Een teer groen Maas tooit de velden in de Haarlemmermeer OPENING Jongeren uit België en Engeland op Paaschbezoek in Haarlem Russisch veto beschermt Albanië Kort en Bondig] Renteverlaging helpt Haarlem met Ambachtsscholieren Steno Typen INST. PONT YOUTH FOR CHRIST Dol's City Kennel Geen oude schoenen weggooien 2 WOENSDAG 26 MAART 1947 HAARLEMS DAGBLAD Wintertarwe doorstond de vorst vrij goed Over de wijde bouwvelden van de Haar lemmermeer toovert de natuur thans een schilderachtig waas van het teerste groen! De boeren kijken er met belangstelling en dankbaarheid naar, want het is de winter tarwe, welke op deze wijze eindelijk tee kenen van leven geeft! Er zijn veel geruch ten verspreid gedurende de afgeloopen vorstperiode over het bevriezen van de tarwe en bij herhaling is toen zelfs een percentage van 90 genoemd, maar de des kundigen hebben het hoofd geschud en ge zegd dat het pertinent onmogelijk was daar een oordeel over te vellen zoolang de vorst niet uit den grond was. En nu het dan zoo ver is, blijkt het resultaat per saldo nog mee te vallen. Wie vroeg gezaaid heeft, zoo omstreeks October, boekt practisch gqen verlies. De plantjes beschikten al over een stevig wor telstelsel toen de vorst ons overviel en blijken voldoenden weerstand te hebben gehad om de kou te doorstaan. Ook met de laat gezaaide tarwe, dat is dus die. welke in December aan den grond werd toever trouwd (een overigens maar klein percen tage) zal men weinig moeilijkheden heb ben. De grootste schade is echter toege bracht aan wat in November werd gezaaid en dat zal wel ongeveer de helft bedragen van onzen geheelen tarwe-oogst. Uit den aard van de zaak is een schatting niet ge makkelijk, maar een feit is dat men door gebrek aan personeel vrijwel overal laat is geweest met het zaaien, dat meerendeels in November is geschied. Zeer korten tijd daarna is de vorst ge komen en dat was noodlottig- De plantjes hadden nog geen behoorlijk wortelstelsel en zijn bijkans alle stukgevroren. Mis schien zou er nog wat gered zijn indien wij een winter aan één stuk hadden gehad, maar er kwam dooi met opnieuw vorst en tenslotte heeft de nachtvorst de deur zoo volkomen dicht gedaan dat met groote ze kerheid kan worden vastgesteld dat er van de November-zaai niets terecht komt! Gelukkig is voor de rest van de tarwe het weer van de laatste dagen uitstekend zoodat de plantjes voldoende vocht krij gen (de grond is losgevroren) en zich snel kunnen ontwikkelen. Rogge en klaver (als voer voor het vee) hebben practisch niet geleden. Boeren zitten zonder personeel. Intussehen staat men in Nederland nu voor de vraag hoe het tekort aan tarwe moet worden aangevuld. Er zijn twee moge lijkheden. De ééne is het uitzaaien van veel zomertarwe, de andere het koopen van buitenlandsche tarwe! Het was de heer J. de Graaf, te Hoofddorp, die oris hierover heeft ingelicht, en hij wees er daarbij op dat de buitenlandsche tarwe zeer duur is en derhalve kapitalen zal kosten. Niette min zal het in die richting moeten gaan als de regeering er niet toe wil meewer ken den tarweprijs voor de boeren aanlok kelijk te maken. Zooals de situatie thans is zullen weinig boeren animo hebben om zomertarwe te zaaien; in de eerste plaats omdat de prijs te laag is en in de tweede plaats wegens een zeer ernstig tekort aan arbeidskrachten op het platteland. Zomer tarwe levert veel minder op dan winter- Café Restaurant VOORHEEN CENTRAAL I BAAN 1, hoek Houtplein - Tel. 11044 Donderdag 27 Maart 's middags 4 u. GEHEEL GERESTAUREERD (Adv.) duinbrand je. In de duinen bij de Algemeene Begraafplaats i aan den Bergweg te Bloemendaal ontstond Dinsdagavond door onbekende oorzaak een I duinbrand, die 2 h.a. van het terrein in een I verkoolde vlakte veranderde. De brandweer wist het vuur spoedig te bedwingen.. DE DISTRIBUTIE tarwe (in geld uitgedrukt stellig ruim f 200.per hectare!) en het arbeidspro bleem is bepaald nijpend. Ongetwijfeld zijn de arbeidsvoorwaarden in het boeren bedrijf vooruitgegaan maar er is nog al tijd geen gelijkstelling met de industrie in het algemeen. Het gevolg is dat de boeren in de Haarlemmermeer hun arbeiders 75 cent per uur mogen betalen. Deze kunnen in Aalsmeer en de bollenstreek ongeveer 85 cent en op Schiphol zelfs f 1.15 ver dienen. Dit leidt er toe dat de boer óf zon der personeel komt te zitten en straks al leen die gewassen gaat telen, welke wei nig arbeid vragen en machinaal kunnen worden geoogst (b.v. vlas, gerst, haver) óf wettelijk niet geoorloofde loonen moet betalen. Op die loonen zijn de prijzen der producten echter niet berekend, zoodat de opbrengst onvoldoende is. Ook de teelt van suikerbieten, waaraan zeer veel han denarbeid is, loopt ernstig gevaar indien de regeering niet tijdig weet in te grijpen! Andere post voor Bevin? De industrieele correspondent van de „News Chronicle" deelt in zijn blad mede. dat in regeeringskringen het gerucht de ronde doet, dat minister Bevin na afloop van de conferentie te Moskou zal aftreden als minister van Buitenlandsche Zaken. Aangenomen wordt, dat minister-presi dent Attlce hem zal verzoeken, persoonlijk de leiding te nemen van de uitvoering der regeeringsplannen ter bestrijding van de economische crisis. Groote voorraad voedingsmiddelen van Canada naar Europa Een groote vloot van Canadeesche vrachtschepen is thans onderweg naar Montreal om de grootste voorraden aan voedingsmiddelen sedert het einde van den oorlog te gaan inladen voor Groot-Brit- tannië en het vasteland van Europa. In Canada zijn reusachtige voorraden opge slagen in afwachting van de opening der scheepvaart op de St. Lawrence rivier, in begin April. IJsbrekers zijn vaargeulen aan het vrij maken in de meren, zoodat met het transport van gi'aan een aanvang kan worden gemaakt. Ongeveer 1200 Belgische leerlingen van middelbare scholen zullen van 11 tot 16 April een bezoek aan ons land brengen. Deze „trek" maakt deel uit van het door de „Nederlandsche Stichting voor School reizen" opgezette uitwisselingsprogramma tusschen Nederlandsche en Belgische scho lieren. Behalve Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Sneek zal ook Haarlem zijn deel van dit bezoek krijgen. Op Vrijdag 11 April omstreeks half zes zullen 92 Belgische jongelui, vergezeld van 3 leeraren en 2 leeraressen in de Spaarne- stad aankomen, waar zij bij hun collega's van de 1ste H.B.S. B zullen worden onder gebracht. Den volgenden morgen wordt een bezoek aan het Frans Halsmuseum ge bracht. Om half twaalf zullen de Belgen op het stadhuis ontvangen worden en de middag wordt voor een wandeling door de stad gebruikt, -waarbij zij in de Groote Kerk het orgel zullen kunnen bezichtigen en beluisteren. Zaterdagavond zullen de gasten deel kunnen nemen aan een be sloten feestavond, die hen door de jubi- leerende schoolvereeniging van de 1ste H.B.S. B wordt aangeboden. Zondagmid dag staat een kort bezoek aan Zandvoort op het programma en Maandagmorgen zullen de voetballers van beide landen hun krachten meten. Een daarvoor geschikt en nog beschikbaar terrein moet nog gevon den worden. De middag wordt voor een tooht naar de sluizen te IJmuiden ge bruikt en de volgende dag is voor het tra- ditioneele uitstapje naar Marken en Vo- lendam gereserveerd. Woensdag gaan de Donderdag 27 Maart. Haarlem. (De Vleeschhal) kaarten voor voe dingsmiddelen, textielkaarten, brandstoffenfor- mulieren (kaart 703 meebrengen) restant M. Schoenenbon voor hen, wier stamkaartnum mer eindigt op 1, 8, 4 of 0 en die bij de le cijfer- aanwljzing geen bon ontvangen hebben, de letters V en W en voor hen, die geboren zijn in de maand Maart tusschen de jaren 1932 —1943, eveneens voor de letters V en W. Heemstede, kaarten voedingsmiddelen, tielkaarten en brandstoffenformulieren (kaart 703 meebrengen) 9—12.30 uur Sif tot Spo; 2—4 uur restant S. Overveen, schoenenbon 9—12, 2—3 uur alle letters. Distributienieuws Santpoort Voor het afhalen van nieuwe levensmiddelen en textielkaarten in het Badhuis aan de Wüste- laan zijn aan de beurt: Donderdag 27 Maart de letters M tot en met Q en Vrijdag 28 Maart de letters R tot en met Schocnenbonnen, Vrijdag de letters L tot met z. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 Maart 1947 ONDERTROUWD 24 Mrt, P. J. Ligtvoet en W. D. Brinkman. GEHUWD: 25 Mrt, J. Kremer en A. A. v. Dodeweerd. BEVALLEN van een zoon: 23 Mrt, A. M, Pe tersGeutskens; 24 Mrt, J. Luijer—v. d. Laan. BEVALLEN van een dochter: 22 Mrt, M. G. C. Put—v. d. Eem; 24 Mrt. P. C. Reinders—Oud; A. d. Vries—Hollander; 25 Mrt. M. C. L. Eich- hornKrom. OVERLEDEN: 22 Mrt. D. Evers, 58 J„ Haze- paterslaan; 23 Mrt, C. D. d. Nobel, 2 d.. Kre- lagestraat; E. d. Vries—Eksteen, 62 j„ Pijnboom straat; J. F. A. v. Mens, 73 j.. Kamperlaan; J. G. v. Bakel. 15 j„ Sperwerstraat; 24 Mrt. C. Schuhman, 83 j., Coornhertstraat; M. T. Geels —Toeset, 33 j., Planetenplein. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 26 MAART Restaurant Brinkmann, Les Conférences Fran- gaises, ds. Marc. Jospin, 8 uur Gemeentelijk Concertgebouw: Generale repetitie „Matthftus Passion", 7.30 uur, Rembrandt: „Rebecca", toeg. bov. 18 .1., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „De beul van Londen", toeg. bov. 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Laura", toeg. bov. 14 j., 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Roeping", toeg. bov. 18 j.. 2. 4.30, 7 en 9.13 uur. Spaarne: vijfde piloot", toeg. bov. 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. City: „Geef 'm de sporen", toeg. alle leeft. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 27 MAART Gem. Concertgebouw: Christelijke Oratorlum- vereeniging „MatthSus Passion", 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Schietpartij op Oude Gracht Politiek delinquent nam de beenen Gisteravond werd op de Gedempte Oude Gracht een politiek delinquent, die tracht te te ontsnappen, door een P.R.A.-recher- cheur in den arm geschoten, nadat hij tweemaal was gesommeerd om te blijven staan. De delinquent in kwestie was de vijf- en-twintigjarige ex-agent der Haarlem- sche politie C. A. v. d. K. Hij was gedeti neerd in het kamp Vught, doch had eeni- gen tijd geleden kans gezien om te ont snappen. De Haarlemsche P.R.A. vermoed de, dat hij bij zijn vrouw verblijf hield in de van Marumstraat en twee rechercheurs gingen daar een bezoek brengen. Inder daad troffen zij den man aan en van der K. moest mee naar het politiebureau. Onderweg, ongeveer ter hoogte van de brandweerkazerne, rende hij weg en sloeg geen acht op de sommaties om stil te staan. De P.R A.-rechercheur schoot twee maal in de lucht en toen van der K. ook hierdoor niet tot stilstand te brengen bleek, richtte hij op den vluchteling en schoot raak. Na door den Ongevallendienst te zijn behandeld, is van der K. naar het Groote Gasthuis overgebracht. De gevangenis is overvol Ongunstige factoren voor de reclasseering „De gevangenis is overvol, de cellen wor den bewoond door twee of drie gedetineer den, hetgeen voor de reclasseering niet gunstig is. Aan werk voor de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Genoot schap tot Reclasseering ontbrak het even wel niet", aldus deelde de secretaris, mr. C. Blankevoort Dinsdagmiddag op de jaarvergadering in zijn verslag over 1946 mee. „De aard van de begane strafbare fei ten is anders geworden, want zwarte han delaren, clandestiene slagers, bonnenzwen delaars e.d. kwamen vroeger niet voor. Ook een verandering van den leeftijd is waar te nemen. Bij een bezoek aan de gevange nis valt het groote aantal jongelieden tus schen 20 en 30 jaar sterk op. Hierin schuilt een groot gevaar. Heeft men eenmaal ken nis gemaakt met de gevangenis, dan is de afschrikking voor de schande afgestompt. Daarom wordt de taak der reclasseering belangrijker". De secretaris vermeldde, dat in 1946 88 personen uit de Haarlemsche ge vangenis ontslagen zijn, wier belangen door het bestuur behartigd zijn. In totaal werden 224 voorlichtingsrapporten uitgebracht. Er kwamen 119 personen onder toezicht, waardoor het aantal tot 189 steeg, waarvan 16, die met voorwaardelijke invrijheidstel ling begunstigd werden. De penningmeester, de heer S. R ij k e s, zeide, dat de financieele toestand der af deeling niet ongunstig is, al sloot de reke ning met een nadeelig slot van f 473. Met dankbaarheid gewaagde het verslag van het feit, dat inwoners en industriëelen uit de Zaanstreek blijk gaven van sociaal mee leven door het doen van giften. De wensch werd uitgesproken, dat velen ook uit Haarlem en omgeving het voorbeeld zullen volgen. De voorzitter, mr. Th. F. Raedt, die pe riodiek aftrad, werd herkozen. In eenige vacatures werden gekozen tot leden van het bestuur de heeren W. Dyserinck, Aer- denhout, mr. B. van den Burg, E. H. Ten- ckinck en A. J. Loppersum, allen te Haar lem. MARCEL HINT'S TOESTAND HOOGST ERNSTIG. De Belgische wielrenner Marcel Kint, die tegen het einde van den Zesdaagsche te Parijs een ernstigen val deed. heeft een schedeloperatie ondergaan. Zijn toestand wordt als hoogst ernstig beschouwd. scholieren weer terug, doch niet na in Hillegom door de V-V.V. ontvangen te zijn. De heer E. W. Venema heeft zich met de leiding van een en ander belast- Ook Engelschen hier. Een week eerder zullen 125 Engelsche jongeren te Haarlem arriveeren en wel een groep uit Ealing op 4 April en vier groepen uit Penzanco op 6 April. Dit bezoek heeft plaats in het kader van de uitwisselingsactie 1947 der World Friendship Association aan Haarlem in den Paaschtüd. De ontvangst wordt voor bereid door het Haarlemsche W.F.A.-ont vangstcomité, waarbij het verkeershuis der Stichting „Haarlems Bloei" zijn be middeling verleent door als bureau voor het secretariaat te fungeeren. De Engelschen zullen gedurende veer tien dagen in Haarlemsche gezinnen lo- geeren. VEILIGHEIDSRAAD MACHTELOOS: Eenige mogelijkheid is nog het Internationaal Gerechtshof Bjj de voortgezette behandeling van de Britsehe klacht tegen Albanië in den Vei ligheidsraad heeft de Russische gedelegeer de van zijn vetorecht gebruik gemaakt om de vaststelling der verantwoordelijkheid van Albanië te voorkomen. De Albaneesche afgevaardigde herhaal de, dat de Britsehe aanklachten ongegrond zijn en dat men reden heeft te gelooven, dat Engelsche schepen zelf op 12 November mijnen hebben gelegd. Lange (Polen) stelde een resolutie voor om aan Engeland en Albanië te verzoeken de onderhandelingen over een oplossing van het geschil voort te zetten. Vervolgens ging men over tot stemming over de resolutie, die de gegrondheid vast stelde van de Britsehe aanklacht tegen Al banië. De V. S., Australië, België, Brazilië, China, Columbia en Frankrijk stemden voor, Syrië onthield zich van summing. Hoewel dus de vereischte meerderheid werd bereikt, werd de resolutie door den voorzitter toch voor verworpen verklaard, daar bij handopsteking bleek, dat de Sovjet Unie en Polen tegen gestemd hadden, zoo dat dus een permanent lid zijn goedkeuring niet aan de resolutie hechtte. Dit was de eerste maal na 20 September, dat in den Veiligheidsraad van het vetorecht gebruik is gemaakt. Vervolgens werd de Foolsche resolutie ingetrokken. Ondanks protest van Gromyko (Sovjet- Unie) verklaarde de voorzitter, dat deze aangelegenheid op de agenda zou blijven om elk lid van den raad de gelegenheid te geven een ander voorstel tot bijlegging van het geschil te doen, Na de vergadering verklaai-de een woord voerder der Britsehe delegatie: „Daar de ervaring geleerd heeft dat directe onder handeling met Albanië hopeloos is, ls er nog maar één oplossing: de zaak voor het In ternationaal Gerechtshof brengen.'' Daar de kwestie op de agenda is geble ven, verwacht de Britsehe delegatie, dat de raad beide partijen zal aanbevelen, om een uitspraak van het Internationaal Gerechts- Twee jonge krijgers van een Zukl-Afrikaansche Zoeloe-stam in vol ornaat voor den oorlogsdans, dien zij uitvoerden bij het bezoek der Britsehe koninklijke familie aan Eshowe in Zuid-Afrika. Terugbrengen van de rente der leeningen tot 3% kan tekort niet opvangen In de Eerste Kamer is dezer dagen de noodlijdendheid van vele gemeenten ter sprake gekomen. Gevraagd werd of het juist is, dat de Bank voor Nederlandsche gemeenten pogingen in het werk stelt, om door middel van een obligatieleening tegen een lage rente de begrootingstekorten der gemeenten te dekken, omdat die nu meer aan rente moeten betalen. In zijn antwoord gaf minister Lieftinck een beschouwing over de wenschelijkheid om ook voor gemeenteleeningen een con versie met den stok achter de deur door te voeren. Het is evenwel de bedoeling eerst het verloop van de gemeenteleeningen af te wachten. Hij meende uit de koers van de Staatsleeningen (3-3af te kunnen leiden, dat het publiek zich met een rente van 3V'2-3 Tc begint te verzoenen. Voorts wees de minister op den tegenstand van het Beleggingsfront (officieel overleg in beleggingszaken), dat voor een deel nog geen medewerking wil verleenen voor lee- ningen van 3 Uit een bestudeering van de leenings- positie der gemeente Haarlem blijkt, dat Haarlem op dit oogenblik leeningen (onge veer 42 millioen gulden) heeft uitstaan, die hoogstens 3V2 rente moeten op brengen. Verleden jaar en ook dit jaar zijn de laatste 4 leeningen geconverteerd. (Er zijn ook nog leeningen van 21/2, 2^, 3'4 en 3^8 Indien alle leeningen van meer dan 3 rente omgezet zouden kunnen worden in 3 «7o, zou dit hoogstens een besparing opleveren van f, 50.000, maar natuurlijk zijn niet alle leeningen te converteeren. Hieruit blijkt, dat het middel van de rente-verlaging Haarlem dus niet van zijn begrootingslekort zou kunnen afhelpen Voor 1947 wordt dit tekort (zooals wij dezer dagen medegedeeld hebben) op f 4.250.000 geraamd. Het gemeentebestuur van Haarlem is er steeds op bedacht geweest om voor de leeningen zoo gunstig mogelijke voorwaar den te bedingen en steeds, als er slechts een gaatje te vinden was, leeningen te coq- verteeren tegen een lagere rente. Wannéér, men de positie van Haarlem in deze ver-: gelijkt met andere gemeenten, blijkt dat duidelijk. TWEE ONFORTUINLIJKE MOTORRIJDERS. Dinsdagavond omstreeks 7 uur kwam, doordat een motorrijder geen voorrang verleende aan een vrachtautomobilist, een botsing tusschen hun twee voertuigen voor op het Kerkplein te Bloemendaal, De motorrijder werd met een gebroken enkel en een hoofdwonde m de Deo opgenomen. Op den hoek van den Zijlweg. nabij hótel van Ouds het Raedthuys te Overveen kwamen een auto en een motorrijwiel eveneens met elkaar ln botsing. De schade beperkte zich hier tot twee zwaar-gedeukte vervoermiddelen, j Muziek „Door Zang; Vriendschap" Uitvoering van Haarlem's Christelijk Gemengd Koor Het concert, dat D. Z. V.. met medewerking van de altzangeres Ans Stroink en van den organist Feike As.ua gaf had een grootendeels ernstig programma. Twee verzen uit Ps. 108, vierstemmig gezet, gevolgd door Joh. Wage naars magistrale „Lofzegging" vormden het openingsnummer, waarbij de machtige stem van het orgel zich geweldig, ja. soms wel eens te geweldig deed hooren Koorwerken van ernsti gen aard waren ook „SchSfers Sonntaglled" van C. Kretitzer, Beethoven's „Die Ehre Gottes" en Ps. 150, die het slot van den avond vormde. Doch ook aan lichtere en blijdere tonen in den koorzang had dirigent Marlnus Egberls aan dacht geschonken. Zijn eigen compositie „De eerste kus" (niet van Eros, doch van Eos, den dageraad!) bleek een aardige muzikale Illustra tie van Frans de Cort's gedicht; Rich. Hoi's Mijn Nederland klinkt nog bezield en bezielend en Ph. Loots „De Winter" schildert dit jaargetij veel prettiger dan het soms wel is; daar kunnen we van meepraten. Dit laatste werd a capella gezongen en de zuiverheid bleef vrij goed be waard. nadat het koor tegenover de orgelbege leidingen wel eens neiging tot zakken geloond had. Doch over '1 geheel genomen was de koor zang te prijzen, in Egberts' werkje vooral ook in de zachte tinten. Het was prettig Ans Stroink weer eens als soliste te hooren. Haar zang heeft nog niets van zijn levendigheid en bewogenheid ingeboet, hoe wel die eigenschappen zich nu door de keuze harer liederen slechts beperkt konden doen gelden. Van die liederen troffen me Huygens' Pathodia en de werkelijk mooie „Petltes Lita nies de Jésus" van Dan. Ruyneman het meest. Feike Asma speelde als soli aardige „Varia ties" van Mudde, het sombere „Choral I" van H. Andrlessen en het luidruchtige „Final" van César Franck. Zijn spel ls technisch goed, er bleek vooral in de Variaties ook zin voor licht heid en kleur uit. K. DE JONG Tooneel „It Testamint" „Gysbert Japicx" brak dezer dagen met de traditie van het Friesche boerenstuk, dat stryk en zet op de programma's van de meeste dileuanten-tooneclgczclschappen der ver schillende Friesche vereenlgingen voorkomt .Jt Testamint". wellicht beter bekend als .Pol ly Perkins" heeft bewezen ook ln zyn luchtige scherts voor de Friezen te zijn geschreven: ze hebben tenminste zonder spyt het „drege" („zware") genre een avond opzij gezet en de reactie van de stampvolle .ieeuwerlk"-zaal beweest. dat ook het publiek de stelling hul digt. dat verandering van spijs eten doet. Niet alleen de vlotte comedle met haar spranke lende dialogen waar biyft de Fries, die eens ,een dergeiyk stuk gaat aandurven? maar .'zeer zeker ook het spel van de enthousiaste speelsters en spelers heeft het succes van het vreemde testament verzekerd Prachtig was mevrouw B, Jansen als de vrooiyke weeuw met haar begrypelyken tegenzin ln een huweiyk- ult-berekening; dc heer Lahayse gaf een rake typeering van den verloopen neef-student, die het karretje van den trouwlustigen Canadce- schen boer door de modder hielp. De kleinere xollen hadden stuk voor stuk hun vertolkers gevonden, en wanneer we een crltischen toon moeten laten hooren ls het om den boer uit de Nieuwe Wereld te weinig vlotheid en den gri meur te weinig werkeiykheldszln te verwijten. hof te verzoeken. De vraag blijft dan, of de Sovjet-Unie ook deze aanbeveling door haar veto zal vernietigen. De meeste afgevaardigden gaven uiting aan hun spijt, dat de Sovjet-Unie slechts enkele maanden nadat de algemeene ver gadering een in den blinde toegepast ge bruik van het vetorecht heeft veroordeeld, van dit recht gebruik heeft gemaakt. Voorloopige Koreaansche regeering met steun der V.S. Een woordvoerder voor Dr. Syngman Rhie, den leider van de Koreaansche na tionalisten, heeft te Washington verklaard, dat de V. S. een plan voor de vorming van een voorloopige regeering in Zitid-Korea „in voorbereiding" hebben. De détails dit plan, welke zijn gebaseerd op bespre kingen tusschen Dr. Rhie en het Ameri- kaansche departement van Buitenlandsche Zaken, zijn, aldus deze woordvoerder: 1. Binnen dertig a zestig dagen zal in Zuid-Koi'ea een onafhankelijke voorloopige regeering worden gevormd, welke volledig beheer zal hebben over alle Koreaansche binnenlandsche zaken behalve vijandelijk eigendom. 2. De voorloopige regeering zal bij aan vrage van het lidmaatschap der UNO den steun van de V. S. genieten en zij zal ge rechtigd zijn, tot het onderhouden van diplomatieke vertegenwoordiging bij vreemde mogendheden. 3. Er zal een civiele hooge commissaris met den rang van ambassadeur benoemd worden om de V. S. in Zuid-Korea te ver tegenwoordigen. 4. Tot de Sovjet-strijdkradhten terug trekken en algemeene verkiezingen voor een stabiele regeering voor heel Korea zijn gehouden, zullen de Amerikaansche troe pen in Korea blijven. 5. Het Amerikaansche congres zal om een aanzienlijke leening aan de nieuwe Koreaansche regeering worden gevraagd. 6. Aan de departementen der voorloo pige regeering zullen Amerikaansche mili taire en burgerlijke functionarissen als ad viseurs worden toegevoegd. Schepen bij Terschelling bulten de mijnenvrije kanalen verongelukt? Naar aanleiding van de drie recente scheepsongevallen, veroorzaakt door zee- mijnen in de buurt van Terschelling heeft Lt.-kolonel B. C. HL Schouten van den mijnenveegdienst in IJmuiden meegedeeld, dat uit de positieopgaven, die hü heeft ontvangen, blijkt, dat al deze schepen zich buiten de aangegeven mijnvrije kanalen bevonden. Hij voegde er echter aan toe, dat het bjj slecht zicht vaak moeilük is binnen de kanalen te blijven, vooral ook omdat door de vorstperiode verschillende boeien van hun plaats zijn geslagen. Men geeft nu geregeld berichten aan de zeevarenden door. opdat de schepen de gevaarlijke zones kunnen ontwijken. Haarlemmers voor liet Bijzonder Gerechtshof De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam eischte tegen den Haar lemmer P C. D., die ervan beschuldigd werd in Juli 1943 dienst genomen te hebben bij de Duitsche oorlogsmanne, vier jaar Rijkswerk inrichting met aftrek van voorarrest en levens lange ontzeltlng uit alle rechten. Tegen zijn stadgenoot F. A. J. B„ die van Juni 1943 tot September 1944 als lid of gastlid van de Hitlerjugend dienst had gedaan als „weermachtshelper" ten behoeve van de Orts- kommandantur te Haarlem eischte de procu reur-fiscaal een Jaar Rijkswerkinrichting waarvan zes maanden voorwaardeiyk met een proeftijd van vier Jaar, alsmede onder toezicht stelling door de Stichting „Toezicht op politieke delinquenten" en levenslange ontzetting uit alle rechten. De stoffeerder A. M J. B. uit Heemstede werd. omdat hü xn Februari 1944 bij de Waffen S.S. had dienst genomen tot drie jaar Rijks werkinrichting met aftrek en 10 jaar ontzetting veroordeeld. De procureur-fiscaal had vyf Jaar en levenslange ontzetting gevraagd. De Haarlemsche automonteur W. R G_. wien ten laste was gelegd, dat hij ln September 1943 bij de Waffen S.S had dienst genomen, hoorde zeven jaar Rijkswerkinrichting met aftrek van voorarrest tegen zich elschen. BINNENLAND Daar de heer M. A. Relnalda wegens zUn benoeming "tot Commissaris der Koningin ln de provincie Utrecht ontslag heeft genomen als lid van de Eerste Kamer, heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau in de plaats van den heer Reinalda dr. F. Wibaut uit Amster dam benoemd verklaard tot lid dier Kamer. Te Utrecht is de eerste dagvakschool voor kruideniers geopend. Voor den oorlog was er b(J Bergen (N.H.) een klein militair vliegveld dat echter door de Duitschers volkomen werd verwoest. Wegens de hooge kosten die aan een herstel verbonden zijn. heeft men thans besloten het vliegveld op te heffen. De woningstichting „Zomers Bulten" heeft van de overheidsinstanties machtiging gekregen maatregelen te nemen, welke noodlg zijn om te komen tot den bouw var. een groot flatgebouw te Amsterdam voor werkende echtparen. Het flatgebouw zal verryzen aan de Moerdijkstraat en woonruimte bevatten voor 80 echtparen zonder Inwonende kinderen. De bloedtransfusiedienst in Batavia zal met het KLM-vlleglulg. dat Donderdag uit ons land vertrekt, een hoeveelheid op ys gekoeld bloed ontvangen. Het oorlogsmuseum ln Overloon. dat den vorigen zomer een groot aantal belangstellen den trok, zal worden uitgebreid met een afdee ling documentatie. In een telegram aan minister Mansliolt heeft het hoofdbestuur van den Chrlsteltjkcn Boeren- en Tuindersbond protest aangeteekend tegen de loon- en prijspolitiek van de regeerlng, waarby „eenzydig" de prijzen van akkerbouw producten en eieren worden verlaagd, hoewel volgens het telegram in het overige econo mische leven geen spoor van verlaging is op merken. De Maastrichtsche rechtbank heeft den 27- Jarigen handelsreiziger F N en de 18-Jarlgo JW A. W.. belde:: uit Kerkrade respectieve lijk tot 15 en 6 Jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens den op 15 April 1946 gepleeg- den roofmoord op de 34-jarige vrouw M. C. B. uit Kerkrade. In Den Haag is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de Jeugd van Nederland haar aandeel te laten leveren in de algemeene hulp actie voor de geteisterde gebieden. De bedoe ling ls, dat de schooljeugd in de teekenles op een briefkaart een teekenlng maakt, betrek king hebbende op het geteisterde gebied en deze kaart in eigen kring verkoopt voor tenminste een gulden. Aan alle scholen zyn circulaires verzonden, waarin de leerkrachten worden ver zocht, medewerking te verleenen en de benoo- dlgde kaarten te bestellen bij het secretariaat. Van Slingelandtstraat 160, Den Haag. De senaat der Nederlandsche Economische Hoogeschooi heeft besloten aan Prof. Th. Llm- perg, hoogleeraar in de bedtijfshulshoudkunde aan de Universiteit van Amsterdam, het docto raat ln de Economische Wetenschappen Honoris Causa te verleenen. De eerepromotie zal plaats hebben op Don derdag 8 Mel ln de aula der hoogeschooi. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. W. Klaver, commies aan de gas-, duinwater- en electriciteltsbedryven te Heemstede, viert op 27 Maart zijn 25-jarlg ambts jubileum. De huldiging zal plaats vinden des morgens 10 uur ten kantore. De Haarlemsche Rechtbank heeft het fail lissement uitgesproken van F. van Yperen, handelende onder den naam handelsonderne ming „YPHO", wonende te Haarlem, Lorentz- kade no. 98, Curator Mr. S. C. van der Wall te Haarlem. wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van G. de Graaf, koopman, wonende te Haarlem. Adriaan de Jongestraat 19. Curator Mr. Silvain Groen te Haarlem. Twee perceelen aan de Haarlemmerstraat te Hillegom hebben den afgeloopen nacht on- gewer.scht bezoek gehad. Een aanzienlijk® soms gelds wordt vermist. Een 5-jarig meisje, M M-. dat zonder uit te kqken de Leidschesiraat in Hillegom wilde oversteken werd door een auto aangereden. Nadat eerste hulp was verleend werd het kind met twee gebroken beentjes naar de Maria- stichting ln Haarlem vervoerd. SCHEEPVAART K. N. S. M. Aardenburg, 24 Mrt te Oran. Ariadne, 25 Mrt van Rotterdam n. Vigo. Orestes, 25 Mrt te Amsterdam. Orpheus, 25 Mrt te Tar ragona. Hercules. 25 Mrt van Izmir naar Thes saloniki. Vulcanus, 24 Mrt te San Fellu de Guixols. Dlone. 24 Mrt Gibraltar gepasseerd. Borgfred, 23 Mrt van Curacao naar Paramaribo. HOLL. AFRIKA LIJN. Oranjefonteln. 23 Mrt van Kaapstad naar Teneriffe. Randfonteln, 23 Mrt te Port Elisabeth. STOOMV. mij. Nederland. Johan van Oldenbarnevelt, 22 Mrt Perlm gepasseerd. TJ1- pondok, 21 Mrt te Batavia. Oranje. 22 Mrt van Colombo naar Amsterdam. Poeloe Laut, 22 Mrt van Aden naar Amsterdam. Salawati. 18 Mrt te Portland. Manoeran. 18 Mrt van Portland naar Los Angeles. Mapla, 18 Mrt van Bombay naar Calcutta. OCEAAN. Alclnous, 18 Mrt te Ballkpapan. KON. PAKETV. MIJ. Boissevaln, 23 Mrt te Amsterdam verwacht. Volgt verdere opleiding tot Bemetel-Ryksdlploma op onze leerschool. Aanmelden: P. C. ANDRé DÉ LA PORTE en Co., Kenaupark 24, Haarlem. S. O. S. Wie heeft voor Vrydagavond 28 Maart te huur of te koop de Parloplioneplaat 110. F 556, pianospel van Gerry Moore, Keep a twinkle in your eye; Dream awhile. Uitvoering gym nastiekvereniging zeer gedu peerd Inlichtingen C. L Em- meriks, Saenredarastr. 21 rd., Haarlem-N. BOEKH. TALEN Opleid. „Associatie" dipl. Clubles f 5.50 p. maand. Prosp. gratis Oude Gracht 71. Te koop aangeboden; zeer be kende. goed beklante zaak in ijzerwaren en huish. artikelen op len stand, omgeving Hrl. Koopsom f 4500. goederen te gen factuurwaarde. Huurprijs f 45 p. m. Br. no. 7193. DAI I V Zaterdag 27 Maart 8 uur RHLL Kbakenesserkerk Speciaal programma! Zang en muziek! Toespraken: Mej. JOH. EKERING, de Evangeliste van donker Parijs, en HESSEL VAN DER FLIER. Fanfare-orkest Arti et Religion! speelt vooraf. Hondenliefhebbers! GOUDGELE BOXER, reu, 8 maanden, lieve waaksche hond, off. stamboom. Roode CHOW CHOW'S, 10 weken, pracht- dieren. off. stamboom AIREDALE TERRIER, reu, 5 mnd„ schitt off. stamboom DW'ERGI'INCHERS. Hondcnsportart.. halsbanden vanaf 0.85. Dageiyks versch HONDEN- EN KATTENBROOE Alle hondenpreparaten, manden, kammen, voerbakken Engelsche Slipovers vanaf 1.65. ALLééN Warmoesstraat 2 Telefoon 17254 voor U Uw nieuwe COWBOY- schoenen hebt gekregen Mis schien treft U het: Uw winkelier kan juist weer wat COWBOY schoenen hebben ontvangen I I

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3