Haarlems Dagblad Jritsch-lndië „Het geallieerde bestuur over Duitschland heeft gefaald" Merkwaardige uitingen van Britsch parlementslid over Grieksclie situatie Het Indische nieuws samengevat Op 1 Januari 1948 wil de minister de bijzondere rechtspleging sluiten Achtste leerjaar facultatief? Sneeuw van Belgrado tot Canada 61e Jaargang No. 18566 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel Admln. 10724, jl4825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Zaterdag 22 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboont Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Mac Narney9 s afscheid: AT inderdaad een gistings-proces in de wereld gaande is, dat groote en in- yijpende verandering in de staatkundige •erhoudingen in uitzicht stelt, wordt ipnieuw bewezen door de verklaring, die le Britsche Premier Clement Attlee in het .agerhuis heeft afgelegd ten aanzien van (ritsch-Indië. Die verklaring zegt immers liets minder dan dat Groot-Brittannië irnemens is zich uit Britsch-Indië terug te trekken voor Juni 1948 dus binnen pijftien maanden en in die korte periode le noodige wetgevende maatregelen te reffen om het bestuur in dat enorme ge- lied geheel aan de Indiërs over te doen. Udus wordt het einde van de Engelsche ;oloniale macht in Britsch-Indië, die twee «uwen geduurd heeft, op korten termijn langekondïgd en wordt een bevolking van rierhonderd millioen, ongeveer even groot lis die van Europa, aangezegd dat zij haar igen bewind zal dienen te gaan voeren. Het Britsch-Indische ontwikkelings- iroces in de richting van zelfbestuur heeft «n gansch andere historie dan het Indone- isehe. Het was al langen tijd in wording >n het is niet alleen de huidige Labour- egeering in Engeland, die in dien zin inderhandelingen heeft gevoerd. Na den •orlog is dit tempo van ontwikkeling even-| vel sterk versneld, zonder dat nochtans usschen de door godsdienst-verschillen rerdeelde Britsch-Indische partijen een- leid bereikt is omtrent de grondwet. Dit jaf Attlee dan ook aanleiding om te ver- [laren: „De Regeering betreurt het dat nog teeds geschillen tusschen de Indische lartijen bestaan, die de Constitueerende Vergadering beletten om te functioneeren looals dit zou dienen te gebeuren. De kern ran het plan is, dat de Vergadering tenvolle epresentatief zou zijn. De Britsche Regee- Ing wenscht haar verantwoordelijkheid af e staan aan een overheid, ingesteld bij «n grondwet die door alle Indische par ijen is aanvaard, in overeenstemming met le Britsche Kabinets Missie. Ongelukkiger wijze is er op het moment geen duidelijk Fooruitzicht, dat zulk een grondwet en zulk en overheid tot stand zullen komen. De luidige staat van zaken is vol gevaren kan niet onbepaald verlengd worden. Jaarom wenscht de Britsche Regeering luidelijk te maken, dat zij het definitieve lesluit heeft genomen, de noodige stappen e doen om de macht in verantwoordelijke hdische handen te leggen op een datum, liet verder verwijderd dan Juni 1948". Het is duidelijk wat dit inhoudt. De 3ritsche Regeering kondigt den Britschen ifmarsch aan en oefent daarmee pressie uit ip de Indische partijen, om het met elkaar «ns te worden. Zij vertrouwt blijkbaar, dat zij dit doel op deze wijze zal kunnen «reiken. Aan wie zij de macht zou over- loen als geen centrale, representatieve iverheid in Britsch-Indië tot stand mocht tomen als de pressie dus falen zou s evenwel onduidelijk. Attlee heeft daar- mtrent slechts verklaard: „De Britsche legeering zal moeten overwegen aan wie le macht eener centrale regeering over Jritsch-Indië zal moeten worden over- landigd, hetzij in haar geheel aan eenig lentraal bewind voor het geheele terri- orium of, in sommige gebieden, aan «staande provinciale regeeringen of in ;ulke andere vormen als redelijk schijnen e zijn en het meest in het belang der In- lische bevolking." De News Chronicle merkt op, dat het in ie laatste weken steeds moeilijker werd de ndische leiders (Mohammedanen en Hin- loes) tot samenwerking te bewegen, 'erwijl de kloof zich verbreedde weigerden innah en zijn medestanders, deel te nemen an de beraadslagingen der Constitueeren- ie Vergadering en vroegen zelfs om haar ntbinding. Anderzijds eischte Pandit lehru, dat de Mohammedanen uit het nterim-kabinet zouden worden gezet, tulk een impasse zullen de voorstellen van ie Britsche Kabinets Missie wellicht on- ïitvoerbaar blijken. De Indische leiders mnnen ze tot uitvoering brengen, maar als tij daarin falen moeten zij met andere iplossingen komen. Nu kan Jinnah nog iltijd terugvallen op de Britsche overheid, linnen vijftien maanden zal er geen Iritsche overheid meer zijn. Dit liberale blad stemt dus in met het adicale beleid van de Labour-regeerin^ 3e Times (conservatief) toont zich huive- •ig en vreest dat de Britsche regeering in le noodzaak zou kunnen komen, ten gunste van de eene of de andere partij te beslis- en, hetgeen volkomen onjuist zou zijn imdat dit een zaak" is van Indisch binnen- andsch beleid, waarin geen Britsche door roering van eigen denkbeelden zich mag doen gelden. Het is een ernstige bedenking, naar zij opent geen nieuwe mogelijkheden. Met den koenen zet van de Britsche re- leering is de aankondiging gepaard ge gaan, dat de Onderkoning Lord Wavell (met veel eerbewijs en promotie in den adelstand) vap zijn post ontheven wordt en voor den korten resteerenden tijd van het Iritsche bewind vervangen door admiraal />rd Louis Mountbatten. Zooals men weet s deze verwant aan de Britsche Koninklij- te Familie. Men zou geneigd zijn te den- ren dat Wavell, die eigenlijk alleen voor jen duur van de.: oorlog benoemd was, zich liet kon vereenigen met het besluit van de "egeering tot afmarsch op korten termijn. Haar volgens de laatste berichten zou hij log verder willen gaan, door nu reeds het «stuur over deelen van Voor-Indië op te [even en in Indische hanSen te leggen, imdat hij den toestand daar onhoudbaar icht. De Daily Herald, het dagblad van de labour Party, zegt dat men van meening dat de nieuwe, jongere Onderkoning neer aandrang op de overneming van het «wind door de Indiërs zal kunnen uit- refenen. Intusschen moet men den komenden af- ocht der Britten uit Britsch-Indië als ien feit tegemoet zien, ofschoon in Enge- and nog verschillende wetgevende maat- egelen met betrekking tot de overgave Pan de macht door het parlement moeten Porden aanvaard. De regeeringspartij heeft laarin evenwel een groote meerderheid, tfie inziet dat de problemen, waarmee ïederland, Frankrijk en Engeland in Azië e worstelen hebben, geen zaken zijn die liets met elkaar te maken hebben, maar lie in wezen alle „het Aziatisch ontwaken" «treffen, zal begrijpen dat de Britsch- ndische loop van zaken ook onze aandacht to volle verdient. Natuurlijk streeft Groot- Jrittannië naar nauwe relaties met een tomend Britsch-Indisch bewind. R. P. Weinig verandering99 in Amerikaansch-Russische betrekkingen De Amerikaansche militaire gouverneur Duitschland, generaal Mac Narney, heeft gisteren zijn afscheidsconferentie ge houden na 15 maanden in functie te zijn geweest. Mac Narney toonde zich niet bijs ter tevreden over hetgeen de geallieerde contröleraad bereikt heeft. Hij sprak de meening uit dat de raad niet geslaagd is in zijn taak tot verwezenlijking van de over eenkomst van Potsdam. Eén van de voor naamste eischen daarvan was de stichting van een centrale Duitsche regeering. Of schoon Amerika en Engeland het hierover in principe eens waren, werden de po gingen tot vorming van zulk een regeering door Rusland (soms gesteund door Frank rijk) verhinderd. Mac Narney verklaarde voorts dat zijn werk als militair gouverneur hem nog meer heeft overtuigd van de noodzaak eener langdurige bezetting. Bij zijn aankomst in Duitschland had hij gedacht aan een be zetting van tien jaar, doch thans was hij van oordeel dat de troepen zeker 10 a 15 jaar zullen moeten blijven. In voor een eventueele oorlogsvoorbereiding belangrij ke gebieden zooals het Ruhrgebied zou zelfs een nog langere bezetting noodig kunnen zijn. Op een vraag of de betrekkingen tus schen de Amerikanen en de Russen In Duitschland verbeterd zijn, antwoordde Mac Narney: „Over het geheel genomen: wat de practische resultaten betreft, zie ik zeer weinig verandering". De regeering door vier mogendheden heeft, zei de generaal, de economische her leving vertraagd en heeft ook de verbrei ding der democratische gedachten belem merd. Terwijl in de Amerikaansche zóne de grondwetten den Amerikaanschen geest ademen, volgen zij in de Sovjet-zóne de po litieke gedachten der Sovjet-Unie. Op de vraag, of in de vijftien maanden bezetting de verhouding tusschen Ameri kanen en Russen slechter was geworden, antwoordde Mac Narney, dat hij dat niet kon. bevestigen. Er was slechts weinig mee- Dr. J. van Dorp, em. predikant te Gendrin- [en heeft de benoeming aanvaard tot hulppredi- bij de Ned. Ilerv. Gemeente van Heemsrede, Ipeclaal voor de geestelijke verzorging vap. pa- Itaten van de stichting ..Meer en Bosch". De grootste saffier ter wereld, de „Éter van Indië, is gedurende den oorlog tezamen met een groote verzameling kostbare curiosa uit het Amerikaansche Natuur historisch Museum in New-York opgebor gen geweest in de ondergrondsche safe van een New-Yorksche bank. Thans is de collectie weer geëxposeerd in het'museum. De „Ster van Indië" is een prachtige steen van 563.35 karaat. ningsverschil merkbaar geweest. Het was moeilijk om het eens te worden over grond beginselen. Het beste zou zijn, dat alle ge allieerde vertegenwoordigers in den be stuursraad de opdracht zouden krijgen de overeenkomst van Berlijn uit te voeren. Zooals reeds gemeld meent generaal Mac Narney, dat een bezettingsleger minder geschikt is om het bewind uit te oefenen. Hij geeft de voorkeur aan een hoogen commissaris, die onmiddellijk verantwoor delijk is aan de regeering. Met Byrnes kon hij het daarover echter niet eens worden, met Marshall heeft hij nog niet van ge dachten gewisseld. Mac Narney wordt opgevolgd door zijn plaatsvervanger luitenant-generaal Lucius Clay. Deze zal op 15 Maart het bewind overnemen. Reeds nu kondigde Clay een vergaande reorganisatie aan van de Ame rikaansche troepen, waarbij het centrum in groote mate naar Berlijn verlegd zal wor den. Het tegenwoordige hoofdkwartier in Frankfurt zal dan geheel ondergeschikt worden aan den staf in Berlijn. De Queen Mary", zusterschip van de „Queen Elizabeth", het grootste passagiers schip ter wereld, is in een droogdok ii Southampton opgenomen om te worden hersteld van de schade gedurende den oorlog opgeloopen. U!\O-commissie kreeg uitnoodiging van de opstandelingen: Kom naar de bergen!"9 Het Engelsche Labour-parlementslid George Thomas, die deze week na een be zoek van vier weken aan Griekenland in Engeland is teruggekeerd, vertelde op een persconferentie, dat de Grieksche guerilla- troepen meer dan de helft van het land en o.a. het geheele berggebied in handen hebben. Thomas bracht verscheidene da gen door bij de „Andartes"', en generaal Markos, de 42-jarige opperbevelhebber van het guerillalcgcr, had hem een boodschap overhandigd voor de enquêtecommissie van de UNO, die daarin werd uitgenoodigd naar de bergen te komen. Generaal Markos, zoo zeide Thomas, heeft de commissieleden beloofd dat zij zich vrij in zijn gebied mogen bewegen en dat zij alle faciliteiten welke zij wenschen zullen genieten. Thomas had den indruk dat de UNO-commissie deze uitnoodiging zou aanvaarden. Generaal Markos, met wien Thomas een langdurig onderhoud had, lachte om de veronderstelling, dat de „Andartes" steun uit het buitenland zouden ontvangen. „Wij wenschen noch Russische, noch Joegosla vische, Bulgaarsche of Engelsche inmen ging en buitenlandschen steun hebben wij niet noodig", zeide de generaal, die hieraan toevoegde, dat de Grieksche regeering alle nieuwsberichten over guerillagevechten, den algemeenen toestand in Griekenland, waarvan hij zeide dat deze alle kenmerken van den fascistischen staat m zich draagt. Er is practisch geen economisch herstel in Griekenland aan den gang. Geen enkel in den oorlog vernield huis wordt herbouwd, de velden liggen verlaten omdat de boe ren en herders zich bij de „Andartes" ge voegd hebben. Thomas achtte het drin gend noodig dat een einde komt aan „den eindeloozen keten van moord en contra- moord", want deze zal tot een ware ramp leiden. De oplossing ligt in de vorming van een voorloopige regeering onder den libe ralen leider Themistocles Sophoulis met deelneming van de Earn, in het organisee- ren van nieuwe algemeene verkiezingen en in het uitvaardigen van amnestie met ga rantie van de UNO. Alles wel in Soestdijk De behandelende geneesheer van Prin ses Juliana, dr. J. de Groot, deelt mede, dat de gezondheidstoestand van Prinses Juliana in alle opzichten bevredigend is en dat ook de jonggebprene het uitstekend maakt. Van de plechtigheden op het paleis Soestdijk, de inschrijving in den Burgerlij ken Stand van prinses Maria Christina die niet bij de grens plaats ^bbeii, aan de hebben operateurs van het fUmjournaai publicatie onttrekt, aldus Un. Press. De „Andartes" bestaan niet uitsluitend uit communisten, ofschoon de communis ten de beweging wel steunen, aldus merkte Thomas op. Dokters, advocaten en gees telijken zijn tot de „Andartes" toegetreden maar het meerendeel der guerilla's bestaat toch uit schaapherders. De beweging ziet zich niet als de „alternatieve regeering" van Griekenland, maar wenscht slechts elementaire vrijheid en eerlijke amnestie. Thomas teekende een scherp beeld van Week-overzichl uit Batavia Onze speciale verslaggever seint ons: Terwijl de geheele Nederlandsche ge meenschap Dinsdag alle zorgen op zij zette om in uitgelaten stemming de ge boorte van Prinses Marijke te vieren, kwam de Commissie-Generaal des mid dags nog twee uur in vergadering bijeen. Dat dit op dezen feestdag noodig was, il lustreert wel duidelijk hoe ernstig de po litieke situatie is. Soekarno's bevel „Staakt het vuren" vermocht weinig verbetering in de atmosfeer te brengen en politieke overeenstemming lijkt weer verder dan ooit van ons af te liggen. Wat de onder- teekening van de overeenkomst van Ling- gadjati thans in den weg staat is noch formeele bedenking tegen „eenzijdige in terpretatie", noch materieel bezwaar, maar groeiend wantrouwen aan republikeinschen kant. Volgens de republikeinen maakt de Ne derlandsche politiek duidelijk een zwen king naar rechts, wat tot uiting komt in de uitbreiding van de C.-G. met „reaction- nairen"! Tegelijkertijd zien de republikei nen steeds meer Nederlandsche troepen aankomen en zij vragen zich af wat die kemen doen. Amir Sjarifoeddin liet de be- I kendmaking „Staakt het vuren" gepaard gaan met een opwekking om de eenheid te versterken „omdat de andere partij nu waarschijnlijk een provocate van binnen uit op touw zal zetten"! Aan dit „eenheids front", uitsluitend gebaseerd op het ge meenschappelijk wantrouwen in de Neder landers, wordt reeds gewerkt Zoo kwamen Dinsdag vertegenwoordigers van den lin kervleugel en de „Benteng-Republiek" met Soekarno. Hatta en Soedirman voor de eerste maal te Djocja bijeen! Dat men ook aan Nederlandschen kant "wantrouwend is, is begrijpelijk, gezien de republikeinsche perscampagne tegen Oost- Indonesië, alsmede de aan duidelijkheid niets te wenschen over latende betoogen dat „Linggadjati" niet meer is dan „een fase in den strijd". Hoe breed de kloof is. blijkt maar al te goed als men Romme's denkbeelden met de republikeinsche ideeën vergelijkt. Werkelijk rijst dan de vraag of de anderhalf jaar van onderhandelen geen verknoeide tijd is geweest. Intusschen is thans aller belangstelling gericht op Ma- lang, waar het republikeinsche parlement in de komende week de regeeringspolitiek bespreken zal. Soekarno, Hatta en het volledige kabinet gaan naar Malang, even als een tiental Nederlandsche journalisten, onder wie ook onze verslaggever. ,Neerlands nieuws" een filmpje vervaar digd, daarna werd met bijzondere toe stemming van Prins Bernhard de ge legenheid geboden de drie prinses jes en de jonggeborene te filmen. Deze opnemingen zijn zeer goed geslaagd en zul len van heden af in het journaal „Neer- lands Nieuws" verschijnen. Onderzoek naar den dood van Ellen Wilkinson? De „Daily Mirror" geeft op de voor pagina het sensationeele bericht, dat de lijkschouwer van Westminster, dr. H. Neville Stafford, een onderzoek heeft ge last naar de doodsoorzaak van Ellen Wil kinson, de onlangs overleden vrouwelijke minister van Onderwijs. Miss Wilkinson is 10 Februari begraven. Het lichaam zal niet worden opgegraven. Bij de lijkschouwing in een ziekenhuis zijn bepaalde organen voor een nader on derzoek weggenomen, aldus de „Daily Mirror". Het resultaat daarvan en van het aparte eigen onderzoek heeft den lijkschouwer doen besluiten een gerechtelijk onderzoek te gelasten. Sneeuwstorm verhindert Veiligheidsraad De bijeenkomst van den Veiligheidsraad die gisteravond zou worden gehouden, is uitgesteld tot Maandagavond a.s. Dit uitstel is te wijten aan een sneeuwstorm, waardoor het den afgevaardigden niet mogelijk was te verschijnen. Vier jaar rijkswerkinrichting voor ex-,bestuursraad" Mr. W. N F. K. uit Wormerveer. die ge durende de bezetting als „bestuursraad" van de provincie Noordholland de Duitschers had geholpen bij de nazificeering van het Neder landsche bestuursapparaat, is door het Bij zonder Gerechtshof in Amsterdam veroor deeld tot vier jaar rijkswerkinrichting onder aftrek van den tijd. doorgebracht in voor arrest en met ontzetting uit alle openbare rechten voor het leven. Drie „Lotharlngers" werden uit hun ko nijnenhok op een Heemsteedsche buitenplaats gestolen. Het woord is aan..... Hendrik Andriessen: Het besef, dat de muziek tot den natuurlijken rijkdom van het leven behoort, past niet in de nuttigheids-opvattingen - van den Hollander, die voor alles zorg heeft behalve voor de zorgeloosheid. (Uit zijn artikel in dit nummer). foor 1 Juli 1947 alle jeugdige delinquenten berecht of buiten vervolging? In de zoo juist verschenen memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het departement van Justitie voor 1947 deelt de minister mede. dat het in zijn voornemen ligt de werkzaamheden der bijzondere gerechtshoven, tribunalen en der politieke recherche met ingang van 1 Januari 1948 le doen eindigen. Ilii treft voorbereidende maatregelen om de op dien datum eventueel nog te behan delen gevallen door de organen der commune justitie te doen overnemen. Meer politieke delinquenten Bij het ministerie van onderwijs zijn in voorbereiding maatregelen, om te komen tot betere naleving van de leerverplichting. Het schoolverzuim heeft hier en daar ver ontrustende vormen aangenomen en het is de bedoeling daaraan door strengere straf bepalingen een einde te maken. Tevens ligt het in het voornemen te bevorderen, dat het achtste leerjaar, dat thans slecht geoutüleerd is, ook al gezien het tekort aan onderwijzers, voor eenige jaren faeultatief te stellen. Verder erkent de minister in de me morie, dat hoewel in de bewarings- kampen loffelijke pogingen tot her opvoeding zijn ondernomen, behoudens uitzonderingen in het algemeen de kampen als instituut van her-opvoe ding zijn mislukt. Zulks kon volgens den minister niet anders worden ver wacht Het aantal bij de politieke recherche aanwezige dossiers is niet gelijk aan 'net aantal nog te berechten gevallen. Talrijke dossiers bevatten immers niet anders dan klachten over feiten of gedragingen, die niet alleen geen aanleiding tot vervolging of buitengerechtelijke afdoening zullen zijn. maar zelfs niet het instellen van een politie-onderzoek rechtvaardigen, Daar het aantal gedetineerden, die de grootste cate gorie van te berechten gevallen vormen, op 1 Januari 1947 nog 28355 bedroeg, schijnt de schatting van 45000 te berech ten zaken eerder aan den hoogen dan aan dén lagen kant. De minister streeft er naar. dat vóór 1 Juli 1947 alle jeugdige delinouenten zullen zijn berecht of voorwaardelijk dan wel on voorwaardelijk buiten vervolging zullen zijn gesteld. Als jeugdigen worden beschouwd zij, die op of na 1 Januari 1925 geboren zijn en naar gelang van hun geestelijke ont wikkeling ter beoordeeling van den jeugd- officier-fiscaal, zij die tusschen 21 De cember 1922 en 1 Januari 1925 zijn gebo ren. Bij de beoordeeling hunner zaken zal er van worden uitgegaan, dat in het alge meen niet alleen de mate hunner schuld, doch vooral ook opvoeding en milieu mede zullen bepalen, op welke wijze hun zaak zal worden afgedaan. Bij deze afdoening zal behalve het straf-element vooral het te verwachten paedagogische gevolg van de op te leggen maatregelen op den voor grond staan. Het is den minister bekend, dat zijn op vattingen over de politieke berechting niet door iedereen worden gedeeld. Hij is ech ter niet in staat, noch ook zou hij daartoe bereid zijn, de onafhankelijke rechterlijke macht te verbieden van haar persoonlijke gevoelens, ook al zijn die afwijkend van die van den ondergeteekende, blijk te ge ven. Met betrekking tot het openbaar mi nisterie wil de ondergeteekende den ouden regel, die ook bij de commune justitie in acht genomen wordt, handhaven, dat hij als hoofd van het parket wel opdracht tot al of niet vervolging kan geven, doch op het requisitoir geen invloed mag uitoefe nen. De vertegenwoordiger van het open baar ministerie, die in opdracht een zaak vervolgt, moet vrij blijven -naar zijn ge weten te requireeren. De ervaring tijdens de bezetting heeft geleerd, dat afwijking van dezen regel tot een ernstige aantasting van de persoonlijke vrijheid leidt. Dat de invrijheidstelling van de lichte gevallen onder de politieke delinquenten een latent fascistisch gevaar zou aanwak keren. vermag de minister niet in te zien Juist het feit, dat de buitenvervolgingstel- ling als regel voorwaardelijk geschiedde, heeft te dezen naar de overtuiging van den minister zeer gunstig gewerkt. Gedetineerden, die onvoorwaarde lijk buiten vervolging worden gesteld, ontvangen een desbetreffende beschik king, die op een daartoe bestemd for mulier is ingevuld. De minister ziet geen mogelijkheid een andere wijze naar de mijnen Mr. J. H. v. Maarsseveen heeft tijdens een bezoek aan de mijnstreek ook de on derkomens der in de mijnen tewerkge stelde politieke delinquenten bezichtigd. Er zal worden getracht het aantal dezer te- werkgestelden in het belang der kolen- voorziening op te voeren. van rehabilitatie in te voeren. Wel ligt het in zijn voornemen een regeling voor te bereiden die het mogelijk maakt een tegemoetkoming te verlee- nen aan hen. die ten onrechte gedeti neerd blijken te zijn geweest. Het doen eindigen van het werk der zui veringsraden voor het bedrijfsleven ligt niet in de hand van den minister van Justitie. De P. R. A. De politieke recherche werkt eerder met een tekort dan met een teveel aan perso neel. dat voor een groot gedeelte uit de voormalige illegaliteit afkomstig is. Hoe wel de werkwijze van vele afdeelingen be vredigend is, kan niet worden ontkend, dat gebrek aan deskundig gevormd personeel een gevoeligen terugslag op de resultaten van het opsporingsonderzoek heeft gege ven- Waar zulks noodig was heeft de mi nister bevorderd, dat de reeds bestaande samenwerking tusschen politieke recherche en rijkspolitie werd verstevigd en uitge breid. Er wordt naar gestreefd den arbeid van het beheersinstituut in te krimpen, spe ciaal wat betreft het vermogen van poli tieke delinquenten. Hoe lang het zal duren, alvorens de werkzaamheden van het be heersinstituut geheel zijn voltooid, is thans nog niet te schatten. Joodsche vermogens. Ten aanzien van Joodsche vermogens zegt de memorie van qjjtwoord: Het verdient naar de meening van den minister geen aanbeveling om verdere voorschotten te verstrekken aan crediteu ren van Lippmann, Rosenthal en Co.. dan tot nu toe is geschied, zoolang noch het passief, noch het actief dier instelling eeni- germate nauwkeurig zijn te schatten. Wat de „Schalkhaarders" betreft zegt de minister dat met hun zuivering de taak van den minister geëindigd is. Het woord is vervolgens aan de burge meesters voor wat betreft de gemeente politie. of aan den algemeen inspecteur van rijkspolitie, voor wat betreft het per soneel der rijkspolitie, om hen te ontslaan of te handhaven overeenkomstig thans ge geven richtlijnen. Criminaliteit. Ten opzichte van de criminaliteit zegt de minister, dat de zwarte handel zijn volle aandacht heeft. Meer doeltreffende bestrij ding van den zwarten straathandel, welke in hoofdzaak in cigaretten wordt gedreven, kan worden verkregen eenerzijds door de opsporing te intensiveeren en door stren ge en snelle bestraffing, anderzijds door de tabaksrantsoenen te verhoogen en clan- destienen invoer tegen te gaan. De benoeming van een commissie, welke onder meer zal adviseeren over de wen- schelijkheid van een' gesloten organisatie van journalisten, die in eigen kring tucht recht kan uitoefenen, is een dezer dagen te verwachten. Het motorschip Prins Willem IV van de Oranjelijn, dat na de bevrijding in desolaten toestand te Hamburg werd teruggevonden, is na een grondig herstel weer in de vaart gebracht en vaart un fn rfet» afregelden dienst op Canada. Van Belgrado tot het Westen van Canada wordt melding gemaakt van zwaren sneeuw- De Britsche eilanden werden daarbij vol gens een U. P -bericht door den hevigsien sneeuwstorm van dezen winter geteisterd De steden, die zoo pas uit de sneeuw waren ge graven. werden opnieuw geïsoleerd De ruwe zee dreigt de ko'.enaanvoer naar landen !am te leggen, doch juist voor de storm losbrak slaagden 23 kolenschepen er in om de Theems binnen te loopen. Weer werden meer dan 3000 soldaten en meer dan 1000 voertuigen beschikbaar gesteld om de kolen van de mijnen naar de spoorweg- depöts te brengen, doch de kolentrelnen naar het Zuiden hadden met vertragine te kam pen en enkele sneeuwden reeds in. De wegen in Zuid-Engeland bevinden zich in slechten toestand, op sommige plaatsen ligt de sneeuw twee meter hoog opgetast Honderden scha pen werden onder de sneeuw hegraven of kregen last van sneeuwblindheid en moesten worden afgemaakt Toch kan dit alles den Engelschen hun fleg- matieken humor niet doen verliezen- In Bromley County vertelde de rechter de rechtbank welwillend dat men overjassen kon dragen, omdat in dezen moeilijken tijd formaliteiten niet te handhaven waren De advocaat antwoordde: ,,Ik dank u. edelacht bare, ik heb reeds ondergrondsche voorzorgs maatregelen genomen." In Londen was de sneeuwval vandaag nog licht, doch het weerbericht zeide- aanhou dende sneeuw" In Oostenrijk. Ook uit Weenen meldt U P- enorme sneeuw jachten, die alle verkeerswegen versperren. I 15'ccT C/-V, O f Qrlrr Ir'rotwi'B F« H r* sneeuwbarrióres te doorbreken, naar men zegt nog zonder succes. Kruiend ijs levert gevaar op voor de Donau- bruggen en de regeering heeft tonnen explo sieven gezonden om de ijsdammen op te blazen, Intusschen worden de meelvoorraden te Weenen angstwekkend klein, daar geen aan voer kan plaats hebben. Het weerkundig in stituut \-oorspelt èen nieuwe koudegolf voor Oostenrijk. Sneeuwstorm In de V. S. U. P. berichtte hedenmorgen, dat reeds 23 uur In de zeven staten gelegen tusschen Washington en Boston de hevigste sneeuw stormen woeden, die de Vereenigde Staten sedert zes jaar gekend hebben. Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. !n de Bilt. geldle tot Zon dagavond' Matige, langs de Wadden- kust tijdelijk nog krachtige, later naar het Noorden draaiende wind: zwaar bewolkt met plaatselijk opkla ringen. Hier en daar nog wat sneeuw, meest matige vorst 23 Februari: Zon op: 7 4! uur. onder 18.07 uur Maan op: 9.01 uur, onder 20.56 uur 24 Februari: Zon op: 7.39 uur, onder 18.09 uur Maan op: 9.16 uur. onder 22.1» uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1