Bewijzen uit het ongerijmde De Parijsche krantenstaking bracht iedereen verlies De onder glas geteelde groenten zijn grootendeels verloren Veesmokkel wordt radicaal aangepakt WOENSDAG 26 MAART 1947 IN DE WERELDPOLITIEK1 HAARLEMS DAGBLAD Wanneer men in de berichtgeving van buitenlandsche correspondenten in Duitsch- land telkens weer de mededeeling ont moet. dat vele Duitschers blijven volhar den in een stereotiep misprijzen ten aan zien van den democratischen staatsvorm, en zich daarbij verdedigen door te zeggen, dat het Duitsche volk het tijdens het nazi regiem beter had dan nu onder de demo cratie, dan is men geneigd den „Dickscha- del" schouderophalend en met een mede lijdend lachje voorbij te gaan in de over weging, dat men dergelijke onberedeneer de en eigenzinnige beweringen niet au sérieux kan nemen, evenmin als men een Duitsche meening over democratie in het algemeen met ernst kan beschouwen. En inderdaad: Het kan niet anders dan de blijkbaar niet-uit-te-roeien bacil van het glasharde nationalisme zijn, die mede het argument vormt voor een dergelijke Duit sche opinie. Doch wanneer men even ver der kijkt, komt men tot de conclusie, dat die bacil een juweel van een voedingsbo dem heeft, geleverd door de na-oorlogsche praktijk: En die conclusie is het zeker waard, au sérieux te worden genomen, want zij raakt de geallieerden, zij raakt de democratie, zij raakt.- ons zelf. Maarschalk Sholto Douglas, de Britsche opperbevelhebber in de Engelsche bezet tingszone van Duitschland. heeft dezer dagen een volgend hoofdstuk geleverd op het drama, dat kortgeleden de wereld in opschudding bracht en dat eindigde met de mededeeiing, dat een nazi-organisatie, die op het punt stond haar activiteit op groote schaal te beginnen, grootendeels vernietigd was. Douglas heeft nu ver klaard, dat vele Duitschers in de Britsche zóne nog steeds de voorkeur geven aan het nationaal-socialistische stelsel en dat men rekenen moest op nieuwe revolutionaire nazi-activiteit. „Na den afgeloopen winter hebben de twintig millioen bewoners van de Britsche zóne een algemeen gebrek aan vertrouwen in de democratie aan den dag gelegd", zeide de maarschalk, „en ieder bericht over het falen van de bezettings autoriteiten ten aanzien van de voedsel voorziening of anderszins wordt door de Duitsche pers uitvoerig medegedeeld". Ziedaar een merkwaardige klacht van een man, die alle middelen van den de mocratischen bezetter bij uitstek, Engeland, tot zijn beschikking heeft gehad om den Duitschers de zegeningen der democratie aan het verstand te brengen. Hij klaagt zelfs, dat een der belangrijkste democra tische vrijheden, die van de pers, als een boomerang werkt tegen het democratische zendingswerk. Noch maarschalk Douglas, noch eenig Engelschman van den ouden democrati schen stempel zal er ook maar een mo ment over denken, zijn overtuiging, dat de democratische samenleving de eenig- aanvaardbare en vruchtbaarste is, prijs te geven, ondanks het feit, dat zij het falen er van zoo duidelijk en herhaaldelijk kun nen constateeren. Doch zij hebben het ge loof: En geloof kan bergen verzetten. Maar een Duitscher? Hoe kan hem. die alleen maar geleerd heeft te streven en egocentrisch te leven, een dergelijke idea listische opvatting omtrent de gewenschte structuur eener samenleving deelachtig worden? Daar is maar een middel voor: Het bewijs. En dat bewijs kan hem op dit moment niemand geven. Douglas en de zij nen hebben de taak gekregen, dat bewijs te leveren in een periode, die uitmuntte door uiterst-ongunstige omstandigheden. Zij moesten een berg verzetten: De berg staat er nog en beneemt den Duitscher het uitzicht op de goede wereld, die de democratie belooft. En intusschen faalt overal ter wereld de praktijk van de mooie theorie. Van de theorie, waarin de Duit schers niet kunnen gelooven zonder het bewijs in de praktijk te zien. Zoowel van het Oosten uit als het Westen schetteren de trompetten den „Dickschadel" in de ooren. Hij, van nature niet geneigd tot zelfstandig kiezen en behept met dat rampspoedige complex, dat hem tot wil loos werktuig maakt van dwang en de creet, is ongevoelig geworden voor breede menschelijke idealen, die boven grenzen en talen uitgaan. In fatale begrips-ver- engmg droomt hij op kleinzielige wijze van geallieerde geschillen, een wederopstan ding van de leidersgestalte, meer voedsel, meer aanzien, niet meer behoeven te den ken, geleid te worden liefst naar roem en macht. Van dat alles staat het demo cratische ideaal verre. Zelfs de theorie omsluit dat alles niet. en de praktijk in geen geval. Die praktijk, misschien niet eens binnen de krachten van alle demo craten ter wereld gelegen, komt hem als een leugen voor. Wanneer zal hem het tegendeel bewezen worden? Naar het antwoord ziet met enkel de Duitscher, maar nagenoeg de heele wereld uit. J. L. Onder leiding van de actrice Caroline van Dommelen is een tooneelgezelschap gevormd, dat onder den naam „Nederlandsch Tooneel" voorstellingen gaat geven, hoofdzakelijk ln de provincie en speciaal in die plaatsen, waar de arbeiders de verwoeste woonplaatsen weer be woonbaar maken. Mevrouw van Dommelen wil haar best doen, datgene te brengen, waar iedereen belang In kan stellen. Begonnen wordt met ..Mevrouw Warrens bedrijf" van Bernard Shaw en Damesduel" van Eug. Scribe en Ern. Legouve. Speciaal voor de primitieve tooneel- tjes. waarop gespeeld zal moeten worden, ont wierp de leiding vereenvoudigde décors. Gerard Arbous, Just Chaulet, Henk Dlllewaard en Caroline van Dommelen maken met Mariette Prinsen en Karei Bakker deel uit van het ge zelschap. De dans-parodiste CUly Wang vertrekt be gin April naar Italië, waar zij in alle groote steden zal optreden. Voor haar afscheid zal zij op 1 April in het MinervapaviLjoen te Amster dam een benefice-voorstelling ten bate van het „Irene-fonds". het ontspanningsfonds voor tuberculosepatiënten geven. Op doorreis naar Italië geeft Cllly Wang twee voorstellingen voor patiënten in het Nederlandsch sanatorium voor t.b.c.-patiënten te Davos. Zeer waarschijn lijk zal zij ook in Zürich eenige voorstellingen geven. UITSPRAAK BIJZONDER HOF Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde den 23-jarigen Haarlemmer J. J. R. F., die veertien dagen geleden terecht stond wegens dienstneming bij de SS. tot 6 jaar Rijks werkinrichting. De eisch was 10 jaar. Het congres wil er het fijne van weten Het Amerikaansche Congres houdt zich nog steeds bezig met het vragen van nadere inlichtingen over de wijze, waarop Tru- mans plan tot hulp aan Griekenland en Turkije zal worden uitgevoerd. Dean Ache- son, de plaatsvervangend minister van Bui tenlandsche Zaken, heeft reeds driemaal een uitvoerige uiteenzetting moeten geven. Maandag deelde hij op desbetreffende vra gen nog mede, dat de Amerikaansche mili taire missies naar Oost-Europa slechts klein zullen zijn en een toeziende taak zullen hebben. Over de besteding van de finan- cieele hulp werd medegedeeld, dat de helft van de 300 millioen, die Griekenland zal krijgen, zal worden besteed aan munitie, kleeding en uitrusting voor de Grieksche troepen. Verder werd onthuld, dat ook in Korea Amerikaansche fondsen zullen moe ten worden belegd. Acheson was het eens met Senator Vandenberg, dat de Vereenigde Staten op eventueele verzoeken van andere landen om financieele hulp op gelijke wijze zullen antwoorden als in de gevallen Grie kenland en Turkije. Op een vraag van Claude Pepper, of het Turksche leger „waakzaam" gehouden werd tegen eenig ander land dan de Sovjet- Unie antwoordde Acheson: „Ik weet geen ander land. dat een mogelijke aanvaller van Turkije zou kunnen zyn'h PACHTREGELING 1945 BLIJFT VOORLOOPIG VAN KRACHT. Bij de Eerste Kamer is het wetsontwerp „Pachtvoorziening 1947" aanhangig. De strekking van dit ontwerp is. de geldende „Pachtregeling 1945", welke op 1 Apri! 1947 zou vervallen, van kracht te doen zijn tot 1 April 1950, Indien de Pachtvoorziening 1947 tot stand komt, maar eerst na 1 April 1947 ais wet wordt afgekondigd, zal zij niettemin terugwerken tot I April 1947. Hier mede wordt beoogd, dat de pachtregeling 1945 waardoor het Pachtbesluit 1941 (gewijzigd en aangevuld) voorloopig is gehandhaafd zonder onderbreking van kracht zal blijven. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.3 M. 8.00. 13.00. 19.00. 20.00, 22.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. 9.45 Voor kleuters. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Familieberichten. 1200 Angelus, viool en piano. 12.30 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 14 00 Metropole-orkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Pianoduo. 15.30 Jupiter-symphonle. Mozart. 16.00 Bijbellezing. 16 45 Moderne blaasmuziek. 17.30 Spaansche en Zuid-Amerikaansche platen. 18 00 Orgel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.25 Vaart der volken 19 45 Regeerlngsvoorhchtings- dienst 20.08 Gevarieerd programma. 21.45 Hoe staat het met IndlëT 22.15 Actualiteiten. 22.30 Liederen van Hugo Wolf. 22.45 Avondover denking. HILVERSUM II, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 8,00. 13.00. 18.00. 20.00 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Politieberich ten. 9.50 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. V> 35 Svmphonle. Haydn 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Mozart. 11.15 Uit de wereldpers. 11.30 Haydn 12.00 Platen. 12.35 Harmonie-orkest. 13 15 L'.chte'muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Strijk kwartet. 15.00 Voor zieken en gezonden. 15.15 Platen 16.15 Filmprogramma. 17 00 Voor de Jeugd 17.30 Planoduo. 17.50 Rijk over zee. 18 15 Dansorkest. 18.45 Sport. 19.00 Voor kleuters 19.05 Schotsche muziek. 19.30 Radlovolksmuziek- «chool. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Symphonie- concert. 21.15 Luisterspel ..Het woord". 21.45 Ge varieerd programma. 22.45 Causerie over bloed transfusiedienst van het Roode Kruis. Ramadier is sondenbok (Van onzen Parijschen correspondent) Na 33 dagen heeft Parijs haar stem her vonden: de drukkers hebben op de oude voorwaarden het werk hervat en de kran ten verschijnen opnieuw, ofschoon de on derhandelingen tusschen de partijen wor den voortgezet. Tot nu toe zijn er geen doodelijke slachtoffers onder de tientallen Parijsche bladen te betreuren. Doch ze zijn tengevolge van derving van inkomsten allen verarmd en in het bijzon der de bladen, die geen partij of belangen- groepeering achter zich weten, zullen een zwaren dobber hebben om het hoofd boven water te houden of hun onafhankelijkheid te bewaren. De meeste kranten hebben één van hun vier pagina's gereserveerd om het nieuws uit binnen- en buitenland 1 van de afgeloopen maand te comprimee- ren. Het Fransche publiek was onwetend van de jongste gebeurtenissen in Indo- China, waar een nieuwe gouverneur, de radicaal Bollaert. werd heen gestuurd, van de handtastelijkheden in den Senaat, van het alliantie-verdrag met Engeland, van de Conferentie te Moskou. Er zijn tiental len sterfgevallen te registreeren en ook enkele geboorten, als die van Prinses Ma rijke. En bij gebrek aan betrouwbaar nieuws vierden in denzelfden tijd de ge ruchten hoogtij. Geruchten over de Gaulle, die zijn politieke rentrée zou maken, ge ruchten over kabinetscrises en zelfs over een binnenlandsche staatsgreep, waar fas cistische elementen bij betrokken zouden zijn geweest en die, merkwaardigerwijs, volgens Ramadier juist dank zij de afwe zigheid der kranten, geruischloos en in stilte kon worden onderdrukt. Er zijn nog vele andere geruchten, deels nog fantas tischer en deels met iets meer waarschijn lijkheid. Ramadier's positie precair. De verantwoordelijkheid van de regee ring in deze affaire, die alle partijen kranten, drukkers, publiek en, last but not least, de democratie verlies heeft geleverd, is in alle gevallen zwaar en de critiek van de bladen is dan ook vrijwel unaniem. Men verwijt Ramadier gebrek aan doortastendheid, aan inzicht, aan con sequentie in zijn gedragingen. Met name stelt men hem aansprakelijk voor de on- noodige verlenging van het conflict, ver oorzaakt door Ramadier's weigering om het accoord te bekrachtigen, dat na we kenlange onderhandeling uiteindelijk tus schen werkgevers en -nemers was getee- kend op de basis der zeven werkdagen, welke oorspronkelijk door de regeering aanvaard zou zijn geweest. Men verwacht Ramadier's val voorloopig niet, maar al len zijn 't er wel over eens. dat hij niet in het regeeringszadel wordt gehouden door eigen capaciteiten, doch ten eerste doordat niemand momenteel het premierschap am bieert en ten tweede door dat de regee- ringspartijen geen van allen belang schij nen te hebben bij een crisis op dit oogen- blik. Doch zijn positie is niettemin pré cair, wanneer men zich aan de publieke opinie refereert. Dat publiek staat - wat onwen nig tegenover de wereldgebeurtenissen. In een der kranten stond een plaatje van een man in de Métro, die een medepassagier instrueert, hoe men een krant moet lezen. Handelaars opgelicht met textiel-truc Op 1 Maart huurde een heer een kamer in een pension aan de Marnixstraat te Amsterdam. Hij betaalde den pensionprijs voor een maand maar bleef slechts een keer overnachten, zijn vertrek deelde hij mede, dat er veel respondentie te verwachten was, die een compagnon zou komen halen. Inderdaad kwa men er honderden brieven binnen, welke regel matig door een jongeman ln ontvangst werden genomen tot ongeveer half Maart. Daarna nam de stroom af en wat er nog kwam. bleef liggen. Naar aanleiding van binnengekomen klachten van verschillende textielhandelaars uit de om geving van Amsterdam bleek de poliite, dat de pensiongast circulaires had verzonden met een Indrukwekkend briefhoofd van de „Texlco"- Handelsmaatschapplj, waarin dozijn heeren overhemden en 2 dozijn zeifbinders tegen aan lokkelijk lagen prijs werden aangeboden. Be stellingen en de benoodigde 72 textielpunten moesten binnen 8 dagen binnen zijn en zij stroomden dan ook naar het opgegeven adres. Aflevering van de artikelen had natuurlijk nooit plaats. Uit Rotterdam wordt een analoog geval ge meld, maar het schijnt, dat het hier twee ver schillende „ondernemingen" betreft. Militaire post naar Indië gaat nog moeilijk Van Java bereiken ons brieven, waarin geklaagd wordt over de trage verzendinj van postpaketten en brieven, vooral voor de militairen. Hoewel ieder zal begrijpen wat de geregelde aankomst van den „fac teur" beteekent voor hen. die in de een zaamheid snakken naar nieuws van thuis, moet hier toch niet uit het oog verloren worden, dat de P.T.T. voor schier onover komelijke moeilijkheden staat- Het Hoofd bestuur der P.T.T. deelde ons mede dat Batavia op het oogenblik het centrum voor de post naar alle hoeken van Indië is en wanneer men alleen maar bedenkt welk een mutaties er in een legermacht kunnen voorvallen en welk een organisa torische moeilijkheden deze met zich kun nen brengen, zal men Tante Pos niet euvel duiden, dat er soms groote vertragingen in de verzendingen in en naar den Archi pel ontstaan. Bovendien ontbreekt het de K.L.M. aan voldoende vliegtuigen om de overweldi gende hoeveelheden post oostwaarts te vervoeren, zcodat het kan voorkomen dat een soldaat in Semarang nu eerst een nieuwjaarskaartje, afgestempeld op 30 No. vember ontvangt. Met de paketten is het meermalen eveneens mis, maar hier ligt de schuld vaak bij den afzender. Er wordt nog te weinig rekening gehouden met de lange reis en het bederf, waaraan de in houd onderhevig kan zijn. Wanneer het langverwachte pakje eenmaal arriveert, moet de geadresseerde vaak merken, dat het beschadigd en bedorven is. De groenteteelt heeft de ergste vorst-schade opgeloopen De Antwerpsche scheepvaart is ontevreden Nederlandsche havengelden te laag De Antwerpsche scheepvaartvereeniging is niet tevreden over de resultaten, die van Belgische zijde bereikt zijn bij het onlangs tusschen Nederland en België gesloten ac coord, krachtens hetwelk de Nederlandsche havens hun zeehavengelden per 1 April met ongeveer 150 procent zullen verhoogen. In een nota aan de pers zegt de Antwerp sche scheepvaartvereeniging namelijk, dat de verhooging nog lang niet het peil heeft bereikt van de havengelden, die in de Bel gische havens worden geheven. In de nota heet het verder, dat de uitslag der onderhandelingen niet bevredigend wordt beschouwd in Belgische havenkrin gen, die van oordeel zijn, dat een loyale samenwerking slechts verwezenlijkt kan worden, waneer de havengelden in beide landen dezelfde zijn. Vooral de groenteteelt heeft schade on dervonden van de vorst. Kasbloemkool, kassla, andijvie en peen gingen grootendeels verloren, evenals verschillende in Decem ber 1946 nog te velde staande gewassen zooals prei en boerenkool. Aldus zegt de directie van den tuinbouw in een overzicht. Het verlies aan andijvie, bloemkool en sla kan worden begroot op respectievelijk 3, 1.6 en 56 duizend ton. In de fruitteelt bepaalt zich de schade tot de in 1946 geplante fruitboomen op kweek type 11. De ontwikkeling van het bloembollengewas is nog niet in een sta dium gekomen, dat een eventueele schade zich laat vaststellen. In de bloementeelt zal men in verschillende rozenkassen de strui ken tot den grond moeten insnoeien en komt schade voor in seringen en hortensia's plaatselijk ook in chrysanthen, lathyrus en andere gewassen. In de intensieve boom- kweekerij werden diverse gewassen bescha digd, men verwacht echter een herstel van de ontwikkeling van het jonge plantmate- riaal bij voldoenden regenval. In de zaad teelt hebben verschillende tweejarige ge wassen ernstige schade geleden, waardoor veel plantmateriaal verloren is gegaan. Weinig bloemkool, veel spinazie Het oorspronkelijke plantmateriaal van verschillende onder glas geteelde groenten is grootendeels verloren gegaan. Van andij vie en peen is naar schatting 70. respectie velijk 80 procent vernietigd. Bloemkool is voor 7590 procent weg. Slechts in den „kring", dat deel" van het Zuidhollandsche glasdistrict waarin Berkel-Rodenrijs, Pijn- acker, Leidschendam en Veur zijn gelegen, is de toestand iets gunstiger en begroot men het verlies op 40 procent. Wel zaait men voor de tweede of derde maal over, maar dat neemt niet weg dat de oogst van kas bloemkool uiterst minimaal zal uitvallen. De schade toegebracht aan de spitskool- planten is geringer, maar 50 procent van het plantmateriaal moet als verloren wor den beschouwd. Raapstelen en radijs zijn grootendeels verdwenen. Zeer ernstig is ook de schade welke aan de sla is toegebracht. 7590 procent kan als vernietigd worden beschouwd, in het bijzonder de kassla. Al leen met betrekking tot de sla onder plat- glas mag een betere verwachting worden gekoesterd. De vooruitzichten voor den komen- den spinazieoogst zijn daarentegen gunstiger. Het blijkt, dat het zaad, dat in de eerste dooiperiode in December werd uitgezaaid, thans goed opkomt. De oogst van kaskomkommers zal bij ve len later uitvallen door gebrek aan brand stof. Waar getracht is de kassen zoo goed als dit kon te verwarmen, stelt het gewas niet teleur en daardoor worden de eerste komkommers reeds ter veiling aangevoerd. Van de in December nog te velde staan de gewassen is 'weinig meer over. Spruit- kool, prei en boerenkool gingen grooten deels verloren, ook aan het witlof is ern stige schade toegebracht, met name vooral bij onverwarmde teelt. Kassen getroffen. Ook de kassen, warenhuizen en het platte glas hadden van de vorst en het sneeuwdek te lijden. Bovendien heeft de storm in den nacht van 16 op 17 Maart veel glas doen breken. Bewerking van den bodem in de open lucht is nog onmogelijk. Ook in den grond van onverwarmde kassen en warenhuizen is de vorst doorgedrongen. Veel zal afhan gen van een spoedige ontdooiing van den grond, opdat niet een verbreking van het evenwicht tusschen de verdamping van de bladeren en den aanvoer van vocht door het wortelgestel uiteindelijk toch den dood van het plantmateriaal dat behouden is ge bleven, ten gevolge zal hebben. Daar een ieder thans tracht de geleden schade zooveel mogelijk te verminderen door opnieuw uit te zaaien of te planten, zal niet voorkomen kunnen worden, dat in de voorjaars- en voor zomermaanden gelijk tijdige groote aanvoeren op de veilingen zullen plaats hebben. Massagraf in de Waalsdorper duinen De dienst Identificatie en Berging heeft in de Waalsdorperduinen bij 's-Graven- hage opnieuw enkele massagraven ont dekt- Reeds zijn eenige dooden geborgen. De opgravingen die onder leiding staan van het hoofd van den dienst Identificatie en Berging, luitenant-kolonel A. W. de Ruyter van Steveninck en kapitein dr. Ruychaver, worden voortgezet. Panda en de Meesterdief 78. „Basta!" brulde de koning. „Je geeft toe ingebroken te hebben in mijn schat kamer! Je hebt me weliswaar mijn eigen dommen teruggebracht, maar je hebt me bedrogen! Uit! Af! Je hebt me voor de gek gehouden! Bovendien ben je namaak! Er is niets echts aan je, je auto is niet van jou, je ordetekens zijn niet van jou, zelfs je naam is niet echt! Je bent geen baron, maar een kleinzoon van den landloper Reinaert, waarover indertijd zo veel te doen is geweest. Ik veroordeel je tot de strop en beveel om markies d Iesengrim onmiddellijk in vrijheid te stellen!" Joris werd weggevoerd zonder nog iets te heb ben kunnen zeggen en de rechtszitting was (ffgelopen.Panda was na lang praten met den schildwacht doorgelaten en kwam nu op de binnenplaats terecht. Tot zijn grote schrik zag hij, dat daar een schavot met een galg stond opgesteld! ,Het is dus waar, wat die soldaat zei" dacht hij. „Ze gaan Joris hangen!" LANGS DE BELGISCHE GRENS Hei laatste jaar heeft zich op groote schaal een clandestiene handel in vee ont wikkeld. De Belgen geven grif 2400 voor een koe, die in Nederland 800 opbrengt. Daar komt nog bij, dat dit bedrag in francs wordt uitbetaald, die in de grensstrook een dubbeltje in plaats van zes cent waard zijn. Zoo snijdt het mes van twee kanten. Van de opbrengst wordt weer tabak, textiel of kleeding gekocht en die worden op de zwarte markt gebracht. Misschien ook wel koffie, die weer aan onze Oosterburen wordt „doorgeleverd". Bij het vervoer van het vee meestal koeien naar onze Zuiderburen moeten twee critieke punten gepasseerd worden: de groote rivieren en een strook van km diep langs de grens. Het oversteken hiervan is verboden. Op een winst van 1600.per koe kan men wel wat kosten maken, denken de veehandelaren blijkbaar, die op de markten te Leeuwarden en Rot terdam hun duistere zaken doen. Dus wor den de beesten met platboomde vaartuigen den Moerdijk overgebracht. In de vorst periode bood een nachtelijke tocht over de verstarde rivieren ook geen al te groote risico's. Het vee wordt dan bij boeren die net buiten de verboden zóne liggen, gestald. In de zone zelf wordt het vee namelijk ge regeld gecontroleerd. En op een goeden nacht komen de boe renzoons en knechts, die de koe bij de horens vatten en den tocht over het laatste traject wagen. Zij verdienen daarmee goed geld: gemiddeld vier tientjes per koe. Ieder „convooi" bestaat meestal uit vier dieren, vaarvgn er als regel één voorop gaat. Dat dient dan als lokaas voor de ambtenaren van de douane en den C.C.D.,wanneer deze het pad van de Brabantsche cowboys moch ten kruisen. Soms ook wordt een hond vooruitgestuurd, die bij het bespeuren van onraad onmiddellijk aanslaat. Toch zijn er in den strijd tegen deze aan tasting Van onzen veestapel reeds opmer kelijke resultaten behaald en de veesmok kel is reeds aanzienlijk afgenomen. Tachtig betrokkenen bevinden zich reeds in hech tenis en dit getal groeit nog steeds. Twee- en-vijftig gevallen zijn reeds klaar voor berechting. Eenige weken geleden is men er te Hilvarenbeek in geslaagd een geheel complot „op te rollen", daar men bij een agent van een Frieschen veehandelaar een volledige boekhouding aantrof, waardoor het mogelijk werd ook den opdrachtgever en een aantal omgekochte controleurs te arresteeren. Ook de vorst en de sneeuw hebben den uitvoer geremd, want de Belgen wensehen hun francs natuurlijk niet voor hoestende beesten met gebroken hoeven te geven. Het ligt in de bedoeling binnenkort de verboden zone van 5'/s km tot 15 km te verbreeden en daarbinnen weer de stal- en schetsboekjes in te voeren. Op deze wijze hoopt men dit kwaad definitief den kop in te drukken. Weinig samenwerking Helaas ook bestaat er tusschen de twee opsporingsdiensten, de „Invoerrechten" en de C.C.D., weinig samenwerking. De oor zaak hiervan ligt in de verschillende be handeling van beide corpsen. Een kommies krijgt voor iedere opgespoorde koe een vrijen dag. Hij is beter bewapend dan zijn Nederlauebch-Belgisch studentencongres in Gent In den Koninklijken Nederlandschen schouw burg ln Gent had de officleele opening van het studenteneongres der lage landen plaats. De heer Pol Dussy opende de reeks toespra ken in zijn hoedanigheid van voorzitter der vereeniging van Vlaamsche studenten. De heer Dussy memoreerde, dat deze bijeenkomsten staan buiten eiken politieken, godsdlenstigen of staatkundigen strijd. Het doel is uitsluitend de landen cultureel inniger te binden door weder zij dsche beïnvloeding. De voorzitter van den Nederlandschen stu dentenraad, de heer K. J. Cath, verklaarde, dat reeds voor den eersten wereldoorlog de band tusschen de Nederlandsche en Belgische hooge- scholen verslapt was. Thans zijn vijfhonderd Nederlandsche studenten naar de hoofdstad Oost-Vlaanderen getogen, om nader ken nis te maken met de werkwijzen in de Belgi sche universiteiten. De Nederlandsche student heeft, als hij afge studeerd is, de beschikking over voldoende materiaal, doch mist dikwijls de geschiktheid om zijn plaats in de maatschappij in te nemen De oorzaak hiervan moet vooral gezocht worden in het feit dat de studenten-wereld een afge sloten geheel vormt. Prof. Geyl, uit Utrecht, nam vervolgens het woord en gaf een historisch overzicht over de geso'-illen tusschen Nederland en België. Hij verklaarde, dat deze geschillen niet voortkwa men uit godsdienstige of politieke ideologieën, doch steeds het gevolg waren van rampen die van buitenaf kwamen. Als laatste sprak Prof. J. P. Haesaert, oud rector der Gentsche universiteit over „de inter nationale betrekkingen". De „Sloterdijk" met militairen naar Indië Vrijdag 28 Maart zal de „Sloterdijk" opnieuw naar Indië vertrekken. Aan boord zullen zich bevinden ruim duizend militai ren, waaronder een afdeeling marine, be staande uit ongeveer vierhonderd mari niers en honderdtachtig man personeel van de zeemacht. De vierhonderd mariniers vormen twee detachementen, waarvan er een tweehonderd beroepsmariniers omvat, opgeleid in Doorn en het andere tweehon derd dienstplichtigen en oorlogsvrijwilli gers, opgeleid in Bergen op Zoom. De commandant van het corps mariniers ge- neraal-majoor Von Frijtag Drabbe zal bij het vertrek aanwezig zijn. Nederland leent Frankrijk tarwe Op verzoek van de Fransche regeering heeft Nederland deze maand 4000 ton tar we aan Frankrijk geleend, dat daaraan dringend behoefte had voor zaai-doelein- den. De Internationale Noodvoedselraad, die de graantoewij zingen aan de importee- rende landen regelt, heeft Nederland de garantie gegeven, dat deze leening in April afgelost zal worden met een zelfde hoe veelheid tarwe. Zandvoortsche Reddingsbrigade bestaat 25 jaar Donderdag 27 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Zandvoortsche Reddingsbrigade werd opgericht. Gedurende deze kwart eeuw werd geheel belangeloos en vrijwillig voor de grootst mogelijke veiligheid aan het strand zorggedragen. Roekelooze baders werden uit gehaald, hulp verleend aan schipbreukelin gen en aan gewonden de eerste hulp verleend Zaterdag 29 Maart van 35 uur, zal een receptie worden gehouden in „Ons Huis". Dorpsplein, Zandvoort. Ongetwijfeld zullen velen, kam peerders, badgasten en vcreeniglngen, van deze gelegenheid gebruik maken om de actieve R. B.'ers te huldigen. Een van onze verslaggevers is geduren de enkele dagen naar het Brabantsche gebied langs de Belgische grens geweest om zich een beeld te vormen van den omvang en beteekenis der smokkelarij. Gemakkelijk was deze taak niet. want zoowel de instanties, die met de bestrij ding van dit illegale handelsverkeer be last zijn, als de organisatoren en de uit voerders daarvan waren uitermate karig mee hun mededeelingen. Toch is onze reporter erin geslaagd hier en daar tot den achtergrond van dit economisch kwaad door te dringen. In dit tweede artikel treft men eenige bijzonderheden aan over het euvel van de veesmokke larij en de bestrijding daarvan. colega van den C.C.D. Hij heeft zijn vrije diensten, waarbij hij op eigen initiatief mag gaan „spoorzoeken". De C.C.D.-amb tenaar echter krijgt opdracht op een be paald punt van een verkeersweg te gaan posten, met het resultaat, dat binnen een kwartier iedere belanghebbende ingelicht is. Daar dit posten bovendien door den dienst onafhankelijk van elkaar wordt uit gevoerd! komt het meermalen voor dat op een weg dubbel en zelfs wel driedubbel ge- controleerd wordt. Tenslotte hebben de C.C.D.-ambtenaren als grief, dat hun klee ding niet op de vele en langdurige nacht diensten berekend is, zoodat er veel ziekte gevallen voorkomen. Daarentegen zien de douane-ambtenaren er een onbillijkheid in, dat hun salarieering veel slechter is dan die van de C.C.D.- ambtenaren. En beiden klagen over de hooge pensionprijzen, die zij ook in de Bra bantsche dorpen moeten betalen en die om de 80 tot 90 per maand schommelen. Voetbal Bondseiftal tegen Rest van Europa wordt versterkt Op den dag vóór de wedstrijd Groot-BrittanniëRest van Europa in Glasgow gespeeld wordt, zal laatstge noemd elftal worden samengesteld. Het ligt in de bedoeling de vijftien candidaten op 6 Mei in het Stadion Feijenoord te laten spelen. Wilkes en nog drie aan te wijzen spelers komen in het Nederlandsch bondseiftal uit. De keuze-commissie krijgt dus gele genheid alle spelers onder de loupe te nemen en het bondseiftal wordt zoo danig versterkt, dat het een waardige tegenpartij vormt. Of Wilkes in de vertegenwoordigende ploeg zal worden opgenomen, hangt af van zijn spel in de komende weken. Reeds zijn de beide achterspelers Nilsson en Steffen, de spil Parola, de middenvoor Nordahl en de buitenspelers Melchior en Prest zeker van hun plaats. In een onderhoud met den heer K. Lotsy merkte deze op, dat het opgevallen zal zijn, dat het aantal Denen en Zweden in de continentale ploeg vrij groot is- Dat is niet zonder opzet gedaan. De Zweden en Denen hebben den laatsten tijd in Engeland ge speeld en zij staan dus niet vreemd tegen over het typisch Britsche spel. Waarom tusschen deze Scandinaviërs een artist te zetten als een Ben Barek?, vroeg de heer Lotsy zich af. Er is wel degelijk rekening gehouden met het feit, spelers van het zelfde speltype aan te wijzen. Dat de FIFA belangstelling voor den wedstrijd heeft, blijkt ook uit de voetbal tentoonstelling, welke van 28 April tot 10 Mei in Glasgow wordt gehouden. Blauw WitMalmö 10 De Dinsdagavond ln het Stadion te Amster dam gespeelde wedstrijd Blauw Wit—Malmö werd door de Amsterdammers gewonnen met 1—0. Met rust, was de stand 0—0. Het eenige doel punt werd één minuut voor het einde gescoord. Vanmiddag speelt Malmö tegen het voorloopig Nederlandsch elftal. Boksen Hessels bokst in Berlijn De ploeg, die Nederland op de intergeallieerde bokskampioenschappen, die van l tot en met 5 April in Berlijn gehouden worden, zal vertegen woordigen, is als volgt samengesteld: Bantamgewicht: Van Boeyen en Servaas; vedergewicht: Hessels; lichtgewicht: Brugman en Ebbela; weltergewicht: Mast en Van Ooyik; middengewicht: Wezel en Rodewijks; half- zwaargewicht: Lambrlchts en Van Schaickj zwaargewicht: Kuyk. Complot. De ambassadeurs van Costa Rica, Nicaragua en Honduras hebben de regee ring der V. S. in kennis gesteld „van een complot om de regeeringen van hun landen omver te werpen, waarin twee andere Zuid- Amerikaansche landen betrokken zouden zijn". Amerikaansche tact. William Bullit, voormalig Amerikaansch ambassadeur in Moskou, ver klaarde voor de Congres-commissie voor on-Amerikaansche activiteit, dat als de Sovjet-Unie atoombommen bezat, zij ze reeds boven de V. S. zou hebben neer gelaten Amerikaansche tact. Uit Truman's programma voor de hulp aan Griekenland en Turkije zijn de paragrafen, waarin de V. S. zich uitspreken ten gunste van het afstaan van het Engelsche Cyprus aan Griekenland en het geven van vrijhavenfaclUtelten aan Salo- nikl, teruggenomen. Duel. De vroegere Fransche minister van De fensie. André le Troquer. die in den vorigen wereldoorlog een arm verloor, is door den advocaat Phllomenko uitgedaagd tot een duel. Philomenko treedt als verdediger op ln het proces tegen de documenten-verval- schers uit de Fresnes-gevangenls. Le Tro quer had hem van medeplichtigheid beschul digd in het complot, dat het ln dlscrediet brengen van bekende Fransche politici ten doel had. Nieuwe leden. De economische en sociale raad der UNO heeft besloten tot toelating van Zwitserland, Italië en Oostenrijk als leden van de UNESCO, de wetenschappelijke en cultureele organisatie der UNO. Wapenopslagplaats. Kinderen hebben in een bosch bij Versailles een geheime wapen opslagplaats ontdekt, waarin zich 30 machi negeweren. een aantal geweren en een groote voorraad munitie bevonden. De wa pens waren van het modernste Russische, Amerikaansche en Fransche maaksel. Ongeëvenaarde kennis. Tom Williams, de En gelsche minister van landbouw heeft ver klaard, dat de overstrooming In Engeland een ramp van de eerste grootte voor de voedselpositie beteekent Nederlandsche deskundigen, ongeëvenaard in het stuiten van watervloeden, aldus Williams, geven advies en leiding.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2