ai «I Engeland niet „aan het eind van zijn Latijn" De sterkte van het overheidspersoneel in Haarlem geschat op 7150 personen Pensionhouder beleedigde gerepatrieerden MAANDAG 17 MAART 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 MISPLAATST MISBAAR: ortl ia| -e - (Van onzèn Londenschen correspondent) 3-1 Wie het Engelsche volk van dag tot dag in zijn activiteit gadeslaat, beseft, dat de tijd 1 nog verre is om aanstalten te maken voor j zijn teraardebestelling. In Amerika vooral, waar men gewend is jaan dikke woorden en de overtreffende 'trap, hoort men in deze weken meer dan eens verkondigen, dat Groot-Brittannië's stervensuur geslagen heeft. In een behoefte de wereldproblemen te vereenvoudigen djziet men slechts twee exponenten: de Ver- n&eenigde Staten en de Sovjet-Unie. ve, Dit is echter gelukkig een verval- n^sching van de werkelijkheid. Het is altijd na^de angst om de moeilijkheden onder oogen eUfite zien, welke leidt tot verklaringen, dat riemen den ondergang tegemoet gaat of zelfs, uiTdat het einde der dagen gekomen is. Het is agjeen vermoeidheidsverschijnsel, verklaar- ^.Jbaar in tijden van spanning en catastrofe. Hoe groot de tegenslagen van het oogen- blik ook mogen zijn, het Britsche volk Thoudt het hoofd koel en zet door. Opwek- nieuws is er nauwelijks. Kolentekort, iSvleeschtekort, melktekort. Versnaperings- rantsoen gehalveerd, spoorwegtarieven om- ^boog voor de derde maal in een jaar ^duurdere kaartjes voor bus en ondergrond, invoering van nacht- of avondarbeid, duur- dere vrouwenkleeren, opheffing van de sport. 'ac; Engeland zwoegt verder. Mpar men mag :on; het land niet beoordeelen naar den huidi- 1 l'gen noodtoestand en ook niet naar ver- ^ouderde uiterlijke vormen, die er nog tal- herijk zijn. Juist omdat Engeland het eerste /eijland was, dat de moderne techniek toe- ere paste, zit het opgescheept met zooveel over- züiblijfselen uit de eerste periode, zooals bij- voorbeeld de gedeeltelijke gasverlichting -te; van Londen. Men ziet in de drukste stra- det ten nog heusche lantaarnopstekers met hun lange stokken. Andere landen, die later 12 kwamen, kregen daardoor vanzelf een voor- sprong, omdat zij dadelijk van nieuwere vindingen konden profiteeren. AI heeft Engeland bepruikte rechters, di taxi's van het model-1910, on-economische ge- open haardvuren, stijllooze, aftandsche wo tij( ningen men moet ook niet vergeten, dat in. het twee wereldoorlogen gevoerd heeft, ge-Achter dezen museumaehtigen toestand gaat er- vaak onzichtbaar een vitaal volk schuil, dat ;ier voorzichtig-vooruitstrevend, scheppend, vaij frisch en onconventioneel is. De volksvertegenwoordiging is haar be ren' naming „Moeder der Parlementen" waar op dig. Een dergelijk veelzijdig en volkomen Ivoor zijn taak berekend gezelschap parle- opmentariërs vindt men waarschijnlijk ner- ter wereld let op de talrijke buiten- landsche reizen van parlementsleden die zooveel mogelijk persoonlijk van de te dingen op de hoogte stellen. De humor, een rem voor eiken vorm van geëxalteerdheid, is uniek. Fel vliegen opposanten elkaar in de haren dezer dagen knetterde het I debat weer, toen de regeering versnelling )0*tvan behandeling van eenige wetsontwerpen mjvoorstelde maar als goede vrienden wan- leti delen ze even later naar de kofiiekamer. Zij Onderlinge animositeit vindt men tusschen }a(|hen nauwelijks. yej Op het gebied van kunst en wetenschap 'enjspeelt Engeland een voorname en vaak ook leidende rol. Met enthousiasme wordt het atoomvraagstuk bestudeerd, dat door de BBC gepopulariseerd wordt. Daarom begint het steenkolenprobleem reeds als iets voorbijgaands te beschouwen. Men ver- o'trouwt intuïtief op de nieuwe mogelijk- j heden. Achter het zoeken naar nieuwe vin- J dingen, naar een nieuwe techniek, ook op ipqlitiek terrein, zit een sterke levensdrang. Er groeien andere vormen. -od tor ^eker, het Engeland, zooals we dat uit an onze schoolboekjes kennen, met zijn oor- Jwjiogsschepen en bajonetten is waarschijnlijk 'ge bezig te verdwijnen. Andere vormen van 'ns onderlinge verstandhouding en omgang iet|tussohen de volkeren worden geboren. De- it- mocratie in internationaal verband, steu- nend op het Atlantisch Handvest, probeert thans te doen gelden, hoe moeilijk dat in den beginne ook gaat. Dat gebeurt niet uit louter ideëele overwegingen. In de ge schiedenis komt zoo iets nooit voor. Maar 'wie haar bestudeert, ziet ook, dat er een innerlijk verband moet bestaan tusschen 30 het volume aan macht en den geestelijken inhoud van het volk, dat deze uitoefent. Engeland komt er thans eerlijk voor uit, dat het eenvoudig de materieele middelen r3jniet meer bezit om zich overzee op even ■£i 1 groote schaal als eertijds te handhaven. m Men kan dit zien als een ondergang, zooals d, 'Churchill en diens generatie, die zich aan etdat verleden vastklampen, doen. Men kan -Q echter ook de overtuiging zijn toegedaan, zooals de voorstanders van een algeheele vernieuwing in de verhouding tot Britsch- Indië, dat door de noodzakelijk geworden loslating van een machtspolitiek, de weg vrij komt voor moreeïé krachten die ten slotte de wezenlijke basis dienen te vormen voor de houding van mensch tot mensch en van volk tot volk. De geestelijke groei, welke de historie onmiskenbaar voorwaarts stuwt, krijgt hier een unieke kans. Het probleem is hiermede natuurlijk niet uitgeput. Het feit echter, dat Engeland zich bewust is dat het een leidende taak heeft te vervullen in de overgangsperiode waarin de wereld zich kennelijk bevindt, is een bewijs temeer dat het niet aan het eind van zijn latijn is. Meer dan ooit voelt het, dat zijn geografische, zoowel als psychologische gesteldheid er voor aangewezen zijn een bemiddelaarsrol te spelen, niet in den zin van het sussen van twee partijen de politiek van „appeasement" of toegeeflijk heid leidde tot een ramp maar door actief te zoeken naar nieuwe oplossingen, naar een synthese, waarin de z.g. tegenstel lingen blijken te kunnen opgaan. Zelfvertrouwen. Zou een ten doode opgeschreven land zich daartoe in staat voelen? Trouwens Enge- land's zelfvertrouwen vindt zijn belooning in het vertrouwen van anderen. Kwamen dezer dagen Australië en Nieuw-Zeeland niet te hulp met schrapipng van schuld! De Vereenïgde Staten blijven Engeland's aan zien hoog schatten alle persmisbaar of gelegenheidspraat ten spijt. Natuurlijk is daarbij ook eigenbelang in het spel. Maar dat treedt bijna nooit zelfstandig op. Men weet heel goed, dat Engeland meer betee- kent dan strategische voorpost en dat het niet gemist kan worden als constructieve factor van het geheel. Ook de Russen als men door hun pro paganda heenkijkt zijn doordrongen van Engelands gezag. Dat kwam tot uiting toen professor Laski met zijn Labourdelegatie door Stalin ontvangen werd en zij met de zen een openhartig gesprek zouden voeren en vooral tijdens Montgomery's bezoek aan Moskou. Momenteel zijn leden van de opperste Sovjet, onder wie de schrijvers Fadjof en Simonof, de gasten van het Engelsche parlement. Ook zij weten, dat zij niet voor een be grafenis komen. Neen, het is nog geen tijd voor lelies I Burgerlijke stand van Haarlem Haarlem. 14 Maart 1947. GEHUWD: 14 Maart: H. Volker en E. Triitel. ;e BEVALLEN van een zoon: 12 Maart: A. i'- Baas-Dekker; 13 M. J. Schilt-v. Diem: A. :h v. d. Nouwland-Groot: A. M- Barnhoorn- 1_ jRoosenhart, 2 z.; 14 C. Plaggemars-Meme- link: G. M. Jonker-Diesveld. ;r BEVALLEN van een dochter: 13 Maart: J. G. P. Dijkstra-Elzinga; 13 W. J- Kruis je wijk-Maas; 13 A. C. Blom-v. d. Ham; 13 A. M. Mens-Cicholewski; 14 C. E. A. Pe- terse-Wassenaar. OVERLEDEN: 12 Maart: E. M. Bles- graaf, 73 j., L. Lakenstraat; 13 C. M- Rom- j bout-Vugts, 67 j., Gouwstraat; 13 J. G. u j Holswilder-v. d- Kaaij, 55 j., Ramplaan; 13 |j. L. Schouten. 55 j., G. v- Heesstraat; 13 jC. H. Smulders-Bogers, 51 j., Cremer- straat. Agenda voor Haarlem MAANDAG 17 MAART, n' Stadsschouwburg: Amerikaansch neger- p ballet, 8 uur. Gebouw Vereeniging Vrijzin- - nig Hervormden: Liederen-avond Annie 1 Woud, 8.15 u. Gebouw Jeugdraad: Psycho- synthese B. van der Meer, 3 u. City: „Geef 'm de sporen", toegang eiken leeftijd, 2.15, - 4.30, en 9.15 uur. Spaarne: „De gevel toerist", toegang boven 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rebecca", toegang boven 18 j., 2.15, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Katharina de Groote", toegang boven 18 j. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The North Star", toegang boven 18 j., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 18 MAART. Stadsschouwburg: Haarlemsche Tooneel- kring „De roep van den tortel", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Volksconcert H.O.V.. 8 uur. Ged. Oude Gracht 47: Soefibeweging, spre ker de heer L. Hoyack, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Afscheidswoord Ds. M. v. d. Voet Dr. M. van der Voet, die dezer dagen voor een verblijf van twee jaar bij de In dische Kerk ons land verlaat, heeft Zondag avond in de volle Immanuëlkerk aan de Van Egmondstraat een afscheidswoord gericht tot de Nederlandsch Hervormde Gemeente van Schoten. De predikant hield een predi- catie over Hebreen 11 vers 8: „Door het geloof is Abraham, geroepen zijnde, ge hoorzaam geweest, om uit te gaan naar de plaats, die hij tot een erfdeel ontvangen zou; en hij is uitgegaan, niet wetende, waar hij komen zou." Na de predicatie sprak ds. G. Koch namens den kerkeraad en de gemeente ds. Van der Voet toe en overhandigde een ge schenk onder enveloppe, met verzoek het bedrag te bestemmen voor het werk in Indië. Op verzoek van ds. Koch zong de gemeente den predikant de zegenbede uit Psalm 121 vers 4- toe. Met het zingen van Gezang 300: „Wat de toekomst brengen moge" werd de dienst besloten. Tijdens de afwezigheid van ds. Van der Voet zal ds. De Jong uit Scheveningen het ambt in Haarlem-Noord waarnemen. T ribunaal-uitspraken Nieuw onderzoek omtrent ex-burgemeester van Bloe- mendaal De eerste kamer van het Haarlemsche Tribunaal adviseerde hedenmorgen in de zaak tegen den vroegeren waarnemend po- litie-president van Haarlem J. P. Z. van A., die lid van de politie- standaard van de Gemaansche S was geweest en de eed van trouw aan den Führer had afgelegd tot een interneer ing tot 5 November 1947 en ontzetting uit alle rechten. In de zaak tegen den vroegeren pre dikant P. W. F., die lid van de NSB ge weest was en als voorzitter optrad van het in 1942 benoemde NSB-bestuur van de Chr. Vereeniging tot verpleging van lijders (-essen) aan vallende ziekte besloot de eerste kamer tot een in ternee ring tot 9 November 1947 en ontzetting uit de kies rechten en het recht om het ambt van predikant te bekleeden, alsmede verbeurd verklaring van het vermogen tot een be drag van f 12.000. In de zaak tegen den ex-NSB-burge- meester van Bloemendaal J. W. Z. gelastte de eerste kamer een nieuw onderzoek naar de gedragingen van den verdachte inzake het bouwen van bunkers en het graven van „Deckungslöcher" ten bate van de Duitschers. Indien bii Hersen-gymnastiek gevraagd zou worden aan menschen, die goed be kend zijn met onzen stedelijken toestand: „hoeveel Overheidspersoneel werkt Haarlem?" zouden er toch sterk-uiteenloo- pende gissingen komen. Feitelijke gege vens bestaan er ook niet, bovendien wordt het schatten bemoeilijkt omdat er veel crisisambtenaren zijn. Wij hebben getracht tot een optelling te komen die gefundeerd is- Wat het Gemeentepersoneel aangaat was het vrij gemakkelijk. Een telefoontje naar het Stadhuis en wij wisten dat Haarlem 2200 ambtenaren en werklieden in dienst heeft. De politie. 400 man, is daaronder gerekend. Buiten de telling zijn gehouden de 165 ambtenaren van den Distributie- dienst (meest tijdelijk personeel), als ook het personeel van het St. Elisabeths Gast huis (ongeveer 200), hoewel dit er to^h ook toe gerekend kan worden, door de nauwe financieele banden met- de ge meente. Ook de leeraren en onderwijzers zijn niet onder de 2200 gerekend. Bij het Onderwijs in Haarlem zijn in totaal niet minder dan 1560 personen werk zaam- De onderverdeeling is als volgt: openbaar M. O. en Gymnasium 132, bijzon der 110; openbaar lager onderwijs 222. bij zonder 356; openbaar voorbereidend lager onderwijs 21, bijzonder 152, openbaar Nij verheidsonderwijs 17, bijzonder 229. Daar bij komt dan nog het personeel der Rijks kweekschool en der Rijksleerschool. De 65 man der Brandweer is ook niet begrepen onder het gemeentepersoneel. De Provincie Noordholland heeft aan. de Griffie 138 ambtenaren, de Prov. Water staat 199 en de Econom. Technologische dienst 5. Het Rijk heeft in Haarlem betrekkelijk veel vaste ambtenaren en beambten in dienst. De grootste groepen zijn: Posterijen 620, Telefonie 500, Belastingen 395, Raad van Arbeid 100, Justitie 135, Gevangenis wezen 89 en Gewestelijk Arbeidsbureau 45. Daarbij komen nog wat kleinere bu reaux (de Rijkswaterstaat, de Arbeidsin spectie. Kadaster, Landmeter, enz.) die te zamen ruim 100 man tellen. In totaal komen wij dus voor gemeen te, provincie en rijk op 6300 man vast personeel. Er is hier evenwel ook veel crisisper- soneel. In het algemeen waren deze dien sten niet bereid ons het juiste aantal amb tenaren op te geven. In verschillende ge vallen moesten wij dus met een schatting volstaan. De Haarlemsche Distributie- dienst heeft, zooals wij reeds schreven 165 ambtenaren. Het Rijk heeft evenwel nog afdeelingen van de Controle op den Distri- butiedienst in de Smedestraat en de Ro zenstraat, die te schatten zijn op 250 man. Daarbij komen de P.R.A., de C.C.D-, de Prijsbeheersching, de Tuchtrechter, het Tribunaal, het Beheersinstituut, de We deropbouw, de bureaux voor de verzor ging van oorlogsslachtoffers, met een to taal van ongeveer 400. Aan tijdelijk personeel, want al deze instellingen zijn bestemd op den duur te verdwijnen, 850 man. Bii elkaar is het personeel in Overheids dienst in de gemeente Haarlem tijdelijk en vast dus te schatten op ongeveer 7.150. Wij teekenen hierbij aan dat het perso neel van de bijzondere scholen op grond van de salarieering bij dit totaal geteld is, hoewel het niet in overheidsdienst is; maar door de schoolbesturen is benoemd. Ook het personeel van het St. Elisabeths De toestand in Palestina na de recente gewelddadigheden is er voor de burgerbevol king niet prettiger op gewordenAmerikanen, die hun familieleden in Tel-Aviv kwamen bezoeken, moesten handen schudden door de prikkeldraadversperring heen, aangezien dgor den staat van beleg de toegang tot de stad verboden was. Intrede ds. G. W. Fijn van Draat De Gereformeerde Kerk te Overveen heeft Zondag een nieuwen predikant ge kregen in ds. G. W. Fijn van Draat, tot ver leden jaar bij de kerk te Bandoeng in In dië. Des morgens heeft de consulent ds. J. C. Brussaard van Bloemendaal, hem bevestigd met een predikatie over Joh. 1:29. Des middags deed ds. Fijn van Draat in een stampvolle kerk intrede, sprekende over Joh. 3:29 en 30. Er waren deputaties van de classis Haarelm, van de kerken van Bloemendaal en Haarlem en van de Ned. Herv. gemeente te Overveen met haar predikant, dr. Ch. de Beus. De nieuwe leeraar werd toegesproken door den waar- nemenden voorzitter van den kerkeraad, op wiens verzoek hem de zegebede uit Psalm 134 werd toegezongen en door ds. Brussaard, die verzocht Psalm 90:9 te zin gen. Ds. Fijn van Draat zeide dat het voor hem heel moeilijk was niet naar zijn ge liefde gemeente te Bandoeng, waarvan eenige leden in de kerk aanwezig waren, te kunnen terugkeeren. maar hij was dankbaar voor de hartelijke ontvangst. Hij dankte zijn oud-leermeester ds. Brussaard voor de vriendschap en zeide ook zeer dankbaar te zijn voor de aanwezigheid der deputatie van de Ned. Herv. gemeente en hoopte op goede samenwerking. C. F. N. Hin overleden In den ouderdom van 53 jaar is over leden de heer C. F. N. Hin, mededirecteur van de Kousenfabriek Hin N.V. Sedert 1921 was de overledene in de directie op genomen en speciaal belast met de ver- koopafdeeling. Dinsdag zal het stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof te Overveen ter aarde worden besteld, nadat in de prachochie- kerk aldaar uitvaartdiensten zijn gehou den. HERDENKING RABBIJN S. PH. DE VRIES. Donderdag, 20 Maart/29 Adar, den sterf dag van Rabbijn S. Ph. de Vries, belegt de Nederlandsche Zionistenbond, afdeeling Haarlem, een bijeenkomst, gewijd aan de nagedachtenis van dezen em inenten voor ganger der Joodsche Gemeente te Haarlem gedurende tal van jaren. De sprekers zijn de heeren: Dr. M. Roze laar, J- H. Davids en A. de Vries. De bij eenkomst heeft plaats in de bovenzaal van café Brinkman, Plein 16 te Haarlem. Handel in „roerend goed" „Dan maèr verkoopen" heeft het Haag- sche gemeentebestuur verzucht, toen het met de zebra's, de jonge kameel, de la ma's en wat dies meer aan overtollig ma teriaal achter de tralies van „Blijdorp'" was gehuisvest, in den maag zat. Of lie ver, bijna niet meer was gehuisvest, want de residentie kampt met een ongehoord woningtekort en kon daarom verschillen' de viervoeters in haar gemeentelijken tuin niet meer onderdak krijgen, wat eerst tot gevolg had, dat de gestreepten. 't woestijn schip, de Peruaansche geit en hun gevolg naar de diergaarde Blijdorp verhuisden. Daarna zijn ze op het lijstje van te ver koopen roerende goederen terecht geko men. Deze gasten werden dus ook Blijdorp te machtig en derhalve vragen Burgervaar en schepenen van Den Haag thans den raad om verlof, de dieren tegen een zacht prijsje van de hand te doen. Voor dezen eventueelen gegadigde is het goed te weten, wat de uitbreiding van zijn bezit zal moeten kosten. Welnu. B. en W- van het Haagje stellen voor, om de twee zebra's voor f 4800.de jonge ka meel a f 950, twee nandoes tegen f 835, een zeboe voor f 1225, twee groote kamee- len voor f 3250. een koppel andere nandoes a f.830, de^lama voor f 800 en een bison a raison van f 660 te zien kwijt te raken. Verkoop van huizen De uitslag van de verkooping in het Notaris hui? was: Oöistraat II. A. W M Tollenaar qq. f3950; Rijksstraatweg 126. J. J. Haye Jr. qq. f7050; Rijksstraatweg 177. A. Aarts f5750; Ramp laan 59, J. W. Th. Flbbe qq f 9100; Duvenv.destr. 85 zw en r<5. j He:hg f 6520; Teylerstr. 60. J. H Beukers f3325; KI Houtstraat 23. A. H. Hart kamp qq. f 15.100; Paul KruRerstraat 32 zw. én rd, E Jas f 4700; Westergracht 6S. S Feenstra f3300; Gaelstraal 27. P. Kuypers qq. f S80O: Deli- straat 92, E. Beliaart f4600: Hcerenslngel 71 D. C. J. J. Jacques f 570; Dijkstraat 13. (opgehouden) f 2675: Da Costastraat (bouwterrein) (opgehouden) f300. Billltonsiraat 2 ;ot en met )2, Hcemsiede F. A, Groen qq. f26.405; Prinsen Bolwerk 26, J. Wester f7300; Prinsen Bolwerk 28. J. Kalverla f7300; Baljuwslaan 7 tot en met 15, A. Cobelens f 5545. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL ONDERTROUW: W de Graaf en W. A, Kab- ben Jansen: L. Plokker en A. Witte; H. J. M. Henkes en M. Sehoutc; S. J. A. Nadorp en J. M. Barnhoom; F. G. Holling en G. de la Fosse: P Broersen eo C. J. de Graaff. GETROUWD: H. C. Meeuwig en A. B Hage; P. Avé en M. A van Tongeren: J. S. Kelder man en W. Bosch. OVERLEDEN: c T. H. Huls in 't Veld, 77 jaar, wed. van H. Heysman. Tooneel „Een maand op hef land" De vertooning van Toergenjeff's tragi- comedie in de vertaling van Jan Spierdijk is een nieuwe triomf geworden voor Co- media, welk gezelschap het voorrecht had, profijt te kunnen trekken van een regis seur, die niet alleen het vak volgens de oude traditie van minutieus overleg uit oefent, maar bovendien in de aankleeding en het spel de bekoring van het authen tieke Russische kon aangeven, hetgeen bijvoorbeeld tot uiting kwam in de voor ons zonderlinge manier om de schilderijen met hoezen te bedekken en het paneel van de kamerdeur met een vlinderverzameling te versieren. De décors mogen naar moderne opvat tingen gemeten wat primitief-realistisch aandoen, zoo'n berkenlaantje en zelfs het schuurtje passen volmaakt in de sfeer van het midden der vorige eeuw en sluiten harmonisch aan bij de weelde van rijkge- kleurde costuums en bij het suggestieve interieur vooral uit het laatste bedrijf. Er zijn er onder de toeschouwers ge weest, die zich ergerden aan de onechte dramatiek en de grove humor, maar zij vergaten, dat dit tooneelstuk gegrepen is uit een werkelijkheid, welke thans welis waar door den tijd weggespoeld is, maar die eenmaal het leven van een bepaalde categorie menschen even ernstig beheersch- te als de huidige problemen ons. Regie en spel brachten dit decadente bestaan van den parasiteerenden Russischen landadel indrukwekkend tot uiting. De zwoele en toch zoo negatieve verhouding tusschen de hysterische Natalja en haar lijdzamen aanbidder Rakitin werd door Ank van der Moer en Han Benz van den Berg voelbaar weergegeven: laatstgenoemde vertegen woordigde in figuur en mimiek treffend den romantischen jongen Rus, dien wij uit de lectuur van dat tijdperk zoo goed ken nen: de verpersoonlijkte droefgeestigheid, wiens trage gevoelsreactïes door een mi nimum van uitdrukkingsmiddelen welspre kend vertolkt werden. Ank van der Moer had in Lous Hensen een gelijkwaardige tegenspeelster; de twee groote scènes tus schen deze rivalen vormden hoogtepunten an de vertooning. Goed afgestemd was ook het spel van Guus Oster, die zich voor een te zoetelijke opvatting van deze rol had behoed en die de gemoedsverwarring van den argeloozen knaap met een na tuurlijke ingetogenheid uitbeeldde. Een prachtige creatie was ook die van Henk Rigters als de trouwhartige en werkzame echtgenoot. Subliem was zijn stille spel in het laatste bedrijf. Een bijzonder genot schonk John Gobau als de dokter, niet alleen om de komische kracht, maar vooral doordat hij den sluwen en cymschen ondergrond van dit karakter zoo uitnemend deed uitkomen. Een open doekje ontlaadde de erkentelijkheid van het publiek. Voortreffelijk werd ook de kleinere komische rol van den dommer, buurman door John Soer gespeeld. Trou wens, hier was het verschil tusschen groote en kleine rollen verdwenen door de zorg aan het ensemble besteed, waarin Rika Hopper als de oude moeder. Joekie Broe- delet als Öe gezelschapsjuffrouw en Bep Versluys als het dienstmeisje een eervolle vermelding verdienen. H. G. CANNEGIETER. Gasthuis is slechts in semi-overheidsdienst. Geen rekening is gehouden met de mi litairen. Het aantal werkende personen in Haar lem wordt (op een bevolking van 155.000) getaxeerd op 45.000. Dit aannemende is dus to zeggen dat van de werkenden in Haarlem bijna 16% in Overheidsdienst is. Natuurlijk moet daarbij in aanmerking genomen worden, dat- niet allen die te Haarlem in Overheidsdienst zijn ook te Haarlem wonen, maar daartegenover staat, dat er ook personen zijn die in Haarlem wonen, maar in een andere gemeente in Overheidsdienst werken. DE DISTRIBUTIE DINSDAG 18 MAART. Haarlem. (De Vleeschhal) kaarten voor voedingsmiddelen, textielkaarten, brand stof fenf or muiieren (kaart 703 meebrengen), restant H. Schoenenbon voor hen, wier stamkaart- nummer eindigt op 1, 8, 4 of 0 en die bij de le cijferaanwijzing geen bon ontvangen hebben voor de letter B en voor hen. die geboren zijn in de maand Maart tusschen de jaren 19321946, eveneens voor de let ter B. Heemstede, kaarten voor voedingsmidde len, textielkaarten, brandstoffenformulie- ren (kaart 703 meebrengen) 912.30 uur restant M; 24 uur N. Overveen (Dom:), kaarten voor voedings middelen, textielkaarten. brandstoffenfor- mulieren (kaart 703 meebrengen) M tot en met P. Zwervers in de kou blaffen dank De viervoetige bewoners van het Asyl der Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren in de Ridderstraat te Haarlem zijn allen miïden gevers van de laatste dagen ten zeerste dankbaar: ruim 300 is er nu al binnengekomen. Van aile kanten „regende" het bovendien hondenbrood en wat een zwerver in de kou meer aan lekkere hapjes kan gebruiken. De giften, waaronder een bedrag van 100 en,één van 1 50. kwamen niet alleen uit Haarlem en omgeving, maar zelfs een dame van de Nederlandsche le gatie te Brussel wilde haar steentje bij dragen om den nood van de Haarlemsche dieren te lenigen. Een andere dame uit een rusthuis in onze omgeving hield een in zameling. die 17 opbracht en twee Heem- steedsche jongens hebben met toestemming der politie een dag lang in den plensregen gecollecteerd en konden ruim 30 aan het Asyl afdragen. SCHEEPVAART K H, L. V. d. Capcile. thuisreis 13 Mrt vai» Funehnl. K. N S M. Socrates 14 Mr: van Montevideo nanr Buenos Aire?. Triton. 12 Mrt te New York. Pygmalion. 14 Mrt van Houston naar West In- die. Boskoop. 15 Mrt van Antwerpen naar Ma deira Lotos. 14 Mrt van Curasao naar Maracaibo. Van Ostade. 14 Mrt te Antwerpen. Orpheus. 14 Mrt van Tanger naar Gibraltar Atalr, 14 Mrt te Palermo. Theseus. 14 Mrt van Allgers naar Hol land, Orestes, 14 Mrt van Esbjcrg naar Amster dam Vulc.mes, 14 Mrt van Kymassl naar Patras. Rossum. 14 Mrt te Paramaribo. Stuyvesant. 13 Mrt van Madeira naar Paramaribo. Arnhem, 15 Mrt van Amsterdam naar West Indie. Ornen. 14 Mrt te Amsterdam. MIJ. NEDERLAND Hugo de Groot van Suez 12 Mrt naar Ned Indië. Oranje. 14 Mrt te Ba tavia. Sumatra. 10 Mrt te Singapore. Joh. de Witt, 11 Mrt Thursday-elland gepasseerd. OCEAAN. Melampus. 13 Mrt van New York naar Batavia. Voorlooper van Bloemendaalsche affaire Voor dert Haarlemschen politierechter stond hedenochtend de pensionhouder H. W. uit Alkmaar terecht terzake beleedi- ging. H. W. is een van de hoofdpersonen uit de geruchtmakende affaire van het pension voor gerepatrieerden in Bloemen daal, die zooals de Officier van Justitie ter zitting aanstipte over eenigen tijd voor het gerecht behandeld zal worden. De tenlastelegging in deze zaak ver meldde, dat H. W. tegen een echtpaar dat in zijn pension was ondergebracht en waarmee hij moeilijkheden had over het eten, gezegd had: „Boeven, schoften van kamer 17. jullie gaan er op staanden voet uit". H. W. gaf het tenlastegelegde toe. doch verontschuldigde zich door te zeggen, dat het echtpaar in kwestie zeer lastig was en dat hij onder andere door het D B. V.O. voor hen gewaarschuwd was. Boven dien, zoo verklaarde hij ter zitting, zeur den deze menschen zoo verschrikkelijk over het eten wat volgens hem ruim schoots voldoende, ja zelfs te veel was dat hij zijn geduld verloren had. „Vertelt u eens", vroeg de politierechter terloops, „wat deed u met de bonnen, die over wafen?" „Bonnen over?" zeide de verdachte, „Edelachtbare, ik kwam er tekort". „U heeft op het oogenblik een pension in Alkmaar hè," informeerde Mr. Ferwer- da, „hoeveel heeft u daarvoor betaald?" „Vijf-en-twintigduizend gulden Edel achtbare", antwoordde H. W. „Had u die al, voordat u aan de Indische gerepatrieerden gastvrijheid had ver leend?" „Nee Edelachtbare", zei verdachte. „O", zei de politierechter. „Scènes geen uitzondering". De beleedigde, J. B. G., die als getuige optrad, verklaarde, dat scènes als deze. waarvoor H. W. nu terecht stond, in het pension veelvuldig voorkwamen. Tevens zeide hij, dat nu hij mèt zijn gezin zelf een huisje had, waar zijn vrouw de bonnen beheerde, hij veel en veel meer te eten kreeg dan in het pension. Bovendien ver telde hij, dat hij en zijn vrouw ergens op een zolderkamertje „weggestopt" zaten, iets wat bijzonder onaangenaam was, daar zijn vrouw in een slechten gezondheidstoe stand verkeerde. Hij haalde ter zitting voorbeelden aan, hoe ook de D. B. V. O.- ambtonaren zich niet altijd even netjes hadden gedragen. „Ware terreur". I De Officier die het tenlaste gelegde ton volle bewezen achtte, ging nog wat dieper in op de omstandigheden, die deze belee- diging extra-ernstig maakten. Hij zeide, dat het pension eerder den naam van „volkslogement" verdiende en dat het voor de gerepatrieerden, die toch al zoo veel ellende achter den rug hadden, zeker geen Georgette Hagecloorii Georgette Hagedoorn, die Zaterdagavond voor de Litteraire Club is opgetreden, is in een midwintersfeer blijven steken en begon haar programma met liederen uit de Kerst cyclus. Optimisten, die gelooven, dat het tóch nog weer lente zal worden, hadden een Paasch-programma wel zoo toepasselijk gevonden. Ook overigens bood dit „nieuw programma", dat ons beloofd was, hoofd zakelijk reprises, hetgeen ondanks het ge not, dat ook de hernieuwde kennismaking met het speelsche oeuvre van deze begaaf de chansonnière verschaft, toch een teleur stelling beteekende. Een teleurstelling was ook haar blijkbaar ter elfder ure genomen besluit om af te zien van het aan de herdenking van P. C. Hooft gewijde deel van het programma. Misschien heeft hierbij de overweging ge golden, dat dit genre haar minder goed ligt? Gelukkig werden wij ook met een nieuw uitvoerig nummer verblijd; een door haar- zélf geschreven en gespeelde „sketch", waarin wij geconfronteerd werden met vijf 'erschillende bezoekers (of liever: bezoek sters) van een Museum, die ieder op haar wijze reageerden op de Piëta van Memlinc. Hier kon de guitige en geestige actrice zich weer eens geheel laten gaan tot dol ver maak van het publiek, dat genoot van de fijne en tot in détails volgehouden karak teristiek der uitgebeelde typen: de waan wijze amateur-schilderes; de bakvisch. die een opstel over het schilderij moet maken; de touriste, die tyranniek uit de hoogte tegenover haar man en kinderen de zotste bètises uitkraamt; de aanstellerige Haag- sche flirt en de bedelares, die in het Mu seum de kou is ontvlucht en tenslotte de eenige is. die onder den indruk geraakt van het schilderij. In deze improvisatie ont plooide Georgette Hagedoorn ten volle haar oorspronkelijk vernuft en haar mimisch vermogen. Pierre Verdonck zorgde weer voor een harmonische begeleiding. H. G. CANNEGIETER. passende omgeving genoemd kon worden. De verdachte had. volgens hem, samen met eenige D. B. V. O -ambtenaren er een ware teneur uitgeoefend. Gelukkig heeft thans de 'Bloemendaalsche recherche in samen werking met de Prijsbeheersching de zaak aangesneden en hij voorspelde, dat wat de manipulaties met de bonnen aanging, deze verdachte er nog wel meer van zou hoo- ren. Hij cischte twee weken gevangenis straf. De verdachte maakte van zijn recht op het laatste woord gebruik, door te zeggen, dat er in deze zaak vele onwaarheden wa ren verteld. „Ja, door u", zei de politierechter en veroordeelde hem tot zestig gulden boete of zes-en-dertig dagen hechtenis en een week voorwaardelijk. DINSDAG VOLKS-CONCERT DER H.O.V. Het Volksconcert van 18 Maart a s. staat wederom onder leiding van Marinus Adam, de celliste Regina Wijnalda zal solistische medewerking verleenen. Het programma bevat vóór de pauze vier deelen uit de Opera „Die verkaufte Braut" van Smetana en het concert voor cello en orkest van Ed. Lalo, waarmede Regina Wijnalda als soliste zal optreden. Na de pauze volgt tenslotte een uitvoering van de Derde Symphonie van Brahms. Zoo als gewoonlijk zal dit concert in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem plaats vinden. De Rotterdamsche P.R.A. Is overgegaan tot de arrestatie van mevrouw B. M. van D.—K in de illegaliteit bekend als „tante Bertha" en sinds een Jaar presidente van den bond „Hol land—Canada". welke contact onderhield met de z-S. Canadeesche bruidjes. De feiten, waarvan zij verdacht wordt, zijn van zeer ernstigen aard. Men kreeg argwaan, toen „tante Bertha" een zeer groot huis te Rotterdam betrok. Er worden nog meer arrestaties verwacht onder andere uit de kringen van oud-illegalen. Binnenkort zal een fusie tot stand komen tusschen de Europeesche Federatieve Beweging en de Europeesche Actie. De Raad voor de Luchtvaart zal op 21 April in een openbare zitting een onderzoek instellen naar de oorzaak van het verongelukken der K.L.M -Dakota PH-TBW. Dit toestel stortte op 14 November, even voor de landing, op Schiphol neer en vloog In brand. Vijf leden der beman ning en een-en-twintig passagiers kwamen om het leven. De eerste houtboot na den strengen winter, het uit Amerika afkomstige Grleksche liberty- schlp ..Michael" met 200 standaard hout en 2000 ton kunstmest wordt dezer dagen in de haven van Zaandam verwacht. BU Koninklijk Besluit Is vernietigd de be schikking van den minister van Justitie van 5 September 1946. waarbij aan mr. A. R. Andringa met ingang van 5 September 1946 ongevraagd eervol onlsUg werd verleend uit zijn functie van officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam. B. en W. van Zaandam hebben besloten niet in hooger beroep te gaan tegen de uit spraak van Gedeputeerde Staten inzake do onderhandsche verpachting van kennisstand plaatsen. waartegen de vereeniging Amuse mentsbedrijf te 's Gravenhage protest had aan- geteekend. Wél zal alsnog een openbare ver pachting van de standplaats geschieden. Op 22 Maart zal de piloot L. SUlcvis een kwarteeuw in dienst zijn bij de K.L.M. De heer Sltlevls maakt momenteel zijn vijftigste Ir.die- vlucht. Er wordt aan herinnerd, dat de consumen tenprijs voor aardappelen onveranderd is geble ven. namelijk 11 cent per kilo voor zandaard- appelen-en 12 cent voor een kilo kleiaardappclen. In Dei» Haag Is in den leeftijd van 46 jaar verleden de heer H. Zoutendijk, voorzitter van de centrale vereeniging voor den markt-, straat- en rtvlerhandei. De heer Zoutendijk was Ridder in de Orde van Orlnje Nassau. In Slttard is door overstroomingen een schade van ongeveer f80.000 a f 100,000 aan gericht. De Vereeniging van directeuren van Hoo- gere Burgerscholen heeft aan den minister van Onderwijs verzocht, medewerking te verleenen tot opheffing van het vertrad tot levering van brandstoffen aan onderwijsinrichtingen. Het be stuur der vereeniging verklaart, dat dit verbod niet alleen voor het onderwijs funeste gevolgen heeft, maar vooral voor het moreele peil der leerlingen. De minister van Justitie heeft de commissie geïnstalleerd, welke den overgang van de taak der organen van Justitie en Politie, die zich do berechting van politieke delinquenten ter. doel stellen, op de gewone organen van Justitie en Politie zal voorbereiden. HAARLEM EN OMGEVING De heer E. Rypnu te Haarlem is geslaagd voor het examen accountancy D. afgenomen vanwege de Nederlandsche Broederschap van Accountants. Ds. i>. de Ituig uit Putten heeft het beroep als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Haarlem aangenomen. Het ligt in de bedoeling, in het Hobaho- gebouw te Hillegom op Zondag 4 Mei een inter kerkelijke samenkomst te houden, waaraan de geestelijkheid van alle kerken te Hillegom zal medewerken. Het Christelijk Mannenkoor en vermoedelijk belde Kerkkoren zullen deze plech tigheid opluisteren.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3