Haarlems Dagblad Commissie-Generaal licht Sjahrir in over actie bij Soerabaja i: Duitschers L? in Frankrijk Nederlandsche regeering machtigt de Commissie-Generaal tot onderteekening W fjr,. C.V.P. en socialisten zijn het eens Annuleering van de economische eenheid der Westelijke zones J. Bosman is zijn prijs kwijt 61e Jaargang No. 18586 Bureaux: Groote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B, Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 18 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b\j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 'E Moskou heeft de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Georges Bidault de merkwaardige mededeeling ge daan, dat Frankrijk bereid is een deel van iet Duitsche bevolkingsoverschot over te nemen. Hij heeft erbij gezegd dat de aan vaarding van Duitsche immigranten „een historisch besluit" voor Frankrijk is, gezien zijn ervaringen met zijn Oostelijke nabu ren. Bevin en Marshall waren dan ook onder den indruk. De Amerikaan zei, dat Bidault was doorgedrongen tot het hart van het Duitsche vraagstuk. Bidault heeft een vrij uitvoerige toelich ting bij zijn plan gegeven. Zijn hoofdpunt is, dat de Duitsche bevolking te dicht en de fransche te dun gezaaid is. Dat er teveel Duitschers in Duitschland zijn beschouwt hij als een van dè grootste problemen voor den vrede en dat vond zijn vermaarde voorganger Georges Clemenceau na den eersten- wereldoorlog ook. Maar die be paalde er zich toe, te zeggen dat er twintig millioen Duitschers teveel waren en toonde geen neiging, er een deel van in Frankrijk op te nemen. Integendeel. Bidault is een andere man in een anderen tijd. Zijn partij, de groote M.R.P., heeft zich trouwens juist voor Europeesche Federale Unie uitgespro ken. In zekeren zin schijnt.zijn voorstel in Moskou, ofschoon dat niet van de M.R.P. maar van de geheele Fransche regeering afkomstig moet zijn, zich daarbij aan te sluiten. Hij hoopt dat ook andere landen Duitsche immigranten zullen toelaten. Het is de vraag of daar groote animo voor aan den dag zal treden. Maar dit wordt een tijd van groote verandering. Frankrijk .bezit feitelijk reeds een vrij belangrijke Duitsche minderheid. Het is onderbevolkt, heeft gebrek aan arbeids krachten en daarom heeft het de Duitsche krijgsgevangenen, die het van Amerika „in bruikleen" had, zoolang mogelijk vastge houden en hen aan het werk gezet. In Frankrijk werken een half millioen Duit schers: het, grootste aantal dat in eenig ge allieerd land is achtergebleven. Door een pas gesloten overeenkomst met Amerika zullen zij spoedig in contingenten van 20.000 per maand worden gerepatrieerd. De Engelschen hebben er nog ongeveer 400.000, maar ook zij zijn bezig hen in groote maandelijksche contingenten te repa- trieeren, zoodat aan het einde van dit jaar de helft al naar huis zal zijn. Amerika telt niet veel Duitsche krijgsgevangenen meer. Men kan verschillende beschouwingen houden over dit Fransche plan tot opne ming van een deel der Duitsche bevolking. Men kan het zien als een belangrijke en ge durfde constructieve bijdrage tot het herstel van Europa, als een slim beraamde poging om Duitschland krachteloos te maken of als een roekelooze daad, waarbij Hitler's zoo sterk gestimuleerde bevolkingsaanwas ten slotte toch tot Duitsche doordringing in an dere landen zou leiden. Deze laatste, zwart- galligste stelling is het gemakkelijkst en het oppervlakkigst te verdedigen, zooals dat met zwartgallige opvattingen het geval pleegt te zijn. Maar er veel tegen aan te voeren. De Franschen zyn tot niets minder geneigd dan tot roekeloos beleid jegens de Duitschers, nadat zij een reeks Duitsche militaire invasies hebben ondervonden. Ook zou deze penetratie, deze doordringing in Frankrijk niet op Duitsch initiatief, maar onder Fransch toezicht geschieden, hetgeen een hemelsbreed verschil maakt. Daarbij moet zich de volle scherp-verstandelijke berekening doen gelden, die den Franschen aard kenmerkt en die ongetwijfeld al ruim schoots aan de indiening van het voorstel- Bidault is voorafgegaan. Bij voorbaat kan men bijvoorbeeld aannemen, dat van be langrijke Duitsche concentraties in Frank rijk geen sprake zou zijn: men zou dit be volkingsoverschot zorgvuldig over het land verdeelen. Wel moet het op den duur, door vermenging met de Fransche bevolking, belangrijken invloed op de innerlijke struc tuur, dus ook op de geaardheid van het Fransche volk doen gelden. Opgemerkt dient te worden, dat zulke vermenging al eerder in Frankrijk heeft plaats gegrepen door import van groote groepen vreemde lingen, vooral Polen, Italianen en Belgen. De Fransche bevolking is wellicht reeds de meest gemengde ter' wereld. Invoer van een belangrijk Duitsch bevolkingsoverschot doet daarbij denken aan den sinds eeuwen in Zwitserland bestaanden toestand, waar een van oorsprong Duitsch bevolkingsdeel met een naar oorsprong Fransch (plus een kleiner Itahaansch) het Zwitsersche volk vormt, zelfs met behoud van zijn oor spronkelijke talen. In Zwitserland heeft dit een sterk geheel gevormd, al is het dan op andere wijze opgetrokken dan het nu in Frankrijk geschieden zou. Van een belangrijke constructieve bij drage tot het herstel van Europa kan bij Bidault's plan zeker gesproken worden en van een nauwkeurige berekening, om de herrijzmg van Duitschlands militaire kracht te voorkomen, zonder twijfel ook. Op het eerste bericht is van Duitsche socialisti- sche zijde instemming met het denkbeeld betuigd, maar van Duitsche conservatieve zijde het tegendeel. Want daar zei men dadelijk: dus moeten wij ons tevreden stel len met onze besnoeiing in het Oosten, met de Oder-Neisse-grens. Men wil ons aanpas sen aan een verkleind grondgebied. Dat kunnen wij nooit aanvaarden. En een ander protest gold de overweging,.dat Frankrijk de jonge menschen, de goede arbeids krachten uit Duitschland zou weghalen. Daar is zeker veel van waar en het heeft tot dusver gegolden voor het groote contin gent krijgsgevangenen, dat in Frankrijk werkt. Maar anderzijds kan een plan als dit alleen uitgevoerd worden met den steun der groote geallieerden, die zich welbewust zijn dat Duitschland moet kunnen bestaan, hetgeen de Franschen trouwens evenmin kunnen ontkennen. Hier denkt men vanzelf weer aan de toekomstige mogelijkheid van Europeesche Federatie. Bevin en Marshall hebben in eerste in stantie hun respect voor Bidault's denk beeld betuigd. Molotof heeft gezwegen. Welke houding zullen de Russen aannemen? Het kost voorshands moeite zich instem ming van die zijde voor te stellen, maar men weet niet welke andere factoren zich in het Moskou'sche schaakspel kunnen doen gelden. Een jaar geleden sprak Winston Chur chill over Fransch-Duitsche toenadering als grondslag voor een herstel van Europa. Het leek velen een allerdwaaste veronderstel ling. Ook uit Parijs kwamen luide protesten. Nu stelt de Fransche regeering voor, een Duitsch bevolkingsoverschot op te nemen en daarmee een Duitsche infusie, met al de blijvende gevolgen van dien, te aanvaarden. Wii leven snel» R. P» Linggadjati in laatste stadium: Indonesisch antwoord bracht groote mate van overeenstemming Het antwoord van de Indonesische dele gatie op het verzoek van de Commissie- Generaal om met de Indonesische interpre tatie van Linggadjati op de hoogte te wor den gesteld, is 15 Maart j.l. op Paleis Rijs wijk ontvangen en doorgezonden naar Den Haag. Naar aanleiding van den brief van de Indonesische delegatie van 15 Maart, beeft de Nederlandsche regeering de Commissie- Generaal gemachtigd om onverwijld tot on derteekening van de ontwerp-overeenknmst van Linggadjati over te gaan. Blijkens de zen brief is een mate van overeenstemming bereikt, die de regeering doet vertrouwen, dat thans de onderlinge samenwerking en dringende problemen van herstel en op bouw aanstonds zullen kunnen worden aan gevat; De regeering rekent er op. dat door deze onderteekening tevens een e'nde zal komen aan de door haar betreurde inciden ten als dat te Soerabaja. Datum en plaats van onderteekening zullen nader gezamen lijk door de Commissie-Generaal en de In donesische delegatie worden vastgesteld. De republikeinsche minister van Voor lichting, Mohamed Natsir, verklaarde aan Aneta, dat de machtiging door de Neder landsche regeering thans gegeven, de op lossing van tal van problemen ten zeerste zal vergemakkelijken. Aan Sjahrir, die gis teren vertrokken is naar Djokjakarta en mogelijk is doorgereisd naar Modjokerto. om zich op de hoogte te stellen van den toestand in dat gebied, is de brief van de Commissie-Generaal telegrafisch ter ken nis gebracht. Minister Natsir legde er den nadruk op, dat het werk thans met recht beg'nt. ..In Linggadjati hebben wij een basis, waarop wij kunnen terugvallen in de komende be sprekingen over punten, waaromtrent nog geen overeenstemming, bestaat, maar waar over in discussie tusschen gelijkwaardige partners, gevoerd in den geest van Lingga djati, zeker overeenstemming kan worden bereikt," aldus de minister. Aan de beide Kamers der Staten Gene raal is thans ter vertrouwelijke kennis neming overgelegd een afschrift van de notulen van de politieke besprekingen door de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie gehouden tot en met de para- ïeering van de overeenkomst van Lingga djati. En zijn bezwaren tegen publicatie van deze notulen bij de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie. ïL X i* jtoWL a N De Haagsche jeugd kon niet wachten tot in Scheveningen het badseizoen geopend wordt en ging op den eersten warmen dag in Maart pootjebaden in een onderge- loopen gedeelte van het Zuiderpark. Twee-partij enregeering in België Paul Henri Spaak heeft - medegedeeld, dat de socialisten er m toegestemd hebben, samen te werken met de Christelijke Volkspartij. Deze overeenstemming tusschcn de twee machtigste partijen van België heteekent in feite, dat een twce-parti.jenregeering gevormd zal worden, temeer daar de na tionale raad van de Liberale partij zich tegen deelneming aan de regeering heeft gekant. Vertegenwoordigers van de beide regee- ringspartijen-in-spé zullen een bijeen komst houden, om de laatste hand te leg gen aan het programma en om te beslis sen over de verdeel ing der portefeuilles. Spaak zeide, dat het programma de vol gende punten inhoudt: Het zoeken naar een oplossing van de koningskwestie en het verleenen van stemrecht aan vrouwen aan het eind van dit jaar of in het begin van het volgend jaar. Wat het begrootmgstekort betreft, zeide Spaak, dat het deficit van negen, tien of twaalf milliard francs niet catastrofaal genoemd kan worden. De nieuwe regeering zal trachten, dit tekort tot de helft teurg te brengen. Inmiddels zijn in het kolenbekken van Charleroi stakingen begonnen, die als pro test schijnen te zijn bedoeld tegen de nieuwe regeering. De mijnwerkers zouden de vorming van een geheel linksohe regeering wenschen. Nieuwe stap tegen Lewis Toegeven of betalen Het hoogste Amerikaansche gerechtshof heeft bepaald, dat aan John Lewis, den leider tfan de „United Mineworkers Union" op' 20 Maart een bevelschrift moet worden overhandigd, om binnen vijf dagen zijn kennisgeving, waarbij de vakvereeniging het contract met de regeering opzegt, in te trekken. Indien Lewis hiertoe in gebreke blijft, zal de boete van 700.000 dollar, welke aan de „Union" wegens ongehoorzaamheid aan het' Hof is opgelegd, tot 2.800.000 dollar worden verhoogd. De Amerikaansche regeering had het Hof verzocht, onmiddellijk maatregelen te ne men om zijn uitspraak tegen Lewis en de „Union" kracht bij te zetten, ten einde een mogelijke staking op 31 Maart te voor komen. Modjokerto bezet door Nederlandsche troepen Zooals wij gisteren reeds in hel kort meldden, zijn de Nederlandsche troepen bij Soe rabaja gisteren overgegaan tot bezetting van de geïnundeerde gebieden in deze streek, teneinde de catastrophale situatie, die door de inundaties was ontstaan, te %-erbeteren en 2000 ton rijst, die volgende maand geoogst moeten worden, van vernietiging te redden. De inundaties waren het gevolg van extremistische kwaadwilligheid, die mo gelijk werd doordat locale commandanten der republikeinen zich niet onderwierpen aan de bevelen der hoogste autoriteiten. De actie heeft zich uitgebreid tot Modjokerto, dat bezet is. Er is geen melding gemaakt van Indoncsischen tegenstand. Wel heeft de Commissie-Generaal, die gisteren Sjahrir schriftelijk van de actie op de hoogte stelde, een protest ontvangen van Indonesische zijde, waarin hel vernielen van sluis deuren eu dijken een „militaire noodzakelijkheid" wordt genoemd en gesproken wordt van een schending van de wapenstilstandsovereenkomst. De Commissie-Generaal heeft, naar aan leiding van de militaire acties in het gebied van Soerabaja, het volgende schrijven, ge teerd 17 Maart, aan Sjahrir gericht: „Hier bij zien wij ons genoodzaakt uwe excellen tie mede te deelen, dat heden een begin van uitvoering is gegeven aan net voor nemen om met eigen Nederlandsche mid delen den noodtoestand op te heffen, die als gevolg van de inundaties van de Delta van Sidoardjo is ontstaan. Als eerste stap daartoe is hedenmorgen overgegaan totide militaire bezetting van de sluizen bij Leng- kong en Mlirip. Door de inundaties in het deltagebied zelf. dat dientengevolge bijna geheel onbegaanbaar is geworden, heeft de militaire operatie zich over een wijder ge bied dan de eigenlijke delta moeten uit strekken en is de bezetting van Modjokerto noodzakelijk geworden. Het behoeft geen betoog, dat wij betreuren, dat het overleg, dat in deze aangelegenheid gaande is ge weest, niet op tijd tot afdoende en zicht bare resultaten heeft geleid. De Commis sie-Generaal besluit met het vertrouwen uit te spreken, dat de opheldering van de politieke situatie, zooals die in de bedoe ling van onze beide delegaties ligt, in een nabije toekomst de samenwerking zoodanig zal doen zijn, dat locale incidenten als de onderhavige tot het verleden zullen be- hooren". Ten einde raad Een woordvoerdei* van de Commissie- Generaal heeft heden een toelichting ge- Massa-repatrieering van Duitschers uit Frankrijk Elke maand zullen voortaan twintigdui zend Duitsche krijgsgevangenen, die op het oogenblik in Frankrijk werken, naar Duitschland worden teruggezonden vol gens de bepalingen van een accoord, dat Frankrijk en de Vereenigde Staten Donder dag op het Fransche ministerie van Bui tenlandsche Zaken hebben onderteekend, aldus meldt Un. Press. Deze overeenkomst over de repatrieering van Duitsche krijgsgevangenen is bereikt, nadat deskundigen van de beide landen ge durende tien dagen hadden geconfereerd, als gevolg van het Amerikaansche verzoek van December j.l., inhoudende dat alle door de Amerikanen krijgsgevangen gemaakte Duitschers die aan Frankrijk waren „uit geleend", per 1 October 1947 naar hun va derland zouden worden teruggezonden. De overeenkomst werd geteekend door den Amerikaanschen ambassadeur Jeffer- zon Caffery en den waarnemenden Fran schen minister van Buitenlandsche Zaken, Pierre Henri Teitgen, bij verhindering van minister Georges Bidault. Twee dikke rookivolken boven het Haarlemsche Zuider Buiten Spaarne markeer den den strijd, die daar Maandag door den ijsbreker „Clasina-Maria" werd geleverd, om een aantal in het ijs beklemde schepen uit hun isolement le bevrijden. Met vele succesrijke aanloopjes werd tenslotte het Z.B. Spaarne tot de Buitenrustbrug open gebroken. geven op de militaire acties te Soerabaja. Een uitgegeven communiqué zegt o.m.: „De levensbelangen van honderdduizenden in de Brantas-delta worden door inundaties bedreigd. 2800 beplante rijstvelden, die over enkele weken zouden moeten worden geoogst, zijn overstroomd, zoodat een pro ductie van circa 2000 ton verloren dreigt te gaan. Herhaalde malen heeft de Commissie- Generaal de aandacht van de Indonesische delegatie gevestigd op het gevaar van de inundaties. Op één telegram van de Com missie-Generaal van 28 Februari werd ge antwoord, dat stappen reeds gedaan wa ren. Aangezien in den-noodtoestand in het "gebied van Soerabaja geen verbetering op trad, telegrafeerde de Commissie-Generaal cp 4 Maart wederom om een verklaring van republikeinsche deskundigen en détails betreffende verdere maatregelen te ver krijgen. Hierop is geen antwoord ontvan gen", aldus besluit het communiqué. De woordvoerder van de Commissie-Ge neraal wees er heden nog op, dat uitstel van de aet;o niet langer geduld kon worden, en voegde hieraan toe, dat het belang van honderdduizenden Indonesiërs en Chinee- zen een onmiddellijke actie vereischte, ten einde verder onheil te voorkomen. Gratie aan twee ter dood veroordeelden De Koningin heeft gratie verleend aan A. C. Man in 't Veld. die wegens het ver raden van Joden door het Bijzonder Ge rechtshof in Den Haag tot dè doodstraf was veroordeeld. Deze straf is gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Voorts is gratie verleend aan A. Doore- waard, die door den krijgsraad tot de doodstraf was veroordeeld. Hem is thans twintig jaar gevangenisstraf opgelegd met aftrek van voorarrest. A. Doorewaard had dienstgenomen bij den vijand en verrichtte tijdens de vijandelijk heden in ons land spionnage voor den vijand. Radioverkeer met Indië wordt uitgebreid Over ongeveer vier maanden zal het radio-telefonisch contact tusschen Neder land en Indië aanzienlijk worden uitge breid, niet alleen voor regeerings- en za- kengesprekken, doch ook voor het parti culier verkeer. Binnenkort zullen ook proeven worden genomen met een nieuwe Nederlandsche vinding. Het systeem komt hier op neer, dat een telex, een in normaal letterbeeld telegrafeerende schrijfmachine. via een radiozender zijn teekens het luchtruim ui- zendt. Indien de teekens door storing niet gojed overkomen, stuurt de ontvanger een weigering, waarna de zender de gewei gerde teekens automatisch herhaalt. Het is nog niet bekend, wanneer dit systeem in normaal gebruik zal kunnen komen. Het woord is aan.. Molière: Men moet lang naar zichzel- ven kijken alvorens erover te denken de menschen te veroor- deelen. Ontploffing eischt drie dooden Bij opruimingswerkzaamheden op het strand te Hoek van Holland is hedenmor gen een landmijn ontploft, waardoor drie arbeiders op slag werden gedood. Paraguyaanselie rebellen maken radiozender buit Gemaskerde en gewapende lieden heb ben een inval gedaan in de kantoren van de Amerikaansche „Union Oil Company" in Asuncion en de radiozender van de maat schappij is meegenomen. Kort daarna riep „De stem der overwin ning" het radio-station van de opstan delingen in Concepcion om, dat deze overval gedaan was door „soldaten van de vrijheid", aanhangers der revolutie. De buitgemaakte radiozender zou spoedig wor den gebruikt om het volk van Paraguay op de hoogte te houden van de vorderingen der revolutie. (Reuter). Beperkte verantwoordelijkheid voor Japansche leiders De president van het militaire gerechts hof in Tokio heeft verklaard, dat de acte van beschuldiging tegen de Japansche oor logsleiders, noch geheel Japan, noch de ge heele vroegere Japansche regeering verant woordelijk kan stellen. Deze verklaring heeft bij buitenlandsche waarnemers de verwachting gewekt, dat het proces zich mogelijk zal beperken tot de personen, die voor het beramen van een aanval op Pearl Harbour verantwoordelijk zijn. MOLOTOF EISCHT: In de langdurigste vergadering die tot nu toe in Moskou is gehouden, hebben de vier ministers van Buitenlandsche Zaken de Duitsche economische aangelegenheid onder de loupe genomen, waarbij de standpunten van Rusland, Amerika en Engeland ten aanzien van deze kwestie nadrukkelijk werden geformuleerd. Molotof eischte, dat de overeenkomst tot fusie tusschen de Amerikaansche en Engelsche zóne onmiddellijk zou worden geannuleerd, daar zü in strijd was met het accoord van Potsdam. Bevin had even tevoren gezegd: „Ik moet duidelijk maken dat de fusie tusschen de Weste lijke zones zal blüvcn bestaan, zoolang niet de economische eenheid van Duitschland tot stand gekomen Is". Molotof hernieuwde den Russischen eisch 3) Het Ruhrgebied onder gemeenschap tot herstelbetalingen tot een minimum pelijk toezicht van de groote vier. van 10 milliard dollar. Hij eischte tevens, dat het Ruhr-gebied onder gezamenlijke controle van de groote vier zou komen te staan. De drie Westelijke mogendheden werden ervan beschuldigd, de economische clausules van de overeenkomst van Pots dam niet in acht genomen te hebben en den geallieerden voor voldongen feiten ge steld te hebben. Zijn voornaamste klachten waren dat Groot-Bnttannië de steenkolen mijnen van het Ruhrgebied en de staal industrieën had overgenomen, dat Frank rijk het Saargebied van Duitschland had afgescheiden, dat Groot-Brittanmë en de V.S. de economische fusie van hun zónes in strijd met het beginsel van Potsdam economische eenheid van geheel Duitsch land tot stand gebracht hadden. Molotof diende de volgende voorstellen in voor de economische eenheid van Duitschland en de herstelbetalingen: 1) Onmiddellijk vorming van een cen traal bestuur in Duitschland voor in dustrie, landbouw, financiën, vervoer, verkeer en buitenlandschen handel. 2) Opvoering van het industrieele peil tot tien a twaalf millioen ton staal in de naaste toekomst. DE ELFSTEDENTOCHT Bestuur ivijst J. van den Hoorn als winnaar aan Het bestuur der vereeniging „De Frie- sche Elfsteden" heeft een onderzoek inge steld naar de gegrondheid der klachten, die naar aanleiding van den elfstedentocht van 8 Februari tegen verscheidene deelnemers aan den wedstrijd waren ingekomen. Bij dit onderzoek zijn getuigen gehoord en aan de deelnemers is gelegenheid gegeven om zich schriftelijk en mondeling te verant woorden. Een diepe teleurstelling was het echter voor het bestuur te ervaren, dat vele rijders gezondigd hebben tegen een regel, die zeer uitdrukkelijk was vermeld in een aan ieder der deelnemers uitgereikt programma, n.l. „wedstrijdrijders mogen niet opleggen, nofch zich laten zuigen door niet-de nemers". Van een aantal deelnemers aan den wed strijd is gebleken, dat zij over een gedeelte van het traject hebben opgelegd en an deren hebben zich door met-deelnemers den wind laten breken. Eenige rijders hebben deze overtreding ruiterlijk erkend. De prijswinnaars. Het bestuur van de vereeniging „De Friesche elf steden" heeft derhalve be sloten aan de volgende vier rijders een prijs toe te kennen: 1. J. van den Hoorn (Ter Aar) groote gouden medaille. 2. A. Verhoeven (Dussen) kleine gouden me daille. 3. A. S. de Vries (Giethoorn) groote verguld zilveren medaille. 4. D. van der Duim (Oldeboorn) kleine ver guld zilveren medaille. Alle overige wedstrijdrijders, die vóór 18.21 uur zijn aangekomen, zullen het elf- stedenkniisje met inscriptie „wedstrijd 1947" ontvangen, uitgezonderd J. Wijnia en W. .Wjjnia (Edens), die beiden zoodanig, in overtreding zijn geweest, dat zij volledig zijn gedisqualificeerd. Tegen J. Bosman (Breukelen) en K. Schip pers(Steenwijkerhold) die niet erkend heb ben een overtreding te hebben begaan, zijn bewijzen van verschillenden aard binnenge komen, met het gevolg, dat het bestuur van de organiseerende vereeniging deze rijders j stellen onmogelijk voor de prijzen in aanmerking llf,harni kon laten komen. Onder „opleggen" verstaat men, dat twee rijders achter elkaar over het ijs gaan, waarbij de voorste deelnemer de handen op den rug beeft en nummer twee deze vast houdt. Het klassement van aankomst der eerste twaalf rijders op 8 Februari was als volgt: 1. Bosman (Breukelen) 16.06 uur. Schippers (Steenwijkerwold) op een halve minuut, 3. J. Nauta (Wartena). 4. J. Wijnia (Edens), 5. J. van den Hoorn (Ter Aar). 6. W. Wijnia tEdcns), 7. Vermeulen (Ter Aar), 8. Verhoeven (Dussen), 9. De Vries (Giethoorn), 10. Leffertsma (Stobbegat), 11 Schueler (Barneveld), 12.Van der Duim (Oldeboorn). Van deze 12 rijders komen dus thans de nummers 5,#8, 9 en 12 voor prijzen in aan merking. Prins Bernhard met Beatrix en Irene in Zwitserland Prins Bcrnhard is gisteren met de prin sesjes Beatrix en Irene ner vlieetu'g op het vliegrveJd bij Sion in Zwitserland aange komen. De prins is met zijn do»-htertj"s per trein doorgereisd naar Zermatt. Prinses Juliana zal met Margriet en Ma ria Christina over enkele dagen naar Zwit serland vertrekken. 4) Maatregelen ter verbetering van de valutapositie en speculatie in valuta, ter opvoering van den Duitschen export, ter overdraging van de controle op kartels en trusts aan den staat met medewerking van Duitsche democratische partijen. 5) Annuleering van de fusie tusschen de Britsche en Amerikaansche zóne. 6) Vaststelling van het totaalbedrag aan herstelbetalingen op een cijfer, geba seerd op de in 1933 geldende wereldprijzen. 7) Herstelbetalingen aan de Sovjet- Unie moeten in ieder geval 10 milliard dollar bedragen en hoofdzakelijk bestaan uit industrieele installaties, de loopende productie en buitenlandsche valuta. 8) De Duitsche herstelbetalingen moeten binnen 20 jaar na de onderteekening van de overeenkomst van Potsdam verricht zijn. 9) De inter-gqal lieerde herstelbeta- lingscommissie van de groote vier moet haar werkzaamheden weer opnemen. 10) De ontwikkeling van Duitschlands vredesproductie mag niet belemmerd wor den. Marshall, de Amerikaansche minister, klaagde er over dat de geallieerde be- stuursautoriteiten van den Sovjet-verte genwoordiger geen cijfers hebben ontvan gen over de hoeveelheid materiaal die aan de loopende productie wordt onttrokken, doch men neemt aan dat deze hoeveelhe den aanzienlijk zijn. „Wij beschouwen deze onttrekking als niet in overeenstem ming met de overeenkomst van Potsdam". Ten aanzien van de herstelbetalingen zeide Marshall dat er ten aanzien van dit vraag stuk geen oplossing mogelijk is zonder dat Duitschland als een economische eenheid wordt behandeld. Een monetaire hervor ming is noodzakelijk, en zal stimuleerend werken op arbcidslust en productie. Marshall steunde voorts Bcvin's aanbeve lingen voor vrijheid van beweging als de fundamenteele noodzaak voor economische unficatie. Marshall drong aan op het spoedig in- ellen van centrale Duitsche bestuurs lichamen. zooals te Potsdam is overeen gekomen en wees daarbij op de voordee- len. die bij het samensmelten van de Brit sche en Amerikaansche zónes gebleken waren. Naar te Moskou gemeld wordt, is de Fransche minister van Buitenlandsche Za ken. Bidault, gisteravond door Stalin in het Kremlin ontvangen. Waarnemers ter conferentie veronderstellen, dat een der belangrijke onderwerpen, welke Bidault en Stalin zullen bespreken, de Fransche en Russische houding ten opzichte van de Engelsch-Amerikaansche voorstellen voor economische eenheid van Duitschland is. daar noch Frankrijk, noch dc Sovjet-Unie eenige neiging hebben getoond om hun zónes in de economische eenheid te laten deelen op de basis, die door Londen en Washington is voorgesteld. ■~o<Xo^ccr»x>>>jjcocoooryyvyy-jr:.>t<juUL»XiOCC Weerbericht Verwachting, medegedeeld door het K.NM I. te De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een buitje Matige wind tusschen Zuidoost en Zuidwest. Weinig verandering van temperatuur. 19 Maart: Zon op c 48 uur, onder lS^t/uur Maan op 6.14 uur, onder 14.50 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1