SANATOGEN Een bittere pil voor Labour Een reeks van protesten tegen vermogensheffing Voor- en nazorg bij krankzinnigenwezen 3 Politieman legde eed van trouw aan den Fuhrer af Dinsdag 4 Maart 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: De nauwe band tusschen economie en politic k komt sprekend naar voren in de ontwikkeling der duigen met betrekking tot Engelands zorgwekkende economische positie en zijn daarmede gepaard gaande politieke perikelen. Economische zorgen noodzaken de Britsche regeer:ng telkens weer bezuinigende maatregelen te treffen op politiek-strategische sleutelsteilingen, zooals Duitschland, Italië, Oostenrijk en Griekenland. De toekomst voorspelt groote risico's bij een steeds verder gaande vereenvoudiging van de bezetting en de klachten, die de kleine landen daarover op de Moskousche conferentie ongetwijfeld zullen laten hoo- ren, zullen niet anders dan gemotiveerd kunnen worden genoemd. Thans is deze kwestie vooral actueel in Griekenland, waar de Britsche troepen zich sinds eenigen tijd op de valreep bevinden. De Grieksche kwestie is een onuitputtelijke bron van zorgen voor Engeland geweest, reeds sinds het eerste moment waarop de Duitschers er hun tegenstand opgaven. Men herinnert zich de korte maar felle linksche revolte, die talrijke slachtoffers eischte en slechts met tanks en vliegtuigen kon worden bedwongen. Die linksche krachten hebben zich teruggetrokken 0:11 later des te beter te kunnen aanvallen Het was in Griekenland met recht een „retirer pour bien sauter" en die sprong lijkt nu te naderen, nog eenigszins ver haast door de aankondiging van het ko mende vertrek der Engelsche troepen. De Grieksche regeering die met moeite haar post handhaaft temidden van een steeds woeliger wordende oppositie en zonder de hulp van de aanwezigheid der Engelsche troepen waarschijnlijk reeds in vollen burgeroorlog zou zijn gewikkeld, heeft steeds weer aangedrongen op het handhaven der Engelsche bezetting en op krachtigen steun in financieel opzicht, zoodat zij haar strijdkrachten zou kunnen uitbreiden om de dreigende revolutie reso luut het hoofd te bieden. Doch Engeland kan noch het een, noch het ander volhou den. De bezettingstroepen in Griekenland kosten handenvol geld en de financieele steun is een last, die het krakende econo mische bestel van Engeland onmogelijk langer kan torsen- Thans is er een reddende engel komen opdagen: Een engel, die niet van politieke bedoelingen kan worden vrijgepleit bij zijn reddingspogingen. Ameika heeft aangebo den. Griekenland zijn vérgaande financiee- len steun te verstrekken in ruil voor de handhaving der Britsche politietroepen in Griekenland. Het is duidelijk, dat de over wegingen waaronder dit aanbod gestalte kreeg, in de eerste plaats strategisch van karakter zijn. Het verlies van het laatste „bruggehoofd" der Westelijke machten op den Balkan zou voor de Amerikanen even schadelijk zijn als voor Engeland, zoodat een gecombineerde actie tot behoud er van zeer logisch en voor de hand liggend is. De bereidheid om Engeland met zijn eco nomische zorgen een handje te helpen, zal hier wel op de laatste plaats hebben mee gesproken. Zoo vlot hebben de Amerikanen 2ich immers tegenover Engeland nooit getoond in de na-oorlogsche jaren. De be roemde leening is indertijd na heel veel vijven en zessen tot stand gekomen en be leefde een voorgeschiedenis die aan het zelfbewustzijn der Engelsehen groote eischen stelde- De financieele hulp die Amerika thans aan Griekenland wil ver- leenen, zou volgens de berichten 250 mil- lioen dollar bedragen dat is in vergelij king met de leening aan Engeland welis waar een peulschilletje, doch als men het gemak en „souplesse" in aanmerking neemt waarmede dit altijd toch nog formidabele bedrag wordt beschikbaar gesteld en men herinnert zich de moeizame procedure, waarmede het openen van Uncle Sam's geldbuidel voor de drie driekwart milliard dollarleening aan Engeland werd ingeluid, dan dringt zich toch de suggestie naar vo ren. dat de Vereenigde Staten zooals trouwens iedere goede koopman liever handelen dan schenken. En handelen doen de Amerikanen thans met de Grieksche kwestie zeker. Tweehonderd vijftig mil- licen is wellicht een zacht prijsje voor een zoo belangrijke voorpost op den Balkan vooral als de verantwoordelijkheid van de Britsche militaire macht bij dien koop is inbegrepen. Het zou geen wonder zijn wan neer de qualificatie van dezen poli.tïeken zet in het Russisch weer „een geste van de dollar-democratie" zou heeten en de objec tiviteit gebiedt om daarbij aan te teekenen. dat de Russen deze uitdrukking wel eens met minder recht hebben gebruikt. Het wordt een somber beeld van de positie der Westelijke groote mogendheden op den Griekschen bodem: Een kunstma tige handhaving van een toestand, die zoo wel nationaal als internationaal op de he vigste wijze wordt bestreden. Dat het in derdaad een internationaal conflict is, waar in Griekenland op het oogenblik is ver wikkeld, spreekt duidelijk uit de resultaten die de UNO-onderzoekcommissie bij haar verhoor van gevangengenomen partisanen heeft geboekt. Een „kapitein" van de guerillatroepen verklaarde bij zijn verhoor enkele dagen geleden, dat hij in een Joe- goslavisch kamp was getraind voor de Grieksche illegaliteit en dat deze training geschiedde onder supervisie van de Joe goslavische militaire overheid. Zooals de zaken door deze onthulling thans staan, is de snelle Amerikaansche positiekeuze in deze kwestie ook in strate gisch opzicht te begrijpen. Een afdoende financieele versterking der Grieksche re geering geeft deze een enormen voorsprong tegenover haar tegenstanders die worste len met een gebrekkige militaire uitrus ting en met voedselproblemen. Een „rijke" rechtsche regeering zal in staat zijn, haar leger uit te breiden met moderne wapenen en een goed uitgeruste politiemacht te la ten optreden tegen de verspreide guerilla troepen- Intusschen wordt de positie der Engel sche troepen in Griekenland door de Ame rikaansche voorstellen nog minder benij denswaardig dan zij al was. De Britsche militaire autoriteit daar moet immers wel het idee krijgen, dat de Britsche soldaten min of meer als huurlingen in dienst van den Amerikaansehen dollar de orde hand haven op een vulkaan, die bij een even- tueele uitbarsting alleen maar Engelsche mannen en geen Amerikaansche zal mee sleuren. Hoe de Britsche regeering op dit alles zal reageeren, staat nog te bezien: ,Ja" zeggen moet voor een Labourkabinet vel zeer bitter zijn. J. L. President Tninian wil dienstplicht opheffen President Truman heeft het Congres aanbevolen de dienstplichtwet met ingang van 31 Maart buiten werking te stellen. Indien mocht blijken, dat de strijdkrach ten niet door vrijwilligers alleen op peil kunnen worden gehouden, zou een weder van kracht worden der wet kunnen wor den aanbevolen, aldus president Truman. De dienstplicht is in September 1940 in Amerika ingevoerd. Truman zeide verder, dat het leger tot 1.070.000 en de marine tot 571 000 man zou worden teruggebracht. Eind Juni zullen 100.000 niet-vrijwilli gers uit het leger worden ontslagen. Aan alle binnenlandsche en overzeesche bevel hebbers is opdracht gegeven om de demo bilisatie-machinerie op gang te brengen. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 9.45 Nieuws. 10.00 Piano-recital. 10.30 Morgen dienst, 11.00 Merchant seamen. 11.15 Vragen aan voorbijgangers. 11.45 Familieberichten. 12.00 Ho- landa Sextet. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelconcert. 14.00 Amati-trio. 14.45 Donald Thorne. 15.00 Duet ten-recital. 15.30 Vrooltjke klanken. 16.00 Post zegelverzamelaars, 16.15 Jeugdkoor 16.45 Jongens en meisjes. 17,30 Volksherstel. 17.35 Steravond. 18.10 Gram. muziek. 18.30 Nederlandsehe strijd krachten. 19.00 Nieuws, 19.15 Kruisen langs den weg. 19.30 Engelsche les. 20 00 Nieuws. 20.05 Weer- overzicht. 20.08 Parelende klanken. 21.10 Lijdens meditatie. 21.30 Orgelconcert. 22.00 Nieuws, 22.15 Actueel geluid. 22.30 Arthur Schnabel. 22.45 Avondoverdenking. 23,00 Avondconcert. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.45 Nieuws. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Calvelkwaï tet. 11.00 Prof. R. Casi- mir. 11.30 Non-stop programma. 12.00 Attentia. 12 30 Kalender 12.35 Disco-klanken. 13.00 Nieuws. 13.15 Platteland. 13.20 Miller-sextet. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Piano-recttal. 14.40 L:ly Pons en Tito Sehlpa. 15.00 Jeugdhoorspc-i 15.45 Ziekenbezoek 16 ".5 Vooi de jeued. 17.15 Jan Vogei. 17.45 Rijk over zee. '.8.15 Rmsby Korsakoff. 18 30 Dichter en Volk. 19 00 André de Raaff en Jacques Schut te. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Het geloof in een kinderleven. 20.00 Nieuws. 20 05 Dingen van den dag. 20.15 Kwart na acht. 21.15 Laatste ontmoe ting (naar Brief Encounter). 22.15 Ramblers. 22.45 Jeugdbeweging. 23.00 Nieuws. Heerlijk J g-psln/icn lelukkig mensch die dat zeg- I gen kan. Maar U sliep weer slecht, omdat U te moe was en zoo nerveus. Neem eens een tijdje Sanatogen. Zoo velen von den er reeds baat bij, omdat het sterker maakt en de zenuwen al lengs kalmeert. Begin nog vandaag deze weldadige kuur Uw apo theker of drogist heefi Sanatogen in voorraad. H*I ..nuw.t.rkend ro*dni Dader van moordaanslag gearresteerd De dader van den moordaanslag op den 63-jarige Des i ré Loots te Baarle-Hertog, een twintigjarige jongen, is in zijn woning te Baarle-Nassau gearresteerd. Ook zijn één jaar oudere zuster werd aangehouden. De dader had zijn haar pikzwart geverfd en zijn gezicht geschminkt. Het slachtoffer, dat de op hem afgevuur- den kogel in het hoofd kreeg, maakt het vrij goed. Terwijl de Amsterdamsche beurs !n groote in dolentie op meer concrete gegevens wacht ter beoordeeling van het perspectief voor ons be drijfsleven, wordt er van vele kanten storm ge- loopen tegen het wetsontwerp op de Vermogens- heffing, dat zoo als bekend ook de beurs dwars zit, omdat het de in vele gevallen toeh reeds krappe financieele positie van vele bedrijven zal versloren en daardoor de economische produc tiviteit in haar noodzakelijke ontwikkeling zal tegengaan. Nadat de directie der Robaver een ernstige waarschuwing tot de regeering heeft gericht, hebben in een der Nederlandsehe dag bladen achtereenvolgens de heeren A. A. van Sar.dick, directeur van de Nederlan-dsche Handel Mpij, Tj. Greidanus. lid van de firma Pierson Se Co., en de heer Ir. J. C. Kaars Sijpesteijn hun groote bezwaren tegen de Vermogensheffing in gebracht Voorts heeft Dr. A. H M. Albregts voor de R.K. werkgevers over deze belasting en de V A.B. gerefereerd en er op gewezen dat blij kens een gehouden enquête bij 56 z.g. familie- ondernemitigen aan V.A.B. f8 miilioen en aan Vermogensheffing eveneens c.a. f 8 miilioen zal moeten worden betaald, en dat zij slechts over £3.8 miilioen geblokkeerde gelden beschikken. Men poogt het de regeering duidelijk te maken dat door de heffing-ln-eens de productieve krachten in ons volk worden geschaad, de spaar zin zal worden gefnuikt, dal onze positie in de wereld er niet door zal worden verstevigd als de bezittende klasse een groot deel van haar ver mogen moet afgeven en dat men de patiënt, die thans reeds eenige operaties achter den rug heeft, nu eindelijk eens met rust moet laten om een natuurlijk genezingsproces mogelijk tc maken. De grootte van de staatsschuld is voor de financieele positie en de economische mogelijk heden van ons land niet beslissend. Het gaat slechts om de vraag of de volkshuishouding uit haar besparingen de lasten zal kunnen opbren- welke uit die staatsschuld voortvloeien. Wanneer bedacht wordt dat de Vermogenshef fing voor den Staat een rentebesparing van Jechts f 15 f30 miilioen zal beteekenen, moet het duidelijk zijn dat dit voordeel niet opweegt egen de economische ontwrichting en alle an dere nadee'.en, welke zij zal veroorzaken. Het zijn juist de groote vermogens en daarvan weer in hoofdzaak de top, welke m de eerste plaats het leeuwendeel der belastingen opbrengt en wanneer men deze particuliere vermogens am puteert. beteekent dat tegelijkertijd een vermin dering van het volksinkomen en een aanmerke lijke teruggang in de opbrengst der belastin gen, zoodat men naar veler meening met deze financieele operatie, waarmede de staatsfinan ciën moeten worden gesaneerd, de paarden ach ter den wagen spant. Oogensehijnlij'k is er een abnormaal groot be drag aan geld in omloop en zitten vele onderne mingen ruim in de middelen, maar hierbij mag niet worden vergeten, dat thans tengevolge van de hoogere prijzen voor grondstoffen en mate rialen. de aanzienlijk gestegen loonen en sala rissen. voor de bedrijfsvoering ongeveer drie maal zooveel geldmiddelen noodig zijn als voor heen, om van de noodzaak van herstel en ver nieuwing van het geschonden of verouderde be- drijfsapparaat maar niet te spreken. Het feit dat financieel krachtige ondernemingen als de Meelfabrieken der Nederlandsehe Bakkerijen en De Korenschoof en thans de Kon. Industrteele Mpij v/h. Noury Van der Lande tot de uit gifte van obligatieleningen moeten overgaan (de laatste emitteert thans f 2 miilioen 3'.fc obligaties a pari) vormt daarvan een sprekend bewijs.. Het zou ons niet verwonderen Piek vindt zijn straf te hoog De ex-directeur-generaal van Winter hulp, C. Piek, die door het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage wegens hulp verleening aan den vijand veroordeeld werd tot 8 jaren gevangenisstraf, is van deze uitspraak in cassatie gegaan. tal van ondernemingen door de betaling der Vermogensheffing zouden worden gedwongen tot uitbreiding van het kapitaal of de uitgifte van obligatieleeningen. wat tijdens den oorlog bijvoorbeeld bij de Nederlandsehe Ka-betfabriek het geval was. dooh waardoor uiteraard de be- drijfsrentabiliteit bij uitgifte van obligatiën en de belastbare winst worden verminderd. Het is wel zeker dat een minder experimen- teele financieele politiek In het buitenland een goeden indruk zou maken en aan een verdere appreciatie van den Nederlandschen gulden ten goede zou komen, welke laatste thans een der weinige lichtpunten is, waarop kan worden ge wezen. Terwijl het Engelsche Pond in Brussel beneden zijn officieelen koers is gedaald, is de Nederlandsehe gulden daar tot frs. 10 gestegen bij een officïeele noteering van ca. frs. 15. Ook schijnen 5n de V. S. de besprekingen over een dollarleening te zijn hervat. Al gaat het daarbij om kleine bedragen, nu het bedrijfsleven zich schrap zet om de moeilijkheden, aan de uitbrei ding van den internationalen handel verboden, te overwinnen, zou het ongetwijfeld aan de volkswelvaart en dus ook aan de financieele positie van den Staat ten goede komen, als deze den fiscalen teugel eenigermate liet vieren. Want niet de staatshuishouding, maar de volks huishouding is primair en naarmate hierin de gezonde productieve krachten tot ontwikkeling komen, zal ook een saneering der staatsfinan ciën mogelijk zijn. Meeningen over Butlin-kampen niet onverdeeld gunstig Bezwaren tegen „vermaaks industrie" De plannen voor een „Butlin*'-kanip te Zandvoort zijn niet overal met geestdrift ontvangen. Zoo ontvingen wij van de Neder landsehe Jeugd Gemeenschap een uitvoerige beschouwing, waarin onder meer stelling ge nomen wordt tegen het in bezit nemen van de vrije-tijdsbesteding door de ..vermaaks-ïndu- strie". Voorts wordt de vraag opgeworpen of het noodige materiaal voor den opbouw en de inrichting van een dergelijk kamp wel beschikbaar gesteld mag worden. Immers zoo wordt opgemerkt, de Nederlandsehe Jeugd Gemeenschap en de Nederlandsehe Jeugd Herberg Centrale, beide instellingen oj idiëelen grondslag, krijgen voor de kampeer- centra, vacantieverblijven en jeugdherbergen ook véél te weinig materiaal. De Nederland sehe Jeugd Gemeenschap heeft geen vertrou wen in ondernemers, die met medewerking van brouwerijen en andere commercieele in stellingen een oplossing aan de hand willen doen voor het vacantie-vraagstuk in ons land. Ook moeten volgens dit betoog de tegenstel lingen in ons volk niet grooter worden door de noodgebieden een reden tot verbittering te geven door aan de „vermaaks-industrie" vrije hand te geven bij de invoering van de zen vorm van vacantiebesteding. Ook het orgaan van de bedrijfsgroep Hotel- café-, restaurant-, pension- en verwante be drijven „Horeca" maakt in het nummer 14 Februari met scepticisme gewag van de plannen ,.Er bestaat ongetwijfeld behoefte aan goedkoope recreatie-mogelijkheid en legenheid", zoo schrijft het blad, „maar of het Butiin-systeem in opzet en exploitatie het meest geschikte is. wordt betwijfeld. Het ka rakter van particulier winstobject, dat het Britsche voorbeeld zeer nadrukkelijk draagt, ontmoet hier weinig sympathie. Ook om an dere redenen, waarbij de belangen der be staande hotel- en pensionbedrijven nauw be trokken zijn, stelt men zich op het standpunt, dat deze aangelegenheid met voorzichtigheid moet worden bezien", aldus Horeca. Een lek in den schoorsteen was oorzaak, dat een landhuis te Hulzen Zondag afbrandde. Een gedeelte van den inboedel kon worden gered. EEN MOEILIJK, MAAR MOOI WERK: De Voor- en Nazorgdienst voor het Krankzinnigemvezen voor Haarlem cn omgeving is een diensttak waarvan Weinig naar buiten blijkt. Toch is er reden daarop even het zoeklicht der openbare belangstelling te laten schij nen. In 1939 bestond het plan Noordholland in vier van zulke diensten te verdeelen, niaaT er is er slechts eén gekomen, name lijk die te Haarlem. Wel is er ook nog een in Alkmaar opgericht, doch die staat Riet onder een psychiater en heeft slechts een beperkte werking. De heer H. Piccardt, zenuwarts, heeft van het begin af de leiding van den Haarlem- schen dienst. Zijn werkkring strekt zich uit: ten Noorden tot Heemskerk, ten Wes ten tot Zandvoort, ten Zuiden tot Benne- broek en ten Oosten tot Aalsmeer. In totaal een gebied met een inwoner-aantal van 320.000. De kosten worden door de gemeenten gezamenlijk gedragen. Het doel van den dienst is niet alleen aandacht te wijden aan de krankzinnigen die in de inrichtingen zijn opgenomen, maar in het bijzonder zijn zorgen uit te strekken over de menschen die zonder hulp en bijstand veel kan^Zouden loopen opgenomen te moeten worden (de Voor zorg) en te make:, dat patiënten die onder bepaalde omstandigheden weer in de vrije maatschappij geplaatst kunnen worden bij te staan (de Nazorg). Bij de Nederlandsehe Politie zal een nieuw uniform worden ingevoerd. Het bestaat uit een zwarte „service-dress" van Engelsch model en zwarte pet, welke ge maakt is naar het model van een marine pet. De distinctieven worden door het lagere personeel op de mouw gedragen en door het hoogere personeel op de revers van den openstaanden kraag. Twintig jaar R.W.I. voor oud politie-president De Groninger kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde den gewezen politie-president te Gro ningen en tijdelijk waarnemend politie- president te Haarlem, Ph. de B., tot twintig jaar rijkswerkinrichting met aftrek en le venslange ontzetting uit de kiesrechten. Verdachte had niet alleen getracht het politie-apparaat in Duitschen geest op te voeden, doch werd bovendien schuldig be vonden aan tal van wandaden die o.m. den dood van drie personen ten gevolge heb ben gehad. De advocaat-fiscaal, mr. J. C. Louet Feisser, had 18 jaar geëischt. Oud-directeur van Museum Boymans in vrijheid De voormalige directeur van het Museum Boymans te Rotterdam en tijdens de be zetting gevolmachtigde voor Mussert in zake het museumwezen, dr. H., is door het Rotterdamsche tribunaal ontslagen van rechtsvervolging. Het tribunaal overwoog bij deze beslis sing, dat hoewel het aanvaarden eener functie uit de handen van Mussert, als zoo danig reeds het belang van het Nederland sehe volk schaadde, hij in deze functie alles had gedaan om het wegsleepen van Neder landsehe kunstschatten naar Duitschland te stuiten. Voorts nam het tribunaal in aanmerking dat dr. H. reeds acht maanden in detentie had doorgebracht. Panda en de Meester «-dief 59. Nu kwam er een kleine optocht de troonzaal binnen. Voorop liepen Joris en Panda en daarachter kwamen een paar bedienden die zware zakken droegen. Voor de troon hield de vos stil en liet de zakken neerzetten, toen maakte h\j een sierlijke buiging, wees op de glinsterende sterren en goudstukken en kuchte. „Ik ben een man van weinig woorden!" sprak hij. „Uwe Majesteit aanschoutet hier enkele kleine grepen uit de schatkist van Ermeric! De ganse schat is tot Uw beschikking. Het was mij, zwakke, onwaardige onderdaan van Uwe verheven Majesteit echter niet mo gelijk meer te dragen! Ik hoop echterdat U ziet, dat ifc geslaagd ben, waar anderen faalden!" De koning sprong overeind en omarmde Joris. „Wij zijn voldaanzei hij. „Gij zijt eh.... gij zijt.... Een reuzen kerel!" vulde Joris bescheiden aan. Panda stond intussen op de achtergrond en keek tevreden toe. Het scheen, dat alles toch in orde was.... Natuurlijk spelen de financiën bij dit werk een rol (patiënten in ziekenhuizen opgenomen vragen grootere offers aan de overheidskassen dan de uitgaven die nu voor Voor- en Nazorg worden gedaan), maar toch valt de klemtoon zeer sterk op het belangrijke sociale werk dat hierbij verricht wordt. In het district Haarlem (320.000 inwoners) zijn een kleine 1000 krank zinnigen die in een inrichting zün op genomen. (Het cijfer voor Nederland is 3.3 per 1000 imvoners). Verder zijn er nog 600 personen die onder de Voor- en Nazorg vallen. Het bureau van den heer Piccardt is gevestigd in het gebouw van den Genees kundigen Dienst te Haarlem. Hij wordt m zijn werk bijgestaan door twee sociale werksters. Interessant is het den heer Piccardt te hooren vertellen van de zeer uiteenloo- pende bemoeiingen, die noodig zijn om de patiënten buiten de gestichten te kunnen houden. Velen moeten aan werk geholpen wordenwerken is voor zulke menschen een zeer belangrijke factor!) en als dit niet voldoende oplevert om daarvan te kunnen bestaan, moet in vele gevallen de d:enst van Sociale Zaken bijspringen. Het is noo dig dat de sociale werksters geregeld con tact hebben met de gezinnen om moeilijk heden die zich voordoen uit den weg te ruimen. Juist in dezen tijd zijn die vele. Niet zelden kan een huismoeder, die geen kleeren en geen beddegoed meer voor haar kinderen heeft, allen weerstand ver liezen. Hulpeloos en wezenloos zit zij te midden der ruïne. Zonder hulp zou zij zeker in een krankzinnigengesticht ko men. Maar de huisbezoekster slaagt er wel in (veel hulp is in deze van Volksher stel ondervonden) om het gezin weer „op de pooten" te helpen, de vrouw weer met nieuwen levensmoed te bezielen. Ook dokter Piccardt is voor velen een raads man. Met de onmogelijkste dingen komen zij bij hem. Niet alleen by moeilijke ver houdingen tusschen man en vrouw, ouders en kinderen, maar als een van zijn patiën ten met een waterzuchtig konijn geen raad weet. wordt van hem verlangd dat hij advies geeft! Natuurlijk blijft de heer Piccardt voor alles en bij alles zenuwarts, zoodat hij steeds het belang van den patiënt maar ook van de maatschappij voor oogen houdt. Wij kregen den indruk dat hij geheel in dit wel eigenaardige maar toeh ook mooie werk opgaat en dat hij zich ver heugen kan in het feit, dat hij in den loop der jaren het zware leven voor zeer velen lichter te dragen heeft gemaakt. De auto en de benzine spelen bij zijn werk en ook in dat der sociale werksters een belangrijke rol. Omdat zij zoo'n groot ge bied moeten bestrijken zijn feitelijk drie auto's noodig, maar nu hebben zij er slechts één en die is af en toe nog defect. Maar misschien komen er nu wel gauw in dit opzicht betere tijden! Leert nu uw kinderei schieten Met volledige kalmte staa' deze goed uud in een winkelétalage tusschen de dis Uibutievrije kleedjes en een donker-eikè ameublement. Hoe ge uw kinderen da moet ieeren schieten, wordt getoond doo een in de nabijheid opgesteld kaartj waarop een pistool-met-pijUjes gemontee: is. hetwelk de ouders en opvoeders verle den moet, de hun toevertrouwde spes pairió met den edelen schuttersstiel vertrouwd t maken- Nü is het immers de tijd de klei nen van wapens te voorzien en een inlei ding tot het pistool mee te geven op h< levenspad? De winkelier, zijn eeuw en zij jeugd begrijpend, doet er goed aan, deze raad den vreedzamen voor te houden, wan als de kindertjes nu niet leeren schietei staan zij straks machteloos en millioene kijkers zullen ons ouderen verwijtei „Waarom hebt ge ons toch niet leere schieten, het gerei was in negentien zeven enveertig zoo goedkoop en zoo uitsteken en nu weten wij niet, wat een korrel is e nog minder, hoe een geweer te hanteeren Dichte drommen ouders, die hun taa begrepen zullen hebben, gaan den winke lier van zijn arsenaal af helpen om het u tc deelen met kwistige hand onder de peu ters van drie tot dertien, want er moet b« slist meer geschoten worden. Het nage slacht zal ons dankbaar zijn, wanneer v er thans reeds aandacht aan gaan beste den. „Leert nu uw kinderen schieten". Is he niet een geweldig ideaal? Het is een op luchting te merken, dat tenminste iemau den knuppel in het hoenderhok heeft dur ven deponeeren. Ontwapening en UNO z' al lang weer vervelend geworden. J. F. Doodstraf geëischt tegen Amsterdamsehen rechercheui Voor het arresteeren van tallooze Jood sche Nederlanders en menschen, die er v werden verdacht met Joden in relatie staan, heeft de advocaat-fiscaal bij 1 Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, tk, M. H. Gelinck, tegen een voormalig re chercheur der Amsterdamsche politie, 57-jarigen W. G. de doodstraf geëischt- verdachte, die sinds 1912 bij de politie w; geweest, had zich naar hij zeide 1941 laten overhalen lid te worden van N.S.B., omdat hij bang was, dat hij and< zijn betrekking en daarmede zijn pensii zou verspelen. Hij had in 1943 en 1944 tall rijke Joden opgespoord en gearresteerd ei daarbij geld en goederen in beslag gei men, dikwijls te eigen bate. In zijn requisitoir zeide mr. Gelinck, verdachte een van die ambtenaren is weest, die tijdens de bezetting geweten 1< hun plicht hebben gedaan- Hij noemde een dom man, die van het principe is uit gegaan geen enkel persoonlijk risico willen loopen. Voor de tallooze moord< op weerlooze Joden, waaraan verdachl actief heeft medegewerkt, eischte hij gen G. de doodstraf. Uitspraak 17 Maart. Haarlemsch Tribunaal Aan den tot de bevrijding in functie zijnden waarnemend politie-president J. P. Z. v. A. die toen den titel had van majoor der Staats politie en zich Maandagmiddag voor de eerste kamer van het Tribunaal te verantwoorden had. was o.a. ten laste gelegd, dat hij lid was van de Germaansche S.S., dat hij' den eed van trouw aan den Ftihrer had afgelegd en dat hij functies bij de politie had aanvaard. Beschuldigde gaf de feiten toe en vertelde uitvoerig hoe de benoe mingen tot stand waren gekomen. Aanvankelijk was hij hoofdinspecteur van politie in Den Haag totdat hij in April 1942 het verzoek kreeg als corpschef in Nijmegen op te treden, aan welk verzoek hij heeft vo'.öaan. Gedurende zijn ver blijf aldaar was hij a'.ieen belast met politieza ken. Een politieke afdeeling stond onder leiding van een inspecteur, die zich uitsluitend met de S. D. in Arnhem in verbinding stelde. In het voorjaar van 1944 hoorde Van A. op het sport veld, aldus vervolgde hij zijn verklaringen, dat leden van het politiecorps op de hoogte waren van een overplaatsing naar Haarlem. Aangezien hij er niets van wist, stelde hij zich met het directoraat-generaal van de politie in verbinding cn hij vernam, dat er inderdaad 'plannen beston den. Van A, voelde er niets voor en heeft met den toenmallgen waarnemend burgemeester van Nijmegen getracht, aldaar te blijven. Hij moest echter naar Haarlem. Op verzoek van den verdediger, mr. P. J, Prin sen Geerligs deelde Van A. mee. dat hem klach ten bereikten over het optreden van recher cheurs van de politieke afdeeling te Haarlem tegenover arrestanten, die geslagen werden. Tot twee maal toe heeft hij hen bij zich laten roepen en tenslotte proces-verbaal wegens mishandeling laten opmaken. De verdediger voegde er aan toe. dat het laatste in die dagen gevaar had kun nen opleveren. Uit het dossier bleek ook. dai beschuldigde onderschaa: leider bij de Germaan sche S.S. was en in Den Haag lid was van „de Vierschaar een organisatie, die de gedragingen van N.S.B.-leden moest beoordeelen. In beide functies is Van A„ volgens zijn mededeelingen. niet in actie geweest. Mr. Prinsen Geerligs was van meening. dat het aanvaarden van benoemingen in overheids- j functies als punten van beschuldigingen weinig waarde z,ijn. omdat vele Nederlanders in een functie zijn benoemd. Het belangrijkste punt achtte pl. het afleggen van den eed. Tenslotte verz.ocbt hij in verband met den toestand in het gezin van Van A. den duur van de tntemeering zoo mogelijk te beperken. Vroegere predikant staat opnieuw terecht. Opnieuw behandelde de eerste kamer de zaak tegen den vroegeren predikant P. W. F., die ln November j.l. terecht heeft gestaan. Om n; gaan of de beschuldigde een aandeel had gehad ln de arrestatie van het bestuur van de Christe lijke Vereeniging tot verpleging van Lij ders(essen) aan vallende ziekte, dat ln April 1942 was afgezet en door een nieuw bestuur, onder leiding van P. W. F. was vervangen, was de uitspraak uitgesteld. Inmiddels is één der leden van deze kamer van het Tribunaal over leden. zoodat een nieuwe behandeling noodig was. In de dagvaarding was geen wijziging ge komen en op voorstel van den voorzitter mr. T. A. M. A. van Löben Seis werd bepaald, dat het onderzoek in openbare behandeling van Novem ber van kracht bleef, evenals het pleidooi van mr. ScheltemaConradi. De vroegen predikant ontkende eenige aandeel ln de reslatie van het oude bestuur te hebben gehad Nadat mevrouw Scheltema nogmaals de kwes tie „Meer en Bosch" en het optreden van P. V F. had toegelicht, werd de uitspraak b paald op Maandag 17 Maart. Hoek van Holland herleeft De verwachting is dat de obstakels welkt het strandleven te Hoek van Holland leden jaar belemmerden spoedig zullet zijn verdwenen. De prikkeldraadversper ringen, zoomede de ijzeren en houten palei zijn opgeruimd. Verder wordt aanbesteei het maken van een 60 meter breeden door gang in den op het strand aanwezige! pantsermuur. Voorts worden de vóór dei oorlog aanwezige zoetwaterdouches in ge reedheid gebracht. Alle strandstoelen, als mede de strandparasols zijn nog aanwezig Kon verleden jaar het strand met hel oog op het mijnengevaar slechts over een lengte van 500 meter voor het publiek worden opengesteld, in het koyienide sei zoen zullen de bezoekers zich vrij over hel geheele strand, ongeveer 3 km kunnen bewegen. Generaal Foulkes eereburger van Wageningen De raad der gemeente Wageningen heeft Vrijdag besloten aan generaal Charles Foulkes, den commandant van het eerste Canadeesche leger, te wiens overstaan de overeenkomst tot onvoorwaardelijke over gave door de Duitsche legerleiding op 5 Mei 1945 in hotel „De Wereld" te Wage ningen werd onderteekend. het eerebur gerschap van Wageningen aan te bieden. Generaal Foulkes heeft geantwoord, dit aanbod gaarne te aanvaarden ter gelegen heid van zijn bezoek, in Mei van dit jaar. De plechtige installatie tot eereburger zal in een speciale raadsvergadering plaats vinden. Voor Amerika niet? Wlniewicz. Poolsch ambas sadeur te Washington, heeft na een bespre king met Dean Acheson onderminister buitenlandsche zaken der V. S. verklaard: „Wij wenschen de kwestie der Westelijke grenzen van Polen eindelijk te regelen. Voor ons Is zij reeds een uitgemaakte zaak, voor sommige landen blijkbaar nog niet". Mutatie. J. V. Stalin heeft de Opperste Sovjet verzocht, hem te ontheffen van de taak van minister voor de gewapende macht. De Op perste Sovjet heeft hierin wel willen toe stemmen en heeft generaal N. A. Boelganin tot zijn opvolger benoemd. Protest. De Italïaansche constitueerende verga dering heeft aan de Amerikaansche, Britsche, Fransohe en Sovjet-Russische regeering protest gezonden tegen de bepalingen van het vredesverdrag. Eer en dure ruiten. De Manchester Guardian ver telt van een duel, dat twee Italiaansehe par lementsleden in het parlementsgebouw wil den houden. Dat is namelijk de eenige plaats, waar men een in Italië verboden duel kan uitvechten aangezien de politie er niet bin nen mag komen. Het werd echter afgelast van' hoogerhand, aangezien men bang was, dat de ruiten kapot gescholen zouden wor den en ruiten zijn in Italië erg duur op het oogenblik. Beperkte debatten. Het Britsche Lagerhuis was Maandag in rep en roer. toen Winston Chur chill den maatregel der Britsche regeering, om een tijdslimiet in te stellen voor parlements- debatten. aan de kaak stelde. Luide toege juicht door de oppositie^ zei Churchill: geloof dat de vrijheden van Groot-Rrittannië door de regeering bedreigd worden". Verstandig getuid. Een correspondent van het Australische blad „Telegraph", die onlangs van een reis in Nederlandsch-Indië is terug gekeerd. wist te verlellen, da» Soekarno in de republiek bekend staat als „De Stem" Sjahrir als „Het Verstand". Ook zeide hij, dat dr. van Mook de eenige Nederlandsehe politicus is, die bij de Indonesiërs ln tel is. Vermist. Na verscheidene dagen van intensief zoeken, heeft men de Britsche Dakota, die sedert een week vermist werd tusschen Singapore en Saigon, opgegeven. Het vlieg tuig had tien passagiers aan boord. De oplossing. De conferentie van communisti sche partijen var. het Britsche Imperium maakt er aanspraak op. de eerste conferen tie te zijn waar eensgezindheid is bereikt omtrent Palestina. Zoowe! de Joodsche als de Arabische afgevaardigden hebben een con clusie gesteund, die zoowel het Zionisme ala het „Anglo-Amerikaansohe imperialisme" en de „Arabische reactie" afkeurt.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2