Haarlems Dagblad Mr. L. J. A. Trip overleden Moskou Regeering cler V.S. protesteert tegen uitvoer-contröle Niet meer op liet ijs! Minister Jonkman behaalt overwinning Na dooiperiode weer lichte vorst 6ïe Jaargang No. 18576 Bureaux: Groote Houtstr. 93. Tel. Admta. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H N.. Soendaplein 37, I'el 12230. Drukkerij Z B Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Donderdag 6 Maart 1947] Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnement--prijs per week 31 cent. per kwartaal 4,_ Franco per post 4.50 Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IVf AANDAG begint Moskou. Dat wil zeg- gen: de conferentie der vier groote mogendheden in Moskou, die het vredes verdrag met Duitschland op stapel zou moeten zetten. Oorspronkelijk was het pian, dat zij het verdrag zelf tot stand zou brengen. Maar daar is geen kans meer op. De groote mogendheden „hopen nog slechts, in staat te zijn het te Moskou eens te worden over het fundament, waarop tenslotte het vredesverdrag zal worden ge bouwd". Dat is vaag genoeg en het herin nert op onplezierige wijs aan de lange reeks mislukte conferenties, die in de pe riode 1919-1939 werden gehouden. Nu reeds staat vast dat de Westelijke mogend heden het met de Sovjet-Unie maar over één punt op de Moskou'sche agenda eens zijn en dat is het verdrag betreffende de onafhankelijkheid van Oostenrijk, dat wel betrekking heeft op de Duitsche kwestie, maar haar tenslotte in de kern niet raakt. Men kan zich overigens moeilijk illusies maken over de toekomst die „de souvereine l staat" Oostenrijk tegemoet gaat. Als in de internationale verhoudingen in Europa liever gezegd: in grooter verband dan Europa geen radicale verandering komt zal het topzware kleine land met de groote hoofdstad Weenen, buiten staat tot zelf voorziening en omringd door buurlanden die het groote moeilijkheden baren, in een dergelijke onmogelijke positie komen te verkeeren als na den eersten wereldoorlog. Indien men het over Oostenrijk eens is zal men dienen uit te maken hoe het leveti moet in zijn schijn van souvereiniteit. De waarheid zal, zooals immer, vreemder dan I de fictie blijken te zijn. De Daily Herald, het dagblad van de in Engeland regeerende Labour Party, heeft verklaard dat Ernest Bevin naar Moskou vertrokken is op de moeilijkste zending, die hij ondernomen heeft sinds hij minister van Buitenlandsche Zaken is. Dat zal wel zoo zijn. Als men ziet dat West en Oost het oneens zijn over de politieke en de econo mische toekomst van Duitschland, over de Amerikaansche voorstellen voor een Vier Mogendheden-verdrag, over de bestem ming van het Ruhrgebied en tenslotte niet het minst over de Dardanellèn-kwestie, die men wellicht ook nog aan de agenda zal toevoegen, kan ieder zich de zwaarte van Bevins zorgen voorstellen. Niet alleen de zijne. De nieuwe Amerikaansche'minis ter van Buitenlandsche Zaken, Marshall, heeft in Ohina zijn pogingen tot het be werken van binnenlandsche eenheid als een hopelooze zaak moeten opgeven. Hij schijnt een man van buitengewone begaafdheden te zijn, maar na zijn Chineesche ervaringen, zal hij de eerste phase van zijn nieuwe taak niet met veel grooter verwachtingen betre den. En voor de Franschen zal er weer minister Bkjault zijn: handig en soepel, bij tijden bizonder vindingrijk in het formulee ren van bemiddelings-voorstellen, maar nu het Duitschland betreft geladen met Fran- sche eischen voor toekomstige veiligheid. Hoe moet die ooit verworven worden als geen nieuwe Unie tusschen de volken zelf geschapen wordt, hetzij in den vorm van Vereenigde Staten van Europa of nog liever zooals de Belgische minister van Cauwe- laert wil, die tegen Vereenigde Staten van Europa is in grooter geheel, bijvoorbeeld een Noord Atlantische Federatie? De Sovjet Unie wil een gecentraliseerd Duitschland, de Westelijke mogendheden wenschen een Duitschen statenbond. Het dispuut, dat hieromtrent ïn Moskou zal ontstaan, zal weinig weerklank bij de vol ken vinden, omdat steeds sterker de over tuiging veld wint dat grooter oplossingen, verder reikend staatsmansbeleid noodig zijn tot genezing van de kwaal. Wellicht onderschatten ministers en diplomaten op I critieke oogenblikken in de wereldgeschie- denis veelal het begrip van den toestand, i dat in de volken leeft. Hun vaktermen, i hun geleerde constructies, hun kunstige formuleeringen worden door „the man in the street" slecht verstaan, maar zijn ge voel voor den algemeenen toestand kan I zeer zuiver zijn. De Pers heeft hem, wel licht niet minder door haar mededeelingen dan door haar beschouwingen, geholpen dat te verwerven. Zoo moet hij in dezen tijd zijn gaan gevoelen, dat men maar steeds vruchteloos poogt met verouderde middelen nieuwe moeilijkheden tot oplos sing te brengen. Het is dit besef, dat zijn vertrouwen zoozeer ondermijnd heeft- en dat de „oorlogsmoeheid" en verminderde arbeidsproductiviteit in wezen verklaart. Ministers en diplomaten mogen het komen de steekspel in Moskou met de spanning, die den vakman altijd vervult als groote kwesties ter tafel komen, tegemoet zien. Sommige journalisten lang niet allen mogen die spanning deelen en er in zulk een stemming over schrijven. Maar zij zul len er niet in slagen haar op het publiek te doen overgaan. Het is triest gestemd over zulke conferenties als die van Moskou. Het verwacht er niets van. Het wacht sinds het einde van den ooi-log op iets groots, dat in constructieve beteekenis de destructieve beteekenis van de atoombom overtreft. Want het voelt dat dit noodig is en gelooft niet in de werkelijke onafhankelijkheid van den souvereinen staat Oostenrijk, waar over men het eens is. De ministers, die in Moskou zullen ver- gadei-en, hebben geen vrije hand om het wereldbestel te veranderen. Heelemaal niet. Zij zijn gebonden aan instructies van hun regeeringen (in drie van de vier gevallen afhankelijk van parlementen) om het. standpuntvan de „souvereine staten", die zij vertegenwoordigen, tot het uiterste te verdedigen. Als zij hun eigen inzicht kon den verkondigen zou men wellicht iets heel anders te hooren krijgen. Als zich een waarlijk groot man onder hen mocht bevin den zou men wenschen, dat hij zijn ontslag nam als minister en een machtige actie voor beter internationaal beleid ontketeude. Dan zou hij wellicht meer bereiken. R. P. Champetier de Ribes overleden Champetier de Ribes, die twee maanden geleden gekozen werd tot voorzitter van den Franschen raad van de republiek, doch wegens zijn ziekte nimmer deze functie in feite heeft kunnen uitoefenen, is heden morgen om vier uur in zijn huis te Parijs overleden. Champetier de Ribes was bij het proces te Neurenberg aanklager voor Frankrijk en de kleine mogendheden. Hij is 65 jaar oud geworden. NIEUWE AANSLAG IN PALESTINA. In een Joodsche buitenwijk van Haifa in Palestina, is een belastingkantoor tenge volge van een ontploffing geheel verwoest. Er vielen geen dooden te betreuren. De Martin Rehrman" verwekt golfslag De Amerikaansche regeering heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten in Den Haag opdracht gegeven een mondeling protest te doen hooren tegen de maatregelen der Nederlandsch-Indische regeering van 29 Januari, waarbij bepaald werd, dat zekere producten, die de Indonesiërs willen uitvoeren, het land niet zonder verder onderzoek kunnen verlalen, aangezien die producten wellicht het eigendom zijn van niet-Indonesische burgers. In verband met deze beslissing is, zooals bekend, het Ame rikaansche schip „Martin Behrman" onder Nederlandsehe militaire bewaking van Cheribon naar Tandjong-Priok gebracht, waar de lading in beslag is genomen. Amerikaansch reeder slaat hoosen toon aan De woordvoerder van het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche Zaken, die bovenstaande mededeeling deed, voeg de er aan toe, dat in het protest zal wor den gewezen op de omstandigheid, dat de maatregelen der Nederlandsch-Indische re geering „niet alleen den handel op Neder- landsch Oost-Indië verlammen, maar te vens de wereld berooven van artikelen, vooral levensmiddelen, waaraan in de ge- heele wereld gebrek bestaat". De heer James Ryan, directeur van de Amerikaansche scheepvaartmaatschappij „Isbrandtsen", tot welke maatschappij de „Martin Behrman" behoort, heeft gister ochtend aan de pers verklaard, dat „het in beslag nemen van de lading van genoemd schip door de Nederlanders een flagrante schending van het Volkenrecht beteekent". Hij protesteerde voorts tegen het feit, dat hij eerst gisterochtend van een en ander in kennis is gesteld, terwijl de pers reeds eer gisteravond op de hoogte was. „Geen land ter wereld, zoo zeide de heer Ryan, oefent op het oogenblik op een an der land een zoo strenge blokkade uit als Nederland op de Indonesische republiek Terwijl hij met zijn vuist op de tafel sloeg, riep hij uit: „Ik zal het krachtigste protest indienen bij het departement en verzoeken, dat het Nederlandsehe beroep op de Vereenigde Staten voor een leening aangehouden zal worden totdat dit probleem van vreedza- men handel tusschen het Indonesische volk en de Vereenigde Staten opgelost is. Ik ge loof niet, dat het Amerikaansche volk er voor voelt geld te leenen aan een land. dat een economische blokkade handhaaft tegen een vreedzaam volk, waarmede dat land niet in oorlog is". Ryan beweerde verder nog dat de Ne derlanders een opzettelijke blokkade uit voeren, zoodat de Indonesiërs geen medi sche artikelen kunnen krijgen, waaraan zij dringend behoefte hebben. Bovendien zeide hij dat deze zaak tot de competentie van den Veiligheidsraad behoort en door het Congres moet worden behandeld. United Press meldt verder: Eenige uren later werd een officieel com muniqué van Nederlandsehe zijde uitge geven, waarin verzekerd werd, dat de wa teren om Nederlandsch-Oost Indië onder de souvereiniteit ressorteerden van de Ne derlandsch-Indische regeering, welke sou vereiniteit „internationaal erkend en nog onlangs door de Amerikaansche regeering bevestigd is". AFP meldt, dat met het lossen der lading van de „Martin Behrman" begonnen is. Officieele Nederlandsehe verklaring A. N. P. verneemt van bevoegde zijde: „De „Martin Behrman" is door de Ko ninklijke Marine gelast de reede van Che- riibon te verlaten, aangezien het voortge- Verkiezingen 1946 Het A. N. P. heeft de stemmencijfers van de verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden in het jaar 1946 in een boek verzameld. Belangstellenden kun nen tegen betaling van 1.50 per exem plaar dit boek bij onze administratie verkrijgen. Toezending kan niet plaats hebben en daar wij slechts een gering aantal exemplaren hebben besteld is het goed zoo spoedig mogelijk tot aankoop over te gaan. DE ADMINISTRATIE Huiden voor Nederland België, Frankrijk, Nederland en Zwit serland hebben een toewijzing ontvangen van de export-quota voor de maand Maart van natte en droge rundvee-huiden, zoo maakt het Amerikaansche ministerie van handel beleend. Van de 70.000 huiden die geëxporteerd zullen worden, zullen België, Frankrijk en Nederland er elk 7500 ontvangen, Zwitser land en Noorwegen krijgen er 5000 elk en de toewijzing van Turkije en Joego-Slavië bedraagt 2500 per land. (U.P.) zette verblijf aldaar in strijd werd geacht met de openbare orde en 's lands belang. Daarop is de „Martin Behrman" op 2 Maart jL op eigen kracht te Tandjong Priok aangekomen. Geen enkele vorm van geweld is daarbij gebruikt. In een op 2 Maart jl- door de Neder landsch-Indische regeering afgelegde ver klaring wordt duidelijk aangetoond, dat de nieuwe in- en uitvoerregeling het be vorderen van den wettigen export beoogt, waarbij ten volle rekening wordt gehouden met de behoeften van buitenlandsche af nemers van Indische export-producten, zooals in de eerste plaats Amerika. Aangenomen mag worden, dat het de partement van Buitenlandsche Zaken de Amerikaansche regeering uitvoerig zal in lichten, zoodra nadere berichten over de onderhavige aangelegenheid uit Batavia zullen zijn ontvangen". De directeur van Haven- en Marktwezen te Haarlem deelt mede, dat bij een Woens dag ingesteld onderzoek gebleken is. dat het ijs op vele plaatsen in het Spaarne en in de verschillende grachten en singels in de gemeente dusdanig slecht is, dat het zich op het ijs begeven reeds ten sterkste moet worden ontraden. Na den regenval van hedennacht en de thans oploopende temperatuur wordt het levensgevaarlijk, zich op het Üs van het Spaarne en grachten en singels te be geven. Gratieverzoek afgewezen De minister van Justitie maakt bekend dat de Koningin afwijzend heeft beschikt op het gratieverzoek van H. P. M Bartels man. die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf was ver oordeeld. Bartelsman heeft in 1943 in Amsterdam volgens eigen verklaringen ongeveer veer tig Joodsche landgenooten aan de Duit- schers overgeleverd, waarvoor hij telkens een bedrag van f 5 heeft aangenomen. Het doodvonnis is hedenmorgen vol trokken. Truman zwijgt over de Grieksche kwestie President Truman heeft tijdens zijn rede van vandaag in Waco (Texas) niet gerept over de Grieksche aangelegenheid. Men verwacht dat hij morgen hierover een ver- I klaring zal afleggen. De onder te ekening van het Fransch-Britsche hondgenootschap in Duinkerken: De ministers Bevin en Bldault bestudeeren het afschrift van het verdrag alvorens hun handteekening te plaatsen. - Telegrafisch overgebrachte foto. EERSTE KAMER Ondanks de scherpe critiek op zijn beleid inzake Indië ging zijn begrooting er zonder hoofdelijke stemming door Het naderende voorjaar zendt zij-n voor boden: op den Dam in Amsterdam ver schenen de eerste ballonnetjes. Unie-verband te ontplooien. Vermeld zij nog uit 's ministers dupliek, dat hij daarin aanmerkelijke bereidheid tot het op de hoogte houden van de volksvertegenwoor diging omtrent verdere notawisselingen en onderhandelingen aan den dag legde. Eerst in vertrouwelijken vorm en, zoodra zulks kan, ook door publicatie. Toen zijn begroo ting op triomfantelijke manier was aange nomen, kreeg minister Jonkman heel wat handen te schudden van senatoren, welke hem met dit resultaat kwamen gelukwen- schen. Zijn paranymph, minister Beel deel de in de felicitaties, die ook door ver schillende opposanten werden gebracht. Daarna kwam Justitie aan de orde. Zeer zachtaardig geuite klachten over den tra gen gang bij het beslissen op gratieverzoe ken, eenige critiek op het doodstraffen- beleid, erkenning van de moeilijkheid van het probleem der helaas al te talrijke po litieke delinquenten, een pleidooi voor verder opneming van de vrouw in de rech terlijke macht, ziedaar eenige van de pun ten, die ook in het verder debat nog wel ter sprake zullen komen. (Van onzen parlementairen redacteur). Nadat dagenlang een vurige en felle op positie het regeerjngskasteel had bestormd was het oogenblik aangebroken dat de opposanten de consequenties van hun woorden zouden moeten aanvaarden. Doch onze brave Eerste Kamer nam zonder hoofdelijke stemming de begrooting van minister Jonkman aan, niettegenstaande op zijn beleid inzake Indië zeer scherpe critiek was uitgeoefend. Een dergelijk dwaas slot van zulk een debat kan heusch alleen in Nederland voorkomen. Hier zou een motie van wantrouwen of afkeuring toch in elk geval op haar plaats zijn ge weest. Maar neen, mr. Stikker (P. v. d. V.), mr. Kalff (C.-H.) en de heer Algra (A.-R.) bepaalden zich tot de verklaring, dat hun fracties, ondanks de ernstige bezwaren tegen het regeeringsbeleid inzake Indië, vóór de begrooting van Overzeesche Ge- biedsdeelen zouden stemmen. De heer Koejemans (comm.) deed dit ook, maar dit was logischer, want in groote trekken stonden hij en zijn geestverwanten ten slotte achter den bewindsman, al konden zij hem niet in alle opzichten bijvallen, bijvoorbeeld niet wat betreft het handha ven van onze troepen in Indië. De eenige motie, welke wel ter tafel lag, die van mr. Stikker, trok deze in. Dat was na de bestrijding, welke zij ook neg van den minister gekregen had, verstan dig- De heer Jonkman had haar overbodig genoemd, omdat hij het met de wensehe- lijkheid van spoedige verleening van nomische hulp roerend eens was. In zijn dupliek toonde hij echter de onmogelijk heid aan, op het oogenblik iets dergelijks te bereiken. Daarvoor is alweer samenwer king met de Indonesiërs noodig. De mi nister was niet op aanneming van d< motie gesteld. Daarvoor bevatte zij eenige te bedenkelijke passages en bovendien had de motie in het licht van het geheele debat tenslotte een zeer onaantrekkelijk karak ter gekregen. Nadat de heer Stufkens nog eens had uitgelegd, waarom men het den bewinds man niet kwalijk mag nemen, dat hij zich over de vraag, welke ambtenaren hij even tueel niet naar Indië kan zenden wegens hun gezindheid met betrekking tot het re geeringsbeleid, nader wil beraden zelf gaf mr. Jonkman ook een vergoelijkenden uitleg van wat hij eigenlijk bedoeld had bleek aan het slot van 's ministers betoog, dat deze op één punt niet met den heer Stufkens kon instemmen. De woordvoerder van de Partij van den Arbeid wenschte, in tegenstelling met Sjahrir, het accoord niet te zien als een étappe, om straks verder te gaan. Maar Excellentie Jonkman gaf te kennen het juist roerend eens te zijn met Sjahrir, want Linggadjati was slechts uitgangspunt, was alleen de basis voor wat er verder dient te komen, te weten: sa- Later in den middag ontving de Konin menwerking van Nederland en Indonesië gin den nieuwen Chineeschen ambassadeur om zich, ieder op eigen wijze vrijelijk inHenry K. Chang Chien in audiëntie. Vijftien jaar geëischt tegen SS-wielrenner Cor Wals Onder zeer groote belangstelling van het publiek heeft het Bijzonder Gerechts hof in 's-Hertogenbosch de zaak behandeld tegen den vroegeren wielrenner Cor Wals uit Tilburg. In 1941 had Wals zich in Den Haag aangemeld voor de Waffen SS. waar na hij naar het Oostfront vertrok. In 1943 keerde hij naar Nederland terug. Eenigen tijd later ging hij in dienst van een aan nemersfirma naar Polen, waar hij de lei ding kreeg over frontarbeiders. Uit ge tuigenverklaringen bleek, dat zijn optre den beneden peil was. Voor de geringste overtredingen werden de arbeiders ge straft door hen met steenen in hun ransel te laten marcheeren. Sabotage gaf Wals onmiddellijk bij de SS aan. Voorts bleek dat Wals op zijn renners trui'de SS-rune had gedragen. Tijdens de bezetting had hij nog in Am sterdam een wedstrijd gereden, waarin hij winnaar werd. Het publiek had zich toen van eiken bijval onthouden, doch wel geestdriftig nummer twee toegejuicht.... De advocaat-fiscaal mr. Houben legde er in zijn requisitoir den nadruk op dat Wals actief had deelgenomen aan de vorming der Germaansche SS en de wielersport voor politieke doeleinden misbruikte. De advocaat-fiscaal eischte vijftien jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Plet Hof zal over veertien dagen uitspraak doen. Emmy Göring komt voor Emmy GÖring-Sonnemann zal deze maand in Eschenbach in Noord-Beieren, of in München voor het denazificatiehof komen. De aanklacht is nog niet voltooid en de da tum vap het proces is nog niet bepaald Verwacht wordt dat Frau Göring er van beschuldigd zal worden een tweede klasse nazi (actief lid) te zijn geweest en zij zal vervolgd worden voor de „voordee- len", die zij als actrice en partij-lid heeft genoten. Bij haar proces zal de positie van haar echtgenoot geen rol spelen. Emmy beweert dat zij in 1945 op bevel van Hitler met haar dochter gearresteerd is. (U.P.) Het woord is aan. Een Chineesch Spreekwoord: Goed te vragen beteekent veel te weten. Weer een stap naar handel met Duitschland Nederlandsehe zakenlieden op de Leipziger Messe Vier groote autobussen hebben hon derdzeventig Nederlandsehe zakenlie den drie dagen lang door de Duitsche sneeuw gezeuld. Tweemaal in die drie dagen heelt het gezelschap overnacht in de wagens, maar de aankomst op de Leipziger Messe maakte alle zorgen weer goed. Tot Zaterdag blijven de Nederlanders, waaronder zich vertegenwoordigers van den Centralen Dienst van in- en uitvoer, afgevaardigden van het ministerie van Economische Zaken en een deputatie van het bureau „Duitsche herstelbetalingen", alsmede leden der Nederlandsehe Kamer van Koophandel voor Duitschland bevin den, op de jaarbeurs. Dit is de eerste keer na den oorlog, dat er zioh zooveel Nederlandsehe zakenmen- schen in Duitschland bevinden en de secre taris van bovengenoemde Kamer van Koop handel noemde in een onderhoud met den Berlijnschen correspondent van het A.N.P. deze gebeurtenis dan ook „historisch". Verder vertelde hij, dat vooral in de Russische bezettingszone een streven merk baar is om de handelsbetrekkingen met Nederland te verstevigen, daar deze zóne behoefte heeft aan bepaalde artikelen.welke Nederland kan exportceren. zooals rubber. Over de te verwachten resultaten van do Messe deelde de secretaris nog mede, dat er zich goede vooruitzichten zullen openen voor de optische, chemisch-pharmaceuti- «che, de grafische en de electro-technische branches. Als domper op deze optimistische berichten seint de A N.P.-correspondent evenwel, dat het aantal concrete handels zaken. dat met het buitenland kan wor den afgesloten, uiterst beperkt zal zijn. Oud-president van de Nederlandsehe Bank en van de Bank voor Internationale Betalingen In den ouderdom van 70 jaar is Woens dagochtend in Den Haag plotseling overleden mr. L. J. A. Trip. oud-pre sident van de Nederlandsehe Bank N.V. Mr. L. J. A. Trip werd geboren op 21 November 1876 te Utrecht, hii studeerde aan de universiteit aldaar rechtsweten schappen, waarin hij in 1901 promoveerde. Hij koos de ambtelijke loopbaan en kwam aan het departement van financiën, waar hij onderscheidene rangen doorliep om in 1916 benoemd te worden tot thesaurier- generaal, als opvolger van prof. mr. W. van Gijn, die toen als minister optrad. Dit werd het begin van een hoogst belangrijke carrière, want in 1923 volgde zijn benoe ming tot president van de Javasche Bank, welke functie hij gedurende zes jaren be kleedde. In 1929 verliet hij Batavia en maakte hij een reis door Britsch-Indië, als deskundige bij het Britsch-Indische „Central Banking Inquiry Committee". In 1931 trad mr. Trip op als voorzitter van den Nederlandsch-Indischen Onderne- mersraad, maar deze functie vervulde hij slechts korten tijd, want reeds in October van dat jaar werd hij geroepen om onder zeer moeilijke omstandigheden mr. Visse- ing als president van de Nederlandsehe Bank op te volgen. Engeland had toen juist den gouden standaard verlaten, er heerschte onzeker heid over hetgeen Nederland zou doen en het gevolg was dat de gulden onder druk kwam te staan. Er was bovendien inflatie vrees. De crisis drukte zwaar op de over heidsfinanciën, niet het minst op die van de gemeenten en het aantal moeilijkheden dat uit den weg geruimd moest worden was schier niet te overzien. Spoedig zou blijken dat men in mr. Trip den man ge vonden had die op energieke wijze aan groote moeilijkheden het hoofd zou we ten te bieden. Een niet minder belangrijke functie die hij bekleedde, was die van president van de Bank voor Internationale Betalingen, waartoe hij begin Maart 1935 geroepen Het depressie-systeem, dat ten Westen van de Golf van BiscayeAvas gelegen, trok onder invloed van een krachtige lucht- druksti.jging over den Oceaan langzaam in de richting van onze omgeving. Het centrum lag vanmorgen juist voor de Ne derlandsehe kust. Onder invloed van deze storing valt er over het land vrij veel neerslag, in het midden en Zuiden va-n het land in den vorm van regen, in het Noor den voornamelijk in den vorm van sneeuw De overgangslijn tusschen de warmere en koudere lucht is nu ongeveer tot aan de Noordelijke provincies doorgedrongen. De daarmede gepaard gaande temperatuur stijging zal vermoedelijk slechts van tij- deiijken aard zijn. In Engeland is de koude lucht voornamelijk achter de depressie opnieuw naar het Zuiden doorgedrongen. De dooi, die in Zuid-Engeland was inge treden, is weer overgegaan in lichte vorst. Het laat zich aanzien, dat achter de door- De Koningin in de hoofdstad Gaande en komende ambas sadeurs ontvangen Vanmorgen omstreeks kwart over elf arriveerde de Koningin per auto aan het paleis op den Dam te Amsterdam, waar zij om één uur den scheidenden Amerikaan- schen ambassadeur, dr. Stanley K. Horn- beck in audiëntie ontving. De ambassadeur nam afscheid van H.M. en gebruikte het noenmaal ten paleize. trekkende storing de koude lucht later ook over ons land zal worden afgevoerd. De temperatuurverdeeling over Europa ziet er nu als volgt uit: In Frankrijk tem peratuur ongeveer 10 graden boven nul; in Zuid-Duitschland temperaturen tus schen nul en 4-4; in Engeland temperatuur vrijwel overal enkele graden onder nul. evenals in Noord-Duitschland en Polen. De laagste temperaturen worden nu aan getroffen in Scandinavië, in Midden- Zweden komen nog temperaturen voor van 1520 graden onder nul. De minimum-temperaturen hedenmorgen waren: Vliegveld Twente -2; Den Helder -3: Vlissingen -1: De Bilt -2: Vliegveld Maastricht (Beek) 0; Vliegveld Gronin gen (Eelde) -3. Plannen voor „Indië"-conferentie Van officieele Australische zijde ver neemt Reuter, dat invitaties zullen worden verzonden aan dertien landen voor een conferentie over maatregelen ter bescher ming van handels- en cultureele betrek kingen in het gebied van den Indischen Oceaan en het Westelijk gedeelte van den Stillen Oceaan, welke conferentie de Aus tralische regeering zou willen organiseeren. Tot de uit te noodigen landen zouden be- hooren Voor-Indië. Crflnn. Birma. Si am. Malakka, Indonesië, de Philippijnen, het Vereenigd Koninkrijk, de Vereenigde Sta ten, Nederland, Frankrijk en mogelijk Nieuw-Zeeland. werd. De meeningen op monetair gebied waren toen zeer verdeeld en het was nood zakelijk, dat er iemand aan het hoofd van de bank kwam te staan die met vaste hand, met overtuiging en doorzettingsvermogen leiding kon geven. Als president van de Nederlandsehe Bank kon' hij zich evenwel niet in Bazel vestigen. Reeds in 1936 legde hij die internatio nale functie neer. omdat het beheer van onze circulatie-bank, na het verlaten van den gouden standaard, al zijn aandacht en werkkracht vergde. Toch bleef hij lid van den Raad van Beheer van het Koloniaal Instituut en lid van den Economischen Raad. Mr. L. J. A. Trip. Tijdens zyn presidentschap is mr. Trip voor groote problemen gesteld en som mige van zijn maatregelen stonden aan felle critiek bloot. Dit nam niet weg, dat vriend en vijand hem konden hoogach ten om de onkreukbaarheid van zijn ka rakter en zijn enorme werkkracht. Herhaaldelijk werd hem van officieele zijde dank betuigd voor al hëtgeen hij in het belang van ons geldwezen en onze eco nomie heelt gedaan. De hoogste waardee ring voor zijn werk, dat hij gedurende den oorlog moest neerleggen, om het daarna tot 1946 weer ter hand te nemen, is wel zijn onderscheiding met het grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau vorig jaar. Ook was hij commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. Trip was sinds de oprichting pen ningmeester van 't Irenefonds (voor t.b.c. patiënten in Nederlandsehe sanatoria). Zaterdag a.s. om 10 uur zal de plechtige uitvaart ui de St. Jacobuskerk. Parkstraat te Don Haag worden gehouden, waarna de teraardebestelling in het familiegraf op de nude R.-K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan zal plaats hebben. Weerbericht KOUDE LUCHT DRINGT OPNIEUW NAAR HET ZUIDEN DOOR Verwachting, medegedeeld door het KNMI in De Bi't. geldig tot Vrijdag avond: Matige, in het Noorden van het land tijdelijk nog krachtige wind. voorna melijk tusschen Noordwest en Noord oost. Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist en eenige regen of sneeuw, later opklarend. In Noord'holland. Friesland en Gronin gen meest lichte vorst, in de overige provincies opnieuw daling van tempe ratuur. tot om het vriespunt overdag en tot enkele graden onder het vries punt in den nacht 7 Maart: Zon op: 7.15 uur. onder 18.29 uur Maan op: 6.56 uur. onder 7.54 uur (Volle maan)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1