J Chineesche schijn en werkelijkheid Land- en tuinbouw verwachten aanzienlijke vorst-schade Muziek als vak op middelbare scholen Controle bij de textiel industrie De nieuwe bonnen Mid-weeksclie sportwedstrijden afgelast in Engeland Wereldnieuws DONDERDAG 13 MAART 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Het feit dat Molotof reeds zoo spoedig na het begin van de vier-ministersconfe- rentie es gekomen met het voorstel om de Chmeesche kwestie te bespreken, lijkt de bevestiging van de reeds sinds cenigen tijd bestaande veronderstelling, dat Rusland ook in China een meer actieve rol wenscht te spelen dan tot nu toe en dat het in den thans volledig ontbranden Chineeschen burgeroorlog een andere positie zal kiezen als die, welke tot voor kort het ontstaan van een ernstige tegenstelling tusschen Rusland en Engeland-Amerika heeft voor komen. De Sovjets hebben namelijk door hun niet-aanvalsverdrag met Tsjang-Kai- Tsjek, dat na de nederlaag der Japanners werd gesloten, de regeering van de Kwo- Min-Tang gesteund en hun moreelen steun aan de Chmeesche communisten onthou den. Vandaar dat er op het hoofdstuk China nooit ernstige meeningsverschillen zijn gerezen, ook al kon de houding van de Russische bezettingstroepen in de kwes tie der overneming van Mantsjoerijsche steden door regeeringstroepen van Tsjang vaak dubbelzinnig worden genoemd en soms zelfs ondubbelzinnig in het voordeel der communisten. Onlangs heeft de Amerikaansche minis ter van Buiten landsche Zaken Marshall, in zijn ontmoedigend rapport over de resultaten van de Amerikaansche bemid delingspogingen in China een rapport dat vlak voor zijn benoeming tot Secretary of State werd overhandigd aan Truman erop gewezen dat beide partijen in China de schuld dragen van de eatastrophale splitsing, die het land in den ban van voortdurende vijandelijkheden houdt. Marshall gaf daarmede openlijk toe dat de politiek der Vereenigde Staten in China ongemotiveerd-eenzijdig was geweest en dus verkeerd. Die onthulling van Marshall heeft ongetwijfeld veel bijgedragen tot het besluit der Vereenigede Staten, China ge heel en al aan zijn droevig lot over te laten en onmiddellijk daarop werden de betrek kingen tusschen de vertegenwoordigers der Chineesche communisten en Tsjang Kat Tsjek geheel afgebroken, waarmede het laatste woord aan tie wapenen was ge geven. Deze ontwikkeling is, duidelijk ge noeg, niet aan Rusland ontgaan en het is in het geheel niet onmogelijk dat de Sov jets, die vroeg of laat toch de zijde der Chineesche communisten zouden hebben gekozen doch met het oog op andere belan gen tenminste in China een breuk met Amerika zoo lang mogelijk wilden uitstel len, daardoor een versnelde uitvoering meenden te kunnen geven aan hun Chi neesche plannen. Zij begonnen met in him pers te wijzen op de „dictatuur der reac- tionnaire kringen in de Kwo-Min-Tang" en het feit dat zij thans Marshall, den China-kenner bij uitstek, in Moskou heb ben, was een gereede aanleiding om in het licht van de Amerikaansche mislukking in China, door openlijke besprekingen con cessies af te dwingen die hun de handen in China zouden kunnen vrijmaken. De Chineesche communisten kunnen de Rus sische hulp waarschijnlijk best gebruiken, vooral wanneer die zou worden gegeven na een eventueele mislukking der be sprekingen in Moskou over dat probleem, want dan zou die hulp vrijer en doeltref fender kunnen zijn. Vandaar dat Molotof er op heeft aangedrongen, het Chineesche probleem te behandelen en vandaar dat zoowel Bevin als Marshall weigerden, wan neer niet een Chineesche vertegenwoordi ger aan de besprekingen zou deelnemen. Molotof beschouwt China wellicht als een weerlooze prooi voor dengene. die er de ge legenheid weet waar te nemen Bevin en Marshall zien in China nog steeds de zelf standige. groote natie, die door Tsjang- Kai-Tsjek geregeerd wordt en waarin de communisten de opstandelingenformatie vormen. Beide opvattingen zijn niet in alle opzichten juist. De Russische miskent ten eenen male de souvereiniteit van Tsjang-Kai-Tsjek, die door zijn jarenlang, taai verzet tegen de Japanners weliswaar niet de nationale binding wist te vinden die China voor een absolute nationale weder opstanding noodig had, doch die met een ietsje minder partijen-streberei zijn land vla sociale en politieke ontw-ikkeling tot een eerste-rangs natie zou kunnen maken. De Engelsche en Amerikaansche opvatting heeft geleid tot een openlijk toegegeven mislukking en is door Marshall zelf als fout gekenmerkt, doch het is de groote vraag op een juiste houding der Amerikanen eenig verschil zou hebben ge maakt: De tegenstelling in China is zoo scherp en de partijen zijn zou autocratisch, dat het slagveld als plaats van ontmoeting inderdaad onvermijdelijk blijkt. De reactie van het Russische voorstel is in Chineesche regeeringskringen geheel en al afwijzend geweest. De Chineesche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Wang-Sji- Sji, heeft medegedeeld dat China er nooit in zou toestemmen, dat zijn binnenland- sche aangelegenheden in Moskou het on derwerp van besprekingen zouden uitma ken. Bovendien werd kenbaar gemaakt, dat China ook zou weigeren een delegatie naar Moskou te zenden, wanneer de vier ministers er over zouden denken de zaak te behandelen in tegenwoordigheid van een Chineeschen afgevaardigde. Het is duidelijk, dat de regeering van Tsjang-Kai-Tsjek in de verwarde en pre caire situatie waarin het land cn zij zelf verkeert, er niet voor voelt in Moskou de Russische beschuld\{ingen in ontvangst te nemen, dat zij niet alles gedaan heeft wat van haar te verwachten was om een compromis te bereiken. Het ongeluk is De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 9.45, 13.00. 19 00, 30 00, 22 00 Ulir Nieuws. 10.00 Symphonie, Bizet. 10.30 Morgendienst. 11 00 Trio. 11.45 Familieberichten. 12.00 Marinierskapel. 13.15 Lichte muziek. 14,00 Planoduo. 14 20 Voordracht. 14.40 Liefdeswalsen. Brahms. 15.10 Kerkorgel. 16 00 Lijdensgediehten. 16.30 Kamerorkest. 17 15 Don Kozakken 17.30 Plano en orgel. 18 00 „Vrij en blij". 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Causerie „De Bijbel en Ball -. 19 30 Geestelijke liederen. IS.45 Causerie 20 00-20.15 Prins Bernhard spreekt 20.35 Frederlk Hendrik als mensch en vorst. 21.10 Slavische symphon. muziek. 22.15 Vragen aan voorbijgangers. 22.45 Avondoverdenking. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 9.45, 13.00. 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor zieken. 10 45 Voor dracht. lOSSHeritza zingt. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Lichte muziek. 12.00 Scarlattlana. Casella. 12.35 Dansorkest. 13.15 Populair programma 14 00 Kookkunst 14 20 Ravel 15.20 Vroolijke klanken. 16.00 Sopraan en piano. 16 30 Voor de Jeugd. 17 00 Lichte muziek. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18 15 FelicitaMes 18 20 Zang. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Causerie. 19 30 Lezing „Ons Vrijzinnig Protestansch Geloof". 20.00— 20 15 .Prins Bernhard spreekt. 20.15 Zangduetten. 22.00 Lezing over MarUn Bube:. 21.00 Platen op verzoek. 21.30 Week-overzlcht. 21,45 Lichte muz. 12.15 Jazz. 22.40 Avondwijding. dat zij die beschuldigingen niet alle zal kunnen tegenspreken, vooral doordat Marshall eenzelfde beschuldiging reeds bij zijn vertrek uit China liet hooren. Een behandeling te Moskou van de Chi neesche aangelegenheid, al dan niet in het bijzijn van een Chineesche afgevaardigde zal Rusland in ieder geval de formeele ge legenheid geven, een verandering van zijn houding in dit geval te argumenteeren. Het voorstel van Bevin om de zaak in een onofficieele en dus geheime zitting te be handelen, was een uiterste poging om de Russen hun handig veroverd wapen uit handen te slaan een poging, die er al leen maar op gericht was den schijn te redden, waar de werkelijkheid al niet meer te beïnvloeden was. J. L. Vliegramp door misdaad? Prins Ibrahim Fazil, lid van de Egypti sche koninklijke familie, is van meening, dat het vliegtuigongeluk te Terracina, dat enkele weken geleden aan 17 menschen het leven kostte, o.a. een naaste bloedver wante van koning Faroek van Egypte, aan een misdaad te wijten is geweest. De prins zou hebben vastgesteld, dat het viermo torige Italïaansche toestel dat uit Rome was vertrokken op weg naar Cairo, „in het geheim en zonder toestemming" was ver trokken en dat enkele personen wilden beletten, dat het zijn bestemming zou be reiken. Er zou een tijdbom in het vliegtuig geplaatst zijn. Volgens den prins zou een der passagiers van het verongelukte toestel belast zijn geweest met een speciale op dracht van ex-koning Victor Emmanuel. Het officieel bezoek van prins Fazil aan Italië gold de voorbereiding van het trans port van het stoffelijk overschot van prin ses Amina Anel Barontz, die een dei- slachtoffers werd, naar Egypte. De Butterfly tail", het nieuwste Beechcraft passagierstoestel dat de Amerikanen in gebruik hebben genomen, kan vier personen vervoeren en bereikt een kruissnelheid van 260 km. Het is een ideale luchttaxidie op korte trajecten en voor diensten tus schen vliegvelden in de Staten zal worden gebrxiikt. Men ziet het toestel hier boven New York. Vroege groenten zullen waarschijnlijk schaarsch zijn Het wordt steeds duidelijker, dat de on gekend hardnekkige winter veel schade aan land- en tuinbouw heeft berokkend. Van de ingekuilde aardappelen, voederbie ten en stekbieten zal een groot kwantum ziji^bevroren. Ook van de wintergewassen zal veel moeten worden ondergeploegd. Bij de graangewassen zal de vorstschade zeer aanzienlijk zijn. Het is echter niet mogelijk reeds nu een eenigszins juist beeld van den omvang te geven. Over het algemeen zijn de verwachtingen ten aanzien van de vorstschade somber. Vooral de tarwe zal door de strenge koude te lijden hebben gehad. Veel valt hierover echter niet te zeggen, aangezien enkele goed tegen koude bestand zijnde rassen een gunstige ontwikkeling kunnen'geven. Niet temin wordt rekening gehouden met een groot percentage uitgevroren wintertarwe en worden" maatregelen genomen om de zaaitarwe-positie zoo goed mogelijk te ga randeeren, teneinde zomertarwe op de uit gevroren perceelen in te zaaien. Het nadeel van zomertarwe is echter, dat het een on geveer 10 lagere opbrengst levert San het wintergewas. Ook voor de wintergerst zijn de ver wachtingen somber. Gevreesd wordt, dat een zeer groot percentage van dit gewas zal zijn uitgevroren. De rogge geeft een iets gunstiger beeld, hoewel de schade niet onderschat moet worden. De aan het grasland toegebrachte schade wekt de verwachting van een kleinen hooi oogst. Koolzaad zal vermoedelijk eveneens grootendeels zijn uitgevroren. Er is echter niet veel koolzaad gezaaid. Voorts wordt schade verwacht aan karwij, de roode kla ver, zaderijen en voedergewassen. Tuinbouw. Behalve de koude heeft ook het tekort aan brandstoffen groote schade in den tuin bouw veroorzaakt. Uit de rapporten van de Rijkstuinbouwconsulenten over Januari blijkt, dat de directe schade bij de groente teelt groot is door het bevriezen van groen- teplanten, waarvoor een schade van 30 80 wordt opgegeven. Het gebrek aan dekmateriaal speelt hierbij een belangrijke rol. Vooral bloemkoolplan ten hebben ern stig geleden, slaplanten veel minder, maar de onder glas gezaaide peen heeft wèl ern stig geleden. Ook wat reeds in de kassen, warenhuizen en bakken was uitgezaaid, vertoont ernstige schade, in het bijzonder in de koude kassen, omdat de planten uit den bevroren grond gcen/ vocht kunnen opnemen en daardoor verdrogen. In de ge stookte kassen is het weinig beter gesteld, omdat er alleen brandstof is om de ergste vorst eruit te houden. Van een vervroegde teelt is dus geen sprake meer en de pri meurs zullen zeer schaarsch zijn. In de bloementeelt is de schade minder groot, doordat meer dan de helft der be drijven over oliestookinrichtingen beschikt, waarvoor voldoende brandstof kon worden aangevoerd. Grooter dan de directe is de indirecte schade. Gedurende de wintermaanden ont wikkelt de tuinder reeds groote ac'',:ieit en wordt de grondslag gelegd voor d >•- vroegde teelten. De vorstperiode h- u enkele kostbare maanden verloren jen gaan, die straks niet meer ingehaald kun nen worden. Behalve dat de consument hierdoor lang zal moeten wachten op de eerste vroege groenten, brengt het voor den tuinder het nadeel mede, dat straks na de vorst alles tegelijk geplant en gezaaid moet worden, waardoor de markt later wordt overvoerd. Ook met het oog op den export naar Engeland is deze gang van zaken nadeelig, omdat sommige producten slechts tot een bepaalden datum mogen worden in gevoerd. Meer systeem in de jeugdconcerten Enkele voorstanders van de muziekbe oefening op de scholen te Haarlem werken geestdriftig om hun ideeën in praktijk te brengen. Zy worden daarbij gesteund door de wetenschap, dat minister Gielen het plan heeft om de muziek als vak op het lesrooster van de voorbereidend hoogere cn de middelbare scholen reeds in September van dit jaar in te voeren. De groote promotor van „muziek op school" is in Haarlem wel dr. J. R. H. de Smidt, niet alleen bekend als leeraar in de Fransche taal en letterkunde, maar ook als secretaris van de „Vereeniging voor muzi kale ontwikkeling der schooljeugd". Het was deze vereeniging, die in samenwerking met Frits Schuurman in 1935 in de Spaar- nestad de gedachte der jeugdconcerten pro pageerde, waardoor duizenden jongeren in den loop der jaren tot de muziek zouden worden gebracht. Mede aan zijn ijveren is het te danken, dat in Haarlem een Volks muziekschool gevestigd is, die meer dan 400 leerlingen telt. De invoering van muziekbeoefening als leervak zal op twee groote* practische be zwaren stuiten: de financiën en de leer krachten. Het aanbod van geschikte mu ziekleeraren is niet zoo heel groot, doch i Haarlem maakt hierop, volgens den heer i Koninklijke Nederlandsche Toonkunste- het vormen van klasse-orkesten onder het oog kunnen worden gezien. Behalve de methode-Gehrels is ook de methode Ward bruikbaar, al heeft deze het nadeel, dat zij uitsluitend op het Grego- riaansch gebaseerd is. „Passief" muziekonderwijs Het vorenstaande betrof vooral het „ac tieve" muziekonderwijs, waarbij de be oefening voorop staat. Daarnevens is de „passieve" zijde, het luisteren naar en spre ken over muziek, die wel gemakkelijker te verwerkelijken is, doch ook minder diep gaat. Niettemin zijn door de paedagogische concerten der H.O.V. al heel wat jongeren en vaak ook ouderen tot belangstel ling en liefde voor de muziek gebracht. Ook verschillende bijzondere scholen had den hun eigen schoolconcerten, die zich in groote belangstelling mochten verheu gen. De heer De Smidt heeft nu een plan ont worpen om alle afzonderlijke activiteit te bundelen, waardoor een vaste lijn in de programma-samenstelling kan .verkregen worden. Daartoe is een circulaire gericht aan de ongeveer honderd leden van de De Smidt, een gunstige uitzondering. Ook zal een goede methode voor het muziek onderwijs gevonden moeten worden. Het lager onderwijs heeft veel baat gevonden bij de methode-Gehrels, die wellicht ook voor het middelbaar onderwijs te gebrui ken is. In de lagex-e klassen zou dan de nadruk op het zangonderwijs moeten val len, in de hoogere zou de mogelijkheid van Aalsmeers „kinderen" naar Zuid-Afrika Naar aanleiding van ons berichtje over „gekoelde bloemen", die eenigen tijd ge leden uit Aalsmeer naar Zuid-Afrika wer den gezonden, verstrekt de hoofdassistent van den Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst ons een aantal belangwekkende bijzonder heden over de mogelijkheden, die het bloe- menvervoer op langen afstand biedt. Ir. Van Stuyvenberg, de bekende Wage- ningsche geleerde, heeft voor de verzen ding der snijbloemen naar Zuid-Afrika in samenwerking met Aalsmeersche kweekers proeven genomen om te kunnen vaststel len, hoe versche bloemen zich in koolzuur gas-houdende ruimten met verschillende concentraties gedragen. Na goede resultaten, zoo vertelt onze briefschrijver, werd een proefzending naar Scandinavië gestuurd, waarop de betrok ken verzending per „Oranjefontein" naar Zuid-Afrika geschiedde. De bloemen waren in speciale metalen trommels, zoogenaamde „containers'' ver pakt, waarin koolzuurgas van een bepaalde dichtheid werd gevoerd. Bij een tempera tuur van 2 graden Celsius werden de con tainers daarop in de koelkamers van de „Oranjefontein" geplaatst en elf dagen na de afvaart kwamen de bloemen volkomen frisch onder een tropische lucht te voor schijn. Volgens den hoofdassistent wordt deze koelmethode nog steeds geperfection- neerd. Talrijke overtredingen Uitreiking sehoenenbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten van 17 Maart af op nader bekend te ryaken dagen aan hen wier stamkaartn nummer eindigt op 1, 8, 4 of 0, voor zoover zij sedert April van het vorig jaar geen schoenenbon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel hebben ontvangen, een schoenenbon naar keuze van den aanvrager zullen verstrek ken. Voorts zal na bovenvermelden datum aan kinderen geboren in de maand Maart van een der jaren 1932 tot en met 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. De centrale dienst voor de economische controle (C.D.E.C.) heeft een onderzoek ingesteld bij een aantal Tilburgsche tex tielfabrikanten. Deze controle omvatte 20 fabrieken, van welke er zestien in overtreding bleken te zijn. In hoofdzaak hadden de overtredingen betrekking op afleveringen zonder inne ming van de vereischte coupures, afleve ringen aan niet ingeschrevenen bij het rijksbureau eft ongeoorloofde afleveringen aan particulieren, verstrekkingen van tex- tiel-goederen aan het eigen personeel bo ven het toegestane quantum, het doen van onjuiste opgaven in z.g. mutatie-formulie ren en het aangaan van ruiltransactïes. Bij een garenfabriek werd een achter stand van een kwart millioen punten ge constateerd, een andere fabriek bleek zich van de voorschriften al heel weinig aan te trekken en was. nadat zij kort tevoren ook al was gecontroleerd, wederom op tal van terreinen in overtreding. Een fabrikant, die juist door den con- tróle-dienst van de prijzen was gearres teerd, had de levering van een partij ter waarde van ruim 20.000 punten door een valsch ontvangstbewijs trachten te camou- fleeren. Bij een in December door den centralen dienst voor de economische eontröle bij de textielindustrie te Tilburg gehouden controle was geconstateerd, dat verschil lende fabrikanten textielgoederen hadden Na 1 April weer expresse- brieven Met .ingang van 1 April zal voor het ge- heele land de mogelijkheid worden open gesteld om briefpostzendingen per ex presse te doen behandelen. Voor aange- teekende stukken en postwissels zal voor- loopig nog geen expresse-behandeling mo gelijk zijn. afgeleverd zonder inneming van punten- coupures- Zoo bleek bij een fabrikant van voe- ringstoffen, een z.g. haardoekwever, dat hij alle voeringstoffen had afgeleverd zon der inneVning van de circa 420.000 punten, die daarvoor verschuldigd waren. Nadien is bij een onderzoek bij alle haar doekwevers hier te lande in totaal acht gebleken, dat drie hunner, die pas na de bevrijding met de fabricage van deze stoffen waren begonnen, wel de verschul digde punten hadden ingenomen, doch dat de overige in hoofdzaak in Twente ge vestigd voor de afgeleverde haardoek- stoffen geen punten hadden gevraagd, hoe wel voor een totaalwaarde van 1.350.000 punten was afgeleverd. Tegen alle fabrikanten, welke in over treding waren, is thans proces-verbaal op gemaakt. Bij de controle in Twente zyn tevens eenige andere fabrieken in het onderzoek betrokken. Tegen een katoenwever werd proces verbaal opgemaakt wegens den verkoop van 100 dozijn luiers en 10.000 m. voering zonder inneming van coupures. Eveneens werd proces-verbaal opgemaakt tegen een brei-inrichting annex winkelbedrijf, dat aan het eigen bedrijf'textielgoederen zon der inneming van de vereischte coupures verkocht, waardoor dit bedrijf een winst van 12800 punten boekte. België en Nederland namen uitnoo- diging voor transitoconferentie aan De Nederlandsche en de Belgische regee ring hebben na onderling overleg een nota gericht aan het Amerikaansche en het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, waarin zij te kennen geven dat zij de uitnoodiging accepteeren tot het bij wonen van een vergadering op een nader vast te stellen tijdstip, om de regeling van het transito-verkeer naar him natuurlijke achterland dat tot nu toe door de be zettingsautoriteiten over Duitsche havens werd geleid te wijzigen in dien zin dat dit verkeer via Nederlandsche en Belgische havens zal loopen. naars Vereeniging, die Haarlem telt, met het verzoek of deze zich voor de school concerten willen beschikbaar stellen. Reeds gaven vele kunstenaars aan dezen oproep gehoor, ondanks het feit, dat zij voor dit optreden geen „honorarium" maar wel een „vergoeding" ontvangen. Want dit is vooral de bedoeling van den heer De Smidt en zijn medewerkers: de jeugdcon certen moeten goedkoop zijn, zoodat de jongelui niet het gevoel behoeven te heb ben, dat zij hun cigaretten of hun boeken of hun sport moeten opofferen om muziek te hooren. Daarom ook is het noodzakelijk dat de concerten in een vrij groote zaal men denkt aan die van de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden worden gehouden, opdat de vaste kosten waarin de huur voor den vleugel geen gering aandeel heeft over zooveel mogelijk beurzen verdeeld kunnen worden. De heer De Smidt hoopt nog voor den zomer zijn plan te kunnen vrewezenlijken en hoopt vooral ook, dat de bijzondere scholen zich bij zijn plannen zullen aan sluiten. Want hoe meer samenwerking op dit gebied bestaat, hoe grooter de kans op succes is. Van 16 tot en met 29 Maart zijn de vol. gende bonnen geldig: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 703 (strook 3)t 651 Brood 652 Brood 65—1 Boter 65—2 Boter 55—3 Boter 65—1 Melk 65-2, 65-3 melk 65—1 Vleesch 65—2 Vleesch 651 Algemeen 65-D Reserve 65E Reserve 65K Reserve 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vleesch 400 gram vleesch 200 gram kaas 1600 gram brood 200 gram kaas 800 gram brood Bonkaarten Kd, Ke 703 (strook 3): 661 Brood 661 Boter 662 Boter 66-2, 66-3 Melk 66-1, 66-2 Vleesch 661 Algemeen 66R Reserve 66U Reserve 66S Reserve 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of! 100 gram vet 12 liter melk 100 gram vleesch 100 gram kaas 800 gram brood 500 gram rijst of kinder, meel (uit rijst bereid) ol kinderbiscuits 1000 gram sinaasappelen (voorinle vering) 66V Reserve 1500 gram sinaasappelen (voorinlevering) Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me, Mf, M| 104 (strook 3): 654 Brood 800 gram brood 654 Boter 250 gram boter 654 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 5 liter melk 200 gram kaas 300 gram vleesch 100 gram vleesch 5 eieren 65—4 Melk 654 Kaas 654 Vleesch 655 Vleesch 654 Eieren Op 20 Maart zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen et tabak. De bonnen 66S Reserve en 66V Re serve voor sinaasappelen moeten uiterlijk op 19 Maart worden ingeleverd bij een detaillist in groenten en/of fruit. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen worden vernietigd. Het eerste gevolg van het verzoek van de Britsche regeeerlng aan de betrokken autori teiten van sportbonden om voor dit seizoen geen midweeksche wedstrijden meer vast te stellen, ls, dat alle voor de volgende week vastgestelde wedstrijden op weekdagen zijn afgelast. De besturen van League en Football Associa tion zullen zoo spoedig mogelijk samen verga deren om de in de toekomst te nemen maatrege len te kunnen treffen. De Internationale wed strijd Engeland—Frankrijk op 7 Mei gaat ver moedelijk door, evenals het voetbal jeugdtour- nooi, waaraan ook Nederland deelneemt. De' indirecte gevolgen van dit verbod zullen echter bijzonder groot zijn en het staat in ver band met de door alle clubs te lijden verliezen, Deviezen voor 17000 personenauto's Naar „De Auto", het officieel orgaan der K.N.A.C. mededeelt, stelt de overheid voldoende deviezen beschikbaar voor den aankoop van 17.000 personenauto's in dit jaar. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat naar schatting 10.000 oude en versle ten auto's zullen verdwijnen zoodat de kwantitatieve verbetering in 1947 dan nog slechts 7000 stuks zal bedragen. Er is thans een tekort van 60.000 auto's. Haagsche recherche verijdelde verkoop van ..zwarte" effecten De Haagsche recherche heeft kans ge zien als mede-geïnteresseerde op te treden bij besprekingen over den aankoop van niet-geregistreerde effecten ter waarde van f 210.000. Een voormalig Verwalter" uit den bezettingstijd, die in zijn functie geld en goederen uit door hem beheerde zaken ontvreemdde en zijn compagnon uit Wageningen, die teveel „zwart" geld had, kochten samen voor hun onwettige ver diensten effecten en trachtten die dezer dagen in de residentie van de hand te doen. Er werd iemand gevonden, die de niet- geregistreerde waardepapieren voor 80.000 gulden wilde overnemen. De recherche kreeg van deze transactie lucht en trad in het café, Waar de koop gesloten zou worden, als mede-belanghebbende op. De „Verwalter", de 55-jarige Hagenaar J. W„ die te Arnhem reeds voor politieke en an dere delicten terecht stond en zijn com pagnon, de 56-jarige B. van G. uit Wage ningen, alsmede de kooper werden gearres teerd. De effecten en de koopsom van f 80.000 werden in beslag genomen. De fiscale recherohe zoekt thans de détails van deze zaak uit. te bezien of zij wel alle zullen kunnen blijven bestaan. Op het gebied van de paardensport kan gemeld worden, dat de Grand National nu op Zaterdag 29 Maart gehouden wordt, de Derby waar schijnlijk van Woensdag 4 Juni op Zaterdag 7 Juni wordt verschoven en de Oaks op den dag tevoren zal worden vastgesteld. Over cricket is nog niet gesproken, doch het is wel zeker, dat ook deze tak van sport geheel dan wel voor een deel door het verbod getroffen zal worden. De minister van arbeid. George Isaacs, heeft de voetbalpoolmaatsehappijeh verzocht het per soneel te verminderen en zooveel mogelijk per sonen werkzaam te stellen, die niet geschikt zijn voor arbeid in fabrieken of andere vitale in dustrieën. Dit is op het oogenblik slechts een verzoek, maar de minister heeft terzelfdertijd ln het Lagerhuis verklaard, dat indien dit ver zoek niet wordt opgevolgd, andere maatregelen getroffen zullen worden. Genoemde maatschap pijen hebben op het oogenblik ongeveer 130.000 personen in dienst, waarvan 80.000 dit als beroep uitoefenen. De minister hoopt tienduizenden arbeiders, die ln genoemde maatschappijen werk zaam zijn over te brengen naar vitale In dustrieën. Stopzetting der voetbalcompetitie? In Glasgow, waar officials van de Engelsche League en van de FA bijeen zijn om getuige te kunnen zijn van den wedstrijd tusschen de Schotsche en Engelsche league-elftallen, zijn besprekingen gevoerd over hetgeen in de toe komst geschieden zal met de competities. Zon dag zullen de besprekingen te Londen worden voortgezet. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de competitie stopgezet zal worden en er zal dit seizoen geen sprake zal zijn van promotie en degradatie. Panda en de Meester-dief 57. ..Diefstal!!" riep de hofmaarschalk. „Inbraak!!" piepte de schatbewaarder. „Wat is er aan de hand, goede vrienden vroeg Joris. „Vanwaar uio opwinding? Kan ik U soms Ier zij-de staan in Uw zorgen „Jae!" riep de hofmaarschalk. „Waar hebt gij de schat van Ermeric gevondenHè bewaarder. „Er is ingebroken in de schat kamer van den koning! Waar heb jij die schatten vandaan gehaald?" „Ik weet niet, wat gij lieden bedoelt!" sprak Joris koel tjes. Kalmeert U, goede lieden en laat ons converseeren als mensen van beschaving! Bedenk bovendien, dat gij spreekt tegen Antwoord my!" ^Inbraak!" gilde de schat-[den broeder des konings! Weest zo goed en toont mij de plek des inbraaks. laat ons naar de schatkamer schrijden! Gewis is dit een klein misverstand, dat gemakkelijk verholpen kan worden!" De hofmaarschalk en de schatbeioaarder lieten zich bepraten en keerden terug naar de schatkamer, ge volgd door Joris en Panda. En Panda begon nu alles te begrijpen...» Medewerking. Joegoslavische grensautoriteiten hebben aan een team van onderzoek van de commissie voor de Grieksch-Joegoslavische grenskwesties den toegang tot Joego-Slavië ontzegd, toen dit team. in het bezit van gel dige Joegoslavische visa. bij Fiorina de grens wilde passeeren om zich naar het 1.5 kilome ter in 't land gelegen dorp Draga te begeven. De leider van de groep heeft een protest doen hooren bij de Joegoslavische grensautoritei ten en de grenseommlssie te Saloniki van de toedracht der zaak verwittigd. Geen volksstemming gewenscht. Volgens radlo- Berlijn heeft luitenant-generaal Lucius Clay, die binnenkort zijn ambt als militair gou verneur van Duitschland zal aanvaarden, ver klaard. dat het Amerikaansch militair be stuur niets voelt voor een Duitsch plebisciet over het instellen van een vereenigden de- mocratisehen staat, als voorgesteld door Wilhelm Pieck, een der beide voorzitters van de door de Sovjet-Russen opgerichte en ge steunde socialistische eenheidspartij. Middellandsche mijn. Het Amerikaansche schip Exantia is op weg van Alexandrië naar Genua ter hoogte van het eiland Elba op een mijn geloopen De voorsteven van het schip is zwaar gehavend en volgens te Livorno ont vangen berichten bevinden zich dooden en gewonden aan boord. Uit Livorno ls hulp gezonden. UNO-basis. De New-York Times meldt uit Lon den, dat aldaar wordt overwogen een inter national'1 militaire marine- en luchtbasis op de Noordelijke kust van Libye (Noord- Afrikal ln te richten. De V. S. zouden deel hebbed aan de inrichting. Het plan bestaat om een gedeelte van Cyrenaica tusschen Benghazi en Tobroek tot internationaal strategisch gebied te verklaren, aldus de New-York Times. Te veel in BelgiëTengevolge van dooi en overvloedige regens zijn het kanaal van Charleroi alsmede de rivieren Pieton en Sambre op verschillende plaatsen in de streek van Charleroi buiten hun oevers getreden. Te Marchienne en te Alseau worden de hul zen door het binnenstroomend water be dreigd. In het laatste plaatsje geschiedt het verkeer geheel per vaartuig. En te weinig ln Palestina. De gevolgen van de langdurige droogte in Zuld-Palestina dreigen van catastrofalen omvang te worden. De be volking van het getroffen gebeid bestaat deels uit boeren deels uit Bedouinen, en is vrijwel geheel Arabisch. Volgens mededeeiing van regeeringszijde zyn vijf-en-dertlg dorpen in het gebied van Hebron door de inwoners verlaten, terwijl de oogsten voor een groot gedeelte reeds verloren zijn. Vierduizend stuks groot vee en twintigduizend stuks klein vee zijn reeds van dorst en honger omg^4 komen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2