Kunstgebitten De laatste raadsvergadering onder burgemeester Reinalda „De vermelding van een blokkade moet op een misverstand berusten" Kort en Bondig Anatomie Plastic P. J. Feij DONDERDAG 20 MAART 1947 HAARLEMS DAGBLAD De vrijwillige brandweer komt terug Voor de laatste vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad, die door bur gemeester Reinalda gepresideerd zou wor den, bestond een groote belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeester van Velscn, mr. M. M. Kwint, de directeuren van de gemeentebedrijven en de hoofden van takken van dienst, als mede de afdeelingehefs van de secretarie. En dan waren er tientallen leden van de Vrijwillige Brandweer, die deze vergade ring als ,,hun" vergadering beschouwden, omdat het voorstel van B. en W. in behan deling zou komen, waarbij zij weer in eere hersteld zouden worden. Het zag er anders in het begin beden kelijk genoeg voor hen uit- Want de eerste spreker, ir. F. Bakker Schut (P. v. d. A.) gaf na een uitvoerig en diepgaand betoog het college in overwegingde raadsvoor dracht weer in te trekken, waarvoor hij vier redenen noemde. In de eerste plaats achtte hij aanvaarding van deze gemeen telijke brandweerverordening in strijd met het tijdelijk brandweerbesluit, ten tweede achtte hij het ongewenscht den nieuwen burgemeester te binden aan een besluit dat genomen was, terwijl de oude ambts drager al op den valreep stond. Ook vond hij dat de raad te weinig tijd had gehad om zich in deze moeilijke materie in te werken. Tenslotte waren er enkele pun ten in de voorgestelde regeling die hem niet bevredigden, nl. de kwestie van de bevelvoering, die aan vrijwilligers zal wor den opgedragen, de uitzichtslooze positie, waarin het beroepspersoneel zou komen te verkeeren en de onvoldoende waarborgen voor een goede preventie. De heer Van der Pas (C.P.N.) sloot zich bij den heer Bakker Schut aan en meen de, dat financieele bezwaren hier niet doorslaggevend mochten zijn. Voorts be pleitte hij een streekbrandweer, die ook voor Bloemendaal en Heemstede zou zor gen. De heer W. C. Bakker (A.-R.) was de eerste, die het voorstel „met genoegen be groette". Hij zag er vooral een zaak van „rechtsherstel" in. Voorzitter verdedigt het voorstel. Het woord was toen aan den voorzitter om dit voorstel, dat zeker als „zijn" voor stel beschouwd mag worden, te verdedi gen. Burgemeester Reinalda vertelde dan ook hoe hij reeds op 8 Mei 1945 den com mandant van de Vrijwillige Brandweer bij zich ontboden had om hem de zorg voor de brandbestrijding weer op te dragen. Slechts een verbod door het Militair Ge zag had de ten uitvoerlegging hiervan ver hinderd. Van dat oogenblik af had spr. voor den terugkeer van de Vrijwilligers geijverd, hoewel hij volgaarne toegaf dat de beroepsbrandweer groot respect ver diende voor de wijze, waarop deze haar werk verricht heeft en nog steeds ver richt. De voorzitter kwam echter op tegen de opvatting, dat de beroepsman het al tijd beter deed dan de vrijwilliger. Deze meening leidt naar den ambtenarenstaal waar spr. ten stelligste tegen waarschuw de. De nieuwe organisatie der Vrijwilligers zal echter volkomen democratisch zijn en het was sprekers diepste overtuiging, dat het voor iederen jongeman een eer moest zijn om in den laags ten rang bij de Vrij willigers te beginnen. In dit verband wees spr. ook op het verdienstelijke werk dei- vrijwillige luchtbeschermers. Te'nslotte bestreed spr. de opvatting, dat het hier voorgestelde inging tegen het Tijdelijk Brandweerbesluit en dat het een ingewik kelde zaak betrof. De Duitschers hebben een staatspolitiebrandweer ingesteld, thans gaat het er om weer profijt te trekken van de gedachten, die in ons volle leven. In de tweede ronde gaf de heer F. S. Noordhoff (P. v. d- A.) als zijn meening weer, dat de raad -een verkeerden stap deed door deze verordening te helpen aanne men. De heer Mol (C.P.N.) zeide, dat de voorzitter niet in was gegaan op de kern van de zaak, nl. den korten tijd van voor bereiding voor den raad. De communisti sche fractie diende een amendement in, dat er toe strekte, dat de commandant in ieder geval uit het beroepspersoneel geko zen zou worden. Dit bleek echter alleen door de voorstellers gesteund*te worden. Daarna kwam het voorstel van B. en W. in stemming en voor dengene, die den heer Meyers met zijn fractiegenooten had zien overleggen was het geen verrassing, dat de P. v. d. A.-leden, met uitzondering van den heer Bakker Schut, tot de voor stemmers behoorden. Nadat de secretaris den uitslag bekend had gemaakt (277 stemmen de communisten en de heer Bakker Schut werd op de tribune door de Vrijwilligers spontaan geapplaudisseerd. Vooraf had de raad een voorstel tot het aangaan van een tiental geldleeningen tot een bedrag van f 1.100.000tegen 3 1/4 proc. rente zonder discussie aanvaard. Een Burgemeester Reinalda- park. Het was al over vieren toen wethouder D. J. A. Geluk, die nu als waarnemend burgemeester gaat optreden, het woord nam om den scheidenden magistraat toe te spreken. De heer Geluk herinnerde er aan, hoe in de meest uiteenloopende po litieke groepeeringen en bij alle gods dienstige gezindten teleurstelling en spijt gevoejd werd bij het vernemen van het bericht, dat burgemeester Reinalda vertrekken ging. Spr. betoogde, dat deze algemeene waardeering niet alleen haar oorzaak vond in de groote werkkracht en het heldere verstand van den burgemees ter, maar vooral door zijn persoonlijkheid. „Gij zijt steeds dezelfde gebleven voor uw medeburgers, hoeveel ge zelf ook op de maatschappelijke ladder mocht klim men", aldus de heer Geluk. Uw groote in nemendheid en wellevendheid stelt de gansche bevolking partijgenoot of po litieke tegenstander op hoogen prijs. Echter is er ook reden om ons over deze benoeming te verheugen, want zij demon- Agenda voor Haarlem DONDERDAG 20 MAART Stadsschouwburg: „De roep van den tortel", 8 uur. Zuldcrkapcl: spreekster mej. Corrle ten Boom. Gem. Concertgebouw: ledenconcert H.O.V., 8 uur City: „Geef 'm de sporen", toe gang eiken leeftijd, 2.15, 4 30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Dé geveltoerist", toegang boven 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rebecca", toegang boven 18 j., 2.15, 4.15. 6.45 en 9,15 uur. Luxor: Katharine de Groote", toegang boven 18 j„ 2,00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hnls: „Thé North Star", toegang boven 18 j.. 2.00. 4.30. 7.00 en 9.16 uur. VRIJDAG 21 MAART. Stadsschouwburg: „Gysbreght van Aemstel". 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en Avondvoor stellingen. streert. dat er in Nederland iets veranderd is sedert de bevrijding en dat niet langer voor bepaalde posten de groepeering waar toe men behoort als maatstaf, maar de be kwaamheid zal gelden. Na den velen beid gememoreerd te hebben, dien de heer Reinalda in zijn wethouderschap tot stand heeft gebracht, deelde spreker mede, dat het in de bedoeling ligt burgemeester Reinalda namens de gemeente als blijk van erkentelijkheid een bij „De porceleyne Fles" vervaardigd gedenkbord aan te bie den. „Maar", zoo sprak de wethouder, ,.dat bord neemt u mee naar het Utrechtsche Paushuis en wij willen ook iets van u hier houden. Daarom hebben wij buiten u om besloten het groote park aan de Fuikvaart, dat thans wordt aangelegd, Burgemeester Reinalda-park te doopen". Hierna spraken de heeren Klein Schip horst als oudste raadslid en de gemeente secretaris, mr. Th. A. Wesstra. De laatste sprak in het bijzonder namens het ge- meentepersoneel, voor welks belangen de heer Reinalda steeds op de bres had ge staan. Afscheidsrede van den Burgemeester Burgemeester Reinalda ving zijn af scheidsrede aan met een dankbetuiging aan H. M. de Koningin voor de eer, die hem te beurt was gevallen en aan den mi nister-president, die aan deze benoeming had meegewerkt. „Als ik vandaag afscheid neem van Haarlem", aldus spreker, „dan bestormen mij vele gevoelens, waarin die van weemoed overheerschen. Ik stel er prijs op te verklaren welke redenen mij na zeer rijpe overweging genoopt hebben, het mij aangeboden hooge ambt te aan vaarden". Burgemeester Reinalda legde vervolgens uit hoe in ons land de laatste jaren een sterke ontwikkeling is waar te nemen in de ontvoogding van belangrijke volksgroe pen- Deze ontwikkeling moet naar spre kers overtuiging leiden tot een réveil, tot groote eensgezindheid, vooral van onder af. „Daarom breng ik vandaag mijn offer om op een andere plaat6 mijn aandeel te dragen in het groot gebeuren, dat voor ons volk voor de deur staat en waaraan niemand zich mag onttrekken. Ik verlaat Haarlem met de wetenschap, dat alle hoo- gere en lagere geplaatsten zich ten volle inspannen om de geschetste ontwikkeling te voltooien". Spreker bracht dank aan den Raad, aan het college van wethou ders, aan den gemeentesecretaris en aan de vele ambtenaren en werklieden, die met groote toewijding en trouw hun werk verrichten. Ook huldigde spreker het po litiecorps. dat reeds zoo spoedig na de be vrijding zijn moeilijke taak zoo goed vol brengt. Mede namens zijn echtgenoote L^-.-wÉPl Nadat de vorst het werk dertien weken had onderbroken is men in Zandvoort weer begonnen met de voltooiing van dc een-en-veertig huizen, welke volgev,s 't weder- opbouwplan voor Zandvoort worden gebouwd. Nederlandsch antivoord: Op de receptie in de hal van het Stadhuis nam mevrouw J. M. Baronesse de Vos van SteenwijkVan Royen, echtgenoote van den commissaris der Koningin in Noordholland afscheid van den heer en mevrouw Reinalda. bracht de burgemeester dank voor alle blijken van medeleven, die hij genoten had en besloot: „Het ga u allen in Haarlem goed. Deze burgemeester, die over enkele uren reeds oud-burgemeester zal zijn, zal deze stad moeilijk kunnen vergeten". En daarna: „Niets meer ter tafel zijnde, sluit ik de vergadering". Burgemeester Reinalda had de laatste hamertik in den Haarlemschen Raad gegeven. De receptie Honderden personen uit alle deelen van de stedelijke bevolking maakten daarna van de gelegenheid gebruik om in de oude hal van het stadhuis den vertrekkenden burgemeester en diens echtgenoote de hand te drukken. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeesters van Amsterdam, Velsen, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort. Voorts was het voltallige college van Gedeputeerde Staten aanwezig; na mens den Commissaris van de Koningin nam mevrouw Baronesse De Vos van Steenwijk-Van Royen van den heer Rei nalda afscheid. De katholieke kerkelijke overheid werd door den vicaris-generaal mgr. Ammerlaaii, de protestantsche door ds. P. Mackaay vertegenwoordigd. De vrijwillige brandweer krijgt het druk Nu de Haarlemsche Vrijwillige Brand weer in eere hersteld is zal er niet alleen voor het College en Brandmeesters een zeer drukke tijd aanbreken, doch ook de vrijwilligers zullen dezen zomer veel van hun vrijen tijd dienen op te offeren om een grondige herscholing te ondergaan. Vooral ten opzichte van het nieuwe ma teriaal zal veel geoefend dienen te worden, zoodat het voor-oorlogsche prestatiepeil ten spoedigste zal zijn bereikt. Voor een klein aantal jongelui (leef tijd 1930 jaar) is thans gelegenheid de opengekomen plaatsen in het vrijwilligers corps te vullen. Ook de H-V.B.V. „De Tien" zal spoedig een algemeene ledenvergadering houden. LEERSTOEL IN DE AFRIKAANSCHE VOLKENKUNDE In het Staatsblad is opgenomen een Koninklijk Besluit van 21 Februari, tot aanwijzing van de stichting „Leidsch Universlteits-fonds". geves tigd te Leiden, als bevoogd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Leiden een bijzonderen leerstoel In de Afrikaansche volkenkunde te vestigen. Zooals gemeld, werd op 26 Februari in een nota van de Britsche ambassade te 's-Gravenhage de aandacht gevestigd op het aanhouden en opbrengen van Britsche schepen in de Nederlandsch-Indische wate ren. Over het Nederlandsche antwoord op deze nota, dat thans is overhandigd, deelt ANP op gezag van bevoegde zijde het vol gende mede: „Op 8 Januari j.l. werd de „Empire Mayrover" op de reede van Cheri bon aan gehouden en ter contróle naar Semarang gebracht. Na beëindiging van de contröle werd het schip vrijgegeven. Op 14 Januari werd de „Hai Sing" even eens op de reede van Gheribon aangehou den. De lading, bestaande uit onderne mingsrubber, werd, na contröle te Sema rang, in afwachting van de beslissing van den procureur-generaal uitgeladen en op- ;eslagen. De „Kita Kami Maru'' werd op 9 Januari aangehouden en voor verder onderzoek naar Tandjong Priok opge bracht. Dit schip was niet in het bezit van de vereischte scheepspapieren en geladen met 240 ton ondernemingsrubber en 25 ton peper. De „Empire Mayrover" werd op 30 Januari 1947 wederom aangehouden en naar Tandjong Prlok geleid. Het schip was niet in het bezit van geldige zeebrieven en had 230 ton ondernemingsrubber aan boord. Alle hierboven genoemde aanhoudingen vonden plaats binnen de territoriale wa teren. De grenzen van de territoriale wa teren in de omgeving van Cheribon zijn opgenomen in het „Staatsblad van Neder- landsch-Indië 1937"; de territoriale wate ren worden omschreven in het „Staats blad van Nederlandsoh-Indië 1939". Vol gens art. 17 van deze ordonnantie kunnen schepen onder vreemde vlag in Neder landsch-Indische wateren worden aange houden en onderzocht; art. 18 vermeldt, dat een schip of vaartuig in bepaalde ge vallen, o.a. indien het schip niet over de vereischte scheepspapieren beschikt, naar een Nederlandsch-Indische haven kan Zes jaar gevangenis geëischt tegen kindermoordenaar De 19-jarlge landbouwknecht H. P. P. uit Ambt Delden heeft op 28 Juli van het vorig jaar het driejarig zoontje van de fa milie S„ bij wie hij werkzaam was, weg gelokt naar een bosch. Daar heeft hij het knaapje met een mes in hoofd en rug ge stoken. waarna hij het lichaampje in een kuil, die hij tevoren had gegraven, heeft geworpen en met zand toegedekt. Het kind is door verbloeding overleden. Voor de Almelosche rechtbank gaf de dader het tenlastegelegde toe en zei, dat hij dezen moord begaan heeft om zich te wreken op de vrouw van S„ daar deze hem niet goed behandelde. Uit verdere verklaringen bleek, dat hij reeds eerder een poging gedaan had de vrouw van het leven te berooven. Getui gen vertelden, dat verdachte altijd een vreemde, stilzwijgende persoon is geweest, die tengevolge van zijn opvoeding een wrok koesterde tegenover het leven. Een duidelijk motief voor den moord werd echter niet gevonden. De Officier van Justitie was van mee ning. dat hier zeker niet blindelings, maar wel degelijk met voorbedachten rade ge handeld was. Hij eischte een gevangenis straf van zes jaar met ter beschikking stelling van de regeering. Uitspraak over 14 dagen. Nederlandsche Handel- Maatschappij N V. AGENTSCHAP HAARLEM GR. HOUTSTRAAT 1, TEL. 13990 worden geëscorteerd. Dit laatste was, zoo wel met de „Kita Kami Maru" als met de „Empire Mayrover" het geval. Door de Nederlandsche marine werd derhalve in alle genoemde gevallen gehan deld. geheel in overeenstemming met het internationale recht en de bestaande rege lingen in Nederlandsch-Indisehe wateren. De vermelding van een blokkade in de Brit sche nota moet derhalve op een misver stand berusten". Muziek Etliel Bartlett en Rae Robertson Het echtpaar Robertson—Bartlett Is ook ln vroegere Jaren meer dan eens in het kader van de Kamermuziekavonden der Afd. Haarlem van de Maatsch. tot Bev. der Toonkunst opgetreden. De artisticiteit en de eenheid van beider kla- vierduospel schenen toen reeds onovertrefbaar schenen nu Woensdagavond door hen zeiven nog overtroffen, vooral wat de flligrain-achtlge fijnheid in de uitvoering van sierlijke arabesken betreft. Alleen in de Sonate van Mozart ge bruikten zij meer pedaal dan het stuk en de klankverhoudingen der zaal wenschelljk maak ten: in de andere werken was elke nuancee ring. elke frazeering volmaakt duidelijk, als ik tenminste de finale der Sonate van don Ameri kaan Paul Bowles uitzonder, want die bevat m.i. geen muziek maar slechts noise". Van dergelijke neger,.kunst" had ik reeds Maandag avond een Indruk gekregen. „In den Hallen des Bergkönigs" is daarbij vergeleken een lie felijk slaapliedje. En nu verbaasde het me, dat kunstenaars, die een „Tune" van den oud- Engelschen virginalcomponist Giles Farnaby, stukjes van Couperln en het Rondo van Chopin zóó fijn aanvoelen en vertolken, behagen kun nen scheppen in zulke zinlooze levenmakerij als die van Bowles. Heel mooi echter klonk ook de met Szymanowski's „La fontalne d' Aré- thuse" eenigszlns verwante klatikfantasie „The poisoned Fountain" van Arp. Bax en de gees tige „Scaramouche" en ..Le Bal Mariiniquais" van Milhaud schonken aan ieder genoegen. Schubert's Fantasie in f min. speelden zij de vorige maal op één vleugel, nu op twee zonder dat er voor- of nadeel van deze wijziging be merkbaar werd. Drie toegiften schonken nog verdere genietingen en deden hun rotsvast geheugen opnieuw bewonderen, zoodat we weer de overtuiging gekregen hebben dat dit duopaar op zijn gebied wel het hoogst denkbare praesteert. K. DBi JONG Prof. P. S. Gerbrandy spreekt over de politiek der regeering Partijdag van Anti-revolu tionairen te Hoofddorp Naar de traditie, die reeds 35 jaar van kracht is, kwamen Woensdag de Anti- Revolutionaire kiesvereentg ingen van Haarlemmermeer en omgeving op een Partijdag ln het Beursgebouw te Hoofd dorp bijeen. De heer Oudekerk en profes sor Diepenhorst hielden inleidingen over de taak van de Anti-Revolutionaire partij. Des avonds sprak prof. mr. P. S. Ger brandy over de politiek der regeering, in zake de Indische kwestie. Eerst las hij de officieele verklaring voor van het Na tionaal Comité voor handhaving van Rijks- eenheid, waarvan spreker voorzitter is. Daarin wordt de laatste stap van de regee ring het toebrengen van den doodsteek aan het Koninkrijk genoemd. Prof. Gex- brandy betoogde, dat het beleid der regee ring in Indië niet volgens de Grondwet is en een aantasting van het fundament der vollcsvrijheden. Uitvoerig besprak profes sor Gerbrandy de gebeurtenissen van September 1944 af en was van meening, dat de republiek in wezen een politieke tijdbom is geweest, welke Japan tijdens den oorlog gelegd heeft. De opzet van Ja pan was haat te kweeken tegen het blanke ras. Sprekende over Soekarno zeide spre ker, dat deze tijdens den oorlog naar de hoogste schatting vijf millioen eigen land- genooten aan Japan heeft uitgeleverd. Volgens spr. heeft de regeering nagelaten de door Japan gelegde tijdbom on middellijk te demonteeren, omdat zij ge dacht heeft, dat er wel iets goed uit zou kunnen voortkomen. Het gevaar, dat de republiek, welke de regeering erkent, een communistische Sovjet-repbliek zal wor den, achtte prof. Gerbrandy niet uitge sloten. De oud-minister besprak de uiterst trage bevrijding der Nederlanders uit de kampen. Minister Jonkman heeft daarover gezegd, dat de afwikkeling van deze kwes tie gemakkelijker zou geschieden na het bereiken van een politiek accoord. Wat de principiëele zijde van de zaak betreft, noemde hij den gang van zaken het op de spits drijven van de alles beheer- schende vernieuwitngsgedaohte der bewind voerders. Spr. merkte op, dat het volk over zijn eigen lot moet beschikken. „Christenen kunnen goed inzien, dat niet de wil alleen ordenend is, maar dat de rechtmatige aspi raties van menschen gewicht in de schaal leggen". Tenslotte drong spreker er op aan stand te houden tegen de vernieling van de democratie/ Gevolgen der gladheid Volgens gegevens van den Haarlem schen Ongevallendienst, liepen tusschen 15 December en 15 M^art 52 menschen in onze stad min of meer ernstige ver wondingen op als gevolg van de glad heid. Hieronder waren: 1 hersenschud ding, 2 gebroken enkels, 13 gebroken armen en beenen en 36 minder „zware" gevallen. Tooneel „De Heilige Vlam' De moeilijkste rol ln het tooneelstuk. dat de vereeniglng „J, J. Cremer" gisteravond in den Stadsschouwburg heeft vertoond, Is die van Stella, het jonge vrouwtje, dat aan een zieken man is gekluisterd, van wlen zij nog altijd houdt, maar wiens lichamelijk onvermogen haar in de armen van ztjn levenskrachtigen broer drijft. Thuis komende met Collln, dezen broer, van een bezoek aan de opera, krijgt zij een flauwte, waarvan de haar man verzorgende pleegzuster de oorzaak vermoedt. Nu lokt juist op dien avond de patiënt een sentimenteel ge sprek uit. waarbij hij haar aan hun kortstondig geluk herinnert en waatblj tenslotte ztjn opge kropte wanhoop tot uitbarsting komt. Het vergt de uiterste kunst, het onder deze omstandig heden zoo verscheurde gemoedsleven van deze vrouw tot uiting te brengen, die zich in he; gezelschap van haar man en de overige huls- genooten met een bovenmenschelijke wilskracht beheerschen moet. Voor de beste dilettant is deze opdracht te zwaar. Somerset Maugham heeft ln dit boelende dra ma het den zieke gemakkelijker gemaakt zijn Wisselende buien van gemaakte vroolljkheid verbeten verbittering en uitbrekende smart kwamen dezen avond goed tot hun recht, Trou wens ook de moeder, wier reacties op de ont hulling van de pleegzuster haar gruwelijk ge heim zouden hebben verraden aan wie daarop ook maar eenlg vermoeden hadden, bleef in den veretschten toon; de verpleegster hard koud onder de door de ontzetting opgewekte haat. gaf gaaf en forsch spel; de majoor bracht een decoratief type op het tooneel en regie, mise-en-scène en aankleeding hebben er mede het hunne aan gedaan, dat de voorstelling, die wij tot de pauze konden bijwonen, een su> is geworden. De dokter en Collrn hadden ln de tragische momenten wel wat meer bewogenheid mogen toonen. H. G. CANNEGIETER Afrekening" DE DISTRIBUTIE Vrijdag 21 Maart. Haarlem. (De Vleesehhal) kaarten voor voe dingsmiddelen, textlelkaarten, brandstoffenfor- mulleren (kaart 70S meebrengen), Ke tot en met Kon. schoenenbon voor hen. wier stamkaartnum mer eindigt op 1, 8, 4 of 0 en die bij de ie cljfer- aanwljzing geen bon ontvangen hebben, voor de letters J. K, L en voor hen, die geboren zijn ln de maand Maart tusschen de jaren 1932— 1946, eveneens voor de letters J. K, L. Heemstede, kaarten voor voedingsmiddelen, textlelkaarten. brandstoffenformulieren (kaart 703 meebrengen) 9—12,30 uur Ree tot Roo, 2—4 uur restant R. Vogelenzang, kaarten voor voedingsmiddelen, textlelkaarten. brandstoffenformulieren (kaart 703 meebrengen) alle letters. 99- De vereeniglng „Door Inspanning Uilspan ning" heeft zich gespecialiseerd in het oeuvn van Jan Fabrlcius, van wlen het ook minder bekende werken op het repertoire neemt. Dat aan deze overigens loffelijke wijze om den zeventtgjarigen jubilaris te eeren, een risico Is verbonden, heeft na „Loods aan Boord" het gisteravond in De Leeuwerik vertoonde „Af rekening" bewezen. Dc sterke kleuren en contouren, die wij van dezen auteur gewend zijn. zweemen ln deze nieuwe familie-tragedie wel wat erg naar het melodrama; de tegenstel ling tusschen het geslacht der braven, de Bastlaan's, en het geslacht der schurken, de Douma's. Is gegrondvest op een te dogmatisch doordrijven van de leer der erfelijke belasting en het slot komt, mede door de dialoog tus schen de beide mannen, den draak nabij. Het geen niet belet, dat „Afrekening" een dank baar speelstuk uitmaakt. Wij konden alleen getuige zijn van het laat ste bedrijf, waarin de schurkenstreken van Jan het hoogtepunt bereiken en deze ln zijn cyni sche bluf en onverstoorbare laaghartigheid teekenachtig werd getypeerd. Lucas, zijn tegen speler, had zich ln zijn begrijpelijke verbolgen heid toch wat meer kunnen temperen. Een aardig figuurtje was Oma, die haar verdorven kleinzoon de hand boven 't hoofd hield, tot het niet meer ging en de In haar hand „toevallig" fgaande revolver een eind maakte aan dit on waardig bestaan. Eerst een moeder, die haar zoon. nu een grootmoeder, die haar kleinzoon om bestwil het leven beneemtwaarlijk, het was voor één avond genoegt H. G. CANNEGIETER Vijftien jaar voor Cor Wals Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Herto- genbosch heeft Cor Wals, den bekenden wielrenner uit Tilburg, tegen wien 14 da gen geleden 15 jaar gevangenisstraf was geëischt, veroordeeld tot 15 jaar met af trek en recht op beroep in cassatie- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 19 Maart 1947 ONDERTROUWD- 19 Mrt. J. M. Pel en M. S Hermus; C. d. Blols en M. d. Graaf; T, S. Vink en A. G. Logmans; F. F. L. Vos en M. a. D v. Lunenburg; F J. Jantz en C. J. d. Groot; D. Schouten en M. T. v. Tongeren; N, Joris en W. H. v. d. Hu ure; P. H. M v. d, Steen en S. A. J. M. v. Eeden; J. M. Smeets en E. A. M. Roosemalen; F. G. v, Zalen en E. V. Brink; T. B. Bergman en J. W. Baasten; L. d. Boer en G. J. Hlrs; H. Bouman en G. C. v. Musscher; M. Wolff en R. Bonnewit; A. H. Helnsbergen en A. J. D. Slot; G Jongens en H. M. Kreuger: A. A. Nieuwenhuijs en B. M. Beijer; J. W Jansen Hendriks en A. H. Barends; H. J. Gart en M J. J. Goddljn; J. B. Kok en M. M. v. Amsiel; G. J. Verheul en E. Schnttger. GEHUWD; 19 Mrt. J. P. Wouterse en a. M. C. Lengers; P. A. Tulen en K. J. d. Roo; G. Over- beek en A. S. d. Krulf; C. O. v. Meel en J. G. v. Slooten; G. Burgman en G. Meijer; C. Bruijn en J. N. Ras; N. J. Rijs en M. M, Rutte; J. C P. Ilogeboom v. Buggenum en W. F. Jacobs; W. A. v. Es en J. E. J. Knoop; J. M. Bonfrer en M. A. v. Kipshagen; B, Meijer en E. C. Ha- blch; W. L. Koch eh M. Castien; C, L. Franken en C- S. Diehl; T. J. Post en W. Klelnhout; K. Be/.ooijen en J. G. Smit; T. C. Geermans en L. M. Rensink; B. Entzinger en P. A v. d Plas; S. Groet en H. M E Thijsse; M. J. Swiezerljn en H. M. Philippo; W. J. A Kessels en A. M. T. Castrlcum BEVALLEN van een dochter: 16 Mrt. H, Rlet- meljer—Holl; 18 Mrt. A. A. M. L. Zwarts— Treffner. BEVALLEN van een zoon: 15 Mrt, M. S. H. S v. d. Leeuw—Herweljer; 16 Mrt. E. Simons— Barthen; 19 Mrt. a. Hoovers—Schrelnders; C. J. Verheij/dt—Rijneveld; m. a. p. Voorsluis— Castrlcum; C. Koehorst—Bloem, OVERLEDEN; 15 Mrt. G. Doeven—Wulte, 66 j.. Marnixpleln; A. Schreuder—Fijn van Draat, 80 J„ v. Eedenstraat. 16 Mrt. H. Kranendonk— Woudstra. 39 j„ Casthuisvest; a. Pot. 80 j., Rozenhagenpleln; 17 Mrt. G. v. Huls, 85 j M v. Heemskerkstiaat; H. Landaal. 43 j.. Gibral- tarstraat; 18 Mrt. W. Luke—Tlggeloven. 52 j.. Kamperlaan; H. A. Healey. 37 J„ Hazepaters- laan; H, Adeigeest. 82 j„ Kamperlaan; J. W. Polderman, 72 j., Oranjeplein; a. a. Jansen, 75 J„ Rlppérdapark. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: P. Veerman en T. Visser; H. A. W. Goemans en S. F. van Norde; C. Koper en P. Koper; J. L G. Niessen en S. A. Veldhof f; L, Planting en O. P. Broekmeijer; J. P. Dam en A. Sas. GETROUWD: J. N. M van der Aadonk en H. M. Janus; J. H. Prijs en J. E. Groer.endaal; W. A. Ilage en P. J. van Dongen; E. G. Wtldeboer en J. Faber. bevallenA. Kause—Manzer. d.; K. H. van Buurcn—Marselje. d.; J. M. Lamers— Nees- kens, z.; a. G. ZUreher—van Weert, z.; P, Gor dijn—Eisenga, d.; G. Hulsbosch—Krom, z,; C. M Draljer—Jansep. z. OVERLEDEN: Mevr, M. C. V. Godefray, 86 j.; p. v. d. Putten, 80 j.; J. v. d. Valk, 79 j. BINNENLAND Onder den druk van het drijftjs is de Har- denberger brug over de Vecht bezweken. Drie van de vier Jukken, die het brugdek schraag den. zijn gedeeltelijk afgeknapt, tengevolge waarvan de brug thans ln het water hangt. De opcenten op den tabaksaccijns /uilen voorloopig gecontinueerd blijven; bij de Tweede Kamer !s reeds een wetsontwerp ingediend, dat dit mogelijk zal maken Woensdag 26 Maart zal het zestig Jaar ge leden zijn dat dr. A. F, Holleman. oud hoog- lcoraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, wonende te Bloemendaal aan dc Leldsche universiteit promoveerde tot doctor ln de wis- en natuurkunde. HAARLEM EN OMGEVING. In de ledenvergadering van de Vereeniglng „Weldadigheid naar Vermogen" is besloten het bestuur te machtigen een sociale werkster aan te stellen. Voorts werd besloten een wijziging In de statuten voor te bereiden. Een conferentie tot verdieping van het geestelijk leven wordt van 23 tot 27 Maart gc- houden in de Zuiderkapel aan de Zutdcrstraat te Haarlem onder leiding van de Evangelisten 1L C van der Flier uit Enschedé en J. Kits te Zeist. lederen middag en avond zijn er bijeen komsten. Het Zuiderkapelkoor verleent mede werking. De heer 3. van Winterswijk tc Haarlem is aan de Leldsche Untversttteit geslaagd voor het candldaatsexamcn godgeleerdheid. Dr. A. G. Barkey Wolf. mej. Corrle ten Boom. ds. II. van «ter Loos en dc heer H. Pas man zullen Inleidingen houden op een achttal door de ..Youth for Christ" georganiseerde drledaagschc conferenties In „Schapendulncn", Brederodelaan 57 te Bloemendaal. De eerste bijeenkomst heeft op 21 Maart plaats. Aan de Leldsche Universiteit slaagde voor het candidaats-examcn theologie de heer J. v. Winterswijk Jr. to Haarlem. Duitsclie ex-kroonprins vraagt huize Doorn terug Volgens „Trouw" heeft de ex-kroonprins van Duitschland aan het Nedorlandsch Beheers-instituut verzocht, hem niet als vijandelijk onderdaan te beschouwen, zoo dat z(jn bezittingen huize Doom, waar in 1941 ex-keizer Wilhelm ls overleden aan hem teruggegeven zouden kunnen worden. De ex-keizer had huize Doom met zijn vele kunstschatten en schilderijen ver maakt aan zijn oudsten zoon, die thans in Würtemberg woont. In zijn verzoekschrift verklaart de ex- kroonprins dat de Nederlandsche regeering den ex-keizer in 1918 asylrecht heeft ver leend en dat de ex-keizer onder bescher ming van dit recht zijn bezittingen naar Doorn heeft laten overbrengen. Voorts wordt verklaard, dat de ex-kcizer nimmer contact heeft gehad met de nationaal-so- cialistische partij in Duitschland en er stelling tegen zou hebben genomen. Het Beheersinstituut in Den Haag heelt verklaard, dat daar over deze aangelegen heid niets bekend is. De Zweedsche regeering wankelt De conservatieve en liberale leider9 hebben gisteren in het Zweedsche parle ment om ontbinding van de Tweede Ka mer van den Rijksdag gevraagd en om nieuwe algemeene erkiezingen, omdat het anti-inflatie-programma van de re geering.zou hebben gefaald. Intusschen wordt vernomen dat alle oppositie-partijen, met uitzondering van de communisten, geweigerd hebben om het nieuwe anti-inflatie-programma der sociaal-democratische regeering te steu nen. Santpoort De bijenstand „Mellona" bestaat 25 jaar Dezer dagen is het 25 jaar geleden, dat de heer J. de Meza zijn door he: heele land bekende bijenstand „Mellona" in Sant poort oprichtte. In deze plaats bestond vroeger het „Kel- tings Bijenpark". Dit was opgeheven en de heer De Meza nam een deel van den inven taris over om daarmede zijn bedrijf te kun nen beginnen. Dit geschiedde in Maart 1922. In 1924 werd „Mellona" een N.V. In 1931 werd een nieuwe, modern inge richte fabriek gebouwd, die aan alle eischen voldeed. Deze heeft een tijdperk van groo- ten bloei ingeluid. In 1933 werd de „Adels- hoeve" te Apeldoorn door de N.V. overge nomen. De bijenstand omvat 500 stnndvolken; 's zomers zijn het er wel 800 a 1000. Afhalen van schoenenbonnen De inwoners van Santpoort wier namen beginnen met de letters A tot eh met K en wier T.D. nummer eindigt op 0, 1, 4 of 8 en daarbij nog in het bezit zijn van oen inlegvel met de nummers 614 en 612 kunnen" Vrijdag 21 Maart tusschen 9 en 12 uur een schoenenbon afhalen aan het Bad huis In de Wüstelaan. OFFICIEELE PUBLICATIE nis i IBDIBNIT HEEMSTEDE—BK NEBROEK. UITREIKING SCHOENENBONNEN. Personen wier stamkaartnummcr eindigt op 1, 8. 4 of 0 en die na 1 April 1946 geen schoe- nenbon hebben ontvangen komen thans ln aan merking voor een bon. Inlegvelbonnen 614 en 812 zuilen worden Ingenomen. Aan kinderen, die in Maart Jarig zijn en dlo geboren zijn in 1982 of later wordt tegen Inname van Inlegvel- bon 604 een schoenenbon uitgereikt. Kinderen geboren ln Mcl 1946 komen eveneens ln aan merking. De bonnen kunnen worden afgehaald Binnen weg 160. Maandag 24 Maart 9—12.30 uur A—H; 2—4 uur I—L. Dinsdag 25 Maart 9—12.30 uur M—S; 2—4 uur T—Z. Uitreiking sehoenenbonnen Bennebroek: Donderdag 27 Maart 9.30—12 uur A t.m. Z. Onze bekende natuurgetrouwe 15 gr. wegende veder lichte Amerik. meth. waarborgt U prettig dragen! Ook overzettingen van Uw slecht passend gebit, le klas werk en pasvorm gegar. Snelle aflevering. Desgewenscht in één dag! Tevens voor alle voork reparatiën. Binnen 3 uur gereed. Inl. dagel. 9-6, Ma., Vrjjd. 7-9, Zat tot 12 uur B.V.T.H., Gr. Houtstraat 70.22 rd„ Haarlem Het Openbare Bal van D. T. V. H. op 1 April a.8. U AFGELAST. Dc middag en avond zijn al léén voor leden toegankelijk. binnenhoij-Archttect. VERSPRONCKWKG 20 Neo Gothische eetkamer Moderne eetkamer Te zien as, Zoterdag tusschen 14 en 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3