Indische Nederlanders achter prikkeldraad De crocussen hadden er al moeten zijn chairman Econoom zocht „een forum voor zijn ideeën" •BI I- Tenniscompetitie is ingedeeld - In district Haarlem zijn 45 ploegen C Wereldnieuws DINSDAC 18 MAART 1947 De toestand in het kamp Goentoer te Malang I" (Van onzen specialen verslaggever) Voor de 1560 in Malang geïnterneerde Indische Nederlanders was het een groote verrassing, toen plotseling Neder- landsche journalisten op bezoek kwamen in het Goentoer-kamp. Wij werden be stormd met vragen, maar konden helaas geen antwoord geven op die ééne, waar om het gaat: Wanneer Op 11 December 1946 vond de laatste evacuatie uit dit kamp plaats: dien dag vertrokken 398 geïnterneerden naar Batavia. Wanneer de volgende groep ge lukkigen aan de beurt zal zijn, is een open vraag. Deze slachtoffers van de re volutie (het zijn allen Indo-Europeanen en als zoodanig voor de groote meerder heid niet door de Japanners opgesloten) kunnen slechts hopen op de verrassing. Want een verrassing blijft het steeds, daar 't blijde nieuws in den regel vier da gen vóór het vertrek wordt bekend ge maakt. Onvoldoende voedsel. Gelukkig kregen wij, correspondenten, ten volle gelegenheid onder vier oogen te spreken met de bewoners van het Goentoer-kamp. De eenige restrictie op ons bezoek was, dat er geen foto's moch ten worden gemaakt. Het groote punt na de alles beheer- schende evacuatiekwestie was het voed selprobleem. Per dag en per persoon wordt verstrekt 150 gram rijst (kinderen 100 gram), 20 gram sojaboonen en 14 gram suiker. De rest moet worden bijge- kocht, hetgeen voor de meesten nog mogelijk is daar zij in den Japanschen tijd althans een deel van hun bezittin gen bijeenhielden. Toch is één-derde van de kampbevolking „armlastig'', het geen zooveel wil zegggen, dat zij heele- maal niets meer te verkoopen hebben, Voor deze ruim 500 menschen wordt door gelukkiger mede-geïnterneerden gezorgd. Deze betalen ten dien einde 10 procent toeslag op alles, wat door hen wordt bij- gekocht. Wel is het mogelijk alles te bestellen wat in de stad te krijgen is. Maar het gebrek aan contanten en de zooals overal hooge prijzen zijn twee factoren, die dwin gen tot de uiterste beperking. Om vol doende binnen te krijgen moet gemiddeld per persoon en per dag van R 2.(twee republikeinsche roepiah's) worden bijge- kocht. Een ontbijt is een luxe, die slechts zeer weinigen zich kunnen permïtteeren. Velen doen het zelfs met één maaltijd per dag De zendingen van het Roode Kruis blij ven beperkt tot 4/33 voedselpakket per persoon per maand, zooals de leeraar van ding van den West-Indischen chirurg dr. Juda staat en een voortreffelijke reputatie geniet. Gebrek aan ontspanning. Een gemis dat zeer ernstig gevoeld wordt is elke vorm van ontspanning. Wel zijn er voldoende boeken (doordat iedere ge- evacueerde al zijn lectuur voor de minder gelukkigen achterliet), maar daar houdt ook alles mee op. Niet alleen zijn de be woners van het Goentoerkamp verstoken van elk nieuws, maar er is ook geen enkele mogelijkheid tot sport en andere spelen. Intusschen neemt de aanhankelijkheid aan Nederland bij deze Indische landgé- nooten, van wie de meesten nimmer in Europa zijn geweest, eerder toe dan af in tegenstelling tot de republikeinsche Indo's, van wie ik u in een volgend artikel iets vertellen wil. Onjuist gerucht over Piet Bron De leden van het Residentie-tooneel be gaven zich gisteren met een autobus van Den Haag naar Utrecht, om daar in den stadsschouwburg de première te geven van jRendez-vous in Senlis". Bij Woerden werd de acteur Piet Bron, die een hoofd rol in het stuk zou spelen, onwel. Een pas- seerende geneesheer ontried hem, dien avond nog op te treden. Men zond bericht naar Utrecht, dat de voorstelling niet door kon- gaan. Intusschen was vermoedelijk door automobilisten, die door het gezelschap bij Woerden waren aangehouden, het ge rucht verspreid, dat de heer Bron over leden was. Ook de nieuwsdienst van de Nederlandsche Radio Unie verspreidde dit bericht, dat gisteravond laat door den heer Bron persoonlijk kon worden tegengespro ken. Laatste H.O.V.-ledenconcert De pianist Willem Andriessen is solisjt op hei 6e en laatste Leden-Concert van de A-serie, dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging op Donderdag 20 Maart a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem zal geven. Marinus Adam, onder wiens leiding op dezen avond zal worden geconcerteerd, laat het con cert openen met een eigen bewerking van de „Tableaux d' une Exposition" (Schilderijen tentoonstelling) van Moussorgsky. Vervolgens zal Willem Andriessen het pianoconcert van Schumann ten gehoore brengen, en hij zal zich na de pauze nog eens als solist doen hoo- ren, thans met Frank's „Variations symphonl- ques". Het concert wordt besloten met een uitvoering van „Prlntemps", waarin de vier handige pianopartij vervuld zal worden dooi de dames Bets Nederkoorn en Ans Bouter. De groote kweekers zullen niet veel van vorst- schade merken, de kleine misschien wèl De zon speelt met de glimmende ruiten van een bollenschuur en trekt aan de ïjl- groeue toppen van de tulpen die, alle barre winters ten spijt, ook dit voorjaar de lan den achter Hollands duinerjj weer zullen tooien. En op de velden heeft de arbeid na wekenlange stilte zijn lied weer ingezet: het riet wordt „losgedekt" en het is den De Balkan-commissie der UNO is druk bezig op verschillende plaatsen te zoeken naar bevestiging of tegenspraak van de Grieksche klachten over inmenging van andere landen. De bestudeering van de grenskaarten. Haarlemsch Tribunaal Maandagmorgen stond de 53-jarige dr. ir. M. D. D., die zich voor den oorlog als land- bouw-econoom onderscheiden had en als redacteur van het blad „De Waag" zich als voorstander van het plan-Deterding, dat economische hulp van Nederland aan Duïtschland beoogde, had doen kennen, I voor de eerste kamer van het Haarlemsche de sinds 1V2 maand bestaande kampschoolt heeft uitgerekend. Gelukkig is de kwali teit van dit weinige prima, n.l. Ameri- kaansoh. Een des te grooter teleurstelling was het, toen de door dr. Prins van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis tijdens zijn bezoek aan het kamp in December j.l. beloofde Kerstverrassing bleek te be staan uit derderangs Braziliaansche voed selpakketten, en dan nog slechts één per vier volwassenen. De behuizing (in normale Europeesche woningen) is vrij ruim, sinds het kamp op 14 Februari werd „uitgedund": dien dag zijn 471 geïnterneerden naar Madioen ver huisd. Bovendien is er al gauw ruimte bij gebrek aan meubilair. Een bed is een uit zondering: velen slapen op matjes. Klam boes zijn gelukkig niet noodzakelijk in dit bergklimaat. De kleeding is uiteraard armoedig, maar de gezonde temperatuur op deze hoogte (niet te warm en niet te koud) doet de menschen er over het algemeen gezond, zij het mager uitzien. Gezien de omstan digheden kan de gezondheidstoestand dan ook goed worden genoemd. In Januari wa ren er slechts twee sterfgevallen op het toenmalige totaal van 20Ö0 inwoners, in de eerste 3 y2 week van Februari niet één. De oude dr. Croes is belast met de medische verzorging. Ernstige zieken worden on middellijk naar het R-K. ziekenhuis op Sa- wahan (Malang) gebracht, dat onder lei- Dertien meubelfabrieken en een zagerij uitgeschakeld Het is de bedoeling van de regeering, krachtig op te treden tegen bedrijven die zich aan ernstige overtredingen van de distributiemaatregelen schuldig maken en daardoor de voorziening van de bevolking met distributiegoederen bemoeilijken. In gevallen van zeer ernstigen aard zal niet worden geaarzeld bedrijven, die grondstof fen en goederen aan hun bestemming ont trekken, voor onbepaalden tijd uit te slui ten van het productie- en distributie proces. De directeur van het Rijksbureau voor Hout heeft dezen maatregel thans getrof fen ten aanzien van een dertiental meu belfabrieken en één zagerij, alle gevestigd te Kuilenburg. De delicten, waaraan deze ondernemingen zich hebben schuldig ge maakt, loopen zeer uiteen. Sommige on dernemingen hebben groote voorraden hout. niet aan het rijksbureau opgegeven, waardoor dit hout buiten het normale distributieproces geraakte. Andere bedrij ven kochten zonder vergunning groote hoeveelheden hout. Vele van deze fabrieken vervaardigden meubelen zonder daarvoor een vergunning te hebben. In de zagerij constateerden de opsporingsambtenaren, dat 200 kubieke meter hout. dat door dit bedrijf en enkele meubelfabrieken clandestien was inge kocht, was verzaagd. De radio geeff Woensdag hilversum i, 301.5 m. 9.15, 13.00. 19 00. 20.00. 22 00 uur Nieuws. 10.00 T»iano. 10.30 Morgend. 11.00 Negro songs. 11.15 Vragen aan voorbijgangers. 11.45 Familieberich ten 12.00 Orkest. 12 35 Passlestonde. 13.15 Cin derella. 14.00 Kamerorkest. 15.00 Kwintet. 16.00 Phllatelle. 16.45 Voor de Jeugd 17.30 Volksher stel. 17.35 Holanda-sextet 18.00 Gr.pl. 18.15 Gr. pl. 18,30 Strijdkrachten. 19.15 Land en tuinbouw 19 30 F.ngelsehe les. 20.05 Weeroverzlcht. 20.08 Amusementsorkest. 20.15 Westminster Abby- koor. 20.55 Lijdensmeditatie. 21.15 Baeh-pr. 22.15 Actueel geluld. 22,30 Pianospel. hilversum n, 414.5 m., 218 m. en 1875 m. 9.45. 13.00. 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 10 00 Morgenwijding. 10.20 voor de vrouw. 10.35 Re cital. 11.00 Gr.p! 12.00 Orgel. 1220 Kalender 12.35 Gr pl. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Or kest, 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamermuziek 15 00 Voor de jeugd. 15 45 Ziekenbezoek. 16.15 Voor ric jeugd. 17.15 Jan Vogel. 17.45 Rijk over zee 18.15 VARA Varia. 18.20 Gr.pl. 18.30 Dichter en volk 19.00 Plano-duo. 19.15 Indisch nieuws, 14,30 Lezing. 20,05 Dingen v, d, dag. 20.15 Ver- *>ekj?ro£ramma. 21.16 Hoorspel. 22.05 Attentia. Tribunaal terecht. Hem waren het sympa- thiseerend lidmaatschap van de N.S.B. van 1942 af (van 1944 af overgegaan in begun stigerschap"), het begunstigend lidmaat schap van de Germaansche S.S., het lid maatschap van het sociaal-economische ge nootschap „Nederland en Europa" en van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeen schap, de vertrouwelijke omgang met func tionarissen van N.S.B. en bezettende macht, het onderteekenen van een brief aan een S.S.-grootheid met „Heil Hitier", het hou den van lezingen in dienst van de Neder landsche 'Oost Compagnie, in welker dienst hij tegen een salaris van lOOO.per maand stond, dagblad-artikelen, waarin hij de economische lotsverbondenheid van West-Europa met Duitschland propageer de, het aanvaarden van een professoraat in de staathuishoudkunde aan de'Rijksuniver siteiten te Groningen en te Utrecht en aan de Gemeente-uiversiteit te Amsterdam en het arbeid verrichten voor den „Volks- sturm" ten laste gelegd. De beschuldigde verklaarde over het laat ste punt dat hij hiertoe gedwongen was ge worden, daar de Dultschers anders zijn levensmiddelenkaarten hadden ingetrokken. Hij had echter geprotesteerd, omdat hij Nederlander was en was inderdaad na een paar weken ontslagen. De Hitlergroet aan het eind van den brief aan den S.S.-functio- naris had hij naar zijn verklaring gebezigd om dezen gunstig te stemmen; beschuldigde hoopte een introductie in den kring der S.S. te krijgen om aanhangers voor zijn ideeën te vinden. Vandaar ook zijn begun stigend lidmaatschap van den Germaan- schen S.S., waarin volgens de beschul digde „vrije discussie mogelijk was zon der in het concentratiekamp te komen". De lezingen, die hij te Kowno en Riga hield, hadden veel sympathie bij de Letten en Lithauers verwekt, maar blijkbaar niet bij het hoofdkwartier te Riga, dat ze tenslotte verboden had.* Er waren enkele gunstige getuigenver klaringen voor den beschuldigde, onder andere van den vice-president van den Raad van State, jhr. Beelaerts van Blokland en van Plekker en mr. Backer. D. toonde groote minachting voor de N.S.B.-leiding, vooral voor Mussert en Rost van Tonningen, wiens financieel beleid hij met den presi dent van het Tribunaal, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, funest noemde. De secre taris van een der Amsterdamsehe bladen verklaarde, dat ir. D. indertijd door den N.S.B.'er Hoogterp aangezocht was om de leiding van een financieel-economische ru briek op zich te nemen. Volgens hem was door de medewerking van D. het betreffen de blad in nationaal-socïalistischen geest „omgebouwd". „Ik heb dat woord nooit gebruikt", zei de beschuldigde, die voorts vertelde, dat hij in 1942 sympathiseerend lid van de N.S.B. was geworden om het blad te redden. Er moesten namelijk' meer redacteuren lid van de beweging worden, volgens de Duitschers. Gevraagd naar zijn werkzaamheden voor de Nederlandsche Oost Compagnie, zeide ir. D. dat deze zaak oorspronkelijk door ir. Louwes van het Departement voor Voedselvoorziening en door-ir. Staf van de Nederlandsche Heide Maatschappij begonnen was in het belang van de Nederlandsche voedselvoorziening. De verdediger mr. S. C. v. d. Wall, die ir. D.,ook voor den perszuiveringsraad ver dedigd had, begon met op te merken, dat het moeilijk was de motieven voor de daden op hun juiste waarde te schatten. Het punt van de Germaansche S.S. was voor den verdediger het moeilijkst te verwerken: de andere dingen lagen in een bepaalde lijn, waarvan de oorsprong reeds vóór den oor log lag. Men moet echter bedenken, aldus de verdediger, dat deze man in de eerste plaats een econoom was, die de Westersche beschaving ten onder zag gaan en een uit weg meende te zien. Voor zijn ideeën zocht hij een forum. Het contact met de N.S.B. was daarom een minimum-contact. Mr. v. d. Wall vroeg zich af of men voordeel trekt uit den door den bezetter geschapen feite lijken toestand, wanneer men uit handen van een Nederlandschen secretaris-generaal een professoraat aanvaardt. Wanneer dat zoo is, zal zich een zekere ongerustheid van heel wat hoogleeraren gaan meester maken, aldus pleiter. Wat de lotsverbondenheid be trof de beschuldigde had reeds opge merkt, dat hij Engeland en Amerika hierin betrok en de door hem voorgestane ruimte economie meer atlantisch dan continentaal zag merkte de verdediger op, dat D. nooit geschreven had, dat deze onder sup- prematie van Duitschland moest tot stand komen. Mr. v. d. Wall sprak vervolgens over den brief, dien hij van jhr. Beelaerts van Blokland ontvangen had, waarin deze op 3 Augustus 1945 schreef, dat hij hoopte, dat D. spoedig vrij zou komen, omdat hij altijd de beste bedoelingen gehad had. Voorts was er, naar de verdediger zei, een schrijven geweest van prof. ir. W. Scher- merhorn, dat op onverklaarbare wijze door de P.R.A. niet bij het dossier gevoegd was. Ook van een aantal andere vooraanstaande economen waren sympathie-betuigingen ontvangen. De verdediger bracht in herinnering, dat de beschuldigde door de Voedsel- en Land bouworganisatie van de Vereenigde Vol ken in November van het vorig jaar was uitigenoodigd in haar comité zitting te nemen. Dit was een gevolg van het feit, dat de gedachten van ir. D. ook daar ingang hadden gevonden. Mr. Van der Wall be streed de meening, dat ir. D. zelf bij de F.A.O. gesolliciteerd had ten stelligste. Na ten slotte op de slechte gezondheid van zijn cliënt gewezen te hebben, die nu al bijna 21 maanden gedetineerd is, vroeg pleiter onmiddellijke invrijheidstelling. Het Tri bunaal bepaalde de uitspraak echter op 31 Maart. Enorme windtunnel voor het Luchtvaartlaboratorium De machinefabriek Gebrs. Stork en Co. te Hengelo zal, in opdracht van het Nationaal Laboratorium voor Luchtvaart te Amster dam een enorme windtunnel malten. Deze tunnel wordt met uitzondering van de machine-installatie in de openlucht opge steld en de lengte bedraagt bijna 200 meter. In de tunnel komen groote verstelbare schroeven, die ware stormen kunnen ont ketenen. De aandrijving wordt ontleend aan een turbine-installatie van een gesloopt oorlogsschip. Majesteitsschennis in een gedicht Politieke delinquent van rechtsvervolging ontslagen Een politiek gedetineerde uit Amster dam, O. W. Z., die tijdens zijn gevangen schap in Den Helder na de bevrijding een gedicht had geschreven van beleedigenden inhoud ten aanzien van de figuur van onze Landsvrouwe, werd wegens majesteits schennis gerechtelijk vervolgd en stond veertien dagen geleden voor het Bijzonder Hof te Amsterdam terecht. Het Hof ver klaarde heden den verdachte schuldig aan het ten laste gelegde, maar was van mee- ning, dat dit geen strafbaar feit opleverde. Dientengevolge werd Z. van rechtsvervol ging ontslagen. Ernstige stormschade op Ameland Door den Zuidwesterstorm is het ijs in de Waddenzee losgebroken en hevig gaan kruien. In het Oosten van het eiland Ame land werd een groote ravage aangericht. Het ijs ligt tot een hoogte van twaalf meter op den steiger te Nes opgestapeld. Deze aanlegplaats werd gedeeltelijk ver nield. De kaartenkiosk is geheel wegge schoven en in zee verdwenen. Van de duc- dalven zijn de meeste als lucifers afgebro ken. De hulppostboot „Barkas", welke aan dezen steiger gemeerd lag, is door het ijs meegesleurd en eenige kilometers ver der op een zandbank vastgeloopen. Waar schijnlijk zal zij niet meer te redden zijn. De postboot „Waddenzee", die aan den steiger bij Buren gemeerd lag. is eenige meters den wal opgeschoven. De telefoon verbinding tusschen Leeuwarden en Hol- lum is verbroken, zoodat alleen via Nes telefonisch contact mogelijk is. Frankrijk wil Duitsche emigranten In tegenspraak met de jarenlange hekel mannen aan te zien, dat ze er graag mee begonnen zijn, omdat het kleumen bij een koude kachel toch maar niets is. De heerscher van dit met markante heggen afgepaalde bloemengebiedje troont in een zonnige werkkamer. De vraag of de winter van zevenenveer tig groote ongemakken heeft veroorzaakt in het bloembollenbedrijf, beantwoordt hij met een volmondig „ja"; een meer aarze lend „nee" krijgen we op onze informatie of de kou blijvend de glorie van Neerlands lente zal beïnvloeden. Er is een achterstand, natuurlijk. Begin Februari gaat de rechtgeaarde bollenkwee- ker in normale jaren al met „losdekken" beginnen en dan duurt het maar een paar weken, voor de eerste crocussen hun kleu rige kopjes boven de aarde steken. Toah zal het hoogstens drie weken kosten, voor de voorboden van het jaar lij ksche bloem festijn zich ditmaal aandienen, want ze „schieten er uit", nu de zon met alle macht haai' werk doet. En de narcissen, de hya cinten en de tulpen zullen het ook wel klaren, hoewel eigenlijk pas in Mei goed merkbaar zal worden, welke gevolgen de vorst voor het bolgewas heeft gehad. Wanneer het weer zoo blijft en er geen zware nachtvorsten optreden, wanneer de „hal" dus uit den grond geschenen wordt, zal de achterstand gauw genoeg zijn in gehaald, zoo vernamen wij in de bollen streek. Vooral de hyacinten, die onder een zwaar dek en een pak sneeuw den winter hebben doorgebracht, voelden weinig of niets van de vorst en de tulpen kunnen er als vanouds goed tegen. Zoo staan de zaken voor de telers op goeden, dit wil zeggen geestgrond. De meesten hunner kunnen al hun aandacht volledig op de bollen concentreeren, omdat ze niet behooren tot de categorie, die ook nog tuindersproducten verbouwt. Ze heb ben er dus voor gezorgd, ten koste van soms groote sommen, dat hun plantgoed verleden .herfst van een warmen deken werd voorzien. De kleine man in het bloembollenvak, de man, die minder aan de kostbare verzor ging van zijn bollen heeft kunnen besteden, en vooral de kweeker van den veengrond, waar het water niet zoo vlot weg kan komen als „op het zand", heeft meer on- dei 2 zit Gymnac'iek Aantal turners toegenomer! In de Zaterdag begonnen jaarvergadl I' ring van het Koninklijk Nederlandse} Gymnastiek Verbond in American te An, sterdam deelde de voorzitter, de heer Vj de Graaf, mede, dat ook door de stijgia van het aantal leden met 10.000 in 1946 ti 140.000 het getal beschikbare leiders ej oefengelegenheden zorgen baart. De hoofdschotel van dezen avond wa een lezing van den heer J. H. F. Sommi voorzitter van het Technisch Bondsbestui over „Heroriënteering van het K.N.G.V) De heer Sommer bleek daarin een voorstal ",n der van bevestiging en uitbreiding geestelijke krachten in het Verbond, moet de werkzaamheid zich niet bepa] tot de techniek, maar ook buiten de gyi nastiek moet de zelfwerkzaamheid wor<" aangewend tot gemeenschapszin. In de vergadering van Zondag werd bi sloten, volgend jaar behalve het Arnhen sche Bondsfeest verschillende regiona bondsfeesfen met een deelnemersgetal v; ongeveer 12.000 turners(sters) te houde een en ander ter gelegenheid van het he. en geeringsjubileum van de Koningin en va) we het 80-jarig bestaan van het K.N.G V. Voq deze regionale feesten trok Haarlem ziet terug ten behoeve van Den Haag. i Ten gunste van vertegenwoordiging v het K.N.G V. in het buitenland trof de ver] gadering financieele maatregelen, in ht bijzonder voor de Olympische Spelen en Sokolfeesten. Het internationaal contact ook opgevat met Zwitserland, Engelanc Frankrijk. België (wedstrijd 8 Juni in Hei gelo) en Luxumburg (alwaar wedstrijd 24 Augustus). Olympische Spelen „Rusland neemt deel" verklaarde Lord Burgliley j Lord Burgley, voorzitter van het orgaj niseerend comité der Olympische Speleo 1948 en voorzitter van de IA AF heeft ver] klaard, dat Rusland zal deelnemen aan di Olympische Spelen in 1948. „Rusland behoort tot de 43 landen, di( aan de Olympische Spelen in 1948 deë nemen", aldus Lord Burghley. „Aleen Ja pan en Duitschland zijn daarvan uitgeslo-; ten. Wij hebben den Russen meegedeeld! dat zij, indien zij aan de abhletiekwedstrij/ den wenschen deel te nemen, eerst lid die] nen te worden van de IAAF, waarop Rus] land heeft geantwoord, een verzoek te zul] len indienen om tot lid te worden toege' aangename gevolgen van den winter moe- latHli De Russen „enschten ophelderiM ten ondervinden. Zoodat vah de ongeveer 9000 Nederlandsche bloembollenkweekers. waaronder er een 8000 zijn met minder dan een hectare beplanten grond, er velen zullen zijn die den winter met een opge lucht hart hebben zien vertrekken. Welke opluchting echter in verscheidene gevallen gedempt wordt door, zorgen om het gewas. Schaken Bouwmeester uitgeschakeld in het Glip-tournooi De eerste ronde van het vierde Glip-tournool te Heemstede bracht een fraaie prestatie van W. Burger (Het Oosten), die in een uitstekend gespeelde partij met zwart spelend den Haar lemsehen kampioen H. Bouwmeester (De Ro- chade) versloeg. Ook G. Kranendonk (HSG) zorgde voor een verrassing door remise te spe len tegen J. Bonkenburg (Heemstede). Een be slissingspartij zal gespeeld moeten worden. De overige uitslagen lulden: G. Prahl (VAS. Amsterdam) niet opgekomen tegen G. B. v. d. Velde (Rochade) S. Bonkenburg (Heemstede)—S, Herfst (Rolland) 0—1; J. J. v. Kampen (Het Oosten)—E. Santen (Heemstede) 1—0; A. J. JSger (Heemstede)—A. Herfst (Het Oosten) 6—1. inzake eenige punten, maar him bezwareQ b in dat opzicht kunnen gemakkelijk over- v wonnen worden". t Sport in het kort v d JEUGD VOETBALTOURNOOÏ GAAT NIET DOOR. Besloten Is het internat, jeugdtournoo! waarvoor ook Nederland had lngeschreveri r niet te laten doorgaan in verband met het' verbod van midweeksche wedstrijden. De wed] 2 strijd Engeland—Frankrijk is verplaatst naac 1; Zaterdag 3 Mel. HAARLEMSCH SCHAAK GEZELSCHAP SPEELDE IN DEN HAAG. De uitgestelde O wedstrijd tusschen DD en HSG had tot voor/ loopigen uitslag 45. van Donk—G. Kroone 10; J. H. Dom- mers—J. H. Marwitz 'ytéw. J. van Eykeren -R. A. G. Davidson 01; J. KeuzekampF. A. Spinhoven G. A. Beye-^J, v. d. Hof! 0—1; F. KIjzerG. Smit 0—1; M. P. DelhezL, Biesheuvel afgebroken; A J. Berkenbosch—J, J. Bert 1—0; J. H. Rlehl— J. de Vries 1—0; H, W. van Pesch—A. Verhoef 01. WEL MIDWEEKSCHE CRICKETWF.DSTRIJ- DEN. In den zomer zal het gewone cricket programma in Engeland worden afgewerkt, zoodat er op alle werkdagen gespeeld kan wor den. De testwedstrijden tegen Zuid Afrikaj zulien ook doorgang vinden. Nu de winter afscheid heeft genomen vraagt die zijn land aan Duitsche immigranten de voorbereiding van het nieuwe seizoen heeft, heeft volgens U.P. de Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken Bidault Zaterdag in den ministerraad aangekon digd dat hij bereid is een deel van Duitsch- lands bevolkingsoverschot te verwelko men. Bidault legde deze sensationeele verkla ring af gedurende de' bespreking van het vraagstuk der displaced persons. In het Fransche plan is een voorstel opgenomen dat de groote vier een plan tot organisatie der emigratie goedkeuren. Bidault stelde den raad verder voor om alle verdere over plaatsing van Duitsche minderheden naar Duitschland te staken en permanente ves tiging van verplaatste personen in het eigenlijke Duitschland te verbieden. GAAT FOKKER ONDERDEELEN VAN AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VERVAARDIGEN? Bij zijn aankomst op het vliegveld La Guardia bij New York deelde de heer P. A. van der Velde, directeur van de Ver eenigde Nederlandsche Vliegtuigfabrieken Fokker N.V. mede, dat zijn onderneming in Nederland in staat hoopt te zijn onder- deelen te fabriceeren voor de Amerikaan- sche vliegtuigen, die in gebruik zijn bij verschillende luchtvaartmaatschappijen in Europa. De vertraging en onkosten, ver bonden aan de noodzakelijkheid om on derdeden uit de V. S. te laten komen zul- j v°' Moed (Den Haas>- iujT- Derde klasse (West sterkte mate de aandacht. Voor een groot ge deelte der tennisspelers is de competitie nog al- lijd het hoogtepunt van het seizoen en de be langstelling voor de competitie neemt dan ook gestadig toe. Het record van 1946 wat het aantal deelnemende ploegen betreft is voor dit seizoen al weer met meer dan 100 ploegen geslagen. Omtrent de competitie-indeeling kunnen wij het volgende mededeelen. Hoofdklasse: Afd. I: Leimonias I. AKC I, Eind. LTC I en Hilvers. LTC I. Afd. II. Leimo nias 2. NMC I. DDV I en Het Spiegel I. Eerste klasse: Afd. 1: Park Marlot 1, DDV 2. Rhünauwen 1 en Leimonias 3. Afd. 2: Thor 1. Festina 1, en NMC 2. Afd. 3. Rood-Wit 1, VVGA 1. Het Spiegel 2 en Hillegersberg 1. Afd. 4: Wobumpark 1. Bastion Bazelaar 1, Breda 1 en Thes 1 of Philharmonle 1. De ploegen der vereenigingen uit het District Haarlem zijn: Overgangsklasse (West): Afd. 2. Groenendaal 1, Tina 1 (Amsterdam). Het Gooi 1 (Bussum) en PEX 1 (Den Haag). Afd. 3. Westrust 1, Inside 1 (Alkmaar), Hilverheide 1 (Hilversum) en DDV 3 (Amsterdam). Afd. 4. HLTC I, Leimonias 4 (Den Haag). Hilvers. LTC 2 en Festina 2 (Amsterdam). Tweede klasse (West): Afd. 1. Groenendaal 2, Inside 2 (Alkmaar). Dash 1 (Amsterdam) en Het Gooi 2 (Bussum). Afd. 2. Groenendaal 3, Smash 1 (Krommenie), Ready '28 1 (Amsterdam) en Hil verheide 2 (Hilversum), Afd, 3. Overveen 1, De Leidsche Hout 1 (Leiden), Ace 1 (Den Haag) en PU 2 (Den Haag) Afd. 4. Westrust 2, Leidsche Stud. MTC 2 (Leiden), Pex 2 (Den Haag) en HCTC 2 (Den Haag). Afd. 5. Wimbledon 1, SMN 1 (Amsterdam), Metselaars 2 (Den Haa£) en len hierdoor in het vervolg vermeden kun nen worden. Panda en de Meesterdief J 71. Ze bereikten de uitgang zonder ver der ie zü« lastig gevallen. Het ziet er naar uit, dat wij toch nog veilig zulllew wegkomen!" sprak Joris. ..Kom vriendje, de auto wacht!" „Schurk!" gilde Panda. „Je hebt mij tot een dief gemaakt! Ga jij maar vluchten! Ik ga naar den koning en ga hem alles vertellen. Ik loop niet weg!" „Zoals ge wilt!" zei Joris. „Ik heb geen tijd om langer te pratenHet ga U goed!" Hij liep rustig naar de auto toe en het scheen, dat hij ongemerkt weg zou komen. Maar ineens hoorde Panda een luid geschreeuw en toen hij zich omkeerde zag hij op de binnenplaats een groepje, soldalen bij de auto staan. En tussen hem tn stond de chauffeur uit de garage. „Dat is mijn wagen!" riep de chauffeur. Die vent is een dief! Hij heeft mij neergesla gen en is in die wagen weg gereden! Niks baron! Een dief is het!" Het geluk van Joris Goedbloed begon te verdwijnen.... Derde klasse (West). Afd. 4. Heemstede 1. Rooswijk 1 (Velsen). Pinoké I (Amsterdam) en Gooiland 4 (Hilversum). Afd. 5. Eindenhout 1. Ready '28 3 (Amsterdam), SMN 2 (Amsterdam) en Koog Zaand. TV 2. Afd. 6. Wimbledon 2. Groen Wit 3 (Amsterdam), Shell 3 (Amsterdam) en Inside 3 (Alkmaar). Afd. 7. Brederode 1, Overveen 2 Beverwijk 2 en Heldersche TC 1. Afd. 8, Bloemendaal 1, Dulnlust 1. Rooswijk 2 (Velsen) en Schageri 1, Afd. 9. Westrust 3, Aem- stelspelers 3 (Amsterdam), Hilverheide 4 (Hilver sum) en Hilvers. LTC 4. Afd. 10. Heemstede 2, AU Round 1, Joy 4 (Amsterdam) en Score 1 (Am sterdam). Afd. 11. HLTC 2, Groenendaal 4. Festi na 5 (Amsterdam) en Smash 2 (Krommenie). Afd. 12. Westruist 4, Aemstelsp. 4 (Amsterdam). Hil verheide 5 (Hilversum) en Alta 3 (Amersfoort). Afd. 13. Groenendaal 5. Groen Wit 4 (Amster dam), Gooiland 5 (Hilversum) en Soest 1. Afd. 14. HLTC 3, Eindenhout 2. HCTC 2 (Den Haag) en Rood-Wit 3 (Den Haag). Vierde klasse (West). Afd. 1. Bloemendaal 2, Velserbeek 1, DEM 1 (Beverwijk) en Heldersche TC 2. Afd. 3. All Round 2. Score 2 (Amsterdam), Anonymers l (Purmerend) en Oud Saenden (Zaandam). Afd. 5. Brederode 2, Velserbeek 2, Inside 4 (Alkmaar) en Schagen 2. Afd. 7. Groe nendaal 6, TCU (Amsterdam), Game Fighters 1 (Zaandam) en Chefana 1 (Naarden). Afd. 11. Spaernespelers. Game Fighter* 2 (Zaandam), Hil verheide 7 (Hilversum) en Chefana 3 (Naarden). Afd. 12. All Round 3. Beverwijk 4. Return 4 (Amsterdaml en TOZ 2 (Amsterdam) Afd. 13. Heemstede 3, De Algemeene 3 (Amsterdam), Het Gooi 6 (Bussum) en Gooiland 8 (Hilversum). Afd. 14. AU Round 4, Bloemendaal 3, Nw Meer 4 (Am sterdam) en Mozaïek 2 (Amsterdam). Afd. 15. Groenendaal 7, Velserbeek 3, Nw Meer 5 (Amster dam) en Groen Wit 5 (Amsterdam). Afd. 16. Duinlust 2, Chefana 4 (Naarden), Gooiland 9 (Hilversum) en Tw. Bank 2 Amstredam). Afd, 17. Velserbeek 4, Pinoké 2 (Amsterdam), Shell 5 (Amsterdam) en Het Gooi 7 (Bussum). Afd. 18. Groenendaal 8. Return 5 (Amsterdam), Hilv. LTC 7 en Chefana 5 (Naarden). Afd. 19. Heem stede 4, KNSM 2 (Amsterdam) Racket 1 (Utr.) en de Meent 3. Afd. 20. Eindenhout 3, Nw Meer 6 (Amsterdam), Dropshot a en Chefana 6 (Naar den). Afd. 21. Eindenhout 4. KNSM 3 (Amster dam), Ace 3 (Den Haag) en HCTC 4 (Den Haag). Afd. 22. Bloemendaal 4, Groen Wit 6 (Amster dam), Metselaars 5 (Déh Haag) en AMVJ 2 (Am sterdam. Afd. 33. Aalsmeer, Iduna, Dropshot 8 en Nw Meer 9. Niet minder dan 45 ploegen uit het District Haarlem zijn ingedeeld. Nu de reismogelijkhe den weer zijn verbeterd heeft men de regionale ïndeeling. welke de laatste Jaren noodgedwongen moest worden ingevoerd, weer kunnen laten vervallen waardoor de aantrekkelijkheid van tegenstanders werd hersteld. Arrestaties. De Parljsche politie heeft dertig personen, waaronder tien monniken en vijf priesters, gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd onderdak te hebben verleend aan collaborateurs en hun valsche papieren te hebben verschaft. Naar verluidt, zou men hier met een anti-communistische organisa tie te doen hebben. Doodvonnis. Wegens het. In bezit hebben van een handgranaat, is Mosje Barazanl, lid van de Stern-groep, door een militair gerechts hof in Jeruzalem ter dood veroordeeld. Slag om den arm. Brazilië overweegt voorloo- pig nog geen directe Interventie ln den Paraguyaanschen opstand, aldus de Brazi liaansche minister van buitenlandsche za ken. Fernandes. Bekend verschijnsel. De nationale boerenpartij en de nationale liberale partij, beide oppo sitie-partijen in Roemenië, hebben gepro testeerd tegen de arrestaties van hun partij leden in verschillende deelen van het land. (U. P.) En voor de beurs. Amerikaansehe regeerings- experts hebben verklaard, dat de Ameri kaansehe effectenmarkt Truman's rede heeft opgevat als bevorderlijk voor den wereld- i vrede. (U. P.) Bittere ironie. Richard Crossman, Engelsch I parlementslid der Labour Party, heeft in de j „Sunday Pictorial" geschreven, dat Enge land óf als bemiddelaar tusschen de U. S.,| en de U.S S.R. kan blijven optreden, óf zich i bij den politieken oorlog tegen het oomrtiu- j misme aan kan sluiten, In het laatste geval I zou Engeland kunnen hopen op een nieuwe leening van de U. S., om het land „buiten I het communisme" te houden. (U. P.) Gelukkig land. De Canadeesche begrooting voor het komende belastingjaar voorziet 1 2.000.000.000 dollar aan uitgaven en 2.500.000.000 aan inkomsten. Eerste tent. De eerste tent van de zesde we reldjamboree in Moisson (bij Parijs) is gis teren opgericht. Een vertegenwoordigd van j het ministerie voor jeugdzorg verklaarde daarbij, dat de 30,000 padvinders, die in i Augustus naar Frankrijk zullen komen, daar hun goeden wil zullen uiten om tot deq wereldvrede te komen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2