Haarlems Dagblad Na de sneeuw weer vorst toeken Bevin waarschuwt voör te groote verwachtingen van Moskou-conferentie Een Grieksche guerilla-kapitein legt bezwarende getuigenis af Soekarno's parlementsuitbreiding aanvaard Op 1 Mei gaat de nieuwe spelling in Alles weer rustig in Brussel >le Jaargang No. 18571 Jureaux. Groote Houtstr. 93, Tel Admin. 10724, 4825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 5054 Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37, Tel. 12230. )rukkery Z B Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Vrijftag 28 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprits per week 31 cent. per kwartaal f 4.Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.taneven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ylE een regeeringsgebouw in Polen »V binnengaat, wordt onmiddellijk door en merkwaardig verschijnsel getroffen angs alle muren staan groote boeken- asten, maar zij zijn leeg. De verklaring ?ordt u spoedig genoeg gegeven: het Tneu- ilair komt uit verlaten Duitsche huizen West-Polen, maar in heel Polen zijn niet oldoende boeken om de kasten op de lihisteries te vullen. Dit heb ik gelezen in een artikel dat in larper's Magazine (New York) verschenen en geciteerd door De Kern. In hetzelfde ummer geeft De Kern een samenvatting an een artikel uit The Coronet, een ander jnerikaansch tijdschrift. Dat vertelt onder en titel „Boeken op het plafond", dat lugene B. Power, die wordt aangeduid als en micro-filmexpert, op de gedachte is ekomen een lees-projector voor zieken-^ uizen te maken. Naast den patient staat p het nachtkastje een klein instrument, 'aarvan de lens naar het plafond wijst Iet zendt een lichtbundel uit naar het pla- jnd en projecteert daarop de tekst van en boek-pagina: de eene pagina na de ndere. Vlak bij de rechterhand van den atiënt ligt een plankje met drie knoppen: en om het apparaat in te schakelen, een oor het omslaan der bladzijden en een om irug te slaan, als hij iets wil herlezen. Het een mooie uitvinding. Patiënten, die angen tijd plat op hun rug hebben moeten iggen, zijn erdoor behoed tegen geestelijke nzinking en depressie, die een noodlottige fending aan hun ziekte had kunnen geven lommigen hebben getuigd, dat hun leven rdoor gered is. Er zijn al tweehonderd an die projectie-toestellen in Amerikaan- che ziekenhuizen in werking en het aantal leemt dagelijks toe. Het Poolsche en het Amerikaansche ge- >al toonen wel een heel scherpe tegenstel- ing in de na-oorlogsche positie van het loek, onmisbare bron van kennis en van choonheid, in verschillende deelen der vereld. Ongetwijfeld zijn veel zulke tegen- tellingen te vinden, al zijn ze niet alle zoo cherp als die tusschen Polen, waar het loek een zeldzaamheid is geworden en de tereenigde Staten, waar men een nieuw echnisch raffinement heeft bedacht om iet zelfs voor den tot onbewegelijkheid ge- loemden lijder toegankelijk te maken. Wie e Amerikaansche tijdschriften en.kranten iet wordt zich volkomen bewust van het eit, dat dit machtige land in grafischen 'orm niet alleen volkomen voorzien wordt, naar zelfs in overdaad zwelgt. In vergelij- ing daarmee verkeert het geheele Euro- leesche vasteland in een toestand van deer- ijk tekort, al is het misschien nergens zoo rg als in Polen. Bijna twee jaar na de bevrijding moeten rij erkennen, dat wij er ook op dit gebied 'eel beter aan toe zijn dan de Polen, dat rij onze oude boeken hebben behouden Ti al vrywat nieuwe verschenen zijn il hapert er heel wat aan en al doen zich letreurenswaardige remmingen op onze loeken-productie en op de keuze in uit- ;aven gelden. Onze tijdschriften hebben reinig reden tot klagen; over de trage ont- rikkeling in omvang der dagbladen zwijg k vandaag maar. De Boekenweek, nu in- eluid, vindt in elk geval voldoende voedsel 'oor haar propaganda. Gemis' aan geestelijk voedëbl doet den nensch kwijnen; hoevelen van ons, die dat rel wisten maar niet diep beseften, omdat het nooit ondervonden hadden, hebben dat in hun gevangenschap tijdens de Duit- iche overheersching moeten ervaren! Voor velen onder hen was het gemis aan voedsel voor den geest erger dan het tekort aan voedsel voor het lichaam. Allen raakten wij achterop ook in die eerste voeding, om dat onze geestelijke voorziening bij den tijd achterbleef en zoo was het een ware leeshonger, die zich na de bevrijding in Nederland openbaarde en die men trachtte te bevredigen door het gulzig verslinden van rijp en groen. Dat kon op den duur niet voldoen; het waren niet alleen de fijnproe vers die luidkeels om een beter voorziene spijskaart riepen. Sindsdien is veel verbe terd, al zij het herhaald: nog lang niet genoeg. In dezen tijd, vervuld nog van onzekerheid omtrent de toekomst en van zorgen voor het bestaan, brengen de schoo- ne letteren, wellicht meer dan ooit, aan menigeen die vervulïhig, die hem of haar de kracht geeft om van de schoonheid 1 het leven te blijven genieten. En daar w den weer ontdekkingen gedaan, ontdek kingen die in een menschenleven zoo groote vreugde kunnen brengen: van een dichter of een prozaïst, wiens werk een blijvend, kostbaar bezit wordt. Groot en eindeloos geschakeerd is de menigte die in het Boek naar kennis dorst, maar vooral door kennis naar begrip. Dat is het doel, dat Vosmaer in zijn woord, aag op deze pagina herhaald, als maatstaf voor den lezer heeft gesteld. Het is de vraag wat kennis wekt en kweekt. Kostbaarder dan boeken is het leven zelf en beter studiemateriaal dan eenig ander is de mensch, die ons meer kan leeren dan uit al zijn schrifturen blijkt. Het is noodiger de menschen te bestudeeren dan de boeken, heeft een groote Fransche denker gezegd, 8l bewees zijn eigen leven dat dit geenszins een onderschatting van het Boek inhield, dat immers bii die studie een onmisbaar hulpmiddel blijft. Zoo blijven ook wij, in Wier midden zijn standbeeld staat, Lourens Coster's gebaar met den opgeheven arm verstaan: hij wijst ons nog immer een weg, dien het goed is te gaan. R. P. Een sub.commissie voor de Albaneesche mijnen-affaire De Veiligheidsraad kwam Donderdag avond opnieuw bijeen ter verdere behan deling van de kwestie der mijnen in het kanaal van Korfoe. De Australische afge vaardigde Hasluck herhaalde in den loop der besprekingen zijn voorstel voor be noeming van een subcommissie van onder- loek, welke tegen 10 Maart aanstaande rapport zou moeten uitbrengen. Na dis- jputen over de vraag, of de benoeming van een dergelijke commissie een ^kwestie van louter procedure was. hetgeen door. Gro- [rnyko werd ontkend, werd het Australi sche voorstel aanvaard met acht stemmen voor. waarbij de Sovjet-Unie. Polen en Syrië zich van stemming onthielden. De (voorzitter Femand van Langenhove (Bel gië) had tevoren uitgemaakt, dat het hier slechts een kwestie van procedure betrof. Gromyko had daarop verklaard, dat hij niet tegen de benoeming van een sub commissie wilde stemmen, doch weigerde Hccoord te gaan met de meening van den voorzitter, Na vele voorstellen en tegen voorstellen werden Australië, Columbia tn Polen tot leden van de subcommissie benoemd. Viermogendlieden-pact tegen Duitschland op de agenda Het debat in bet Britsche Lagerhuis over buitenlandsehe aangelegenheden Is door minister Bevin ingeleid met een overzicht van de buitenlandsehe kwesties. Tydens de rede zeide Bevin over Duitschland: „Wy kunnen niet toelaten, dat 66 millioen menschen in Centraal Europa in moeilijke Omstandigheden leven. Aan den anderen kant moeten wij de veiligheid van Europa in Jiet oog houden. Ik ben er zelfs nu nog niet zeker van of de Duitschers na twee neder lagen werkelijk de gevolgen van hun nederlaag en den waanzin van een oorlog als politiek middel inzien. Zij moeten het gaan inzien, hetzij door opvoeding, hetzij anders zins. Indien wij Duitschland in toom willen houden en voldoende tijd over willen houden om het weer op te voeden, moeten wij een overeenkomst tusschen de vier groote mogendheden tot stand zien te brengen. De Britsche regeering wenscht Duitschland een behoorlijken levensstandaard te verschaffen, er een democratischen staat van te maken en er tevens voor te waken, dat het de veiligheid van Europa niet in gevaar zal brengen. Bevin zeide verder dat hij zich niet voor- I stelde naar Moskou te gaan om een ver drag met Duitschland tot stand te bren gen. „Wat gedaan moet worden is, de noo- dige stappen nemen om het volgende sta dium in die richting te bereiken. Wat er ook bereikt moge worden", aldus Bevin. „het mag in geen geval een verhooging van de lasten van de belastingbetalers van ons land ten gevolge hebben". Bevin vervolgde: „Staiin heeft er op ge wezen, dat het Britsch-Russisch verdrag, indien het zou worden verlengd, meer in overeenstemming met de huidige toestan den gebracht moet worden. Stalin heeft nu medegedeeld, welke gedeelten van het verdrag hij verouderd acht. Wij zullen bin nenkort de Sovjet-Russische regeer ing voorstellen doen. Ik ben zeer verheugd, dat de wensch te kennen gegeven is om het bondgenootschap te verlengen op basis van nauwere en meer vriendschappelijke be trekkingen tusschen onze landen. Het slui ten van een viermogendhedenpact met het doel een hernieuwde agressie in Europa te voorkomen zal op de agenda te Moskou voorkomen. Onze betrekkingen met de V. S. zijn zoo hartelijk mogelijk en de re geering zal niet dulden, dat er een wig tusschen onze landen worden gedreven. Ik hoop, dat het land niet te veel van ons te Moskou zal verwachten. Wij hebben met ontzettende moeilijkheden te kampen". Naar aanleiding van aanspraken van Frankrijk, Polen, Tsjecho-Slowakije. Bel gië, Nederland en Luxemburg op Duitsch gebied verklaarde Bevin, dat de Engelsche zóne reeds aan zooveel verplaatsing van bevolking is onderhevig geweest, dat het een dergelijke taak niet verder zou kun nen verrichten. Indien tot overdracht van gebied besloten wordt, „en indien over dracht impliceert, dat activa uit onze zóne verdwijnen, moeten er financieele voorzie ningen getroffen worden; de overdracht kan niet tegen wil en dank geschieden", zeide Bevin. De Engelsche minister liet de mogelijk heden van federatie, decentralisatie en centralisatie de revue passeeren en betwij felde zeer, of een uiterst gecentraliseerd Duitschland beter bestuurd zou kunnen worden en minder gevaarlijk zou zijn. „Engeland is er trotsch op", aldus Bevin, „dat het een centralisatie tracht te voor komen". Tijdens zijn redevoering zeide Bevin het volgende over Indonesië: „Ik betreur het. dat de overeenkomst tusschen Indonesië en Nederland, die in October jl. werd geparafeerd, niet is on derteekend. De voedsel- en grondstoffen- positie Is zoodanig, dat talrijke menschen. die op het oogenblik in nood verkeeren. er mee geholpen zouden zijn. indien slechts deze overeenkomst kon worden ondertee kend en in practijk gebracht en indien In donesië voort kon gaan met den vrijen toe voer van handelsartikelen uit dit zeer waardevolle gebied naar de wereldmarkt. Daarom hoop ik van harte, zonder te wa gen mij met de rechten van anderen in te laten, dat deze overeenkomst, die zulk een zegenrijke uitwerking op zoo vele millioe- nen niet alleen in het Oosten, maar ook in het Westen, zal hebben, spoedig gesloten zal worden. Vier woorden van Bidault „Ik was niet alleen" Gedurende het debat over de buiten landsehe politiek, dat gisteren in de Fran sche Nationale Vergadering is gevoerd, vroeg markies de Moustiers (republikein- sche vrijheidspartijden minister van Bui tenlandsehe Zaken. Bidault, waarom de Fransch-Britsche alliantie niet in 1944 was geteekend op de conferentie te Moskou, die het teekenen van de Fransch-Sovjet- Russische alliantie vooraf ging. De Moustiers verklaarde, dat toentertijd wel inleidende besprekingen voor een Fransch- Engelsch verdrag waren gehouden. Onder de talrijke bezoekers werd de spanning merkbaar en de Engelsche am bassadeur. Duff Cooper, die ook aanwezig was. leunde voorover om het antwoord van den minister op te vangen. Bidault stond op en antwoordde echter eenvoudig, dat generaal de Gaulle de Fransche delegatie te Moskou had geleid. „Ik was niet alleen", aldus Bidault. Spoorwegen verbeteren eigen record De Nederlandsche Spoorwegen konden 14 Februari oen hoogtepunt in het kolen- vervoer melden met een transport van 33 treinen met 1437 beladen wagens Woens dag 26 Februari werd dit record verbeterd en op 35 treinen met 1503 beladen wagens gebracht. By een gemiddelde van 19 ton per wagen beteekent dit een vervoer van ruim 28.500 ton steenkolen van de mijn streek naar de overige deelen van Neder land. Hekken en een auto moesten het in Brussel ontgelden Arbeider gedood bij instorting van een mergelgroeve In de mergelgroeve ;e Rooth-Margraten heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Toen men bezig was met hel opladen van mergel in een vrachtauto. Is de groeve gedeel telijk ingestort. Twee mergelwerkers. de 34- jarige F van P en de 21-jar:ge J E werden bedolven Van P werd op slag gedood E werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. De vrachtauto werd totaal vernield. De verongelukte Van P. was pas een week geleden getrouwd Het woord is aan.. Vosmaer: 't Is niet de vraag, al wat in boeken steekt in 'C hoofd te zaam'len, doch of het daar iets wekt en kweekt. Bevestiging van Joegoslavische hulp bij training der rebellen Een gevangen genomen gnerilla-kapiteln vertelde Woensdag aan de Balkan-commis sie der UNO, hoe hij en andere Grieksehe Unksehen In Joegoslavische kampen ge traind zijn en naar Griekenland zjjn terug gekeerd om tegen de regeering te strjjden. meldt Un. Press. Deze kapitein, zich Annl- vas noemend, werd scherp door de Russi sche en Poolsche gedelegeerden en de ver- bindings-officieren van Albanië. Bulgarije en Joegoslavië ondervraagd, doch hy hield vast aan zijn verhaal, dat reeds eerder in het Grieksche witboek werd opgeteekend en aan de UNO overgelegd als basis van de aanklacht der Grieksche regeering tegen de drie Balkan-landen. Annivas zeide dat hij in Joegoslavische kampen te Rubig en Bouloes getraind is. Hij zeide dat hij Bulgaarsche militaire mis sies heeft gezien die de kampen bezochten en gadesloegen hoe de Grieken in den guerilla wapenhandel werden getraind. Annivas was de eerste van een serie getui gen die door Griekenland naar voren wor den gebracht om de aanklachten dat Joego slavië, Bulgarije en Albanië zich met Grie- kenlands interne zaken bemoeien, kracht bij te zetten. De Grieksche verbindingsofficier Alexais Kyr«u legde een rood boek over dat Anni vas identificeerde als een militaire hand leiding die hij in 1945 in het Rubig kamp had meegeholpen te schijven. De Ameri kaansche gedelegeerde stond er op dat voorwoord en index van het boek zouden worden gelezen. Volgens de Index bevat Bij een betooging van oud-krijgsgevange nen in Brussel ontstonden gevechten met de politie, waarbij enkele gewonden vielen. De hekken van een schouwburg in de buurt van 't parlementsgebouiv bezweken, onder den druk der massa. De auto van een der ministers viel eveneens als slacht offer van de woede der betoogers. Adjudanten van dr. v. Mook leggen hun functie neer Majoor H. Creutzberg en luitenant ter zee tweede klasse C. C. van der Star, adju danten van dr. Van Mook, zullen hun ambt neerleggen: Majoor Creutzberg reeds met ingang van heden, luitenant Van der Star blijft nog korten tijd aan. De reden van hun aftreden is gelegen in het feit dat de dienstperiode, waarvoor zij hun ambt aan vaardden, is verstreken. Tot opvolgers zijn benoemd majoor E. Steenhouwer en luite nant ter zee derde klasse Sutorius. De president en de vice-president der republiek dreigden met aftreden De speciale verslaggever van ANP-Aneta seint uit Malang: Na langdurige, zeer hef tige en zeer bewogen debatten over de wet tigheid van decreet no. 6 betreffende de uitbreiding van het K.N.I.P.. heeft de vice- president, drs. Mohammad Hatta in een hartstochtelijke rede van 20 minuten o.m. gezegd: „Indien het decreet door het K.N.I.P. wordt verworpen en er dus een conflict tusschen. den president en het parlement ontstaat, doen zich slechts twee mogelijk heden voor: Ofwel de president gaat over tot ontbinding van het parlement, ofwel de president en de vice-president treden af". Hatta voegde hier nog aan toe dat de pre sident niet bereid was concessies te doen. Soekarno en hijzelf hadden, aldus spreker, De bekende Siegesauleop de Berlijnsche „Sieges Allee" staat nog altijd overeind als een herinnering aan de Duitsche overwin ning van 1940 in het Westen. De zuil was de voornaamste trofee der Duitschers. die hem uit Par\js weghaalden en als symbool van Frankrijk's nederlaag in Berlijn plant ten. Het geval is voor de Franschen een steen des aanstoots, de geallieerden zijv [nog niet ingegaan op het Fransche verzoek om de zuil op te blazen. hun houding reeds bepaald. Bij verwerping van het decreet zouden zij n.l. aftreden, omdat dat door hen zou worden beschouwd als een bewijs, dat het parlement geen ver trouwen meer in hen stelt. Op dit critieke moment werd door tien leden van het par lement (allen uit Masjoemi en P.N.I.) een motie ingediend, waarin werd voorgesteld om het decreet te verheffen tot wet en om een grooter aantal leden van de Masjoemi en de P.N.I. in het oude K.N.I.P. te be noemen, waarbij dan nog in het nieuwe K.N.I.P. het aantal leden, zooals wordt voorgesteld in decreet no. 6 zal benoemd worden. Hierna werd^de zitting geschorst. Tijdens de schorsing: heeft Hatta nog maals verzekerd, dat hij tot geen conces sies bereid was. Na de heropening van de zitting deelde het werkcomité mede, dat de bezwaren tegen de uitbreiding waren ingetrokken. Heden zal dus het K.N.I.P. In zyn nieuwe-samenstelling (vermeerderd met de 232 krachtens decreet no. 6 be noemde nieuwe leden) bijeenkomen. Prijsbeheerschingskantoor in de hoofdstad uitgebrand Een oud smal huis aan een van Amster dams stille en met sneeuw bedekte grach ten stond vannacht in lichterlaaie. Het was het uit vier verdiepingen bestaande per ceel Keizersgracht 115, waarin kantoren waren gevestigd van het Directoraat- generaal van de Prijzen, afd. prijzencon- tróle papier en grafische industrie. Het geheele huis brandde volkomen uit. De complete kantoorinventaris is in de vlam men verloren gegaan. Voor het eerst werd de centrale verwar ming met hout gestookt en het is niet uit gesloten, dat te groote hitte-ontwikkeling' van deze verwarming de oorzaak van den brand is geweest, die een uur na midder nacht moet zijn uitgebroken. Aanvankelijk konden de brandweerlie den het gebouw niet betreden doordat het hermetisch gesloten was. Met vereende krachten werd de deur geforceerd. Nauwe lijks was de deur open of door den lucht toevoer schoot een steekvlam door de eer ste en tweede verdieping heen en sloeg tot boven het dak uit. Het vroor niet, zoodat het blusschingswerk, dat bij het licht van schijnwerpers werd uitgevoerd, weinig moeilijkheden ondervond en de vier stralen het vuur toch vrij spoedig hadden be dwongen. Toen was echter het geheele per- ,ceel reeds uitgebrand. De depressie, welke zich gisteren van de depressie voor Portugal afsplitste, trek in diepte toenemend naar ons land. Hoe wel aanvankelijk in het depressiegebied slechts weinig neerslag viel, nam de neer slagintensiteit bij de verdere ontwikke ling van de kern steeds meer toe. In groote deelen van ons land kwam langdurige sneeuwval voor. In Brabant en Limburg viel aanvankelijk nog vrij veel regen, doch later ging deze over in sneeuw. Het sneeuwgebied heeft een buitengewoon grooten omvang en strekt zich uit van Denemarken tot in Midden-Frankrijk. De depressiekern wordt geleidelijk gevuld met de zeer koude lucht, die over Denemarken, de Noordzee en Engeland, dus langs een grooten omweg. België en Frankrijk be reikt. In Scandinavië en West-Rusland komt nog steeds zeer strenge vorst voor, plaatselijk tot meer dan 30 graden. Het vorstge'oied breidde zich in Rusland weer uit tot aan de Zwarte Zee. Het hoogedruk- De regeering is voornemens met ingang van 1 Mei de nieuwe spelling der Neder landsche taal in te voeren voor alle de partementen. autoriteiten, officieelo colle ges en ambtenaren. Tevens zal op dien da tum de nieuwe spelling van kracht wor den voor alle openbare en voor de gesub sidieerde bijzondere scholen. Op de ministeries in België zal op I Mei eveneens de nieuw spelling der Nederland sche taal worden ingevoerde K.L.M. HEEFT NOG TWEE CONSTELLATIONS BESTELD. De president van de Lockheed Aircraft Corporation heeft medegedeeld, dat de ItLM twee nieuwe Constellations met on- derdeelen heeft besteld ter waarde van ongeveer twee millioen dollar. Het aan koopcontract is te Amsterdam onder teekend. Deze nieuwe order brengt het aan tal Constellations van de KLM op dertien. gebied in de Poolstreken breidde zich over IJsland uit in Zuidelijke richting en een uitlooper reikt tot over Noord-Spanje. Via de' Azoren passeeixien echter weer daal- getyeden, die hedenmorgen in Lissabon den luchtdruk weer deden dalen. Na de tijdelijke vorstvermindering en den plaatselijk lichten dooi. moet dan ook op een nieuwe daling van de temperatuur worden gerekend. Ook deze laatste aanval van den dool op het vorstgebicd is althans voor ons land weer mislukt. Pearl Harbour weer in vuur en vlam Een ontzaglijke oliebrand is volgens U. P. uitgebroken in het havengebied van Pearl Harbour op Honoloeloe. de plaats die in 1941 door een verrassenden Japan- schen aanval groote schade opliep. De olie- brand heeft reeds enkele reusachtige veemgebouwen bereikt en wordt door a! het beschikbare brandweermateriaal be streden. Zware rookwolken hullen het heele gebied in een zwarte mist. Rusland's goede voorbeeld Louis Marin (conservatief lid der Fran sche volksvertegenwoordiging) heeft in de Fransche Nationale Vergadering verklaard, dat de activiteit van de meeste Duitsche partijen en de Duitsche vakbeweging hem zeer verontrustend toeschijnt. Zij herin nert hem aan de Duitsche tactiek van 1918 Met stemverheffing zei Marin: ..De Sovjet- Unie heeft ons in het Oosten een goed voorbeeld gegeven Als het mogelijk zou zijn geweest, zou ik niet hebben geaarzeld haar voorbeeld te volgen. Ik zou het Riin- dal geannexeerd hebben en gezorgd heb ben. dat er rechtvaardige herstelbetalingen hadden plaats gehad. Zoo'n politiek zou door iederen Franschman gesteund zijn". OOK» SODA OP RANTSOEN'BOKN'EN VOOR WASCHPOEDER Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat tot nader order op rantsoenbonnen voor wasehpoeder 250 gram wasehpoeder benevens 125 gram soda verkrijgbaar zal zijn. i het boek korte lessen over alle phasen van de militaire activiteit en begint het boek met een hoofdstuk over de ..geschiedenis van den revolutionairen strijd". Twee dooden door tijdnood. Op een vergadering van de commissie van deskundigen der Balkan-commissie legde Kyrou uit. dat het de regeering aan tijd had ontbroken om te voldoen aan het verzoek van de commissie, de executie van twee verooi deelde guerilla-stryders uit te stellen totdat de commissie bepaald zou hebben of hun getuigenis vereischt werd. Kyro zeide dat de twee mannen den 25sten Februari zijn geëxecuteerd omdat de regee ring de executie niet meer via de officieel® kanalen heeft kunnen tegenhouden. Hooge prijzen alleen helpen den landbouw niet Minister Mansholt sprak In Leeuwarden In de te Leeuwarden gehouden alge- meene vergadering van de Friesche maat schappij van Landbouw heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening, de heer Mansholt een rede gehou den. Hij zeide dat over het algemeen in de kringen van den landbouw teveel de ge dachte heerscht. dat, als in den landbouw maar hooge prijzen gelden, alles in orde is. Niets is minder waar. aldus de minister. Sprekende over de groote schaarschte aan kunstmest, voer en granen, zeide minister Mansholt, dat de berichten over deze pro ducten uit het buitenland niet gunstig lui den. Uitvoerig behandelde hij- de nieuw vastgestelde prijzen voor de akkerbouw producten en de stijging der loonen in den landbouw. De regeering wil den landbouw niet tot kind van de rekening maken, maar als de regeer ing de loonen en pry zen niet in de hand houdt, is een crisis niet te voor komen. Slechts een evenwichtig prijsbe leid kan ons uit de moeilijkheden helpen. De minister deed een beroep op de organi saties om zich in dezen achter de regee ring te stellen. Drank speelde een rol bij de ongeregeldheden Te Brussel is de rust weer teruggekeerd, nadat eergisteren onverwachts groote troepen voormalige krijgsgevangenen het parlementsgebouw belegerd hadden toen beide huizen zitting hielden. De autoritei ten "zijn er van overtuigd, dat deze hef tige aanval door twee ongewenschte fac toren veroorzaakt werd: het verbod tot; het houden van optochten en het overmatig gebruik van sterken drank door enkele demonstranten. Robert Gillon, voorzitter van den senaat, noemde deze actie betreu renswaardig en een gevaar voor het nor maal functioneeren van de democratie. Verder verklaarde Gillon nog, dat het parlement nooit onder bedreiging een wet zou maken inzake den status van voorma lige krijgsgevangenen. De senaat ging ver volgens over tot de orde van den dag. Het ministerie van Binnenlandsche Za ken heeft medegedeeld dat bij de demon stratie van eergisteren zes arrestaties zijn verricht. Alle zes arrestanten zijn na het verhoor weer op vrije voeten gesteld. Eieren worden binnenkort ongeveer vijf cent goedkooper De maximumprijzen voor kippeneieren worden aanzienHjk verlaagd. Voor de pro ducenten zal deze verlaging op Maandag 3 Maart ingaan. De prys. welken de pluim veehouders dan ten hoogste ontvangen bedraagt f 1-96 per kilogram. Aangezien er eenige tijd verloopt voordat de tegen de nieuwe prijzen geleverde eieren in den winkel van dén detaillist zijn, zullen de nieuwe maximumprijzen eerst op 17 Maart ingaan. De consumentenprijzen worden dan 16, 15, 14, 13. 12 en 11 cent per stuk voor eieren respectievelijk van klasse 1 tot en met 6. Voor de meeste eieren betee kent dit een prijsverlaging van 5 cent per stuk. De eieren worden volgens hun ge wicht in klassen ingedeeld. Op de eieren welke in de winkels verkocht worden moet een gestempeld cijfer voorkomen, dat de klasse aangeeft, waarin het ei is onder gebracht. De kooper kan dus aan de hand van dit nummer nagaan welke prijs hem ten hoogste in rekening mag worden gebracht. j Weerbericht OPNIEUW DALING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K X.M.I. te De Büt. geldig tot Zater dagavond: Aaanvnnkelljk op vele plaatsen .-meeuw, 'ater i-reker.de en afnemende bewolking, doch nog en kele plaatselijke sneeuwbuien. Tijde lijk krachtige. later geleidelijk afne mende wind. hoofdzakelijk tusschen N'oord-Oost en Noord-West. Opnieuw daling van temperatuur. 1 Maart: Zon op: 7.2S uur, onder 1S.1? uur Maan op: Il.l« uur, onder S.39 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1