Haarlems Dagblad ,De Legende Veldslag in Brussels centrum Oostenrijksche benden in Joego-Slavië? Kolen volgenden winter nog niet vrij Het groenten-conflict ten einde Meer kapers op de kust in Indië De Etna braakt weer vuur en verderf uit 6le Jaargang No. 18570 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Donderdag 27 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4tFranco per post 4,50. Postgiro 273107. AdverLlarieven op aandraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Ti ET Amerikaansche tijdschrift Forum ■1* maakt zich bezorgd over de mogelijk- ieid dat een Hitler-legende zal ontstaan: dat in de toekomst de figuur Hitler even egendarische kracht zal krijgen als de 5guur-Napoleon. In het Fransche geval ïeeft de Napoleon-legende tot de schepping het Tweede Keizerrijk bijgedragen, zegt de auteur dezer Amerikaansche be- ichouwing. Dus is het heelemaal niet uit gesloten, dat een Hitler-legende zou leiden ot de vestiging van een nieuw Nazi-régime n Duitschland. De vergelijking is gemakkelijk aanvecht bar. Napoleon was keizer en het hoofd ran een dynastie. Zijn tweede huwelijk net Marie Louise, een prinses van teizerlijken bloede, gaf deze dynastie wer kelijkheid en hief haar boven de praal- rertooning van een burgerlijke dictatuur net vorstelijke titels uit. De tragische rerbanning en dood van zijn zoon uit dat luwelijk, eerst Koning van Rome, later ertog van Reichstadt „l'Aiglon", het [ekooïde arendsjong schonk nieuwe omantiek en betoovering aan de „Napo- éonide". Dat de Napoleon-legende tot de wording van het Tweede Keizerrijk zou ebben bijgedragen is een milde voorstel ing van zaken. Uit de historie valt af te eiden, dat zij zich als overheerschende ïvloed deed gelden en dat de persoon van len nieuwen troonpretendent, des Keizers leef Louis Napoleon, zoon van den ex- loning van Holland, er zelf volkomen door jedragen werd. Hij was al in zijn jeugd rervuld van de overtuiging, dat hij geroe- ten was tot het Keizerschap en wie zijn evensbeschrijvers leest krijgt den indruk fan een man, gedreven door een idéé fixe. !e herhaalde, in den beginne zelfs be- achelijke mislukkingen van zijn pogingen onden hem evenmin ontmoedigen als een esjarige gevangenschap. Hij wist dat hij ijn doel zou bereiken en twijfelde nimmer. )e gedachte aan de dynastie was daarbij, n dien tijd, nog een machtige drijfveer, [r is, gelukkig, nooit sprake geweest van en Hitier-dynastie en dit is een gansch ndere tijd. Ook in andere opzichten gaan vergeld ingen tusschen Napoleon en Hitier mank. len kan een paar punten van over- enstemming vinden in hun strategisch teleid. Zij konden geen van beiden Enge- and baas worden en werden beiden ver- eid tot een Tocht naar Rusland, waarin ij hun grootste kracht verspeelden. Dezel vereen komst is opvallend, maar zooals 'orum ook erkent, zijn er vele verschillen an te wijzen. Dat geldt zoowel voor del mstandigheden, waaronder deze twee die- j ators optraden als voor hun persoonlijk leden en begaafdheid. Napoleon was een Toot generaal en veel meer dan dat: ëen reelzijdig genie, wiens bezielende kracht ot groote, deels blijvende veranderingen n wetgeving en bestuur ln vele landen ïeeft geleid. Daartegenover verschijnt litler voor ons als een politieke avonturier, lie een tijdlang scherp intuïtief inzicht in e zwakte van zijn tegenstanders bleek te lezitten, daarvan tenvolle gebruik maakte, naar dit inzicht verloor toen hij eenmaal lun volle verzet ontketend had. Hij had liet, zooals de Fransche Keizer, van den lanvang af de militaire operaties zelf in de land; hij was niet de soldaat temidden van ijn troepen die Napoleon was. Men zou ;unnen doorgaan met verschillen op te ommen en zij zouden een lange lijst gaan 'ormen, zooals historische vergelijkingen e plegen op te leveren. Maar de vraag ilijft, of een Hitler-legende zou kunnen uitstaan, zij het dan een die niet gesteund vordt door een dynastie. En de wording 'an legenden is een zoo moeilijk definieer bar, zoo ontastbaar proces, dat wel nie- nand met zekerheid die vraag zal kunnen teantwoorden. Zeker is, dat de Duitsche agen-sfeer, de Nibelungen-geest, groote 'atbaarheid in Duitschland doet veronder- tellen. De schrijver van het artikel in „Forum" leeft allerlei middelen opgesomd om dit jevaar te keeren. Maar zij zijn een beetje noeilijk uitvoerbaar. Hij wil Hitler van ille romantiek ontdoen door er in de eerste ilaats voor te zorgen, dat alle geheimzin- ligheden over zijn dood of voortleven wor- !en opgehelderd. Veel Duitschers gelooven, lat Hitier nog steeds leeft en samenzweert n de Beiersche Alpen, Portugal of Argen- inië. Als hij werkelijk dood is moet dat [lashelder worden gemaakt. Natuurlijk, naar hoe? als men niet meer bewijzen ïeeft? Dan moet den Duitschers duidelijk 'orden gemaakt, dat zijn zelfmoord niet leldhaftig was. De waarheid omtrent het lationaal-socialisme moet aan het Duitsche olk worden geopenbaard. Het moet be trijpen, dat Hitier het nooit tot nieuwe irde en welvaart zou hebben gebracht, naar alleen tot ellende en ondergang. Het noet inzien dat het verslagen is door een iterkere tegenpartij sterker niet alleen loor meer tanks en vliegtuigen, maar door iet ontwaakte en woedend geworden mo- eele besef van de menschheid. Accoord, accoord. Maar dit alles komt reer neer op de vermaarde „heropvoeding ■an het Duitsche volk". Die zal men nooit >ere:ken met bezettingslegers. En verstan- lelijke redeneeringen baten niet veel tegén egende-vorming. Onverbiddelijk blijft deze noodzaak: de lemocratie moet het beter doen dan het lationaal-socialisme het ooit kon doen en door haar welslagen een wereld scheppen, taarin het geen kans meer heeft. Dan uilen ook legenden geen gevaar meer op ereren. Het helpt niet tegen schimmen te trijden. Zulke gevaren voor de samen- eving voorkomt men alleen door een be- ere samenleving tot stand te brengen. R. P. Een,.dubbele zomertijd" n Engeland aangekondigd De Engelsche regeering kondigde giste- m aan, dal het in haar voornemen ligt den luur van den zomertijd uit te breiden en edurende vier maanden den „dubbelen omertijd" uit de oorlogsjaren in te voeren eneinde kolen te sparen en de industrie in laat te stellen langer bij daglicht te wer- :en, meldt Un. Press. In het Lagerhuis deelde de minister van linnenlandsche Zaken, Chuter Ede, mede iat de normale zomertijd waarbij de dok dus een uur vooruit wordt gezet tal duren van 16 Maart tot 2 November, ten maand eerder en een maand later dan n de afgeloopen jaren het geval was. De iubbele zomertijd een verschil van twee Uur met Greenwich Mean Time zal van 13 April tot 10 Augustus gelden. Oudgedienden trachtten parlements gebouw te bezetten De binnenstad van Brussel Is Woensdagmiddag het tooneel geweest van een rumoerige demonstratie, georganiseerd door een groote menigte oud-krijgsgevangenen, welke betooging ontaardde in een waren veldslag met de politie. De demonstranten trachtten de parlementsgebouwen binnen te dringen, waarbij zij door de rijkswacht, die met den blanken sabel chargeerde, werden tegengehouden. Tevoren had de menigte echter kans gezien een afdeeling van de rijkswacht in de Koninklijke Straat te overrompelen, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. De demonstranten droegen spandoeken mede waarop zü hun eischen tot financieele vergoedingen kenbaar maakten. Bij hun pogingen om de ministerieele ge bouwen binnen te dringen vernielden de betoogers de omheining van den Park schouwburg. Zij braken de straat op en wierpen de steenen naar de Rijkswacht, waardoor verschillende manschappen ge wond werden. De overrompelde politie mannen riepen toen de brandweer te hulp. die de vechtende menigte onder „vuur" nam. -Daarbij werd zonder onderscheid ge spoten op de demonstranten, de politie agenten en de gendarmes te paard, zoodat een ware chaos ontstond. Tenslotte ver overden de demonstranten een der brand spuiten, die op de aanrukkende politiever- sterking werd gericht. De bereden politie geraakte in het vuur van den strijd haar paarden kwijt, die in wilden angst tusschen de menigte op en neer renden. De straat was bezaaid met helmen, sabels, stokken en steenen, terwijl enkele auto's, die door de betoogers in brand waren gestoken, het beeld der verwoesting volmaakten. De eischen Bij de ministerieele gebouwen werd de woedende menigte tot staan gebracht, of schoon zij er wel in slaagde een aantal rui ten te vernielen. De voorzitter van de fe deratie van oud-krijgsgevangenen, de heer R. Nachey, werd in het parlementsgebouw toegelaten, waar hij de eischen der oetoo- gers aan den minister van Binnenlandsche Zaken, Buisseret, voorlegde. De demon stranten eischten erkenning van hun status als oud-krijgsgevangenen, met al de daar aan verbonden wettelijke vergoedingen, zooals uitbetaling van de soldij sinds de capitulatie van het Belgische leger in 1940, vergoeding voor de „scheidingsjaren", door gebracht in Duitsche gevangenschap en res titutie van persoonlijke schade door de ge vangenschap geleden. De minister maakte later bekend, dat een wetsvoorstel betref fende den status van oud-krijgsgevangenen Vrijdag in het parlement zal worden in gediend. Hij zeide dat inwilliging van alle eischen den staat een bedrag van 6500 -millioen francs zou kosten. In'den avond van Woensdag werd be kend dat de betooging een doode en dertig gewonden heeft gekost. De doode is een vijf tig-jarige vrouw, die door de opwinding een beroerte kreeg en tusschen de demon stranten dood neerviel. Er is gedurende de gevechten wel door de politie gescholen met karabijnen en mitrailleurs, doch vol gens de verklaring van minister Buisseret waren deze wapens met los kruit geladen. Een journalist van een groot Brusselsch blad, die in zijn artikelen de zaak der oud krijgsgevangenen steeds warm verdedigde, werd desondanks van zijn auto beroofd, die hij later ondersteboven terugvond met stuk gesneden banden. Zes slachtoffers bij Dakota- vliegtuigongeluk in Australië Het onderzoek naar de lichamen der slachtoffers van de gisteren ten Zuid- Oosten van Queensland in zee neergestorte Nederlandsche Dakota wordt door hooge zee en slecht weer bemoeilijkt. De slachtoffers zijn drie Nederlanders en drie Australische employés van het Nederlandsche leger. Allen waren te Bris bane woonachtig. De namen der Neder landsche slachtoffers zijn luitenant H. Smits van Burght, sergeant-majoor S. Rookmaker en sergeant-majoor H. Beke- ma. Allen waren gehuwd. Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld,, dat gisteren een Britsch ant woord is ingediend op het Joegoslavisch protest tegen den moord op den Joegosla- vischen consul Glumcic, die onlangs in een kamp nabij Napels om het leven kwam. In het Lagerhuis zal binnenkort een ver klaring over dit incident worden afge legd. Het Britsche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft bevestigd, dat een Joe goslavische nota, waarin protest wordt aangeteekend tegen beweerde invallen van Oostenrijksche benden in Joegoslavië, te Londen is ontvangen. De Cliineesclip communisten beginnen lente-offensief De communistische troepen hebben in Mandsjoerije een lente-offensief ingezet, dat volgens berichten uit regeeringsknngen de grootste communistische operatie is sinds de Japansche capitulatie. De communisten zou den Loengan (50 km ten N.W. van Tsjang- tsjoen) hebben veroverd. De spoorwegverbin ding tusschen Tsjangtsjaen en Kirin is ver broken, daar de communisten het tusschen gelegen terrein in handen hebben. Toch ge looft men niet. dat de communisten een ern- stigen aanval op Tsjangtsjoen zullen richten, waar een aanzienlijk aantal regeeringstroepen gelegerd ligt. Wie zich gisteren in Wijk aan Zee over den ijswal, die op het strand ligt. heen waagde kon het Noorsche tankschip „Vildkat" waarnemen, dat op de kust is geloopen. Het is hedenmorgen om halfacht vlotgesleept door de sleepbooten „Maas" van L. Smic en Co's Internationalen Sleepdienst en Stentorvan bureau Wijsmuller, welke den tanker in IJmuiden hebben binnengebracht. Nog 2500 politieke delin quenten naar de mijnen In enkele bladen zUn berichten en be schouwingen verschenen, waaruit men de conclusie zou kunnen trekken, dat in den volgenden winter de steenkolen niet meer onder de distributie zouden vallen. Van officleele zijde wordt medegedeeld, dat dit den volgenden winter nog niet mogelijk zal zijn. De directeur-generaal der Nederland sche mijnen ir. C. Th. Groothoff heeft van den minister van Justitie toestemming ge kregen, ten hoogste nog 2500 politieke delinquenten in de mijnen te laten werken. Voorts is hem toegestaan, 4500 Poolsche arbeiders naar de mijnen te laten komen. Er is reeds voor huisvesting gezorgd. Ir. Groothoff verklaarde, dat deze Po len niet noodig zullen zijn, indien de thans in dienst zijnde mijnwerkers hun productie met 300 kg per man en per dienst ver- li oogen. De arbeiders weten, dat zij by' verhoo ging van hun prestaties niet langer be hoeven te vreezen dat het accoord-loon in een volgende periode lager zal worden gesteld, zoodat zij voor hetzelfde geld dan harder zullen moeten werken. Het is van belang voor de mijnstreek als de aanwezi ge arbeiders plus de politieke delinquen ten die komen, een hoogere productie be reiken, want op den langen duur zouden de 4500 Polen misschien moeilijkheden opleveren. Voor de verhooging van de kolenproduc- tie op langeren termijn zijn machines in Amerika besteld, welke bestelling echter eerst over èenige jaren resultaat kan geven. Verder zal door de nieuwe methode van werken in het mijnbedrijf de produc tie eveneens stijgen. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat een kolenhandelaar te Haarlem aan houders van nieuwe bonnen kolen zou hebben gegeven, hoewel hij nog oude bon nen moest honoreeren en dat dit geschied zou zijn met toestemming der politie agenten, die in zijn pakhuis waren om de orde te handhaven. Er is naar dit geval een onderzoek ingesteld, waarbij, naar ons ver klaard wordt gebleken is, dat de agenten die in het pakhuis aanwezig waren om de orde te handhaven, daartoe geen machtiging gegeven hebben. De Europeesche kolen-situatie Blijkens de door de Europeesche kolen- organisatie gepubliceerde cijfers was Frankrijk het eenige Europeesche land, dat in Januari j.l. meer kolen produceerde dan In het paleis Soestdijk hebben de drie oudste prinsesjes groote belangstelling voor hun zusje Marijke voor den oorlog, afgaande op dq| gemid delde productie-cijfers voor de periode 1935-'38. De Fransche mijnen produceerden in genoemde maand 4.633.000 ton of 119% van het vooroorlogsche maandgemiddelde. Hierna kwamen Polen met 2.132.000 ton of 90 van het vooroorlogsche gemiddelde en België eveneens met 2.132.000 ton of 90 van het vooroorlogsche gemiddelde. West- Duitschland produceerde in de vijf weken van 30 December tot 2 Februari 6.695.000 ton of 59 van het vooroorlogsche gemid delde. In drie landen werkten in Januari meer mijnwerkers dan voor den oorlog: 329.000 in Frankrijk (146 van het, voor oorlogsche maandgemiddelde); in België 165.000 (119 en in Nederland 36.000 (118 Ook de Fransche koleninvoer was in Ja nuari het hoogst. Deze bedroeg 722.000 ton, welke hoeveelheid echter slechts 36 van het vooroorlogsche gemiddelde was. Op basis van vergelijking met voorlogsche cij fers waren de percentages van den kolen- invoer van Zwitserland en Luxemburg de hoogste - resp. 170.000 en 156.000 ton of 62 en 61 van het vooroorlogsche gemid delde. Amerika was de voornaamste ex porteur naar de Europeesche landen en verscheepte in Januari 1.515.000 ton tegen 975.000 ton in December 1946. West- Duitschland exporteerde in de vorige maand 549.000 ton, Polen 325.000 ton en Gröot-Brittannië 35.000 ton. De Britsche uitvoer was 3.000 ton grooter dan in De cember. FRANKRIJK EN POLEN RUILEN HUN BELANGEN. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken. Modzelewski, heeft in een verklaring tegenover de pers, aangehaald door radio Warschau gezegd dat Frankrijk beloofd heeft op de conferentie te Moskou Polen te steunen wat betreft de kwestie van zijn Wes telijke grenzen. Polen zou zich uitspreken voor aansluiting van het Saargebied bij Frankrijk en voor het Fransche standpunt ten aanzien van het Ruhrgebied. DEENSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Hedenmorgen is een Deensch militair vliegtuig in Zuid-Seeland neergestort. Twee leden der bemanning kwamen om het leven. Vietnam vraagt Roode Kruis-hulp Volgens United Press heeft de Vietnam- radio een dringend beroep uitgezonden op alle Roode Kruis-organisaties in de wereld voor hulp by het voeden van drie millioen oorlogsvluchtelingen. Deze vluchtelingen hebben dringend bescherming tegen epide mieën noodig, aldus de radio-omroep. Het internationale Roode Kruis heeft reeds zijn edelmoedige belangstelling ge toond, aldus de omroep, maar het blijft noodzakelijk een beroep te doen op de or ganisaties van landen, zooals vooral India, Burma, Siam en de Philippijnen. Polen gaat de rekening vereffenen Meer dan 600 personen die beschuldigd zijn van wreedheden tydens de Duitsche bezetting van Polen zijn gisteren onder bewaking uit Dachau naar Polen vertrok ken, waar zij door Poolsche militaire tri bunalen zullen worden berecht, meldt Un. Press. Het woord is aan. Anonymus: Het geheim van leven is niet, te doen wat ge plezierig vindt, maar plezierig te vinden wat ge doet. Doelmatige verdeeling der woongelegenheid Naar het A.N.P. verneemt, is zeer binnen kort te verwachten de indiening van een wets ontwerp tot bevordering van doelmatige ver- decling der woongelegenheid, ter vervanging van het Vestigingsbesluit met uitvoerings bepalingen en het Vorderingsbesluit Woon ruimte. Vrijdag gaat een nieuwe regeling in De groentenhandel zal met ingang van Vrijdag hervat worden op basis van een drie-prijzenstelsel, dat inhoudt maximumprijzen voor de veiling, voor den grossier en voor den detailhandel. De verdeeling van den aanvoer zal op de veilingen geschieden onder toezicht van commissies uit den groot- en klein handel. Deze beslissing is het resultaat van een Maandag in Utrecht gehouden vergadering van de verschillende organisaties uit den groentenhandel met regeeringsvertegen- woordigers. Het voornaamste onderwerp van de besprekingen was de mededeeling van minister Mansholt in de Tweede Ka mer naar aanleiding van de interpella tie-van den Heuvel op 20 Febr. dat hij bereid was, in gezamenlijk overleg met de besrokken groepen, tot het vaststellen van mhximum-prijzen over te gaan, mits de or ganisaties echter hun advies tot stopzetting van den verkoop zouden intrekken. Op de Utrechtsche vergadering werd besloten dit advies inderdaad in te trekken en gister avond deelde minister Mansholt mede, dat hij zich met de hem voorgestelde regeling kan vereenigen. Zoodoende wordt met ingang van Vrij dag 28 Februari een nieuwe prijsregeling ingevoerd, waarbij tevens maximum-vei- Lingprijzen zullen gelden. Ter voorkoming van misverstand wijzen de organisaties er op, dat deze regeling geen verplichte afna me tegen maximum-veilingpryzen voor den handel inhoudt. Indien op een veiling ver schillende handelaren de aan maximum prijzen gebonden producten wenschen af Prins Bernhard heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de school voor reserve offi cieren der infanterie, waar hij de cursisten inspecteerde en toesprak. Daarop trad de beste leerling sergeant-majoor J. Steentjes aan om uit handen van Prins Bernhard een fraai uitgevoerde officierskoppel te ontvangen. Steentjes heeft met de Irene brigade de invasie en verdere veldslagen meegemaakt. - De prins richtte zich ook tot de Engelsche officieren die bij- de instruc tie geadviseerd hebben en nam daarna op het marktplein een parade af. Amerikanen en Britten toonen belangstelling Onze speciale verslaggever seinde ons i Woensdagmiddag uit Malang: „De wereld kijkt naar deze zitting", zei Soekarno bij de opening van de vijfde bij eenkomst van het republikeinsche parle ment en terecht, want aller oogen zijn deze week op Malang gericht- Niet alleen dat de republikeinsche vertegenwoordigers hier alle aanwezig zijn, maar er is ook buiten landsche belangstelling in Indonesië, zich manifesteerend in het verblijf van Britten en Amerikanen in het „Groothospitaal Se lecta". Java's mooiste berghotel nabij Ma lang, waar ook de wereldpers zich genes teld heeft. Hier logeert thans ook de Ame rikaan Ryan, directeur van de „Isbrandzen- lijn". welke eigenares is van de „Marlen Behrmann", het schip dat dezer dagen door onze marine in beslag is genomen op ver moeden van pogingen inzake smokkelhan del van rubber en suiker te Cheribon. Na besprekingen met de Nederlandsch-Indi- sche regeering is Ryan naar Malang gegaan om de republikeinsche regeering ?e polsen omtrent een plan om den export van on- dernemings-producten uit het republikein sche gebied mogelijk te maken door Ne- derlandsch-Indonesische samenwerking. Aanstaanden Maandag zullen economi sche deskundigen van Nederland en van de republiek in Batavia confereeren over het desbetreffende Amerikaansche voor stel dat gebaseerd is op een gemeenschap pelijke winstverdeeling. Aanneming van dat voorstel zou dus opheffing van de blokkade beteeken en. Ryan wordt op d^n voet gevolgd door Holt, vertegenwoordiger van de Blue Fun- nel-Line, die hier belangstelling toont na mens Britsche scheepvaartkringen. Voorts logeert hier Johnson, die voor de Britsche herstelbetalingen een kijkje komt nemen in Republikeinsch Oost-Java. Er komen dus steeds meer kapers op de kust van Indië, hetgeen het spoedig tot stand komen van een Nederlandsch-Indo- nesisch accoord dringend noodzakelijk maakt. Ook in republikeinschen kring be seft men dat zeer duidelijk. Nog sleeds moeilijkheden Medan bij De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft gisteren o.m. het volgende medegedeeld: Op Java is de toe stand over het algemeen vrij bevredigend. De besprekingen te Semarang werden voortgezet. De situatie te Medan en te Padang blijft onbevredigend. In den Oos- telijken sector van Medan stuitte een Ne derlandsche patrouille binnen Neder landsen gebied op een sterke gewapende bende, die onmiddellijk het vuur opende. De Nederlandsche patrouille dreef de bende over de demarcatielijn terug, waar bij deze een aantal dooden achterliet. De Nederlanders hadden één doode te be treuren. Deze week wordt te Medan een Indonesische delegatie verwacht voor het voeren van besprekingen over militair- technische zaken. te nemen tegen den daarvoor vastgestelden maximum-veilingprijs, zullen de partijen aan de veiling moeten worden verdeeld; dan is eveneens een verdeeling in de con- sumptiegebieden onvermijdelijk. Voor de verdeeling aan de veilingen zal per veiling een commissie worden benoemd, bestaande uit een vertegenwoordiger van de veiling, een groothandelaar, alsmede een kleinhan delaar deze laatsten uiteraard slechts voorzoover op de betrokken veiling norma liter groot- of kleinhandelaren inkochten. De vertegenwoordiger van de veiling wordt door de veiling aangewezen: de bei de overige leden worden in onderling over leg tusschen de plaatselijke organisaties van groot- en kleinhandel benoemd. De commissie moet bij de verdeeling de vol gende punten in acht nemen: a. toegewe zen wordt uitsluitend aan personen, die als groot- of als kleinhandelaar zijn erkend en op de betreffende veiling als kooper bekend staan. b. Als basis voor de verdeeling geldt de destijds aan de veilingen geschapen pun- tenregeling, waarbij echter tevens de aan koop gedurende het afgeloopen seizoen in clusief legerleveranties en levering aan in stellingen in aanmerking moeten worden genomen. Dit houdt dus in, dat voor het leger of voor instellingen geen afzonder lijke toewijzing wordt verstrekt. c. Het koppelen van producten of par tijen, in welken vorm ook, is ten strengste verboden. Voor de verdeeling in de consumptiege- bieden wordt een plaatselijke verdeelings- commissie ingesteld. Deze heeft tot taak toezicht te houden op de verdeeling van de producten door den grossier. Ook hier moet de plaatselijke commissie er ten strengste op toezien, dat geen koppelverkoop plaats heeft. Frartsch-Brltsch financieel instituut Volgens de Financial Times zal te Lon den een nieuwe Engelsch-Fransche bank worden opgericht met een kapitaal van 1 millioen pond-sterling. Deze bank zal ten taak hebben de handelsbetrekkingen tus schen Engeland en Frankrijk te bevorde ren. Zij zal in nauw contact staan met de „Banque Nationale pour le Commerce en l'Industrie". Het directoraat zal worden gevormd door drie Franschen en twee Engelschen. Geweldige lavastroom bedreigt dorpen De vulkanische uitbarsting van de Etna die Zondag begon, heeft thans de evacua tie van verschillende Sicïliaansche dorpen op de helling van den vulkaan dringend noodzakelijk gemaakt, daar de tien kilo meter lange lavastroom zich in de rich ting van deze dorpen beweegt met een snelheid, die zich sinds Zondag verzesvou digd heeft. Woensdagmiddag was de zie dende stroom tot op twee kilometer van het dorp Passo Pisciaro genaderd. Er zijn plannen om den loop van de lavamassa door bomontploffingen van richting te veranderen. De gloeiende massa beweegt zich in Noordoostelijke richting over het oneffen berggebied en heeft het brandende bosch van Castiglione reeds achter zich gelaten. Dinsdagavond verdeelde de lava zich in drie stroomen, maar Woensdagmorgen hadden deze zich weer tot een groote mas sa vereenigd. De lavastroom passeerde op korten af stand het dorp Cisterna, maar daar bij de diepste punten van het dal volgt, is het niet waarschijnlijk dat hij dit dorp zal aantasten. Passo Pisciaro, een dorp van minder dan duizend inwoners en op 35 kilometer af stand van Catania gelegen, ligt onmiddel lijk in den weg dien de lavastroom volgt, doch wordt eenigszins beschermd doordat het hooger dan de omgeving ligt.- Honderden carabinieri hebben zich met hun reddingsvoertuigen in Passo Pisciaro verzameld en de beide prefecten van Ca tania alsmede mgr. Camillo Patane. aarts bisschop van deze stad, hebben zich naar het bedreigde plaatsje begeven om by eventueele evacuatie behulpzaam te zijn. Ook in Cisterna zijn maatregelen genomen om aan de reddingsactie te kunnen deel nemen. (U.P.) Weerbericht DEPRESSIE IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Vrij dagavond: Aanvankelijk r.os Ooste lijke wind. later veranderlijk. Toe nemende bewolking met later nu en dan sneeuw^ of regen. In den nacht meest lichte vorst, morgen overdag temperatuur om het vriespunt, maar op sommige plaatsen, vooral aan d* kust, tUdelUk lichte dool. 28 Febmnrl: Zon op 7.31 uur. onder 18.IS uur Maan op 10.38 uur. onder 2.13 uur (Eerste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1