LHOTTGERING BRU YNZEEL Bij Sassenheim sneeuwden vier trams in 'Herman Moerkerk Wel Westelijke wind, maar nog geen dooi Jd5 ffê sZ De tentoonstelling van zijn werk Predikbeurten Kort en Bondig De wereld van het wonder Centrale verwarming ADVERTEER MEI OVERLEBI OVERLEG MEI „BOIBEI"! PARKETVLOEREN Zaterdag 1 Maart 1947 HAARLEMS DAGBLAD Reinigingsdienst voert een duren en ongelijken strijd met de natuur Nauwelijks hadden de mannen van de Haar- Iemsche gemeentereiniging gistermiddag „de spade in rust" gezet of een venijnige wind joeg wolken sneeuw voor zich uit met het gevolg dat het hecle opruimingswerk in minder dan geen tyd ongedaan werd gemaakt. De streng ste winter van deze eeuw stelt niet alleen zware eischen aan materiaal en mensch, maar jaagt bovendien de gemeente op hooge kos ten. Toch moest er Vrijdagavond weer van voren af aan begonnen worden om de hoofd wegen in onze omgeving uit te graven en wie in den vooravond op de Groote Markt den ongelijken strijd tusschcn natuur en Reiniging heeft aanschouwd, kan instemmen met de woorden van wanhoop, die er uit de gfelederen der sneeuwbestryders opklonken. Konden wij in ons vorig nummer van den treinenloop melden, dat er weinig vertraging was ontstaan, gisteravond begon hel er ook op het Haarlemsche station bedenkelijk uit te zien. Omstreeks 9 uur kwamen de strubbe lingen, maar dank zij een extra-offensief van de sneeuwploegen werd het gevaar bezworen. Het tweede groote vervoerslichaam, dat elke nieuwe bui met angst in het hart ziet komen, is de N.Z.H., die vooral vanmorgen voor groote moeilijkheden kwam te staan. Vier trams vastgeraakt. Reeds Vrijdagavond begon het verdriet: op den lijn AmsterdamZandvoort kwamen rond de spitsuren vertragingen voor en de stuifsneeuw maakte nachtelijk doorrijden noodzakelyk. Twee extra diensten hebben de baan tusschen de hoofdstad en Zandvoort vrij weten te houden, zoodat in de ochtenduren de dienst, zij het dan met het zoo langzamer hand gewoon geworden oponthoud, gereden kon worden. HaarlemLeiden was minder fortuinlijk, want vandaag, op den len Maart van den Jare 1947. sneeuwden bij Sassenheim vier „Leidenaars" met man en muis in. De verhalen uit Waterland zijn zoo mogelijk nog somberder: de dienst is gestaakt in afwachting van militairen om de zaak weer op gang te helpen Uit het sneeuwreservoir, dat het dichtge vroren IJselmeer thans is, waaien bij voort during sneeuwmassa's over de rails en als de wind naar het Westen draait. Is het eenzelfde liedje van sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw. „Verkenners" op pad. Defecte wagens en oververmoeid personeel, zieken en te lange diensten komen den strijd van de Blauwe Tram niet gemakkelijker 'ma- Krankzinnigengestichten krijgen meer ruimte Verbetering in Noordholland Indertijd wezen wij reeds op het groote tekort aan plaatsruimte in de krankzinni gengestichten in ons land. De oorzaak ligt voornamelijk in het feit, dat verschillende inrichtingen in de oorlogsjaren aan hun bestemming ont trokken werden en sindsdien nog niet op nieuw in gebruik genomen konden wor- j den. Het is ook thans nog moeilijk voor pa tiënten uit Haarlem en omgeving die op genomen moeten worden plaats te vinden, omdat men er naar streeft hen zooveel mogelijk te laten verplegen in deze om geving, daar dit in het belang der pa tiënten en hun gezinsleden is. Wij vernemen intusschen dat er binnen kort in Noordholland over meer plaats ruimte beschikt zal kunnen worden. In het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort zijn in de afgeloopen maanden een paviljoen (120 a 125 bedden) en de linkervleugel van het nieuwe gebouw (190 bedden) weer in gebruik genomen. Het aantal patiënten, dat na de bevrijding tot 900 teruggebracht moest worden, is nu weer gestegen tot 1180. De directie van het ziekenhuis rekent er op, dat het Nood-ziekenhuis van het Roode Kruis, dat nu in een der ge bouwen gevestigd is, met 1 Juli zal ver dwijnen. Dan stijgt het aantal bedden weer met 280, waardoor de voor-oorlogsche capaciteit (1500 patiënten) weer bereikt zal kunnen worden. Het Prov. Ziekenhuis te Bakkum is thans geheel ontruimd. Het had evenwel, omdat het als bewakingskamp had dienst gedaan, sterk geleden. Het herstel gaat slechts langzaam. Er zijn nu weer 150 patiënten opgenomen, maar over een maand hoopt men er weer 150 te kunnen plaatsen. Zoo zal het herstel doorgaan, totdat de oude capaciteit (1000 patiënten) weer bereikt is. Liefhebber van cacao-poeder kon zijn schoenen missen Twee mannen, die zich Vrijdagmorgen op verdachte wijze op het terrein van een choco ladefabriek te Haarlem ophielder, namen on middellijk de beenen, toen zij door het fa- briekspersoneel ontdekt werden Drie zakken, die 5 kg. cacaopoeder bleken te bevatten, een tasch en een paar schoenen wierpen zij op hun vlucht weg. De politie hield Jjitcr een werkman van de fabriek, B. v. B., aan, die' hardnekkig ontkende iets met het geval uitstaande te hebben, hoe wel zijn Jas nog sporen van cacaopoeder ver toonde en tasch en schoenen als zijn eigen dom herkend werden De politie heeft hein voorlooplg opgesloten CHAUFFEUR VRIJGESPROKEN. Donderdag sprak de Haarlemsche ftrrondis- eementsrechtbank den chauffeur W. P. V. vrij. Veertien dagen geleden stond hij terecht, ver dacht van schuld aan een aanrijding, die den 27en Juli van het vorig jaar op den rijksweg AmsterdamHaarlem tusschen zijn auto en een luxen wagen plaats had. Kleine vlokken groote zorgen Uit geheel Nederland komen de be richten binnen over zwaren sneeuwval. Er wordt gemopperd uit: AMELAND: Het pad over het ijs naar Holwerd is onzichtbaar geworden. AMSTERDAM: f 250.000.— kostte de winter reeds aan ploegen, IJsbrekers, werkloon enzoovoorts. OOSTHUIZEN: Reizigerstrein inge sneeuwd, hulplocomotieven springen bij en trekken het slachtoffer „vlot". DE BILT: Zes en veertig ijsdagen telt dit wintertje al en er is geen uitzicht op spoedige verbetering. ken. Hoewel de stadstram in ^Haarlem zonder aanhangwagens doet wat zij kan, heeft de bus naar Noordwijk het moede hoofd in de sneeuw gelegd en verkenners zijn er per auto op uit getrokken om te zoeken naar een verdwenen bus en een manier om de Zilk en Noordwijk uit hun isolement te verlossen. Om de maat vol te maken zijn ook de N.Z.H. trams van Leiden op Katwijk en Noordwijk Ingesneeuwd. En uit de egale lucht dwarrelen steeds versche vlokken, zoodat het dit jaar wel een witte Paschen zal worden Ds. D. A. van Krevelen ter aarde besteld Op de Noorder begraaf plaats te Hilver sum is Vrijdagmiddag teraarde besteld het stoffelijk overschot van ds. D. A. van Kre velen. em. predikant, oud-lid van de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk. secreta ris van den Bond voor staatspensionnee- ring en redacteur van het orgaan De Ne- derlandsche Pensioenpartij, voorzitter der Evangelische Maatschappij en redacteur van het orgaan De Protestant. Van deze organisaties waren deputaties aanwezig. Gesproken hebben ds. A. Hoving, em. predikant van Huizum, de heer G. van Roekei uit Deventer voor den Bond voor Staatspensionneering en dr. J. F. Beerens te Utrecht namens de Evangelische Maat schappij. Ds. C. Met, em. predikant van Zaandam heeft het Onze Vader gebeden en de oudste zoon dankte voor de belang stelling. Roei- en Zeilvereeniging Het Spaarne In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de-Roel- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" zijn de jaarverslagen goedgekeurd. De heer H. J. Beukman stelde zich na een zesjarig voorzitter schap. waarin hij zeer veel voor de vereeniglng heeft gedaan, niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer mr. F. Van Bier- kom. Het bestuur werd als volgt samengesteld: mr. F. van Blerkom, voorzitter, w. P. van den Berg. secretaris. J. H. Lottgering, penning meester. de dames. H. Visser—Wildschut, i. Hage en J. van Manen en de heeren mr. P. C. Fuhri Snethlage, J. Stapensea en A. A. Bruch. De ver gadering, die zeer druk bezocht was, benoemde den heer H. J. Beukman tot eerelid. De depressie, die gisteren nog in volle ontwikkeling was en het grootste gedeelte van ons land een dik pak sneeuw bezorgde, trok maar heel langzaam verder. De kern ligt nu voor Sleeswijk-Holstein op de Noordzee met een luchtdrukwaarde van 983 millibaar of 738 millimeter. Over Denemarken woedden zware sneeuwstormen en ook in ons land ver oorzaakte de krachtige wind plaatselijk weer sneeuwophoopingen. De koude Pool- lucht komt nu dus over de Noordzee heen met een temperatuur van 4-5 graden on der nul bij Noordwesten wind ons land binnenstroomen. Men kan nu duidelijk de funeste uitwerking van den langen-winter constateeren. In een normaal voorjaar zou namelijk bij een dergelijken toestand de temperatuur enkele graden boven nul ge weest zijn, maar na dezen abnormalen winter is het Noordzeewater tot nul af gekoeld, zoodat de lucht bij haar weg over het water niet tot boven nul kan worden verwarmd. Bovendien is de lucht die over Noorwegen, Zweden en Denemarken rechtstreeks uit de Pool wordt aangevoerd zeer koud, zoodat boven de Noordzee zware sneeuwbuien ontstaan. Deze drijven dan bij de Noordwestelijke winden landin waarts en nemen geleidelijk in intensiteit af. In dezen toestand komt maar heel lang zaam verandering, daar de depressie over Denemarken bijna niet meer beweegt. Bo vendien handhaaft de Poolhoogedruk zich met een luchtdrukwaarde van bijna 1050 millibaar (787 mm) over Oost-Groenland. Van de zijde van den Oceaan is binnen enkele dagen geen nieuwe aanval op de orst te verwachten. Een afsplitsing van de hoofdkern die nu ten Westen van de Azoren ligt, drong door over Portugal en trekt in diepte afnemend naar de Middel- landsche Zee. In 1947 meer bloembollen naar Engeland Naar „Hobaho", een uitgave op bloem- bollengebied, meldt en naar ons ook uit bollenkringen ter oore kwam, wordt het ex port-contingent bloembollen voor Engeland dit jaar aanzienlijk verhoogd. Hoewel er nog geen officieele cijfers te melden zijn, wordt aangenomen, dat de uitbreiding on geveer 4.000.000 kilogram omvat, een cijfer dat dus een vermeerdering van ruim 50 beteekent. Ook de onderhandelingen met Zweden geven aanleiding tot optimisme voor het komende seizoen. Doorman's voorbeeld geldt ook nu" Karei Doorman-herdenking in de Bakenesserkerk „Een Karei Doorman-herdenking, zooals in Haarlem is georganiseerd, is van groot belang, omdat een gebeurtenis van natio nale waarde op den voorgrond wordt ge steld", zeide ds. L. A. Bodaan, vlootpre- dikant te Den Helder, Vrijdagavond tij dens een bijeenkomst in de Bakenesser kerk, waar de slag in de Java-zee her dacht werd. Deze spreker voerde het woord nadat luitenant ter zee J. K. Kempees uit Den Haag een uitvoerig verslag had ge geven van de gebeurtenissen in Indië van 7 December 1941 tot 28 Februari 1942. Ds heer Kempees was destijds officier dei- artillerie op „De Tromp". De slag in de Java-zee eindigde in een nederlaag. Toch mag niet gezegd worden, dat de strijd te genover de groote macht nutteloos en noodeloos was. Doorman en zijn mannen hebben niet geaarzeld aan te vallen. Van hoog tot laag werd moedig en fier gestre den. Nu leven wij vijf jaar verder en veel is vergeten, maar bij het werk en speciaal - bij den wederopbouw van het land, moet Amsterdam Haarlem tusschen zijn vracht- gedacht worden aa„ het voorbeeld van jsutn on oopn liivpn wappn nlanr.c nart V, Doorman, die tot het uiterste volgehouden heeft. Ds. Bodaan trok een vergelijking tus schen De Ruyter en Doorman. Beiden heb ben woorden gesproken, die tot in lengte van dagen historisch blijven. Zij hadden een prachtig karakter en streden voor het vaderland. Van Doorman kan gezegd wor den. dat hij trouw is gebleven aan de vlag, zooals in het adelborstenlied gezegd wordt: „Stervend zullen wij die schragen, maar die verlaten, nooit". Met het herdenken van de dappere mannen van den slag be sloot ds. Bodaan zijn toespraak. Tijdens den avond, die onder leiding van den heer Van Rossum stond en georga niseerd was door het Nationaal Jongeren Verbond, „Oost en West" en „Onze Vloot", verleende de Koninklijke Liedertafel „Z?.ng en Vriendschap" medewerking. De sameh- komst werd met het zingen van het Wil helmus besloten. JUBILEUM MEJ. ADèLE DREES. Zondag 9 Maart zal, te haren huize Oranje- Nassaulaan 70, Overveen, de bekende piano- en zangleerares mej Adèle Drees door haar leerlingen en oud-leerlingen gehuldigd wor den, wegens het feit dat zij vijftig jaar ge leden haar eerste les gaf. Gezien de talloozen die zij opgeleid heeft, zal het de jubilaresse voorzeker aan belangstelling niet ontbreken. CHIN. 1ND. REST. „HONGKONG" SMEDESTRAAT 21 - TEL. 21375 Orig. Ind. Rijsttafel vanaf 3.75 Alle gerechten kunnen ook gehaald worden. (Adv.) Agenda voor Haarlem ZATERDAG 1 MAART Kloppersingelkerk: Youth for Christ Rally, 20 uur. Geb. Cultura: Bazar, Muziekver. Apollo 15.00—24.00 uur. City: De zwarte spion (18 j.) 14.15 16.20, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Schenders der wet (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Rembrandt: Snip en Snap-revue 14.30 en 20.00 uur. Palace: De Speibrekers (18 j.) 14.00. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Luxor: De graaf van Monte Cristo (a. 1.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Aloma of. the South Seas (14 J.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. ZONDAG 2 MAART. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 3 MAART De Leeuwerik: Boekenweek-bijeenkomst, 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Men kan dan ook verwachten dat de toestand met over het algemeen lichte vorst aanhoudt. De wind zal daarbij waai en voornamelijk uit'richtingen tusschen West en Noord. Wel kan bij een opklaring als de wind wat afneemt de temperatuur des nachts weer flink dalen. De eerste da gen hoeft niet op dooi te worden gerekend, alleen op enkele plaatsen in de zon kan de temperatuur tijdelijk boven nul komen. |Ssie^9| BIJ den kunsthandel Leffelaar (afdee-| Van de aquarellen viel mij vooral op ling Groote Markt) exposeert Herman een „achterbuurt in München". Zeldzaam mooi zijn een Brabantsch interieur met ling Groote Markt) exposee: Moerkerk tot 15 Maart a.s. een kleine col lectie schilderijen en een massa teekenin- gen en aquarellen en deze expositie is een welkome gelegenheid, om de vele ergveler- lei kwaliteiten van dezep schilder nog maals te overzien. Allereerst moet mij dan van het hart, dat er meestal zooveel ge sproken wordt over den humorist Moer kerk, dat men daardoor geneigd is, den zeer fijnen schilder Moerkerk te onder schatten. Toch lijkt mij daar de wezen lijkste en mooiste kant van zijn begaafd heid te liggen, hoe geestig, knap en mild- menschelijk zijn vele caricaturen, illustra ties e.d. ook zijn. Daarom durf ik het te wagen, bij deze bespreking op den schilder in Moerkerk den nadruk te leggen, temeer waar die zuivere schilderskwaliteiten uit zoovele van zijn teekeningen blijken. Een van de allermooiste dingen van deze tentoonstelling is voor mij wel de houts- koolteekening van de tuinen onder de sneeuw (in portefeuille beneden). Daar is er bovendien nog een van de Bossche Markt met twee vrouwtjes, waarvan voor al het vrouwtje rechts op de teekening een mooi staal van fijn schilderljjke houtskool- techniek is en door en door menschelijk. Verder een groote teekening met wat kleur van een fruitstal in Lissabon: sterk ge- teekend en goed gecomponeerd. Van de schilderijen troffen mij bijzonder de „Komenijswinkel" bij avondverlichting, de kop van den ouden schipper en 't prach tig stille „Vollenhove in de sneeuw". Verder nog een kundige groote teekening met wat waterverf van een straatje in Montmartre, waar de sfeer mooi getroffen is. „Spelbrekers" (Cinema Palace). Marlène Dietrich is in haar element, wanneer zij de intrigeerende en berekende vrouw kan uit beelden, doch zij kan haar talent zeker ten volle benutten, wanneer die vrouw zich be-J weegt temidden van een troep wilde, onbe houwen kerels op de goudvelden, en wanneer die intriges en die berekening gericht zijn op het veroveren van den man, dien zij voor 'zich bestemd heeft. Wie zich de sfeer herinnert die in de be kende Wild-Westhistories door allerlei in drukwekkende ontwikkelingen kon worden geschapen, vindt in „Spelbrekers" deze sfeer in volledige duidelijkheid terug. De beker.de procedure tusschen recht en onrecht wordt in vollen omvang ten tooneele gevoerd en bij dit alles speelt Marlène een rol. zooals zij die in haar lange filmloopbaan tot in de perfectie heeft weten te beheerschen; temidden van sensationeele vechtpartijen en schietdemon- straties schrijdt zij met hooghartige zelfver zekerdheid en sarcasme door het verhaal recht af op den man dien zij heeft uitgekozen en die dan ook tenslotte haat gewillige en volledige prooi wordt. „Aloma" (Frans Hals). Bij het aanschouwen van deze fraai gekleurde film wordt men ja- loersch op de eenvoudige bewoners der Stille Zuidzee-eilanden. die geen last hebben van sneeuw en kou en wier eenige bezigheid blijk baar bestaat in zingen en dansen en het be leven van amoureuze avonturen, welke moei lijk kunnen uitblijven bij zulk een overmaat van lieftallige donkeroogige schoonen, gehuld in veelkleurige bloemslingers en weinig textiel. De jonge koning van het eiland (John Hall) moet echter een strijd op leven en dood voe ren met zijn rivaal-in-de-liefde, voor hij de charmante Dorothy Lamour de zijne kan noe men. Het spannende verhaal bereikt zijn hoogtepunt in zeer realistische scènes van een geweldige aardbeving en een vulkanische uitbarsting, welke een deel van het voordien zoo vreedzame eiland in zee doen verdwijnen. „Spionnage in Constantinopel" (Spaarne Theater) heeft vroeger, als we ons wel herin neren, „De Roode Sultan" geheeten, maar dat neemt niet weg, dat spionnage er nog steeds het hoofdmotief in is. Fritz KÖrtner speelt een markante hoofdrol van een wat geheimzinnigen politie-chef. die door zijn plicht èn door eerzucht bezeten is. maar te kort schiet in het tegengaan van een spion- nage-onderneming. Hij is een suggestieve ge stalte. die te meer opvalt, omdat het verhaal zelf wat uit den tijd is geraakt. De scenario's van tegenwoordig zijn strakker en logischer gebouwd Aan spanning is het gegeven echter rijk genoeg. De tweede hoofdfilm „Schenders der wet" speelt zich af in de wilde gewesten van Cana da. waar de befaamde bereden politie in haar onberispelijke uniform orde en recht hand haaft Hier neemt agent Bob Steele het tegen een heele bende op, hoewel hij pas op den duur ontdekt hoeveel tegenstanders hij heeft. Twee dingen verleenen deze film bekoring: de lakonieke manier, waarop de man zich uit moeilijke situaties redt en de opnamen der ongerepte natuur. De kleuren en het verhaal zijn wat erg primitief, maar rolprenten van deze soort hebben iets ongekunstelds dat zijn uitwerking niet mist. „De Zwarte Spion" (City). Het duo Valerie Hobson en Conrad Veidt, dat Haarlem reeds eerder verblijdde met de film „Contrabande" toont nu zijn talent voor het onderwerp spionnage in een historie uit den eersten we reldoorlog, waarin Conrad de sluwe, maar toch wel sympathieke Duitsche duikboot commandant, Engelsche vlootgeheimen tracht te ontsluieren, daarin bijgestaan door de mysterieuze Valerie, die eerst „fout" maar daarna toch „goed" blijkt te zijn. Eenige on waarschijnlijkheden daargelaten, is een span nende film van intrige en contra-intrige ont staan. waarin de romantiek een ruime plaats gevonden heeft. Het voorprogramma wordt opgeluisterd door een oude klucht, die nau welijks een glimlach waard is. P. G. Gillissen overleden In den ouderdom van 61 jaar is overleden de heer P. G. Gillissen, hoofdinspecteur en chef van de teekenkamer bij het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Sedert 1912 is de over ledene bij het bedrijf werkzaam geweest en in die ruim vijf en dertig jaren werkte hij in de teekenkamer. De heer Gillissen was een kundig ambtenaar, die vele ontwerpen heeft gemaakt voor den aanleg van kabelverbin dingen en transformatorstations. Het bedrijf verliest dan ook een verdienstelijken mede werker. Maandagmiddag na aankomst van trein 14.11 uur te Westerveld, zal zijn stoffelijk overschot worden verascht. DE DISTRIBUTIE Maandag 3 Maart. Haarlem. (De Vleeschhal) afhalen boivï"~ en textlelkaart en aanvraagformulieren brandstof fen letter A; meebrengen bonkaart 703. Heemstede: (nieuwe bonkaarten, textielkaar- ten. aanvraagformulieren brandstoffen) 9—12.30 letter A; 24 uur B—Baj. Meenemen bon kaart 703. ZONDAG 2 MAART HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Ds. X. J. van Rhljn Zondag 4: Liturgische Godsdienstoefening voor, ",n *f Doofstommen en Slechthoorenden in de Con- np,,,: -■»* ftnp slstorlekamer der Groote Kerk. Nieuwe Kerk 10 en 7: Ds I. P. v. d. Waal Noorderkerk 10.30: Ds. P. J Mackaay 7: Ds. E. Dijkhuis Oosterkerk 10: Ds. G J. Waardenburg. 7: Ds. P. J. Mackaay. Bakenesserkerk 9.30: Ds A J van Rhljn. Kinderkerk. 10.30: Ds. W. J. van Elden Kaoel Bethesda Sarepta 9.30: Kluderkerft 10.45: Ds," E. Dijkhuis Stads Evangelisatie 10 en 7.80: W. F. Kloos. Evangelist Gouda. Zulderknpel, Zuiderstraat 15 10: Dhr H. C. van der Filer, Evangelist te Enschede. 4: Dezelfde. H Av. vrij een oud vrouwtje en wat keukengerei en een fijn. nevelig landschapje (op de tafel). Tenslotte vond ik in dep prentenkelder een mooi portretje van Mimi Boesnach in ..Tartuffe", Cruys Voorbergh als prof. Klenow, het schetsje „Aandacht" waarvan het heertje rechts een prachtig begrepen schedeltje vertoont en een fijn wintertje met boomen in de sneeuw. Schetsjes van dansende paren van deco ratieven eenvoud, een ontwerp-schets van een St. Antonius, een blad met vogeltjes, een suggestieve carnavalszaal, een Jor- daansche in bruin, heel mooi: een meisje achter een naaimachine en luchtig getee- kende meisjeskopjes, waarvan geen leek kan vermoeden hoeveel vormbesef en stu die er noodig zijn, om ze zoo te kunnen maken. Alles bij elkaar is dit het oeuvre van een man wiens niet geringe beteekenis mede schuilt in de wijze waarop hij in dezen verwarden tijd rustig zijn eigen gang gaat. Daar is meer moed voor noodig dan menig buitenstaander zou kunnen ver moeden. L. H. H. Schutte. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIE DIENST HAARLEM Mededeellng No. 187. UITREIKING: 1, Bonkaarten voedingsmiddelen K 705: 2. Textlelkaarten V A. 705; 3. Aan vraagformulieren brandstoffen MD 323.15 In het tijdvak van 3 Maart t.m. 12 April a.s. zullen tn het Centraal Uitretklokaal „De Vleesch hal". Groote Markt, de navolgende distributie bescheiden worden uitgereikt. In te leveren Uit te reiken bonkaarten. K.A. 705 V.A. 705 K.B. 70S V.A. 705 K.C. 705 V.A. 705 K.D. 705 V.A. 705 K.E. 705 V.A. 705 lingsbon kaart 703. K.A. K.B. K.C. K.D. K.E. van bon- Zelfverzorgers dienen zich voor de ontvangst van deze bonkaarten te wenden tot de afdeelln-g „Bijzondere Arbeid". Zijlstraat 70, alhier. BU deze uitreiking dienen dus te worden over gelegd: 1. Tweede Distributiestamkaart 2. Bonkaart 703 (Losse Inwisselingsbonnen zijn ongeldig). Ter bevordering van een vlotten gang van za ken. wordt het publiek verzocht, de bonkaarten in de betreffende stamkaart te voegen. Inlegvel len niet mede brengen. AFKRUISING T. D. Bij deze uitreiking wordt de T. D. als volgt gecodeerd 1. Uitreiking bonkaarten: diagonaal kruis in vakje 403d van de T. D. 2. Uitreiking textielkaarten: diagonaal kruis In het vakje 403c van de T. D. Aan gezinshoofden of daarmede gelijkgestel den. wordt een aanvraagformulier MD 323-15 uitgereikt, ter verkrijging van een brandstof- fenkaart voor het stookseizoen 19!7:'4S. Omtrent de inlevering van deze formulieren volgen nog nadere mededeelingen. De iettenndeeling voor deze uitreiking luidt voor de week van 3 tjn. 7 Maart als voigt: Maandag 3 MaartA Ba Lm. Bez. Woensdag 5 MaartBi t.m. Bok Donderdag 6 Maart Bol t.m Bram Vrijdag 7 Maart Restant B Geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrij dag van 8.30—12.15 uur en van 14.00—17.15 uur. 's Zaterdags gesloten. Voor SPAARNDAM geschiedt de uitreiking ln het> dienstgebouw aldaar van de Gemeente Se cretarie en wel op: Dinsdag 11 Maart 1947 van 9.00—12.00 uur, let ters A t,m. G. Dinsdag 11 Maart 1947 van 14.00—16.00 uur let- Ds. H. Holtrop. predikant bij de Geref. Kerk te Schevenlngen. daarvoor te Beverwijk en TJmulden-Oost. heeft voor het beroep als evan gelisatie-predikant te Groningen bedankt. Mej. A. M. van Roojen te Heemstede is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam cum laude geslaagd voor het canaidaatsexamen me dicijnen. In Hiliegom reed een tankwagen in de Haar lemmerstraat tegen twee stilstaande vracht auto's. Een chauffeur, die tusschen de belde auto's een koppelketting aan het los maken was, werd bekneld Met eenige gebroken ribben moest hij naar zijn woning gebracht worden. Eenige inbrekers hebben in Hiliegom nach telijke bezoeken gebracht aan kantoren van bol- lenhandelaars. Het was blijkbaar alleen om geld te doen, dat evenwel niet gevonden werd. Bij hun zoeken hebben de dieven nogal wat ver nield. Onze stadgenooten de heeren Abr. Cramer, P. Barend en W. van Beek, zijn Vrijdag J4. ge slaagd voor het examen Vak- en Handelskennis in het schildersbedrijf aan de Nat, Schilders school te Utrecht, Woensdag 12 Maart 1947 van 14.0(1—16.00 uur, letters V t.m. Z. De distributiebescheiden zullen slechts worden ultgrelkt aan diegenen, van wie de Tweede Distributiestamkaart bij de reconstructie van het Bevolkingsregister van een conti ólezegel. T.D. 2 en dienststempel is voorzien: Aan personen beneden den leeftijd van 18 Jaar zullen geen distributiebescheiden worden mede gegeven. HAARLEM, 28 Februari 1947. De Directeur, A. VAN DRXEL. voor alle geloovlgen, 7.45: Jeugdsamenkomst ters H o.l.v. H. C. van der Flier. Opwekkingssamen-! Woensdag 12 Maart 1947 van 9.00—12.00 uur, Iet- komsten, Zuiderkapel, Zuiderstr Donderdag j ters O t.m. U. 8: Dhr J. A Bruvn, Wassenaar. Youth for Woenwiae i: Christ,'Kloppersingelkerk, Zaterd. 1 Mrt. 8: Jeugdbljeenkomst. Sprs. Ds. P. Lugtigheid, den Haag; en Sydney Wilson, Henk Kroes, zang: Jan Hugo Smit, plano; fanfarekorps Artl et Religionl, Jeugdhuis V. C. J. C. 4.30: Dr. L. van Dis, Jeugddienst. Egllsc Wallonne, Be gijnhof 30. Dlmanche 2 Mars a 10 h 15: Ser vice présldé par mr. Ie pasteur M. Jospin. Christian Science. 10: Ned. taal 11.15: Engel sche taal Evnng. Luth. Gemeente, 1030: Ds W. Spllethoff. Vereen. Doopsgez. Gemeente 10.30: Mej Ds. Soutendljk Ver. v. Vryz. Her- j vormden, Jacobstr. 6. 10.30: Ds J. Heldlnga Rem. Geref. Gemeente 10.30: Dr. W R. M Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds J W Slertsema. 5: Ds J. A van Arkei. Wllhelmliiakerk 10: Ds. A. M. Boeylnga. 5; Ds. L. Hoorweg Zuid-Oosterkerk 10. Ds L Hoor-1 weg Jr. 5: Ds J. W. Siertsema Geref. Kerk. (Art. 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5: Ds A. Bos j Geref. Gemeente, Parklaan 21. 10 en 5: Dhr. v. d. Ketterij, uit Rotterdam Chr. Ger. Gein.. Raaks. 10 en 4.30: Ds Holtrop. Uaptlste Ge meente. Bakenessergr 65. 10: Dhr Ph. Lin deman (Theol. Student). 5: H. Avondmaal. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 7: Godsdienstoefeningen Gemeente Gods Frans Halsstraat 4 10: Samenkomst. Vergadering van Geloovigen. 11. Samenkomst. (Broodbreken), Hersteld Apost. Zendlngsgem. Wllhelminastraat 21 10 en 5: Godsdienstoef. Hersteld Apost. Zendlngsgem.. Jacobljnestr. 15 10 en 5: Godsdienstoefening. Unlverseele Eere- dienst (Soefi Beweging), Ged. Oude Gracht 47 10.30: Dienst Rozekrulsers Genootschap. Ba- kenessergracht 16 7.15: Tempeldienst. Dhr. H A, Rutgers v. d. Loeff. Oud-Geref. Gemeente, Parklaan 21. Maandag 7.30: Ds. E. van Dyk, van den Haag HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julla- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed, Zondag 10: Dr. M v. d. Voet Bev, lidmaten. Imma- nuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. H Doop. 7: Dr M v d Voet, II. Av. Kon Emmaschool. Raafstr 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Ned. Prot. Boml 10.30: Ds, J. H. Bethe, te Beverwijk Noorder Kapel. Mlnahassastraat. 7 30: Dhr. L J. Pas man. Evangelist. Leger des Hells. Ceramstr. 4. 10: Heillglngsdlenst 3: Zang- en muziekuit voering. 8: Verlossingssamenkomst, Leider MaJ, Malcorps. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 10: Ds J. A van Ar'kel. 5: Ds. A M Boeylnga. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds J. C. Marls HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk Wll- helmlnapleln. 10: Ds J. L. G Gregory. Am sterdam. 7: Geen dienst Kapel Nieuw Vreden- hof 10.30: Ds. C M. Brlët. 7: Ds. J W v. Nleu- huljzen Ned. ITot. Bond. 10.30: Ds. W C. Llgthelm. Hv, Geref. Kerk. Koed'.efslaan. 10: Ds. A. Dondorp. H Av. 5: Dezelfde. Nabctr. Campiaan. 10: Dr. P J. Richel, H Av 5: De zelfde Nabetr. Geref. Kerk. (Art 31) 8.15 en 3: Ds J. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. D Broers. Schiedam Rellg. Kring. 10 30: Dr. W. F Golterman, Doopsgez pred. te A'dam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. C. v. Dijk 7: Dr. H. v. d. Loos. Jeugddienst Ned. Prot. Bond. Potgleterweg 4. 10 30:Ds C B Heyn. Rem. Haarlem. Geref. Kerk 9. 10.30 en 5: Ds. A. J. R. Brussaard. van Brachterveld. Soefl-Beueglng (Unlverseele Eeredlenst). Po pellaan 1. Geen dienst. VrUe Katholieke Kerk, Popellaan I. 10 30: Ge zongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds Mr. G. J. Alma, Uit Llsse. 7: Jeugddienst. Geref Kerk. 10 en 5: Ds. J. Hoekstra, uit Llsse. Evnn- gclisntlesamenkomst In gebouw Rehoboth Donderdag 7.30: Dhr. J Sevensma SPAARNDAM. Ned. licrv. Kerk, Oost Oude Kerk. 10: Ds, H. J. Plaggemars. 7: Ds G. H. v. d Woord. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat 10: Ds. G. H. v. d. Woord, Laten wij om de wercld-van-allen-dag, om de schaarschte aar» kolen, cigaret- ten en onderbroeken, Stendhal, Virginia Woolje en Nicholas Nicklcby niet verwaar- loozen. Mijn kamer is koud. De bloemen staan op de vensters. Maar de dichters hebben hun ziel verwarmd aan het sprookje van de berijpte boomen. Laat ik, in mijn warme bedmij innerlijk aan de dichters warmen. Ik heb de menschen vanavond naar het station zien stroomen. lederen dag gaan duizenden menschen uit hun kantoren en werkplaatsen. Zij verlaten dc stad vóór den avond. En eiken morgen komen zij terug. Dan stroomt de stad weer vol. Dan zuigen dc schrijftafels en de machines dc duizen den menschen tveer naar zich toe. Dc sneeuw is gesmolten in dc warmte van de zon. En de menschen baggeren door de bruine pap naar het station. Duizenden menschen. De stad heeft longen. En dc menschen zijn haar leven. Zij zuigt de menschen in en zij ademt de menschen uit. lederen morgen om acht uur in en iederen avond, om zes uur uit. Dat is het feuen. Door de natte, koude brij van de straten gaan de menschen. Dat is de allcdaagsch- heid. Maar 's avonds komt het boek. De droom. De illusie. En het auontuur. Dat is het andere leven. Wie het boek liefhebben leiden twee levens, in oirbaarheid. De man die lederwaren vervaardigt ivordc, bij het boek, een ridder in 't ctluer. De pluim van zij-n helm waait in den teind. Eu zaagt gij ooit koener ruiter? De heer. die aan assurantiën zijn dage- lijksch bestaansrecht ontleent, is 's avonds en bij het boek een dooier door de wereld. Hij spreekt met dc engelen des hemels en met de dieren des velds. Hij kent de mild heid, die van de eeuwige dingen is. En wie, die bij een klaterenden waterval een roode roos plukt voor de schoonste der tvcreld, bekommert zich om premie of molest Ik ken een man, die eiken dag weer ach ter een breede schrijftafel vele cijfers schrijven gaat. De cijfers zijn van anderen. Alleen het schrijven is van hem. Hij is de accuraatste boekhouder van alle accurate boekhouders. Is zij-n leven zoo grauw als het haar zijner slapen? Neen: des avonds, bij de thee en een vrouw die zwijgend kousen stopt, is hij de groote speurder van Bakerstreet. „Mijn waarde Watson, xvij zullen Moriarty klein krijgen. Geef mij dat vergrootglas eens aan." En bij het derde kopje klinkt het huilen van de hond van Baskerville. Hoevelen, nu nog in de lange rij voor het stationsloket, straks stampvoetend op het koud perron, gaan bij de thee langs dc blauwe meeren hunner vervoering, door het eeuwige zonlicht van hun andere leven, dat uit de boeken is? In grauwe huurkamers bemint Amalia den graaf, dat de koonen er van gloeien gaan. In kleine huizen bloeien dc rozen aan den wand, tusschen de scheurkalender en hei etsje i:an een stadje in de misr. Mimosa geurt. En seringen wiegen in de zoelte. Daar wordt een uoetreis naar Rome ge daan. Maria Lecina lokt aan den haven kant. Dit is het boek, dat wij nu een week gaan vereeren, om het verder alle weken van ons leven bij ons te dragen. Die is het boek voor de menschen: de vervoering van het andcfó leven, het leven met de denkers en de dichters, de speur ders en de ridders, de rozen en de vogels, de kinderen en Amalia-bcminl-gij-dcn- graaf. Wie nu, in de werkelijkheid van den vol len trein, het dagel\jksche werk voor het dagelijksche avondmaal verlaten heeft, gaat straks den hemel bestormen. Hoe wappert zijn vederbos! Hoe vlijmscherp is zijn zwaard! Hoe blinkt zijn helm in de zon! Laten zij het boek vereeren, omdat het den mensch heft uit de natte brij, die op de straten is. Omdat het ons, iederen dag weer, geboren doet worden in de wereld van het wonder, dat niet van deze wereld is. EL1AS. Een gouden jublle viert heden de heer A. v. Maas, die 50 jaar ln dienst Is bij de N.V. A. C» v. d. Schoot te Hiliegom. 2ondet tnlemimg uan oud ztluei in speciaal doosie. Totaalpiijs £.95 KELLER MACDONALD. Jnnswcg 42. Telef. 11828. HOOGTEZON I BESTRALING lnst.^Haverkamp Bcgemann Middenlaan 9. Tel, 19062. NATUURLIJK NAAR DEN BAZAR Hedenavond in gebouw „Culinm" Jansstraat naast het Gerechtsgebouw tot 12 uur. SCHITTERENDE ATTRACTIES Goedgekeurd door B. en \Y. HET BESTUUR u ij maken Uw regenjas weer schoon en walerdicJü STOOMEH- VERVEN-OKTVlEIIXfl-Pf IS ED-STOP PM( 4- al i0»l Door de bijzondere weersomstandigheden, zijn wij in de eerstvolgende weken in de gelegenheid opdrachten voor het schuren, schrappen en daarna in de was zetten van parketvloeren uit te voeren. Indien U hiervan gebruik wilt maken, dan verzoeken wij U, dit telefonisch aan ons hoofdkantoor of aan onderstaand filiaal op te geven. VLO ER EN FABRIEK N.V. ZAANDAM TEL. 2001 (K 2980) HAARLEM, Van Nejitraat Ö0r-, Telefoon 24756

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3