Haarlems Dagblad De Eindpaal Fransch-Britsch bondgenootschap zal op 4 Maart worden onderteekend Hengeler spoilers en daansers" bezoeken het paleis Soestdijk Twee gratieverzoeken afgewezen Bidault heeft het volledige vertrouwen ,De regeering kent maar één Linggadjati" De heer L. Neher benoemd tot minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting 61e Jaargang No. 18572 Bureau*: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Zaterdag 1 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnement;prys per week 31 cent, per kwartaal ƒ4.Franco per post 4.50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bU de Administratie DirecV:ur-Hoofdredacteur: Robert Peereboorn Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET ongeloofelij ke is geschied. De regeering heeft medegedeeld dat zij voornemens is, met ingang van 1 Mei de nieuwe spelling der Nederlandsche taal te voeren voor alle departementen, jautoriteiten. officieele colleges en amb tenaren. Tevens zal op dien datum de nieuwe spelling van kracht worden voor alle openbare en voor de gesubsidieerde bijzondere scholen. Op de ministeries in België zal op 1 Mei eveneens de nieuwe spelling der Nederlandsche taal worden ingevoerd. Hiermee heb ik het bericht in ons vorige nummer herhaald. Dat gebeurt niet vaak. Maar er zijn berichten, die men gaarne tweemaal geeft. Nu is het dan toch zoover! De eindpaal is bereikt. Het moet ouden van dagen ontroerd hebben, die geen hoop meer hadden dat zij dit nog beleven zouden. Het moet een gevoel van bevrijding nieuwe bevrijding teweeggebracht heb ben in die bestuurscentrale der leergierig heid, het Departement van Onderwijs en ik hoop dat men er een bloemetje gelegd heeft bij de beeltenissen van de oud-minis ters Marchant, Terpstra en Slotemaker de Bruïne, de drie vaderen der overgangs- j oplossingen, die helaas geen stand hielden en tenslotte het mengsel deden ontstaan, dat vriendelijke menschen „de nieuwe spelling" en onvriendelijke „de vereenvou digde spelling" noemden. Dat laatste was ironie. Want eenvoudig was het allang niet meer en het heele begrip vereenvoudiging langzamerhand verdrongen door die eene gedachte: hoe komen wij er ooit uit? Het begon met dr. R. A. Kollewijn, die in 1891 de kat de bt* aanbond en „dadelik" wou handelen. Daarna is het een uitput tende strijd geworden, waarin de spelling experts zich tot het uiterste hebben ge weerd. En een tijdlang hadden zij veel aan hang. Duizenden supporters voerden hen aan. Er waren opwindende debatten en bezielde schrifturen. Rapier kruiste rapier. Papier verguisde papier. Dat waren de groote dagen van den spelling-strijd. In onze vaderlandsche geschiedenis-boekjes zal het in de jaartallenlijsten vermeld blij ven: 1934: mr. H. P. Marchant voert zijn ichare ter overwinning en zijn spelling op de scholen in. Maar het zou geen blijvend succes zijn. De geesten van de Vries en te Winkel, die taaie oude dienders met hun koppigen 'overvloed van e's en o's, van ennen en ch's, gaven geen krimp en betwistten den zege vierenden held het laatste stukje terrein. Wat hij ook deed, hij kon het kabinet niet meekrijgen en de officieele colleges niet en de ambtenaren evenmin. En toen dat bleek, wilden de kranten ook niet. Die wilden een nieuwe spelling alleen aanvagrden, als de heele regeering er achter stond, niet alleen H. P. Marchant en dus alle officieele stuk ken erin verschenen. En de ambtenaren in Den Haag wilden niet zo, maar zoo. Dus bleef het zoo, behalve op de scholen, die dachten dat ze er waren, maar niet m'et den waard gerekend hadden. Want op Onderwijs komt telkens weer een andere waard. Het volgend jaar dat was 1935, nu twaalf lange jaren geleden trad H. P. Marchant af en daarmee ver dween ook de kans dat zijn naam onster felijk zou worden gelijk die van Siegen- beek, gelijk die van de Vries, gelijk die van te Winkel. Een nieuwe strijder betrad im mers de arena en gordde zich ter spelling onsterfelijkheid aan. Hij droeg een volle baard en vond dan ook de term „manne lijke zelfstandigheden" uit. Hem gewerd een ongewone populariteit en Nederland scheen zich te gewennen aan de gedachte, dat de nieuwe spelling naar Slotemaker de Bruïne zou heeten. Maar zelfs tegen den mannelijken zelfstandigheidskampioen hiel den de schimmen van het verleden, vereend gelijk Peek Cloppenburg, C. A., Schulte Boeyen, Philemon Baucis, Romeo Julia en andere beroemde kop pels van heden en verleden, stand. Het moge den spelling-vernieuwers van het jaar 2000, als een vergeeld exemplaar van dit blad hen in handen valt, tot leering strekken: men wint het niet alleen tegen verknochte koppels. Wie weet of Marchant Terpstra, of Slotemaker Marchant, niet een kans gemaakt hadden. Alleen moesten zij den harden kop buigen voor den roem der Historie, die tenslotte over wonnen heeft. Want het is nog het oude koppel de Vries te Winkel, dat gisteren zegepralend langs den eindpaal is gesneld. Het is er niet zonder kleerscheuren afgeko men. Meer dan dat. Het heeft ernstige ont vellingen opgeloopen. Maar om eens in het elegante jargon der wielerbanen te spreken: dat kost maar een lappie behang. Hier bestaat het uit e's en o's en ennen en ch's. En de nieuwe spelling heet niet naar Marchant, niet naar Terpstra, niet naar Slotemaker maar: gewijzigde spelling-de Vries en te Winkel. Na den strijd tegen de zee en dien tegen de Spanjaarden is dit vermoedelijk onze langdurigste nationale strijd geweest. Hij blijft in onzen volksaard verankerd; hij zal worden hervat. Het levende geslacht er te spellingsmoe voor, maar onze kindskindskinderen zullen nieuwen moed vatten. Niet zonder ontroering mogen wij de slachtoffers herdenken. Dat waren onze jonge kindertjes die, in hun prille weetgie righeid verblijd met de gedachte, dat zij niet zooals vader en moeder al die nare extra-letters moesten leeren, bij het ver laten der school ondervonden dat de kille maatschappij erop bleef staan en dat de vereenvoudiging maar schijn was geweest. Dat waren ook de vertoornde leiders en afdeelingschefs van ons bedrijfs- en zaken leven, die steeds maar nieuwe employés kregen Aangevoerd die, in naam van den eenvoud, weer anders spelden, maar nooit zooals het moest. Dat waren ook die minis ters en spellingexperts, die zich aftobden zonder resultaat. Maar het einde bekroont het werk. De berg heeft haar muis gebaard. Op den Eersten Mei, die voortaan niet alleen meer de socialisten-dag zal zijn, maar ook her- denkings-dag van den dageraad der nieuwe spelling, zullen wij allen, als één man wat zeg ik?: schouder aan schouder, ver eend zooals slechts dit volk vereend kan zijn op oogenblikken die men momenten noemt de nieuwe era betreden. De era van Zo! Ons krantenmenschen verheugt het, dat wij u eiken dag een paar berichten meer zullen kunnen geven. Vanwege de bespaar de ruimte door minder letter-gebruik. En nu gaan wij alvast oefenen. R. P. De liederenavonden van Mevr. Jo Vincent Voor het Muzen forum te Bloemenaaal op 1 en I Maart zijn uitgesteld tot 8 en 9 April, DUINKERKEN 1947: Ook onderhandelingen met Nederland gaande Op het zelfde tijdstip dat minister Bevin in het Lagerhuis den datum van de onder- teekening van het Fransch-Britsche ver drag bekend maakte, verklaarde Georges Bidault, de Fransche minister van Buiten- iandsche zaken. Vrijdagavond officieel in de Fransche Nationale Vergadering, dat het Engelsch-Fransche bondgenootschapsver drag op 4 Maart in de Noordelijke haven van Duinkerken, waar de Engelschen zich in 1940 terugtrokken, zal worden getee- kend. Deze mededeeling werd met een storm achtig applaus en luid gejuich, dat minuten ^anhield, begroet. Toen de bijvalsbetui gingen bedaard waren, feliciteerde Edouard Herriot (Radicaal), president van de Na tionale Vergadering, Bidault en voegde er aan toe: „Hiermede wordt een nieuw tijd perk van samenwerking tusschen twee groote van ouds geallieerden ingeluid een samenwerking voor vrede en demo cratie". De voornaamste bepalingen van het ver drag, dat voor 50 jaar zal gelden, luiden volgens het Fransche persbureau A.F.P. als volgt: 1. Frankrijk en Groot-Brittannië nemen de verplichting op zich, gemeenschappelijk maatregelen vast te stellen, die noodzake lijk zouden kunnen blijken, indien Duitsch- land een politiek van agressie zou gaan voe ren of een initiatief zou nemen, dat de vei ligheid van een der beide contract^erenden in gevaar kan brengen. 2. Indien Frankrijk of Groot-Brittannië opnieuw in strijd met Duitschland gewik keld zouden raken, zal de andere partij onmiddellijk volledige militaire hulp ver- leenen, hetzij de vijandelijkheden veroor zaakt worden door een aanval van een Duitsch leger, hetzij gemeenschappelijk tot actie besloten wordt, hetzij men maatre gelen ten uitvoer brengt, die door den Vei ligheidsraad der UNO worden voorge schreven. 3. Frankrijk en Groot-Brittannië zullen met elkaar beraadslagen over het nemen van alle noodige maatregelen in het geval Duitschland niet voldoen zou aan de ver plichtingen, die het zijn of zullen worden opgelegd. 4. Frankrijk en Groot-Brittannië zullen met elkaar overleg plegen over alle eco nomische kwesties, waar zij belang bij hebben. Buiten deze voornaamste clausules zijn er nog een aantal bepalingen, volgens wel ke een door Frankrijk en Groot-Brittannië overeenkomstig het verdrag ondernomen actie steeds in overeenstemming zal wor den gehouden met de uit het handvest der UNO voortvloeiende verplichtingen. Bidault voegde aan ziju mededeclingen toe: „Wij zullen nog verder gaan. Elk der clausules van het Fransch-Britsche ver drag zal aan onze andere groote bondge- nooten worden aangeboden". De minister gaf vervolgens te kennen, aldus het AFP, dat voorbereidende besprekingen gaande zijn met België, Nederland, Tsjecho-Slo- wakije en Polen. Volgens politieke commentators zal de Radio-omroep helpt stroom besparen Er wordt van kwart voor tien tot 's avonds kwart over elf uitgezonden Wegens de kolenschaarschte zullen op last van den minister van Onderwijs de radio-omroeptijden bekort worden. Er zal worden omgeroepen van des ochtends kwart voor tien tot des avonds kwart over elf. In totaal wordt 3l'z uur bespaard. Op deze beperking heeft de minister van Eco nomische Zaken aangedrongen. De bespa ring aan energie, welke verkregen zal worden, wordt niet zoozeer bereikt door het stilstaan van de zenders dan wel door het niet-functioneeren van de tallooze ont vangtoestellen en distributienetten. DE ETNA BLIJFT WERKEN Nadat de oude uitbarsting, die op 23 dezer begon reeds veel van haar hevigheid had ver loren. Is Donderdagavond een nieuwe krater ln de 3300 M. hooge Etna begonnen te werken. De richting van den nieuwen lavastroom ls nog niet bekend bekendmaking van het verdrag van bond genootschap tusschen Groot-Bnttannië en Frankrijk aan den vooravond van de con ferentie van Moskou een aantal interes sante reacties tengevolge hebben, Het is bijna zeker, dat van Sovjet-Rus sische zijde argwanend gereageerd zal worden, tenzij positief bewezen kan wor den, dat het bondgenootschap niet gericht is tegen de Sovjet-Unie en geen inciden- teele stap is in de richting van de vorming van een „Westerscfcf blok". Aan beide zijden van het Kanaal zal men willen weten of het bondgenootschap gevolgd zal worden door onmiddellijke practische resultaten op economisch ge bied. Deken J. C. W. van der Wiel overleden Vrijdag is ln den ouderdom van 56 Jaar over leden de heer J. C. W van der Wiel. deken van Haarlem der R.-K." Kerk en pastoor der St. Joseph-psrochle aan de Jansstraat. Dezer dagen was de heer Van der Wiel voor een ope ratie opgenomen ln de Maria Stichting. Na een voor-operatie ls zijn toestand verergerd en gistermorgen ls hij onverwacht overleden De ontslapene, die op 2 Juni 1890 ln Am sterdam geboren ls. op 9 Augustus 1914 tot priester was gewijd, was eerst kapelaan ln Leldschendam en van 1915 tot 1933 leeraar aan het seminarie Hageveld. Na drie Jaar pastoor ln Amsterdam te zijn geweest, vertrok de heer Van der Wier als deken naar Hoorn en sedert 2 December 1942 ls hij deken te Haarlem. De overledene was eere-kanunnik van het Kathe drale kapittel, propagandist voor den llturgl- schen volkszang en secretaris van de Grego- rlusvereenlglug In de kerk aan de Jansstraat wordt Dins dagmorgen om halftlen de Pontificale uitvaart gehouden, waarna het stoffelijk overschot op het kerkhof „St Barbara" ter aarde wordt be steld Een krentenbrood van honderd pond Een veertigtal Twentenaren in oud boe- rencostuum is Vrijdagmiddag te gast ge weest op het Paleis Soestdijk. Onder auspiciën van de Twentsche ver- eeniging tot instandhouding van de folklo re is namelijk de groep „Hengeler spoilers en daansers" per nieuwste bus van de Ne derlandsche Spoorwegen naar Soest ge reden, waar bij café „Heeremans" werd overgestapt op twee prachtig versierde boerenwagens. Een dezer wagens behoorde tot het bekende huifwagentype, de andere was een open ladderwagen. Gezeten op deze wagens reed ihet gezel schap naar het paleis. De wagens, waarop zich ook de burgemeester van Hengelo mr. J. A. E. van der D-ussen bevond, hielden voor het hek stil. De klepperman steeg daarop uit en liep naar den hoofdingang, waar hij aanklopte en aanzegging deed dat er gasten waren, die een geschenk wilden overhandigen. Allereerst traden de vrouwen in hun mooie kleederdrachten over den drempel van het Prinselijk paleis, daama kwamen de mannen, van wie een zestal een groote plank droeg, waarop het geschenk geladen was: een krentenweggen van meer dan twee en halve meter lang en ruim hon derd pond zwaar, versierd met suiker werk in bloemmotieven- In de filmzaal werden daarna een aan tal oude Twentsche boerendansen uitge voerd, die zoodanig in den smaak van de drie prinsesjes vielen, dat zij vol enthou siasme meededen, daarbij geleid door leden van het gezelschap. Na afloop van de demonstratie werden ververschingen rondgediend en sneed Prins Bernhard eigenhandig de groote köek aan. Omstreeks vier uur verlieten de Twen tenaren het paleis om naar hun woon steden terug te keeren. Zij waren echter niet de eenige gasten, die hun gelukwenschen op dezen middag kwamen aanbieden. Toen de dansers op vertrekken stonden, kwamen twee meisjes en een jongetje in Volendammer costuum feliciteeren namens de in oprichting ver- keerende werkgemeenschap van invalide oud-illegalen en ook zij hadden niet ver geten geschenken mede te brengen. Voor elk der drie prinsesjes, Beatrix, Irene en Margriet was er een pop, eveneens in Vo- lendamsch costuum. Maar geen gewone doode stukken speelgoed. Deze poppen gaan automatisch loopen als men ze bij de hand vat. H.M. de Koningin had dit speel goed gezien op de landelijke bijeenkomst van de stichting 1940-'45, waar de heer J. Smit haar met zijn plannen op de hoogte had mogen brengen, die beoogen de invali- Prinses Beatrix en prinses Irene dansten naar hartelust mee met de „daansers". Prins Bernhard sneed zelf het reuzen- krentenbrood aan en zijn dochters hadden daar groote belangstelling voor. Naast den prins de burgemeester van Hengelo. den onder de oud-illegalen de gelegenheid te bieden hun eigen brood te verdienen en niet langer afhankelijk te doen zijn. Margriet lag juist in haar bedje uit te rusten van de vermoeienissen van de dans partij, maar haar beide zusjes amuseerden zich kostelijk met hun nieuwste aanwinst. Zij hielden zelfs hardloopwedstrijden in de galerij van het paleis. De minister van Justitie deelt mede. dat H.M. de Koningin afwijzend heeft beschikt op de gratieverzoeken van J. Boogaard en M. A. Ridderhof, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. Tevens wordt medegedeeld, dat H.M. de Koningin gratie heeft verleend aan C Harmse, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Ten aanzien van Harmse is de doodstraf veranderd in levenslange gevangenisstraf. Boogaard was SS'er en bewaker van de gevangenis aan de Weteringschans te Am sterdam. Hij heeft den dood op zijn gewe ten van acht vooraanstaande illegale strij ders en van zeven gevangenen. Op 26 Juli 1946 is hij tot de doodstraf veroordeeld, zonder dat hem het recht werd verleend om in cassatie te gaan. Ridderhof heeft in September 1946 te recht gestaan voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam terzake het verraden van 60 Engelsche agenten van dé British Intelligence Service, waardoor 54 agenten het leven verloren. Ook heeft hij zich schuldig gemaakt aan het verraden en ar^esteoren van vele goede Nederlanders. De doodvonnissen zijn hedenochtend voltrokken. Hel woord is aan. Niemand mag de menschen uitlachen dan iemand, die hen werkelijk liefheeft. Georges Bidault. de Fransche minister van Buitenlandschc Zaken, heeft tijdens het debat over de Fransche buitenlandsche politiek in de nationale vergadering be vestigd. dat Frankrijk aan de Engelsche regeermg een protestnota heeft gezonden inzake de jongste Engelsche maatregelen om de mijnen in het Ruhrgebied onder Duitsch bestuur te stellen. Zijn mededee ling werd door alle partijen in de Kamer met applaus begroet- De vergadering diende een motie van vertrouwen in de buitenlandsche politiek van de regeering in, die met alle 608 stem men vóór werd aangenomen. Dinsdag 4 Maart zullen ln een lokaal van het Diaconesserthuls mejuffrouw ds, J. H. Stc- geman, predikante der Indische Prolestantsche Kerk en mejuffrouw N. Glesberger diaken dier kerk, over hun arbeid vertellen voor de Vrou- wenzendlngsgroep hier ter stede. EERSTE KAMER Uitleg van Indonesische zijde tvordt opengelaten Op den eersten dag van de behandeling in de Eerste Kamer van het Indisch beleid was het woord aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeeien. Na zijn rede begonnen te zijn met het ver wijt van gebrek aan deferentie jegens den Senaat af te wijzen, zeide minister Jonkman: Verschillende opmerkingen gedurende de de batten gaven uiting aan wantrouwen in de regeering en haar organen, hetgeen niet kan bijdragen tot eenheid van nationaal handelen Met groote voldoening heeft de regeering vernomen wat de heeren Kropman en De Zwaan mededeelden over de reis der parle mentaire commissie naar de West Zij is zich bewust dat daar met de hervormingen spoed is vereischt Het verlangen om provincies te worden sluit zeer we! aan bij hel project Linggadjati. Vanzelf kunnen de betrokkenen daarbij medespreken. Hetzelfde geldt ten aan zien van Ambon Wat nu het Indonesisch vraagstuk betreft, geloofde spreker dat de beraadslagingen in derdaad verhelderend hebben gewerkt; doch eensgezindheid bleek niet bereikbaar ondanks het verlangen naar een nationale politiek Dit debat heeft bevestigd, dat de formateur op de juiste wijze het kabinet heeft samengesteld, met name bezien in het licht van de Indische politiek. De revolutie wenscht niet te wachten op de beraadslagingen in het parlement. De minister legde uit. dat de regeering en de regeeringspartijen niet naar de feiten doch ook naar beginselen leven, evengoed als de oppositie. Hij wees daartoe op de verschillen in uitleg van de December-rede en in de waardeering van de Grondwet. Terwijl Grondwet en Indisch regeeringsreglement alleen steunden op de beslissende medewer king van het Nederlandsche volk. moet de nieuwe rechtsferde steunen op de vrijwillige medewerking ook van de Indische volken De regeering moest een toelichting op Ling gadjati geven daar haar erom was gevraagd en om zichzelf rekenschap te geven. Dit moest den indruk vestigen van twee Linggadjati's: dit moest aan Indonesische zijde den indruk geven van eenige eenzijdigheid, omdat de re geering héér interpretatie moest geven. Het betoog van prof Gerretson ls punt voor punt onjuist. Er is maar één Linggadiati aldus de minister en dat is bekend uit tekst en inter pretatie. Er is niets geheimzinnigs, niet on gewoons aan. Het is alteen wat ingewikkeld door de moeilijke materie De voorstelling van den heer Molenaar van een Linggadjati I en II is dan ook onjuist Ook mag men niet met den heer Stikker van een nieuwe fase spreken Door de hier ge geven voorstellingen wordt voedsel gegeven aan de bezwaren van Indonesische zijde. De regeering acht haar interpretatie een onder- Paul Baudoxn, de ex-minister van buiten landsche zaken van het Vichy-gouverne- ment, die op het oogenblik terechtstaat in Parijs. Generaal Weygand, die Vrijdag als getuige a décharge optrad, verklaarde, dat Baudoin enkele malen heeft voorkomen dat Frankrijk den oorlog aan Engeland zou verklaren. De dood van Miss Wilkinson Het gerechtelijk onderzoek, dat is ingesteld naar de omstandigheden die geleid hebben tot den dood van miss Ellen Wilkinson, de vroegere minister van Onderwijs in Engeland, heeft geleid tot de uitspraak, dat de dood door ongeval is veroorzaakt. (De officieele term is in zulke omstandigheden „verdict of acci dental death".) De dood is teweeggebracht door een medi cament, waarvan miss Wilkinson een te groote hoeveelheid moet hebben ingenomen, maar tevens hebben een gelijktijdig optredende hart-, keel- en longaandoening invloed gehad. Haar arts behandelde haar wegens bronchi tis en asthma en gaf haar bovendien een middel tegen slapeloosheid Men neemt aan. dat zij de voorgeschreven doses te gering achtte en daardoor te veel heeft ingenomen INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN UITGESTELD De chef van den generalen staf deelt mede. dat de Inlijving als dienstplichtige op 3 Maart b\j het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom. het 5e regiment Infanterie te Schalk haar. het 7e regiment Infanterie te Olrschot en het 8e regiment Infanterie te Amersfoort, wegens byzondere omstandigheden tot nader order ls uitgesteld. Bij Koninklijk Besluit van 28 Februari is benoemd tot minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de heer L. Neher. di recteur-generaal van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Voorts is bij Koninklijk Besluit bepaald: De naam van het ministerie van Ver keer wordl gewijzigd in dien van ministe rie van Verkeer en Waterstaat en die van het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw in Wederopbouw en Volks huisvesting. De zorg voor de zaken van den Water- slaat wordt van het departement van Open bare Werken en Wederopbouw overgedra gen aan het departement van Verkeer en Waterstaat. De zorg voor de zaken van het Staatsbe drijf der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie wordt tijdelijk van het departement van Verkeer en Waterstaat overgedragen aan liet departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De tot minister van Wederopbouw en Volks huisvesting benoemde directeur-generaal der P T T de heer L. Neher, werd 18 September 1889 te Amsterdam geboren Zijn levensloop is die van een eenvoudig en hard werker, die vrijwel onder aan den maatschappelijken lad der begon, maar zich door zijn ambitie en technische vaardigheden al spoedig onder scheidde. Na de Mulo-opleiding te hebben gevolgd was hij ongeveer twee en een half jaar bij de koopvaardijvaart, in dienst bij den Konink lijken West-Indischen Maildienst Bij den Amsterdamschen gemeentelijken telefoon dienst begon hij als üjnwerker in een tijd, waarin de eerste denkbeelden opkwamen tot automatiseering van het Amsterdamsche tele foonnet De jonge Neher wierp zich aanstonds op de studie van dit systeem en werd daartoe als mon:»ur-mecbanicien gedetacheerd bij Siemens en Halske te Berlijn. In 1913 werd de heer Neher benoemd tot opzichter bij den Haagschen telefoondienst, waar toen ook de automatiseering aan de orde kwam Hij bracht eenigen tijd te Angers en Antwerpen door. in het bedrijf van de Western Electric. Van opzichter werd hij hoofdopzichter en in 1919 ingenieur tweede klasse, waarna reeds een jaar later zijn aanstelling volgde tot in-Partij van den Arbeid. genieur eerste klas, een zeldzaamheid voor iemand, die niet de vorming van een techni sche hoogeschool achter den rug heeft Deze benoeming was dan ook /een onderscheiding voor zijn bijzondere technische kwaliteiten Bij de voorbereidingen tot de automatiseering in het Haagsche bedrijf werkte de heer Neher nauw samen met dr. ir. Bahler. hoogleeraar te Delft. Vooral de efficiency in het bedrijf had in groote mate zijn aandacht en hij gaf menigmaal een voorbeeld van wat met het door hem zelf geïnstrueerde en geleide per soneel viel te bereiken Op 7 October 1935 werd de heer Neher benoemd tot directeur van den gemeentelijken telefoondienst te 's-Gravenhage Tevens was hij toen voorzitter van de Vereentging voor Hoogere Ambtena ren en voorzitter van dë Vereeniging var Leiders van Gemeentelijke Radiobedrijven. Gedurende den oorlog 19401945 werkte de heer Neher nauw samen met hen. die de voor bereidingen troffen om zoo spoedig mogelijk na de bevrijding van het land de door de hezetting op ernstige wijze vernielde installa ties van telegraaf en telefoon te doen her stellen Verder was hij lid van de uit vijf personen bestaande z.g. contactcommissie, welke tijde lijk de plaats innam van de Groote Advies commissie der Illegaliteit Gedurende de be zetting bestond deze laatste commissie uit 19 léden. Zij kon uit veiligheidsoverwegingen toen niet bijeenkomen, om welke reden ge noemde kleine commissie werd gevormd Als zoodanig was de heer Neher ook een der bemiddelaars, die. toen het Westen des lands nog niet bevrijd was. Duitsche voorstellen tot een wapenstilstand naar bevrijd gebied brachten. Op 6 April 1946. ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der telex-installatie van het A.N.P werd den heer Neher door de directie van het persbureau ln tegenwoordigheid van het personeel dank gebracht voor het vele en gewichtige werk door hem gedurende de be zetting voor het toenmaals clandestiene „A. NP" verricht Na de bevrijding in 1W5 werd ir Damme wederom benoemd tot waarnemend directeur- generaal der PTT Dit besluit werd met :n- zang van 1 Augustus 1945 ingetrokken en var. dien datum af trad de heer L Neher op als directeur-generaal der P.T.T. Hij is voorzitter van de fundatie „Werke lijk Dienen". De heer Neher is lid van de deel van datgene, waartoe zij zich verbindt. Doch er is reeds op gewezen, dat het ook een uitleg van Indonesische zijde openlaat Als het verschil tusschen beide uitleggingen van zóó gering belang zal blijken, da; het niet noodig zal zijn de Staren-Generaal daarover te raadplegen dan zal de regeering de wijzi ging op eigen verantwoording aannemen In dien anders, dan zal de regeering afwachten wat de Staten-Generaal zullen beslissen De regeering is volstrekt bereid, langs den weg van samenspreking en door gemeenschappe lijk overleg tot overeenstemming te komen. De Kroon. Niet de Kroon, doch het gezamenlijk wel zijn Ls de kern van het vraagstuk, aldus de minister, ai is de realiteit van de Kroon daar voor van het hoogste belang. De kroon van de Unie zal aan het Huis var. Oranje worden aangeboden en niet aan den Koning der Ne derlanden als zoodanig om den Sndruk van overheerschlng te vermijden De Oosterling ziet den vorst anders dan wij In het licht van onschendbaarheid en grondwet. Het woord symbool zou gebruikt kunnen worden als aanduiding voor het begrip onschendbaarheid voor den Oosterling Een minister, hetzij van de Unie hetzij van Unie en deelen. za'. de drager der verantwoordelijkheid wezen Doch dit alles is nog opengelaten Er ls behoefte aan een centraal overheidsgezag in Indië. dus zal er daar een vertegenwoordiger van Oranje wezen. Ook de regeering Is verheugd dat een vol doende macht ln Indië aanwezig is De com missie-generaal had opdracht niet te teeke nen. vóórdat het bevel „staakt het vuren" van Indonesische zijde zou zijn gegeven De regeering is niet bereid, haar legercomman dant een „directeur van een schiettent" t© laten schijnen Dat men ook tijdens het Be stand zou doorgaan met schieten, wil de re geering niet accepteeren De verantwoordelijkheid der regeering on der het huidig bestel ligt vast ln de Grondwet en is volledig erkend in de Vereenigde Vol ken. Doch daarnaast ziet men rijzen een an dere verantwoordelijkheid, die men in Lingga djati vindt aangeduid De principieel en juri disch gehandhaafde verantwoordelijkheid vindt krachtens het reeds aangekondigde nieuwe bestel mede steunpunten ln republiek en den staat Oost-Indonesië. Men zal nog na der hebben na te gaan aan welke organen d® verschilende onderdeelen van de staatszorg zullen worden opgedragen De minister legde vervolgens uit. dat de hooge ambtenaren zich dienen te stellen op basis van Linggadjati Of deze verplichting tot allen moet worden uitgebreid is een vraag welke de regeering nog bezighoudt Den heer Molenaar antwoordde de minis ter. dat men zich een statuut denkt voor de Unie. een grondwet voor Nederland en een grondwet voor de Vereenigde Staten van In donesië. De hechtheid der samenwerking in de Unie komt misschien dichtbij hetgeen de heer Molenaar onvoorwaardelijk eischt. Gaar ne zegde spreker de gevraagde kleine com missie toe. om de regeering voor te lichten en om de rijksconferentie voor te bereiden doch zij mag niet dienen om ons alleen te doen uitmaken, hoe de toekomstige status eruit zal zien Voor de evacuatie der geïnterneerden la samenwerking noodig van de Nederlandsche en Indonesische autoriteiten die wellicht af hankelijk is van de bereiking van eer. poli tiek accoord. Aan den heer Pollema antwoordde de mi nister. dat een permanente parlementaire commissie in Indië niet doenlijk is. doch een zoodanige commissie kan Indië bezoeken, tel kens als zulks gewenscht mocht zijn Minis ters zonder portefeuille zouden niet slechta oprechte Nederlandsch-gezinde Indonesiërs doch goede nationalisten, die van harte tot samenwerking bereid zijn. kunnen wezen en wel als voorïooper van wat het In de Unie zal worden. Na behandeling van nog tal van kleinere punten sloot de minister zich aan bij de ge dachte van de motie-Romme dat het gaat om overwinning van de vertrouwenscrisis Hij citeerde Hufzinga. dat elk der deeten van ons Koninkrijk klein is. doch dat wij samen groot kunnen zijn, Dinsdag zuilen de replieken gehouden wor den EERE-PROMOTIF, VAN I>EN HEER E. H. KRELAGE. Maandag 10 Maart te 2 uur heeft tijdens de officieele dlesvlerlng van de Landbouw- hoogescliool ln de aula te Wngenlngcn. de eere promotie plaats van den heer E. H. Krclage, eere-voorzltter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, tot Doctor ln de Landbouwwetenschap, Promotor ls Prof. van Slogteren, W eerberiehf TETS MINDER \VTNT>. Weerverwachtinr van het K.N.M.T in De Bilt. geldig tot Zondagavond: Geleidelijk wat afnemende, maar tij delijk noc krachtige wind tusschen West en Noord. Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien, vooral ln de kuststrook. Des nnchf« lichte tof matlire vorst, overdatr Mehte vorsf •o» temperatuur om he» vriespunt. 2 Maart: Zon op: 7.2G uur. onder 18.20 uur Maan op: 12.09 uur, onder 4.43 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1