-predlkant beroepen Ds. F. E. Hoekstra te Sassenhelm, daarvoor te Velsen. Donderdag was mejuffrouw A. M. Ames 12Mi Jaar werkzaam als boekhoudster ln den boekhandel Voko, Tijdens een gezellige bijeen komst ontving zij van de firma een geschenk onder enveloppe en namens het personeel werd haar een fraaie Ingelijste calllgrafle aange boden. Van het R.K. Ziekenhuis St. Joannes de Deo werden In den afgeloopen nacht twee broelra- men gestolen. Twee fietsen verwisselden gisteren op on rechtmatige wijze van eigenaar. Academische examens. Tc Lelden slaagde voor het candldaats-examen in de geneeskunde Mej. A. Joustra te Zandvoort. Ds. L. Doekes van Rotterdam Feljenoord heeft bedankt voor het beroep naar de Gerefor meerde Kerk (Onderh. art. 31 der K. O.), te IJ muiden. Te Heemstede ls een wlntercollecte ten bate van den arbeid der diaconie van de Ned. Herv. Gemeente gehouden, die f 8000 heelt opgebracht. De classis Haarlem der Gereformeerde Ker ken heeft goedgekeurd, dat de kerken van IJmuiden en IJmulden-Oost tot één kerk TJmuiden zullen samen emelten. OFFICIEELE MEDEDEELING DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM Collectieve aanvragen rywielbanden. Ten behoeve van bedrijven met 10 of meer ar beiders bestaat in het tijdvak van 24 t.m. 2$ Februari a.s. gelegenheid tot het collectief aan vragen van rijwielbanden. Aanvragen daartoe kunnen, worden afgehaald ln het Uttrelklokaal „De Vleeschhal", Groote Markt alhier. Afd. Voorlichting (rijwielbanden). De aandacht wordt er op gevestigd, dat de aan vragen moeten worden ingediend bij den Distri butiedienst van den Kring, waarbinnen de arbei ders hun werkzaamheden uitoefenen. HAARLEM, 21 Februari 1947. De Directeur, A. VAN DRIEL. WAT VRIJZ. CHRISTENEN GEIOOYEN De bibliotheken van de Postpropaganda b/d N.P.B. leenen gratis en i'ranco boeken uit ln Vrljz.-Christ. geest. Aanvragen te richten aan: Mevr. Loman en Mej, van Schelven, Stadlonkade 8 II, Amsterdam; Mevr. Boogord, Warmonderweg 7, Leiden; Mevr. Van Lohuizen, Epe (Gld.)Mevr. Westhoff, Vries (Dr.). Lezen ontwikkelt. NIEUWE GRACHT 74 Ao. 1909 Makelaar: P. HOOGEVEEN ZOON waarbij o m. eleetr. TIécoiipeerinHclitiie en gccomL. Zaag-, Boor- en Slijpmachine (ln prima staat) en groote electr. koelkast. PETROLEUM VERG ASSERS 9.75 Haarlem - Telef. 19081 GjCdcnipteOudeGracht 11 tegenover Postkantoor Kost en inwoning met huiselijk verkeer bij een voudige familie gevraagd door gerepatrleerden heer 53 Jaar, liefst In H'stede. Br no. 6917. te koop gevraagd. Br. met op* gaaf pr. en merk letter L 480 Brander's Adv. Bureau. Klo veniersburgwal 59, A'diun. Ter overname aangeboden: bevattende ongeveer 3000 boe ken (romans). Br. oo 6923 TE KOOP: Baby piano notenhouten gestroomlijnd» kast. mooie volle toon f 1400. F. Walter en Co.. Zijl weg 80, Haarlem. Telef. 10916. Fotocopieën .beter, sneller en goedkooperV Foto Hilar lus Groote Hontstr. 102, tel. 1086*

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3