c L Nationalisatie der Britsche mijnen De nieuwe bonnen had niets met kolencrisis uitstaande Tito neigt naar democratie Minister kan de bezwaren tegeri de vermogensheffmg-ineens niet deelen De Vermogensheffing-ineens op enkele punten gewijzigd J r Wereldnieuws Donderdag 6 Maar! 1947 W erkverzuim der Engelsche mijnicerkers bedraagt 16 procent (Van onzen Londenschen correspondent) Engelands industrieel-technische crisis heeft het vraagstuk der nationalisatie meer dan ooit op den voorgrond geplaatst. De tegenstanders triomfeeren en roepen uit: ,.Zie je nou wel, dat het misloopt!" Waarop de regeering antwoordt: »,Kalm aan wat. We zijn nauwelijks begonnen. La ten we blij zijn, dat we nu over een beter hanteerbaar apparaat beschikken. Anders zouden we nog dieper in de put zitten". De nationalisatie van het mijnbedrijf is overigens niet met deze regeermg uit de lucht komen vallen. Al tientallen jaren was deze basis-industrie een zorgenkind. Zij beleefde haar bloeitijd in 1913, daarna ging het bergaf. De mijnbouw was hope loos versnipperd, hetgeen o.a. het gevolg was van de merkwaardige bepaling, dat de eigenaar van den grond ook bezitter was van hetgeen zich honderden meters daar onder bevond. Duizend en meer maat schappijen, waaronder honderden minia- tuur-N.V.-tjes, waarvan de aandeelhou ders en commissarissen meestal nog nooit een mijn aanschouwd hadden, hadden het voor het zeggen. Vaak waren de mijnen het object van de grofste speculatie en het ergste wanbeheer en het lot der mijn werkers en hun gezinnen tartte jarenlang elke beschrijving. Hoewel er veel verbeterd is in den loop der jaren, door het toedoen van de besten onder de mijnwerkers, die zich boven de rampzaligheid uit wisten te werken, zijn de sporen hiervan nog duidelijk merkbaar. In elk geval waren deze pioniers de weg bereiders en steunpilaren van de Labour- partij en uit hun kring komen minstens acht leden van het tegenwoordige kabinet en vele parlementsleden voort. De mijnwerkers vragen nu om inlos sing van de hun gedane beloften, welke Labour tot hoofdpunt van het verkiezings program had gemaakt. Reeds in 1919 was een parlementaire commissie tot de conclusie gekomen, dat enkel nationalisatie van de industrie een uitweg zou bieden. De regeer-ng sloeg het advies destijds :n den wind. Nieuwe sociale strijd ontbrandde. De grootc staking van 1926 werd door de mijnwerkers verloren. Onoverbrugbaar bleef de kloof tusschen de mijnmaatsehappijen en de arbeiders. Nationolisatie werd daarom als voorwaar de beschouwd om een betere atmosfeer in het bedrijf te scheppen. Een belangrijk ar gument van Labour was ook, dat het par ticuliere kapitaal niet bereid of in staat bleek om geld te steken in de noodzake lijke vernieuwing van de industrie. Dit zal nu gebeuren door den staat, die daarom ook het beheer in eigen hand wenscht te hebben, hetgeen alleen mogelijk is door onteigening, welke ook al gewenscht werd omdat de mijnbouw op zichzelf van zulk een vitaal belang voor de gemeenschap is. De nationalisatie geschiedt door middel van een door een onpartijdig tribunaal vast te stellen compensatie, waarvan het totaal bedrag op ongeveer 165.000.000 pond sterling is vastgesteld. De bedrijven zijn op 1 Januari 1.1. in staatsbezit overgegaan en worden beheerd door een door de over heid opgerichte handelsonderneming, de National Coal Board, welke weer gesplitst is in een aantal gewestelijke kolenraden. De technische bedrijfsleiding, de ingeni eurs en beambten zijn eveneens naar de Coal Board overgegaan. Alleen de ven nootschappen hebben niet langer zeggen schap over de mijnen. Volle medewerking der mijneigenaren. Het opmerkelijkste bij deze nationali satie is wel. dat de mijneigenaren, nadat ze inzagen dat tegenstand nutteloos zou zijn. hun volle medewerking verleend hebben om den overgang van particulier naar over- heidsbezit zoo soepel mogelijk te doen verloopen. Ook hierin komt de sportieve karaktertrek van het Engelsche volk om den hoek kijken. De National Coal Board heeft een tita- nentaak te vervullen, zeker nu de crisis, welke jarenlang latent aanwezig was. openbaar geworden is. De eerste zorg zal zijn het bedrijf-als-geheel te coördinee- ren. waarbij de technische ervaring, welke voorheen een wapen was in de onderlinge concurrentie, thans tot nut van allen moet strekken, opdat een zoo rationeel mogelijke productie verkregen wordt. Het komt dus in de eerste plaats aan op doelmatigheid Alle mijnwerkerseischen zullen natuurlijk niet worden ingewilligd. De arbeiders zijn echter niet meer de vergeten factor van voorheen. Hun rech ten zijn neergelegd In een speciaal charter, dat o.a. voorziet in een vijfdaagsche werk week. welke in Mei a.s. zal worden inge voerd. ondanks de crisis. Men verwacht er juist een verhoogde productie van, hoewel dat in de katoenindustrie niet is uitgeko men! Men hoopt ook het euvel van het werkverzuim te bestrijden, waaraan een belangrijk percentage mijnwerkers zich schuldig maakt Majoor Lloyd George, de minister van brandstofvoorziening uit het vorige kabinet noemde zelfs het cijfer 16%. hetgeen verscheidene millioe- nen tonnen steenkool-verlies beteekent. Het werkverzuim, dat o.a. door paarden races en andere door-de-weeksche sport in de hand wordt gewerkt won een mijnwerker niet onlangs 45 duizend pond in een voetbal-pool? wordt vooral ver oorzaakt door het feit, dat men onvoldoen de voor zijn loon k3n koopen, zoodat de arbeiders btfv. na vier dagen werk vol doende geld ontvangen hebben om de week door te komen en dan eenvoudig weg blijven. Interessant is het, dat in officieele ge schriften over de Engelsche mijnindustrie. Nederland steeds weer als voorbeeld van een efficiënt mijnbedrijf wordt genoemd. Zoo wordt o.m aangehaald hoe in ons land voor elke 20 tot 25 ton een sleeper noodig is en in Engeland één man op de vijf ton komt. Ook voor den oorlog werd het Neder- landsohe mijnwezen reeds in het Lagerhuis geprezen. De Engelsche marine verleent haar mede werking bij de opleiding van enkele honderden jonge Chineezen, die later het kader van de gewapende macht in hun vaderland zullen helpen versterken. 63-8 Algemeen 63-9 Algemeen 64-6 Algemeen 64-7 Algemeen Van 9 tot en met 22 Maart zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA, KB. KC 703 (strook no. 2) 63-7 Algemeen 500 gr suiker, boterham- strooisel enz. of 1000 gr jam, stroop enz. of 500 gr. chocol. of suikerwerk 50 gram cacao 250 gr citroenen (vóór inlevering) Bonkaarten KI), KE 703 (strook no. 2) 64-4 64-5 Algem. 250 gr suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr jam. stroop enz. of 250 gr. chocol. of suikerwerk 50 gram cacao 250 gr citroenen (vóór inlevering) Bonkaarten MA, MD 703 (strook no. 2) 63-4 Suiker 250 gr suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr jam. stroop enz. of 250 gr chocol. of suikerwerk Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703 63-1 Tabak 3 rantsoenen tabaksart. 63-2 63-3 Tabak 2 rantsoenen tabaksart. 63-1 Versnaper..200 gr chocolade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 63-3 Versnaper..100 gr chocolade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Op de bonnen der Tabakskaart zijn gedu rende deze 14 dagen in totaal 5 vantsoenen tabaksartikelen beschikbaar. De volgende bonaanwijzing voor suiker, versnaperingen en tabak zal op Donderdag 20 Maart geschieden. De bonnen voor citroenen moeten uiter lijk op Woensdag 12 Maart bij een detail list ingeleverd worden. Kolenschaarschte en exameneischen Het Tweede Kamerlid de heer Deering heeft den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd, of het geen aanbeveling verdient, de exameneischen voor dit jaar, in het bizonder ten opzichte van de parate kennis, tot het uiterste te be perken, nu door het gebrek aan brandstof fen zoowel het onderwijs op de scholen als de studie thuis ernstig wordt bemoeilijkt. De Koningin blijft voorloopig in Soestdijk De Koningin is voornemens, zoolang de koude aanhoudt, op Soestdijk te vertoeven, omdat haar verblijf daar gemakkelijker verwarmd kan worden dan het Huis ten Bosch. Verzoeningspogingen in de richting van kerk en oppositie De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 8.45 Nieuws. 10.00 Boek der boeken. 10.15 Ka mermuziek 11.00 Zonnebloem 11.15 Pater F. Bar- thels. 11.40 Gram muz. 11.45 Familieberichten 12 00 Angelus 12.03 Gram muziek. 12.30 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws. 13 15 Lunchconcert. 13 50 Man tot man 14.00 Magyar!. Imre en Latos Kiss. 14 30 Het eeuwige masker. 15.10 Symphonlsch programma. 15 45 O. hart voor ons gebroken. 16.00 S.vmphon'sch verzoekpro gramma. 10.30 Na schooltijd. 16.45 Gram.muziek 17.20 Daniel Ruynema. 14.45 Het buitenland leest. 18 00 Klaas v. Beeck 18.30 Ned. strijdkrachten 19.00 Nieuws. 19.15 Pontificaal Lof. 20.00 Nieuws 20.05 Weerover/.icht. 20.08 De gewone man. 20 15 Le Deluge. 31.00 De ma-, var. Karloth 22 00 Nieuws. 2215 K.vh. nieuws. 22 30 Avondgebed. 22 35 Fantasia. 22 50 Hulpactie 23 00 Fantasia. HILVERSUM II. 414.5 M.. 21* M. en 1SÏS M. 9 45 Nieuws. 10.00 Morgenw Iding. 10 20 Regen boog 10.45 Nikita Kozjemlaka. 11.00 Kilima Ha- Wailans. 11.15 Kwakzalverij 11.30 Viool en pi2.n0, 12.00 Gevar, progr. 12.30 Sportagenda. 12 35 Sfcy- masters, 13 00 Nieuws. 13.15 Pierre Pa'.'.a 13.45 Gram. muziek 14.00 Kookkunst. 14.20 Russisch concert. 15.20 Gram.platen 15.00 Attentia 16 30 Tusschen twaalf en zestien. 17.00 Orgelspel. 17.30 Piet Tiggers. 18.00 Nieuws 13.15 Fe! citaties. 18,20 Ramblers. 18,45 Lenteboden. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Irenefonds. 19.30 Vrijz. Prol. geloof 20.00 Nieuws 20.05 Sonate In A, Franck 20,30 Antieke wijsheid. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.30 Bultenl. Weekoverzicht. 21.45 Btradiva-scxtct. 22.15 Jazz-uitzending. 22.40 Avondwljd'.ng. 33.00 Nieuws. Van de zijde der Joegoslavische emigran ten in Londen vernam Un. Press dat maar schalk Tito aan de Joegoslavische opposi tie zes tot acht portefeuilles heeft aange boden in een gewijzigde regeering onder zijn leiding. Zonder Tito's aanbod regel recht af te wijzen, hebben, de leiders der Krotaische, Servische en Sloweensche op positie het aanvaarden afhankelijk gesteld van de ontbinding van de Ozna, de Joego slavische geheime politie en het houden van vrije verkiezingen voor het Joegosla vische parlement. De besprekingen konden niet worden afgedaan daar maarschalk Tito deze eischen niet inwilligde. De zegsman voegde hieraan toe: het ligt voor de hand dat Tito's verzoeningspogin gen werden ingegeven zoowel door den wensch van don maarschalk om buiten- landsche credieten te verkrijgen als door het advies dat door de Russische regee ring gegeven is. Rusland, zoo zeide men, heeft mogelijk aan Tito voorgesteld om de bepalingen van het verdrag van Yalta ten aanzien van Joegoslavië ten uitvoer te leggen, daar dit probleem misschien te berde zou komen op de Moscovische conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken. De zegsman vertelde dat volgens de meest betrouwbare voorlichting uit Joe goslavië, minstens drie series besprekingen plaats vonden tusschen de Joegoslavische oppositie-leiders en vertegenwoordigers van maarschalk Tito. Deze berichten kon den nog niet bevestigd worden, doch zij passen in het algemeene raam van Tito's recente handelingen. Volgens een ander bericht heeft Tito ook voelhorens naar de Roomsch-Katho- lieke kerk uitgestoken, door bemiddeling Veesmokkelaars krijgen drie jaar gevangenisstraf Het smokkelen van vee werd een hals misdaad genoemd toen een aantal hand langers van veesmokkelaars voor den po litierechter te 's-Hertogenbosch terecht stond wegens hulp aan veesmokkelaars bij het clandestien vervoer van runderen naar België. Conform den eisch veroordeelde de po litierechter hen allen tot 3 jaar gevange nisstraf met aftrek vaa) voorarrest. van dr. Besedniak, een inwoner van Julisch Venetië en vroeger lid van het Italiaan- sche parlement, die onlangs contact maak te met den aartsbisschop van Gorica, Mar- gotin. Tito poogde hierdoor de medewer king der katholieke kerk te verkrijgen in Slowenië en het nieuwe Joegoslavische gebied van Julisch Venetië in het bijzonder. Boekbespreking „Het Joumael", uitgave van de studenten van het N. O. I. B. De studenten van het „Nederlands Oplei dingsinstituut voor de buitenlandse dienst", die in het kasteel Nijenrode te Breukelen ge huisvest zijn, hebben zich vereenigd in ,.De nieuwe Compagnie van Verre". Deze naam is ontleend aan de oude Compagnieën uit de 17e eeuw, die er ook op uit trokken om Nederland in alle deelen van de wereld te vertegenwoordigen, een doel. dat eveneens door het N O.I.B.. zij het dan in modernen vorm. wordt nagestreefd Het spreekt van zelf, dat deze studenten- ereeniging een eigen orgaan „Het Joumael" bezit. Het eerste nummer van dit royaal uit gevoerde tijdschrift is geheel gewijd aan de opening van het instituut op 20 November 1946 en bevat den volledigen tekst van de rede voeringen van Z.K.H Prins Bernhard. dr. G. Bolkestein en ir. A. Plate, die bij die gelegen heid uitgesproken werden. Veie illustraties van de plechtigheid en van kasteel Nijenrode verluchten den tekst. „Amor Fati". Zeven opstellen over Bergen-Belsen door mr. A. J. Herzberg. Uitgegeven door Moussault. Amsterdam Een aantal losse artikelen over het con centratiekamp Bergen-Belsen, verschenen in een weekblad, is op veler verzoek gebun deld tot een aesthetisch boekwerkje, dat in soberen band een oenheid brengt in de veel heid van indrukken, die de schrijver gedu rende zijn sombere ervaringen in het kamp opdeed. Soberheid is eveneens het kenmerk van de uitingen, die de verschrikkingen der kampen nog eens in herinnering brengen Diep menschelijk gevoel en scherpe opmer kingsgave spreken uit. deze opstellen, die niet uitbarstingen van woede en haat. doch een stil, bijna eentonig vertellen van groot lij den zijn geworden. De ironie van het leed wordt er snijdende humor, de aanklacht te gen de beulen groeit er tot een beklagen van de leege wezens, die het folteren tot een ge woonte maakten. „Amor Fati" is een boekje, dat leert en verduidelijkt, herinnert en waarschuwt. De „Poolzee" sleept een Van Schiedam uit is opnieuw een groote sleepreis begonnen. Thans is het de „Pool- zee" van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst, die den tocht naar Indië on derneemt- De sleep is geen tin- doch een gewone baggermolen, welke op de werf Gusto" te Schiedam revisie heeft onder gaan. Om de installatie voor het bagger- werk te compieteeren, bevindt zich bij de sleep ook een z.g. bak. In deze bak is op genomen een sleepboot van 220 pk., be stemd om in Indië den molen te versle pen. De molen is bestemd voor Soerabaja Men denkt in tachtig dagen de reis vol bracht te hebben. Opdrachtgever voor deze sleepreis is de Nederlandsche Maatschap pij van Havenwerken te Amsterdam. De werkzaamheden in Soerabaja zullen ge schieden voor rekening van het departe ment van Overzecsche Gebiedsdeelen. De baggermolen, die 36 emmers telt. kan een capaciteit ontwikkelen van 550 liter per emmer. Voor het werk in Indië zijn een drietal bakken noodig en een tweede sleepboot. De andere twee bakken zullen in gedemonteerden staat worden nage zonden. De tweede sleepboot zal per schip worden vervoerd. Prijsregeling voor hand- gebreide goederen Het verschijnsel dat handgebreide goe deren zooals pullovers, wanten en derge lijke artikelen slechts tegen buitensporig hooge prijzen in de winkels te verkrijgen zijn, heeft de overheid genoopt prijsrege- lend in fce grijpen. De prijsregeling, welke over drie weken in werking treedt, be oogt ten eerste handgebreide wollen goe deren tot redelijken prijs in den handel te brengen en ten tweede de verwerking van knotten breigarens door anderen dan gebruikers zooveel mogelijk te beperken Het kwam namelijk zeer veel voor, dat fabrikanten en handelaren, die over knot ten breigarens beschikten, deze in huis arbeid tot kleedingstukken lieten verwer ken en daarvoor een zeer hoogen prijs be dongen. In den prijs van handgebreide kleeding stukken mag nu voor breiloon en alge meene kosten slechts een vast bedrag worden berekend boven de kosten van het materiaal. Tengevolge daarvan zal de prijs van wollen heerenpullovers in den winkel op ongeveer f 22 tot f 25 komen, een paar effen wollen wanten op ongeveer f 2.50 tot f 3.50 en een wollen babycape op on geveer f 10 tot f 12. Wederopbouw van boerenbedrijven Door oorlogsschade en Inundaties werden ln Nederland gehee! verwoest 6491 boeren behuizin gen met bijbehoorende bedrijfsgebouwen en bovendien nog 14.738 schuren of stallen. Ook in dit opzicht werden het zwaarst getroffen de provincies: woningen en schuren of bedrljfsgeb. stallen. Noord-Brabant 1995 4816 Gelderland 2017 3650 Limburg 870 2082 Zeeland 380 1502 Overijsel 507 852 Slechts in enkele gevallen kon de definitieve herbouw van boerderijen met bijgebouwen ter hand worden genomen. Hiervoor is zeer veel hout noodig. Teneinde de getroffen boeren toch zooveel mo gelijk in staat te stellen hun werk voort te zet ten, werden vele noodboerderijen en noodstallen gebouwd. Tot en met 31 December 1946 werden geplaatst: boeren- noodwonlngen: noodstallen: Noord-Brabant 1596 1838 Gelderland 1292 1440 Limburg 644 707 Zeeland 293 602 Overijsel 355 436 Zuidholland 43 118 Utrecht 83 108 Noordholland 28 68 Groningen 67 93 Drenthe 54 77 Friesland 24 32 Totaal 4479 5519 Hiermede kan de bouw van boeien-noodwo ningen als geëindigd worden beschouwd. Van nu af zullen slechts definitieve boerenbehuizingen worden gebouwd. Netto-besparing aan rente en aflossim f 67 millioen per jaar. De opbrengst van de Vermogensaanwas- bclasting en van de Vermogensheffing- ineens kan worden geraamd op f 5V£ mil liard. Na onderstelde consolidatie tot een hoofdsom van f 2 milliard de geschatte opbrengst van de heffing-ineens zal de besparing voor den staat worden: aan rente f 60 millioen en aan aflossingen gemiddeld f 40 millioen, tezamen gemiddeld f 100 mil lioen per jaar. Dit is de bruto-besparing. De netto-besparing van de heffing ineens kan worden geschat op 67 millioen, aldus deelt de minister van financiën mede in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Vermogensheffing-incens. Tegenover de bewering, dat de Vermogenshef- voor betaling van belastingen van den verkoop van hef vermogensobject. Verder ligt het in net voornemen de mogeljji heid te openen, om uit overtollig geblokket tegoed effecten ter beurze aan te koopen, welke effecten een tijdelijke gedwongen dej neer-.ng zal woiden toegepast. In onderzoek ts het vraagstuk, welke bijzo dere voorzieningen noodig zijn ten aanzien v de overdracht van inschrijvingen ln het groc boek 1946. voor zoover de inschrijver deze n kan gebruiken vooi betaling van de aanslag in de vermogensheffingen te zijnen name en t- name van zijn echtgenoote. Op deze wijze meent de fnlnlster, dat hij e bijdrage zal geven om de met betrekking t de liquidatie van effecten en andere verm gensobiecten te verwachten moeilijkheden verzachten. Om het damkampioenschap van Kennemerland Deze week is het damtournooi om kampioenschap van Kennemerland voort fing-ineens niet slechts de liquiditeit van het gezet;. De Uitslagen luiden: T. Postma-j bedrijfsleven maar ook de mogelijkheid tot in- vesteeren in gevaar zou brengen, verklaart de minister, dat deze gevaren vooi het bedrijfsleven als geheel genomen slechts reëel zijn, indien er voorzoover de vrije geldcirculatie door deze hef fing te ver zou worden Ingekrompen, hetgeen niet het geval zal zijn. De vermogensheffing, afsluiting van de geldsaneerlng, zal veeleer toe bijdragen om te voorkomen dat een teveel aan koopkracht en een teveel aan staatsschuld titels het prijspeil en het rentepeil in ongezonde mate omhoog zullen dwingen. Zulk een n regel belemmert op zichzelf een gezonde vesteering niet. De ln het voorloopig verslag aanbevolen her- ste.belasting acht de minister, indien zij reeds voorgestelde belastingen zou worden Inge voerd. te eenenmale verwerpelijk, al ware het slechts wegens haar voor de hand liggend effect op den ondernemingszin. De oplossing, aan de hand gedaan door zeer vele leden, die tegen het wetsvoorstel bezwaar hadden: de gedwongen leening tegen zeer lage rente, mag volgens den minister den naam van oplossing niet dragen. De monetaire beteekenis van een dergelijke gedwongen leening. aange nomen. dat deze noch voor beleening. noch voor overdracht vatbaar zou zijn, zou inderdaad, be houdens de inflationistische werking van de rentebetaling, dezelfde zijn als die van de voor gestelde heffing, maar juist voor zoover het monetaire effect hetzelfde zou zijn. zou zulk een leening ook dezelfde betalingsmoeilijkheden medebrengen als de heffing. Den huidigen omvang van het geblokkeerde tegoed meent de minister te mogen stellen op ruim 5 milliard. In dit bedrag zijn begrepen de geblokkeerde bedragen aan schatkistpapier ln handen van andere houders dan banken, spaar banken en giroinstellingen, welke bedragen naa schatting tenminste een half milliard bedragen en het totaal van de inschrijvingen in het Groot boek 1946, ook die welke zich bevinden in han den van irvstltutioneele beleggers. De bedragen die in de komende jaren met de aflossing op de buitenlandsche schuld zullen zijn gemoeid, kunnen thans nog niet nauwkeurig worden vastgesteld. Eenerzijds zal de buitenland sche staatsschuld door het aangaan van nieuwe leeningen ln de toekomst nog moeten worden vergroot aarmede ook de aflossingsverplich tingen stijgen anderzijds is het mogelijk, dat door het verlengen van den looptijd van reeds aangegane leeningen de aflossingsverplichtin gen op deze leeningen in de komende jaren zullen verminderen. Volgens den huidigen stand van zaken bedraagt het totaal van de gecontrac teerde bimtenlandsche staatsschuld op 31 Decem ber 1946 rond f 2100 millioen en zal op deze schuld in de periode 1947 tot en met 1956 f 1470 millioen moeten worden afgelost. Ondanks de mogelijkheid om. naast gewoon geblokkeerd tegoed en Inschrijvingen in het Grootboek 1946 ook staatsobligatiën in betaling te geven, zullen zich stellig liquidatiebezwaren voordoen. Teneinde deze zoo gering mogelijk te doen zijn en mede om het wegsmelten van de gewone geblokkeerde saldi zooveel mogelijk te bevorderen, zullen ir, het kader van de geleide lijke afwikkeling van de geld blokkeering eenige maatregelen worden genomen, waardoor geblok keerde tegoeden, welke door de houders met worden gebruikt tot betaling van hun eigen be lastingschuld, worden toegelaten tot aankoop van vermogensobjecten (andere dan effecten), welke moeten worden geliquideerd door hen die over onvoldoende geblokkeerde middelen be schikken om hun belastingschuld te voldoen. Hierbij zal als elsch worden gesteld, dat de ge blokkeerde gelden rechtstreeks worden gebruikt Belastingvrije grens voor pensioenen verhoogd De minister van Financiën heeft in een uitvoerige Memorie van Antwoord dc op merkingen, welke de Tweede Kamer in het voorloopige verslag over de Vermogens- heffing-ineens heeft gemaakt, beantwoord. Teneinde tegemoet te komen aan de bezwa ren. welke het betalen van de belasting over het in ondernemingen belegd vermo gen medebrengt, heeft de minister voor dit gedeelte van de belasting nieuwe betalings termijnen opgenomen. Belastingschuldigen wier vermogen voor ten minste één derde als bedrijfsvermogen moet worden aangemerkt, krijgen het recht het ge deelte van den aanslag, verband houdende met het bedrijfsvermogen, te voldoen in vijf gelijke jaarlijksche termijnen. Deze regeling geldt niet voor de geblokkeerde middelen waarover een belastingschuldige beschikt. Bovendien word't. indien bij of vóór den eersten termijn op andere wijze dan uit geblokkeerde middelen meer wordt betaald dan bij den eersten termijn verschuldigd is, over dat hoogere be drag een korting toegekend. Deze wordt bere kend naar 4 pet per Jaar. Panda en de Meester* dief 61. „J-juist, j-jazei de hofmaar schalk. „B-baron Goedbloed is Uw broeder en zal behandeld worden zoals Uwe majes teit zelf behandeld wordt! H-hoelang duurt dat, Sire?" „Levenslang!" zei de Koning. Levenslanghofmaarschalk! Bravo, broe der!" zei Joris, die zijn hoed had opgezet en op de troon toas gaan zitten. „Ge spreekt, zoals wij dal persoonlijk zouden hebben gedaan! We zullen het wel met el kaar kunnen vinden! Zet U neder, dan kunnen we enkele staatszaken behande len!" „Wat een brutale rekel!" dacht Panda en dat dacht de hofmaarschalk waarschijn lijk ook. H\j keek tenminste erg boos naar Joris terwijl de Koning hem olijk lachend toeknikte. De belastingvrije grens voor pensoenen is ver hoogd van f 4000 tot f 6000. Voorts is voor hen, die geen profijt hebben van de vrijstellingen voor de oudedagsvoorziening zooals pensioe nen en levensverzekering, een extra vrijstelling opgenomen ten bedrage van Vi van de normale vrijstellingè De normale vrijstelling bedraagt voor ongehuwden f8000. voor gehuwden f 12 000 In dit geval bedraagt de extra-vrijstelling dus voor ongehuwden f2000 en voor gehuwden f3000. De kinderaftrek bedraagt voor elk minderj"artg kind f 4000, welk bedrag tot 1 5000 wordt ver hoogd indien het kind geen recht heeft op al dan niet Ingegaan weezenpensioen Voorts is de kin deraftrek uitgebreid tot meerderjarige kinderen, die door gebreken van lichaam of geest onvol waardig zijn. Hij is anderzijds beperkt tot kin deren, die zelf niet in de heffing worden aange slagen. Voorts is voor bezitters van 40 Jaar en ouder van kleine vermogens een gunstiger regeling getroffen. De vrijstelling ten bedrage van f50.000 werd voor deze personen volgens het oorspronkelijk ontwerp slechts verleend, indien het gemiddeld zuiver inkomen van den belas tingplichtige over de belastingjaren 1941 tot en met 1945 een bedrag van f 1500 niet te boven gaa- Thans wordt de vrijstelling van f 50.000 verleend, Indien het gemiddeld zuiver inkomen over die jaren of. als dit voor Jen belastingplichtige voordeeliger ls over de belastingjaren 1943 tot en met 1945. niet meer bedraagt dan f 2000 Bedraagt het inkomen meer dan f 2000. doch niel meer dan f 3000. dat wordt de vrijstelling van f 50.000 slechts ten deele verleend Bovendien wordt deze met het inkomen verband houdende vermindering, welke oorspronkelijk slechts zou toekomen aan personen van 40 jaar en ouder, thans ook verleend ten aanzien van hen die door gebreken van lichaam of geest onvolwaar dig zijn. ongeacht hun leeftijd. Ook het tarief heeft een wijziging ondergaan Voor de lagere vermogens is het verschuldigde bedrag iets lager geworden. Voorwerpen van zoodanige kunst- of weten schappelijke waarde dat zij In een openbaar mu seum of openbare wetenschappelijke verzameling zouden kunnen worden opgenomen, zullen mits de belastingplichtige bereid is deze voorwerpen daartoe gedurende een bepaalden tijd in bruik leen af te staan, en indien hij aannemelijk maakt, dat hij reeds op 9 Mei 1940 eigenaar van de voorwerpen was. onder bepaalde voorwaar den bulten de heffing blijven. Ten aanzien van oorlogsslachtoffers ls door een verdere tegemoetkoming aansluiting gezocht bij de regeling van de Wet op de Vermogensaanwas- belastlng Tenslotte zijn bepalingen opgenomen om de heffing van de vermogensbelasting van natuur lijke personen voor het belastingjaar 1945 en 1946 te vergemakkelijken. Wassenaar 11; B. DukelDraayer 2— DixhoornAbe de Jong 11. De stand der hoofdklasse na de viei ronde luidt: gesp. gew. gel. verl. pntl H. Laros 3 2 1 0 5 Wassenaar 3 1 2 0 4 B. Dukel 3 1 2 0 4 Abe de Jong 4 1 2 1 4 Suyk 2 1 1 0 3 Tolenaars 2 1 1 0 3 T. Postma 3 1 1 1 3 Dixhoorn 4 0 2 2 2 Draayer 4 0 0 4 0 Deze week wordt nog de uitgesteld partij LarosDukel gespeeld. Maandag 10 Maart zal in het clubge bouw der Haarlemsche Damclub de vijfd ronde worden gespeeld. Dan ontmoete elkaar DukelSuyk, De JongDraaye WassenaarDixhoorn, TolenaarsPostmi Zwemmen Wereldrecord 400 meter schoolslag dames Het wereldrecord op de 400 meter schoolt dames, gemaakt door de Duitsche zwem; Anni Kapell gedurende den oorlogstijd, niet erkend, aangezien de daarvoor bestemi formulieren niet in het bezit van de FINA gekomen. Het laatste wereldrecord van l Kapell stond op 6 min. 8.3 sec. In verband hit mede is de tijd van de Nederlandsche zwemstt Jo Waalberg op dezen afstand, 6 min. 13.7 gemaakt op 12 November 1940 te Amsterd; weer als wereldrecord op de lijst gekomen. Waterpolo Kringwedstrijden voor Zondag Het programma van de wedstrijden op Zondai 9 Maart, ïn het Sportfondsenbad luidt: Dames: DWR 2—HVGB 1. Heeren. Afd, I: HVGB 2—DWR 2; DWT 1- VZV 1. Rocoeentbeker-competitie KNZB. Afdeeling E Oosferbad—DWT. afdeeling B ln de central i den KNZB luidt: De eindstand wintercompetitie gesp. gew. gel. verl. 18— 6 14—14 13—13 7— 9 10—20 pn Voetbal Sneeuwvrij maken van terreinen Het bestuur van den KNVB heeft zich, blij kens de Sportkroniek, tot de besturen der voet balclubs gericht met het dringend verzoek, om zoodra de dool definitief intreedt de speelvelden op korten termijn sneeuwvrij te maken en dt sneeuw tegelijkertijd van het terreincomplex te verwijderen, omdat zij anders water vormt, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat op grond daarvan een speelveld moet worden afgekeurd Schaken Schoonheidsprijs voor O'Kelly Voor het Hoogoventournool dat in Januari ge houden is, had een Haagsche schaker eet: schoonheidsprijs ter waarde van f50 beschik baar gesteld. Deze prijs is gewonnen door den Belg O Kelly voor zijn partij tegen den Haai* lemmer Marwltz. Crisis. De onderhandelingen in Hongarije tussehen de Partij der kleine Eigenaren en het linksche blok, die Woensdag hervat zijn. zijn nu reeds volkomen mislukt en er dreigt een nieuwe poli tieke crisis. (De Partij der kleine Eige naren kreeg bij de jongste verkiezin gen een absolute meerderheid (52 Auschwitz. Elf Maart begint voor het na tionale tribunaal in Warschau het pro- ces tegen Rudolf Hoess, den vroegeren commandant van het concentratiekamp Auschwitz. Hij wordt ervan beschul digd verantwoordelijk te zijn voor den dood van vier millioen menschen. Geschilpunt-in-spé? Volgens de „Evening News" zal Bevin er te Moskou op aan dringen. dat het vredesverdrag met Duitsehland te Londen zal worden ge- teekend. Bevin zou meenen, dal de oorlog formeel dient te eindigen het land, dat het eerst den oorlog aan Duitsehland verklaarde. (U.P.) „Snippers". In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Vansittard Woensdag ver klaard: „Het Atlantische Handvest is reeds in snippers gescheurd, vooral de eerste drie clausules. Of is de instelling van een Groote Drie. Groote Vier of Groote Vijf soms werkelijk in overeen stemming met het Handvest?" De Brinon. De vroegere Vichy-ambassadeur in Duitsehland, Fernand de Brinon, tegen wien op het oogenblik een col laboratie-proces wordt gevoerd, heeft Woensdag geweigerd voor zijn rechters te verschijnen. (U.P.) Hoogere loonen, minder licht. De drie Ita- liaansche steden Lucca, Pisa en Viareg- gio moesten het gisteren zonder electri- citeit stellen, omdat een aantal demon- streerende stakers de dijken van het krachtstation Garfagnana hadden door- gestoken. (U.P.)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2