Haarlems Dagblad «België en Frankrijk „Steun aan vrije volken die zich tegen onderwerping verzetten" Revolutie in Paraguay maakt vorderingen Regionale groepeeringen mogen niet leiden tot blokvorming Wederzijdsche verzoeken om ontkenningen en inlichtingen Voor het eerst sinds 21 Januari dooit liet nu ook in het Noorden des lands Weerbericht (61e Jaargang No. 18582 ^znJ Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, >nlJ 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. l3 Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 13 Haart 1947 Verschijnt dageiyks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Z! ,-efi D *veJ P' - ld r ui ER is weer regeeringscrisis bij onze Zuiderburen. Het kabinet-Camille jeujHnysmans, dat een eenigszins kunstmatige apo samenwerking van liberalen, socialisten en ,cómmunisten belichaamde, is bezweken g omdat de communisten een verhooging der grijzen van kolen en staal weigerden te janvaarden. De communistische ministers s ^traden af, pogingen van den socialistischen 11 .%iinister-president om de kloof te overbrug- ®pi gen faalden en Huysmans moest de ontslag- aanvrage van zijn kabinet bij den Prins- ani regent indienen. Het heeft zeven maanden Br; stand gehouden, hetgeen men bij zijn op treden niet eens verwacht had, want de Kb samenwerking beloofde niet veel en het kabinet had in den Senaat slechts een meerderheid van één stem. Er is een merk- waardig historisch voorbeeld van een ka- [binet, dat met deze kleinste der meerder- :l.j<; heden begon en dan nog wel in de Ka- z ;mer van Afgevaardigden! en jaren re- 1- 1 geerde. Nog wonderlijker is, dat dit geval zich voordeed in Frankrijk, tijdens de Der- lvl!: de Republiek, befaamd vanwege haar tal- j^looze kabinetswisselingen. Maar er waren uitzonderingen: regeeringen die jarenlang K, aan het bewind bleven. Dat kabinet met -ide ééne stem meerderheid in de Chambre swejdes Députés: het kabinet-Waldeck Rous- seau, regeerde in het begin der eeuw en b F, j versterk te zijn aanhang tijdens zijn bewind, ider Van de nu afgetreden Belgische regee- aa^ring, die tenslotte niet gevallen is door haar 16 benarde positie in den Senaat, kan men niet ji-Jzeggen dat zij lang stand heeft gehouden en evenmin dat zij haar aanhang heeft versterken. Daar zijn de afschei dingen tusschen partijen tegenwoordig ook *EX. te scherp voor getrokken. Maar merkwaar digerwijze is deze onder de Belgische regee- ringen, die sinds de bevrijding van het land elkaar zoo snel zijn opgevolgd, nog degene die het langst is gebleven. Dit is 563$ geen blij voorbeeld van practische werking der parlementaire democratie, i. n] Een nog minder opwekkende staal heeft I zich in de Fransche Kamer voorgedaan. Daar is immers, als gevolg van een scher pen aanval van den rechtschen afgevaar digde André op den communistisch en aan- voerder Thorez, wien hij,verweet dat hij in ook 1939 uit het Fransche leger gedeserteerd 'was, een vechtpartij tusschen rechtsche en pl< communistische Kamerleden ontstaan. Dat me. die begon doordat de communistische vrou- snijj welijke afgevaardigde .Denise Ginolin het p ''geachte lid André in het gelaat sloeg, kan hoogstens bewijzen, dat de intrede van vrouwelijke Kamerleden geen verteedering ml der verhoudingen in het Palais Bourbon mej heeft bewerkt. Erger is de vertooning op er] zichzelf, die de waardigheid en het gezag ede] van 's Lands vergadering alleen schaden 'r- kon. Minister-president Ramadier gaf daar EElop zijn wijze uiting aan toen hij de vechters- bazen toeriep: „Zijt gij de wetgevers van phj1 Frankrijk? De oogen van de wereld zijn op .uJu gericht. Wat moet van de waardigheid .pj der natie terecht komen, als gij niet eens onderling de orde kunt handhaven?'' ch| Sommige mensdhen zullen om dat kabaal in Parijs gelachen hebben in de gedachte, 3,;dat wij er niets mee te maken hebben. An- 1 deren zullen zich erover hebben veront- waardigd en enkelen zullen zoowel uit de vele Belgische regeeringscrises als uit. zoo'n Fransch spektakel afleiden, dat het toch c! niets gedaan is met de parlementaire de- imocratie. Reden om te lachen om het Parijsche ge val hebben wij niet. Wij hébben er te groot belang bij dat Europa zich herstelt. En wij hebben nog veel meer belang bij het wel slagen der parlementaire democratie. De conclusie, dat het daarmee toch niets ge daan zou zijn, is overigens onwaar. Want de'fout ligt niet bij de parlementaire demo cratie, maar bij haar toepassing. Wie haar niet aanvaarden willen hebben maar één andere keuze: de dictatuur. Er is overigens meer te zeggen over die toepassing. In Nederland marcheert het mef de parlementaire democratie ook niet zoo goed, al zijn er geen vechtpartijen op het Binnenhof en al vallen onze kabinetten niet als kegels. Misschien hapert in Frank rijk en België in den grond hetzelfde, dat zich bij ons doet gelden en dat een stem ming van lusteloosheid, een onbevredigd gevoel wekt. Ik kan dat niet eenvoud'ger uitdrukken dan in de betoogtrant, die Or tega y Gasset ueertien jaar geleden al ge bruikte: Aan ue parlementen hapert het niet, maar men weet niet meer hoe men ze gebruiken moet. Want de verouderde staat kundige indeeling van Europa past niet meer bij den omvang, dien het leven in Europa heeft gekregen. Belangrijke zaken vallen buiten het bereik der parlementen en regeeringen. Ortega voegde eraan toe: De volken van Europa hebben geen eerbied meer voor de tradities van het openbare leven. Misschien is dat, in zijn algemeenheid, te kras uitgedrukt. Zelfs nu. Maar dat de verouderde organisatie van het staatkun dige leven in Europa de hangende vraag stukken niet oplossen kan is zeker. Wij weten allen dat zij grooter vragen behelzen dan de parlementen kunnen oplossen en dat de ouderwetsche hermetische grens- afsluitingen de oplossing beletten. Een uit weg is te vinden, met volle toepassing der democratie, doordat de gescheiden volken met de gemeenschappelijke belangen zich vereenigen en zelf een federaal' parlement kiezen, dat die zaken behandelt die aan de kleine staatsverbanden ontgroeid zijn. ter wijl de oude parlementen en regeeringen zich aan de taak kunnen gaan wijden, die zij waarlijk vervullen kunnen. Ik draag 11 dit vandaag ter overdenking voor. Ramadier kan de Fransche Kamer wel pogen te bezweren, dat de oogen van de wereld op haar gericht zijn, maar het" is niet waar. Ook de oogen van het Fransche volk zijn niet op de Kamer gericht, als het aan zijn groote moeilijkheden denkt. Want het voelt ongetwijfeld dat de Kamer die niet kan oplossen. Zij is. in de groote zaken die de toekomst des volks, zijn volksbestaan en zijn welvaart raken, machteloos. Dat stemt het volk onbehagelijk. Dat stemt oók de regeerïng onbehagelijk, die in de mach teloosheid deelt en het wordt het scherpst gevoeld in de Kamer zelf, die met Zuidelijk temperament zelfs tot vechtpartijen komt. Niet goed voor het gezag. Maar slechts een symptoom van een wanverhouding, waar van de oorzaken veel dieper liggen dan de willekeurige aanleiding: verjaarde desertie van den communist Thorez. R. P. TREIN VER TRA GING TUSSCHEN DELFT EN SCHIEDAM- Het e'.ectrlsche treinverkeer tusschen Delft en Schiedam ondervond hedenmorgen van kwart voor negen tot kwart over negen vertraging doordat een grondkabel defect was geraakt. Rei zigers zijn met autobussen vervoerd. TRUMAN'S HULP AAN OOST-EUROPA De rede, waarmede president Truman zijn voorstellen tot hulp aan Griekenland en Turkije inleidde, bevatte een definitie van de Amerikaansche politieke missie in de wereld, zooals die door de ontwikkeling der omstandigheden is bevorderd. „Eén der eerste doelstellingen van onze politiek", aldus de president, „is het scheppen van voorwaarden, die ons en anderen in staat stellen, vrij van dwang te leven. De volken van een aantal landen hebben den laalsten tijd de overheersching door totalitaire staten moeten doorstaan. Ik ben van oordeel, dat het de politiek der Vereenigde Staten moet zijn, vrije volken, die zich tegen de pogingen tot onderwerping van binnen uit of van buiten af verzetten, te steunen en in staat te stellen, hun eigen levenswijze te' kiezen". De UNO is niet in staat onmiddellijk in te grijpen Bij zijn aandringen op spoed zeide Truman dat het voprtbestaan van den Griekschen staat door de activiteit van terroristen wordt bedreigd. „De Britsche regeering", aldus Truman, „die tot dusver hielp, kan na 31 Maart geen steun meer verleenen en is gedwongen haar verplichtingen in verschillende deelen van de wereld te ver minderen of te liquideeren". Erop wij zende, dat ook Turkije hulp noodig heeft voor de handhaving van zijn nationale een heid, die van het grootste belang is voor de orde in het Midden-Oosten, zeide de president: „Wij zijn de eenigen, die vol doende hulp kunnen bieden". In het vervolg van zijn rede zette Tru man uiteen, dat de regeering der Ver eenigde Staten herhaaldelijk heeft ge protesteerd tegen onderdrukking en inti midatie in Polen, Roemenië en Bulgarije, en dat ook in andere landen hetzelfde ge schiedt. „De keuze van levenswijze is maar al te vaak niet vrij", zei Truman, die daarna een definitie gaf van wat hij onder „vrije levenswijze" verstaat. De tegenstelling Truman zeide: „De eene levenswijze is gebaseerd op den wil van de meerderheid, met vrije instellingen, een representa tieve regeering, vrije verkiezingen, waar borgen voor persoonlijke vrijheid, vrij heid van meeningsuiting en godsdienst en vrijwaring tegen politieke onderdrukking. De tweede levenswijze berust op den wil van een minderheid, die aan de meerder heid wordt opgelegd. De minderheid maakt gebruik van terreur en onderdrukking, censuur op pers en radio, verkiezingen on der druk en beknotting van de persoon lijke vrijheden". „Wij weten heel goed", zoo vervolgde Truman, „dat de wereld niet statisch en de status quo niet heilig is. Wij zullen echter geen veranderingen toestaan die in strijd zijn met het Handvest. Als Grieken land het slachtoffer van de gewapende minderheid zou worden, zouden de gevolgen daarvan door Turkije worden ondervon den. Het géheele Midden-Oosten zou ten prooi kunnen vallen aan verwarring en onlusten, als wij Griekenland en Turkije in dit critieke uur niet te hulp komen. Daarom moeten wij onmiddellijk handelen. Alle vrije' volken zien verlangend naar onzen steun uit". Onmacht der UNO Truman verklaarde, dat, de Vereenigde Staten hebben overwogen, of de UNO hulp zou kunnen bieden, doch dat zij daarbij tot de conclusie zijn gekomen dat de UNO niet in staat is onmiddellijk in te grijpen en, zoo zeide Truman, „dit laatste is thans noodig". Tot besluit verklaarde de president: „De Vereenigde Staten hebben 341.000.000.000 dollar bijgedragen opdat de tweede wereld oorlog gewonnen zou kunnen worden. Dit is een belegging in wereldvrijheid en wereldvrede". Tsaldaris dankt In een telegram aan Truman zegt Tsal daris, de Griekscht minister van Buiten- landsche Zaken, onder meer het volgende: „Ik durf te voorspellen, dat, zooals de boodschap over de leen- en pachtwet een beslissende factor heeft gevormd bij het Ontvluchte SS-ers tusschen fietsbanden Toen enkele ambtenaren van Invoer rechten en Accijnzen op het station te Roo sendaal het zegel verbraken van een uit Frankrijk afkomstige wagon, welke met rijwielbanden was geladen, deden zij een vreemde ontdekking. Te midden der Fran sche banden bleken zich twee voormalige SS-mannen verborgen te hebben, die als krijgsgevangenen in een Fransche fabriek werkzaam waren geweest en nu clandes tien op weg waren naar hun „Heimat". Het tweetal zette het op een loopen. Met behulp van de militaire politie konden zij echter spoedig ingerekend worden. In zijn boodschap aan het Congres heeft president Trximgn gisteravond verzocht om toestemming tot het verleenen van financieele hulp aan Griekenland en Turkije toe een bedrag van vierhonderd- millioen dollar voor de periode van heden tot 30 Juni 1948, voorts tot het zenden van burgerlijk en militair perso neel naar die beide landen, teneinde toezicht te houden op hel gebruik der eer beschikking te stellen middelen en ten slotte tot het doen opleiden van daartoe in aanmerking komende Grieksche en Turksche eenheden. Truman drong bij dit alles aan op d n grootst mogelijken spoed. winnen van den oorlog, uw boodschap van heden ons in staat zal stellen den strijd voor vrede en democratie te winnen". De volledige tekst van Truman's rede is door den krachtigen Amerikaanschen ra diozender München in het Russisch uitge zonden, aldus werd door het Amerikaan sche departement van Buitenlandsche Za ken bekend gemaakt. Sovjet-ambassadeurs naar Moskou De Sovjet-ambassadeurs te Londen en Washington zijn naar Moskou vertrokken „in verband met de conferentie der vier ministers", aldus wordt van de zijde der Sovjet-ambassades medegedeeld. Volgens berichten uit Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, welke de strenge censuur aldaar konden passeeren, hebben vermoedelijk de militaire strijdkrachten, die in de provincie Concepcion in opstand zijn gekomen, het land thans gedeeltelijk onder hun macht- De mededeeling van de regeering van Paraguay, dat het noordelijk gedeelte van het land tot oorlogszone is verklaard, versterkt dit vermoeden. Vol gens berichten uit de grensgebieden heeft een artillerie-detachement in een stad in Zuid-Paraguay zich bij de opstandelingen gevoegd. Twee militaire vliegtuigen, die van Asuncion waren opgestegen, zijn niet op hun basis teruggekeerd. Volgens een officieel communiqué uit Asuncion is het aangekondigde massale regeeringsoffensief tegen de opstandelin gen van het Paraguayaansche leger in Concepcion Woensdag op het eind van den dag begonnen met een bombardement van de strategische punten om de stad heen. Alle openbare diensten in Asuncion wor den door zwaar gewapende manschappen bewaakt en de straten zijn vol troepen, die gemobiliseerd worden om naar het .Noordelijk front" te worden gezonden. Onophoudelijk ronken machines in de lucht van de vliegtuigen, die op verkenning uit gaan of daarvan terugkeeren. A.F.P. meldt uit Montevideo, dat de Uruguaysche Kamer van Afgevaardigden heeft besloten, een boodschap te zenden aan de regeering van Paraguay met het verzoek, geen open steden te bombar deeren. Egypte's klacht half April voor den Veiligheidsraad Naar Woensdagavond in bevoegde Ara bische kringen te Lake Success werd ver nomen, is het mogelijk, dat de Egyptische aanklacht tegen Groot-Brittannië onge veer 15 April voor den Veiligheidsraad zal komen. Men neemt aan, dat Egypte zijn aanklacht zal baseeren op de stelling, dat het voortduren van het Engelsch-Egypti- sclie verdrag van 1936 een „bedreiging voor den vrede" vormt. Groenland wordt actueel De Deensche minister van Buitenland sche Zaken, Rasmussen, heeft Woensdag in het parlement medegedeeld, dat Dene marken voornemens is onderhandelingen te voeren over de opheffing van de Deensch-Amerikaansche overeenkomst van 1941, waarbij de V. S. het recht kre gen militaire basés op Groenland te ves tigen. Het woord is aan.. B a e r-O berdorf: Niet wat ttbeleven is ons lot, doch hoe wij het dragen. - - V •*- j, ,jS*ss> *|j ■-.vfi tf. L r -• .r &J. Dodrdat. de Waal bij Tiel buiten haar oever s trad, ontstond een uitgestrekte ijsvlakte. Een tijdelijk nutteloos geworden wegwijzer geeft de plaats aan, waar wegen loopen. De derde dag van Moskou: De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, heeft tijdens de derde bijeen komst der ministers te Moskou gisteren nog eens uitvoerig geantwoord op de door Mo- lotof geuite beschuldigingen, dat Engeland de clausules betreffende de demilitarisatie in de overeenkomst van Potsdam niet na komt. Bevin vroeg de Sovjet-Unie, bekend te maken hoeveel Duitsche krijgsgevangenen nog in de Sovjet-Unie worden gehouden en wanneer deze naar huis zifllen worden ge zonden en in welk tijdsbestek, verder een gedetailleerd verslag te geven van wat er aan Duitsche oorlogsfabrieken in de Sovjet- zóne is weggevoerd en wat er is achterge bleven en tenslotte of de Sovjet-Unie voor nemens is zich te houden aan de clausule van de overeenkomst van Potsdam, waarin wordt bepaald, dat Duitschland als een economisch geheel moet worden behandeld. Hij zou Molotof's uit vier punten bestaand voorstel betreffende instructies aan den be stuursraad niet goedkeuren, voordat hij hierover inlichtingen zou hebben verkregen. Bevin verklaarde daarop, dat hij bereid was volledige cijfers te geven betreffende De vierministersconfereniie in Moskou. - Deze telegrafisch overgebi ichle joto toont de openingsplechtigheid, waarbij Molotof een uiterst-linksche en Marshall 'n uiterst- rechcsche positie bleek te hebben ingenomen..,. .de krijgsgevangenen in de Britsche zóne. tegelijk met de snelheid der repatrieering. Hij vroeg de verzekering, dat de berichten, volgens welke een aantal krijgsgevangenen er toe gedwongen zou zijn in het Sovjet- leger te dienen, onwaar zijn. De terugkeer van Duitsche krijgsgevangenen is noodig, aldus Bevin, om tegemoet te komen aan het tekort aan arbeidskrachten. Molotof vroeg, hoewel Bevin de kwestie betreffende de arbeidsgroepen. eenigszins had opgehelderd, of het niet mogelijk was, dat deze groepen geheel en al zouden wor den geliquideerd, daar in de Fransche en Sovjet-zóne deze kwestie al geregeld is en het aantal dergelijke personen in de Ame rikaansche zóne zeer klein is. Hij drong ook aan op de repatrieering van Poolsche en Joegoslavische strijdkrachten. Molotof verklaarde, dat de berichten aan gaande' het verplicht dienstnemen van Duitsche krijgsgevangenen onwaar zijn. De regeering der Sovjet-Unie was bereid cij fers omtrent krijgsgevangenen in de Sovjet- zóne te geven, indien de andere landen het zelfde zouden doen. De Sovjet-autoriteiten waren niet in staat geweest haar verplichtingen volledig Molotof legde den nadruk op dit woord na te komen wat betreft de vernietiging van de Duitsche marineschepen, wegens den technischen aard van het vernietigings werk. De Sovjet-autoriteiien nemen maat regelen om hun verplichtingen ten volle na te komen. Molotof zeide. dat de Sovjet-Unie hef voorstel tot herziening van het niveau der Duitsche industrie geheel steunt. Hij stelde voor, dat alle in het rapport van den geallieerden bestuursraad voor komende onderwerpen eerst door de minis ters zouden worden besproken en daarna door de plaatsvervangers. Bevin ging met dit laatste voorstel ac- coord. Hij was bereid eer. datum vast te stellen voor de ontbinding der arbeidsgroe pen, maar wenschte niet, dat de werkzaam heden. waarmede deze thans bezig zijn. onderbroken zouden worden. Hij zeide de Joegoslaven gaarne naar huis te zullen zien terugkeeren. De vergadering werd daarop tot heden verdaasd I11 den Haas is op 71-Jarigen leeftijd over leden mr. A A. F. W. van Romondt. oud-presi dent van het Haagsche Gerechtshof Aan het stille strand van Scheveningen Is het HJk van een onbekende vrouw gevon den. De centrale recherche ln den Haag ver zoekt om Inlichtingen. Memorie van Antwoord over Buitenlandsche Zaken In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de begrooting van Buiten landsche Zaken verklaart de minister de opvatting te deelen, dat door de algeheele wijziging in den politieken en miltairen status van Duitschland. alsmede door de nederlaag van Japan, het buitenlandsch be leid van Nederland zoowel in Europa als in Azië wijziging moet ondergaan. Daarbij doen zich aanvankelijk, uiteraard binnen het kader van Nederlands deelgenootschap aan de organisatie der Vereenigde Volken twee mogelijkheden voor: handhaving van de zelfstandigheidspolitiek, thans echter niet meer gesteund door de evenwichts- politiek der groote mogendheden, of een politiek, die aanleunt tegen die van een der groote mogendheden, Een polit.ek van den laatstbedoelden aard ligt sinds ruim een eeuw niet in de Nederlandsche lijn. Men sluite echter niet de oogen voor de moge lijkheid eener ontwikkeling in de richting van vorming van regionale groepeeringen, waarbij de kleinere staten zonder van hun souvereiniteit afstand te doen niettemin rryn of meer een zeker overwicht aanvaarden van een groote mogendheid, die daartoe om bepaalde redenen in het bijzonder schijnt aangewezen. Regionale groepeerLngen zullen de zelf standigheid der kleinere staten, hun onaf hankelijke beoordeelitig van internationale vraagstukken en ook zelfs in bepaalde om standigheden de handhaving der neutrali teit, niet in den weg behoeven te staan. Dergelijke groepeeringen zullen zeker niet mogen leiden tot blokvorming in dezen zin. dat bestaande tegenstellingen zullen wor den bestendigd en wellicht zelfs verscherpt. Een prijsgeven van zelfstandigheid zou on miskenbaar gevaren in dien zin kunnen meebrengen. Vooralsnog ziet Nederland zich niet geplaatst voor de vraag of het zich al of niet behoort aan te sluiten bij een regionale groepeering onder leiding an, een grootg mogendheid. Een plan tot vorming van een West-Europeesche fede ratie zou volgens het inzicht van den mi nister, alle goede bedoelingen ten spijt, ongewenschte reacties ten gevolge kunnen hebben. Wat zeker niet als regionale groe peering kan worden gequalificeerd is de nauwe band met onze Zuiderburen en met Luxemburg. Deze natuurlijke banden wer den bestendigd en versterkt door de vor ming van een tolunie, waarvan de ver wezenlijking binnen zeer korten tijd kan worden tegemoet gezien. De politiek der Nederlandsche regeering leidt geenszins tot een verwaarloozing van de handelsbetrekkingen met de Oost-Euro- peesche staten. Elk exclusivisme acht. de egeèring, zooals zij reeds meermalen in het licht heeft gesteld, uit den booze. Toetre ding van onzijdigen tot de Vereenigde Vol ken zal door de Nederlandsche regeering zooveel mogelijk worden gesteund, evenals die van de overwonnenen, mits inderdaad vaststaat, dat aan de voorwaarde is vol daan, dat de democratische gedachte bij de betrokken volken inderdaad wortel heeft geschoten. Het Duitsche vraagstuk. Er mag niet mede gerekend worden dat het Nederlandsch-Duitsche handelsverkeer zich in de eerstvolgende jaren in den ouden omvang zal herstellen. De regeering hecht zeer groote beteekenis aan het verkrijgen binnen het kader der Nederlandsche economie van een aantal Duitsche steenkolenmijnen. Als compen satie voor het nadeel, dat voor Nederland zal voortvloeien uit de gewijzigde econo mische structuur van Duitschland, is het volstrekt vereischt, dat door verbreeding van de nationale steenkolenbasis de moge lijkheid wordt geopend de nationale econo mie te heroriënteeren. Voor wat de terugvoering van Nederland- che binnenschepen uit Duitschland betreft kan er op worden gewezen, dat in den loop van Januari 1947 met de Amerikaansche en Britsche bezettingsautoriteiten een regeling is getroffen nopens de volledige terugvoe ring van de in de Britsche en Amerikaan sche zones zich bevindende Nederlandsche binnenschepen. Het zich in de Fransche zóne bevindende aantal Nederlandsche binnenschepen is veel geringer dan wat zich in de Britsche en Amerikaansche zones bevindt. De terug voering van de door de Duitschers geroof de Nederlandsche goederen kan niet onbe vredigend worden genoemd Met betrekking tot het recht op herstel betalingen kan geconstateerd worden, dat Nederland van de tot nu toe verdeelde Ka pitaalgoederen telkenmale het op de con ferentie van Parijs vastgestelde percentage ontvangen heeft. De regeering blijft bij haar meening dat het geen aanbeveling verdient. Duitsch cultureel bezit als her stelbetaling op te eischen. Naar aanleiding van de belangen van de Nederlandsche Noordzeehavens, die schade ondervinden van de afleiding van het voor die havens natuurlijkerwijze bestemde ver voer naar de havens van Hamburg en Bre men zijn besprekingen met de bezettings autoriteiten gehouden. Van Nederlandsche zijde zijn voorstellen gedaan, welke bij ae geallieerde bezettingsautoriteiten in studie genomen zijn. Economische unie. Ten aanzien van een gemeenschappelijk douanetarief met België en Luxemburg deelt de minister mede. dat er naar ge- -ireefd wordt, de voorstellen hiertoe nog deze maand in te dienen. Tot op zekere hoogte wordt erkend, dat de financieele zorgen#welke op Nederland drukken en in het bijzonder de Nederland sche deviezenpositie de totstandkoming van de economische unie belemmeren. Het ver schil in prijspeil, dat in de betrokken lan den bestaat en dat bij handhaving van de huidige Nederlandsche prijspolitiek moei lijk in zijn geheel is te elimineeren vormt voorloopig eveneens nog een beletsel. Het is namelijk niet mogelijk dat de Nederland sche regeering haar standpunt ten aanzien van loonen en prijzen laat varen. Niettemin ligt het in de bedoeling voor die goederen, waarvan het voorzienmgspeil in de betrok ken landen niet te zeer uiteenloopt en waar van de afwijking tusschen de prijzen zoo danig is. dat men daarin geen bezwaar meer mag zien, het onbelemmerd verkeer over de Nederlandsch-Belgische grens zoodra dit mogelijk is open te stellen. Franco, Naar aanleiding van de vraag van enkele leden om nadere inlichtingen te ontvangen over de houding van de Nederlandsche de legatie in de alëemeene vergadering van de Vereenigde Volken aangenomen bij de bespreking van de verhouding tot het be wind van Franco, deelt de minister mede, dat de Nederlandsche delegatie niet gestemd, heeft voor het voorstel tot het terugroepen van de hoofden der missies te Madrid, welk voorstel, nadat verschilende andere denk beelden waren verworpen, tenslotte op initiatief van België in stemming werd ge bracht, omdat naar het oordeel der Neder landsche regeering het terugroepen van de hoofden van missies uit Madrid als een on deugdelijk middel moest worden beschouwd om een einde te, maken aan het Franco régime. Bovendien moest worden overwogen, of door het aannemen van een desbetreffende resolutie niet te ver zou worden gegaan in de richting van een interventie, welke krachtens art'kel 2, lid 7 van het Handvest niet geoorloofd zou zijn. Voorlichting. De minister erkent, dat er in het buiten land nog zeer veel ontbreekt aan de kennis over Nederland en zijn cultuur. Dit is mede te wijten aan een in het verleden gepleegd verzuim, dat niet in enkele jaren is te her stellen. Hoewel de aanstelling van cultu- reele attachés, in de eerste plaats in Lon den en Parijs gewenscht zou zijn, laten de financieele middelen een zoodanige aan stelling niet toe. De minister deelt de meening niet, dat het informatiebureau te New York een mis lukking is. DE STROP VOOR PARACHUTISTEN- MOORDENAARS. De vroegere SD commandant dr. Heglhufc Knochen en drie andere Duitschers, die schuldig waren bevonden aan den moord op 5 Britsche parachutisten op 9 Augustus 1944 in het bosch van Moailles bij Parijs, zijn door een Britsch militair gerechtshof te Wuppertal tot den strop veroordeeld. KANKERONDERZOEK IN DE SOVJET-UNIE. Het officieele Sovjet-orgaan: „Izwestia" meldt dat maarschalk Stalin twee Sovjet geleerden. Kloejewa en Roskin. heeft ver zocht zich geheel en a! aan kankeronder zoek te wijden. Het blad voegt hieraan toe, dat de twee geleerden een nieuwe sub stantie hebben ontdekt, „doodelijk voor den groei van kanker en geheel onschade lijk voor den patiënt". De nieuwe Oceaandepressie, die groote hoeveelheden warme lucht naar het Noordoosten stuwt, trekt met een snelheid van rond 100 kilometer per etmaal verder naar de Britsche eilanden. De kern lag hedenmorgen om 7 uur 500 kilometer ten Zuidwesten van Ierland met een Iucht- drukwaarde van 980 milibaar (736 milli meter V In den loop van den avond en nacht begon de invloed van de warmere luchtstrooming in ons land merkbaar te worden, daar net in het Zuiden begon te regenen en :n het Noorden later begon te sneeuwen. Om 8 uur was echter de sneeuw overal overgegaan in regen. Daar in groote deelen van het land regen viel bij tempe raturen onder nul, ontstond wederom are ijzeL In het Zuiden en midden van het land was om 8 uur de dooi echter reeds overal ingevallen. In de Noordelijke provincies was de temperatuur nog steeds enkele graden beneden nul, terwijl het oortdurend regende. Hoewel de koude grondlaag zeer hardnekkig is. zooals bij vorige aanvallen van den dooi op de vorst wel gebleken is, ziet het er toch naar uit, dat voor de eerste maal sinds het begin van de laatste vorstperiode op 2! Januari in het Noorden van het land de dooi zal invallen. Wel zal ook ditmaal de begrenzing van dooi en vorst weer tot stilstand komen en later nogmaals in omgekeerde richting bewegen Maar ook bet uiterste Noorden van het land zal dan toch nu eindelijk weer aan den goeden kant van het front komen te liggen, waardoor dooi en regen een begin kunnen maken met het doen verdwijnen van ijs en sneeuw. TIJDELIJK FLINKE DOOI Verwachting, medegedeeld door het K N.M.l. te De Bi't. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen. In het aeheele land tijdelijk flinke dooi Matige tot krachtige w'nd. hoofdzake lijk tusschen Zuid en West. 14 Maart: Zon op 6 59 uur, onder 18 41 uur Maan op 2.27 uur. onder 10.05 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1