Dirk Bakker 11 •H Ceglibber in Haarlem en gejuich op Urk Regeling der aansprakelijkheid van de overheid voor handelingen tijdens de bezetting Medal of Freedom" voor pilotenhelpers Zwitsersche Kaas Spaak weer Belgisch kabinetsformateur „Bouwen van allen dag' DONDERDAG 13 MAART 1947 HAARLEMS DAGBLAD Overstrooming in Roosendaal Vanmorgen voelden vele Spaarne- stedelingen zich gelijk Columbus, toen hij den eersten voet op onbekend en gevaar lijk gebied zette. De dappersten onder hen zijn door schade, schande en water snel wijs geworden en vooral voorzichtig. Van daar dat vooral in de buitenwijken 'waar het ijslaagje onder het regenwater nog lang niet verdwenen is, bedachtzame .lie den hun heil zochten in een uiterst lang zame voetbeweging. Menig fietser moest zijn kostbaar evenwicht verliezen en stortte roemloos „ter plasse". De reiniging heeft er weinig aan kunnen doen: zand op de hoofdwegen, die slechts met een dunne ijzellaag bedekt waren en verder maar afwachten op het doorzetten van den dooi. Het verkeer per rail in onze omgeving had ernstig te lijden van den jjzel: stadstrammetjes konden het niet lan ger klaren en sleepten met groote vertra gingen de toch reeds verlate forensen naar hun bestemming. Verder maakte het dooi water weer veel kortsluitings-slachtoffers ■I en dè busdiensten moesten vanmorgen het bijltje er geheel bij neerleggen, omdat de gladde weg doorrijden te riskant maakte. Om een uur of tien is zoowel de lijn op Noordwijk als die naar de randgemeenten van Haarlem weer gaan functionneeren. Beperkten de gevolgen van den nieuwen dooi zich in Kennemerland tot onberijd- bare wegen wat niet zonder invloed kan blijven op het toch al overbelaste wegver voer in Roosendaal (N.Br.) kwamen vele straten blank'te staan door het over tollige water van de plaatselijke riviertjes. De IJsel heeft zich, alle booze verwach tingen ten spijt, goed gehouden en is thans bijna geheel ijsvrij. De schipbrug bij Doesburg kon dan ook Woensdag weer in bedrijf worden gesteld. Feest en een extraatje op Urk. Na lange dagen van bruine boonen en een koude kachel hébben de Urkers gis- 1 teren met blij gejuich het motorschip van de gebroeders Romkes uit Emmeloord in gehaald. Het bracht een partijtje aard- appelen en wat brandstof en men hoopt nu door een gestagen aanvoer het dage- lijksche menu van bruine boonen op het schiereiland weer iets afwisselender te kunnen maken. Om te bekomen van de doorstane ont beringen krijgt de heele bevolking van Urk een extra rantsoen 'vleesch en vet. 1 Schiermonnikoog heeft met angst in het hart een sneeuwjacht zien komen, die 'het vliegveldje met een ondoordringbare wade Melk zou „vrij" kunnen komen, zeggen handelaren Tijdens een langdurige landelijke ver gadering van de R.K. Melkhandelarenver- eeniging in Nederland, die Woensdag in hotel De Leeuwerik te Haarlem werd ge houden, kwamen behalve vele organisato rische kwesties, ook de moeilijkheden in het melk vervoer ter sprake. De vergade ring was van meening. dat de melk wel vrij gegeven zou kunnen worden, maar dat de industrie thans nog te veel vraagt om dit ideaal te kunnen verwezenlijken. De bijeenkomst, welke geleid werd door den heer 't Heut uit Amsterdam, werd bezocht door honderden melkhandelaren uit alle streken des lands. Lezingen voor onderwijzers Nu de leerkrachten der gemeentelijke scholen voor gewoon-, voortgezet gewoon- en buitenge woon lager onderwijs op vele dagen geen onder- Wijs behoeven te geven hebben Burgemeester en Wethouders van Haarlem besloten eenlge lezingen voor hen te doen houden in de aula van de H.B.S, A met 5-jarigen cursus aan de Zijlvest 25 A. Als sprekers zullen optreden: Op Vrijdag 14 Maart de heer A. van der Ven, gemeentelijk adviseur voor het teekenonderwijs te Amsterdam, met het onderwerp „Het teeken onderwijs op de lagere school", waarvoor hij het noodige demonstratiemateriaal zal medebrengen. Op Zaterdag 22 Maart Prof. Dr. C. A. Men- nlcke uit Amersfoort, die een voordracht zal houden over „De psychologische grondslag van de hervorming van ons onderwijs". Op Donderdag 27 Maart de heer P. Bakkum, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te Amsterdam, met een voordracht over „Formeele en materieele vorming"; èn Op Zaterdag 29 Maart Mevr. Wed. A. van der Burg—van der Poel, schoolarts te Haarlem, over „Hygiëne op de school". POSTZEGELVEREENIGING SANTPOORT Vrijdagavond vergaderen de leden van Santpoorts postzegelvereeniging. Punt 7 van de agenda vermeldt: hersengymnastiek. Een spel dat hoe langer hoe meer gebrui kelijk wordt, wanneer de officieele zaken zijn afgehandeld en men in ongedwongen gezellige sfeer nog eenigen tijd bijeen blijft. Doch voor het zoover is komt het be langrijkste deel van het programma: onder linge ruil en handel. DE DISTRIBUTIE Haarlem. (De Vleeschhal) kaarten voor voe dingsmiddelen. textlelkaarten, brandstoffenfor- mulieren, (kaart 703 meebrengen), de letters restant G en H tot en met Ha. Heemstede, kaarten voor voedingsmiddelen, textlelkaarten. brandstoffenfoimuiieren, (kaart 703 meebrengen) 912 30 uur Km tot Kro, 24 uur restant K. Overveen (Domi), kaarten voor voedingsmid delen, textielkaarten, brandstoffenformulieren (kaart 703 meebrengen) E tot en met H. bedekte. Men hoopt echter vandaag voor het eerst sinds Zondag weer met de „Gel derland" naar het eiland te kunnen vlie gen. Een hotel-eigenaar op Schiemon- nikoog heeft de driekoppige bemanning een week gratis zomerverblijf in zijn ge bouw aangeboden. Ameland is na zestien dagen insolement gisteren weer door marine-vliegtuigen aangedaan. NOODLOTTIG ONGEVAL MET EEN REVOLVER. Maandagavond heeft een man uit Ohe en Laak (Limb.) door een noodlottig toe val zijn 40-jange vrouw gedood. Hij maak te zijn dienstrevolver schoon en verkeerde in de meening. dat het wapen ontladen was. Er zat echter nog een patroon in den Iood. Tijdens het poetsen v?n het wapen klonk plotseling een schot en de kogel trof de vrouw in de borst; het slachtoffer was onmiddellijk dood. Uit de verte lijkt het alsof de dooi kleine zwarte vlekken in het sneeuwkleed van den Haarlemmerhout heeft geschroeid; wanneer de nieuwsgierige wandelaar naderbij komt gaan de „vlekken" kwaken en soms vliegt er één op. Het blijken hongerige wilde eeiiden te zijn, die hun bijna spreekwoordelijke schuwheid verloren hebben omdat in den Hout hun tafel door medelijdende menschenhanden gedekt werd. Het spaar de vogels" is een wel zeer klemmend advies geworden. Regeering wil de thans bestaande rechtsonzekerheid doen verdwijnen HaarlemBloemendaal en Heemstede vertegen woord igd HEDEN De Echte Ol DE BOEREN LEIDSCHE KAAS en alle soorten VOLVETTE BOEREN KAAS voor iederen smaak! Willem Post v/h KEIZERSTRAAT 7 (A Agenda voor Haarlem DONDERDAG 13 MAART Gein. Concertgebouw: Zwitserland-avond. 8 Uur. Haarlemsche Kegelbond: Vereeniging „Bosch en Vaart", filmavond, 8 uur. Zuider kapel: Spreker J. Kits. 8 uur. Frans Hals: ..Drie Jantjes op stap", toeg. boven 14 J., 2.00. 4 30, 7.00 en 9.15 uur. Ctty: „Blokkade", toeg. bov. 18 J.. 2.15 4 30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Atlan tic City", 2.30. 7.00 en 9.15 uur Rembrandt: „Ka meraad P.". toeg bov. 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Vijf bakens voor Cairo", toeg. bov. 14 j.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Alles op het ijs", toeg. alle leeft.. 2.00. 4.15, 7-00 en 9.15 uur. VRIJDAG 14 MAART Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V., 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, nieuw programma. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp regelende de aansprakelijk heid van de overheid voor handelingen, verricht tijdens of ten gevolge van de be zetting. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Daar in bezet gebied de overheid over eenkomsten heeft aangegaan, is in de eer ste plaats de bezettende macht gebonden. Of en in hoeverre daarnaast ook de Staat der Nederlanden of andere Nederlandsche publiekrechtelijke lichamen gebonden zijn, is een vraag, waaromtrent verschil van meening mogelijk is. Dit klemt te meer, nu de bezetter de perken van hetgeen hem volgens het volkenrecht geoorloofd was, verre is te buiten gegaan. Ge grondslag voor de oplossing, die men anders aan de hand van het volkenrecht wellicht zou heb ben kunnen bepalen, is daardoor thans verre te zoeken. De ministers van Justitie en Financiën geven er de voorkeur aan, de tusschenkomst van den wetgever in te roepen, ten einde de bestaande rechtsonzekerheid te doen verdwijnen. Daartoe strekken de voor naamste bepalingen van .het thans inge diende wetsontwerp. Geregeld wordt in de eerste plaats de aansprakelijkheid van den staat. Eenzelfde voorziening wordt voorgesteld ten aanzien van de overige publiekrechtelijke licha men. De regeling behoort, naar de meening. van de ministers, aldus te luiden, dat de Nederlandsche overheid niet gebonden is, indien de overeenkomst of de verbintenis niet rechtstreeks is voortgevloeid uit des bezetters verplichting tot het herstel of de verzekering van de openbare orde en het openbare leven, noch feitelijk hiertoe strek te of heeft bijgedragen. Ten, aanzien van onrechtmatige daden dient een andere for muleering te worden gekozen. Hier is het criterium, of de handeling den staat of het lichaam ten gevolge van de bezetting al dan niet kan worden toegerekend. Uit een oogpunt van rechtszekerheid is het geraden vast te stellen, wanneer de Ne derlandsche overheid géén aansprakelijk heid kan aanvaarden. Uitgemaakt moet worden, welke verbin tenissen, bestaande tusschen den vijand als bezetter en derden, door de Nederlandsche overheid worden overgenomen, of beter, Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Maart 1947 ONDERTROUWD: 12 Mrt H. Vuijs en M. M. Vis ser; G. Burghout en A. Podt; S. Langbroek en E. Stam: G. Brink en M. Out; G. P. Bilars en C. M. Hetem: A. J. Snellens en W. Greebe; A. Wie- sell en M. Meijerhoff; L. v. d, Brink en M. C. v. d. Heide: C. J. Langerak en G. v. d Meer; W. Heezius en E. M. Ex: J. M. v. d. Zon en H. J. Kasper; W. M. v. Lieshout en A. C. M. Scholten; A Treffers en T. Paauw; J. M. Kales en S. Vis ser; J. J. Witkamp en W. J. Roetman; W. A. Groeneveld en J. G. Jansen; W. C. Roose en M. A Timmermans; H. W. Walraven en J. M. Zui ver; W. v. Leeuwen en A. M. d. Wit; J. Wijt- vliet en B. E. Wullems; P. W. Oversteegen en G. Niklaus. GEHUWD: 12 Mrt. J. v. d. Wel en M. d. Vries; H. M. Out en K. Schipper; S. Molenaar en s. Slagtveid; A. H. Jacques en M. J. Pauw; G. P. Dijkzeul en H. M. v. Duijnhoven; F. C. A. Schip per en P. Lasschuit; J. Corver en C. L. Welbers; J. P. Kap en W. Kennlphaas; L. C. d. Man en M. E. d. Graaf; J. P. Karthaus en B. R Lunen- berg: J. T. v. d. Feer en G. M. v. d. Water; G. H. R. Beccari en J. H. Vrind; M. Scharrlnga en E. Jansen; S. Visser en F. Hurkmans. BEVALLEN van een dochter: 10 Mrt, M. A. Firing—Planjer; 11 Mrt. W. M. Bewte—v. As: J. W. M. v. Kipshagen—Prins; G. Schipperv. Es- veld; 12 Mrt, J. M. Eerhart—Bultje; J. L. Moonen Roekens; W. VerloopHurkmans. BEVALLEN van een zoon: 9 Mrt. A. M. Slin gerland—Hooge werf10 Mrt, C. T. H. v. d. Hei den—Vos; 11 Mrt, R. d. Bonte—Lasschuit; W. M. Beute—v. As: N. Veis—Snoeks. W. H. v. d. Lin den— Keja; A. T. M. Hoogland—Emous: M. I. MandemakerMinkley; C. J. M. PhilipsDop heide; M. Lagendaal—Keljzer; 12 Mrt, C. P. Ha verman—v.. Ra venzwaalj; E. C. M Schijf—Be nard; C. J F. Sepp—Bruijning; E. J. v. Rossum —Vermeren: M. C. Ruifrok—Baars. OVERLEDEN: 8 Mrt. A. Westhof. 59 j Laurier straat; 10 Mrt, A. Stevenhagen—Homburg 86 v, Wassenaerstraat; S. Druiven. 81 j., Timorstr.; W, A. Bakker—Hill. 36 j., Ruysdaelstraat; C. L. Kwak, 68 j.. Hazepaterslaan. 11 Mrt. W. G. Jon- gerüng. 9 j.. Kamperlaan; M. J. Bakker—Cramei 57 J.. G v. Aemstelstraat; E. M Raaphorst 72 j„ Kamperstraat; M. W. L. v. d. Pauweit, 41 J.. Gasthuissingel- 12 Mrt. J. Hofstxa. 62 j„ Haam- singel. welke niet. Het groote belang, dat bij het nemen van deze beslissingen een vaste lijn wordt gevolgd, maakt het gewenscht een speciaal college met deze moeilijke en de licate taak te belasten. Op grond van de te nemen beslissingen zal een aantal personen schade lijden. De ze schade dient te worden beschouwd als een gevolg van den oorlog. Het wetsont werp bevat een regeling omtrent de ver goeding dier schade. In sommige gevallen, waarin door of ingevolge deze wet de aan spraken tegen de overheid worden afge sneden, bestaat reeds een aanspraak op vergoeding van oorlogsschade. Een uitzon dering wordt gemaakt voor hem, aan wien de schade zelf dient te worden geweten. Hieronder vallen met name ook zij, die van Nederlandsch standpunt bezien, onbe hoorlijke contracten aangingen. SCHEEPVAART KON. HOLL. LLOYD. Merwede (uitreis). 10 Mrt van Ilheos. K. N. S. M. Constancla, 12 Mrt van Antwer pen naar Amsterdam. Lista, 10 Mrt van Curasao naar Barranqullla. Trajanus. 11 Mrt van Para maribo naar Trinidad. Gudrun, 12 Mrt te Amster dam. Bloemfontein, 12 Mrt te Amsterdam. Ariad ne. 12 Mrt te Rotterdam. Vulcanus, 10 Mrt van Piraeus naar Cavalla., HOLL. AFR, LIJN. 12 Mrt Kaap Flnlsterre gepasseerd op weg naar Rotterdam. Klipfontein, 10 Mrt te Durban, MIJ. NEDERLAND. Poelau Laut. 9 Mrt van Batavia naar Amsterdam. Rondo, 8 Mrt te Van couver. De Groote Beer, 10 Mrt van San Fran cisco naar Amsterdam. Benkalis, 1 Mrt van Seattle op kustreis. Schier eindeloos leek de rij der „piloten- helpers", die Woensdag één voor één op het podium van den Utrechtschen stadsschouw burg kwamen. Achter de tafel, waarop de decoraties lagen, zaten Prins Bernhard, Webb Benton, de Amerikaansche zaakge lastigde, de burgemeester van Utrecht en talrijke andere hooge functionarissen. Maar ditmaal waren zij niet de hoofdpersonen. Dat waren de menschen, die even uit de donkere zaal voor het voetlicht .kwamen, om hun Medal of Freedom" uit de handen van een Amerikaanschen kolonel in ont vangst te nemen. Het was een bonte rij. Er waren zaken lieden, politiemannen, militairen, adbeiders, schooljongens. Geen bevolkingsgroep was hier niet vertegenwoordigd. Maar van de honderdvijfentwintig te decoreeren Neder landers waren er twintig afwezig. Voor hen kwam een moeder, of vader, een broer of een zuster en de stem van den Amerikaan schen officier klonk eerbiedig, als hij zei: „Posthuum verleend". Eén moeder kreeg er twee. Haar zoons waren beiden in een kamp gestorven. Er hing over deze gebeurtenis een vreem de, zware ernst. Er was nauwelijks blijde trots waar te nemen bij de gedecoreerden. De offers die gebracht zijn, lagen velen nog te versch in het geheugen. Pas op de receptie, toen de oude getrou wen van de illegaliteit herinneringen op konden halen, kwam de stemming wat, los en wij hebben daar gebruik van gemaakt om even te praten met de heeren P. Schol ten uit Heemstede, H. Smidt-Van Gelder uit Bloemendaal en K. Molenaar uit Haar lem. „Oom Nico". De heer Scholten. beter bekend als „Oom Nico" begon in 1940 zijn illegaal werk bij de Vrij Nederland-groep. In 1943 werd de grond hem hier te heet onder de voeten en dook hij onder in de Noordelijke provincies, waar hij midden in de „pilotenhelperij" te recht kwam. Hij werd opgenomen in de groep van „Oom Klaas", die een totaal van vierentachtig „geregistreerde" piloten op haar naam heeft staan. Deze geallieerde vliegers werden overal uit de Noordelijke provincies naar Drachten en omgeving ge bracht en dan door het B. I. (Bureau In lichtingen) verder via België en Frankrijk naar Spanje vervoerd. De Belgische minister van Buitenland- sche Zaken, Paul Henri Spaak, oud-premier heeft de opdracht ontvangen een nieuwe regeering te vormen; hij zal heden met de besprekingen beginnen. Het bureau van den Belgischen eersten minister heeft het volgende communiqué aan de pers verstrekt: „De regeering heeft het vraagstuk van de saneering van de steenkoolindustrie op kor ten termijn weer bestudeerd, vooral de kwestie van de vergoeding en die der her uitrusting. Zij heeft zich bereid verklaard 29 frs. extra per ton toe te staan boven den verkoopsprijs van 600 frs. per ton. De regeering behoudt zich 't recht voor toe zicht te houden op de compensatie tusschen de verschillende kolenmijnen. Deze com pensaties moeten volledig zijh, opdat de mijntoouwindustrie zichzelf kan bedruipen, zonder inmenging van hoogerhand. Volgens deze regeling moeten rendabele mijnen 84% van hun winsten afstaan ten bate van de niet-rendabele mijnen. De bedragen welke voor her-uitrusting bestemd zijn, moeten uitsluitend besteed worden aan de techni sche outillage van de steenkoolmijnen. Hierop houdt de staat toezicht." De Amerikaansche paketboot John Ericson raakte in brand in de haven van New York. Het in de onmiddellijke nabijheid liggende Engelsche Oceaanschip Queen Eliza beth moest worden versleept om het gevaar van overslaan der vlammen te voorkomen. De blussching. Middelbare-schooljeugd gaat wedijveren in schoone kunsten Het Haarlemseh Interscholair Comité zal voor de aanstaande Paaschvacantie een groot Cultureel Jeugdtournooi tusschen de leerlingen van de middelbare scholen or- ganiseeren. Er zullen wedstrijden worden gehouden in voordrachtkunst, muziek (onderverdeeld in solozang, solo-instrumenten, koorzang en jazz-band), teekenep naar een verplicht onderwerp en fotografie, waarbij het ont wikkelen en afdrukken inbegrepen is. Voorts wordt nog overwogen of ook huis vlijt en handwerken in het wedstrijdsche ma zullen worden opgenomen. De leerlingen zullen in twee groepen worden ingedeeld: één tot vijftien jaar en één daarboven. Iedere school zal vooraf de prestaties schiften. De beste komen uit in de interscholaire competitie en de aller beste zullen op tentoonstellingen voor het publiek te bezichtigen of op een middag in de Gemeentelijke Concertzaal te hoo- ren zijn. Nieuwe woningen in Haarlem Bouw van 83 huizen gegund In een vorig nummer meldden wij dat het Haarlemsche gemeentebestuur mach tiging gekregen heeft om den bouw van vijf woningen aan de Adriaan Loosjes- straat en omgeving te gunnen (aanne mingssom f 43.638). Nu is ook toestem ming verleend den bouw van 40 wo ningen en het herstellen van zeven wonin gen aan en nabij den Ouden weg te gun nen voor f 328.000. Alleen moesten, omdat de aannemingssom te hoog was, eenige bezuinigingen in het bestek aangebracht worden. Alle huizen krijgen steenen vloeren. Op 14 April wordt door de gemeente aanbesteed den bouw van 38 woningen voor ouden van dagen aan en nabij de Dinkelstraat in Haarlem-Noord. Wij deelden reeds mede dat de Weder opbouw ook daarvoor toestemming heeft gegeven. H. Smidt van Gelder. Deze jeugdige Bloemendaler begon in 1944 in K.P.-veiband met dit werk. Hij fun geerde als begeleider bij de reizen uit de Noordelijke provinciesen vooral van den N.O.-polder naar Eindhoven en Veghel. Zijn organisatie heeft dertig geallieerde vliegers op haar naam. Een van de groot ste moeilijkheden van het vak vond hij wel het uitzoeken van persoonsbewijzen met plaatsnamen, die de Amerikanen konden uitspreken („Joetrikt" voor Utrecht zou zelfs een S.D.'er niet overtuigend in de ooren geklonken hebben). K. Molenaar. Deze Haarlemmer opereerde in het Zui den. Eerst was hij menschen behulpzaam met onderduiken, maar van het een kwam het ander en in combinatie met de Belgi sche „Witte Brigade" begon ook hij met het overbrengen van neergekomen vliegers. Zoo hebben zij er zestien weg weten te werken. „Verder geen bijzonderheden" zei hij. „anders had ik hier niet meer gezeten." Wij hebben zelden meegemaakt dat ge decoreerden zoo weinig over zichzelf wil den vertellen, maar dat neemt niet weg. dat we ervan overtuigd zijn, dat er even zelden gedecoreerden in Haarlem en om geving zijn geweest, op wie wtf zoo trotsch mogen zijn. Rede van prof. ir. Zwiers voor de vereeniging „Haerlem" Na ingeleid te zijn door den heer J. L. Tadema heeft prof. ir. H. T. Zwiers Woens dagavond in hotel „De Leeuwerik" voor de leden van de vereeniging „Haerlem" ge sproken over „Bouwen van allen dag". Uitvoerig behandelde hij wfelke punten het wanbegrip bij het bouwen beheerschen. Ter toelichting hiervan zette hij uiteen hoe een bouwwerk tot stand komt, waarbij hij opmerkte, dat bouwstoffen van belang zijn doch dat de bouwer toch meer aan dacht dient te besteden aan licht en ruim te. Ook is het bouwwerk altijd gebonden aan plaats en tijd. Het verleden moet niet altijd den door slag geven bij het bouwen. Indien bijvoor beeld op de Groote Markt in Haarlem ge bouwd wordt, dan behoort de architect zich af te vragen: wat is het silhouet in dit stadsgedeelte, hoe beweegt de „sky-line" zich en welke is de schaal van de Markt? Het belangrijkste is niet, iets te maken dat op het oude lijkt want dat is schijncultuur tot .stand brengen. Ook besprak de heer Zwiers de betee- kenis van den val van het licht in huizen. Voorkomen flient te worden, dat het licht, komende uit verschillende richtingen op één plaats bijeen komt. Dat de bouw kunst niet overal mooi is, is niet alleen te wijten aan de architecten, maar ook aan de gemeenschap. In het algemeen moet de bouwer voldoen aan de verlangens van hem, die een opdracht geeft. Daardoor komt het voor, dat de uitbreidingen in een stad niet overal goed zijn. Er wordt ook te weinig gedacht aan de toekomst. Sprekende over het huidige probleem ln den woningbouw zeide prof. Zwiers dat er op het oogenblik een groot tekort is aan vaklieden. Ook heeft zich in de laatste 50 jaar een andere regeling in den bouw ont wikkeld. Het beste vond hij dat er voor- loopig de eerste jaren geëxperimenteerd wordt, want de problerpen zijn te talrijk, om terstond opgelost te worden. Haarlemseh Tribunaal Als opvolger van den heer M, A. Relnalda als lid der Eerste Kamer komt ln aanmerking dr F. wibant oogarts te Amsterdam. De vroegere nrcretarcHse va» Mussert. mej Ch. W van B .sinds 1931 de rechterhand van den „leider" heelt zich voor het Utrecht- sche tribunaal moeten verantwoorden: De ten lastelegging verweet haar behalve het N S B - lidmaatschap, een door haar aan de bezet- tlngsautortteltcn doorgezonden bezwarend dossier over den burgemeester van Maartens dijk en de verdediger tcekende mej. van B. als een „domme, slaafsctae natuur, die Mussert blindelings volgde". Tot secretaris bij het Kabinet der Ko ningin ls bij Konlnklfjk Besluit benoemd de re ferendaris Jhr. mr. W. F. Rooll Advertenties l» de dagbladen over den verkoop van overtollige Amerikaansche leger auto's en trucks uit Dultschland zijn volgens de betrokken officieele Instanties zonder over leg met de Nederlandsche regeering geplaatst en daaruit voortvloeiende aanvragen bij het Nederlandsch bureau voor overtollige legergoe- deren kunnen dan ook niet ln behandeling worden genomen. Mr. M. Tjdeman. uit Amsterdam ls met zijn wagen, tengevolge van de gladheid op den straatweg Utrecht- Amersfoort geslipt en te gen een boom gevlogen. Zijn vrouw werd op slag gedood en mr Tydeman werd zwaar ge wond ln een ziekenhuis opgenomen De adjunct-directeur van liet Huls van Bewaring te Leeuwarden ls gearresteerd. H(J wordt verdacht van onregelmatigheden ten aanzien der behandeling van ex-polltleke ge vangenen en later van politieke delinquenten. Dr doodstraf werd geëlscht door den pro cureur-fiscaal bij het Haagsche Bijzonder Ge rechtshof tegen een Inwoner van Voorschoten C. V.. die ln bezettingstijd zij:; medeburgers als vertrouwensman van den S. D. en als hulp- landwachter zou hebben geterroriseerd. Zijn 21-Jarlge zoon hoorde wegens hulpverleening aan den vyand 3 Jaar Jeugdgevangenis tegen zich vragen. De Centrale Eereraad vodr de kunst heeft In^hooger beroep de uitspraak tegen den kunst schilder F. Bobeldtjk vernietigd en bepaald, dat tegen hem geen maatregelen zullen worden ge nomen. HAARLEM EN OMGEVING Ds. F. E. Hoekstra, predikant bij de Geref. Kerk te Sassenhelm, daarvoor te Veisen. heeft voor het beroep als evangelisatie-predikant te 's Gravenhage bedankt. De Antirevolutionnaire Partijdag in Haar lemmermeer, uitgaande van den Ring van A. R. Ktesvereenigingen „Haarlemmermeer wordt ge houden op Woensdag 19 Maart In hötel „De Beurs" te Hoofddorp. In de middagvergadering zullen spreken de heer H. Oudekerk secr.-pen- nlngmeester van den Ned. Chr. Landarbeiders- hond over „Onze roeping en onze verantwoorde lijkheid" en het Tweede Kamerlid mr. A. B. Roosjen over „Oud maar niet verouderd". In de avondvergadering spreekt de oud-mlnlster- prestdent prof. mr P. S. Gerbrandy over het onderwerp „De rcgeerlngspolltlek tegenover Ne- derlandsch-Indlë cn haar gevaarlijk grondbe ginsel". Mevrouw T. Kerflroff— Pet uit Haarlem is benoemd tot lid der Noordhollandsche Propagan da Commissie der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken. De heer A. H. Hoefnagel, keurmeester bij den Keuringsdienst van Waren te Haarlem, zal op 16 Maart 25 jaar m dienst zijn. B. en W. van Hoofddorp hebben het leggen van een rloleenng, het maken van een aarde baan met kllnkerbestrailng en tegelvoetpaden met bijkomende werken opgedragen aan fa. de Jong en Borst te Haarlem en Bakkum voor Desillusie na Dollen Dinsdag Vele verwikkelingen rond een vrouwelijke verdachte De 63-jarlge M. P.—van B., die Woensdagmid dag voor de vijfde kamer van het Haarlemsche Tribunaal terecht stond, werd ervan beschul digd gedurende de bezetting lid van de N.S.B. te 2ijn gebleven, lid te zijn geweest van de N.S.V.O., de propaganda der beweging door raambiljetten en het vlaggen bij feestelijke ge legenheden te hebben bevorderd, diensten te hebben verricht ten bate van Frontzorg cn flnanclëelen steun te hebben verleend aan den Jeugdstorm. Dit gedeelte van de ten laste legging werd dooi de beschuldigde vlot erkend. ZIJ zeide den nood van haar volk zeer goed te kennen en had de N.S.B. nooit als politieke partij, maar altijd als een groote volksbeweging gezien. Daarbij wa ren. zooals zij zeide. smaad en hoon haai niet bespaard gebleven. De groote desillusie was eerst gekomen, toen zij met haar man na Dollen Dinsdag „naar Dultschland geronseld was". Tegenover haar verzekering, dat zij nooit met iemand ruzie had gehad, stond een getuigen verklaring, dat zij „de schrik van de buurt" was geweest. De volgende punten van de acte van beschul diging vermeldden dat in 1941 een vrouw haar de vraag „landverraadster, hang Je nog niet?" had gesteld, waarop prompt een aangifte bij de poli tie gevolgd was. Voor de vrouw, die van belang stelling In het ai dan niet hangen van de dehnquente had blijk gegeven, was inderdaad een verooi-deellng door een Duitsehe Instantie gevolgd. Nadat de beschuldigde had aangevoerd, dat zij nooit had geweten, dat dergelijke zaken aan de Dultsehers werden doorgegeven, gaf zij ook dit feit toe. Een dergelijk geval had zich ln Februari 1944 voorgedaan, toen haar zuster haar ais „vuile, vieze N.S.B.-ster" had gequallficeerd. Ook toen was een aangifte, ditmaal btj den Inlichtingen dienst op het Nassaupleln, gevolgd Volgens de getuigenverklaring had de beschuldigde vooral haar zuster het gebit uit den mond geslagen, doch zij bestreed dit ten stelligste. „Laten we dus zeggen, dat het gebit uw hand volgde", werd er aan de andere zijde van de groene tafel opgemerkt. Volgens verdachte had haar zwager haar man. die zich van geen ander kwaad dan dat hij N.S.B.-cr was. bewust was. een trap gegeven. Eén en ander had het echtpaar op het kringhuls doen belanden, waar, volgen verdachte, een der daar aanwezige lieden met W|S g' in. Zij den naam van den betrokkene niet herinneren Daarom werd haar hardhoorende echtgenoot als getuige gehoord en deze vertelde de toedracht anders: de ruziënde families waren allebei het geval gaan aangeven, de goede ging naar de Smedestraat. vanwege het gebtt en de verkeerde naar het Nassauplein. vanwege den schop. Nadat verdachte het Tribunaal r.og verteld had, dat „menschen ieelljke beesten" zijn, waarop de president mr. J. Bierens de Haan met een rustig „Och. niet allemaal", reageerde, kreeg de ver dediger mr. Blankevoort het woord. Deze betoogde, dat van de beschuldiging het N.S.B.-lldmaatschap en aanverwante zaken overbleven. Volgens hem had zijn cliënt ln 1941 de gevolgen van haar aangifte niet kunnen ver wachten. Het tweede geval betrof een familie twist. waarvan oorzaak cn gevolg, gelijk en on gelijk achteraf naar zijn meening moeilijk vast te stellen waren. Uitspraak op 19 Maart KORFBALWEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle voor Zaterdag en Zondag vastgestelde korfbalwedstrijden van den K.N.K.B. zijn af gelast. „Kleine contra-revolutie" op Sumatra ANP-Ancta maakt uit Batavia melding van arrestaties door republikeinsche politie op Sumatra van republikeinsche functio narissen. De meeste aandacht trekt de ar restatie van Mas Tahir, den secretaris van den republikeinschen gouverneur van Su matra, mr. Hassan, en ook die van kolonel Tahir, die als bevelhebber van de polisie tentara (republikeinsche militaire politie) over geheel Sumatra als een der invloed rijkste personen in republikeinsche kringen wordt beschouwd. Het „Medan-bulletin" schrijft, dat er hier sprake is van een kleine contra-revo lutie van de opstandige bevolking, die het weeldeleven en de corrupte handelingen van het meerendeel der republikeinsche militaire en civiele voormannen niet langer kon aanzien. De arrestaties zijn geschied door de po litie, nadai Hassan een bevelschrift had onderteekend. Het blad wijst er nog op, dat er onder de gearresteerden zich nie mand van de autochthone bevolking van Noord-Sumatra bevindt; het betreft hier slechts republikeinen uit Java en uit an dere deelen van Sumatra. Allele's correspondent meldt nog, dat de volksbeweging geen communistischen ach tergrond heeft. Het Sumatraansche Chineesche blad „Bin Po" geeft nog eenige bijzonderheden over de arrestaties van republikeinsche functio narissen op Noord-Sumatra. Het blad ver neemt, dat Hassan ook de arrestatie heeft gelast van den ondercommandant van de TRI van Noord-Sumatra. het hoofd der re publikeinsche politie te Medan, het hoofd der cultuurondernemingen op Sumatra's Oostkust en het hoofd van het bureau voor industrialisatie van Sumatra. Volgens het blad zijn de arrestaties gelast tengevolge van den door de bevolking op den (repu blikeinschen) gouverneur uitgeoefend en druk. een eind te maken aan de corruptie en het slechte republikeinsche bestuur op Sumatra. Muziek t Tlieo Olof en Luctor Ponse Het Woensdagavond ln do groote zaal gegeven concert heette „vloolrecltal" maar wat. feitelijk een duosonaten-avond met een virtuoos verleng stuk en ook dit laatste stelde aan der. pianist even hooge elschcn als aan den violist. Ik kan dan ook van het kunstenaarspaar Olof—Ponse siechts als zoodanig gewag maken; „Olof met Ponse aan den vleugel" ware even misplaatst als „Ponso met Olof aan dc viool". Welnu, subliem samenspel hebben we van beider, ge hoord ln de E clur-Sonate van Bach, de Sonate van Franck en de lste Sonate van Honegger, daarna nog ln „La Fontaine d' Arethuse van Szymanowsky en m een Caprice naar een der piano-études op. 52 van St. Saéns. Franck's eenige Sonate is als meesterwerk niet minder kiassiek geworden dan die van Bach. Ir. Honeg- ger's Sonate troffen heel andere geluiden. Men kan tegenover zijn Idioom meer of minder sym pathiek staan, maar wat mi) ln d!t werk even goed als tn vele andere hcdcndaagsche misfiaagt ls het gemis aan blijheid, zinnelijke schoonheid en luchtige scherts Somberheid en sarcasme overwegen er in. afgewisseld door wilde en felle uitbarstingen; de breed gezongen tonen van het begin worden er spoedig door overstemd Hoe veel liever ls me dan de naïeve schoonheid van Bruckner's geniale Invallen, al zijn ze wat ampel uitgemeten en los aaneengevoegd! Maar Szyma- nowskys werkje werd ln de vertolking van Olof en Ponse tot een bekoorlyk. ja b«:oovcrend kabinetstukje en de Wals van St Saéns was ook ln de transscriptie van Ysaye sierlijk Kiei.sler-s „Tambourin chlnots" vormde de toegift Twee groote kunstenaars hebben Olof én Ponse zich weer geloond, al bemerkten we ook weer hoeveel er aan fijne détails verloren gaat a!s kamermuziek In een groote zaal gespeeld wordt. K. DE JONG

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3