Haarlems Dagblad Vandaag begint „Moskou" Burgemeester Reinalda vertrekt Indië-lijn der K.L.M. in gevaar? Recordprestatie van mijnwerkers en spoorwegpersoneel Officieele ontkenning van Britsche aandrang tot onderteekening Zal de dooi het eindelijk winnen? Russisch antwoord inzake Hongarije Weerbericht 61e Jaargang No. 1857$ Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H N.. Soendaplein 37. l'el 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713. 10132. Maandag 10 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post t 4.50 Postgiro 273107. Advert, tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem nP 23 November 1945 was er een feeste- lijke bijeenkomst in het Gemeèntelijk Concertgebouw tot viering van het zeven honderdjarig bestaan der stad Haarlem. Het gebeurde enkele maanden na de be vrijding en de eigenlijke viering, die latei- in een grootsche feestweek tot uiting zou komen, moest wegens de tijdsomstandig heden nog uitgesteld worden. Maar op die eerste bijeenkomst in de Concertzaal ge beurde toch al iets heel bijzonders. Want juist op dat oogenblik kon de Commissaris der Koningin mededeelen dat waarnemend burgemeester M. A. Reinalda tot burge meester van Haarlem benoemd was. „Een daverend applaus onderbrak zijn rede, het publiek verrees van zijn zetels en er wer den drie hoera's op den benoemde uitge bracht. De achtste eeuw van het stads bestaan is ingeluid door een nieuwen bur gemeester en met zijn benoeming dient niet alleen hij, maar ook Haarlem gefeliciteerd te worden. Want hij is de man, dien wij noodig hebben op dezen post". Dat schreven wij toen. Vandaag, pas viif- tien maanden later, moeten wij al mede deelen dat de benoeming van den burge meester van Haarlem tot Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht eerstdaags in de Staatscourant verschijnen zal en dat de heer M. A. Reinalda dus als burgemees ter aftreedt en Haarlem gaat verlaten naar wij vernemen op zeer korten termijn. Dit is een onverwachte loop van zaken, dien wij betreuren. De burgemeester die de stad door en door kende, die als geboren en getogen Haarlemmer zich onderscheiden had door voortreffelijk werk in haar be lang gedurende een tienjarig wethouder schap, die aller respect bovendien verwor ven had door een carrière waarin hij, zoon uit een arbeidersgezin, het door wilskracht en toewijding aan de openbare zaak zoover had gebracht, wordt nu al tot andere func tie elders geroepen. Het is een hoogere functie, zij beteekent een nieuwe onder scheiding voor den benoemde en onze wel gemeende gelukwensch zij hem gebracht. Wij dienen voorts rekening te houden met het feit, dat na de ontwrichting van den oorlogstijd de nieuwe vorming van het openbare bestuurs-kader in den lande niet eenvoudig is en dat daarbij niet steeds rekening gehouden kan worden met de ge- wenschte normale continuïteit in hei ge meentelijk bestuur. Maar na de bevrijding werd eerst burgemeester de Vos van Steen- wijk, wiens in 1937 begonnen burgemees terschap van Haarlem slechts 3'/2 jaar ge duurd had, tot Commissaris der Koningin in Noordholland benoemd en nu verdwijnt burgemeester Reinalda al na vijftien maan den. Het geeft wel aanleiding om de hoop uit te spreken, dat dit geen gewoonte zal worden. Haarlem telt 155.000 inwoners, is de vijfde stad des lands en vormt het cen- I trum van een zeer dicht bevolkingscentrum van een kwart millioen, welks toekomstige ontwikkeling tal van belangrijke vraag stukken oplevert. Hierbij is niet alleen krachtige en kundige leiding maar ook con tinuïteit in die leiding noodzakelijk. Daar om zal bij de benoeming van burgemeester Reinalda's opvolger dienen te gelden, dat op deze belangrijke bestuurspost weer een man van bijzondere bekwaamheid en er varing vereischt wordt, zonder dat men hem c.q. gaat voorbestemmen voor een hoogere functie op korten termijn. Tien jaar geleden, voor de benoeming van bur gemeester de Vos van Steenwijk, die ons verheugde, hadden wij aanleiding om met bijzonderen aandrang de belangen van Haarlem naar voren te brengen. Aanleiding voor zulken aandrang is er nu, in andere omstandigheden, opnieuw. Reeds wordt de naam van een mogelijken opvolger genoemd. In ambtelijken zin is dat natuurlijk erg voorbarig, want het aftreden van den huidigen burgemeester is nog niet eens officiéél medegedeeld en aan de benoeming van zijn opvolger zal de gebruikelijke procedure, met een voor dracht van den Commissaris van de Ko ningin bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, vooraf moeten gaan. Dus is alle denkbare reserve vereischt. De genoemde naam is die van mr. dr. J. in 't Veld, bur gemeester van Zaandam, evenals de aftre dende burgemeester lid van de Partij van den Arbeid. Het zou ons verheugen als zulke benoeming inderdaad een feit mocht worden, want het betreft hier inderdaad een man van bijzondere bekwaamheid, die bovendien in een niet gemakkelijk te be sturen gemeente groot aanzien door zijn beleid en tact heeft verworven. Maar of dit bewaarheid wordt of niet: in elk geval ver wachten wij een burgemeester die speciaal voor Haarlem bestemd is. Burgemeester R^ na Ida zal afscheid ne men in een specü zitting van den ge meenteraad en wethouder D. J. A. Geluk zal als waarnemer optreden tot de opvolger benoemd zal zijn. Omtrent het kortstondige burgemeesterschap van den aftredende dient vooral gereleveerd te worden dat hij al tijdens de bezetting, „ondergedoken" in Amsterdam, veel voorbereidend werk ge daan had, dat hy later als waarnemend burgemeester en na zijn definitieve benoe ming kon voortzetten, waardoor o.a. de be zetting der belangrijke posten in het ge meentebestuur en de gemeentebedrijven en -diensten goed geslaagd is, zoodat zijn opvolger een kundige en krachtige bezet ting zal vinden. Dat is een voornaam ding. Van de mate van zelfbestuur der gemeen ten, zooals wij die in het verleden gekend hebben, is nog geen sprake, zeker niet in i'inanciëel-noodlijdende gemeenten als Haarlem en tallooze andere. Naar den te rugkeer van die gemeentelijke autonomie, naar de decentralisatie van bestuur, die een der kernen van ons staatsbestel vormt in tegenstelling met den „ambtenaren- staat". dient met kracht te worden ge streefd. Burgemeester Reinalda is zich daar steeds sterk van bewust geweest en de provincie Utrecht zal alleen wèl kunnen varen bij deze overtuiging van haar nieu wen Commissaris der Koningin. Hij zal zeker krachtig voor haar belangen op de bres staan. Zijn langdurige ervaring als uitgever van wetenschappelijke werken, die hem in zoo veelvuldige samenwerking met mannen der wetenschap bracht, zal voor hem de functie in een universiteits stad bijzonder aantrekkelijk doen zijn. De a.s. Commissaris der Koningin in Utrecht werd geboren op 28 Juni 1888 en is dus 58 jaar. Hij is lid der Eerste Kamer. Van 1923-1928 en van 1936-Maart 1941 was hii wethouder van Haarlem: sinds de be vrijding heeft hij het burgemeestersambt vervuld. R. P. Vriendelijke en optimistische woorden bij de aankomst der delegaties Hedenmiddag om drie uur zal in de Moskousche luchtvaartclub de conferentie der vier ministers \an Buitenlandsche Zaken worden geopend. Men is in beginsel overeen gekomen twee bijeenkomsten per dag te houden, om negen uur in den morgen en om drie uur in den middag, Nederlandsche tijd. Hedenmiddag zal Moiotof de vergadering presideeren. Men verwacht dat heden slechts de agenda en de werkwijze aan de orde zullen komen. Gisteren zijn de ministers van Frankrijk, Engeland en Amerika in Moskou verwel komd door Andrei Visjinski, plaatsver vangend minister van Buitenlandsche Za ken der Sovjet-Unie. Bevin, Marshall en Bidault hebben in den loop van Zondag beleefdheidsbezoeken gebracht bij Moio tof in het Kremlin en een rondrit door Moskou gemaakt. Minister Bidault zeide bij zijn aankomst op het vliegveld van Moskou tot Visjinski: „Onder den oorlog kwam ik naar Moskou om een verdrag van vriendschap en militairen bijstand te onderteekenen. Thans is het doel van mijn komst, den vijand, tegen wien ons verdrag was gericht.'te beletten, ooit weer op te staan. Ik heb gereisd met volkomen vertrouwen in het gunstige verloop dezer conferentie". De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, heeft my zijn aankomst op het station te Moskou voor de microfoon het volgende gezegd: „Ik ben zeer ver heugd weer in Moskou te zijn en de groeten te kunnen overbrengen van de volkeren van Groot-Brittannië en het Britsche Ge- meenebest. Wij zullen de komende dagen wijden aan pogingen tot het tot stand brengen van een duurzamen vrede, welke een herhaling van agressie zal voorkomen en het mogelijk zal maken dat de geheele wereld veilig leeft. Ik breng de beste wen- schen over voor het volk van de Sovjet- Unie". De Duitschers en „Moskou". De Berlijnsche correspondent van het ANP bericht, dat men in Duitschland thans weinig hoop koestert ten aanzien van eenige gunstige beslissing over de voornaamste Duitsche problemen „gun stig" althans van Duitsch standpunt ge zien. Voor wat de geweldige amputatie in het Oosten betreft, die het vierde deel van den vroegeren Duitschen bodem omvat, klampt men zich nog vast aan de Ameri- kaansche uitingen, die het voorloopige karakter der Oder-Neisse grens vaststel len, doch ook al protesteeren de politici van alle richtingen tegen een bestendiging der voorloopige grens, toch kan men in hun beschouwingen nauwelijks eenige reëel gefundeerde hoop lezen op andere dan zeer geringe wijzigingen in de Oder-Neisse grens. Men laat evenwel niet na de wezen lijke verandering in Duitschlands econo mische structuur, die het gevolg zal zijn van deze massale aderlating, in het licht te stellen in de hoop daarmee verzachting der economische verplichtingen te verkrij gen. Men wil uit deze afscheuring ook het argument slaan tegen inwilliging van de beperkte gebiedseischen van Nederland, België en Luxemburg. Professor Schreiber van de universiteit te Münster heeft zoo juist ten aanzien dezer laatste eischen een open brief aan den Nederlandschen minister-president ge publiceerd in het officieele Britsche dag blad „Die Welt", waarin hij met voorbij- De „Willem Barendsz" zendt ons 5700 ton walvischtraan De Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart deelt mede, dat de tanker „Nacella" op 28 Februari van de vangge bieden in de Zuidelijke IJszee naar Neder land is vertrokken met een lading traan van rond 5700 ton. Bovendien bevond zich op dit tijdstip rond 1800 ton aan boord van de „Willem Barendsz", die de vangst tot het eind van het seizoen op 8 April voort zet. De KLM-persdienst deelt mede: Naar aanleiding van een Aneta-bericht uit Batavia, dat gegrond is op een mede- deeling van het republikeinsche persbu reau Antara en volgens hetwelk aan KLM- passagiersvliegtuigen verboden zou worden te landen op Voor-Indisch gebied, valt slechts te melden, dat de KLM den Am sterdamBatavia-dienst in opdracht vliegt voor de Netherlands Government Air Transport. Deze NGAT heeft van de regeering van India vergunning tot het landen op Voor-Indisch gebied, een ver- j gunning die voorshands nog niet afloopt. Het Kremlin is vlak bij de hand Volgens de „Manchester Guardian" biedt Moskou meer gelegenheid dan Londen of New York om de „koe bij de horens" le vatten, daar Moiotof en Vysjinski in tegenstelling met Bevin en Marshall geen absolute volmacht hebben en iedere stap van te voren door Stalin en het politieke bureau is bepaald of eerst overwogen moet worden. „Het Kremlin is nu vlak bij de hand", aldus het blad, „en Moiotof hoeft zijn gedrag niet via intercontinentale telefoon gesprekken te bepalen." Radio-Makassar door brand verwoest Vrijdag is het radio-station Makassar door brand volledig verwoest. Rad:o-Ma- kassar was een der sterkste zenders van Indonesië. Na een voorloopig onderzoek meent men den brand te moeten wijten aan een terroristischen aanslag. Het woord is aan. Alle goede spreuken zijn reeds in de wereld; men verzuimt slechts, ze toe te passen. gaan van alle andere dan historische mo tieven, die door Nederland zijn aange voerd, vastststelt dat de Nederlandsche regeering met haar eischen „den berg der verleiding" beklommen heeft. De Duitsche woordvoerders kunnen blijkbaar niet na laten het voor te stellen alsof Nederland als een aasgier boven het Duitsche lijk vliegt en verzuimen vaak voor het Duit sche volk de motieven te vermelden, welke aan de eischen ten grondslag liggen. Wan neer Duitschland thans den blik naar Mos kou richt, dan doet het <ïat zonder veel hoop. Fernand de Brinon, de ex-ambassadeur van de Vichy-regeering bij- de Duitsche bezeltingsautoriteicen, die Donderdagavond door het Fransche Hooge Hof van Justitie wegens landverraad veroordeeld werd tol den dood en tot nationale onwaardigheid. Toen het vonnis werd uitgesproken in de ijskoude congreszaal van het paleis van Versailles door den president Nogueres, riep de Brinon met verwilderd gezicht uit: „Het nageslacht zal oordeelen". Weer schietpartij in Tel Aviv Joodsche terroristen hebben Zaterdag avond gedurende anderhalf uur met mor tieren en mitrailleurs een intensief vuur gelegd op het hoofdkwartier van de Brit sche militaire veiligheidspolitie te Tel-Avv. In het gebouw brak brand uit. Opbrengst van tweeden Zondagsdienst bedraagt ruim 35000 ton De tweede Zondagsdienst op de mijnen is een nog grooter succes geworden dan de eerste Zondagsdienst op 2 Februari. Voor den ochtenddienst, welke Zaterdagnacht om 12 uur begon, verscheen 75 pCt. van het personeel vrijwillig op de mijnen en voor den nvddagdienst, welke om 8 uur Zondagochtend begon, 69 pCt. Over beide diensten gerekend was de opkomst gemiddeld 73 pCt. Er werd een productie bereikt van 35.100 ton. Deze hoeveelheid is gelijk aan die van een normale dagproductie en ligt r^nd 9.000 ton hooger dan die van den eersten werk-Zondag op 2 Februari. Er is weel- bijzonder hard gewerkt. De individueele prestaties lagen veel hooger dan normaal. Iedereen gaf het uiterste tot leniging van den kolennood. De prestaties van het spoorwegpersoneel deden niet onder voor die der mijnwerkers. Van de 35.100 ton kolen was gisteravond reeds ruim 22.000 ton naar verschillende deelen des lands vervoerd. Van middernaoht tot des avonds 8 uur reden 28 treinen met in totaal 1170 wagons van gemiddeld 19 ton van de mijnenstations het land in. Op normale Zondagen zijn het slechts 7 treinen, zoodat tot 8 uur Zondag avond reeds 21 extra kolentreinen hadden gereden. Er zijn Zondag 26 treinen met 1300 leege kolenwagons teruggekeerd naar de mijnen. De reizigerstreinendienst ondervond nau welijks eenige vertraging door dit zeer drukke kolenvervoer. Geen dank. De samenwerkende mijnwerkersbonden, vex-eenigd in de vak-unie, hebben na den eersten werk-Zondag met groote genoeg doening vastgesteld, dat overal in het land behoefte bestond om blijk te geven van waardeering voor het vrijwillig werken in de mijnen. Niet alleen schriftelijke, maar ook stoffelijke blijken van waardeering kwamen in velerlei vorm binnen. De mijn werkers stellen deze waardeering op hoo- gen prijs, doch nu er gisteren nogmaals vrijwillig een extra Zondagdienst is ge maakt, omdat de winter blijft voortduren, verzoeken de samenwerkende mijnwerkers bonden dringend om niet over te gaan tot het zenden of toezeggen van stoffelijke be wijzen van waardeering. De mijnwerkers brachten het offer van hun vrijen Zondag zooals alle goede Nederlanders een offer zouden brengen als daarmede een groot volksbelang kon worden gediend. De blij vende belangstelling voor het zware vak van den mijnwerker ook in de toekomst is het eenige, dat de mijnwerkers met aan drang willen vragen. Duizendste nieuwe mijnwerker. Dezer dagen werd de duizendste nieuwe mijnwerker uit de wervingsactie in het mijnbedrijf tewerk gesteld. Aan deze gebeurtenis werd op staatsmijn Hendrik te Brunssum eenig feestelijk cachet gegeven. De 23-jarige Albertus Fok- kens, afkomstig uit Beilen. was de duizend ste. Toen hij voor zijn eersten dienst op de „Hendrik" binnenstapte, werd hem een bij zondere ontvangst bereid. De bedrijfsinge- Zondag waren velen, aangetrokken door nel voorjaarszonnetje naar Zandpoort ge trokkenzoodat op de terrassen een bijna zomersche drukte heerschle nieur hield een korte toespraak, waarin hij er zijn bijzondere voldoening over uitsprak, dat hij den duizendsten nieuwen mijnwerker uit de werving welkom mocht heeten. Hij zeide dat men in ons land nog wel eens verouderde begrippen over het mijnbedrijf aantreft, die in de practijk niet meer juist blijken te zijn. De omstandigheden, waar onder de mijnwerkers wei-ken, zijn beter dan men denkt. Het is dan ook verheugend, te kunnen constateeren, dat er op dit oogen blik bij de jonge Nederlanders meer begrip blijkt te zijn voor wat het mijnbedrijf voor hen kan beteekenen; Het bereiken van het eerste duizendtal wil echter nog niet zeggen, dat aan de ver wachtingen, welke men van de werving had, volledig is voldaan. Er is in het mijn bedrijf nog voor velen plaats. De eerste duizend nieuwe mijnwerkers zijn slechts ten koste van groote moeiten aangeworven. Niet alleen dat zij ons land dagelijks een groote hoeveelheid kolen leveren, welke van zeer groot belang zijn, doch zij maken tevens duizend buitenlanders overbodig. Het zal er nu om gaan, nog meer Neder landers voor het mijnbedrijf te winnen. Sir Thomas Beecham is ziek Daar Sir Thomas Beecham door ziekte verhinderd is zal het concert van het Con certgebouworkest Dinsdagavond in de GERUCHTEN ROND LINGGADJATI Een Reulerbericht meldde Zondag dat deur in Den Haag met betrekking tot de Britsche regeering er zoowel bij de Ne- Linggadjati. Wel is. zooals weid medege- derlandsclie regeering als de nationalisti- dee ld. aan de Nederlandsche regeering een sche leiders in Indonesië op zou hebben nota overhandigd betreffende de kwestie aangedrongen, dat de overeenkomst van Linggadjati spoedig zou worden onder- tcekend. Deze Britsche stap zou tien dagen geleden ziin gedaan en Reuter voegde er bij. dat een woordvoerder van de Engel- sche regeering een bevestiging van dit feit had gegeven. Het A.N.P. toekende reeds bij dit bericht aan. dat er in Den Haag van zulk een stap niets bekend was. Later berichtte het. dat zoowel het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken als de Britsche ambassade in Den Haag een slap der Britsche regeering met betrekking tot de overeenkomst van Linggadjati ontkend hadden- Ook de Nederlandsche ambassade in Londen ontkende het Reuterbericht. Van de zijde der Nederlandsche ambas sade werd nog verklaard, dat de overhan diging van een Britsche nota naar aanlei ding van het incident met het Engelsche schip „Empire Mayrover" het eenige con tact van de laatste weken tusschen het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken en de ambassade heeft gevormd. Ter ambassade wordt met den meesten nadruk tegengesproken, dat deze nota eenigerlei verwijzing naar de overeenkomst van Linggadiati zou bevatten. 10 dagen geleden is een nota ingediend over het aanhouden van Britsche schepen, waaronder de „Mayrover". Deze nota van de Britsche regeering werd ingediend door den Britschen ambassadeur in Den Haag. sir Neville Bland. Daarin stond ook niets over Linggadjati. Ook de Britsche ambassade in Den Haag heeft bevestigd, dat er geen stappen zijn gedaan door den Britschen ambassa- Burgemeester Reinalda Commissaris van Utrecht M. A. Reinalda. Eerstdaags is de benoeming te verwach ten van den heer M. A, Reinalda, burge meester van Haarlem, tot Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. Het is aan te nemen dat de heer Rei nalda zijn nieuwe functie spoedig zal aan vaarden, vermoedelijk over een dag of acht Er zal een speciale vergadering van Gem. Concertzaal te Haarlem, onder lei- 1 den Haarlemschen gemeenteraad worden ding staan van Eduard van Beinum. Het orkest zal een gewijzigd programma uitvoe ren, namelijk Schuberts „Unvollendete' en Bruckners Zevende Symphonie- belegd voor het afscheid Als waarnemend-burgemeester zal treden de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken. De wijzigingen in de algemeene lucht- drukverdeelingen zijn in de afgeloopen twee dagen niet onbelangrijk geweest. Het gebied van hoogen luchtdruk over Groenland is aanzienlijk in omvang afge nomen, al heeft dit luchtdruksysteem zijn invloed nog niet geheel verloren. Van groote be teekenis voor het weers- verloop in ons land is de sterk toegeno men depressie-activiteit op den Atlanti- schen Oceaan, die zich op hoogere breed ten afspeelt dan tot nu toe het geval is geweest en voorts de opbouw van een hoogedrukgebied over Spanje en Midden- Duitschland. dat echter in Oostelijke rich ting trekt. Onder invloed van deze lucht- drukverdeeling ontwikkelde zich een krachtige Zuid-Westelijke luchtstroom ratui-en bij eventueele opklaringen niet meer zoo laag kunnen worden Voor het Noorden van ons land moet nog afgewacht worden, in welke richtingen het weersver loop zich zal ontwikkelen. De laagste temperaturen van hedennacht waren: Twente -6: Den Helder -7; Vlissin- gen 0; De Bilt -4; Schiphol -6: Eindhoven -2; Leeuwarden -9; Eelde -10: Beek 0 Gilze Rijen -1. Reeder van de „Marlin Behrman" stelt eischen Zondag heeft de heer James Ryan, di recteur en rechtskundig adviseur" van de over de Golf van Biscaye. die met groote I Isbrandtsen-lijn meegedeeld, dat hij o.m. snelheid warme lucht van de omgeving van Madeira naar Zuid-West-Engeland en West-Frankryk heeft gevoerd en die de temperatuur aldaar heeft doen stijgen Deze warme luchtstrooming dringt lang zaam verder naar onze omgeving door en zij zal vooral ook in het Zuiden van het land de temperaturen aanzienlijk doen stijgen. Daar echter boven Zuid-Scandinavië de barometers weer tijdelijk oploopen. wordt de warme lucht bij haar Noord-Oostwaart- sche beweging vrij sterk afgeremd. Het is waarschijnlijk, dat zij in de omgeving van onze Noordelijke provincies tot stilstand zal komen. Voor het Zuiden van ons land zouden we kunnen spreken van het einde van het weer met wintersch karakter, daar verwacht kan worden, dat bij den aanval van den dooi de rest van het sneeuwdek bijna geheel zal verdwijnen met als gevolg, dat de nachtelijke tempe- geleden. een claim van tien millioen Amerikaan- sclie dollars bij de Ned.-Indische regeering heeft ingediend. Een officieel document is gezonden aan dr. van Mook en alle auto riteiten, die met de Martin Behrman- kwestie te maken hebben. In het docu ment wordt o.m. geëischt de oogenblikke- lijke teruggave van de reeds geloste lading, vrijlating van het schip en het vrijgeven van de op het schip nog aanwezige lading. Dit moet binnen vier-en-twintig uur ge schieden. Gebeurt dit niet. dan dient de Jsbrandtsen namens zichzelf en alle be langhebbenden een eisch tot schadever goeding ten bedrage van tien millioen Amerikaansche dollars in. o.m. omvattende de volledige waarde van de „Martin Behr man". de volledige waarde van de lading, vrachtkosten, verzekeringspremies, com missie van de Isbrandtsen maatschappij en de^ schade, door kapitein en bemanning van de „Empire Mayrover", doch hierin wordt niet gesproken over de overeen komst van Linggadjati. Een woordvoerder van het Britsdie mi nisterie van Buitenlandsche Zaken voegde aan zijn ontkenning toe: „Het standpunt van de Britsche regeering is wel tot uit drukking gebracht door den minister van Buitenlandsche Zaken in een rede op 27 Februari tijdens het debat over de buiten landsche politiek in het Lagerhuis. Daarin zeide de minister het te betreuren, dat de overeenkomst, in October jl. door de Ne derlanders en de Indonesiërs geparafeerd, niet geteekend was. Bevin zeide daarbij dat de voedsel- en grondstoffenpositie van de wereld zooda nig was. dat. indien deze overeenkomst zou worden geteekend en uitgevoerd en de stroom van Ned.-Indische goederen weer voor de wereldmarkt ter beschikking zou komen, dit een aanzienlijke verlichting zou brengen voor de velen, die thans ge brek lijden. Daarom, zonder zich te willen mengen in andermans rechten, gaf minister Bevin uitdrukking aan de ernstige hoop, dat deze regeling, welke zulk een weldadigen invloed zou hebben op vele millioenen, niet alleen in het Westen, doch ook in het Oosten, spoedig zou worden voltooid". Britsche wapens naar Indo-China Volgens inlichtingen die Reuter ontving uit gewoonlijk betrouwbare Fransche bron te Parijs heeft Groot-Brittannië in de af geloopen zestien maanden voor 17.500.000 pond sterling aan militaire uitrusting rechtstreeks naar Indo-China gezonden, ten gebruike van de Fransche troepen, die tegen de Vietnameezen strijden. Afgezon derd hiervan zou volgens recente Fransch- Britsche overeenkomst een Fransche lucht landingsdivisie worden uitgerust met vlieg tuigen, geweren, parachutes, vrachtauto's, uniformen, kampeermateriaal e.a„ ter "•aarde van ongeveer 1.760.000 pond ster ling. Bij overeenkomst van 10 September 1945 verbond Groot-Brittannië zich aan Frank rijk voldoende oorlogsmateriaal te ver- koopen voor de uitrusting van een strijd macht voor het Verve Oosten ter grootte van een lichte divisie, een infanterie-bri- gade en een legercorps van twee divisies, alsmede verschillende speciale eenheden van technici en parachutisten. Volgens ovei-eenkomst van 1944 zijn naar schatting 120.000 Fransche soldaten op het einde van den oorlog door Groot-Brittannië uit gerust. De interventie-rollen omgedraaid Naar Tass meldt, hebben de Sovjet-auto riteiten in Hongarije thans op de Ameri kaansche nota geantwoord en het voorstel om gezamenlijk een onderzoek in te stellen naar den toestand in Hongarije, verwor pen. De nota was gericht aan den Russi- schen voorzitter der geallieerde bestuurs commissie en hield een protest in tegen inmenging in aangelegenheden der niet- communistische Hongaarsche regeering. Luit.-generaal Sviridof. de Russische gedelegeerde der bestuurscommissie zeide in zijn antwoord, dat een gezamenlijk on derzoek naar den toestand en naar de „samenzwering" een directe inmenging in de binnenlandsche zaken der Hongaarsche republiek en een miskenning van de be voegdheid van het Hongaarsche volksge recht. zou beteekenen. Wat betreft de arrestatie van Bela Kovacs. voorheen secretaris van de partij der kleine boeren, zeide Sviridof, dat hij ae Amerikaansche interventie terzake niet anders kon zien dan een inbreuk op het recht der Russische bezettingsautoriteiten om haar troepen in Hongarije te bescher men. Volgens Sviridof was het het com plot. waarvan Kovacs deel uitmaakte, dat de democratische regeering van Hongarije bedreigde en niet de m;nderheidspartijen, welke laatste niet met eenig recht be schuldigd kunnen worden van pogingen een dictatuur te vormen. Sviridof zeide verder, dat vele samenzweerders vooraan staande vertegenwoordigers van de partij der kleine boeren zijn gebleken, onder wie parlementsleden. De partij heeft zelf de schuld harer betrokken leden toegegeven en zich bereid verklaard hen voor het ge recht te brengen, aldus Sviridof. STIJGING VAN TEMPER TUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Dinsdag avond: Voor het Noorden van het land: Zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw of regen. Temperatuur oploopend tot om het vriespun' met later plaatselijk lichten dooi. Matige tijdelijk krachtige, wind tusschen Oost en Zuid. Voor het Zuiden van het land: Zwaar bewolkt met nu en dan regen en hier en daar mist Later flinke dooi. Matige, tijdelijk krachtige wind. voornamelijk tusschen Oost en Zuid II Maart: Zon op Maan t>p:

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1