Haarlems Dagblad Verklaring der ontwikkeling der regeering over onderhandelingen Machtiging der Nederlandsche regeering kwam op critieke moment, zegt Reuter Politieke moord in Saloniki Verdeeling derwoon-gelegenheid wordt wettelijk geregeld Van Mook nog steeds optimistisch Doodstraf, gratie en cassatie Boycott van Nederlandsche schepen in Amerika aangekondigd Weerbericht 61e Jaargang No. 18589 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkery Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 21 Haart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Linggadjati weer in de Kamer De minister van Overzeesche Gebieds delen mr. J. A. Jonkman, heeft in de ver gadering van de Tweede Kamer hedenmid dag een verklaring afgelegd over de onder- landelingen met de vertegenwoordigers van de republiek Indonesië. Door de aanneming van de motie-Romme —Van der Goes van Naters heeft de Kamer zich vereenigd met het "ten deze door de regeering voorgenomen beleid. De Kamer tvas van oordeel, dat de wederzijdsche ver bintenis, welke de regeering het dienstig achtte met vertegenwoordigers van de re publiek Indonesië aan te gaan, bij juiste uitvoering daarvan inderdaad de mogelijk heid opent om het noodzakelijke duurzame jamengaan tusschen Nederland en Indone- ié op den grondslag van de beginselen der Koninklijke rede van 7 December 1942 te rerwezenlijken. De Commissie-Generaal heeft bij brief van 3 Februari de Indonesische delegatie op de hoogte gebracht van den gang van zaken in Nederland en zich bevoegd en bereid verklaard de reeds geparafeerde ontwerp-overeenkomst nu ook te onder teekenen. Zij heeft de Indonesische dele gatie gevraagd of ook deze hierjnede haar instemming kon betuigen. In haar brieven van 14 en 21 Februari heeft de Indonesische delegatie geant woord dat zij slechts gemachtigd was de ontwerp-overeenkomst te onderteekenen, zooals die luidde op grond van de zeven tien artikelen, alsmede van de schriftelijke correspondentie (te weten de drie brieven an 20 en 25 November over den buiten- landschen dienst) en van de gedeelten uit de notulen, welke ingevolge die notulen bindend "^blijken te zijn voor een of beide partijen, en deze notulen overigens be schouwd kunnen worden als een bijdrage tot den uitleg van den tekst der overeen komst. Zij kon geen gevolg geven aan de uït- jnoodiging. in te stemmen met de verkla ring der Nederlandsche regeering, vooral aangezien dan de overeenkomst zou wor den achtergesteld bij die unilaterale ver klaring. In de door de Indonesische delegatie ge opperde bezwaren is het misverstand terug te vinden, dat tengevolge van de behan deling der ontwerp-overeenkomst 'hier te lande was ontstaan, als zouden er twee Lmggadjati's zijn en als zou de Nederland sche regeering het tweede Linggadjati aan de Indonesische regeering hebben willen opleggen. De Commissie-Generaal heeft in haar jrief van 2 Maart deze misverstanden uit den weg pogen te ruimen en heeft vervol gens voorgesteld, dat de Indonesische dele gatie eventueel haar bijdrage tot de inter pretatie der ontwerp-overeenkomst zou leveren en mogelijke bezwaren tegen den takelijken inhoud van de toelichting der Commissie-Generaal en van de regeerings- verklaringen van 10 en 19 December zou kenbaar maken. Dit zou dan tot een be spreking tusschen beide delegaties kunnen voeren en tot een bilateraal slotprotocol kunnen leiden. De Commissie-Generaal meende ten slotte te mogen veronderstellen, dat beide delegaties eenstemmig van oordeel zouden blijken te zijn, dat een groot aantal nij pende problemen van de Indonesische volkshuishouding zoo dringend om een snelle oplossing vragen, dat deze bespre kingen niet in nieuwe langdurige onder handelingen, doch zoo spoedig mogelijk in onderteekening moesten uitmonden. Hierop heeft de Indonesische delegatie den 15en Maart geantwoord. Zij vermeldde, dat zij krachtens de motie van goedkeuring van het beleid van de regeering van de republiek inzake de onderhandelingen met de Nederlandsche regeering in de plenaire ritting van het „Komité Nasïonal" van 5 Maart door haar volksvertegenwoordiging was gemachtigd de geparafeerde ontwerp overeenkomst te teekenen. Van de rechtzet ting der misverstanden bleek zij met vol doening te hebben kennis genomen. Op het voorstel der Commissie-generaal om tot gemeenschappelijke interpretatie te komen, meende zij evenwel niet te moeten ingaan, omdat dat tot uitvoerige besprekingen zou leiden, welke in vele opzichten een her haling van vroegere besprekingen zou op leveren en waardoor men niet binnen den gestelden termijn tot een resultaat zou komen. Zij verklaarde echter, dat wanneer het de bedoeling is van de Nederlandsdhe re geering, harerzijds niet tot onderteekening over te gaan dan op de wijze, door haar gesteld in de vergadering van de Tweede Kamer van in December 1946, de Indone sische delegatie kan verklaren, dat zij er geen bezwaar tegen heeft de toelichting der Commissie-generaal, de verklaring van de Nederlandsche regeering van 10 Decern- ber 1946 en de redevoeringen van den mi nister van Overzeesche Gebiedsdeelen van 19 en 20 December op te vatten als te zijn de weergave van datgene, waaraan de Ne derlandsche regeering zich harerzijds door de onderteekening van de basis-overeen komst gebonden acht en wat deze zich voor neemt te doen verwezenlijken bij de uit werking. Zelf wilden zij zich evenwel niet aan deze stukken binden. Na onderteeke ning zal er haars inziens nog ruimschoots gelegenheid zijn om de inzichten en bedoe lingen van de Nederlandsche regeering aan gezamenlijke bespreking te onderwerpen. Zij eindigde haar brief met de uitnoodi- ging, derhalve onverwijld tot onderteeke ning over te gaan, opdat begonnen kan worden aan de oplossing van de nijpei^e problemen van herstel en opbouw. Zondagavond' 16 Maart is het telegram, behelzende dit antwoord van de Indonesi sche delegatie, hier ontvangen. Maandagmiddag 17 Maart heeft de mi nisterraad daarover vergaderd en is de Commissie-generaal tot onderteekening ge machtigd. na te hebben bevestigd, dat het inderdaad de bedoeling der Nederlandsche regeering is niet tot onderteekening over te gaan dan op de wijze, in dat antwoord nog eens weergegeven. Denzelfden dag heeft mijn ministerie, m. d. v., de brieven opgesteld, waarbij aan u en aan den heer voorzitter der Eerste Kamer den tekst van het door de Com missie-Generaal op 15 dezer van de Indo nesische delegatie ontvangen antwoord werd aangeboden en in den ochtend van Dinsdag den 18en zijn deze brieven op de griffies der Staten-Generaal bezorgd. Onder het antwoord van de Indonesische delegatie heeft de minister een aanteeke- ning geplaatst, luidende: „Aangezien uit dit antwoord blijkt, dat de Indonesische delegatie zich ermede vereenigt, dat de onderteekening van de ontwerp-overeen komst de Nederlandsche regeering tot niets meer of anders bindt dan tot wat volgens de door de Commissie-Generaal opgestelde toelichting is overeengekomen met onverkorte inachtneming van wat de regeering zelve dienaangaande verklaarde, is de Commissie-Generaal thans gemach tigd tot onderteekening der overeenkomst van Linggadjati over te gaan". Die aanteekening was vertrouwelijk op dat antwoord gesteld, om de reactie van de Commissie-Generaal op de ver strekte machtiging 'af te wachten alvorens die hier openbaar te maken. De Commissie-Generaal, de haar ver strekte machtiging blijkbaar alleszins aan nemelijk en uitvoerbaar achtende, heeft die al spoedig gepubliceerd en de regee ring verwacht binnenkort de onderteeke ning van de geparafeerde overeenkomst van Linggadjati. De regeering heeft onmiddellijk na ont vangst van het antwoord van de Indone sische delegatie van 15 Maart besloten de Commissie-Generaal tot onverwijlde on derteekening te machtigen. Ten eerste om dat zij vond, dat dit antwoord getuigde van het oprechte verlangen tot vernieuw de samenwerking, waarvan de aanhef der ontwerp-overeenkomst gewaagt- Ten tweede omdat dat antwoord aan vaardt, wat de regeeringsverklaring van 10 December uitdrukkelijk verlangde, dat on derteekening de Nederlandsche regeering tot niets meer of anders verbindt dan tot wat zij toen zich bereid verklaarde zich te verbinden. Ten derde omdat de regeering er van overtuigd is, dat het voor het welslagen der politiek van de regeering: den grond slag te leggen voor een vernieuwde duur zame samenwerking tusschen de volkeren van Nederland en Indonesië, noodzakelijk is de overeenkomst yan Linggadjati zoo spoedig mogelijk op voor beide partijen aannemelijke voorwaarden te sluiten, zoo als zij nog onlangs bij de behandeling van het XlIIe hoofdstuk der Rijksbegrooting 1947 in de Eerste Kamer uiteenzetten mocht en bovendien onder meer: Ten vierde omdat op de basis van het politiek accoord de bevrijding der overige geïnterneerden zal kunnen worden bespoe digd en voltooid. Ten vijfde en ten zesde omdat alleen die samenwerking de militaire en financieele spanningen en lasten van Nederland en In donesië kan verlichten en dragelijk maken kan. Ten zevende, ten achtste en ten negende omdat die samenwerking onontbeerlijk is om de voedselvoorziening weer veilig te stellen, den* regelmatigen uitvoer te her stellen, de economische reconstructie vol ledig aan te pakken en om het bij een tiende overweging te laten, om verdere ver warring, die onze betrekkingen met andere landen zou kunnen vertroebelen, te voor komen. (De vergadering duurt voort) De Reuter-correspondent te Batavia, Graham Jenkins, geeft als het resultaat van zijn waarnemingen ten aanzien van de ontwikkeling der laatste dagen, de mee ning weer dal het alternatief van de ont slagaanvrage van den heer de Boer en de twee adviseurs der Commissie-Generaal, zou zijn geweest de ontslagaanvrage van de twee andere leden der Commissie- Generaal en dr. van Mook. De ontslag aanvragen van De Boer. Posthuma en Ver- zijl volgden op het telefoongesprek tus schen prof. Sehermerhorn en minister Jonkman, waarbij goedkeuring werd ver leend om S.iahrirs voorwaarden te accep teeren. Indien deze goedkeuring niet was verleend, dan zouden, naar men aanneemt, de ontslagaanvragen van dr. van Mook, prof. Sehermerhorn en den heer van Poll zoo goed als zeker geweest zijn. De Neder landsche regeering was, naar men verder aanneemt, zicli van deze waarschijnlijkheid bewust, toen zij de definitieve beslissing overwoog. Ook de Nederlandsche legerautoriteiten, aldus volgens dezelfde betrouwbare kringen, waren waarschijnlijk bekend met de moei lijkheden van de Commissie-Generaal en met het feit, dat waarschijnlijk de eene of de andere groep ontslagaanvrage over woog, toen op het einde van de week de order werd gegeven tot den opmarsch uit het Soërabajasche naar Modjokerto. De conclusie van deze kringen is, dat Neder land op het punt van oorlog met de repu bliek zou hebben gestaan, indien het be sluit van de Nederlandsche regeering niét op dat beslissende oogenblik was gekomen. De gebeurtenissen in de eerste helft van deze week zijn waarschijnlijk de meest critieke geweest van de 19 maanden van Indonesische revolutie en onderhandelingen Zonder visum naar Engeland De Britsche regeering heeft met Neder land, Denemarken en Zweden overeen komsten gesloten tot het wederkeerig af schaffen van visa, aldus het Engelsche mi nisterie van Buitcnlandsche Zaken. Onder danen van deze landen zullen geen visa noodig hebben voor het binnenreizen van Engeland uit elke willekeurige plaats, en hetzelfde geldt voor Britsche onderdanen, reizende naar de genoemde landen. Naar nader uit Londen wordt gemeld, treedt de overeenkomst met Nederland op 15 April, met Denemarken op 22 Maart en met Zweden op 1 April in werking. Zevgos, voormalig Grieksch communis tisch minister van landbouw in 1944. is gisteren in een straat te Saloniki doodge schoten. Er zijn drie arrestaties verricht. Zevgos was minister van landbouw in het kabinet van Papandreoe. In Januari 1947 werd hij door een schot gewond, toen hij op het punt stond een vergadering in Corinthe toe te spreken. Zijn aanhangers schrijven den aanslag toe aan agenten van de uiterst rechtsche „Chi"-beweging. Hij behoorde tot de leiders van de E.A.M.(link- sche coalitie in Griekenland), die na de beëindiging der vijandelijkheden tusschen de E.A.M en de Grieksche en Britsche strijdkrachten in het begin van 1945, uit de bergen in Thessalie, terugkeerde. De aanslag op Zevgos werd gepleegd, toen hij het bureau van het plaatselijke, communistische dagblad verliet. Een jonge man, die hem op korten afstand volgde, vuurde drie schoten af. Hij werd daarop onmiddellijk gearresteerd. Hij verklaarde den moord uit wraak te hebben begaan, aangezien Zevgos hem zou hebben aange raden naar het Joegoslavische kamp te Boelkes te gaan. Volgens de Grieksche re geering is dit kamp een opleidingscentrum voor guerillastrijders. Van 25 Februari tot 5 Maart is te Malang het voorloopig Republikeinsche parlement (Komite Nasional Indonesia Poesat) bijeen geweest. Vice-president Hassa in het vuur van zijn rede. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „Bevordering van doelmatige verdeeling van woongelegenheid". Aan de Memorie van Toelichting van de regeering is het volgende ontleend: Wegens den woningnood is een krachtig ingrijpen noodzakelijk om chaotische toe standen op het gebied van de volkshuis vesting te voorkomen, waarvan vooral de economisch zwakkeren het slachtoffer zullen worden. Op grond van het voorloopig gehand haafde Vestigingsbesluit van 1942 is reeds in verschillende gemeenten door den bur gemeester een verordening vastgesteld, waarbij voor vestiging in- en verhuizing binnen de gerfteente een vergunning wordt geëischt. Deze regeling is vooral hierom onvoldoende, dat zij niet uitgaat van de hoofdzaak bij doelmatige verdeeling van woongelegenheid, te weten het in ge bruik nemen van woongelegenheid. Ten opzichte van dit punt zijn voor een wette lijke regeling zoowel vestiging als verhui zing secundair. In den opzet van het wetsontwerp is dan ook voor het begrip verhuizing geen plaats. Het begrip vestiging heeft alleen nog be- teekenis als bijkomend aspect van het in gebruik nemen van woongelegenheid. Als zoodanig is vestiging een begrip enkel ten dienste van de administratie. Een vesti gingsverbod zou in de structuur van het ontwerp niet passen. Clandestiene vesti ging zonder ingebruikneming van woon gelegenheid, indien al mogelijk, staat bui ten de verdeeling van woongelegenheid. Controle op vestiging en verhuizing en vordering van woonruimte maakt het wenschelijk, het stelsel van vergunning verplicht te stellen. Dit is het hoofddoel van het wetsontwerp, waarvan de hoofd punten zijn: Vestiging, verhuizing en verdeeling van woonruimten worden tezamen als een on derwerp geregeld, namelijk als ingebruik neming van woongelegenheid. Toewijzing van woonruimte en vergun ning tot verhuizing worden aan de ge meente toevertrouwd. De vestiging wordt voor enkele groepen van personen, bijvoor beeld gerepatrieerden, gedurende een overgangstijd mede ter verzorging opge dragen aan den provincialen directeur van het Provinciaal Bureau voor Oorlogs slachtoffers. Voor het in gebruik nemen of geven van een woongelegenheid zal vergunning van den burgemeester der betrokken ge meente noodig zijn. Bij daarmede gepaard gaande vestiging van personen zal, zoolang de overgangsregeling van kracht is, de vergunning worden geweigerd, indien de directeur van het Provinciaal Bureau voor Oorlogsslachtoffers bezwaar heeft. In dien deze laatste de vestiging noodig of wenschelijk acht en de burgemeester daar tegen bezwaar heeft beslist de Commissa ris der Koningin. Den directeur van het Bureau voor Oor logsslachtoffers is de tijdelijke bevoegd heid toegedacht ontruiming van de „vlucht woning" door geëvacueerde^ te gelasten, in overleg met den burgemeester •van de oorspronkelijke woongemeente. De burgemeester verleent dan ambtshalve vergunning tot ingebruikneming van de vroeger ontruimde of de daarvoor in de plaats aangewezen woning. De bevoegdheid om een zonder vergun ning in gebruik genomen woning te doen ontruimen wordt toegekend aan den bur gemeester, zonder dat een rechterlijk be vel tot ontruiming is vereischt. In het belang van de coördinatie der verdeeling van woongelegenheid in een complex van gemeenten is de mogelijk heid geopend om vcor de uitvoering der wet een gezamenlijke regeling verplicht te stellen. De vordering woonruimte hangt ten nauwste samen met de verdeeling van woongelegenheid. De inhoud van het Vor- derïngsbesluit woonruimte is in het onder havige wetsontwerp verwerkt. Hij verwacht onderteekening volgende week In een exclusief interview per telefoon heeft dr. van Mook aan den rédacteur van de N.Rott.Crt. verklaard, dat hij de onder teekening van de overeenkomst van Ling gadjati volgende week verwacht. Ilij ver onderstelde de mogelijkheid dat de heer De Boer nog mede-onderteekent, daar hij nog steeds lid yan de C.-G. is. Anders zul len slechts de overige leden teekencn. Aangaande de overeenkomst van Modjo kerto zeide dr. van Mook, dat de toestand aldaar erg meeviel en dat de inundaties gemakkelijk ongedaan kunnen worden ge maakt. De overeenkomst regelt o.a. de wij ze van samenwerking op het gebied der bestuursvoering. Dr. van Mook veronder stelde dat de actie geen storenden invloed op de onderteekening zal hebben. Er is ge bleken dat de actie der Nederlanders vol komen gerechtvaardigd was. Ten aanzien van het aftreden van de hee- ren De Boer, Posthuma en Verzijl verwees dr. v. Mook naar het gisteren gepubliceer de officieele communiqué. Wielrijder doodgereden bij Heemskerk Donderdagavond om zeven uur is op den Rijksweg onder Heemskerk de wielrijder A. T. door een auto aangereden. Hij over leed eenige oogenblikken later op de plaats van het ongeluk. Het slachtoffer was gehuwd en had drie kinderen. Het woord is aan. De ware liberaliteit deering. TWEEDE KAMER De neus van Vrouwe Justitia (Van onzen parlementairen redacteur). Bij de behandeling van het wetsontwerp Bijzondere .Rechtspleging verscheen onder meer de neus van Vrouwe Justitia ten too- neele. Mr. Sassen (K.V.P.) wees er na melijk op, dat genoemd lichaamsdeel dier eerbiedwaardige dame niet (in tegenstel ling met haar oogen) bedekt is. En dus kan zij haar neus goed gebruiken, dat wil zeg gen ook als reukorgaan, zoodat zij nooit kan zeggen „geld stinkt niet." Dit moet bij de berechting aanleiding zijn in geval van verbeurdverklaring van een deel van het vermogen van een delinquent vooral recht en billijkheid in acht te nemen. Deze spreker stond volkomen achter mi. nister Maarseveen, wat diens vrij ruime toepassing van het gratierecht betreft, een opvatting welke door mr. Terpstra (A. R.) werd bestreden. Met het denkbeeld om bij de bijzondere rechtspleging ingeval van doodstraffen voortaan steeds gelegenheid tot cassatie te geven, konden de zoo even genoemde sprekers, evenals mr. Donker (P.v.d.A.) zich volkomen vereenigen. Deze laatste voelde er wel voor om in de Bij zondere Rechtspleging het stelsel van ons Militair Strafrecht over te nemen, waar door de rechter alleen de doodstraf zal mo gen opleggen als hem zulks met het oog op de veiligheid van den Staat geboden voor komt, een beperking, \yelke echter mr. Terpstra noch mr. Sassen kon toejuichen. De pogingen tot versnelling van de bij zondere berechting ontmoetten vrijwel al gemeen bijval, ofschoon lang niet elke spreker bijster optimistische verwachtingen omtrent het resultaat koesterde. Mr. Don ker zag zich door vrijwel alle overige woordvoerders gesteund in zijn klachten over het lange uitblijven van beslissingen op gratieverzoeken. Gaarne zou deze spre ker een uiteenzetting krijgen van den mi nister omtrent de richtlijnen van zijn gratie beleid. In dat opzicht kon de bewindsman zich immers niet onttrekken aan eenigen verantwoordings-plicht tegenover het par lement. Meer dan één spreker bepleitte het denkbeeld altijd cassatie toe te staan in geval van gevangenisstraf van zes jaar of langer. De opheffing van de barrière om in hooger beroep te gaan, behoort tot een van de verbeteringen, welke het wetsont werp in de voornamelijk uit den Londen- schen bewindstijd dateerende regelingen op het gebied van de Bijzondere Rechts pleging beoogt aan te brengen. Tevens en vooral heeft minister Van Maarseveen'; onder meer door jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) en trouwens mede door mr. Stokvis (Comm.) geprezen wetsontwerp versnelling van de bijzondere berechting ten doel om vervolgens, wat er nog zou overblijven vermoedelijk meer, dan het lang niet door alle sprekers gedeelde m: nisterïeele optimisme verwacht naar de gewone rechterlijke colleges over te heve len. Ter sprake kwam ook de vraag of de doodstraf in de bijzondere rechtspleging gehandhaafd moet blijven in samenhang met het gratiebeleid. Geen der sprekers bepleitte de afschaf fing. Slechts de merkwaardige combinatie Terpstra (A R.)Stokvis (Comm.) gaf van haar principieele instemming met deze straf in de onderhavige berechting blijk. Tenzij hel Martin Behrman"-incident op bevredigende tvijze wordt geregeld Naar Agence France Presse meldt, dreigt de vakvereeniging van Amerikaansche koopvaardij-officieren een algemeene boy cott voor alle schepen, die afkomstig zijn uit of bestemd zijn voor Nederland, uit te vaardigen. Men wil bij deze actie de lood sen en havenarbeiders uit alle Amerikaan sche havens betrekken. Deze beslissing, die heden te New York werd bekend ge maakt. zou genomen zijn als represaille tegen de gewelddaden, waaraan de Neder landsche haven-autoriteiten te- Batavia zich ten aanzien van de officieren van het vrachtschip „Martin Behrman" zouden hebben schuldig gemaakt. In het waterschap de Wold Aa bij Meppel bezweken verschillende dijken zoodat groote oppervlakten weide- en bouwland onder water kwamen te staan. De ernstigste doorbraak was b\j de Oosterboer waar het uren werk kostte eer het gat met zeilen, palen en zandzakken was afgesloten. Volgens de verklaringen van een be stuurslid der vakvereeniging, aldus Agence France Presse, zal de vakvereeniging alle Amerikaansche havens een algemeene en gelijktijdige actie inzetten tegen Ne derlandsche schepen en ladingen, als het aan officieren van de „Martin Behrman" aangedane onrecht niet is hersteld voor de vergadering der vakvereeniging op Woens dag a.s. Reuter meldt over deze kwestie: Zeker twee Amerikaansche vakvereenï- gingen van zeelieden hebben in overwe ging een boycott toe te passen op Neder landsche schepen in havens aan de Atlan tische kust van de Vereenigde Staten in verband met het optreden van de Neder- landsch-Indische regeering. Kapitein C. A. Atkins, vice-voorzitter van de vakvereeniging van kapiteins, stuurlieden en loodsen, aangesloten bij de American Federation of Labour (A.F.L.). verklaarde tegenover een correspondent van Reuter, dat hij de vakvereenigingen van zeelieden zou aanbevelen te weigeren eenig Nederlandsch schip te behandelen, indien niet tot een bevredigende regeling werd gekomen. Atkins verklaarde, dat nog geen termijn was gesteld voor een boycott. De nationale vakvereeniging van zeelie den, aangesloten bij het Congres of In dustrial Organisations (C. I. O heeft reeds bij het departement van Buitenland- sche Zaken te Washington een protest uit gebracht. Naar verluidt voeren thans ver tegenwoordigers van de reeders besprekin gen met regeerings-ambtenaren te Washington. Atkins heeft stappen gedaan om het bestuur van de A.F.L. protest te doen aan- teekenen in Washington. VLIEGTUIG IN COLUMBIA VERONGELUKT. Een Lockheed van een Columbiaansche luchtvaartmaatschappij is tusschen Bogota en Bucaramanga brandend neergestort- De piloot en vier passagiers kwamen om het leven. Vooral mr. Stokvis, die niets moest hebben van het door den minister vroeger al ge hanteerde „barmhartigheids"-argument. trok scherp van leer: tegenover 's ministers beroep op Augustinus kwam hij met Luther aanzetten! Ten opzichte van het gratiebeleid viel een soortgelijke antithese op, met het duo TerpstraStokvis aan den eenen, de overige sprekers aan den anderen kant van de scheidingslijn tusschen bestrij ders en ondersteuners van Excellentie Van Maarseveen's standpunt. Maar het getalm met de beslissingen op gratieverzoeken ont moette alom kritiek, gelijk insgelijks cri- tische geluiden bijvoorbeeld uit den mond van jkvr. mr. Wttewaal van Stoet wegen klonken ten aanzien van de al te veelvulige ontvluchtingen van politieke delinquenten. Mr. Burger (P.v.d.A.) zette in het bij zonder uiteen hoezeer men het door hem in het algemeen geroemde Londensche Tri- bunaalbesluit later door allerlei regelingen (waaronder het Besluit Politieke delin quenten van 1945) bedorven had, met als gevolg veel rechteloosheid en tienduizenden nog steeds onafgedane zaken. Vrijdag voortzetting van dit debat, ten zij onmiddellijk na de regeeringsverklaring van minister Jonkman de discussie daar over ten volle mocht ontbranden. Donder dagavond achtte men dit echter nog niet waarschijnlijk en hield men het meer op een ontketening van het Linggadjati-debat op volgende week Dinsdag. De gaande en de komende man. Generaal MacNarney is afgetreden als militair gou verneur der Amerikaansche bezettings zone, en opgevolgd door Lucius Clay (links) die voordien zijn plaatsvervanger was. Een hartelijke handdruk: ,.Sucees!"p en „Goede reis!" De „Alexandra" in IJmuiden binnen gebracht Het Grieksche stoomschip Alexandra, dat Woensdagavond bij Terschelling op een mijn was geloopen is vanmorgen tegen acht uur door de sleepbooten Volharding en Stortemelk van de firma Doeksen in IJmuiden binnen gebracht. Het schip had lichte slagzij, maar van schade was weinig te merken. Deze bevindt zich klaar blijkelijk onder de waterlijn. De Alexandra werd door de Noorder- sluis geschut en is direct naar Amsterdam opgesleept. Belgisch vliegtuig maakt noodlanding bij Schiphol Het toestel beschadigd, de inzittenden alleen ge schrokken Een particulier vliegtuig, toebehoorende aan den heer John Mahieu uit Brussel, heeft Donderdagmiddag omstreeks half drie na een vlucht van Croydon een onge lukkige landing gemaakt vlak buiten het vliegveld Schiphol, waarbij de propellers werden afgebroken, het landingsgestel werd afgerukt en de romp beschadigd. De heer Mahieu, die zich met een metgezel in het toestel bevond, kwam er zonder licha melijk letsel af. Men wijt dit verwonderlijk goed afge- loopen ongeluk aan den vrij dichten mist en de omstandigheid, dat het toestel vlak voor de landing met benzinegebrek te kampen kreeg. De bestuurder is door het oog van de naald gekropen, want zijn "machine kwam na eenige vreemde sprongen tusschen groote brokken steen, vlak naast een greppel op een zeer oneffen terrein terecht, ongeveer 1500 meter van een hangar en 800 meter van de Ringvaart af. VRIJ ZACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te Dc Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en West Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Enkele reeenbuien Aan houdend vrij zacht weer. 22 Maart: Zon op 6.41 uur onder 18-55 uur Maan op 7 08 uur. onder 18.39 uur (Nieuwe maan)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1