Haarlems Dagblad -Op Weg Marshall wil vredesconferentie met „gelijke rechten voor allen" Nog steeds brand in de mijn „Hendrik* „Onderteekening op korten termijn moest militaire actie voorkomen" Oder en Weichsel buiten hun oevers Nederland seh vliegtuig vermist 4 61e Jaargang No. 18593 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkei-ij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 26 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b|j de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem /"v P den langen en moeilijken weg, die leiden moet naar nieuwe blijvende sa menwerking tusschen Nederland en Indo nesië is de eerste étappe afgelegd. Misschien was het de moeilijkste. Dat zal nog moeten blijken. Het zou onverstandig zijn de op lossing van de vele vragen, die nog ter oplossing liggen, licht te schatten. Dat is ook wel gebleken uit de officiëele redevoe ringen, die bij de onderteekening van het j accoord van Linggadjati gehouden zijn, waarbij zeker optimisme tot uiting kwam, maar in verschillende graden. Het sterkst deed het zich wellicht hooren in de be- schouwing van den luitenant-gouverneur- generaal, die zeide: „De tijd van twist en it- onderhandeling is voorbij, de tijd van vriendschap en samenwerking is aange- broken". Wel voegde hij daar. een paar I zinnen verder, aan toe: „Wij kunnen ons werk ook tot een voorbeeld maken in deze wereld, door de handen ineen te slaan en Ri een periode van strijd en geschil voorgoed 4<j af te sluiten", waarbij de absolute uitspraak 2 dus tot den vorm van een krachtige aan- m. beveling werd teruggebracht. Dit lijkt op rt- I het moment de beste vorm van uitdruk- en king. Het is te hopen dat de tijd van twist voorbij is. De tijd van onderhandeling is nog geenszins afgesloten, want zooals her- s_ haaldelijk is opgemerkt en ook van de zijde 51, j der onderhandelaars erkend, vertoonde het accoord vele belangrijke hiaten, die het 20 voor rustige beoordeelaars van den aan- v- I vang af moeilijk maakten om er een oor deel over uit te spreken. Morgen zullen besprekingen der delegaties over de ten uitvoerlegging van hei accoord beginnen. „Van vandaag af", heeft dr. van Mook gezegd, „kunnen en moeten openbare uitingen aan beide kanten den toon van wantrouwen, verdachtmaking en vijand schap laten varen en dienen publicaties zich te richten op het constructieve". Zich tot de Indonesische delegatie wendend herinnerde de voorzitter van de Commissie- Generaal, prof. Schermerhorn, aan hetgeen Soetan Sjahrir onlangs gezegd had, namelijk dat het niet gaat om formules, doch om de vraag of men bereid is, elkaar eenig crediet I te geven. Hij voegde daaraan toe: „Wij i weten dat deze weg de eenige weg is. Een smal pad, dat voert langs afgronden van wantrouwen en dat een onverwoestbaar I geloof vergt van allen, die als menschen van goeden wille aan dit brooze begin staan, hetwelk niet alleen in de zeventien artikelen is neergelegd, maar bovenal in den geest, welke ons gezamenlijk heeft ge voerd naai- dit punt, waarop dit resultaat is bereikt en aan de volken voorgelegd". ,s j Dat formules van minder belang zijn dan I de vraag, of men bereid is elkander eenig crediet te geven is ongetwijfeld een woord ir van den Indonesischen minister, dat alle aandacht verdient. Dat het noodig iis dat f- openbare uitingen aan beide kanten den toon van wantrouwen, verdachtmaking en vijandschap laten varen en dat publicaties zich op het constructieve richten sluit zich daarbij aan. Er zal zeer veel reëel werk verricht moeten worden om het land er weer bovenop te brengen. Het heeft den toestand nog niet eens bereikt, waarin dat werk rustig ondernomen en voortgezet kan worden. „Het land snakt naar rust en her nieuwing van werkzaamheid", heeft dr. van Mook gezegd en de huidige bewoner van Nederland, die nog veel dikwijls r i terecht heeft aan te merken op de toe- i standen in zijn eigen land zal, als hij evén i- nadenkt, zich bevoorrecht moeten achten l- als hij zich vergelijkt met den huidigen j bewoner van Indonesië, die temidden van d onzekerheden, soms temidden van gevaren en dikwijls in de diepste armoede moet be staan. In dat verre land is opnieuw voor Nederlanders een groote taak te verrichten, zij het onder andere omstandigheden en in andere verhoudingen dan vroeger hebben bestaan. Het is duidelijk dat Indonesiërs als Sjahrir de waarde van deze taak besef fen. omdat zij heel goed weten, dat zij de samenwerking met Nederland behoeven om te kunnen slagen. Dat zij in deze om standigheden meer waarde hechten aan het crediet, dat men elkaar schenken wil, dan aan formules, is volkomen verstaanbaar. Nederlanders en Indonesiërs zijn niet de eenigen, die bij dit nieuwe wordingsproces betrokken zijn en er zich voor intcressee- ren. Er zijn anderen dan de naast-belang hebbenden. In economischen zin heeft het incident met het Amerikaansche schip Martin Behrmann daarbij een staaltje ge geven, dat de aandacht van velen moet hebben getrokken. In politieken zin heeft de aankondiging van Engelands terugtocht uit Brïtseh-Indië tegen Juni 1948 menjgeen I de oogen geopend voor het bestaan van een Aziatisch vraagstuk, dat veel meer dan I Indonesië omvat. Dat Azië dan ook een I centrum van belangstelling der groote mo- gendheden is en de Indonesische ontwik- keling van zaken in New York, Londen, Moskou, Parijs en zelfs nog meer hoofd- steden met de grootste aandacht en met veel uitgesproken commentaar wordt ge volgd is nu toch wel duidelijk genoeg. Wij leven niet meer in een tijd, waarin de han delingen van staten eikaars belangen en belangstelling niet raakten. Die tijd is lang voorbij. j Op belangrijken constructieven arbeid in I Indonesië hepen wij van harte en van de I wenschelijkheid van constructieve com mentaar zijn wij ons bewust. R. P. Belgische koningskwestie niet (lichter bij oplossing Gistermiddag heeft de Belgische eerste minister Spaak in den Senaat de regee- ringsverklaring voorgelezen. i Naar de heer Spaak mededeelde kon om trent de koningskwestie tusschen de Bel gische Socialistische Partij en de Katho lieke Volkspartij geen fundamenteele overeenstemming worden bereikt. Elk der beide partijen blijft dus op haar stand punt staan. Geen van beide vraagt van de andere van haar overtuiging afstand te doen. De koningskwestie kan dus niet op gelost worden, doch de regeering is er zich van bewust, dat zij als plicht heeft een overeenkomst tusschen de partijen te bevorderen om tot een oplossing te ge raken, die slechts bij eerbiediging der Belgische instellingen denkbaar is. Het vrouwenstemrecht levert geen moeilijk heden meer op. Na het onderzoek van de begrootingen en van eenige ontwerpen waarvoor de regeering voorrang zal vra gen, zal zij - waarschijnlijk einde van dit jaar of uiterlijk aanvang volgend jaar het parlement verzoeken het door den heer Carton de Wiart ingediende wets voorstel goed te keuren. Deelneming van alle landen die met Duitschland in oorlog waren De vier ministers in Moskou hebben gedurende de bijeenkomst van Dinsdag voor het eerst gesproken over de werkwijze, die na de Moskousche conferentie moet worden gevolgd ten aanzien van de verdere afwerking van het Duitsche vredesverdrag. Hierbij stelde Marshall een „vredesconferentie met gelijke rechten voor alle deelnemers" voor. Vooraf bespraken de ministers de rech ten van Albanië en Perzië om deel te nemen aa«i het opstellen van het vredes verdrag met Duitschland. Marshall be twistte Albanië dit recht. Molotof erkende het, Bevin schaarde zich aan de zijde van Marshall. Bidault verklaarde dezelfde ge dachte te hebben gehad als Molotof. na melijk dat Albanië wel het recht heeft om geraadpleegd te worden, omdat het een aandeel in de herstelbetalingen van Italië heeft toegewezen gekregen en lid is van het intergeallieerd bureau voor herstel betalingen. Tenslotte besloot men deze kwestie naar de plaatsvervangers te ver wijzen. Daarna gingen de ministers over tot een discussie over de te volgen pro cedure bij de voorbereiding van hef Duit sche vredesverdrag na de conferentie te Moskou. Marshall wilde de verantwoordelijkheid voor het onderteekenen en ratificeeren van het vredesverdrag van Duitsche zijde niet in handen leggen van een Duitsche regeering, maar in de constitutie van Duitschland een bepaling opnemen over de verplichting van Duitschland om het vredesverdrag na te komen. Hij was van meening, dat de groote vier en China alle staten, die met Duitschland in oorlog zijn geweest, moeten uitnoodigen tot een vredesconferentie, waar allen gelijke rech ten zouden hebben. Na deze conferentie zou de raad van mi nisters den uiteindelijken tekst moeten opstellen op basis van een aanbeveling met twee derde meerderheid van de vre desconferentie, rekening houdende met andere aanbevelingen, die geen twee derde meerderheid hadden bereikt (dit voorstel is identiek met de op de Parïjsche vredes conferentie voor de satellietstaten gevolg de procedure). Bidault achtte Marshall's voorstel „re delijk, aanvaardbaar en zelfs^ elegant". Engeland betaalt oude schuld Acht en een half millioen voor het gebruik van Ne- derlandsche schepen Press Association meldt: „Te Londen is door den Nederlandsen en minister van Verkeer en Waterstaat, H. Vos, den Brit- schen minister van Vervoer. Alfred Bar nes, en twee vertegenwoordigers van het Nederlandsche ministerie van Verkeer en Waterstaat een overeenkomst geteekend, uit hoofde waarvan Engeland aan Neder land 8.500.000 (acht en een half millioen) pond sterling zal betalen ter afdoening van de schuld, ontstaan door het gebruik van Nederlandsche koopvaardijschepen gedurende den oorlog. Ongeveer de helft van het bedrag is be stemd als vergoeding wegens reparatie, het opnieuw uitrusten en het verbouwen van groote passagiersschepen, die als troe pentransportschepen zijn gebruikt". Uit Nederlandsche bron wordt hieraan toegevoegd, dat de overeenkomst ongeveer 80 procent der betrokken betalingen af doet en met groote voldoening m Neder landsche scheepvaartkringen is ontvangen. Uit deze kringen verluidt, dat er nog kwesties van ondergeschikt belang moeten worden geregeld, doeh dat deze waar schijnlijk geen moeilijkheden zullen ople veren. Van 13 tot 26 April margarine In de periode van 2 tot 15 Maart is in het totale vetrantsoen 125 gram marga rine vervangen door eenzelfde hoeveelheid boter voor de houders van een A-, B- of C-kaart. Dit gebeurde wegens de moeilijk heden in de margarine-industrie, welke een gevolg waren van den door de vorst gestremden aanvoer van grondstoffen. In de periode van 1326 April zal ter compensatie 125 gram boter in het vet rantsoen voor de betrokken groepen ver vangen worden door eenzelfde hoeveel heid margarine. Bevin wilde eerst zijn rechtskundige ad viseurs raadplegen. Molotof vroeg om twee of drie dagen tijd ter bestudeering van het voorstel. Hij herhaalde de Sovjet- Russische zienswijze, dat op de vredes conferentie een Duitsche regeering moet worden geraadpleegd. Verstrooiing. In een radio-uitzending uit Moskou wordt gemeld, dat de vier ministers van Buitenlandsche Zaken gisteravond in een Moskousch theater het ballet „Romeo en Julia" hebben bijgewoond. De ministers hadden plaats genomen in de vroegere tsarenloge. Molotof en Bidault waren ver gezeld van hun echtgenooten. Het nieuwe Oostenrijksche leger zal 53.000 man worden Op de vergadering van gisteren van de plaatsvervangers der ministers van Bui tenlandsche Zaken te Moskou, die met de voorbereiding van het vredesverdrag met Oostenrijk belast zijn, heeft de Sovjet- Unie een Britsch voorstel om de Oosten rijksche landstrijdkrachten op 53.000 man te stellen, aanvaard. De Sovjet-Unie wilde aanvankelijk een maximum van 50.000. Een Britsch voorstel om in de clausule, die het gebruik van wapens voor massale vernietiging waaronder atoomwapens ver biedt, de volgende zinsnede op te nemen: „en andere wapens, die thans of in de toe komst, volgens vaststelling van de UNO, voor massale vernietiging dienstbaar ge maakt zouden kunnen worden", werd eveneens aangenomen. Politieke waarnemers te Londen heb ben lang en breed de mogelijkheid be sproken, dat deze plotselinge voortgang in de onderhandelingen te Moskou het di recte resultaat zou zijn van het onderhoud tusschen Bevin en Stalin. Reuter's diplo matieke correspondent merkt op, dat de door de Sovjet-Unie aanvaarde voorstel len wel geen groote principicele beslissin gen beteekenen, maar dat het resultaat de eerste aanwijzing is, dat althans een on derdeel van de conferentie te Moskou tot besluiten komt- Aclil slachtoffers thans geborgen De reddingsploegen, welke in de Staatsmijn „Hendrik" probeeren door te dringen tot de gang, waar op 636 meter diepte Maandagochtend brand ontstond, worden in hun werk ten zeerste belem merd door de nog steeds laaiende vlammen en een verstikkende gas-ontwikkeling. Inmiddels heeft de minister van Econo mische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, een bezoek gebracht aan de „Hendrik" in gezelschap van den president-directeur der Staatsmijnen, dr. ir. Th. Ch. Groot- hoff. Acht lijken van de dertien slachtoffers zijn geborgen en opgebaard in de chapelle ardente, die op de mijn is ingericht; naai de vijf overige lichamen wordt nog ge zocht. Als reactie op de ongerustheid, die er vooral na de ramp in de „Hendrik" in mijnwerkerskringen is ontstaan heeft het Verdrag van Lateranen in Italië's nieuwe grondwet De Gasperi, minister-president van Ita lië, heeft een beroep gedaan op de Ita- liaansche Kamer van Afgevaardigden om evenals hij te stemmen voor opneming van het verdrag van Lateranen in de nieuwe constitutie van Italië. Het verdrag van Lateranen is in 1929 door Paus Pius XII, Mussolini en ex-koning Victor Emmanuel geteekend. De Gasperi verzekerde, dat de godsdienstige minderheden in Italië volle dige garantie zullen krijgen voor vrijheid en gelijkheid en geen vervolging behoeven te vreezen. Volgens een census van 1931. aldus Gasperi, zijn meer dan 45 millioen menschen in Italië op een totale bevolking van 46 millioen roomsch-katholiek. Togliatti, leider der Italiaansche com munisten, heeft in de kamer verklaard, dat de communisten zullen stemmen-voor op neming van dit verdrag in de nieuwe con stitutie. Het luxueuss Engelsche passagiersschip „Monarch of Bermuda" werd door 'n brand zwaar beschadigd, terwijl het was opgenomen in het dok van Hebburn-on-Tyne (Eng.) - Een luchtfoto van het btandende schip. De reddingsploeg van de Staatsmijn „Hen drik" komt boven, na ruim een dag lang onafgebroken op 636 meter diepte in touw te zijn geweest. hoofd van het staatstoezicht op de mijnen verklaard, dat „de ondergrondsche werk plaatsen, waar in de „Hendrik" gewerkt wordt, volkomen veilig zijn". Over de oorzaak van den brand tast men nog in het duister, hoewel de mogelijkheid schijnt te bestaan, dat een door de betref fende galerij loopende transportband is warmgeloopen. Commissie-generaal telegrafeert den minister De Commissie-Generaal heeft gisteren het volgende telegram naar minister Jonk man gezonden: „Na de in alle opzichten geslaagde plech tige onderteekening gevoelen wij de be hoefte Uwer Excellentie te verzoeken aan Hare Majesteit onze eerbiedige overtui ging mede te deelen. dat hierdoor in aan sluiting op de omstandigheden van dit tijdsgewricht, op de meest doeltreffende en veelbelovende wijze gevolg gegeven is aan de algemeene richtlijnen, vervat in de Koninklijke rede van 7 December 1942. De dag van heden heeft ons bevestigd in het vertrouwen, dat langs dezen weg een duur zaam samengaan van Nederland en Indo nesië onder het Huis van Oranje te ver wezenlijken is en wij zouden dit gevoel willen opdragen aan Hare Majesteit, wier verziend staatsmanschap tot deze ontwik keling den stoot gaf". Amerikaansch ambassadeur in Polen treedt af President Truman heeft het verzoek om ontslag van Arthur Bliss Lane, ambassa deur der V. S. in Polen aanvaard. Het Witte Huis heeft een briefwisseling gepu bliceerd. waaruit blijkt, dat Lane ambte loos burger wilde worden om openlijk te kunnen spreken en schrijven over „de hui dige tragedie van Polen". Het woord is aan. Malesherbcs: Men zou veel meer dingen tot stand brengen als men er min der onmogelijk achtte. Minister Jonkman over Linggadjati Drie stroomingen in de Tweede Kamer (Van onzen parlementairen redacteur). In groote trekken genomen, vielen er met betrekking tot het door de regeering gevoerde beleid inzake het laten ondertee kenen van wat professor Romme thans noemde „het onduidelijke Linggadjati" dit wil zeggen zonder dat er over den in houd van den wederzijdschen uitleg over eenstemming was bereikt drie stroomin gen waar te nemen. Eenerzijds lieten zich de felle, onverzoen lijke critici hooren, zooals de heeren Schouten (A.R.) en Til anus (C.H.). bijgevallen door mr. Vonk (P.v.d.V.) en ds. Zandt (St. Geref.), die vonden, dat de regeering een accoord had laten onder teekenen, omtrent welks werkelijke betee- kenis men al te zeer in het duister tast: „een schijnovereenkomst is het" zoo zeiden zij, want de wils-overeenkomst ontbreekt, verder had dan het kabinet dit gedaan in afwijking van het tot dusver tegen over het parlement ingenomen stand punt. Dit voor een voldongen feit plaatsen van de volksvertegenwoordiging ontmoette bij deze afgevaardigden eveneens felle af keuring, vooral ook omdat hun uit niets de noodzakelijkheid hiervan was gebleken. Bovendien klaagden zij over een tekori aan inlichtingen, wat de op 21 dezer afgelegde regeermgsverklaring betreft, die bijvoor beeld volkomen zweeg over het ontslas- verzoek van den heer De Boer en over de redenen, die daartoe hadden geleid. Lijnrecht tegenover deze bestrijders van de regeering stond mr. J o e k e s (P.v.d.A.) Hij kon met zijn partijgenooten meer dan ooit vertrouwen stellen in het ministerie, dat goed had gedaan met nu eindelijk niet verder te dralen met de onderteekening van Linggadjati. Zeker, er was ten aanzien van de manier waarop dit was geschied wel eenige nuance waar te nemen in het licht van de motie Romme-Van der Goes van Naters, doch deze vrijheid moest de regeering hebben; bovendien vond deze spreker, dat die overwegingen, welke jongst leden Vrijdag vermeld waren als de rede nen. die hel kabinet hadden doen beslui ten onverwijld te laten teekenen, volkomen overtuigend waren. Mr. Joekes beschouwde den dag van de onderteekening als een grooten dag voor de historie van ons volk. Hij zag in een en Jander met lien, die vooruit weten ie zien, iets heugelijks aanmoedigend en opwek kend en hij bracht in warme woorden hulde aan dr. Van Mook, die van wijs in zicht en standvastigheid had blijk gegeven. Noch felle critiek, noch geestdriftige toe juichingen vielen echter te bespeuren in het zeer tactische betoog van professor R o m- m e (K.V.P.) die voorshands wel meende aanleiding te hebben, om het passeeren van de Kamer te critiseeren, maar tevens mi nister Jonkman als het ware uitnoodigde, om nu eens te vertellen, waaróm het kabi net hieraan de voorkeur had gegeven. Een soortgelijke uitnoodiging richtte hij tot de regeering. om verder materiaal te verstrekken ten bewijze van de noodzaak met het oog op het belang voor het Konink- Twee Paascheieren Voor Paschen zullen twee eieren per per soon beschikbaar worden gesteld. De bon zal reeds in de bonnenlijst van morgen be kend gemaakt worden. Catastrophale overstroomingen in Duitschland en Polen menschen dakloos geworden door het water, dat op sommige laaggelegen plaatsen vier tot vijf meter hoog staat. Honderden men schen, die de waarschuwingen via de radio niet hadden gehoord, zijn geïsoleerd in dor pen en gehuchten, volkomen verrast door de snelheid, waarmee het water zich ver spreidde. Ook in economisch opzicht beteekent deze overstrooming een ware ramp. Enorme hoeveelheden groenten, suikerbieten, graan en aardappelen, bestemd om Berlijn te voe den, zijn verloren gegaan. Nadat Russische en Poolsclie troepen te vergeefs hadden geprobeerd, om met be hulp van vlammenwerpers, artillerie en bommen de ijsmassa's aan do monding van den gezwollen Oder te breken, is de dijk bij Kuestrin over een afstand van vier honderdvijftig meter doorgebroken. De overstrooming heeft catastrophalen omvang aangenomen. Een gebied van tachtigdui zend ha staat onder water. Ook de Weich sel is bij Warschau buiten haar oevers ge treden en heeft verscheidene voorsteden overstroomd. Volgens Agence France Presse zouden bij de overstroom ing van de Oder reeds hon derden menschen zijn verdronken. Duizen den vluchtelingen uit de Oostelijke gebie den, die zich een jaar geleden daar vestig den, zijn opnieuw dakloos geworden. De Oder is teruggekeerd in de bedding van tweehonderd jaar geleden. Volgens de Ber- lijnsche avondbladen zijn achttienduizend Uit Brisbane wordt gemeld, dat een Dakota van de Nederlandsche marine, met zeven man Nederlandseh marinepersoneel aan boord, op een vlucht van Longreach (Midden-Qucensland) naar Darwin, wordt vermist. Het vliegtuig is gisteren uit Longreach naar Darwin vertrokken en men vreest, dat het verongelukt is. l"it het gebied van Longreach worden in dc laatste dagen hevige stormen gemeld. Vliegtuigen van de Koninklijke Austra lische luchtmacht zoeken thans naar het vermiste vliegtuig. Radio Warschau meldde, dat door de overstrooming van de Weichsel verschei dene voorsteden onder water staan. Overal zitten de menschen op de daken, zich vast. klemmend aan de sehoorsteenen. Volgens den gemeenteraad zijn vijftigduizend men schen dakloos geworden. President Bierut verklaarde: „Dit zijn de ergste overstroo mingen in dc geschiedenis van Polen." Piloten, die boven het geteisterde gebied van de beneden-Weichsel hebben gevlogen, komen met ontstellende berichten terug. Hei water rijst nog steeds en heele gezin nen drijven rond, in benarde positie samen gedrongen op groote ijsschotsen. De toch reeds critïeke behuizingstoestand in Warschau wordt nog verergerd door het binnenkomen van de duizenden vluchtelin gen uit de getroffen gebieden. De regeering heeft een bedrag ter waarde van twee-en- een-half millioen gulden beschikbaar ge steld voor de slachtoffers van den waters nood. Dc „Kola Baroe" is te Tandjong Priok aangekomen met het bewakingsbataljon 3-4 R, I. aan boord, onder commando van majoor Van de Horst. Het bataljon wordt te Soerabaja gestatlonneerd. Dinsdag z(jn 40(1 evacués uit Malang. Ma- dioen. Solo en Djogja te Batavia gearriveerd. rijk om Linggadjati te laten teekenen; al blijft er onzekerheid over den inhoud, door dat men van Indonesische zijde wel erkend heeft, dat wjj ons alleen gebonden achten aan onze interpretatie, maar niet heeft wil len medewerken aan overeenstemming om trent de interpretatie zelf. Intusschen bleek deze spreker van oordeel te zijn, dat niet tegenstaande deze manier van onderteeke ning, welke volgens hem afweek van de door de regeering gaarne aanvaarde motie van 20 December, het doel, dat men ten op zichte van het Koninkrijk „in nieuwen bouw" voorstaat, wel degelijk bereikbaar is. Geen buitenlandsche pressie. In de avondvergadering kreeg minister Jonkman gelegenheid om onder meer nader duidelijk te maken, waarom het nu gevoer de beleid noodig wordt geacht. In eersten termijn deed hij het waarlijk niet op over tuigende wijze. Wel begon hij met vermel ding van allerlei belangwekkende inter nationale feiten welke verband hielden met de situatie nu en straks in Indië, doch ten slotte vertelde hij. dat er van internationale pressie geen sprake was, alleen maar van belangstelling. Een opmerking, die de heer Schouten in het bijzonder aangreep, om te verkondigen, dat hem met het oog daar op niets gebleken was van eenige noodzaak voor de onverwijlde onderteekening. In tweeden termijn, nadat professor Romme er als het ware om gesmeekt had. (deze zat merkbaar met het heele geval nogal in de maag) kwam de minister met het hooge woord voor den dag. De heer Schouten had. zoo zeide hy. ten onrechte geconcludeerd, dat er in de inter nationale verhoudingen pressie opge sloten zou hebben gelegen voor spoedige onderteekening. Verder verklaarde de be windsman nu, dat hij inderdaad niet alles v gezegd had. wat er te zeggen viel, maar., noch de militaire noch dc economische overwegingen, noch die welke betrekking hebben op de verhouding tot de republiek kon de regecring in hel openbaar uiteen zetten. Volgens haar ware het zeer bepaaldelijk in strijd met 's lands belangen geweest, niet onmiddellijk in te gaan op den brief van Sjahrir, diens bereidverklaring bevattende lot de onderteekening onder erkenning van de wetenschap dat de Nederlandsche regee ring alleen beschouwd kan zijn als gebon den aan de eigen interpretatie. De minister bleef er dan ook bij. dat er slechts één Linggadjati, één duidelijk Ling gadjati is. In eerste instantie had hij al aangetoond, waarom volgens hem ook nu de stelling opging, dat er wel .degelijk in dit opzicht een wederzijdsch verband be stond: over en weer, zoo was in elk geval komen vast te staan, beriep men zich voor don uitleg op dezelfde bronnen. De motie- Romme had de regeering „welkom gehee- ten". maar daarom was zij daaraan nog niet zoozeer gebonden als onder meer dc heer Schouten beweerde. Voor het feit. dat liefst pas na de onderteekening de Kamer zou worden ingelicht, bezigde de minister het argument, dat hij vóór dit tijdstip, na alles wat de Kamer reeds in geschrifte had ver nomen. eigenljjk toch niets nieuws meer kon vertellen. Dit passeeren van de Kamer kon prof. Romme niet bekoren, doeh veel erger vond de heer Schouten bedoeld punt. Hij gaf daaraan uiting in den vorm van een door de C. H.. de P v. d. V. en de St. Ger.fracties lesteunde motie, welke echter met 5526 stemmen verworpen werd. Niet onvermakelijk was het, dat de voorsteller zelf per ongeluk niet de presentielijst had geteekend en daar door niet eens voor zijn eigen motie kon stemmen. Geen grafkransen en geen bloemen Vermeld zij nog. dat professor Romme zoowel voor 's heeren Tilanus' grafkrans als voor mr. Joekes' bloemenhulde het oogenblik nog te vroeg achtte, waarop laatst genoemde, hierin gevolgd door den minis ter, wees op den te Batavia plaats vindenden bid- en dankdag. Natuurlijk noemde de minister de motie-Schouten waartegen ook professor Romme wegens haar strek king en inhoud overwegend bezwaar had, onaanvaardbaar, gelijk hij eveneens deed met het herhaaldelijk in 's lands vergader zaal op onheusche wijze aanvallen van de leiders der republiek, waarmee wij nu in vrede en in het belang der wederziidsehe volken pen nieuwe samenwerking hopen in ♦e luiden. Tenslotte stippen wy' nog aan. dat. na de aan den dag getreden oneenigheid in de Commissie-generaal, het kabinet zich op nieuw over taak en samenstelling van dit college zal beraden. Het l« de regeering duidelijk geweest, dat de keuze gin? tusschen hetzij „thans teeke nen" of een groote militaire actie. Voor dit laatste wilde noch kon zü de verantwoor ding aanvaarden, want het standpunt is en blijft: geen opstelling van een overeen komst met behulp van geweld. Heden. Woensdagmiddag, wordt het debat voortgezet. Weerbericht MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I ?e De Bilt. geldig van Woens- daeavond tot Donderdagavond: Matige, tiïdelijk krachtige wind tus schen Zuidoost en Zuidwest. Meer be wolking. vooral in het Westen van het land Hier en daar wat lichte regen of e motregen. Weinig verandering van g temperatuur Zon op Maan op 27 Maart: 6.29 uur, onder 19.03 uut 8.39 uur, onder 0.30 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1