Haarlems Dagblad Dr van Mook acht den tijd van twist en onderhandeling voorbij San Marino Er wordt voorzien in een leemte bij de berechting van oorlogsmisdadigers Dertien mijnwerkers omgekomen In Potsdam werd reeds besloten tot herziening Dardanellen-verdrag Weerbericht 61e Jaargang No. 18592 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Dinsdag 25 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. AdverUtarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ri/IJ weten te weinig van de republiek I San Marino. Zij ligt tweehonderd kilo meter ten Noorden van Rome op een berg plateau met drie toppen. Het land heeft een oppervlakte van zestig vierkante kilometer en een bevolking van 14.545 zielen. Gij kunt daarom lachen, maar is er reden toe? San Marino kent, zooals ik verneem uit een artikel van Irving Wallace in het Ameri- kaansche blad Cosmopolitan, geen papieren geld, geen inkomstenbelasting en ook geen staatsschuld. Er wordt een personeele be lasting geheven van een gulden per jaar voor een huis van zes kamers. Er zijn geen stoplichten, want het land bezit maar één auto en die laat men begaan. Er is radio, maar geen zendstation en dus ook geen vraagstuk van zendtijdverdeeling. Er zijn luchtpostzegels, maar geen vliegtuigen. Het eer.ige standbeeld in de republiek is opge richt voor een Marineeschen held, die geen veroveringen heeft gepleegd, maar een aanbod van Napoleon, om het land te ver- grooten, heeft afgewezen. Ik ben altijd onder den indruk geweest van het genie van Napoleon, maar dat was erg dom van hem. Een volk en een land kunnen zóó klein zijn, dat niemand ze aanvalt en zij blijven bestaan, ongedeerd. Dat begreep Napoleon niet, maar de Marineezen be grepen het wel, ofschoon 30 van hen niet kunnen lezen of schrijven. Ge ziet hieruit, hoe groote fouten zelfs een genie als Napoleon kon begaan en dit legt nadruk op het woord, dat ieder die werkt fouten maakt. Sommigen van ons vergeten dat telkens, als zij de fouten van anderen ont dekken. Maar zij maken ze zelf ook. U en ik wij allemaal. Als er verkiezingen in San Marino zijn worden al die kiezers, die niet lezen of schrijven kunnen, geholpen door in het wit gekleede kleine schoolmeisjes. Want vol gens de Marineezen is een klein meisje het zuiverste dat men op aarde vindt. Het zal niemand misleiden. Dit deelt die Ameri kaan ook in zijn artikel mee en het treft mij opnieuw dat de Amerikanen tegen woordig zooveel van Europa weten. Straks weten zij er meer van dan wij. Daar mogen wij wel een beetje op letten. Wat die kleine meisjes betreft: dat is natuurlijk heel aar dig en ook waar, want natuurlijk zijn zij heel zuiver en zullen niemand misleiden. Maar ik weet niet waarom zij zooveel zui verder zouden zijn dan de kleine jongens, die er in San Marino een beetje bekaaid af schijnen te komen. Misschien is dat mijn fout en zou ik het beter begrijpen als ik een Marineesche analphabeet was. San Marino bestaat al bijna zestien eeuwen. De republiek werd in het jaar 360 gesticht door een Dalmatischen steenhou wer, die Marinus heette en na zijn dood is gecanoniseerd. Zijn laatste woorden waren: „Ik laat u, mijn volk, achter als volkomen I vrije mannen". Daar heeft hij gelijk in ge had. Nu al zestien eeuwen gelijk. Deze man moet een groot menschenkenner en zelfs een groot staatsman geweest zijn. Groote iman in kteinen staat. Waarschijnlijk kon hij ook niet lezen en schrijven, maar in 360 viel dat niet eens op. De bevolking is arm. Zij leeft in hoofd zaak van den verkoop van haar postzegels. Alle postzegelverzamelaars in de wereld kennen San Marino. Er zijn niet veel an deren die het kennen. Ik denk dat San Marino dit plezierig vindt. Men moet, als men zoo klein is, niet door te veel men- schen gekend worden en de postzegels verzamelaars zijn voldoende, want die dragen het allen een goed hart toe. Indertijd hebben internationale gokkers toestemming gevraagd om een speelbank te exploiteeren in het re*publiekje. Maar de regent zei, dat de goede naam van een vrijen staat niet wordt gefliandhaafd door materieel© welvaart maar door groote deugden van fiere en eerlijke menschen, die weten wanneer zij rijkdommen moeten afwijzen. Toen werd er gestemd en er was een geweldige meerderheid tegen de speel bank. Ik vind dit zoo'n wijs besluit, dat het niet te overtreffen is door de overige feiten die Wallace mededeelt. En daarom zij dit het slot. p Na Paschen geen extra vleeschbon meer De vleeschvoorziening van Nederland op den tegenwoordigen voet steunt slechts ten I deele op binnenlandsche productie. Uit een vermindering van de vleeschaankoopen in het buitenland vloeien dan ook gevolgen voort voor het vleeschrantsoen. De extra verstrekking van 100 gram per veertien dagen aan verbruikers van vijf jaar en ouder zal na Paschen dus bij de bon aanwijzing voor de periode van 14 tot 26 April komen te vervallen, zoodat het vleeschrantsoen dan weer 200 gram per week zal zijn. Getracht zal worden uit een gevormden voorraad vleesch en nog eenigen loopenden Import van vee uit Denemarken het basis rantsoen van 200 gram per week voorloo- pig te handhaven. Wanneer echter in den zomer het aanbod van slachtvee in het bin nenland terugloopt een jaarlijks terug- keerend normaal verschijnsel zal in dien tijd met verlaging van het rantsoen tot 150 gram per week rekening moeten worden I gehouden. Successen der rebellen LING GAD JA TI ONDERTEEKEND „Twee volken hebben den eersten grondslag gelegd voor een gezamenlijk verder gaan als gelijken" Zooals gisteren was aangekondigd, heeft de onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati heden in den namiddag te Batavia plaats gehad. Om 10 uur Nederland- schcn tijd verzamelden een zeventigtal genoodigden uit .Vederlandsche, Indonesische en buitenlandsehe officieele kringen zich in het paleis Rijswijk, waar de plechtigheid zou plaats hebben. De Nederlandsche en Indonesische delegaties zetten hun handtee- kening onder een korte verklaring, waarna prof. Schermerhorn, Soetan Sjahrir en dr. van Mook toespraken hielden. Het gezelschap begaf'zich hierna naar het paleis op het Koningsplein, waar dr. van Mook recipieerde. Later werd op het Koningsplein een groot vuurwerk afgestoken. Alle scholen en kantoren waren van twaalf uur af gesloten. Woensdag zullen in alle kerken van Batavia dankdiensten worden gehouden. De bijeenkomst, gedurende welke de onderteekening plaats had. werd gepresideerd door prof. Schermerhom. Het Aneta-verslag maakt er geen melding van, of de heer De Boer en de adviseurs Verzijl en Posthuma bij de plechtigheid aanwezig waren. De onderteekening geschiedde door het plaatsen van handteekeningen onder de volgende verklaring: „Heden, den 25sten Maart 1947, is deze overeenkomst met inachtneming van de bijgevoegde correspondentie en bescheidfti onderteekend door de de legaties, daartoe gemachtigd door de regeeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de republiek In donesië". De bedoelde brieven en bescheiden zijn o.m.: De aanbiedingsbrief van de Neder landsche regeering, welke door de Indone siërs niet is aanvaard; het antwoord hier op van de Indonesiërs; de brief van de Commissie-Generaal aan Sjahrir, waarin de laatste wordt uitgenoodigd tot het op stellen van een eigen interpretatie; Sjahrirs brief van 15 Maart waarvan de hoofdpunten reeds zijn gepubliceerd en de twee brieven van 2 en 10 Februari be treffende den buitenlandschen dienst. Na de onderteekening begaven zich de genoodigden door den tuin van het paleis Rijswijk naar het paleis aan het Konings- nesisch gestelde exemplaren voor Indone sische zijde. Rede van dr. van Mook Aan de rede, die dr. van Mook na de on derteekening uitsprak, ontleenen wij het volgende: „De onderteekening beteekent het einde van een tijdperk, waarin twee volken, die zich thans tot samenwerking hebben verbonden, doch die door den oorlog ern stig van elkander gescheiden waren ge raakt, den weg tot elkander moeten terug vinden. De oorlog heeft een plotselinge afscheiding veroorzaakt, onze vijanden hebben driedubbele muren tusschen ons opgetrokken, De geschiedenis na den 15den Augustus heeft het ons niet gemakkelijk gemaakt dit oogenblik te bereiken. Toch moeten wij, terugziende op deze negentien maanden, tot de erkenning ko men, dat zij niet uitsluitend uit tegenspoed en duisternis hebben bestaan. Door alles heen heeft van den aanvang af menige persoonlijke relatie tusschen Nederlander en Indonesiër stand gehouden. De wereld heeft in dien tijd, ten deele als gevolg J-tilöVVlIIY IIOÖL I1CU waitia Cl Cl 11 lici - plein, waar de lt. gouverneur-generaal va" eië?.? naT00^?"fj zorSen- ëeval in Paraguay I Volgens een legercommuniqué van den commandant der opstandelingen in Para guay aan de Braziliaansche grens hebben de troepen der opstandelingen zich meester gemaakt van de steden Porto Desaguareno en Porto Laurel. De regeeringstroepen zouden verliezen aan menschen en mate riaal geleden hebben. De communistische partij in Brazilië heeft bekend gemaakt, dat zij heden te Pontaparan een bijeenkomst zal houden om een fonds te stichten voor „de commu nisten in Paraguay". Te Asuncion beschouwt men de positie der regeeringstroepen als critiek. De troe pen van den kolonel der opstandelingen Ramos zouden reeds ten Zuiden van San Pedro naar Asuncion oprukken. San Pedro zou zwaar van luchtbombardementen heb ben geleden. De ministeries van Buitenlandsehe Za ken, Oorlog en Luchtvaart van Brazilië hebben heden een verklaring uitgegeven, dat Brazilië op geen wijze, nooh door het verschaffen van wapens noch door onder dak te verleenen aan vluchtende politieke of militaire leiders, bij den opstand in Pa raguay zal intervenieeren. recipieerde. Schermerhorn; „Innig verheugd' Prof. Schermerhorn wees in zijn toe spraak op het feit, dat de gekozen weg on getwijfeld moeilijkheden en gevaren in zich bergt, doch dat de keuze thans beide dele gaties innig verheugt. „Wie uwer heeft niet de fantasie", aldus prof. Schermer horn, „om te gelooven dat de Koninklijke rede van 1942 ook zou zijn gehouden, wan neer noch Nederland noch deze landen be zet zouden zijn geworden?" Spreker zeide met nadruk dat de komende ontwikkeling, mits met zorg geleid, ruimte zal geven voor een dieper bevrediging. Prof. Scher merhorn zeide vervolgens: „Het zal er om gaan, of wij er in zullen slagen tezamen aan de groote massa geleidelijk iets te geven van een grootere welvaart en een klein beetje menschelijk geluk". Zich tot de Indonesische delegatie wendend, her innerde spreker aan hetgeen Sjahrir on langs zeide, n.l. dat het niet gaat om for mules, doch om de vraag of men bereid is elkander eenig crediet te geven. Prof. Schermerhorn besloot aldus: „Wij weten dat deze weg de eenige weg is. Een smal pad, dat voert langs afgronden van wan trouwen en dat een onverwoestbaar ge loof vergt van allen, die als menschen van goeden wille aan dit brooze begin staan, hetwelk niet alleen in de zeventien arti kelen is neergelegd, maar bovenal in den geest, welke ons gezamenlijk heeft ge voerd naar het punt, waarop dit resultaat is bereikt en aan de volkeren is voorge legd". Sjahrir: „Onzekerheid nog groot" De toespraak van Soetan Sjahrir ken merkte zich door een levendige schildering van de wijze, waarop Indonesiërs en Neder landers aan de demarcatielijnen als militai ren nog tegenover elkaar staan, waarbij hij liet uitkomen, hoe groot nog de onzeker heid en het wantrouwen aan beide kanten zijn. „Scherp nog is de haat, duister en bewolkt is de lucht in dit eens zoo schoone land, maar reeds is ook een ontspanning hoorbaar en voelbaar is de opluchting van de beklemming, die ons hart omspant", al dus Sjahrir. „Er zijn ook teekenen, die wij zen op een innerlijke verheldering en zui vering van de atmosfeer. De overeenkomst, die wij nu teekenen, wil een eerste stap zijn om ons te bevrijden uit deze benauwe nis, om de sfeer van objectiviteit terug te brengen, waarin de kreet „Merdeka" geen bedreiging meer zal zijn voor den mede- mensch, maar een kreet van menschelijk- heid, die weerklank vindt bij ieder, wiens gevoel in deze nieuwe sfeer lichter wordt gevoeld door iedere uiting van mensche- lijkheid. In Indonesië ontsteken wij een fakkel van menschelijkheid en redelijkheid, die de duisternis wil verdrijven en de tegen stellingen. die gevolg zijn van en op hun beurt aanleiding geven tot geweldpleging, vernietiging, benauwenis en verblinding. Laten wij zorgen, dat deze fakkel blijft branden met steeds helderder vlam. Laten wij hopen, dat deze vlam het begin zal vormen van licht in de wereld." Nader meldt Aneta: De onderteekening geschiedde aan Nederlandsche zijde door prof. Schermerhorn. dr. Van Mook en den heer Van Poll en aan Indonesische zijde door Sjahrir, mr. Roem. mr. Soesanto en dr. Gani. Er werden in het geheel acht exemplaren geteekend, n.l. twee in de Ne derlandsche en twee in de Indonesische taal voor Nederlandsche zijde en eveneens twee in het Nederlandsch en twee in het Indo- Henriëtte Roland Holst eere-doctor aan de Amsterdamsche universiteit De Senaat der universiteit van Amster dam heeft besloten het Eere-Doctoraat in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte ■e verleenen aan prof. mr. P. N. v. Eyck te Wassenaar; Herman Teirlinck te Beersel- Lot (bij Brussel); Henriette Roland Holst te Bentveld; Kam iel Huysmans te Antwer pen en Frits Lugt te 's-Gravenhage, Indonesië met geduld en sympathie aan gezien en de gelegenheid tot overleg en een vreedzame overeenkomst steeds open gehouden. Vrienden uit tal van landen hebben ons bijgestaan en slechts in en kele gevallen is het proces van tot elkan der komen door inmenging van vijandige of onverantwoordelijke groepen en perso nen bemoeilijkt. Nu is het dan zoo ver, dat niet alleen twee regeeringen maar inderdaad twee volkeren den eersten grondslag hebben gelegd voor een gezamenlijk verder gaan als gelijken, die voor elkander meer kun nen beteekenen, naarmate zij dieper van de mogelijkheid van dit samengaan over tuigd geraken. Er is haast bij de verwerkelijking van dit verdrag. Immers, het land is arm, het snakt naar herstel van de rust en hernieu wing van de werkzaamheid. Er kan nu een einde komen aan alle locale twisten en plaatselijken strijd, die tot dusver de re constructie hebben vertraagd en verhin derd- Van vandaag af kunnen en moeten openbare uitingen aan beide kanten den toon van wantrouwen, verdachtmaking en vijandschap laten varen en dienen publica ties zich te richten op het constructieve. De tijd van twist en onderhandeling is voorbij, de tijd van vriendschap en samen werking is aangebroken. In wezen is het niet zoo moeilijk de juiste houding en de juiste richting te vin den. Want het is gemakkelijk in te zien, dat goed en krachtig werk van de beide partners niet alleen de verwezenlijking van ieders eigen doelstellingen naderbij brengt maar ook en juist voor den deelge noot van het grootste belang is. Wij kun nen het ook tot een voorbeeld maken in deze wereld door de handen ineen te slaan en een periode van strijd en geschil voor goed af te sluiten. De lange en moeilijke maanden tusschen Linggadjati en vandaag hebben een zwa- ren wissel getrokken op ons geduld en on ze geestdrift. Het langdurige naspel van den oorlog heeft ontmoediging en bitter heid gebracht. Wij moeten dit alles over winnen. Laat ons juist daarom vandaag de spinnewebben om ons wegslaan en met overtuiging en vertrouwen het werk van den vrede beginnen". Lord Killearn, de Britsóhe bemiddelaar bij de onderhandelingen die aan de over eenkomst vooraf gingen, was niet bij de onderteekening aanwezig. Volgens mede- deelingen van Sjahrir was hij verhinderd om naar Batavia te komen. Sjahrir heeft ook nog medegedeeld, dat de delegaties zich thans eerst zullen bezig houden met de regeling van de financieele en econo mische problemen. Naar Aneta verneemt zullen de bespre kingen tusschen de Nederlandsche en In donesische delegaties over de tenuitvoer legging van de overeenkomst van Ling gadjati een aanvang nemen op Donderdag 27 Maart. Noorsch schip gezonken bij Terschelling Ook de „Games" liep op een mijn; bemanning gered Voor de derde maal binnen zes dagen is bij Terschelling een schip op een mijn ge- Ioopen. Het was het 3000 ton metende Noorsche stoomschip „Garnes". Het werd door de ontploffing zoo ernstig beschadigd, dat het in den afgeloopen nacht is gezon ken. De „Garnes" liep gistermiddag om streeks twee uur op een mijn, waardoor een gat onder de waterlijn ontstond. Het water stroomde naar binnen en weldra maakte het schip zwaar slagzij. Een Gro- ningsche kustvaarder, die in de nabijheid voer, kwam terstond te hulp en nam de helft van de bemanning van de „Garnes" aan boord. De sleepboot „Stortemeik" van de reederij Doeksen heeft later de overige opvarenden van boord gehaald. De kapi tein van de „Stortemeik" verklaarde toen reeds, dat het waarschijnlijk niet mogelijk zou zijn, de „Garnes" te behouden. Hij bleek juist gezien te hebben, want in den afgeloopen nacht is het schip in de golven verdwenen. Nekkramp bij militairen in Gilze-Rijen Te Gilze Rijen is in het militaire kamp Prinsenbosch bij twee militairen nekkramp geconstateerd. De beide gebouwen waar de patiënten verblijven, zijn geïsoleerd. Ameland weer uit den brand Honderd dagen op één na resideerde Ko ning Winter op het eiland Ameland, maar op dien eenen dag is hij met de Noorderzon vertrokken. Met ingang van Dinsdag heeft de hulpveerboot den gewonen dienst Nes Holwerd hervat en morgen komt de post boot weer in de vaart. Het woord is aan. Vauvenargues Men oordeelt niet zoo verschil lend over de anderen als over zichzelven. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp inzake de berechting van personen, die in dienst bij den vijand in strijd hebben gehandeld met de wetten en gebruiken van den oorlog. Het wetsontwerp voorziet in de leemte welke is ontstaan door het arrest van den Bijzonderen Raad van Cassatie, volgens hetwelk tot dusver de rechter geen rechts macht heeft over leden van de vijande lijke bezettende macht wegens schending van de normen van het oorlogsrecht. Daar naast kan evenwel de vraag worden ge steld of met de voorgestelde bepalingen kan worden volstaan en of het ontwerp niet moeten worden aangesloten bij het Handvest, behoorende bij de overeen komst van Londen. De minister van Justi tie meent deze vraag ontkennend te moe ten beantwoorden. In de memorie van toelichting verklaart de minister, dat het de voorkeur verdient, aan de verdere ontwikkeling van de recht spraak over te laten, welke beteekenis Ieder seizoen heeft zijn speciale foto's: De zomer is geabonneerd op het korenveld, de herfst op een volgeladen fruitboomgaard, de winter brengt 'L witbesneeuwde park met de kruimels-strooiende kleuters aan den bevroren vijver; de lente kan het niet af zonder de pasgeboren lammetjes, doch om dat lentebeeld niet al te traditioneel te maken, koos onze fotograaf ditmaal eens een zwart. Nietteminhet is en blijft een echt lente-tafereeltje! Fatale brand in de Staatsmijn „Hendrik" Door een brand in de Staatsmijn „Hendrik" te Heerlijn zijn dertien mijnwerkers om het leven gekomen. De brand is gistermorgen omstreeks elf uur door onbekende oorzaak uitgebroken in een oude galerij op de 636-meter verdieping. Het vuur breidde zich snel uit over een lengte van ongeveer 100 meter. Er ontstond een geweldige rook ontwikkeling, waardoor een dertien-tal mijnwerkers, waaronder één opzichter, bedwelmd is geraakt. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en gingen de reddings ploegen naar beneden. Men slaagde er slechts in het stoffelijk overschot van één man te vinden. Gisteravond is nog het stoffelijk over- „Hendrik" door een ernstig mijnongeluk schot geborgen van een 54-jarigen bank-I wordt getroffen. De eerste maal geschiedde werker, over wiens lot men in onzekerheid verkeerde, daar niet vaststond, dat hij zich in de galerij bevond toen de brand uitbrak. Men heeft toen de hoop opgegeven, de overige elf vermisten nog levend te redden. Het gedeelte, waar de brand woedde, werd afgesloten. In den afgeloopen nacht heeft men vijf lijken kunnen bergen. Dit is de tweede maal, dat de staatsmijn Twee suikerfabrieken bij Modjokerto bezet Onze correspondent te Batavia seinc ons: Zondag 23 Maart hebben Nederlandsche troepen twee suikerfabrieken in de om geving van Modjokerto bezet, name lijk die van Gempolkerep en Brangkal. In de eerstgenoemde fabriek werd een groote hoeveelheid suiker aangetroffen, naar schatting 10.000 ton. De bezetting had plaats zonder tegenstand van Indonesische zijde en er werden geen verliezen geleden, dit op Vrijdag 13 Juli 1928. Ook toen von den dertien mijnwerkers den dood. De minister van Economische Zaken, dr. W. G. M. Huysmans, is hedenmorgen naar Heerlen gegaan om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand in de staatsmijn „Hendrik". De minister maakte de reis tot Maastricht per vliegtuig. Minister Huysmans is naar Heerlen ver trokken. Hedenmorgen woedde de brand nog steeds voort. NIEUWE SPELLING BIJ L. O.-EXAMENS. De minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen heeft medegedeeld, dat zoowel bij de in 1947 te houden examens ter verkrijging van de lagere akte als onderwijzer, als by alle overige in dit Jaar af te nemen examens op het gebied van het lager onderwijs, de spelling regelen zullen gelden, welke bij de wet van 14 Februari 1947 zijn vastgesteld. moet worden toegekend aan <Je omstan digheid, dat een feit is begaan ter uitvoe ring van een buitenlandsch wettelijk voorschrift of van een bevel van iemand, die naar buitenlandsch recht boven den dader is gesteld. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft reeds beslist, dat als wette lijke voorschriften en ambtelijke bevelen in den zin van de artikelen 42 en 43 van het Wetboek van Strafrecht alleen kunnen worden beschouwd wettelijke voorschrif ten naar Nederlandsch recht en bevelen van een bevoegde Nederlandsche instantie, benevens wettelijke voorschriften en amb telijke bevelen, waarvan de grondslag is gelegen in een voor Nederland verbinden de bepaling van internationaal recht. De minister besluit de memorie van toe lichting met een principieele opmerking. Wanneer hem de vraag zou worden ge steld of hij de regeling van de berechting van oorlogsmisdadigers, in het onderha vige wetsontwerp neergelegd, als in alle opzichten geheel bevredigend beschouwt, zou hij die vraag ontkennend willen be antwoorden. Het valt niet te ontkennen dat de normen, welke zijn neergelegd in de Nederlandsche strafwet, niet in alle opzichten samenvallen met die. welke zou den moeten gelden bij de berechting van oorlogsmisdadigers. De rechtsbelangen, welke het oorlogsrecht beoogt te bescher men zijn gedeeltelijk van anderen aard en ruimere strekking dan die, welker behar tiging de nationale wetgevers aan zich hebben getrokken. Wellicht zijn dan ook, zij het als uitzondering op den regel, ge vallen denkbaar, waarin berechting van bepaalde oorlogsmisdaden volgens de nor men, in het ontwerp neergelegd, niet tot een in alle opzichten voldoende bestraffing zou leiden. Men moet evenwel dit op zich zelf ongewenschte gevolg afwegen tegen de moreele bedenkingen, welke kunnen worden ingebracht tegen een strafbaar stelling achteraf door den nationalen wet gever van normen, die voor een deel op ongeschreven recht berusten en over de interpretatie waarvan niet in alle opzich ten eenstemmigheid bestaat. Het internationale recht bevindt zich sinds den laatsten oorlog in snelle ontwik keling. De berechting van overtredingen van het oorlogsrecht, voor zoover thans mogelijk, zal moeten worden aangevuld met rechtspraak door een internationaal hof volgens internationaal vastgestelde normen en sancties, geldende voor alle deelgenooten van de internationale orga nisatie. Alleen op deze wijze zal een in alle opzichten bevredigende bescherming kunnen worden verkregen van de rechts belangen van ruimeren omvang dan die, welke in de nationale wetgevingen plegen te worden behartigd. Bevin bracht Stalin „beleefdheidsbezoek" De Britsche minister van Buitenlandsehe Zaken, Bevin, heeft gisteren, vergezeld van den Britschen ambassadeur le Moskou, sir Maurice Peterson, en zijn particulieren secretaris, een bezoek aan generalissimus Stalin op het Kremlin gebracht. Dit bezoek werd officieel „een beleefd heidsbezoek" genoemd. Het onderhoud tus schen Bevin en Stalin duurde ongeveer 5 kwartier. Radio Moskou meldt, dat Zaroe- bin, Sovjet-ambassadeur te Londen, bij het bezoek van Bevin aan Stalin aanwezig was. Wethouder Geluk naar Derby De waarnemend burgemeester en wet houder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, vertrekt morgenavond met den directeur van Haarlem's Bloei, de heer C. S. Th. van Gink, en de dirigent van de H.O.V., de heer Kees Hartvelt, naar Derby om besprekingen te voeren over de tour- née, die de H.O.V. in het kader van de cultureele uitwisseling HaarlemDerby in September in Engeland gaat maken. Wethouder Angenent zal den heer Geluk, die Zondagavond terug verwacht wordt, vervangen. De deerlijk gehavende kademuur aan de Waalhaven te Rotterdam wordt onder han den genomen, hetgeen mogelijk is gewor den, doordat een deel van de haven is afgedamd en gedeeltelijk leeggepompt. Het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsehe Zaken heeft gisteren de ge heime overeenkomsten gepubliceerd, die vervat waren in de protocols van de confe renties te Teheran, Jalta en Potsdam. De tot nog toe niet gepubliceerde clausules uit het protocol van Potsdam hebben be trekking op een overeenkomst, dat van Oostenrijk geen herstelprestaties zullen worden verlangd: verder op een herziening van de Conventie van Montreux, betref fende de zeeëngten van de Zwarte Zee: de internationale zóne van Tanger; het terugtrekken der geallieerde troepen uit Perzië en herziening van de werkwijze-der geallieerde bestuurscommissie in Roemenië. Bulgarije en Hongarije. De tekst van de militaire bepalingen van de conferentie van Teheran, op 1 De cember 1943 door president Roosevelt, generalissimus Stalin en Churchill getee kend, onthult, dat men oorspronkelijk had besloten, dat „D-day" voor de invasie van het door de nazis bezette Frankrijk, in Mei 1944 en niet in Juni zou plaats vinden, en dat besloten was, dat de betrokken staven een plan zouden ontwerpen om den vijand met betrekking tot deze operaties te mis leiden. Men was het er voorts over eens. dat het van militair standpunt bezien zeer wenschelijk was. dat Turkije voor het eind van 't jaar aan de zijde der geallieerden in den oorlog zou komen. Een tot nog toe niet gepubliceerde clau sule van het protocol van Potsdam met betrekking tot de engten van de Zwarte Zee bepaalt: ..De drie regeeringen erken den. dat de Conventie van Montreux met betrekking tot de engten herzien moet worden, daar zij niet in de huidige omstan digheden voorziet. Overeengekomen is. dat als volgende stap de zaak door middel van directe besprekingen tusschen elk der drie regeeringen en de Turkschc regeering moet worden opgenomen". De overeenkomst van Potsdam bevat nog bepalingen, die volgens functionaris sen niet bekend waren, over de verdecling van de Duitsche marine. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Geleidelijk toenemende wind tusschen West en Zuid en toenemende bewol king met later plaatselijk eenige lichte regen. Vannacht vrij koud met voor namelijk in het Noorden en Oosten van het land nachtvorst. Morgen overdag weer hoogere temperaturen dan van daag. 26 Maart: Zon op 6.32 uur. onder 19.02 uur Maan op 8.33 uur. onder 23.47 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1